"Азаматтық қорғаныстың қорғану ғимараттарын бейбiт және соғыс уақытында пайдалану жөнiндегi ңұсқаулықты" бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі төрағасының 2000 жылғы 18 мамырдағы N 121 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 17 тамызда N 1223 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 4 шілдедегі № 332 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.07.2014 № 332 бұйрығымен.
"Нормативтiк құқықтық актiлерi туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы N 213-1 Z980213_ ҚРЗ Заңына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 12 желтоқсандағы N 1278 P981278_ қаулысымен бекiтiлген, "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрамына кiретiн және кiрмейтiн орталық атқарушы және басқа да орталық мемлекеттiк органдарының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу ережелерiне", Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 24 қаңтардағы өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзiлген N 122
P000122_
қаулысына сәйкес, бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған "Азаматтық қорғаныстың қорғану ғимараттарын
бейбiт және соғыс уақытында пайдалану жөнiндегi нұсқаулық" бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрық мемлекеттiң тiркеуден өткiзiлген күнiнен бастап күшiне
енгiзiлсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі
Азаматтық қорғаныс пен әскери бөлімдер департаменті
ҚР ТЖ жөніндегі Агенттігінің
2000 жылғы 18 мамыр N 121
бұйрығымен бекітілген
Азаматтық қорғаныстың қорғану ғимараттарын бейбіт
және соғыс уақытында пайдалану жөніндегі
Нұсқаулық
1. Жалпы нұсқаулар
1. Қорғану ғимараттары бейбiт уақытта экономика объектiлерi мен халыққа қызмет ету мүдделерiне пайдалануға тиiс және оларды паналаушыларды уақытында қабылдайтындай жұмыс жағдайына келтiре алатын күйде ұстау қажет.
Қорғану ғимараттарын бейбiт уақытта пайдалану кезiнде бөлмелердiң жарамдылығын белгiленген уақытта қорғану ғимараттары тәртiбiне ауыстыруды және соғыс уақытында адамдардың қорғану ғимараттарында болуына қажеттi жағдайларды қамтамасыз ететiн барлық талаптар орындалуға тиiс.
2. Қорғану ғимараттарын бейбiт уақытта пайдалану кезiнде мыналардың сақталуы, қамтамасыз етiлуi тиiс:
1) тұтас алғанда ғимараттарды, сондай-ақ оның жекелеген элементтерiн: кiретiн және шығатын авариялық есiктерi, қорғану-герметикалық және герметикалық есiктерi мен терезе қақпақтары, жарылысқа қарсы қондырғылар;
2) бүкiл қорғану ғимараттарының герметизациясы мен гидрооқшады;
3) инженерлiк-техникалық жабдықтар және оны кез келген уақытта соғыс кезiндегi режимде пайдалануға көшiру мүмкiндiгi.
Қорғану ғимараттарында бөлмелердi қайта жобалауға, сақтандырушы конструкцияларды тесуге немесе ойық жасауға және жобада көрсетiлмеген жабдықтарды бөлшектеуге тиым салынады.

Об утверждении "Инструкции по эксплуатации защитных сооружений Гражданской обороны в мирное и военное время"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 18 мая 2000 года N 121 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17.08.2000 г. за N 1223. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 4 июля 2014 года № 332
Сноска. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 04.07.2014 № 332.
В соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" от 24 марта 1998 года N 213-I ЗРК Z980213_ , "Правил государственной регистрации нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов как входящих, так и не входящих в состав Правительства Республики Казахстан и актов местных представительных и исполнительных органов Республики Казахстан", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 1998 года N 1278 P981278_ , изменениями и дополнениями, внесенными в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 января 2000 года N 122 P000122_ , приказываю:
1. Утвердить прилагаемую "Инструкции по эксплуатации защитных сооружений Гражданской обороны в мирное и военное время".
2. Настоящий приказ ввести в действие со дня его государственной регистрации.
Председатель
Агентство Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям
Департамент Гражданской обороны и воинских частей
Утверждено
приказом Агентства РК по ЧС
18 мая 2000 года N 121
Инструкция по эксплуатации защитных сооружений
Гражданской обороны в мирное и военное время
1. Общие положения
1. Защитные сооружения в мирное время должны использоваться для нужд объектов экономики и обслуживания населения и содержаться в состоянии, обеспечивающем приведение их в рабочее состояние для приема укрываемых.
При эксплуатации защитных сооружений в мирное время должны выполняться все требования, обеспечивающие пригодность помещений к переводу их в установленные сроки на режим защитных сооружений, и необходимые условия для пребывания людей в защитных сооружениях в военное время.
2. При эксплуатации защитных сооружений в мирное время должна быть обеспечена сохранность:
1) защитных свойств как сооружения в целом, так и отдельных его элементов: входов и аварийных выходов, защитно-герметических и герметических дверей и ставен, противовзрывных устройств;
2) герметизации и гидроизоляции всего защитного сооружения;
3) инженерно-технического оборудования и возможность к переводу его в любое время на эксплуатацию в режиме военного времени.
Запрещаются в защитных сооружениях перепланировка помещений, устройство отверстий или проемов в ограждающих конструкциях и не предусмотренный проектом демонтаж оборудования.

3. Қорғану ғимараттарын бейбiт уақытта пайдаланушы кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер объектiнi пайдалануға қабылдап алғаннан кейiн жауапты адамдарды тағайындайды, бөлмелердi дұрыс жағдайда ұстауға жүйелi бақылау, қорғану қондырғыларының және қорғану құрылыстарының инженерлiк-техникалық жабдықтарының сақталуын жүзеге асыру солардың мiндетiне жатады.
4. Пайдаланылатын ғимараттарда төмендегiдей құжаттар болуға тиiс:
1) қорғану ғимаратын ұстау ережесi мен жабдықтары және мүлiктердiң
тiзiмдемесi;
2) үзiп тастайтын қондырғылары көрсетiлген сыртқы және iшкi
инженерлiк тораптардың жоспарлары;
3) пананың (радиацияға қарсы бассауғалаудың) паспорты, қорғану
ғимаратының жай-күйiн тексеру журналы;
4) отыруға және жатуға арналған жабдықтар мен эвакуациялау жолдары
көрсетiлген қорғану ғимаратының жоспары;
5) сорғыш-желдеткiш және басқа да инженерлiк жабдықтарды пайдалану
жөнiндегi нұсқаулық, аспаптарды қолдану ережелерi;
6) сорғыш-желдеткiш жабдықтарды пайдалану журналы;
7) қызмет көрсету жөнiндегi нұсқаулық және дизельдi электр
стансасының (ДЭС) жұмысын есепке алу журналы;
8) сүзгiш-сорғыштарды, ФГ-70 сүзгіштерiн, регенерация қондырғылары
мен ауаны жұту қондырғыларын байқау және бақылау тексерулерi нәтижелерiнiң
журналы;
9) сорғыш-желдеткiш агрегатының формулярi;
10) қорғану ғимараттарын желдету тәртiбi туралы нұсқау;
11) өрт қауiпсiздiгi туралы нұсқаулық;
12) азаматтық қорғаныстың хабарлау сигналдарының тiзiмi;
13) телефондар тiзiмi.
5. Қорғану ғимараттарының жағдайы жыл сайынғы және арнаулы (кезектен
тыс) байқаулар кезiнде тексерiледi.
Жыл сайынғы және арнаулы байқаулар қорғану ғимараттарын бейбiт уақытта пайдаланушы кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер басшылары белгiлеген тәртiпте жүргізiледi.
Арнаулы байқаулар өрттерден, жер сiлкiнулерiнен, дауылдардан, нөсерлi жаңбырлардан кейiн жүргiзiледi.
Қорғану ғимараттарына байқау кезiнде мыналарды тексеру керек:
1) ғимараттардың жалпы жағдай және кiретiн жерлердiң, авариялық шығатын есiктердiң, ауа тартатын және шығаратын каналдар жағдайын;
2) жеке тұрған үйiндiлер мен жанама салынған ғимараттар төбесiнiң жабындысы жағдайын, шатырлар мен кен орындарының бүйiр тұстары сыртының, тiреуiштер мен қорғау-герметикалық тұтқыш құрылғылар жағдайын;
3) есiктердiң (қақпалардың, терезе қақпаларының) және бiтеу
механизмдерiнiң ақаусыздығын;
4) қорғану қондырғыларының, желдеткiш, сумен жабдықтау, кәрiз,
электрмен жабдықтау, байланыс, автоматика және басқа да инженерлiк
жабдықтар жүйелерiнiң ақаусыздығын;
5) аумақтарды экономика мен халыққа қызмет ету мүдделерiне
пайдаланылуын;

3. Предприятия, организации и учреждения, эксплуатирующие защитные сооружения в мирное время, назначают после приемки объекта в эксплуатацию ответственных, в обязанности которых должно входить осуществление систематического контроля за правильным содержанием помещений, сохранностью защитных устройств и инженерно-технического оборудования защитных сооружений.
4. В эксплуатируемом сооружении должна быть следующая документация:
1) правила содержания и опись оборудования и имущества защитного
сооружения;
2) планы внешних и внутренних инженерных сетей с указанием
отключающих устройств;
3) паспорт убежища (противорадиационного укрытия), журнал проверки
состояния защитного сооружения;
4) план защитного сооружения с указанием оборудования для сидения и
лежания и путей эвакуации;
5) инструкции по эксплуатации фильтровентиляционного и другого
инженерного оборудования, правила пользования приборами;
6) журнал эксплуатации фильтровентиляционного оборудования;
7) инструкция по обслуживанию и журнал учета работы ДЭС;
8) журнал результатов осмотров и контрольных проверок
фильтров-поглотителей, фильтров ФГ-70, устройств регенерации и подпора
воздуха;
9) формуляр фильтровентиляционного агрегата;
10) указания о порядке проветривания защитных сооружений;
11) инструкция по противопожарной безопасности;
12) список сигналов оповещения гражданской обороны;
13) список телефонов.
5. Состояние защитных сооружений проверяется при ежегодных и
специальных (внеочередных) осмотрах.
Ежегодные и специальные осмотры производятся в порядке, установленном
руководителями предприятий, организаций и учреждений, эксплуатирующих
защитные сооружения в мирное время.
Специальные осмотры производятся после пожаров, землетрясений,
ураганов, ливней, наводнений.
При осмотрах защитных сооружений должны проверяться:
1) общее состояние сооружения и состояние входов, аварийных выходов,
воздухозаборных и выхлопных каналов;
2) состояние обвалования в отдельно стоящих и подсыпки покрытия во
встроенных сооружениях, состояние кровли и боковых поверхностей горных
выработок, крепи и защитно-герметических перемычек;
3) исправность дверей (ворот, ставен) и механизмов задраивания;
4) исправность защитных устройств, систем вентиляции, водоснабжения,
канализации, электроснабжения, связи, автоматики и другого инженерного
оборудования;
5) использование площадей для нужд экономики и обслуживания населения;

6) өрт сөндiретiн құралдардың қолда барын және жағдайын;
7) топырақ суы мен жер бетiндегі сулардың өтуi мен iркiлуiнiң
болмауын;
8) бөлмелердегi температура мен ауаның салыстырмалы ылғалдылығы.
Жүйелi байқаулардың нәтижелерi ғимараттардың жағдайын тексеретiн
журналға жазылады.
6. Қорғану ғимараттарын кешендi тексерудi үш жылда бiр рет жүргiзу
қажет, бұл ретте мыналар тексерiледi:
1) белгiленген талаптарға сәйкес пананың герметикалығы;
2) инженерлiк-техникалық жабдықтар мен қорғану қондырғыларының барлық
жүйелерiнiң жұмыс iстеу қабiлеттi;
3) жоспарға сәйкес қорғану ғимараттарын дайындыққа келтiру мүмкіндігі;
4) таза желдету мен сүзгiш-желдеткiш тәртiбi бойынша жұмысты тексере отырып қорғаныс ғимараты режимiнде 6 сағат бойы пайдалану.
7. Қорғаныс ғимараттарына кiретiн жерлерi бос болу керек.
Облыстың (қаланың) төтенше жағдайлар жөнiндегi басқармасының (бөлiмiнiң) рұқсатынсыз кiре берiсте, авариялық шығатын жерлерде берiстерге және сыртқы ауа шығару және ауа тарту қондырғылары учаскелерi айналасында құрылыстар жүргiзуге тиым салынады.
Қорғану-герметикалық және герметикалық есiктер бейбiт уақытта ғимаратты пайдалану кезiнде тұғырларда ашық тұруға тиiс және жиналмалы жеңiл перделермен жабылуы керек.
Есiктiң тесiктерiн жабу үшiн кәдiмгi есiктер қойылады.
8. Қорғану ғимараттарының бөлмелерi құрғақ болуға тиiс. Бұл бөлмелердегi температура қысқы және жазғы уақыттарда ғимараттарды бейбiт уақытта пайдалану жөнiндегi талаптарға сәйкес болуы керек. Қорғану ғимараттарының бөлмелерiн ұстау мен оларды жөндеу ғимараттар мен құрылыстарды алдынала жоспарлы жөндеудi өткiзу туралы қолданыстағы ережелерге сәйкес, олардың бейбiт уақыттағы орнына қарай жүргiзiледi.
Қорғану ғимараттары өртке қарсы тұрарлық тұрғыда жабдықталуға тиiс және оларға белгiленген техникалық жабдықтарға орай қолданыстағы нормативтер мен жобаларға сәйкес өрт сөндiретiн жабдықтары болуға тиiс.
9. Қорғану ғимараттарын соғыс уақытында пайдалануды Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлардың қалалық, аудандық және объектiлiк инженерлiк қызметтерi ұйымдастырады.
10. Қорғану ғимараттарын оларға паналаушылар келген кезеңде жабдықтау және инженерлiк-техникалық жабдықтарын пайдалану үшiн қорғану құрылыстарының сиымдылығына қарай қорғану ғимараттарын жабдықтау жөнiнде топтар мен буындар құрылады (1-қосымша).
11.Қорғану ғимараттарын жабдықтау жөнiндегi топтардың (буындардың) жеке құрамын оқыту оқу жылына арналған ұйымдық нұсқауларға сәйкес жүргізiледi.
12. Қорғану ғимараттарын жабдықтау жөнiндегі топтар (буындар) арнайы әзiрленген жеке барлау, байланыс жабдықтарымен, медициналық мүлiктермен және құралдармен қамтамасыз етiледi, бұл жарақтандыру нормасына сәйкес (2-қосымша) жүргiзiледi.

6) наличие и состояние средств пожаротушения;
7) отсутствие протечек и просачивания грунтовых и поверхностных вод;
8) температура и относительная влажность воздуха в помещениях.
Результаты систематического осмотра записываются в журнал проверки
состояния сооружения.
6. Комплексную проверку защитного сооружения необходимо проводить
один раз в три года, при этом должны проверяться:
1) герметичность убежища в соответствии с установленными требованиями;
2) работоспособность всех систем инженерно-технического оборудования
и защитных устройств;
3) возможность приведения защитного сооружения в готовность в
соответствии с планом;
4) эксплуатация в режиме защитного сооружения в течение 6 часов с проверкой работы по режиму чистой вентиляции и фильтровентиляции.
7. Входы в защитные сооружения должны быть свободными.
Застройка участков вблизи входов, аварийных выходов и наружных воздухозаборных и вытяжных устройств без согласования с управлением (отделом) по ЧС области (города, района) не допускается.
Защитно-герметические и герметические двери в период использования сооружения в мирное время должны находиться в открытом состоянии на подставках и прикрываться легкими съемными экранами.
Для закрывания дверных проемов устраиваются обычные двери.
8. Помещения защитных сооружений должны быть сухими. Температура в этих помещениях в зимнее и летнее время должна поддерживаться в соответствии с требованиями по эксплуатации сооружения в мирное время. Поддержание помещений защитных сооружений и ремонт их производится в соответствии с действующими положениями о проведении планово-предупредительных ремонтов зданий и сооружений в зависимости от их назначения в мирное время.
Защитные сооружения должны быть оборудованы в противопожарном отношении и иметь в зависимости от установленных в них технических средств необходимые средства пожаротушения в соответствии с действующими нормативами и проектом.
9. Эксплуатация защитных сооружений в военное время организуется городскими, районными и объектовыми инженерными службами гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций.
10. Для обслуживания защитных сооружений в период пребывания в них укрываемых и эксплуатации инженерно-технического оборудования в зависимости от вместимости защитных сооружений создаются группы или звенья по обслуживанию защитных сооружений (приложение 1).
11. Обучение личного состава групп (звеньев) по обслуживанию защитных сооружений проводится в соответствии с организационными указаниями на учебный год.
12. Группы (звенья) по обслуживанию защитных сооружений обеспечиваются средствами индивидуальной разведки, специальной обработки, связи, медицинским имуществом и инструментом согласно нормам оснащения (приложение 2).

2. Қорғану ғимараттарын паналаушыларды қабылдауға дайындыққа
келтiру жөнiндегi шаралары
13. Бейбiт уақытта пайдаланылатын бөлмелердi қорғану режимiне келтiрудi объектiнiң Азаматтық ғимаратты бастығының өкiмi бойынша белгіленген уақытта осы ғимаратты жабдықтау жөнiндегi топ (буын) жүзеге асырады.
14. Бөлмелердi мүлiктерден, материалдардан және жабдықтардан босату, жетiспейтiн сәкiлердi дайындау және бөлмелердi қорғану ғимараттарына орай жабдықтау жөнiндегi кезек күттiрмейтiн басқа да жұмыстарды жүргізу үшiн қорғану ғимараттарын жабдықтау жөнiндегi топ (буын) командирiнiң қарамағына кәсiпорындардың, мекемелердiң басшылары керек болған жағдайда арнаулы команда бөледi.
Бөлмелердi қорғану ғимараттары режимiне көшiру жөнiндегi жұмыс басталар алдында топ (буын) командирi топ (буын) құрамына және осы жұмысқа қатысушы адамдарға нұсқау бередi.
15. Қорғану ғимараттарының бөлмелерiне бейбiт уақытта тiзбеге (3-қосымша) сәйкес сәкiлер, жиhаз, аспаптар және басқа жабдықтар мен мүлiктер қойылады, сондай-ақ жөндеу материалдары әкелiнедi, бұл ретте қорғану ғимаратының сиымдылығын барынша сақтау керек.
16. Қорғану ғимараттарында бейбiт уақытқа арналған техникалық ойықтар, ауа ұстайтын және ауа тарту тесiктерi мен қорғану ғимараттарын желдету үшiн қолданылмайтын ауа шығарушылар, желдеткiштер жабылады және герметизацияланады; бөлмелердiң жылыту жүйелерi тоқтатылады.
Паналарда дизельдi электр стансаларын (ДЭС) тоқтату және сынау үшiн iске қосу жүргiзiледi, авариялық жарық түсiру құралдарының, сүзгiш-желдеткiш жабдықтарының, сумен жабдықтаудың, кәрiздiң, электрмен жабдықтаудың және тоқтататын қондырғылардың (ажыратқыштар, суағарлар, ысырмалар және т.б.), сондай-ақ қорғау-герметикалық және герметикалық есiктердiң, қақпақтар мен жарылысқа қарсы қондырғылардың ақаулары тексерiледi. Тексеру кезiнде анықталған ақаулар жойылады. Бөлмелердi бейбiт уақытта пайдалану үшiн қосымша орнатылған есiктер (егер олар қорғану-герметикалық және герметикалық есiктердi жабуға кедергi болса немесе есiк ойықтарының өткiзу қабiлетiн азайтса) алынып тасталады.
Паналардың авариялық шығатын есiктерi даярлыққа келтiрiледi, тоннельдер мен қуыс-қуыстардан барлық өзге заттар шығарылып тасталады.
17. Радиациядан сақтану үшiн бассауғалауға арналған бөлмелердi дайындау кезiнде қорғану қасиеттерiне жобада көрсетiлгенге қол жеткiзiлген жағдайда: ойықтарды (терезенiң, есiктiң және т.б.) таспен, басқа материалдармен бiтеу, қосымша экрандар орнату, есiк жақтауларымен қабысқан жерлерiнде есiктердi тығыздау жүргiзiледi.
18. Қорғану ғимараттарында қолда бар (немесе қосымша орнатылатын) сиымдылықтар (резервуарлар) сумен толтырылады. Дизельдi электр стансалары бар паналарда қажет болған жағдайда жанар-жағар май материалдарының запас бактары толтырылады.

2. Мероприятия по подготовке защитных сооружений
к приему укрываемых
13. Перевод помещений, используемых в мирное время, на режим защитного сооружения осуществляется по распоряжению начальника гражданской обороны объекта в определенные им сроки группой (звеном) по обслуживанию данного сооружения.
14. Для освобождения помещений от имущества, материалов и оборудования, изготовления недостающих нар и проведения других неотложных работ по оборудованию помещений под защитные сооружения в распоряжение командира группы (звена) по обслуживанию защитного сооружения выделяется при необходимости руководителем предприятия, учреждения специальная команда.
Перед началом работ по переводу помещений на режим защитного сооружения командир группы (звена) проводит инструктаж личного состава группы (звена) и лиц, участвующих в этой работе.
15. В помещениях защитных сооружений заблаговременно, в мирное время устанавливаются нары, мебель, приборы и другое необходимое оборудование и имущество, а также завозится ремонтный материал - согласно перечню (приложение 3); при этом необходимо сохранить максимальную вместимость защитного сооружения.
16. В защитных сооружениях закрываются и герметизируются технологические проемы, воздухозаборные и вытяжные отверстия и воздуховоды вентиляции для мирного времени, не используемые для вентиляции защитных сооружений; отключается система отопления помещений.
В убежищах производится расконсервация и пробный пуск дизельной электростанции (ДЭС), проверяется исправность средств аварийного освещения, фильтровентиляционного оборудования, водоснабжения, канализации, электроснабжения и отключающих устройств (рубильников, кранов, задвижек и др.), а также защитно-герметических и герметических дверей, клапанов и противовзрывных устройств. Выявленные при проверках неисправности устраняются. Двери, установленные дополнительно для эксплуатации помещений в мирное время, снимаются (если они мешают закрыванию защитно-герметических и герметических дверей или уменьшают пропускную способность дверного проема).
Приводятся в готовность аварийные выходы убежищ, из тоннелей и оголовков выносятся все посторонние предметы.
17. При подготовке помещений, предназначенных под противорадиационные укрытия, производятся (при необходимости достижения защитных свойств, предусмотренных проектом): заделка каменными и другими материалами проемов (оконных, дверных и прочих), установка дополнительных экранов, устройство уплотнений на дверях в местах их примыкания к дверным коробкам.
18. В защитных сооружениях заполняются водой имеющиеся (или дополнительно устанавливаемые) емкости (резервуары). В убежищах, имеющих ДЭС, заполняются при необходимости баки запаса топлива и смазочных материалов.

