Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға рұқсат беру (қайтарып алу) ережесін бекіту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 2000 жылғы 24 мамыр N 244. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 17 шілде N 1198 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 24 тамыз N 317 қаулысымен.
Сақтандыру заңнамасын жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға рұқсат беру (қайтарып алу) ережесі бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап 10 күн өткеннен кейін күшіне енгізілсін.
2. Сақтандыруды қадағалау департаменті (Құрманов Ж.Б.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны және сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға рұқсат беру (қайтарып алу) ережесін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны және Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға рұқсат беру (қайтарып алу) ережесін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, облыстық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Г.А.Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 24 мамырдағы N 244 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға
рұқсат беру (қайтарып алу)
ережесі
Осы Ереже Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметін реттейтін нормативтік құқықтық кесімдерге сәйкес әзірленген және сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын (бұдан әрі - қайта сақтандыру ұйымдары) құрған кезде сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның (бұдан әрі - уәкілетті мемлекеттік орган) сақтандыру ұйымдарын ашуға рұқсат беру, рұқсат беруден бастарту және қайтарып алу негіздемелері мен тәртібінің қосымша талаптарын белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әділет органдары сақтандыру ұйымын заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеуді уәкілетті мемлекеттік органның сақтандыру ұйымын ашуға берген рұқсаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.

Об утверждении Правил выдачи (отзыва) разрешения на открытие страховых и перестраховочных организаций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 мая 2000 г. N 244. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17.07.2000 г. за N 1198. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2002 года N 317
В целях совершенствования страхового законодательства Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи (отзыва) разрешения на открытие страховых и перестраховочных организаций и ввести их в действие по истечении 10 дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту страхового надзора (Курманов Ж.Б.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил выдачи (отзыва) разрешения на открытие страховых и перестраховочных организаций;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила выдачи (отзыва) разрешения на открытие страховых и перестраховочных организаций до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых и (перестраховочных) организаций.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 мая 2000 г. N 244
Правила
выдачи (отзыва) разрешения на открытие страховых и
перестраховочных организаций
Настоящие Правила разработаны в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими страховую деятельность в Республике Казахстан, и устанавливают дополнительные требования при учреждении страховых и перестраховочных организаций (далее - страховые организации), предъявляемые уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору за страховой деятельностью (далее - уполномоченный государственный орган), основания и порядок выдачи, отказа в выдаче и отзыва разрешения на открытие страховых организаций.
Глава 1. Общие положения
1. Государственная регистрация страховых организаций в качестве юридических лиц производится в органах юстиции на основании разрешения уполномоченного государственного органа на их открытие и в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2. Уәкілетті мемлекеттік орган сақтандыру ұйымын ашуға өзі берген рұқсаттардың тізілімін жүргізіп отырады.
3. Сақтандыру ұйымының толық атауында міндетті түрде "сақтандыру", "қайта сақтандыру" немесе "өмірді сақтандыру" деген сөздер болуы тиіс.
2-тарау. Сақтандыру ұйымын ашуға рұқсат беру тәртібі
4. Сақтандыру ұйымын ашуға рұқсат алу үшін уәкілетті мемлекеттік органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Ереженің N 1 Қосымшасына сәйкес үлгідегі өтініш;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік және орыс тілдерінде ресімделген, нотариат куәландырған құрылтай құжаттарының (Жарғы, Құрылтай шарты) үш данасы. Ұсынылатын құрылтай құжаттарының бірінші бетінің жоғары бұрышының сол жағында мынадай мазмұндағы сөздер болуы тиіс: "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілді. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасы (төрағаның орынбасары) "_____" __________".
