Клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдердi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі басқармасы 2000 жылғы 25 қараша N 433 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 5 қаңтар N 1352 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол жасалмайтын төлемдердi жүзеге асыруды реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдердi жүзеге асыру ережесi бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Төлем жүйесi басқармасы (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдердi жүзеге асыру ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде осы қаулыны және Клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдердi жүзеге асыру ережесiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 25 қарашадағы
N 433 қаулысымен бекітілген
Клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасында
қолма-қол жасалмайтын төлемдердi жүзеге асыру ережесi
1. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года № 433. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2001 года № 1352. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей осуществление безналичных платежей на территории Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком и ввести их в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 ноября 2000 года N 433
Правила осуществления безналичных платежей
между клиентом и обслуживающим его банком
Сноска. По тексту слова "платежных документов", "платежного документа", "платежных документах", "платежном документе", "платежные документы", "платежный документ", "платежному документу" заменены словами "платежного ордера", "платежного ордера", "платежном ордере", "платежном ордере", "платежный ордер", "платежный ордер", "платежному ордеру" постановлением Правления Национального Банка РК от 13.07.2001 N 283.
1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Ереже клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдердi жүзеге асыру тәртiбiн, сондай-ақ мұндай төлемдердi жүзеге асыру кезiнде қолданылатын төлем құжатын ресiмдеу тәртiбiн белгiлейдi.
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001.07.13 N 283 бұйрығымен.
2. Алынып тасталынды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001.07.13 N 283 бұйрығымен.
3. Осы Ережеде «Ақша төлемі мен аударымы туралы» 1998 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңында және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1155 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының «Төлем тапсырмаларды, төлемдік талап-тапсырмаларды, инкассалық өкімдерді ресімдеу, пайдалану және орындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2000 жылғы 25 сәуірдегі № 179 қаулысында көзделген негізгі ұғымдар пайдаланылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдер төлем құжаты болып табылатын төлем ордері негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту: 4-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001.07.13 N 283 бұйрығымен.
5. Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асыру кезінде клиент те, оған қызмет көрсететін банк те төлем ордерін ұсынушы болып табылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту: Бұдан әрі мәтін бойынша "төлем құжаттары", "төлем құжаттарын", "төлем құжаты", "төлем құжаттарының", "төлем құжатының", "төлем құжатына", "төлем құжатын" деген сөздер тиісінше "төлем ордерлері", "төлем ордерін", "төлем ордері", "төлем ордерінің", "төлем ордеріне", "төлем ордерін" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001.07.13 N 283 бұйрығымен.
2. Клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасында қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асыру кезінде қолданылатын төлем ордерін ресiмдеу тәртібіне қойылатын жалпы талаптар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Осы Ереженің Қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлем ордері клиенттің банктік есепшотына қызмет көрсету, клиенттің салымы (депозиті) бойынша сыйақы есептеу кезінде, басқа жағдайларда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық кесімдерінде және/немесе клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында жасалған шартта тікелей көзделген қолма-қол жасалмайтын төлемдерді жүзеге асыру кезінде пайдаланылады.".
Банкке осы Ережеде көзделген нысаннан басқа төлем ордерінің өзге нысанын пайдалануға рұқсат етіледі.
Ескерту: 6-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001.07.13 N 283 бұйрығымен.

1. Настоящие Правила определяют порядок осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком, а также порядок оформления платежного документа, используемого при осуществлении таких платежей.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 13.07.2001 N 283.
2. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 13.07.2001 N 283.
3. В настоящих Правилах используются основные понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 29 июня 1998 года «О платежах и переводах денег» и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года № 179 «Об утверждении Инструкции по оформлению, использованию и исполнению платежных поручений, платежных требований-поручений, инкассовых распоряжений», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1155.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Осуществление безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком производится на основании платежного ордера, который является платежным документом.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 13.07.2001 N 283.
5. При осуществлении безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком предъявителем платежного ордера является как клиент, так и обслуживающий его банк.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Общие требования к порядку оформления платежного ордера,
используемого при осуществлении безналичных платежей между
клиентом и обслуживающим его банком
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Платежный ордер по форме согласно Приложению к настоящим Правилам используется при обслуживании банковского счета клиента, выплате вознаграждения по вкладу (депозиту) клиента, в других случаях, прямо предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан и/или договором между клиентом и обслуживающим его банком.