19. Азық-түлiк қоймасы жоқ паналарда сақталынатын азық-түлiктiң орналастырылуы мен сақталуын, орауды, жинақтауды және азықтық жиынтықты паналаушыларға берудi қамтамасыз ететiн орындар жабдықталады.
20. Өнеркәсiп орындарының қорғану ғимараттарын паналаушы ұжымның есептiк санымен алғанда шағын дәрiханалармен жарақтандыру (4-қосымша) көзделiнедi. Қорғану ғимараттарын жабдықтау жөнiндегi буында (топта) фельдшер болса - қосымша фельдшерлiк, дәрiгер болса - дәрiгерлiк жиынтық жинақталады.
Ұжымдық шағын дәрiханалар мен жиынтықтар ағымдағы жабдықтау мүлiктерi мен дәрiханалық тораптағы жетiспейтiн заттарды сатып алу есебiнен қорғану ғимараттарын дайындыққа келтiру кезегiнде объектiлердi жабдықтайтын медициналық мекемелер (медициналық пункттер, медсанбөлiмдер, амбулаториялар немесе емханалар) жинақтайды.
Ұжымдық шағын аптекалар мен фельдшерлiк және дәрiгерлiк жиынтықтар тiзiмдемелерi үлгi түрiнде болады, қандай бiр препарат болмаған кезде, сол алуандас әрекет ететiн препаратпен ауыстыруға рұқсат етiледi.
21. Қорғану ғимараттарының бөлмелерi өртке қарсы сақтану тұрғысында одан әрi жабдықталады. Өртке қарсы құралдарды орнату орындарына белгi қойылады және жарық берiледi.
22. Ғимараттардағы көрнекi жерлерге Азаматтық қорғаныстың хабарлау сигналдары, жеке қорғану құралдарын пайдалану ережелерi, кiретiн және шығатын жерлердi, дизельдi және сүзгiш-желдеткiш бөлмелерiн, санитарлық тораптарды, су тарату пункттерiн, санитарлық күзеттер мен медициналық пункттердi көрсететiн белгiлер iлiнедi.
23. Қорғану ғимараттарын дайындау жөнiндегi жұмыстар аяқталғаннан кейiн, оларда бөлмелердi жиыстыру мен желдету жүргiзiледi.
24. Қорғану ғимараттарында құрылыстарды пайдалануға беру жөнiндегi құжаттардың барына тексеру жүргізiледi (5, 6, 7, 8, 9 қосымшалар).
Сонымен бiрге байланыс пен хабарлау құралдарын қосудың дұрыстығы тексерiледi, объектiнiң Азаматтық қорғаныс штабымен, төтенше жағдайлар жөнiндегi аудандық, қалалық басқармалармен байланысы орнатылады.
25. Қорғану ғимараттарына паналаушыларды ұйымдасқан түрде және уақытында толық жайластыру мақсатында олардың ұйымдарға, пәтер иелендiрулердiң кооперативi, бекiтiлуi нақтыланады.
3. Қорғану ғимараттарын толтыру
26. Қорғану ғимараттарын толтыру азаматтық қорғаныстың "Әуе дабылы", "Радиация қаупi бар" және "Химиялық дабыл" сигналдары бойынша жүргiзiледi. "Химиялық дабыл" сигналы бойынша радиацияға қарсы паналарда бассауғалаушылардың уландырушы заттардан қорғайтын жеке құралдары болуы керек.
27. Радиацияға қарсы паналардың қорғану-герметикалық және герметикалық есiктердi жабу, объектiнiң Азаматтық қорғаныс бастығының командасы бойынша немесе оның командасын күтпей-ақ, ғимаратты белгiленген сиымдылыққа дейiн толтырғаннан кейiн ғимаратты жабдықтау жөнiндегі топ (буын) командирiнiң шешiмi бойынша жүргізiледi. Паналарда тамбур-шлюздер болса, ғимаратты толтыру шлюздеу тәсiлi арқылы және оларды жапқаннан кейiн жалғастырылуы мүмкiн.
Егер радиацияға қарсы паналарды толтыру кезiнде бассауғалаушылардың бiр бөлiгi радиактивi ылғал түсуi басталғанға дейiн ғимаратқа енiп үлгермесе, онда панаға кiрер алдында киiмдерi мен аяқкиiмдерiне iшiнара дезактивациялау жүргiзедi, ал кiре берiсте үстiндегi киiмдерiн шешiп тастайды және оларды кiрлеген киiмдердi сақтайтын бөлмеде қалдырады.

19. В убежищах, не имеющих продовольственных кладовых, оборудуются места, обеспечивающие размещение и сохранность закладываемого продовольствия, фасовку, комплектование и выдачу продуктовых наборов укрываемым.
20. Предусматривается оснащение защитных сооружений промышленных предприятий аптечками коллективными на расчетное количество укрываемых (приложение 4). При наличии в звене (группе) по обслуживанию защитного сооружения фельдшера комплектуется дополнительно набор фельдшерский, врача - набор врачебный.
Аптечки коллективные и наборы комплектуются медицинскими учреждениями (медицинскими пунктами, медсанчастями, амбулаториями или поликлиниками), обслуживающими объекты экономики в период приведения в готовность защитных сооружений за счет имущества текущего снабжения и приобретения недостающих предметов в аптечной сети.
Описи коллективных аптечек и наборов фельдшерских и врачебных считаются примерными, разрешается при отсутствии какого-либо препарата производить замену на препарат аналогичного действия.
21. Помещения защитных сооружений дооборудуются в противопожарном отношении. Места установки противопожарных средств обозначаются и освещаются.
22. На видных местах в сооружениях вывешиваются сигналы оповещения гражданской обороны, правила пользования средствами индивидуальной защиты, указатели входов и выходов, помещений дизельных и фильтровентиляционных, мест размещения санитарных узлов, пунктов раздачи воды, санитарных постов и медицинских пунктов.
23. После окончания работ по подготовке защитных сооружений в них производится уборка и проветривание помещений.
24. В защитных сооружениях производится проверка наличия документации по эксплуатации сооружений (приложения 5, 6, 7, 8 и 9).
Одновременно проверяется правильность подключения средств связи и оповещения, устанавливается связь со штабом ГО объекта, районным, городским управлением по ЧС.
25. В целях организованного и своевременного заполнения защитных сооружений укрываемыми уточняется их закрепление за организациями, кооперативами собственников квартир (КСК).
3. Заполнение защитных сооружений
26. Заполнение защитных сооружений производится по сигналам гражданской обороны "воздушная тревога", "радиационная опасность" и "химическая тревога". В противорадиационных укрытиях по сигналу "химическая тревога" укрываемые должны находиться в средствах индивидуальной защиты от отравляющих веществ.
27. Закрывание защитно-герметических и герметических дверей противорадиационных укрытий производится по команде начальника ГО объекта или, не дожидаясь команды, после заполнения сооружений до установленной вместимости по решению командира группы (звена) по обслуживанию сооружения. При наличии в убежищах тамбур-шлюзов заполнение сооружений может продолжаться способом шлюзования и после их закрытия.
Если при заполнении противорадиационных укрытий часть укрываемых не успеет попасть в сооружение до начала выпадения радиоактивных осадков, то перед входом в укрытие они проводят частичную дезактивацию одежды и обуви, а при входе в сооружение снимают с себя верхнюю одежду и оставляют ее в помещении для хранения загрязненной одежды.

28. Бассауғалаушылар қорғану ғимаратына жеке қорғану құралдарымен келедi. Әскерилендiрiлмеген ғимараттардың жеке құрамының да, сондай-ақ табель бойынша қажеттi радиациялық және химиялық барлау, байланыс, медициналық құралдары және басқа оңтайлы мүлкi болуы керек.
Тұрған жерi бойынша қорғану ғимараттарында паналайтын халық өзiмен бiрге қажеттi азық-түлiк қорын ала жүруi керек.
4. Қорғану ғимараттарында паналайтындарды
орналастыру және өздерiн ұстау тәртiбi
29. Қорғану ғимараттарында паналаушылар өндiрiстiк немесе аймақтық (цех, учаске, бригада, үй) белгілерi бойынша топ-тобымен сәкiлерге орналастырылады. Топтардың орналасқан орындары таблицалармен (көрсеткiштермен) белгiленедi. Әр топқа жетекшi тағайындалады.
Балаларымен паналаушылар жеке бөлiктерге немесе оларға арнайы бөлiнген жерлерге орналастырылады.
30. Паналаушылар сәкiлерге орналастырылады. Қорғану ғимаратын екi немесе үш ярусты сәкiлермен жабдықтаған кезде жату орындарын кезек бойынша пайдаланады.
Қорғану ғимаратына адамдар артығымен орналастырылғанда паналаушылар, сондай-ақ кiре берiстер мен тамбур-шлюзге орналастырылуы мүмкiн.
31. Қорғану ғимараттарында ауа ортасының параметрлерiне бақылау жүзеге асырылуға тиiс: температурасы, ылғалдылығы, ауада қос тотықты көмiртегінiң (СО2), көмiртегi тотықтарының (СО2) және көмiр қышқылының (О2) болуы, сонымен бiрге паналарда ауаның жиналуы бақылауға алынады.
Сырттағы ауа ортасы параметрлерiн өлшеу орындары қорғану ғимараты бөлмелерiнiң жоспарлы шешiмдерiнiң ерекшелiктерiн ескере отырып таңдап алынады. Аумағы 300 м бөлмеде өлшеулердi бес нүкте бойынша: ортадағы және ортадан барынша қашық орналасқан төрт нүктелерде жүргізу қажет. Метрополитендер тоннельдерi мен кен орындарының қорғану ғимаратына бейiмделген штректерiнде өлшеулер әрбiр 100 м сайын жүргiзiлуге тиiс.
Температура өлшеудi еденнен 0,8 - 1,0 м аралықта және қоршаған конструкциядан алғанда кем дегенде 1,5 - 2,0 м аралықта жүргізген жөн.
Өлшеулердi 3-қосымшада көрсетiлген аспаптардың көмегiмен жүргiзу қажет.
Қажеттi аспаптар болмаған жағдайда ауа ортасы параметрлерiнiң көлемiне қарай мекендеушiлердi анықтау және болжамдау 1-4 кестелерiне сәйкес (10-қосымша) жүргізiледi. Кестедегi мәлiметтер қорғану ғимараттарының биiктiгі 2,2 м бөлмелерi үйлесiмдi болмақ. Биiктiгi одан да үлкен ғимараттар бөлмелерiнде онда қалу мерзiмiнiң ұзақтығы арта түседi.
32. Паналаушыларды медициналық жабдықтау санитарлық күзеттер мен медпункттердiң күштерiмен жүргізiледi. Оларға қорғану құрылыстарын жабдықтайтын топтың (буынның) медперсоналы қызмет көрсетедi.
Қорғану ғимараттарында мекендеу факторларының әралуан деңгейi кезiнде паналаушылардың денсаулығы жағдайына баға беру үшiн төмендегілердi басшылыққа алу қажет:

28. Укрываемые прибывают в защитные сооружения со средствами индивидуальной защиты. Личный состав невоенизированных формирований также должен иметь при себе положенные по табелю средства радиационной и химической разведки, связи, медицинское и другое негромоздкое имущество.
Население, укрываемое в защитных сооружениях по месту жительства, обязано иметь при себе необходимый запас продуктов питания.
4. Размещение и правила поведения укрываемых
в защитных сооружениях
29. Укрываемые в защитных сооружениях размещаются на нарах группами по производственному или территориальному признаку (цех, участок, бригада, дом). Место размещения групп обозначается табличками (указателями). В каждой группе назначается старший.
Укрываемые с детьми размещаются в отдельных отсеках или в специально отведенных для них местах.
30. Укрываемые размещаются на нарах. При оборудовании защитного сооружения двухъярусными или трехъярусными нарами устанавливается очередность пользования местами лежания.
В условиях переполнения защитного сооружения укрываемые могут размещаться также в проходах и тамбур-шлюзе.
31. В защитных сооружениях должен осуществляться контроль за параметрами воздушной среды; температурой, влажностью, содержанием в воздухе двуокиси углерода (СО2), окиси углерода (СО) и кислорода (О2), а в убежищах, кроме того, контролируется подпор воздуха.
Места замеров параметров воздушной среды воздуха выбираются с учетом особенностей планировочных решений помещений защитного сооружения. В помещениях площадью более 300 м.кв. замеры необходимо проводить в пяти точках: в центре и в четырех точках, максимально удаленных от центра. В тоннелях метрополитенов и в штреках горных выработок, приспособленных под защитные сооружения, замеры должны проводиться через каждые 100 м.
Измерение температуры следует проводить на расстоянии 0,8-1,0 м от пола и не менее 1,5-2,0 м от ограждающих конструкций.
Замеры следует проводить с помощью приборов, указанных в приложении 3.
При отсутствии необходимых приборов определение и прогнозирование обитаемости в зависимости от величин параметров воздушной среды производится в соответствии с таблицами 1-4 (приложение 10). Данные таблицы правомерны для помещений защитных сооружений при высоте 2,2 м. В сооружениях с большей высотой помещений допустимая длительность пребывания будет увеличиваться.
32. Медицинское обеспечение укрываемых проводится силами санитарных постов и медпунктов. Обслуживание их осуществляется медицинским персоналом групп (звена) по обслуживанию защитных сооружений.
Для оценки состояния здоровья укрываемых при разных уровнях факторов обитаемости в защитном сооружении необходимо руководствоваться следующим:

1) ауа температурасының 0 - ден 30 С дейiн болуы, көмiртегі қос тотығының 3% дейiн, оттегінiң 17% дейiн, көмiртегі тотықтарының 30 мг/м3 дейiн шоғырлануы орынды болып саналады және қосымша шаралар жүргiзудi талап етпейдi;
2) ауа температурасының 31-ден 33 С дейiн болуы, көмiртегi қос тотығының 40% дейiн, оттегiнiң 16% дейiн, көмiртегі тотықтарының 50-70 мг/м3 дейiн шоғырлануы паналаушыларға физикалық салмақ түсiрудi шектеу мен олардың жағдайына медбақылауды күшейтудi талап етедi.
Қорғану ғимараттарында адамның одан әрi болуына қауiптi ауа ортасының негiзгі факторларының параметрлерi:
1) ауа температурасы - 34 С және жоғары;
2) көмiртегi қос тотығының шоғырлануы - 5% және одан жоғары;
3) ауадағы оттегi құрамы - 14% және одан төмен;
4) көмiртегi тотығының құрамы - 100 мг/м3 және жоғары.
Бір немесе бiрнеше факторлар осындай деңгейге жеткен кезде қорғану ғимараттарында ауа ортасын жақсарту жөнiндегi мүмкiн болатын барлық шараларды қолдану немесе адамдарды қорғану құрылыстарынан шығару мәселесiн шешу талап етiледi.
33. Қорғану ғимараттарында топ жетекшiлерiнiң өкiмi бойынша паналаушылардың күшiмен бөлмелерде күнiне екi рет жинастыру жүргiзiледi.
Жабдықтарды қамтамасыз ету мен бөлмелердi жинау қорғану ғимараттарын жабдықтау жөнiндегi топтың (буынның) жеке құрамымен жүргiзiледi.
Санитарлық тораптарды кальций (ДТС-ГК) гипохлоритi тұзының үштен екi негiзгi ерiтiндiсiмен өңдеуге айырықша көңiл бөлiнедi. Сантораптарда болып шыққаннан кейiн қолды хлораминнiң 0,3% ерiтiндiсiмен дезинфекциялау қажет. Санторабынан шыққаннан кейiн аяқкиiмдi хлораминнiң 0,5% ерiтiндiсi сiңірiлген кенеп төсенiшке сүрту арқылы дезинфекциялайды. Қоқыстар мен қалдықтар толтырылған қаптарға төмендегі химиялық консерванттардың бiрiн-бiр килограмм қоқысқа алғандағы мөлшерде қосу керек: 6 г - параформан, 55 г - күкiрт қышқылды мыс, 28 г - бромды мыс, 13 г - паронитрофенол.
34. Паналаушыларға қорғаныс ғимаратынан тыс жағдай мен түсiп жатқан сигналдар және командалар туралы хабарлауды қорғаныс құрылыстарын қамтамасыз ету жөнiндегі топтың (буынның) командирi немесе радио жүйесi бойынша тiкелей қаланың (ауданның) төтенше жағдайлар жөнiндегi басқармасы жүзеге асырады.
Қорғану ғимараттарындағы байланыс құралдарын паналаушылардың пайдалануына рұқсат берiлмейдi.
35. Қорғану ғимараттарындағы паналаушылар мыналарды орындауға мiндеттi:
1) тездетiп, әбiгерленбей бөлмелерден бөлiнген орындарға орналасу;
2) iшкi тәртiп ережесiн, қорғану ғимараттарын жабдықтау жөнiндегi топтың (буынның) жеке құрамының өкiмдерiн орындау;
3) сабырлылық сақтау, дүрбелең оқиғаларына және қоғамдық тәртiптi бұзуға жол бермеу, электр жарығын өшiрген жағдайда өз орындарында қалу;

1) температура воздуха от 0 до 30 С, концентрация двуокиси углерода до 3 %, кислорода до 17 %, окиси углерода до 30 мг/м.куб. являются допустимыми и не требуют проведения дополнительных мероприятий;
2) температура воздуха от 31 до 33 С, концентрация двуокиси углерода до 4 %, кислорода до 16 %, окиси углерода до 50-70 мг/м.куб. требуют ограничения физических нагрузок укрываемых и усиление медицинского наблюдения за их состоянием.
Параметры основных факторов воздушной среды, опасные для дальнейшего пребывания людей в защитном сооружении:
1) температура воздуха - 34 С и выше;
2) концентрация двуокиси углерода - 5 % и выше;
3) содержание кислорода в воздухе - 14 % и ниже;
4) содержание окиси углерода - 100 мг/м.куб. и выше.
При достижении такого уровня одного или нескольких факторов требуется принять все возможные меры по улучшению воздушной среды в защитном сооружении или решать вопрос о выводе людей из защитного сооружения.
33. В защитном сооружении ежедневно производится двухразовая уборка помещений силами укрываемых по распоряжению старших групп.
Обслуживание оборудования и уборка помещений производится личным составом группы (звена) по обслуживанию защитных сооружений.
Особое внимание обращается на обработку санитарных узлов 0,5 % раствором двутретьосновной соли гипохлорита кальция (ДТС-ГК). После посещения санузлов руки дезинфицируются 0,3 % раствором хлорамина. Обувь после выхода из санузлов дезинфицируют путем обтирания ее о маты (мешковину), пропитанные 0,5 % раствором хлорамина. В мешки, заполненные мусором и отходами следует добавлять один из следующих химических консервантов из расчета на один килограмм отходов: параформана - 6 г., сернокислой меди - 55 г., бромистой меди - 28 г., паронитрофенола - 13 г.
34. Оповещение укрываемых об обстановке вне защитного сооружения и о поступающих сигналах и командах осуществляется командиром группы (звена) по обслуживанию защитного сооружения или непосредственно управлением (отделом) по ЧС города (района) по радиотрансляционной сети.
Пользоваться средствами связи, находящимися в защитных сооружениях, укрываемым не разрешается.
35. Укрываемые в защитных сооружениях обязаны:
1) быстро без суеты занять указанные места в помещении;
2) выполнять правила внутреннего распорядка, все распоряжения личного состава группы (звена) по обслуживанию защитного сооружения;
3) соблюдать спокойствие, пресекать случаи паники и нарушений общественного порядка, оставаться на своих местах в случае выключения электричества;

4) қарт адамдарға, әйелдерге, балаларға, мүгедектер мен ауруларға көмек көрсету;
5) бөлмелердi тазалықта және тәртiпте ұстау;
6) жеке қорғану ғимараттарын дайындықта ұстау;
7) топ (буын) командирiнiң бұйрығы бойынша қолмен реттелетiн электр желдеткiштiң көмегiмен ауа беру жөнiндегi жұмысты орындау;
8) авариялардың зардаптарын жою және инженерлiк-техникалық жабдықтардың ақауларын жөндеу кезiнде қорғану ғимараттарын жабдықтау жөнiндегi топқа (буынға) көмек көрсету;
9) техникалық қауiпсiздiк ережесiн сақтау (сүзгiш-желдеткiш бөлмесi мен дизельдi электр стансаларын бөлмесiне кiрмеу, электрайырғыш пен электр жабдықтарына, ауа және оттегi толтырылған баллондарға, регенаторлы патрондарға, гермоқақпаларға, шамадан тыс қысымды қақпаларға, шиберлерге (сұқпа жапқыш), су құбыры мен кәрiздерге, iлмектi арматураға, есiк ысырмаларына және басқа жабдықтарға қол тигiзбеу).
36. Қорғану ғимараттарында паналаушыларға төмендегiлердi жасауға тиым салынады:
1) темекi шегуге және спирттi iшiмдiк iшуге;
2) үй хайуанаттарын (иттердi, мысықтарды және т.б.) әкелуге;
3) оңай тұтанатын, жарылғыш және өзiндiк күштi немесе өткiр иiстi заттарды, сондай-ақ қолапайсыз заттарды әкелуге;
4) ғимаратта шулауға, дауыстап сөйлеуге, орынсыз ерсiлi-қарсылы жүруге, есiктердi ашуға және ғимараттан шығуға;
5) радиоқабылдағыштарды, магнитофондарды және басқа да радиоқұралдарын қосуға;
6) жалтылдаған жарық көздерiн қолдануға (жермай лампаларын, шырағдандарды, карбидтi фонарьларды және т.б.). Аталған жарық көздерi қорғаныс ғимараттарында жабдықтаушы топ (буын) командирiнiң рұқсатымен өте қажет болған жағдайда ғана - авариялық жұмыстар жүргізу, зардап шеккендерге көмек көрсету т.с.с.) кезiнде қолданылады.
5. Қорғану ғимараттарының инженерлік-техникалық
жабдықтарын пайдалану
37. Қорғану ғимараттарының инженерлiк-техникалық жабдықтарын пайдалану әрбiр нақтылы құрылыстар үшiн жасалған және объектiнiң азаматтық қорғаныс бастығы бекiткен техникалық сипаттамалардың, пайдалану жөнiндегі нұсқаулар мен пайдалану схемаларының талаптарына сәйкес жүргiзiледi.
Техникалық сипаттамалар мен пайдалану жөнiндегi нұсқаулар тиiстi агрегаттарға (қондырғыларға) қосымша берiледi.
38. Паналарды ауамен жабдықтау таза желдету (I-режим) және өткiзгіш-желдету режимi бойынша (ІІ-режим) көмегiмен сүзгiш-желдету жүйесiнiң жүзеге асырылады. Азаматтық қорғаныстың қорғану ғимараттарын жобалау жөнiндегi нормаларымен белгiленген жекелеген жағдайларда қосымша регенерациялау және панаға залалданған сыртқы ауаның өтуiне кедергi жасайтын қалқандар қою көзделiнедi.
Радиацияға қарсы бассауғаларды ауамен жабдықтау механикалық қозғағышы бар табиғи желдеткiш есебiнен жүзеге асырылады.

