Мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлiк есеп жөнiндегi нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті төрайымының 2001 жылғы 17 наурыздағы N 141 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 21 наурызда тіркелді. Тіркеу нөмірі 1431. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 395 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.08.04 № 395 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 бұйрығымен бекітілген
V980489_
, мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі
нұсқаулыққа қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде
мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төрайым
Келісілген                           Бекітілген
Қазақстан Республикасы               Қазақстан Республикасы
Қаржы бірінші вице-министрі          Қаржы министрлігі
2001 жылғы 16.03.                    Қазынашылық комитетінің
2001 жылғы 17 наурыз N 141
бұйрығы
Мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлiк есеп жөнiндегi нұсқаулыққа
өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық департаментiнiң 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 бұйрығымен бекiтiлген V980489_ Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлiк есеп жөнiндегi нұсқаулыққа мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізілсін:
32-тармақта:
Мемлекеттiк мекемелерге арналған шығыстар сметасы орындалуының бухгалтерлiк есебi шоттарының жоспарында:
VII "Есеп айырысу" бөлiмiнде:
18 "Жұмысшылармен, қызметкерлермен және стипендиаттармен есеп айырысу" шоты 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотымен толықтырылсын;
159-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Есеп беретін тұлғаның пайдаланылмаған аванстың қалдығын қайтаруы теңгемен қолма-қол ақша арқылы жүзеге асырылады, тиындармен сомада есеп беретін тұлға қайтармаған қалдық есепке соманы кейіннен беру кезінде ескеріледі. Қызметкер жұмыстан шығу сәтінде немесе есепті жылдың аяғында қайтармаған, 160-қосалқы шоттың дебеті бойынша ескерілетін тиындармен есеп беретін соманың қалдығы оның жалақысынан ұсталады, бұл ретте 180-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 160-қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі. Мемлекеттік мекеменің есеп беретін тұлғаның алдындағы тиындармен борыш сомасы жұмыстан шығу сәтінде 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотына есепке алынады, бұл ретте 160-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 188-қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.";
174-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в Инструкцию по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях
Приказ Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2001 года № 141. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 марта 2001 года № 1431. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 395
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.08.2010 № 395 (вводится в действие с 01.01.2013).
Приказываю:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в V980489_
Инструкцию по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях, утвержденную приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласовано                               Утверждено
Первый вице-Министр финансов             приказ Комитета казначейства
Республики Казахстан                     Министерства финансов
16.03.2001 г.                         Республики Казахстан
от 17 марта 2001 года N 141
Изменения и дополнения в Инструкцию по
бухгалтерскому учету в государственных учреждениях
Внести в V980489_ Инструкцию по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях, утвержденную приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30, следующие изменения и дополнения:
в пункте 32:
в Плане счетов бухгалтерского учета исполнения сметы расходов для государственных учреждений:
в разделе VII "Расчеты":
счет 18 "Расчеты с рабочими и служащими и стипендиатами" дополнить субсчетом 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения";
пункт 159 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Возврат подотчетным лицом остатка неиспользованного аванса осуществляется наличными деньгами в тенге, остаток не возвращенной подотчетным лицом суммы в тиынах учитывается при последующих выдачах сумм под отчет. Невозвращенный работником остаток подотчетных сумм в тиынах на момент увольнения или на конец отчетного года, учитываемый по дебету субсчета 160, удерживается из его заработной платы, при этом производится запись по дебету субсчета 180 и по кредиту субсчета 160. Сумма долга государственного учреждения перед подотчетным лицом в тиынах на момент увольнения списывается на субсчет 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения", при этом производится запись по дебету субсчета 160 и по кредиту субсчета 188.";
пункт 174 дополнить абзацем следующего содержания:

"Депозитке салынған соманы қолма-қол ақшамен төлеген жағдайда, тиындармен төленбеген соманың қалдығы 180-қосалқы шотқа қайтарылады және жалақы төлеу кезінде ескеріледі. Қызметкер жұмыстан шыққан кезде төленбеген және керісінше, соманы бір теңгеге дейін дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану нәтижесінде артығымен төленген тиындардың қалдығы 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотына есепке алынады";
178-тармақ 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотымен толықтырылсын;
181-тармақ мынадай мазмұндағы тоғызыншы және оныншы абзацтармен толықтырылсын:
"Қызметкерге жалақының тиындармен төленбеген сомасы өтпелі қалдықпен (оң немесе теріс) 180-қосалқы шотта көрсетіледі және келесі айда жалақы төлеу кезінде ескеріледі, бұдан басқа, жалақы бойынша тиындармен берешектің қалдығы келесі жылға ауысады.
