"Қазақстан Респуликасы Әдiлет министрлiгi Тiркеу қызмет комитетiнiң Жылжымайтын мүлiк жөнiндегi орталықтары" Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың салық салу мақсаттары үшiн жеке тұлғалардың жылжымайтын мүлiктерiнiң (пәтерлердiң, жеке үйлердiң, саяжайлардың және көлiк жайлардың) құндарын белгiлеу жөнiндегi Қағидаға" мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі тіркеу қызметі комитеті төрағасының 2000 жылғы 19 мамырдағы N 99 бұйрығы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылғы 15 маусымда N 1158 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитеті төрағасының 2009 жылғы 15 маусымдағы N 105 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі  және құқықтық көмек көрсету комитеті төрағасының 2009.06.15 N 105 бұйрығымен.
Одан әрi салық есептеу үшiн кәсiпкерлiк қызметке пайдаланылмайтын жеке тұлғалардың жылжымайтын мүлiгiнiң нарықтық құн есептерiн жетiлдiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Тiркеу қызмет комитетi Төрағасының 1999 жылғы 15 қыркүйектегi N 198-1 V990927_ бұйрығымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Тiркеу қызмет комитетiнiң Жылжымайтын мүлiк жөнiндегi орталықтары" Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың салық салу мақсаттары үшiн жеке тұлғалардың жылжымайтын мүлiктерiнiң (пәтерлердiң, жеке үйлердiң, саяжайлардың және көлiк жайлардың) құндарын белгiлеу жөнiндегi Қағидаға" мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 10-тармақтағы "осы" деген сөз "ұқсас" деген сөзге ауыстырылсын.
2) 32-тармақта:
"пайдалы" деген сөзден кейiн "(жалпы)" деген сөзбен толықтырылсын;
жолдағы "S - тұрғын үйдiң пайдалы алаңы ш.м. шаққанда;" "пайдалы" деген сөзден кейiн "(жалпы") деген сөзбен толықтырылсын;
3) 34 тармақта "тұрғын үйдiң" деген сөзден кейiн "жалпы алаңы" деген сөзбен толықтырылсын;
4) 35-тармақ:
1-кестеден кейiн мынадай редакциядағы ескертумен толықтырылсын: "Ескерту: Амортизациялар нормалары Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 31 наурыздағы N 306 бекiтiлген "Негiзгi қорды толық қалпына келтiруге аударылған амортизациялық бiрыңғай нормалары" негiзiнде белгiленедi";
2-кесте алынып тасталсын және тармақ мынадай мазмұндағы тараумен толықтырылсын: Табиғи тозудың коэффицентi (тұрғын үйлердiң К таб.) мына формуламен белгiленедi: Ктаб.= 1- табиғи тозу (%) 100% %-ке шаққанда табиғи тозу "Жылжымайтын мүлiктiң (тұрғын үй ғимаратының) табиғи тозу жөнiндегi Қағидаларға" сәйкес конструктивтiк элементтер бойынша анықталады. Мысал: Тұрғын үйдiң табиғи тозуы 40% құрайды. Кейiн табиғи тозу коэффицентi Ктаб.= 1-40/100=1-0,4=0,6 Ескерту: тас немесе тасымалы панелдi үйлердiң табиғи тозуы 70% жоғары болса, ал ағаш үйлерде немесе жергiлiктi материалдардан жасалған үйлер 65% жоғары болса онда табиғи тозу коэффицентiн 0,2 тең қабылдансын. 5) 36 тармақ: [4] формулада К функ.- Кбик.х Кжайлы.х Кжос. х Кқабат.