Тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу туралы
Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 15 ақпандағы N 54 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1442. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 11 маусымдағы N 288 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған:
Уақытша сақтау орындарына қойылатын мiндеттемелер туралы нұсқаулық;
Кедендiк ресiмдеудi жүргiзудiң орны мен уақыты туралы нұсқаулық;
Кедендiк жүк декларациясын тапсыру мерзiмiн ұзарту ережесi;
Жүк кеден декларациясын, құжаттар мен кеден мақсаттары үшiн қажет қосымша мәлiметтердi ұсыну, қабылдау мен тексеру жөнiндегi нұсқаулық;
Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қызметiне қатысушылардың алдын-ала жасалатын операциялар сатысында есеп құжаттарын ұсынуының тәртiбi;
Кеден құжаттарының электрондық көшiрмелерiн қалыптастыруға арналған растауларды берудiң Ережесi;
Мiндеттi сертификаттауға жататын тауарларды кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылаудың Ережесi;
Жедел жеткiзiлiмдер кезiнде тауарларды кедендiк ресiмдеу Ережесi;
Тауарларды алдын ала мәлiмдеу рәсiмiн қолдану жөнiндегi Ереже;
Тауарларды арагiдiк мәлiмдеу рәсiмiн қолдану жөнiндегi Ереже;
Кедендiк брокер ретiнде iс-әрекет жасау құқығын беретiн лицензияларды беру, күшiн тоқтату және керi шақыру жөнiндегi нұсқаулық;
Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманға бiлiктiлiк аттестатын берудiң ережесi;
Мамандарды кедендiк ресiмдеу бойынша аттестация жүргiзу жөнiндегi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң Орталық комиссиясы туралы ереже;
"Жасыл және қызыл дәлiздер" жүйесiн пайдалана отырып жеке тұлғалар өткізетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу және кедендiк бақылау жөнiндегi ереже;
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн болмаса халықаралық байланыс үшiн ашық кеден бақылауы аймағында не әуежай аймағында орналасқан жеке тұлғаларға жеке қарау жүргiзудiң тәртiбi туралы нұсқаулық;
Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өтетiн тауарларын кедендiк ресiмдеу, декларациялау және кедендiк бақылаудың осы Ережесi;
Қысқаша декларацияны толтыру жөнiндегi нұсқаулық;
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ режимiнде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесi.
Ескерту. 1-тармақ толықтырылды - Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 6 наурыздағы N 69 бұйрығымен .
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (Г.Ә. Мұхамедиева) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Баспасөз қызметi (Б.Т. Омарәлиев) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсiн.
4. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң кейбiр бұйрықтарының күшi жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi төрағасының орынбасары Б.Т. Жұмабаевқа жүктелсiн.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Тауарлар мен көлiк құралдарын
кедендiк ресiмдеу туралы
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Кеден комитетiнiң
2001 жылғы 15 ақпандағы
N 54 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс
министрлiгi Кеден комитетiнiң күшi жойылған кейбiр
бұйрықтарының
ТIЗБЕСI

О таможенном оформлении товаров и транспортных средств
Приказ Председателя Таможенного Комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30.03.2001 г. N 1442. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 11.06.2003г. N 288
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
"В соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов и приказы Министра государственных доходов Республики Казахстан согласно приложению...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель
Приложение
к приказу Председателя
Агентства таможенного
контроля
Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
Перечень
некоторых приказов Таможенного комитета
Министерства государственных доходов Республики Казахстан
и приказов Министерства государственных доходов
Республики Казахстан, утративших силу
1) Приказ Председателя Таможенного Комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 54 "О таможенном оформлении товаров и транспортных средств"...".
----------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом  Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
Инструкцию об обязательных требованиях, предъявляемых к местам временного хранения;
Инструкцию о месте и времени производства таможенного оформления;
Правила продления сроков подачи грузовой таможенной декларации;
Правила подачи, принятия и проверки грузовых таможенных деклараций, документов и дополнительных сведений, необходимых для таможенных целей;
Правила предоставления участниками внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан учетных документов на стадии предварительных операций;
Правила предоставления подтверждений на формирование электронных копий таможенных документов;
Правила таможенного оформления и таможенного контроля товаров, подлежащих обязательной сертификации;
Правила таможенного оформления товаров при срочных поставках;
Правила применения процедуры предварительного декларирования товаров;
Правила применения процедуры периодического декларирования товаров;
Правила выдачи, приостановления действия и отзыва лицензий на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера;
Правила выдачи квалификационного аттестата специалисту по таможенному оформлению;
Положение о Центральной комиссии Таможенного Комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан по аттестации специалистов по таможенному оформлению;
Правила таможенного оформления и таможенного контроля товаров, перемещаемых физическими лицами с использованием системы "зеленого и красного коридоров";
Инструкция о порядке проведения личного досмотра физических лиц, следующих через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся в зоне таможенного контроля либо транзитной зоне аэропорта, открытого для международного сообщения;
Правила таможенного оформления, декларирования и таможенного контроля товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами;
Инструкцию по заполнению краткой декларации;
Правила таможенного контроля и таможенного оформления товаров, заявленных в режиме свободной таможенной зоны на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город".
Сноска. Пункт 1 с дополнениями - приказом  Министра государственных доходов РК от 6 марта 2002 года N 69.
2. Управлению правового обеспечения (Мухамедиева Г.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Пресс-службе (Омаралиев Б.) обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Признать утратившими силу некоторые приказы Таможенного Комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан, согласно Приложению.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Приложение
к Приказу Таможенного Комитета
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Перечень
некоторых приказов Таможенного
комитета Министерства государственных
доходов Республики Казахстан, утративших силу

1. "Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтаудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң 1999 жылғы 3 қарашадағы N 532-Б бұйрығы .
2. "Жүктiк кедендiк декларациялардың электрондық көшiрмелерi туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң 1998 жылғы 30 қарашадағы N 242-Б бұйрығы .
3. "Мiндеттi сертификаттауға жататын өнiмдердi (тауарларды) Қазақстан Республикасының аумағына әкелудiң тәртiбiн қолдануға енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кеден комитетiнiң 1997 жылғы 4 маусымдағы N 175-Б бұйрығы .
4. "Жүктiк кедендiк декларацияны берудiң мерзiмдерiн ұзарту туралы ережелердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң 2000 жылғы 22 мамырдағы N 160-Б бұйрығы .
5. "Мерзiмдi және алдын ала декларациялаудың рәсiмi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кеден комитетiнiң 1997 жылғы 23 маусымдағы N 161-Б бұйрығы .
6. "Толық емес мерзiмдi декларациялау туралы" Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң 1996 жылғы 31 қазандағы N 222-Б бұйрығы .
7. "Тауарларды жедел әкелу кезiнде кедендiк ресімдеу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кеден комитетiнiң 1997 жылғы 8 шiлдедегі N 176-Б бұйрығы .
8. "Кедендiк брокер ретінде қызметтi жүзеге асыру құқығына арналған лицензияларды берудiң, қолданылуын тоқтата тұрудың және кері қайтарып алудың тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кiрiс министрлігі Кеден комитетінiң 1999 жылғы 3 қарашадағы N 529-Б бұйрығы .
9. "Қазақстан Республикасының аумағында кедендiк жеңілдіктердi пайдаланатын тұлғалар кедендік қоймалардан босататын тауарларды кедендiк бақылау туралы нұсқаулықты қолдануға енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кеден комитетiнің 1997 жылғы 23 сәуiрдегi N 107-Б бұйрығы .
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитетінің
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Уақытша сақтау орындарына қойылатын міндетті
талаптар туралы нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Уақытша сақтау орындарына қойылатын мiндеттi талаптар туралы осы нұсқаулық (бұдан әрi - нұсқаулық) тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау орындарына қойылатын талаптарды анықтайды.
2. "Қазақстан Республикасындағы Кеден iсi туралы" (бұдан әрi - "Кеден iсi туралы Заң") Қазақстан Республикасы Заңының 171-бабына сәйкес кедендiк бақылау аймағындағы арнайы бөлiнген және жайғастырылған үй-жайлар, ашық алаңқайлар, көлiк құралдары немесе өзге де орындар (уақытша сақтау қоймалары, кедендiк қоймалар, бос қоймалар) тауарлар мен көлiк құралдарының уақытша сақтау орындары болып табылады.

1. Приказ  Председателя Таможенного комитета Министерства
государственных доходов Республики Казахстан от 3 ноября 1999 года
N 532-П "О некоторых вопросах временного хранения товаров и
транспортных средств";
2. Приказ  Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 30 ноября 1998 года N 242-П "Об электронных копиях грузовых таможенных деклараций";
3. Приказ  Государственного таможенного комитета Республики Казахстан от 4 июля 1997 года N 175-П "О введении в действие Порядка ввоза на территорию Республики Казахстан продукции (товаров), подлежащих обязательной сертификации";
4. Приказ  Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 22 мая 2000 года N 160 "Об утверждении Правил о продлении сроков подачи грузовой таможенной декларации";
5. Приказ  Государственного таможенного комитета Республики Казахстан от 23 июня 1997 года N 161-П "О процедуре периодического и предварительного декларирования";
6. Приказ  Таможенного комитета Республики Казахстан от 31 октября 1996 года N 222-П "О неполном периодическом декларировании";
7. Приказ  Государственного таможенного комитета Республики Казахстан от 8 июля 1997 года N 176-П "О таможенном оформлении товаров при срочных поставках";
8. Приказ  Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 3 ноября 1999 года N 529-П "Об утверждении Инструкции о порядке выдачи, приостановления действия и отзыве лицензий на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера";
9. Приказ  Государственного таможенного комитета Республики Казахстан от 23 апреля 1997 года N 107-П "О введении в действие Инструкции о таможенном контроле за товарами, выпускаемыми с таможенных складов лицам, пользующимся на территории Республики Казахстан таможенными льготами".
Согласована                           Утверждена
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Инструкция
об обязательных требованиях, предъявляемых
к местам временного хранения
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция об обязательных требованиях, предъявляемых к местам временного хранения (далее - Инструкция), определяет требования, предъявляемые к местам временного хранения товаров и транспортных средств.
2. В соответствии со статьей 171  Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) местами временного хранения товаров и транспортных средств являются специально выделенные и обустроенные помещения, открытые площадки, транспортные средства или иные места (склады временного хранения, таможенные склады, свободные склады) в зоне таможенного контроля.

3. Уақытша сақтау орындарын айқындау мақсаттарында кедендiк бақылау аймақтарын құруды және кедендiк бақылау аймақтарының шекараларын белгiлеудi Қазақстан Республикасының кедендiк органдары белгiленген тәртiпте жүзеге асырады.
4. Уақытша сақтау орындарына қойылатын талаптар кеден органына тауарлар мен көлiк құралдарын жеткiзу сәтiнен бастап және оларды шығаруға дейiн кеден бақылауынан жүзеге асырудың қажеттiлiгі мен жеткiлiктiлiгiн қамтамасыз ету өлшемiне немесе таңдалған кеден режимiне сәйкес тұлғаға билiк етудi беруге байланысты белгiленедi.
2. Уақытша сақтау қоймаларына қойылатын талаптар
5. Уақытша сақтау қоймасының (бұдан әрi - УСҚ) құрастырылуы, жайғастырылуы және жабдықталуы төмендегi талаптарға сәйкес болуы қажет:
1) тауарлардың, көлiк құралдарының УСҚ-на кеден бақылауынан тыс келiп түсу мүмкiндiгiн және оларды алу мүмкiндiгiн болдырмау;
2) УСҚ-дағы тауарлар мен көлiк құралдарының сақталуын қамтамасыз ету;
3) үшiншi тұлғалардың тауарларға және көлiк құралдарына қол жеткiзу мүмкiндiгiн болдырмау;
4) жалғаспалы түсіру алаңдарын қоса алғанда УСҚ аумағы бүкіл периметрі бойынша белгіленуі және қоршалуы және көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін тегіс жолының болуы тиіс. УСҚ аумағының қоршауы үздіксіз және тұтас конструкцияны білдіруі әрі биіктігі 2,2 метрден кем болмауы тиіс;
5) УСҚ аумағында УСҚ-ның бөлiгi болып есептелмейтiн құрылыстар мен ғимараттардың болмауы;
6) УСҚ техникалық жағынан жарамды ену жолдарымен, сондай-ақ жабық тексеру алаңдарымен жабдықталуы;
7) өрт қауiпсiздiгiнiң талаптарына сәйкестiгi;
8) санитарлық және техникалық нормаларға сәйкестiгi;
9) Кеден iсi туралы Заңның 180-бабында көзделген УСҚ-да орналасқан тауарлармен операциялар жасау мүмкiндiгiн қамтамасыз ету;
10) қауіпсіздік пен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес келетін қажетті түсіру-тиеу техникаларының, сондай-ақ уақытша сақтауға орналастырылатын тауарлар мен көлік құралдарының сипатына сәйкес келетін сертификацияланған өлшеу жабдықтарының болуын қамтамасыз ету;
11) радиациялық бақылау жөніндегі сертификацияланған құралдардың болуын қамтамасыз ету.
Ескерту: 5-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 6 қаңтардағы N 3 бұйрығымен .
6. Аталған талаптардан басқа, УСҚ иесi мыналарды қамтамасыз ету тиiс:
1) қоймада сақталатын тауарларға автоматтандырылған есеп жүргiзу. Бұл орайда, есеп жүргiзу үшiн ақпаратты компьютермен өңдеудiң бiр құралын пайдалануға болады;
2) кеден органдарының қызметкерлері үшін УСҚ-да кедендік бақылау мен кедендік ресімдеуді жүзеге асыруға арналған қажетті қызметтік үй-жайлардың, жабдықтардың және байланыс құралдарының болуы.
Ескерту: 6-тармақ өзгертілді - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 6 қаңтардағы N 3 бұйрығымен .

3. Создание зон таможенного контроля и обозначение границ зон таможенного контроля в целях определения мест временного хранения осуществляется таможенными органами Республики Казахстан в установленном порядке.
4. Требования, предъявляемые к местам временного хранения, устанавливаются в зависимости от критерия необходимости и достаточности обеспечения осуществления таможенного контроля с момента представления товаров и транспортных средств таможенному органу и до их выпуска, либо предоставления лицу в распоряжение в соответствии с избранным таможенным режимом.
2. Требования к складам временного хранения
5. Склад временного хранения (далее - СВХ) должен быть сконструирован, обустроен и оборудован таким образом, чтобы:
1) исключить возможность поступления товаров, транспортных средств и их изъятие с СВХ помимо таможенного контроля;
2) обеспечить сохранность товаров и транспортных средств, находящихся на СВХ;
3) исключить возможность доступа третьих лиц к товарам и транспортным средствам;
4) территория СВХ, включая примыкающие разгрузочные площадки, должна быть обозначена и огорожена по всему периметру и иметь твердое покрытие, обеспечивающее безопасное передвижение транспортных средств. Ограждение территории СВХ должно представлять собой непрерывную и сплошную конструкцию и быть высотой не менее 2,2 метра;
5) на территории СВХ не были расположены строения и сооружения, не являющиеся частью СВХ;
6) СВХ были оборудованы технически исправными подъездными путями, а также крытыми досмотровыми площадками;
7) соответствовать требованиям противопожарной безопасности;
8) соответствовать санитарным и техническим нормам;
9) обеспечить возможность осуществления операций с товарами, находящимися на СВХ, предусмотренных статьей 180 Закона о таможенном деле;
10) обеспечить наличие необходимой разгрузочно-погрузочной техники, соответствующей требованиям безопасности и охраны труда, а также сертифицированного весового оборудования, соответствующего характеру товаров и транспортных средств, помещаемых на временное хранение;
11) обеспечить наличие сертифицированных приборов по радиационному контролю. <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями и дополнениями - приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 6 января 2003 года N 3.
6. Кроме перечисленных требований владелец СВХ должен обеспечить:
1) ведение автоматизированного учета хранящихся на складе товаров. При этом учет может производиться с использованием одного средства компьютерной обработки информации;
2) для сотрудников таможенных органов наличие на СВХ необходимых служебных помещений, оборудования и средств связи для осуществления таможенного контроля и таможенного оформления. <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями - приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 6 января 2003 года N 3.

3. Арнайы бөлiнген және жайғастырылған үй-жайларға
қойылатын талаптар
7. Арнайы бөлiнген және жайғастырылған үй-жай (бұдан әрi - үй-жай) осы Нұсқаулықтың 5-тармағының 9), 10)-тармақшаларында және 6-тармақтың 2)-тармақшасында белгiленген талаптарды қоспағанда, осы Нұсқаулықтың 5, 6-тармақтарына сәйкес УСҚ-ының конструкциясына және жайғастырылуына қойылатын талаптарға жауап беруi тиiс.
8. Уақытша сақтау орны ретiнде үй-жайдың бiр бөлiгiн пайдаланған кезде, ол үй-жайдың қалған бөлiгiнен темiр бетон, бетон, кiрпiш, металл конструкциясы немесе осы материалдардың араласуы түрiндегi конструкция болып табылатын толассыз қоршаумен қоршалуы, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 7-тармағына сәйкес қалған талаптарға жауап беруi тиiс.
9. Үй-жай (алаңқай) бiр мекен-жайда орналасқан және бiрыңғай әрi тұтас кешен болып табылған жағдайда ғана, ол уақытша сақтау орны болып танылады.
4. Ашық алаңқайларға қойылатын талаптар
10. Ашық алаңқайдың аумағына қойылатын талаптар мынадай болуы тиiс:
1) бүкiл периметрi бойынша белгiленуi және қоршалуы тиiс. Ашық алаңқай аумағының қоршауы темiр бетон, бетон, кiрпiш, металл конструкциясы немесе осы материалдардың араласуы түрiндегi толассыз конструкция болып табылуы тиiс және оның биiктiгi кемiнде 2,2 метр болуы тиiс;
2) кедендiк бақылауды iске асыру үшiн жеткiлiктi техникалық құралдармен қамтамасыз етiлуi;
3) осы Нұсқаулықтың 5 тармағындағы 1)-3), 5)-8), 11)-тармақшаларында және 6-тармақтың 1)-тармақшасында белгiленген санитарлық нормаларға және талаптарға жауап беруi.
Ескерту: 10-тармақ толықтырылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 6 қаңтардағы N 3 бұйрығымен .
11. Әуе, теңiз және өзен порттарының, темiр жол станцияларының аумағында орналасқан ашық алаңқайлар үшiн кедендiк бақылау аймақтарын белгiлеу мүдделi тұлғалардың (әуе, теңiз және өзен порттарының, темiр жол станцияларының әкiмшiлiгiмен) келiсуi негiзiнде жүргiзiледi.
5. Көлiк құралдарына қойылатын талаптар
12. Көлiк құралын, тауарларды халықаралық жол тасымалы (бұдан әрi - ХЖТ) рәсiмiн пайдаланумен тасымалдау және жеткiзу кезiнде немесе көлiк құралын артынша ашық алаңқайларға орналастыру шартымен, бiр тәулiкке дейiн уақытша сақтау орны ретiнде тануға рұқсат етiледi.
13. Уақытша сақтау орны ретiнде пайдалануға рұқсат етiлетiн және ХЖТ рәсiмiн пайдаланумен тасымал рұқсат етiлмеген көлiк құралы Жабдықтар және көлiк құралдарын (контейнерлердi) кедендiк мөрлер мен пломбылар арқылы тауар тасымалына жiберу тәртiбi туралы Нұсқаулықта белгiленген тиiстi жабдыққа қойылатын талаптарға жауап беруi тиiс.

3. Требования к специально выделенным и обустроенным помещениям
7. Специально выделенное и обустроенное помещение (далее - помещение) должно отвечать требованиям, предъявляемым к конструкции и обустройству СВХ в соответствии с пунктами 5, 6 настоящей Инструкции, за исключением требований, установленных подпунктами 9), 10) пункта 5 и подпункта 2) пункта 6 настоящей Инструкции.
8. В случае использования в качестве места временного хранения части помещения, она должна быть изолирована от остальной части помещения непрерывным ограждением-конструкцией из железобетона, бетона, кирпича, металлоконструкций либо комбинации из данных материалов, а также отвечать остальным требованиям в соответствии с пунктом 7 настоящей Инструкции.
9. Помещение (площадка) признается местом временного хранения при условии, что такое помещение (площадка) находится по одному адресу и является единым и неразделенным комплексом.
4. Требования к открытым площадкам
10. Территория открытой площадки должна быть:
1) обозначена и огорожена по всему периметру. Ограждение территории открытых площадок должно представлять собой непрерывную конструкцию из железобетона, бетона, кирпича, металлоконструкций либо комбинации из данных материалов и быть высотой не менее 2,2 метра;
2) обеспечена техническими средствами, достаточными для осуществления таможенного контроля;
3) отвечать санитарным нормам и требованиям, установленным в подпунктах 1)-3), 5)-8), 11) пункта 5 и в подпункте 1) пункта 6 настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Пункт 10 с дополнениями - приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 6 января 2003 года N 3.
11. Обозначение зон таможенного контроля для открытых площадок, находящихся на территории аэропортов, морских и речных портов, железнодорожных станций, осуществляется по согласованию с заинтересованными лицами (администрацией аэропортов, морских, речных портов, железнодорожных станций).
5. Требования к транспортным средствам
12. Транспортное средство допускается к использованию в качестве места временного хранения до одних суток в случае перевозки и доставки товаров с использованием процедуры международной дорожной перевозки (далее - процедура МДП), либо при условии последующего помещения транспортного средства на открытые площадки.
13. Транспортное средство, допускаемое к использованию в качестве места временного хранения и не допущенное к перевозке с использованием процедуры МДП, должно отвечать требованиям, установленным к порядку оборудования и допущения транспортных средств (контейнеров) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами.

6. Кедендiк және бос қоймаларға қойылатын
талаптар
14. Кедендiк қойманы және бос қойманы, уақытша сақтау орнына арналған үй-жайдың бөлiгi жеке шығарылып, келу-кету жолдарымен жабдықталған жағдайда, уақытша сақтау орны ретiнде тануға рұқсат етiледi.
15. Кедендiк қоймалардың және бос қоймалардың иегерлерi уақытша сақтау орны болып танылған кедендiк немесе бос қойманың бөлiктерiнде сақталатын тауарларға жеке есеп жүргiзудi қамтамасыз етуi тиiс. Бұл орайда, осындай есеп жүргiзу үшiн ақпаратты компьютермен өңдеудiң бiр құралын пайдалануға болады.
7. Қорытынды ережелер
16. Арнайы бөлiп берiлген және жайғастырылған үй-жайлар, ашық алаңқайлар, көлiк құралдары, уақытша сақтау қоймалары, кедендiк қоймалар және бос қоймалар оларды уақытша сақтау орны ретiнде пайдаланудың толық мерзiмi кезiнде белгiленген талаптарға сәйкес болуы тиiс.
17. Уақытша сақтау орындарының иелерi уақытша сақтау орындарының қалыпты қызмет етуiне кедергi жасайтын уақытша сақтау орындарының конструкциясындағы және жайғастырылуындағы өзгерiстер туралы кедендiк органдарға уақтылы хабарлауға мiндеттi.
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Кедендік ресімдеуді жүргізудің орны
мен уақыты туралы нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кедендік ресімдеуді жүргізудің орны мен уақыты туралы нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Кеден ісі туралы заң) 154-бабына сәйкес әзірленді және оның ішінде тауарлар мен көлік құралдарына кедендік ресімдеу жүргізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеудің орнын, кеден органдарының қызмет аймағын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы кеден органының жұмыс уақытын анықтайды.
2. Кеден органдарының қызмет аймағын Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитеті белгілейді және жариялануға жатады.
3. Тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық кесімдеріне сәйкес айқындалатын кеден органының жұмыс уақытында жүзеге асырылады. қазақстан Республикасы кеден органдарының жұмыс уақыты туралы хабарлау кеден органдары орналасқан орындардағы маңдайша жазуларда және стендтерде орналастыру жолымен жүзеге асырылады.
4. Тауарлар мен көлік құралдарын сақтау, тауарлармен және көлік құралдарымен жүк және өзге де операциялар, кедендік ресімдеу мақсаттары үшін сынамалар мен үлгілер алу, тауарлар мен көлік құралдарын тексеру тауарлар мен көлік құралдарына кедендік ресімдеуді жүзеге асыратын кеден органының қызмет аймағында орналасқан олардың уақытша сақтау орнында жүзеге асырылады.
Тауарлармен көлік құралдарын кедендік ресімдеу осы тармақта көрсетілген уақытша сақтау орнында олардың үй-жайынсыз аяқталған жағдайда, тауарлардың орналастырылған орнында жүзеге асырылады.

6. Требования к таможенным и свободным складам
14. Таможенный склад и свободный склад могут быть использованы в качестве мест временного хранения при условии, что часть помещения, предназначенная для временного хранения, будет изолирована и оборудована подъездными путями.
15. Владельцы таможенных и свободных складов должны обеспечить ведение отдельного учета товаров, хранящихся в частях таможенного или свободного склада, признанных местом временного хранения. При этом такой учет может осуществляться с использованием одного средства компьютерной обработки информации.
7. Заключительные положения
16. Специально выделенные и обустроенные помещения, открытые площадки, транспортные средства, склады временного хранения, таможенные склады и свободные склады должны соответствовать установленным требованиям на протяжении всего срока их использования в качестве мест временного хранения.
17. Владельцы мест временного хранения обязаны своевременно уведомлять таможенные органы об изменениях в конструкции и обустройстве мест временного хранения, препятствующих нормальному функционированию мест временного хранения.
Согласована                           Утверждена
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Инструкция о месте и времени производства
таможенного оформления
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о месте и времени производства таможенного оформления (далее - Инструкция) разработана в соответствии со статьей 154  Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) и определяет место таможенного оформления товаров и транспортных средств, зоны деятельности таможенных органов, а также время работы таможенного органа Республики Казахстан, в течение которого производится таможенное оформление товаров и транспортных средств.
2. Зоны деятельности таможенных органов определяются Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан и подлежат опубликованию.
3. Таможенное оформление товаров и транспортных средств осуществляется во время работы таможенного органа, определяемое в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Информирование о времени работы таможенных органов Республики Казахстан осуществляется путем размещения на вывесках и стендах в местах расположения таможенных органов.
4. Хранение товаров и транспортных средств, грузовые и иные операции с товарами и транспортными средствами, отбор проб и образцов для целей таможенного оформления, досмотр товаров и транспортных средств осуществляются в местах их временного хранения, расположенных в зоне деятельности таможенного органа, осуществляющего таможенное оформление товаров и транспортных средств.
В случае, когда таможенное оформление товаров и транспортных средств завершается без их помещения в место временного хранения, перечисленные в настоящем пункте операции осуществляются в месте нахождения товаров.

2. Заңды тұлғалармен Қазақстан Республикасының кедендiк
шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк
құралдарына кедендік ресімдеуді жүргізудің орны
5. Тауарлар мен көлік құралдарын алушы (жөнелтуші) заңды тұлғаның не оның құрылымдық бөлiмшесi тіркелген кеден органының қызмет аймағы (бұдан әрі - негізгі кеден органы тіркеу орны) заңды тұлғалармен Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарының кедендік ресімдеу орны болып табылады.
Қызмет аймағында алушы (жөнелтуші) орын болып табылатын басқа кеден органындағы (заңды тұлға не оның құрылымдық бөлiмшесi тіркелген кеден органынан ерекше) тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу осы Нұсқаулықпен белгіленген тәртіпте берілетін тіркеу орны кеден органының рұқсатымен жүргізіледі.
Ескерту: 5-тармақ толықтырылды - Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің 2002 жылғы 23 ақпандағы N 54 бұйрығымен .
6. Кеден қоймасы, еркін қойма, бажсыз сауда дүкені, еркін кеден аймағының кеден режимдерінде тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу қызмет аймағы кеден, еркін қоймалар, бажсыз сауда дүкені, еркін аймағына сәйкес болып табылатын кеден органына жүргізіледі.
Тауарларды транзиті кеден режимінде тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу қызмет аймағында Қазақстан Республикасының кеден аумағына тауарлар мен көлік құралдарын әкелу орны болып табылатын кеден органында жүргізіледі.
7. Еркiн кеден аймағындағы кедендiк режимде тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органы өзге кеден режимiне еркiн кеден аймағындағы кеден режимiн өзгерту кезiнде тауарларды кедендiк ресiмдеу орны болып табылады.
Қызмет аймағында тиiсті кеден, еркiн қойма болып табылатын кеден органы кеден қоймасы, еркiн қоймасының кеден режимiне еркiн кеден аймағындағы кеден режимiн өзгерту кезiнде тауарларды кедендiк ресiмдеу орны болып табылады.
8. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына бос көлiк құралдарының және жолаушылар тасымалдайтын көлiк құралдарының (тауар ретiнде өткiзiлетiндердi есептемегенде) кiру кезiнде Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасын қиып өтетiн кеден орны болып қызмет аймағында Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына көрсетiлген көлiк құралдарының әкелу орны бар кеден органы табылады.

2. Место производства таможенного оформления товаров
и транспортных средств, перемещаемых через таможенную
границу Республики Казахстан юридическими лицами
5. Местом таможенного оформления товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан юридическими лицами, является зона деятельности таможенного органа, в котором зарегистрировано юридическое лицо либо его структурное подразделение - получатель (отправитель) товаров и транспортных средств (далее - таможенный орган места регистрации).
Таможенное оформление товаров и транспортных средств в другом таможенном органе (отличном от таможенного органа, где зарегистрировано юридическое лицо либо его структурное подразделение), в зоне деятельности которого находится место получения (отправки) товаров, допускается с разрешения таможенного органа места регистрации, выдаваемого в порядке, установленном настоящей Инструкцией.
Сноска. Пункт 5 с дополнениями - приказом  Председателя Таможенного комитета МГД РК от 23 февраля 2002 года N 54.
6. Таможенное оформление товаров и транспортных средств в таможенных режимах таможенного склада, свободного склада, магазина беспошлинной торговли, свободной таможенной зоны производится в таможенном органе, в зоне деятельности которого находятся, соответственно, таможенный, свободный склад, магазин беспошлинной торговли, свободная таможенная зона.
Таможенное оформление товаров и транспортных средств в таможенном режиме транзита товаров производится в таможенном органе, в зоне деятельности которого находится место ввоза транзитных товаров и транспортных средств на таможенную территорию Республики Казахстан.
7. Местом таможенного оформления товаров при изменении таможенного режима свободной таможенной зоны на иной таможенный режим является таможенный орган, осуществлявший таможенное оформление товаров в таможенном режиме свободной таможенной зоны.
Местом таможенного оформления товаров при изменении таможенного режима свободной таможенной зоны на таможенные режимы таможенного склада, свободного склада является таможенный орган, в зоне деятельности которого находятся, соответственно, таможенный, свободный склад.
8. Местом таможенного оформления пересекающих таможенную границу Республики Казахстан при въезде на таможенную территорию Республики Казахстан порожних транспортных средств (за исключением перемещаемых в качестве товара) и транспортных средств, перевозящих пассажиров, является таможенный орган, в зоне деятельности которого находится место ввоза указанных транспортных средств на таможенную территорию Республики Казахстан.

9. Мүдделi тұлғаның өтiнiшi бойынша және оның есебi үшiн Кеден iсi туралы заңның 154-бабына сәйкес кедендiк ресiмдеу Қазақстан Республикасының кеден органының келiсiмiмен өзге де орындарда және Қазақстан Республикасы кеден органының жұмыстан тыс уақыттарында жүргiзiледi.
Заңды тұлғаны тiркеу орнынан ерекшеленетiн өзге орында тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеуге рұқсат:
1) мұндай тұлғада кедендiк төлемдер мен (немесе) салықтарды төлеу бойынша берешегi болмаған;
2) негiзгi кеден органының қызмет аймағынан тысқары жердегi орын тауарлар мен көлiк құралдарының алу (жөнелту) орны болып табылған кезде еркiн нысанда ресiмделетiн тауарлар мен көлiк құралдарын алушының (жөнелтушiнiң) жазбаша өтiнiшi негiзiнде тiркеу орнын кеден органы бередi.
Алушының (жөнелтушiнiң) өтiнiшiнде келесi мәлiметтер: сыртқы экономикалық қызметке қатысушының атауы; олар кедендiк ресiмделедi деп топшыланатын кеден органы (бұдан әрi - ресiмдеушi кеден органы) болуы тиiс. Өтiнiшке сыртқы сауда келiсiм-шарты немесе шарттарымен алу (жөнелту) орны болып кеден органының қызмет аймағында алынатын (жөнелтiлетiн) тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн орын айқындалған алынатын (жөнелтілетiн) тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу үшiн негiз болып табылатын өзге де құжаттар қоса берiлуi керек.
Рұқсат өтiнiш алынған күннен бастап үш күндiк мерзiмде 3 данада ресiмделедi: олардың бiрiншiсi сыртқы экономикалық қызметке қатысушыға беріледi, екiншiсi - ресiмдеушi кеден органына жiберiледi, үшiншiсi - бақылауды жүзеге асыру үшiн негiзгi кеден органында қалады.
Рұқсат бұл мерзiм iшiнде осы тармақтың 1) және 2)-тармақшаларында белгiленген шарттар бұзылмаған жағдайлар кезiнде бiр жыл iшiнде күшiнде болады.
Осы тармақтың 1) және 2)-тармақшаларында белгiленген шарттарды сақтауды бақылау олардың бұзылуы анықталған жағдайда берiлген рұқсатты сыртқы экономикалық қызметтiң қатысушысын және ресiмдеушi кеден органын құлақтандыру жолымен қайтарып алатын негiзгi кеден органы жүзеге асырады. Қайтарып алу ресiмдеушi кеден органын құлақтандырған күннен бастап қолданылады, бұл ретте құлақтандыру негiзгi кеден органымен жедел жолмен факсимильдi немесе электронды байланыс құралдарын пайдалануымен қамтамасыз етiлуi керек.
3. Жеке тұлғалармен Қазақстан Республикасының кедендiк
шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарына
кедендiк ресiмдеудi жүргiзетiн орын

9. В соответствии со статьей 154  Закона о таможенном деле, по просьбе заинтересованного лица и за его счет таможенное оформление может с согласия таможенного органа Республики Казахстан производиться в иных местах и вне времени работы таможенного органа Республики Казахстан.
Разрешение на таможенное оформление товаров и транспортных средств в ином месте, отличном от места регистрации юридического лица, выдается таможенным органом места регистрации на основе письменного заявления получателя (отправителя) товаров и транспортных средств, оформляемого в произвольной форме, при условии:
1) отсутствия у такого лица задолженности по уплате таможенных платежей и (или) налогов;
2) что местом получения (отправки) товаров и транспортных средств является место вне зоны деятельности основного таможенного органа.
В заявлении получателя (отправителя) должны содержаться следующие сведения: наименование участника внешнеэкономической деятельности; таможенный орган, в котором предполагается их таможенное оформление (далее - таможенный орган оформления). К заявлению должен быть приложен внешнеторговый контракт либо иной документ, являющийся основанием для таможенного оформления получаемых (отправляемых) товаров и транспортных средств, условиями которого местом получения (отправки) определено место в зоне деятельности таможенного органа, в котором предполагается таможенное оформление получаемых (отправляемых) товаров и транспортных средств.
Разрешение оформляется в трехдневный срок с даты получения заявления в 3-х экземплярах: первый из них выдается участнику внешнеэкономической деятельности; второй направляется в таможенный орган оформления; третий остается в основном таможенном органе для осуществления контроля.
Разрешение действует в течение одного года при условии, что в течение этого срока не нарушаются условия, установленные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
Контроль за соблюдением условий, установленных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, осуществляет таможенный орган места регистрации, который в случае выявления их нарушений отзывает выданное разрешение путем уведомления участника внешнеэкономической деятельности и таможенного органа оформления. Отзыв действует с даты уведомления таможенного органа оформления, при этом уведомление должно быть обеспечено таможенным органом места регистрации оперативным путем с использованием факсимильных или электронных средств связи.
3. Место производства таможенного оформления товаров
и транспортных средств, перемещаемых через таможенную
границу Республики Казахстан физическими лицами

10. Жеке тұлғалармен Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу жеке тұлғалармен Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу және кедендiк бақылау тәртiбiне талаптарға айқындайтын кеден органдары жүргiзедi.
4. Қорытынды ережелер
11. Осы Нұсқаулықтың талаптарын бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапқа тартылады.
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Кедендiк жүк декларациясын тапсыру
мерзiмiн ұзарту ережесi
1. Осы Кедендiк жүк декларациясын тапсыру мерзiмiн ұзарту ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы Кеден iсi туралы" (бұдан әрi - Кеден iсi туралы Заң) Қазақстан Республикасы Заңының 195-бабына сәйкес әзiрлендi және кедендiк жүк декларациясын (бұдан әрi - КЖД) тапсыру мерзiмiн ұзартудың тәртiбiн анықтайды.
2. Осы Ереже Тауарларды құбыр көлiгiмен, электр желiсi арқылы жылжытқан кезде уақытша КЖД пайдалануды, арагiдiк мәлiмдеудi, алдын ала мәлiмдеудi, сондай-ақ жедел жеткiзiлiм кезiнде тауарларды кедендiк ресiмдеуден өткiзудi қоспағанда, КЖД қолданылуымен тауарларды және осындай тауарларды тасымалдайтын көлiк құралдарын мәлiмдеудiң барлық жағдайларына қолданылады.
3. КЖД тапсыру мерзiмiн ұзарту мынадай тауарларға қатысты қолданылады:
кедендiк баждар және салықтар салынбайтындар;
КЖД тапсыру мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш келiп түскен күнi кедендiк баждар мен салықтар төленуi қамтамасыз етiлген жағдайда, кедендiк баждар және салықтар салынатындар;
Кеден iсi туралы Заңның 195-бабында белгiленген мерзiмде КЖД тапсыру күнi оларға қатысты кедендiк баждар мен салықтардың ставкалары көтерiлетiн болса, немесе тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылатын болса.
4. КЖД тапсырудың мерзiмiн ұзартуды тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеудi жүргiзiлетiн Қазақстан Республикасының кеден органы жүзеге асырады.
5. Ұзарту мерзiмi ескерiле отырып, КЖД тапсырудың нақты мерзiмi тауарларды және осындай тауарларды тасымалдайтын көлiк құралдарын көрсету күнiнен бастап екi айдан аспауы тиiс.
6. КЖД тапсырудың мерзiмiн ұзарту осы Ережелердiң 1-қосымшасына сәйкес белгiленген нысанда құрастырылған нысанда толтырылған мәлiмдеушiнiң жазбаша өтiнiшi негiзiнде жүргiзiледi және де ол үшiн тауарларды алушы (жiберушi) тұлғаның кедендiк баждар мен салықтардан қарызы болмауы шарт.

