Өндіріс төлқұжаттарын дайындауға қажет мәліметтердің тізбесі туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі Алкогольді өнімін өндіруді және оның айналымын Мемлекеттік бақылау жасау жөніндегі комитеті Төрағасының 2000 жылғы 5 қазандағы N 188 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 17 қараша N 1288 тіркелді. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 12 қазандағы N 465 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 12 қазандағы N 465   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз ).
______________________________
Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірісін реттеу мақсатында Қазақстан Республикасының 1999 жылғы шілденің 16-дағы "Этил спирті және алкоголь өнімінің өндірісі мен айналысын мемлекеттік реттеу туралы"  Z990429_ Заңына сәйкес Бұйырамын:
1. Мыналардың өндіріс төлқұжаттарын дайындауға қажет мәліметтердің тізбесі 1, 2, 3, 4 қосымшаларына сәйкес белгіленсін:
1) этил спиртінің;
2) арақтардың, ерекше арақтардың және ликер-арақ өнімдерінің;
3) шарап жасау өнімдерінің;
4) сыраның.
2. Комитеттің аумақтық басқармалары:
1) өндіріс төлқұжаттарын дайындауға қажет тиісті мәліметтерді лицензиаттарға жеткізсін;
2) Лицензиаттардың өндіріс төлқұжаттарын дайындауына бақылау жасауды жүзеге асырсын және оларды 2001 жылғы қаңтардың 01-дегі мерзімге дейін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі Алкогольды өнімді өндіру және оның айналымына бақылау жасау жөніндегі Комитетке ұсынсын.
3. Комитеттің нормативтік реттеу бөлімі (А.Лепесбаев) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін жүргізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Комитет төрағасының орынбасары Ғ.Толқымбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
"Келісілген"                             "Бекітілген"
Қазақстан Республикасы                Қазақстан Республикасы
Энергетика, индустрия және            Мемлекеттік кіріс министрлігі
сауда министрлігі                     Алкоголь өнімінің өндірісі мен
Стандарттау, метрология және          айналысына бақылау жасау
сертификаттау жөніндегі               жөніндегі комитет
комитеттің төрағасы                   төрағасының
2000 жылғы 13.10.                     2000 жылғы 5.10. N 188 бұйрығы
1-Қосымша
Этил спирті өндірісінің төлқұжатын әзірлеуге қажет
мәліметтер тізбесі
1. Өндіріс төлқұжатына қойылатын жалпы талаптар
1. Төлқұжатта Қазақстан Республикасының спирт саласында қолданылып жүрген нормативтік кесімдерге сәйкес этил спирті өндірісіне қойылатын талаптардың негізгі шарттары көрініс табуы керек.
Өндіріс төлқұжатын өндіруші өзі дайындап Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Алкоголь өнімінің өндірісі мен айналысына мемлекеттік бақылау жасау жөніндегі комитетіне тапсырады.

О перечне сведений, необходимых для разработки паспортов производства
Приказ Председателя Комитета по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 5 октября 2000 года N 188. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2000 года N 1288. Утратил силу - приказом Председателя Налогового комитета МФ РК от 12 октября 2005 года N 465 (V053926)
В целях упорядочения производства этилового спирта и алкогольной продукции, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 1999 года   Z990429_   "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции", приказываю:
1. Установить перечень сведений необходимых для разработки паспортов производства:
1) этилового спирта;
2) водок, водок особых и ликеро-водочных изделий;
3) винодельческой продукции;
4) пива;
согласно приложениям 1, 2, 3, 4.
2. Территориальным управлениям Комитета:
1) довести до лицензиатов сведения, необходимые для разработки
соответствующих паспортов производства;
2) осуществлять контроль за разработкой лицензиатами паспортов производства, и представить их в Комитет по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан в срок до 1 января 2001 года.
3. Отделу нормативного регулирования Комитета (А. Лепесбаев) произвести государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета Г. Толкимбаева.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Председатель
"Согласовано"                                Приложение 1
Председателем Комитета по                     к приказу Комитета
стандартизации, метрологии и                по государственному контролю
сертификации Министерства                   над производством и оборотом
энергетики, индустрии и               алкогольной продукции Министерства
торговли Республики Казахстан               государственных доходов
от 13 октября 2000 года                        Республики Казахстан
от 5 октября 2000 года N 188
Перечень
сведений необходимых для разработки
паспорта производства
этилового спирта
1. Общие требования к паспорту производства
1. В паспорте должны быть отражены основные требования к условиям, предъявляемым к производству этилового спирта в соответствии с нормативными актами, действующими в спиртовой отрасли Республики Казахстан.
Паспорт производства разрабатывается самим производителем, подписывается его первым руководителем, а в случае его отсутствия уполномоченным им лицом и представляется в Комитет по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан.

2. Өндіріс қуаты, шикізаттың шығыс және шығын нормалары, қосымша
материалдар мен энергия қорлары, жабдықты тиімді орналастыру жоспары,
ауыстыру немесе алмастыру нәтижесінде жетекші технологиялық жабдық
өзгерген жағдайда лицензиат бір айлық мерзімде уәкілетті органға тексеру
және өндірістің негізгі төлқұжатына өзгеріс енгізу үшін тиісті құжаттарды
тапсырады.
3. <*>
Ескерту: 3-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттiк Кiрiс министрлiгi
Акцизделетін өнiмдерді өндiрудi және олардың айналымын
мемлекеттiк бақылау жасау жөнiндегi комитетi төрағасының
2001 жылғы 13 қыркүйектегі N 167 бұйрығымен.   V011722_
4. Этил спиртінің өндірістік төлқұжатында өндіруші туралы мынадай
негізгі мәліметтер болуы керек:
1) өндірушінің атауы;
2) өндірушінің мемлекеттік тіркелу немесе қайта тіркелу туралы
куәлігінің N, берілу датасы, куәлік берген органның атауы;
3) заңды тұлға (жеке тұлға) (пошталық адресі) - өндірушінің заңды
мекен-жайы;
4) заңды тұлға - өндіруші басшысының аты-жөні, тегі, телефон N;
5) өндірістің орналасқан жері (пошталық адресі);
6) өндіріс басшысының аты-жөні, тегі, телефон және факс N;
7) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
8) лицензиаттың дербес сәйкестендіру код-нөмірі;
9) ОКПО код;
10) қызмет көрсететін банк, есептік шоты, МФО;
11) меншік түрі;
12) жылжымайтын мүлік құқығының мемлекеттік тіркелу куәлігі мен олар
жөніндегі мәмілелер (берілу датасы, N, куәлік берген органның атауы);
13) өндіруші ұйымның теміржол деректемелері;
14) өндірістің пайдалануға енгізілген, соңғы қайта құрудың
жүргізілген жылы;
15) ғимараттар мен құрылыстардың сұлбасымен өндірістің бас жобасы
(төлқұжатқа қосымша түрінде);
16) өндіріс аумағының жалпы ауданы;
17) ғимараттар мен құрылыстардың ауданы;
18) шығарылатын өнімнің ассортименті (атауы).
2. Өндірістің технологиялық сызбасы
5. Этил спирті өндірісі технологиялық сызбасының сипаттамасында
мыналар болуы қажет:
1) Жабдығының ерекшелігі бар өндірістің аппараттық-технологиялық сызбасының және жабдықты орналастырудың жинақтық жоспарының графиктік бейнесі;
2) дәнді немесе мелассаны тасымалдау (көлік түрі, автомобильдік немесе теміржолдық кіреберіс жолдардың, автомобильдік немесе теміржолдық таразылардың болуы);
3) Қайнату ж/е солодты өсіру үшін астықты дайындау (қолданылатын
тәсіл, дайындаудың алдыңғы қатарлы тәсілдерін пайдалану және т.б.);

2. В случае изменения производственной мощности, норм расхода, норм потерь и затрат сырья, вспомогательного материала и энергоресурсов, компоновочного плана расстановки оборудования, смены или замены ведущего технологического оборудования, производитель в месячный срок предоставляет уполномоченному органу соответствующие документы для проверки и внесения изменений в паспорт производства.
3. (Пункт исключен - приказом Председателя Комитета по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции МГД РК от 13 сентября 2001 года N 167  V011722_ ).
4. Паспорт производства этилового спирта должен содержать следующие основные сведения о производителе:
1) наименование производителя;
2) N, дату выдачи свидетельства о государственной регистрации или перерегистрации производителя, наименование органа, выдавшего свидетельство;
3) юридический адрес производителя - юридического (физического) лица (почтовый адрес);
4) N, фамилию, имя, отчество руководителя производителя - юридического лица, N телефона;
5) месторасположения производства (почтовый адрес);
6) фамилию, имя, отчество руководителя производства, N телефона и факса;
7) регистрационный номер налогоплательщика;
8) персональный идентификационный номер - код лицензиата;
9) код ОКПО;
10) обслуживаемый банк, расчетный счет, МФО;
11) форма собственности;
12) свидетельство о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним (N, дата выдачи, наименование органа, выдавшего свидетельство);
13) железнодорожные реквизиты организации-производителя;
14) год ввода производства в эксплуатацию, проведения последней реконструкции;
15) генеральный план производства с экспликацией зданий и сооружений
(в виде приложения к паспорту);
16) общая площадь территории производства;
17) площадь зданий и сооружений;
18) виды выпускаемого спирта (наименование, N и дата решения уполномоченного органа о соответствии спирта требованиям нормативной и технической документации, выданное на основании заключения Республиканской дегустационной комиссии).
2. Технологическая схема производства
5. В описании технологической схемы производства этилового спирта должно быть отражено:
1) графические изображения аппаратурно-технологической схемы производства со спецификацией оборудования и компоновочного плана расстановки оборудования;
2) транспортирование зерна или мелассы (вид транспорта, наличие автомобильных и/или железнодорожных подъездных путей, весов автомобильных и/или железнодорожных);
3) доработка зерна для варки и солодоращения (применяемый метод, использование передовых способов подработки);

4) Дәнді ұсақтау (ұсақтау тәсілі, ұнтақ ұн %);
5) уытты әбден қайнату (әбден қайнату, температуралық режимдер, дайын
уыттың химия-бактериологиялық параметрлері);
6) Уытты қанттау (пайдаланылатын тәсіл, параметрлер, қанттау уақыты);
7) мелассаны ашытуға дайындау (қышқылдандыру, меласса уытын әзірлеу);
8) ашытқыларды әзірлеу (ашытқылардың пайдаланылатын расасы,
температурасы және әзірлеу уақыты);
9) Уытты ашыту (орнатылған кеспектердің саны мен сыйымдылығы,
қабаттар температурасы, берілген ашытқылардың көлемі, ашудың
температуралық режимі және уақыты, мелассаны ашытудың пайдаланылатын
әдісі);
10) Ашытқыны спиртке айыру (пісіп жетілген ашытқыдағы спирт құрамы
(дәнді дақылды өңдеу кезінде) немесе меласса уытының концентрациясы
%-пен);
11) Ашытқы тазартатын немесе ашыту (мелассаны қайта өңдеу кезінде)
қондырғысы (өнімділігі, басқару режимі мен айыру процестерін реттеу,
қосымша бағандарды пайдалану);
12) Спирт температурасын тұрақтандыру (спирт тоңазытқышы, суды
салқындату көзі мен параметрлері, спирт тоңазытқышындағы судың бағыты
спирт температурасын автоматты реттеу жүйесін қолдану);
13) Спирт өлшеуіш аппараттар (іріктелген пастеризацияланған спирт пен
эфиральдегидті фракцияның маркасы, саны, юстировка күні);
14) Құю бөлімі (эфиральдегидті фракцияны және тазартылмаған майды
сақтау);
15) Спирт сақтау қоймасы (жабық немесе ашық типті, бір мезгілде
сақтау сыйымдылығы);
16) Арпаны ашыту суландыру;
17) Солод өсіру (пайдалану тәсілі, өсіру уақыты, температура
ылғалдылық режимі);
18) Солодты ұсақтау және солод сүтін дайындау;
19) Ферменттерді пайдалану (атауы, өндіруші ел);
20) Спирт өндірісінің қалдықтарын сату (көмір қышқылы, барда,
эфиральдегидті фракция, тазартылмаған май);
3. Цехтар мен учаскелер бойынша негізгі технологиялық
жабдықтың тізбесі
6. Лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асыру үшін кәсіпорында орнатылған жабдық туралы мәліметтер, олардың сәйкестік сертификатының N, меншік құқығын дәлелдейтін құжаттар болуы керек.
7. Шикізатты қабылдау және өңдеу кезінде: платформалық таразылардың, сүрлемнің, меласса жинағыштың, ауа-елеуіш сепараторлардың, магниттік сепаратордың, тас бөлгіштің, норийдің, өрт қауіпсіздігінің жүйесінің атауы, типі, маркасы, (өнімділігі саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы, жергілікті жылыту (мелассаны қайта өңдеу кезінде) қондырғысы).
8. Қайнату бөлімінде: ұсатқыштың, әбден пісіру агрегатының, қанттағыштың, ферменттерді өсіру және дайындау, түйіспелі бастың, уыт стерилизаторының (мелассаны қайта өңдеу кезінде), қантталған суслоны суытуға арналған жылу алмастырғыштың атауы, типі, маркасы, (өнімділігі саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы).

4) дробление зерна (способ дробления, % помола);
5) разваривание сусла (метод разваривания, температурные режимы, химико-бактериологические параметры готового сусла);
6) осахаривание сусла (используемый метод, параметры, время осахаривания);
7) подготовка мелассы к сбраживанию (подкисление, приготовление мелассного сусла);
8) приготовление дрожжей (используемая раса дрожжей, температура и время приготовления);
9) брожение сусла (количество и емкость установленных чанов, температура складки, время заполнения бродильных емкостей, объем задаваемых дрожжей, температурные режимы и время брожения, используемый способ сбраживания мелассы);
10) перегонка бражки на спирт (содержание спирта в зрелой бражке (при переработке зерновой культуры) или концентрация мелассного сусла в %);
11) брагоректификационная или бродильная (при переработке мелассы) установка (производительность, режим управления и регулирования процессами перегонки, использование дополнительных колонн);
12) стабилизация температуры спирта (наличие холодильника спирта, параметры и источник используемой на охлаждение воды, направление воды из холодильника спирта, применение системы автоматического регулирования температуры спирта);
13) спиртоизмеряющие аппараты (марка, их количество на отборе пастеризованного спирта и эфироальдегидной фракции, дата юстировки);
14) сливное отделение (хранение эфироальдегидной фракции и сивушных масел);
15) спиртохранилище (тип (открытый или закрытый), единовременная емкость хранения);
16) замачивание ячменя на солод;
17) солодоращение (используемый способ, время ращения, температурно- влажностные режимы);
18) дробление солода и подготовка солодового молочка;
19) использование ферментов (наименование, страна-изготовитель);
20) реализация отходов производства спирта (углекислота, барда, эфироальдегидная фракция, сивушные масла).
3. Перечень основного технологического оборудования
по цехам и участкам
6. Должно быть дано сведение об оборудовании, установленного на организации для осуществления лицензируемого вида деятельности, а также их номера сертификата соответствия* и документы, подтверждающие право собственности.
7. При приемке и подработке сырья: наименование, тип, марка платформенных весов, силоса, сборника мелассы, воздушно-ситового сепаратора, магнитного сепаратора, камнеотделителя, нории, систем противопожарной безопасности (производительность, количество, завод- изготовитель, год выпуска и год ввода в эксплуатацию, устройство для местного обогрева (при переработке мелассы).
8. В варочном отделении: наименование, тип, марка дробилки, агрегата разваривания, осахаривателя, разведение и приготовление ферментов, контактной головки, стерилизатора сусла (при переработке мелассы), теплообменника для охлаждения осахаренного сусла (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию).

