Қазақстан Республикасының аумағында банк шотын ашпай қолма-қол жасалмайтын төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасы 2000 жылғы 13 қазан N 395 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 26 қараша N 1304 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол жасалмайтын төлемдердi жүзеге асыруды реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында банк шотын ашпай қолма-қол жасалмайтын төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Төлем жүйесi басқармасы (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 13 қазандағы
N 395 қаулысымен
"бекітілген"
Қазақстан Республикасының аумағында банк шотын ашпай қолма-қол
жасалмайтын төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру
қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан без открытия банковского счета
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 октября 2000 года № 395. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2000 года № 1304. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей осуществление безналичных платежей на территории Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан без открытия банковского счета.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения постановлением Правления НацБанка РК от 12 августа 2006 года N 74 (порядок введения в действие см.  п.4 ).
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 13 октября 2000 года N 395
Правила
осуществления безналичных платежей и переводов денег
на территории Республики Казахстан без открытия банковского счета
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 26.04.2013 № 117 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында банк шотын ашпай қолма-қол жасалмайтын төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) Қазақстан Республикасының аумағында клиентке банк шотын ашпай қолма-қол жасалмайтын төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Банктiк есепшот ашпай ақшаның төлемдерi мен аударымдарына ақша жөнелтушi және (немесе) бенефициар банктiк есепшоттарды қолданбай жүзеге асатын төлемдер мен аударымдар жатады және олар ақша жөнелтушi көрсеткен бенефициар пайдасына қолма-қол ақшасыз тәртiппен аударылуы және (немесе) бенефициардың өз банктiк есепшотынан тыс қолма-қол ақшаны алу үшiн қолма-қол ақшаны төлеу арқылы жасалады.
Бұл ретте заңды тұлғалардың бюджетке төлемдерді, сондай-ақ ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды төлеуін қоспағанда, заңды тұлғалардың және олардың бөлімшелерінің жүзеге асыратын ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдары олар банк шотын ашқан кезде ғана жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарына сәйкес банкке қолма-қол ақшамен зейнетақы жарналарын енгізуге құқылы тұлғалар банктік есепшот ашпай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын төлейді.
Заңды тұлғаға банктiң қызметіне бір мың айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын мөлшерде қолма-қол ақша жарнасы арқылы ақы төлеуге рұқсат беріледі.
Ескерту: 2-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.07.04 N 204, 2005.08.27 N 95, 2011.05.30 № 52 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан без открытия банковского счета (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» и определяют порядок осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банки), без открытия клиенту банковского счета.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. К платежам и переводам денег без открытия банковского счета относятся платежи и переводы, при осуществлении которых отправитель денег и (или) бенефициар не используют банковские счета, и которые производятся путем взноса наличных денег для перевода их в безналичном порядке в пользу указанного отправителем денег бенефициара и (или) получения наличных денег бенефициаром, минуя свой банковский счет.
При этом безналичные платежи и переводы денег, осуществляемые юридическими лицами и их подразделениями, производятся только при открытии ими банковского счета, за исключением уплаты юридическими лицами платежей в бюджет, а также добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений.
Уплата обязательных пенсионных взносов без открытия банковского счета производится лицами, имеющими право вносить пенсионные взносы наличными деньгами в банк в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
Допускается оплата юридическим лицом услуг банка путем взноса наличных денег в размере, не превышающем одну тысячу месячных расчетных показателей.
Сноска. Пункт 2 с изменениями -  постановлениями Правления Национального Банка РК от 4 июля 2003 года N 204 (вводится в действие с 1 января 2004 года); от 27 августа 2005 года N 95 (порядок введения в действие см. п.3 пост.от 27 августа 2005 года N 95 ); от 30.05.2011  № 52 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Қағидалар банктен тыс қолма-қол ақшаны нақты берумен байланысты қатынастарды реттемейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қағидаларда «Ақша төлемі мен аударымы туралы» 1998 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер туралы заң) 3-бабында және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1155 тіркелген «Төлем тапсырмаларды, төлемдік талап-тапсырмаларды, инкассалық өкімдерді ресімдеу, пайдалану және орындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 25 сәуірдегі № 179 қаулысында (бұдан әрі – № 179 нұсқаулық) көзделген ұғымдар пайдаланылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Клиенттiң банктiк шотын ашпай жасалатын төлемдер мен ақша аударымдары теңгемен де, шетел валютасымен де жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Резиденттер мен резидент еместер арасында немесе резидент еместер арасында жүзеге асырылатын клиенттiң банктiк есепшотын ашпай ақшаның теңгедегi төлемдерi мен аударымдары, сондай-ақ ақшаның шетелдiк валютадағы барлық төлемдерi мен аударымдары Қазақстан Республикасының валюта заңдарында белгiленген талаптарға сәйкес жасалады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы N 67 Қаулысымен.
6-1. Банк (алушы-банк, бенефициар банкі, делдал-банк) ақша жөнелтуші және/немесе бенефициар туралы ақпаратты (атауы не тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру коды (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) (бар болса), жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру коды болмаған жағдайда жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (жеке тұлға үшін) және почталық мекенжайы (елі, қаласы, индексі, көшесі, үй мен пәтер нөмірі), сондай-ақ «Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес клиентті тиісінше тексеру жөніндегі шараларды жүргізу талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, ақша жөнелтуші жүргізген ақша төлемi мен аударымы туралы мәліметтерді операция жасалған күннен бастап бес жыл ішінде сақтайды.
Ескерту. 1-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 26.04.2013 № 117 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

3. Правила не регулируют отношения, которые связаны с физической передачей наличных денег, минуя банк.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В Правилах используются понятия, предусмотренные в статье 3 Закона Республики Казахстан от 29 июня 1998 года «О платежах и переводах денег» (далее – Закон о платежах) и постановлении Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года № 179 «Об утверждении Инструкции по оформлению, использованию и исполнению платежных поручений, платежных требований-поручений, инкассовых распоряжений», зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1155 (далее – Инструкция № 179).
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Платежи и переводы денег без открытия банковского счета клиента осуществляются как в тенге, так и в иностранной валюте.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Платежи и переводы денег без открытия банковского счета клиента в тенге, которые осуществляются между резидентами и нерезидентами или между нерезидентами, а также все платежи и переводы денег в иностранной валюте, производятся в соответствии с требованиями, установленными валютным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац. Банка РК от 25 июня 2007 г. N 67 (вводится в действие со дня официального опубликования).
6-1. Банк (банк-получатель, банк бенефициара, банк-посредник) хранит в течение пяти лет со дня совершения операции информацию об отправителе денег и/или бенефициаре (наименование либо фамилию, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный код (при наличии), индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН) или бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) (при наличии), в случае отсутствия у физического лица индивидуального идентификационного кода данные документа, удостоверяющего личность (для физического лица), и почтовый адрес (страна, город, индекс, улица, номер дома и квартиры), а также сведения о проведенном отправителем денег платеже и переводе денег, за исключением случаев, когда не требуется проведение мер по надлежащей проверке клиента в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 августа 2009 года «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма».
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Банк шотын ашпай ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдары түбіртектер, кіріс касса ордерлері, хабарлама-шоттар, бюджетке төлемдер төлеуге арналған түбіртек-хабарламалар, зейнетақы жарналарын аударуға түбіртек-хабарламалар, әлеуметтік аударымдарды төлеуге түбіртек-хабарламалар және қолма-қол ақшаны қабылдау үшін пайдаланылатын басқа да құжаттар негізінде жүзеге асырылады. Бұл құжаттар төлем құжаттары (бұдан әрі - төлем хабарламалары) болып табылады. Қағаз тасымалдауышта ұсынылған төлем хабарламаларында түзетулерге жол берілмейді.
Осы тармақта белгіленген талаптар қолма-қол ақшаны банкке электрондық терминалдар арқылы енгізу жолымен жүзеге асырылатын банктік шот ашпай ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру жағдайында қолданылмайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.07.04 N 204, 2005.08.27 N 95, 2007.06.25 N 67, 2011.05.30 № 52 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулыларымен.
8. Төлем хабарламаларында Қағидалардың 11-тармағында белгіленген міндетті деректемелер болады. Осы тармақта көзделген нормалар коммуналдық қызмет көрсету ақысын төлеуге арналған шот-хабарламаларға, жеке тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың бюджетке төленетін төлемдерді төлеуіне арналған түбіртек-хабарламаларға, сондай-ақ зейнетақы жарналарын аударуға және әлеуметтік аударымдарды төлеуге арналған түбіртек-хабарламаларға қолданылмайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Банк төлем хабарламаларын банктiң белгiленген операция күнi iшiнде қабылдайды.
2. Төлем хабарламаларын ресiмдеудің жалпы талаптары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 26.04.2013 № 117 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерi төлем хабарламаларының нысанын белгiлемеген жағдайда ақша жөнелтушi алушы банк немесе iскерлiк айналым дәстүрлерiмен белгiленген нысанда банкке төлем хабарламаларын ұсынады.
11. Банктiк шотты ашпай төлемдер мен ақша аударымдарын жасаған кезде төлем хабарламаларында мынадай мiндеттi деректемелер қамтылады:

7. Осуществление безналичных платежей и переводов денег без открытия банковского счета производится на основании квитанций, приходных кассовых ордеров, счетов-извещений, квитанций-извещений на уплату платежей в бюджет, квитанций-извещений на перечисление пенсионных взносов, квитанций-извещений на уплату социальных отчислений и других документов, используемых для принятия наличных денег. Данные документы являются платежными документами (далее - платежные извещения). Исправления на платежных извещениях, представленных на бумажном носителе, не допускаются.
Требования, установленные настоящим пунктом, не распространяются на случаи осуществления платежей и переводов денег без открытия банковского счета, осуществляемых путем взноса наличных денег через электронные терминалы в банк.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Нац. Банка РК от 4 июля 2003 года N  204 (вводится в действие с 1 января 2004 года); от 27 августа 2005 года N 95 (порядок введения в действие см. п.3 пост.от 27 августа 2005 года N 95 ); от 25 июня 2007 г.  N 67 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 30.05.2011 № 52 (вводится в действие со дня официального опубликования).
8. Платежные извещения содержат обязательные реквизиты, установленные пунктом 11 Правил. Нормы, предусмотренные настоящим пунктом, не распространяются на счета-извещения на оплату коммунальных услуг, квитанции-извещения на уплату физическими лицами, индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами платежей в бюджет, а также на квитанции-извещения на перечисление пенсионных взносов и уплату социальных отчислений.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Платежные извещения принимаются банком в течение установленного операционного дня банка.
2. Общие требования
к оформлению платежных извещений
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Платежные извещения предъявляются отправителем денег в банк по форме, установленной банком-получателем или обычаями делового оборота, если форма платежных извещений не установлена нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
11. При платежах и переводах денег без открытия банковского счета платежные извещения содержат следующие обязательные реквизиты:

1) төлем хабарламасының атауы;
2) төлем хабарламасының нөмірі, оның жасалу күні, айы, жылы;
3) ақша жөнелтуші жеке тұлғаның және (немесе) бенефициардың аты-жөні, әкесінің аты (егер ол бар болса) немесе ақша жөнелтуші заңды тұлғаның немесе бенефициардың ұйымдастыру-құқықтық нысанын қоса алғанда, толық атауы;
4) ақша жөнелтушінің немесе бенефициардың жеке сәйкестендіру кодтары. Жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру коды болмаған жағдайда, оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, сондай-ақ пошталық мекенжайы (елі, қаласы, индексі, көшесі, үй және пәтер нөмірі) көрсетіледі;
5) ұйымдастыру-құқықтық нысанын қоса алғанда, жөнелтушiнің банкінің және бенефициардың банкінің толық атауы, олардың банктiк сәйкестендіру кодтары;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1011 тіркелген «Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы» 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысында белгіленген ақша жөнелтушiнiң «АЖК» коды, бенефициардың «БеК» коды, төлем мақсаты және оның кодтық белгiленуі;
7) санмен және жазумен белгiленген төлем сомасы;
8) ақша аударымы олардың жеке сәйкестендіру коды көрсетіле отырып жүргізілген жағдайда, ақша жөнелтушінің немесе бенефициардың ЖСН-і немесе БСН-і;
9) ақша жөнелтушi заңды тұлға болған жағдайда - оның уәкiлеттi тұлғарының тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған кезде), қолы, сондай-ақ мөр бедері (ол болған кезде). Ақша жөнелтушi жеке тұлға болған жағдайда - оның қолы.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2015 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
12. Қажет болған жағдайда ақша жөнелтуші төлем хабарламасында валюталау күнін көрсетеді. Коммуналдық қызметке ақы төлеуге арналған хабарлама-шоттарда валюталау күнi көрсетілмейді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1) наименование платежного извещения;
2) номер платежного извещения, число, месяц, год его составления;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица - отправителя денег и (или) бенефициара либо полное наименование, включая организационно-правовую форму юридического лица - отправителя денег или бенефициара;
4) индивидуальные идентификационные коды отправителя денег или бенефициара. В случае отсутствия у физического лица - индивидуального идентификационного кода указываются данные документа, удостоверяющего его личность, а также почтовый адрес (страна, город, индекс, улица, номер дома и квартиры);
5) полное наименование, включая организационно-правовую форму, банка отправителя и банка бенефициара, их банковские идентификационные коды;
6) код отправителя денег «КОд», код бенефициара «Кбе», назначение платежа и его кодовое обозначение, установленные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 «Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1011;
7) сумма платежа, обозначенная цифрами и прописью;
8) ИИН или БИН отправителя денег или бенефициара, в случае если перевод производится с указанием их индивидуального идентификационного кода;
9) в случае если отправителем денег является юридическое лицо - фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись его уполномоченных лиц, а также оттиск печати (при ее наличии). В случае если отправителем денег является физическое лицо - его подпись.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 25.02.2015 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При необходимости отправитель денег указывает в платежном извещении дату валютирования. В счетах-извещениях на оплату коммунальных услуг дата валютирования не указывается.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
До 01.01.2012 года аббревиатуры "ИИН (БИН)", "БИН" считать аббревиатурой "РНН", "бизнес–идентификационный номер" считать словами "регистрационный номер налогоплательщика" (см. п. 3 постановления Правления Национального Банка РК от 30.05.2011 № 52).