Түзетіп не қосып жазылғаны, сызылған сөздер мен өзге де расталмаған түзетулері бар құрылтай құжаттары қарау қабылданбайды;
3) құрылтайшылар туралы ақпарат - осы Ереженің N 2 Қосымшасына сәйкес заңды тұлғалар туралы мәліметтер (ондай құрылтайшылар болса), сондай-ақ бухгалтерлік баланстар, қаржы нәтижелері туралы есептер және соңғы екі жылда таза кірісті пайдаланғаны туралы аудиторлық ұйым (аудитор) растаған ақпарат;
4) құрылтайшылар туралы ақпарат - осы Ереженің N 3 Қосымшасына сәйкес жеке тұлғалар туралы мәліметтер (ондай құрылтайшылар болса), сондай-ақ табыс мөлшері туралы салық қызметі органдарының анықтамасы;
5) осы Ереженің N 4 Қосымшасына сәйкес сақтандыру ұйымының бірінші басшысы және Басқарма мүшелерінің, бас бухгалтерінің және ұйым филиалының басшысы мен бас бухгалтерінің лауазымына үміткерлердің сауалнамалық мәліметтері ұсынылуы тиіс;
6) құрылатын сақтандыру ұйымының алдағы үш жылға арналған бизнес-жоспары;
7) өтініш берушінің құрылтайшылар атынан өтініш беру өкілеттіктерін растайтын нотариат куәландырған құжат.
5. Мемлекеттік кәсіпорын нысанында құрылатын сақтандыру ұйымын ашуға рұқсат беру үшін осы Ереженің 4-тармағының 1), 2), 6), және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттардан басқа, бірінші басшының, басшы орынбасарының (орынбасарларының), бас бухгалтерінің және ұйым филиалының басшысы мен бас бухгалтерінің лауазымына үміткерлердің сауалнамалық мәліметтері (осы Ереженің N 4 Қосымшасына) қоса ұсынылуы тиіс.
6. Мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы еншілес сақтандыру ұйымын ашуға рұқсат беру үшін осы Ереженің 4 тармағының 1), 3), 6), және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттардан басқа, бірінші басшының, басшы орынбасарының (орынбасарларының), бас бухгалтердің және ұйым филиалының басшысы мен бас бухгалтерінің лауазымына үміткерлердің сауалнамалық мәліметтері (осы Ереженің N 4 Қосымшасына) қоса ұсынылуы тиіс.

2. Уполномоченный государственный орган ведет реестр выданных им разрешений на открытие страховых организаций.
3. Наименование страховой организации должно содержать слово "страховая", "перестраховочная" или "по страхованию жизни".
Глава 2. Порядок выдачи разрешения на
открытие страховой организации
4. Для получения разрешения на открытие страховой организации в уполномоченный государственный орган представляются следующие документы:
1) заявление по форме согласно Приложению N 1 к настоящим Правилам;
2) три экземпляра учредительных документов (Устав, Учредительный договор), нотариально засвидетельствованных и оформленных в установленном законодательством порядке на государственном и русском языках. Титульные листы представляемых учредительных документов должны содержать в левом верхнем углу следующую формулировку: "Согласовано с Национальным Банком Республики Казахстан. Председатель (заместитель председателя) Национального Банка Республики Казахстан от "_____"___________г. Не принимаются для рассмотрения учредительные документы, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные неоговоренные исправления;
3) информация об учредителях - юридических лицах (при наличии таких учредителей) согласно Приложению N 2 к настоящим Правилам, а также их бухгалтерские балансы, отчеты о финансовых результатах и использовании чистого дохода за два предыдущих года работы, подтвержденные аудиторской организацией (аудитором);
4) информация об учредителях - физических лицах (при наличии таких учредителей) согласно Приложению N 3 к настоящим Правилам, а также справка налоговых органов о размере их доходов;
5) анкетные данные кандидатов на должности председателя и членов Правления, главного бухгалтера страховой организации, руководителя и главного бухгалтера ее филиала согласно Приложению N 4 к настоящим Правилам;
6) бизнес-план, создаваемой страховой организации, на ближайшие три года;
7) нотариально засвидетельствованный документ, подтверждающий полномочия заявителя на подачу заявления от имени учредителей.
5. Для выдачи разрешения на открытие страховой организации, создаваемой в форме государственного предприятия, помимо документов, указанных в подпунктах 1), 2), 6) и 7) пункта 4 настоящих Правил, дополнительно должны быть представлены анкетные данные кандидатов на должности руководителя, заместителя (заместителей) руководителя, главного бухгалтера создаваемой страховой организации, руководителя и главного бухгалтера ее филиала (Приложение N 4 к настоящим Правилам).