10. Таможенное оформление товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами, производится таможенными органами, определяемыми в соответствии с требованиями к порядку таможенного оформления и таможенного контроля товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами.
4. Заключительные положения
11. Нарушение требований настоящей Инструкции влечет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласованы                           Утверждены
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Правила продления сроков подачи
грузовой таможенной декларации
1. Настоящие Правила продления сроков подачи грузовой таможенной декларации (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 195  Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) и определяют порядок продления сроков подачи грузовой таможенной декларации (далее - ГТД).
2. Настоящие Правила распространяются на все случаи декларирования товаров и транспортных средств, перевозящих такие товары, с применением ГТД, кроме использования временной ГТД при перемещении товаров трубопроводным транспортом и по линии электропередач, периодического декларирования, предварительного декларирования, а также таможенного оформления товаров при срочных поставках.
3. Продление сроков подачи ГТД применяется к следующим товарам:
не облагаемым таможенными пошлинами и налогами;
облагаемым таможенными пошлинами и налогами при условии обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов на момент подачи заявления о продлении сроков подачи ГТД;
в отношении которых на момент подачи ГТД в сроки, установленные статьей 195 Закона о таможенном деле, изменяются ставки таможенных платежей или налогов в сторону увеличения либо вводятся меры нетарифного регулирования.
4. Продление сроков подачи ГТД осуществляется таможенным органом Республики Казахстан, в котором производится таможенное оформление товаров и транспортных средств.
5. Фактический срок подачи ГТД с учетом сроков ее продления не может превышать двух месяцев с даты представления таможенному учету Республики Казахстан товаров и транспортных средств, перевозящих такие товары.
6. Продление сроков подачи ГТД производится на основании письменного заявления декларанта, составленного по форме, установленной согласно приложению 1 к настоящим Правилам, при условии, что лицо, являющееся получателем (отправителем) товаров, не имеет задолженности по таможенным платежам и налогам.

7. Өтiнiш Кеден iсi туралы Заңның 195-бабында белгiленген КЖД тапсыру мерзiмi аяқталғанға дейiн, Қазақстан Республикасының кедендiк органының лауазымды адамымен өтiнiштiң қаралуы мерзiмi ескерiле отырып, берiледi.
Қазақстан Республикасының кедендiк органының лауазымды адамы өтiнiштi оның Қазақстан Республикасының кедендiк органына келiп түсу уақытынан бастап үш күннен кешiктiрместен қарайды.
8. Өтiнiште КЖД тапсыру мерзiмiн ұзартудың себебi, сондай-ақ КЖД және оларды тапсырудың күнi көрсетiле отырып, кедендiк мақсаттарға қажеттi құжаттарды тапсыру туралы мiндеттеме көрсетiледi.
9. Кеден iсi туралы Заңның 195-бабында белгiленген мерзiмдерде КЖД тапсыру мүмкiн еместiгiнiң себебiн растайтын құжаттар өтiнiшпен бiрге берiледi.
10. КЖД тапсырудың мерзiмiн ұзарту туралы шешiмдi осы Ережелердiң 2-қосымшасына сәйкес белгiленген нысанда Қазақстан Республикасы кедендiк органының бастығы, немесе оның орынбасары болып табылатын тұлға қабылдайды. Шешiм екi дана болып ресiмделедi, бiр данасы осындай шешiм қабылдаған Қазақстан Республикасының кедендiк органында қалады, екiншiсi мәлiмдеушiге берiледi.
11. Кедендiк ресiмдеу және бақылау бөлiмiнiң (кедендiк пост) лауазымды адамы өтiнiш пен шешiмдi арнайы кiтапта тiркейдi, онда төмендегiдей мәлiметтер көрсетiледi: өтiнiш келiп түскен уақыт; мәлiмдеушi, тауарларды алушы (жiберушi) туралы мәлiметтер (атауы, мекен-жайы); тауарлардың атаулары; олардың саны; шығу елi; қабылданған шешiм (КЖД тапсыру мерзiмi ұзартылған жағдайда, шешiмнiң қабылдау нөмiрi және күнi көрсетiледi).
12. КЖД тапсырудың ұзартылған мерзiмi аяқталу күнiне дейiн немесе сол күнi декларант жалпы белгiленген тәртiпте кедендiк ресiмдеу үшiн Қазақстан Республикасының кеден органына КЖД және кедендiк мақсаттарға қажеттi құжаттарды тапсыру тиiс.
КЖД-мен бiрге КЖД мерзiмiн ұзарту туралы Қазақстан Республикасының кедендiк органы шешiмiнiң тiзбеге енгiзiлетiн көшiрмесi берiледi.
13. Осы Ережелерде белгiленген талаптарды бұзушылық Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
Кедендiк жүк декларациясын
тапсыру мерзiмiн ұзарту
ережелерiне 1 қосымша
________________________
кедендiк органның атауы
________________________
________________________
________________________
Өтiнiш
Төмендегідей тауарларға қатысты кедендік жүк декларациясын тапсыру мерзімін ұзартуды өтiнемін:
__________________________________________________________
Тауарлардың атауы, саны, көліктік құжаттардың NN
__________________________________________________________
қысқаша декларацияда, тауарларды уақытша сақтау орны
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________ дейін
байланысты
КЖД белгіленген мерзімде тапсырмаудың себебі көрсетіледі
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
КЖД-ны және кедендік мақсаттарда, аталған тауарларды кедендiк
ресiмдеу үшiн қажет құжаттарды
________________________________________________-ге дейiн
КЖД тапсыру мерзімі көрсетіледі
тапсыруға міндеттімін
Қосымша беріліп отырған құжаттар:
1.
2.
3.
4.
Декларант             __________
қолы
200 __ж."__"____________
Кедендiк жүк декларациясын
тапсыру мерзiмiн ұзарту
ережелерiне 2 қосымша
__________________________________________________________
кедендiк органның атауы
N__ шешiм
Осы арқылы өтiніште көрсетілген тауарларға КЖД тапсырудың мерзiмін ұзартуға рұқсат етіледi
_____________________________________________________дейін
200 __ж."__"____________
К.О. бастығы          __________
қолы
М.О.
Қазақстан Республикасының кедендік органына ол бекіткен мерзімде тауарларға және көлік құралдарына арналған КЖД-ны, сондай-ақ кедендік мақсаттарда қажет құжаттар мен мәліметтерді тапсырмаған үшiн "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы"  Қазақстан Республикасы Заңында көзделген жауапкершілік туындайды.
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Жүк кеден декларациясын, құжаттар мен кеден
мақсаттары үшін қажет қосымша мәліметтерді
ұсыну, қабылдау мен тексеру жөніндегі
ЕРЕЖЕ

7. Заявление подается до истечения сроков подачи ГТД, определенных статьей 195 Закона о таможенном деле, с учетом сроков рассмотрения заявления должностным лицом таможенного органа Республики Казахстан.
Рассмотрение заявления должностным лицом таможенного органа Республики Казахстан должно осуществляться в сроки, не превышающие три дня с даты его подачи таможенному органу Республики Казахстан.
8. В заявлении указывается причина продления сроков подачи ГТД, а также обязательство о представлении ГТД и документов, необходимых для таможенных целей, с указанием даты их представления.
9. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие причину невозможности подачи ГТД в сроки, установленные статьей 195 Закона о таможенном деле.
10. Решение о продлении сроков подачи ГТД принимается начальником таможенного органа Республики Казахстан либо лицом, его замещающим, по установленной форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Решение оформляется в двух экземплярах, один из которых остается в таможенном органе Республики Казахстан, принявшим такое решение, второй - выдается декларанту.
11. Заявление и решение фиксируются должностным лицом отдела таможенного оформления и контроля (таможенного поста) в специальном журнале, в котором указываются следующие сведения: дата поступления заявления; сведения о декларанте, получателе (отправителе) товаров (наименование, адрес); наименование товаров; их количество; страна происхождения; принятое решение (в случае продления сроков подачи ГТД, указывается номер и дата принятия решения).
12. До или в день окончания продленного срока подачи ГТД декларант должен представить ГТД и документы, необходимые для таможенных целей, в таможенный орган Республики Казахстан для таможенного оформления в общеустановленном порядке.
Одновременно с ГТД представляется копия решения таможенного органа Республики Казахстан о продлении сроков ГТД, которая вносится в опись.
13. Нарушение требований, установленных настоящими Правилами, влечет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам продления сроков
подачи грузовой таможенной
декларации
_______________________________
наименование таможенного органа
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Заявление
Прошу продлить сроки подачи грузовой таможенной декларации на товары
_______________________________________________________________________
(наименование товаров, количество, NN транспортных документов
_______________________________________________________________________
или краткой декларации, место временного хранения товаров)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
на срок до_____________________________________________________________
В связи _______________________________________________________________
(указывается причина непредставления ГТД в установленные сроки)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Обязуюсь до___________________________________________представить ГТД и
(указывается дата представления ГТД)
документы, необходимые для таможенных целей, для таможенного оформления
указанных товаров.
Прилагаемые документы: 1. _____________________________________________
2. _____________________________________________
3. _____________________________________________
4. _____________________________________________
Декларант                       _________________
подпись
"___"_____________200__г.
Приложение 2
к Правилам продления сроков
подачи грузовой таможенной
декларации
_______________________________________________
Наименование таможенного органа
Решение N___
Настоящим разрешается продлить сроки подачи ГТД на товары, указанные
в заявлении, до ________________________________________________________.
Дата "___"______________200__ г.
Начальник т.о.                   _________________
(подпись)
М.П.
Непредставление таможенному органу Республики Казахстан в
установленные им сроки ГТД на товары и транспортные средства, а равно
необходимых для таможенных целей документов и сведений, влечет
ответственность, предусмотренную Законом Республики Казахстан "О
таможенном деле в Республике Казахстан".
Согласованы                           Утверждены
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Правила подачи, принятия и проверки
грузовых таможенных деклараций, документов
и дополнительных сведений,
необходимых для таможенных целей

1. Жалпы ережелер
1. Осы Жүк кеден декларациясын, құжаттар мен кеден мақсаттары үшiн қажет қосымша мәлiметтердi ұсыну, қабылдау мен тексеру жөнiндегi нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) сәйкес әзiрленген және таңдап алынған кеден режимдерiнде жүк кеден декларациясын, құжаттар мен кеден мақсаттары үшiн қажет қосымша мәлiметтердi ұсынудың, қабылдау мен тексерудiң тәртiбiн анықтайды.
2. Осы Ереже жүк кеден декларациясын қолдана отырып, сонымен қатар уақытша, мерзiмдi, жартылай және алдын ала мәлiмдеудiң рәсiмдерiн пайдалана отырып, сондай-ақ жедел жеткiзiлiмдердi кедендiк ресiмдеген кезде тауарларды мәлiмдеудiң барлық жағдайында қолданылады.
3. Жүк кеден декларациясын декларант Қазақстан Республикасының кеден заңдарымен белгіленген мерзiмде негiзгi кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн Қазақстан Республикасының кеден органына бередi.
Негiзгi кедендiк ресiмдеу деген ұғым тауарларды белгiлi бiр кеден режимiне орналастырып, осы режимдi Қазақстан Республикасының кеден заңдарының талаптары мен ережелерiне сәйкес аяқтауды білдiредi.
4. Жүк кеден декларациясын ұсынған кезде тауарлар, тауарларды түтiктi құбыр көлiгi мен электр желiсi бойынша тасымалдағанда, тауарларды мерзiмдi мәлiмдегенде, толық емес мерзiмдi мәлiмдегенде, алдын ала мәлiмдегенде және тауарлардың кеден бақылауында тұру шартымен оларды кеден органына ұсынғаннан кейiн, тауарларға бiр тәулiктiң iшiнде кедендiк ресiмдеудi жүргiзудi аяқтаған кездегi жағдайларды қоспағанда, тауарлар уақытша сақтау орындарында тұруы тиiс.
2. Жүк кеден декларациясын ұсыну және қабылдау
5. Декларанттың жүк кеден декларациясын беруi, декларанттың кеден органына жүк кеден декларациясында аталған және осы Ереженiң 24 және 25-тармақтарында анықталған мәлiметтердi растайтын құжаттармен бiрге жүргiзілуi тиіс.
Декларанттың кеден органына келiсiлген мерзiмде тиiстi құжаттардың, егер осы құжаттың түпнұсқасы тауарларды шығару туралы шешiмдi қабылдау үшiн мiндеттi болып табылса, түпнұсқасын жеткiзу туралы мiндеттеменi ұсынумен бiрге жүк кеден декларациясында аталған мәліметтерді растайтын құжаттардың көшiрмесiн ұсынуына болады.
Егер құжаттардың түпнұсқасын ұсыну мiндеттi болмаса, декларанттың мөрiмен расталған құжаттардың көшiрмесi, iлеспелi хат болған кезде ғана қабылданады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила подачи, принятия и проверки грузовых таможенных деклараций, документов и дополнительных сведений, необходимых для таможенных целей (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом  Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) определяют порядок подачи, принятия и проверки грузовых таможенных деклараций, документов и дополнительных сведений, необходимых для таможенных целей в соответствии с выбранными таможенными режимами.
2. Настоящие Правила распространяются на все случаи декларирования товаров с применением грузовой таможенной декларации, в том числе с использованием процедуры временного, периодического, неполного и предварительного декларирования, а также при таможенном оформлении срочных поставок.
3. Грузовая таможенная декларация подается декларантом в таможенный орган Республики Казахстан, в котором производится основное таможенное оформление товаров, в установленные таможенным законодательством Республики Казахстан сроки.
Под основным таможенным оформлением понимается помещение товаров под определенный таможенный режим и завершение этого режима в соответствии с требованиями и положениями таможенного законодательства Республики Казахстан.
4. В момент подачи грузовой таможенной декларации товары должны находиться в местах временного хранения, за исключением случаев таможенного оформления с использованием временной грузовой таможенной декларации при перемещении товаров трубопроводным транспортом и по линиям электропередач, периодического декларирования товаров, неполного периодического декларирования, предварительного декларирования и при таможенном оформлении срочных поставок, а также при завершении таможенного оформления товаров в течение одних суток после их представления таможенному органу при условии нахождения этих товаров под таможенным контролем.
2. Подача и принятие грузовой таможенной декларации
5. Подача декларантом грузовой таможенной декларации должна сопровождаться представлением в таможенный орган документов, подтверждающих сведения, заявленные в грузовой таможенной декларации и определенные в пунктах 24 и 25 настоящих Правил.
Декларантом могут быть поданы копии документов, подтверждающих заявленные в грузовой таможенной декларации сведения, с представлением в таможенный орган обязательства о предоставлении оригинала соответствующего документа в согласованные сроки, если оригинал документа является обязательным для принятия решения о выпуске товаров.
В случаях, когда представление оригинала документа не является обязательным, копии документов, удостоверенных печатью декларанта, принимаются при наличии сопроводительного письма.

6. Жүк кеден декларациясының (бұдан әрi - ЖКД) қағаздағы нұсқасымен бiрге, декларант оның электрондық көшiрмесiн қоса ұсынады, бұған мерзiмдi мәлiмдеу рәсiмi бойынша уақытша немесе толық емес мәлiмдеудi пайдалана отырып мәлiмделген жағдайлары қосылмайды. Соңғы айтылған жағдайда ЖКД-ның электрондық көшiрмесi толық ЖКД-сын берген кезде, ұсынылады.
7. ЖКД-сын және осы Ереженiң 24 және 25-тармақтарында анықталған құжаттармен қоса, құжаттардың тiзiмдемесi екi данада осы Ереженiң 1-қосымшасымен келiсе отырып, бiр мезгілде кеден органына берiледi.
8. ЖКД-сы мен құжаттар және кеден мақсаттары үшiн қажет қосымша құжаттарды қабылдау кеден органының кеден декларациясын қабылдауға, тiркеуге және есепке алуға жауапты лауазымды тұлғасымен (бұдан әрi - жауапты қызметкер) жүзеге асырылады.
ЖКД-сында аталған мәлiметтердi растайтын құжаттар мен ЖКД-сында бар ақпараттар мен (немесе) ЖКД-сында мәлiмделген мәлiметтердi растайтын құжаттарды тексеру мақсатында қосымша сұрау салынған құжаттар, Кеден iсi туралы заңның 198-бабына сәйкес құжаттар мен кеден мақсаттары үшiн қажет қосымша мәлiметтер болып табылады.
9. Осы Ереженiң 24 және 25-тармақтарында анықталған құжаттарды ұсынбау декларацияны қабылдаудан бас тарту үшiн негiз бола алмайды.
Бұл жағдайда, жауапты қызметкер, ЖКД-сын қабылдаған күннен бастап санағанда 10 күннен аспауға тиiс мерзiмде жетiспеген құжаттардың тiзiмдемесiн көрсетiп, осы Ереженiң 2-қосымшасына келтiрiлген нысан бойынша тiзiмдемеге қосымша болып табылатын талап парағын толтырады.
Есеп беру мақсатында талап парағы жеке журналда тiркеледi.
10. Жауапты қызметкердiң ЖКД-сын қабылдауы, таңдап алған кеден режимiне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы тасымалданатын тауарлардың негiзгi кедендiк ресiмдеуiнiң басталғанын куәландырады және кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылаудың бiрiншi кезеңiне жатады.
11. ЖКД-сын қабылдау ЖКД-сын Тiркеу журналында тiркеу нөмiрiнiң жазбасымен Кеден комитетiнiң 1995 жылғы 26 қыркүйектегi N 127 бұйрығымен бекiтiлген ЖКД толтыру тәртiбi туралы Нұсқаулыққа сәйкес қалыптастырылатын тiркеу нөмiрiнiң "Анықтама нөмiрi" ЖКД 7-бағанында қою жолымен ресiмделедi.
12. Кеден iсi туралы заңның 199-бабына сәйкес тiркелген сәттен бастап ЖКД-сы заңды күшi бар құжат болып табылады.
13. ЖКД-сын тiркеген кезде құжаттар тiзiмдемесiнде жауапты қызметкер:
1) ЖКД-сын кедендiк ресiмдеуге қабылдаған күндi растайтын ЖКД-сының тiркеме нөмiрi қойылады;
2) қызметкердiң фамилиясы, лауазымы көрсетiледi;
"Декларация қабылданды" деген жазу жазылып, ЖКД-сын қабылдаған күн мен уақыты қойылады.
Жүргiзiлген жазу мен белгілердiң барлығына жауапты қызметкердiң жеке нөмiрлi мөрiмен расталады.
Расталғаннан кейiн, тiзiмдеменiң бiрiншi данасы декларантқа берiледi, екiншi данасы - ұсынылған ЖКД-сы мен құжаттарға енгiзiледi.

6. Одновременно с ГТД на бумажном носителе (далее - ГТД) декларантом подается ее электронная копия.
7. Одновременно с ГТД и документами, определенными в пунктах 24 и 25 настоящих Правил, в таможенный орган подается опись документов в двух экземплярах согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Принятие ГТД и документов и дополнительных сведений, необходимых для таможенных целей, осуществляется должностным лицом таможенного органа, ответственным за прием, регистрацию и учет таможенных деклараций (далее - ответственный сотрудник).
В соответствии со статьей 198 Закона о таможенном деле документами и дополнительными сведениями, необходимыми для таможенных целей, являются документы, подтверждающие сведения, заявленные в ГТД, и документы, дополнительно запрашиваемые с целью проверки информации, содержащейся в ГТД.
9. Непредоставление документов, определенных в пунктах 24 и 25 настоящих Правил, не может служить основанием для отказа в приеме декларации.
В этом случае ответственным сотрудником оформляется листок требования, являющийся приложением к описи, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам с указанием срока представления недостающих документов, который не может превышать 10 дней с даты принятия ГТД. При этом декларант обязан представить недостающие документы, определенные в пунктах 24 и 25 настоящих Правил, в сроки, установленные таможенным органом.
Для целей учета листок требования регистрируется в отдельном журнале.
10. Принятие ГТД ответственным сотрудником свидетельствует о начале основного таможенного оформления товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, в соответствии с выбранным таможенным режимом и относится к первому этапу таможенного оформления и таможенного контроля.
11. Принятие ГТД оформляется путем проставления в графе 7 ГТД "Справочный номер" регистрационного номера, формируемого в соответствии с
Инструкцией  о порядке заполнения ГТД, утвержденной Приказом Таможенного Комитета от 26.09.95 г. N 127, с записью регистрационного номера в Журнале регистрации ГТД.
12. В соответствии со статьей 199 Закона о таможенном деле с момента регистрации ГТД становится документом, имеющим юридическую силу.
13. При регистрации ГТД на описи документов ответственным сотрудником:
1) проставляется регистрационный номер ГТД, подтверждающий дату принятия ГТД к таможенному оформлению;
2) указывается фамилия, должность ответственного сотрудника;
3) производится запись "Декларация принята", указывается дата и время принятия ГТД.
Все произведенные записи и отметки заверяются личной номерной печатью ответственного сотрудника.
После заверения первый экземпляр описи документов возвращается декларанту, второй экземпляр - прикладывается к представленным ГТД и документам.

14. Қабылданған ЖКД-сы, осы Ереженiң 6-тармағында көрсетiлген жағдайларда ұсынылатын оның электрондық көшiрмесi негiзгi кедендiк ресiмдеудi жүргiзу барысында кеден мақсаттары үшiн қажет құжаттар және құжаттардың тiзiмдемесi деректi және нақты бақылау кезеңдерiне тапсырылады:
1) тауарлардың кодын, шыққан елiн сыртқы экономикалық қызметтiң Тауарлар номенклатурасына сәйкес дұрыс анықталуын, сондай-ақ тарифтiк емес реттеу шараларының сақталуын бақылау кезеңi;
2) валюталық бақылау мен кедендiк құнын бақылау кезеңi;
3) кеден төлемдерi мен салықтарын бақылау кезеңi;
4) тауарларды тексеру мен шығару кезеңi.
15. ЖКД-сын тексеру барысында кеден органының лауазымды тұлғасы кеден органы бастығының рұқсатымен, ЖКД-сында бар ақпараттар мен (немесе) ЖКД-сында мәлiмделген мәлiметтердi растайтын құжаттарды (бұдан әрi - қосымша мәлiметтер құрамында бар құжаттар) тексеру мақсатында қосымша мәлiметтерге сұраныс салуға құқығы бар. Бұл ретте, талап парағына кеден органының бастығы қолын қояды.
16. ЖКД-сы мен оның электрондық көшiрмесiне тексеру аяқталған соң, кезеңдiк құжаттық бақылауды атқарып жүрген кеден органының лауазымды тұлғасы, ЖКД-ның бiрiншi данасындағы белгiлерден басқа, құжаттар тiзiмдемесiнiң келесi бетiнде тиiстi кезеңдерде жүргiзiлген бақылаудың нәтижелерi туралы "Тексерiлдi, ескерту жоқ" не болмаса "Қосымша құжаттар мен (немесе) мәлiметтердi ұсыну қажет" деген жазу түрiнде белгiлер қояды және құрамында қосымша құжаттары бар құжаттар тiзбесi мен оларды ұсыну мерзiмдерiн көрсетiп, құжаттық бақылаудың кезеңiнде ЖКД-ны тексеруге жауапты кеден органының лауазымды тұлғасы жеке нөмiрлi мөрiн басып, қолы қойылған талап парағын толтырады.
Құрамында қосымша мәлiметтер бар құжаттарды кеден органына ұсыну мерзiмi ЖКД-ны қабылдаған күннен бастап санағанда 3 күннен аспауы тиiс, көрсетiлген мерзiм кеден органы бастығының рұқсатымен ЖКД-ны қабылдаған күннен 10 күнге ұзартылуы мүмкiн.
17. Ескертулер болмаған кезде, ЖКД-сы мен құжаттар және (немесе) кеден мақсаттары үшiн қажет қосымша құжаттар, тексеру мен шығару кезеңiне, таңдап алынған кеден режимiне сәйкес кедендiк ресiмдеудiң рәсiмдерiн аяқтау үшiн берiледi.
18. ЖКД-сында ескертулер болған кезде, талап парағы мен кеден мақсаттары үшiн қажет құжаттар қабылдау кезеңiне жiберiледi. Жауапты қызметкер декларантқа талап парағын бередi. Бұл ретте, декларанттың өкiлдiгi тiзiмдеменiң екiншi данасында талап парағының қабылданған уақыты, күнiн көрсетiп, қолын қояды. ЖКД-сы, тiзiмдеме, кеден мақсаттары үшiн қажет құжаттар декларантқа қайтарылмайды, құрамында қосымша мәлiметтер бар құжаттарды ұсынғанға дейiн қабылдау кезеңiнде қалады.

14. Принятая ГТД, ее электронная копия, документы, необходимые для таможенных целей в процессе производства основного таможенного оформления, и опись документов передаются на этапы документального и фактического контроля:
1) контроля за правильностью определения кода товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, страны происхождения, а также соблюдения мер нетарифного регулирования;
2) валютного контроля и контроля таможенной стоимости;
3) контроля таможенных платежей и налогов;
4) досмотра и выпуска товаров.
15. В ходе проверки ГТД должностное лицо таможенного органа с разрешения начальника таможенного органа вправе запросить дополнительные сведения с целью проверки информации, содержащейся в ГТД и (или) документах, подтверждающих сведения, заявленные в ГТД (далее - документы, содержащие дополнительные сведения). В этом случае листок требования подписывается начальником таможенного органа.
16. После завершения проверки ГТД и ее электронной копии должностные лица таможенного органа, осуществляющие поэтапный документальный контроль, кроме отметок на первом экземпляре ГТД, на оборотной стороне описи документов проставляют отметки о результатах контроля на соответствующем этапе в виде записи "Проверено, замечаний нет" либо "Необходимо представить дополнительные документы и (или) сведения" и оформляют листок требования с указанием перечня документов, содержащих дополнительные сведения, и сроков их представления, заверенные личной номерной печатью и подписью должностных лиц таможенных органов, ответственных за проверку ГТД на этапах документального контроля, и указанием даты проверки.
Срок представления документов, содержащих дополнительные сведения, в таможенный орган не должен превышать 3 дней с даты принятия ГТД, с разрешения начальника таможенного органа, указанный срок может быть продлен до 10 дней с даты принятия ГТД.
17. При отсутствии замечаний, ГТД и документы и (или) дополнительные сведения, необходимые для таможенных целей, передаются на этап досмотра и выпуска для завершения процедуры таможенного оформления в соответствии с выбранным таможенным режимом.
18. При наличии замечаний ГТД, опись, листок требования и документы, необходимые для таможенных целей, передаются на этап приема. Ответственный сотрудник передает декларанту листок требования. При этом представителем декларанта на втором экземпляре описи указывается время, дата получения листка требования и подпись. ГТД, опись и документы, необходимые для таможенных целей, декларанту не возвращаются, а остаются на этапе приема до представления документов, содержащих дополнительные сведения.

Құжаттық бақылау кезеңiнде, осы Ереженiң 24 және 25-тармақтарында көрсетiлген құжаттардың болмауы анықталғанда, талап парағына ЖКД-ны тексеруге жауапты кеден органының лауазымды тұлғасы қол қояды.
ЖКД қағаз тасығышына ЖКД электрондық көшiрмесiн бермеудiң сәйкессiздiгiн тексеру барысындағы анықтау кезiнде ЖКД тексеруге жауапты кеден органының жауапты тұлғасы талап парағына тиiстi ескертулердi енгiзедi.
19. Кеден iсi туралы заңға сәйкес, кеден заңдарымен белгiленген мерзiмде талап парағындағы жетпеген құжаттарды ұсынбау кеден ережелерiн бұзған болып есептелiнедi.
20. Кеден iсi туралы заңның 200-бабына сәйкес кеден органының лауазымды тұлғасы техникалық сипаты бар қателердi (қате басу, грамматикалық және лексикалық) құжаттық бақылауды жүргiзген кезде тауып алса, тiзiмдеме данасында тиiстi бағанға өзгерту енгiзудiң қажеттiлiгi туралы жазылады, соның негiзiнде кеден органының лауазымды тұлғасының қатысуымен декларант ЖКД-сында осы қателердi, өзiнiң мөрi мен қолын қойып растай отыра, түзетуге құқығы бар. Тиiстi өзгертулердi лауазымды тұлға ЖКД-ның электрондық көшiрмесiне енгiзедi.
21. Егер бақылау кезеңiнде ЖКД-сын тексеру барысында сәйкессiздiк байқалған болса, мәлiметтердi мәлiмдеген кезде және кеден органының лауазымды тұлғасымен тауарларды шығарудың мүмкiн еместiгi белгiленедi, онда олар "Тексерiлдi" деген сөздiң орнына "Шығаруға тыйым салынады" деген жазу жазылады және тауарларды шығаруды жүзеге асырмаған себептер көрсетiледi және Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес шешiм қабылданады.
22. Кеден iсi туралы заңның 200-бабына сәйкес, ЖКД-дағы мәлiметтердi өзгерту мен толықтыруға рұқсат берiледi, егер декларант құжаттық бақылау аяқталғанға дейiн немесе тауарлар мен көлiк құралдарына тексеру басталғанға дейiн сәйкессiздiктi анықтаған болса немесе кеден органы ЖКД-да көрсетiлген мәлiметтердiң дұрыс еместiгiн белгiлеген болса. Бұл орайда, ЖКД-дағы мәлiметтердi өзгертулер мен толықтырулар, оның қолдану аймағын кеңейте не тарылта алмайды. ЖЖ-сына өзгертулер немесе толықтыруды енгiзу үшiн, декларант оларды енгiзу қажеттiлiгiнiң себептерiн көрсетiп, еркiн нысанмен өтiнiш жазады.
23. Кеден iсi туралы заңның 200-бабына сәйкес ЖКД-сы, декларант еркiн нысанмен жазылған өтiнiшi бойынша: әкелген кезде - ЖКД-сын тексеру мерзiмi аяқталғанша, әкеткен кезде - тауарларды әкелудiң шектi мерзiмi аяқталғанша қайтарып алуы мүмкiн.
ЖКД-сын қайтарып алған кезде, жауапты қызметкер ЖКД-ның тiркелу журналында "Қайтарып алынды" деген жазуды күнiн қойып жүргiзедi.
Жаңа ЖКД-сы жалпы белгiленген тәртiпте ұсынылады.

Листок требования на документы, перечисленные в пунктах 24 и 25 настоящих Правил, отсутствие которых выявлено на этапе документального контроля, подписывается должностным лицом таможенного органа, ответственным за проверку ГТД.
При выявлении в ходе проверки несоответствия представленной электронной копии ГТД бумажному носителю ГТД, должностным лицом таможенного органа, ответственным за проверку ГТД, в листок требования вносятся соответствующие замечания.
19. В соответствии с Законом о таможенном деле непредставление документов, указанных в листках требования, в установленные таможенным законодательством сроки, является нарушением таможенных правил.
20. В соответствии со статьей 200  Закона о таможенном деле в случае обнаружения должностным лицом таможенного органа при осуществлении документального контроля ошибок, носящих технический характер (опечатки, грамматические и лексические), на экземпляре описи делается запись о необходимости внесения изменений в соответствующую графу, на основании которой в присутствии должностного лица таможенного органа декларант имеет право исправить эти ошибки в ГТД, заверив их своей подписью и печатью. Соответствующие изменения вносятся должностным лицом в электронную копию ГТД.
21. Если в процессе проверки ГТД на этапах контроля были обнаружены несоответствия при заявлении сведений и должностным лицом таможенного органа устанавливается невозможность выпуска товаров, то им вместо записи "Проверено" делается запись "Выпуск запрещен", и кратко указывается причина, по которой не может быть осуществлен выпуск. При этом решение принимается в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
22. В соответствии со статьей 200 Закона о таможенном деле допускается изменение или дополнение сведений в ГТД при условии, что несоответствие выявлено декларантом до завершения документального контроля или начала досмотра товаров или установления таможенным органом недостоверности указанных в ГТД сведений. При этом изменение или дополнение сведений в ГТД не может расширять или сужать сферу ее действия. Для внесения изменений или дополнений в ГТД декларант подает заявление в произвольной форме с указанием причины необходимости их внесения.
23. В соответствии со статьей 200 Закона о таможенном деле ГТД может быть отозвана декларантом по письменному заявлению произвольной формы: при ввозе до - истечения сроков проверки ГТД, при вывозе до - истечения предельных сроков доставки товаров.
При отзыве ГТД ответственным сотрудником в Журнале регистрации ГТД производится запись "Отозвана" с указанием даты отзыва. Новая ГТД подается в общеустановленном порядке.

3. Кедендiк ресiмдеу үшiн қажет құжаттар
24. Кеден iсi туралы заңның 198-бабына сәйкес, кеден мақсаттары үшiн қажет құжаттар болып табылады:
1) кедендiк ресiмдеуге жататын тауарларға меншiктiк құқығы бар екенiн растайтын құжаттар (иелену немесе пайдалану құқығы);
сыртқы саудалық келiсiм-шарт, шарт, келiсiм не болмаса кедендiк ресiмдеуге жататын тауарларға иелену немесе пайдалану құқығы бар екенiн растайтын өзге де құжаттар;
жоғарыда аталған құжаттар болмаған жағдайда - құны 5000 АҚШ долларынан аспайтын баламалы тауарлардың шот-фактурасы;
2) Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы тауарларды нақты тасымалдағанын растайтын құжаттар;
көлiк құжаттары;
3) тауарлардың кеден құнын растаушылар Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын мәлiмдеу және түзету үшiн көзделген құжаттар;
4) тауарлардың шыққан елiн растайтын құжаттар;
экспорттаушы, тауардың шыққан жерiн шот-фактура немесе проформ-шотта мәлiмдеуi;
5) төленгенiн немесе кеден алымдары мен (немесе) кеден баждары мен (немесе) салықтарын кеден режимiнiң шартына байланысты төлеудi қамтамасыз етудi растайтын және төлемдер мен салықтары бойынша жеңілдiктер берiлгенiн растайтын құжаттар;
төлемнiң орындалғаны туралы банкiнiң белгiсi бар төлем тапсырмасы және қолма қол ақшасыз тәртiпте төленген кезде - жүргiзiлген операцияны растайтын төлеушiнiң жеке шотының үзiндi көшiрмесi;
қолма қол ақшалай төлеген кезде - бас бухгалтердiң немесе оның уәкiлеттi тұлғасының, кассирдiң қолдары қойылған, мөрмен құпталған кеден органының кiрiс кассалық ордерiнiң түбiртегi;
б) декларанттың кеден декларациясын өз атынан беруге өкiлеттiгi бар екенiн растайтын құжаттар;
декларанттың штатында тұрған жеке тұлғаға сенiм хат не болмаса кедендiк ресiмдеу үшiн жауапты тұлғаның қызметiне қабылдағаны туралы бұйрық;
не болмаса, кеден брокерi тауарлар мен көлiк құралдарын мәлiмдеген кезде - брокерлiк қызмет көрсету туралы шарт және кедендiк ресiмдеу бойынша маманның бiлiктiк аттестаты.
25. Кеден режимдерiнiң талаптарына сәйкес мынадай құжаттар:
1) тауарларды еркiн айналысқа шығарудың кедендiк режимi:
стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
өнiмнiң қауiпсiздiгiне сәйкес келетiнi туралы сертификат, немесе өтiнiш-декларация, фитосанитарлық (карантиндiк) сертификат, санитарлық-тазалық сертификат, ветеринарлық сертификат. Аталған сертификаттар Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген жағдайларда ғана мiндеттi сертификат қажет ететiн тауарлар үшiн берiледi;
уәкiлеттi мемлекеттiк органдардан тиiстi рұқсаттар мен Қазақстан Республикасының заңдарында не болмаса Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көрсетiлген жағдайлардағы өзге құжаттар:
лицензия - лицензиялауға жататын немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес квоталауға жататын тауарлар үшiн;

3. Документы, необходимые для таможенного оформления
24. В соответствии со статьей 198 Закона о таможенном деле необходимыми для таможенных целей являются документы:
1) подтверждающие право собственности на подлежащие таможенному оформлению товары (право распоряжения или пользования):
внешнеторговый контракт, договор, соглашение либо иной документ, подтверждающий право распоряжения или пользования на подлежащие таможенному оформлению товары;
в случае отсутствия вышеуказанных документов - счет-фактура на товары, стоимостью в эквиваленте не свыше 5000 долларов США;
2) подтверждающие факт перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан:
транспортные документы;
3) подтверждающие таможенную стоимость товаров - документы, предусмотренные для заявления и корректировки таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан;
4) документы, подтверждающие происхождение товаров:
декларирование происхождения экспортером на счете-фактуре или счете-проформе;
декларирование происхождения экспортером на других товаросопроводительных документах;
5) документы, подтверждающие уплату или обеспечение уплаты таможенных сборов и (или) таможенных пошлин и (или) налогов в зависимости от условий таможенного режима и наличия льгот по уплате платежей и налогов:
платежное поручение с отметкой банка об исполнении платежа и выписка из лицевого счета плательщика, подтверждающая произведенную операцию - при уплате в безналичном порядке;
квитанция от приходного кассового ордера таможенного органа за подписями главного бухгалтера или лица, им уполномоченного, и кассира, заверенная печатью (штампом кассира) - при оплате наличными;
6) документы, подтверждающие полномочия декларанта на подачу таможенной декларации от собственного имени:
доверенность физическому лицу, находящемуся в штате декларанта, либо приказ о приеме на должность лица, ответственного за таможенное оформление;
либо при декларировании товаров и транспортных средств таможенным брокером - договор на оказание брокерских услуг и квалификационный аттестат специалиста по таможенному оформлению.
25. В соответствии с требованиями таможенных режимов представляются следующие документы:
1) таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения:
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
сертификат соответствия на безопасность продукции или заявление-декларация, фитосанитарный (карантинный) сертификат, санитарно-гигиенический сертификат, ветеринарный сертификат. Указанные сертификаты предоставляются только в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан для товаров, на которые предоставление сертификатов обязательно;
соответствующие разрешения уполномоченных государственных органов и иные документы в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами Республики Казахстан:
лицензия - для товаров, подлежащих лицензированию и (или) квотированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

мәмiлелiк төлқұжат - Қазақстан Республикасының Ұлттық банк басқармасының 1998 жылғы 5 желтоқсандағы N 271 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасындағы экспорттық-импорттық валюталық бақылау ұйымы туралы нұсқаулыққа (бұдан әрi - Нұсқаулық) сәйкес;
тауарлардың шыққан жерiн растайтын құжаттар:
тарифтiк артықшылықтарды қолдану үшiн Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнген тауарлардың шыққан жерiн анықтау тәртiбi туралы нұсқаулыққа сәйкес ресiмделген тауарлардың шыққан жерi туралы СТ-1 нысандағы сертификат (ТМД-ға қатысушы мемлекеттерден шыққан тауарлар үшiн) не болмаса А нысандағы сертификат (артықшылықтың ұлттық жүйесiн пайдаланушы елдерден шыққан тауарлар үшiн);
тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану үшiн, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын орындау үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қоршаған табиғи ортаны, халықтың денсаулығын, қазақстандық тұтынушылардың құқығын қорғау, қоғамдық тәртiптi, мемлекеттiк қауiпсiздiктi және өзге де Қазақстан Республикасының өмiрдегi маңызды мүдделерiн қорғау үшiн - шыққан елдiң уәкiлеттi органдары берген шыққан жерi туралы сертификат;
кедендiк төлемдер мен салықтар (қосымша құнға салынатын салықтар мен акциздер) бойынша жеңілдiктер беру үшiн негiздiң болғанын растайтын құжаттар - кеден төлемдерiн салу тәртiбi мен кеден төлемдерiн қайтару тәртiбi туралы нұсқаулықта және Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарларға қатысты қосымша құн мен акциздерге салынатын салықтарды қолдану туралы нұсқаулықта көрсетiлген құжаттар;
2) тауарлар экспортының кеден режимi:
стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетiлген жағдайлардағы сәйкестiк сертификаты;
уәкiлеттi мемлекеттiк органдардан тиiстi рұқсаттар мен Қазақстан Республикасының заңдарында не болмаса Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көрсетiлген жағдайлардағы өзге құжаттар:
лицензия - лицензиялауға жататын немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес квоталауға жататын тауарлар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес экспорттық бақылауға жататын тауарлар; мәмiлелiк төлқұжат - Нұсқаулыққа сәйкес;
тауарлардың шыққан жерiн растайтын құжаттар;
шыққан жерi туралы сертификат - егер оның ұсынылуы Қазақстан Республикасының халықаралық мiндеттемелерiнде көрсетiлген немесе тиiстi келiсiм-шарттарда тiркелген болса;
3) тауарлар керi импортының кеден режимi:
тауарлар экспортының кеден режимiне сәйкес ресiмделген ЖКД;
Кеден iсi туралы заңның 31-бабының бiрiншi бөлiмiндегi төртiншi абзацына сәйкес тауарлардың өзгермеген күйiн растайтын құжаттар; стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
өнiмнiң қауiпсiздiгiне сәйкес келетiнi туралы сертификат, немесе өтiнiш-декларация, фитосанитарлық (карантиндiк) сертификат, санитарлық-тазалық сертификат, ветеринарлық сертификат. Аталған сертификаттар Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген жағдайларда ғана мiндеттi сертификат қажет ететiн тауарлар үшiн берiледi;
әкету кеден баждарын қайтарған жағдайда - кеден баждарының төленгенiн растайтын құжаттар;