Допускается использование банком иной формы платежного ордера, отличной от формы, предусмотренной настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 13.07.2001 N 283.

7. Банк қолданылатын төлем ордерінің өзге нысанында мынадай деректемелер қамтылады:
1) «Төлем ордері» атауы;
2) төлем ордерінің номері, жазылған күні, айы, жылы.
Күні санмен, айы – жазумен, жылы - санмен көрсетіледі. Компьютер техникасын пайдалана отырып ресімделетін төлем ордерлерінде айды санмен белгілеп көрсетуге рұқсат беріледі;
3) клиенттің банктік шотына қызмет көрсететін банктің атауы (атауының жанына оның фирмалық белгісін қоюға рұқсат етіледі), оның банктік сәйкестендіру коды;
4) клиенттің атауы, оның жеке сәйкестендіру коды;
5) төлем бастамашысының уәкілетті тұлғаларының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы және оның мөрі (ол болған кезде) мен мөртабандарының бедері (ол болған кезде). Тегі толық көрсетілуге, ал аты мен әкесінің (ол болған кезде) аты - инициалдармен көрсетуге рұқсат беріледі;
6) клиенттің және оған қызмет көрсететін банктің жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі;
7) төлем мақсаты, оның Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1011 тіркелген «Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы» 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысында белгіленген код белгісі;
8) цифрмен және жазумен белгіленген төлем сомасы;
9) ақша жөнелтушінің коды (АЖК) және бенефициардың коды (БеК).
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2015 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8. Бастамашысы заңды тұлға-клиент болып табылатын қағаз тасымалдағышта жасалған төлем ордерінде қол қою үлгілері мен мөр бедері бар құжатқа сәйкес клиенттің уәкілетті тұлғаларының қойған қолдары және мөрінің бедері (ол болған кезде) болады.
Бастамашысы жеке тұлға-клиент немесе заңды тұлға құрмай-ақ кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға-клиент болып табылатын қағаз тасымалдағыштағы төлем ордерінде қол қою үлгілері мен мөрдің бедері бар құжатқа сәйкес клиенттің қойған қолы және мөрдің бедері болады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2015 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

7. Иная форма платежного ордера, используемая банком, содержит следующие реквизиты:
1) наименование «Платежный ордер»;
2) номер платежного ордера, число, месяц, год его выписки.
Число указывается цифрами, месяц - прописью, год - цифрами. На платежном ордере, оформляемом с использованием компьютерной техники, допускается обозначение месяца цифрами;
3) наименование банка, осуществляющего обслуживание банковского счета клиента (рядом с наименованием допускается проставление его фирменного обозначения), его банковский идентификационный код;
4) наименование клиента, его индивидуальный идентификационный код;
5) фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись уполномоченных лиц инициатора платежа и оттиск его печати (при ее наличии) или штампа (при его наличии). Допускается указание фамилии полностью, а имени и отчества (при его наличии) - инициалами;
6) индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер клиента и обслуживающего его банка;
7) назначение платежа, а также его кодовое обозначение, установленное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 «Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними», зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1011;
8) сумму платежа, обозначенную цифрами и прописью;
9) код отправителя денег (КОд) и код бенефициара (КБе).
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 25.02.2015 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Платежный ордер, составленный на бумажном носителе, инициатором которого является клиент-юридическое лицо, содержит подписи уполномоченных лиц клиента и оттиск его печати (при ее наличии) в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати.
Платежный ордер, составленный на бумажном носителе, инициатором которого является клиент-физическое лицо или клиент-физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, содержит подпись клиента и, при наличии, оттиск печати.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 25.02.2015 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Бастамашысы банк болып табылатын қағаз тасымалдағышта жасалған төлем ордеріне қол қою құқығы бар уәкiлеттi тұлғалардың саны, сондай-ақ мұндай төлем ордеріне мөртаңба немесе мөрдiң бедерiн (ол болған кезде) қою қажеттiлігiн банк белгiлейдi.
Төлем ордерін электронды әдіспен ресімдеуге рұқсат етіледі.
Ескерту: 9-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001.07.13 N 283; өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2015 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен..
10. Банктің төлем ордеріне клиент туралы қосымша мәліметтерді, сондай-ақ осы төлем ордерін өңдеу үшін банкке қажетті мәліметтерді қосуына рұқсат беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Төлем ордерлері, сондай-ақ оны қайтарып алу немесе орындалуын тоқтата тұру туралы өкiмдер клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасындағы шартта және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген әдiстермен берiледi.