9. Ашыту бөлімшесінде ашыту сыйымдылықтарының, беріліс резервуарының, ашытқыштың немесе ашытқы генераторының (мелассаны қайта өңдеу кезінде), спирт ұстағыштың, насостың, кіру-сору ауа желдеткішінің атауы, типі, маркасы, (өнімділігі саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы, суыту қондырғысы).
10. Ашытқы тазалау не ашытқы (мелассаны өндіру кезінде) бөлімшесінде: ашыту колоннасының, эпюрация колонасының, тазалағыш колонасының, расиропниктің, (мелассаны қайта өңдеу кезінде), бардоотводчиктің, дефлегматорлардың, конденсаторлардың, эфиральдегидті үдету колонасы, спирт аулағыштың, көбік аулағыштың (мелассаны қайта өңдеу кезінде), бас фракция тоңазытқышы, қарау фонары, ротаметрлердің, пастеризацияланбаған спирт үшін шыны шығын өлшеуіштің, спирт өлшеуіш аппараттардың, насостардың, атауы, типі, маркасы, (өнімділігі саны, өндіруші зауыт, диаметрі (мм), тарелкалар типі, жылу алмастырғыштың беті, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы).
11. Араластыру бөлімшесінде, негізгі және қосымша спирт қабылдаушының, 1-сыныпты стационар техникалық спирт өлшеуіштің, коммуникациядан құйылған спиртті жинағыштың, спиртті, ЭАФ-ты қотару үшін өзі соратын құйынды насостың, спирт булары көрсеткішінің, тыныс алу клапанының, газ коммуникациялары үшін оттан қорғағыштың, желдеткіштің, атауы, типі, маркасы, (өнімділігі саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы, жермен (өлшеуіш күні) қосқыш).
4. Спирт қоймасы
(ашық не жабық типтегі, орналасу орны)
12. Спирт сақтау қоймасы спирт қабылдау бөлімшесінен және спирт сақтау қоймасынан тұруы керек.
13. Спирт қабылдау бөлімшесі туралы мәліметтерде мыналар болуы керек:
1) 1 сыныпты стационарлық техникалық спирт үшін өлшеуіш (тип, марка, сыйымдылығы, саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы, сәйкестік сертификатының N, меншік құқығын дәлелдейтін құжаттар);
2) Өлшеуіште салыстырылып тексерілген 2 термометрдің болуы;
3) Спиртті айдау үшін өзі соратын құйынды насос (типі, маркасы,
сыйымдылығы, өнімділігі, саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы әрі
эксплуатацияға енгізілу жылы, сәйкестік сертификатының нөмірі*, меншік
құқығын дәлелдейтін құжаттар);
* Сертификациялауға Қазақстан Республикасы Үкіметінің 15.07.97-дегі
N 1112   P971112_   қаулысынан кейін шыққан сатып алынған жабдықтар ғана әрі
мына СЭҚ ТН-нің кодтардың құрамына кіретіндер жатады: 8421 22 000, 8422 30
000, 8435 10 100, 8435 10 900, 8438 40 000, 8438 80 910.
4) Механикалық ауа тазартуды қамтамасыз ететін ауа тазартқыш;

9. В бродильном отделении: наименование, тип, марка бродильных чанов, передаточного резервуара, дрожжанки или дрожжегенераторы (при переработке мелассы), спиртоловушки, насоса, приточно-вытяжного вентилятора (производительность, емкость, количество, завод-изготовитель, год выпуска и год ввода в эксплуатацию, устройство для охлаждения).
10. В брагоректификационном или бражном (при производстве мелассы) отделении: наименование, тип, марка бражной, эпюрационной и ректификационной колонны, рассиропника (при переработке мелассы) бардоотводчика, дефлегматоров, конденсаторов, колонны для разгонки эфироальдегидной фракции, спиртоловушки, пеноловушки (при переработке мелассы) холодильника головной фракции, фонаря смотрового, ротаметров, расходомера стеклянного для непастеризованного спирта, спиртоизмеряющих аппаратов, насосов (производительность, количество, диаметр (в мм), тип тарелок, поверхность теплообмена (в м2), завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию).
11. В сливном отделении: наименование, тип, марка спиртоприемника основного и дополнительного, мерника для спирта технического стационарного 1 класса, сборника для слива спирта с коммуникаций, насоса вихревого самовсасывающего, резервуаров для хранения эфироальдегидной фракции и сивушного масла, датчика паров спирта, дыхательного клапана, огнепреградителя на газовой коммуникации, вентиляторов (производительность, емкость, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию), заземления (дата замера).
4. Спиртохранилище
(открытого или закрытого типа, месторасположение)
12. Спиртохранилище должно состоять из спиртоприемного отделения и хранилища спирта.
13. В сведениях о спиртоприемном отделении должно быть указано
наличие:
1) мерника для спирта технического стационарного 1 класса (тип,
марка, вместимость, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода,
N сертификата соответствия*, документы, подтверждающие право
собственности);
____________________
* Сертификации подлежит только оборудование, приобретенное после
выхода постановления Правительства Республики Казахстан от 15.07.97 г.
N 1112   P971112_   и входящее в состав следующих кодов ТН ВЭД СНГ:
8421 22 000, 8422 30 000,  8435 10 100, 8435 10 900, 8438 40 000,
8438 80 910.
2) два поверенных термометра в мернике;
3) насоса вихревого самовсасывающего для перекачки спирта (тип,
марка, производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска
и ввода, N сертификата соответствия, документы, подтверждающие право
собственности);
4) вентилятора, обеспечивающего механическую вентиляцию;

5) 8-еселік ауа тазартуды қамтамасыз ететін ауа тазартқыш;
6) жермен байланыстыру;
7) бөлімшені сақтау қоймасынан бөлетін қоршаулар;
8) өрт сөндіру құралдары.
14. Спирт сақтау қоймасы туралы мәліметтерде мыналар болуы керек:
1) спирт сақтау резервуарларында сыйымдылығы, саны, өлшенген жылы;
2) резервуарларға қызмет көрсету алаңшалары;
3) резервуарлардағы спиртті өлшеу қондырғылары мен құжаттары;
4) сыйымдылықтағы спирттің шектік деңгейін автоматты сигналдау
құралдары;
5) резервуарларды суландыру;
6) спирт буларының көрсеткіші;
7) газ коммуникацияларындағы тыныс алу клапаны мен оттан қорғағыш;
8) механикалық ауа тазартуды қамтамасыз ететін ауа тазартқыш;
9) 8-еселік ауа тазартуды қамтамасыз ететін ауа тазартқыш;
10) жермен байланыстыру;
11) найзағайдан қорғағыш;
12) резервтік (эвакуациялық) шығу;
13) қарсы еңіс;
14) төгілген спиртті жинап алушы түтік;
15) оңай лақтырылатын жамылғы;
16) өрт сөндіру құралдары;
17) өрт-күзет сигнализациясы;
18) алаңды тегістеу және асфальттау (тек жабық тип үшін);
19) еденді темірлеу.
5. Өндірісті техникалық-химиялық бақылау
15. Өндірісті техникалық-химиялық бақылау сипаттамасында өндірістің зертхана туралы мәліметтер, жүргізілетін талдамалар тізбесі және мына нормативтік құжаттар мен техникалық құжаттама болуы керек:
1) өндірістік зертхананың аттестациялық куәлігі (нөмірі, мерзімі, оны берген орган, күшінің мерзімі);
2) аттестациялық куәлікке қоса беріліп отырған нысанға сәйкес дайын өнім мен шикізаттың номенклатурасы;
3) бекітілген технологиялық нұсқаулықтардың бар болуы және атауы;
4) шикізатқа, жүзім шырынына, ашытқыларға, шарап материалдарына, шарап және коньякқа, қосымша материалдарға, өндіріс қалдықтарына, суға, спиртке, дайын өнімге жүргізілетін талдаулардың тізбесі;
5) мына нормативтік-техникалық құжаттаманың болуы (атауы және белгіленуі):
Крахмалды шикізаттан спирт өндіру регламенті 1 бөлім (31.07.1979 ж. КСРО Тамақ өнеркәсібі министрлігінің Спирт басқармасы бекіткен);
Шикізаттың тағамдық түрлерінен алынатын тазартылған спирт өндірісінің технологиялық регламенті (құрамында крахмалы және қанты бар). ІІ бөлім. 1 және 2 том (КСРО Мемагроөнеркәсібінің спирттік, ашытқы және ликер-арақ өндірісі жөніндегі бөлімшесі 21.11.1986 ж. бекіткен);
Спирт өндірісіне технологиялық және микробиологиялық бақылау жасау жөніндегі нұсқаулық;
Саланың спирт зауыттарында спиртті есепке алу жөніндегі нұсқаулық (29.12.1998 ж. N 103 Комитет бұйрығымен бекітілген, 30.03.99-да ҚР Мемлекеттік кіріс министрімен келісілген және ҚР Әділет министрлігінде 04.05.99 ж. N 749 тіркелген);

5) вентилятора, обеспечивающего 8-и кратную вентиляцию;
6) заземления (дата замера);
7) перегородки, отделяющей отделение от хранилища;
8) средств пожаротушения.
14. В сведениях о хранилище спирта должно быть указано наличие:
1) резервуаров для хранения спирта (вместимость, количество,
год замера, документы, подтверждающие право собственности);
2) площадки для обслуживания резервуаров;
3) устройств и документов для замера спирта в резервуарах;
4) средств автоматической сигнализации предельного уровня спирта в
резервуарах;
5) орошения резервуаров;
6) датчика паров спирта;
7) дыхательного клапана и огнепреградителя на газовой коммуникации;
8) вентилятора, обеспечивающего механическую вентиляцию;
9) вентилятора, обеспечивающего 8-и кратную вентиляцию;
10) заземления (дата замера);
11) молниеотвода;
12) резервного (эвакуационного) выхода;
13) контруклона пола;
14) приямка для сбора, пролитого спирта;
15) легкосбрасываемой кровли;
16) средств пожаротушения;
17) пожарно-охранной сигнализации;
18) обваловки и асфальтирования площадки (только для закрытого типа);
19) железнения пола.
5. Технохимический контроль производства
15. В описании технохимического контроля производства должны быть отражены сведения о производственной лаборатории, перечне проводимых анализов и наличии нормативных документов и технической документации:
1) аттестационное свидетельство производственной лаборатории (номер, дата, орган его выдавший, срок действия);
2) номенклатура сырья и готовой продукции, подлежащей аналитическому контролю согласно форме, прилагаемой к аттестационному свидетельству;
3) наличие и наименование утвержденных технологических инструкций;
4) перечень проводимых анализов сырья (зерновых культур и патоки), солода, солодового молочка, дрожжей, сусла, бражки, спирта, барды, эфироальдегидной фракции, сивушного масла, вспомогательных материалов, воды;
5) наличие следующей нормативно-технической документации (наименование и обозначение):
Регламент производства спирта из крахмалистого сырья. Часть 1 (Утвержден Управлением спирта МПП СССР 31.07.1979 г.);
Технологический регламент на производство спирта ректификованного из пищевых видов сырья (крахмалосодержащего и сахаросодержащего). Часть II, тома 1 и 2 (Утвержден подотделом спиртовой, дрожжевой и ликеро-водочной промышленности Госагропрома СССР 21.11.1986 г.);
Инструкция по технологическому и микробиологическому контролю спиртового производства;
Инструкция по контрольному учету спирта на спиртовых заводах отрасли (Утвержден приказом Комитета от 29.12.1998 г. за N 103, согласован Министром государственных доходов РК от 30.03.99 г. и зарегистрирован Министерством юстиции РК от 04.05.99 г. за N 749  V980749_ );
Инструкция по приемке, хранению, отпуску, транспортированию и учету
этилового спирта (Утвержден Заместителем Министра пищевой промышленности

Этил спиртін қабылдау, сақтау, босату, тасымалдау және есепке алу жөніндегі нұсқаулық (КСРО Тамақ өнеркәсібі министрінің орынбасары (КСРО Тамақ өнеркәсібі министрінің орынбасары 25.09.1985 ж. бекіткен);
Спирт зауыттарында спирт пен спирт өнімдерін қабылдау бөлімдерін орналастыру жөніндегі нұсқау (25.12.1985 ж. КСРО Тамақ өнеркәсібі министрлігінің Спирт басқармасы бекіткен);
Шикі этил спирті. Техникалық шарттар (МемСт 131); Ректификацияланған этил спирті. Техникалық шарттар (МемСт 5962-67);
Этил спирті. Қабылдау ережелері мен талдау әдісі (МемСт 5964-94);
Тазартылмаған май. Техникалық шарттар (МемСт 17071);
Бас этил спиртінің фракциясы. Техникалық шарттар (СТ ҚР 999);
Дән. Сапасын анықтау әдісі (МемСТ 3640);
Дән. Ерекше ескерілетін арам шөптің, дақылдың, ұсақ және ірі қоспаларының құрамын анықтау әдісі (МемСт 13586.2);
Ферменттік препараттар. Амилолеттік активтілікті анықтау әдісі (МемСт 20264.4);
Ферменттік препараттар. Пектолиттік кешеннің активтілігін анықтау әдісі (МемСт 20264.3);
Спирт өндірісі бойынша шикізат пен қосымша материалдардың қолданылып жүрген шығыс нормаларының жинағы. (1991 жылы "Қазтағамөндіріс" МКБ мамандары және басқалар әзірлеген).
6. Негізгі шикізат пен көмекші материалдардың нормативтік
және нақты шығысы туралы мәліметтер
16. Өңделетін шикізаттың шартты крахмалының тоннасынан алынатын спирт шығымы (дал/тонна), мына дақылдар бойынша:
1) жүгері;
2) бидай;
3) тары;
4) қара бидай;
5) арпа;
6) сұлы.
17. Мелассаны өңдеу кезіндегі спирт шығымы (шартты крахмалдан
дал/тонна).
18. Мына дақыл түрлері бойынша ашытқыны әзірлеуге астықтың жұмсалуы (шикізаттың өңделетін шартты крахмалының массасына %-пен, ашытқының шартты крахмалын қоса алғанда):
1) бидай;
2) сұлы;
3) қонақ жүгері;
4) күріш.
19. Ашытқыны толық ауыстырғанда ферменттік препараттардың жұмсалуы, мына түрлер бойынша (литр/1000 дал спирт):
1) амилосубтилин және т.б.
20. Көмірқышқылының шығымы (кг/1000 дал спирт).
21. Бардтың шығымы (литр/1000 дал спирт).
22. Эфиральдегидті фракцияның шығымы (дал/1000 дал спирт).
23. Тазартылмаған майдың шығымы (дал/1000 дал спирт).
24. Күкірт қышқылының жұмсалуы (кг/1000 дал спирт).
25. Ортофосфор қышқылының жұмсалуы 70% (кг/1000 дал спирт).
26. Диаммоний фосфатының жұмсалуы (кг/1000 дал спирт).
27. Карбамидтің жұмсалуы (кг/1000 дал спирт).
28. Формалиннің жұмсалуы (кг/1000 дал спирт).
29. Хлорлы известің жұмсалуы (кг/1000 дал спирт).
30. Каустикалық соданың жұмсалуы (кг/1000 дал спирт).
31. Өткен жылғы жылу энергиясының жұмсалуы (гкал/1000 дал спирт).
32. Өткен жылғы электр энергиясының жұмсалуы (квт-сағ/1000 дал спирт).

СССР 25.09.1985 г.);
Указания по устройству на спиртовых заводах отделений приемки спирта
и спиртопродуктов (Утвержден Управлением спирта МПП СССР 25.12.1985 г.);
Спирт этиловый сырец. Технические условия (ГОСТ 131);
Спирт этиловый ректификованный. Технические условия (ГОСТ 5962-67);
Спирт этиловый. Правила приемки и методы анализа (ГОСТ 5964-94);
Масло сивушное. Технические условия (ГОСТ 17071);
Фракция головного этилового спирта. Технические условия (СТ РК 999);
Зерно. Методы определения качества (ГОСТ 3640);
Зерно. Методы определения содержания сорной, зерновой, особо
учитываемой примеси мелких зерен и крупности (ГОСТ 13586.2);
Препараты ферментные. Метод определения амилолетической активности
(ГОСТ 20264.4);
Препараты ферментные. Метод определения активности пектолитического
комплекса (ГОСТ 20264.3);
Сборник действующих норм расхода сырья и вспомогательных материалов
по спиртовой промышленности (Составлен специалистами ГКО "Казпищепром" в
1991 г.) и др.
6. Сведения о нормативном и фактическом расходе основного
сырья и вспомогательных материалов
16. Выход спирта из тонны условного крахмала перерабатываемого сырья
по культурам (в дал/тн):
1) кукуруза;
2) пшеница;
3) просо;
4) рожь;
5) ячмень;
6) овес.
17. Выход спирта при переработке мелассы (в дал/тн условного
крахмала).
18. Расход зерна на приготовление солода по видам культур (в % к
массе перерабатываемого условного крахмала сырья, включая условный крахмал
солода):
1) зерно;
2) овес;
3) сорго;
4) рис.
19. Расход ферментных препаратов при полной замене солода по видам
(в литрах/1000 дал спирта):
амилосубтилин и др.
20. Выход углекислоты (в кг/1000 дал спирта).
21. Выход барды (в л/1000 дал спирта).
22. Выход эфироальдегидной фракции (в дал/1000 дал спирта).
23. Выход сивушного масла (в дал/1000 дал спирта).
24. Расход кислоты серной (кг/1000 дал спирта).
25. Расход кислоты ортофосфорной, 70% (кг/1000 дал спирта).
26. Расход диаммоний фосфата (кг/1000 дал спирта).
27. Расход карбамида (кг/1000 дал спирта).
28. Расход формалина (кг/1000 дал спирта).
29. Расход извести хлорной (кг/1000 дал спирта).
30. Расход соды каустической (кг/1000 дал спирта).
31. Расход теплоэнергии за прошедший год (гкал/1000 дал спирта).
32. Расход электроэнергии за прошедший год (квт-час/1000 дал
спирта).

33. Өткен жылғы судың жұмсалуы (мың куб метр/1000 дал спирт) және т.б.
7. Қойма жайлары туралы мәліметтер
34. Астықты, мелассаны, көмірқышқылын, ферменттерді, көмекші материалдарын сақтау қоймалары (саны, ауданы ш.м.), бір мезгілде сақтау сыйымдылықтары (тонна, баллон), талап етілетін режимді қамтамасыз ететін қондырғылардың атауы).
8. Өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету
жөніндегі мәліметтер
35. Бақылау және өлшеу құралдарын салыстырып тексеруге жауапты адам (лауазымы, аты-жөні, тегі, жауапты адам тағайындалған бұйрық N және күні).
36. Мемстандарттың мемлекеттік қадағалау жөніндегі аумақтық органмен келісілген салыстыру графигі (келісілген күні).
37. Метрологиялық қызмет көрсету туралы келісім-шарт (N, күні, оны жүзеге асыратын орган).
38. Міндетті түрде салыстырып тексеруге жататын өлшеуіш құралдарының тізбесі, олардың атауы, типі, маркасы, метрологиялық сипаттамасы, саны, салыстырып тексеру мерзімділігі:
1. Рефрактометр                     жылына 1 рет
2. Ареометр                         5 жылда 1 рет
3. Секундомер                       жылына 1 рет
4. Зертхана таразылары              жылына 1 рет
5. Аналитикалық таразылар           жылына 1 рет
6. Автомобиль таразылары            жылына 1 рет
7. Өлшемді ыдыс                     қажеттілікке
байланысты
8. Гірлер                           жылына 1 рет
9. Фотоэлектро                      жылына 1 рет
калориметр                       жылына 1 рет
10. рН-метр                         жылына 1 рет
11. Денсиметр                       жылына 1 рет
12. Көмір қышқылы газының
қысымын анықтайтын қондырғы     жылына 1 рет
13. Термометрлер                    жылына 1 рет
14. Манометрлер                     жылына 1 рет
15. Электроэнергиясын есептегіш     жылына 1 рет
16. Суық су есептегіш               жылына 1 рет
17. Ыстық су есептегіш              жылына 1 рет
18. Бу шығынын есепке алу приборы   жылына 1 рет
19. Ротаметр                        жылына 1 рет
20. Металл рулеткасы немесе метршток жылына 1 рет
21. Психрометр                      жылына 1 рет
22. 1-сыныпты техникалық өлшеуіш    жылына 1 рет
23. Спирт өлшеуіш аппарат           жылына 1 рет*
24. Технологиялық сыйымдылықтар,    4 жылда 1 рет**
резервуарлар және басқалар
* Спирт өлшеуіш аппаратты юстировкалауды лицензиар мен оның арнаулы мемлекеттік кәсіпорнының қызметкерлері жүзеге асырады.
** Өлшеуіш лицензиаттың қызметкерлері жүзеге асыруы мүмкін.