13. Жеке тұлға бюджетке төлемдер төлеуге арналған түбіртек-хабарламаны Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы бланкіде, дара кәсіпкер, жеке нотариус, жеке сот орындаушысы немесе адвокат Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы бланкілерде ұсынады.
Заңды тұлға бюджетке төлемдер төлеуге арналған түбіртек-хабарламаны Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы бланкіде ұсынады. Заңды тұлға өзінің филиалдары (өкілдіктері, құрылымдық бөлімшелері) үшін бюджетке төлемдер төлеген кезде «ақша жөнелтуші» деген бағанда заңды тұлға филиалының (өкілдігінің, құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі, «БСН» деген бағанда филиалдың (өкілдіктің, құрылымдық бөлімшенің) бизнес - сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі, «ақша жөнелтушінің мекенжайы мен телефоны» деген бағанда заңды тұлғаның мекенжайы және телефоны көрсетіледі.
Көлік құралдарына салық төлеу кезінде «Төлем атауы» деген бағанда көлік құралының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Бұл деректеме төлем хабарламасының «Төлем атауы» деген бағанында «Жеке тұлғалардан көлік құралдарына салық» деген жазудың астында мынадай ретпен көрсетіледі: «VIN» сөзі, көлік құралының сәйкестендіру нөмірі, «/V» символдары.
Салық төлеушінің алушы-банкке қолма-қол ақша енгізген күні ақша жөнелтушінің бюджетке төлемдер төлеуге арналған түбіртек-хабарламада көрсеткен күнімен сәйкес келеді. Бюджетке төлемдер төлеуге арналған түбіртек-хабарламада оның атауына сәйкес келетін бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі. Жөнелтуші бенефициар деректемелерінің және бюджеттік жіктеу кодының дұрыс көрсетілуін қамтамасыз етеді.
Зейнетақы жарналарын аударуға арналған түбіртек-хабарлама Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы бланкіде ұсынылады.
Әлеуметтік аударымдарды төлеуге арналған түбіртек-хабарлама Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы бланкіде ұсынылады. 50-ден астам позициядан (аты-жөннен) тұратын Қағидаларға 5-қосымшаның екінші бөлігінде көзделген хабарлама (әлеуметтік аударымдарға арналған) алушы-банкке электрондық тасымалдағыштардағы көшірмесімен қоса ұсынылады. Алушы-банк қажет болған жағдайда, егер бұл алушы-банктің ішкі құжаттарында белгіленген болса, 50 және одан аз позициядан (аты-жөннен) тұратын Қағидаларға 5-қосымшаның екінші бөлігінде көзделген хабарламаның (әлеуметтік аударымдарға арналған) электрондық көшірмесін ұсынуды талап етеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

13. Квитанция-извещение на оплату платежей в бюджет предъявляется физическим лицом на бланке установленной формы согласно приложению 1 к Правилам, индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, частным судебным исполнителем или адвокатом – на бланках установленной формы согласно приложению 2 к Правилам.
Квитанция-извещение на уплату платежей в бюджет предъявляется юридическим лицом на бланке установленной формы согласно приложению 3 к Правилам. При уплате юридическим лицом платежей в бюджет за свои филиалы (представительства, структурные подразделения) в графе «отправитель денег» указывается наименование филиала (представительства, структурного подразделения) юридического лица, в графе «БИН» указывается бизнес - идентификационный номер филиала (представительства, структурного подразделения), в графе «адрес и телефон отправителя денег» указываются адрес и телефон юридического лица.
При уплате налога на транспортные средства в графе «Наименование платежа» указывается идентификационный номер транспортного средства. Данный реквизит указывается в графе «Наименование платежа» платежного извещения под надписью «Налог на транспортные средства с физических лиц» в следующей последовательности: слово «VIN», идентификационный номер транспортного средства, символы «/V».
Дата внесения налогоплательщиком наличных денег в банк-получатель совпадает с датой, указанной отправителем денег в квитанции-извещении на уплату платежей в бюджет. В квитанции-извещении на уплату платежей в бюджет указывается код бюджетной классификации, соответствующий его наименованию. Правильность указания реквизитов бенефициара и кода бюджетной классификации обеспечивается отправителем.
Квитанция-извещение на перечисление пенсионных взносов предъявляется на бланке установленной формы согласно приложению 4 к Правилам.
Квитанция-извещение на уплату социальных отчислений предъявляется на бланке установленной формы согласно приложению 5 к Правилам. Извещение (для социальных отчислений), которое предусмотрено частью второй приложения 5 к Правилам, содержащее более 50 позиций (фамилий), представляется в банк-получатель с приложением ее копии на электронном носителе. Допускается истребование банком-получателем электронной копии извещения (для социальных отчислений), которое предусмотрено частью второй приложения 5 к Правилам, содержащего 50 и менее позиций (фамилий), если это предусмотрено внутренними документами банка-получателя.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Ақша жөнелтушіге төлем хабарламаларында өзiнiң мекенжайына және бенефициардың мекенжайына (телефон нөмiрi, факс нөмiрi, электрондық пошта мекенжайы және басқа да мәлiметтер) қатысты қосымша мәлiметтер көрсетуге рұқсат беріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Төлем хабарламаларын қабылдау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 26.04.2013 № 117 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Ақша жөнелтушіден төлем хабарламасын қабылдаған кезде алушы банк оны акцептейді және Төлемдер туралы заңда белгіленген мерзімдерде орындайды.
Төлем хабарламасын акцептей отырып, алушы банк бенефициардың пайдасына ақша аударуға міндеттеме қабылдайды.
Алушы-банк бюджетке төлемдер төлеуге, сондай-ақ зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды төлеуге енгізілген қолма-қол ақшаны алушы-банкке олар енгізілген күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірмей бенефициарға аударуы тиіс.
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003.07.04 N 204, 2005.08.27 N 95, 2011.05.30  № 52(қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
16. Ақша жөнелтушiден төлем хабарламасын қабылдаған кезде алушы банк ақша жөнелтушiге қолма-қол ақшаны қабылдау жөнiнде тиiстi растау бередi.
17. Банктiк шотты ашпай жүргізілетін төлемдер мен ақша аударымдары бойынша клиенттердiң төлем хабарламаларын орындағаны үшiн банктерге клиенттерден комиссиялық сыйақы алуға рұқсат беріледі.
Комиссиялық сыйақының мөлшерiн, төлеу тәртібін және мерзiмiн банк дербес белгiлейдi.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Егер алушы банк пен ақша жөнелтушінің арасындағы ақша аударымы шартында (бюджетке төлемдер төлеу мақсатындағы ақша аударымы шарттарын қоспағанда) өзгеше көзделмесе, төлем хабарламасын орындаған кезде алушы банк төлем сомасының есебінен комиссиялық сыйақы алмайды.

14. Допускается указание отправителем денег в платежных извещениях дополнительных сведений, касающихся его местонахождения и местонахождения бенефициара (номер телефона, номер факса, адрес электронной почты и другие сведения).
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Прием платежных извещений
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При принятии от отправителя денег платежного извещения банк-получатель акцептует его и исполняет в сроки установленные Законом о платежах.
Акцептуя платежное извещение, банк-получатель принимает обязательство осуществить перевод денег в пользу бенефициара.
Наличные деньги, внесенные в уплату платежей в бюджет, а также в уплату пенсионных взносов и социальных отчислений, подлежат перечислению бенефициару банком-получателем не позднее следующего операционного дня с даты их внесения в банк-получатель.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 4 июля 2003 года N 204 (вводится в действие с 1 января 2004 года); от 27 августа 2005 года N 95 (порядок введения в действие см. п.3 пост.от 27 августа 2005 года N 95); от 30.05.2011  № 52 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При принятии платежного извещения от отправителя денег банк-получатель выдает отправителю денег соответствующее подтверждение о принятии наличных денег.
17. За исполнение платежных извещений клиентов по платежам и переводам денег без открытия банковского счета допускается взимание банком комиссионного вознаграждения с клиентов.
Размер, порядок и сроки уплаты комиссионного вознаграждения устанавливаются банком самостоятельно.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. При исполнении платежного извещения банк-получатель не взимает комиссионное вознаграждение за счет суммы платежа, если иное не предусмотрено договором перевода денег между банком-получателем и отправителем денег (за исключением договоров перевода денег в целях уплаты платежей в бюджет).