4) оказывать помощь престарелым, женщинам, детям, инвалидам и больным;
5) поддерживать чистоту и порядок в помещениях;
6) содержать в готовности средства индивидуальной защиты;
7) по распоряжению командира группы (звена) выполнять работу по подаче воздуха в убежище с помощью электровентилятора с ручным приводом;
8) оказывать помощь группе (звену) по обслуживанию защитного сооружения при ликвидации аварий и устранении повреждений инженерно-технического оборудования;
9) соблюдать правила техники безопасности (не входить в фильтровентиляционное помещение и помещение ДЭС, не прикасаться к электрорубильникам и электрооборудованию, к баллонам со сжатым воздухом и кислородом, регенеративным патронам, гермоклапанам, клапанам избыточного давления, шиберам, запорной арматуре на водопроводе и канализации, к дверным затворам и другому оборудованию).
36. Укрываемым в защитных сооружениях запрещается:
1) курить и употреблять спиртные напитки;
2) приводить (приносить) в сооружение домашних животных (собак, кошек и др);
3) приносить легковоспламеняющиеся, взрывоопасные и имеющие сильный специфический или резкий запах вещества, а также громоздкие вещи;
4) шуметь, громко разговаривать, ходить по сооружению без особой надобности, открывать двери и выходить из сооружения;
5) включать радиоприемники, магнитофоны и другие радиосредства;
6) применять источники освещения с открытым огнем (керосиновые лампы, свечи, карбидные фонари и др). Указанные источники освещения применяются только по разрешению командира группы (звена) по обслуживанию защитного сооружения на короткое время в случае крайней необходимости - при проведении аварийных работ, оказании помощи пострадавшим и др.
5. Эксплуатация инженерно-технического
оборудования защитных сооружений
37. Эксплуатация инженерно-технического оборудования защитных сооружений производится в соответствии с требованиями технических описаний, инструкций по эксплуатации и эксплуатационными схемами, разработанными для каждого конкретного сооружения и утвержденными начальником ГО объекта.
Технические описания и инструкции по эксплуатации прилагаются к соответствующим агрегатам (установкам).
38. Снабжение убежищ воздухом осуществляется с помощью фильтровентиляционных систем по режиму чистой вентиляции (режим I) и фильтровентиляции (режим II). В отдельных случаях, установленных нормами по проектированию защитных сооружений гражданской обороны дополнительно предусматриваются регенерация и создание подпора воздуха (режим III), препятствующие проникновению зараженного наружного воздуха в убежище.
Снабжение противорадиационных укрытий воздухом осуществляется за счет естественной вентиляции с механическим побуждением.

39. Зақымдандыру құралдары ықпал еткенге дейiн және радиоактивтi тозаңның түсуi кезеңiнде паналар 1-режим бойынша ауамен жабдықталады. Осыда мыналар жасалынады:
1) таза желдету жүйесiнiң желдеткiш агрегаттары iске қосылады;
2) таза желдету жүйелерiндегi ауа тартқыштарға қойылған герметикалық қақпақтар мен басқа да герметизациялайтын қондырғылар ашылады;
3) ауаны көмiртегi тотықтарынан тазартатын сүзгiш-сорғыштар мен сүзгiштерге дейiн және одан кейiн орнатылған герметикалық қақпақтар, сондай-ақ таза желдеткiштiң ауа тартқышы мен сүзгiш-желдеткiш аралығындағы жалғастырушы гермоқақпақ жабылады;
4) ауаны регенерациялау қондырғылары (желдеткiштер үш режимде iстейтiн паналарда) тоқтатылады.
40. Қарсы жақ (дұшпан) осы заманғы зақымдандыру құралдарын қолданғаннан кейiн қорғану ғимараттарының желдеткiш жүйелерi тоқтатылады, сыртқы ортамен байланыста тұрған барлық ауа тартқыштар мен тесiктер қайта жабылады. Бұл ретте паналарда қалқандар жасауға арналған III-режимнiң арнаулы жүйелерi қосылмайды.
Содан соң паналар сыртындағы жағдай анықталады және олар қалыптасқан жағдайда қажет болатын желдету режимiне көшiрiледi.
41. Химиялық және биологиялық қарудың ықпалы болған кезде паналар II-режимге көшiрiледi, бұл ретте:
1) таза желдеткiш жүйелерiнiң ауа өткiзгiштерi мен жалғастырушы ауа өткiзгіштердiң қақпақтары жабылады;
2) сорғыш желдеткiштердi (егер олардың жұмысы II-режимде ескерiлмесе немесе ғимарат герметикалық мәнiн жоғалтса) үзiп тастайды;
3) II-режимнiң қиыстырылған желдеткiштерiн қосады;
4) сүзгiш-сорғыштарға дейiн және кейiн қойылған герметикалық қақпақтарды ашады.
42. Бiр адамның қолмен реттейтiн электр желдеткiшiмен жұмыс iстеу уақыты қорғаныс ғимараттарындағы қоршаған ауа ортасының жағдайына байланысты. Ауада көмiртегiнiң 4% және одан төмен қос тотығы, оттегiнiң 16% және одан жоғарысы болғанда, температура 30 С жеткенде қолмен реттейтiн электр желдеткiшiнде бiр адамның мүмкiндiгiнше жұмыс iстеу уақыты 25 минуттен аспауға тиiс. Ауадағы температура 30 С-дан асқанда уақыт 10 минутпен шектеледi. Желдеткiште бiр мезгiлде iстейтiн адамдар санын көбейткен кезде рұқсат етiлетiн жұмыс уақыты пропорционалды артуы мүмкiн.
43. Жаппай өрттер пайда болғанда немесе паналар ауданында күштi әсер ететiн улы заттардың (КӘЕУЗ) қауiптi шоғырлануы байқалған кезде паналар ІII-режимге ауыстырылады.
Өрттер аймақтарында паналардағы қалқандар ФГ-30 сүзгiшi арқылы берiлетiн сыртқы ауа есебiнен, ал КӘЕУЗ мен газданған аймақтарда баллондардағы сығылған ауа есебiнен сақталынады.
Бұл ретте паналарда қиыстырылған жүйелердегi барлық герметикалық қақпақтар (ФГ-70 сүзгішi арқылы ауа берудi қамтамасыз ететiн қақпақтардан басқасы) қайта жабылады және көмiрқышқылды газды (СО2) жұтуға және оттегінi (О2) бөлуге арналған ауаны регенерациялау қондырғылары қосылады. I-режим желдеткiштерi бөлмелердегі ауаның айналымын қамтамасыз етедi.

39. До воздействия средств поражения и на период выпадания радиоактивной пыли убежища снабжаются воздухом по режиму I, при котором должны быть:
1) включены в работу вентиляционные агрегаты систем чистой вентиляции;
2) открыты герметические клапаны и другие герметизирующие устройства, установленные на воздуховодах систем чистой вентиляции;
3) закрыты герметические клапаны, установленные до и после фильтров-поглотителей и фильтров очистки воздуха от окиси углерода, а также гермоклапан на соединительном воздуховоде между воздухозаборами чистой вентиляции и фильтровентиляции;
4) отключены установки регенерации воздуха (в убежищах с тремя режимами вентиляции).
40. После применения противником современных средств поражения системы вентиляции защитных сооружений выключаются, перекрываются все воздуховоды и отверстия, сообщающиеся с внешней средой, на срок до одного часа. Специальные системы режима III для создания подпора в убежищах при этом не включаются.
Затем выясняется обстановка вне убежища и они переводятся на режим вентиляции, который потребуется при сложившейся обстановке.
41. При воздействии химического и биологического оружия убежища переводятся на режим II, при этом:
1) закрываются герметические клапаны на воздуховодах систем чистой вентиляции и на соединительном воздуховоде;
2) выключают вытяжные вентиляторы (если их работа в режиме II не предусмотрена или сооружение утратило герметичность);
3) включают приточные вентиляторы режима II;
4) открывают герметические клапаны, установленные до и после фильтров-поглотителей.
42. Время работы одного человека на электроручном вентиляторе зависит от состояния воздушной среды в защитном сооружении. При содержании в воздухе двуокиси углерода - 4 % и ниже, кислорода - 16 % и выше, температуры до 30 С возможное время работ одного человека на электроручном вентиляторе не должно превышать 25 минут. При температуре воздуха выше 30 С это время ограничивается 10 минутами. При увеличении числа лиц, одновременно работающих на вентиляторе, допустимое время работы может пропорционально увеличиться.
43. На режим III убежища переводятся при возникновении массовых пожаров или при образовании в районе убежища опасных концентраций сильнодействующих ядовитых веществ (СДЯВ).
В зонах пожаров подпор в убежищах поддерживается за счет наружного воздуха, подаваемого через фильтры ФГ-70, а в зонах возможной загазованности СДЯВ - за счет сжатого воздуха из баллонов.
При этом в убежищах перекрываются все герметические клапаны на приточных системах (за исключением клапанов, обеспечивающих подачу воздуха через фильтры ФГ-70) и включаются установки регенерации воздуха для поглощения углекислого газа (СО2) и выделение кислорода (О2). Вентиляторы режима I обеспечивают рециркуляцию воздуха в помещениях.

44. РП-100 регенеративтi патрондар қойылған үш режимдi желдеткiшi бар паналарда және оттегi тапшылығының орнын толтыру үшiн баллондардың оттегiсi пайдаланылады, оны мөлшерлеу күштi ДКП-1-65 редуктордың көмегiмен жүзеге асырылады, сиымдылығы 150 адамға дейiнгі ғимаратта оның диаметрi 1,1 мм-ге тең (дюза 1), ал одан көп сиымдылықта - 2,2 мм-ге/тең (дюза 2) етiлiп қабылданады.
6. РУ-150/6 регенеративтi қондырғыларын
пайдалану ерекшеліктерi
45. РУ-150/6 қондырғылары қойылған бөлмеге бөгде адамдардың кiруiне рұқсат етiлмейдi. Бөлменi қондырғыларды пайдалануға жауапты адамдар жауып қоюға және мөр соғуға тиiс.
46. РУ-150/6 қондырғылар қойылған бөлмеде өрт шықпауы және жарылыстың алдыналу үшiн мыналарға жол берiлмейдi:
1) бөлменi су басуға;
2) бөлмеде сiлтiлер, қышқылдар, майлар мен оңай тұтанатын заттар сақтауға;
3) қондырғылардың патрондары мен ауа өткiзгiштерiне органикалық заттар мен ылғалдың түсуiне.
47. Қондырғылар қойылған бөлме өрт сөндiрушi заттармен: құм салынған жәшiкпен, асбестi материалдан жасалған жапқыштармен, ОУ-5 өрт сөндiргiштермен қамтамасыз етiледi.
48. РУ-150/6 қондырғыларында жұмыс iстеудi таза және брезенттi құрғақ қолғап киiп жүргiзу керек.
49. РП-2 регенеративтi патрондарды ауыстыру кезiнде және регламенттi
жұмыстарды жүргiзгенде қондырғыларда қондырғымен бiрге жиынтығында
берiлетiн саймандар пайдаланылады. Саймандар алдынала майланудан
тазартылып, кептiрiлуге тиiс.
50. Пайдаланылып демонтаждалған РП-2 патрондарға бұқтырма қоюға олар
суытылғаннан кейiн ғана рұқсат берiледi.
Пайдаланылған РП-2 патрондары РУ-150/6 қондырғысының техникалық
сипаттамасында айтылған нұсқаулар талаптарына сәйкес жойылады.
51. РУ-150/6 қондырғысында қызмет iстейтiн персонал тиiстi оқудан
өтедi және белгiленген тәртiпте пайдалануға жiберiледi.
7. Инженерлiк-техникалық ақылар мен
бұзылуларды жою тәртiбi
52. Қорғану ғимараттарына сыртқы қалалық тораптан электр энергиясын
берудi тоқтатқан кезде:
1) ғимаратта авариялық жарық берулер қосылады;
2) электр энергиясын берудi тоқтату себебi анықталады және ақаулар
жөнделедi;
3) анықталған ақауларды жою мүмкiн болмаған жағдайда қолда бар
дизельдi электр стансалары iске қосылады.
53. Қорғану ғимараттарына сыртқы ауаны жiберудi тоқтатқан кезде:
1) ғимараттан электр қуатын берудi тоқтатқан жағдайда, қолмен басқарылатын желдеткiштердiң электр қозғалтқыштары немесе олардың магниттi таратқыштары iстен шыққанда ғимаратқа ауа беру қолдан желдеткiштердiң көмегiмен қамтамасыз етiледi;
2) қарсы жақ жаппай зақымдандыру құралдарын қолданған кезде және осы ретте желдеткiш жүйелерi iстен шыққан кезде радиациялық және химиялық барлау ұйымдастырылады. Егер сырттағы ауа құрамында уландырғыш заттар анықталмаса (бактериялық заттардың бары туралы мәлiмет болмаса) ғимаратта ауаны алмастыру уақытша табиғи желдеткiш есебiнен жүзеге асырылады, ол үшiн авариялық (люк) шығу есiгi және кiретiн есiктер ашылады.

44. В убежищах с тремя режимами вентиляции, где установлены регенеративные патроны РП-100 и для восполнения дефицита кислорода используется кислород из баллонов, дозирование его осуществляется с помощью редуктора ДКП-1-65 с дюзой, диаметр которой для сооружения вместимостью до 150 человек принимается равным 1,1 мм (дюза 1), а при большей вместимости - 2,2 мм (дюза 2).
6. Особенности эксплуатации
регенеративных установок РУ-150/6
45. Допуск посторонних лиц в помещение со смонтированными установками РУ-150/6 не разрешается. Помещение должно быть закрыто и опечатано лицом, ответственным за эксплуатацию установок.
46. Во избежании возникновения пожара и взрыва в помещении, где размещены установки РУ-150/6, не допускается:
1) затопление помещения водой;
2) хранение в помещении щелочей, кислот, масел и легковоспламеняющихся веществ;
3) попадание органических веществ и влаги в патроны и воздуховоды установок.
47. Помещение со смонтированными установками оснащается средствами
пожаротушения: ящиками с песком, покрывалами из асбестового материала,
огнетушителями ОУ-5.
48. Обслуживание установок РУ-150/6 необходимо проводить в чистых и
сухих брезентовых рукавицах.
49. При замене регенеративных патронов РП-2 и проведении регламентных
работ на установках используется инструмент, поставляемый в комплекте с
установками. Предварительно инструмент должен быть обезжирен и высушен.
50. Установка заглушек на отработанные демонтированные патроны РП-2
разрешается только после их остывания.
Отработанные патроны РП-2 уничтожаются в соответствии с требованиями
инструкции, изложенной в техническом описании установки РУ-15/6.
51. Персонал, обслуживающий установки РУ-15/6, проходит
соответствующее обучение и допускается к эксплуатации в установленном
порядке.
7. Порядок устранения повреждений и неисправностей
инженерно-технического оборудования
52. При прекращении подачи в защитные сооружения электроэнергии от
внешней городской сети:
1) в сооружении включается аварийное освещение;
2) устанавливается причина прекращения подачи электроэнергии и
устраняются неисправности;
3) при невозможности устранить обнаруженные неисправности вводятся в
действие имеющиеся дизельные электростанции.
53. При прекращении подачи в защитное сооружение наружного воздуха:
1) в случае прекращения подачи в сооружение электроэнергии, выхода из строя электродвигателей электроручных вентиляторов или их магнитных пускателей подача воздуха в сооружение обеспечивается с помощью ручных вентиляторов;
2) в случае применения противником средств массового поражения и выхода при этом из строя систем вентиляции организуется радиационная и химическая разведка. Если в наружном воздухе не обнаружены отравляющие вещества (и отсутствуют сведения о наличии бактериальных средств), то воздухообмен в сооружении временно осуществляется за счет естественной вентиляции, для чего открываются люк (дверь) аварийного выхода и двери входов.

Табиғи желдету кезiнде ауа беру шахтаның еденiне пананың авариялық шығу жолын немесе РҚП-ның сорып шығаратын каналына жанғыш дизель отыны (индустриялық май) бар сиымдылықтарды (консервi қалбырларын) орнатқанда 1,5-2 есе артады.
Ауада уландырғыш заттардың бары анықталғанда бассауғалаушылар газтұтқыштар киюi керек.
54. Қорғану ғимаратына қорғалмаған көздерден су берудi тоқтатқан кезде:
1) қол жуғыштар мен жуып тазалайтын бактарға су беру тоқтатылады;
2) ас суының авариялық қорының шығындалуына қатаң бақылау қойылады.
55. Су құбырлары мен кәрiздiк коммуникациялар бұзылған кезде:
1) су құбырларының бұзылған жерiнен су ағуын тоқтату үшiн су ағарлар, ысырмалар және басқа қысым қондырғылары жабылады және бүлiнген жерлерiн жөндеу шаралары қолданылады;
2) кәрiзде (фекальдi) су пайда болғанда тораптың iшкi кәрiзiндегi тоқтатушы ысырма жабылады.
56. Қорғану ғимаратына кiретiн жерлерде үйiндiлер пайда болғанда:
1) авариялық шығатын жер пайдаланылады;
2) Қорғану-герметикалық есiктердi топсалардан алу және тамбурлар алдын үйiндiлерден босату шаралары қолданылады;
3) авариялық шығатын жерлер бұзылған кезде паналаушылардың қорғану ғимаратынан шығуының басқа жолдары қарастырылады (желдеткiш қуыстары пайдаланылады, қоршаушы конструкцияларға ойықтар жасалады және т.б.)
57. Қорғану ғимаратының қоршаушы конструкцияларының герметикалығын қалпына келтiру үшiн:
1) пананың герметикалық бұзылған жерi анықталады (тесiктер мен желдеткiш жұмыс iстеп тұрған кездегi және есiктер жабық тұрғандағы тығыздық жанып тұрған шырақтың немесе шырпы жалынының ауытқуы бойынша анықталады);
2) жекелеген жарықшалар желiмделетiн жабыны бар хлорвинилдi пленкамен жапсырылады немесе езiлген балшықпен сылап бiтеледi (ұсақ жарықшақтар пайда болғанда тұтас желiмдеу немесе сылау жүргiзiледi);
3) елеулi жарықшақтар болған жағдайда олар жiктеп тiгістеледi және цемент лайы сылағымен шыланған талшықпен бiтеледi;
4) бұзылулардың одан әрi жүруiнiң алдыналу және басты арқауларды қалпына келтiру үшiн жекелеген элементтер арнаулы көлденең тiреуiштердiң көмегiмен және т.с.с. күшейтiледi.
58. Қорғану ғимараты есiктерiнiң, люктердiң және кiре берiстерiнiң герметикалығын қалпына келтiру үшiн:
1) бұзылуға ұшыраған учаскелер түзетiледi және көтергiштердiң, сыналардың, ауыр балғаның және басқа да күнделiктi құралдардың көмегiмен төсенiштердiң қиғаштығы жойылады;
2) есiктердiң төсемiндегi жарықтар мен тесiктер бiтеледi;
3) герметикаландырылған төсемдердiң ақаулары жойылады.
59. Қорғану ғимаратында өрт шыққанда:
1) өрт сөндiретiн құралдардың көмегiмен өрт сөндiрiледi немесе бөлме шеңберiнде немесе өрт бөлiгiнде өртке қарсы және герметикалық есiктер мен люктердi, сондай-ақ желдеткiш каналдарындағы ысырмадарды (тұтқыштарды, жапқыштарды) жабу жолымен оқшауландырылады;

Воздухоподача при естественной вентиляции увеличивается в 1,5-2 раза при установке на полу шахты аварийного выхода убежища или у вытяжного канала ПРУ емкостей (консервных банок) с горящим дизельным топливом (индустриальным маслом).
При обнаружении в воздухе отравляющих веществ укрываемые должны надеть противогазы.
54. При прекращении подачи в защитное сооружение воды из незащищенных источников:
1) отключается подача воды к умывальникам, смывным бачкам;
2) устанавливается строгий контроль за расходом аварийного запаса питьевой воды.
55. При разрушении водопроводных и канализационных коммуникаций:
1) для прекращения излива воды из разрушенных участков водопроводов перекрываются краны, задвижки и другие запорные устройства и принимаются меры к заделке поврежденных мест;
2) при появлении канализационных (фекальных) вод закрывается отключающая задвижка на внутренней канализационной сети.
56. При образовании завалов во входах в защитное сооружение:
1) используется аварийный выход;
2) принимаются меры по снятию с петель защитно-герметических дверей и освобождению от завалов предтамбуров;
3) в случае разрушения аварийного выхода изыскиваются другие пути выхода укрываемых из защитного сооружения (используются вентиляционные оголовки, проделываются проемы в ограждающих конструкциях и др.).
57. Для восстановления герметичности ограждающих конструкций защитного сооружения:
1) определяются места нарушения герметичности убежища (щели и неплотности при работе вентиляции и закрытых дверях обнаруживаются по отклонению пламени горящей свечи или спички);
2) отдельные трещины заклеиваются хлорвиниловой пленкой, имеющей клеющее покрытие или замазываются мятой глиной (при наличии мелких трещин производится сплошное оклеивание или замазывание);
3) в случае значительных трещин они расшиваются и заделываются паклей на цементном растворе;
4) для предотвращения дальнейшего развития деформаций и частичного восстановления несущих конструкций отдельные элементы усиливаются с помощью специальных стоек распорок и т.п.
58. Для восстановления герметичности дверей, люков и вводов защитного сооружения:
1) выправляются деформированные участки и устраняются перекосы полотна с помощью домкрата, клиньев, кувалды и других подручных средств;
2) заделываются трещины и щели на полотнах дверей;
3) устраняются повреждения герметизирующих прокладок.
59. При возникновении пожара в защитном сооружении:
1) с помощью огнегасительных средств пожар ликвидируется или изолируется в пределах помещения или пожарного отсека путем закрывания противопожарных и герметических дверей и люков, а также задвижек (заслонок, шиберов) в вентиляционных каналах;

2) өрт ошағына жақын тұрған оттегiлi және сығылған ауалы баллондар, ауаны регенерациялау құралдары, регенеративтi патрондар мен жанғыш сұйықтар қауiпсiз орынға шығарылады;
3) оттегi, көмiр қышқыл газы мен көмiртегi тотықтары құрамын анықтау үшiн ауаның газдану құрамына үзбей бақылау жүргiзiледi;
4) жанып жатқан электротехникалық құралдарды сөндiру үшiн олардан кернеу алынып тасталады.
60. Қорғану ғимараттарының су құбырлары мен ауа тартқыштарын жөндеу кезiнде:
1) жарықтар, қуыстар, жарылулар, ойықтар, жекелеген учаскелердiң бұзылулары табақ резеңкеден жасалған уақытша бандаждар қапсырмасымен, арқан, бау орауымен, бiтеуiштер орнатумен, ағаш тығындармен сыналап қағумен жабылады. Су құбырының зақымданған учаскесiн жөндеудiң мүмкiндiгі болмаған жағдайда жақын маңдағы фланец құрауы бойынша ағытылады, ал су құбырының бұзылмаған учаскесiнiң фланецiне жапқыштар қойылады немесе мүмкiн болатын жерiне резеңке шлангтан жасалған созылмалы қоспа қойылады;
2) ауатартқыштың бүлiнген жерлерi табақ резеңкеден немесе полихлорвинилдi пленкадан жасалған ленталы немесе сымды бандаждардың көмегімен жапсырмалармен бекiтiледi.
61. Қорғану ғимараттарының электротехникалық құралдарын жөндеу кезiнде:
1) кернеуден алынады;
2) қуатты немесе жарық түсiрушi кабелдердiң қимасы 6 мм2-ден аспайтын зақымданған учаскесi кабельдi қоспалардың, бесаспап кабельдi қысқыштардың немесе болтты құраулардың көмегiмен одан әрi оқшаулау лентасымен ұқыпты түрде жаба отырып, қалпына келтiрiледi.
3) қимасы 6 мм2-дейiн болатын кабельдерде бүлiнген учаскелер кесiп тасталады, қоспалардың ұштары өңделедi және тазартылады. Қоспалар бүлiнген кабельдiң ұштарына бұрандалармен немесе сiрестiрмелермен жалғастырылады, жалғанған жерi оқшауланады.
Қоспалардың көмегiмен жөнделген кабель әлсiн-әлсiн бақылауда болады, оның қызуы тексерiледi және жалғанған жерiне су тигiзуге жол берiлмейдi.
8. Паналаушыларды бөлу тәртiбi мен панадан
бiртiндеп шығарды қамтамасыз ету
62. Паналаушыларды тамбур-шлюздерi бар паналарда шлюздеу қорғану ғимараттарын жабдықтау жөнiндегі топ (буын) командирiнiң өкiмi бойынша қорғану-герметикалық және герметикалық есiктердi, қақпаларды жапқаннан кейiн жүргiзiледi.
63. Шлюздеудiң мәнi мынада, паналаушыларды паналауға жiберу тамбур-шлюздердiң сыртқы және iшкi қорғану - герметикалық есiктерi кезектесе ашылғанда және жабылған жағдайда жүргiзiледi.
64. Тамбур-шлюздердiң есiктерiн ашу мен жабуды қорғану ғимараттарын жабдықтау жөнiндегі топтың (буынның) бақылаушылар тобы жүргізедi. Сыртқы және iшкi есiктердiң бақылаушылары арасында сигнализация қойылады.