33. Расход воды за прошедший год (тыс. м3/1000 дал спирта) и др.
7. Сведения о складских помещениях
34. Склад для хранения зерна, мелассы, углекислоты, ферментов,
вспомогательных материалов (количество, площадь (м2), емкость
единовременного хранения (в тн, баллонах), наименование устройств,
обеспечивающие требуемый режим хранения).
8. Сведения о метрологическом обеспечении производства
35. Ответственное лицо за осуществление поверки средств измерений
(должность, фамилия, имя, отчество, дата и N приказа).
36. График поверки, согласованный территориальным управлением по
государственному надзору Госстандарта (дата согласования).
37. Договор о метрологическом обслуживании (N, дата, орган его
осуществляющий).
38. Перечень средств измерений, подлежащих обязательной поверке, их
наименование, тип, марка, метрологическая характеристика, количество,
периодичность поверки:
1) Рефрактометр                                 1 раз в год
2) Ареометр                                     1 раз в пять лет
3) Секундомер                                   1 раз в год
4) Весы лабораторные                            1 раз в год
5) Весы аналитические                           1 раз в год
6) Весы автомобильные                           1 раз в год
7) Мерная посуда                             по мере необходимости
8) Гири                                         1 раз в год
9) Фотоэлектрокалориметр                        1 раз в год
10) рН-метр                                     1 раз в год
11) Денсиметр                                   1 раз в год
12) Установка для определения
давления углекислоты                        1 раз в год
12) Термометры                                  1 раз в год
13) Манометры                                   1 раз в год
14) Счетчик учета электроэнергии                1 раз в год
15) Счетчик учета холодной воды                 1 раз в год
16) Счетчик учета горячей воды                  1 раз в год
17) Прибор учета расхода пара                   1 раз в год
18) Ротаметр                                    1 раз в год
19) Металлическая рулетка или метршток          1 раз в год
20) Психрометр                                  1 раз в год
21) Мерник технический 1 класса                 1 раз в год
22) Спиртоизмеряющий аппарат                    1 раз в год*
23) Технологические емкости, резервуары         1 раз в 4 года**
и другие
________________________
* Юстировка спиртоизмеряющего аппарата осуществляется работниками
лицензиара и его специализированного государственного предприятия.
** Замер может осуществляется работниками лицензиата.

9. Өндірісті инженерлік қамтамасыз ету жөніндегі мәліметтер
39. Желдеткіш қондырғы және ауамен қамтамасыз ету мәліметтерінде желдеткіштердің, сығылған ауаны өндіретін компрессорлық қондырғының, су жылытқыштың, ауа жылытқыштың атауы, типі, маркасы, өнімділігі, саны көрсетіледі.
40. Сумен жабдықтау және канализация жөніндегі мәліметтерде мыналар болуы керек:
1) Сумен жабдықтау көзі (орталықтандырылған, артезиандық құдық);
2) Тереңдік насосының типі, маркасы, өнімділігі, саны;
3) Өткен жылы технологиялық қажеттерге, шаруашылық-тұрмыстық
қажеттерге пайдаланылған судың көлемі (мың куб метр);
4) градирняның болуы (саны, суыту тәсілі, сыйымдылығы куб метр);
5) Резервтегі суды сақтау үшін бассейннің болуы (мың куб метр);
6) Өткен жылы қалалық тазалау құрылғыларына не өзінің сүзгілеу
сыйымдылықтарына ағызылатын құйынды суларды көлемі (мың куб метр);
41. Электрмен жабдықтау жөніндегі мәліметтерде мынадай ақпараттар болуы керек:
1) Жабдықтау көзінің болуы: орталықтандырылған, дербес;
2) Трансформатордың, типі, маркасы саны, қуаты, өткен жылы тұтынылған электр энергиясы (мың квт/сағ).
42. Жылумен жабдықтау туралы мәліметтерде мыналар болуы керек:
1) жабдықтау көзінің болуы (орталықтандырылған не дербес);
2) орнатылған бу қазандықтарының (пайдаланылатын отынның түрі), су жылыту қазандықтарының, сықты өндіретін компрессорлық қондырғылардың атауы, типі, маркасы, өнімділігі, саны).
43. Өткен жылы тұтынылған (өндірілген) жылу энергиясының саны.
10. Санитарлық-тұрмыстық қамтамасыз ету
44. Санитарлық-тұрмыстық шарттар туралы мәліметтерде мыналар көрсетілуі керек: арнаулы киім, ашық типті не жабық типті гардероб орындары, душтар, дәретханалардың (көшедегі, үй-жайдағы), әйелдердің жеке тазалық бөлмесі, ыстық және суық су араластырғышы бар қол жуу раковинасы.
45. Жабдықтар мен үй-жайларды санитарлық өңдеу туралы мәліметтерде тиісті нұсқаулықтар, жабдықтарды, үй-жайларды өңдеу кестелері, оларды өткізу мерзімділігі көрсетілуі керек.
11. Қоршаған ортаны қорғау
46. Қоршаған ортаны қорғау шараларының мәліметтерінде зиянды
заттардың атмосфераға шығарылуына, құйынды сулардың ағызылуына және
өндіріс қалдықтарының (шынының сынуы, түсті және қара металдардың
сынықтары және т.б.) кәдеге асырылуына келісімін берген уәкілетті орган құжатының N және датасы көрсетілуі керек.
"Келісілген"                             "Бекітілген"
Қазақстан Республикасы                Қазақстан Республикасы
Энергетика, индустрия және            Мемлекеттік кіріс министрлігі
сауда министрлігі                     Алкоголь өнімінің өндірісі мен
Стандарттау, метрология және          айналысына бақылау жасау
сертификаттау жөніндегі               жөніндегі комитет
комитет төрағасы                      төрағасының
2000 жылғы 13.10.                     2000 жылғы 5.10. N 188 бұйрығы
2-Қосымша
Арақ, ерекше арақ және ликер-арақ
өнімдерінің төлқұжатын дайындауға қажет
мәліметтер тізбесі

9. Сведения об инженерном обеспечении производства
39. В сведениях о вентиляции и воздухоснабжении указывается наименование, тип, марка, производительность, количество вентиляторов, компрессорной установки для выработки сжатого воздуха, подогревателей воды и воздуха.
40. В сведениях о водоснабжении и канализации должно быть отражено:
1) наличие источника водоснабжения (централизованного и/или артезианской скважины);
2) тип, марка, производительность, количество, глубинных насосов;
3) объем воды (в тыс. м3), расходованный на технологические и хозяйственно-бытовые нужды за прошедший год;
4) наличие градирни (количество, способ охлаждения, вместимость (в м3);
5) наличие бассейна для хранения резервной воды (количество, объем единовременного хранения (в тыс. м3);
6) объем сбрасываемых стоков (в тыс. м3) в систему городских
очистных сооружений и/или собственных полей фильтрации за прошедший год.
41. В сведениях об электроснабжении должно содержаться:
1) наличие источника снабжения (централизованного и/или
автономного);
2) тип, марка, количество, мощность трансформаторов и генераторов
резервного электроснабжения, объем потребления электроэнергии за
прошедший год (в тыс. квт/час).
42. В сведениях о теплоснабжении должно отражаться:
1) наличие источника снабжения (централизованного и/или
автономного);
2) наименование, тип, марка, производительность, количество
установленных паровых котлов (вид используемого топлива),
водогрейных котлов, компрессорных установок для выработки холода.
43. Количество потребленной (выработанной) теплоэнергии за
прошедший год.
10. Санитарно-бытовое обеспечение
44. В сведениях о санитарно-бытовых условиях должны указываться
нормативное и фактическое количество спецодежды, мест гардероба
открытого и/или закрытого типа, душевых, туалетов (уличные и в помещении),
комнат личной гигиены женщин, раковин для мытья рук с подведенной горячей
и холодной водой со смесителем.
45. В сведениях о санитарной обработке оборудования и помещений
должно быть указано наличие соответствующих инструкций, графиков
обработки оборудования, помещений, периодичность их проведения.
11. Охрана окружающей среды
46. В сведениях о природоохранных мероприятиях отражается дата и N
документа уполномоченного органа, согласовавшего выбросы вредных веществ в
атмосферу, сброс стоков и утилизацию отходов от производства (стеклобой,
лом цветных и черных металлов, горючесмазочных материалов и др.).
"Согласован"                                     Приложение 2
Председателем Комитета по                           к приказу Комитета
стандартизации, метрологии и                 по государственному контролю
сертификации Министерства                    над производством и оборотом
энергетики, индустрии и                          алкогольной продукции
торговли Республики                          Министерства государственных
Казахстан                                    доходов Республики Казахстан
от 13 октября 2000 года                        Республики Казахстан
от 5 октября 2000 года N 188
Перечень
сведений необходимых для разработки паспорта
производства водок, водок особых и ликеро-
водочных изделий

1. Өндіріс төлқұжатына жалпы талаптар
1. Төлқұжатта Қазақстан Республикасының алкоголь өнімі саласында қолданылып жүрген нормативтік кесімдерге сәйкес арақ, ерекше арақ және ликер-арақ өнімдерінің өндірісіне қойылатын талаптардың негізгі шарттары көрініс табуы керек.
Өндіріс төлқұжатын өндіруші өзі дайындап Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Алкоголь өнімінің өндірісі мен айналысына мемлекеттік бақылау жасау жөніндегі комитетіне тапсырады.
2. Өндіріс қуаты, шикізаттың шығыс және шығын нормалары, қосымша материалдар мен энергия қорлары, жабдықты тиімді орналастыру жоспары, ауыстыру немесе алмастыру нәтижесінде жетекші технологиялық жабдық өзгерген жағдайда лицензиат бір айлық мерзімде уәкілетті органға тексеру және өндірістің негізгі төлқұжатына өзгеріс енгізу үшін тиісті құжаттарды тапсырады.
3. <*>
Ескерту: 3-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттiк Кiрiс министрлiгi Акцизделетін өнiмдерді өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк бақылау жасау жөнiндегi комитетi төрағасының 2001 жылғы 13 қыркүйектегі N 167 бұйрығымен.   V011722_
4. Арақ, ерекше арақ және ликер-арақ өнімдерінің өндірістік төлқұжатында өндіруші туралы мынадай негізгі мәліметтер болуы керек:
1) өндірушінің атауы;
2) өндірушінің мемлекеттік тіркелу немесе қайта тіркелу туралы куәлігінің N, берілу датасы, куәлік берген органның атауы;
3) заңды тұлға - өндiрушiнiң заңды мекен-жайы (пошталық адресi);
4) заңды тұлға - өндіріс басшысының аты-жөні, тегі, телефон N;
5) өндiрiстiң орналасқан жерi (пошталық адресi);
6) өндiріс басшысының аты-жөні, тегі, телефон және факс N;
7) салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрi;
8) лицензиаттың дербес сәйкестендiру код-нөмiрi;
9) ОКПО код;
10) қызмет көрсететiн банк, есептiк шоты, МФО;
11) меншiк түрi;
12) жылжымайтын мүлік құқығының мемлекеттік тіркелу куәлігі мен олар жөнiндегi мәмiлелер (берiлу датасы, N, куәлік берген органның атауы);
13) өндiрушi ұйымның темiржол деректемелерi;
14) өндiрiстiң пайдалануға енгiзiлген, соңғы қайта құрудың
жүргiзiлген жылы;
15) ғимараттар мен құрылыстардың сұлбасымен өндiрiстiң бас жобасы (төлқұжатқа қосымша түрінде);
16) өндіріс аумағының жалпы ауданы;
17) ғимараттар мен құрылыстардың ауданы;
18) шығарылатын өнiмнiң ассортиментi (атауы, Республикалық дегустациялық комиссияның қорытындысы негiзiнде берiлген өнiмнiң нормативтiк әрi техникалық құжаттамаға сәйкестiгi туралы уәкiлеттi органның шешімi, технологиялық нұсқаулықты, рецептураны, техникалық шарттарды бекiткен әрi тiркеген орган, N, дата).

1. Общие требования к паспорту производства
1. В паспорте должны быть отражены основные требования к условиям, предъявляемым к производству водок, водок особых и ликеро-водочных изделий в соответствии с нормативными актами, действующими в алкогольной отрасли Республики Казахстан.
Паспорт производства разрабатывается самим производителем, подписывается его первым руководителем, а в случае его отсутствия уполномоченным им лицом и представляется в Комитет по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
2. В случае изменения производственной мощности, норм расхода, норм потерь и затрат сырья, вспомогательного материала и энергоресурсов, компоновочного плана расстановки оборудования, смены или замены ведущего технологического оборудования, производитель в месячный срок предоставляет уполномоченному органу соответствующие документы для проверки и внесения изменений в паспорт производства.
3. (Пункт исключен - приказом Председателя Комитета по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции МГД РК от 13 сентября 2001 года N 167  V011722_ ).
4. Паспорт производства водок, водок особых и ликеро-водочных изделий
должен содержать следующие основные сведения о производителе:
1) наименование производителя;
2) N, дату выдачи свидетельства о государственной регистрации или
перерегистрации производителя, наименование органа, выдавшего
свидетельство;
3) юридический адрес производителя - юридического (физического) лица
(почтовый адрес);
4) фамилию, имя, отчество руководителя производителя - юридического
лица, номер телефона;
5) месторасположения производства (почтовый адрес);
6) фамилию, имя, отчество руководителя производства, номер телефона и
факса;
7) регистрационный номер налогоплательщика;
8) персональный идентификационный номер - код лицензиата;
9) код ОКПО;
10) обслуживаемый банк, расчетный счет, МФО;
11) форма собственности;
12) свидетельство о государственной регистрации прав на недвижимое
имущество и сделок с ним (N, дата выдачи, наименование органа, выдавшего
свидетельство);
13) железнодорожные реквизиты организации-производителя;
14) год ввода производства в эксплуатацию, проведения последней
реконструкции;
15) генеральный план производства с экспликацией зданий и сооружений
(в виде приложения к паспорту);
16) общая площадь территории производства;
17) площадь зданий и сооружений;
18) ассортимент выпускаемой продукции (наименование, решение уполномоченного органа о соответствии продукции требованиям нормативной и технической документации, выданное на основании заключения Республиканской дегустационной комиссии, N, дата и орган, утвердивший и регистрировавший технологическую инструкцию, рецептуру, техническое условие).

2. Арақ, ерекше арақ және ликер-арақ өнiмдерi өндiрiсiнiң
технологиялық сызбасы
5. Арақ, ерекше арақ және ликер-арақ өнiмдерi өндiрiсiнiң технологиялық сызбасының сипаттамасында мыналар болуы керек:
1) жабдықтың ерекшелiгi және жабдықтың үйлесiмдi орналасу жоспары мен өндiрiстiң ақпараттық технологиялық сызбасының графиктiк бейнесi;
2) суды жұмсарту тәсiлдерi;
3) су-спирт қоспасын әзірлеу (пайдаланылатын әзiрлеу әрi араластыру тәсiлi);
4) қысымдағы сыйымдылыққа сұрыптауды айдау;
5) Сұрыптауды көмiрлi-тазалаушы батереяда өңдеу жылдамдығы мен режимi (арақ үшiн);
6) Су-спирт қоспасының пайдаланылатын сүзгiсi (ликер-арақ өнiмдерi үшiн);
7) Су-спирт қоспасын талап етiлетін кондицияға (ингредиенттердi енгiзу) және күштiлiкке жеткiзу;
8) Су-спирт қоспасын өңдеудiң жаңа тәсiлдерiн пайдалану (тазалау, жылтырлату және т.б.);
9) құю (құю желiсiнiң саны мен өнiмділiгi, оның бақылаушы есепке алу приборларымен жарақтандырылуы).
3. Негiзгi технологиялық жабдықтың тізбесi
6. Лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асыру үшін кәсiпорында орнатылған жабдықтар туралы мәлiметтер тiзбесiнде мыналар болуы керек:
1) өнiмдi дайындау цехында: Сұрыптау, купаждау, қысымдау сыйымдылығының, жетiлдiру шарасының, колереварканың, iрi және мұқият тазалайтын құмсүзгінiң, көмiрлi бағанның, ротаметрдiң, сүзгi-престiң, аламбиктiң, насостың атауы, типі, маркасы, өнiмдiлігi (саны, өндiрушi зауыт, сыйымдылық (дал), диаметр, биiктiк (мм) өлшенген жылы);
2) құю цехында: Шөлмек жуғыш машина тип, марка Жаңа шыны шөлмектердi шаю қондырғысы Бөліктеп құю автоматы Тығындау автоматы Шөлмектер бракеражы Этикеттеу автоматы Акциз маркілерін желімдеу автоматы Акциздік маркаларды қорғау үшiн термоқондырғы Ыдыстан шөлмектi алу автоматы Шөлмектi ыдысқа салу автоматы, полимерлік пленкамен шөлмектердi бандеролдау қондырғысы (өнiмдiлiгi, саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға берiлген жылы) өндiрiс көлемдерiн есепке алу бақылаушы приборлары (атауы, саны, абонент N, үздiксiз қоректендiру көзi, жұмыс режимi, журнал жүргiзу, салынған пломбалардың саны мен оттискi);
3) жабдықтардың сәйкестiк сертификатының* нөмірі;
4) жабдыққа меншiк құқығын растайтын құжаттар.
* Сертификациялауға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 15.07.97-дегi N 1112   P971112_   қаулысынан кейiн шыққан сатып алынған жабдықтар ғана әрi мына СЭҚ ТН-нiң кодтардың құрамына кiретiндер жатады: 8421 22 000, 8422 30 000, 8435 10 100, 8435 10 900, 8438 40 910, 8438 80 910.