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Банк ақша жөнелтушінің төлем хабарламаларын қабылдаудан мынадай жағдайларда бас тартады:
1) төлем хабарламасы Қағидаларда белгiленген талаптарды және (немесе) ақша аудару шартының талаптарын бұза отырып толтырылғанда және (немесе) берiлгенде;
2) ақша жөнелтушi ақша аудару үшiн қажеттi ақша сомасын қамтамасыз етпеген жағдайда;
3) банк төлем хабарламасында санмен және жазумен көрсетiлген сомалардың сәйкес еместiгiн анықтаған жағдайда;
4) Қазақстан Республикасының заңдары және (немесе) ақша аудару шарты белгiлеген басқа да талаптарды сақтамаған жағдайда.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 26.04.2013 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.01.2016  № 32(алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3-1. Ақша төлемі мен аударымын банктік шот ашпай-ақ
электрондық терминалдар арқылы жүзеге
асыру ерекшеліктері
Ескерту. 3-1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 26.04.2013 № 117 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 3-1-тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы N 67 Қаулысымен.
19-1. Төлемдер мен ақша аударымдарын банктік шот ашпай электрондық терминалдар арқылы жүзеге асыру банк қолма-қол ақшаны жіберушіден электрондық терминалды пайдалана отырып қабылдауды жүзеге асыру кезінде жасалатын электрондық төлем хабары (бұдан әрі - төлем хабары) негізінде жүзеге асырылады. Төлем хабары ақша жіберушінің банкке бенефициардың пайдасына төлем және/немесе ақша аударымын жүзеге асыру туралы нұсқауын білдіреді.
19-2. Төлемдер мен ақша аударымдарын банктік шотты ашпай электрондық терминалдар арқылы қолма-қол ақша енгізу жолымен жүзеге асыру кезінде ақша жөнелтушіге чек беріледі, чекте мынадай міндетті деректемелер қамтылады:
1) құжаттың нөмірі, жазылған күні, айы, жылы;
2) ақша жөнелтушінің банкінің және бенефициардың атауы;
3) төлем сомасы;
4) банктің комиссиялық сыйақы сомасы;
5) төлем валютасы;
6) төлем мақсаты;
7) төлем мақсатының коды.
Ескерту. 19-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Банк отказывает отправителю денег в приеме платежных извещений если:
1) платежное извещение заполнено и (или) предъявлено с нарушением требований, установленных Правилами и (или) условиями договора перевода денег;
2) отправителем денег не обеспечена сумма денег, необходимая для осуществления перевода денег;
3) банком обнаружены несоответствия сумм, указанных в платежном извещении, цифрами и прописью;
4) при несоблюдении иных требований, установленных законодательством Республики Казахстан и (или) условиями договора о переводе денег.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-1. Особенности осуществления платежей и переводов денег без открытия банковского счета через электронные терминалы
Сноска. Заголовок главы 3-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Постановление дополнено главой 3-1 в соответствии с постановлением Правления Нац. Банка РК от 25 июня 2007 г. N 67 (вводится в действие со дня официального опубликования).
19-1. Осуществление платежей и переводов денег без открытия банковского счета через электронные терминалы производится на основании платежного электронного сообщения, составляемого при осуществлении банком приема наличных денег от отправителя с использованием электронных терминалов (далее - платежное сообщение). Платежное сообщение представляет собой указание отправителя денег банку об осуществлении платежа и/или перевода денег в пользу бенефициара.
19-2. При осуществлении платежей и переводов денег без открытия банковского счета путем взноса наличных денег через электронные терминалы отправителю денег выдается чек, который содержит следующие обязательные реквизиты:
1) номер документа, число, месяц, год выписки;
2) наименование банка отправителя денег и бенефициара;
3) сумму платежа;
4) сумму комиссионного вознаграждения банка;
5) валюту платежа;
6) назначение платежа;
7) код назначения платежа.
Сноска. Пункт 19-2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19-3. Ақша жөнелтуші бюджетке төлемдерді электрондық терминалдар арқылы жүзеге асырған кезде чекте Қағидалардың 19-2-тармағында көзделген деректемелерден басқа мынадай деректемелер болуға тиіс:
1) клиенттің сәйкестендіру нөмірі;
2) бюджеттік жіктеу кодының цифрлық белгісін көрсете отырып, бюджетке төленетін төлемдердің атауы;
3) мемлекеттік кіріс органының коды (цифрлық белгісі);
4) көлік құралына салық төлеу кезінде көлік құралының сәйкестендіру нөмірі.
Чекте қажет болған жағдайда банк белгілеген қосымша деректемелер болуы мүмкін.
Ескерту. 19-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 26.04.2013 № 117 (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2015 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
19-4. Ақша жіберушіге электрондық терминал беретін чек бастапқы құжат мәртебесіне ие және банкке электрондық терминал арқылы қолма-қол ақша енгізу жолымен төлем және/немесе ақша аударымын жүзеге асыру фактісін растайтын құжат болып табылады.
19-5. Электрондық терминалдар арқылы қолма-қол ақша қабылданғаннан және Қағидалардың 19-2 және/немесе 19-3-тармақтарының талаптарына сәйкес жасалған чектер берілгеннен кейін банкте ақша жөнелтушінің алдында бенефициардың пайдасына төлемді және/немесе ақша аударымын жүзеге асыру бойынша міндеттеме туындайды.
Ескерту. 19-5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Ақша аударымы туралы шарт
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 26.04.2013 № 117 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Банктiк есепшот ашпай ақшаны аудару ақша аудару туралы шарт бойынша жүзеге асырылады. Ақша аудару туралы шарт бойынша бiр тарап (алушы банк) екiншi тараптың (ақша жөнелтушiнiң) тапсырмасымен ақша жөнелтушiге жеке бiрегейлендiру кодын бермей, үшiншi адамның пайдасына ақша аударуды мiндетiне алады.
21. Ақша аударымы туралы шартты жасаған кезде алушы банк және ақша жөнелтуші ақша аудару тәртібін, оның iшiнде комиссиялық сыйақы алу тәртібін, сондай-ақ ақша аударымы бойынша өз құқықтарын, мiндеттерiн және жауапкершiлiгiн келiседі.