6. Для выдачи разрешения на открытие страховой организации, создаваемой в форме дочернего государственного предприятия в уполномоченный государственный орган помимо документов, указанных в подпунктах 1)-3), 6) и 7) пункта 4 настоящих Правил, дополнительно должны быть представлены анкетные данные кандидатов на должности руководителя, заместителя (заместителей) руководителя, главного бухгалтера создаваемой страховой организации, руководителя и главного бухгалтера ее филиала (Приложение N 4 к настоящим Правилам).

7. Шетел құрылтайшылары осы Ереженің 4 тармағында көрсетілген құжаттардан басқа мыналарды қоса ұсынады:
жеке тұлғалар - мемлекеттік немесе орыс тілінде аударылған паспорттың көшірмесі немесе шетелдік жеке тұлғаның жеке басын растайтын нотариат куәландырған басқа құжат;
заңды тұлғалар - мемлекеттік тілге немесе орыс тіліне аударылған паспорттың көшірмесі немесе шетел мемлекетінің заңдары бойынша заңды тұлға құрылтайшының сауда тізілімінен көшірме немесе растайтын нотариат куәландырған басқа құжат.
8. Басқа сақтандыру ұйымының құрылтайшысы болуға қатысу туралы шешім қабылдаған сақтандыру ұйымы (оның ішінде резидент емес сақтандыру ұйымы) уәкілетті мемлекеттік органға құрылатын сақтандыру ұйымының жарғы капиталына салынатын ақша өзінің меншік капиталы мөлшерінде болатынын растайтын құжатты қоса ұсынуға міндетті.
9. Шетелді сақтандыру ұйымы (Қазақстан Республикасының резиденті емес) еншілес сақтандыру ұйымының құрылтайшысы уәкілетті мемлекеттік органға оған сақтандыру ұйымының жарғы капиталына қатысуға рұқсат берілгенін растайтын тиісті мемлекеттің сақтандыру қызметін қадағалайтын органның жазбаша растауын, не тиісті мемлекеттің заңдары бойынша мұндай рұқсаттың қажет еместігі туралы құжат ұсынуға міндетті.
10. Сақтандыру ұйымын ашуға рұқсат алу үшін ұсынылған құжаттарды уәкілетті мемлекеттік орган барлық қажетті құжаттар түскен күннен бастап бір ай ішінде қарауға тиіс.
11. Уәкілетті мемлекеттік органның сақтандыру ұйымын ашуға рұқсаты (осы Ереженің N 4 Қосымшасы) берілген күннен бастап 15 ай бойы жарамды. Бұл мерзім ішінде сақтандыру ұйымы әділет органдарында тіркелуі тиіс, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік органға сақтандыру қызметін жүзеге асыру
құқығын алу үшін лицензия алуға өтініш беруге міндетті.
12. Құрылатын сақтандыру ұйымының құрылтай құжаттарының бірінші беті
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының (төраға
орынбасарының) қолы қойылып және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
мөрімен бекітіледі.
13. Сақтандыру ұйымы құрылтай құжаттарының бір данасы сақтандыру
ұйымының ісіне тігіледі. Қалған даналары өтініш берушіге әділет
органдарында тіркеуден өткізу үшін қайтарылып беріледі.

7. Иностранными учредителями, помимо документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, дополнительно представляются:
физическими лицами - копия паспорта или другого документа, удостоверяющего личность иностранного физического лица, с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный или русский язык;
юридическими лицами - выписку из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что учредитель является юридическим лицом по законодательству иностранного государства с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный или русский язык.
8. Страховая организация (в том числе страховая организация - нерезидент), принявшая решение об участии в качестве учредителя другой страховой организации, обязана дополнительно представить в уполномоченный государственный орган документ, подтверждающий, что в уставный капитал создаваемой страховой организации вносятся деньги в пределах собственного капитала.