Ескерту: 11-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001.07.13 N 283 бұйрығымен.
12. Төлем ордерлерін, сондай-ақ оны қайтарып алу немесе орындалуын тоқтата тұру туралы өкiмдердi электронды әдiспен беру клиент пен оған қызмет көрсететiн банктің арасындағы шартта көзделген рұқсат етiлмеген төлемдерден қорғау iс-әрекеттерiнiң тәртiбін сақтау талаптарымен жүзеге асырылады.
Төлем ордерін электронды әдіспен берген кезде егер клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында жасалған шартта басқаша көзделмеген болса осы төлем ордерін қағазбен қосымша беруді талап етпейді.
Ескерту: 12-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001.07.13 N 283 бұйрығымен.
13. Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасындағы шартта мұндай мүмкіндік белгіленген болса, төлем ордерінде валюталау күнін көрсетуге рұқсат беріледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Клиент/банк төлем ордерлері жазылғаннан кейiн, оны 10 күнтiзбелiк күн iшiнде бередi.
Ескерту: 14-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001.07.13 N 283 бұйрығымен.
3. Рұқсат берiлген төлем ордері

9. Количество уполномоченных лиц, обладающих правом подписи на платежном ордере, составленном на бумажном носителе, инициатором которого является банк, а также необходимость проставления штампа или оттиска печати (при их наличии) на таком платежном ордере определяется банком.
Допускается оформление платежного ордера электронным способом.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 13.07.2001 N 283; от 25.02.2015  № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Допускается проставление банком в платежном ордере дополнительных сведений о клиенте, а также сведения, необходимые банку для обработки данного платежного ордера.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Предъявление платежного ордера, а также распоряжений об его отзыве или приостановлении его исполнения осуществляется способами, предусмотренными договором между клиентом и обслуживающим его банком и законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 13.07.2001 N 283.
12. Предъявление электронным способом платежного ордера, а также распоряжений об его отзыве или приостановлении его исполнения производится при условии соблюдения порядка защитных действий от несанкционированных платежей, предусмотренного договором между клиентом и обслуживающим его банком.
При предъявлении платежного ордера электронным способом дополнительного представления данного платежного ордера на бумажном носителе не требуется, если иное не предусмотрено договором между клиентом и обслуживающим его банком.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 13.07.2001 N 283.
13. В платежном ордере допускается указание даты валютирования, если такая возможность оговорена в договоре между клиентом и обслуживающим его банком.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Платежный ордер предъявляется клиентом/банком в течение 10 календарных дней со дня его выписки.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 13.07.2001 N 283.
3. Санкционированный платежный ордер

Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Төлем ордерлерін пайдалана отырып, клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасындағы қолма-қол жасалмайтын төлемдер Қазақстан Республикасының заң талаптарына сәйкес жасалған болса, ол рұқсат берiлген төлемдер деп саналады.
16. Төлем ордерлерін қайтарып алу немесе оның орындалуын тоқтата тұру туралы өкiм Қазақстан Республикасының заң талаптарына сәйкес берiлген болса, ол рұқсат берiлген төлемдер деп саналады.
Ескерту: 16-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001.07.13 N 283 бұйрығымен.
4. Төлем ордерін кері қайтарып алу, оның орындалуын тоқтата тұру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1155 тіркелген, «Төлем тапсырмаларды, төлемдік талап-тапсырмаларды, инкассалық өкімдерді ресімдеу, пайдалану және орындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2000 жылғы 25 сәуірдегі № 179 қаулысына сәйкес ресімделген төлем ордерін қайтарып алу немесе оның орындалуын тоқтата тұру туралы өкімді банкке жіберу арқылы клиенттің төлем ордерін қайтарып алуына немесе тоқтата тұруына рұқсат беріледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Егер өкiм Қазақстан Республикасы заңдарының және клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасындағы шарттың талаптарына сәйкес келмесе, банк төлем ордерін қайтарып алу немесе оның орындалуын тоқтата тұру туралы өкiмдi орындамайды.
