Жүргізуші куәлігінің және көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктің жаңа үлгілерін енгізу туралы
Ішкі істер министрінің 2000 жылғы 27 қарашадағы N 644 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 8 желтоқсан N 1322 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 874 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 08.12.2014 № 874 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көлік құралдарын жүргізу құқығы куәліктерін және көлік құралдарын тіркеу туралы құжаттарды дайындау, беру және есебін жүргізу процесін автоматтандыру, сондай-ақ оларды қолдан жасаудан қорғауды күшейту мақсатында  Бұйырамын :
Ескерту: Кіріспе жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 8 қыркүйектегі N 521   бұйрығымен
1. Қазақстан Республикасының аумағында:
1) көлік құралдарын басқару құқығының куәлік үлгісі (жүргізу куәлігі) (N 1 қосымша) қолданысқа енгізілсін.
2005 жылғы 10 желтоқсанға дейін берілген жүргізуші куәліктері олардың жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін көлік құралдарын басқару құқығын растайды деп белгіленсін;
2) Қазақстан Республикасының көлік құралын тіркеу туралы куәлік үлгісі (N 2 қосымша) қолданысқа енгізілсін;
РҚАО-ның ескертуі!
ҚР Ішкі істер министрінің 15.03.2007 N 105 бұйрығы күшін жойды  - ҚР Ішкі істер министрінің 11.02.2009 N 46 бұйрығымен.
3) жүргізуші куәлігі талонының үлгісі (талон) (4 қосымша).
Талон әкімшілік жазаларды және заңнамаға сәйкес өзге де функцияларды тіркеу құралы болып табылады деп белгіленсін.
Талон алып қоюға жатпайды, оның ішінде жүргізуші куәлігін алып қою кезінде, сондай-ақ көлік құралын басқару құқығынан айырған жағдайда да алынбайды.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 17 қарашадағы  N 639 , 2007 жылғы 15 наурыздағы  N 105   (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз)  бұйрығымен .
2. Жүргізуші куәліктерін және көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктерді әзірлеуде қолданылатын Қазақстан Республикасы облыстарының әріптік кодтарының тізбесі (N 3 қосымша).
3. Жүргізуші куәліктері мен көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің жаңа үлгілерін қолданысқа енгізу және оларды берудің тәртібі туралы тұрғындарды, сондай-ақ мүдделі министрліктерді, ведомстволарды, кәсіпорындарды, мекемелер мен ұйымдарды кеңінен хабарландыру қамтамасыз етілсін.
4. Бұйрық ішкі істер органдарының барлық жеке құрамына жариялансын.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі -
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-лейтенант
"Жүргізуші куәлігінің жаңа үлгілері
мен көлік құралын тіркеу туралы
куәлікті енгізу туралы" Қазақстан
Республикасы Ішкі істер министрінің

О введении новых образцов водительского удостоверения и свидетельства о регистрации транспортного средства
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года N 644. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2000 года N 1322. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 874
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 08.12.2014 № 874 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях автоматизации процесса изготовления, выдачи и учета удостоверений на право управления транспортными средствами и свидетельств о регистрации транспортных средств, а также усиления защиты их от подделок:
Сноска. Преамбула в новой редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 8 сентября 2004 года  N 521 .
1. Ввести в действие на территории Республики Казахстан:
1) образец удостоверения на право управления транспортными средствами (водительское удостоверение) (приложение N 1).
Установить, что водительские удостоверения, выданные до 10 декабря 2005 года, подтверждают право на управление транспортными средствами до истечения срока их действия;
2) образец свидетельства о регистрации транспортного средства Республики Казахстан (приложение N 2).
Примечание РЦПИ!
Приказ Министра внутренних дел РК от 15.03.2007 N 105 утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 11.02.2009 N 46.
3) образец талона к водительскому удостоверению (талон) (приложение N 4).
Установить, что талон является средством фиксации административных взысканий и иных функций в соответствии с законодательством.
Талон не подлежит изъятию, в том числе и при изъятии водительского удостоверения, а также в случаях лишения права управления транспортным средством.
Сноска. Пункт 1 в редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 17 ноября 2005 года N  639 (вводится в действие с 10 декабря 2005 года); внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 15 марта 2007 года  N 105 .
2. Утвердить:
Перечень буквенных кодов областей Республики Казахстан, применяемых при изготовлении водительских удостоверений и свидетельств о регистрации транспортных средств (приложение N 3).