паспорт сделки - в соответствии с Инструкцией  об организации экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правления Национального банка Республики Казахстан от 5 декабря 1998 года N 271 (далее - Инструкция);
документы, подтверждающие происхождение товаров:
для применения тарифных преференций - сертификат о происхождении товаров формы СТ-1 (для товаров, происходящих из государств-участников СНГ) либо формы А (для товаров, происходящих стран-пользователей национальной системой преференций), оформленный в соответствии с требованиями, установленными к определению страны происхождения товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан;
документы, подтверждающие наличие оснований для предоставления льгот по уплате таможенных платежей и налогов (налога на добавленную стоимость и акцизов);
2) таможенный режим экспорта товаров:
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
соответствующие разрешения уполномоченных государственных органов и иные документы в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами Республики Казахстан:
лицензия - для товаров, подлежащих лицензированию и (или) квотированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также продукции, подлежащей экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
паспорт сделки - в соответствии с Инструкцией;
документы, подтверждающие происхождение товара:
сертификат происхождения - если его представление предусмотрено международными обязательствами Республики Казахстан или это зафиксировано в соответствующих контрактах;
3) таможенный режим реимпорта товаров:
ГТД, оформленная в соответствии с таможенным режимом экспорта товаров;
документы, подтверждающие неизменность состояния товаров в соответствии с абзацем четвертым части первой статьи 31 Закона о таможенном деле;
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
сертификат соответствия на безопасность продукции или заявление-декларация, фитосанитарный (карантинный) сертификат, санитарно-гигиенический сертификат, ветеринарный сертификат. Указанные сертификаты предоставляются только в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан для товаров, на которые предоставление сертификатов обязательно;
в случае возврата вывозных таможенных пошлин - документ, подтверждающий уплату вывозных таможенных пошлин;

4) тауарлар транзитiнiң кеден режимi:
кеден мөрлерi мен пломбалары қойылған тауарларды тасымалдау үшiн көлiк құралына берiлген рұқсат туралы куәлiк;
кеден баждары мен (немесе) салықтарын төлеудi қамтамасыз ету шартымен транзиттi жүзеге асырғанда тиесiлi сомалардың төленуiн қамтамасыз етуiн растайтын құжаттар - тиесiлi соманы депозитке қолма-қол ақшасыз төлем тәртiбiмен төлеген кезде - төлемнiң орындалғаны туралы банкiнiң белгiсi бар төлем тапсырмасы және жүргiзiлген операцияны дәлелдейтiн төлеушiнiң дербес шотының үзiндi көшiрмесi;
тиесiлi соманы депозитке қолма-қол ақшалай төлем тәртiбiмен төлеген кезде - бас бухгалтердiң немесе оның уәкiлiнiң қолы қойылған және кассирдiң мөрiмен (кассирдiң мөртабаны) расталған кеден органының кiрiс кассасы ордерiнiң түбiртегi;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес экспорттық бақылауға жататын өнiмдердi транзиттеуге Қазақстан Республикасының Үкiметi берген рұқсат қағаз;
5) кеден қоймасының кеден режимi:
тауарларды жайғастыруға кеден қоймасының иесiмен жасалған шарт;
стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
өнiмнiң қауiпсiздiгiне сәйкес келетiнi туралы сертификат, немесе өтiнiш-декларация, фитосанитарлық (карантиндiк) сертификат, санитарлық-тазалық сертификат, ветеринарлық сертификат. Аталған сертификаттар Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген жағдайларда ғана мiндеттi сертификат қажет ететiн тауарлар үшiн берiледi;
6) бажсыз сауда жасайтын дүкеннiң кеден режимi:
бажсыз сауда жасайтын дүкен арқылы тауарларды өткiзуге бажсыз сауда жасайтын дүкеннiң иесiмен жасалған шарт;
стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
өнiмнiң қауiпсiздiгiне сәйкес келетiнi туралы сертификат, немесе өтiнiш-декларация, фитосанитарлық (карантиндiк) сертификат, санитарлық-тазалық сертификат, ветеринарлық сертификат. Аталған сертификаттар Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген жағдайларда ғана мiндеттi сертификат қажет ететiн тауарлар үшiн беріледi;
7) кеден аумағында тауарларды ұқсату режимi:
ұқсату шарттары туралы мiндеттеме;
олардың шығарылуына тарифтiк емес реттеу шаралары мен (немесе) кеден баждары қолданылатын отандық тауарларды пайдаланған кезде Қазақстан Республикасының уәкiлеттi мемлекеттiк органы берген рұқсат қағазы;
стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
өнiмнiң қауiпсiздiгiне сәйкес келетiнi туралы сертификат, немесе өтiнiш-декларация, фитосанитарлық (карантиндiк) сертификат, санитарлық-тазалық сертификат, ветеринарлық сертификат. Аталған сертификаттар Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген жағдайларда ғана мiндеттi сертификат қажет ететiн тауарлар үшiн берiледi;
ұқсату бойынша жасалатын iс-қимылдарға қатысты кәсiпорынның қолданып жүрген технологиялық құжаттары;
Қазақстан Республикасының Үкiметi анықтаған тiзiмдеме бойынша тауарлар үшiн өнiм шығымының мiндеттi мөлшерi мен ұқсату мерзiмiн белгiлеу жөнiндегi Қазақстан Республикасының уәкiлеттi мемлекеттiк органының қорытындысы ;

4) таможенный режим транзита товаров:
свидетельство о допуске транспортного средства (контейнера) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами;
в случае осуществления транзита при условии обеспечения уплаты таможенных пошлин и (или) налогов, документы, подтверждающие обеспечение уплаты причитающихся сумм, - гарантия уполномоченного банка либо платежное поручение с отметкой банка об исполнении платежа и выписка из лицевого счета плательщика, подтверждающая произведенную операцию, - при внесении причитающихся сумм на депозит в безналичном порядке;
квитанция от приходного кассового ордера таможенного органа за подписями главного бухгалтера или лица, им уполномоченного, и кассира, заверенная печатью (штампом кассира), - при внесении причитающихся сумм на депозит наличными;
разрешение Правительства Республики Казахстан на транзит продукции, подлежащей экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) таможенный режим таможенного склада:
договор с владельцем таможенного склада на помещение товаров;
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
фитосанитарный (карантинный) сертификат, санитарно-гигиенический сертификат, ветеринарный сертификат. Указанные сертификаты предоставляются только в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан для товаров, на которые предоставление сертификатов обязательно;
6) таможенный режим магазина беспошлинной торговли:
договор с владельцем магазина беспошлинной торговли на реализацию товаров через магазин беспошлинной торговли;
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
сертификат соответствия на безопасность продукции или заявление-декларация, фитосанитарный (карантинный) сертификат, санитарно-гигиенический сертификат, ветеринарный сертификат. Указанные сертификаты предоставляются только в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан для товаров, на которые предоставление сертификатов обязательно;
7) таможенный режим переработки товаров на таможенной территории:
обязательство об условиях переработки;
разрешение уполномоченного государственного органа Республики Казахстан при использовании отечественных товаров, к вывозу которых применяются меры нетарифного регулирования и (или) таможенные пошлины;
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
фитосанитарный (карантинный) сертификат, санитарно-гигиенический сертификат, ветеринарный сертификат. Указанные сертификаты предоставляются только в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан для товаров, на которые предоставление сертификатов обязательно;
действующую технологическую документацию предприятия, касающуюся заявляемой операции по переработке;
заключение уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по установлению обязательного количества выхода продуктов и сроков переработки для товаров по перечню , определенному Правительством Республики Казахстан;

8) кеден бақылаумен тауарларды ұқсату кеден режимi:
тауарларды ұқсатудың шарттары туралы мiндеттеме;
стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
өнiмнiң қауiпсiздiгiне сәйкес келетiнi туралы сертификат, немесе өтiнiш-декларация, фитосанитарлық (карантиндiк) сертификат, санитарлық-тазалық сертификат, ветеринарлық сертификат. Аталған сертификаттар Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актілерiмен белгiленген жағдайларда ғана мiндеттi сертификат қажет ететiн тауарлар үшiн берiледi;
кәсiпорынның қолданып жүрген технологиялық құжаттарын ұқсату бойынша жасалатын операцияның кәсiпорынның кәдуiлгi технологиялық процесiне сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
9) тауарларды уақытша әкелу мен уақытша әкету кеден режимi:
тауарларды керi әкелу (әкету) туралы мiндеттеме;
стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
өнiмнiң қауiпсiздiгiне сәйкес келетiнi туралы сертификат, немесе өтiнiш-декларация, фитосанитарлық (карантиндiк) сертификат, санитарлық-тазалық сертификат, ветеринарлық сертификат. Аталған сертификаттар Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген жағдайларда ғана мiндеттi сертификат қажет ететiн тауарлар үшiн берiледi; Уақытша әкелiнетiн тауарлар үшiн берiледi;
Кеден iсi туралы заңның 70-бабына сәйкес белгiленген мерзiмде уақытша әкелiнген (әкетiлген) тауарларды қайтармаған кезде, аталған кеден режимiн аяқтау үшiн:
уақытша әкетiлген кезде - Қазақстан Республикасының шетелдегi консулдық мекемесi берген растама;
уақытша әкелген кезде - Қазақстан Республикасының уәкiлеттi мемлекеттiк органының растамасы;
10) еркiн кеден аймағының кеден режимi:
стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
өнiмнiң қауiпсiздiгiне сәйкес келетiнi туралы сертификат, немесе өтiнiш-декларация, фитосанитарлық (карантиндiк) сертификат, санитарлық-тазалық сертификат, ветеринарлық сертификат. Аталған сертификаттар Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген жағдайларда ғана мiндеттi сертификат қажет ететiн тауарлар үшiн берiледi;
ұқсатуға арналған тауарлар ретiнде мәлiмделген тауарларды әкелу - тауарларды ұқсату жеткiлiктi ұқсатудың өлшемдерiне сәйкес келетiнi туралы құжаттық растауы;
11) еркiн қойманың кеден режимi:
тауарларды сақтау туралы еркiн қойманың иесiмен жасалған шарт;
стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
өнiмнiң қауiпсiздiгiне сәйкес келетiнi туралы сертификат, немесе өтiнiш-декларация, фитосанитарлық (карантиндiк) сертификат, санитарлық-тазалық сертификат, ветеринарлық сертификат. Аталған сертификаттар Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген жағдайларда ғана мiндеттi сертификат қажет ететiн тауарлар үшiн берiледi;

8) таможенный режим переработки товаров под таможенным контролем:
обязательство об условиях переработки товаров;
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
фитосанитарный (карантинный) сертификат, санитарно-гигиенический сертификат, ветеринарный сертификат. Указанные сертификаты предоставляются только в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан для товаров, на которые предоставление сертификатов обязательно;
действующая технологическая документация предприятия, подтверждающая соответствие операций по переработке обычному технологическому процессу предприятия;
9) таможенный режим временного ввоза и временного вывоза товаров:
обязательство об обратном вывозе (ввозе) товаров;
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
сертификат соответствия на безопасность продукции или заявление-декларация, фитосанитарный (карантинный) сертификат, санитарно-гигиенический сертификат, ветеринарный сертификат - для временно ввозимых товаров.
Указанные сертификаты предоставляются только в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан для товаров, на которые предоставление сертификатов обязательно;
при невозвращении временно ввезенных (вывезенных) товаров в установленные сроки в соответствии со статьей 70 Закона о таможенном деле для завершения данного таможенного режима:
при временном вывозе - подтверждение консульских учреждений Республики Казахстан за границей;
при временном ввозе - подтверждение уполномоченных государственных органов Республики Казахстан;
10) таможенный режим свободной таможенной зоны:
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
сертификат соответствия на безопасность продукции или заявление-декларация - для ввозимого оборудования, фитосанитарный (карантинный) сертификат, санитарно-гигиенический сертификат, ветеринарный сертификат. Указанные сертификаты предоставляются только в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан для товаров, на которые предоставление сертификатов обязательно;
для ввоза товаров, заявляемых в качестве предназначенных для переработки, - документальное подтверждение о соответствии переработки товаров критериям достаточной переработки;
11) таможенный режим свободного склада:
договор с владельцем свободного склада на хранение товаров;
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
сертификат соответствия на безопасность продукции или заявление-декларация - для ввозимого оборудования, фитосанитарный (карантинный) сертификат, санитарно-гигиенический сертификат, ветеринарный сертификат. Указанные сертификаты предоставляются только в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан для товаров, на которые предоставление сертификатов обязательно;

12) тауарларды кеден аумағынан тыс жерлерде ұқсатудың кеден режимi:
тауарларды ұқсатудың шарттары туралы мiндеттеме;
стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайлардағы сәйкестiк сертификаты;
Қазақстан Республикасының Yкiметi анықтаған тiзiмдеме бойынша тауарлардың ұқсатылған өнiм шығымының мiндеттi мөлшерi мен ұқсату мерзiмiн белгiлеу жөнiндегi уәкiлеттi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органының қорытындысы;
Ұқсату үшiн әкетiлген тауарларды қайтармаған кезде - егер тауарлардың авария немесе тежеусiз күштiң әрекетi салдарынан жойылуы не бiржола жоғалуы, тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезiндегi табиғи тозуы себебiмен жетiспеуi немесе кемуi, не Қазақстан Республикасының заңдары бойынша шетел мемлекетi органдарының немесе лауазымды адамдарының жолсыз әрекеттерi салдарынан иелiктен шығып кету жәйттерiн Қазақстан Республикасының шетелдегi консулдық мекемелерiнiң растауы. Тауарлар не ұқсату өнiмдерiн қайтарудың мүмкiн еместiгiн растайтын құжаттарды ЖКД-сын ұсынған кезде беруге талап қойылмайды және ол тауарлар не ұқсату өнiмдерiнiң белгiленген мерзiмi аяқталғанға дейiн жүргiзiледi;
13) тауарлардың керi экспорт кеден режимi:
тауардың шетелдiк екенiн растайтын құжаттар:
тауарларды керi экспорт кеден режимiнде немесе кеден қоймасының кеден режимiнде, бажсыз сауда жасайтын дүкен, еркiн қойма, еркiн кеден аймағы, тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағында, кеден бақылауымен тауарларды ұқсату кеден режимiнде (Қазақстан Республикасының аумағында ұқсатылмаған тауарларды шетелдiк тауарларды ұқсатудың мүмкiндiгi көзделген кеден режимiнiң шегiнде тауарларды әкеткен жағдайларда) ресiмделген ЖКД-ның көшiрмесi;
стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайлардағы сәйкестiк сертификаты;
тауарлар шыққан елдегi уәкiлеттi органның тауарлардың керi экспортына берген рұқсаты, егер Қазақстан Республикасымен бекiтiлген халықаралық шарттарымен тауарлардың керi экспортына рұқсат тек аталған рұқсат қағазы болған кезде берiледi;
әкелу кеден баждары, салықтары мен өсiмақының төленгенiн растайтын құжаттар. Олардың әкетiлгенiне екi айдан астам уақыт болған, тауарлардың керi экспорты кеден режимiнде ресiмделген тауарлар үшiн берiледi;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, тасымалданатын тауарлармен өз атынан iс-әрекеттi жасау үшiн жеткiлiктi өкiлеттiгi бар тұлғаның тауарлардың керi экспортына келiсiмi; Тұлғаның келiсiмi керi экспортты көздейтiн шарттың ережелерiне сәйкес бiлiнедi не болмаса аталған тұлғаның өтiнiшiнде жазбаша түрде дәлелденедi.

12) таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории:
обязательство об условиях переработки;
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
сертификат соответствия на безопасность продукции или заявление-декларация - при ввозе продуктов переработки;
заключение уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по установлению обязательного количества выхода и сроков продуктов переработки товаров по перечню , определенному Правительством Республики Казахстан.
При невозвращении вывезенных для переработки товаров либо продуктов переработки в установленные сроки - подтверждение консульским учреждением Республики Казахстан за границей факта уничтожения или безвозвратной утраты, вследствие аварии или действия непреодолимой силы, их недостачи в силу естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения, либо выбытия из владения вследствие неправомерных по законодательству Республики Казахстан действий органов или должностных лиц иностранного государства. Представление документов, подтверждающих невозможность возврата товаров либо продуктов переработки, не требуется при подаче ГТД и осуществляется до истечения установленных сроков возврата товаров либо продуктов переработки;
13) таможенный режим реэкспорта товаров:
документы, подтверждающие, что товар является иностранным:
копия ГТД, оформленная в таможенном режиме реэкспорта товаров либо в таможенном режиме таможенного склада, магазина беспошлинной торговли, свободного склада, свободной таможенной зоны, переработки товаров на таможенной территории Республики Казахстан, переработки товаров под таможенным контролем (в случаях вывоза товаров, не подвергшихся переработке на территории Республики Казахстан в рамках таможенного режима, предусматривающего возможность переработки иностранных товаров);
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
разрешение уполномоченного органа страны происхождения товара на реэкспорт товаров, в случаях, когда международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, реэкспорт допускается при наличии указанного разрешения;
документы, подтверждающие уплату ввозных таможенных пошлин, налогов и пени. Представляются для товаров, оформленных при ввозе в таможенном режиме реэкспорта товаров, с даты ввоза которых прошло более двух месяцев;
согласие лица, обладающего в соответствии с законодательством Республики Казахстан достаточными полномочиями для совершения с перемещаемыми товарами действий от собственного имени на реэкспорт товаров. Согласие лица выражается в соответствующих положениях договора, предусматривающих реэкспорт, либо подтверждается письменно в заявлении указанного лица;

14) тауарларды жою кеден режимi:
Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар мен қоршаған ортаны сақтау министрлiгi аумақтық органының қорытындысы;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау жөнiндегi агенттiгiнiң аумақтық органының қорытындысы;
15) мемлекет пайдасы үшiн тауарлардан бас тарту кеден режимi:
стандарттың мiндеттi талаптарына сәйкес келетiнiн растайтын құжаттар;
өнiмнiң қауiпсiздiгiне сәйкес келетiнi туралы сертификат, немесе өтiнiш-декларация, фитосанитарлық (карантиндiк) сертификат, санитарлық-тазалық сертификат, ветеринарлық сертификат. Аталған сертификаттар Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген жағдайларда ғана мiндеттi сертификат қажет ететiн тауарлар үшiн берiледi.
26. Егер алушының (жөнелтушiнiң) мемлекеттiк тiркелу орны тұрған кеден органының қызмет аймағынан тысқары жерде тауарларға кедендiк ресiмдеу жүргiзiлсе, Кедендiк ресiмдеудi жүргiзудiң орны мен уақыты туралы нұсқаулықпен белгiленген тәртiпте берiлетiн кеден органының рұқсаты ұсынылады.
27. Бір кеден режимінің екінші кеден режиміне ауысуы ЖКД-сын ұсыну осы Ереженің ережелеріне сәйкес таңдап алынған кеден режиміне қатысты жүзеге асырылады.
Жүк кеден декларациясын,
құжаттар мен кеден мақсаттары
үшін қажет қосымша мәліметтерді
ұсыну, қабылдау және тексеру
ережесіне 1-қосымша
мөртабан мен кеден
органы лауазымды
тұлғасының жеке
нөмірлі мөріне арналған орын
N_____ Жүк кеден декларациясына қосылатын ҚҰЖАТТАР ТІЗІМДЕМЕСІ
(ұсынылатын)
_________________________
(декларанттың атауы)
__________________________________________________________________
N р/с    Құжаттардың атауы      Парақтар      Даналар  Ескертулер
саны          саны
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Декларанттың уәкілетті
тұлғасының қолы                            М.О.
Жүк кеден декларациясын,
құжаттар мен кеден мақсаттары
үшін қажет қосымша мәліметтерді
ұсыну, қабылдау және тексеру
ережесіне 2-қосымша
___________________________
(декларанттың атауы)
Қосымша құжаттар мен кеден мақсаттары
үшін қажет қосымша мәліметтердің
ТАЛАП ПАРАҒЫ
_________________________________________________________________
N р/с    Құжаттардың атауы      Беру мерзімі       Ескертулер
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Кеден органы бөлім бастығының қолы
(кеден органының бастығы) -
кеден органының мөрімен расталады.
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қызметiне
қатысушылардың алдын-ала жасалатын операциялар
сатысында есеп құжаттарын ұсынуының
ЕРЕЖЕСI

14) таможенный режим уничтожения товаров:
заключение территориальных органов Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан;
заключение территориальных органов Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения;
15) таможенный режим отказа от товара в пользу государства:
документы, подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов:
сертификат соответствия на безопасность продукции или заявление-декларация, фитосанитарный (карантинный) сертификат, санитарно-гигиенический сертификат, ветеринарный сертификат. Указанные сертификаты предоставляются только в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан для товаров, на которые предоставление сертификатов обязательно.
26. В случае, если таможенное оформление товаров производится вне зоны деятельности таможенного органа, в котором находится место государственной регистрации получателя (отправителя), представляется разрешение таможенного органа, выдаваемое в установленном порядке.
27. При изменении одного таможенного режима на другой подача ГТД осуществляется в соответствии с положениями настоящих Правил, относящимися к выбранному таможенному режиму.
Приложение 1
к Правилам подачи, принятия
и проверки грузовых таможенных
деклараций, документов и
дополнительных сведений,
необходимых для таможенных целей
Место для штампа
и личной номерной
печати и подписи
должностного лица
таможенного органа
ОПИСЬ ДОКУМЕНТОВ,
прилагаемых к грузовой таможенной декларации
N______________________________,
представляемых
______________________________________________
(наименование декларанта)
_________________________________________________________________________
N п/п!  Наименование документа  ! Количество ! Количество  ! Примечания
!                          !   листов   ! экземпляров !
-------------------------------------------------------------------------
_____!__________________________!____________!_____________!_____________
_____!__________________________!____________!_____________!_____________
Подпись уполномоченного
лица декларанта                               М.П.
Приложение 2
к Правилам подачи, принятия
и проверки грузовых таможенных
деклараций, документов и
дополнительных сведений,
необходимых для таможенных целей
_________________________
(наименование декларанта)
Листок требования
дополнительных документов и дополнительных сведений,
необходимых для таможенных целей
По грузовой таможенной декларации N ______________________________
_______________________________________________________________________
N п/п!  Наименование документа  ! Срок предоставления !   Примечание
-----------------------------------------------------------------------
_____!__________________________!_____________________!________________
_____!__________________________!_____________________!________________
_____!__________________________!_____________________!________________
Подпись начальника отдела таможенного органа (начальника таможенного
органа) - заверяется печатью таможенного органа
Согласованы                           Утверждены
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Правила
предоставления участниками внешнеэкономической
деятельности Республики Казахстан учетных
документов на стадии предварительных операций

1. Осы Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қызметiне қатысушылардың алдын-ала жасалатын операциялар сатысында есеп құжаттарын ұсынуының ережесi (бұдан әрi - Ереже) тауарлар мен көлiк құралдарын негiзгi кедендiк ресiмдеудi жүргiзудi жеңiлдету мен жеделдетудi және оларды белгiлi бiр кедендiк режимге орналастыруды қамтамасыз ету мақсатында кеден органдарының сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың есебiн (бұдан әрi - есеп) жүргiзуiнің рәсiмiн айқындайды.
2. Есеп жүргiзуге сыртқы экономикалық қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалар жатады.
Бұл ретте есеп жүргiзу сыртқы экономикалық қызметке қатысушыны (бұдан әрi - СЭҚ-ға қатысушы) мемлекеттiк тiркеген жер қызмет аймағында орналасқан кеден органында жүзеге асырылады.
3. Есептi мынадай құжаттардың:
1) мемлекеттiк тiркелгендiгi туралы куәлiк;
2) заңды тұлғаның КҰЖЖ (кәсiпорындар мен ұйымдардың жалпы жiктеушiсi) кодтарын көрсете отырып статистика басқармасы берген статистикалық кәртiшкенің;
3) салық төлеушiнің тiркеу нөмiрiн көрсете отырып салық органы берген тiркелгенi туралы анықтама;
4) банктен теңгемен және (немесе) валютада шоттар ашқандығы туралы анықтаманың негiзiнде тиiстi кеден органы жүргiзедi.
4. Осы Ереженің 3-тармағында көзделген құжаттардың көшiрмелерi оның түпнұсқасы қоса ұсынылған жағдайда нотариалды түрде расталмауы мүмкiн. Бұл ретте құжаттардың көшірмелерін оларды түпнұсқасымен салыстыруды жүргiзгеннен кейiн кеден органы растайды.
Есеп үшiн ұсынылған құжаттар нөмiрленедi және арнайы папкiге тiгiледi.
5. Кеден органдары ұсынылған құжаттардың негiзiнде СЭҚ-ға қатысушының осы Ережеге Қосымшаға сәйкес белгiленген үлгiдегi есеп кәртiшкесiн ресiмдейдi.
Есеп кәртішкесiнің бiр данасы кеден органында қалады, екiншiсi - есепке арналған барлық құжаттар қабылданған сәттен бастап келесi жұмыс күнiнің аяқталуынан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде СЭҚ-ға қатысушыға берiледi.
6. Есеп үшiн кеден органына ұсынылған мәлiметтер өзгерген жағдайда СЭҚ-ға қатысушының Ереженің 3-тармағында белгiленген тәртiппен өзгерген мәлiметтердi қамтыйтын құжаттарды ұсынуы қажет.
7. Есеп кәртiшкесiнде көрсетiлген мәлiметтердi кеден органдары негiзгi кедендiк ресiмдеудi жүргiзу кезiнде жүктiк кедендiк декларацияда қамтылған ақпараттарды тексеру мақсатында пайдаланады.
Қазақстан Республикасының
сыртқы экономикалық қызметiне
қатысушылардың алдын-ала
жасалатын операциялар
сатысында есеп құжаттарын
ұсынуының ережесiне
қосымша
___________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы кеден органының атауы)
N______СЭҚ қатысушының есеп кәртiшкесi
КҰЖЖ коды:____________
Ұйымның атауы:____________________________
СОАТО: __________  __________________________
(коды)           (облыс, қала)
Кәсiпорынның санаты:__________    _________________
(коды)            (аты)
___________________________________
Есеп шотының N (теңгемен)
______________________________________
Валюталық шоттың N (валютаның атауы)
Мекен-жайы:___________________________________________
(почталық индекс; қала)
Статистика басқармасында тiркелген күнi___________
Жауапты инспектор    _______________           ____________
(қолы)                  (аты-жөнi)
Күні
Инспектордың жеке
нөмiрлi мөрiнiң орыны
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Кеден құжаттарының электрондық көшiрмелерiн қалыптастыруға
арналған растауларды берудiң ережесi

1. Настоящие Правила предоставления участниками внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан учетных документов на стадии предварительных операций (далее - Правила) определяют процедуру учета таможенными органами участников внешнеэкономической деятельности (далее - учет) в целях обеспечения облегчения и ускорения производства основного таможенного оформления товаров и транспортных средств и их помещения под определенный таможенный режим.
2. Учету подлежат юридические лица, осуществляющие внешнеэкономическую деятельность.
При этом учет осуществляется в таможенном органе, в зоне деятельности которого находится место государственной регистрации участника внешнеэкономической деятельности (далее - участник ВЭД).
3. Учет производится соответствующим таможенным органом на основании следующих документов:
1) свидетельство о государственной регистрации - нотариально засвидетельствованная копия;
2) статистическая карточка, выданная статистическим управлением с указанием кодов ОКПО (общий классификатор предприятий и организаций) юридического лица;
3) справка о регистрации, выданная налоговым органом, с указанием регистрационного номера налогоплательщика;
4) справка из банка об открытии счетов в тенге и (или) валюте.
4. Копии документов, предусмотренные в пункте 3 настоящих Правил, могут не заверяться нотариально в случае представления вместе с копией документа его оригинала. При этом копии документов заверяются таможенным органом после проведения сверки их с оригиналом.
Документы, представляемые для учета, нумеруются и подшиваются в специальную папку.
5. На основании представленных документов таможенные органы оформляют учетную карточку участника ВЭД установленного образца согласно Приложению к настоящим Правилам.
Один экземпляр учетной карточки остается в таможенном органе, второй - выдается участнику ВЭД в сроки не позднее окончания следующего рабочего дня с момента принятия всех документов для учета.
6. В случае изменения сведений, представленных в таможенный орган для учета, участнику ВЭД необходимо представить документы, содержащие измененные сведения в порядке, установленном в пункте 3 Правил.
7. Сведения, указанные в учетной карточке, используются таможенными органами с целью проверки информации, содержащейся в грузовой таможенной декларации при производстве основного таможенного оформления.
Приложение
к Правилам предоставления
участниками внешнеэкономической
деятельности Республики Казахстан
учетных документов на стадии
предварительных операций
___________________________________________________________
(наименование таможенного органа Республики Казахстан)
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА УЧАСТНИКА ВЭД N
Код ОКПО:___________
Название организации:_______________________________________
СОАТО:_______   ________________________
код         область, город
Категория предприятия:_____       __________________________
код                     название
______________________________________
N расчетного счета (тенге)
______________________________________
N валютного счета (наименование валюты)
Адрес: _____________________________________________________________
почтовый индекс; город
Дата регистрации в статистическом управлении ___________
Ответственный
Инспектор                          ___________________________
(подпись)                     (Ф.И.О.)
Дата
Место личной номерной
печати инспектора
Согласованы                           Утверждены
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Правила
предоставления подтверждений на формирование
электронных копий таможенных документов

1. Жалпы ережелер
1. Кеден құжаттарының электрондық көшiрмелерiн қалыптастыруға арналған растауларды берудiң осы Ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы Кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 193-бабына сәйкес әзiрлендi және кеден құжаттарының электрондық көшiрмелерiн қалыптастыруға арналған растауларды берудiң тәртiбiн белгiлейдi.
2. Кеден құжаттарының электрондық көшiрмелерiн қалыптастыруға арналған растауды (бұдан әрi - растау) Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi (бұдан әрi - Кеден комитетi) бередi.
2. Растауларды берудiң, тоқтатудың және керi қайтарып
алудың тәртiбi
3. Растау мүдделi адамның осы Ереженiң бiрiншi қосымшасына сәйкес ресiмделген өтiнiшiнiң негiзiнде берiледi. Өтiнiштi алған кезде Кеден комитетi осы Ереженiң 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтiнiштер мен растауларды тiркеу журналында оларды есепке алуды жүргiзедi.
4. Растау кеден құжаттарының электрондық көшiрмелерiн тiкелей жүзеге асыратын сыртқы экономикалық қызметке қатынасушы не ұсыным бойынша кеден брокерiне ұсынылуы мүмкін:
1) электрондық тасығыштардағы кеден құжаттарының электрондық көшiрмелерiн қалыптастыру жөнiндегi бағдарлама. Бағдарлама Кеден комитетiнiң форматтарына (бұдан әрi - формат) сәйкес келуi тиiс;
2) егер өтiнiш берушi кедендiк брокер болып табылса, кедендiк брокер ретiнде қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның көшiрмесi.
5. Растау осы Ереженiң 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екi данада ресiмделедi, оның бiреуi өтушi берушiге берiледi, екiншiсi Кеден комитетiнде қалады.
Ресiмделген растауға код берiледi, ол өтiнiштер мен растауларды тiркеу журналына және растаулар тiзiлiмiне енгiзiледi, сондай-ақ одан әрi кеден құжатының әрбiр ресiмделген электрондық көшiрмесiнiң белгiлi бiр тұсына енгiзiледi.
Растау өтiнiш тiркелгеннен кейiнгi үш күндiк мерзiмде өтiнiш берушiге берiледi.
6. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушыға берiлген растау сыртқы экономикалық қызметтiң басқа да қатысушылары алып жүретiн тауарларға арналған кеден құжаттарының электрондық көшiрмелерiн қалыптастыру үшiн пайдаланылмайды.
7. Осы Ереженiң 4-тармағында белгiленген талаптарды орындамаған жағдайда растауды беруден бас тартылуы мүмкiн. Растауды беруден бас тартқан жағдайда, Кеден комитетi өтiнiш тiркелген күннен бастап үш күннен кешiктiрместен бас тартудың себептерiн мазмұндай отырып, бұл туралы жазбаша түрде өтiнiш берушiге хабарлайды.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления подтверждений на формирование электронных копий таможенных документов (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 193  Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" и определяют порядок предоставления подтверждений на формирование электронных копий таможенных документов.
2. Подтверждение на формирование электронных копий таможенных документов (далее - подтверждение) предоставляется Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет).
2. Порядок предоставления, приостановления и
отзыва подтверждений
3. Подтверждение предоставляется на основании заявления заинтересованного лица, оформляемого согласно приложению 1 к настоящим Правилам. При получении заявления Таможенный комитет осуществляет их учет в журнале регистрации заявлений и подтверждений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Подтверждение может быть предоставлено участнику внешнеэкономической деятельности, непосредственно осуществляющему формирование электронных копий таможенных документов, либо таможенному брокеру по представлении:
1) программы по формированию электронных копий таможенных документов на электронных носителях. Программа должна соответствовать форматам Таможенного комитета (далее - формат);
2) копии лицензии на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера, если заявителем является таможенный брокер.
5. Подтверждение оформляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в двух экземплярах, один из которых предоставляется заявителю, второй - остается в Таможенном комитете.
Оформленному подтверждению присваивается код, который вносится в журнал регистрации заявлений и подтверждений и реестр подтверждений, а также в дальнейшем заносится в определенное поле каждой сформированной электронной копии таможенного документа.
Подтверждение предоставляется заявителю в трехдневный срок после регистрации заявления.
6. Подтверждение, предоставляемое участнику внешнеэкономической деятельности, не может использоваться для формирования электронных копий таможенных документов на товары, перемещаемых другими участниками внешнеэкономической деятельности.
7. В предоставлении подтверждения может быть отказано в случае не выполнения требований, установленных пунктом 4 настоящих Правил. При отказе в предоставлении подтверждения Таможенный комитет извещает заявителя об этом в письменном виде с изложением причин отказа не позднее трех дней с даты регистрации заявления.