2) баллоны с кислородом и сжатым воздухом, средства регенерации воздуха, регенеративные патроны и горючие жидкости, находящиеся вблизи очага пожара, выносятся в безопасное место;
3) постоянно ведется контроль газового состава воздуха для определения содержания кислорода, углекислого газа и окиси углерода;
4) перед тушением горящих электротехнических средств с них снимается напряжение.
60. При ремонте трубопроводов и воздуховодов защитного сооружения:
1) трещины, свищи, разрывы, пробоины, разрушения отдельных участков закрываются накладкой временных бандажей из листовой резины, намоткой веревок, шнуров, установкой заглушек, забивкой деревянных пробок и клиньев. В тех случаях, когда поврежденный участок трубопровода заделать не представляется возможным, он отсоединяется по ближайшим фланцевым соединениям, а на фланце исправного участка трубопровода ставятся заглушки или там, где возможно, применяются гибкие вставки, изготовленные из резиновых шлангов;
2) поврежденные места воздухопроводов закрепляются накладками из листовой резины или полихлорвиниловой пленки с помощью ленточных или проволочных бандажей.
61. При ремонте электротехнических средств защитного сооружения:
1) снимается напряжение;
2) поврежденные участки силовых или осветительных кабелей сечением более 6 мм.кв. восстанавливаются с помощью кабельных вставок, универсальных кабельных зажимов или болтовых соединений с последующим тщательным покрытием из изоляционной ленты;
3) на кабелях сечением до 6 мм.кв. вырезаются поврежденные участки, разделываются и зачищаются концы вставок. Вставки соединяются с концами поврежденного кабеля скруткой или опрессовкой, место соединения изолируется.
За кабелем, отремонтированным с помощью вставок, ведется периодическое наблюдение, проверяется его нагрев и не допускается попадание воды в места соединения.
8. Порядок шлюзования укрываемых и
обеспечение одиночных выходов из убежища
62. Шлюзование укрываемых в убежищах, имеющих тамбур-шлюзы, производится по распоряжению командира группы (звена) по обслуживанию защитного сооружения после закрытия защитно-герметических и герметических дверей и ворот.
63. Шлюзование состоит в том, что пропуск укрываемых в убежище производится при условии, когда наружная и внутренняя защитно-герметические двери тамбур-шлюзов открываются и закрываются поочередно.
64. Открывание и закрывание дверей в тамбур-шлюзах производится контролером группы (звена) по обслуживанию защитных сооружений. Между контролерами у наружной и внутренней дверей предусматривается сигнализация.

65. Шлюздеу кезiнде тамбур-шлюздiң iшкi есiгi жабылады, сыртқы есiгi ашылып, тамбур-шлюздi паналаушылармен толтыру жүргiзiледi. Осыдан кейiн сыртқы есiкте тұрған бақылаушы есiктi жабады да iшкi есiктi ашуға сигнал бередi, iшкi есiкте тұрған бақылаушы есiктi ашып, паналаушыларды тамбур-шлюзден панаға жiбередi, есiктi жабады да сыртқы есiктi ашуға сигнал бередi.
66. Қос камералы шлюздiң жұмысы паналаушыларды бiрiншi камерадан панаға жiберген уақытта екiншi камера толатындай етiлiп ұйымдастырылады.
67. Барлау жүргiзу үшiн панаға кiру мен шығу желдетiлетiн тамбурдағы кiретiн жер арқылы жүзеге асырылады. Панадан шығушылар газтұтқыш, қорғану киiмiн киюге және жеке дозиметрi болуға тиiс.
68. Барлаушылардың зақымданған жерде әрекет ету мерзiмi өлшеулер, үлгiлер алуды, өрт жағдайында баға берудi жүргiзу үшiн мейлiнше аз уақыт алуы керек.
Барлаушылардың уланған жердегi iс-әрекетiнiң нақтылы уақыты бiр рет сәулеалу мөлшерiмен анықталады.
69. Барлаушылар зақымданған жерден панаға (радиацияға қарсы бассауғаға) оралған кезде сiлку, сүрту жолымен немесе химиялық зақымдануға қарсы жекедара пакеттiң көмегiмен құрғақтай газдан тазарту арқылы желдетiлетiн тамбурларда сырт киiмдi, аяқкиiмдi және газтұтқышты iшiнара дезактивациялау жүргiзiледi. Сыртқы қорғану киiмдерi тамбурда қалады.
9. Паналаушыларды қорғану құрылысынан шығару
70. Қорғану ғимаратынан паналаушыларды шығару мына жағдайларда жүргiзiлуi мүмкiн:
1) "Әуе дабылы тоқтатылды" сигналы бойынша (ғимарат ауданында радиациялық жағдай анықталғаннан соң);
2) паналаушылардың ғимаратта болуының белгiленген мерзiмi өтiсiмен, сондай-ақ қорғану ғимаратын жабдықтау жөнiндегi топ (буын) командирi белгiлеген кезектiлiк тәртiбiмен ғимаратты тастап кетуге мәжбүр болғанда.
71. Паналаушыларды қорғану ғимараттарынан мынадай жағдайда шығаруға мәжбүр болады:
1) паналаушылардың ғимаратта одан әрi тұруына онда қолайсыз бұзылулар болғанда;
2) ғимаратты су басқанда;
3) ғимаратта өрт шыққанда және онда зиянды газдардың қауiп төндiре шоғырлануы кезiнде;
4) осы Нұсқаудың 27 тармағында көрсетiлген микроклимат пен ауадағы газ құрамы бастан өткерудiң шектеулi параметрiне жеткенде.
Желдетiлгеннен кейiн ғимарат паналау үшiн қайтадан пайдаланылуы мүмкін.
72. Қажет болған жағдайда паналаушылар көршiлес қорғану ғимараттарына, жер қабаттарға, сақталынып қалған үйлердiң астыңғы бөлiгiне немесе бiрiншi қабатына көшiрiлуiне немесе зақымданушы ошағынан тыс жерлерге эвакуациялануы мүмкiн. Бұл жағдайда алдынала радиациялық және химиялық барлаулар жүргізiледi; жердiң зақымдану деңгейi, көршi бөлмелердiң адамдарды орналастыруға жарамдылығы анықталады, паналаушыларды эвакуациялау маршруттары нақтыланады. Бұл ретте радиациялық, химиялық және бактериологиялық (биологиялық) жағдайға баға беруде тиiстi ережелердi басшылыққа алу қажет.

65. При шлюзовании закрывается внутренняя дверь тамбур-шлюза, открывается наружная дверь и производится заполнение тамбур-шлюза укрываемыми. После этого контролер у наружной двери закрывает дверь и подает сигнал на открытие внутренней двери; контролер у внутренней двери открывает дверь, впускает укрываемых из тамбур-шлюза в убежище, закрывает дверь и подает сигнал на открытие наружной двери.
66. Работа двухкамерного шлюза организуется так, чтобы за время пропуска укрываемых из первой камеры в убежище происходило заполнение второй камеры.
67. Выход и вход в убежище для проведения разведки осуществляется через вход с вентилируемым тамбуром. Выходящие из убежища должны быть в противогазах, защитной одежде и иметь индивидуальные дозиметры.
68. Срок пребывания действия разведчиков на зараженной местности должен быть минимально необходимым для производства замеров, взятия проб, оценки пожарной обстановки.
Конкретное время разведчиков на зараженной местности регламентируется дозами однократного облучения.
69. При возвращении разведчиков в убежище (противорадиационное укрытие) с зараженной местности в вентилируемых тамбурах производится частичная дезактивация одежды, обуви и противогаза путем отряхивания, обметания или сухой дегазации с помощью индивидуального противохимического пакета. Верхняя защитная одежда остается а тамбуре.
9. Вывод укрываемых из защитного сооружения
70. Вывод укрываемых из защитного сооружения может производиться:
1) по сигналу "Отбой воздушной тревоги" (после уточнения радиационной обстановки в районе сооружения);
2) по истечении установленного срока нахождения укрываемых в сооружении, а также при вынужденном оставлении сооружения, в порядке очередности, определяемой командиром группы (звена) по обслуживанию защитного сооружения.
71. Вынужденный вывод укрываемых из защитного сооружения производится:
1) при повреждениях сооружения, не допускающих дальнейшего пребывания в нем укрываемых;
2) при затоплении сооружения;
3) при пожаре в сооружении и образовании в нем опасных концентраций вредных газов;
4) при достижении предельно-переносимых параметров микроклимата и газового состава воздуха, указанных в п.27 настоящей Инструкции.
После проветривания сооружение может быть снова использовано для укрытия.
72. При необходимости укрываемые могут быть переведены в соседние защитные сооружения, подвалы, цокольные или первые этажи сохранившихся зданий или эвакуированы за пределы очага поражения. В этом случае предварительно производится радиационная и химическая разведки: устанавливается степень зараженности местности, пригодность соседних помещений для размещения людей, уточняются маршруты эвакуации укрываемых. При этом необходимо руководствоваться существующими положениями по оценке радиационной, химической и бактериологической (биологической) обстановки.

73. Паналаушылардың қорғану құрылысынан шығуға мәжбүр болуы ақза жағдайының кейбiр көрсеткiштерi қиындаған деңгейге жеткенде туындауы мүмкiн. Адамдардың қорғану құрылысында одан әрi болуына мына жағдайлар қауiптi болып табылады:
1) жүрек қағуы санының бiр минутта 120-ға қысқаруы және қозғалмай отырғанда соғуының артуы немесе 35-тен кем болуы;
2) дененiң бұлшық етi астындағы температура 38 С және одан көп болғанда. Егер осы кұбылыстар паналаушылардың көпшiлiгiнен байқалса, онда, сондай-ақ қорғану ғимаратынан шығудың және онда қалудың қаншалықты қауiптi екенiне баға беру қажет. Шешiм екi жағдайда да денсаулық үшiн қауiптiлiк тәуекелiн ескере отырып қабылданады.
10. Паналаушыларды зақымдану ошағынан эвакуациялау
74. Паналаушыларды зақымдану ошағынан эвакуациялауды объектiнiң азаматтық қорғаныс штабы немесе қорғаныс ғимаратын жабдықтаушы топтың (буынның) командирi тiкелей ұйымдастырады.
75. Зақымдану ошағынан эвакуациялау кезiнде паналаушылар колонналарға бөлiнедi. Колонналардың бастықтары тағайындалады, оларға эвакуациялау схемалары мен компастар берiледi: эвакуациялау маршруттарында колонналардың басшылары қарауына химиялық және радиациялық барлаулар берiледi және дозиметриялық бақылау жүзеге асырылады. Эвакуация кезiнде паналаушылардың зақымдану деңгейiне баға беру үшiн әрбiр колоннаға жеке дозиметрлер берiледi.
Зақымдану ошағынан эвакуацияланатын аурулар мен зақымданғандар жеке колоннаға жинақталады. Оларды алып жүруге қажеттi мөлшерде денсаулығы жақсы адамдар мен медперсонал бөлiнедi.
Эвакуацияланушы колонналар құтқару отрядтарымен немесе бiрiншi медкөмек беретiн отрядтармен кездескенге дейiн жүредi. Содан эвакуацияланушылар осы құрамалардың көлiгiмен қауiпсiз аймаққа шығарылады.
76. Зақымдану аймағында сақтану шараларын сақтау қажет:
1) нұсқау болмай тұрып, жеке қорғану құралдарын түсiрмеу;
2) жеке тұрған қабырғаларға, құбырларға және салбырап тұрған арқалықтарға жақындамау;
3) газ, күштi әсер етушi улы заттар аққан жерлердi айналып өту;
4) жерде жатқан және салбырап тұрған электр сымдарына қол тигiзбеу;
5) бықсып түтiн шығып жатқан аймаққа ДП-1 гопкалиттi патрондары жоқ газтұтқышсыз бармау керек.
11. Қорғану ғимараттарын жабдықтау жөнiндегi топ
(буын) командирiнiң мiндеттерi
77. Қорғану ғимараттарының жабдықтау жөнiндегi топ (буын) командирi объектiнiң инженерлiк қызметi бастығына бағынады. Ол ғимаратты толтыруды ұйымдастыруға, паналаушылар ғимаратта болғанда оны пайдалануға, паналаушыларды қорғану ғимаратынан ұйымдасқан түрде шығаруға және зақымдану ошағынан қауiпсiз аймаққа эвакуациялауға жауап бередi.

73. Необходимость вынужденного выхода укрываемых из защитного сооружения может возникать при достижении отдельных показателей состояния организма критических величин. Опасными для дальнейшего пребывания людей в защитном сооружении являются:
1) частота сердечных сокращений 120 и больше ударов в одну минуту в покое сидя или меньше 35 ударов;
2) температура тела подмышечная 38 С и больше. Если эти явления отмечаются у большинства укрываемых, то необходимо также оценить степень опасности выхода из защитного сооружения и дальнейшего пребывания в нем. Решение принимается с учетом риска для здоровья в том и другом случае.
10. Эвакуация укрываемых из очага поражения
74. Эвакуация укрываемых из очага поражения организуется штабом ГО объекта или непосредственно командиром группы (звена) по обслуживанию защитного сооружения.
75. При эвакуации из очага поражения укрываемые распределяются по колоннам. Назначаются старшие колонн, которым выдаются схемы эвакуации и компасы; в распоряжении старших колонн выделяются на маршрутах радиационной и химической разведки и осуществления дозиметрического контроля. Для оценки степени заражения укрываемых за время эвакуации в каждую колонну выдаются индивидуальные дозиметры.
Эвакуированные из очага поражения больные и пораженные сводятся в отдельную колонну. Для сопровождения их выделяется необходимое количество здоровых людей и медицинский персонал.
Колонны эвакуированных следуют до встречи со спасательными отрядами или отрядами первой медицинской помощи. Затем эвакуированные транспортом этих формирований вывозятся в безопасную зону.
76. В зоне поражения необходимо соблюдать меры предосторожности:
1) не снимать без команды средства индивидуальной защиты;
2) не подходить к отдельно стоящим стенам, трубам и висящим конструкциям;
3) обходить места утечки газа сильнодействующих ядовитых веществ;
4) не прикасаться к лежащим и висящим электрическим проводам;
5) не входить в зоны задымления в противогазах без гопкалитовых патронов ДП-1.
11. Обязанности командира группы (звена)
по обслуживанию защитного сооружения
77. Командир группы (звена) по обслуживанию защитного сооружения подчиняется начальнику инженерной службы ГО объекта. Он отвечает за организацию заполнения сооружения, правильную эксплуатацию сооружения при нахождении в нем укрываемых, за организованный вывод укрываемых из защитного сооружения и эвакуацию из очага поражения в безопасную зону.

78. Қорғану ғимаратын жабдықтау жөнiндегi топтың (буынның) командирi:
мыналарды бiлуге мiндеттi:
1) ғимаратты және сонда тұрған бүкiл жабдықты пайдалану ережесiн;
2) ғимараттың жоспарлануын, шектес жер қабат бөлмесi арқылы авариялық шығудың орналасуын, жақын маңдағы қорғану ғимараттарының орналасқан жерлерiн;
3) пананы ауамен жабдықтау және жағдайға қарай желдетудiң тиiстi режимдерiн қою тәртiбiн;
4) ғимаратқа жақын өтетiн негiзгi коммуникациялардың орналасуы мен мақсатын, құрылысқа су құбырын, кәрiздi, жылуды және электрмен жабдықтауды өткiзетiн жерлердi, осы жүйелерде тоқтатылатын қондырғыларды пайдалана бiлудi;
5) қорғану ғимараттарының жабдықтау жөнiндегi топтың (буынның) жеке құрамын өздерiнiң тiкелей мiндеттерiн мүлтiксiз орындауға алдынала үйретудi;
6) қорғану ғимаратының паналаушыларды белгiленген мерзiмде қабылдауға әзiрлiгін қамтамасыз етудi бiлуге тиiс.
79. Азаматтық қорғаныстың сигналдарын алғаннан кейiн қорғану ғимаратын жабдықтау жөнiндегi топтың (буынның) командирi;
"Әуе дабылы", "Радиациялық қауiп" және "Химиялық дабыл" сигналдары бойынша мыналарды орындауға мiндеттi:
1) схемаға сәйкес топтың (буынның) жеке құрамын қорғану ғимаратының жабдықтаушы орындарына қоюға;
2) паналаушыларды қабылдауды және оларды құрылыстарда орналыстыруды ұйымдастыруға;
3) шлюздерi жоқ есiктер арқылы паналарды толтыруды тоқтатуға және қорғану ғимараттарын жабу туралы команда алғаннан кейiн немесе шешiм қабылдағаннан соң (осы Нұсқаудың 22 тармағын қараңыз) қорғану-герметикалық және герметикалық есiктерiн жабуға;
4) панадағы микроклимат параметрлерiне ауаның газдану құрамына қадағалауды және пананың iшкi және сыртқы радиациялық және химиялық жағдайына бақылауды ұйымдастыруға;
5) желдеткiш жүйесiн талап ету режимi бойынша қосуға;
6) паналаушыларға ғимараттағы iшкi тәртiп пен өздерiн ұстау ережесiн түсiндiруге және олардың орындалуына бақылау жасауға;
7) паналаушыларды тамақтандыруды және медқызмет көрсетудi ұйымдастыруға;
8) паналаушыларды ғимараттан тыс жағдай мен түскен сигналдар туралы хабардар етуге;
9) ғимаратта авариялар немесе зақымданулар пайда болған жағдайда оларды жою шараларын қолдануға.
Сонымен бiрге "Химиялық дабыл" сигналы бойынша:
1) радиацияға қарсы бассауғалардағы барлық паналаушылардың газтұтқыштар киюне команда беруге;
2) ДЭС-тi жабдықтаушы ғимараттың герметизациялық сызығынан әрi орналасқан жеке құрамның газтұтқыштармен жұмыс iстеуiне команда беруге.
"Әуе дабылы тоқтатылды" сигналы бойынша:
1) ғимарат ауданында жағдайды анықтауға және паналаушылардың тәртiбi режимiн белгiлеуге;

78. Командир группы (звена) по обслуживанию защитного сооружения обязан знать:
1) правила эксплуатации сооружения и всего установленного в нем оборудования;
2) планировку сооружения, расположение аварийного выхода через смежное подвальное помещение, места расположения ближайших защитных сооружений;
3) порядок воздухоснабжения убежища и установления соответствующих режимов вентиляции в зависимости от обстановки;
4) расположение и назначение основных коммуникаций, проходящих вблизи сооружения, места ввода в сооружение водопровода, канализации, отопления и электроснабжения, уметь пользоваться отключающими устройствами на этих сетях;
5) заблаговременно обучать личный состав группы (звена) по обслуживанию защитного сооружения четкому выполнению своих функциональных обязанностей;
6) обеспечить готовность защитных сооружений к приему укрываемых к установленному сроку.
79. При получении сигналов гражданской обороны командир группы (звена) по обслуживанию защитного сооружения обязан:
По сигналам "Воздушная тревога", "Радиационная опасность" и "Химическая тревога":
1) расставить личный состав группы (звена) по местам обслуживания защитного сооружения согласно схеме;
2) организовать прием укрываемых и размещение их в сооружении;
3) прекратить заполнение убежища через входы без шлюзов и закрыть защитно-герметические и герметические двери (ворота) после получения команды или принятия решения (см. п.22 настоящей Инструкции) о закрытии защитных сооружений;
4) организовать наблюдение за параметрами микроклимата и газового
состава воздуха в убежище и контроль за радиационной и химической
обстановкой внутри и вне убежища;
5) включить систему вентиляции по требуемому режиму;
6) разъяснить укрываемым правила внутреннего распорядка и поведения в
сооружении и следить за их выполнением;
7) организовать питание и медицинское обслуживание укрываемых;
8) информировать укрываемых об обстановке вне сооружения и о
поступивших сигналах;
9) в случае возникновения в сооружении аварии или повреждений принять
меры к их устранению.
Кроме того, по сигналу "Химическая тревога":
1) подать команду надеть противогазы всем укрываемым в
противорадиационном укрытии;
2) подать команду личному составу, обслуживающему ДЭС и находящемуся за линией герметизации сооружения, работать в противогазах.
По сигналу "Отбой воздушной тревоги":
1) уточнить обстановку в районе сооружения и определить режим поведения укрываемых;

2) қажет болған жағдайда қорғану ғимаратының ауданындағы радиациялық және химиялық жағдайды ескере отырып, паналаушылардың ғимараттан шығу кезегi мен тәртiбiн орнатуға;
3) паналаушылар ғимараттан шыққаннан кейiн жиыстыруды, желдетудi, қажет болғанда - ғимараттың бөлмелерiн дезактивациялау мен дезинфекциялауды ұйымдастыруға;
4) ғимаратты паналаушыларды қайтадан қабылдауға даярлауға (жанар және жағармай, дәрi-дәрмек, су және т.с.с. қорын толықтыруға) мiндеттi.
Ядролық жарылыстан кейiн қорғану ғимаратын жабдықтау жөнiндегі топ (буын) командирi мыналарды атқаруға мiндеттi:
1) ғимараттың қоршаушы арқалықтарының жағдайын тексеруге, арқалықтардың айдан анық майысқан жерiн, пананың герметикалық бұзылған жерлерiн анықтауға және бұзылуларды жою шараларын қабылдауға;
2) инженерлiк-техникалық жабдықтарға, желдеткiш, электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау және кәрiз жүйелерiне байқау жүргiзуге;
3) инженерлiк қызмет бастығына құрылыстың жай-күйi туралы баяндауға;
4) пана сыртындағы жағдайға баға беруге және ғимарат желдеткiшiне қажеттi режим қоюға;
5) объектiнiң азаматтық қорғаныс бастығының нұсқауы бойынша қажеттi радиациялық қорғау режимiн енгiзуге;
6) ғимараттың арқалықтары адамдардың одан әрi онда қалуына болмайтындай бұзылған кезде, немесе ғимаратты су басқанда паналаушыларды бұзылмай қалған көршiлес құрылыстарға, жер қабаттарға немесе басқа бөлмелерге шығаруға, зақымданғандар мен ауруларға медкөмек көрсетудi ұйымдастыруға;
7) көршiлес қорғану ғимараттары бұзылған кезде объектiнiң азаматтық қорғаныс бастығының командасы бойынша онда паналаушы адамдарды қызмет көрсетушi ғимаратқа қабылдауға мiндеттi.
Паналаушыларды зақымдану ошағынан эвакуациялауға команда түскен кезде:
1) объектiнiң азаматтық қорғаныс штабында паналаушыларды эвакуациялау тәртiбiн анықтауға;
2) паналаушыларға зақымдану ошағында сақтану шаралары мен эвакуация маршруты бойынша жүру тәртiбiн түсiндiруге;
3) эвакуация кезiнде колонналар қозғалысын басқаруға мiндеттi.
12. Жабдықтарды пайдалану жөнiндегi топ
командирi орынбасарының мiндеттерi
80. Жабдықтарды пайдалану жөнiндегі топ командирiнiң орынбасары қорғану ғимаратын жабдықтау жөнiндегi топ командирiне бағынады және қорғану ғимаратының тiршiлiктi қамтамасыз ету жүйелерiнiң желдеткiштер, электрмен қамтамасыз ету, сумен жабдықтау, кәрiз және т.б. толассыз жұмыс iстеуiне жауап бередi.
81. Жабдықтарды пайдалану жөнiндегi топ командирiнiң орынбасары:
1) қорғану ғимаратының инженерлiк-техникалық жабдықтарын пайдалану ережелерiн бiлуге;
2) қорғану ғимаратын паналаушыларды қабылдауға даярлау кезiнде желдету электрмен қамтамасыз ету, сумен жабдықтау, кәрiз жүйелерi мен басқа да жүйелердiң жұмысқа әзiрлiгiн, қорғану герметикалық қондырғыларының ақаусыздығын және пананың герметикалығын тексеруге;