2. Технологическая схема производства водок, водок особых
и ликеро-водочных изделий
5. В описании технологической схемы производства водок, водок особых и ликеро-водочных изделий должно быть отражено:
1) графические изображения аппаратурно-технологической схемы
производства со спецификацией оборудования и компоновочного плана
расстановки оборудования;
2) способ умягчения воды;
3) приготовление водно-спиртовой смеси (используемый способ
приготовления и перемешивания);
4) перекачка сортировки в напорную емкость;
5) режим и скорость обработки сортировки в угольно-очистительной
батарее (для водок);
6) используемый фильтр водно-спиртовой смеси (для ликеро-водочных
изделий);
7) доведение водно-спиртовой смеси до требуемых кондиций (внесение
ингредиентов) и крепости;
8) использование новых методов обработки водно-спиртовой смеси
(очистка, полировка и других);
9) розлив (количество и производительность линии розлива, ее оснащенность контрольными приборами учета (кроме газированной алкогольной продукции).
3. Перечень основного технологического оборудования
6. Перечень сведений об оборудовании, установленном на предприятии для осуществления лицензируемого вида деятельности должен содержать:
1) в цехе приготовления продукции: наименование, тип, марка емкости для сортировки, купажного, напорного, доводного чанов, колереварки, песочника грубой и тонкой очистки, угольной колонки, ротаметра, фильтр-пресса, аламбика, насоса, дополнительные фильтра (количество, производительность, завод-изготовитель, емкость (в дал), диаметр и высота (в мм), год замера);
2) в цехе розлива: тип, марка бутыломоечной машины, устройства для ополаскивания новых стеклобутылок, автомата расфасовочного, автомата укупорочного, бракеража бутылок, автомата этикетировочного, автомата для наклейки акцизных марок, термоусадочного устройства для защиты акцизных марок, автомата выемки бутылок из тары, автомата для укладки бутылок в тару, устройство для обандероливания бутылок полимерной пленкой (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию), контрольные приборы учета объемов производства (наименование, количество, номер абонента, источник бесперебойного
питания, режим работы, ведение журнала, количество и оттиск наложенных
пломб);
3) номера сертификатов соответствия* оборудования;
4) документы, подтверждающие право собственности на оборудование.
__________________
* Сертификации подлежит только оборудование, приобретенное после
выхода постановления Правительства Республики Казахстан от 15.07.97 г.
N 1112   P971112_   и входящее в состав следующих кодов ТН ВЭД СНГ:
8421 22 000, 8422 30 000, 8435 10 100, 8435 10 900, 8438 40 000,
8438 80 910.

4. Спирт сақтау қоймасы (ашық немесе жабық типтегi,
орналасқан жерi)
7. Спирт сақтау қоймасы спирт қабылдау бөлiмшесiнен және спирт сақтау қоймасынан тұруы керек.
8. Спирт қабылдау бөлiмшесi туралы мәлiметтерде мыналар болуы керек:
1) техникалық спирт үшін 1 сыныпты стационарлық сыйымдылығы 1000 дал, 250 дал, 75 дал өлшеуiштер;
2) Өлшеуiште салыстырылып тексерiлген 2 термометрдiң болуы;
3) Спирттi айдау үшiн өзi соратын құйынды насос (типi, маркасы, сыйымдылығы, өнiмдiлiгi, саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы әрi эксплуатацияға енгiзiлу жылы, сәйкестiк сертификатының нөмiрi *, меншiк құқығын дәлелдейтiн құжаттар).
* Сертификациялауға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 15.07.97-дегi N 1112   P971112_   қаулысынан кейiн шыққан сатып алынған жабдықтар ғана әрi мына СЭҚ ТН-нiң кодтардың құрамына кiретiндер жатады: 8421 22 000, 8422 30 000, 8435 10 100, 8435 10 900, 8438 40 910, 8438 80 910.
4) Механикалық ауа тазартуды қамтамасыз ететiн ауа тазартқыш;
5) 8-еселiк ауа тазартуды қамтамасыз ететiн ауа тазартқыш;
6) жермен байланыстыру;
7) бөлімшені сақтау қоймасының бөлетін қоршаулар;
8) өрт сөндіру құралдары.
9. Спирт сақтау қоймасы туралы мәліметтерде мыналар болуы керек:
1) спирт сақтау резервуарларында (сыйымдылығы, саны, өлшенген жылы);
2) резервуарларға қызмет көрсету алаңшалары;
3) резервуарлардағы спиртті өлшеу қондырғылары мен құжаттары;
4) сыйымдылықтағы спирттің шектік деңгейін автоматты сигналдау
құралдары;
5) резервуарларды суландыру;
6) спирт буларының көрсеткіші;
7) газ коммуникацияларындағы тыныс алу клапаны мен оттан қорғағыш;
8) механикалық ауа тазартуды қамтамасыз ететін ауа тазартқыш;
9) 8-еселiк ауа тазартуды қамтамасыз ететін ауа тазартқыш;
10) жермен байланыстыру;
11) найзағайдан қорғағыш;
12) резервтiк (эвакуациялық) шығу;
13) қарсы еңiс;
14) төгiлген спирттi жинап алушы түтiк;
15) оңай лақтырылатын жамылғы;
16) өрт сөндiру құралдары;
17) өрт-күзет сигнализациясы;
18) алаңды тегiстеу және асфальттау (тек жабық тип үшiн);
19) едендi темiрлеу.
6. Өндiрiстi техникалық-химиялық бақылау
10. Өндiрiстi техникалық-химиялық бақылау сипаттамасында өндiрiстік зертхана туралы мәлiметтер, жүргiзiлетiн талдамалар тiзбесi және мына нормативтiк құжаттар мен техникалық құжаттама болуы керек:
1) өндiрiстiк зертхананың аттестациялық куәлiгi (нөмiрi, мерзiмi, оны берген орган, күшінiң мерзiмi);
2) аттестациялық куәлiкке қоса берiлiп отырған нысанға сәйкес дайын өнім мен шикізаттың номенклатурасы;
3) бекітілген технологиялық нұсқаулықтардың бар болуы және атауы;
4) шикiзатқа, жүзiм шырынына, ашытқыларға, шарап материалдарына, шарап және коньякқа, қосымша материалдарға, өндiрiс қалдықтарына, суға, спиртке, дайын өнiмге жүргiзiлетiн талдаулардың тiзбесi;

4. Спиртохранилище (открытого или закрытого типа,
месторасположение)
7. Спиртохранилище должно состоять из спиртоприемного отделения и
хранилища спирта.
8. В сведениях о спиртоприемном отделении должно быть указано наличие:
1) мерника для спирта технического стационарного 1 класса емкостью
1000 дал; 250 дал; 75 дал;
2) двух поверенных термометров в мернике;
3) насоса вихревого самовсасывающего для перекачки спирта (тип,
марка, вместимость, производительность, количество, завод-изготовитель,
год выпуска и ввода, номер сертификата соответствия*, документы,
подтверждающие право собственности);
4) вентилятора, обеспечивающего механическую вентиляцию;
5) вентилятора, обеспечивающего 8-и кратную вентиляцию;
6) заземления;
7) перегородки, отделяющей отделение от хранилища;
8) средств пожаротушения;
9) номер сертификата соответствия;
10) документы, подтверждающие право собственности на оборудование.
9. В сведениях о хранилище спирта должно быть указано наличие:
1) резервуаров для хранения спирта (вместимость, количество, год
замера);
2) площадки для обслуживания резервуаров;
3) устройств для замера спирта в резервуарах и документов,
подтверждающих замер спирта в резервуарах;
4) средств автоматической сигнализации предельного уровня спирта в
резервуарах;
5) орошения резервуаров;
6) датчика паров спирта;
7) дыхательного клапана и огнепреградителя на газовой коммуникации;
8) вентилятора, обеспечивающего механическую вентиляцию;
9) вентилятора, обеспечивающего 8-ми кратную вентиляцию;
10) заземления;
11) молниезащиты;
12) резервного (эвакуационного) выхода;
13) контруклона пола;
14) приямка для сбора, пролитого спирта;
15) легкосбрасываемой кровли;
16) средств пожаротушения;
17) пожарно-охранной сигнализации;
18) обваловки и асфальтирования площадки (только для закрытого типа);
19) железнения пола.
5. Технохимический контроль производства
10. В описании технохимического контроля производства должны быть отражены сведения о производственной лаборатории, перечне проводимых анализов и наличии нормативных документов и технической документации:
1) аттестационное свидетельство производственной лаборатории (номер, дата, орган его выдавший, срок действия);
2) номенклатура сырья и готовой продукции, подлежащей аналитическому контролю согласно форме, прилагаемой к аттестационному свидетельству;
3) наличие и наименование утвержденных технологических инструкций;
4) перечень проводимых анализов воды, спирта, водно-спиртовой смеси, ингредиентов и другого вспомогательного материала, активированного угля, ароматных спиртов, готовой продукции, неисправимого брака;

5) мына нормативтік-техникалық құжаттаманың болуы (атауы және белгiленуi):
Арақтар мен ликер-арақ өнімдерін өндіру жөніндегі өндірістік-технологиялық регламент (ТР 10-04-13-09-88);
Этил спиртiн қабылдау, сақтау, босату, тасымалдау әр есепке
алу жөнiндегi нұсқаулық (25.09.1985 ж. КСРО тамақ өнеркәсiбiнiң министрi бекiткен);
Ректификацияланған этил спиртi Техникалық шарттар (МемСт 5962-67);
Этил спиртi. Қабылдау ережелері мен талдау әдiсi (МемСт 5964-94);
Ликер-арақ өндiрiсi. Негiзгi түсiнiктер. Терминдер мен анықтамалар (МемСт-20001);
Арақтар мен ерекше арақтар. Техникалық шарттар (МемСт 12712);
Ликер-арақ өнiмдерi. Жалпы техникалық  шарттар (МемСт 7190);
Арақ. Қабылдау ережелерi мен талдау әдiсi (МемСт 5363);
Ликер-арақ өнiмдерi. Қабылдау ережелерi мен сынау әдiсi (МемСт-4828);
Арақтар мен ерекше арақтар. Қаптау, маркалау, тасымалдау әрi сақтау (МемСт 12545);
Ликер-арақ өнімдері. Қаптау, маркалау, тасымалдау әрі сақтау (МемСт 4827);
Ауыз су. Оның сапасына гигиеналық талаптар мен бақылау жасау (МемСт 2874);
Құмшекер. Техникалық шарттар (МемСт 21);
Тағам сұйықтары үшін шыны шөлмектер. (ТШ. МемСт 10117);
Ұсақталған ағаш актив көмiр. Техникалық шарттар (МемСт 21);
Ликер-арақ өндiрiсi бойынша шикiзат пен қосымша материалдардың қолданылып жүрген шығыс нормаларының жинағы. (1993 жылы "Қазтағамөндiрiс" МКБ мамандары және басқалар әзiрлеген).
7. Негiзгi шикiзаттардың, көмекші материалдардың нормативтiк
және нақты жұмсалуы, нормалық шығындар туралы мәлiметтер
13. Арақ өндiрiсiндегi спирт шығысы (дал б.с./мың дал).
14. Көлемi, деңгейi бойынша құйылатын iшкi рынокқа өндiрiлетiн
арақтарды, ерекше арақтарды және ликер-арақ бұйымдарын өндiру кезiндегi спирттiң жоғалуы (дайын өнiмдегi спирт көлемiмен салыстырғанда %-пен).
15. Аромат спирттердi өндiру кезiндегi спирттiң жоғалуы (құюға алған  спирт көлемiмен салыстырғанда %-пен).
16. Жарамсыз ақауды буландыру кезiндегi спирттiң жоғалуы (ашытқы құрамындағы спирт көлемiмен салыстырғанда %-пен).
17. Құю цехтары мен дайын бұйымдар қоймаларындағы өнiмнiң жоғалуының шектiк рұқсат етiлген нормативтерi (дайын өнiмдегi сусыз спирттi алғанда %-пен).
18. Шыны шөлмектердiң (сынуы) шығыны (қабылданған және босатылған шөлмектер санын қосып, екiге бөлгендегi санға %-пен).
19. Тасымалдау кезiнде өнiмнiң жоғалуы (жөнелтiлген санға %-пен).
20. Этикеткалардың, кольереткалардың және қарсы этикеткалардың және қақпақтардың жоғалуы (дайын өнiмдерi бар шөлмектер санына %-пен).
21. Жылу энергиясының шығысы (орташажылдық Гкал(өнiмнiң мың дал).
22. Электр энергиясының шығысы (орташажылдық Квт-сағ/өнімнің мың дал).

5) наличие следующей нормативно-технической документации
(наименование и обозначение):
Производственный технологический регламент по производству водок и
ликеро-водочных изделий (ТР 10-04-03-09-88);
Инструкция по приемке, хранению, отпуску, транспортированию и учету
этилового спирта (Утвержден заместителем Министра пищевой промышленности
СССР 25.09.1985 г.);
Спирт этиловый ректификованный. Технические условия (ГОСТ 5962-67);
Спирт этиловый. Правила приемки и методы анализа (ГОСТ 5964-94);
Промышленность ликеро-водочная. Основные понятия. Термины и
определения (ГОСТ 20001);
Водки и водки особые. Технические условия (ГОСТ 12712);
Изделия ликеро-водочные. Общие технические условия (ГОСТ 7190);
Водка. Правила приемки и методы анализа (ГОСТ 5363);
Изделия ликеро-водочные. Правила приемки и методы испытаний (ГОСТ
4828);
Водки и водки особые. Упаковка, маркировка, транспортирование и
хранение (ГОСТ 12545);
Изделия ликеро-водочные. Розлив, упаковка, маркировка,
транспортирование и хранение (ГОСТ 4827);
Вода питьевая. Гигиенические требования и контроль за качеством (ГОСТ
2874);
Сахар-песок. Технические условия (ГОСТ 21);
Бутылки стеклянные для пищевых жидкостей (ТУ ГОСТ 10117);
Уголь активный древесный дробленный. Технические условия (ГОСТ 6217);
Сборник действующих норм расхода сырья и вспомогательных материалов
по ликеро-водочной промышленности (Составлен специалистами ГКО
"Казпищепром" в 1993 г.) и другие.
6. Сведения о нормативном и фактическом расходе основного
сырья, вспомогательных материалов и нормах потерь
13. Расход спирта в производстве водок (в дал б.с./1000 дал).
14. Потери спирта при производстве водок, водок особых и ликеро-
водочных изделий на внутренний рынок, разливаемых по (в % от количества
спирта в готовой продукции):
а) обьему;
б) уровню.
15. Потери спирта при производстве ароматных спиртов (в % к
количеству спирта, взятому на залив).
16. Потери спирта при выпарке неисправимого брака (в % к количеству
спирта, содержащегося в отгоне).
17. Потери продукции в цехах розлива и складах готовых изделий (в % к
безводному спирту, содержащемуся в готовой продукции).
18. Потери (бой) стеклянных бутылок (в % к количеству принятых
бутылок плюс отпущенных, деленное на два).
19. Потери продукции при транспортировании (в % к отгруженному
количеству).
20. Потери этикеток, кольереток и контрэтикеток (в % от количества
бутылок с готовыми изделиями).
21. Расход теплоэнергии (среднегодовой в гкал/1000 дал продукции).
22. Расход электроэнергии (среднегодовой в квт-час/1000 дал
продукции).