9. Иностранная страховая организация - учредитель дочерней страховой организации (резидента Республики Казахстан) также дополнительно обязана представить в уполномоченный государственный орган письменное подтверждение органа страхового надзора соответствующего государства о том, что иностранная страховая организация - учредитель обладает действующей лицензией на право осуществления страховой деятельности и ему дается разрешение на участие в уставном капитале страховой организации либо документ органа страхового надзора соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству этого государства не требуется.
10. Документы, представленные для получения разрешения на открытие страховой организации, должны быть рассмотрены уполномоченным государственным органом в течение одного месяца со дня представления полного пакета документов.
11. Разрешение (Приложение N 5 к настоящим Правилам) уполномоченного государственного органа на открытие страховой организации действительно в течение 15 месяцев со дня его выдачи. До истечения данного срока страховая организация должна быть зарегистрирована в органах юстиции, а также обязана обратиться в уполномоченный государственный орган за получением лицензии на право осуществления страховой деятельности.
12. Титульные листы учредительных документов создаваемой страховой организации подписываются Председателем (заместителем председателя) Национального Банка Республики Казахстан и скрепляются печатью Национального Банка Республики Казахстан.
13. Один экземпляр учредительных документов страховой организации, подшивается в дело страховой организации. Остальные экземпляры возвращаются заявителю для прохождения государственной регистрации в органах юстиции.

3-тарау. Сақтандыру ұйымын құруға рұқсат беруден
бастарту, қайтарып алу негіздері
14. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беруден
мынадай негіздер бойынша бастартуға болады:
1) берілген құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес
болмаса;
2) құрылатын сақтандыру ұйымының атауы осы Ереженің 3-тармағында
белгіленген талаптарға сәйкес болмаса;
3) кез-келген құрылтайшының қаржы жағдайының тұрақсыздығында мына
жағдайлардың бірі болса:
- ашық акционерлік нысанда құрылатын сақтандыру ұйымының акцияларға төлем жасау үшін меншік капиталы жеткіліксіз болса;
- құрылтайшының міндеттемелері оның активтерінен асып түссе.
4) құрылатын сақтандыру ұйымының бизнес-жоспарынан алғашқы үш жыл
өткеннен кейін сақтандыру ұйымы қызметінің тиімділігі байқалмаса;
5) жалған немесе әдейі бұрмаланған ақпарат берсе.
15. Уәкілетті мемлекеттік орган өтініш берушіге бастарту негізін
көрсете отырып, сақтандыру ұйымын ашуға рұқсат беруден бас тартқаны туралы
жазбаша түрде хабарлайды.
16. Уәкілетті мемлекеттік орган әділет органдарында мемлекеттік
тіркеуден өткізгенге дейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға
берілген рұқсатты мынадай жағдайларда:
1) оның жалған мәліметтер негізінде берілгені анықталса;
2) сақтандыру ұйымының жарғы капиталын оның құрылтайшылары заңнамада
белгіленген мерзімде төлемесе.
4-тарау. Қорытынды ережелер
17. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер заңнамаға сәйкес шешіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы "___"__________ N____ қаулысымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға рұқсат беру (қайтарып алу) ережесіне N 1 қосымша
Ұлттық Банкінің Төрағасы
________________ мырзаға
Сақтандыру қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға
Өтініш
_________________________________________________________________
(құрылтайшының /құрылтайшылардың атауы немесе аты-жөні)
_______________________________     "____"________________ жылғы,
(өткізілген жері)
__________________________N _____________________ шешіміне сәйкес
_________________________________________________________________
(құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының фирмалық атауы)
_________________________________________________________________
(орналасқан орнын көрсете отырып)
_____________________________________ ашуға рұқсат беруін сұрайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуды жүргізуге рұқсат алуға
берілген осы өтінішті ресімдеуге құқық берілген уәкілетті тұлға болып
табылатын _______________________________________________________
_________________________________________________________________
(аты-жөні және айтылған өкілетті алу негізіне сілтеме)
_________________________________________________________________
(бұл адамның жұмыс орны және лауазымы, мекен-жайы)
Құрылтайшылар өтінішке қоса берілген құжаттар мен ақпараттың
дұрыстығына, сондай-ақ сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау
жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның осы өтінішті қарауға
байланысты сұратылатын құжаттардың уақытылы ұсынылуына жауап береді.