2) установить при необходимости очередность и порядок выхода укрываемых из сооружения с учетом радиационной и химической обстановки в районе защитного сооружения;
3) после выхода укрываемых из сооружения организовать уборку, проветривание, а при необходимости - дезактивацию и дезинфекцию помещений сооружения;
4) подготовить сооружение к повторному приему укрываемых (пополнить запасы горючих и смазочных материалов, медикаментов, воды и т.д.).
После ядерного взрыва командир группы (звена) по обслуживанию защитного сооружения обязан:
1) проверить состояние ограждающих конструкций, выявить видимые прогибы конструкций, места нарушения герметичности убежища и принять необходимые меры к устранению нарушений;
2) произвести осмотр инженерно-технического оборудования, систем вентиляции, электроснабжения, водоснабжения и канализации;
3) доложить начальнику инженерной службы о состоянии сооружения;
4) оценить обстановку вне убежища и установить необходимый режим вентиляции сооружения;
5) ввести по указанию начальника ГО объекта необходимый режим радиационной защиты;
6) при разрушении конструкций сооружения, исключающих дальнейшее пребывание в нем людей, или при затоплении сооружения вывести укрываемых в сохранившиеся соседние защитные сооружения, подвалы или другие помещения, организовать оказание медицинской помощи пораженным и больным;
7) при разрушении соседних защитных сооружений принять по команде начальника ГО объекта в обслуживаемое сооружение укрывавшихся в них людей.
При поступлении команды на эвакуацию укрываемых из очага поражения:
1) уточнить в штабе ГО объекта порядок эвакуации укрываемых;
2) разъяснить укрываемым меры предосторожности в очаге поражения и порядок следования по маршрутам эвакуации;
3) руководить движением колонн при эвакуации.
12. Обязанности заместителя командира группы
по эксплуатации оборудования
80. Заместитель командира группы по эксплуатации оборудования подчиняется командиру группы по обслуживанию защитного сооружения и отвечает за бесперебойную работу систем жизнеобеспечения защитного сооружения (вентиляции, электроснабжения, водоснабжения, канализации и др.).
81. Заместитель командира группы по эксплуатации оборудования обязан:
1) знать правила эксплуатации инженерно-технического оборудования защитного сооружения;
2) при подготовке защитного сооружения к приему укрываемых проверить готовность к работе систем вентиляции, электроснабжения, водоснабжения, канализации и других систем, исправность защитно-герметических устройств и герметичность убежища;

3) панада қоршаған ауа жағдайына (ауа тұтқышты, оның температурасын, ылғалдылығы мен газдың тарауына) бақылауды ұйымдастыруға және өлшеулердiң нәтижелерi туралы топ командирiне баяндауға;
4) ғимаратта аварияларды жоюды, инженерлiк-техникалық жабдықтардың зақымданулары мен ақауларын жөндеудi ұйымдастыруға мiндеттi.
13. Қорғану ғимараттарын жабдықтау жөнiндегi топтар
(буындар) буындарының (мамандарының) тiкелей мiндеттерi
82. Паналаушыларды толтыру мен орналастыру жөнiндегі буын (бақылаушы):
1) қорғану құрылыстарын қойма мүлiктерiнен босатуды қамтамасыз етедi,
сәкi-төсектердi орналастыруды және басқа шараларды жүзеге асырады;
2) есiктердiң (қақпалардың) жабуға дайындығын тексередi, ақаулары
анықталғанда оларды жояды;
3) паналаушылардың қорғану ғимаратына бет алатын маршрутын белгiлейдi;
4) паналаушыларды қарсы алуды, қабылдауды және ғимараттың бөлмелерi
бойынша орналастыруды ұйымдастырады;
5) осы Нұсқаудың 22 тармағында айтылған нұсқамаларды басшылыққа ала
отырып, кiретiн есiктердi (қақпаларды) жабады;
6) ғимаратты жапқаннан соң тамбур-шлюздер арқылы адамдарды панаға
жiберудi қамтамасыз етедi;
7) қорғану ғимаратының бөлiктерiндегi тәртiптi қадағалайды;
8) ғимараттың кiретiн жерлерi мен авариялық шығатын жерлерiн күзетудi
қамтамасыз етедi;
9) паналаушылардың ғимараттан шығатын жерлерi немесе авариялық жолдар
арқылы шығуын ұйымдастырады.
83. Электрмен қамтамасыз ету буыны (электрик, электрик-моторист):
1) ғимараттың дизель электростансасын, электр торабы мен электр
жабдықтарын қамтамасыз етедi;
2) авариялық жарық түсiргiштердiң ақаусыздығын және оны басқа жарық
көздерi iстен шыққанда қосуды қамтамасыз етедi.
84. Сүзгiш-желдеткiш жабдықтарды қамтамасыз ету жөнiндегi буын
(желдеткiш бойынша слесарь):
1) белгiленген режимдерде ауамен жабдықтау жүйелерiнiң жұмысын қамтамасыз етедi, қорғану-герметикалық қондырғылардың жай-күйiн қадағалайды және олардың ақауларын жояды;
2) ғимаратқа берiлетiн ауаның мөлшерiн бақылайды. Оның тұтқышын ауық-ауық тексередi;
3) ғимараттың жекелеген бөлмелерi (бөлiктерi) бойынша ауаның бiркелкi бөлiнуiн бақылайды;
4) ауа температурасын өлшейдi (I-режимде - әрбiр 4 сағат сайын, II-режимде - әрбiр 2 сағат сайын, III-режимде - әр сағат сайын), ауаның салыстырмалы ылғалдылығын (әрбiр 4 сағат сайын, ауадағы газ құрамын 1- режимде - 12 сағатта кем дегенде 1 рет, II-режимде - әрбiр 2 сағат сайын, III-режимде - әр сағат сайын) тексередi. Қорғану ғимараты тұрған аймақта өрт шыққанда және оған түтiн енгенде ауадағы газ құрамына талдау әрбiр 30 минут сайын жүргізiлуге тиiс. Қорғану ғимаратында микроклимат параметрлерiнiң көлемi мен ауаның газ құрамы шектеулi - мүмкiн болатын жағдайға жеткенде дереу топ (буын) командирiнiң орынбасарына баяндайды. Өлшеулер нәтижесi арнаулы журналға жазылады.

3) организовать контроль за состоянием воздушной среды в убежище (подпором воздуха, его температурой, влажностью и газовым составом) и докладывать о результатах измерений командиру группы;
4) организовать ликвидацию аварий в сооружении, устранение повреждений и неисправностей инженерно-технического оборудования.
13. Функциональные обязанности звеньев (специалистов)
групп (звена) по обслуживанию защитного сооружения
82. Звено по заполнению и размещению укрываемых (контролер):
1) обеспечивает освобождение защитного сооружения от складского
имущества, осуществляет расстановку нар и другие мероприятия;
2) проверяет готовность дверей (ворот) к закрытию, при обнаружении
неисправностей устраняет их;
3) обозначает маршруты следования укрываемых к защитному сооружению;
4) организует встречу, прием и размещение укрываемых по отсекам
сооружения;
5) закрывает двери (ворота) входов, руководствуясь указаниями,
изложенными в п.22 настоящей Инструкции;
6) обеспечивает пропуск людей в убежище через тамбур-шлюзы после
закрытия сооружения;
7) следит за порядком в отсеках защитного сооружения;
8) обеспечивает охрану входов и аварийного выхода сооружения;
9) организует выход укрываемых через выходы или аварийный выход
сооружения.
83. Звено электроснабжения (электрик, электрик-моторист):
1) обслуживает дизельную электростанцию, электрическую сеть и
электрооборудование сооружения;
2) обеспечивает исправность аварийного освещения и включение его при
выходе из строя других источников.
84. Звено по обслуживанию фильтровентиляционного оборудования
(слесарь по вентиляции):
1) обеспечивает работу систем воздухоснабжения в заданных режимах, следит за состоянием защитно-герметических устройств и устраняет их неисправности;
2) контролирует количество подаваемого в сооружение воздуха, периодически проверяет его подпор;
3) следит за равномерностью распределения воздуха по отдельным помещениям (отсекам) сооружения;
4) замеряет температуру воздуха (при режиме I - через каждые 4 ч., при режиме II - через каждые 2 ч., при режиме III - через каждый час), относительную влажность воздуха (через каждые 4 часа), газовый состав воздуха (при режиме I - не реже 1 раза в 12 часов, при режиме II - через каждые 2 часа, при режиме III - через каждый час). При наличии пожаров в зоне нахождения защитного сооружения и поступлению в него дыма анализ газового состава воздуха должен проводиться через каждые 30 минут. В случае достижения в защитном сооружении предельно-допустимых величин параметров микроклимата и газового состава воздуха немедленно докладывает заместителю командира группы (командиру звена). Результаты замеров заносятся в специальный журнал.

2. Р-2 газқаққышы                     Дана     Топтың (буынның) жабдықтау
жөніндегі бүкіл жеке
құрамына
3. Л-1 жеңіл қорғану костюмі        Жиынтық    Әрбір барлаушы-химикке және
барлаушы-дозиметристке
---------------------------------------------------------------------------
ІІ. Радиациялық және химиялық барлау жабдықтары
---------------------------------------------------------------------------
4. Рентгеметр-радиометр               Дана     Әрбір барлаушы-
дозиметристке
5. ИД-1, ИМД мөлшерлеуші өлшеулер   Жиынтық    Жабдықтау тобының (буынның)
жиынтығы                                       жеке құрамына біреу
6. ИД-11 мөлшерін жеке                Дана     Жабдықтау тобының (буынның)
мөлшерлеуіштер                                 бүкіл жеке құрамына
7. Химиялық барлау аспабы (ХБӘА)      Дана     Әрбір барлаушы-химикке
---------------------------------------------------------------------------
Ескерту: Рентген-радиометрмен ИД-1 мөлшер өлшеу жиынтығымен және
ХБӘА-ның химиялық барлау аспабымен қорғану құрылысы азаматтық қорғаныс
құрамаларында бар осы ғимаратқа жасырып қойылған аспаптар есебінен
жабдықталады.
ІІІ. Арнайы өңдеу құралдары
8. Делегациялауға арналған ЖДП-С      Дана     Әрбір барлаушы-химик пен
жиынтығы                                       барлаушы-дозиметристке
9. Делегациялайтын ұнтақты ДДП        Дана     Әрбір барлаушы-химик пен
пакеті                                         барлаушы-дозиметристке
---------------------------------------------------------------------------
IV. Байланыс құралдары
10. УҚТ радиостанция                Жиынтық    Панадағы басқару объектісі
пунктіне - 1
11. ЖБ, ОБ, АТС жүйесінің             Дана     Панадағы объектілердің
телефон аппараты                               басқару пунктіне - 1-2
12. Жеке химияға қарсы                Дана     Жабдықтау жөніндегі топтың
ЖХП-8 пакеті                                   (буынның) бүкіл жеке
құрамына
13. ЖД-2 жеке шағын дәріхана          Дана     Жабдықтау жөніндегі топтың
(буынның) бүкіл жеке
құрамына
14. Арнаулы бөліктері бар             Дана     Әрбір санжасаққа
санитарлық сөмке (дәрі-дәрмектер
мен тану құралдарының жиынтығы
бар сөмке)
15. Жеке тану пакеті                  Дана     Жабдықтау жөніндегі топтың
(буынның) бүкіл жеке
құрамына
---------------------------------------------------------------------------
Сонымен бірге қорғану ғимараттарын жабдықтау жөніндегі топта
(буында) төмендегідей құрал-саймандар болғаны дұрыс
---------------------------------------------------------------------------
!  Жүк   !   Буын
---------------------------------------------------------------------------

2. Респиратор Р-2                шт.     Всему личному составу группы
(звена) по обслуживанию
3. Легкий защитный костюм Л-1   компл.   Каждому разведчику-химику и
разведчику-дозиметристу
II Средства радиационной и химической разведки
4. Рентгенометр-радиометр        шт.     Каждому разведчику-дозиметристу
5. Комплект измерителя дозы     компл.   Один на группу (звено) по
ИД-1, ИМД                                обслуживанию
6. Индивидуальные измерители     шт.     Всему личному составу группы
дозы ИД-11                               (звена) по обслуживанию
7. Прибор химической разведки    шт.     Каждому разведчику-химику
(ВПХР)
--------------------------------------------------------------------------
Примечание. Рентгенометром-радиометром, комплектом измерителя дозы
ИД-1 и прибором химической разведки ВПХР защитное сооружение
обеспечивается за счет приборов, имеющихся в формированиях ГО, укрываемых
в данном сооружении.
III. Средства специальной обработки
8. Комплект для дегазации        шт.     Каждому разведчику-химику и
ИДП-С                                    разведчику-дозиметристу
9. Дегазирующий пакет            шт.     Каждому разведчику-химику и
порошковый ДПП                           разведчику-дозиметристу
IV. Средства связи
10. Радиостанция УКВ            компл.   1 на пункт управления объекта в
убежище
11. Телефонный аппарат системы    шт.    1-2 на пункт управления объектов
МБ, ЦВ, АТС                              в убежище
V. Медицинское имущество
12. Индивидуальный противохими-   шт.    Всему личному составу группы
ческий пакет ИПП-8                       (звена) по обслуживанию
13. Аптечка индивидуальная АИ-2   шт.    Всему личному составу группы
(звена) по обслуживанию
14. Санитарная сумка со спец-     шт.    Каждой специальной дружиннице
укладкой (сумка с набором меди-
каментов и перевязочных средств)
15. Индивидуальный перевязочный   шт.    Всему личному составу группы
пакет                                    (звена) по обслуживанию
--------------------------------------------------------------------------
Кроме того, в группе (звене) по обслуживанию защитного сооружения
рекомендуется иметь следующий инструмент:
Груз   Звено

1. Сүйір күрек                             Дана           8          4
2. Қалақ күрек                             Дана           8          4
3. Ұста балтасы                            Дана           3          2
4. Тісті ара                               Дана           2          1
5. Ағаш кесетін қол ара                    Дана           2          1
6. Сүймен                                  Дана           6          4
7. Ауыр балға                              Дана           2          2
8. Сым кесетін қайшы                       Дана           1          1
9. Металл кесетін қол ара (10 дана         Дана           3          2
полотносы бар)
10. 25 т. арналған гидравликалық жүк       Дана           2          2
көтергіш
11. Аккумуляторлы фонарь                   Дана           4          2
12. Электрлі қалта шамы                    Дана         Жабдықтау жөніндегі
топтың (буынның)
барлық жеке құрамына
13. Электромонтер жиынтығы                 Дана           1          1
14. Сантехник жиынтығы                     Дана           1          1
---------------------------------------------------------------------------
3 қосымша
Пананы (радиацияға қарсы бассауғаны) жабдықтауға қажетті жабдықтар,
жиһаздар, аспаптар, құрал-саймандар, жөндеу материалдары мен басқа
да мүліктердің тізбесі
---------------------------------------------------------------------------
Жабдықтардың аты, түрі маркасы    !  Өлшем  ! Саны  ! Есептік нормасы
! бірлігі !       !
---------------------------------------------------------------------------
Жабдықтар мен жиһаздар
1. Екі, үш ярусты сәкілер              Дана       1     5-6 паналаушыларға
2. Үстел                               Дана       6     құрылыста
3. Орындықтар                          Дана       10    Сонда
4. Үлкен металл жәшік                  Дана       1     Сонда
5. Кіші металл жәшік                   Дана       1     Сонда
6. Дәрі-дәрмек сақтайтын жәшік         Дана       1     Сонда
7. Тақтай төсек                        Дана       1     Сонда
8. Керме                               Дана       1     Сонда
9. Қол жуғыш (медпункт,                Дана       1     Сонда
санкүзет үшін)
10. Сиымдылығы 15-20 л. ассуы          Дана       1     100 паналаушыға
бөшкесі
11. Құрғақ қоқыстарды жинауға          Дана       1     Әрбір паналаушыға
арналған қағаз қап                                      2 л. есептегенде
---------------------------------------------------------------------------
Аспаптар
1. Термометр                           Дана       1     Ғимараттың бөлігіне

1. Лопату штыковую                    шт.        8      4
2. Лопату совковую                    шт.        8      4
3. Топор плотницкий                   шт.        3      2
4. Пилу поперечную                    шт.        2      1
5. Пилу ножовку по дереву             шт.        2      1
6. Лом обыкновенный                   шт.        6      4
7. Кувалду                            шт.        2      2
8. Ножницы для резки проволки         шт.        1      1
9. Пилу ножовку по металлу            шт.        3      2
(с полотнами 10 шт.)
10. Гидравлический домкрат на 25 т.   шт.        2      2
11. Фонарь аккумуляторный             шт.        4      2
12. Фонарь карманный электрический    шт.      Всему личному составу
группы (звена) по
обслуживанию
13. Комплект электромонтера           шт.        1      1
14. Комплект сантехника               шт.        1      1
--------------------------------------------------------------------------
Приложение 3
Перечень оборудования, мебели, приборов, инструмента,
ремонтных материалов и другого имущества, необходимого для
укомплектования убежища (противорадиационного укрытия)
--------------------------------------------------------------------------
Наименование тип, марка оборудования | Единица |Коли- | Норма расчета
|измерения|чество|
--------------------------------------------------------------------------
Оборудование и мебель
1. Нары двух-, трехярусные              шт.       1    На 5-6 укрываемых
2. Стол                                 шт.       6    На сооружение
3. Стул: табурет                        шт.       10   То же
4. Шкаф металлический большой           шт.       1    --"--
5. Шкаф металлический малый             шт.       1    --"--
6. Шкаф для хранения медикаментов       шт.       1    --"--
7. Кушетка                              шт.       1    --"--
8. Ширма                                шт.       1    --"--
9. Умывальник (для медпункта, санпоста) шт.       1    --"--
10. Бачок для питьевой воды             шт.       -    На 100 умываемых
вместимостью 15-20 л.
11. Бумажный мешок для сбора сухих      шт.       -    Из расчета 2 л. на
отбросов                                           каждого укрываемого
Приборы
1. Термометр                            шт.       1    На отсек сооружения

2. Психометр кестесі бар психометр     Дана       1     Ғимараттың бөлігіне
3. Оттегінің, көмір қышқыл газының     Жиынтық    1     Панаға
және көміртегі тотығының
газоанализаторы-сигнализаторы
4. ЖЖД-21 с типті өлшегіш              Дана       1     Сиымдылығы 600-ден
астам панаға
немесе басқару
пункті болғанда
5. Компас                              Дана       1     100 паналаушыға
6. ТНЖ көлбеу тартқыш қысым өлшегіш    Дана       1     Панада
немесе ТНМП-1 тартқыш қысым өлшегіш
---------------------------------------------------------------------------
Байланыс мүлкі
1. Телефон аппараты                    Дана      1-2    Панада
2. Дауыстап сөйлегіш                   Дана       1     Ғимарат бөлігінде
Медициналық мүлік
1. Ұжымдық шағын дәріхана              Жиынтық    1     100-150
(N 1 тізбе)                                             паналаушыға
2. Ұжымдық шағын дәріхана              Жиынтық    1     400-600
(N 2 тізбе)                                             паналаушыға
3. Дәрігерлік жиынтық                  Жиынтық    1     1200 және одан да
көп адамы бар
ғимаратқа
(дәрігері бар
болса)
4. Фельдшерлік жиынтық                 Жиынтық    1     150-ден 1200 адамға
дейін сиятын
ғимаратта
(фельдшері бар
болса)
5. Санитарлық зембілдер                Дана       1     Әрбір 500
паналаушыға, бірақ
әр ғимаратқа
бірден кем болмайды
---------------------------------------------------------------------------
Тамақтандыруды ұйымдастыруға арналған мұқаммал мен мүлік
1. Азық-түлікті орналастыруға           м3       0,45   1 торға 100 адамға
арналған тауарды
қою үшін
2. Үстел                               Дана       1     Ораушы-
таратушының әрбір
жұмыс орнына
3. Үстел, орындық                      Дана       1     Ораушы-
таратушының әрбір
жұмыс орнына
4. Циферблатты таразылар               Дана       1     Ораушы-
таратушының әрбір
жұмыс орнына
5. Өңдеу тақтасы (өнімдерді турау      Дана       1     Ораушы-
үшін)                                                   таратушының әрбір
жұмыс орнына
6. Аспаз пышағы                        Дана       1     Ораушы-
таратушының әрбір
жұмыс орнына
7. Консерві пышағы                     Дана       1     10 паналаушыға
8. Асхана қасығы                       Дана       1     Әрбір паналаушыға
9. Сапты аяқ                           Дана       1     Әрбір паналаушыға
10. Қаптарды сөгуге арналған           Дана      1-2    100 паналаушыға
пышақ, қайшы
11. Жәшік пен қораптарды ашуға         Дана      1-2    100 паналаушыға
арналған газ-су өлшегіш
12. Полиэтиленді немесе қағаз          Дана       1     Әрбір паналаушыға
пакет, немесе қағаз орайтын