23. Судың шығысы (орташажылдық мың куб м/өнімнің мың дал).
8. Қойма жайлары туралы мәлiметтер
24. Ашық және жабық типтегi ыдысты қабылдау және сақтау қоймасы (бiр мезгiлде сақталынатын сыйымдылық (дал, тн) ауданы (ш.м.) бөлменi жылытатын қондырғылардың атауы мен саны).
25. Дайын өнiмдi сақтау қоймасы (бiр мезгiлде сақталынатын сыйымдылық (мың шөлмекпен) ауданы (ш.м.) бөлмені жылытатын қондырғылардың атауы мен саны, сондай-ақ сақталуды бақылайтын приборлар).
26. Көмекші материалдарды сақтау қоймасы (сақталынатын материалдардың саны, ауданы (шаршы метр), атауы.
9. Өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету
жөніндегі мәліметтер
27. Бақылау және өлшеу құралдарын салыстырып тексеруге жауапты адам (лауазымы, аты-жөні, тегі, жауапты адам тағайындалған бұйрық N және күні).
28. Мемстандарттың мемлекеттік қадағалау жөніндегі аумақтық органмен келісілген салыстыру графигі (келісілген күні).
29. Метрологиялық қызмет көрсету туралы келісім-шарт (N, күні, оны жүзеге асыратын орган).
30. Міндетті түрде салыстырып тексеруге жататын өлшеуіш құралдарының тізбесі, олардың атауы, типі, маркасы, метрологиялық сипаттамасы, саны, салыстырып тексеру мерзімділігі:
1. Рефрактометр                        жылына 1 рет
2. Ареометр                            5 жылда 1 рет
3. Секундомер                          жылына 1 рет
4. Зертхана таразылары                 жылына 1 рет
5. Аналитикалық таразылар              жылына 1 рет
6. Өлшемді ыдыс                        қажеттілікке байланысты
7. Гірлер                              жылына 1 рет
8. Фотоэлектро                         жылына 1 рет
калориметр
9. рН-метр                             жылына 1 рет
10. көмір қышқылы                      жылына 1 рет
газының қысымын
анықтайтын қондырғы
11. Термометрлер                       жылына 1 рет
12. Манометрлер                        жылына 1 рет
13. Электрэнергиясын есептегіш         жылына 1 рет
14. Суық су есептегіш                  жылына 1 рет
15. Ыстық су есептегіш                 жылына 1 рет
16. Бу шығынын есепке алу приборы      жылына 1 рет
17. Ротаметр                           жылына 1 рет
18. Металл рулетка                     жылына 1 рет
19. Психрометр                         жылына 1 рет
20. 1-сыныпты техникалық өлшеуiштер    жылына 1 рет
21. СУАП приборы                       жылына 1 рет*
22. Технологиялық                      4 жылда 1 рет**
сыйымдылықтар
* Жұмысты лицензиярдың арнаулы мемлекеттік кәсіпорнының қызметкерлері жүзеге асырады.
** Өлшеуіш лицензиаттың қызметкерлері жүзеге асыруы мүмкін.
10. Инженерлiк қамтамасыз ету жөнiндегi мәлiметтер

23. Расход воды (среднегодовой в м3/1000 дал продукции) и др.
7. Сведения о складских помещениях
24. Склад для приемки и хранения тары открытого и/или закрытого типа
(количество, площадь (м2), емкость единовременного хранения (в тыс.
бутылок), наименование и количество устройств для обогрева помещения).
25. Склад для хранения готовой продукции (количество, площадь (м2),
емкость единовременного хранения (в тыс. бутылок), наименование и
количество устройств для обогрева и охлаждения, а также приборов контроля
за хранением).
26. Склад для хранения вспомогательных материалов (количество,
площадь (м2), наименование хранимых материалов).
8. Сведения о метрологическом обеспечении производства
27. Ответственное лицо за осуществление поверки средств измерений
(должность, фамилия, имя, отчество, дата и N приказа, которым назначено
ответственное лицо).
28. График поверки, согласованный территориальным управлением по
государственному надзору Госстандарта (дата согласования).
29. Договор о метрологическом обслуживании (N, дата, орган его
осуществляющий).
30. Перечень средств измерений, подлежащих обязательной поверке, их
наименование, тип, марка, метрологическая характеристика, количество,
периодичность поверки:
1) Рефрактометр                                    1 раз в год
2) Ареометр                                        1 раз в пять лет
3) Секундомер                                      1 раз в год
4) Весы лабораторные                               1 раз в год
5) Весы аналитические                              1 раз в год
6) Мерная посуда                               по мере необходимости
7) Гири                                            1 раз в год
8) Фотоэлектрокалориметр                           1 раз в год
9) рН-метр                                         1 раз в год
10) Денсиметр                                      1 раз в год
11) Термометры                                     1 раз в год
12) Манометры                                      1 раз в год
13) Счетчик учета электроэнергии                   1 раз в год
14) Счетчик учета холодной воды                    1 раз в год
15) Счетчик учета горячей воды                     1 раз в год
16) Прибор учета расхода пара                      1 раз в год
17) Ротаметр                                       1 раз в год
18) Металлическая рулетка или метршток             1 раз в год
19) Психрометр                                     1 раз в год
20) Мерник технический 1 класса                    1 раз в год
21) Контрольные приборы учета                      1 раз в год*
22) Технологические емкости, резервуары            1 раз в 4 года**
и другие
_______________________
*Осуществляется работниками специализированного государственного
предприятия лицензиара.
** Замер может осуществляться работниками лицензиата.
9. Сведения об инженерном обеспечении производства

31. Желдеткіш қондырғы және ауамен қамтамасыз ету мәліметтерінде желдеткіштердің, сығылған ауаны өндіретін компрессорлық қондырғының, су жылытқыштың, ауа жылытқыштың атауы, типi, маркасы, өнiмдiлігі, саны көрсетiледi.
32. Сумен жабдықтау және канализация жөнiндегi мәлiметтерде мыналар болуы керек:
1) Сумен жабдықтау көзi (орталықтандырылған, артезиандық құдық);
2) Тереңдiк насосының типi, маркасы, өнімдiлiгi, саны;
3) Өткен жылы технологиялық қажеттерге, шаруашылық тұрмыстық
қажеттерге пайдаланылған судың көлемi (мың куб метр);
4) Резервтегi суды сақтау үшiн бассейннiң болуы (мың куб метр);
5) Өткен жылы қалалық тазалау құрылғыларына не өзiнiң сүзгiлеу
сыйымдылықтарына ағызылатын құйынды сулардың көлемi (мың куб метр);
33. Электрмен жабдықтау жөнiндегi мәлiметтерде мынадай ақпараттар болуы керек:
1) Жабдықтау көзiнiң болуы: орталықтандырылған, дербес;
2) Трансформатордың, типi, маркасы, саны, қуаты, өткен жылы тұтынылған электр энергиясы (мың квт/сағ).
34. Жылумен жабдықтау туралы мәлiметтерде мыналар болуы керек:
1) жабдықтау көзiнiң болуы (орталықтандырылған не дербес);
2) орнатылған бу қазандықтарының (пайдаланылатын отынның түрi), су жылыту қазандықтарының, сықты өндiретiн компрессорлық қондырғылардың атауы, типi, маркасы, өнiмдiлiгi, саны;
3) Өткен жылы тұтынылған (өндірілген) жылу энергиясының саны.
35. Сумен жабдықтау туралы мәліметтерде мыналар болуы керек:
1) пайдаланылатын қондырғылардың, сүзгілердің атауы, типі, маркасы, өнімділігі, саны;
2) жұмсартылған суды жинағыштың саны мен сыйымдылығы (мың куб метр);
11. Санитарлық-тұрмыстық қамтамасыз ету
36. Санитарлық-тұрмыстық шарттар туралы мәліметтерде мыналар көрсетілуі керек: арнаулы киім, ашық типті не жабық типті гардероб орындары, душтар, дәретханалардың (көшедегі, үй-жайдағы), әйелдердің жеке тазалық бөлмесі, ыстық және суық су араластырғышы бар қол жуу раковинасы.
37. Жабдықтар мен үй-жайларды санитарлық өңдеу туралы мәліметтерде тиісті нұсқаулықтар, жабдықтарды, үй-жайларды өңдеу кестелері, оларды өткізу мерзімділігі көрсетілуі керек.
12. Қоршаған ортаны қорғау
38. Қоршаған ортаны қорғау шараларының мәліметтерінде зиянды  заттардың атмосфераға шығарылуына, құйынды сулардың ағызылуына және өндіріс қалдықтарының (шынының сынуы, түсті және қара металдардың сынықтары және т.б.) кәдеге асырылуына келісімін берген уәкілетті орган құжатының N және датасы көрсетілуі керек.
"Келісілген"                             "Бекітілген"
Қазақстан Республикасы                Қазақстан Республикасы
Энергетика, индустрия және            Мемлекеттік кіріс министрлігі
сауда министрлігі                     Алкоголь өнімінің өндірісі мен
Стандарттау, метрология және          айналысына бақылау жасау
сертификаттау жөніндегі               жөніндегі комитет
комитет төрағасы                      төрағасының
2000 жылғы 13.10.                     2000 жылғы 5.10. N 188 бұйрығы
3-Қосымша
Шарап жасау өндірісінің төлқұжатын
дайындауға қажет мәліметтер
тізбесі

31. В сведениях о вентиляции и воздухоснабжении указывается наименование, тип, марка, производительность, количество вентиляторов, компрессорной установки для выработки сжатого воздуха, подогревателей воды и воздуха.
32. В сведениях о водоснабжении и канализации должно быть отражено:
1) наличие источника водоснабжения (централизованного и/или артезианской скважины);
2) тип, марка, производительность, количество, глубинных насосов;
3) объем воды (в тыс. м3), использованный на технологические и хозяйственно-бытовые нужды за прошедший год;
4) наличие бассейна для хранения резервной воды (количество, объем единовременного хранения (в тыс. м3);
5) объем сбрасываемых стоков (в тыс. м3) в систему городских очистных сооружений и/или собственных полей фильтрации за прошедший год.
33. В сведениях об электроснабжении должно содержаться:
1) наличие источника снабжения (централизованного и/или автономного);
2) тип, марка, количество, мощность трансформаторов, объем
потребления электроэнергии за прошедший год (в тыс. квт/час).
34. В сведениях о теплоснабжении должно отражаться:
1) наличие источника теплоснабжения (централизованного и/или
автономного);
2) наименование, тип, марка, производительность, количество
установленных паровых котлов (вид используемого топлива), водогрейного
котла, компрессорной установки для выработки холода;
3) количество потребленной (выработанной) теплоэнергии за прошедший
год.
35. В сведениях о водоподготовке должно содержаться:
1) наименование, тип, марка, производительность, количество
используемых установок и фильтров;
2) количество и вместимость (в тыс. м3) сборника умягченной воды.
10. Санитарно-бытовое обеспечение
36. В сведениях о санитарно-бытовых условиях должны указываться
нормативное и фактическое количество спецодежды, мест гардероба
открытого и/или закрытого типа, душевых, туалетов (уличные и в помещении),
комнат личной гигиены женщин, раковин для мытья рук с подведенной горячей
и холодной водой со смесителем.
37. В сведениях о санитарной обработке оборудования и помещений
должно быть указано наличие соответствующих инструкций, графиков
обработки оборудования, помещений, периодичность их проведения.
11. Охрана окружающей среды
38. В сведениях о природоохранных мероприятиях отражается дата и
N документа уполномоченного органа, согласовавшего выбросы вредных
веществ в атмосферу, сброс стоков и утилизацию отходов от производства
(стеклобой, лом цветных и черных металлов, горючесмазочных материалов и
других).
"Согласован"                                     Приложение 3
Председателем Комитета по                           к приказу Комитета
стандартизации, метрологии                   по государственному контролю
сертификации Министерства                    над производством и оборотом
энергетики, индустрии и                          алкогольной продукции
торговли Республики                          Министерства государственных
Казахстан                                    доходов Республики Казахстан
от 13 октября 2000 года                        Республики Казахстан
от 5 октября 2000 года N 188
Перечень
сведений необходимых для разработки паспорта
производства винодельческой продукции

1. Өндіріс төлқұжатына жалпы талаптар
1. Төлқұжатта Қазақстан Республикасының алкоголь өнімі саласында қолданылып жүрген нормативтік кесімдерге сәйкес шарап жасау өнімінің өндірісіне қойылатын талаптардың негізгі шарттары көрініс табуы керек.
Өндіріс төлқұжатын өндіруші өзі дайындап Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Алкоголь өнімінің өндірісі мен айналысына мемлекеттік бақылау жасау жөніндегі комитетіне тапсырады.
2. Өндіріс қуаты, шикізаттың шығыс және шығын нормалары, қосымша материалдар мен энергия қорлары, жабдықты тиімді орналастыру жоспары, ауыстыру немесе алмастыру нәтижесінде жетекші технологиялық жабдық өзгерген жағдайда лицензиат бір айлық мерзімде уәкілетті органға тексеру және өндірістің негізгі төлқұжатына өзгеріс енгізу үшін тиісті құжаттарды тапсырады.
3. <*>
Ескерту: 3-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттiк Кiрiс министрлiгi Акцизделетін өнiмдерді өндiрудi және олардың айналымын  мемлекеттiк бақылау жасау жөнiндегi комитетi төрағасының 2001 жылғы 13 қыркүйектегі N 167 бұйрығымен.   V011722_
4. Шарап жасау өнімінің өндірістік төлқұжатында өндіруші туралы мынадай негізгі мәліметтер болуы керек:
1) өндірушінің атауы;
2) өндірушінің мемлекеттік тіркелу немесе қайта тіркелу туралы
куәлігінің N, берілу датасы, куәлік берген органның атауы;
3) заңды тұлға - өндірушінің заңды мекен-жайы (пошталық адресі);
4) заңды тұлға - өндiрiс басшысының аты-жөнi, тегi, телефон N;
5) өндiрiстiң орналасқан жерi (пошталық адресi);
6) өндiрiс басшысының аты-жөнi, тегi, телефон және факс N;
7) салық төлеушiнiң тіркелу нөмiрi;
8) лицензиаттың дербес сәйкестендiру код-нөмiрi;
9) ОКПО код;
10) қызмет көрсететiн банк, есептiк шоты, МФО;
11) меншiк түрi;
12) жылжымайтын мүлiк құқығының мемлекеттiк тiркелу куәлiгi мен олар жөнiндегi мәмiлелер (берілу датасы, N, куәлік берген органның атауы);
13) өндіруші ұйымның теміржол деректемелері;
14) өндiрiстiң пайдалануға енгiзiлген, соңғы қайта құрудың
жүргізілген жылы;
15) ғимараттар мен құрылыстардың сұлбасымен өндiрістің бас жобасы (төлқұжатқа қосымша түрiнде);
16) өндірiс аумағының жалпы ауданы;
17) ғимараттар мен құрылыстардың ауданы;
18) шығарылатын өнiмінiң ассортиментi (атауы, Республикалық дегустациялық комиссияның қорытындысы негiзiнде берiлген өнімінің нормативтік әрі техникалық құжаттамаға сәйкестігі туралы уәкілетті органның шешімі, технологиялық нұсқаулықты, рецептураны, техникалық шарттарды бекіткен әрі тіркеген орган, N, дата).

1. Общие требования к паспорту производства
1. В паспорте должны быть отражены основные требования к условиям, предъявляемым к производству винодельческой продукции в соответствии с нормативными актами, действующими в алкогольной отрасли Республики Казахстан.
Паспорт производства разрабатывается самим производителем, подписывается его первым руководителем, а в случае его отсутствия уполномоченным им лицом и представляется в Комитет по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
2. В случае изменения производственной мощности, норм расхода, норм потерь и затрат сырья, вспомогательного материала и энергоресурсов, компоновочного плана расстановки оборудования, смены или замены ведущего технологического оборудования, производитель в месячный срок предоставляет уполномоченному органу соответствующие документы для проверки и внесения изменений в паспорт производства.
3. (Пункт исключен - приказом Председателя Комитета по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции МГД РК от 13 сентября 2001 года N 167  V011722_ ).
4. Паспорт производства винодельческой продукции должен содержать
следующие основные сведения о производителе:
1) наименование производителя;
2) N, дату выдачи свидетельства о государственной регистрации или
перерегистрации производителя, наименование органа, выдавшего
свидетельство;
3) юридический адрес производителя - юридического (физического) лица
(почтовый адрес);
4) фамилию, имя, отчество руководителя производителя - юридического
лица, N телефона;
5) месторасположения производства (почтовый адрес);
6) фамилию, имя, отчество руководителя производства, N телефона и
факса;
7) регистрационный номер налогоплательщика;
8) персональный идентификационный номер - код лицензиата;
9) код ОКПО;
10) обслуживаемый банк, расчетный счет, МФО;
11) форма собственности;
12) свидетельство о государственной регистрации прав на недвижимое
имущество и сделок с ним (N, дата выдачи, наименование органа, выдавшего
свидетельство);
13) железнодорожные реквизиты организации-производителя;
14) год ввода производства в эксплуатацию, проведения последней
реконструкции;
15) генеральный план производства с экспликацией зданий и сооружений
(в виде приложения к паспорту);
16) общая площадь территории производства;
17) площадь зданий и сооружений;
18) ассортимент выпускаемой продукции (наименование, решение уполномоченного органа о соответствии продукции требованиям нормативной и технической документации, выданное на основании заключения Республиканской дегустационной комиссии, N, дата и орган, утвердивший и регистрировавший технологическую инструкцию, рецептуру, техническое условие).

2. Жүзiм және жемiс-жидек шарап материалының және
коньяк өндірісінің технологиялық сызбасы
5. Жүзiм және жеміс-жидек шарап материалының және коньяк өндірісінің технологиялық сызбасының сыйпаттамасында мыналар болуы керек:
1) жабдықтың ерекшелiгi және жабдықтың үйлесiмдi орналасу жоспары мен өндiрiстiң ақпараттық технологиялық сызбасының графиктiк бейнесi;
2) қайта өңделетiн шикiзат (жүзiмнiң, жемiс-жидектiң пайдаланылатын сорттары);
3) шикiзаттың тасымалдануы (пайдаланылатын ыдыс, арнаулы көлiк және т.б.);
4) шикiзаттың қабылдануы және өңделуi;
5) шикiзаттың қайта өңделуi (шикiзатты жинау мен өңдеу аралығындағы уақыт, шикiзатты сұрыптау және т.б.);
6) жүзiм шырынын фракциясы бойынша iрiктеу;
7) жүзім шырынын мөлдірлеу тәсілдері (салқындату, сульфаттау, центрифугалау, бентонитпен өңдеу, ферменттік препараттарды пайдалану);
8) ашытқының таза дақылдарының дайындалуы;
9) ашыту тәсілдері (температура, сыйымдылықтың қорғағыш жамылтқысы және т.б.);
10) спирттеу тәсілдері;
11) тұнбадан алу;
12) шарап материалдарының өңделуі (өңдеу сызбасы, сыйымдылықтың қорғағыш жамылтқышы);
13) екінші қайтара ашытудың енгізілуі;
14) шарап материалының сақталуы (сақтау шарттары мен режимі,
сыйымдылықтың қорғағыш жамылтқышы);
15) шарап материалының тасымалдануы (пайдаланылатын көліктің түрі, оның қорғағыш жамылтқышының болуы және т.б.);
16) шарап материалының коньяк спиртіне айдалуы (пайдаланылатын қондырғы, айдау жылдамдығы, спирттің мөлдірлігіне, температурасына, күштілігіне, органолептикалық сапасына бақылау);
17) Коньяк спиртінің бабына келтірілуі (пайдаланылатын резервуардың түрі, партияның эголизациясы, бабына келтіру режимі, емен бөшкені пайдалану, таған немесе жоңқа, үй-жай ауасының температурасы мен ылғалдылығын күнделікті тіркеу, коньяк спиртін бақылау, мүкәммалдау жөніндегі арнайы журналды жүргізу);
18) Коньяк спиртін тасымалдау (пайдаланылатын көлік түрі және оның қорғағыш жамылтқысының болуы).
3. Шараптар мен коньяктарды құюдың
технологиялық сызбасы
6. Аталған тарауда құюды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін технологиялық операцияларды жүргізу сипатталады:
1) Шарап материалын, шарап пен коньякты қабылдау (мөлшерді өлшеудің, арнаулы сыйымдылықтарда сақтаудың қолданылатын тәсілі);
2) Шарап материалы мен шарапты қосымша өңдеу (демалдыру, технологиялық операцияны жүргізуге актілерді ресімдеу және шарап материалы мен шарапты түзету);
3) Шарап пен коньякты әзірлеу (купаж материалдарын дайындау, купаж, өңдеу);
4) Құю (пайдаланылатын құю тәсілі, құю желісінің саны мен өнімділігі, оның өндіріс көлемдерін бақылап есепке алатын приборлармен жарақтандырылуы (газдалған алкоголь өнімінен басқа)).