8. Растауды:
1) кеден құжаттарының электрондық көшiрмелерiнде деректер дұрыс көрсетiлмегенi анықталған;
2) осы Ереженiң 6-тармағында белгiленген талаптар бұзылған;
3) кеден брокерiнiң лицензиясы керi қайтарылып алынған жағдайларда Кеден комитетi керi қайтарып алуы мүмкiн.
9. Растаудың қолданыс мерзiмi шектелмейдi.
Пiшiмдерi өзгерген жағдайда өзгерген пiшiмдерге сәйкес бағдарламаны Кеден комитетi өтiнiш берушiге ұсынғанға дейiн растаудың қолданысы тоқтатылады.
Және де растаудың қолданысын қалпына келтiру растауды беру үшiн белгiленген мерзiмде жүргiзiледi.
Кеден комитетi пiшiмдi өзгерту туралы ақпаратты жариялауды қамтамасыз етедi.
3. Қорытынды ереже
10. Осы Ережеде белгiленген талаптарды бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершiлiк көзделген.
Кеден құжаттарының электрондық
көшірмелерiн қалыптастыруға
арналған растауларды берудің
ережелеріне 1-қосымша
ӨТIНIШ
________________________________________________________________
(толық және қысқа заңды атауы, КҰЖЖ коды,
________________________________________________________________
СТТН коды, заңдық және іс жүзіндегі мекен-жайы, мемлекеттік
тіркеу туралы куәліктің нөмірі
________________________________________________________________
өтініш беруші - кедендік брокерге арналған тиісті лицензияның
нөмірі, есеп айырысу және валюталық шоттар, осы шоттар
ашылған банктердің мекен-жайлар және КҰЖЖ және СТТН кодтары).
________________________________________________________________
Кеден құжаттарының электрондық көшірмелерін қалыптастыруға
арналған растауларды беруді сұраймын:
________________________________________________________________
(Электрондық көшірмелерін қалыптастыру көзделген кеден
құжаттарының түрін көрсету керек)
Заңды тұлға басшысының
аты-жөні                        қолы             Мөр
Кеден құжаттарының электрондық
көшірмелерiн қалыптастыруға
арналған растауларды берудің
ережелеріне 2-қосымша
Кеден құжаттарының электрондық көшірмелерін қалыптастыруға
арналған өтініштерді және растауларды тіркеу кітабы
_________________________________________________________________
N    Өтініш     Өтінішті  Кедендік брокер   Растаудың нөмірі және
р/с  берушінің  (тіркеу)  үшін бағдарла.    күні, бас тартылған
атауы      беру      маның, лицензия.  жағдайда - бас тарту
күні      ның болуы         туралы хаттың N мен
күні
_________________________________________________________________
Кеден құжаттарының электрондық
көшірмелерiн қалыптастыруға
арналған растауларды берудің
ережелеріне 3-қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитеті Растау N ___
Осымен ___________________________________________________________
(өтініш беруші заңды тұлғаның атауы, КҰЖЖ коды, СТТН коды,
__________________________________________________________________
заңдық және іс жүзіндегі мекен-жайы, тіркеу туралы куәліктің нөмірі)
төмендегідей кеден құжаттарының электрондық көшірмелерін
қалыптастыруға арналған растау беріледі:
1.______________________________________;
2.______________________________________;
3.______________________________________;
4.______________________________________.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
кіріс министрлігі Кеден комитетінің Төрағасы
Мөр орны           200__жылғы "___" ___________
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Қазақстан Республикасы
Экономика және сауда
министрлігінің Стандарттау,
метрологиялау және
сертификаттау жөніндегі
комитетінің төрағасы
2001 жылғы 15 ақпан
Мiндеттi сертификаттауға жататын тауарларды
кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылаудың
ЕРЕЖЕЛЕРІ
1. Жалпы ережелер

8. Подтверждение может быть отозвано Таможенным комитетом в случаях:
1) обнаружения недостоверного указания данных в электронных копиях
таможенных документов;
2) нарушения требования, установленного в пункте 6 настоящих Правил;
3) отзыва лицензии таможенного брокера.
9. Срок действия подтверждения не может быть ограничен.
При изменении форматов действие подтверждений приостанавливается до представления заявителем в Таможенный комитет программы, соответствующей измененным форматам.
При этом возобновление действия подтверждения производится в сроки, установленные для предоставления подтверждения.
Таможенный комитет обеспечивает опубликование информации об изменении формата.
3. Заключительные положения
10. Нарушение требований, установленных настоящими Правилами, влечет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам предоставления
подтверждений на формирование
электронных копий
таможенных документов
ЗАЯВЛЕНИЕ
__________________________________________________________________________
(полное и сокращенное юридическое наименование, код ОКПО, код РНН,
__________________________________________________________________________
юридический и фактический адреса, номер свидетельства о государственной
__________________________________________________________________________
регистрации, номер соответствующей лицензии для заявителя-таможенного
__________________________________________________________________________
брокера, расчетный и валютный счета, адреса и коды ОКПО и РНН банков, в
__________________________________________________________________________
которых эти счета открыты)
прошу предоставить подтверждение на формирование электронных копий таможенных документов:
__________________________________________________________________________
(указать вид таможенных документов, формирование электронных копий
__________________________________________________________________________
которых предполагается)
Ф.И.О руководителя
юридического лица               Подпись                 Печать
Приложение 2
к Правилам предоставления
подтверждений на формирование
электронных копий
таможенных документов
Журнал регистрации заявления и подтверждений на
формирование электронных копий таможенных документов
_________________________________________________________________________
N !Наименование!Дата подачи  !Наличие программы, !Номер и дата
п/п!заявителя   !(регистрации)!лицензии - для     !подтверждения,
!            !заявления    !таможенного брокера!в случае отказа - N и
!            !             !                   !дата письма об отказе
-------------------------------------------------------------------------
___!____________!_____________!___________________!______________________
Приложение 3
к Правилам предоставления
подтверждений на формирование
электронных копий
таможенных документов
Таможенный комитет Министерства государственных доходов
Республики Казахстан
Подтверждение N 000
Настоящим _____________________________________________________________
(наименование юридического лица-заявителя, код ОКПО, код РНН,
_______________________________________________________________________
юридический и фактический адреса, регистрационный номер свидетельства о
регистрации)
представляется подтверждение на формирование электронных копий следующих
таможенных документов:
1. ___________________________________________________________________;
2. ___________________________________________________________________;
3. ___________________________________________________________________;
4. ___________________________________________________________________.
Председатель
Таможенного комитета
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
М.П.                                      "____" ____________ 200_г.
Согласованы                           Утверждены
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Председатель Комитета
по стандартизации, метрологии
и сертификации Министерства
экономики и торговли
Республики Казахстан
от 15.02.2001 года
Правила таможенного оформления и таможенного контроля
товаров, подлежащих обязательной сертификации
1. Общие положения

1. Мiндеттi сертификаттауға жататын тауарларды кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылаудың осы Ережесi (бұдан әрi - Ереже) лицензиялау туралы заңдарға , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" (бұдан әрi - кеден iсi туралы Заң) Заңының 153 және 203-баптарына сәйкес әзiрленген және Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау және мiндеттi сертификаттауға жататын тауарлардың тәртiбiн анықтайды.
2. Өнiмнiң сертификатталуын жүргiзу тәртiбi мен ережелерiне қойылатын жалпы талаптар "Сертификаттау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 16-қарашада шыққан "Кеден одағы туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн тауарларға қатысты техникалық, медициналық, фармацевтiк, санитарлық, ветеринарлық, фитосанитарлық және экологиялық стандарттар, нормалар, ережелер мен талаптар" N 1716 қаулысымен бекiтiлген.
3. Мiндеттi сертификаттауға жататын тауарлардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
4. Әкелiнген тауарлардың стандартқа, техникалық регламентке немесе Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген өзге де нормативтiк құжаттарға сәйкес келетiнiн растау Қазақстан Республикасының сертификаттың мемлекеттiк жүйесiнде аккредитивтелiнген сертификаттау жөнiндегi органдардың өнiмдi сертификаттау жолымен, немесе сертификаттау бойынша шетел органдары берген сертификатты мойындау жолымен жүзеге асырылады.
2. Кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау тәртiбi
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалар шегiнде жеке тұлғалар әкелген тауарларды, сондай-ақ шетел мемлекеттерi мен халықаралық ұйымдар өкiлдiгiнiң ресми пайдалануы, сондай-ақ олармен бiрге тұратын отбасы мүшелерiн қоса алғанда, осындай өкiлдiктердегi қызметкерлердiң жеке пайдалануы үшiн арналған тауарларды кедендiк ресiмдеу, сәйкестендiру сертификатын ұсынусыз жүргiзiледi.
6. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өтетiн тауарлар мынадай кеден режимдерiнде мiндеттi сертификаттауға жатады:
1) Тауарларды еркiн айналым үшiн шығару;
2) Керiимпорт;
3) Бажсыз сауда дүкенi;
4) Тауарларды уақытша әкелу және уақытша әкету (тауарларды уақытша әкелу бөлiгiнде);
5) Жабдықтарды әкелу бөлiгiнде еркiн кеден аймағы;
6) Еркiн қойма (жабдықтарды әкелу бөлiгiнде);
7) Тауарларды кеден аумағынан тыс жерде ұқсату (ұқсату өнiмдерiн әкелу бөлiгiнде);
8) Мемлекет пайдасы үшiн тауардан бас тарту.
7. Кедендiк ресiмдеу жүргiзген кеден органына сәйкестендiру сертификаты жүк кеден декларациясымен бiрге берiледi және ол кеден мақсаттары үшiн қажет құжаттар болып табылады.

1. Настоящие Правила определяют порядок таможенного оформления и таможенного контроля товаров, подлежащих обязательной сертификации (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьями 153  и 203 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" и определяют порядок таможенного оформления товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан и подлежащих обязательной сертификации.
2. Общие требования к порядку и правилам проведения сертификации продукции устанавливаются Законом  Республики Казахстан "О сертификации" и постановлением  Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 1999 года N
1716 "Об утверждении Протокола о едином порядке применения технических, медицинских, фармацевтических, санитарных, ветеринарных, фитосанитарных и экологических стандартов, норм, правил и требований в отношении товаров, ввозимых в государства-участники соглашений о Таможенном союзе".
3. Перечень товаров, подлежащих обязательной сертификации, утверждается Правительством Республики Казахстан.
4. Подтверждение соответствия ввозимых товаров требованиям технических регламентов, стандартов или иных нормативных документов, действующих в Республике Казахстан, осуществляется путем проведения сертификации продукции органами по сертификации, аккредитованными в государственной системе сертификации Республики Казахстан, или путем признания сертификатов, выданных иностранными органами по сертификации.
2. Порядок таможенного оформления и таможенного контроля
5. Таможенное оформление товаров, ввозимых физическими лицами в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан, а также товаров, предназначенных для официального пользования представительств иностранных государств и международных организаций, а также для личного пользования персонала таких представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, производится без предоставления сертификата соответствия.
6. Обязательной сертификации подлежат товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, в следующих таможенных режимах:
1) Выпуск товаров для свободного обращения;
2) Реимпорт;
3) Магазин беспошлинной торговли;
4) Временный ввоз и временный вывоз товаров (в части временного ввоза товаров);
5) Свободная таможенная зона (в части ввоза оборудования);
6) Свободный склад (в части ввоза оборудования);
7) Переработка товаров вне таможенной территории (в части ввоза
продуктов переработки);
8) Отказ от товара в пользу государства.
7. Сертификат соответствия подается в таможенный орган, осуществляющий таможенное оформление, одновременно с грузовой таможенной декларацией и является документом, необходимым для таможенных целей.

8. Жүк кеден декларациясын берген кезде сәйкестендiру сертификаты болмаған кезде, кеден органына осы Ереженiң қосымшасында көрсетілген нысан бойынша өтiнiш-декларация берiледi.
9. Кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау мақсаттары үшiн белгiленген тәртiпте сәйкестендiру сертификатының расталған көшiрмесi пайдаланылуы мүмкiн. Ол келесi аталған тұлғалардың бiреуiмен:
1) нотариуспен;
2) сертификат берген органмен;
3) сертификаттау стандартизация, метрология бойынша аумақтық мемлекеттік органмен;
4) кеден одағына мүше-мемлекеттердің консулдық мекемелерімен расталады.
10. Ұсынылған сертификаттың көшірмесі кеден органының іс қағаздарында қалады және қайтарылуға жатпайды.
11. Кеден органының рұқсатымен сертификаттау мақсаттары үшін тауарларға қатысты өкілеттері бар декларант не болмаса өзге тұлғалар кеден бақылауымен әкелінген тауарларды тексере алады, сондай-ақ олардан сынамалар мен үлгілерді Қазақстан Республикасының кеден заңнамалары белгілеген тәртіпте алады.
12. Ұсынылған сертификаттың сенімсіз екендігіне жеткілікті негіз бар деген ұғым пайда болған кезде, кеден органы декларанттан тауарға берілген сертификаттың шынайы екендігін дәлелдеуді талап етеді не болмаса сертификат берген органнан тиісті ақпаратқа сұрау салады.
3. Қорытынды ережелер
13. Осы Ережемен белгіленген талаптарды бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікке әкеледі.
Мiндеттi сертификаттауға
жататын тауарларды
кедендiк ресiмдеу мен
кедендiк бақылаудың
Ережесiне
қосымша
ӨНІМНІҢ ҚАУІПСІЗДІГІ ТУРАЛЫ
ДЕКЛАРАЦИЯ - ӨТIНIШ (ЖҰМЫСТАРДЫҢ,
КӨРСЕТIЛГЕН ҚЫЗМЕТТIҢ)
(өнiмдi өткiзу құқығынсыз) 026302 КСД
200- ж. "__"_________N____
__________________________________________________________________
(кәсiпорынның (ұйымның, мекеменiң) аталуы     __________________________________________________________________
(мекен-жайы)     ___________________________________________________________атынан
(кәсiпорынның бастығы)     __________________________________________________________________
(аты-жөнi)     __________________________________________________________________
(өнiмнiң аталуы мен белгiсi)
_______________________________________(жұмыс, көрсетiлген қызмет)
(жүргiзiлген жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) __________________________________________________________________
(олар бойынша шығарылатын құжаттар)
адам өмiрiнің, денсаулығының, мүлiктерiнің және қоршаған ортаның
қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн аталған өнiм үшiн белгiленген
мәлiмделген сәтте қолданыста болған барлық талаптарға сәйкес
келетiнi туралы айрықша жауапкершiлiкпен өзiнiң атынан мәлiмдейдi.
__________________________________________________________________
(мемлекеттiк стандарттың, санитарлық норма мен
__________________________________________________________________
ережелердiң, құрылыс нормасы мен ережелердiң     __________________________________________________________________
және өзге құжаттардың аталуы мен белгiлерi)
мөрдiң                                 Кәсiпорынның бастығы
орны
_________________
(қолы, аты-жөні)
__________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының аумақтық     __________________________________________________________________
Мемлекеттiк стандартының немесе оның өкілеттi органының,
__________________________________________________________________
мекен-жайы аталуы)
N __"___" _________ мерзiмге дейiн жасалған шарт бойынша
___________________________ осы өтiнiш-декларация бақыланды
(шарттың тоқтатылған күнi)
мөрдің
орны
Сертификаттау бойынша
органның бастығы немесе
оның уәкiлеттi органы                     ___________________
(қолы, аты-жөнi)
Ескерту. Мәлiмдеушiде, қауiпсiздiк талаптарын белгiлейтiн
стандарттар мен өзге нормативтiк құжаттар бойынша
деректер болмаған кезде, бұл жол толтырылмайды.
СЕРТИФИКАТТАУ БОЙЫНША ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ЖҮЙЕСI
____________________________________________________________
________________________________________________
(сертификаттау жөніндегі органның
________________________________________________
аталуы мен мекен-жайы)
N 0049501 КСС
СӘЙКЕСТIК СЕРТИФИКАТЫ
Мемлекеттік реестрде тіркелген
"___"_________ ж.              N______
сақтау шарттары сақталуымен
"___"_________ 200__
жылға дейін күші бар

8. При отсутствии в момент подачи таможенной декларации сертификата соответствия в таможенный орган подается заявление-декларация по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
9. Для целей таможенного оформления и таможенного контроля может использоваться копия сертификата соответствия, заверенная в установленном порядке одним из следующих лиц:
1) нотариусом;
2) органом, выдавшим сертификат;
3) территориальными государственными органами по стандартизации, метрологии и сертификации;
4) консульским учреждением государства-участника Таможенного союза.
10. Представленная копия сертификата остается в делах таможенного органа и не подлежит возврату.
11. Для целей сертификации с разрешения таможенного органа декларанты и иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, могут под таможенным контролем осматривать ввозимые товары, а также брать их пробы и образцы в порядке, установленном таможенным законодательством Республики Казахстан.
12. При наличии достаточных оснований полагать, что представленный сертификат является недостоверным, таможенный орган вправе потребовать от декларанта подтверждения подлинности сертификата на товар либо запросить соответствующую информацию от органа, выдавшего сертификат.
3. Заключительные положения
13. Нарушение требований, установленных настоящими Правилами, влечет
ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам таможенного
оформления и таможенного
контроля товаров, подлежащих
обязательной сертификации
ЗАЯВЛЕНИЕ-ДЕКЛАРАЦИЯ О
БЕЗОПАСНОСТИ ПРОДУКЦИИ (РАБОТ, УСЛУГ)
(без права реализации продукции) КСД 026302*
N____ от "____"___________ 200__г.
________________________________________________________________________
(наименование предприятия (организации, учреждения)
________________________________________________________________________
(адрес)
в лице__________________________________________________________________
(руководитель предприятия)
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
заявляет под свою исключительную ответственность, что продукция (работа,
услуга) ________________________________________________________________
(наименование и обозначение продукции
________________________________________________________________________
(работы, услуги)
________________________________________________________________________
(N документа, по которому она выпускается (исполняется)
соответствует всем требованиям, обеспечивающим безопасность жизни,
здоровья людей, имущества граждан и охрану окружающей среды, установленным
для данной продукции (работ, услуг) в действующих на момент заявления
________________________________________________________________________
(наименование и обозначение государственного стандарта,
________________________________________________________________________
санитарных норм и правил, строительных норм
________________________________________________________________________
и правил и других документов)
место печати                                     Руководитель предприятия
_____________________________
(подпись, Ф.И.О)
Настоящее заявление-декларация контролируется _____________________
наименование
________________________________________________________________________
территориального органа Госстандарта Республики Казахстан
________________________________________________________________________
или уполномоченного им органа, адрес
по договору N____ от _____________________________________, заключенного
сроком до
дата заключения договора
________________________________________________________________________
дата прекращения договора
место
печати      Руководитель органа по
сертификации или
уполномоченного им
органа___________________
подпись (Ф.И.О.)
Примечание. При отсутствии у заявителя данных по стандартам и другим нормативным документам, устанавливающим требования к безопасности, данная строка не заполняется.
ГОСУДАРСТВЕННАЯ СИСТЕМА СЕРТИФИКАЦИИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
наименование органа по сертификации и его адрес
KCC N 0049501
СЕРТИФИКАТ СООТВЕТСТВИЯ
Зарегистрирован в Государственном реестре
"____"___________ ______г.                        N___________
Действителен до "_"____ __г.
при соблюдении условий хранения

1. Осы сертификат мәлімдеушінің ! ! ! ! ! ! СЭҚ ТН-ның
коды____________кәсiпорында (фирмада) жасалған өнiмiн
куәландырады,
____________________________________________________________
________________________
және сертификаттауға ұсынылған______________________________
____________________________________________________атауымен
өндірістің тұрпаты, маркасы немесе топтаманың шамасы
____________________________________________________________
(нормативтiк құжаттар мен оның тармақтары)
нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келеді.
2.__________________________________________________________
(аталуы мен оның мекен-жайы)
Мәлімдеуші (өнiм дайындаушы, сатушы), осы сертификатта
көрсетілген нормативтік құжаттардың талабына өткізетін
өнімдердің және солар бойынша сыналған үлгілер дайындалған
техникалық құжаттарға сәйкес келуіне, сондай-ақ тұтынушыларға
сертификаттың болғаны туралы хабардар етеді.
3. "___"_________ ж. N____ хаттама, зертхананың сынақтаған
аккредиттелген зертхананың аталуы
____________________________________________________________
(мемлекеттік реестрдегі тіркеме N, шетелдік сертификаттың
N,"___"_________, сапалықтың (өндірістің) сертификаттық
жүйесі) негізінде сертификат берілген.
4. __________________________________________________________
(сертификаттау жөніндегі акредиттелген органның
____________________________________________________________
аталуы мен мекен-жайы)
инспекциялық бақылауды жүзеге асырды.
М.О.                    Сертификат берген органның бастығы
____________               _____________________
(қолы)                  (фамилиясы, аты-жөні)
ӨНІМ ДАЙЫНДАУШЫЛАРДЫҢ, (САТУШЫЛАРДЫҢ)
ЖӘНЕ БАҚЫЛАУШЫ ОРГАНДАРДЫҢ НАЗАРЫНА
Сертификаттың көшірмесі тек белгіленген үлгілерде
орындалады.
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Жедел жеткізілімдер кезінде тауарларды кедендік
ресімдеу Ережелері

1. Настоящий сертификат удостоверяет, что идентифицированная заявителем
продукция, изготовленная ______________________________________________
!__!__!__!__!__!__!__!__!
предприятие (фирма), страна     код ТН ВЭД
________________________________________________________________________
и представленная на сертификацию под наименованием _____________________
________________________________________________________________________
тип, марка производства
________________________________________________________________________
или размер партии
соответствует требованиям нормативных документов________________________
________________________________________________________________________
нормативные документы и их пункты
2. Заявитель (изготовитель, продавец)___________________________________
наименование
________________________________________________________________________
адрес
Заявитель (изготовитель, продавец) несет ответственность за
соответствие реализуемой продукции требованиям нормативных документов,
указанных в настоящем сертификате, и техдокументации, по которой были
изготовлены испытанные образцы, а также доведение информации о наличии
сертификата соответствия до потребителей.
3. Сертификат выдан на основании________________________________________
испытаний аккредитованной
________________________________________________________________________
лаборатории, протокол N___ от________________, наименование лаборатории,
________________________________________________________________________
регистрационный N в Госреестре, иностранного сертификата N__ от_______,
________________________________________________________________________
сертификата системы качества (производства)
4. Инспекционный контроль, осуществляет_________________________________
наименование, адрес
________________________________________________________________________
аккредитованного органа по сертификации
М.П.                  Руководитель органа, выдавшего сертификат
____________________        ________________________________
подпись                      инициалы, фамилия
ВНИМАНИЮ ИЗГОТОВИТЕЛЕЙ (ПРОДАВЦОВ) И
КОНТРОЛИРУЮЩИХ ОРГАНОВ
Копия сертификата выполняется только на бланках
установленного образца
Согласованы                           Утверждены
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Правила
таможенного оформления товаров при срочных поставках

1. Осы Ережелерде жедел жеткiзiлiмдер кезiнде тауарларды
кедендiк ресiмдеудiң оңайлатылған тәртiбi анықталады.
2. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 160-бабына сәйкес табиғи апаттар, авариялар, катастрофалар, тiрi жануарлар, тез бұзылатын тауарлар, радиоактивтi материалдар, хабарламалар және бұқаралық ақпарат мақсаттарындағы материалдар кезiнде қажеттi болатын тауарларды кедендiк ресiмдеу оңайлатылған тәртiпте жүргiзiледi.
3. Қазақстан Республикасының кедендiк органдары жедел жеткiзiлiмдер кезiнде тауарларды уақытша сақтауға орналастырмастан кедендiк ресiмдеуден өткiзедi.
4. Жедел жеткiзiлiмдер кезiндегi мәлiмдеу кедендiк органға өтiнiш және кедендiк органға кедендiк жүк мәлiмдемесiн кейiнірек берумен уақытша кедендiк мәлiмдеме болып саналатын тауарлармен бiрге жiберiлетiн құжаттар беру арқылы жүзеге асырылады.
Өтiнiште тауар жiберушiлер және тауар алушылар, жiберушi және тауарлар жiберiлген елдер, тауарлардың атауы, сипаттамасы, саны, брутто-салмағы және құны, тауарларды пайдалану мақсаттары туралы мәлiметтер, сондай-ақ әкелiнетiн тауарлар тартылатын олардың кедендiк режимi, белгiленген мерзiмдерде кедендiк жүк мәлiмдемесiн, кедендiк мақсаттарға қажеттi құжаттарды беру туралы мiндеттеме болуы тиiс.
Кедендiк жүк мәлiмдемесi кедендiк органға кеден тауарлардың шығуы күнiнен бастап 30 күннен кешiктiрместен жiберiледi.
Жедел жеткiзiлiмдердi кедендiк ресiмдеу кезiнде Қазақстан Республикасының кедендiк органы тауармен бiрге жүретiн құжаттарды және мәлiмдеушiнiң өтiнiшiн қабылдаған күнi күшiнде болатын нормативтiк құқықтық кесiмдер қолданылады.
5. Кедендiк баждар мен салықтар салынған тауарлар осы Ережелердiң 6-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендiк баждар мен салықтарды төлеу қамтамасыз етiлген жағдайда ғана оңайлатылған тәртiпте ресiмделуi мүмкiн.
6. Авария, катастрофа немесе табиғи апат болған төтенше жағдай туындаған күнiнен бастап бiр айдың iшiнде әкелiнетiн және оның салдарын жою жөнiндегi дереу iс-шаралар (құтқару және медициналық жабдық, медикамент, уақытша тұрғын үй және басқалар) өткiзуге арналған, кедендiк баждар мен салықтар салынған тауарлардың жедел жеткiзiлiм кезiндегi кедендiк ресiмделуi Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетiне төтенше жағдайдың күнi мен өту орны туралы мәлiметтердi тапсырған жағдайда ғана кедендiк баждар мен салықтар төлеудi қамтамасыз етпестен жүргiзiлуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi осындай дәлелдеу мәлiметтерiнiң болуы туралы тауарлардың кедендiк ресiмделуi жүргiзiлуi тиiс бағынысты кедендiк органдарға хабарлайды.

1. Настоящие Правила определяют упрощенный порядок таможенного оформления товаров при срочных поставках.
2. В соответствии со статьей 160  Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" таможенное оформление товаров, необходимых при стихийных бедствиях, авариях, катастрофах, живых животных, скоропортящихся товаров, радиоактивных материалов, сообщений и материалов для целей массовой информации производится в упрощенном порядке.
3. Таможенное оформление товаров при срочных поставках производится таможенными органами Республики Казахстан без их помещения на временное хранение.
4. Декларирование при срочных поставках осуществляется путем подачи в таможенный орган заявления и товаросопроводительных документов, рассматриваемых в качестве временной таможенной декларации, с последующим представлением в таможенный орган грузовой таможенной декларации.
В заявлении должны содержаться сведения об отправителях и получателях товаров, странах отправления и назначения товаров, наименование, описание, количество, вес брутто и стоимость товаров, о целях использования товаров, а также об их таможенном режиме, под который предполагается поместить ввозимые товары, обязательство о представлении в установленные сроки грузовой таможенной декларации, документов и сведений, необходимых для таможенных целей.
Грузовая таможенная декларация подается в таможенный орган не позднее 30-ти дней с даты выпуска товаров.
При таможенном оформлении срочных поставок применяются нормативные правовые акты, действующие на день принятия таможенным органом Республики Казахстан товаросопроводительных документов и заявления декларанта.
5. Товары, облагаемые таможенными пошлинами и налогами, могут оформляться в упрощенном порядке только при условии обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов, за исключением случаев, установленных пунктом 6 настоящих Правил.
6. Таможенное оформление при срочных поставках товаров, облагаемых таможенными пошлинами и налогами, ввозимых в течение одного месяца со дня возникновения чрезвычайной ситуации, выразившейся в аварии, катастрофе или стихийном бедствии, и предназначенных для проведения неотложных мероприятий по ликвидации ее последствий (спасательное и медицинское оборудование, медикаменты, временное жилье и другие), может производиться без обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов при условии представления Агентством Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям в Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан сведений о дате и месте возникновения чрезвычайной ситуации и других обстоятельствах.
Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан информирует о наличии таких сведений подчиненные таможенные органы, в которых должно осуществляться таможенное оформление товаров.

7. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнетiн және ветеринарлық, фитосанитарлық, экологиялық және мемлекеттiк бақылаудың басқа да түрлерiнен өткiзуге жататын тауарлар осы Ережелердiң 3-тармағына сәйкес оларды жылжытушы отандық тұлға тиiстi министрлiктер мен ведомстволардың рұқсатын алғанға дейiн мұндай тауарларды пайдаланбау туралы немесе тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағында пайдалану үшiн қажеттi рәсiмдердi толық орындағаны туралы мiндеттеме берген жағдайда ғана ресiмделуi мүмкiн.
8. Сыртқа шығару тұрғысынан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шектеулер белгiленген немесе мемлекеттiк органдардың тарапынан бақылауға жататын тауарлар осы Ережелердiң 3-тармағына сәйкес оларды жылжытушы тұлға тиiстi рұқсаттар көрсеткен жағдайда ғана ресiмделуi мүмкiн.
9. Кедендiк төлемдер мен салықтардан тауарларды босату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.
10. Қазақстан Республикасының кедендiк заңнамасына сәйкес осы Ережелерде белгiленген тәртiптi бұзудан жауапкершiлiк туындайды.
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Тауарларды алдын ала мәлiмдеу рәсiмiн қолдану жөнiндегi
ЕРЕЖЕ
1. Тауарларды алдын ала мәлiмдеу рәсiмiн қолдану жөнiндегi осы Ережелер (бұдан әрi - Ережелер) "Қазақстан Республикасындағы Кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 202-бабына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнетiн тауарларды алдын ала мәлiмдеудiң тәртiбiн анықтайды.
2. Тауарларды алдын ала мәлiмдеу декларанттың Қазақстан Республикасының кедендiк органына тауарлардың жеткiзiлетiн орынға келуiне дейiн отыз күн қалған мерзiмнiң iшiнде мәлiмдеу жасағанда қолданылады.
3. Тауарларды алдын ала мәлiмдеу рәсiмiн пайдалану үшiн декларант тауарларға кедендiк ресiмдеу жүргiзетiн Қазақстан Республикасының кедендiк органына (бұдан әрi - ресiмдеушi кедендiк орган) тауарларды көрсетпестен бұрын 9-тармақта көрсетiлген ерекшелiктер ескерiле отырып, белгiленген тәртiпте толтырылған, әкелiнетiн тауарларға арналған кедендiк жүк мәлiмдемесiн (бұдан әрi - КЖМ) тапсырады.
КЖМ кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау жүргiзу үшiн қажеттi әрi жеткiлiктi Кеден iсi туралы Заңның 198-бабында көзделген құжаттармен бiрге берiледi. Бұл орайда кедендiк ресiмдеуге көлiктiк және тауармен бiрге алып жүретiн құжаттардың көшiрмелерi алынуы мүмкiн. Көлiктiк және тауармен бiрге алып жүретiн құжаттардың түпнұсқалары ресiмдеушi кедендiк органға тауарларды көрсету кезiнде берiледi (егер, соңғыларды КЖМ тапсыру кезiнде көрсетуге мүмкiндiк болмағанда).

7. Товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан и подлежащие ветеринарному, фитосанитарному, экологическому и другим видам государственного контроля, могут быть оформлены в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил только при условии предоставления отечественным лицом, их перемещающим, обязательства о неиспользовании таких товаров до получения разрешений соответствующих министерств и ведомств или о выполнении в полном объеме процедур, необходимых для использования товаров на таможенной территории Республики Казахстан.
8. Товары, в отношении вывоза которых установлены ограничения либо подлежащие контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан со стороны иных государственных органов, могут быть оформлены в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил только при условии представления лицом, их перемещающим, соответствующих разрешений.
9. Освобождение товаров от таможенных платежей и налогов производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Нарушение порядка, установленного настоящими Правилами, влечет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласованы                           Утверждены
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Правила применения
процедуры предварительного декларирования товаров
1. Настоящие Правила применения процедуры предварительного декларирования (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 202  Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) и определяют порядок предварительного декларирования товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан.
2. Предварительное декларирование товаров применяется при обращении декларанта в таможенный орган Республики Казахстан в срок не ранее тридцати дней до прибытия товаров в место их доставки.
3. Для применения процедуры предварительного декларирования товаров декларант подает таможенному органу Республики Казахстан, осуществляющему таможенное оформление товаров (далее - таможенный орган оформления), грузовую таможенную декларацию (далее - ГТД), заполненную в установленном порядке с учетом особенности, указанной в пункте 9, на ввозимые товары до представления товаров.
ГТД подается с документами, необходимыми и достаточными для производства таможенного оформления и таможенного контроля, предусмотренными статьей 198 Закона о таможенном деле. При этом могут приниматься к таможенному оформлению копии транспортных и товаросопроводительных документов. Оригиналы транспортных документов и товаросопроводительных документов подаются в таможенный орган оформления в момент представления товаров (в случае, если последние не могут быть представлены на момент подачи ГТД).

4. Тауарлар ресiмдеушi кедендiк органға берiлуi тиiс мерзiм КЖМ-дi кедендiк органда тiркеу күнiнен есептеледi. Егер осы мерзiмде тауарлар ресiмдеушi кедендiк органға көрсетiлмесе, КЖМ-нiң күшi жойылады.
5. Тауарларды алдын ала мәлiмдеу рәсiмi бойынша мәлiмделiнетiн тауарға ресiмдеушi кедендiк органның КЖМ-дi қабылдау күнiне қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының заңнамасы қолданылады.
6. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк органына көрсету кезiнде декларант көлiктiк құжаттар мен тауармен бiрге алып жүретiн құжаттардың түпнұсқаларын бередi (егер олар КЖМ тапсыру күнi көрсетiлмеген болса), олар КЖМ тiркеу кезiнде құрастырылатын тiзiлiмге енгiзiлуi тиiс.
7. Тауарларды шығару қарауды, ұқсастыру рәсiмiн, КЖМ-де көрсетiлген мәлiметтердiң iс жүзiндегi мәлiметтерге сәйкестiгiн тексерудi қоса алғанда, тауарларға кедендiк бақылау жүргiзiлгеннен кейiн жүргiзiледi.
8. Құн, сан немесе салмақ көрсеткiштерi бұрын мәлiмделген көрсеткiштерден айырмашылығы болып (тауармен бiрге жүретiн құжаттардың көшiрмелерi негiзiнде) өзгерген жағдайда, құны мен санының өзгеруiн растайтын құжаттар мiндеттi түрде көрсетiледi (коммерциялық кесiмдер, Сауда-өнеркәсiп палатасының кесiмдерi).
Мұндай жағдайда ресiмдеушi кедендiк органға белгiленген тәртiпте, iс жүзiндегi мәлiметтердiң ескерiлуiмен толтырылған және алдын ала ресiмделген КЖМ бланкiсiнiң қоса берiлуiмен КЖМ-нiң жаңа бланкiсi тапсырылады КЖМ-нiң жаңа бланкiсiне КЖМ-нiң дәл сол тiркеу нөмiрi берiледi. Алдын ала ресiмделген КЖМ-нiң бланкiсi таңылады және белгiленген тәртiпте жаңа КЖМ-мен бiрге сақталады.
9. КЖМ белгiленген тәртiпте толтырылады. Бұл орайда "Декларацияның түрi" атты 1 графаның үшiншi кiшi бөлiмiнде "ААМ" - алдын ала мәлiмдеу көрсетiледi.
Жаңа КЖМ берiлген жағдайда 8-тармаққа сәйкес КЖМ-нiң 40-графасында алдын ала ресiмделген КЖМ-нiң нөмiрi көрсетiледi.
10. Ресiмдеушi кедендiк орган алдын ала мәлiмдеу рәсiмiнiң қолданылуымен тауарларды кедендiк ресiмдеудi, бұл тауарлар кедендiк бақылауда болып ресiмдеушi кедендiк органға олар көрсетiлгеннен кейiн кедендiк ресiмдеу бiр тәулiктiң iшiнде аяқталған жағдайда, уақытша сақтау орнына орналастырмастан жүргiзедi.
11. Осы Ережелерде белгiленген талаптарды бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершiлiк туындайды.
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Тауарларды арагідік мәлімдеу рәсімін қолдану жөніндегі
ЕРЕЖЕ

4. Срок, в течение которого товары должны быть представлены таможенному органу оформления, исчисляется со дня регистрации ГТД в этом таможенном органе. В случае, если товары не будут представлены таможенному органу оформления в указанный срок, ГТД аннулируется.
5. К товару, декларируемому по процедуре предварительного декларирования, применяется законодательство Республики Казахстан, действующее на день принятия ГТД таможенным органом оформления.
6. При представлении товаров в таможенный орган Республики Казахстан декларант подает оригиналы транспортных документов и товаросопроводительных документов (если последние не были представлены на момент подачи ГТД), которые должны быть внесены в опись, составленную при регистрации ГТД.
7. Выпуск товаров осуществляется после производства таможенного контроля товаров, в том числе досмотра, идентификации, проверки соответствия сведений, указанных в ГТД, фактическим сведениям.
8. В случае изменения стоимостных, количественных или весовых показателей, отличных от ранее заявленных (представленных ранее на основании копий товаросопроводительных документов) обязательно представляются документы, подтверждающие изменение стоимости и количества (коммерческие акты, акты Торгово-промышленной палаты и т.д.).
В этом случае в таможенный орган оформления представляется новая ГТД, заполненная в установленном порядке, с учетом фактических сведений, а также с приложением предварительно оформленной ГТД. Новой ГТД присваивается тот же регистрационный номер ГТД. Предварительно оформленная ГТД подшивается и хранится в установленном порядке вместе с новой ГТД.
9. ГТД заполняется в установленном порядке. При этом в третьем подразделе графы 1 "Тип декларации" указывается "ПД" - предварительное декларирование.
В случае подачи новой ГТД в соответствии с пунктом 8 в графе 40 ГТД указывается номер предварительно оформленной ГТД.
10. Таможенное оформление товаров с использованием процедуры предварительного декларирования производится таможенным органом оформления без помещения их на временное хранение в случае завершения таможенного оформления в течение одних суток после их представления таможенному органу оформления при условии нахождения этих товаров под таможенным контролем.
11. Нарушение требований, установленных настоящими Правилами, влечет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласованы                           Утверждены
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Правила применения процедуры периодического
декларирования товаров

1. Жалпы ережелер
1. Тауарларды арагідік мәлімдеу рәсімін қолдану жөніндегі осы ережелер (бұдан әрі - Ережелер) "Қазақстан Республикасындағы Кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 202-бабына сәйкес және тауарларды арагiдiк мәлімдеудiң тәртiбiн анықтайды.
2. Тауарларды арагідік мәлімдеу рәсімі Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы бірыңғай тауарларды бірыңғай тұлға тұрақты түрде тасымалдаған кезде кедендік органның рұқсатымен тауарларды еркін айналысқа және экспортқа шығарудың кедендік режимдеріне сәйкес қолданылады. Арагідік мәлімдеу рәсімін қолдану жөніндегі рұқсат осы Ереженің 1-қосымшасында белгіленген нысанда беріледі.
3. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы сыртқы экономикалық іс-әрекетінің Тауарлық тізбесі бойынша 9 белгінің деңгейінде жіктеу коды бірыңғай болған жағдайда тауарлар бірыңғай болып есептеледі (бұдан әрі - ТМД СЭІӘ ТТ).
4. Егер, бірыңғай тұлға бірыңғай тауарды күнтізбелік бір айдың ішінде екі немесе одан да көп рет жеткізген жағдайда, тауар Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы бірыңғай тұлғамен тұрақты түрде тасымалданатын болып қаралады.
5. Жекелеген жеткізілімдердің немесе тасымалдау құралдарының санына қарамастан бір сыртқы сауда шарты бойынша, күнтізбелік бір айдың ішінде тасымалданатын бірыңғай тауарлар кедендік мақсаттар үшін бірыңғай тұтастық болып қаралады.
6. Тауарларды арагідік мәлімдеу рәсімін қолдану кезінде тауарларды кедендiк ресiмдеуге қатысты Қазақстан Республикасы Кеден органы арагiдiк кедендiк жүк мәлiмдемесiн (бұдан әрi - АКЖМ) қабылдау күнi күшiнде болатын Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерi қолданылады.
7. Арагiдiк мәлiмдеу рәсiмiн пайдалана отырып, тауарларды кедендiк ресiмдеу мұндай тауарларды уақытша сақтау орындарына орналастырылмастан жүргiзiледi.
2. Арагiдiк мәлiмдеу рәсiмiн пайдалануға арналған
рұқсаттарды беру тәртiбi
8. Арагiдiк мәлiмдеу рәсiмiн пайдалануға арналған рұқсатты алу үшiн (бұдан әрi - рұқсат) мүдделi тұлға Қазақстан Республикасының кедендiк органына тауарды жылжытушы тұлғаның басшысы қол қойған еркiн нысандағы өтiнiштi тапсырады және де онда төмендегiдей мәлiметтер көрсетiледi:
1) 9 белгiнiң деңгейiндегi ТМД СЭIӘ ТТ бойынша жiктеу коды көрсетiле отырып, тауарлардың атаулары;
2) күнтiзбелiк бiр айдың iшiнде тауарларды тасымалдаудың болжамды жиiлiгi мен көлемдерi;
3) тауардың шығу тегi болып табылатын ел;
4) олардың негiзiнде тауарларды кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн сыртқы сауда шартының немесе басқа да құжаттың реквизиттерi (күнi және нөмiрi);

1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения процедуры периодического декларирования товаров (далее - Правила) разработаны в соответствии со
статьей 202  Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" и определяют порядок периодического декларирования товаров.
2. Процедура периодического декларирования товаров применяется с разрешения таможенного органа Республики Казахстан при регулярном перемещении через таможенную границу Республики Казахстан одних и тех же товаров одним и тем же лицом в соответствии с таможенными режимами выпуска товаров для свободного обращения и экспорта товаров. Разрешение на использование процедуры периодического декларирования выдается по форме, установленной в приложении 1 к настоящим Правилам.
3. Товары рассматриваются как одни и те же, если они имеют одинаковый классификационный код на уровне девяти знаков по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств (далее - ТН ВЭД СНГ).
4. Товар рассматривается как регулярно перемещаемый через таможенную границу Республики Казахстан одним и тем же лицом, если одно и то же лицо производит две и более поставки одного и того же товара в течение одного календарного месяца.
5. Для таможенных целей как единая партия рассматриваются одни и те же товары, перемещаемые в течение одного календарного месяца по одному внешнеторговому договору независимо от количества отдельных поставок или средств транспортировки.
6. При таможенном оформлении товаров с применением процедуры периодического декларирования применяются нормативные правовые акты Республики Казахстан, действующие на день принятия таможенным органом Республики Казахстан периодической грузовой таможенной декларации (далее - ПГТД).
7. Таможенное оформление товаров с использованием процедуры периодического декларирования производится без помещения таких товаров в места временного хранения.
2. Порядок выдачи разрешений на использование
процедуры периодического декларирования
8. Для получения разрешения на использование процедуры периодического декларирования (далее - разрешение) заинтересованное лицо подает в таможенный орган Республики Казахстан заявление произвольной формы, подписанное руководителем лица, перемещающего товары, с указанием следующих сведений:
1) наименование товаров с указанием классификационного кода по ТН ВЭД СНГ на уровне 9-ти знаков;
2) предполагаемые частота и объемы перемещения товаров в течение одного календарного месяца;
3) страна происхождения товаров;
4) реквизиты внешнеторгового договора или иного документа, на основании которого производится таможенное оформление товаров (дата и номер);

5) тауарлардың болжамдалған кедендiк құны;
6) iшке тасу кезiнде тауар жiберушiнiң, сондай-ақ сыртқа шығару кезiнде тауар алушының атаулары;
7) сыртқа шығару кезiнде - ол арқылы тауар шығару жүргiзiлетiн кедендiк өткiзу пунктi.
9. Өтiнiш келiп түскен күнiнен бастап үш күннiң iшiнде оны Қазақстан Республикасының кедендiк органы қарауы тиiс. Кедендiк орган бастығының рұқсатымен бұл мерзiм 10 күнге дейiн ұзартылуы мүмкiн.
10. Әкелiнетiн тауарларға қатысты рұқсат төмендегiлерге орай алдын ала шешiм қабылданған жағдайда берiледi:
1) тауарлардың жiктелуi;
2) тауардың шығу тегi болып табылатын ел.
11. Рұқсат төмендегiдей жағдайда берiлмейдi:
1) тауарларды болжамды жылжыту арагiдiк мәлiмдеу рәсiмiн пайдалану талаптарына сәйкес келмесе;
2) кедендiк ережелердi бұзғаны үшiн сот арқылы жазаға тартылған адамдарға;
3) кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу бойынша қарызы бар адамдарға.
12. Кедендiк төлемдер мен салықтарды алдына ала төлеудiң сомалары кедендік органның депозит есепшотына түскен уақыттан бастап рұқсат қолданылымды болып есептеледi.
13. Рұқсат, олардың негiзiнде тауарларды кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн сыртқы сауда шартының немесе басқа да құжаттың қолданыста болу мерзiмiне берiледi.
14. Рұқсат керi шақырылуы мүмкiн немесе оның күшi төмендегiдей жағдайларда тоқтатылуы мүмкiн:
1) оларға қатысты iстердi сот қарайтын кедендiк ережелердi тұлға бұзған жағдайда;
2) кедендiк төлемдер және салықтар бойынша тұлға қарыздар болса, сондай-ақ ай сайынғы кедендiк төлемдер мен салықтардың сомалары кедендiк органның депозитiне түспесе;
3) осы Ережелерде көзделген арагiдiк мәлiмдеу рәсiмiн пайдаланудың талаптары сақталмаса.
3. Кедендiк жүк мәлiмдемесiн берудiң, қабылдаудың және
тексерудiң арагiдiк мәлiмдеу рәсiмiн пайдалану
кезiндегi тәртiбi
15. Арагiдiк мәлiмдеу жеткiзiлiм айының алдындағы айда АКЖМ беру арқылы жүргiзiледi. Бұл орайда АКЖМ тауарлардың бiрыңғай партиясына толтырылады.
16. АКЖМ толтыру, беру, қабылдау және тiркеу кедендiк жүк мәлiмдемелерiн (бұдан әрi - КЖМ), сондай-ақ төменде көрсетiлген ерекшелiктер ескерiле отырып, кедендiк мақсаттарға қажеттi құжаттарды және қосымша мәлiметтердi беру, қабылдау және тексеру Ережелерiнде белгiленген талаптарға сәйкес iске асырылады:
1-графаның "Мәлiмдеменiң түрi" деген үшiншi кiшi бөлiмiнде "ТАМ" деген жазба енгiзiледi;
көлiк құралдарының нөмiрлерi туралы мәлiметтер көрсетiлмейдi;
тауарлардың санына қатысты мәлiметтер, жеткiзiлуге болжамдалған тауарлардың саны ескерiле отырып, болжамды түрде көрсетiледi.