х Кбөлме. Кбөл. алынып тасталсын және Кқаб. Жаб. толықтырылсын; К бөл. анықтама алынып тасталсын; 3 және 4 кестелер 2 және 3 кестелер болып саналсын; 2 кестедегi "2,0 дейiн" деген сөз "2,0 ден 2,4 дейiн" деген сөзге ауыстырылсын; тармақ анықтамамен толықтырылсын: "К қаб. Жаб. - қабырға жабдығын есепке алатын коэффицент (түзету коэффицентiн 5-кестеден қар.); 3 кесте мынадай редакцияда жазылсын: 3-Кесте ------------------------------------------------------------------- Инженерлiк техникалық құрылыс К жайлылыққа түзету ------------------------------------------------------------------- 1 2 ------------------------------------------------------------------- -су құбыры 4,8 - ыстық су мен жабдықтау 2 - канализация 2,6 - газ немесе электрлiк плита 1,2 - электроэнергиямен қамтамасыз ету 5 ------------------------------------------------------------------- "үш балкон", "үш лоджия" деген сөздер "және одан көп" деген сөздермен толықтырылсын; Кс.ж. мынадай сөздермен толықтырылсын: "бiр с.ж бiрнеше пәтерге 0,85 тең;"; Кас. мынадай сөздермен толықтырылсын: "бiр ас үй бiрнеше пәтерге 0,85 тең;";
"Бөлмелердiң санын есепке алатын түзету коэффицентi ұғымы 5-кестедегi мәлiметтермен қабылданады және 5-кесте алып тасталсын; 6-кесте болып 4-кесте есептелсiн, кестенiң екiншi бағанасындағы "0,85" саны "0,95" санына ауыстырылсын; ескерту мынадай сөздермен толықтырылсын 3 қабаттан көп емес көп қабатты үйлер үшiн кез келген қабат үшiн қабаттық коэффицентi 1 тең қабылдансын."; [7] формула мынадай редакцияда жазылсын: К функ. = К қаш. ХК жылт. х К жайлы. х Кст.жаб х К уч.ауд. х Ксәу.көр. х К қаб.жаб. [7] ; К инж.жаб., Кесiк., К үй жоспары анықтамасы және түзету коэффицентi алып тасталсын; Одан әрi 36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "Кжылыт. - жылыту түрiн ескеретiн коэффицент. Түзету коэффицентi: Орталық жылыту жүйесiнiң болуы 1.0 Газ және мазутпен жергiлiктi су арқылы жылыту 0.98 Қатты сүйек отынмен жергiлiктi су арқылы жылыту 0.95 Пешпен жылытуы болуы 0.9 Тұрғын үйдiң жайлылық деңгейiн ескеретiн түзету коэфицентi (К жайлы.) 3-кесте мәлiметтерiне сәйкес қабылданады. К ст.жаб. - санитарлы-техникалық жабдықтардың жағдайы және санитарлық жүйенiң барлығы ескерiлген коэффицент. Түзету коэффицентi: Импорттық сантехникалық жабдықтар - 1,02 Отандық сантехникалық жабдықтар - 1,01 Септик - 0,98 К уч.ауд. - пайдаланатын жер учаскесiнiң ауданы ескерiлген коэффицентi. Түзету коэффицентi: 400 ш.м. кем - 0,9 400 ден 800 ш.м. - 0,95 800 ден 1000 ш.м. - 0,98 1000 ш.м. - 1,0 1000 нан 1500 ш.м. - 1,05 1500 нан 2000 ш.м. - 1,1 2000 ш.м. артық - 1,15"; Қабырға жабдығын ескеретiн түзету коэффиценттерi кесте түрiнде жазылсын. Кестеге 5 деген нөмiр берiлсiн: Түзету коэффицентi: 5-кесте ------------------------------------------------------------------- Қабырға жабдықтары Коэффицент ------------------------------------------------------------------- 1 2 ------------------------------------------------------------------- Кiрпiштен 1.1 Керамзит блоктан жасалған 1.0 К-Б кiрпiшпен қапталған 1.05 Темiр бетонды панел 1.0 Саман-лайдан 0.5 Саман, сыртынан 0,5 кiрпiшпен қапталған 0.6 Тұтас күлдiбетонды 0.7 Темiр-бетонды блокты 1.0 Жиналмалы-щиттi 0.6 Жиналмалы-щиттi, 1-2 кiрпiштен қапталған 0.75 Ағаштан жасалған 0.85 Шпалды 0.75 Шпалды,кiрпiштен қапталған 0.95 ------------------------------------------------------------------- 6) 37- тармақта "Аталған коэффиценттiң мәнi тұрғын үй үшiн 0,5 тен 2 дейiн ауытқиды; 7) пәтерлер құны есебiнiң мысалы жаңа редакцияда жазылсын: Пәтер құнының мысал есебi мекен-жайы; Астана қаласы, Пушкин көшесi; Капиталдық тобы-2; қызмет ету мерзiмi - 125 жыл; Тұрғын жайдың биiктiгi - 2,6 метр; Санитарлық жүйелерi бөлек; Бөлмелерi бөлек; Үшiншi қабат; аумақтық коэффициентi - 1,3; пайдалануға енгiзiлген жылы - 1988 ж.; жалпы алаңы - 62,4 кв.