19-3. При осуществлении отправителем денег платежей в бюджет через электронные терминалы чек, помимо реквизитов, предусмотренных пунктом 19-2 Правил, содержит следующие реквизиты:
1) идентификационный номер клиента;
2) наименование платежей в бюджет с указанием цифрового значения кода бюджетной классификации;
3) код органа государственных доходов (цифровое значение);
4) при уплате налога на транспортное средство идентификационный номер транспортного средства.
Чек при необходимости содержит дополнительные реквизиты, установленные банком.
Сноска. Пункт 19-3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие с 01.07.2013); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 25.02.2015 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-4. Чек, выдаваемый электронным терминалом отправителю денег, имеет статус первичного документа и служит подтверждением факта осуществления платежа и/или перевода денег путем взноса наличных денег в банк через электронный терминал.
19-5. После приема наличных денег через электронные терминалы и выдачи чека, составленного в соответствии с требованиями пунктов 19-2 и/или 19-3 Правил, у банка возникает обязательство перед отправителем денег по осуществлению платежа и/или перевода денег в пользу бенефициара.
Сноска. Пункт 19-5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Договор о переводе денег
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Перевод денег без открытия банковского счета осуществляется по договору о переводе денег. По договору о переводе денег одна сторона (банк-получатель) обязуется по поручению другой стороны (отправителя денег) перевести деньги в пользу третьего лица без присвоения индивидуального идентификационного кода отправителю денег.
21. При заключении договора о переводе денег банк-получатель и отправитель денег оговаривают порядок осуществления перевода денег, в том числе порядок взимания комиссионного вознаграждения, а также свои права, обязанности и ответственность по переводу денег.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Банк клиенттiң осындай банктiк қызметтi көрсетуге ұсыныс берген кезде төлем хабарламасын орындауға қабылдаған жағдайда ақша аудару туралы шарт жасалған болып саналады немесе электрондық терминал арқылы қолма-қол ақшаны енгізу жолымен төлемнің және/немесе ақша аударымының жүзеге асырылғанын растайтын чек береді.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізіледі - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы N 67 Қаулысымен.
23. Алушы банк банктiк есепшот ашпай ақша аударатын ақша жөнелтушiнi төлем жасау тәртiбiмен және қызмет көрсетудiң осы түрiн ұсыну бойынша банктiң iшкi ережесi белгiлеген жеке тарифтерiмен таныстыруға мiндеттi.
5. Ақша аударымын жүзеге асыру
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 26.04.2013 № 117 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
24. Ақша аударымын жүзеге асыру үшін ақша жөнелтушінің банкі қабылданған төлем хабарламасы немесе құрылған төлем хабары негізінде орындалуы Төлемдер туралы заңда және № 179 нұсқаулықта көзделген тәсілдермен және тәртіппен жүргізілетін тиісті төлем тапсырмасын ресімдейді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Ақша төлемi мен аударымын аяқтау
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 26.04.2013 № 117 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
25. Банктiк шоты жоқ бенефициардың пайдасына ақша қабылдаған кезде бенефициардың банкi бенефициарға оның пайдасына ақша түскенi туралы белгiленген нысанда жасалған банк хабарламасын жiберу арқылы немесе банк белгілеген өзге де тәсілмен хабарлайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Ақша жөнелтушiнiң төлем хабарламасына немесе төлем хабарына сәйкес ақша аударымы:

Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Договор о переводе денег считается заключенным, если банк принимает к исполнению платежные извещения клиента в момент обращения клиента с предложением об оказании ему такой банковской услуги или выдает чек, подтверждающий осуществление платежа и/или перевода денег путем взноса наличных денег через электронный терминал.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац. Банка РК от 25 июня 2007 г.  N 67 (вводится в действие со дня официального опубликования).
23. Банк-получатель обязан ознакомить отправителя денег, осуществляющего перевод денег без открытия банковского счета, с порядком осуществления платежа и с собственными тарифами, установленными внутренними правилами банка по предоставлению данного вида услуг.
5. Осуществление перевода денег
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Для осуществления перевода денег банк отправителя денег на основании принятого платежного извещения или созданного платежного сообщения оформляет соответствующее платежное поручение, исполнение которого производится способами и в порядке, предусмотренными Законом о платежах и Инструкцией № 179.
Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Завершение платежей и переводов денег
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. При принятии денег в пользу бенефициара, не имеющего банковского счета, банк бенефициара извещает бенефициара о получении денег в его пользу, путем направления извещения, составленного банком в установленной им форме или иным способом, установленным банком.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Перевод денег в соответствии с платежным извещением или платежным сообщением отправителя денег считается завершенным с момента:

1) бенефициардың пайдасына ақша түскен кезде оның банктiк есепшоты бойынша бухгалтерлiк жазба жасалған;
2) бенефициардың банктiк есепшоты болмаған жағдайда бенефициар банкi бенефициарға қолма-қол ақшаны нақты берген кезден бастап аяқталды деп есептеледi.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізіледі - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы N 67 Қаулысымен.
27. Бенефициар жеке басын куәландыратын құжат ұсынған кезде бенефициар банкі бенефициарға - жеке тұлғаға төлем хабарламасы бойынша қолма-қол ақша сомасын береді.
28. Банк бенефициарға төлемнің жүзеге асырылғанын растайтын және ақша жөнелтушінің төлем хабарламасының талаптары бар құжатты береді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Қолма-қол ақшаны алған кезде бенефициар тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың деректерін, сондай-ақ алынған ақша сомасын, төлем валютасын міндетті түрде көрсете отырып банктің тиісті құжатына қол қояды.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Бенефициар төлем хабарламасы бойынша ақша аударымы сомасын алу үшiн келмеген жағдайда (оның банктiк шоты болмаған жағдайда), бенефициардың банкі осы соманы екiншi деңгейдегi банктерге арналған бухгалтерлiк есеп жоспарында көзделген банктің тиісті шоттарында банк белгiлеген мерзiмде есепке алады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Төлем хабарламасының орындалуын керi қайтарып алу және тоқтата тұру Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Банк шотын ашпай аударым жасау кезiнде ақшаны қайтару
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 26.04.2013 № 117 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
32. Ақша аударымын жүзеге асыру мүмкiн болмаған кезде, ақша жөнелтушiнің банкі және бенефициардың банкi ақшаны ақша жөнелтушiге қайтару үшiн қажеттi шаралар қабылдайды.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1) совершения бухгалтерской записи по банковскому счету бенефициара при поступлении денег в его пользу;
2) фактической выдачи наличных денег бенефициару банком бенефициара, если бенефициар не имеет банковского счета.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац. Банка РК от 25 июня 2007 г.  N 67 (вводится в действие со дня официального опубликования).
27. Выдача бенефициару - физическому лицу суммы наличных денег по платежному извещению производится банком бенефициара при предъявлении бенефициаром документа, удостоверяющего личность.
28. Банк выдает бенефициару документ, подтверждающий осуществление платежа и содержащий условия платежного извещения отправителя денег.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Бенефициар при получении наличных денег расписывается в соответствующем документе банка с обязательным указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), данных документа, удостоверяющего личность, а также суммы полученных денег, валюты платежа.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Банк бенефициара при неявке бенефициара для получения суммы перевода денег по платежному извещению (в случае отсутствия его банковского счета) учитывает данную сумму на соответствующих счетах банка, предусмотренных планом счетов бухгалтерского учета для банков второго уровня, в сроки, установленные банком.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Отзыв и приостановление исполнения платежного извещения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан
7. Возврат денег при переводах без открытия банковского счета
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. При невозможности осуществления перевода денег банк отправителя денег и банк бенефициара предпринимают необходимые меры по их возврату отправителю денег.
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