Қосымша (жіберіліп отырған құжаттардың атап көрсетілген тізімі,
олардың әрқайсысы бойынша данасының және парағының саны):
______________________________
(құрылтайшылар атынан өтініш
беруге уәкілетті адамның қолы, күні)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы "___"__________ N____ қаулысымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға рұқсат беру (қайтарып алу) ережесіне N 2 қосымша
Құрылтайшы (заңды тұлға) туралы ақпарат
_________________________________________________________________
(сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымының атауы)

Глава 3. Основания отказа в выдаче, отзыва
разрешения на открытие страховой организации
14. В выдаче разрешения на открытие страховой организации может быть отказано по следующим основаниям:
1) несоответствие представленных документов законодательству Республики Казахстан;
2) несоответствие наименования создаваемой страховой организации требованиям, предъявляемым пунктом 3 настоящих Правил;
3) неустойчивость финансового положения любого из предполагаемых учредителей при наличии хотя бы одного из следующих обстоятельств:
- недостаточность собственных средств для оплаты акций создаваемой страховой организации, открываемой в форме акционерного общества;
- наличие у учредителя обязательств, превышающих его активы;
4) из бизнес-плана создаваемой страховой организации не усматривается, что страховая организация будет рентабельной по истечении первых трех финансовых лет ее деятельности;
5) представление недостоверной или умышленно искаженной информации.
15. Уполномоченный государственный орган письменно уведомляет заявителя об отказе в выдаче разрешения на открытие страховой организации.
16. До государственной регистрации в органах юстиции уполномоченный
государственный орган вправе отозвать выданное разрешение на открытие
страховой организации в случаях:
1) обнаружения недостоверности сведений, на основании которых оно
было выдано;
2) неоплаты уставного капитала страховой организации ее учредителями
в сроки, установленные законодательством.
Глава 4. Заключительные положения
17. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в
соответствии с законодательством.
Председатель
Приложение N 1
к Правилам выдачи (отзыва) разрешения на открытие страховых и перестраховочных организаций, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 мая 2000 г. N 244
Председателю
Национального Банка Республики Казахстан г-ну ____________
З А Я В Л Е Н И Е
на открытие страховой (перестраховочной) организации
_____________________________________________________________________
(наименование либо фамилия, имя, отчество учредителя/учредителей)
просит в соответствии с решением ____________________N ______________
"___" _____________ _______ года, __________________________________
(место проведения)
дать разрешение на открытие _________________________________________
(фирменное наименование создаваемой
_____________________________________________________________________
страховой (перестраховочной) организации)
_____________________________________________________________________
(c указанием ее места нахождения)
Уполномоченным лицом, которому предоставили право на оформление настоящего
заявления на открытие страховой (перестраховочной) организации, является
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество и
_____________________________________________________________________
ссылка на основание получения названных полномочий)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(место работы этого лица и занимаемая им должность, домашний  адрес)
Учредители полностью отвечают за достоверность прилагаемых к заявлению документов и информации, а также своевременное представление уполномоченному государственному органу по регулированию и надзору за страховой деятельностью дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Приложения (указать поименный перечень направляемых документов, количество
экземпляров и листов по каждому из них):
________________________________________
(подпись лица, уполномоченного на подачу
заявления от имени учредителей, дата)
Приложение N 2
к Правилам выдачи (отзыва)
разрешения на открытие
страховых и перестраховочных организаций,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 мая 2000 г. N 244
ИНФОРМАЦИЯ ОБ УЧРЕДИТЕЛЕ
(юридическом лице)
_____________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)

1. Құрылтайшы ___________________________________________________
_________________________________________________________________
(ұйымының фирмалық атауы)
2. Құрылтайшы ұйымның мекен-жайы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(пошта индексі және адресі, телефоны, факсы)
3. Мемлекеттік тіркеуден өткені туралы мәліметтер _______________
_________________________________________________________________
(құжаттың атауы, номері, берілген күні, кім берген)
4. Атқаратын қызметі ____________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(қызметінің негізгі түрлері көрсетілсін)
5. Қазақстан Республикасының резиденті ме, резиденті емес пе
(резидент еместер қай мемлекеттің резиденті екенін көрсетсін)
_________________________________________________________________
6. Құрылтайшы ұйымның басшысы туралы ақпарат ____________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(Аты-жөні, туған күні, жылы)