Қызметкер жұмыстан шыққан кезде төленбеген және керісінше, соманы бір теңгеге дейін дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану нәтижесінде артығымен төленген тиындардың қалдығы 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотына есепке алынады";
182-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Стипендияның оны алушыға төленбеген тиындармен сомасы өтпелі қалдықпен 181-қосалқы шотта көрсетіледі және келесі айда жалақы төлеу кезінде ескеріледі, бұдан басқа, жалақы бойынша тиындармен берешектің қалдығы келесі жылға ауысады. Стипендиаттың оқу мерзімі аяқталған кезде төленбеген және керісінше, соманы бір теңгеге дейін дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану нәтижесінде артығымен төленген тиындардың сомасы 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотына есепке алынады";
188-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Атқару қағаздары және басқа құжаттар бойынша жалақыдан ұсталған сома мемлекеттік мекеменің кассасы арқылы теңгемен қолма-қол ақшамен берілуі мүмкін. Оны алушыға төленбеген тиындармен сома өтпелі қалдықпен 187-қосалқы шотта көрсетіледі және келесі айда төлеу кезінде ескеріледі, бұдан басқа, жалақы бойынша тиындармен берешектің қалдығы келесі жылға ауысады.
Атқару қағазының немесе басқа құжаттың қолданыс мерзімі аяқталған жағдайда, төленбеген және керісінше, соманы бір теңгеге дейін дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану нәтижесінде артығымен төленген тиындардың қалдығы 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотына есепке алынады";

"В случае выплаты депонированных сумм наличными деньгами, остаток не выплаченной суммы в тиынах возвращается на субсчет 180 и учитывается при выплате заработной платы. При увольнении работника остаток тиынов, не выплаченных, и наоборот, излишне выплаченных в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге, зачисляется на субсчет 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения";
пункт 178 дополнить субсчетом 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения";
пункт 181 дополнить абзацами девятым и десятым следующего содержания:
"Сумма не выплаченной работнику заработной платы в тиынах отражается на субсчете 180 переходящим остатком (отрицательным или положительным), и учитывается в следующем месяце при выплате заработной платы, кроме того, остаток задолженности по заработной плате в тиынах переходит на следующий год.
При увольнении работника остаток тиынов, не выплаченных, и наоборот, излишне выплаченных в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге, зачисляется на субсчет 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения.";
пункт 182 дополнить абзацами следующего содержания:
"Сумма стипендии в тиынах, не выплаченная ее получателю, отражается на субсчете 181 переходящим остатком, и учитывается в следующем месяце при выплате стипендии, кроме того, остаток задолженности в тиынах переходит на следующий год.
При завершении срока обучения стипендиата сумма тиынов, не выплаченных, и наоборот, излишне выплаченных в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге, зачисляется на субсчет 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения.";
пункт 188 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Суммы, удержанные из заработной платы по исполнительным листам и другим документам, могут быть выданы наличными деньгами через кассу государственного учреждения в тенге. Сумма в тиынах, не выплаченная ее получателю, отражается на субсчете 187 переходящим остатком, и учитывается в следующем месяце при выплате, кроме того, остаток задолженности в тиынах переходит на следующий год. В случае окончания срока действия исполнительного листа или другого документа остаток тиынов, не выплаченных, и наоборот, излишне выплаченных в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге, зачисляется на субсчет 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения.";

мынадай мазмұндағы 188-1-тармақпен толықтырылсын:
"188-1. 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотында қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алу себебі бойынша қызметкер жұмыстан босатылған, стипендиаттың оқу мерзімі аяқталған, атқару қағазының немесе басқа да құжаттың қолданыс мерзімі аяқталған жағдайда төленбеген немесе артық төленген тиындардың сомалары көрсетіледі. Жалақының, стипендиялардың, атқару парағы бойынша ұсталған сомалардың, тиынмен есеп беретін тұлғаның алдында берешек сомаларының төленбеген қалдығы 188-қосалқы шоттың кредиті бойынша және 160, 180, 181, 187-қосалқы шоттардың дебеті бойынша көрсетіледі.