5) ориентировочная таможенная стоимость товаров;
6) наименование отправителя товаров при ввозе, получателя товаров - при вывозе;
7) при вывозе - таможенный пункт пропуска, через который будет осуществляться вывоз товаров.
9. Заявление подлежит рассмотрению таможенным органом Республики Казахстан в сроки, не превышающие трех дней с момента поступления заявления. С разрешения начальника таможенного органа указанный срок может быть продлен до 10 дней.
10. Разрешение в отношении ввозимых товаров выдается при условии принятия предварительного решения относительно:
1) классификации товаров;
2) страны происхождения товаров.
11. Разрешение не выдается:
1) когда предполагаемое перемещение товаров не отвечает требованиям использования процедуры периодического декларирования;
2) лицам, подвергнутым взысканию за нарушение таможенных правил в
судебном порядке;
3) лицам, имеющим задолженность по уплате таможенных платежей и налогов.
12. Разрешение считается действующим с момента поступления предварительной суммы оплаты таможенных платежей и налогов на депозитный счет таможенного органа.
13. Разрешение выдается на срок действия внешнеторгового договора или иного документа, на основании которого производится таможенное оформление товаров.
14. Разрешение может быть отозвано либо действие его приостановлено в случаях:
1) совершения лицом нарушений таможенных правил, дела по которым рассматриваются судом;
2) возникновения у лица задолженности по таможенным платежам и налогам, а также невнесения на депозит таможенного органа ежемесячных сумм таможенных платежей и налогов;
3) несоблюдения требований использования процедуры периодического декларирования, установленных настоящими Правилами.
3. Порядок подачи, принятия и проверки грузовой
таможенной декларации при использовании
процедуры периодического декларирования
15. Периодическое декларирование производится путем подачи ПГТД в месяц, предшествующий месяцу поставки. При этом ПГТД заполняется на единую партию товаров.
16. Заполнение, подача, прием и регистрация ПГТД осуществляется в соответствии с требованиями, установленными Правилами подачи, принятия и проверки грузовых таможенных деклараций (далее - ГТД), документов и дополнительных сведений, необходимых для таможенных целей, с учетом следующих особенностей:
в третьем подразделе графы 1 "Тип декларации" производится запись "ПДТ";
сведения о номерах транспортных средств не указываются;
сведения, зависящие от количества товаров, указываются ориентировочно, с учетом предполагаемого к поставке количества товаров.

17. Қазақстан Республикасының кедендiк органдары тауарлардың күнтiзбелiк айдың iшiндегi әрбiр жеткiзiлiмiне есеп жүргiзедi және қозғалысын iс жүзiнде бақылайды.
18. Арагiдiк мәлiмдеу рәсiмiн пайдаланумен тауарлар қозғалысы жүргiзiлген күнтiзбелiк айдан кейiн 10 күннен кешiктiрместен, толық КЖМ берiледi, ол әкелiнген немесе әкетiлген тауарлардың iс жүзiндегi саны есепке алына отырып, толтырылады. Бұл орайда толық КЖМ-iне АКЖМ-iнiң анықтамалық нөмiрi таңылады, ал "Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы" деген" КЖМ 31-графасында мәлiмдеушi "... үшiн жеткiзiлiм" деген қосымша жазба енгiзедi, онда тауар жеткiзiлiмi жасалған күнтiзбелiк айдың және жылдың атауы көрсетiледi.
Мәлiметтердi көрсету үшiн КЖМ парағының екiншi жағындағы орын жеткiлiксiз болса, КЖМ парағының екiншi жағы ретiнде басқа қағаз парақ қолданылады, онда "КЖМ парағының екiншi жағы N_____" деген жазба жасалады.
19. Кедендiк төлемдер мен салықтар АКЖМ қабылданған күнi немесе оған дейiн төленедi.
4. Тауарларды еркiн айналысқа шығару жөнiндегi
кедендiк режимге сәйкес жылжытылатын тауарларды арагiдiк
мәлiмдеу рәсiмi пайдаланыла отырып жасалатын кедендiк
ресiмдеудiң ерекшелiктерi
20. Әрбiр партияның жеткiзiлiм орнына келiп түсуi кезiнде тауарлар мен көлiк құралдары кедендiк органға көрсетiледi, ал оларға қатысты көлiк және тауармен бiрге жүретiн құжаттар кедендiк органға берiледi.
21. Кедендiк органның лауазымды адамы тауармен бiрге жүретiн құжаттарда және АКЖМ көрсетiлген мәлiметтердiң тауарларды қарау қорытындыларына сәйкестiгiн тексередi.
22. Мәлiмдеушi берген құжаттардағы мәлiметтер қарау қорытындыларына сәйкес келген жағдайда, кедендiк бақылауды жүргiзетiн Қазақстан Республикасы кедендiк органының лауазымды адамы көлiктiк және тауармен бiрге жүретiн құжаттарда мынадай жазба жасайды (немесе штапм қояды): "Шығару рұқсат етiлдi. Арагiдiк мәлiмдеу", ол аталған лауазымды адамның қолымен және жеке нөмiрлi мөрiмен расталады және АКЖМ нөмiрi, тауарларды шығару күнi көрсетiледi.
23. Әкелiнетiн тауарлардың саны АКЖМ көрсетiлген көлемнен асқан жағдайларда, мәлiмдеушiнiң өтiнiш бойынша кедендiк төлемдер мен салықтардың төленуiмен әкелiнген тауарлардың саны туралы мәлiметтерге түзетулер енгiзiледi. Мәлiметтерге түзетулер енгiзу АКЖМ беру түрiнде жасалады және де бұрын берiлген АКЖМ мәлiмделмеген тауарлар туралы мәлiметтер көрсетiледi.
24. Тауарлар iс жүзiнде әкелiнбеген жағдайда, мәлiмдеушiнiң данасын қосқанда, АКЖМ барлық даналары Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден Комитетi (бұдан әрi - Кеден Комитетi) белгiлеген тәртiпте жойылуға жатады. Бұл орайда келесi айға арналған АКЖМ әкелiнбеген тауарлардың саны ескерiле отырып толтырылады.
Әкелiнген тауарлар көлемiнiң АКЖМ мәлiмделген көлемнен айырмашылығы болған жағдайда, толық АКЖМ әкелiнген тауарлардың iс жүзiндегi саны ескерiле отырып толтырылады. Бұл орайда келесi айға арналған АКЖМ осындай өзгерiстер ескерiле отырып толтырылады.

17. Таможенные органы Республики Казахстан осуществляют учет и фактический контроль за перемещением каждой поставки товаров в течение календарного месяца.
18. Не позднее десяти дней после окончания календарного месяца, в течение которого производилось перемещение товаров с применением процедуры периодического декларирования, представляется полная ГТД, заполненная с учетом фактического количества ввезенного или вывезенного товара. При этом полной ГТД присваивается справочный номер ПГТД, а в графе 31 ГТД "Грузовые места и описание товаров" декларантом дополнительно делается запись "Поставка за ..." с указанием названия календарного месяца и года, в котором производилась поставка товара.
Если на оборотной стороне основного листа ГТД недостаточно места для заявления сведений, в качестве оборотной стороны ГТД используется лист бумаги, на котором производится запись "Оборотная сторона ГТД N ________".
19. Таможенные платежи и налоги уплачиваются до или в день принятия ПГТД.
4. Особенности таможенного оформления с использованием
процедуры периодического декларирования товаров,
перемещаемых в соответствии с таможенным режимом
выпуска товаров для свободного обращения
20. По прибытии каждой партии в место доставки товары и транспортные средства представляются, а транспортные и товаросопроводительные документы на них вручаются таможенному органу.
21. Должностное лицо таможенного органа проверяет соответствие сведений, указанных в товаросопроводительных документах и ПГТД, результатам досмотра товаров.
22. При соответствии сведений, указанных в представленных декларантом документах, результатам досмотра должностное лицо таможенного органа Республики Казахстан, осуществляющего таможенный контроль, в транспортных и товаросопроводительных документах производит запись (или проставляет штамп) "Выпуск разрешен. Периодическое декларирование" с указанием номера ПГТД и даты выпуска товаров, которые заверяются подписью и личной номерной печатью указанного должностного лица.
23. В случаях ввоза товаров в количестве, превышающем количество, указанное в ПГТД, по заявлению декларанта производится корректировка сведений о количестве ввезенных товаров с уплатой таможенных платежей и налогов. Корректировка сведений осуществляется в форме подачи ПГДТ с указанием сведений о товарах, ранее не заявленных в предыдущей ПГДТ.
24. При неосуществлении фактического ввоза товаров все экземпляры ПГДТ, включая экземпляр декларанта, подлежат аннулированию в порядке, установленном Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет). При этом ПГДТ на следующий месяц заполняется с учетом количества неввезенных товаров.
В случае ввоза товаров в объемах, отличных от объемов, заявленных в ПГДТ, полная ГТД заполняется с учетом фактического количества ввезенных товаров. При этом ПГДТ на следующий месяц заполняется с учетом таких изменений.

5. Тауар экспорты жөнiндегi кедендiк режимге сәйкес
жылжытылатын тауарларды арагiдiк мәлiмдеу рәсiмi
пайдаланыла отырып жасалатын кедендiк ресiмдеудiң
ерекшелiктерi
25. Рұқсат берген және АКЖМ ресiмдеген Қазақстан Республикасының кедендiк органы Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасындағы өткiзу пунктiнде орналасқан, ол арқылы тауарларды iс жүзiнде шығару жүргiзiлетiн Қазақстан Республикасының кедендiк органына (бұдан әрi - шекаралық кедендiк орган) арагiдiк мәлiмдеу рәсiмiн ашу туралы ақпаратты бередi және онда әкетiлетiн тауарлар туралы негiзгi мәлiметтердi көрсетедi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасында кедендiк бақылауды жүзеге асыру үшiн ресiмделген АКЖМ көшiрмесiн ай сайын бередi.
26. Жiберудiң кедендiк органына тауардың жiберiлетiн әрбiр партиясын көрсеткен кезде, тауарға қатысты көлiктiк және тауармен бiрге жүретiн құжаттар да көрсетiледi. Қазақстан Республикасы кедендiк органының лауазымды адамы құжаттарды көрсетiлген мәлiметтердiң тауарларды қарау қорытындыларына сәйкестiгiн тексередi.
27. Мәлiмдеушi берген құжаттардағы мәлiметтер қарау қорытындыларына сәйкес болған жағдайда, жiберудiң кедендiк органының лауазымды адамы көлiктiк және тауармен бiрге жүретiн құжаттарда мынадай жазба жасайды (немесе штамп қояды): "Шығаруға рұқсат етiлдi. Арагiдiк мәлiмдеу" және АКЖМ нөмiрi мен тауарларды шығару күнiн көрсетедi, олар аталған лауазымды адамның қолымен және жеке нөмiрлi мөрiмен расталады.
28. Әкетiлген тауарлардың iс жүзiндегi саны АКЖМ арқылы мәлiмделген тауарлар санынан аса алмайды.
29. Тауарлар іс жүзінде шығарылмаған жағдайда, мәлімдеушінің данасын қоса алғанда, АКЖМ барлық даналары Кеден Комитеті белгілеген тәртіпте жойылуға жатады. Бұл орайда келесі айға арналған АКЖМ шығарылмаған тауарлар саны ескеріле отырып толықтырылады.
АКЖМ арқылы мәлімделген көлеммен салыстырғанда шығарылған тауарлардың саны аз болған жағдайда, толық АКЖМ тауарлардың іс жүзінде шығарылған саны ескеріле отырып толықтырылады. Бұл орайда келесі айға арналған АКЖМ осындай өзгерістер ескеріле отырып толықтырылады.
6. Арагідік мәлімдеу рәсімін пайдалануды бақылау
30. Арагідік мәлімдеу рәсімі бойынша кедендік ресімдеуді жүргізетін Қазақстан Республикасының кедендік органдары кедендік бақылау мақсаттары үшін, арагідік мәлімдеу рәсіміне сәйкес жылжытылатын тауарлардың есебін осы Ережелердің 2-қосымшасында белгіленген нысандағы кітапта жүргізеді. Кітап тауарларды арагідік мәлімдеу туралы соңғы жазба жасалған күннен бастап Қазақстан Республикасының кедендік органында бес жыл бойы сақталады.

5. Особенности таможенного оформления с использованием
процедуры периодического декларирования товаров,
перемещаемых в соответствии с таможенным
режимом экспорта товаров
25. Таможенный орган Республики Казахстан, выдавший разрешение и оформивший ПГТД, направляет в таможенный орган Республики Казахстан в пункт пропуска на таможенной границе Республики Казахстан (далее - приграничный таможенный орган), через который будет осуществляться фактический вывоз товаров, информацию об открытии процедуры периодического декларирования с указанием основных сведений о вывозимых товарах и ежемесячно представляет копию оформленной ПГТД для осуществления таможенного контроля на таможенной границе Республики Казахстан.
26. При представлении каждой отправляемой партии товара таможенному органу отправления предъявляются транспортные и товаросопроводительные документы на товар. Должностное лицо таможенного органа Республики Казахстан осуществляет проверку соответствия указанных в документах сведений результатам досмотра товаров.
27. При соответствии сведений, указанных в представленных декларантом документах, результатам досмотра должностное лицо таможенного органа отправления в транспортных и товаросопроводительных документах производит запись (или проставляет штамп) "Выпуск разрешен. Периодическое декларирование" с указанием номера ПГТД и даты выпуска товаров, которые заверяются подписью и личной номерной печатью указанного должностного лица.
28. Фактическое количество вывезенных товаров не может превышать количество товаров, заявленных в ПГТД.
29. При неосуществлении фактического вывоза товаров все экземпляры ПГТД, включая экземпляр декларанта, подлежат аннулированию в порядке, установленном Таможенным комитетом. При этом ПГТД на следующий месяц заполняется с учетом количества невывезенных товаров.
В случае вывоза товаров в количестве меньшем, чем заявленном в ПГТД, полная ГТД заполняется с учетом количества фактически вывезенных товаров. При этом ПГТД на следующий месяц заполняется с учетом таких изменений.
6. Контроль за использованием процедуры периодического
декларирования
30. Для целей таможенного контроля таможенные органы Республики Казахстан, производящие таможенное оформление по процедуре периодического декларирования, ведут учет товаров, перемещаемых в соответствии с процедурой периодического декларирования, в журнале установленной формы согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Журнал хранится в таможенном органе Республики Казахстан в течение пяти лет с момента проставления последней записи о периодическом декларировании товаров.

31. Белгіленген тәртіпті бұзумен тауар жылжытатын тұлғалар үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туындайды.
Тауарларды арагідiк мәлiмдеу
рәсімін қолдану Ережелерiне
1-қосымша
Тауарларды арагідік мәлімдеу рәсімін пайдалану жөніндегі
РҰҚСАТ
2000 жылғы "___"__________                     N   ХХХХХ/0000
<*>
Кедендiк органның атауы
Осымен рұқсат етіледі ______________________________________
(тұлғаның атауы, мекен-жай)
тауарлар үшін арагідік мәлімдеу рәсімін пайдалану
_____________________________________________________________,
(ТМД СЭІӘ ТТ сәйкес тауарлардың атауы және коды)
кедендік режимге сәйкес шарт немесе басқа құжат бойынша
жылжытылатын
_____________,
(күні және нөмірі)
____________________.
Рұқсат берілді "____"_____________мерзiмге дейiн.
Рұқсатқа Кедендiк органның басшысы қол қояды (БКБ, КБ және
кедендер) және ол Кедендiк органның мөрімен расталады.
<*> Ескертпе . Рұқсаттың нөмірі төмендегідей қалыптасады:
ХХХХХ/0000, онда:
ХХХХХ - Рұқсатты берген кедендiк органның коды;
0000 - Рұқсаттың реттік саны.
Тауарларды арагідiк мәлiмдеу
рәсімін қолдану Ережелерiне
2-қосымша
Арагідік мәлімдеу рәсімі бойынша ресімделген тауарларға есеп
жүргізу кітабы
__________________________________________________________________
N    Мәлімдеуші    АКЖМ   Рұқсат     Тауар атауы Тауарды Кедендік
р/с                N      нөмірі     және саны   қарауға бақылау
және күні               беру    жүргізген
күні    лауазымды
адамның
аты-жөні
__________________________________________________________________
1        2          3        4           5         6        7
__________________________________________________________________
Ескертпе:
1) кітапта АКЖМ арқылы ресімделген тауарлардың әрбір жеткізілімі бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) жеткізілім айы аяқталған кезде әрбір АКЖМ бойынша қорытынды мәліметтер жасалады;
3) рұқсаттың күш мерзімі аяқталған кезде әрбір рұқсат бойынша
қорытынды мәліметтер жасалады.
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Кедендiк брокер ретiнде iс-әрекет жасау құқығын беретін
лицензияларды беру, күшiн тоқтату және керi шақыру жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ

31. За нарушение требований, установленных настоящими Правилами, предусматривается ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам применения
процедуры периодического
декларирования товаров
РАЗРЕШЕНИЕ
на использование процедуры периодического
декларирования товаров
"__"______ 2000 г.                                N ХХХХХ/0000
" * "
Наименование таможенного органа
Настоящим разрешается _______________________________________________                                (наименование лица, адрес)
использование процедуры периодического декларирования для товаров:
_____________________________________________________________________
(наименование и коды товаров согласно ТН ВЭД СНГ)
перемещаемых по договору или иному документу _______________________,
(дата и номер)
в соответствии с таможенным режимом ________________________________.
Разрешение выдано на срок до "__" ___________.
Разрешение подписывается руководителем таможенного органа (ГТУ, ТУ и
таможни) и заверяется печатью таможенного органа.
Примечание. Номер разрешения формируется следующим образом:
ХХХХХ/0000, где:
ХХХХХ - код таможенного органа, выдавшего разрешение;
0000 - порядковый номер разрешения.
Приложение 2
к Правилам применения
процедуры периодического
декларирования товаров
Журнал учета товаров, оформленных по процедуре
периодического декларирования
___________________________________________________________________________
N ! Декларант !N ПГТД!Номер и   !Наименование!Дата        !Ф.И.О.
п/п!           !      !дата      !и количество!предъявления!должностного
!           !      !разрешения!товара      !товара к    !лица,
!           !      !          !            !досмотру    !производившего
!           !      !          !            !            !таможенный
!           !      !          !            !            !контроль
---------------------------------------------------------------------------
1 !     2     !   3  !    4     !      5     !      6     !      7
---------------------------------------------------------------------------
Примечание:
1) в журнале указываются данные по каждой поставке товаров,
оформленных по ПГТД;
2) по окончании месяца поставки подбиваются итоговые данные по каждой
ПГТД;
3) по окончании срока действия разрешения подбиваются итоговые данные по каждому разрешению.
Согласованы                           Утверждены
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Правила
выдачи, приостановления
действия и отзыва лицензий на право осуществления
деятельности в качестве таможенного брокера

1. Жалпы ережелер
1. Кедендiк брокер ретiнде iс-әрекеттi жүзеге асыру құқығына арналған лицензияларды беру, күшiн тоқтату және керi шақыру туралы осы ережелер (бұдан әрi - Ережелер) лицензиялау туралы заңнамаға   және "Қазақстан Республикасындағы Кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) сәйкес әзiрлендi және кедендiк брокер ретiнде iс-әрекеттi жүзеге асыру құқығына арналған лицензияларды берудiң, күшiн тоқтатудың және керi шақырудың тәртiбiн анықтайды.
2. Кедендiк брокер ретiнде iс-әрекеттi жүзеге асыру құқығына арналған лицензияларды (бұдан әрi - лицензиялар) Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi (бұдан әрi - Кеден комитетi) бередi.
3. Лицензиялар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған, Қазақстан Республикасында тұрғылықты орны бар, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 27 маусымдағы N 959 қаулысында бекiтiлген бiлiктiлiк талаптарға жауап беретiн және осы Ережелердiң 2-бөлiгiнде көрсетiлген заңды тұлғаларға осы Ережелерге қатысты 1-қосымшаға сәйкес белгiленген нысанда берiледi.
2. Кедендiк брокер ретiнде iс-әрекеттi жүзеге асыруға
қойылатын бiлiктiлiк талаптар
4. Кедендiк брокер ретiнде iс-әрекеттi жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны алу үшiн заңды тұлғалар мынадай бiлiктiлiк талаптарға жауап беруi тиiс:
1) штатта белгiленген тәртiпте бiлiктiлiк аттестат алған кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның болуы;
2) Қазақстан Республикасының кедендiк органдары қолданылатын ақпаратты өңдеудiң автоматтандырылған құралдары мен бағдарламалық өнiмдерiне сәйкес келетiн ақпаратты өңдеудiң автоматтандырылған құралдары мен бағдарламалық өнiмдердi қосқанда, кедендiк брокер ретiнде iс-әрекеттi жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн материалдық-техникалық жабдықтың болуы;
3) есеп пен есеп беру жүргiзудi қамтамасыз ететiн, кедендiк бақылауға жататын тауарлармен және көлiк құралдармен iс-қимылдар жасауды дәлме-дәл әрi жан-жақты бейнелей алатын шарттардың болуы;
4) кедендiк баждар мен салықтарды, кедендiк төлемдердi, айыппұлдарды және кедендiк ережелердiң бұзылғаны үшiн нысандар болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдарының құнын төлеудi кейiнгi қалдырған және бөлiп төлеген үшiн проценттердi, сондай-ақ уәкiлеттi банктiң кепiлдiгiмен немесе бағамы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетiндегi Қазақстан Республикасының кедендiк органының депозиттiк есепшотына (бұдан әрi - кедендiк органның есепшоты) салу күнiне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен белгiленетiн, Қазақстан Республикасының валютасында немесе шетелдiк валютада Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң бағамы бойынша 200000 АҚШ долларына тең мөлшерде ақша салумен жүргiзiлетiн кедендiк төлемдердi төлеудiң мерзiмiн бұзғаны үшiн пеня төлеудi қамтамасыз ету.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, приостановления действия и отзыва лицензий на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера (далее - Правила) разработана в соответствии с законодательством о лицензировании  и Законом Республики Казахстан " О таможенном деле  в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) и определяет порядок выдачи, приостановления действия и отзыва лицензий на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера.
2. Лицензии на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера (далее - лицензии) выдаются Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет).
3. Лицензии выдаются юридическим лицам, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, имеющим местонахождение в Республике Казахстан, отвечающим квалификационным требованиям, утвержденным постановлением  Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2000 года N 959  и указанным в разделе 2 настоящих Правил по форме, установленной согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2. Квалификационные требования к деятельности
в качестве таможенного брокера
4. Юридические лица для получения лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного брокера должны отвечать следующим квалификационным требованиям:
1) наличие в штате специалиста по таможенному оформлению, получившего в установленном порядке квалификационный аттестат;
2) наличие материально-технического оснащения, позволяющего осуществление деятельности в качестве таможенного брокера, в том числе автоматизированных средств обработки информации и программных продуктов, совместимых со средствами автоматизированной обработки информации и программными продуктами, используемыми таможенными органами Республики Казахстан;
3) наличие условий, обеспечивающих ведение учета и отчетности, точно и полноценно отражающих операции с товарами и транспортными средствами, подлежащими таможенному контролю;
4) обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов, а также процентов за отсрочку или рассрочку уплаты таможенных платежей, штрафов и стоимости товаров и транспортных средств, являющихся объектами нарушений таможенных правил, и пени за просрочку уплаты таможенных платежей, которое осуществляется путем предоставления гарантии уполномоченного банка или внесением денег как в валюте Республики Казахстан, так и в иностранных валютах, курсы которых котируются Национальным Банком Республики Казахстан, в размере, эквивалентном сумме 200 000 долларов США по курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату их внесения на депозитный счет таможенного органа Республики Казахстан в Комитете казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее - счет таможенного органа).

3. Лицензияларды беру тәртiбi
5. Лицензияны алу үшiн мынадай құжаттар қажет:
1) "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2201 Қаулысын iске асыру туралы" 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген нысанда лицензия беру жөнiндегi заңды тұлғаның өтiнiшi (бұдан әрi - өтiнiш берушi);
2) өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердi растайтын құжаттар, сондай-ақ өтiнiш берушiнiң бiлiктiлiк талаптарға сәйкестiгi, атап айтқанда:
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң нотариалдық түрде куәландырылған көшiрмесi;
өтiнiш берушiнiң штатында кедендiк ресiмдеу жүргiзетiн кем дегенде бiр маман бар екендiгi туралы құжат, сондай-ақ штатта тұрған кедендiк ресiмдеу мамандарының Кедендiк комитет берген бiлiктiлiк куәлiктерiнiң нотариалды расталған көшiрмелерi;
3) лицензиялық алымның төленгенi туралы квитанция;
4) Iс-әрекетi жүзеге асырылатын аумағында кедендiк брокер және (немесе) оның филиалы орналасқан кедендiк органның кедендiк брокер ретiнде iс-әрекеттi жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн материалдық-техникалық жабдықтың бар болуы туралы, кедендiк брокердiң тауарлармен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу және оған байланысты есеп жүргiзу операцияларын есепке алуды жүргiзуге белгiленген талаптарға сәйкес есептiк құжаттаманың бар болуы туралы қорытындысы;
5) Кедендiк брокерде бар бағдарламалық қамтамасыз ету форматтарының кедендiк органдарының кедендiк құжаттаманы автоматикалық өңдеуден өткiзуде және кедендiк статистикасын жүргiзуде пайдаланылатын форматтардың сәйкестiгi туралы Қазақстан Республикасының өкiлеттi органының ұйғарысы;
6) Кеден органының есеп шотына 200000 АҚШ долларына тең соманың түсiруi туралы Қазақстан Республикасы кедендiк органының растауы мен төлемдiк құжаттың көшiрмесi.
6. Лицензияларды беру туралы өтiнiш "Лицензиялау туралы"  Қазақстан Республикасының Заңының 17-тармағы белгiлеген мерзiмде қаралады.
7. Лицензия беру туралы өтiнiштi қарау барысында Кедендiк комитет өтiнiш берушiнiң берген деректерiмен құжаттарының нақты екенiн растайтын құжаттар сұратуға құқылы.
8. Лицензиялау туралы заңдарында белгiлеген негiздемелер бойынша лицензия берiлмейдi.
4. Лицензияның күшiн уақытша тоқтату және керi
шақыру тәртiбi
9. Кедендiк брокермен лицензияда көрсетiлген талаптар орындалмаған жағдайда, Кедендiк комитеттiң шешiмiмен лицензия күшiн уақытша тоқтату себебiн көрсете отырып алты айлық мерзiмге дейiн тоқтатылуы мүмкiн.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатын кедендiк брокердiң лицензиясын тоқтату лицензиялау туралы заңға сәйкес жүргiзiледi.

3. Порядок выдачи лицензии
5. Для получения лицензии необходимы следующие документы:
1) заявление юридического лица (далее - заявитель) о выдаче лицензии по форме, утвержденной постановлением  Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 года N 1894 "О реализации постановления  Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года N 2201";
2) документы, подтверждающие сведения, указанные в заявлении, и соответствие заявителя квалификационным требованиям, а именно:
нотариально заверенные копии свидетельства о государственной регистрации;
документ, подтверждающий наличие в штате заявителя не менее одного специалиста по таможенному оформлению, а также нотариально заверенные копии выданных Таможенным комитетом квалификационных аттестатов состоящих в штате специалистов по таможенному оформлению;
3) квитанция об уплате лицензионного сбора;
4) заключение таможенного органа, в регионе деятельности которого находится таможенный брокер и (или) его филиал, о наличии материально-технического оснащения, позволяющего осуществление деятельности в качестве таможенного брокера, наличия учетной документации в соответствии с требованиями, установленными к ведению учета операций таможенного брокера по таможенному оформлению товаров и транспортных средств и отчетности по ним;
5) заключение таможенного органа Республики Казахстан о соответствии форматов программного обеспечения, имеющегося у таможенного брокера, форматам, применяемым таможенными органами при автоматизированной обработке таможенной документации и ведении таможенной статистики;
6) копия платежного документа о внесении на счет таможенного органа суммы, эквивалентной 200 000 долларов США, либо гарантия уполномоченного банка на данную сумму.
6. Заявление о выдаче лицензии рассматривается в сроки, установленные
статьей 17  Закона Республики Казахстан "О лицензировании".
7. При рассмотрении заявления о выдаче лицензии Таможенный комитет вправе запрашивать документы, подтверждающие достоверность представленных заявителем сведений и документов.
8. Лицензия не выдается по основаниям, определенным законодательством о лицензировании.
4. Порядок приостановления действия лицензии и отзыва лицензии
9. В случае неисполнения таможенным брокером требований, содержащихся в лицензии, действие лицензии может быть приостановлено по решению Таможенного комитета на срок до шести месяцев, с указанием причин приостановления.
Приостановление действия лицензии таможенного брокера, являющегося субъектом малого предпринимательства, осуществляется в соответствии с законодательством о лицензировании.

10. Лицензияның күшiн уақытша тоқтату туралы шешiмдi Кедендiк комитет кедендiк брокермен кеден заңдарын бұзу фактiлерi жайлы кедендiк органдардың хабарландыру негiзiнде қабылдайды.
11. Лицензия күшi оны тоқтату себептерiнiң жойылғаннан кейiн лицензия күшiн қайталап бастау туралы қабылданған күнiнен бастап жаңартылады. Лицензия күшiн уақытша тоқтату және оның күшiн жаңарту туралы шешiм Кеден комитетiнiң бұйрығы нысанында қабылданады.
12. Лицензиялау туралы заңдарда белгiлеген жағдайларда, лицензия сот арқылы қайтарылады.
13. Лицензия күшiн тоқтату, Кеден iсi туралы Заңға сәйкес кедендiк ереженi бұзған үшiн салынатын жаза түрiнде қолданылу мүмкiн.
14. Лицензияны қайтып алу немесе уақытша тоқтату жағдайында, кедендiк брокер лицензияны қайтып алу немесе тоқтату туралы хабарландыру алғаннан кейін 15 күннен артық кешiкпей кедендiк брокер қызмет жасаған аумағындағы кедендiк органдарға кедендiк бақылауға тиiстi лицензия күшiнiң бүкiл кезеңiндегi тауарлар және көлiк құралдарымен жүргiзген операциялардың есептiлiгiн өткiзуi тиiс.
15. Лицензияны қайтып алу немесе оның күшiн уақытша тоқтату туралы сот шешiмi күшiне енбей тұрғанда қабылданған кедендiк декларациясы Кеден iсi туралы Заңның 20-тармағына сәйкес өкiлеттi тұлғаның пәрменiмен қайтарылуы мүмкiн. Тауарлармен көлiк құралдары шықпаған, кедендiк декларацияны қайтару құқығы жойылған жағдайда, кедендiк декларацияның күшi кедендiк органдар арқылы жойылады.
Кедендiк декларациясы қайтып алынған немесе күшi жойылған тауарлармен көлiк құралдары кедендiк заңдарға сәйкес кедендiк ресiмдеуге жатады. Кедендiк декларациялардың күшiн жою барысында кедендiк органдар Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес тауарларымен көлiктiк құралдары кедендiк ресiмдеуден өтуi тиiс тұлғаларды жалпы белгiленген тәртiпте ресiмдеуден өткiзу қажеттiгiн жазбаша хабар беруi тиiс.
16. Лицензияны қайтып алу жағдайында кедендiк бақылауға мақсатталған кедендік делдалдың тауарлармен көлік құралдарын кедендік ресiмдеу жөнiндегi өкiлеттi тұлғалармен iстелген шарттары мынадай жағдайларды қамтамасыз еткенде дұрыс деп танылады:
1) жасалған шарттармен кедендiк делдал өз мiндеттемелерiн толық орындағанда;
2) Кедендiк режимге жататын тауарлармен көлiк құралдардың іс-әрекетi аяқталса немесе кедендiк делдалдың кедендiк режимiнiң iс-әрекетiн аяқтауға байланысты басқа мiндеттемелерi жоқ болған жағдайда;

10. Решение о приостановлении действия лицензии принимается Таможенным комитетом на основании уведомления таможенных органов о фактах нарушения таможенным брокером таможенного законодательства.
11. Действие лицензии возобновляется с даты принятия решения о возобновлении действия лицензии после устранения причин, по которым ее действие было приостановлено. Решения о приостановлении действия лицензии и возобновлении ее действия принимаются в форме приказа Таможенного комитета.
12. В случаях, определенных законодательством о лицензировании, лицензия отзывается в судебном порядке.
13. Приостановление действия лицензии может применяться в качестве вида взысканий, налагаемых за нарушение таможенных правил в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. При отзыве лицензии или приостановлении ее действия таможенный брокер обязан не позднее 15 дней со дня уведомления об отзыве лицензии либо принятия решения о приостановлении ее действия соответственно представить в таможенные органы, в зоне деятельности которых таможенный брокер осуществлял свою деятельность, отчетность об операциях с товарами и транспортными средствами, подлежащими таможенному контролю за весь период действия лицензии.
15. Таможенная декларация, принятая до вступления в силу решения суда об отзыве лицензии либо решения о приостановлении ее действия может быть отозвана представляемым лицом в соответствии со статьей 200 Закона о таможенном деле. В случае прекращения права на отзыв таможенной декларации, выпуск товаров и транспортных средств по которой не произведен, таможенная декларация подлежит аннулированию таможенными органами. Товары и транспортные средства, по которым была отозвана или аннулирована таможенная декларация, подлежат таможенному оформлению в соответствии с таможенным законодательством.
При аннулировании таможенных деклараций таможенные органы обязаны письменно уведомить лиц, товары и транспортные средства которых подлежат таможенному оформлению в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, о необходимости такого оформления в общеустановленном порядке.
16. При отзыве лицензии договоры с представляемыми лицами по таможенному оформлению товаров и транспортных средств, совершенные таможенным брокером, для целей таможенного контроля признаются действительными при обеспечении следующих условий:
1) по совершенным договорам таможенный брокер исполнил свои обязательства полностью;
2) действие таможенных режимов, под которые помещены товары и транспортные средства, завершено либо у таможенного брокера нет более никаких обязательств, связанных с завершением действия таможенных режимов;

3) Есептiлiк құжаттарын тексеруде келiстердi жүзеге асыру сәтiнде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапқа тартылатын заң бұзушылықтар анықталмағанда.
17. Кедендiк брокерлер қызметiн жүзеге асырған аумақтың кедендiк органдары аталған келiстерге байланысты тауарлармен көлiк құралдары шығысымен iрiктеулi кедендiк бақылауды жүзеге асырады.
18. Осы Нұсқаудың 16-тармағының шартына сәйкес келмеген жағдайда, тауарлармен көлiк құралдары заңмен белгiленген тәртiппен кедендiк ресiмделуден өтуi тиiс.
19. Лицензияны қайтып алу жағдайында, кедендiк органдар Қазақстан Республикасының кедендiк заңдарына сәйкес тауарлармен көлiк құралдары кедендiк ресiмдеуден өтуi тиiс тұлғаларды хабарландыру алғаннан кейiн 30 күннен кешiкпей осындай ресiмдеудiң қажеттiлiгi туралы жазбаша хабар беруi тиiс.
5. Лицензия күшiнiң жойылуы
20. Лицензия күшi мынадай жағдайларда жойылады:
1) лицензия керi шақырып алынғанда;
2) кедендiк делдал қайта құрылғанда немесе жойылғанда.
21. Тармақпен алынып тасталынды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2002 жылғы 12 қарашадағы N 95 бұйрығымен .
6. Қосымша ережелер
22. Лицензияға енгiзiлмейтiн, лицензия алу жөнiндегi өтiнiште кедендiк брокер туралы көрсетiлген деректер өзгерген кезде кедендiк брокер өзгерiс болған сәтiнен айлық мерзiмде бұл жөнiнде Кеден комитетiне жазбаша түрде хабар беруi тиiс.
Тұлғаның қайта тiркелуiне байланысты лицензияда көрсетiлген деректердiң өзгерген жағдайында, лицензияның арғы бетiнде Кеден комитетiнiң төрағасы растаған және Кедендiк комитетiнiң мөрi басылған тиiстi жазу жазылады.
Ескрту: 22-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2002 жылғы 12 қарашадағы N 95 бұйрығымен .
23. Лицензияны жоғалтып алған кезде кедендiк брокер 10 күн iшiнде көшiрмесiн алуға құқылы. Сонымен бiрге, жеке қызмет түрлерiмен айналысуға пұрсат алу үшiн алым төлейдi.
7. Қорытынды ережелер
24. Лицензиялаумен байланысты кедендiк органдардың шешiмдерi белгiленген заң тәртiбімен шағымдалуы мүмкiн.
25. Лицензияны қайтарып алу жағдайында кедендiк делдалмен өкiлеттi тұлғалар арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының заңдары арқылы реттеледi.
Кедендік брокер ретінде іс-әрекет жасау
құқығын беретін лицензияларды беру,
күшін тоқтату және кері шақыру
жөніндегі осы нұсқаулыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кіріс министрлігінің
Кеден комитеті
Мемлекеттік лицензия
____________________________________________________________берілді
(заңды тұлғаның толық атауы)
Кедендік брокер ретінде іс-әрекет жасауға
Лицензия іс-әрекетінің ерекше шарттары _____________________
__________________________________________________________________
___________________________________________
Төраға__________________________________
(Аты-жөні)
Қала ________   Берілу күні 200__ж. "___"_____________
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Кедендік ресімдеу жөніндегі маманға біліктілік
аттестатын берудің ережесі