2. Технологическая схема производства виноградного и плодово-
ягодного виноматериала, коньяка
5. В описании технологической схемы производства виноградного и плодово-ягодного виноматериала, коньяка должно быть отражено:
1) графические изображения аппаратурно-технологической схемы
производства со спецификацией оборудования и компоновочного плана
расстановки оборудования;
2) перерабатываемое сырье (используемые сорта винограда, плодов);
3) транспортирование сырья (используемая тара, специализированный
транспорт и др.);
4) приемка и взвешивание сырья;
5) переработка сырья (время между сбором и переработкой сырья,
сортировка сырья и др.);
6) отбор сусла по фракциям;
7) способы осветления сусла (охлаждение, сульфитация,
центрифугирование, обработка бентонитом, использование ферментных
препаратов);
8) подготовка чистой культуры дрожжей;
9) способы брожения (температура, защитное покрытие емкости и др.);
10) способы спиртования;
11) снятие с осадка;
12) обработка виноматериала (схемы обработки, защитное покрытие
емкости);
13) введение вторичного брожения;
14) хранение виноматериала (условия и режим хранения, защитное
покрытие емкости);
15) транспортировка виноматериала (вид используемого транспорта,
наличие у него защитного покрытия и др.);
16) перегонка виноматериала на коньячный спирт (используемая
установка, скорость сгонки, контроль за прозрачностью спирта,
температурой, крепостью и органолептическим качеством);
17) выдержка коньячных спиртов (вид используемого резервуара,
эгализация партий, режим выдержки, использование дубовых бочек, клепок или
стружек, ежедневная регистрация температуры и влажности воздуха помещения,
ведение специального журнала по контролю, инвентаризация коньячного
спирта);
18) транспортировка коньячного спирта (вид используемого транспорта и
наличие защитного покрытия емкости).
3. Технологическая схема розлива вин и коньяка
6. В указанной главе описывается ведение технологических операций,
позволяющих осуществлять розлив:
1) приемка виноматериала, вина и коньяка (применяемый способ измерения количества, хранение в специальных емкостях);
2) дополнительная обработка виноматериала и вина (отдых, оформление актов на проведение технологической операции и исправление виноматериала и вина);
3) приготовление вин и коньяка (подготовка купажных материалов, купаж, обработка);
4) розлив (используемый способ розлива, количество и производительность линии розлива, ее оснащенность контрольными приборами учета объемов производства (кроме газированной алкогольной продукции).

2) Өлшеуiште салыстырылып тексерiлген 2 термометрдiң болуы;
3) Спирттi айдау үшiн өзi соратын құйынды насос (типi, маркасы, сыйымдылығы, өнiмдiлiгi, саны, өндiрушi зауыт, шығарылған жылы әрi эксплуатацияға енгiзiлу жылы, сәйкестiк сертификатының нөмiрi*, меншiк құқығын дәлелдейтiн құжаттар).
4) Механикалық ауа тазартуды қамтамасыз ететiн ауа тазартқыш;
5) 8-еселiк ауа тазартуды қамтамасыз ететiн ауа тазартқыш;
6) жермен байланыстыру;
7) бөлімшенi сақтау қоймасынан бөлетiн қоршаулар;
8) өрт сөндiру құралдары.
* Сертификациялауға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 15.07.97-дегi N 1112   P971112_   қаулысынан кейiн шыққан сатып алынған жабдықтар ғана әрi мына СЭҚ ТН-нiң кодтардың құрамына кiретiндер жатады: 8421 22 000, 8422 30 000, 8435 10 100, 8435 10 900, 8438 40 000, 8438 80 910.
10. Спирт сақтау қоймасы туралы мәлiметтерде мыналар болуы керек:
1) спирт сақтау резервуарларында (сыйымдылығы, саны, өлшенген жылы);
2) резервуарларға қызмет көрсету алаңшалары;
3) резервуарлардағы спиртті өлшеу қондырғылары мен құжаттары;
4) сыйымдылықтағы спирттiң шектiк деңгейiн автоматты сигналдау
құралдары;
5) резервуарларды суландыру;
6) спирт буларының көрсеткіші;
7) газ коммуникацияларындағы тыныс алу клапаны мен оттан қорғағыш;
8) механикалық ауа тазартуды қамтамасыз ететiн ауа тазартқыш;
9) 8-еселiк ауа тазартуды қамтамасыз ететiн ауа тазартқыш;
10) жермен байланыстыру;
11) найзағайдан қорғағыш;
12) резервтiк (эвакуациялық) шығу;
13) қарсы еңiс;
14) төгілген спирттi жинап алушы түтiк;
15) оңай лақтырылатын жамылғы;
16) өрт сөндiру құралдары;
17) өрт-күзет сигнализациясы;
18) алаңды тегiстеу және асфальттау (тек жабық тип үшін);
19) едендi темiрлеу.
6. Өндiрiстi техникалық-химиялық бақылау
11. Өндiрiстi техникалық-химиялық бақылау сипаттамасында өндiрiстiк зертхана туралы мәлiметтер, жүргiзiлетiн талдамалар тiзбесi және мына нормативтiк құжаттар мен техникалық құжаттама болуы керек:
1) өндiрiстік зертхананың аттестациялық куәлігі (нөмірі, мерзiмi, оны берген орган, күшiнiң мерзiмі);
2) аттестациялық куәлікке қоса беріліп отырған нысанға сәйкес дайын өнiм мен шикiзаттың номенклатурасы;
3) бекітілген технологиялық нұсқаулықтардың бар болуы және атауы;
4) шикiзатқа, жүзiм шырынына, ашытқыларға, шарап материалдарына, шарап және коньякқа, қосымша материалдарға, өндiрiс қалдықтарына, суға, спиртке, дайын өнiмге жүргiзiлетiн талдаулардың тiзбесi;
5) мына нормативтiк-техникалық құжаттаманың болуы (атауы және белгiленуi):
Өндiрiстiк өңдеу үшiн қолмен жиналған жаңа жүзiм. Техникалық шарттар СТРК 934;
Шарап жасау өндiрiсi бойынша технологиялық нұсқаулардың, ережелер мен нормативтік материалдың жинағы (техн. ғылымдарының докторы, проф. Г.Г. Валуйконың редакциясымен қайта өңделген әрi толықтырылған алтыншы басылым);
Қазақстан Республикасындағы жүзім шарабын өндірудің негізгі ережелері;

2) двух поверенных термометров в мернике;
3) насоса вихревого самовсасывающего для перекачки спирта (тип,
марка, вместимость, производительность, количество, завод-изготовитель,
год выпуска и ввода, N сертификата соответствия*, документы,
подтверждающие право собственности);
4) вентилятора, обеспечивающего механическую вентиляцию;
5) вентилятора, обеспечивающего 8-и кратную вентиляцию;
6) заземления;
7) перегородки, отделяющей отделение от хранилища;
8) средств пожаротушения.
10. В сведениях о хранилище спирта должно быть указано наличие:
1) резервуаров для хранения спирта (вместимость, количество, год
замера);
2) площадки для обслуживания резервуаров;
3) устройств и документов для замера спирта в резервуарах;
4) средств автоматической сигнализации предельного уровня спирта в
резервуарах;
5) орошения резервуаров;
6) датчика паров спирта;
7) дыхательного клапана и огнепреградителя на газовой коммуникации;
8) вентилятора, обеспечивающего механическую вентиляцию;
9) вентилятора, обеспечивающего 8-и кратную вентиляцию;
10) заземления;
11) молниезащиты;
12) резервного (эвакуационного) выхода;
13) контруклона пола;
14) приямка для сбора, пролитого спирта;
15) легкосбрасываемой кровли;
16) средств пожаротушения;
17) пожарно-охранной сигнализации;
18) обваловки и асфальтирования площадки (только для закрытого
типа);
19) железнения пола.
___________________
* Сертификации подлежит только оборудование, приобретенное после
выхода постановления Правительства Республики Казахстан от 15.07.97 г.
N 1112   P971112_   и входящее в состав следующих кодов ТН ВЭД СНГ:
8421 22 000, 8422 30 000,  8435 10 100, 8435 10 900, 8438 40 000,
8438 80 910.
6. Технохимический контроль производства
11. В описании технохимического контроля производства должны быть отражены сведения о производственной лаборатории, перечне проводимых анализов и наличии нормативных документов и технической документации:
1) аттестационное свидетельство производственной лаборатории (номер, дата, орган его выдавший, срок действия);
2) номенклатура сырья и готовой продукции, подлежащей аналитическому контролю согласно форме, прилагаемой к аттестационному свидетельству;
3) наличие и наименование утвержденных технологических инструкций;
4) перечень проводимых анализов сырья, сусла, дрожжей, виноматериала, вина и коньяка, вспомогательного материала, отходов производства, воды, спирта, готовой продукции;
5) наличие следующей нормативно-технической документации (наименование и обозначение):
Виноград свежий ручной уборки для промышленной переработки. Технические условия (СТРК 934);
Сборник технологических инструкций, правил и нормативных материалов по винодельческой промышленности (издание шестое, переработанное и дополненное под редакцией д-ра техн. наук, профессора Валуйко Г.Г.);
Основные правила производства виноградных вин в Республике Казахстан;

Этил спиртін қабылдау, сақтау, босату, тасымалдау және есепке алу нұсқаулығы (25.09.1985 ж. КСРО Тамақ өнеркәсiбi министрінiң орынбасары бекiткен);
Ректификатталған этил спиртi. Техникалық шарттар (МемСт 5962-67);
Шарап, шарап материалы, коньяк және коньяк спиртi спирттелген
жемiс-жидек шырыны. Этил спиртін анықтау әдiсi. МемСт 13191;
Жүзiм шарабы және жүзiм шарабының материалдары ОТУ МемСт 7208;
Шараптар, шарап материалдары, коньяктар. Қантты анықтау әдiсi.
МемСт 13192;
Шарап, шарап материалы, коньяк спиртi, спирттелген жемiс-жидек
шырыны. Темiрдi анықтау әдiсi. МемСт 13195;
Шарап, шарап материалы, коньяк және коньяк спиртi. Үлгiлердi қабылдау және iрiктеу әдiсiнiң ережелерi МемСт 14137;
Шарап, шарап материалы, спирттелген жемiс-жидек шырыны;
Титрленген қышқылдарды анықтау әдiсi МемСт 14252;
Шараптар. Қаптау, маркалау, тасымалдау және сақтау. МемСт 12545;
Ауыз су. Тазалық талаптары және судың сапасына бақылау МемСт 2874;
Құмшекер. ТШ МемСт 21;
Тағамдық сұйықтар үшiн шыны шөлмектер. ТШ МемСт 10117;
Шарап жасау өндiрiсi бойынша шикiзат пен көмекшi материалдардың қолданыстағы нормаларының жинағы. ("Қазтағам өндiрiсi МКБ-ның мамандары 1993 ж. жасаған)
Коньяк спиртi (жас) МемСт 17136
Коньяктар. Техникалық шарттар және т.б. МемСт 13741
7. Негізгi шикізаттардың, көмекшi материалдардың нормативтiк
және нақты жұмсалуы, нормалық шығындар туралы мәліметтер
12. Шикізатты қайта өңдеу (массамен салыстырғанда %-пен):
1) жүзiмдi жүзiм ашытқысына;
2) қалқымаларды жүзiм ашытқысына;
3) кәдеге асатын материалдарды.
13. Шарап материалдарындағы спирттiң (спирттiктiң азаюы) шығындары (көлемімен салыстырғанда %-пен):
1) купаж бен құюды қоса алғанда, күшейтілген шарап материалдарын технологиялық өңдеу кезінде (термиялық өңдеусіз);
2) купаж бен құюды қоса алғанда ашытылған-спирттелген шырындардан дайындалған жемiс-жидек шарап материалдарында;
3) шарап, материалдарын бір жыл сақтағанда.
14. Технологиялық өңдеу кезiнде шарап материалдарының шығындары (осы операцияға түскен шарап материалының санымен (көлемiмен) салыстырғанда %-пен):
1) қайта құю кезiнде;
2) араластыру кезiнде:
(а) купаж кезiнде;
(б) эгализация кезiнде;
(в) спирттеу кезiнде;
(г) желiмдеу кезiнде;
3) сүзгiлеу кезiнде:
(а) шараптың сүзгi картонға сiңуi;
(б) шараптың сүзгi мақтаға сiңуi;
(в) шараптың диатомитке сiңуi;
4) термиялық өңдеу кезiнде (жылумен не суықпен):
(а) ағында бабына келтiрмей;
(б) ағында одан ары 10 тәулiкке дейiн бабына келтiрiп.
15. Шараптың құю кезiнде жоғалуы осы операцияға түскен шарап материалының санымен (көлемiмен) салыстырғанда %-пен:
1) ыстық күйiнде құю;

Инструкция по приемке, хранению, отпуску, транспортированию и учету этилового спирта (утвержден Заместителем Министра пищевой промышленности СССР 25.09.1985 г.);
Спирт этиловый ректификованный. Технические условия (ГОСТ 5962-67);
Вина, виноматериалы, коньяки и коньячные спирты, соки плодово-ягодные
спиртованные. Метод определения этилового спирта (ГОСТ 13191);
Вина виноградные и виноматериалы виноградные обработанные. ОТУ (ГОСТ
7208);
Вина, виноматериалы и коньяки. Методы определения сахаров (ГОСТ
13192);
Вина, виноматериалы и коньячные спирты, соки плодово-ягодные
спиртованные. Метод определения железа (13195);
Вина, виноматериалы, коньяки и коньячные спирты. Правила приемки и
методы отбора проб (ГОСТ 14137);
Вина и виноматериалы, соки плодово-ягодные спиртованные. Метод
определения титруемых кислот (ГОСТ 14252);
Вина. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение (ГОСТ
12545);
Вода питьевая. Гигиенические требования и контроль за качеством
(ГОСТ 2874);
Сахар-песок. ТУ (ГОСТ 21);
Бутылки стеклянные для пищевых жидкостей ТУ (ГОСТ 10117);
Сборник действующих норм расхода сырья и вспомогательных
материалов по винодельческой промышленности (Составлен специалистами
ГКО "Казпищепром" в 1993 г.);
Спирт коньячный (молодой) (ГОСТ 17136);
Коньяки. Технические условия (ГОСТ 13741) и др.
7.  Сведения о нормативном и фактическом расходе основного
сырья, вспомогательных материалов и нормах потерь
12. Переработка сырья (в % к массе):
1) винограда на сусло;
2) гребней на сусло;
3) утилизируемых материалов.
13. Потери спирта (снижение спиртуозности) в виноматериалах (в
объемных %):
1) при технологической обработке крепленных виноматериалов (без
термической обработки), включая купаж и розлив;
2) плодово-ягодных виноматериалов, приготовленных из
сброженно-спиртованных соков, включая купаж и розлив;
3) при хранении виноматериала за год.
14. Потери виноматериала при технологической обработке (в % к
количеству (объему) виноматериала, поступившего на данную операцию):
1) при переливке (перекачке);
2) при перемешивании:
(а) купаже
(б) эгализации
(в) спиртовании
(г) оклейке;
3) при фильтрации:
(а) впитывание вина фильтркартоном
(б) впитывание вина фильтрватой
(в) впитывание вина диатомитом;
4) при термической обработке (теплом или холодом):
(а) в потоке без выдержки;
(б) в потоке с последующей выдержкой до 10 суток.
15. Потери вина при розливе (в % к количеству (объему) вина,
поступившего на данную операцию):
1) горячий розлив;