м.; толық жайлылығы; лоджиясы; ас бөлмесi - 8 метрден артық; Жиын.- 14 000; С = Сқ. х S х К таб. х К функ. х К аум. С қ. - 1 шаршы метрдiң базалық құны = 14 000 т.; S - пәтердiң пайдалы алаңы = 62,4 м2; К таб. - табиғи тозудың коэффициентi мынандай формулада анықталады: К таб. = 1 - Табиғи тозу Табиғи тозуы = (Т баз. - Т п.б.) x N ам/100 Т баз. - салық салынған жылы - 1999 ж.; Т п.б. - объектiнiң пайдалануға берiлген жылы - 1998 ж.; N ам - амортизация нормасы (1 кесте). Табиғи тозуы = (1999 - 1988) x 0,8/100 = 0,088 К таб. = 1 - 0,088 = 0,932 К функц. = К биiк x К жайлыл x К жосп. x К қабыр. жаб. x Х К қабат = 1,01 Х 1 Х 1,133 Х 1,1 Х 1 = 1.26 К биiк. - ғимараттың биiктiгiне қарай нарықтық құнының өзгеруiн ескеретiн коэффицент, (2-таблица) = 1,01; К жайлыл. - ғимараттың жайлылығы және оның инженерлiк - жайыл техникалық жабдықталуына қарай нарықтық құнының өзгеруiн ескерiлетiн коэффицент = 1; К жоб. - ғимараттың жобалау шешiмiне қарай нарықтық құнының өзгеруiн есептейтiн коэффицент; К жоб. = К өтп. x К балк. x Клод. x К ст.жаб. x К ас. = = 1,1 x 1 x 1,03 x 1 x 1 = 1,133 К өтп. - бөлмелерi жеке = 1,1: К балк. - балконы жоқ = 1; К лод. - лоджиi бар К лод. = 1,03; К ст.жаб. - сан. жүйесi бөлек = 1; К ас. - ас бөлмесi 8 м артық = 1; К қабат. - пәтердiң орналасу қабатына байланысты нарықтық қатынасты ескеретiн коэффицент (4-кесте) = 1; К қабр. жаб. - қабырға жабдығын ескеретiн коэффицент (түзету коэффицентiн 5-кестеде қар.). Кірпiш қабырға үшiн - 1,1; К функ. = 1,01 x 1 x 1,133 x 1,1 x 1 = 1,26 К аум. - аумақтық коэффицент жылжымайтын мүлiк Орталықтарымен тұрғын үйлердiң ауданына мәртебесiне байланысты жасалған келісiмiнiң талдауына қарай өз бетiмен есептеледi. Үйдiң бұл мысалдағы коэффицентi 1,3 тең; С = Б қ. х S х К таб. х К функ. х К аум. = 14 000 х 62,4 х 0,912 х х 1,26 х 1,3 = 1 305 033 теңге (9 300 $) 8) жеке коттедж құны есебiнiң мысалы және жеке тұрғын үйдiң құны есебiнiң мысалы қосылсын; 9) 38-тармақ: [8] формуласына К таб. Коэффицентi және оның анықтамасы толықтырылсын: С = Бқ. х S х К таб. тоз. х К функ. х К аум. [8] К таб.тоз. - табиғи тозудың коэффицентi;

О внесении изменений и дополнений в "Правила по определению стоимости недвижимого имущества физических лиц (квартир, частных домов, дачных домиков и гаражей) для целей налогообложения Республиканскими государственными предприятиями "Центрами по недвижимости Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан от 19 мая 2000 года N 99 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.06.2000 г. за N 1158. Утратил силу приказом Председателя Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан от 15 июня 2009 года N 105
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции РК от 15.06.2009 N 105.