19. Банк төлем ордерін қайтарып алу немесе оның орындалуын тоқтата тұру туралы өкімді уақтылы алған кезде, банк қайтарылып алынатын немесе орындалуы тоқтатыла тұратын төлем ордері бойынша төлем жасауды жүзеге асырмайды. Банк осындай төлем ордері негізінде төлемді жүзеге асырған жағдайда, банк клиентке ақшаны қайтарып береді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Безналичные платежи, осуществляемые между клиентом и обслуживающим его банком с использованием платежного ордера считаются санкционированными, если они совершены в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
16. Распоряжения об отзыве платежного ордера или приостановлении его исполнения считаются санкционированными, если они предъявлены в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 13.07.2001 N 283.
4. Отзыв платежного ордера, приостановление его исполнения
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Допускается отзыв и приостановление клиентом платежного ордера путем направления банку распоряжения об отзыве платежного ордера или о приостановлении его исполнения, оформленного в соответствии постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года № 179 «Об утверждении Инструкции по оформлению, использованию и исполнению платежных поручений, платежных требований-поручений, инкассовых распоряжений», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1155.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Банк не исполняет распоряжение об отзыве или о приостановлении исполнения платежного ордера, если оно не соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан и условиям договора между клиентом и обслуживающим его банком.
19. При своевременном получении банком распоряжения об отзыве или о приостановлении исполнения платежного ордера банк не осуществляет платеж по отзываемому или приостанавливаемому платежному ордеру. В случае осуществления банком платежа на основании такого платежного ордера банк возвращает деньги клиенту.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Төлем ордерінің акцепті және оны акцептеуден бас тарту
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Клиент жiберген төлем құжаты мынадай талаптардың бiрi болған жағдайда банк акцептеген деп саналады:
1) банк клиенттiң банктiк есепшотын дебетте және оның банктiкесепшоты бойынша оған көшiрмесiн берсе;
2) банк клиентке акцепт туралы хабарлама жiберсе;
3) клиент банктiң төлем ордерін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішiнде банктiң акцепт туралы немесе акцепт беруден бас тартуы туралы хабарламасын алмаса (келісу белгiсi бойынша);
4) Қазақстан Республикасының заңдарында және/немесе клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасындағы шартта көзделген басқа да жағдайларда
21. Банк мынадай жағдайларда төлем ордерін акцептеуден бас тартады:
1) клиент төлем жасауға қажеттi ақша сомасын қамтамасыз етпеген жағдайда;
2) төлем ордерінің қолдан жасалғандығының белгiлерi болса, оның iшiнде төлем құжаты клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасындағы шартта белгiленген рұқсат етiлмеген төлемдерден қорғау iс-әрекеттерiнiң тәртiбiн бұзу арқылы берiлген жағдайда;
3) клиент төлем ордерін жасау және оны ұсыну тәртiбiне осы Ережеде және өзге заңдарда, сондай-ақ клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасындағы шарттың талаптарында белгiленген талаптарды сақтамаған жағдайда;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында және (немесе) шарттың талаптарында белгiленген басқа да талаптарды сақтамаған жағдайда.
22. Клиенттiң банк жiберген төлем ордерлерін акцептеудiң талаптары мен тәртiбi клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасындағы шартта көзделедi.
23. Егер банк төлем ордерін орындамаса, ал клиенттің банктік шотында төлем жасау үшін жеткілікті ақша сомасы болса және банк акцепттен бас тарту туралы нұсқауды алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде хабар бермесе, банк клиентке, егер 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (Ерекше бөлімі) өзгеше белгіленбесе, олардың арасындағы шартта көзделген мөлшерде төлем сомасынан айыппұл төлейді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Клиенттiң банктiк шотынан ақшаны төлем ордерін пайдалана отырып акцептсіз тәртіпте алу клиент пен оған қызмет көрсететiн банктiң арасындағы клиенттiң банктiк шотынан акцептеусіз ақшаны алуға келісімі бар шарттың негiзiнде жүзеге асырылады.

5. Акцепт платежного ордера и отказ в его акцепте
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Платежный ордер, направленный клиентом, считается акцептованным банком при наличии одного из следующих условий:
1) банк осуществил дебетование банковского счета клиента и предоставил ему выписку по его банковскому счету;
2) банк направил клиенту извещение об акцепте;
3) клиент не получил извещение банка об акцепте или об отказе в акцепте в течение трех рабочих дней со дня получения банком платежного ордера (по умолчанию);
4) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и/или договором между клиентом и обслуживающим его банком.