3. Обеспечить широкое информирование населения, а также  заинтересованных министерств, ведомств, предприятий, учреждений и организаций о введении в действие новых водительских удостоверений и свидетельств о регистрации транспортных средств и порядке их выдачи.
4. Приказ объявить всему личному составу ОВД.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан -
Командующий внутренними войсками
генерал-лейтенант
Приложение N 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан

2000 жылғы 27 қарашадағы N 644 бұйрығына
N 1 Қосымша
Ескерту: Қосымша жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер
министрінің 2005 жылғы 17 қарашадағы  N 639 , 2007 жылғы 15 наурыздағы  N 105   (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз)  бұйрығымен
Жүргізуші куәлігінің үлгісі
Жүргізуші куәлігі мынадай көрінетін элементтерден тұрады:
1) жүргізуші және жүргізуші куәлігі туралы мәліметтер;
2) иесінің фотосуреті және қолы;
3) жол полициясы емтихан қабылдау бөлімшесінің мөрі;
4) интегралдық микросхема;
5) түс бетінде орналасқан мәліметтер сипаттамасы.
Интегралдық микросхема мынадай мәліметтерді құрайды:
1) жүргізуші куәлігі туралы:
сериясы мен нөмірі;
берілген күні;
емтихан қабылдау бөлімшесі мөрінің нөмірі;
2) жүргізуші туралы:
тегі, аты, әкесінің аты;
туған күні және жері;
тұрғылықты жері;
салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН);
жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, сериясы, нөмірі және
берілген күні;
фотосуреті;
3) көлік құралын жүргізу рұқсаты туралы:
рұқсат етілген санаттар;
жүргізуші куәлігінің жарамды болу мерзімінің аяқталуы;
айрықша белгілер'
РҚАО-ның ескертуі!
ҚР Ішкі істер министрінің 15.03.2007 N 105 бұйрығы күшін жойды  - ҚР Ішкі істер министрінің 11.02.2009 N 46 бұйрығымен.
4)  алынып тасталды .
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының
көлік құралын тіркеу туралы куәліктің
Үлгісі
__________________________________________________________________
Қазақстан   KZ Республика    Көлік құралының тіркелу куәлігі
Республикасы     Казахстан     Свидетельство о регистрации ТС
_____________________________  Certificat d'immatriculation
Иесі/Владелец.............  С  ____________________________________
...........................    Иесі/Владелец ...............  С
Облыс/Область  .............   Тіркеу сан реті/Регистрационный N. А
Аудан/Район ................   Марка, модель .................... D
Елді мекен/Нас.пункт .......   Шығарылған жылы/Год выпуска ТС ... В
Көше/Улица .................   Көлік категориясы/Категория ТС
Үй/Дом.......Пәтер/Кв.......   (А,В,С,D,Е).......................
_____________________________  Двигатель N .....Шасси N .........
Айрықша белгілер/              Кузов N .......................... Е
Особые отметки                 Түсі/Цвет ........................
............................   Двигатель қуаты/Мощность двигателя,
МАИ мекемесі/Выдано ГАИ      кВт/лс ...........................
............................   Рұқсатты ең ауыр салмағы/ Разрешен.
М.О./М.П.         19   ж/г.   ная max масса, kg................. F
Жүксіз салмағы/Масса без нагрузки,
AA N 000000            kg................................ G
AA N 000000
_____________________________  ____________________________________
___________________________________________________________________
Есептен шығарылу себебі/
Снятие с учета вследствие:
МАИ мекемесі/Наименование ГАИ
М.О./М.П.
(қолы/подпись)
19   ж/г
___________________________________________________________________
N 3 қосымша
Қазақстан Республикасының облыстарына,
Астана және Алматы қалаларына
бекітіліп берілген әріптік символдардың
Тізбесі
___________________________________________________________________
Облыстардың атауы      |  Жазылуы       |     Орыс тілінде
|(латын алфавиті)|       айтылуы
___________________________________________________________________
1     Астана қаласы                   Z            Зет
2     Ақмола облысы                C, W, O         Ц, Дубль В, О
3     Алматы қаласы                   А            А
4     Алматы облысы                  B, V          Б, В
5     Ақтөбе облысы                   D            Д
6     Атырау облысы                   Е            Е
7     Шығыс Қазақстан облысы         F, U          Ф, У
8     Жамбыл облысы                   H            Aш
9     Батыс Қазақстан облысы          L            Л
10    Қарағанды облысы               М, K          M, К
11    Қызылорда облысы                N            Н
12    Қостанай облысы                P, W          П, дубль В
13    Маңғыстау облысы                R            Р
14    Павлодар облысы                 S            Эс
15    Солтүстік Қазақстан облысы     T, O          Т, О
16    Оңтүстік Қазақстан облысы       Х            Икс
___________________________________________________________________
Бос символдар: G, I, J, Y, Q
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2000 жылғы 27 қарашадағы
N 644 бұйрығына N 4 қосымша
РҚАО-ның ескертуі!