С целью совершенствования расчетов рыночной стоимости недвижимого имущества физических лиц, не используемого в предпринимательской деятельности, для дальнейшего исчисления налога приказываю:
В "Правила по определению стоимости недвижимого имущества физических лиц (квартир, частных домов, дачных домиков и гаражей) для целей налогообложения Республиканскими государственными предприятиями "Центрами по недвижимости Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан", утвержденные Приказом Председателя Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан от 15 сентября 1999 года N 198/1 V990927_ , внести следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 10 слово "данной" заменить словом "аналогичной";
2) в пункте 32:
после слов "на полезную" дополнить словом "(общую)";
в строке "S - полезная площадь жилища в кв.м.;" после слова "полезная" дополнить словом "(общая)";
3) в пункте 34 перед словами "жилого дома" дополнить словами "общая площадь";
4) пункт 35:
после таблицы 1 дополнить примечанием в следующей редакции: "Примечание: Нормы амортизации определяются на основе "Единых норм амортизационных отчислений на полное восстановление основных фондов", утвержденных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 31 марта 1992 года N 306 P920306_ "; таблицу 2 исключить и дополнить пункт частью следующего содержания: "Коэффициент физического износа (К физ. жилых домов) определяется по формуле: К физ. = 1 - Физический износ (%)/100% Физический износ в % определяется по конструктивным элементам в соответствии с "Правилами по определению физического износа недвижимого имущества" и фиксируется в инвентарном деле на каждый объект недвижимости. Пример: Физический износ жилого дома составляет 40%. Следовательно, коэффициент физического износа К физ. = 1 - 40/100 = 1 - 0,4 = 0,6 Примечание: если физический износ каменного или из несущих панелей дома превышает 70%, а деревянных домов или домов из местных материалов 65%, то коэффициент физического износа принимать равным 0,2; 5) пункт 36: в формуле [4] К функц. = К выс. х К благ. х К план. х К этаж. х К комн. исключить К комн. и дополнить К мат ст.; определение К комн. - исключить; таблицы 3 и 4 считать соответственно таблицами 2 и 3; в таблице 2 выражение "до 2,0" заменить на выражение "от 2,0 до 2,4"; пункт дополнить определением: "К мат.ст. - коэффициент, учитывающий материал стен (см. поправочные коэффициенты в таблице 5); таблицу 3 изложить в следующей редакции: Таблица 3 ______________________________________________________________________ Инженерно-технические устройства ! Поправка к К благ. ! ________________________________________!_____________________________! __________________1_____________________!_____________2_______________! - водопровод 4,8 - горячее водоснабжение 2 - канализация 2,6 - газ или электроплита 1,2 - электроснабжение 5 ______________________________________________________________________ слова "три балкона", "три лоджии" дополнить словами "и более"; К с/у дополнить следующим выражением: "один сан. узел на несколько квартир = 0,85;"; К кух. дополнить следующим выражением: "одна кухня на несколько квартир = 0,85;";
выражение "Поправочный коэффициент, учитывающий количество комнат (К комн.), принимается в соответствии с данными Таблицы 5." и таблицу 5 - исключить;