3) проверкой отчетной документации не выявлено нарушений, влекущих ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан на момент исполнения этих сделок.
17. Таможенные органы, в зоне деятельности которых таможенный брокер осуществлял свою деятельность, по указанным сделкам осуществляют выборочный таможенный контроль после выпуска товаров и транспортных средств.
18. В случае несоответствия указанным в пункте 16 настоящих Правил условиям, товары и транспортные средства подлежат таможенному оформлению в установленном законодательством порядке.
19. При отзыве лицензии таможенные органы обязаны письменно уведомить лиц, товары и транспортные средства которых подлежат таможенному оформлению в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, о необходимости такого оформления в срок не позднее 30 дней с даты уведомления.
5. Прекращение действия лицензии
20. Лицензия прекращает свое действие в случаях:
1) отзыва лицензии;
2) реорганизации или ликвидации таможенного брокера.
21. (Пункт исключен - приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 12 ноября 2002 года N 95).
6. Дополнительные положения
22. В случае изменения наименования, местонахождения (если оно указано в лицензии) таможенного брокера он обязан в течение месяца подать заявление о переоформлении лицензии с приложением соответствующих документов, подтверждающих указанные сведения.
Лицензиар в течение десяти дней со дня подачи лицензиатом соответствующего письменного заявления переоформляет лицензию.
При переоформлении лицензии и выдаче указанного документа уплачивается лицензионный сбор в порядке и размере, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 22 в новой редакции - приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 12 ноября 2002 года N 95.
23. При утрате лицензии таможенный брокер имеет право на получение дубликата в течение 10-ти дней. При этом уплачивается сбор за право занятия отдельными видами деятельности.
7. Заключительные положения
24. Решения таможенных органов, связанные с лицензированием, могут быть обжалованы в установленном законодательством порядке.
25. Отношения между таможенным брокером и представляемыми лицами в случае отзыва лицензии регулируются законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам выдачи,
приостановления действия и отзыва
лицензий на право осуществления
деятельности в качестве
таможенного брокера
Таможенный комитет
Министерства государственных доходов
Республики Казахстан
Государственная лицензия
Выдана______________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
на осуществление деятельности в качестве Таможенного брокера
Особые условия действия лицензии_________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Председатель_____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество)
Город_______________                        Дата выдачи "__"______200__г.
Согласованы                           Утверждены
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Правила
выдачи квалификационного аттестата специалисту по
таможенному оформлению

1. Жалпы ережелер
1. Осы Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманға бiлiктiлiк аттестатын берудiң ережесi (бұдан әрi - Ереже) кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманға (бұдан әрi - маман) қойылатын бiлiктiлiк талаптарын, бiлiктiлiк аттестатын (бұдан әрi - аттестат) беру туралы өтiнiштi қараудың, аттестаттарды берудiң, қайтарып алудың, қайта тiркеудiң, аттестаттардың қолданысын тоқтатудың, аттестатты жарамсыз деп танудың тәртiбiн белгiлейдi.
2. Маман өзiнiң қызметiн "Қазақстан Республикасындағы Кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң), Қазақстан Республикасының Үкiметi 1997 жылғы 14 сәуiрдегi N 556 қаулысымен бекiтiлген Кедендiк брокер туралы ережеге және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырады.
3. Маман өзi штатында тұратын кедендiк брокердiң атынан кедендік ресімдеу жөнiндегi іс-қимылды жасауға құқылы.
4. Кедендiк брокер мен маманның қарым-қатынасы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалатын жеке дара еңбек шартының негiзiнде құрылады.
5. Мамандардың тiзiлiмiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi (бұдан әрi - Кеден комитетi) жүргiзедi.
2. Маманға қойылатын бiлiктiлiк талаптары
6. Бiлiктiлiк емтиханын тапсырған және Кеден комитетiнiң аттестатын алған ортадан төмен емес бiлiмi бар отандық жеке тұлға маман бола алады.
7. Бiлiктiлiк емтиханы мынадай тақырыптар бойынша өткiзiледi:
кеден iсi;
азаматтық, әкiмшiлiк, қылмыстық, халықаралық құқық негiздерi;
салықтық, валюталық заңдардың негiздерi.
8. Бiлiктiлiк емтихандары кедендiк ресiмдеу жөнiндегi мамандарды аттестациялауға белгiленген талаптарға сәйкес жүргiзiледi.
9. Бiлiктiлiк емтиханын өткiзуге арналған сұрақтардың тiзбесiн Комиссия бекiтедi.
3. Өтiнiштердi қараудың және аттестаттар
берудiң тәртiбi
10. Аттестат алу үшiн Кеден комитетiне мынадай құжаттар тапсырылады:
осы Ереженiң 1-қосымшасына сәйкес белгiленген нысан бойынша аттестат беру туралы өтiнiш;
бiлiктiлiк емтиханын тапсыру туралы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң Орталық комиссиясының анықтамасы;
бiлiктiлiк аттестаты берiлгенi үшiн алым төленгендiгi туралы түбiртек.
11. Осы Ереженiң 2-қосымшасына сәйкес белгiленген нысан бойынша аттестаттарды беру өтiнiш алған күннен бастап 10 күн iшiнде жүргiзiледi.
12. Аттестаттарды берген кезде Кеден комитетi:
Осы Ереженiң 3-тармақшасына сәйкес белгiленген нысан бойынша маманның карточкасын ресiмдейдi. Карточка екi данада ресiмделедi, олардың бiрi - маманға берiледi, екiншiсi - Кеден комитетiнде қалады;
және осы Ереженiң 4-қосымшасына сәйкес белгiленген нысан бойынша мамандар аттестаттарын тiркеу журналында тiркеу жүргiзiледi.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи квалификационного аттестата специалисту по таможенному оформлению (далее - Правила) определяют квалификационные требования к специалисту по таможенному оформлению (далее - специалист), порядок рассмотрения заявлений о выдаче квалификационного аттестата (далее - аттестат), выдачи, отзыва, перерегистрации аттестатов, приостановления действия аттестатов, признания аттестата недействительным.
2. Специалист осуществляет свою деятельность в соответствии с Законом  Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле), Положением  о таможенном брокере, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года N 556, и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
3. Специалист вправе совершать действия по таможенному оформлению от имени таможенного брокера, в штате которого он состоит.
4. Отношения таможенного брокера и специалиста строятся на основе индивидуального трудового договора, заключаемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Реестр специалистов ведется Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет).
2. Квалификационные требования к специалисту
6. Специалистом может быть отечественное физическое лицо, имеющее образование не ниже среднего, сдавшее квалификационный экзамен и получившее аттестат Таможенного комитета.
7. Квалификационный экзамен проводится по следующим предметам:
таможенное дело;
основы гражданского, административного, уголовного, международного права;
основы налогового, валютного законодательства.
8. Квалификационные экзамены проводятся в соответствии с
требованиями, установленными к аттестации специалистов по таможенному оформлению.
9. Перечень вопросов для проведения квалификационного экзамена      утверждается Комиссией.
3. Порядок рассмотрения заявлений и выдачи аттестатов
10. Для получения аттестата в Таможенный комитет подаются следующие документы:
заявление о выдаче аттестата по форме, установленной согласно приложению 1 к настоящим Правилам; справка Центральной комиссии Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Комиссия) о сдаче квалификационного экзамена;
квитанция об оплате сбора за выдачу квалификационного аттестата.
11. Выдача аттестатов по установленной форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам производится в течение 10 дней со дня получения заявления.
12. При выдаче аттестатов Таможенным комитетом:
оформляется карточка специалиста по форме, установленной согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Карточка оформляется в двух экземплярах, один из которых выдается специалисту, другой - остается в Таможенном комитете;
и производится регистрация в журнале регистрации аттестатов специалистов по форме, установленной согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

13. Аттестатпен бiрге маманға осы Ереженiң 5-қосымшасына сәйкес белгiленген нысан бойынша кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның куәлiгi берiледi, оның нөмiрi аттестатты тiркеу нөмiрiне сәйкес келуi тиiс.
4. Аттестаттардың қолданысын тоқтатудың тәртiбi
14. Аттестаттың қолданысы:
1) кеден iсiн құқықтық реттеу елеулi түрде өзгерген жағдайда маман бiр айлық мерзiмде өзiнiң бiлiмiн жаңа талаптарға лайық растай алмаса;
2) егер осы Ережеге сәйкес қойылатын талаптарға маманның сәйкестiгiн растау мақсатында айлық мерзiмде аттестатциялау кезiнде маман аттестациялаудан өтпесе;
3)кеден Ережелерiн бұзғаны үшiн жазалау ретiнде тоқтатылуы мүмкiн.
15. Аттестаттың қолданысын тоқтату туралы шешiмдi кеден органы бұйрық нысанында қабылдайды. Бұйрық шығару Қазақстан Республикасы сотының шешiмi бойынша аттестаттың қолданысы тоқтатылған жағдайда талап етiлмейдi.
16. Аттестаттың қолданысын тоқтату туралы немесе аттестаттың қолданысын тоқтату түрiнде жаза қолданылып, кеден ережелерiн бұзу туралы iс жүргiзуге қатысты шешiм шығарған кеден органы маманды, штатында маман тұратын кедендiк брокердi, сондай-ақ Кеден комитетiн қабылданған шешiм туралы хабардар етедi.
17. Тоқтату кеден органдары тоқтату туралы шешiм қабылдаған күннен бастап немесе сот шешiмi күшiне енген кезден бастап күшiне енедi.
18. Аттестаттың қолданысы екi айға дейiнгi мерзiмге тоқтатылуы мүмкiн.
19. Аттестаттың қолданысы кеден органдарының шешiмi бойынша қалпына келтiрiледi, ол мынадай тәртiппен:
осы Ереженiң 14-тармағының 1), 2)-тармақшаларында көрсетiлген негiздер бойынша тоқтатылса - осы Ережеде көзделген тәртiппен аттестациялаудан өткеннен кейiн;
осы Ереженiң 14-бабының 3)-тармақшасында көрсетiлген негiз бойынша тоқтатылса - кеден органының қаулысында немесе сот шешiмiнде көрсетiлген тоқтатудың мерзiмi бiткен соң кеден органының бұйрығы ретiнде ресiмделедi.
20. Кеден iсiн құқықтық ресiмдеудi елеулi түрде өзгерту туралы шешiмдi және көрсетiлген негiздер бойынша аттестаттардың қолданысын тоқтату туралы шешiмдi Кеден комитетi қабылдайды және ол жариялануға жатады.
21. Аттестаттың қолданысын тоқтату үшiн негiз болып табылатындай маманның қызметiнен заңсыздық тапқан кеден органы ол туралы қызмет аймағында кедендiк брокердi мемлекеттiк тiркеу орны орналасқан, штатында маман тұратын кеден органын кiдiрiссiз хабардар етедi.

13. Вместе с аттестатом специалисту выдается удостоверение специалиста по таможенному оформлению по форме, установленной согласно приложению 5 к настоящим Правилам, номер которого должен соответствовать регистрационному номеру аттестата, и личная номерная печать специалиста.
4. Порядок приостановления действия аттестатов
14. Действие аттестата может быть приостановлено:
1) при неподтверждении специалистом в месячный срок своих знаний новым требованиям в случае существенного изменения правового регулирования таможенного дела;
2) если при проведении аттестации в месячный срок в целях подтверждения соответствия специалиста предъявляемым требованиям согласно настоящим Правилам специалист неаттестован;
3) в качестве взыскания за нарушение таможенных правил.
15. Решение о приостановлении действия аттестата принимается таможенным органом в форме приказа. Издание приказа не требуется в случае приостановления действия аттестата по решению суда Республики Казахстан.
16. Таможенный орган, вынесший решение о приостановлении действия аттестата или о заведении дела о нарушении таможенных правил, по которому применено взыскание в виде приостановления действия аттестата, уведомляет специалиста, таможенного брокера, в штате которого состоит специалист, а также Таможенный комитет о принятом решении.
17. Приостановление действует с даты принятия таможенными органами решения о приостановлении или с момента вступления в силу решения суда.
18. Действие аттестата может быть приостановлено на срок до двух месяцев.
19. Действие аттестата возобновляется по решению таможенных органов, оформленному в виде приказа таможенного органа, в следующем порядке:
приостановленное по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2) пункта 14 настоящих Правил, - после прохождения аттестации в порядке, предусмотренном настоящими Правилами;
приостановленное по основанию, указанному в подпункте 3) пункта 14 настоящих Правил, - по истечении срока приостановления, указанного в постановлении таможенного органа либо в решении суда.
20. Решение о существенном изменении правового регулирования таможенного дела и о приостановлении действия аттестатов по указанному основанию принимается Таможенным комитетом и подлежит опубликованию.
21. Таможенный орган, обнаруживший нарушения в деятельности специалиста, являющиеся основанием для приостановления действия аттестата, немедленно информирует об этом таможенный орган, в зоне деятельности которого находится место государственной регистрации таможенного брокера, в штате которого состоит специалист.

22. Кеден органдарының бiрiнiң шешiмi бойынша аттестатының қолданысы тоқтатылған маман басқа кедендiк органдардың қызмет аймағында кедендiк ресiмдеу жөнiндегi iс-қимылды жасауға құқылы емес.
5. Мамандарды аттестациялауды өткiзудiң тәртiбi
23. Мамандарды аттестациялау:
аттестатты берген кезiнен бастап әрбiр үш жыл өтiсiмен;
кеден ісiн құқықтық реттеу елеулi түрде өзгерген жағдайда жүргiзiледi.
24. Мамандарды кезектi аттестациялауды жүргiзу туралы шешiмдi Комиссия дайындайды және ол жариялауға жатады.
25. Комиссия аттестациялауды жүргiзудiң күнi, орны және басқа да шарттары туралы мамандарды хабардар етедi.
26. Мамандарды аттестациялау Комиссияның шешiмi бойынша бiлiктiлiк емтиханын немесе тест тапсыру нысанында жүргiзiлуi мүмкін.
27. Кеден iсiн құқықтық реттеудiң елеулi түрдегi өзгерiсi туралы шешiм қабылданған жағдайда осындай шешiм қабылданған күннен бастап бiр айдан кешiктiрiлместен аттестациялау өткiзiледi.
28. Өткiзудiң күнi, орны көрсетiлген аттестациялауды өткiзу туралы шешiм, сондай-ақ аттестациялау нысаны жариялануға жатады.
28-1. Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманды қайта аттестациялау кезiнде бiлiктiлiк аттестатын беру үшiн алынатын алым төленбестен, осы Тәртiптiң 3-тарауында белгiленген тәртiппен жаңа бланк берiле отырып, аттестатты қайта ресiмдеу жүргiзiледi. <*>
Ескрту: 28-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2002 жылғы 14 қарашадағы N 98 бұйрығымен .
6. Аттестаттарды қайтарып алудың және оларды
жарамсыз деп танудың тәртiбi
29. Аттестат мынадай жағдайларда:
аттестат өтiнiш берушi ұсынған толық емес немесе дұрыс емес мәлiметтердiң негiзiнде берiлсе және олардың аттестат беру туралы шешiм қабылдау үшiн елеулi маңызы болған болса;
маман Қазақстан Республикасының кеден органдары алдында өзiнiң мiндеттерiн орындамаса;
маман кедендiк ресiмдеу кезiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, атап айтқанда, оның кедендiк төлемдер мен салықтарға қатысты бөлiгiнде заңсыздық жасаса;
маман Қазақстан Республикасының қылмыстық заңдарында көзделген қылмысты жасағанда, сондай-ақ Кеден iсi туралы заңда көзделген құқық бұзушылық жасаған жағдайда кiнәлi деп танылса;
маман кеден iсi саласында құқық бұзғандығына немесе қылмыс жасағандығына кiнәлi деп таныса;
маман коммерциялық құпия немесе құпия ақпарат құрайтын мәлiметтердi заңсыз пайдалану арқылы белгiлi бiр тұлғаға заңсыз түрде елеулi нұқсан келтiрсе;
аттестат қолданысын тоқтату туралы шешiм қабылданған күннен бастап екi ай өтiсiмен маман өзiне берiлген бiлiктiлiкке сәйкестiгiн дәлелдей алмаса қайтарып алынуы мүмкiн.

22. При приостановлении действия аттестата по решению одного таможенного органа специалист не вправе совершать действия по таможенному оформлению в зоне деятельности других таможенных органов.
5. Порядок проведения аттестаций специалистов
23. Аттестация специалистов проводится:
по истечении каждых трех лет с момента выдачи аттестата;
в случае существенного изменения правового регулирования таможенного дела.
24. Решение о проведении очередной аттестации специалистов принимается Комиссией и подлежит опубликованию.
25. Комиссия уведомляет специалистов о дате, месте и других условиях проведения аттестации.
26. Аттестация специалистов может проводиться по решению Комиссии в
форме сдачи квалификационного экзамена или тестирования.
27. В случае принятия решения о существенном изменении правового регулирования таможенного дела аттестация проводится не позднее одного
месяца со дня принятия соответствующего решения.
28. Решение о проведении аттестации с указанием даты, места проведения, а также формы аттестации подлежит опубликованию.
28-1. При переаттестации специалиста по таможенному оформлению производится переоформление аттестата с выдачей нового бланка в порядке, установленном главой 3 настоящих Правил, без оплаты сбора за выдачу квалификационного аттестата. <*>
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 28-1 - приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 14 ноября 2002 года
N 98.
6. Порядок отзыва аттестатов и признания их недействительными
29. Аттестат может быть отозван, если:
аттестат был выдан на основе неполных или недостоверных сведений, предъявленных заявителем, которые имели существенное значение для принятия решения о выдаче аттестата;
специалист не выполнил свои обязанности перед таможенными органами Республики Казахстан;
специалист нарушил при таможенном оформлении законодательство Республики Казахстан в части, касающейся таможенных платежей и налогов;
специалист нарушил либо не выполнил требования таможенного законодательства Республики Казахстан;
специалист признан виновным в совершении преступления, предусмотренного уголовным законодательством Республики Казахстан, а также в случае совершения правонарушений, предусмотренных Законом о таможенном деле;
специалист неправомерно причинил существенный ущерб представляемому лицу, в том числе путем незаконного использования сведений, составляющих коммерческую тайну или конфиденциальную информацию;
специалист не подтвердил соответствие присвоенной ему квалификации по истечении двух месяцев со дня принятия решения о приостановлении действия аттестата.

30. Аттестатты қайтарып алу туралы шешiмдi Кеден комитетi бұйрық нысанында қабылдайды. Бұйрық шығару Қазақстан Республикасы сотының шешiмi бойынша қайтарылып алынған жағдайда талап етiлмейдi.
31. Аттестатты қайтарып алған кезде Кеден комитетi қабылданған шешiм туралы маманды, штатында маман тұрған кедендiк брокердi жазбаша түрде хабардар етедi.
32. Аттестатты қайтарып алу туралы немесе оны жарамсыз деп тану туралы хабарлама алған маман хабарлама алған күннен бастап (сот шешiмi күшiне енген кезден бастап) 5 күн iшiнде кейiнiрек оларды Кеден комитетiне беру үшiн қызмет аймағында кедендiк брокердi мемлекеттiк тiркеу орны орналасқан кеден органына өзiнiң аттестатын, куәлiгiн және жеке нөмiрi бар мөрiн тапсыруға тиiс.
33. Аттестатты беру туралы екiншi қайтара өтiнiш аттестатты қайтарып алу үшiн негiз болған себептер жойылған жағдайда оны қайтарып алған күннен бастап алты ай өтiсiмен қаралуы мүмкiн.
34. Аттестатты қайта беру осы Ережеге сәйкес жалпы тәртiппен жүргiзiледi.
35. Аттестат жоғалған жағдайда маманның өтiнiшi бойынша аттестат жарамсыз деп танылады. Жаңа аттестатты беру маманның бiлiктiлiк талаптарына толық сәйкестiгi жағдайында аттестат берiлгенi үшiн алым төлей отырып жүргiзiледi.
7. Аттестаттарды қайта тiркеудiң тәртiбi
36. Кедендiк брокердi банкрот деп таныған жағдайда онда жұмыс iстейтiн мамандардың аттестаттары қайта тiркелуi тиiс.
37. Аттестатты қайта тiркеу мамандардың тiзiлiмiне және кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның карточкасына тиiстi жазбалар енгiзу арқылы жүзеге асырылады.
38. Аттестатты қайта тiркеу кедендiк брокердiң банкротқа ұшырау фактiсiн растайтын құжаттардың көшiрмелерi қоса тiркелген маманның тиiстi хабарламасы алынған күннен бастап 10 күн iшiнде жүргiзiледi.
39. Кедендiк брокермен еңбек шартын жасасқан жағдайда маман бұл туралы Кеден комитетiне хабарлауға мiндеттi.
Екi және одан да көп кедендiк брокерлердiң штатында тұрған бiр маманның кедендiк ресiмдеу жөнiндегi қызметiн жүзеге асыруына бiр мезгiлде жол берiлмейдi.
40. Қайта тiркеу жүргiзiлетiн аттестаттың қолданысы аттестат қайта тiркелгенге дейiн тоқтатылады.
8. Қорытынды ережелер
41. Кедендiк брокермен еңбек қатынастары тоқтатылған кезде маман осындай өзгерiстер туралы Кеден комитетiне хабарлауға мiндеттi.
42. Маман кедендiк брокермен жеке дара еңбек шартын жасасқан кезден бастап кеден брокерiнiң атынан кедендiк ресiмдеу жөнiндегi операцияларды жүзеге асыруға құқылы.
43. Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның аттестаты және (немесе) куәлiгi және (немесе) маманның жеке нөмiрi бар мөрi жоғалған жағдайда маманның өтiнiшi бойынша аттестаттың, куәлiктiң немесе жеке нөмiрi бар мөрдiң тиiстi көшiрмесi берiледi. Бұл орайда аттестаттың, куәлiктiң бланкiлерiнiң, жеке нөмiрi бар мөрдi дайындаудың құны өндiрiлiп алынуы тиiс.

30. Решение об отзыве аттестата принимается Таможенным комитетом в форме приказа. Издание приказа не требуется в случае отзыва по решению суда Республики Казахстан.
31. При отзыве аттестата Таможенный комитет письменно уведомляет о принятом решении специалиста, таможенного брокера, в штате которого состоит специалист.
32. Специалист, получивший уведомление об отзыве аттестата или признании его недействительным, в течение 5 дней со дня получения уведомления (с момента вступления в силу решения суда) должен передать аттестат, удостоверение и личную номерную печать в таможенный орган, в зоне деятельности которого находится место государственной регистрации таможенного брокера, для последующей их передачи в Таможенный комитет.
33. Повторное заявление о выдаче аттестата может быть рассмотрено по истечении шести месяцев со дня его отзыва при условии устранения причин, послуживших основанием для отзыва.
34. Повторная выдача аттестата производится в соответствии с настоящими Правилами в общем порядке.
35. Аттестат может быть признан недействительным по заявлению специалиста в случае утери аттестата. Выдача нового аттестата производится с уплатой сбора за выдачу аттестата при условии соответствия специалиста квалификационным требованиям.
7. Порядок перерегистрации аттестатов
36. В случае признания таможенного брокера банкротом, аттестаты работающих в нем специалистов подлежат перерегистрации.
37. Перерегистрация аттестата осуществляется путем внесения соответствующей записи в реестр специалистов и карточку специалиста по таможенному оформлению.
38. Перерегистрация аттестата производится в течение 10 дней со дня получения соответствующего уведомления, направленного специалистом с приложением копий документов, подтверждающих факт банкротства таможенного брокера.
39. При заключении трудового договора с таможенным брокером специалист обязан уведомить об этом Таможенный комитет.
Осуществление деятельности по таможенному оформлению одним специалистом в штате двух и более таможенных брокеров одновременно не допускается.
40. Действие аттестата, в отношении которого производится перерегистрация, приостанавливается до перерегистрации аттестата.
8. Заключительные положения
41. При прекращении трудовых отношений с таможенным брокером специалист обязан уведомлять о таких изменениях Таможенный комитет.
42. Специалист вправе осуществлять операции по таможенному оформлению от имени таможенного брокера только с момента заключения индивидуального трудового договора с таможенным брокером.
43. В случае утери аттестата, и (или) удостоверения специалиста по таможенному оформлению, и (или) личной номерной печати специалиста, по заявлению специалиста выдается соответственно дубликат аттестата, удостоверения или личной номерной печати. При этом подлежит возмещению стоимость бланков аттестата, удостоверения, изготовления личной номерной печати.

44. Аттестаттарды қайтарып алу, олардың қолданысын тоқтату, жарамсыз деп тану туралы кеден органдарының шешiмдерiне Кеден iсi туралы заңның 388-395-баптарына сәйкес шағым түсiрiлуi мүмкiн.
Кедендiк ресiмдеу
жөнiндегi маманға
бiлiктiлiк аттестатын
берудiң ережесiне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кiрiс
министрлiгi Кеден
комитетiнiң Төрағасына
___________________________________________________________
(Аты-жөнi) ӨТIНIШ
(мәшенкемен жазу түрiнде толтырылады)
Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманға бiлiктiлiк аттестатын берудi
сұраймын.
Қоса берiлiп отырған құжаттар:
1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден
комитетiнiң Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi мамандарды аттестациялау
жөнiндегi Орталық комиссиясының 200_жылғы "__" _______________
бiлiктiлiк емтиханды тапсыру туралы анықтамасы;
2) Бiлiктiлiк аттестатта беру үшiн алымды төлеудi растайтын құжат,  200_жылғы "___" __________(дан) N________________
Төлем Қазақстан Республикасы Ұлттық
банкiнiң 200__жылғы "__"___________
бағамы бойынша 1 ЕВРО- _______тенге
жасалды.
____________________ 200_жылғы "___" __________
Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманға
бiлiктiлiк аттестатын берудiң ережесiне
2-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК КIРIС
МИНИСТРЛIГIНIҢ КЕДЕН КОМИТЕТI
КЕДЕНДIК РЕСIМДЕУ ЖӨНIНДЕГI МАМАННЫҢ
АТТЕСТАТЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Кеден комитетiнiң Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi мамандарды
аттестациялау жөнiндегi Орталық комиссиясының шешiмiмен
___________________________________________________________
(Аты-жөні)
19__жылы туған, паспорт (жеке куәлiгi) N _______________, кім
берiлдi_____________________________________________________
(қашан берiлдi, кiм бердi)
кедендiк брокердiң атынан кедендiк ресiмдеу бойынша iс-қимыл
жасау құқығы берiледi және КЕДЕНДIК РЕСIМДЕУ ЖӨНIНДЕГI МАМАН
бiлiктiлiгi танылады.
Хаттама 200_жылғы "___" __________, N____________
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден
комитетiнiң Төрағасы
_____________
(қолы)
Аттестациялық комиссияның хатшысы
_____________
(қолы)
Тiркеу N_____
М.О.
Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманға
бiлiктiлiк аттестатын берудiң ережесiне
3-қосымша
Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның
N _______КАРТОЧКАСЫ
Кедендiк брокердiң атауы
____________________________________________________ ФОТОСУРЕТ
тұрғылықты жерi____________________________________
__________________________________Тел.______________
N___ бiлiктiлiк емтиханды өткiзу туралы Хаттаманың негiзiнде
200_жылғы "___" __________     _________________________________________________________________
(Аты-жөнi толық)
Жеке куәлiк/Паспорт     N________________________________________________________________
(Паспорттың/жеке куәлiктiң N, аттестат берген органның атауы)
_________________________жылғы "___" __________берілді
_______________________________________________     _________________________________________________________________
кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның N_____аттестаты берілдi
Аттестат беру күнi 200_ж. "___" __________
М.О.
Аттестат алушының қолы                 Аттестат берушiнiң қолы
______________________                 _______________________
_________________________________________________________________
Аттестациялау туралы белгілер         Ерекше белгілер     _________________________________________________________________
Хаттама N_____200_жылғы "___" __________
Келесі аттестацияны өткізу күні
200_жылғы "___" __________
М.О.
Кедендік ресімдеу жөніндегі мамандарды
аттестациялау жөніндегі Орталық
комиссияның хатшысы
_____________________     _________________________________________________________________
Хаттама N_____200_жылғы "___" __________
Келесі аттестацияны өткізу күні
М.О.
Кедендік ресімдеу жөніндегі мамандарды
аттестациялау жөніндегі Орталық
комиссияның хатшысы
_____________________     _________________________________________________________________
Кедендік ресімдеу жөніндегі
маманға біліктілік аттестатын
берудің ережесіне
4-қосымша
Кедендік ресімдеу жөніндегі мамандардың біліктілік
аттестаттарын тіркеу кітабы
___________________________________________________________________
N   Біліктілік  Хаттама  Аттестат  N және алым  Маман     Аттестат р/с  аттестат.   нөмірі   тіркеу N  төлеу туралы карточка. беру
талған                         р-қ күні     сының N   күні
адам
___________________________________________________________________
Кедендік ресімдеу жөніндегі
маманға біліктілік аттестатын
берудің ережесіне
5-қосымша
Кедендік ресімдеу жөніндегі
МАМАН N 000000
Фамилия ____________________________________________
Есімі ______________________________________________
Әкесінің аты_________________________________________
200_ж. "___" __________ дейін
жарамды
ФОТОСУРЕТ
Қолы _______________
М.О.
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Мамандарды кедендiк ресiмдеу бойынша аттестация
жүргiзу жөнiндегi Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң
Орталық комиссиясы туралы
ЕРЕЖЕ

44. Решения таможенных органов об отзыве, приостановлении действия, признании недействительным аттестатов могут быть обжалованы в соответствии со статьями 388-395 Закона о таможенном деле.
Приложение 1 к Правилам
выдачи квалификационного
аттестата специалисту по
таможенному оформлению
Председателю Таможенного
комитета Министерства
государственных доходов
Республики Казахстан
От____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
ЗАЯВЛЕНИЕ
(заполняется в машинописном виде)
Прошу выдать квалификационный аттестат специалиста по таможенному оформлению.
Прилагаемые документы:
1) справка Центральной комиссии Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан по аттестации специалистов по таможенному оформлению о сдаче квалификационного экзамена от "__"_________200_ года;
2) документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу квалификационного аттестата, N ______________ от "__"________________200_ года.
Оплата произведена по курсу 1 ЕВРО - ____тенге
Национального Банка Республики Казахстан на
"__"______________ 200 года.
_______________________       дата "__"______ 200__ года
(подпись)
Приложение 2 к Правилам
выдачи квалификационного
аттестата специалисту по
таможенному оформлению
ТАМОЖЕННЫЙ КОМИТЕТ
МИНИСТЕРСТВА ГОСУДАРСТВЕННЫХ ДОХОДОВ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
АТТЕСТАТ СПЕЦИАЛИСТА ПО
ТАМОЖЕННОМУ ОФОРМЛЕНИЮ
Решением Центральной комиссии Таможенного комитета Министерства
государственных доходов Республики Казахстан по аттестации специалистов по
таможенному оформлению ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
19__ года рождения, паспорт (удостоверение) N _____________, выданный(ое)
__________________________________________________________________________
(кем, когда)
предоставляется право совершать действия по таможенному оформлению от имени
таможенного брокера и присваивается квалификация СПЕЦИАЛИСТА ПО ТАМОЖЕННОМУ
ОФОРМЛЕНИЮ
Протокол от "__" _________200__года, N _______________
Председатель Таможенного комитета
Министерства государственных доходов
Республики Казахстан                        _________________
(подпись)
Секретарь аттестационной комиссии           _________________
(подпись)
Регистрационный N_________
М.П.
Приложение 3 к Правилам
выдачи квалификационного
аттестата специалисту по
таможенному оформлению
ФОТОГРАФИЯ
КАРТОЧКА N___________
специалиста по таможенному оформлению
Наименование таможенного брокера___________________________________________
место нахождения__________________________________________________________
___________________________________Тел.____________
На основании Протокола о проведении квалификационных экзаменов N__ от
"__"________ 200_ года
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О. полностью)
Удостоверение/Паспорт
N________________________________________________________________________
(N паспорта/удостоверения личности, наименование органа, выдавшего
_________________________________________________________________________
аттестат)
выдан "__" ____________ ____ года
_________________________________________________________________________
выдан аттестат специалиста по таможенному оформлению N__________
Дата выдачи аттестата "__"___________ 200__ г.
М.П.
Подпись лица, получившего аттестат      Подпись лица, выдавшего аттестат
__________________________________      _________________________________
_________________________________________________________________________
Отметки об аттестации        !           Особые отметки
-------------------------------------------------------------------------
Протокол N___ от "__"_________ 200_г.
Дата проведения следующей аттестации
"__"_________ 200_ г.
М.П.
Секретарь Центральной комиссии по
аттестации специалистов по таможенному
оформлению__________________________
-------------------------------------------------------------------------
Протокол N_____ от "__"_________ 200_г.
Дата проведения следующей аттестации
"__"_________ 200_ г.
М.П.
Секретарь Центральной комиссии по
аттестации специалистов по таможенному
оформлению
__________________________
Приложение 4 к Правилам
выдачи квалификационного
аттестата специалисту по
таможенному оформлению
Журнал регистрации квалификационных аттестатов
специалиста по таможенному оформлению
________________________________________________________________________
N !Лицо, получившее!Номер    !Регистра-!N и дата!N карточки !Дата
п/п!квалификационный!протокола!ционный N!п/д об  !специалиста!выдачи
!аттестат        !         !аттестата!уплате  !           !аттестата
!                !         !         !сбора   !           !
------------------------------------------------------------------------
!                !         !         !        !           !
------------------------------------------------------------------------
Приложение 5 к Правилам
выдачи квалификационного
аттестата специалисту по
таможенному оформлению
Специалист
по таможенному оформлению
N 000000
Фамилия _________________________________________________________________
Имя _____________________________________________________________________
Отчество_________________________________________________________________
Действителен до:
Фотография                  "______" __________ 200__ г.
Подпись ___________________
М.П.
Согласовано                           Утверждено
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
ПОЛОЖЕНИЕ
о Центральной комиссии Таможенного комитета
Министерства государственных доходов Республики Казахстан
по аттестации специалистов по таможенному оформлению

1. Жалпы ережелер
1. Осы Мамандарды кедендiк ресiмдеу бойынша аттестация жүргiзу жөнiндегi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң Орталық комиссиясы туралы ереже (бұдан әрi - Ереже) Мамандарды кедендiк ресiмдеу бойынша аттестация жүргiзу жөнiндегi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi Орталық комиссиясының (бұдан әрi - Комиссия) жұмыс тәртiбiн, сондай-ақ кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның бiлiктiлiк аттестатын алу үшiн бiлiктiлiк емтихандарды өткiзудiң тәртiбiн анықтайды.
2. Комиссия кедендiк ресiмдеу бойынша мамандарды (бұдан әрi - мамандар) даярлау және аттестациялау жөнiндегi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң (бұдан әрi - Кеден комитетi) жалпы саясатын және жұмысын үйлестiру мақсатында құрылады және iс-қимыл жасайды.
3. Комиссияның персоналдық құрамын Кеден комитетiнiң Төрағасы бекiтедi.
4. Комиссия өз қызметiн өтеусiз негiзде жүзеге асырады.
2. Комиссияның мiндеттерi, функциялары
және құқықтары
5. Мамандарды даярлау және аттестациялау жөнiндегi Кеден комитетiнiң саясатын құрастыру және iске асыру Комиссияның мiндетi болып табылады.
6. Мiндеттерге сәйкес Комиссия төмендегiдей функцияларды iске асырады:
бағдарламаларды, сондай-ақ бiлiктiлiк емтихандарды, мамандарды аттестациялауды өткiзудiң тәртiбiн құрастыру;
бiлiктiлiк емтихандарға тестiлер мен сұрақтарды құрастыру және бекiту;
бiлiктiлiк емтихандарды өткiзу орны мен уақыты туралы мәлiметтердi жариялауды қамтамасыз ету;
бiлiктiлiк емтихандардың хаттамаларын қарау және бекiту, олардың негiзiнде аттестат беру туралы шешiм қабылдау;
мамандардың тiзбесiн аттестаттарды керi шақыру және күшiн уақытша тоқтату туралы мәлiметтердi көрсете отырып, жүргiзу;
аттестаттарды беруден бас тарту туралы өтiнiш берушiлердiң хабарламасы;
шағым арыздарды қарау және олар бойынша шешiмдер қабылдау.
7. Комиссия:
Кеден комитетi басшылығының қарауына аттестаттарды керi шақыру, жарамсыз деп тану немесе күшiн уақытша тоқтату туралы ұсыныстар енгiзуге;
Кеден органдарындағы лауазымды адамдармен және басқа да тұлғалармен өзара iс-қимыл жасау және оларды жұмысқа тартуға құқылы.
3. Комиссияның қызметiн ұйымдастыру
8. Комиссия жетi тұрақты мүшелерден тұрады.
9. Комиссия Кеден комитетi лауазымды адамдарынан қалыптасады. Комиссияның құрамына кедендiк iске қатысты ғылыми, оқыту немесе сарапшылық iс-әрекетпен шұғылданатын адамдар кiруi мүмкiн.
10. Комиссияны Комиссия Төрағасы басқарады, ол Кеден Комитетiнiң Төрағасы орынбасарының қызметiн атқарады және оны Кеден Комитетiнiң Төрағасы қызметке тағайындайды.

1. Общие положения
1. Настоящее Положение о Центральной комиссии Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан по аттестации специалистов по таможенному оформлению (далее - Положение) определяет порядок работы Центральной комиссии Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан по аттестации специалистов по таможенному оформлению (далее - Комиссия), а также порядок проведения квалификационных экзаменов для получения квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению.
2. Комиссия создается и действует в целях выработки общей политики и координации работы Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет) по подготовке и аттестации специалистов по таможенному оформлению (далее - специалисты).
3. Персональный состав Комиссии утверждается Председателем Таможенного комитета.
4. Комиссия осуществляет свою деятельность на безвозмездной основе.
2. Задачи, функции и права Комиссии
5. Задачей Комиссии является разработка и реализация политики Таможенного комитета по подготовке и аттестации специалистов.
6. В соответствии с задачами Комиссия осуществляет следующие функции:
разработка программ и порядка проведения квалификационных экзаменов, аттестации специалистов;
разработка и утверждение тестов и вопросов для квалификационного экзамена;
обеспечение опубликования сведений о месте и времени проведения квалификационных экзаменов;
рассмотрение и утверждение протоколов квалификационных экзаменов и принятия на их основании решения о выдаче аттестата;
ведение реестра специалистов с указанием сведений об отзыве аттестатов, о приостановлении действия аттестатов;
уведомление заявителей об отказе в выдаче аттестатов;
рассмотрение апелляций и принятие по ним решений.
7. Комиссия имеет право:
вносить на рассмотрение руководства Таможенного комитета предложения
об отзыве, признании недействительным или приостановлении действия аттестатов;
взаимодействовать и привлекать к работе должностных лиц таможенных органов и иных лиц.
3. Организация деятельности Комиссии
8. Комиссия состоит из семи постоянных членов.
9. Комиссия формируется из должностных лиц Таможенного комитета. В состав Комиссии могут включаться лица, занимающиеся научной, преподавательской или экспертной деятельностью, связанной с таможенным делом.
10. Комиссию возглавляет Председатель Комиссии, занимающий должность заместителя Председателя Таможенного комитета и назначаемый Председателем Таможенного комитета.