Білімі __________________________________________________________
_________________________________________________________________
(оқу орны, оқу бітірген жылы, мамандығы көрсетілсін)
7. Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы туралы
мәліметтер:
- осы ұйымдардың атауы және мекен-жайы __________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
- олардың қызметінің түрі (қызмет түрін атап көрсетіңіз) ________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
- осындай әрбір заңды тұлғаның жарғылық капиталдағы үлесі _______
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(басшының қолы, күні)
______________________
(ұйымның мөрі)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы "___"__________ N____ қаулысымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға рұқсат беру (қайтарып алу) ережесіне N 3 қосымша
Құрылтайшы (жеке тұлға) туралы ақпарат
_________________________________________________________________
(сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымының атауы)

1. Учредитель _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фирменное наименование организации)
2. Место нахождения организации - учредителя ________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(почтовый индекс и адрес, телефон, факс)
3. Сведения о государственной регистрации ___________________________
_____________________________________________________________________
(наименование документа, номер, дата выдачи, кем выдан)
4. Предмет деятельности _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
5. Является ли резидентом, нерезидентом Республики Казахстан (для
нерезидента указать резидентом какой страны является)________________
6. Информация о руководителе организации-учредителя  ________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата, год рождения)
Образование _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать учебное заведение, год окончания, специальность)
7. Сведения об участии в уставном капитале иных юридических лиц:
- наименование и место нахождения этих организаций _________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
- вид их деятельности (перечислите виды деятельности) ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
- доля в уставном капитале каждого такого юридического лица
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________________
(подпись руководителя, дата)
_______________________________
(печать организации)
Приложение N 3
к Правилам выдачи (отзыва) разрешения на открытие страховых и перестраховочных организаций, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 мая 2000 г. N 244
ИНФОРМАЦИЯ ОБ УЧРЕДИТЕЛЕ
(физическом лице)
_____________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)

1. Құрылтайшы ___________________________________________________
_________________________________________________________________
(Аты-жөні)
2. Туған күні ___________________________________________________
3. Азаматтығы ___________________________________________________
4. Жеке басын куәландыратын құжатының деректері (номері, сериясы,
берілген күні, кім берген) ______________________________________
_________________________________________________________________
5. Мекен-жайы ___________________________________________________
_________________________________________________________________
6. Жұмыс істейтін орны, қызметі _________________________________
_________________________________________________________________
7. Білімі _______________________________________________________
_________________________________________________________________
(оқу орны, оқу бітірген жылы, мамандығы көрсетілсін)
8. Еңбек қызметі туралы қысқаша түйіндеме _______________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(жұмыс істейтін орны, қызметі, уақыты)
______________________
(қолы, күні)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы "___"__________ N____ қаулысымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға рұқсат беру (қайтарып алу) ережесіне N 4 қосымша
(сурет)
Сауалнама
_________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы
_______________________________________________ қызметіне үміткер
Кандидаттың өмірбаяны
1. Аты-жөні _____________________________________________________
Аты _____________________________________________________________
Әкесінің аты ____________________________________________________
2. Мекен-жайы (толық, почта индексін көрсете отырып): ___________
_________________________________________________________________
3. Туған жылы ___________________________________________________
4. Азаматтығы ___________________________________________________
5. Жеке басын растайтын құжаттың дерегі (номері, сериясы, берілген
күні және кім берді)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
6. Телефон номері (жұмыс және үй телефоны, қаланың коды) ________
_________________________________________________________________

1. Учредитель _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
2. Дата рождения ____________________________________________________
3. Гражданство ______________________________________________________
4. Данные документа, удостоверяющего личность (номер, серия, дата