таблицу 6 считать таблицей 4, во втором столбце таблицы цифру "0,85" заменить на "0,95";
примечание дополнить следующими словами: "Для многоквартирных домов высотой не более 3-х этажей для любого этажа коэффициент этажности принимать равным 1."; формулу [7] изложить в следующей редакции: К функ. = К удал. х К отопл. х К благ. х К ст. х К площ.уч. х К ар. оф. х К мат. ст. [7] ; определение К инж.об., К дв., К план.д. и поправочные коэффициенты - исключить; далее пункт 36 дополнить и изложить в следующей редакции: "К отопл. - коэффициент, учитывающий вид отопления. Поправочные коэффициенты: Наличие центрального отопления 1.0 Местное водяное отопление на газе и мазуте 0.98 Местное водяное отопление на твердом топливе 0.95 Наличие печного отопления 0.9 Поправочный коэффициент, учитывающий уровень благоустроенности жилья (К благ.) принимается в соответствии с данными Таблицы 3. К ст. - коэффициент, учитывающий наличие санузла и состояние сантехнического оборудования. Поправочные коэффициенты: Импортное сантехническое оборудование - 1,02 Отечественное сантехническое оборудование - 1,01 Септик - 0,98 К площ. уч. - коэффициент, учитывающий площадь используемого земельного участка. Поправочные коэффициенты: До 400 кв. м. - 0,9 От 400 до 800 кв. м. - 0,95 От 800 до 1000 кв. м. - 0,98 1000 кв.м. - 1,0 От 1000 до 1500 кв.м. - 1,05 От 1500 до 2000 кв.м. - 1,1 Более 2000 кв. м. - 1,15". Поправочные коэффициенты, учитывающие материал стен, изложить в табличной форме. Таблице присвоить номер 5: Поправочные коэффициенты: Таблица 5 _______________________________________________________________ Материал стен ! Коэффициент ____________________________________________!__________________ ___________________1________________________!_______2__________ из кирпича 1.1 Сборный из керамзитобетонных блоков 1.0 Сборный из к/б блоков, облицованный кирпичом 1.05 ж/б панели 1.0 из ж/б панелей, облицованный кирпичом 1.05 Саманно-глинобитный 0.5 Саманные, облицованные снаружи в 0,5 кирпича 0.6 Монолитные шлакобетонные 0.7 из ж/б блоков 1.0 Сборно-щитовые 0.6 Сборно-щитовые, облицованные 1/2 кирпича 0.75 Деревянные рубленные 0,85 Шпальные 0,75 Шпальные, облицованные кирпичом 0,95 _______________________________________________________________ 6) в пункте 37 слова "Значение данного коэффициента для жилья колеблется от 0,5 до 2." - исключить; 7) пример расчета стоимости квартиры изложить в новой редакции: "ПРИМЕР РАСЧЕТА СТОИМОСТИ КВАРТИРЫ Адрес: г. Астана, ул. Пушкина; Коэффициент зонирования - 1,3; Группа капитальности 2; Год ввода в эксплуатацию - 1988 г.; Срок службы 125 лет; Общая площадь - 62,4 кв. м; Высота помещения - 2,6 м; Благоустройство полное; Комнаты раздельные; Лоджия; Сан. узел раздельный; Кухня больше 8 метров; Этаж третий; Сб. = 14 000 т. С = Сб. х S х К физ. х К функ. х К зон. [8] Сб. - базовая стоимость 1 кв. метра = 14 000 т.; S - полезная площадь квартиры = 62.4 м2; К физ. - коэффициент физического износа определяется по формуле: К физ. = 1 - Физический износ Физический износ = (Т баз. - Т ввода.) х Nам/100 Т баз. - год начисления налога - 1999 г.; Т ввода - год ввода объекта в эксплуатацию - 1988 г.; Nам - норма амортизации (таблица 1). Физический износ = (1999 - 1988) х 0.8 /100 = 0.088 К физ. = 1 - 0.088 = 0.912 К функц. = К выс. х К благ. х К план. х К этаж. х К мат.ст.= 1.01 х x 1 х 1.133 х 1 х 1,1 = 1,26