11. Комиссияның Төрағасы:
Комиссияға жалпы басшылық етудi жүзеге асырады;
Комиссияның отырыстарын жүргiзедi және оның шешiмдерiне қол қояды;
оның мүшелерi бойынша Комиссияның қызметiне қатысты тапсырмалар бередi;
бiлiктiлiк емтихандардың бағдарламаларын және оларды өткiзудiң, мамандарды аттестациялаудың тәртiбiн бекiтедi;
бiлiктiлiк емтихандарға тестiлер мен сұрақтарды бекiтедi;
аттестаттарға қол қояды;
аттестаттардың күшiн уақытша тоқтату және керi шақыру туралы ұсыныстар енгiзедi;
Комиссия жұмысының жоспарларын бекiтедi;
Кеден Комитетi Төрағасының қарауына Қазақстан Республикасындағы кедендiк iстiң құқықтық реттелуi бiршама өзгерген жағдайда, мамандарды қайта аттестациялау бойынша ұсыныстар енгiзедi;
емтихандық комиссиялардың құрамын бекiтедi.
12. Комиссияның Төрағасы болмаған жағдайда, Комиссияның мүшелерiнен сайланатын Комиссия хатшысы оның функцияларын жүзеге атқарады.
13. Комиссия хатшысы:
Комиссия жұмысының жоспарларын құрастырады және Комиссия мәжiлiстерiн, оның мүшелерiне оларды өткiзу және күн тәртiбi туралы кемiнде 5 күн бұрын хабарлай отырып, ұйымдастырады, жоспарланған мәжiлiске қажеттi материалдарды әзiрлейдi және олардың жiберiлуiн iске асырады;
Комиссия шешiмдерiнiң жобаларын әзiрлейдi және оларды орындау мерзiмдерiнiң сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
хатшы ретiнде Комиссия шешiмдерiне, мамандардың куәлiктерiне қол қояды, сондай-ақ аттестаттарға қол қойып, Кеден Комитетiнiң Төрағасына қол қою үшiн бередi;
бiлiктiлiк емтихан тапсырған адамдарға аттестат берудi бақылауды жүзеге асырады;
Комиссия шешiмдерiн жариялауды ұйымдастырады;
Комиссияның Төрағасы белгiлеген басқа да функцияларды атқарады.
14. Комиссияның мүшелерi Комиссияның отырыстарына қатысады, сондай-ақ Комиссия Төрағасының тапсырмаларын орындайды.
4. Комиссияның мәжiлiстерiн және шешiмдердi
қабылдауды ұйымдастыру
15. Комиссияның мәжiлiстерi қажеттiлiкке орай тоқсанына кемiнде 1 рет өткiзiледi.
16. Комиссия, оның отырысында кемiнде төрт мүшесi қатысқан жағдайда, шешiмдер қабылдауға құқықтық тұрғыдан өкiлеттi.
17. Төраға болмаған жағдайда, Комиссияның мәжiлiстерiн хатшы жүргiзедi.
18. Төрағаны қосқанда, Комиссияның барлық мүшелерi, шешiмдер қабылдау кезiнде бiр дауысқа ие.
19. Комиссияның шешiмдерi жариялылық және алқалылық негiзiнде қабылданады.
20. Комиссияның шешiмдерi мәжiлiске қатысқандардың қарапайым дауыс көпшiлiгiмен қабылданады. Дауыстардың саны тең болған жағдайда, Комиссия Төрағасының, ал ол болмаған жағдайда, мәжiлiстi жүргiзушi хатшының дауысы басым.
21. Комиссияның қабылданған шешiмдерi хаттамамен ресiмделедi, оған Комиссияның Төрағасы, ал ол болмаған жағдайда, мәжiлiстi жүргiзушi хатшы қол қояды.

11. Председатель Комиссии:
осуществляет общее руководство Комиссией;
проводит заседания Комиссии и подписывает ее решения;
дает поручения ее членам, связанные с деятельностью Комиссии;
утверждает программы и порядок проведения квалификационных экзаменов, аттестации специалистов;
утверждает тесты и вопросы для квалификационного экзамена;
подписывает аттестаты;
вносит предложения о приостановлении действия и отзыве аттестатов;
утверждает планы работы Комиссии;
вносит на рассмотрение Председателя Таможенного комитета предложения по вопросу переаттестации специалистов при значительном изменении правового регулирования таможенного дела в Республике Казахстан;
утверждает составы экзаменационных комиссий.
12. В отсутствие Председателя Комиссии его функции осуществляет секретарь Комиссии, избираемый из членов Комиссии.
13. Секретарь Комиссии:
разрабатывает планы работы и организует заседания Комиссии с уведомлением ее членов не менее чем за 5 дней о дате их проведения и повестке, готовит и осуществляет рассылку необходимых для предстоящего заседания материалов;
готовит проекты решений Комиссии и осуществляет контроль за соблюдением сроков их выполнения;
подписывает в качестве секретаря решения Комиссии, удостоверения специалистов, а также подписывает и передает на подпись Председателя Таможенного комитета аттестаты;
осуществляет контроль за выдачей аттестатов лицам, сдавшим квалификационный экзамен;
организует опубликование решений Комиссии;
выполняет другие функции, определяемые Председателем Комиссии.
14. Члены Комиссии участвуют в заседаниях Комиссии, а также выполняют поручения Председателя Комиссии.
4. Организация заседаний Комиссии и принятия решений
15. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже 1 раза в квартал.
16. Комиссия правомочна принимать решения, если в ее заседании принимают участие не менее четырех ее членов.
17. В отсутствие Председателя заседания Комиссии проводятся
секретарем.
18. Все члены Комиссии, в том числе Председатель, при принятии решений обладают одним голосом.
19. Решения Комиссии принимаются на основе принципов гласности и коллегиальности.
20. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов из числа присутствующих членов на заседании. В случае равенства голосов, решающим является голос Председателя Комиссии, а при его отсутствии - секретаря, ведущего заседание.
21. Принятые решения Комиссии оформляются протоколом, подписываемым Председателем Комиссии, а в его отсутствие - секретарем, ведущим заседание.

5. Бiлiктiлiк емтихандарды және мамандарды
аттестациялауды өткiзудiң тәртiбi
22. Бiлiктiлiк емтиханды емтихандық комиссия қабылдайды, оның құрамын Комиссияның Төрағасы бекiтедi. Емтихандық комиссияның құрамында Комиссияның кемiнде үш мүшесi болады.
23. Бiлiктiлiк емтиханды тапсыру үшiн мүдделi тұлғалар осы Ереженiң 1-қосымшасына сәйкес белгiленген нысанда Комиссияға өтiнiш бередi.
24. Бiлiктiлiк емтиханды тапсыруға рұқсат беру туралы өтiнiш, алынған күнiнен бастап 10 күннiң iшiнде қаралуы тиiс.
25. Бiлiктiлiк емтихандар кемiнде 10 өтiнiш берген адамға емтихан тапсыруға рұқсат берiлген кезде өткiзiледi.
26. Комиссия емтихан тапсыруға рұқсат алу үшiн өтiнiш берген адамдарға бiлiктiлiк емтиханның өтуi күнi мен орны туралы хабарлайды.
27. Бiлiктiлiк емтихандар Комитет тұрған жерден тыс жерлерде де өткiзiлуi мүмкiн.
28. Бiлiктiлiк емтихан екi кезеңде өтедi:
1) тест сынағы;
2) негiзгi емтихан.
29. Тест сынағы жазбаша және/немесе электрондық нысанда жүзеге асырылады және әрбiр сұраққа берiлетiн жауапты 2 минуттың көлемiнде дайындау және әрбiр жаттығудың шешiлуiне жауап iздеудiң уақыты 45 минуттың көлемiнде болу есебiмен өткiзiледi.
30. Тест 12 сұрақтан және екi практикалық жаттығудан тұрады (бiрiншi практикалық жаттығу - кедендiк жүк мәлiмдемесiн толтыру жөнiнде, екiншiсi - төмендегi құжаттардың бiрiн толтыру жөнiнде: кедендiк құн мәлiмдемесi, кедендiк құнды түзету мәлiмдемесi, мәміле паспорты). Бұл ретте, жаттығулар тiкелей негiзгi емтихан кезеңiнде бағаланады.
31. Тестегi 4 сұраққа жауап бермеген немесе қате жауап берген адамдарға қосымша 3 ұсынылады. Бiр сұраққа жауап болмаған немесе қате жауап болған жағдайда, мұндай адамдар негiзгi емтиханға жiберiлмейдi.
32. Бiлiктiлiк емтиханды қайта тапсыру алдында өткiзiлген емтиханнан 6 ай өткеннен кейiн ғана рұқсат етiледi. Бұл ретте, рұқсат беру осы Ережеге сәйкес жүргiзiледi.
33. Тестегi 3 сұраққа жауап бермеген немесе қате жауап берген адамдарға негiзгi емтиханды тапсыру үшiн рұқсат берiледi.
34. Осы Ереженiң 2-қосымшасына сәйкес белгiленген нысанда тест сынағының қорытындылары бойынша хаттама толтырылады, оны емтихандық комиссия бекiтедi.
35. Негiзгi емтихан емтихан тапсырушының бiр емтихандық билет бойынша ауызша жауабы және тест кезеңiнде орындалған практикалық жаттығулар емтихандық комиссиямен бағалана отырып өткiзiледi.
36. Емтихандық билеттердiң жалпы саны 50-ден кем болмауы тиiс және де әрбiр билетте 5 сұрақ болады.
37. Емтихан тапсырушының жауабы оның практикалық жаттығуларды шешуi бесұпайлық жүйе бойынша бағаланады.

5. Порядок проведения квалификационных экзаменов
и аттестации специалистов
22. Квалификационный экзамен принимается экзаменационной комиссией, состав которой утверждается Председателем Комиссии. В состав экзаменационной комиссии включается не менее трех членов Комиссии.
23. Для сдачи квалификационного экзамена заинтересованные лица подают в Комиссию заявление по форме, установленной согласно приложению 1 к настоящему Положению.
24. Заявление о допуске к сдаче квалификационного экзамена подлежит рассмотрению в течение 10 дней со дня получения.
25. Квалификационные экзамены проводятся при наличии не менее 10 допущенных к экзамену заявителей.
26. Комиссия уведомляет заявителей, допущенных к сдаче квалификационного экзамена, о дате и месте проведения квалификационного экзамена.
27. Квалификационные экзамены могут проводиться вне места нахождения Комитета.
28. Квалификационный экзамен проводится в два этапа:
1) тестирование;
2) основной экзамен.
29. Тестирование осуществляется в письменной и/или электронной форме и продолжается из расчета не более двух минут на ответ по одному вопросу и не более 45 минут на решение одной задачи.
30. Тест состоит из 12 вопросов и двух практических задач (первая практическая задача на заполнение грузовой таможенной декларации, вторая - на заполнение одного из документов: декларации таможенной стоимости, декларации корректировки таможенной стоимости, паспорта сделки). При этом задачи оцениваются непосредственно на этапе основного экзамена.
31. Лицам, не ответившим либо неправильно ответившим на 4 вопроса теста, предлагается 3 дополнительных вопроса. При отсутствии ответа либо неправильном ответе хотя бы на один из вопросов такие лица к основному экзамену не допускаются.
32. Повторная сдача квалификационного экзамена допускается по истечении 6 месяцев со дня сдачи предыдущего экзамена. При этом допуск производится в соответствии с настоящим Положением.
33. Допускаются к основному экзамену лица, не ответившие или неправильно ответившие на 3 вопроса теста.
34. По результатам тестирования составляется протокол тестирования по форме, установленной согласно приложению 2 к настоящему Положению, утверждаемый экзаменационной комиссией.
35. Основной экзамен проводится путем оценки экзаменационной комиссией устного ответа экзаменуемого на вопросы по одному экзаменационному билету и практических задач, выполненных на этапе тестирования.
36. Общее количество экзаменационных билетов составляет не менее 50. При этом каждый билет содержит 5 вопросов.
37. Ответ экзаменуемого и решение им практических задач оцениваются по пятибалльной системе.

38. Емтихандық комиссияның әрбiр мүшесi емтихандық билеттегi сұрақтарға берiлген әрбiр жауапты, практикалық жаттығуларды шешудi бағалайды және комиссия мүшесiнiң емтихандық карточкасында осы Ереженiң 3-қосымшасында көрсетiлген үлгi бойынша бағаларды көрсетедi.
39. Негiзгi емтиханда алынған баға емтихандық комиссия мүшелерiнiң емтихандық карточкаларында көрсетiлген ұпайлардың негiзiнде алынған орташа ұпай ретiнде анықталады.
40. Тұлғаның жалпы орташа ұпайы кемiнде 3 ұпай болған жағдайда, ол бiлiктiлiк емтиханды тапсырды деп саналады.
41. Бiлiктiлiк емтиханның қортындылары бойынша осы Ереженiң 4-қосымшасында көрсетiлген нысан бойынша бiлiктiлiк емтиханды өткiзу туралы хаттама жасалады.
42. Бiлiктiлiк емтиханды өткiзу туралы хаттаманың негiзiнде Комиссияның хатшысы бiлiктiлiк емтиханды тапсыру туралы тиiстi анықтамаларды ресiмдейдi, олардың нысаны осы Ереженiң 5-қосымшасында көрсетiледi.
43. Мамандарды тест сынағынан өткiзудi тест сынағының қорытындыларын бекiткен Комиссия жүргiзедi.
Мамандарды кедендiк ресiмдеу
бойынша аттестация жүргiзу
жөнiндегi Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Кеден комитетiнiң Орталық
комиссиясы туралы ережеге
1-қосымша
Мамандарды кедендiк ресiмдеу
аттестация жүргiзу
жөнiндегi Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Кеден комитетiнiң Орталық
комиссиясының Төрағасына
______________________,
(аты-жөнi толық)
туған жылы____________
ӨТIНIШ
(машиналық жазба түрiнде толтырылады)
Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның аттестатын алу үшiн бiлiктiлiк емтиханды тапсыруға рұқсат беруiңiздi өтiнемiн.
Өзiм туралы мәлiмет:
Бiлiм______________, _____________ жылы бiтiрдiм.
(орта, жоғары) (бiтiру жылы)
____________________________________________________________
(оқу орны атауы)
____________________________________________________________
Кеден iсi саласындағы жұмыс тәжiрибесiнiң болуы (болса)_____
(толық жылдардың саны)
кәсiпорында (ұйымда)_________________________________
(кәсiпорынның, ұйымның атауы)
_______________________________лауазымы бойынша қызмет еттiм.
Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi оқу курстарын
___________________________________________________аяқтадым.
(оқу курстарының атауы)
Қоса берiлiп отырған құжаттар:
1) Жұмыс орнынан анықтама
2) Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi оқу курстарын өтудi растайтын
құжат.
Біліктілік емтихан өткізу туралы ақпаратты төмендегі мекен-жайы бойынша хабарлауды өтінемін:_________________________     ________________________________________________________________     ________________________________________________________________
телефон ________________        факс_______________________
_____________                 200_жылғы "___"___________
(қолы)
Мамандарды кедендiк ресiмдеу
бойынша аттестация жүргiзу
жөнiндегi Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Кеден комитетiнiң Орталық
комиссиясы туралы ережеге
2-қосымша
Тест сынағының хаттамасы
N_____                                200_жылғы "___"______
Бiлiктiлiк емтиханның бiрiншi кезеңiнiң қорытындылары бойынша
(тест сынағы) мынадай құрамдағы емтихандық комиссия:____________     ________________________________________________________________     ________________________________________________________________     ________________________________________________________________     ________________________________________________________________
төменде аталған адамдардың негізгі емтиханға қол жеткізген
нәтижелерімен жіберілуін рұқсат етеді:
________________________________________________________________
Аты-жөні   Дұрыс  Қосымша   Аты-жөні   Дұрыс   Қосымша
жауап  сұрақ                жауап   сұрақ     ________________________________________________________________
1.                             8.
________________________________________________________________
2.                             9.
________________________________________________________________
3.                             10.     ________________________________________________________________
4.                             11.      ________________________________________________________________
5.                             12.     ________________________________________________________________
6.                             13.     ________________________________________________________________
7.                             14.     ________________________________________________________________
Төменде аталған адамдар біліктілік емтиханның бірінші кезеңін
өте алмады, сондықтан негізгі емтиханға жіберілмейді.
________________________________________________________________
1.                             8.
________________________________________________________________
2.                             9.
________________________________________________________________
3.                             10.     ________________________________________________________________
4.                             11.      ________________________________________________________________
5.                             12.     ________________________________________________________________
6.                             13.     ________________________________________________________________
7.                             14.     ________________________________________________________________
Орталық комиссияның мүшелері:
Комиссияның Төрағасы ________________________________ Аты-жөні.
Комиссияның хатшысы  ________________________________ Аты-жөні.
1. __________________________________________________ Аты-жөні.
2. __________________________________________________ Аты-жөні.
3. __________________________________________________ Аты-жөні.
4. __________________________________________________ Аты-жөні.
5. __________________________________________________ Аты-жөні.
6. __________________________________________________ Аты-жөні.
7. __________________________________________________ Аты-жөні.
Мамандарды кедендiк ресiмдеу
бойынша аттестация жүргiзу
жөнiндегi Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Кеден комитетiнiң Орталық
комиссиясы туралы ережеге
3-қосымша
КОМИССИЯ МҮШЕСІНІҢ ЕМТИХАНДЫҚ
КАРТОЧКАСЫ
200_жылғы "___"___________
Емтихандық комиссияның мүшесі
_______________________________________________________
(Аты-жөні)
Бесұпайлық жүйеде бағаланады
_________________________________________________________________
Емтихан тапсырушының     Сұрақтар                Практ.    Орташа
аты-жөні            ---------------------------- жаттығу   баға
1     2     3      4    5
_________________________________________________________________
1.
_________________________________________________________________
2.
_________________________________________________________________
3.
_________________________________________________________________
4.
_________________________________________________________________
5.
_________________________________________________________________
6.
_________________________________________________________________
7.
_________________________________________________________________
8.
_________________________________________________________________
9.
_________________________________________________________________
10.
_________________________________________________________________
11.
_________________________________________________________________
12.
_________________________________________________________________
13.
_________________________________________________________________
14.
_________________________________________________________________
15.
_________________________________________________________________
16.
_________________________________________________________________
17.
_________________________________________________________________
18.
_________________________________________________________________
19.
_________________________________________________________________
20.
_________________________________________________________________
21.
_________________________________________________________________
22.
_________________________________________________________________
23.
_________________________________________________________________
24.
_________________________________________________________________
25.
_________________________________________________________________
26.
_________________________________________________________________
27.
_________________________________________________________________
28.
_________________________________________________________________
29.
_________________________________________________________________
30.
_________________________________________________________________
Қолы  ________________
Мамандарды кедендiк ресiмдеу
бойынша аттестация жүргiзу
жөнiндегi Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Кеден комитетiнiң Орталық
комиссиясы туралы ережеге
4-қосымша
Бiлiктiлiк емтиханды өткiзу туралы хаттама
N______ 200_жылғы "___"___________
Бiлiктiлiк емтиханның қорытындылары бойынша емтихандық
мынадай құрамдағы комиссия: __________________________________     ______________________________________________________________     ______________________________________________________________     ______________________________________________________________     ______________________________________________________________
___________________,
төменде аталғандардың кеден iсi саласындағы қажеттi бiлiмi
бар екендiгiн анықтады. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс
министрлiгi Кеден Комитетiнiң бiлiктiлiк аттестаты берiле отырып,
оларды кедендiк ресiмдеу жөнiндегi мамандар деп тануға болады:     _______________________________________________________________
Аты-жөнi        Жалпы          Аты-жөнi           Жалпы
ұпай                              ұпай     _______________________________________________________________
1.                             8.     _______________________________________________________________
2.                             9.     _______________________________________________________________
3.                             10.     _______________________________________________________________
4.                             11.     _______________________________________________________________
5.                             12.     _______________________________________________________________
6.                             13.     _______________________________________________________________
7.                             14.     _______________________________________________________________
Төменде аталғандар бiлiктiлiк емтихандарды тапсыра алмады:    _______________________________________________________________
Аты-жөнi        Жалпы          Аты-жөнi           Жалпы
ұпай                              ұпай     _______________________________________________________________
1.                             8.     _______________________________________________________________
2.                             9.     _______________________________________________________________
3.                             10.     _______________________________________________________________
4.                             11.     _______________________________________________________________
5.                             12.     _______________________________________________________________
6.                             13.     _______________________________________________________________
7.                             14.     _______________________________________________________________
Орталық комиссияның мүшелері:
Комиссияның Төрағасы ________________________________ Аты-жөні.
Комиссияның хатшысы  ________________________________ Аты-жөні.
1. __________________________________________________ Аты-жөні.
2. __________________________________________________ Аты-жөні.
3. __________________________________________________ Аты-жөні.
4. __________________________________________________ Аты-жөні.
5. __________________________________________________ Аты-жөні.
6. __________________________________________________ Аты-жөні.
7. __________________________________________________ Аты-жөні.
Мамандарды кедендiк ресiмдеу
бойынша аттестация жүргiзу
жөнiндегi Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Кеден комитетiнiң Орталық
комиссиясы туралы ережеге
5-қосымша
Бiлiктiлiк емтиханды тапсыру туралы анықтама
_________________________________________________________берiлдi
(Аты-жөні толық)
Куәлік/Паспорт N______
200_жылғы "___"___________ берілді
Кедендік ресімдеу жөніндегі маман болу
үшін біліктілік емтиханды
тапсырылғандығын растау ретінде
Біліктілік емтиханды өткізу туралы N______ хаттама
200_жылғы "___"___________
Кедендік ресімдеу бойынша
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
министрлігінің Кеден комитеті
Орталық комиссиясының
хатшысы
______________________
(Аты-жөні)
200_жылғы "___"___________
Мөр
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
"Жасыл және қызыл дәліздер" жүйесін пайдалана отырып
жеке тұлғалар өткізетін тауарларды кедендік
ресімдеу және кедендік бақылау ережесі
1. Жалпы ережелер

38. Каждый член экзаменационной комиссии оценивает каждый ответ на вопросы экзаменационного билета, решение практических задач и указывает оценки в экзаменационной карточке члена комиссии по форме, установленной согласно приложению 3 к настоящему Положению.
39. Оценка, полученная за основной экзамен, определяется как средний балл, полученный на основании баллов, указанных в экзаменационных карточках членов экзаменационной комиссии.
40. Сдавшим квалификационный экзамен считается лицо, общий средний балл которого составляет не менее 3 баллов.
41. По результатам квалификационного экзамена составляется протокол о проведении квалификационного экзамена по форме, установленной согласно приложению 4 к настоящему Положению.
42. На основании протокола о проведении квалификационного экзамена секретарем Комиссии оформляются соответствующие справки о сдаче квалификационного экзамена по форме, установленной согласно приложению 5 к настоящему Положению.
43. Тестирование специалистов проводится Комиссией с утверждением результатов тестирования.
Приложение 1 к Положению
о Центральной комиссии
Таможенного комитета
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
по аттестации специалистов
по таможенному оформлению
Председателю Центральной комиссии
Таможенного комитета Министерства
государственных доходов Республики
Казахстан по аттестации специалистов
по таможенному оформлению
от ________________________________,
(Ф.И.О. полностью)
год рождения ______________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
(заполняется в машинописном виде)
Прошу допустить к сдаче квалификационного экзамена для получения
аттестата специалиста по таможенному оформлению.
О себе сообщаю:
образование _________________________________ окончил в _____________ году
(среднее, высшее)                   (год окончания)
___________________________________________________________________________
(наименование учебного заведения)
___________________________________________________________________________
Имею стаж работы в области таможенного дела (если есть)____________________
(количество полных лет)
на предприятии (в организации) ____________________________________________
(наименование предприятия/организации)
работал/а в должности _____________________________________________________
Закончил/а (прослушал/а) учебные курсы по таможенному оформлению в
___________________________________________________________________________
(наименования учебных курсов)
Прилагаемые документы:
1) справка с места работы;
2) документ, подтверждающий обучение на курсах по таможенному
оформлению.
Информацию о проведении квалификационного экзамена прошу сообщить по
адресу: ___________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
телефон ______________________            факс ____________________________
______________________                    дата "____"___________ 200_ года
(подпись)
Приложение 2 к Положению
о Центральной комиссии
Таможенного комитета
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
по аттестации специалистов
по таможенному оформлению
Протокол тестирования
N ___________                                 "___"_________200__г.
По результатам первого этапа квалификационного экзамена
(тестирования) экзаменационной комиссией в составе:________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
нижеперечисленные лица допускаются к основному экзамену со следующими
результатами:
________________________________________________________________________
Фамилия, инициалы!Прав.ответы!Доп. !Фамилия, инициалы!Прав.ответы!Доп.
!           !вопр.!                 !           !вопр.
------------------------------------------------------------------------
1.                                  8.
2.                                  9.
3.                                  10.
4.                                  11.
5.                                  12.
6.                                  13.
7.                                  14.
------------------------------------------------------------------------
Нижеперечисленные лица не прошли первый этап квалификационных
экзаменов, в связи с чем к основному экзамену не допускаются.
________________________________________________________________________
Фамилия, инициалы!Прав.ответы!Доп. !Фамилия, инициалы!Прав.ответы!Доп.
!           !вопр.!                 !           !вопр.
------------------------------------------------------------------------
1.                                  6.
2.                                  7.
3.                                  8.
4.                                  9.
5.                                  10.
------------------------------------------------------------------------
Члены Центральной комиссии:
Председатель комиссии _____________________ Ф.И.О.
Секретарь комиссии _________________________Ф.И.О.
1._________________________________________ Ф.И.О.
2._________________________________________ Ф.И.О.
3._________________________________________ Ф.И.О.
4._________________________________________ Ф.И.О.
5._________________________________________ Ф.И.О.
6.__________________________________________Ф.И.О.
7.__________________________________________Ф.И.О.
Приложение 3 к Положению
о Центральной комиссии
Таможенного комитета
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
по аттестации специалистов
по таможенному оформлению
ЭКЗАМЕНАЦИОННАЯ КАРТОЧКА ЧЛЕНА КОМИССИИ
"___"_______________ 200__ г.
Член экзаменационной комиссии
________________________________________________________________________
(Фамилия, инициалы)
Оценивается по пятибалльной системе
________________________________________________________________________
Фамилия, инициалы  !              Вопросы             ! Практ.!Средн.
экзаменуемого    !----------------------------------!Задача !оценка
!   1   !  2   !  3   !  4  !  5   !
------------------------------------------------------------------------
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
_______________________________________________________________________
Подпись ___________________________
Приложение 4 к Положению
о Центральной комиссии
Таможенного комитета
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
по аттестации специалистов
по таможенному оформлению
Протокол о проведении квалификационного экзамена
N____________                       "___"________________20___года
По итогам квалификационного экзамена экзаменационной комиссией в
составе: __________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________,
установлено, что нижеперечисленные лица обладают необходимыми знаниями в
области таможенного дела и могут быть признаны как специалисты по
таможенному оформлению с получением квалификационного аттестата
Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики
Казахстан:
___________________________________________________________________________
Фамилия, инициалы    !Общ. балл!    Фамилия, инициалы    !Общ. балл
---------------------------------------------------------------------------
1.                                   8.
2.                                   9.
3.                                   10.
4.                                   11.
5.                                   12.
6.                                   13.
7.                                   14.
---------------------------------------------------------------------------
Нижеперечисленные лица не сдали квалификационные экзамены
___________________________________________________________________________
Фамилия, инициалы    !Общ. балл!    Фамилия, инициалы    !Общ. балл
---------------------------------------------------------------------------
1.                                   6.
2.                                   7.
3.                                   8.
4.                                   9.
5.                                   10.
---------------------------------------------------------------------------
Члены Центральной комиссии:
Председатель комиссии _____________________ Ф.И.О.
Секретарь комиссии _________________________Ф.И.О.
1._________________________________________ Ф.И.О.
2._________________________________________ Ф.И.О.
3._________________________________________ Ф.И.О.
4._________________________________________ Ф.И.О.
5._________________________________________ Ф.И.О.
6.__________________________________________Ф.И.О.
7.__________________________________________Ф.И.О.
Приложение 5 к Положению
о Центральной комиссии
Таможенного комитета
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
Справка о сдаче квалификационного экзамена
Дана ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество полностью)
Удостоверение/Паспорт серия ______ N ________________
выдан __________________ "___"______________ 200__ года
в подтверждение сдачи
Квалификационного экзамена
специалиста по таможенному оформлению
Протокол о проведении квалификационного экзамена N ____________
от "___"________________20___г.
Секретарь Центральной комиссии
Таможенного комитета Министерства
государственных доходов Республики
Казахстан по аттестации специалистов
по таможенному оформлению                    ___________________ (Ф.И.О.)
"___"_______________ 200__ г.
М.П.
Согласованы                           Утверждены
Министр государственных               Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан          Министерства государственных доходов
от 15.02.2001 года                    Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
Правила
таможенного оформления и таможенного контроля
товаров, перемещаемых физическими лицами с использованием
системы "зеленого и красного коридоров"
1. Общие положения

1. "Жасыл және қызыл дәлiздер" жүйесiн пайдалана отырып жеке тұлғалар өткiзетiн тауарларды кедендік ресімдеу және кедендiк бақылау жөнiндегi осы ережелер (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы Кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) 193, 203 және 210-баптарына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасындағы халықаралық өткiзу бекеттерi арқылы жеке тұлғалар өткiзетiн тауарларға кедендiк бақылау жүргiзудiң нысаны мен тәртiбiн анықтайды.
2. Халықаралық өткiзу бекетiнде "жасыл және қызыл дәлiздер" жүйесiн пайдалану туралы шешiмдi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi (бұдан әрi - Кеден комитетi) қабылдайды.
3. "Жасыл және қызыл дәлiздер" жүйесiн пайдалану бойынша Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өтетiн жеке тұлға мәлiмдеу нысанын және өзi өткiзетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу және кедендiк бақылау үшiн оған сәйкес дәлiздi дербес таңдайды.
4. Мәлiмдеудiң және кәмелетке толмағандар өткiзетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу және кедендiк бақылау үшiн оған сәйкес келетiн дәлiздiң нысанын таңдауды алып жүретiн адам жүргiзедi.
5. Кәмелетке толмағандар өткiзетiн тауарлар туралы мәлiметтер алып жүретiн адамның жолаушылық кедендiк жүк декларациясында мәлiмделедi.
6. "Жасыл дәлiз" - Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасындағы халықаралық өткiзу бекеттерi арқылы жүретiн, қол жүгi мен алып жүрiлген жол жүгiнде Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы жеке тұлғалармен өткiзетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудiң, мәлiмдеудiң және кедендiк бақылаудың ережелерiне сәйкес мiндеттi жазбаша мәлiмдеуге жататын тауарлар болмайтын жеке тұлғаларымен жылжытылатын тауарларды кедендiк бақылаудан өткiзудiң оңайлатылған тәртiбi болып табылады.
7. Кедендiк бақылаудың "жасыл дәлiзде" жекелеген нысандарының қолданбауы тұлғаларды Қазақстан Республикасы кедендiк заңнамасын сақтаудан босатпайды.
8. "Қызыл дәлiз" - Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасындағы халықаралық өткiзу бекеттерi арқылы жүретiн жеке тұлғалар өткiзетiн тауарларды Қазақстан Республикасы кедендiк заңнамасын сақтауды қамтамасыз ету үшiн жеткiлiктi кедендiк бақылаудың нысандарының пайдаланылуымен кедендiк бақылаудың тәртiбi болып табылады және де ол қол жүгi мен алып жүрiлген жол жүгiнде Кеден iсi туралы заңның 192-бабына сәйкес мiндеттi жазбаша мәлiмдеуге жататын тауарлар болатын жеке тұлғаларға қатысты қолданылады.

1. Настоящие Правила таможенного оформления и таможенного контроля товаров, перемещаемых физическими лицами с использованием системы "зеленого и красного коридоров" (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьями  193 ,  203  и  210  Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) и устанавливают формы и порядок проведения таможенного контроля товаров, перемещаемых физическими лицами, следующими через международные пункты пропуска на таможенной границе Республики Казахстан.
2. Решение о применении в международном пункте пропуска системы "зеленого и красного коридоров" принимается Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет).
3. Применение системы "зеленого и красного коридоров" предусматривает самостоятельный выбор физическим лицом, следующим через таможенную границу Республики Казахстан, формы декларирования и соответствующего ей коридора для таможенного оформления и таможенного контроля перемещаемых им товаров.
4. Выбор формы декларирования и соответствующего ей коридора для таможенного оформления и таможенного контроля товаров, перемещаемых несовершеннолетними лицами, производится сопровождающим лицом.
5. Сведения о товарах, перемещаемых несовершеннолетними лицами, заявляются в пассажирской таможенной декларации сопровождающего лица.
6. "Зеленый коридор" - упрощенный порядок таможенного контроля товаров, перемещаемых физическими лицами, следующими через международные пункты пропуска на таможенной границе Республики Казахстан и не имеющими в ручной клади и сопровождаемом багаже товаров, подлежащих обязательному письменному декларированию согласно Правилам таможенного оформления, декларирования и таможенного контроля товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами.
7. Неприменение отдельных форм таможенного контроля в "зеленом коридоре" не означает, что лица освобождаются от обязанностей соблюдать таможенное законодательство Республики Казахстан.
8. "Красный коридор" - порядок таможенного контроля товаров, перемещаемых физическими лицами, следующими через международные пункты пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, с использованием форм таможенного контроля, достаточных для обеспечения соблюдения таможенного законодательства Республики Казахстан, применяемый к физическим лицам, имеющим в ручной клади и сопровождаемом багаже товары, подлежащие обязательному письменному декларированию согласно статье 192 Закона о таможенном деле.

9. "Жасыл және қызыл дәлiздердiң" басталуы мен аяқталуын кедендiк орган кедендiк бақылау аймағының шеңберiнде белгiлейдi.
10. Айрықша жағдайларда, Кеден комитетiнiң шешiмiмен "жасыл дәлiз" уақытша жабылуы мүмкiн. Мұндай шешiм өткiзу бекетiнде қалыптасқан шұғыл жағдай, Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өтетiн белгiлi бiр адамдар топтарының ерекшелiктерi, Қазақстан Республикасының заңнамасымен Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған тауарлар әкелiнуi немесе жiберiлуi мүмкiн мемлекеттердiң ерекшелiктерi ескерiле отырып, қабылдануы мүмкiн.
2. "Жасыл дәлiз" жуйесi бойынша жеке
тұлғаларды өткiзудiң тәртiбi
11. Жеке тұлғалардың "жасыл дәлiз" iлесiп жүруi бойынша ескере отырып, жазбаша немесе ауызша нысанда мәлiмдеусiз (жолаушылық кедендiк декларациясын толтырусыз) конклюденттiк нысанда мәлiмдеудi бiлдiредi. Оларға және олар жылжытатын тауарларға осы Ереженiң 13, 14-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендiк бақылаудың техникалық құралдары пайдаланыла отырып жүргiзiлетiн қарау және бақылау қолданылмайды.
12. Жеке тұлғалардың "жасыл дәлiзден" өтуi кедендiк орган жол жүгiнде және қол жүгiнде мiндеттi жазбаша мәлiмдеуге жататын тауарлардың болмауы туралы жолаушының өтiнiшi ретiнде қарастырады.
13. Өзiнде немесе жол жүгiнде жеке тұлғада мiндеттi жазбаша мәлiмдеуге жататын тауарлар бар деуге негiздер болса, кедендiк органның лауазымды адамдары "жасыл дәлiзде", Кеденi iсi туралы заңның 211-бабында көрсетiлген жағдайларды қоспағанда, Кеден iсi туралы заңда көзделген кедендiк бақылаудың тиiстi нысандарын қолдана алады.
14. "Жасыл дәлiзде" таңдаулы кедендiк бақылау жүргiзiлуi де мүмкiн .
3. "Қызыл дәлiз" жүйесiнен жеке
тұлғаларды өткiзудiң тәртiбi
15. "Жасыл дәлiзден" өтетiн жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткiзетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу, мәлiмдеу және кедендiк бақылаудың белгiленген тәртiбiне сәйкес мiндеттi жазбаша мәлiмдеуге жататын өткiзетiн тауарлар туралы мәлiметтердi жолаушылық декларацияда өтiнiш түрiнде жазбаша мәлiмдейдi.
4. "Жасыл және қызыл дәлiздердi" қолдану үшiн
шекарадағы өткiзу бекеттерiне қойылатын талаптар
16. "Жасыл және қызыл дәлiздер" жүйесi шекарадағы өткiзу бекетiнiң кедендiк бақылау аймағында, "жасыл дәлiзге" қойылатын талаптарға сәйкес жабдықталған кемiнде бiр дәлiз болған жағдайда, сондай-ақ "қызыл дәлiзге" қойылатын талаптарға сәйкес жабдықталған кемiнде бiр дәлiз болған жағдайда қолданылады.

9. Начало и окончание "зеленого" и "красного" коридоров устанавливаются таможенным органом в пределах зоны таможенного контроля.
10. В исключительных случаях, по решению Таможенного комитета, "зеленый" коридор может быть временно закрыт. Такое решение может быть принято с учетом оперативной обстановки, сложившейся в пункте пропуска, особенностей какой-либо следующей через таможенную границу Республики Казахстан категории лиц, специфики государств, из которых могут ввозиться либо в которые могут вывозиться товары, запрещенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан к ввозу в Республику Казахстан и вывозу из Республики Казахстан.
2. Порядок прохождения физических лиц по системе
"зеленого коридора"
11. Следование физических лиц по "зеленому коридору" означает декларирование в конклюдентной форме, без декларирования в письменной и устной форме (без заполнения пассажирской таможенной декларации). К ним и товарам, перемещаемым ими, не применяется досмотр и контроль с использованием технических средств таможенного контроля, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 13, 14 настоящих Правил.
12. Прохождение физическим лицом "зеленого коридора" рассматривается таможенным органом как заявление пассажира об отсутствии в его багаже и ручной клади товаров, подлежащих обязательному письменному декларированию.
13. При наличии оснований полагать, что физическое лицо при себе либо в своем багаже имеет товары, подлежащие обязательному письменному декларированию, должностные лица таможенного органа могут использовать в "зеленом коридоре", за исключением случаев, указанных в статье 211 Закона о таможенном деле соответствующие формы таможенного контроля, предусмотренные Законом о таможенном деле.
14. В "зеленом" коридоре также может проводиться выборочный таможенный контроль.
3. Порядок прохождения физических лиц
по системе "красного коридора"
15. Физические лица, следующие по "красному коридору", производят письменное декларирование в пассажирской декларации сведений о перемещаемых товарах, подлежащих согласно установленному порядку таможенного оформления, декларирования и таможенного контроля товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами, обязательному письменному декларированию.
4. Требования к пунктам пропуска на границе
для применения "зеленого и красного коридоров"
16. Система "зеленого и красного коридоров" применяется при наличии в зоне таможенного контроля пункта пропуска на границе не менее одного коридора, оборудованного в соответствии с требованиями "зеленого коридора", и не менее одного коридора, оборудованного с учетом требований к "красному коридору".

