Бастауыш және орта кәсіптік оқу орындарының оқушыларының ауысуы және оқушы қатарына қайта тағайындалуы туралы қағиданы бекіту
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 391 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылғы 5 мамыр N 1143 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 13 қаңтардағы N 13 (V053426) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы "Білім туралы" Заңына сәйкес бұйырамын:
1. "Бастауыш және орта кәсіптік оқу орындарының оқушыларының ауысуы және оқушы қатарына қайта тағайындалуы туралы қағида" бекітілсін (қоса беріліп отыр).
2. Бастауыш және орта кәсіптік білім департаменті (Қ.А. Лекер) белгілі ретпен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуден өткізуге ұсынсын.
3. Облыстық, Астана, Алматы қалалық білім басқармалары (департаменттері) осы бұйрықты бастауыш және орта кәсіптік білім ұйымдарының оқу орындарына мәлімдеп жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын қадағалау вице-Министр Ә.С.Ахметовке жүктелсін.
Министрдің міндетін
атқарушы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігінің
2000 жылғы 25 сәуірдегі
N 391 бұйрығымен бекітілген
Бастауыш және орта кәсіптік оқу орындарының
оқушыларының ауысуы және оқушы қатарына қайта
тағайындалуы туралы қағида
1. Жалпы ереже
1. Бастауыш және орта кәсіптік оқу орындарының оқушыларының ауысуы, оқушы қатарына қайта тағайындалуы жөніндегі осы ереже Қазақстан Республикасы "Білім туралы" Заңының орындалуы мақсатында әзiрленген және оқушылардың оқу орындарының бiрiнен екiншiсiне, бiр мамандықтан басқа мамандыққа немесе оқудың бiр түрiнен екiншi түрiне, мемлекеттiк емес оқу орнынан мемлекеттiк оқу орнына ауысу ретін анықтайды.
2. Бастауыш және орта кәсiптiк оқу орындарының бiрiнен екіншiсiне ауысу, сонымен қатар орта кәсiптiк оқу орындарынан оқудан шыққан оқушыларды оқуға қайта тағайындау жаздық және қыстық демалыс уақыттарында жүргiзiледi.
3. Оқу орнының бiрiншi курсына ауысу және оқушы қатарына қайта қабылдау бiрiншi семестр аяқталған соң ұқсас мамандығы бойынша қабылдаудан қалған бос орынға рұқсат етiледi.
3-1. Бұрын басқа оқу орындарында оқығандарды ауыстыру және оқуын қалпына келтіру:
курстар мен мамандықтар бойынша оқытудың тиісті оқу топтары болған жағдайда;
қабылдаушы оқу орны оқу жұмыс жоспарының оқу пәндері тізбесімен оқушының академиялық анықтамасында немесе сынақ кітапшасында (үлгерім кітапшасында) көрсетілген оқу пәндерінің тізбесіндегі айырмашылық төрт пәннен кем болмаса жіберіледі.
Ескерту: 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 13 желтоқсандағы N 827 бұйрығымен .

Об утверждении Правил о порядке перевода, восстановления учащихся начальных и средних профессиональных учебных заведений
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года N 391. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2000 года N 1143. Утратил силу - приказом Министра образования и науки РК от 13 января 2005 года N 13 (V053426)
В соответствии с Законом  Республики Казахстан "Об образовании" приказываю:
1. Утвердить "Правила о порядке перевода, восстановления учащихся начальных и средних профессиональных учебных заведений" (прилагается).
2. Департаменту начального и среднего профессионального образования (Лекер К.А.) в установленном порядке представить приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию.
3. Областным, гг. Астаны, Алматы управлениям (департаментам) образования данный приказ довести до сведения учебных заведений начального и среднего профессионального образования.
4. Контроль за исполнением данного приказа возложить на вице-Министра Ахметова А.С.
И.о. Министра
Утверждено приказом
Министерства образования
и науки Республики Казахстан
от 25 апреля 2000 года N 391
Правила о порядке перевода и восстановления
учащихся начальных и средних
профессиональных учебных заведений
1. Общие положения
1. Настоящие Правила о переводе и восстановлении учащихся начальных и средних профессиональных учебных заведений (далее - учебное заведение) разработаны во исполнение Закона  Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок восстановления и перевода учащихся из одного учебного заведения в другое, с одной специальности на другую или с одной формы обучения на другую, из негосударственного в государственное учебное заведение.
2. Перевод учащихся из одного учебного заведения в другое, а также восстановление в число учащихся лиц, отчисленных ранее из средних профессиональных учебных заведений, производится в период летних и зимних каникул.
3. Переводы и восстановление на первый курс учебных заведений допускаются по завершению первого семестра по родственной специальности на свободные места, оставшиеся после зачисления.
3-1. Перевод и восстановление ранее обучавшихся в других учебных заведениях  допускается:
при наличии соответствующих учебных групп обучения по курсам и специальностям;
при разнице не более четырех предметов в перечне учебных дисциплин, указанных в академической справке или зачетной книжке (книжке успеваемости) учащегося, с перечнем учебных дисциплин рабочего учебного плана, принимающего учебного заведения.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 3-1 - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 декабря 2003 года  N 827 .