2) шөлмекте пастеризациялау;
3) әдемiлеу ж/е дайын өнімдер қоймасына тапсыру;
4) дайын өнiмдер қоймасында сақтау.
16. Мына аппараттарда шарап материалдарын айдау арқылы коньяк спиртін алу кезінде спирттің жоғалуының нормативтері (шарап материалдарындағы сусыз спирт санымен салыстырғанда %-пен):
1) мерзiмдi әсер ететiн (бiр рет айдау);
2) үздiксiз әсер ететiн.
17. Шыны шөлмектердің (сынуы) шығыны (қабылданған және босатылған шөлмектер санын қосып, екіге бөлгендегі санға %-пен):
1) сақтау кезiнде;
2) ыдыс цехтарында өңдеу кезiнде;
3) өте кірленген шөлмектерді алдын-ала жуу кезінде;
4) ішкі қоймада тасығанда, сақтағанда және автомашинаға тиегенде.
18. Шыны шөлмектердің (сынуы) шығыны (өндіріске түскен шөлмектер санына %-пен):
1) жуғанда;
2) құйғанда;
3) тығындағанда;
4) ресiмдегенде;
5) жәшiктерге салғанда және дайын өнiмдер қоймасына тапсырғанда.
19. Тасымалдау кезiндегi жоғалу (жөнелтілген санға %-пен).
20. Этикеткалардың, кольереткалардың және қарсы этикеткалардың және қақпақтардың жоғалуы (дайын өнiмдерi бар шөлмектер санына %-пен).
21. Жылу энергиясының шығысы (орташа жылдық Гкал/өнiмнiң мың дал).
22. Электр энергиясының шығысы (орташажылдық Квт-сағ/өнiмнiң мың дал).
23. Судың шығысы (орташажылдық мың куб м/өнiмнiң мың дал).
8. Сақтау қоймасы туралы мәліметтер
24. Ашық және жабық типтегi ыдысты қабылдау және сақтау қоймасы (бiр мезгілде сақталынатын сыйымдылық (дал, тн) ауданы (ш.м.) бөлменi жылытатын қондырғылардың атауы мен саны).
25. Дайын өнiмдi сақтау қоймасы (бiр мезгiлде сақталынатын сыйымдылық (мың шөлмекпен) ауданы (ш.м.) бөлменi жылытатын қондырғылардың атауы мен саны, сондай-ақ сақталуды бақылайтын приборлар).
26. Көмекшi материалдарды сақтау қоймасы (сақталынатын материалдардың саны, ауданы (шаршы метр), атауы.
9. Өндiрiстi метрологиялық қамтамасыз ету
жөніндегi мәлiметтер
27. Бақылау және өлшеу құралдарын салыстырып тексеруге жауапты адам (лауазымы, аты-жөнi, тегi, жауапты адам тағайындалған бұйрық N және күнi).
28. Мемстандарттың мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аумақтық органмен келiсiлген салыстыру графигi (келiсiлген күнi).
29. Метрологиялық қызмет көрсету туралы келiсiм-шарт (N, күнi, оны жүзеге асыратын орган).
30. Мiндеттi түрде салыстырып тексеруге жататын өлшеуiш құралдарының тiзбесi, олардың атауы, типi, маркасы, метрологиялық сипаттамасы, саны, салыстырып тексеру мерзімділiгi:
1. Рефрактометр                    жылына 1 рет
2. Ареометр                        5 жылда 1 рет
3. Секундомер                      жылына 1 рет
4. Зертхана таразылары             жылына 1 рет
5. Аналитикалық таразылар          жылына 1 рет
6. Өлшемді ыдыс                    қажеттілікке байланысты
7. Гірлер                          жылына 1 рет
8. Фотоэлектро калориметр          жылына 1 рет
9. рН-метр                         жылына 1 рет
10. көмір қышқылы                  жылына 1 рет
газының қысымын
анықтайтын қондырғы
11. Термометрлер                   жылына 1 рет
12. Манометрлер                    жылына 1 рет
13. Электрэнергиясын               жылына 1 рет
есептегіш
14. Суық су есептегіш              жылына 1 рет
15. Ыстық су есептегіш             жылына 1 рет
16. Бу шығынын есепке алу          жылына 1 рет
приборлары
17. Ротаметр                       жылына 1 рет
18. Металл рулетка                  жылына 1 рет
19. Психрометр                     жылына 1 рет
20. 1-сыныпты техникалық           жылына 1 рет
өлшеуіштер
21. СУАП приборы                   жылына 1 рет*
22. Технологиялық                  4 жылда 1 рет*
сыйымдылықтар
* Жұмысты лицензиардың арнаулы мемлекеттік кәсіпорнының қызметкерлері жүзеге асырады.
** Өлшеуіш лицензиаттың қызметкерлері жүзеге асыруы мүмкін.

2) пастеризация в бутылке;
3) отделка и передача в склад готовой продукции;
4) хранение на складе готовой продукции.
16. Потери спирта при получении коньячного спирта при перегонке
виноматериалов на аппаратах (в % к количеству безводного спирта,
содержащегося в виноматериалах):
1) периодического действия (на одну перегонку);
2) непрерывного действия.
17. Потери (бой) стеклянных бутылок (в % к количеству принятых
бутылок плюс отпущенных, деленное на два):
1) при хранении;
2) при обработке в тарных цехах;
3) при предварительной мойке сильно загрязненных бутылок;
4) при внутрискладском транспортировании, хранении и погрузке в
автомашины.
18. Потери (бой) стеклянных бутылок (в % к количеству бутылок,
поступивших в производство):
1) при мойке;
2) розливе;
3) укупорке;
4) оформлении;
5) укладки в ящики и передаче в склад готовой продукции.
19. Потери продукции при транспортировании (в % к отгруженному
количеству).
20. Потери этикеток, кольереток, контрэтикеток и колпачков (в % от
количества бутылок с готовыми изделиями).
21. Расход теплоэнергии (среднегодовой в гкал/тыс. дал продукции).
22. Расход электроэнергии (среднегодовой в квт-час/тыс. дал
продукции).
23. Расход воды (среднегодовой в тыс. м3/тыс. дал продукции) и др.
8. Сведения о складских помещениях
24. Склад для приемки и хранения тары открытого и/или закрытого типа
(количество, площадь (м2), емкость единовременного хранения (в тыс.
бутылок), наименование и количество устройств для обогрева помещения).
25. Склад для хранения готовой продукции (количество, площадь (м2),
емкость единовременного хранения (в тыс. бутылок), наименование и
количество устройств для обогрева и охлаждения, а также приборов контроля
за хранением).
26. Склад для хранения вспомогательных материалов (количество,
площадь (м2), наименование хранимых материалов).
9. Сведения о метрологическом обеспечении производства
27. Ответственное лицо за осуществление поверки средств измерений
(должность, фамилия, имя, отчество, дата и N приказа, которым назначено
ответственное лицо).
28. График поверки, согласованный территориальным управлением по
государственному надзору Госстандарта (дата согласования).
29. Договор о метрологическом обслуживании (N, дата, орган его
осуществляющий).
30. Перечень средств измерений, подлежащих обязательной поверке, их
наименование, тип, марка, метрологическая характеристика, количество,
периодичность поверки:
1) Рефрактометр                                       1 раз в год
2) Ареометр                                           1 раз в пять лет
3) Секундомер                                         1 раз в год
4) Весы лабораторные                                  1 раз в год
5) Весы аналитические                                 1 раз в год
6) Весы автомобильные                                 1 раз в год
7) Мерная посуда                                 по мере необходимости
8) Гири                                               1 раз в год
9) Фотоэлектрокалориметр                              1 раз в год
10) рН-метр                                           1 раз в год
11) Денсиметр                                         1 раз в год
12) Установка для определения давления углекислоты    1 раз в год
13) Термометры                                        1 раз в год
14) Манометры                                         1 раз в год
15) Счетчик учета электроэнергии                      1 раз в год
16) Счетчик учета холодной воды                       1 раз в год
17) Счетчик учета горячей воды                        1 раз в год
18) Прибор учета расхода пара                         1 раз в год
19) Ротаметр                                          1 раз в год
20) Металлическая рулетка или метршток                1 раз в год
21) Психрометр                                        1 раз в год
22) Мерник технический 1 класса                       1 раз в год
23) Контрольные приборы учета                         1 раз в год **
24) Технологические емкости, резервуары и др.         1 раз в 4 года***
_________________
**Осуществляется работниками специализированного государственного
предприятия лицензиара.
*** Замер может осуществляться работниками лицензиата.

1. Өндіріс төлқұжатына қойылатын жалпы талаптар
1. Төлқұжатта Қазақстан Республикасының алкоголь өнiмi саласында қолданылып жүрген нормативтiк кесiмдерге сәйкес сыра өндірісіне қойылатын талаптардың негізгі шарттары көрiнiс табуы керек.
Өндiрiс төлқұжатын өндiрушi өзi дайындап Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кіріс министрлiгiнiң Алкоголь өнiмiнiң өндiрiсi мен айналысына мемлекеттiк бақылау жасау жөнiндегi комитетiне тапсырады.
2. Өндіріс қуаты, шикізаттың шығыс және шығын нормалары, қосымша материалдар мен энергия қорлары жабдықты тиiмдi орналастыру, жоспары, ауыстыру немесе алмастыру нәтижесiнде жетекшi технологиялық жабдық өзгерген жағдайда лицензиат бiр айлық мерзiмде уәкiлеттi органға тексеру және өндiрiстiң негiзгi төлқұжатына өзгерiс енгiзу үшін тиiстi құжаттарды тапсырады.
3. <*>
Ескерту: 3-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттiк Кiрiс министрлiгi Акцизделетін өнiмдерді өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк бақылау жасау жөнiндегi комитетi төрағасының 2001 жылғы 13 қыркүйектегі N 167 бұйрығымен.   V011722_
4. Шарап жасау өнiмiнiң өндiрiстiк төлқұжатында өндiрушi туралы мынадай негiзгi мәлiметтер болуы керек:
1) өндiрушiнiң атауы;
2) өндiрушiнiң мемлекеттiк тiркелу немесе қайта тiркелу туралы
куәлiгiнiң N, берiлу датасы, куәлiк берген органның атауы;
3) лицензиаттың (заңды немесе жеке тұлға) заңды мекен-жайы (пошталық адресi);
4) заңды тұлға - өндiрушi басшысының аты-жөнi, тегi, телефон N;
5) өндірiстiң орналасқан жерi (пошталық адресi);
6) өндiрiс басшысының аты-жөнi, тегi, телефон және факс N;
7) салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрi;
8) лицензиаттың дербес сәйкестендіру код-нөмірi;
9) ОКПО код;
10) қызмет көрсететiн банк, есептiк шоты, МФО;
11) меншiк түрi;
12) жылжымайтын мүлік құқығының мемлекеттік тіркелу куәлігі мен олар жөніндегі мәмілелер (берілу датасы, N, куәлік берген органның атауы);
13) өндiруші ұйымның теміржол деректемелерi;
14) өндiрiстiң пайдалануға енгiзiлген, соңғы қайта құрудың жүргiзiлген жылы;
15) ғимараттар мен құрылыстардың сұлбасымен өндiрiстiң бас жобасы (төлқұжатқа қосымша түрiнде);
16) өндiрiс аумағының жалпы ауданы;
17) ғимараттар мен құрылыстардың ауданы;
18) шығарылатын өнiмнiң ассортиментi (атауы).
2. Ашытқы өндiрiсінің технологиялық сызбасы
(Өзiнiң ашытқы өндірісі бар кәсiпорындар үшiн)
5. Жабдығының ерекшелiгi бар ашытқы, өндiрiсiнің аппараттық-технологиялық сызбасының графиктік бейнесі және технологиялық процестiң қысқаша сипаттамасы.

1. Общие требования к паспорту производства
1. В паспорте должны быть отражены основные требования к условиям, предъявляемым к производству пива в соответствии с нормативными актами, действующими в алкогольной отрасли Республики Казахстан.
Паспорт производства разрабатывается самим производителем, подписывается его первым руководителем, а в случае его отсутствия уполномоченным им лицом и представляется в Комитет по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
2. В случае изменения производственной мощности, норм расхода вспомогательного материала и энергоресурсов, компоновочного плана расстановки оборудования, смены или замены ведущего технологического оборудования, производитель в месячный срок предоставляет уполномоченному органу соответствующие документы для проверки и внесения изменений в паспорт производства.
3. (Пункт исключен - приказом Председателя Комитета по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции МГД РК от 13 сентября 2001 года N 167  V011722_ ).
4. Паспорт производства пива должен содержать следующие основные
сведения о производителе:
1) наименование производителя;
2) N, дату выдачи свидетельства о государственной регистрации или
перерегистрации производителя, наименование органа выдавшего
свидетельство;
3) юридический (почтовый) адрес лицензиата (юридического или
физического лица);
4) фамилию, имя, отчество руководителя производителя - юридического
лица, N телефона;
5) месторасположения производства (почтовый адрес);
6) фамилию, имя, отчество руководителя производства, N телефона и
факса;
7) регистрационный номер налогоплательщика;
8) персональный идентификационный номер - код лицензиата;
9) код ОКПО;
10) обслуживаемый банк, расчетный счет, МФО;
11) форма собственности;
12) свидетельство о государственной регистрации прав на недвижимое
имущество и сделок с ним (N, дата выдачи, наименование органа, выдавшего
свидетельство);
13) железнодорожные реквизиты организации-производителя;
14) год ввода производства в эксплуатацию, проведения последней
реконструкции;
15) генеральный план производства с экспликацией зданий и сооружений
(в виде приложения к паспорту);
16) общая площадь территории производства;
17) площадь зданий и сооружений;
18) ассортимент выпускаемой продукции (наименование).
2. Технологическая схема производства солода (для предприятий,
имеющих собственное производство солода)
5. Графическое изображение аппаратурно-технологической схемы
производства солода со спецификацией оборудования и краткое описание
технологического процесса.

3. Сыра өндiрiсiнiң технологиялық сызбасы
6. Сыра өндiрiсінiң технологиялық сызбасының сипаттамасында мыналар болуы керек:
1) Жабдығының ерекшелiгі бар өндiрiстiң аппараттық-технологиялық сызбасының графиктiк бейнесi және жабдық орналасуының жинақтық жоспары;
2) Ашытқыны жаншудың қолданылатын тәсiлi мен режимi;
3) Масайту мiндетiнiң сызбасы;
4) мөлдiрлеу және суыту тәсiлi;
5) сыра ашытқысын қайнатудың температуралық параметрлерi;
6) сыра ашытқысын қайнату процесiн автоматты түрде реттеу;
7) ферменттiк препараттарды пайдалану;
8) тұқымдық ашытқыларды түрлерi және оларды сақтау шарттары;
9) басты ашыту мен ашытуға дейiнгi температуралық режимдер мен күндер саны;
10) температуралық режимдердi бақылаудың қабылданған сызбасы;
11) сүзгiлеу тәсiлi мен сапаға бақылау жасау;
12) форфастағы сүзгiленген сыраны сақтаудың температуралық режимi;
13) сыраны пастеризациялау және оны сақтау мерзiмдерi;
14) Көмiрқышқыл газын және басқаларды жеткiзудiң әрi сақтаудың пайдаланылатын тәсiлi.
4. Негізгi технологиялық жабдықтың тiзбесi
5. Лицензияланатын қызмет түрiн жүзеге асыру үшiн кәсiпорында орнатылған жабдық туралы мәлiметтер тiзбесiнде мыналар болуы керек:
1) қайнату бөлiмiнде: ұсатқыштың, сүзiндi кеспектің (қайнатылған), сүзгi кеспектiң, жүзiм шырыны қайнатылатын қазандықтың, жылу алмастырғыштың, гидроциклонның, құлмақ сүзгінің жылтырлату машинасының, ұсатылған сыйымдылығының атауы, типi, маркасы (сыйымдылығы, өнiмдiлiгi, саны, өндiрушi зауыт, шығарылған, пайдалануға енгiзiлген және өлшенген жылы) Сәйкестiк сертификатының N, Меншік құқығын дәлелдейтiн құжаттар;
2) ашыту бөлiмiнде: басты ашыту сыйымдылығының, ақырына дейiн ашытатын танки, танктердiң шпунт аппараттарымен қамтамасыз етілуінің, сүзгіленген сыраны жинағыштың, сүзгінің, жүзім шырынын қабылдағыш өлшемді ыдыстың, жылу алмастырғыштың, насостың атауы, типі, маркасы (сыйымдылығы, өнiмділiгi, саны, өндiрушi зауыт, шығарылған, пайдалануға енгізiлген және өлшенген жылы);
3) құю цехында: шөлмек жуғыш машинаның, жаңа шыны шөлмектi шаю қондырғысының, бөлiктеп құятын автоматтың, тығындайтын автоматтың, шөлмек бракеражының, этикеттеу автоматының, ыдыстан шөлмектi алу автоматының, ыдысқа шөлмектi орналастыру автоматының, шөлмектердi полимерлiк пленкамен орап қаптау қондырғысы, кег-бөшкелердi толтыру қондырғысының, кег-бөшкелердi жуу қондырғысының типi, маркасы (сыйымдылығы, өнiмдiлiгi, саны, өндiрушi зауыт, шығарылған, пайдалануға енгiзiлген және өлшенген жылы).
ТМД СЭҚ ТН-нiң көрсетілген кодтары құрамына кiретiн жабдықтар сертификациялауға жатады: 8421 22 000, 8422 30 000, 8435 10 100, 8435 10 900, 8438 40 000, 8438 80 910.

3. Технологическая схема производства пива
6. В описании технологической схемы производства пива должно быть
отражено:
1) графические изображения аппаратурно-технологической схемы
производства со спецификацией оборудования и компоновочного плана
расстановки оборудования;
2) применяемый способ и режим затирания солода;
3) схема задачи хмеля;
4) способ осветления и охлаждения сусла;
5) температурные параметры варки сусла;
6) автоматическое регулирование процесса варки сусла;
7) использование ферментных препаратов;
8) виды семенных дрожжей и условия их хранения;
9) температурные режимы и количество дней главного брожения и
дображивания;
10) принятая схема контроля за температурными режимами;
11) способ фильтрации и контроль качества;
12) температурный режим хранения фильтрованного пива в форфасах;
13) пастеризация пива и сроки его хранения;
14) используемый способ доставки и хранения углекислого газа и
других.
4. Перечень основного технологического оборудования
5. Перечень сведений об оборудовании, установленном на предприятии для осуществления лицензируемого вида деятельности должен содержать:
1) в варочном отделении: наименование, тип, марка дробилки, заторного (отварного) чана, фильтрчана, сусловарочного котла, теплообменника, гидроциклона, хмелецедильника, полировочной машины, емкости для дробленого солода (вместимость, производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска, ввода в эксплуатацию и замера);
2) в бродильном отделение: наименование, тип, марка резервуара для главного брожения, танка дображивания, обеспеченность танков шпунт аппаратами, дрожжанки, сборника фильтрованного пива, фильтра, приемного мерника для сусла, теплообменника, насоса (вместимость, производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска, ввода в эксплуатацию и замера);
3) в цехе розлива: тип, марка бутылкомоечной машины, устройство для ополаскивания новой стеклобутылки, автомата расфасовочного, автомата укупорочного, бракеража бутылок, автомата этикетировочного, автомата выемки бутылок из тары, автомата для укладки бутылок в тару, устройства для обандероливания бутылок полимерной пленкой, устройства для заполнения кег-бочек, установка для мойки кег-бочек (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию). _______________
*Сертификации подлежит только оборудование, приобретенное после выхода постановления Правительства Республики Казахстан от 15.07.97 г. N 1112  P971112_ и входящее в состав следующих кодов ТН ВЭД СНГ: 8421 22 000, 8422 30 000, 8435 10 100, 8435 10 900, 8438 40 000, 8438 80 910.