2. Психометр с психометрическими        шт.       1    --"--
таблицами
3. Газоанализатор-сигнализатор на       компл.    1    На убежище
кислород, углекислый газ и окись
углевода
4. Измеритель типа ИМД-21с              шт.       1    На убежище вмести-
мостью более 600
человек или наличие
пункта управления
5. Компас                               шт.       1    на 100 укрываемых
6. Наклонный тягонапоромер ТНЖ или      шт.       1    На убежище
тагонапоромер ТНМП-1
Имущество связи
1. Телефонный аппарат                   шт.      1-2   На сооружение
2. Громкоговоритель                     шт.       1    На отсек сооружения
Медицинское имущество
1. Аптечка коллективная (опись N 1)     компл.    1    На 100-150
укрываемых
2. Аптечка коллективная (опись N 2)     компл.    1    На 400-600
укрываемых
3. Набор фельдшерский                   компл.    1    На сооружение вмес-
тимостью от 150 до
1200 человек (при
наличии фельдшера)
4. Набор врачебный                      компл.    1    На сооружение
вместимостью 1200
человек и более
(при наличии
врача)
5. Носилки санитарные                   шт.       1    На каждые 500
укрываемых, но не
менее одних на
сооружение
Инвентарь и имущество для организации питания
1. Подтоварник деревянный (стеллаж)     м3      0,45   Для размещения
для размещения продовольствия                          продовольствия на
100 человек на
1 сутки
2. Стол                                 шт.       1    На каждое рабочее
место фасовщика-
разлатчика
3. Стул, табурет                        шт.       1    То же
4. Весы циферблатные                    шт.       1    То же
5. Доска разделочная (для нарезки       шт.       1    То же
продуктов)
6. Нож поварский                        шт.       1    То же
7. Нож консервный                       шт.       1    На 10 укрываемых
8. Ложка столовая                       шт.       1    На каждого
укрываемого
9. Кружка                               шт.       1    На каждого
укрываемого
10. Нож, ножницы для вспарывания        шт.      1-2   На 100 укрываемых
мешков
11. Газводомер для вскрытия ящика и     шт.      1-2   То же
коробок
12. Пакет полиэтиленовый или бумажный   шт.       1    На каждого
или бумага оберточная                                  укрываемого

(0,5 х 0,5)
13. Арнаулы киімдер (күртеше,          Жиынтық    1     Тамақтандырушы
халат, мақта-мата алжапқышы)                            буынның бүкіл жеке
және қағаз орамал                                       құрамына
14. Қалдықтар мен қоқыстарды           Дана       1     50 паналаушыға
жинауға арналған қап
---------------------------------------------------------------------------
Өртке қарсы мүлік
1. Қолмен атқарылатын көбікті және     Дана       1     Ғимараттың әрбір
көміртекқышқылды өрт сөндіргіш                          300 м3 метріне,
сонымен бірге
РУ-150/6
қондырғысын
орнатуға арналған
әрбір бөлмеге
2. Құм салған жәшік                    Дана       1     ғимараттың әрбір
300 м3 еденіне
3. Көміртекті жылжымалы қондырғы       Дана       1     Панаға (ДЭС-ы
болса)
---------------------------------------------------------------------------
Құрал-сайман
1. Жүк көтергіш                        Дана       1     Панаға
2. Ауыр балға                          Дана       1     Соған
3. Сүймен                              Дана       2     Соған
4. Кетпен-шот                          Дана       2     Соған
5. Күрек                               Дана       2     Соған
6. Шлямбур                             Дана       2     Соған
7. Қашау                               Дана       2     Соған
8. Кескіш                              Дана       1     Соған
9. Тістеуік                            Дана       1     Соған
10. Болат сыналар                      Дана      2-3    Соған
11. Балға                              Дана       2     Соған
12. Балта                              Дана       2     Соған
13. Ағаш кесетін қол ара               Дана       1     Соған
14. Запас полотносы бар металл         Дана       1     Соған
кесетін ара-қол ара
15. Үлкен диаметрлі бұрандасы          Дана       1     Соған
жиынтығы бар электрлі немесе
қол бұрғы
---------------------------------------------------------------------------
Жөндеу материалы
1. Ұзындығы 1,5-2 м қимасы 6 мм3       Дана       2     Панаға
дейінгі кабельді қоспалар
2. Ұзындығы 1,5-2 м қимасы 6 мм3       Дана       2     Панаға
астам кабельді қоспалар
3. Кабельді бесаспап қышқаштар         Дана       4     Соған
4. Оқшаулаушы лента                     кг       0,5    Соған
5. Қалыңдығы 0,3 мм полихлорвинилді     м2      1,5-2   Соған
пленка
6. Табақ резеңке                        м2      1-1,2   Соған
7. Қимасы 10-12 мм жіптер               кг        1     Соған
8. Ұзындығы 1,5-2 м су құбыры          Дана       2     Соған
трубаларын ұзартуға арналған
резеңкелі шлангтар

(0,5х0,5)
13. Спецодежда (куртка, халат, фартук   компл.    1    Всему личному
хлопчатобумажный) и полотенце вафельное                составу звена
организация питания
14. Мешок бумажный для сбора отходов    шт.       1    На 50 укрываемых
и мусора
Противопожарное имущество
1. Ручной пенный или углекислотный      шт.       1    На каждые 300 м3
огнетушитель                                           пола сооружения,
кроме того, на
каждое помещение для
установки РУ-150/6
2. Ящик с песком                        шт.       1    На каждые 300 м3
пола сооружения
3. Передвижная углекислотная            шт.       1    На убежище (при
установка                                              наличии ДЭС)
Инструмент
1. Домкрат                              шт.       1    На убежище
2. Кувалда                              шт.       1    То же
3. Лом                                  шт.       2    То же
4. Киркомотыга                          шт.       2    То же
5. Лопата                               шт.       2    То же
6. Шлямбур                              шт.       2    То же
7. Скарпель                             шт.       2    То же
8. Зубило                               шт.       1    То же
9. Плоскогубцы (кусачки)                шт.       1    То же
10. Клинья стальные                     шт.      2-3   То же
11. Молоток                             шт.       2    То же
12. Топор                               шт.       2    То же
13. Пила-ножовка по дереву              шт.       1    То же
14. Пила-ножовка по металлу с           шт.       1    То же
запасными полотнами
15. Дрель электрическая или ручная с    шт.       1    То же
набором сверл большого диаметра
Ремонтный материал
1. Вставки кабельные сечением до        шт.       2    На убежище
6 мм3 длиной 1,5-2 м
2. Вставки кабельные сечением свыше     шт.       2    То же
6 мм3 длиной 1,5-2 м
3. Зажимы кабельные универсальные       шт.       4    То же
4. Лента изоляционная                   кг       0,5   То же
5. Пленка полихлорвиниловая             м2      1,5-2  То же
толщиной 0,3 мм
6. Резина лестовая                      м2      1-1,5  То же
7. Веревки (шнуры) сечением 10-12 мм    кг        1    То же
8. Шланги резиновые длиной 1,5-2 м      шт.       2    То же
для сращивания водопроводных труб

9. Әралуан диаметрлі су                Дана       4     Соған
құбырларының фланецтеріне арналған
жапқыштар
10. Ағаш тығындар                      Дана      5-6    Соған
11. 100-150 мм шегелер                  кг        1     Соған
12. Тіреулер, таяныштар                Дана      4-5    Соған
13. Өру сымы                            кг       1,5    Соған
14. Цемент                              кг       20     Соған
15. Балшық, саз                         кг       50     Соған
16. Талшық                             Дана       1     Соған
17. Желімдеуші лента                     м       50     Соған
18. Жинақталған резеңке                  м       10     Соған
19. N 88 желім                          кг       0,5    Соған
---------------------------------------------------------------------------
Басқа материалдар
1. Кенеп немесе ескі-құсқылар            м      5-10    Соған
2. Шөлмектегі лизол                      л       3-5    Соған
3. Күкірт қышқылды аммоний               л       2-3    Соған
4. Аспалы су сепкіш (гидропульт)        Дана      1     Соған
5. 700 х 700 х 150 мм металл            Дана      2     Соған
ванналар
6. Сода                                  кг       2     Соған
7. Васцинді маслот (индустриалды)         кг      16     Соған
8. Хлорамин                              кг      0,07   Соған
9. Кальций хлоридінің үштен екі
негізгі тұзы (ДТС-ГК)                    кг      0,1    Соған
10. Параформ                             кг      0,2    Соған
11. Күкірт қышқылды бақыр                кг       1     Соған
12. Паранитрофинол                       кг      0,3    Соған
13. Бромды мыс                           кг      0,6    Соған
---------------------------------------------------------------------------
Бөлмелерді жинауға арналған мұқаммал
1. Еден жоңқалары (сыпырғыштар)         Дана      2     Соған
2. Қоқысқа арналған қалқандар           Дана      1     Соған
3. Шелектер, қоқыс салғыштар            Дана      4     Соған
4. Мақта-мата кенептер                   кг       6     Соған
---------------------------------------------------------------------------
4 қосымша
Қорғану ғимараттарындағы медициналық мүлік қорларын
жабдықтауға арналған ұжымдық шағын дәріханалар
(N 1 және 2 тізбелер), фельдшерлік жиынтық және дәрігерлік жиынтық
(үлгі тізбе)
---------------------------------------------------------------------------
Мүліктің аты                   !  Өлшем  !  Саны
! бірлігі !
---------------------------------------------------------------------------
1. Ұжымдық шағын дәріхана - N 1 тізбе
(100-150 адамға арналған үлгі тізбе)
Дәрі-дәрмектер

9. Заглушки на фланцы трубопроводов     шт.       4    То же
разных диаметров
10. Пробки деревянные                   шт.      5-6   То же
11. Гвозди 100-150 мм                   кг        1    То же
12. Стойки, распорки                    шт.      4-5   То же
13. Вязальная проволка                  кг.      1,5   То же
14. Цемент                              кг        20   То же
15. Глина                               кг        50   То же
16. Пакля                               шт.       1    То же
17. Клеющая лента                       м         50   То же
18. Укомплектованная резина             м         10   То же
19. Клей N 88                           кг       0,5
Другие материалы
1. Мешковина или ветошь                 кг       5-10  То же
2. Лизол в бутылке                      л        3-5   То же
3. Сернокислый амоний                   л        2-3   То же
4. Ранцевый опрыскиватель (гидропульт)  шт.       1    То же
5. Металлические ванны 700х700х150 мм   шт.       2    То же
6. Сода                                 кг        2    На убежища
7. Масло васциновое (индустриальное)    кг        16   То же
8. Хлорамин                             кг       0,07  То же
9. Двутретьосновная соль гидрохлорида   кг        0,1  То же
кальция (ДТС-ГК)
10. Параформ                            кг        0,2  То же
11. Сернокислая медь                    кг         1   То же
12. Паранитрофинол                      кг        0,3  То же
13. Бромная медь                        кг        0,6  То же
Инвентарь для уборки помещений
1. Щепки половые (веники)               шт.        2   То же
2. Совки для мусора                     шт.        1   То же
3. Ведра, урны для мусора               шт.        4   То же
4. Ветошь хлопчатобумажная              кг         6   То же
--------------------------------------------------------------------------
Приложение 4
Аптечки коллективные (описи N 1 и 2) набор фельдшерский
и набор врачебный для укомплектования запасов медицинского
имущества в защитных сооружениях (примерный перечень)
--------------------------------------------------------------------------
Наименование имущества                 |Ед. изм.|Коли-
|        |чество
--------------------------------------------------------------------------
I Аптечка коллективная - опись N 1
(примерный перечень на 100-150 человек)
Медикаменты

1. Амидопирин 0,5 фенацетан 0,25 кофеин 0,03 N 6 табл.   Орама       6
2. 1 мм ампуладағы 10% аммиат ерітiндiсi                 Амп.        10
3. Бесалол N 6 табл.                                     Орама       1
4. N 30 0,25 табл. бромкамфора                           Орама       1
5. Ыдыстағы 10 мл. ерiтiндi бар 1% спирттің жасыл        Сауыт       2
бриллианты
6. 0,06 г табл. N 10 валидол                             Орама       3
7. "Дета" 5 мл. тамшылар                                 Сауыт       1
8. 5% спирт ерітiндiсiндегі йод. 1 мл. ампула            Амп.        20
9. Калийдiң 3 пермагананты                               Орама       1
10. 25 мл. асқазан тамшылары                             Сауыт       1
11. 0,5 ацетилсалицилдi N 10 табл.                       Орама       1
12. 3% спирт ерітіндісіндегі 10 мл бор қышқылы           Сауыт       5
13. 5 см х 5 см лейкопластырь                            Кат.        1
14. 5% бор майы 25 г                                     Бан.        1
15. 30 мл валевиана тұнығы                               Сауыт       1
16. 0,0005 табл. N 40 нитроглицерин                      Орама       1
17. 50 г натрий гидрокарбонаты                           Орама       1
18. 0,5 табл. N 10 сульфадиметоксин                      Орама       2
19. Сауыттағы 5 мл натрий сульфациллиннің 30%            Сауыт       4
ерiтiндiсi
20. 0,01 шөп термопсисi, 0,25 табл. N 10 натрий          Орама       5
гидрокарбонаты
21. 0,5 табл. N 10 фталазол                              Орама       2
Таңғыш құралдар
1. Дәкелi медициналық, тазартылған бинт                  Дана        5
2. 5 г-дық медициналық гигроскопиялық тазартылған        Бума        3
мақта
3. 16 см х 14 см дәкелi тазартылған N 20 сулықтар        Бума        1
Медициналық заттар
1. Қан тоқтататын бұрау                                  Дана        1
2. Көз тостағы                                           Дана        1
3. Қабы бар көзге тамызғыш                               Дана        5
4. Дәрі қабылдайтын кішкене ыдыс                         Дана        1
5. Медициналық термометр                                 Дана        5
---------------------------------------------------------------------------
ІІ. Ұжымдық шағын дәріхана - N 2 тізбе
(400-600 адамдық үлгі тізбе)
Дәрі-дәрмектер
1. 1 мл. ампулалы аммиактың 10% еріндісі                Ампл.       20
2. 0,5 табл. N 10 анальгин                               Орама       5
3. 10 мл. % бриллиантты жасыл түстi 1% спирт             Сауыт       5
ерiтiндiсi
4. 0,25 табл. N 30 бромкамфора                           Орама       1

1. Амидопирин 0,25 фенацетин 0,25 кофеин - 0,03 табл N 6    упак.     6
2. Аммиата 10 % раствор по 1 мл в ампулах                   амп.      10
3. Бесалол табл. N 6                                        упак.     1
4. Бромкамфора 0,25 табл. N 30                              упак.     1
5. Бриллиантового зеленого 1% спиртовый раствор по 10 мл    фл.       2
во флаконе
6. Валидол 0,06 г. табл. N 10                               упак.     3
7. "Дета" капли 5 мл                                        фл.       1
8. Йода 5% спиртовой раствор по 1 мл в ампуле с оптечкой    амп.      20
9. Калия перманганат 3 г                                    упак.     1
10. Капли желудочные 25 мл                                  фл.       1
11. Кислота ацетилсалициловая 0,5 табл N 10                 упак.     1
12. Кислоты борной 3% спиртовой раствор 10 мл               фл.       5
13. Лейкопластырь 5 см х 5 м                                 кат.      1
14. Мазь борная 5% 25 г                                     бан.      1
15. Настойка валерианы 30 мл                                фл.       1
16. Нитроглицерин 0,0005 табл. N 40                         упак.     1
17. Натрия гидрокарбонат 50 г                               упак.     1
18. Сульфадиметоксин 0,5 табл N 10                          упак.     2
19. Сульфацила натрия 30% раствор 5 мл во флаконе           фл.       4
20. Термопсис трава 0,01, натрия гидрокарбонат 0,25         упак.     5
табл N 10
21. Фталазол 0,5 табл. N 10                                 упак.     2
Перевязочные средства
1. Бинт марлевый медицинский, стерильный                    шт.       5
2. Вата медицинская гигроскопическая стерильная по 50 г     пачка     3
3. Салфетки марлевые стерильные 16 см х 14 см N 20          пачка     1
Медицинские предметы
1. Жгут кровоостанавливающий                                шт.       1
2. Ванночка глазная                                         шт.       1
3. Пипетка глазная в футляре                                шт.       5
4. Стаканчик для приема лекарств                            шт.       1
5. Термометр медицинский                                    шт.       5
II Аптечка коллективная - опись N 2
(примерный перечень на 400-600 чел.)
Медикаменты
1. Аммиака 10% раствор по 1 мл в ампуле                     ампул     20
2. Анальгин 0,5 табл. N 10                                  упак.     5
3. Бриллиантового зеленого 1% спиртовой раствор             фл.       5
по 10 мл
4. Бромкамфора 0,25 табл N 30                               упак.     1

5. 0,06 табл. N 10 валидол                               Орама       5
6. "Дета" 5 мл тамшылары                                 Сауыт       2
7. Балалар ұнтағы 50 г                                   Орама       2
8. 10 мл спирт ерiтiндiсiндегі 5% йод                    Сауыт       5
9. 10 г калий перманганты                                Орама       1
10. 25 мл асқазан тамшылары                              Сауыт       1
11. 10 мл мұсатырлы-анисті тамшылар                      Сауыт       1
12. 0,5 табл. N 10 карболен (активті көмір)              Орама       3
13. 0,5 табл. ацетилсалицилдi N 10 қышқыл                Орама       3
14. 10 мл. спирт ерітіндісіндегі 3% бор қышқылы          Сауыт       15
15. 30 мл. валериан тұнбасы                              Сауыт       4
16. 200 г натрий карбонаты                               Орама       1
17. 0,0005 табл. N 40 нитроглицерин                      Орама       1
18. Ыдыстағы 5мл. ерiтiндiдегі 30% натрий сульфацилi     Сауыт       10
19. 0,5 табл. N 10 сульфадиметоксин                      Орама       2
20. 0,1 табл. N 24 фенолфталоин                          Орама       2
21. N 6 цитрамон табл.                                   Орама       3
22. 0,01 шөп термопсисi, 0,25 табл. N 10 натрий          Орама       3
гидрокарбонаты
23. 0,5 табл. N 10 фталазол                              Орама       3
24. 50 мл. фурапласт (перхлорвинилді)                    Сауыт       1
25. 0,25 табл. N 20 энтеросептол                         Орама       2
Таңғыш құралдар
1. Дәкелi медициналық тазартылған 5 х 10 см бинт         Дана        10
2. 7 см х 14 см тағы сол                                 Дана        10
3. Компресс қағазы                                       Табақ       10
4. Медициналық гитроскопиялық тазартылған 50 мақта       Бума        1,5
5. 200 г компресс мақта                                  Бума        2
6. 5 см х 500 см лейкопластырь                           Кат.        1
7. Дәкелi медициналық тазартылған 16 см х 14 см N 20     Бума        2
сулықтар
Медициналық заттар
1. Қан тоқтататын бұрау                                  Дана        2
2. Резеңкелі қыздырғыш                                   Дана        1
3. Хирургиялық түзу қайшылар                             Дана        1
4. Қабы бар көзге тамызғыш                               Дана        4
5. Көз тостағы                                           Дана        20
6. Пакеттегi жуылған ақ жайма                            Дана        2
7. Дәрi қабылдайтын кiшкене ыдыс                         Дана        4

5. Валидол 0,06 табл N 10                                   упак.     5
6. "Дета" капли 5 мл                                        фл.       2
7. Детская присыпка 50 г                                    упак.     2
8. Йода 5% спиртовой раствор 10 мл                          фл.       5
9. Калия перманганат 10 г                                   упак.     1
10. Капли желудочные 25 мл                                  фл.       1
11. Капли нашатырно-анисовые 10 мл                          фл.       1
12. Карболен (уголь активированный) 0,5 табл N 10           упак.     3
13. Кислота ацетилсалициловая 0,5 табл N 10                 упак.     3
14. Кислоты борной 3% спиртовой раствор 10 мл               фл.       15
15. Настойка валерианы 30 мл                                фл.       4
16. Натрия гидрокарбонат 200 г                              упак.     1
17. Нитроглицерин 0,0005 табл. N 40                         упак.     1
18. Сульфацила натрия 30 % раствор 5 мл во флаконе          фл.       10
19. Сульфадиметоксин 0,5 табл. N 10                         упак.     3
20. Фенолфталоин 0,1 табл. N 24                             упак.     2
21. Цитрамон табл. N 6                                      упак.     3
22. Термопсис трава 0,01, натрия гидрокарбонат 0,25         упак.     3
табл. N 10
23. Фталазол 0,5 таб. N 10                                  упак.     3
24. Фурапласт (с перхлорвинилом) 50 мл.                     фл.       1
25. Энтеросептол 0,25 табл N 20                             упак.     2
Перевязочные средства
1. Бинт марлевый медицинский стерильный 5 м х 10 см         шт.       10
2. То же 7 м х 14 см                                        шт.       10
3. Бумага компрессная                                       лист      10
4. Вата медицинская гигроскопическая стерильная по 50 г     пачка     1,5
5. Вата компрессорная по 200 г.                             пачка     2
6. Лейкопластырь 5 см х 500 см                              кат.      1
7. Салфетки марлевые медицинские стерильные                 пачка     2
16 см х 14 см N 20
Медицинские предметы
1. Жгут кровоостанавливающий                                шт.       2
2. Грелка резиновая                                         шт.       1
3. Ножницы хирургические прямые                             шт.       1
4. Пипетка глазная в футляре                                шт.       4
5. Ванночка глазная                                         шт.       20
6. Простыня стерильная в пакете*                            шт.       2
7. Стаканчик для приема лекарств                            шт.       4

8. Медициналық термометр                                 Дана        10
9. Аяққа арналған таңғыш сымды қалақ                     Дана        4
10. Қолға арналған таңғыш сымды қалақ                    Дана        3
---------------------------------------------------------------------------
ІІІ. Фельдшерлік жиынтық
Дәрі-дәрмектер
1. 1 мл. ерiтiндiдегi 0,1% сульфат антропині             Ампл.       20
2. 0,2 табл. 10 барбамил                                 Орама       2
3. Егуге арналған 20 мл глюкозаның 40% ерітiндiсi        Ампл.       10
4. 0,005 табл. 10 демидрол                               Орама       2
5. 5 мл егуге арналған 200 бiрлiктi инсулин              Сауыт       15
6. 2 мл егуге арналған кординамин                        Ампл.       20
7. 1 мл егуге арналған натрий кафеин-бензоатының         Ампл.       20
10% ерiтiндiсi
8. 25 г синтомициннің 10% линиментi                       Бан.        2
9. 50 мл вазелиндi май                                   Сауыт       1
10. 1 мл егуге арналған гидрохлорид морфинінің 1%        Ампл.       10
ерітiндiгi
11. N 10 папазол табл.                                   Орама       2
12. 0,015 N 50 пирраксин                                 Орама       2
13. 1 мл. егуге арналған 2% промедол ерiтіндiсi          Ампл.       10
14. N 10 теофидрин табл.                                 Орама       5
15. 1 мл егуге арналған цитрамон (0,15 цинтизин          Ампл.       20
ерiтiндiсi
16. Қабықшамен көмкерiлген 0,01 табл. этаперазин         Орама       3
17. 96% этил спирті                                      Орама       200
* Жуылған ақ жаймалар панаға (РҚП) арналған шағын дәріханаға
салынады, оларды жүктi әйелдер мен 7 жасқа дейінгi баласы бар аналар
оранады. Жуылған ақ жаймалы пакеттер шағын дәрiханаларды жабдықтау кезінде
әзірленеді.
Дезжабдықтар
1. Хлоромин (монохлоромин)                                 Кг        3
2. Медициналық лизол                                       Кг        0,3
Дәрiгерлiк-медициналық заттар
1. Қолдан тыныс алдыратын АДР-2 аппараты                 Дана        1
2. Қақпағы бар эмальденген шағын ванна                   Дана        1
3. N 2 ауа тартқыш                                       Дана        1
4. N 0840, 1060 "Рекорд" типтi егуге арналған            Орама       1
шприцтер инесi (әрбiр нөмiрiнен 10 данадан)
5. И-2 қышқылдандырылған инголятор                       Дана        1
6. Цилиндрлi уретральдi катетерлер                       Жиынтық     1
7. П-18-1 дезинфекциялық қайнатқыш                       Дана        1
8. Спирттi шам                                           Дана        1