от 27 ноября 2000 года N 644
"О введении новых образцов
водительского удостоверения
и свидетельства о регистрации
транспортного средства"  <*>
Сноска. Приложение 1 в редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 17 ноября 2005 года N  639 (вводится в действие с 10 декабря 2005 года); внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 15 марта 2007 года  N 105 .
Образец водительского удостоверения
Водительское удостоверение состоит из следующих визуальных элементов:
1) сведения о водителе и водительском удостоверении;
2) фотография и подпись владельца;
3) печать экзаменационного подразделения дорожной полиции;
4) интегральная микросхема;
5) описание сведений, расположенных на лицевой стороне.
Интегральная микросхема содержит следующие сведения:
1) о водительском удостоверении:
серия и номер;
дата выдачи;
номер печати экзаменационного подразделения;
2) о водителе:
фамилия, имя, отчество;
дата и место рождения;
место жительства;
регистрационный номер налогоплательщика (РНН);
тип, серия, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность;
фотография;
3) о доступе к управлению транспортным средством:
разрешенные категории;
срок окончания действия водительского удостоверения;
особые отметки;
Примечание РЦПИ!
Приказ Министра внутренних дел РК от 15.03.2007 N 105 утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 11.02.2009 N 46.
4) исключен - от 15 марта 2007 года N 105.
Приложение N 2
Образец
свидетельства о регистрации
транспортного средства
Республики Казахстан
________________________________________________________________________
КАЗАКСТАН                    KZ                   РЕСПУБЛИКА
РЕСПУБЛИКАСЫ                                        КАЗАХСТАН
Иесi/Владелец                                                 C
Облыс/Область
Аудан/Район
Елдi мекен/Нас. пункт
Коше/Улица
Уй/Дом                             Пэтер/Кв
_____________________________________________________________________
Айырыкша белгiлер/Особые отметки
МАИ мекемесi/Выдано ГАИ
(колы/подпись)
М.О./М.П.                                             19   ж/г
AA N 000000
________________________________________________________________________
КОЛiК КУРАЛЫНЫН ТiРКЕЛУ КУЭЛiГi
СВИДЕТЕЛЬСТВО О РЕГИСТРАЦИИ ТС
CERTIFICAT D'IMMATRICULATION
Иесi/Владелец                                       C
Тiркеу сан ретi/Регистрационный N                   A
Марка, модель                                       D
Шыгарылган жылы/Год выпуска ТС                      B
Колiк категориясы/Категория ТС (А, В, С, D, E)
Двигатель N                    Шасси N
Кузов N                                             E
Тусi/Цвет
Двигатель куаты/Мощность двигателя, кВт/лс
Руксатты ен ауыр салмагы/Разрешенная max масса, kg  F
Жуксiз салмагы/Масса без нагрузки, kg               G
AA N 000000
________________________________________________________________________
Есептен шыгарылу себебi/Снятие с учета вследствие:
Маи мекемесi/Наименование ГАИ
(колы/подпись)
19  ж/г
________________________________________________________________________
Приложение N 3
Перечень
буквенных символов, закрепленных за областями
Республики Казахстан, г. Астаны и г. Алматы
___________________________________________________________________________
!   Наименование областей     !Написание (лат.  ! Произношение на    !
!                             !    алфавит)     !   русском языке    !