выдачи и кем выдано)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Место жительства _________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Место работы, должность __________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Образование ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать учебное заведение, год окончания, специальность)
8. Краткое резюме о трудовой деятельности ___________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(место, должность, время работы)
__________________________________
(подпись, дата)
Приложение N 4
к Правилам выдачи (отзыва) разрешения на открытие страховых и перестраховочных организаций, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 мая 2000 г. N 244
(фото)
А Н К Е Т А
кандидата на должность ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
Биографические данные кандидата
1. Фамилия __________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество ____________________________________________________________
2. Адрес (полный, с указанием почтового индекса): ___________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Дата рождения ____________________________________________________
4. Гражданство ______________________________________________________
5. Данные документа, удостоверяющего личность (номер, серия, дата выдачи
и кем выдано) _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Номер телефона (рабочий и домашний, код города) __________________
_____________________________________________________________________

7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кандидат ұсынылатын
қызметтің атауы _________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
8. Білімі және жұмыс тәжірибесі
1) Білімі туралы деректер (біліктілігін көтеру курсын қоса алғанда)*:
_____________________________________________________________________
Оқу орнының    Оқу бітірген    Мамандығы   Сертификат    Оқу орнының
атауы            жылы                  дипломының N   тұрған жері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(* нотариалды куәландырылған диплом мен сертификаттың көшірмесін қоса
беру керек)
2) Қызмет және ғылыми қызметі туралы қосымша мәліметтер
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3) Еңбек қызметі басталғаннан бергі орындалған жұмыс**
(** жеке параққа жазып беру)
4) Кандидаттың мынадай салаларда жеткілікті білімі бар ма: (да-нет)
- Қазақстан Республикасының сақтандыру заңнамасында     _______
- сақтандыру қызметінде бухгалтерлік есеп және есеп беруді жүргізу _
- Қазақстан Республикасының валюталық реттеуінде        _______
- Қазақстан Республикасының салық заңнамасында          _______
- сақтандыру қызметін компьютерлендіру және автоматтандыру ____
5) Сауалнама берушінің оған біліктілікті белгілеу кезінде маңызды деп
санаған кез келген басқа да ақпарат.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
6) Соңғы мекен-жайы.
Кандидаттың соңғы бес жылдағы барлық тұрған жері мен кезеңдері
(сипаттама кері хронологиялық тәртіппен берілсін)
Мемлекет, елді мекен __________________________________________
Облыс (аудан) _________________________________________________
Көшесі ________________________________________________________
Үйдің номері (пәтері) _________________________________________
Почталық индексі ______________________________________________
___________________________ дейін ___________________ (айы, жылы)
9. Кандидат жауапкер ретінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
қызметіне байланысты шағым-талап бойынша кез келген сот талқылауына
тартылды ма? (иә; жоқ), егер болса, мынадай кестеде толық ақпарат
беріңіз:
_____________________________________________________________________
Шағым беруші ! Соттың атауы !Талқылау күні !Соттың шешімі! Шағым-талап
және шағымның                                                сомасы
мәні
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

7. Наименование органа страховой (перестраховочной) организации и
должности, на которую рекомендуется кандидат
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Образование и опыт работы:
1) Данные об образовании (включая курсы повышения квалификации)*:
------------------------------------------------------------
Наименование!Год окон!Специаль!N диплома!Место нахождения
учебного    !чания   !ность   !сертифи- !учебного заведения
заведения   !        !        !ката     !
------------------------------------------------------------
(* приложить копии дипломов и сертификатов, заверенных нотариально)
2) Дополнительные сведения о служебной и научной деятельности
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
3) Выполняемая работа с начала трудовой деятельности **
(** приложить на отдельном листе)
4) Имеются ли у кандидата достаточные знания в области: (да - нет)
- страхового законодательства Республики Казахстан    _____
- ведения бухгалтерского учета и отчетности в страховой
деятельности                                             _____
- валютного регулирования Республики Казахстан        _____
- налогового законодательства Республики Казахстан    _____
- компьютеризации и автоматизации страховой деятельности _____
5) Любая иная информация, которую анкетируемый считает важной при
определении его (ее) квалификации.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
6) Последние места жительства.