33. Қате нұсқаудың орындалу фактiсi анықталған жағдайда осындай аударым сомасы ақша жөнелтушi банкке осы фактi анықталған күннен бастап келесi операция күнiнен кешiктiрмей, қайтару себебiн көрсете отырып қайтарылады.
34. Ақша жөнелтушi банкке қате аударылған ақша сомасын қайтарған кезде:
1) ақша жөнелтушiнiң банктiк есепшоты болған жағдайда осы сома бұл есепшотқа есептеледi;
2) ақша жөнелтушiнiң банктiк есепшоты болмаған жағдайда ақша сомасы банкте екiншi деңгейдегi банктер үшiн бухгалтерлiк есепшот жоспары көздеген есепшоттарда есепке алынады.
35. Бенефициардың банкі ақшаны қайтарған кезде, ақша жөнелтушінің банкі қайтарылған ақша түскен күнінен бастап үш операциялық күн ішінде ақша жөнелтушіге осындай қайтару туралы банк белгілеген тәсілдермен хабарлайды.
Егер ақша қайтару ақша аудару туралы қате нұсқауды орындау себебімен жүргізілген жағдайда, төлемді қайтару туралы ақша жөнелтушiге хабар бермеуге рұқсат беріледі. Ақша қайтарылғаннан кейiн үш операциялық күн iшiнде ақша жөнелтушінің банкі бенефициардың банкіне тиiстi деректемелерi бар төлем құжатын жiбереді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36. Ақша жөнелтушiнiң банктiк есепшоты болмаған жағдайда қайтарылған ақшаны төлеу ақша жөнелтушiнiң банктiң ақша аударуды қабылдау туралы белгiсi бар тиiстi құжатты көрсете отырып, ақша жөнелтушi банктiң кассасы арқылы жүзеге асады.
37. Алушы банк ақша жөнелтушiнiң төлем хабарламасы қате орындалғаны үшiн, егер оның кiнәсiнен қате кеткен жағдайда, Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде және ақша аудару шартында көзделгендей жауап бередi.
Егер төлем хабарламасында қатенi ақша жөнелтушi жiберсе, алушы банк қате орындалған төлем хабарламасына жауап бермейдi.
8. Тараптардың жауапкершiлiгi
Ескерту. 8-тарау алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Қосымша талаптар
Ескерту. 9-тарау алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 26.04.2013 № 117 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Төраға
Қазақстан Республикасының аумағында
банк шотын ашпай қолма-қол жасалмайтын
төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына 1-қосымша
Нысан

33. В случае установления факта исполнения ошибочного указания, сумма такого перевода возвращается банку отправителя денег не позднее следующего операционного дня со дня установления данного факта, с указанием причины возврата.
34. При возврате банку отправителя денег ошибочно переведенной суммы денег:
1) при наличии банковского счета отправителя денег данная сумма зачисляется на этот счет;
2) при отсутствии банковского счета отправителя денег, сумма учитывается в банке на счетах, предусмотренных планом счетов бухгалтерского учета для банков второго уровня.
35. При возврате денег банком бенефициара банк отправителя денег в течение трех операционных дней со дня поступления возвращенных денег уведомляет отправителя денег о таком возврате способами, установленными банком.
В случае если возврат денег произведен по причине исполнения ошибочного указания о переводе денег, то допускается не уведомление отправителя денег о возврате платежа. В течение трех операционных дней со дня возврата денег банком отправителя денег направляется в адрес банка бенефициара платежный документ с надлежащими реквизитами.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. При отсутствии банковского счета отправителя денег, выплата возвращенных денег производится через кассу банка отправителя денег с предъявлением отправителем денег соответствующего документа с отметками банка о принятии перевода.
37. Банк-получатель несет ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан и договором перевода денег, за ошибочное исполнение платежного извещения отправителя денег, в случае если ошибка была допущена по его вине.
Банк-получатель не несет ответственность по ошибочно исполненному платежному извещению, если ошибку в таком платежном извещении совершил отправитель денег.
8. Ответственность сторон
Сноска. Глава 8 исключена постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Дополнительные условия
Сноска. Глава 9 исключена постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам осуществления
безналичных платежей
и переводов денег на территории
Республики Казахстан без открытия
банковского счета
Форма

Ескерту. 1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2015 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
кассир
ТҮБІРТЕК (жеке тұлғалар үшін) Резидент
Резидент емес
Ақша жөнелтуші ___________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты)
ЖСН ______________________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы мен телефоны _________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты)
Бенефициар ____________________ БСН ______________________
(мемлекеттік кіріс органы)
Бенефициар банкі ________________ БСК_____________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
Төлемнің атауы
БЖК
ТМК
Сомасы
Жеке тұлғалардың мүлкіне салық
Жер салығы
Жеке тұлғалардан көлік құралдарына салық
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазумен):
Ақша жөнелтушінің қолы _________________ Күні ____________
кассир
ХАБАРЛАМА (жеке тұлғалар үшін) Резидент
Резидент емес
Ақша жөнелтуші
_________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты)
ЖСН _____________________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекен-жайы мен телефоны
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(салық төлеушінің мекенжайы мен телефоны)
Бенефициар_____________________________ БСН______________
(мемлекеттік кіріс органы)
Бенефициар банкі ______________________ БСК______________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
Төлемнің атауы
БЖК
ТМК
Сомасы
Жеке тұлғалардың мүлкіне салық
Жер салығы
Жеке тұлғалардан көлік құралдарына салық
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазумен):
Ақша жөнелтушінің қолы _________________ Күні ____________
Қазақстан Республикасының аумағында
банк шотын ашпай қолма-қол жасалмайтын
төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Ескерту. 2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2015 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
кассир
ТҮБІРТЕК (дара кәсіпкерлер үшін)
Резидент
Резидент емес
Ақша жөнелтуші ____________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы)
ЖСН (БСН) _________________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы мен телефоны __________________
___________________________________________________________
(салық төлеушінің мекенжайы мен телефоны)
___________________________________________________________
Бенефициар_______________________ БСН______________________
(мемлекеттік кіріс органы)
Бенефициар банкі __________________ БСК ___________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
Төлемнің атауы
БЖК
ТМК
Сомасы
Жеке табыс салығы
Қосымша құн салығы
Әлеуметтік салық
Төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығы
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазумен):
Ақша жөнелтушінің қолы ____________________ Күні __________
кассир
ХАБАРЛАМА (дара кәсіпкерлер үшін)
Резидент
Резидент емес
Ақша жөнелтуші_____________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы)
ЖСН (БСН)__________________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы мен телефоны
___________________________________________________________
(салық төлеушінің мекенжайы мен телефоны)
___________________________________________________________
Бенефициар _______________________ БСН_____________________
(мемлекеттік кіріс органы)
Бенефициар банкі __________________ БСК ___________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
Төлемнің атауы
БЖК
ТМК
Сомасы
Жеке табыс салығы
Қосымша құн салығы
Әлеуметтік салық
Төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығы
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазумен):
Қазақстан Республикасының аумағында
банк шотын ашпай қолма-қол жасалмайтын
төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына 3-қосымша
Нысан