5. Өндiрiстi техникалық-химиялық бақылау
11. Өндiрiстi техникалық-химиялық бақылау сипаттамасында өндiрiстiк зертхана, жүргiзiлген талдаулар мен нормативтiк құжаттар мен техникалық құжаттаманың тiзбесi туралы мәлiметтер:
1) өндiрiстiк зертхананың аттестациялық куәлiгi (нөмiрi, мерзiмi, оны берген орган, мерзiм күшi);
2) өндiрiске, шикiзат сапасына әрi дайын өнiмге химиялық әрi технологиялық бақылауды жүргiзуге шарттың нөмірі, датасы, мерзім күші және аттестацияланған (аккредитацияланған) зертхананың атауы (қуаты жылына 100 мың дал және одан кем сыра зауыттары үшін);
3) аттестациялық куәлiкке қоса берiлiп отырған нысанға сәйкес талдамалық бақылауға жататын дайын өнiм мен шикiзаттың номенклатурасы;
4) Бекiтiлген технологиялық нұсқаулықтардың бар болуы және атауы;
5) шикiзатқа, ашытқыға, ашытылмаған материалдарға, құлмаққа, құлмақтық өнiмге, жүзiм шырынына, ашытқыларға, көмекшi материалға, суға, дайын өнiмге жүргiзiлетін талдаулардың тiзбесi;
6) мына нормативтiк-техникалық құжаттамалардың болуы (атауы және белгiсi):
Ашытқы мен сыра өндiрiсi жөніндегi технологиялық нұсқаулық (ТИ-18-6 47-85);
Сыра. Ұлттық сорттар. Техникалық шарттар (СТ-РК 10-94);
Ауыз су. Гигиеналық талаптар және сапасына бақылау жасау (МемСт 2874);
Сыра қайнатуға керек арпа. Техникалық шарттар (МемСт 5060);
Сынамаларды қабылдау тәртiбi мен iрiктеу әдiсi (МемСт 12786);
Сыра. Спирттi, нақты экстрактты анықтау әдiсi және алғашқы жүзiм шырынындағы құрғақ заттарды есептеу (МемСт 5060);
Сыра. Қышқылдықты анықтау әдiсi. (МемСт 12788);
Сыра. Түсiн анықтау әдiсi. (МемСт 12788);
Сыра. Екiокисьтi көмiртектi және төзiмдiлiктi анықтау әдiсi. (МемСт 12790);
Қысымдалған құлмақ. Техникалық шарттар (МемСт 21947);
Сыра қайнатылатын арпа ашытқысы (МемСт 29294);
Тағамдық сұйықтар үшiн шыны шөлмектер. Типтер мен өлшемдер (МемСт 10117) және т.б.
6. Негiзгі шикізат пен көмекші материалдардың нормативтiк
және нақты жұмсалуы туралы мәліметтер
12. Сыра өндiруге қажет шикізат шығысы (кг/1000 дал):
а) ашытқы;
б) ашытылмаған материалдар;
в) қант шикiзаты.
13. Ұнтағышта экстракттың жоғалуы (%).
14. Сыраны құю кезiнде шөлмектердiң рұқсат етiлген жойылуы (сынуы)(%).
15. Колировка кезінде солодтың жойылуы (%).
16. Ыдыссыз тасымалдау кезiнде сыраның жойылуы (цистерналарға
құйылуын, тасымалдануын және сауда жүйесiне тапсырылуын есептей отырып(%)).
17. Өнiмнiң құю цехтары мен дайын өнiмдер қоймасында жойылуы (%).
18. Сыраны пастеризаторларда пастеризациялау кезiнде шөлмектердiң сынуы (%).
19. Жылу энергиясының шығысы (орташажылдық Гкал/1000 дал сыра).
20. Электр энергиясының шығысы (орташажылдық Квт-сағ/мың дал сыра).

5. Технохимический контроль производства
11. В описании технохимического контроля производства должны быть отражены сведения о производственной лаборатории, перечне проводимых анализов и наличии нормативных документов и технической документации:
1) аттестационное свидетельство производственной лаборатории (номер, дата, орган его выдавший, срок действия);
2) номер, дата, срок действия договора и наименование аттестованной (аккредитованной) лаборатории на проведение химического и технологического контроля производства, качества сырья и готовой продукции (для пивзаводов мощностью 100 тысяч дал в год и менее);
3) номенклатура сырья и готовой продукции, подлежащей аналитическому
контролю согласно форме, прилагаемой к аттестационному свидетельству;
4) наличие и наименование утвержденных технологических инструкций;
5) перечень проводимых анализов сырья, солода и несоложенных
материалов, хмеля, хмелевого продукта, сусла, дрожжей, вспомогательного
материала, воды, готовой продукции;
6) наличие следующей нормативно-технической документации
(наименование и обозначение):
Технологическая инструкция по производству солода и пива (ТИ-18-6
47-85);
Пиво. Национальные сорта. Технические условия (СТ-РК 10-94);
Вода питьевая. Гигиенические требования и контроль за качеством (ГОСТ
2874);
Ячмень пивоваренный. Технические условия (ГОСТ 5060);
Правила приемки и методы отбора проб (ГОСТ 12786);
Пиво. Методы определения спирта, действительного экстракта и
расчет сухих веществ в начальном сусле (ГОСТ 12787);
Пиво. Метод определения кислотности (ГОСТ 12788);
Пиво. Метод определения цвета (ГОСТ 12789);
Пиво. Методы определения двуокиси углерода и стойкости (ГОСТ 12790);
Хмель прессованный. Технические условия (ГОСТ 21947);
Солод пивоваренный ячменный (ГОСТ 29294);
Бутылки стеклянные для пищевых жидкостей. Типы и размеры (ГОСТ
10117) и др.
6. Сведения о нормативном и фактическом расходе
основного сырья и вспомогательных материалов
12. Расход сырья на выработку пива (в кг/1000 дал):
а) солода;
б) несоложенных материалов;
в) сахара-сырца.
13. Потери экстракта в дробине (в %).
14. Потери (бой) бутылок при розливе пива (в %).
15. Потери солода при калировке (в %).
16. Потери пива при бестарной перевозке (с учетом налива в цистерны,
транспортировки и передачи в торговую сеть в %).
17. Потери продукции в цехах розлива и складах готовой продукции
(в %).
18. Бой бутылок при пастеризации пива в пастеризаторах (в %).
19. Расход теплоэнергии (среднегодовой в Гкал/1000 дал пива).
20. Расход электроэнергии (среднегодовой в Квт-час/1000 дал пива).

21. Судың шығысы (орташажылдық мың куб м/мың дал сыра).
7. Өндiрiстi метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегi
мәлiметтер
22. Бақылау және өлшеу құралдарын салыстырып тексеруге жауапты тұлға (лауазымы, аты-жөнi, тегi, жауапты тұлға тағайындалған бұйрықтың N, және күнi).
23. МемСт-тың мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аумақтық басқармасымен келiсiлген салыстырып тексеру графигi (келісiлген күнi).
24. Метрологиялық қызмет көрсет туралы шарт (N және күнi, оны жүзеге асыратын орган).
25. Мiндеттi түрде салыстырылып тексеруге жататын өлшеуiш құралдарының тiзбесi, олардың атауы, типi, маркасы, метрологиялық сипаттамасы, саны, салыстырып тексеру мерзiмдiлiгi:
1) Рефрактометр                  жылына 1 рет
2) Ареометр                      5 жылда 1 рет
3) Секундомер                    жылына 1 рет
4) Зертхана таразылары           жылына 1 рет
5) Аналитикалық таразылар        жылына 1 рет
6) Автомобиль таразылары         жылына 1 рет
7) Өлшемді ыдыс                  қажеттілікке байланысты
8) Гірлер                        жылына 1 рет
9) Фотоэлектрокалориметр         жылына 1 рет
10) рН-метр                      жылына 1 рет
11) Поляриметр                   жылына 1 рет
12) Денсиметр
13) Термометрлер                 жылына 1 рет
14) Көмірқышқыл газының қысымын
қондырғы анықтайтын
15) Манометрлер                  жылына 1 рет
16) Электр энергиясын есептегіш  жылына 1 рет
17) Суық су есептегіш            жылына 1 рет
18) Ыстық су есептегіш           жылына 1 рет
19) Бу шығынын есепке алу        жылына 1 рет
20) Кег-бөшке (өлшеу)            жылына 1 рет
21) Психрометр                   жылына 1 рет
22) Технологиялық сыйымдылықтар, 4 жылда бір рет*
резервуарлар және басқалар.
* Өлшеуді лицензиат қызметкерлері жүргізуі мүмкін.
8. Өндірістің инженерлік қамтамасыз ету туралы мәліметтер
26. Желдету және ауамен қамтамасыз ету туралы мәліметтерде желдеткіш қондырғылардың, сығылған ауаны өндіретін компрессорлық қондырғының, су және ауа жылытқыштардың атауы, типі, маркасы, өнімділігі, саны көрсетіледі.
27. Сумен жабдықтау және канализация туралы мәліметтерде мыналар болуы керек:

21. Расход воды (среднегодовой в тыс. м3/1000 дал пива).
7. Сведения о метрологическом обеспечении производства
22. Ответственное лицо за осуществление поверки средств измерений
(должность, фамилия, имя, отчество, дата и N приказа, которым назначено,
ответственное лицо).
23. График поверки, согласованный территориальным управлением по
государственному надзору Госстандарта (дата согласования).
24. Договор о метрологическом обслуживании (N, дата, орган его
осуществляющий).
25. Перечень средств измерений, подлежащих обязательной поверке, их
наименование, тип, марка, метрологическая характеристика, количество,
периодичность поверки:
1) Рефрактометр                                       1 раз в год
2) Ареометр                                           1 раз в пять лет
3) Секундомер                                         1 раз в год
4) Весы лабораторные                                  1 раз в год
5) Весы аналитические                                 1 раз в год
6) Весы автомобильные                                 1 раз в год
7) Мерная посуда                                 по мере необходимости
8) Гири                                               1 раз в год
9) Фотоэлектрокалориметр                              1 раз в год
10) рН-метр                                           1 раз в год
11) Поляриметр                                        1 раз в год
12) Денсиметр                                         1 раз в год
13) Термометры                                        1 раз в год
14) Установка для определения давления углекислоты    1 раз в год
15) Манометры                                         1 раз в год
16) Счетчик учета электроэнергии                      1 раз в год
17) Счетчик учета холодной воды                       1 раз в год
18) Счетчик учета горячей воды                        1 раз в год
19) Прибор учета расхода пара                         1 раз в год
20) Кег-бочки (замер)                                 1 раз в год
21) Психрометр                                        1 раз в год
22) Сборники фильтрованного пива                      1 раз в год
23) Технологические емкости, резервуары               1 раз в 4 года*
и другие
________________
* Замер может осуществляться работниками лицензиата.
8. Сведения об инженерном обеспечении производства
26. В сведениях о вентиляции и воздухоснабжении указывается наименование, тип, марка, производительность, количество вентиляторов, компрессорной установки для выработки сжатого воздуха, подогревателей воды и воздуха.
27. В сведениях о водоснабжении и канализации должно быть отражено:

1) сумен жабдықтау көзінің болуы (орталықтандырылған немесе артезиандық құдық);
2) тереңдік насосының типі, маркасы, өнімділігі, саны, өткен жылы технологиялық қажеттерге, шаруашылық-тұрмыстық қажеттерге жұмсалған судың көлемі (мың куб м.);
3) градирняның болуы (саны, бір мезгілде сақтау көлемі (куб м.), қолданылатын суыту тәсілі);
4) өткен жылы қалалық тазалау құрылғыларына не өздерiнiң сүзгiлеу орындарына ағызылатын сулардың көлемi (мың куб м.).
28. Электрмен жабдықтау туралы мәлiметтерде мыналар болуы керек:
1) жабдықтау көзiнiң болуы (орталықтандырылған не дербес);
2) трансформаторлардың типi, маркасы, саны, қуаты, өткен жылы
тұтынылған электр энергиясының көлемi (1000 квт/сағ).
29. Жылумен жабдықтау туралы мәлiметтерде мыналар болуы керек:
1) жабдықтау көзiнiң болуы (орталықтандырылған не дербес);
2) орнатылған бу қазандықтарының (пайдаланылатын отын түрі), су жылыту қазандықтарының, суық өндіретін компрессорлық қондырғының атауы, типi, маркасы, өнімділігі, саны;
3) өткен жылы тұтынылған (өндiрілген) жылу энергиясының мөлшерi.
30. Сумен дайындау туралы мәлiметтерде мыналар болуы керек:
1) пайдаланылатын қондырғылар мен сүзгілердің атауы, типi, маркасы, өнiмділiгi, саны;
2) жұмсартылған су жинағыштардың саны мен сыйымдылығы (куб метр).
9. Санитарлық-тұрмыстық қондырғылар қамтамасыз ету
39. Санитарлық-тұрмыстық жағдайлар туралы мәлiметтерде арнаулы киiмнiң нормативтiк әрi нақты саны, ашық типті және/не жабық типті гардеробтың, душтардың, дәретханалардың, әйелдердiң жеке тазалық бөлмелерiнің, суық су мен ыстық суды араластырғышы бар қол жуатын раковинаның орындары көрсетiлуi керек.
40. Жабдықтарды, үй-жайларды санитарлық өңдеудiң туралы мәлiметтерде жабдықтарды, үй-жайларды өңдеудің тиiстi нұсқаулықтарының, кестелерiнiң болуы және оларды жүргiзудiң мерзiмдiлiгi көрсетiлуi керек.
10. Қойма жайлары туралы мәлiметтер
41. Ашық не жабық типтi ыдыстарды қабылдау және сақтау қоймасы (саны, ауданы (шаршы метр), бiр мезгiлде сақтау сыйымдылығы (мың шөлмек), үй-жайды жылыту қондырғыларының атауы мен саны.
42. Дайын өнімді сақтау қоймасы, бір мезгілде сақтау сыйымдылығы (мың шөлмек), үй-жайды жылыту және салқындату қондырғыларының, сондай-ақ сақтауға бақылау жасау приборларының атауы мен саны.
43. Көмекші материалдарды сақтау қоймасы (саны, ауданы (шаршы метр), сақталынатын материалдардың атауы).
11. Қоршаған ортаны қорғау
44. Қоршаған ортаны қорғау мәліметтерінде зиянды заттардың атмосфераға шығарылуына, құйынды сулардың ағызылуына және өндіріс қалдықтарының (шынының сынуы, түсті және қара металдардың сынықтары және т.б.) кәдеге асырылуына келісімін берген уәкілетті орган құжатының N және датасы көрсетілуі керек.

1) наличие источника водоснабжения (централизованного и/или артезианской скважины);
2) тип, марка, производительность, количество глубинных насосов, объем воды (в тыс. м3), использованный на технологические и хозяйственно-бытовые нужды за прошедший год;
3) наличие градирни (количество, объем единовременного хранения (в м3), применяемый способ охлаждения);
4) объем сбрасываемых стоков (в тыс. м3) в систему городских очистных сооружений и/или собственных полей фильтрации за прошедший год.
28. В сведениях об электроснабжении должно содержаться:
1) наличие источника снабжения (централизованного и/или автономного);
2) тип, марка, количество, мощность трансформаторов, объем
потребления электроэнергии за прошедший год (в тыс. квт/час).
29. В сведениях о теплоснабжении должно отражаться:
1) наличие источника снабжения (централизованного и/или автономного);
2) наименование, тип, марка, производительность, количество
установленных паровых котлов (вид используемого топлива), водогрейных
котлов, компрессорных установок для выработки холода;
3) количество потребленной (выработанной) теплоэнергии за прошедший
год.
30. В сведениях о водоподготовке должно содержаться:
1) наименование, тип, марка, производительность, количество
используемых установок и фильтров;
2) количество и вместимость (в м3) сборников умягченной воды.
9. Санитарно-бытовое обеспечение
39. В сведениях о санитарно-бытовых условиях должны указываться
нормативное и фактическое количество спецодежды, мест гардероба открытого
и/или закрытого типа, душевых, туалетов (уличные и в помещении), комнат
личной гигиены женщин, раковин для мытья рук с подведенной горячей и
холодной водой со смесителем.
40. В сведениях о санитарной обработке оборудования и помещений
должно быть указано наличие соответствующих инструкций, графиков обработки
оборудования, помещений и периодичность их проведения.
10. Сведения о складских помещениях
41. Склад для приемки и хранения тары открытого и/или закрытого типа
(количество, площадь (м2), емкость единовременного хранения (в тыс.
бутылок), наименование и количество устройств для обогрева помещения).
42. Склад для хранения готовой продукции (количество, площадь (м2),
емкость единовременного хранения (в тыс. бутылок), наименование и
количество устройств для обогрева и охлаждения, а также приборов контроля
за хранением).
43. Склад для хранения вспомогательных материалов (количество,
площадь (м2), наименование хранимых материалов).
11. Охрана окружающей среды
44. В сведениях о природоохранных мероприятиях отражается дата и N документа уполномоченного органа, согласовавшего выбросы вредных веществ в атмосферу, сброс стоков и утилизацию отходов от производства (стеклобой, лом цветных и черных металлов, горючесмазочные материалы и другие).
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)