Все места и периоды жительства кандидата за последние пять лет
(описание привести в обратном хронологическом порядке)
Страна, населенный пункт ______________________________________
Область (район)________________________________________________
Улица__________________________________________________________
Номер дома (квартиры) _________________________________________
Почтовый индекс _______________________________________________
от __________________________ до ____________________(мес., год)
9. Вовлекался ли кандидат в какое-либо судебное разбирательство по
искам, связанным с деятельностью страховых (перестраховочных) организаций
в качестве ответчика? (да; нет), если да, дайте подробную информацию в
следующей таблице:
------------------------------------------------------------
Истец и суть!Наименование!Дата раз-   !Решение!Сумма иска
иска        !суда        !бирательства!суда   !
------------------------------------------------------------

10. Кандидаттың ұйым басшысы ретінде бұрынғы қызмет кезеңінде
банкроттыққа (еріксіз таратуға) немесе осы ұйымның қызметін тоқтата
тұруға әкелген ірі қаржы проблемалары болды ма ______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
- олардың пайда болу кезеңі мен себептері ___________________________
_____________________________________________________________________
- осы проблемаларды шешім нәтижелері туралы _________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________                  ______________________
(қолы)                             (қол қойылған күні)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы "___"__________ N____ қаулысымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға рұқсат беру (қайтарып алу) ережесіне N 5 қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі - сақтандыру қызметін
реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган
(Қазақстан Республикасының елтаңбасы бейнеленген бланкіге басылады)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға берілген
Рұқсат
Осы рұқсат оның құрылтайшылары (құрылтайшысы) ұсынған құжаттар
негізінде _______________________________________________________
_________________________________________________  ашуға берілген.
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымның фирмалық атауы)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға берілген рұқсат сақтандыру
қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен
келісілген құрылтай құжаттарымен бірге әділет органдарына ұсынылуға тиіс.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға берілген рұқсат сақтандыру
қызметін жүзеге асыру құқығына берілетін лицензияның орнына жүрмейді және
сақтандыру заңнамасында белгіленген мерзім шегінде қолданылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын
ашуға берілген рұқсаттың номері ______________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын
ашуға рұқсат берілген күн ____________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Төрағасы (Төрағаның орынбасары) _____________________________
М.О.                     Алматы қаласы
Оқығандар:
Бағарова Ж.А.
Құлшықова Г.А.

10. Возникали ли у кандидата в период предыдущей деятельности в качестве
руководителя организации крупные финансовые проблемы, приведшие к
банкротству (принудительной ликвидации) или приостановлению деятельности
этой организации_____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
- период и причины их возникновения _________________________________
_____________________________________________________________________
- о результатах решения этих проблем ________________________________
_____________________________________________________________________
______________________   ______________________
(подпись)               (дата подписи)
Проект
Приложение N 5
к Правилам выдачи (отзыва) разрешения на открытие страховых и перестраховочных организаций, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 мая 2000 г. N 244
Национальный Банк Республики Казахстан - уполномоченный
государственный орган по регулированию и
надзору за страховой деятельностью
(печатается на бланке с изображением государственного герба
Республики Казахстан)
РАЗРЕШЕНИЕ
на открытие страховой (перестраховочной) организации
Настоящее разрешение выдано на открытие _____________________________
(фирменное наименование
_____________________________________________________________________
страховой (перестраховочной) организации) на основании документов, представленных ее учредителями (учредителем).
Разрешение на открытие страховой (перестраховочной) организации подлежит предъявлению в органы Министерства юстиции вместе с учредительными документами, согласованными с уполномоченным государственным органом
страхового надзора.
Разрешение на открытие страховой (перестраховочной) организации не
заменяет лицензию на право осуществления страховой деятельности и
действует в пределах срока, установленного страховым законодательством.
Номер разрешения на открытие
страховой (перестраховочной) организации ______________________________
Дата выдачи разрешения на открытие
страховой (перестраховочной) организации ______________________________
Председатель (заместитель Председателя)
Национального Банка Республики Казахстан ______________________________
М.П.                        г. Алматы
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)