К выс. - коэффициент, учитывающий изменение рыночной стоимости в зависимости от высоты помещения (таблица 2) = 1.01; К благ. - коэффициент, учитывающий изменение рыночной стоимости в зависимости от уровня благоустроенности помещения и обеспеченности его инженерно-техническими устройствами = 1; К план. - коэффициент, учитывающий изменение рыночной стоимости в зависимости от планировочного решения жилого помещения: К план. = К прох. х К балк. х К лод. х К с/у х К кух. = 1.1 х 1 х х 1.03 х 1 х 1 = 1.133 К прох. - комнаты раздельные = 1,1; К балк. - нет балкона = 1; К лод. - есть лоджия К лод. = 1,03; К с/у - раздельный сан. узел = 1; К кух. - кухня больше 8 метров = 1; К этаж. - коэффициент, учитывающий изменения рыночной стоимости в зависимости от этажа занимаемой квартиры (таблица 4) = 1; К мат.ст. - коэффициент, учитывающий материал стен (см. поправочные коэффициенты в таблице 5). Для кирпичных стен = 1,1: К функ.= 1,01 х 1 х 1,133 х 1 х 1,1 = 1,26 К зон. - коэффициент зонирования рассчитывается Центрами по недвижимости самостоятельно по престижности районов в зависимости от анализа сделок по жилищам и в данном примере равен 1.3; С = Сб. х S х К физ. х К функ.х К зон. = 14 000 х 62,4 х 0,912 х х 1,26 х 1,3 = 1 305 033 тенге (9 300 $)"; 8) включить пример расчета стоимости индивидуального коттеджа и пример расчета стоимости частного жилого дома; 9) пункт 38: в формулу [8] добавить коэффициент К физ. и его определение: "С = С б. х S х К физ. х К функ. х К зон. К физ. - коэффициент физического износа";

10) 40-тармақ мынадай мазмұндағы 1)-тармақшамен толықтырылсын: "1) Табиғи тозудың коэффицентi - тұрғын үйлерге арналған ерекшелiктермен анықталады;";
11) 41-тармақ:
"шұңқыр барлығы" сөздерiнен кейiн "немесе қарау шұңқыры";
К қаб. жаб. анықтамасында "қабырға жабдығын ескеретiн шұңқыр" деген сөздерден кейiн "5-кестенi қар." деген сөздермен толықтырылсын; К шұң. Анықтамасында "шұңқырдың барлығын ескеретiн" деген сөздерден кейiн "немесе қарау шұңқыры" деген сөздермен толықтырылсын; түзету коэффицентi: "Шұңқырымен" деген сөзден кейiн "қарау шұңқырынсыз" деген сөзбен толықтырылсын; 12) 42-тармақ: "Көлiкжайлар мен саяжайларға арналған осы коэффиценттiң мағнасы 0,3 бастап 0,9 дейiн" деген сөз алып тасталсын. Оқығандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.

10) пункт 40 дополнить подпунктом 1) следующего содержания: "1) Коэффициент физического износа - определяется по аналогии, как для жилых домов;";
11) пункт 41:
после слов "наличие емкости" дополнить словами "или смотровой ямы";
в определении К мат. стен. после слов "учитывающий материал стен" дополнить словами "см. таблицу 5", поправочные коэффициенты - исключить; в определении К ем. после слов "учитывающий наличие емкости" дополнить словами "или смотровой ямы"; поправочные коэффициенты: после слов "С емкостью" дополнить словами "или смотровой ямой", после слов "Без емкости" дополнить словами "без смотровой ямы"; 12) пункт 42: слова "Значение данного коэффициента для гаражей и дачных домиков колеблется от 0,3 до 0,9" - исключить. Председатель (Специалисты: Склярова И.В., Умбетова А.М.)