8. Термометр медицинский                                    шт.       10
9. Шина проволочная для ног                                 шт.       4
10. Шина проволочная для рук                                шт.       3
III. Набор фельдшерский
Медикаменты
1. Атропина сульфата 0,1 % раствор по 1 мл                  ампл.     20
2. Барбамил 0,2 табл. N 10                                  упак.     2
3. Глюкозы 40 % раствор для инъекций по 20 мл               ампл.     10
4. Димедрол 0,05 табл. N 10                                 упак.     2
5. Инсулин 200 ЕД для инъекций по 5 мл.                     фл.       15
6. Кординамин для инъекций по 2 мл.                         ампл.     20
7. Кофеина-бензоата натрия 10 % раствор для инъекций        ампл.     20
по 1 мл.
8. Линимент синтомицина 10 % - 25 г.                        бан.      2
9. Масло вазелиновое 50 мл.                                 фл.       1
10. Морфина гидрохлорида 1 % раствор для инъекций           ампл.     10
по 1 мл.
11. Папазол табл. N 10                                      упак.     2
12. Пирраксин 0,015 N 50                                    упак.     2
13. Промедола 2 % раствор для инъекций по 1 мл.             ампл.     10
14. Теофедрин табл. N 10                                    упак.     5
15. Цитрамон (цинтизина 0:15 %) для инъекций по 1 мл.       ампл.     20
16. Этаперазин 0,01 табл. покрытие оболочкой, N 10          упак.     3
17. Спирт этиловый 96 %                                     г.        200
___________
* Простыня стерильная вкладывается в аптечку для убежищ (ПРУ), в
которых укрываются беременные женщины и матери с детьми до 7 лет.
Пакеты со стерильной простыней готовятся при комплектовании аптечки.
Дезсредства
1. Хлорамин (монохлорамин)                                  кг.       3
2. Лизол медицинский                                        кг.       0,3
Врачебно-медицинские предметы
1. Аппарат дыхательный ручной АДР-2                         шт.       1
2. Ванночка эмалированная с крышкой                         шт.       1
3. Воздуховод "рот в рот" N 2                               шт.       1
4. Иглы инъекционные к шприцам типа "Рекорд" N 0840, 1060   упак.     1
(по 10 шт. каждого номера)
5. Ингалятор кислородный И-2                                шт.       1
6. Катетеры уретральные цилиндрические                      компл.    1
7. Кипятильник дезинфекционный П-18-1                       шт.       1
8. Лампочка спиртовая                                       шт.       1

9. Балалардың несеп тұтқышы                              Дана        1
10. Әйелдердiң несеп тұтқышы                             Дана        1
11. Ерлердiң несеп тұтқышы                               Дана        1
12. Хирургиялық түзу қайшылар                            Дана        1
13. Манометрлiк тербелiстi аспап МТА                     Дана        1
14. Жалпы мақсаттағы автоматты пинцет                    Дана        1
15. Хирургиялық пинцет                                   Дана        1
16. Эмальданған ас құты                                  Дана        1
17. Кремальералы ауыз кергіш                             Дана        1
18. Қуысты шолақ скальпель                               Дана        1
19. Ұшы жұмсақ резеңкелi бүріккiш                        Дана        1
20. Эмальданған астына қоятын дәрет ыдысы                Дана        1
21. "Рекорд" типтi сиымдылығы 2 мл шприцтi таза          Дана        1
ұстауға арналған қаптама
22. Тағы сондай зат 5 мл.                                Дана        1
23. Стетофонендоскоп                                     Дана        1
24. Iшi-тысы бiрдей тiл басатын түзу қалақша             Дана        1
25. "Рекорд" типтi сиымдылығы 2 мл қос инелi шприц       Дана        1
26. Тағы сондай 5 мл зат                                 Дана        1
27. тағы сондай 10 мл зат                                Дана        1
23. Тiл ұстартқыш
Дана        1
Санитарлық-шаруашылық мүлкi
1. Төсеніш клеенка (полиэтилендi пленка)                  М          2
2. Суға арналған эмальдi құмыра                          Дана        1
3. Әжетхана сабыны                                       Бөлік       1
4. Сабын сауыт                                           Дана        1
5. Қол орамал                                            Дана        2
6. Жабық элементтi электр пешi                           Дана        1
7. Медициналық шапан                                     Дана        1
---------------------------------------------------------------------------
IV. Дәрігерлік жиынтық
Дәрі-дәрмектер
1. 1 мл. егуге арналған 0,1% ерiтiндiдегi астропин       Ампл.       30
сульфаты
2. 20 мл. егуге арналған глюкозаның 40% ерітіндісі       Ампл.       20
3. 1 мл. егуге арналған дибазоланың 1 ерітiндiсi         Ампл.       20
4. 1 мл. егуге арналған димедролдың 1% ерітіндісі        Ампл.       20
5. 5 мл. егуге арналған инсулин - 200 бiрлiгi            Сауыт       20
6. 2 мл. егуге арналған кальций хлоридiнің 1%            Ампл.       10
ерiтiндiсi
7. 2 мл. егуге арналған кордиамин                        Ампл.       30

9. Мочеприемник детский                                     шт.       1
10. Мочеприемник женский                                    шт.       1
11. Мочеприемник мужской                                    шт.       1
12. Ножницы хирургические прямые                            шт.       1
13. Прибор монометрический мембранный ПММ                   шт.       1
14. Пинцет автоматический общего назначения                 шт.       1
15. Пинцет хирургический                                    шт.       1
16. Поильник эмалированный                                  шт.       1
17. Роторасшиватель с кремальерой                           шт.       1
18. Скальпель брюшистый средний                             шт.       1
19. Спринцовка резиновая с мягким наконечником              шт.       1
20. Стетофонендоскоп                                        шт.       1
21. Судно подкладное эмалированное                          шт.       1
22. Футляр для стерильного хранения шприца типа "Рекорд"    шт.       1
вместимостью 2 мл.
23. То же 5 мл.                                             шт.       1
24. Шпатель для языка двусторонний, прямой                  шт.       1
25. Шприц типа "Рекорд" вместимостью 2 мл. с двумя иглами   шт.       2
26. То же 5 мл.                                             шт.       1
27. То же 10 мл.                                            шт.       1
28. Языкодержатель                                          шт.       1
Санитарно-хозяйственное имущество
1. Клеенка подкладная (пленка полиэтиленовая)               м.        2
2. Кувшин эмалированный для воды                            шт.       1
3. Мыло туалетное                                           кусок     1
4. Мыльница                                                 шт.       1
5. Полотенце                                                шт.       2
6. Плитка электрическая с закрытым элементом                шт.       1
7. Халат медицинский                                        шт.       1
IV. Набор врачебный
Медикаменты
1. Астропина сульфата 0,1% раствор для инъекций по 1 мл.    ампл.     30
2. Глюкозы 40% раствор для инъекций по 20 мл.               ампл.     20
3. Дибазола 1% раствор для инъекций по 1 мл.                ампл.     20
4. Димедрола 1 % раствор для инъекций по 1 мл.              ампл.     20
5. Инсулин-200 ЕД для инъекций по 5 мл.                     фл.       20
6. Кальция хлорида 10 % раствор для инъекций по 2 мл.       ампл.     10
7. Кордиамин для инъекций по 2 мл.                          ампл.     30

8. 1 мл. егуге арналған бензоат кофеиннiң 10%            Ампл.       30
ерiтiндiсi
9. Вазелиндi май                                         Ампл.       50
10. 1 мл егуге арналған морфин гидрохлоридiнің 1%        Ампл.       20
ерiтiндiсi
11. 0,015 табл. N 50 пирроксан                           Орама       3
12. 1 мл. егуге арналған прометолдың 20% ерiтiндiсi      Ампл.       20
13. 10% синтомицин мениментiнің 25 г                     Бан.        2
14. 96 этиль спирттi                                     Бан.        500
15. N 10 теофедрин табл.                                 Орама       8
16. 1 мл. егуге арналған цитрамонт (0,15% цитизин        Ампл.       20
ерітiндісi)
17. 1 мл. егуге арналған эффедрин гидрохлоридiнің 5%     Ампл.       20
ерiтiндiсi
Дезжабдықтар
1. Хлоромин (монохлоромин)                               Кг          5
2. Медициналық лизол                                     Кг          1
Медициналық аппараттар, заттар мен құрал-саймандар
1. АДР-2 қолға ұстайтын тыныс аппараты                    Дана        1
2. Қақпақты эмальданған шағын ванна                      Дана        1
3. N 2 "ауызба ауыз" ауа жiбергiш                        Дана        1
4. "Рекорд" типтi N 0840, 1060 шприцтерге арналған       Дана        1
егу инелерi
5. И-2 оттекті ингалятор                                 Дана        1
6. Эмальді Эсмаха сапты аяғы                             Дана        1
7. Төсенiш клеенка                                       М           3
8. Спирттегі шам                                         Дана        1
9. Балалардың несеп қабылдағышы                          Дана        1
10. Әйелдердің несеп қабылдағышы                         Дана        1
11. Еркектердің несеп қабылдағышы                        Дана        1
12. Медпункттерге арналған жиынтық                        Жиынтық     1
13. Хирургиялық N 8 қолқаптар                            Біржұп      2
14. Эмальданған ас құты                                  Дана        2
15. ПМА мембраналы көп метрлі аспап                      Дана        1
16. Ұшы жұмсақ резеңкелі N 6 бүріккіш                    Дана        1
17. Стетофонендоскоп                                     Дана        1
18. Құрал-сайман үстелі                                  Дана        1
19. Бүйрек тәрiздi эмальданған немесе полимерлі          Дана        2
материалдардан жасалған леген
20. Астына қоятын эмальданған дәрет ыдысы                Дана        2
21. 4,5 - 5,0 мм медициналық резеңкелi дренажды          М           2
(құрғатушы) түтік
22. N 00, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 трахеотомикалық түтiк      Дана        8
(әрбiр нөмiрден 7 данадан)

8. Кофеина бензоата натрия 10% раствор для инъекций         ампл.     30
по 1 мл.
9. Масло вазелиновое                                        г.        50
10. Морфина гидрохлорида 1% раствор для инъекций            ампл.     20
по 1 мл.
11. Пирроксан 0,015 табл. N 50                              упак.     3
12. Промедола 2 % раствор для инъекций по 1 мл.             ампл.     20
13. Линимент синтомицина 10 % 25 г.                         бан.      2
14. Спирт этиловый 96 %                                     г.        500
15. Теофедрин табл. N 10                                    упак.     8
16. Цитрамон (цитизина 0,15 % раствор) для инъекций         ампл.     20
по 1 мл
17. Эфедрина гидрохлорида 5 % раствор для инъекций          ампл.     20
по 1 мл.
Дизсредства
1. Хлорамин (монохлорамин)                                  кг.       5
2. Лизол медицинский                                        кг.       1
Медицинские аппараты, предметы и инструменты
1. Аппарат дыхательный ручной АДР-2                         шт.       1
2. Ванночка эмалированная с крышкой                         шт.       1
3. Воздуховод "рот в рот" N 2                               шт.       1
4. Иглы инъекционные к шприцам типа "Рекорд" N 0840, 1060   шт.       1
(по 10 шт. каждого номера)
5. Ингалятор кислородный И-2                                шт.       1
6. Кружка Эсмарха эмалированная                             шт.       1
7. Клеенка подкладная                                       м.        3
8. Лампочка спиртовая                                       шт.       1
9. Мочеприемник детский                                     шт.       1
10. Мочеприемник женский                                    шт.       1
11. Мочеприемник мужской                                    шт.       1
12. Набор для медпунктов                                    набор     1
13. Перчатки хирургические N 8                              пара      2
14. Поильник эмалированный                                  шт.       2
15. Прибор многометрический мембранный ПМА                  шт.       1
16. Спринцовка резиновая с мягким наконечником N 6          шт.       1
17. Стетофонендоскоп                                        шт.       1
18. Столик инструментальный                                 шт.       1
19. Тазик почкообразный эмалированный или полимерных        шт.       2
материалов
20. Судно подкладное эмалированное                          шт.       2
21. Трубка медицинская резиновая дренажная 4,5-6,0 мм       м.        2
22. Трубка трахеотамическая N 00,0, 1, 2, 3, 4, 5, 6        шт.       8
(по 1 шт. каждого номера)

23. "Рекорд" типтi сиымдылығы 2 мл шприцтi таза          Дана        1
ұстауға арналған қаптама
24. Тағы сондай 5 мл. зат                                Дана        1
25. Тағы сондай 10 мл. зат                               Дана        1
26. "Рекорд" типтi сиымдылығы 2 мл қос инелi шприц       Дана        1
27. Тағы сондай 5 мл. зат                                Дана        1
28. Тағы сондай 10 мл. зат                               Дана        1
Санитарлық-шаруашылық мүлкі
1. Медициналық қалпақ                                    Дана        1
2. Медбике жаулығы                                       Дана        4
3. М/м санитарлық шапан                                  Дана        1
4. Жастықтың iшкi тысы                                   Дана        1
5. Жастықтың сыртқы тысы                                 Дана        1
6. М/м медициналық шапан                                 Дана        4
7. Орамал                                                Дана        3
8. М/м ақ жайма                                          Дана        5
9. Қалдықтарға арналған тетiк шелек (жәшік)              Дана        1
10. Эмальданған қақпақты шелек                           Дана        1
11. Эмальданған құмыра                                   Дана        1
12. Эмальданған сапты аяқ                                Дана        1
13. Сабын сауыт                                          Дана        1
14. Әжетхана сабыны                                      Дана        1
15. Жабық элементтi электр пешi                          Дана        1
---------------------------------------------------------------------------
5 қосымша
ҚОРҒАНУ ҒИМАРАТТАРЫНА ҚАЖЕТТІ
ҚҰЖАТТАР ТIЗБЕСI
1. Пананың (радиацияға қарсы бассауғаның) паспорты.
2. Азаматтық қорғаныстың қорғану ғимараттарын соғыс уақытында пайдалануға беру жөнiндегі Нұсқаулықтан үзінді.
3. Пананың (радиацияға қарсы бассауғаның) жағдайын тексеру журналы.
4. Қорғану ғимаратының жоспары.
5. Жабдықтар, құрал-саймандар мен мүлiктер тiзбесi.
6. Азаматтық қорғаныстың хабарлау сигналдары.
7. Телефондар тiзiмi.
8. Қорғану ғимараттарының бөлмелерiн (РҚБ) пана режимiне көшiру жоспары.
9. Қорғаныс ғимараттарын жабдықтау жөнiндегi топтың (буынның) жеке
құрамының тiзiмi.
10. Нұсқаулықтың 89-тармағына сәйкес жасалатын буындардың (күзеттердің)
мiндеттерi.
11. Қорғану ғимаратының желдеткіш жүйесiн пайдалану схемасы.
12. Ғимараттың сумен жабдықтау мен кәрiздің пайдалану схемасы.
13. Қорғану ғимаратының электрмен қамтамасыз етудi пайдалану схемасы.
14. ДЭС-тi жабдықтау жөнiндегi нұсқаулық.

23. Футляр для стерильного хранения шприца типа
"Рекорд" вместимостью 2 мл.                                 шт.       1
24. То же 5 мл.                                             шт.       1
25. То же 10 мл.                                            шт.       1
26. Шприц типа "Рекорд" вместимостью 2 мл. с двумя иглами   шт.       1
27. То же 5 мл.                                             шт.       1
28. То же 10 мл.                                            шт.       1
Санитарно-хозяйственное имущество
1. Колпак медицинский                                       шт.       1
2. Косынка для медсестер                                    шт.       4
3. Халат медицинский х/б                                    шт.       1
4. Халат санитарный х/б                                     шт.       4
5. Наволочка подушечная нижняя                              шт.       1
6. Наволочка подушечная верхняя                             шт.       1
7. Полотенце                                                шт.       3
8. Простыня х/б                                             шт.       5
9. Ведро (урна педальная для отбросов                       шт.       1
10. Ведро эмалированное с крышкой                           шт.       1
11. Кувшин эмалированный                                    шт.       1
12. Кружка эмалированная                                    шт.       1
13. Мыльница                                                шт.       1
14. Мыло туалетное                                          кусок     1
15. Плитка электрическая с закрытым элементом               шт.       1
--------------------------------------------------------------------------
Приложение 5
Перечень документов, необходимых в защитном сооружении
1. Паспорт убежища (противорадиационного укрытия)
2. Выписки из Инструкции по эксплуатации защитных сооружений
гражданской обороны в военное время.
3. Журнал проверки состояния убежища (противорадиационного укрытия).
4. План защитного сооружения.
5. Перечень оборудования, инструмента и имущества.
6. Сигналы оповещения гражданской обороны.
7. Список телефонов.
8. План перевода помещений защитного сооружения на режим убежища
(ПРУ).
9. Список личного состава группы (звена) по обслуживанию защитного
сооружения.
10. Обязанности звеньев (постов), разрабатываемые согласно п. 89
Инструкции.
11. Эксплуатационная схема систем вентиляции защитного сооружения.
12. Эксплуатационная схема водоснабжения и канализации сооружения.
13. Эксплуатационная схема электроснабжения защитного сооружения.
14. Инструкция по обслуживанию дизельной электростанции.

15. Сүзгіш-желдеткіш жабдықтарды пайдалану жөнiндегi нұсқаулық.
16. Жабдықтарды пайдалану кезiндегi техника қауiпсiздiгі жөнiндегі
нұсқаулық.
17. Жеке қорғану құрамдарын пайдалану жөніндегi нұсқаулық.
18. Панадағы (радиацияға қарсы бассауғадағы) макроклимат пен ауадағы газ
құрамы көрсеткіштерiн тiркейтін журнал.
19. Қоршаған ауа параметрлерiнiң өлшемiне байланысты қорғану құрылысындағы
болжау кестелерi.
20. Медициналық көмек сұрағандарды есепке алу журналы.
21. Паналаушыларды зақымдану ошағынан эвакуациялау схемасы.
Ескерту:
1. Пананың (радиацияға қарсы бассауғаның) паспортының, пананың жағдайын
тексеру журналының, пананың микроклиматы мен ауадағы газ құрамы
көрсеткiштерiн тiркеу журналының және медициналық көмек сұрағандарды
есепке алу журналының үлгісi тиiсiнше 6, 7, 8 және 9 қосымшаларда
келтiрiлген.
2. N 10-15 тармақтар бойынша құжат нормалары жұмыс орындарында iлiнiп
қойылады.
6 қосымша
ПАНАНЫҢ (РАДИАЦИЯҒА ҚАРСЫ БАССАУҒАНЫҢ) ПАСПОРТЫ
N _____
Жалпы мәлiметтер
1. Мекен жайы _____________________________________________________________
(қала, аудан, көше, үй нөмiрi)
2. Қайда қарайды __________________________________________________________
(пана, радиактивтiлiкке қарсы бассауға қай кәсіпорынға
___________________________________________________________________________
қарайды)
3. Жобалаушы ұйымның аты және жобаны кiм бекiткен _________________________
4. Пананы (РҚБ-ны) тұрғызған ғимарат-монтаждау ұйымының аты _______________
5. Пананың (РҚБ-ның) соғыс уақытындағы мақсаты
______________________________
6. Пананың (РҚБ-ны) бейбiт уақытта ұйымы __________________________________
7. Пайдалануға қабылданған уақыты _________________________________________
8. Пананы (РҚБ-ны) әзiрлiкке келтiру уақыты _______________________________
сағатпен алғанда.
Пананың (бессауғаның) техникалық сипаттамасы
1. Сиымдылығы (адам) ______________________________________________________
2. Жалпы аумағы (м3) ______________________________________________________
3. Жалпы көлемi (м) _______________________________________________________
4. Пананың (РҚБ-дың) орналасқан жерi:
Қосалқы үй _____________________________________________________ этажы
Жеке тұрған үй _______________________________________________________
Тау-кен орны _________________________________________________________

15. Инструкция по обслуживанию фильтровентиляционного оборудования.
16. Инструкция по технике безопасности при обслуживании оборудования.
17. Инструкция по эксплуатации средств индивидуальной защиты.
18. Журнал регистрации показателя микроклимата и газового состава
воздуха в убежище (противорадиационном укрытии).
19. Таблицы прогнозирования в защитном сооружении в зависимости от
величин параметров воздушной среды.
20. Журнал учета обращений за медицинской помощью.
21. Схема эвакуации укрываемых из очага поражения.
Примечание:
1. Формы паспорта убежища (противорадиационного укрытия), журнала
проверки состояния убежища (противорадиационного укрытия), журнала
регистрации показателей микроклимата и газового состава воздуха в убежище
(противорадиационном укрытии) и журнала учета за медицинской помощью
приведены соответственно в приложениях 6, 7, 8 и 9.
2. Документация по пунктам N 10-15 вывешивается на рабочих местах.
Приложение
6
Паспорт убежища (противорадиационного укрытия) N _______________
Общие сведения
1. Адрес_____________________________________________________________
(город, район, улица, номер дома)
2. Кому принадлежит _________________________________________________
(к какому предприятию принадлежит убежище:
_____________________________________________________________________
противорадиактивное укрытие)
3. Наименование проектной организации и кем утвержден проект ________
_____________________________________________________________________
4. Наименование строительно-монтажной организации, возводившей
убежище (противорадиационное укрытие)_____________________________________
5. Назначение убежища (противорадиационного укрытия) в мирное время
_____________________________________________________________________
6. Организация, эксплуатирующая в мирное время убежище
(противорадиационное укрытие) ____________________________________________
7. Дата приемки в эксплуатацию ______________________________________
(год, месяц, число)
8. Время приведения убежища (противорадиационного укрытия) в
готовности _______________________________________________________________
часовую
Техническая характеристика убежища (укрытия)
1. Вместимость (чел.) _______________________________________________
2. Общая площадь (м3) _______________________________________________
3. Общий объем (м3) _________________________________________________
4. Расположенные убежища (противорадиационного укрытия):
встроенные в здание ______________________________________этажей,
отдельно стоящие _______________________________________________
в горных выработках ____________________________________________

5. Кіретін есіктер саны ___________________________________________________
6. Авариялық кіретін есіктер саны _________________________________________
7. Есіктер мен қақпалар саны (маркасы мен шифрі көрсетіледі):
қорғану-герметикалық ______________________________________________________
герметикалық ______________________________________________________________
8. Пананы (бассауғаны) қорғау класы _______________________________________
9. Желдеткіш жүйесінің техникалық сипаттамасы: ____________________________
---------------------------------------------------------------------------
Желдеткіш ! Желдеткіштер  ! Сүзгіштер    ! Герметикалық ! Жарылысқа қарсы
жүйесі  !               ! мен генерация!   қақпақтар  !   қондырғылар
---------------------------------------------------------------------------
!Түрі!Саны!өнім.!  Түрі ! Саны !  Түрі ! Саны !  Түрі  !  Саны
---------------------------------------------------------------------------
1     ! 2  ! 3  !  4  !    5  !   6  !   7   !   8  !    9   !   10
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Насостар        !     Салқындатқыштар    ! Тоңазытқыш машиналары
---------------------------------------------------------------------------
Түрі !Саны  !Өнімділігі ! Түрі ! Саны !Өнімділігі! Түрі ! Саны !Өнімділігі
---------------------------------------------------------------------------