21. Отказ в акцепте платежного ордера банком производится:
1) при необеспечении клиентом суммы денег, необходимой для осуществления платежа;
2) если платежный ордер содержит признаки подделки, в том числе если платежный ордер передан с нарушением порядка защитных действий от несанкционированных платежей, установленного договором между клиентом и обслуживающим его банком;
3) при несоблюдении клиентом требований к порядку составления и предъявления платежного ордера, установленных настоящими Правилами и иным законодательством, а также условиями договора между клиентом и обслуживающим его банком;
4) при несоблюдении иных требований, установленных законодательством Республики Казахстан и (или) условиями договора.
22. Условия и порядок осуществления клиентом акцепта платежного ордера, направленного банком, предусматриваются в договоре между клиентом и обслуживающим его банком.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 13.07.2001 N 283.
23. Если банк не исполняет платежный ордер, а на банковском счете клиента имеется достаточная сумма денег для осуществления платежа и банк не уведомил в срок не позднее трех рабочих дней со дня получения указания об отказе в акцепте, банк уплачивает клиенту штраф от суммы платежа в размере, предусмотренном договором между ними, если иное не установлено Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Изъятие денег с банковского счета клиента в безакцептном порядке с использованием платежного ордера осуществляется на основании договора между клиентом и обслуживающим его банком, содержащего согласие клиента на безакцептное изъятие денег с его банковского счета.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Төлем ордерінің орындалуы
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Банк клиенттiң оған шартқа сәйкес осындай аударымын жүзеге асыру бойынша өкiлеттiктер жүктеген кезде осы банкте ашылған клиенттiң бiр банктiк есепшотынан екiншiсiне ақша аударады.
26. Клиенттің банктік есепшотын дебеттеу/кредиттеу кезінде банк клиенттің банктік есепшотынан клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында жасалған шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде көшірме беру арқылы оның банктік есепшотынан ақшаның алынуы/есептелуі туралы оған хабарлайды.
Ескерту: 26-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001.07.13 N 283 бұйрығымен.
7-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. 7-тарау алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Төраға
Клиент пен оған қызмет
көрсететін банктің арасында
қолма-қол жасалмайтын
төлемдерді жүзеге асыру
ережесіне қосымша
Нысан
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2015 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банкке келіп түсті
____ жылғы «__» ______________ сағат___
(қабылдау күні және уақыты)
ТӨЛЕМ ОРДЕРІ № _______
_____ жылғы «___» ____________________
(үзінді-көшірменің күні)
Ақша жөнелтуші
_____________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН)
_____________________________________
БСК |КОД_____
ЖСК
теңгемен
валютамен
БСК
ЖСК
КБЕ
Бенефициар _______________________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) ________________________________________________
Сомасы жазумен ___________________________________________
Төлем белгілеу
Төлем белгілеу коды
(Көрсетілген қызметті, шарттың нөмірі мен күнін және басқа да деректемелерді көрсете отырып)
Валюталау күні
Банк жүргізілді
___ жылғы «____» ________________
Мөр (бар болса)
Уәкілетті тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________________________
Қолы ______________________________
Уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) _________________________________
Қолы ______________________________
Мөртабан

Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исполнение платежного ордера
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Банк переводит деньги с одного банковского счета клиента на другой, открытых в данном банке, при возложении на него клиентом полномочий по осуществлению такого перевода в соответствии с договором.
26. При дебетовании/кредитовании банковского счета клиента банк извещает его об изъятии/зачислении денег на его банковский счет путем предоставления клиенту выписки с банковского счета в порядке и сроки, установленные договором банковского счета, заключенным между клиентом и обслуживающим его банком.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 13.07.2001 N 283.
Глава 7. Заключительные положения
Сноска. Глава 7 исключена постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Председатель
Приложение
к Правилам осуществления безналичных
платежей между клиентом и
обслуживающим его банком
Сноска. Приложение в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2015 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Поступило в банк
«___»___________ года _________ часов
(дата и время приема)
ПЛАТЕЖНЫЙ ОРДЕР № _______
«____» ________________ года
(дата выписки)
Отправитель денег
______________________________
(наименование)
ИИН (БИН)
______________________________
БИК |КОД_______
ИИК
в тенге
в валюте
БИК
ИИК
КБе
Бенефициар _______________________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) ________________________________________________
Сумма прописью ___________________________________________
Назначение платежа
Код назначения платежа
(С указанием оказанных услуг, номера и даты договора и иных реквизитов)
Дата валютирования
Проведено банком
«____» ________________ года
Печать (при наличии)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного лица _______
Подпись ______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица _______
Подпись ______________________________
Штамп