____!_____________________________!_________________!____________________!
1    г.Астана                          Z               Зет
2    Акмолинская                       С, W, O         Ц, Дубль В, О
3    г.Алматы                          A               А
4    Алматинская                       В, V            Б, В
5    Актюбинская                       D               Д
6    Атырауская                        E               Е
7    Восточно-Казахстанская            F, U            Ф, У
8    Жамбылская                        H               Аш
9    Западно-Казахстанская             L               Л
10   Карагандинская                    М, K            М, К
11   Кызылординская                    N               Н
12   Костанайская                      Р, W            П, дубль В
13   Мангистауская                     R               Р
14   Павлодарская                      S               Эс
15   Северно-Казахстанская             Т, O            Т, О
16   Южно-Казахстанская                X               Икс
Свободные символы: G, I, J, Y, Q.
Приложение N 4 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 ноября 2000 года N 644
Примечание РЦПИ!

ҚР Ішкі істер министрінің 15.03.2007 N 105 бұйрығы күшін жойды  - ҚР Ішкі істер министрінің 11.02.2009 N 46 бұйрығымен.
Ескерту: 4-қосымшамен толықтырылды - Ішкі істер
министрінің 2007 жылғы 15 наурыздағы  N 105 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз)  бұйрығымен .
Жүргізуші куәлігі талонның үлгісі
(Үлгіні қағаз мәтіннен қараңыз)
Жүргізуші куәлігі талоны мынадай визуалдық элементтерден турады:
1. иесінің қолы;
2. талонның нөмірі;
3. талонның қосымша функциялары үшін символдар мен ақпаратты
орналастыруға арналған орындары;
4. магнитті жолақ;
5. мынадай деректерден тұратын интегралдық микросхема:
1) жүргізуші куәлігі туралы:
сериясы және нөмірі;
берілген күні;
алынып қойылған күні;
2) жүргізуші туралы:
тегі, аты, әкесінің аты;
туған жері және күні;
жынысы;
тұрғылықты жері;
салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН);
жеке басын растайтын құжаттың түрі, сериясы, нөмірі және берілген күні;
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
3) әкімшілік тәртіп бұзушылық туралы:
тәртіп бұзушылықтың түрі/коды/бабы, күні және уақыты;
әкімшілік тәртіп бұзушылық туралы хаттаманың сериясы және нөмірі;
әкімшілік жазаның түрі;
айыппұл мөлшері;
әкімшілік айыппұл салған инспектордың картасының жеке сәйкестендіру нөмірі;
айыппұл төлегені туралы нышан/белгі.
4) көлік иесінің жауапкершілігін міндетті түрде сақтандыру туралы (міндетті түрде сақтандыру шартының бар екенін растайтын соңғы құжаттың нөмірі, күні және қолданылу мерзімі);
5) көліктің міндетті техникалық байқаудан өткені туралы (міндетті техникалық байқаудан өткенін растайтын соңғы құжаттың нөмірі, күні және қолданылу мерзімі);
6) жүргізуші куәлігі талоны үшін Қазақстан Республикасының
заңнамасында тыйым салынбаған қосымша функцияларды пайдалануға
мүмкіндік беретін деректер.

Приказ Министра внутренних дел РК от 15.03.2007 N 105 утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 11.02.2009 N 46.
Сноска. Приказ дополнен приложением 4 - приказом Министра внутренних дел РК от 15 марта 2007 года  N 105 .
Талон к водительскому удостоверению состоит из следующих
визуальных элементов:
1. подпись владельца;
2. номер талона;
3. места для размещения символов и информации для
дополнительных функций талонов;
4. магнитная полоса;
5. интегральная микросхема, содержащая следующие данные:
1) о водительском удостоверении:
серия и номер;
дата выдачи;
дата изъятия;
2) о водителе:
фамилия, имя, отчество;
дата и место рождения;
пол;
место жительства;
регистрационный номер налогоплательщика (РНН);
тип, серия, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего
личность;
индивидуальный идентификационный номер (ИИН);
3) об административных правонарушениях:
вид/код/статья, дата и время совершения нарушения;
серия и номер протокола об административном правонарушении;
вид административного взыскания;
сумма штрафа;
уникальный идентификационный номер карты инспектора,
наложившего административное взыскание/штраф;
признак/отметка об оплате штрафа;
4) об обязательном страховании ответственности автовладельца
(номер, дата и срок действия документа подтверждающего
наличие договора обязательного страхования);
5) об обязательном прохождении технического осмотра
транспортного средства (номер, дата и срок действия
последнего документа, подтверждающий прохождение технического
осмотра);
6) позволяющие использовать другие, не запрещенные
законодательством Республики Казахстан дополнительные функции
для талона к водительскому удостоверению.