Жылдың аяғында соманы бір теңгеге дейін дөңгелектеу арифметикалық әдісін қабылдау нәтижесінде жоғарыда көрсетілген төлемдер бойынша жалақының, стипендияның төленбеген сомаларының, атқару парақтары бойынша ұсталған сомалардың, тиынмен есеп беретін тұлғаның алдында берешек сомалардың және артық төленген тиындар сомаларының төленбеген қалдықтары арасындағы айырмашылық түрінде пайда болған 188 қосалқы шоттың кредиті бойынша қалдық бюджетке есепке алуға жатады, бұл ретте 188 қосалқы шоттың дебеті бойынша және 173-қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі, оны бюджетке аудару кезінде 173-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 090-қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүзеге асырылады. 188-қосалқы шоттың дебеті бойынша қалдық келесі жылға ауысады.";
191-3-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының
ұлттық валютасын қолданудың кейбір мәселелері туралы" 2001 жылғы 7
ақпандағы Жарлығы шыққан сәттен бастап бұрын бөлшек көлемі бар сомаларда,
яғни тиындармен тағайындалған әлеуметтік төлемдер бойынша берешек тиын
сомасына қарамастан, бір теңгеге дөңгелектеуге жатады. Бұл ретте
дөңгелектеуге байланысты есептелгенге дейінгі сомаға 200-қосалқы шоттың
дебеті бойынша және 193-қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.".
Мамандар:
Икебаева А.Ж.
Жұманазарова А.Б.

дополнить пунктом 188-1 следующего содержания:
"188-1. На субсчете 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения" отражаются суммы тиынов, невыплаченные или излишне выплаченные в случаях увольнения работника, завершения срока обучения стипендиата, окончания срока действия исполнительного листа или другого документа, по причине изъятия наличных тиынов из денежного обращения. Невыплаченный остаток заработной платы, стипендии, сумм, удержанных по исполнительным листам, сумм задолженности перед подотчетным лицом в тиынах отражается по кредиту субсчета 188 и по дебету субсчетов 160, 180, 181, 187. Сумма излишне выплаченных тиынов в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге (до 50 тиынов округляется в меньшую сторону; 50 тиын и выше округляется в большую сторону) отражается по кредиту субсчетов 180, 181, 187 и по дебету субсчета 188.
По окончании года остаток по кредиту субсчета 188, сложившийся в виде разницы между суммой невыплаченных остатков заработной платы, стипендии, остатков невыплаченных сумм, удержанных по исполнительным листам, сумм задолженности перед подотчетным лицом в тиынах и суммой излишне выплаченных тиынов по вышеуказанным выплатам, в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге, подлежит зачислению в бюджет, при этом производится запись по дебету субсчета 188 и по кредиту субсчета 173, при перечислении ее в бюджет осуществляется запись по дебету субсчета 173 и по кредиту субсчета 090. Остаток по дебету субсчета 188 переходит на следующий год.";
пункт 191-3 дополнить абзацем следующего содержания:
"С момента выхода Указа Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года U010549_ "О некоторых вопросах функционирования национальной валюты Республики Казахстан" задолженность по социальным выплатам, назначенным ранее в суммах, имеющих дробную величину, то есть с тиынами, подлежит округлению до одного тенге, независимо от суммы тиынов. При этом на сумму доначисления в связи с округлением производится запись по дебету субсчета 200 и по кредиту субсчета 193.".