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 1 в редакции  постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2015 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
кассир
КВИТАНЦИЯ (для физических лиц) Резидент
Нерезидент
Отправитель денег __________________________________________
(фамилия и инициалы налогоплательщика)
ИИН ________________________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег __________________________
____________________________________________________________
(адрес и телефон налогоплательщика)
Бенефициар _________________ БИН ___________________________
(орган государственных доходов)
Банк бенефициара ____________ БИК __________________________
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование платежа
КБК
КНП
Сумма
Налог на имущество физических лиц
Земельный налог
Налог на транспортные средства с физических лиц
ВСЕГО (сумма прописью):
Подпись отправителя денег ______________ Дата ______________
кассир
ИЗВЕЩЕНИЕ (для физических лиц) Резидент
Нерезидент
Отправитель денег __________________________________________
(фамилия и инициалы налогоплательщика)
ИИН ________________________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег __________________________
____________________________________________________________
(адрес и телефон налогоплательщика)
Бенефициар _________________ БИН ___________________________
(орган государственных доходов)
Банк бенефициара ____________ БИК __________________________
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование платежа
КБК
КНП
Сумма
Налог на имущество с физических лиц
Земельный налог
Налог на транспортные средства с физических лиц
ВСЕГО (сумма прописью):
Подпись отправителя денег _____________ Дата _______________
Приложение 2
к Правилам осуществления
безналичных платежей
и переводов денег на территории
Республики Казахстан без открытия
банковского счета
Форма
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 2 в редакции  постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2015 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
кассир
КВИТАНЦИЯ (для индивидуальных предпринимателей)
Резидент
Нерезидент
Отправитель денег __________________________________________
(фамилия, имя, отчество(при его наличии)
или наименование налогоплательщика)
ИИН (БИН) __________________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег __________________________
____________________________________________________________
(адрес и телефон налогоплательщика)
Бенефициар _________________ БИН ___________________________
(орган государственных доходов)
Банк бенефициара ____________ БИК __________________________
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование платежа
КБК
КНП
Сумма
Индивидуальный подходный налог
Налог на добавленную стоимость
Социальный налог
Индивидуальный подоходный налог, удержанный у источника выплаты
ВСЕГО (сумма прописью):
Подпись отправителя денег _________________ Дата ____________
кассир
ИЗВЕЩЕНИЕ (для индивидуальных предпринимателей)
Резидент
Нерезидент
Отправитель денег __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
или наименование налогоплательщика)
ИИН (БИН) __________________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег __________________________
____________________________________________________________
(адрес и телефон налогоплательщика)
Бенефициар _________________ БИН ___________________________
(орган государственных доходов)
Банк бенефициара ____________ БИК __________________________
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование платежа
КБК
КНП
Сумма
Индивидуальный подходный налог
Налог на добавленную стоимость
Социальный налог
Индивидуальный подоходный налог, удержанный у источника выплаты
ВСЕГО (сумма прописью):
Подпись отправителя денег ___________ Дата _________________
Приложение 3
к Правилам осуществления
безналичных платежей
и переводов денег на территории
Республики Казахстан без открытия
банковского счета
Форма

Ескерту. 3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2015 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
кассир
ТҮБІРТЕК (заңды тұлғалар үшін)
Резидент
Резидент емес
Ақша жөнелтуші ____________________________________________
___________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе заңды тұлғаның филиалының,
өкілдігінің, құрылымдық бөлімшесінің атауы)
БСН _______________________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы мен телефоны __________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Бенефициар_______________________ БСН______________________
(мемлекеттік кіріс органы)
Бенефициар банкі __________________ БСК ___________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
Төлемнің атауы
БЖК
ТМК
Сомасы
Корпоративтік табыс салығы
Акциздер
ҚҚС
Әлеуметтік салық
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазумен):__________________ Күні __________
Басшының тегі, аты,             Бас бухгалтердің тегі,
әкесінің аты                    аты, әкесінің аты
__________________________      ___________________________
Қолы ______________ Мөр (бар болса) Қолы ______________
кассир
ХАБАРЛАМА (дара кәсіпкерлер үшін)
Резидент
Резидент емес
Ақша жөнелтуші_____________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе заңды тұлғаның филиалының,
өкілдігінің, құрылымдық бөлімшесінің атауы)
БСН __________________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы мен телефоны
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Бенефициар _______________________ БСН_____________________
(мемлекеттік кіріс органы)
Бенефициар банкі __________________ БСК ___________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
Төлемнің атауы
БЖК
ТМК
Сомасы
Корпоративтік табыс салығы
Акциздер
ҚҚС
Әлеуметтік салық
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазумен):__________________ Күні __________
Басшының тегі, аты,             Бас бухгалтердің тегі,
әкесінің аты                    аты, әкесінің аты
__________________________      ___________________________
Қолы ______________ Мөр (бар болса) Қолы ______________
Қазақстан Республикасының аумағында
банк шотын ашпай қолма-қол жасалмайтын
төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына 4-қосымша
Нысан

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 3 в редакции  постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2015 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
кассир
КВИТАНЦИЯ (для юридических лиц) Резидент
Нерезидент
Отправитель денег __________________________________________
(наименование юридического лица или
наименование филиала, представительства,
структурного подразделения юридического лица)
БИН ________________________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег __________________________
____________________________________________________________
Бенефициар _________________ БИН ___________________________
(орган государственных доходов)
Банк бенефициара ____________ БИК __________________________
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование платежа
КБК
КНП
Сумма
Корпоративный подоходный налог
Акцизы
НДС
Социальный налог
ВСЕГО (сумма прописью): Дата
Фамилия, имя, отчество         Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)              (при его наличии)
руководителя __________        главного бухгалтера___________
Подпись ____________
Печать (при наличии)
Подпись ______________
кассир
ИЗВЕЩЕНИЕ (для юридических лиц) Резидент
Нерезидент
Отправитель денег __________________________________________
(наименование юридического лица или
наименование филиала, представительства,
структурного подразделения юридического лица)
БИН ________________________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег __________________________
____________________________________________________________
Бенефициар _________________ БИН ___________________________
(орган государственных доходов)
Банк бенефициара ____________ БИК __________________________
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование платежа
КБК
КНП
Сумма
Корпоративный подоходный налог
Акцизы
НДС
Социальный налог
ВСЕГО (сумма прописью): _________________ Дата __________________
Фамилия, имя, отчество         Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)              (при его наличии)
руководителя __________        главного бухгалтера___________
Подпись
Печать (при наличии)
Подпись
Приложение 4
к Правилам осуществления
безналичных платежей
и переводов денег на территории
Республики Казахстан без открытия
банковского счета
Форма

Ескерту. 4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 108 (2-тармақты қараңыз); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 26.04.2013 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Нысан
ТҮБІРТЕК                            Резидент
(зейнетақы төлемдеріне арналған)    Резидент емес
Ақша жөнелтуші ______________________ СТН ___________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы мен телефоны ____________________
_____________________________________________________________
Бенефициар _____________ СТН_____________ ЖСК _______________
Бенефициар банкі _____________________ БСК __________________
Төлемнің атауы
ТМК
Сомасы
Міндетті зейнетақы жарнасы
010
Еркін зейнетақы жарнасы
013
Өсімпұл
019
БАРЛЫҒЫ (Сомасы жазумен): ____________________________________
Күні _____________
Ақша жөнелтушінің аты-жөні ___________________________________
______________________________________________________________
Қолы _______________
Мөрдің орны (мөр болған жағдайда)
р/с
Әлеуметтік жеке код
Аты-жөні
Аты-жөні (Әлеуметтік жеке код алу үшін тіркеу карточкасында (өзгерген болса, көрсетілсін)
Туған күні
СТН
Кезең
Сомасы
Ақша жөнелтушінің аты-жөні ______________________________________
_________________________________________________________________
Қолы __________________
Күні __________________
Мөрдің орны (мөр болған жағдайда)
Кассир:
ХАБАРЛАМА                        Резидент
(зейнетақы төлемдеріне арналған) Резидент емес
Ақша жөнелтуші __________________ СТН _____________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы мен телефоны __________________________
___________________________________________________________________
Бенефициар ____________ СТН _________________ ЖСК _________________
Бенефициар банкі ______________________ БСК _______________________
______________________________________
Төлемнің атауы
ТМК
Сомасы
Міндетті зейнетақы жарнасы
010
Еркін зейнетақы жарнасы
013
Өсімпұл
019
БАРЛЫҒЫ (Сомасы жазумен):____________________________________
Күні __________________
Ақша жөнелтушінің аты-жөні _________________________________
Қолы __________________
Мөрдің орны (мөр болған жағдайда)
р/с
Әлеуметтік жеке код
Аты-жөні
Аты-жөні (Әлеуметтік жеке код алу үшін тіркеу карточкасында (өзгерген болса, көрсетілсін)
Туған күні
СТН
Кезең
Сомасы
1.
2.
3.
Ақша жөнелтушінің аты-жөні _____________________________________
Күні __________________
Қолы _______________
Мөрдің орны (мөр болған жағдайда)
Ескерту:* БЖК-ны жыл сайын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі бекітеді
Қазақстан Республикасының аумағында
банк шотын ашпай қолма-қол жасалмайтын
төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына 5-қосымша
Нысан