5. Количество входов ________________________________________________
6. Количество аварийных входов ______________________________________
7. Количество дверей и ставен (с указанием марки или шифра):
защитно-герметических _______________________________________________
герметических _______________________________________________________
8. Класс защиты убежища (укрытия) ___________________________________
9. Техническая характеристика систем вентиляции:
--------------------------------------------------------------------------
Вентиляцион-| Вентиляторы         |Фильтры и  |Герметичес  |Противо-
ная система |                     |средства   |кие клапаны |взрывные
|                     |генерации  |            |устройства
------------|---------------------|-----------|------------|--------------
|Тип|Коли- |Производи-|Тип|Количе-|Тип|Количес-|Тип|Количес-
|   |чество|тельность |   |ство   |   |тво     |   |тво
--------------------------------------------------------------------------
_____1______|_2_|__3___|____4_____|_5_|__6____|_7_|____8___|_9_|___10____|
____________|___|______|__________|___|_______|___|________|___|_________|
____________|___|______|__________|___|_______|___|________|___|_________|
------------------------------------------------------------------------
Насосы         |  Калориферы или       |    Холодильные машины
| воздухоохладители     |
-----------------------|-----------------------|------------------------
Тип |Коли- |Производи-| Тип |Коли- |Производи-| Тип |Коли- |Производи-|
|чество|тельность |     |чество|тельность |     |чество|тельность |
------------------------------------------------------------------------

1  !  2   !     3     !   4  !   5  !     6    !   7  !   8  !     9
---------------------------------------------------------------------------
10. Өлшеуші аспаптардың қолда бары және тізбесі ___________________________
11. Герметикалық деңгейі (қалған өлшемі) __________________________________
12. Жылыту жүйесі _________________________________________________________
13. Энергиямен жабдықтау жүйесі ___________________________________________
14. Сумен қамтамасыз ету жүйесі ___________________________________________
___________________________________________________________________________
(су құбырының, құдықтың түрлері,
___________________________________________________________________________
авариялық резервуарлардың сиымдылығы)
15. Кәріздің түрі және санаспаптар саны ___________________________________
(РҚБ-лардың) ______________________________________________________________
16. Паспорттың толтырылған күні ___________________________________________
Қорғану құрылысын пайдаланушы
ұйымның жауапты өкілі ________________________________________________
(қолы)
Облыстың (қаланың, ауданның)
азаматтық қорғаныс штабының өкілі ____________________________________
(қолы)
Ескерту: Паспорт үш дана етіліп жасалады.
1 - данасы панада (РҚБ-да) қалады.
2 - данасы - объектіде, 3 - данасы қаланың (ауданның)
азаматтық қорғанысы мен төтенше жағдайлар
басқармаларында болады.
7 қосымша
ПАНАНЫҢ (РАДИАЦИЯҒА ҚАРСЫ БАССАУҒАНЫҢ)
ЖАҒДАЙЫН ТЕКСЕРЕТІН N _____ журналы
Мекен-жай бойынша орналасқан пана (РҚБ) қарайтын ұйымның аты _________
__________________________________________________________________________,
---------------------------------------------------------------------------
Тексерілген ! Тексерушілердің ! Тексерілген ! Байқау ! Кемшілік.!Кемшілік.
күні    !     аты-жөні    ! арқалықтар, ! нәтиже.! терді жою! тердің
!                 ! тораптар,   !лері мен!  мерзімі !жойылған
!                 ! тетіктер мен! байқал.!          !  күні,
!                 ! жабдықтар   !ған кем.!          ! жауапты
!                 !             !шіліктер!          ! адамның
!                 !             !        !          !   қолы
---------------------------------------------------------------------------
1       !        2        !      3      !    4   !     5    !    6
---------------------------------------------------------------------------
Ескерту: Журнал панада (РҚБ-да) сақталады.
8 қосымша
ПАНАНЫҢ (РАДИАЦИЯҒА ҚАРСЫ БАССАУҒАНЫҢ) РҚБ-ның
МИКРОКЛИМАТЫ МЕН АУАДАҒЫ ГАЗ ҚҰРАМЫ КӨРСЕТКІШТЕРІН
N _____ ТІРКЕУ ЖУРНАЛЫ
__________________________________________________________________
(кәсіпорынның, ұйымның, цехтың және т.с.с. аты)
---------------------------------------------------------------------------
Өлшеу күні!Өлшеу орны !Ауа темпе. ! Ауаның ! О2    ! СО2   ! СО2   !Өлшем.
мен уақыты!           !ратурасы, С! салыс. !құрамы,!құрамы,!құрамы,!ді тек.
!           !           !тырмалы,!   %   !   %   ! м2/м3 !серуші.
!           !           !  %     !       !       !       !нің
!           !           !        !       !       !       !қолы
---------------------------------------------------------------------------

__1__|__2___|____3_____|__4__|__5___|____6_____|__7__|__8___|____9_____|
_____|______|__________|_____|______|__________|_____|______|__________|
_____|______|__________|_____|______|__________|_____|______|__________|
10. Наличие и перечень измерительных приборов ____________________
_______________________________________________________________________
11. Степень герметичности (величина подпора) _____________________
12. Система отопления ____________________________________________
13. Система энергоснабжения_______________________________________
14. Система водоснабжения ________________________________________
(вид водопровода, скважина,
__________________________________________________________________
емкость аварийных резервуаров)
15. Тип канализации и количество санприборов _____________________
(противорадиационном укрытии) _________________________________________
16. Дата заполнения паспорта _____________________________________
Ответственный представитель организации,
эксплуатирующей защитное сооружение       ________________________
подпись
Представитель штаба гражданской обороны
области (города, района)                  ________________________
подпись
Примечание: Паспорт составляется в трех экземплярах: 1-й экземпляр
находится в убежище (противорадиационном укрытии), 2-й экземпляр - на
объекте, 3-й экземпляр - в управлении (отделе) ГО и ЧС города (района).
Приложение 7
Журнал проверки состояния убежища
(противорадиационного укрытия) N _______
____________________________________________________________________
(Наименование организации, которой принадлежит убежище
____________________________________________________________________
(противорадиационное укрытие)
расположенное по адресу ____________________________________________
--------------------------------------------------------------------------
Дата   |Должности,|Проверенные   |Результаты | Срок  | Дата устранения
проверки |фамилии и |конструкции,  |осмотра и  |устра- | недостатков и
|инициалы  |узлы, механиз-|замеченные |нения  | подпись ответ-
|проверя-  |мы и оборудо- |недостатки |недос- | ственного
|ющих      |вание         |           |татков | лица
--------------------------------------------------------------------------
____1____|_____2____|______3_______|______4____|___5___|_______6__________
_________|__________|______________|___________|_______|__________________
_________|__________|______________|___________|_______|__________________
Примечание: Журнал хранится в убежище (противорадиационном укрытии).
Приложение 8
Журнал регистрации показателей микроклимата и газового
состава воздуха в убежище (противорадиационном укрытии) N _______
_______________________________________________________________________
(Наименование предприятия, организации, цеха и т.д.)
--------------------------------------------------------------------------
Дата и | Место|            Результаты измерений              | Подпись
время  |замера|----------------------------------------------| проверяю-
измере- |      |темпера- |Относитель-| Содер- |Содер- |Содер- | щего из-
ния     |      |тура воз-|ная влаж-  | жание  |жание  |жание  | мерения
|      |духа,    |ность      | О2,    |СО2,   |СО,    |
|      |    С    |воздуха,   |   %    | %     |мг/м3  |
|      |         |    %      |        |       |       |
--------------------------------------------------------------------------

1     !     2     !     3     !    4   !    5  !   6   !   7   !   8
---------------------------------------------------------------------------
Ескерту: Нұсқаулықтың 80-тармағына сәйкес өлшеулердің мерзімділігі.
9-қосымша
МЕДИЦИНАЛЫҚ КӨМЕК СҰРАҒАНДАРДЫ
ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫ
---------------------------------------------------------------------------
Күні  ! Аты-жөні ! Шағымдар ! Дәлелді мәліметтер !
уақыты !          !          !---------------------------------------------
!          !          !1 мин.!Дененің! Қан !Диагноз! Емдеу  ! Меди.
! соғу !темпе. !қысы.!       !шаралары! цина
!пульсі!ратура.!мы   !       !        !қызмет.
!      !сы, С  ! мм. !       !        !керінің
!      !       !рт.ст!       !        ! қолы
---------------------------------------------------------------------------
1   !    2     !     3    !   4  !   5   !  6  !   7   !    8   !   9
---------------------------------------------------------------------------
10 қосымша
ҚОРШАҒАН АУА ПАРАМЕТРЛЕРІНІҢ МӨЛШЕРІНЕ ҚАРАЙ ҚОРҒАНУ
ҒИМАРАТЫН МЕКЕНДЕУГЕ БОЛЖАМ ЖАСАУ КЕСТЕСІ
1 кесте
Қорғану ғимараттарында ауа температурасының

___1____|__2___|____3____|_____4_____|____5___|___6___|___7___|_____8_____
________|______|_________|___________|________|_______|_______|___________
________|______|_________|___________|________|_______|_______|___________
Примечание: Периодичность измерений согласно п. 80 Инструкции.
Приложение 9
Журнал учета обращений за медицинской помощью
--------------------------------------------------------------------------
Дата, |Фамилия, |Жалобы|    Объективные данные                    |Подпись
время | имя,    |      |------------------------------------------|меди-
|отчество |      |Пульс,  |Темпера-|Артери-  |Диаг-| Лечеб- |цинско-
|         |      |ударов  |тура    |альное   |ноз  | ные    |го ра-
|         |      |в 1 мин |тела,   |давление |     | мероп- |ботни-
|         |      |        |  С     |мм.рт.ст.|     | риятия |ка
--------------------------------------------------------------------------
__1___|____2____|__3___|____4___|____5___|____6____|__7__|__8_____|__9____
______|_________|______|________|________|_________|_____|________|_______
______|_________|______|________|________|_________|_____|________|_______
Приложение 10
Таблица прогнозирования обитаемости
в защитном сооружении в зависимости от величин
параметров воздушной среды
Таблица 1

30-дан 34 С-ға дейін көтерілген уақыты (сағат)
---------------------------------------------------------------------------
Қорғану       !Негізгі      ! Берілетін ауаның бір адамға  !    Қорғану
ғимараты      !бөлменің     ! салыстырмалы шығыны, м3/сағ. ! ғимаратындағы
сыртындағы    !салыстырмалы !                              !    ауаның
температурасы,!өрісі,       !                              ! температурасы
С             !м3/адам      !                              !
!             !------------------------------!
!             !  0  !  1  !  2  !  4  !  6   !
---------------------------------------------------------------------------

Время повышения температуры воздуха до 30 и 34 оС
в защитных сооружениях (час)
--------------------------------------------------------------------------
Температура | Удельная | Удельный расход подаваемого воздуха |Температура
воздуха вне | площадь  |     на одного человека, м3/ч        |воздуха в
защитного   | поля ос- |-------------------------------------|защитном
сооружения, | новного  |  0   |  1    |  2   |  4    |  6    |сооружении
оС       | помещения|      |       |      |       |       |
| м3/чел   |      |       |      |       |       |
------------|----------|------|-------|------|-------|-------|------------

1       !      2      !  3  !  4  !  5  !  6  !  7   !       8
---------------------------------------------------------------------------
а) Темірбетондыларда
1,0       130    *     *     *     *           30
*     *     *     *     *           34
0,5        20    35    45   360    *           30
20                        50    85   115    *     *           34
0,33       10    17    20   130   330          30
15    28    40   360    *           34
0,25        2     8    12    50    78          30
5    10    20   160   360          34
1,0        25    35    47   360    *           30
85   190   360    *     *           34
0,5        15    20    22    35    45          30
25                        18    25    34   215   350          34
0,33        1     5    15    20    23          30
10    17    22    40    62          34
1,0        15    20    22    25    35          30
27                        75   120   310    *     *           34
0,5         7     9    12    16    20          30
20    25    30    40    55          34
б) Кірпішті үйлерде
1,0        50    60    84   360    *           30
82   110   150    *     *           34
0,5        17    25    30    85   110          30
20                        27    40    48   160   320          34
0,33       10    16    18    45    50          30
16    20    27    80    90          34
0,25        1     5    10    28    35          30
1 сағатқа   18    42    50          34
дейін
1,0        20    25    30    65    73          30
38    48    60   205   315          34
0,5         8    12    16    25    32          30
25                        18    23    28    54    65          34
0,33        2     5     8    17    20          30

_____1______|_____2____|__3___|___4___|___5__|___6___|___7___|______8_____
а) Железобетонных
20        1,0       130      *      *       *       *       30
*          *      *      *       *       *       34
0,5        20      35     45     360      *       30
50      85     115     *       *       34
0,33       10      17     20     130      330     30
15      28     40     360      *       34
0,25       2       8      12     50       78      30
5       10     20     160      360     34
--------------------------------------------------------------------------
25        1,0        25      35     47     360      *       30
85      190    360    *        *       34
0,5        15      20     22     35       45      30
18      25     34     215      350     34
0,33       1       5      15     20       23      30
10      17     22     40       62      34
--------------------------------------------------------------------------
27        1,0        15      20     22     25       35      30
75      120    310    *        *       34
0,5        7       9      12     16       20      30
20      25     30     40       55      34
--------------------------------------------------------------------------
б) Кирпичные
20        1,0        50      60     84     360      *       30
82      110    150    *        *       34
0,5        17      25     30     85       110     30
27      40     48     160      320     34
0,33       10      16     18     45       50      30
16      20     27     80       90      34
0,25       1       5      10     28       35      30
Около 1 часа   18     42       50      34
--------------------------------------------------------------------------
25        1,0        20      25     30     65       73      30
38      48     60     205      315     34
0,5        8       12     16     25       32      30
18      23     28     54       65      34
0,33       2       5      8      17       20      30

10    15    18    27    37          34
1,0        10    12    15    17    25          30
27                        30    40    52         100          34
0,5         2     3     5     7    10          30
15    18    21    25    30          34
Ескерту:
1. Ауаның 30 С температурасы қалыпты болып табылады, 34 С температура
қорғану ғимаратында одан әрі қалуға қауіпті болады.
2. * - белгіленген өлшемге дейін ауа температурасының көтерілу уақыты
15 тәуліктен астам болады.

10      15     18     27       37      34
--------------------------------------------------------------------------
27        1,0        10      12     15     17       25      30
30      40     52              100     34
0,5        2       3      5      7        10      30
15      18     21     25       30      34
--------------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. Температура воздуха 30 оС является допустимой, температура 34 оС -
опасной для дальнейшего прибывания в защитном сооружении.
2. * - время повышения температуры воздуха до заданной величины
составляет более 15 суток.

3. Сырттан ауа келмеген жағдайда (3 бағана) болу уақыты 4-кесте
бойынша белгіленеді.
2 кесте
Метрополитендер мен тау-кен орындарында орналасқан
қорғану ғимараттарында ауа температурасының
30-дан 34 С-ға дейін көтерілген уақыты (сағат)
---------------------------------------------------------------------------
Қорғану       !Негізгі      ! Берілетін ауаның бір адамға  !    Қорғану
ғимараты      !бөлменің     ! салыстырмалы шығыны, м3/сағ. ! ғимаратындағы
сыртындағы    !салыстырмалы !                              !    ауаның
температурасы,!өрісі,       !                              ! температурасы
С             !м3/адам      !                              !
!             !------------------------------!
0       !             ! 0 ! 1  ! 2 !  3  !  5   ! 7  !
---------------------------------------------------------------------------
1       !      2      ! 3 ! 4  ! 5 !  6  !  7   ! 8  !       9
---------------------------------------------------------------------------
1,0       360  *   *    *     *     *          30
*   *   *    *     *     *          34

3. При отсутствии подачи наружного воздуха (графа 3) время пребывания
определяется по табл. 4.
Таблица 2
Время повышения температуры воздуха до 30 и 34 оС
в защитных сооружениях, расположенных в метрополитенах
и горных выработках (час)
--------------------------------------------------------------------------
Температура| Удельная |   Удельный расход воздуха, подаваемого  |Темпера
воздуха вне| площадь  |         на одного человека, м3/ч        |тура воз-
защитного  | поля ос- |-----------------------------------------|духа в
сооружения,| новного  |  0   |  1   |  2   |  3   |  5   |  7   |защитном
оС      | помещения|      |      |      |      |      |      |сооруже-
| м3/чел   |      |      |      |      |      |      |нии оС
-----------|----------|------|------|------|------|------|------|--------
_____1_____|_____2____|__3___|___4__|___5__|___6__|___7__|__8___|___9____
20       1,0       360     *      *      *      *      *      30
*      *      *      *      *      *      34

0,5        50  90  100  *     *     *          30
20                       360  *   *    *     *     *          34
0,33       15  22  34  60    95    120         30
40  80  *    *     *     *          34
0,25       10  11  12  13    35    340         30
18  37  130  *     *     *          34
1,0        25  40  70  100   150    *          3-
105  240 *    *     *     *          34
0,5        6   9   10  13    17    20          30
25                        45  95  160  *     *     *          34
0,33    1 сағатқа   5   7    15    24          30
дейін
15  30  52   *     *     *          34
1,0        6   8   10  12    3-    48          30
27             90        200  *   *    *    *      *          34
0,5     1 сағатқа   5   7    15    24          30
дейін
15                                  34
0    2
Ескерту: 1 кестеге берілген кестені қараңыз.
3 кесте
Жеделткіштің әрқилы өнімділігі кезінде
қорғану ғимаратындағы көміртегі қос тотығы мен оттегінің құрамы
---------------------------------------------------------------------------
Ауадағы газ   !  Ауаның бір адамға алғанда салыстырмалы шығыны, м3/сағ.
құрамының    !
компоненттері !
---------------------------------------------------------------------------

0,5       50     90     100     *      *      *      30
360     *      *      *      *      *      34
0,33      15     22     34     60     95     120     30
40     80      *      *      *      *      34
0,25      10     11     12     13     35     340     30
18     37     130     *      *      *      34
--------------------------------------------------------------------------
25       1,0       25     40     70     100    150     *      3-
105    240     *      *      *      *      34
0,5       6      9      10     13     17     20      30
45     95     160     *      *      *      34
0,33      Около часа    5      7      15     24      30
15     30     52      *      *      *      34
--------------------------------------------------------------------------
27       1,0       6      8      10     12     3-     48      30
90     200     *      *      *      *      34
0,5       Около часа    5      7      15     24      30
15     30     52      *      *     *      34
--------------------------------------------------------------------------
Примечание: См. примечание к табл. 1.
Таблица 3
Содержание двуокиси углерода и кислорода
защитного сооружения при разной производительности вентиляции
--------------------------------------------------------------------------
Компоненты газового   |Удельный расход воздуха на одного человека, м3/ч
состава воздуха     |---------------------------------------------------

!    2,0    !   1,0   !   0,75  !  0,5е  !  0,33  !  0,25
---------------------------------------------------------------------------
Көміртегінің          1,0        2,0       2,7      4,0      6,1      8,0
қос тотығы, %         4          8         11       15       25       32
Оттегі, %             19,8       18,5      17,7     16,0     13,4     11,0
4          8         11       15       25       32
---------------------------------------------------------------------------
Ескерту:
1. Алымында ауадағы көміртегі қос тотығының құрамы, бөлгішінде -
аталған деңгейдің көтерілу уақыты көрсетілген (сағ.)
2. Қорғану ғимараттарына берілетін ауаның аталған салыстырмалы шығыны
кезінде көміртегі қос тотығының шоғырлануының одан әрі өсуі болмайды.

|  2,0  |  1,0  |  0,75  |  0,5Ұ  |  0,33  |  0,25
--------------------------------------------------------------------------
Двуокись углерода,      1,0      2,0     2,7     4,0      6,1      8,0
об %                    ---      ---     ---     ---      ---      ---
4        8      11      15       25       32
--------------------------------------------------------------------------
Кислород, об %          19,8     18,5    17,7    16,0     13,4     11,0
----     ----    ----    ----     ----     ----
4        8       11      15       25       32
--------------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. В числителе указано содержание двуокисикислорода в воздухе, в знаменателе - время (час) повышения до указанного уровня.
2. Дальнейший рост концентрации двуокиси углевода при указанных удельных расходах подаваемого воздуха в защитные сооружения не происходит независимо от времени пребывания укрываемых.

3. Берілетін ауаның бір адамға алғанда салыстырмалы шығыны 2 м3/сағ.
және одан да көп болған жағдайда ауадағы көміртегінің қос тотығы мен
оттегінің құрамы қалыпты деңгейден аспайды.
4 кесте
Көміртегі қос тотығы мен оттегінің толық оқшаулану
режимінде қорғану ғимаратындағы ауада шоғырлануының әралуан деңгейге
жету уақыты (сағ.)
---------------------------------------------------------------------------
Негізгі бөлмелердің  !              СО2 мен О2 құрамы, %
едені аумағы,     !
м3/адам         !
---------------------------------------------------------------------------
!  1,0 !  2,0 !  3,0 !  4,0 !  5,0 !  6,0 !  7,0

3. При удельном расходе подаваемого воздуха на одного человека 2 м3/ч и более содержание двуокиси углерода и кислорода в воздухе не будет превышать допустимых уровней.
Таблица 4
Время достижения разных концентраций
двуокиси углерода и кислорода в воздухе защитного
сооружения в режиме полной изоляции (час)
--------------------------------------------------------------------------
Площадь пола     |              Содержание СО2 и О2*, об %
основных помещений, | ----------------------------------------------------
м3/чел        | 1,0  |  2,0  |  3,0  |  4,0  |  5,0  |  6,0  |  7,0
| ---  |  ---  |  ---  |  ---  |  ---  |  ---  |  ---

! 19,8 ! 18,5 ! 17,8 ! 16,0 ! 14,8 ! 13,6 ! 12,3
---------------------------------------------------------------------------
2                 5,4    0,8   16,2   21,6   27,0   32,4   38,0
1                 2,7    5,4    8,1   10,8   13,5   16,2   19,0
0,75              2,0    4,1    6,1    8,1   10,1   12,2   14,1
0,5               1,4    2,7    4,0    5,4    6,8    8,1    9,5
0,33              0,9    1,8    2,7    3,6    4,5    5,3    6,3
0,25              0,7    1,4    2,0    2,7    3,4    4,1    4,8
---------------------------------------------------------------------------

|19,8  | 18,5  | 17,8  | 16,0  | 14,8  | 13,6  | 12,3
--------------------------------------------------------------------------
2             5,4    0,8     16,2    21,6    27,0    32,4    38,0
1             2,7    5,4     8,1     10,8    13,5    16,2    19,0
0,75           2,0    4,1     6,1     8,1     10,1    12,2    14,1
0,5            1,4    2,7     4,0     5,4     6,8     8,1     9,5
0,33           0,9    1,8     2,7     3,6     4,5     5,3     6,3
0,25           0,7    1,4     2,0     2,7     3,4     4,1     4,8
--------------------------------------------------------------------------

* - алымында - СО2 құрамы, бөлігінде - О2 - құрамы.
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

* - в числителе - содержание СО2, в знаменателе - содержание - О2.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)