2. Оқушылардың ауысуы
4. Бастауыш және орта кәсiптiк оқу орындарының бiрiнен екiншісiне, бiр мамандықтан басқа мамандыққа немесе оқудың бiр түрінен екiншi түрiне, мемлекеттік емес оқу орнынан мемлекеттiк оқу орнына оқушылардың ауысуы қос оқу орындарының басшыларының келiсiмi бойынша шешіледi. Бiр мамандықтан екiншісiне немесе оқу орнындағы оқудың бiр түрiнен екiншi түрiне ауысу да басшының шешiмi бойынша орындалады.
Егер оқушы өндiрiспен, ұйыммен, мекемемен жеке-дара келiсiм шарт жасаса, онда оқу орнының бiр мамандығынан екiншiсiне ауысуы немесе басқа оқу орнына ауысуы келiсiм шарттың өзгеруiнен немесе бұзылуынан бұрын алдын-ала жүргiзiлуi керек.
5. Басқа кәсіптік бастауыш немесе орта білім беретін оқу орнына ауысқысы келген оқушылар өзі білім алып жатқан ұйым басшысының атына ауысуы туралы өтініш береді және мөрмен бекітілген жазбаша келісім алғаннан кейін, өзі ауысқысы келген білім беру ұйымының басшысына барады.
Қабылдайтын білім беру ұйымы басшысының атына жазылған өтінішке қоса, оқушының білім беру ұйымының басшысының қолымен расталған сынақ кітапшасының (үлгерім кітапша) көшірмесі қоса беріледі.
Ауысу туралы мәселе оң шешімін тапқан жағдайда оқушыны қабылдайтын білім беру ұйымының басшысы оны оқу сабақтарына жіберу және оқу жоспарындағы айырмашылықтарды тапсыру туралы бұйрық шығарады және оқушының бұрын оқыған білім беру ұйымына оның жеке ісін жіберу туралы жазбаша сұрау салады.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 13 желтоқсандағы N 827 бұйрығымен .
6. Оқушының бұрынғы оқыған оқу орнының басшысы сұранысты алғаннан кейiн "Басқа оқу орнына ауысуына байланысты оқудан шығарылды" деген мәлiметпен бұйрық шығарады және оқушының академиялық анықтама қағазының, сынақ кiтапшасының көшірмелерін оқу орнында қалдырғаннан кейiн, жiберілетiн құжаттардың тiзiмдемесiмен мекен-жайы көрсетілген, оқушыны оқуға қабылдаған оқу орнына құжаттарды үш күннiң ішінде жiбередi.
7. Оқушының бастапқы оқыған оқу орнынан құжаттары келгеннен кейiн ғана, бастауыш және орта кәсiптiк оқу орнының оқушы қатарына қабылданғаны туралы бұйрық шығарылады.
Оқушының жеке ісін уақытында жіберу мен алуға бақылау оқу орнындағы оқу бөлімінің бастығына жүктеледі
Ескерту: 7-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 13 желтоқсандағы N 827 бұйрығымен .
3. Оқушы қатарына қайта тағайындау

2. Перевод учащихся
4. Перевод учащихся учебных заведений из одного учебного заведения в другое, с одной специальности на другую или с одной формы обучения на другую, из негосударственного в государственное учебное заведение производится с согласия руководителей обоих учебных заведений. Перевод с одной специальности на другую или с одной формы обучения на другую в одном учебном заведении производится решением руководителя.
Если учащийся заключил индивидуальный договор с предприятием, учреждением, организацией, то его переводу в другое учебное заведение или с одной специальности на другую должно предшествовать изменение или расторжение указанного договора.
5. Учащийся, желающий перевестись в другое начальное или среднее профессиональное учебное заведение, подает заявление о переводе на имя руководителя организации, где он обучается, и, получив письменное согласие на перевод, скрепленное печатью, обращается к руководителю интересующей его организации образования.
К заявлению о переводе на имя руководителя принимающей организации образования должна быть приложена выписка из зачетной книжки (книжка успеваемости) учащегося, заверенная подписью руководителя организации образования.
При положительном решении вопроса о переводе руководитель организации образования, принимающий учащегося, издает приказ о его допуске к учебным занятиям, сдаче разницы в учебном плане, направляет письменный запрос в организацию образования, где ранее обучался учащийся, о пересылке его личного дела.  <*>
Сноска. Пункт 5 в новой редакции - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 декабря 2003 года  N 827 .
6. Руководитель учебного заведения, в котором ранее обучался учащийся, получив запрос, издает приказ о его отчислении с формулировкой: "Отчислен в связи с переводом в (наименование учебного заведения)" и в трехдневный срок личное дело учащегося пересылается в адрес учебного заведения, принимающего на обучение учащегося, с оставлением в учебном заведении копии академической справки, зачетной книжки учащегося и описи пересылаемых документов.
7. Приказ о зачислении в число учащихся учебного заведения издается после получения личного дела учащегося из учебного заведения, где он ранее обучался.
Контроль за своевременностью отправки и получения личного дела учащегося возлагается на ответственного работника учебной части учебного заведения.  <*>
Сноска. Пункт 7 с дополнениями - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 декабря 2003 года  N 827 .
3. Восстановление в число учащихся