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 4 в редакции  постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 205 (вводится с 01.01.2013); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Кассир:
КВИТАНЦИЯ                 Резидент
(для пенсионных платежей) Нерезидент
Отправитель денег______________________
ИИН(БИН) _______________________
Адрес и телефон отправителя денег
_________________________________________
____________________________________________________
___________________
Бенефициар _____________ БИН____________________
ИИК __________________
Банк бенефициара _____________________
БИК _____________________________
Наименование платежа
КНП
Сумма
Обязательные пенсионные
взносы
010
Добровольные пенсионные
взносы
013
Пеня
019
ВСЕГО (сумма прописью):
________________________________________________
Дата _____________
Фамилия и инициалы отправителя денег
___________________________________
_________________________________________________________________
Подпись _______________
Место печати (если печать имеется)
Индиви-
дуальный
идентифи-
кационный
номер
Фамилия,
имя,
отчество
Дата рождения
Период
Сумма
1.
2.
3.
ИТОГО:
Фамилия и инициалы отправителя денег ______________________
Подпись _______________
Дата _______________
Место печати (если печать имеется)
Кассир:
ИЗВЕЩЕНИЕ                Резидент
(для пенсионных платежей) Нерезидент
Отправитель денег__________________
ИИН(БИН) _____________________
Адрес отправителя денег и телефон
___________________________________
_______________________________________________________________
Бенефициар ____________ БИН _________________
ИИК ________________
Банк бенефициара ______________________
БИК _______________________
______________________________________
Наименование платежа
КНП
Сумма
Обязательные пенсионные
взносы
010
Добровольные пенсионные
взносы
013
Пеня
019
ВСЕГО (сумма прописью):
___________________________________________
Дата __________________
Фамилия и инициалы отправителя денег
_________________________________
Подпись __________________
Место печати
(если печать имеется)
Индивидуальный
идентификацион-
ный номер
Фамилия,
имя,
отчество
Дата
рождения
Период
Сумма
1.
2.
3.
ИТОГО:
Фамилия и инициалы отправителя денег
___________________________________________________
Подпись _______________
Дата _______________
Место печати
(если печать имеется)
Приложение 5
к Правилам осуществления
безналичных платежей
и переводов денег на территории
Республики Казахстан без открытия
банковского счета
Форма

Ескерту. 5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының  2012.03.26 № 108 (2-тармақты қараңыз); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 26.04.2013 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Кассир:
ТҮБГРТЕК (әлеуметтік аударымдар үшін)
Резидент
Резидент емес
Ақша жөнелтуші  ___________________________________________
ЖСН/БСН ___________________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы мен телефоны __________________
___________________________________________________________
Бенефициар «Мемлекеттік зейнетақы төлеу орталығы» РМҚК
БСН _________________
ЖСК _________________
Бенефициардың банкі «Мемлекеттік зейнетақы төлеу орталығы»
РМҚК
БСК ______________
Төлемнің атауы
ТМК
Сома
Әлеуметтік аударымдар
012
Өсімпұл
017
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазбаша):
Күні ____________________
Ақша жөнелтушінің аты-жөні __________________________________
Қолы _____________                       Мөрдің орны (егер мөрі бар болса)
Жеке сәйкесте ндіру нөмірі
Аты-жөні
Аты-жөні (жеке сәйкестендіру нөмірін алуға арналған тіркеу карточкасындағы (өзгерсе, көрсету қажет)
Туған күні
Кезең (ай, жыл)
Сома
1.
2.
3.
ЖИЫНТЫҒЫ:
Күні _____________________
Ақша жөнелтушінің аты-жөні __________________________________________
Қолы _____________________
Кассир:
ТҮБГРТЕК (әлеуметтік аударымдар үшін)
Резидент
Резидент емес
Ақша жөнелтуші  _____________________
ЖСН/БСН _____________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы мен телефоны __________________
___________________________________________________________
Бенефициар «Мемлекеттік зейнетақы төлеу орталығы» РМҚК
БСН _________________
ЖСК _________________
Бенефициардың банкі «Мемлекеттік зейнетақы төлеу орталығы»
РМҚК
БСК ______________
Төлемнің атауы
ТМК
Сома
Әлеуметтік аударымдар
012
Өсімпұл
017
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазбаша):
Күні _____________________
Ақша жөнелтушінің аты-жөні ______________________________________
Қолы _____________________
Мөрдің орны (егер мөрі бар болса)
Жеке сәйкесте ндіру нөмірі
Аты-жөні
Аты-жөні (жеке сәйкестендіру нөмірін алуға арналған тіркеу карточкасындағы (өзгерсе, көрсету қажет)
Туған күні
Кезең (ай, жыл)
Сома
1.
2.
3.
ЖИЫНТЫҒЫ:
Күні _____________+________
Ақша жөнелтушінің аты-жөні _______________________________________
Қолы ______________________
Мөрдің орны (егер мөрі бар болса)

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 5 в редакции  постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.12.2011 № 205 (вводится с 01.01.2013); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Кассир:
КВИТАНЦИЯ (для социальных отчислений)
Резидент
Нерезидент
Отправитель денег _____________________________________
ИИН/БИН __________________
Адрес и телефон отправителя денег __________________________
__________________________________________________________
Бенефициар РГКП «Государственный центр по выплате пенсий»
БИН ______________________
ИИК ______________________
Банк бенефициара __________________________________________
БИК_______________________
Наименование
платежа
КНП
Сумма
Социальные
отчисления
012
Пеня
017
ВСЕГО (сумма прописью):
___________________________________________________________
Дата ___________________
Фамилия и инициалы отправителя денег
_______________________________________________
Подпись _______________
Индиви-
дуальный
идентифика-
ционный номер
Фамилия,
имя,
отчество
Дата
рождения
Период
(месяц, год)
Сумма
1.
2.
3.
ИТОГО:
Дата _______________
Фамилия и инициалы отправителя денег ______________________
Подпись _______________
Место печати
(если печать имеется)
Кассир:
ИЗВЕЩЕНИЕ (для социальных отчислений)
Резидент
Нерезидент
Отправитель денег
_________________________________________
ИИН/БИН ____________________
Адрес отправителя денег и телефон
______________________
________________________________________________
______________
Бенефициар РГКП «Государственный центр по выплате пенсий»
БИН _____________________
ИИК _____________________
Банк бенефициара
________________________________________________
БИК______________________
Наименование платежа
КНП
Сумма
Социальные отчисления
012
Пеня
017
ВСЕГО (сумма прописью):
________________________________________________
______
Дата __________________
Фамилия и инициалы отправителя денег
__________________________________________
Подпись _______________
Место печати
(если печать имеется)
Индивидуальный
идентификацион-
ный номер
Фамилия,
имя,
отчество
Дата
рождения
Период
(месяц, год)
Сумма
1.
2.
3.
ИТОГО:
Дата _______________
Фамилия и инициалы отправителя денег ______________________
Подпись _______________
Место печати
(если печать имеется)