17. Дәлiздердiң санын кедендiк орган белгiлейдi.
18. "Жасыл және қызыл дәлiздердi" ұйымдастыруға мынадай талаптар қойылады:
1) өткiзу бекетi ғимаратының жоспарына қатысты дәлiздер қол жүгiн беру орындарының шегiнен тыс жерде болуы тиiс;
2) қарауды қоса алғанда, кедендiк бақылаудың технологиясын ұйымдастыру кезiнде, жеке тұлғалардың кедендiк бақылау аймағы арқылы қол жүгiн беру орнынан шығуға дейiн (ұшып келу кезiнде) және кiре берiс орнынан авиабилеттер мен қол жүгiн тiркеу орнына дейiн (ұшу кезiнде) жүруiн қамтамасыз ету көзделуi тиiс;
3) әрбiр дәлiз бойынша қозғалыстың бағыты айқын белгiленуi тиiс;
4) дәлiзге кiру орны еденде төтесiнен енi 10 сантиметр дәлiздiң енiмен бiрдей сызықпен белгіленуi тиiс, сондай-ақ төртбұрыш түрiндегi графикалық белгi болуы қажет:
енi 100 сантиметр, биiктiгi 50 сантиметр;
белгiнiң периметрi мен диагоналi (жоғарғы оң жағындағы бұрыштан сол жағындағы төменгi бұрышқа) тиiсiнше белгiленедi;
"қызыл дәлiз" үшiн - енi 10 сантиметр қызыл сызықпен;
"жасыл дәлiз" үшiн - енi 10 сантиметр жасыл сызықпен;
Ақ түстi белгiнiң алаңына мемлекеттiк, орыс және ағылшын тiлiнде тиiсiнше жазба жасалады:
"жасыл дәлiз" үшiн - "Жасыл дәлiз";
"қызыл дәліз" үшін - "Қызыл дәліз".
19. "Жасыл" және "қызыл" дәлiздерге кiру орындары ақпараттық тақтайшалармен жабдықталуы тиiс, онда кедендiк бақылау нысанын таңдаудың шарттары және әрбiр сол шартқа қатысты кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi, сондай-ақ жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзетiн тауарларын кедендiк бақылаудан жасыруына немесе жалған мәлiмдеуiне қатысты жауапкершiлiгi көрсетiлуi тиiс.
20. Тақтайлардағы ақпарат мемлекеттiк, орыс және ағылшын тiлiнде, сондай-ақ оның пайдаланылуын кедендiк орган ұтымды деп таныған кез келген тiлде баяндалуы тиiс.
Кедендiк орган ақпараттық материалдарға уақытылы қажеттi өзгерiстер енгiзуге мiндеттi.
21. Кедендiк бақылау аймақтарының алдында орналасқан үй-жайлар немесе өткiзу бекеттерiнiң аймақтары жолаушылық кедендiк декларацияларының бланкiлерiн толтыру үшiн үстелдермен жабдықталуы, сондай-ақ бланкiлер мен оларды толтырудың үлгiлерi жеткiлiктi болуы тиiс.
22. Жеке тұлғаларға консультациялар беру үшiн ақпараттық аймақта кедендiк органның жұмыс тәжірибесi мол лауазымды адамдары болуы тиiс.
23. "Жасыл" және "қызыл" дәлiздер, әдеттегiдей, теледидарлық бақылау жүйелерiмен жабдықталуы керек.
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетін
болмаса халықаралық байланыс үшiн ашық кеден бақылауы
аймағында не әуежай аймағында орналасқан жеке
тұлғаларға жеке қарау жүргiзу тәртiбi туралы
нұсқаулық

17. Количество коридоров определяется таможенным органом.
18. К организации "зеленого и красного коридоров" применяются следующие требования:
1) коридоры в зависимости от плана здания пункта пропуска должны располагаться за пределами мест выдачи багажа;
2) технология таможенного контроля, включая досмотр, должна быть организована так, чтобы обеспечить следование физических лиц через зону таможенного контроля от места выдачи багажа до выхода (при прилете) и от места входа до места регистрации авиабилетов и багажа (при отлете);
3) направление движения по каждому коридору должно быть четко обозначено;
4) место входа в коридор должно быть обозначено поперечной полосой на полу шириной 10 сантиметров на ширину всего коридора, а также графическим символом в виде четырехугольника:
шириной 100 сантиметров, высотой 50 сантиметров;
периметр и диагональ (от верхнего правого угла к левому нижнему углу) символа обозначаются соответственно:
для "красного коридора" - красной линией шириной 10 сантиметров;
для "зеленого коридора" - зеленой линией шириной 10 сантиметров;
на площадь символа белого цвета наносится надпись на государственном, русском, английском языках соответственно:
для "зеленого коридора" - "Зеленый коридор";
для "красного коридора" - "Красный коридор".
19. Входы в "зеленый" и "красный" коридоры должны быть оборудованы стендами с информацией, содержащей условия выбора формы таможенного контроля, порядок таможенного оформления в каждом из них в том числе порядок заполнения пассажирской таможенной декларации с указанием перечня товаров, подлежащих обязательному письменному декларированию, и ответственности физических лиц за сокрытие от таможенного контроля либо недостоверное декларирование товаров, перемещаемых ими через таможенную границу Республики Казахстан.
20. Информация на стендах должна быть изложена на государственном, русском и английском языках, а также любом другом языке, использование которого таможенным органом будет признано целесообразным.
Таможенный орган обязан своевременно вносить необходимые изменения в информационные материалы.
21. Помещения или зоны пунктов пропуска, расположенные перед зонами
таможенного контроля должны быть оборудованы столами для заполнения бланков пассажирских таможенных деклараций с запасом бланков и образцами их заполнения.
22. Для консультирования физических лиц в информационной зоне должны находиться должностные лица таможенного органа, имеющие достаточный опыт практической работы.
23. "Зеленый" и "красный" коридоры, как правило, должны быть оснащены системами телевизионного наблюдения.
Согласована                                Утверждена
Министр государственных                    Приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан               комитета Министерства
от 15.02.2001 года                         государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года
N 54
Инструкция
о порядке проведения личного досмотра физических лиц,
следующих через таможенную границу Республики Казахстан либо
находящихся в зоне таможенного контроля либо транзитной зоне
аэропорта, открытого для международного сообщения

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн болмаса халықаралық байланыс үшiн ашық кеден бақылауы аймағында не әуежай аймағында орналасқан жеке тұлғаларға жеке қарау жүргiзудiң тәртiбi туралы нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасындағы Кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) 212-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн жеке тұлғаларға жеке қарау жүргiзу үшiн негiздi, оның тәртiбiн және оны өткiзудiң хаттама нысанын айқындайды.
Нұсқаулық Қазақстан Республикасы кеден органдарының барлық лауазымды тұлғаларының орындауы үшiн мiндеттi.
2. Жеке қарау кеден бақылауының айрықша нысаны болып табылады және Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн болмаса халықаралық байланыс үшiн ашық кеден бақылауы аймағында немесе халықаралық әуежайдың транзиттi аймағында орналасқан жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының кеден органдарына бақылау жүктелген Қазақстан Республикасының заңдарын немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын бұзу объектiлерi болып табылатын тауарларды өзiнде жасырады және бермейдi деген негiз болған кезде кеден органының бастығы немесе оның орнын ауыстыратын лауазымды тұлғаның шешiмi бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
3. Жеке қарауға азаматтығына қарамастан кез-келген жеке тұлға ұшырауы мүмкiн.
Кеден iсi туралы заңның 211-бабына, сондай-ақ Әкiмшiлiк тәртiп бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасы Кодексiнiң   693-бабына сәйкес жеке қарау жүргiзуден босатылған тұлғалар жеке қарауға ұшырауы мүмкiн емес.
4. Кеден органының бастығы (оның орнын ауыстыратын тұлға) қабылдаған айқындалған жеке тұлғаға жеке қарау жүргiзу туралы шешiм жеке тұлға берген кеден декларациясына болмаса кеден органының лауазымды тұлғасының рапортына бұрыштама қою жолымен жазбаша түрде ресiмделедi не жеке актiмен ресiмделедi. Шешiмде жеке қарау жүргiзу тапсырылған кеден органының нақты лауазымды тұлғасы көрсетiлуi қажет. Шешiмнiң көшiрмесi жеке қараудағы тұлғаға тапсырылады.
5. Жеке қарауды куәгердiң, ал қажеттiлiк кезде мамандар, соның iшiнде аудармашы және бiлiктi медицина қызметкерiнiң қатысуы кезiнде кеден органының бастығы (оның орнын ауыстыратын тұлға) тағайындаған кеден органының лауазымды тұлғасы жүргiзедi.
Кәмелетке толмаған немесе қабiлетсiз тұлғаны жеке қарау оның заңды өкiлдерiнiң (ата-аналары, асырап алушылары, қорғаншылары, қамқоршылары) немесе оны алып жүретiн тұлғалардың қатысуымен жүргiзiледi.
Оған қатыспайтын және оған қатысы жоқ тұлғалардың жеке қарау кезiнде қатысуына тыйым салынады.

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о порядке проведения личного досмотра физических лиц, следующих через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся в зоне таможенного контроля либо транзитной зоне аэропорта, открытого для международного сообщения (далее - Инструкция) в соответствии со статьей 212  Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле), определяет основания для проведения личного досмотра лиц, следующих через таможенную границу Республики Казахстан, его порядок и форму протокола его проведения.
Инструкция обязательна для исполнения всеми должностными лицами таможенных органов Республики Казахстан.
2. Личный досмотр является исключительной формой таможенного контроля и может быть проведен по решению начальника таможенного органа или должностного лица, его замещающего при наличии оснований полагать, что физическое лицо, следующее через таможенную границу Республики Казахстан либо находящееся в зоне таможенного контроля или транзитной зоне международного аэропорта, скрывает при себе и не выдает товары, являющиеся объектами нарушения законодательства Республики Казахстан или международных договоров Республики Казахстан, контроль за исполнением которых возложен на таможенные органы Республики Казахстан.
3. Личному досмотру может быть подвергнуто любое физическое лицо независимо от гражданства.
Не могут быть подвергнуты личному досмотру лица, освобожденные от проведения личного досмотра в соответствии со статьей 211  Закона о таможенном деле, а также статьей 693  Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
4. Решение о проведении личного досмотра определенного физического лица, принятое начальником таможенного органа (лицом, его замещающим), оформляется письменно путем наложения резолюции на таможенной декларации, поданной физическим лицом, либо на рапорте должностного лица таможенного органа, либо оформляется отдельным актом. В решении должно быть указано конкретное должностное лицо таможенного органа, которому поручено проведение личного досмотра. Копия решения вручается досматриваемому лицу.
5. Личный досмотр проводится должностным лицом таможенного органа, назначенным начальником таможенного органа (лицом, его замещающим), при участии понятых, а при необходимости специалистов, в том числе переводчика и медицинского работника.
Личный досмотр несовершеннолетнего или недееспособного лица проводится в присутствии его законных представителей (родители, усыновители, опекуны, попечители) либо лиц, их сопровождающих.
Присутствие при личном досмотре лиц, не участвующих в нем и не имеющих к нему отношения, запрещается.

6. Жеке қарауға қатысатын тұлғалар, соның iшiнде куәгерлер қаралатын тұлғамен бiрге кәмелетке толғандар және бiр жыныста болуы қажет.
7. Қаралатын тұлғаның денесін қарауды медицина қызметкерi жүзеге асырады.
8. Жеке қарау жеке тұлғаның өзiнде жасырылған тауарларды қолға түсіру үшiн қажетті шектерде қаралатын тұлғаның жеке басының еркiн кемсiтудi және денсаулығына залал келтiрудi және мүлкiне заңсыз залалды болдырмайтын сыпайы нысанда жүргiзiлуi қажет.
Кеден iсi туралы заңның 424-бабына сәйкес кеден органдары лауазымды тұлғаларының заңсыз әрекеттерi нәтижесiнде қаралатын тұлғаға келтiрiлген шығындар немесе залалдар өтеледi.
9. Жеке қарауды жүргiзу жөнiндегi кеден органдары лауазымды тұлғаларының әрекеттерiне Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қаралатын тұлғаның шағымдануына болады.
10. Кеден iсi туралы заңның 212-бабына сәйкес қаралатын тұлға адвокаттың қызметiн пайдалануға құқылы.
2. Жеке қарауға қатысатын тұлғалар.
Олардың құқықтары мен мiндеттерi
11. Жеке қарауды жүргiзуге қаралатын жеке тұлғаның туысқаны болып табылатын немесе жеке қараудың айқындалған нәтижелерiне ол жеке, тiкелей немесе жанама мүдделi деп санауға мүмкiндiк беретiн өзге де жағдайлары бар Қазақстан Республикасының кеден органдарының лауазымды тұлғасына жол берiлмейдi.
12. Жеке қарауды кеден органдары лауазымды тұлғасының жүргiзу мүмкiндiгiне жол бермейтiн жағдайлар бар кезде КББ, КБ, кеден бастығы немесе оның орнын ауыстыратын лауазымды тұлға жаңа шешiммен жеке қарауды жүргiзудi кеден органының басқа лауазымды тұлғасына жеке қарауды тапсырады.
Сол негiздерде көрсетiлген кеден органының лауазымды тұлғасына қаралатын тұлға, ал кәмелетке толмаған немесе қабiлетсiз тұлғаны жеке қарау кезiнде - оның заңды өкілдерi оны алып жүретiн тұлға бас тартуы мүмкiн. Бас тарту туралы өтiнiш себептi болуы керек. Бас тарту туралы өтiнiштi кеден органының бастығы (оның орнын ауыстыратын тұлға) қарайды. Бас тарту туралы өтiнiштi беру кезiнде жеке қарау iсi тоқтатыла тұрады.
13. Жеке қарау жүргiзу тапсырылған кеден органының лауазымды тұлғасы:
1) жеке қарау туралы шешiмдi нақты және мерзiмiнде орындауға;
2) жеке қарау басталу алдында жеке тұлғаға аталған шешiм туралы жариялауға, жеке қарау жүргiзу туралы кеден органы бастығының (оның орнын ауыстыратын тұлғаның) шешiмiмен оны таныстыруға және жеке қарауды жүргiзу туралы шешiмнiң көшiрмесiн тапсыруға, оны құқықтары мен мiндеттерiмен таныстыруға және жасырылған тауарларды өз еркiмен берудi ұсынуға;

6. Лица, участвующие в личном досмотре, в том числе и понятые, должны быть совершеннолетними и одного пола с досматриваемым лицом.
7. Обследование тела досматриваемого лица осуществляется медицинским работником.
8. Личный досмотр должен проводиться в корректной форме, исключающей унижение личного достоинства и причинение вреда здоровью и неправомерного вреда имуществу досматриваемого лица, в пределах, необходимых для обнаружения скрытых физическим лицом при себе товаров.
В соответствии со статьей 424 Закона о таможенном деле убытки или вред, причиненный досматриваемым лицам в результате неправомерных действий должностных лиц таможенных органов возмещается.
9. Действия должностных лиц таможенных органов по проведению личного досмотра могут быть обжалованы досматриваемым лицом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. В соответствии со статьей 212 Закона о таможенном деле досматриваемое лицо вправе пользоваться услугами адвоката.
2. Лица, участвующие в личном досмотре. Их права и обязанности
11. К проведению личного досмотра не допускается должностное лицо таможенного органа, являющееся родственником досматриваемого физического лица, или имеются иные обстоятельства, позволяющие считать, что оно лично, прямо или косвенно, заинтересовано в определенных результатах личного досмотра.
12. При наличии обстоятельств, исключающих возможность проведения должностным лицом таможенного органа личного досмотра, начальник ГТУ, ТУ, таможни или должностное лицо, его замещающее, новым решением поручает проведение личного досмотра другому должностному лицу таможенного органа.
На тех же основаниях указанному должностному лицу таможенного органа может быть заявлен отвод досматриваемым лицом, а при личном досмотре несовершеннолетнего или недееспособного лица - его законным представителем или сопровождающим его лицом. Заявление об отводе должно быть мотивированным. Заявление об отводе рассматривается начальником таможенного органа (лицом, его замещающим). При подаче заявления об отводе производство личного досмотра приостанавливается.
13. Должностное лицо таможенного органа, которому поручено проведение личного досмотра, обязано:
1) точно и в срок выполнить решение о проведении личного досмотра;
2) перед началом личного досмотра объявить физическому лицу об указанном решении, ознакомить его с решением начальника таможенного органа (лица, его замещающего) о проведении личного досмотра, ознакомить с его правами и обязанностями и предложить добровольно выдать скрываемые товары;

3) жеке қарауға қатысатын барлық тұлғаларға олардың құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiруге;
4) жеке қарау жүргiзу туралы Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын және осы Нұсқаулықтың ережелерiн сақтауға;
5) белгiленген нысан бойынша жеке қарау хаттамасын жасауға;
6) жеке қарау хаттамасымен қаралатын тұлғаны таныстыруға мiндеттi.
14. Куәгерлер ретiнде (екi тұлға санында) қарау нәтижелерiне мүдделi емес Қазақстан Республикасының кез-келген азаматтары (көлiк қызметкерлерi, жолаушылар және басқалары) шақырылуы мүмкiн.
15. Куәгерлер:
1) қаралатын тұлғадан алынған заттарды қарау кезiнде қатысуға;
2) жеке қарау хаттамасына енгiзiлуге жататын жүргiзiлген iс-әрекеттерi жөнiнде ескертулердi жасауға құқылы.
16. Жеке қарауды жүргiзуге Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды тұлғасы тартатын медицина қызметкерi:
1) оның өмiрi мен денсаулығына залал келтiрместен қаралатын тұлғаның денесiн қарауды жеке өзi жүргiзедi;
2) қаралатын тұлғаның денесiн қарау себебi бойынша түсiнiктер бередi;
3) оның қатысуымен рәсiмделетiн жеке қарау хаттамасының және басқа да құжаттардың мазмұнын өз қолымен куәландырады.
17. Медицина қызметкерi:
1) жеке қарау хаттамасымен танысуға және қаралатын тұлғаның денесiн қарауға қатысты бөлшекте ескертулер жасауға;
2) қажеттiлiк жағдайында қаралатын тұлғаның өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiпсiз және оған залал келтiрмейтiн техникалық құралдарды (мысалы: медицина аспаптары және жабдық пен басқалары) қолдануға құқылы.
18. Жеке қарау жүргiзуге қатысуға Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды тұлғасы тартатын маман:
1) жеке қарау жүргiзетiн кеден органының лауазымды тұлғасы нұсқамалармен дәл жүруге;
2) қаралатын тұлға жасыратын заттарды табу және алудың барысы мен нәтижелерiн оны тiркеу үшiн өзiнiң арнайы бiлiмi мен дағдыларын пайдалана отырып жеке қарауға (осы Нұсқаулықтың 27-тармағында көрсетiлген кезеңдерден басқа) қатысуға;
3) тауарларды жасырудың мүмкін болатын орындары мен тәсiлдерiн жеке қарауды жүргiзетiн кеден органы лауазымды тұлғасының назарын аудартуға және оларды табу тәсiлi туралы нұсқамалар беруге;
4) олардың орындалатын iс-әрекеттерi жөнiнде түсiнiктер беруге;
5) жеке қарау хаттамасына және қажеттiлiк жағдайында оның қатысуымен рәсiмделетiн басқа да құжаттарға қол қоюға мiндеттi.
19. Маман:
1) жеке қарауды жүргiзетiн кеден органының лауазымды тұлғасының рұқсатымен қаралатын тұлғаға сұрақтар қоюға;
2) ғылыми-техникалық құралдарды және жасырылған заттарды табу мен алу үшiн әдiстердi пайдалануға, бұл ретте өтiнiш жасауға;

3) разъяснить всем участвующим в личном досмотре лицам их права и обязанности;
4) обеспечить строгое соблюдение требований законодательства Республики Казахстан о проведении личного досмотра и положений настоящей Инструкции;
5) составить протокол личного досмотра по установленной форме;
6) ознакомить досматриваемое лицо с протоколом личного досмотра.
14. В качестве понятых (в количестве двух) могут быть приглашены любые, не заинтересованные в результатах досмотра граждане Республики Казахстан (транспортные служащие, пассажиры и другие).
15. Понятые вправе:
1) присутствовать при осмотре предметов, изъятых у досматриваемого лица;
2) делать по поводу произведенных действий замечания, которые подлежат занесению в протокол личного досмотра.
16. Медицинский работник, привлекаемый должностным лицом таможенного органа Республики Казахстан к проведению личного досмотра:
1) лично проводит обследование тела досматриваемого лица без причинения вреда его жизни и здоровью;
2) дает пояснения по поводу осмотра тела досматриваемого лица;
3) заверяет своей подписью содержание протокола личного досмотра и других документов, оформляемых с его участием.
17. Медицинский работник вправе:
1) знакомиться с протоколом личного досмотра и делать замечания в части, касающейся обследования тела досматриваемого лица;
2) применять при необходимости технические средства (например: медицинские приборы и оборудование и другое), безопасные для жизни и здоровья досматриваемого лица и не причиняющие ему ущерба.
18. Специалист, привлекаемый должностным лицом таможенного органа Республики Казахстан к участию в проведении личного досмотра должен:
1) точно следовать указаниям должностного лица таможенного органа, проводящего личный досмотр;
2) участвовать в личном досмотре (за исключением периода, указанного в пункте 27 настоящей Инструкции), используя свои специальные знания и навыки для фиксации его хода и результатов, обнаружения и изъятия предметов, скрываемых досматриваемым лицом;
3) обращать внимание должностного лица таможенного органа, проводящего личный досмотр, на возможные места и способы сокрытия товаров и давать рекомендации о способе их обнаружения;
4) давать пояснения по поводу выполняемых им действий;
5) подписывать протокол личного досмотра и, в случае необходимости, другие документы, оформляемые с его участием.
19. Специалист вправе:
1) с разрешения должностного лица таможенного органа, проводящего личный досмотр, задавать вопросы досматриваемому лицу;
2) использовать научно-технические средства и методы для обнаружения и изъятия сокрытых предметов, делать при этом заявления;

3) бақылау, өлшеу және зерттеу жүргiзуге;
4) арнайы бiлiмдер мен дағдыларды талап ететiн мәселелер бойынша жеке қарауды жүргiзетiн кеден органының лауазымды тұлғасына кеңестер беруге;
5) хаттамаға оларды мiндеттi түрде енгiзумен олар қол қоятын құжаттардың мазмұны туралы ескертулер жасауға құқылы.
20. Егер қаралатын тұлға мемлекеттiк немесе орыс тiлiн бiлмесе жеке қарауға қатысу үшiн аудармашы тартылады.
21. Аудармашы оның барлық кезеңдерiнде (осы Нұсқаулықтың 27-тармағында көрсетiлген кезеңдерден басқа) жеке қарауға қатысады. Осы Нұсқаулықтың 27-тармағында көрсетiлген жеке қарау кезеңiнде аудармашының қатысуы қаралатын тұлғаның талап етуi бойынша мүмкiн.
22. Қаралатынның келiсiмiмен кеден органының лауазымды тұлғасы аудармашы ретiнде тартылуға жол берiледi.
23. Аудармашы оған тапсырылған аударманы дәл және толық орындау қажет.
24. Жеке қарау барысында қаралатын тұлға жеке қарауды жүргiзетiн Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды тұлғасының заңды талаптарын орындауға мiндеттi және мыналарға:
1) жеке қарау жүргiзу туралы кеден органы бастығының немесе оның орнын ауыстыратын лауазымды тұлғаның жеке қарауды жүргiзу туралы шешiмiнiң көшiрмесiн талап етуге;
2) өз құқықтары мен мiндеттерiмен танысуға;
3) алып кетудi көрсетуге;
4) түсiнiктемелер беруге, өтiнiш беруге;
5) оны жасаудың аяқталуы бойынша жеке қарау хаттамасымен танысуға және оның мазмұны бойынша ескертулер жасауға;
6) ана тiлiмен немесе ол бiлетiн басқа да тiлдi, сондай-ақ аудармашының қызметiн пайдалануға;
7) жеке қарау жүргiзу аяқталуы бойынша, егер жеке қарау жүргiзу кезінде өз құқықтары мен заңды мүдделері тапталған деп санаса, кеден органының лауазымды тұлғасының іс-әрекеттеріне шағымдануға құқығы бар.
3. Жеке қарауды жүргiзу кезеңдерi
25. Жеке қарау үш кезеңде жүргiзiледi.
26. Бiрiншi кезең (дайындық) жеке қарауды жүргiзу туралы кеден органы бастығының (оның орнын ауыстыратын тұлғаның) шешiмiн жеке тұлғаға жариялаудан басталады. Дайындық кезеңiнде кеден органының лауазымды тұлғасы жеке тұлғаны жеке қарауды жүргiзу туралы кеден органы бастығының (оның орнын ауыстыратын тұлғаның) шешiмiмен таныстырады, жеке қарауды жүргiзу туралы шешiмнiң көшiрмесiн тапсырады, куәгерлердiң қатысуымен оның құқықтары мен мiндеттерi тұлғаға түсiндiрiледi, сондай-ақ кеден бақылауынан жасырылған тауарларды өз еркiмен беру ұсынылады.
27. Екiншi кезеңде - тiкелей жеке бақылау жүргiзiледi. Кеден органының лауазымды тұлғасы жеке тұлғаға тiкелей жеке бақылаудың басталуы туралы хабарлайды. Осы кезеңде жеке тұлғаның заттары, киiмдерi мен денесiн қарау, қажеттiлiк жағдайында оларды зерттеу жүзеге асырылады.
Маман (бiлiктi медицина қызметкерiнен басқа) мен аудармашы қаралатын тұлғаның денесiн қарау жүргiзiлетiн үй-жайда, сондай-ақ тұлға денелiк киiмде немесе киiмсiз орналасқан уақытта қатыспауы тиiс. Аталған үй-жайда осы уақытта суретке түсiру, киноға түсiру, бейне жазбаға жол берiлмейдi.

3) проводить наблюдения, измерения и исследования;
4) давать консультации должностному лицу таможенного органа, проводящему личный досмотр, по вопросам, требующим специальных знаний и навыков;
5) делать замечания о содержании подписываемых им документов с обязательным занесением их в протокол.
20. Если досматриваемое лицо не владеет государственным или русским языком, для участия в личном досмотре привлекается переводчик.
21. Переводчик участвует в личном досмотре на всех его этапах (за исключением периода, указанного в пункте 27 настоящей Инструкции). Присутствие переводчика в период личного досмотра, указанного в пункте 27 настоящей Инструкции, возможно по требованию досматриваемого лица.
22. С согласия досматриваемого допускается привлечение в качестве переводчика сотрудника таможенного органа.
23. Переводчику следует выполнять точно и полно порученный ему перевод.
24. Досматриваемое лицо в ходе личного досмотра обязано выполнять законные требования должностного лица таможенного органа, проводящего личный досмотр, и имеет право:
1) получить копию решения о проведении личного досмотра начальника таможенного органа или лица, его замещающего, о проведении личного досмотра;
2) ознакомиться со своими правами и обязанностями;
3) заявлять отводы;
4) давать объяснения, заявлять ходатайства;
5) знакомиться с протоколом личного досмотра по окончании его составления и делать замечания по его содержанию;
6) пользоваться родным языком или другим языком, которым оно владеет, а также услугами переводчика;
7) по окончании проведения личного досмотра обжаловать действия должностных лиц таможенного органа, если считает ущемленными свои права и законные интересы при проведении личного досмотра.
3. Этапы проведения личного досмотра
25. Личный досмотр проводится в три этапа.
26. Первый этап (подготовительный) начинается с объявления физическому лицу решения начальника таможенного органа (лица, его замещающего) о проведении личного досмотра. На подготовительном этапе должностное лицо таможенного органа знакомит физическое лицо с решением начальника таможенного органа (лица, его замещающего) о проведении личного досмотра и вручает копию решения о проведении личного досмотра, лицу разъясняются его права и обязанности в присутствии понятых, а также предлагается добровольно выдать товары, сокрытые от таможенного контроля.
27. Второй этап - этап непосредственного личного досмотра. Должностное лицо таможенного органа объявляет физическому лицу о начале непосредственного личного досмотра. На данном этапе осуществляется досмотр вещей, одежды и тела физического лица, при необходимости, их исследование.
Специалист (кроме медицинского работника) и переводчик не должны присутствовать в помещении, в котором проводится обследование тела досматриваемого лица, а также в то время, когда лицо находится в нательном белье либо без одежды. Производство фото-, киносъемки и видеозаписи в это время в указанном помещении не допускается.

28. Үшiншi кезең - аяқтаушы. Осы кезеңде жеке қарау құжатты рәсiмделу жүзеге асырылады. Құжатты рәсiмделу Кеден iсi туралы заңның 212-бабына және Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасы Кодексiнiң 626-бабына сәйкес жеке қарау хаттамасында жасалады.
4. Жеке қараудың дайындық кезеңi
29. Кеден органының лауазымды тұлғасы оған байланысты жеке қарауды жүргiзу ниетi туралы жеке тұлғаға хабарлайды, жеке қарауды жүргiзу туралы кеден органы бастығының (оның орнын ауыстыратын тұлғаның) шешiмiмен таныстырып, жеке Қарауды жүргiзу туралы шешiмнiң көшiрмесiн тапсырады.
30. Жеке қарауды жүргiзу туралы шешiммен жеке тұлға танысу фактiсi жеке қарауды жүргiзу туралы шешiмге тиiстi жазба жолымен аталған тұлға куәландырылады. Осындай әрекеттердi жасаудан бас тартқан жағдайда, жеке қарауды жүргiзу туралы шешiм жариялаған Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды тұлғасының қолымен куәландырылған жеке қарау жүргiзу туралы шешiмге белгi қойылады.
31. Жеке бақылауды жүргiзуге тағайындалған кеден органы лауазымды тұлғасының Кеден iсi туралы заңға және осы Нұсқаулыққа қайшы келмейтiн кез-келген өкiмi немесе талабы жеке қарауды жүргiзу туралы шешiммен жеке тұлғаны таныстыруды куәландыру сәтiнен оны жүргiзу және ресiмдеу үшiн уақыты, орны, тәсiлi және рәсiмi туралы оған қатысты жеке бақылау жүргiзiлген жеке тұлға үшiн мiндеттi.
Жеке қарауды жүргiзуге тағайындалған кеден органы лауазымды тұлғасының заңды өкiмiне немесе талабына бағынбау жауапкершілік Кеден iсi туралы заңның 413-бабында көзделген кеден ережелерiн бұзу туралы хаттаманың жеке тұлғаға қатысты жасалуы үшiн негiз болып табылады.
Жеке қарау жүргiзуде кеден органының лауазымды тұлғасына қарсылық көрсету Кеден iсi туралы заңның 327-бабында көзделген тәртiпте және мерзiмде жеке тұлғаны әкiмшiлiк ұстау үшiн негiз болып табылады.
32. Жеке қарау жүргiзу туралы шешiммен жеке тұлға танысқаннан кейiн тұлға жеке қарау жүргiзу үшiн үй-жайға кiргiзiледi, онда куәгерлердiң қатысуымен оған оның құқықтары мен мiндеттерi түсiндiрiледi.
33. Дәлелдi бас тартудағы жеке тұлғаның өтiнiшi жағдайында кеден органының лауазымды тұлғасы енгiзiлген бас тартуды кеден органының бастығына (оның орнын ауыстыратын тұлғаға) ұсынады, одан кейiн тұлғаны көрсетiлген бас тарту шешiмiне қатысты қабылданған шешiммен таныстырылып, шешiмнiң көшiрмесi қаралатын тұлғаға тапсырылады.

28. Третий этап - завершающий. На данном этапе осуществляется документальное оформление личного досмотра. Документальное оформление заключается в составлении протокола личного досмотра в соответствии со статьей 212 Закона о таможенном деле и статьей 626  Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
4. Подготовительный этап личного досмотра
29. Должностное лицо таможенного органа объявляет физическому лицу о намерении провести в отношении него личный досмотр, знакомит с решением начальника таможенного органа (лица, его замещающего) о проведении личного досмотра и вручает копию решения о проведении личного досмотра.
30. Факт ознакомления физического лица с решением о проведении личного досмотра удостоверяется указанным лицом путем соответствующей надписи на решении о проведении досмотра. В случае отказа от совершения таких действий об этом делается отметка на решении о проведении личного досмотра, удостоверяемая подписью должностного лица таможенного органа Республики Казахстан, объявившего решение о проведении личного досмотра.
31. С момента ознакомления физическим лицом с решением о проведении личного досмотра любое, не противоречащее Закону о таможенном деле и настоящей Инструкции распоряжение или требование должностного лица таможенного органа, назначенного проводить личный досмотр, о времени, месте, способе и процедуре его проведения и оформления является обязательным для физического лица, в отношении которого производится личный досмотр.
Неповиновение законному распоряжению или требованию должностного лица таможенного органа, назначенного проводить личный досмотр, является основанием для составления в отношении физического лица протокола о нарушении таможенных правил, ответственность за которое предусмотрена
статьей 413 Закона о таможенном деле.
Оказание сопротивления должностному лицу таможенного органа в проведении личного досмотра является основанием для административного задержания физического лица в порядке и на срок, предусмотренный статьей 327 Закона о таможенном деле.
32. После ознакомления физического лица с решением о проведении личного досмотра лицо препровождается в помещение для производства личного досмотра, где в присутствии понятых ему разъясняются его права и обязанности.
33. В случае заявления физическим лицом мотивированного отвода должностное лицо таможенного органа доводит его до сведения начальника таможенного органа (лица, его замещающего), знакомит лицо с принятым в отношении заявленного отвода решением и выдает копию решения досматриваемому лицу.

34. Тұлғаға кеден бақылауынан жасырылған тауарларды өз еркiмен беру ұсынылады. Берiлген тауарлар жеке қарауға қатысатын тұлғаларға ұсынылады.
35. Егер тұлға жасырылған тауарларды өз еркiмен бас тартқан жағдайда болмаса егер кеден органы лауазымды тұлғасының осындай тауарларды бергеннен кейiн жеке тұлға кеден бақылауынан қандай-да бiр тауарларды жасырады деген дәлелдi негiз бар болса, кеден органы лауазымды тұлғасы тұлғаның тiкелей жеке қарауына көшедi.
5. Жеке қарауды жүргiзу тәртiбi
36. Қарауға қатысатын тұлғалардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында оны жүргiзу басталғанға дейiн ауызша нысанда қаралатын тұлғада оқпен атылатын, газ бен суық қару және шабуыл жасау үшiн жарамды өзге де заттар мен бұйымдардың жоқтығына көз жеткiзу қажет.
37. Жеке қарау санитарлық-гигиеналық талаптарға жауап беретiн Қазақстан Республикасы кеден органының осы мақсат үшiн арнайы жабдықталып бөлiнген үй-жайында жүргiзiледi.
Жеке қарау санитарлық-гигиеналық талаптарға жауап беретiн бөлiнген аэропорт, вокзал, көлiк құралдарында (каюта, купе және басқасы), сондай-ақ көлiк ұйымдарының, құқық қорғау және Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттiк органдардың бөлiнген үй-жайларында жүргiзiлуi мүмкiн.
38. Жеке қарау жүргiзiлетiн үй-жайда жеке тұлғаны ертiп жүру кезiнде жүру кезiнде аталған тұлға өзiнде бар тауарларды, заттарды, құжаттарды лақтырып жiбермеу немесе жойып жiбермеу үшiн бақылау қамтамасыз етiлуi қажет.
39. Жеке қарау жүргiзiлетiн үй-жай куәгерлердiң қатысуымен Қазақстан Республикасының кеден органы лауазымды тұлғасы алдын-ала қарауы тиiс. Қабырғалас үй-жайлардағы есiктер, терезелер, иллюминаторлар тығындалып жабылуы, шабуыл жасау қаруы ретiнде пайдаланылуы мүмкiн заттар алып тасталуы қажет.
40. Жеке қарау жүргiзiлетiн үй-жайға бөгде тұлғалардың енуi және жеке қарау жүргiзу үшiн олардың бақылау мүмкiндiгi болмауы қажет.
41. Бiр үй-жайда бiр уақытта бiрнеше тұлғаның жеке қарауына тыйым салынады.
42. Жеке қарауды жүргiзетiн кеден органы лауазымды тұлғасының өкiмiнде қаралатын тұлғада бар киiмдi, аяқ киiмдi және басқа да заттарды толық зерттеу үшiн қажеттi аспаптар, құрал-жабдықтар және қарайтын техникалық заттар болуы қажет.
43. Жеке қарау барысында:
1) қаралатын тұлғадағы бар барлық ұсақ заттар қаралады (арқан, қолшатыр, портмоне, оттық, автоқалам, портсигар және тағысын тағылар);

34. Лицу предлагается добровольно выдать товары, скрытые от таможенного контроля. Выданные товары предъявляются лицам, участвующим в личном досмотре.
35. В случае, если лицо отказалось добровольно выдать сокрытые товары, либо если после выдачи таких товаров у должностного лица таможенного органа имеются достаточные основания полагать, что физическое лицо продолжает скрывать какие-либо товары от таможенного контроля, должностное лицо таможенного органа переходит к непосредственному личному досмотру лица.
5. Порядок проведения личного досмотра
36. В целях обеспечения безопасности лиц, участвующих в досмотре, до начала его проведения, в устной форме необходимо убедиться в отсутствии у досматриваемого лица огнестрельного, газового и холодного оружия и иных веществ и предметов, пригодных для нападения.
37. Личный досмотр проводится в специально оборудованном для этих целей изолированном помещении таможенного органа Республики Казахстан, отвечающем санитарно-гигиеническим требованиям.
Личный досмотр может проводиться в изолированном, отвечающем санитарно-гигиеническим требованиям помещений аэропорта, вокзала, транспортного средства (каюте, купе и другое), а также в изолированном помещении транспортных организаций, правоохранительных и иных государственных органов Республики Казахстан.
38. При сопровождении физического лица в помещение, где будет проводиться личный досмотр, должен быть обеспечен контроль за тем, чтобы указанное лицо во время следования не выбросило либо не уничтожило находящиеся при нем товары, предметы, документы.
39. Помещение, в котором будет производиться личный досмотр, должно быть предварительно осмотрено должностным лицом таможенного органа в присутствии понятых. Двери в смежные помещения, окна, иллюминаторы должны быть закрыты на запоры, предметы, которые могут быть использованы в качестве орудия нападения, - удалены.
40. Доступ в помещение, где проводится личный досмотр, посторонних лиц и возможность наблюдения ими за проведением личного досмотра должны быть исключены.
41. Запрещается проводить личный досмотр нескольких лиц одновременно в одном помещении.
42. В распоряжении должностного лица таможенного органа, проводящего личный досмотр, должны быть необходимые инструменты, приборы и досмотровые технические средства для детального исследования одежды, обуви и других предметов, имеющихся у досматриваемого лица.
43. В ходе личного досмотра:
1) осматривают все мелкие предметы, имеющиеся у досматриваемого лица (трость, зонт, портмоне, зажигалка, авторучка, портсигар и другое);

2) қаралатын тұлғадан кезек-кезегiмен шешiлетiн үстiңгi киiм, аяқ киiм және бас киiм;
3) қаралатын тұлғаның денелiк киiмiнен жоғары барлық денесi жоғарыдан төмен қарай ұстап көрiнедi;
4) кезек-кезегiмен жоғарыдан төмен қарай қаралатын тұлғадан шешiлген денелiк киiм қаралады;
5) қаралатын тұлғаның денесi зерттеледi (шаштарын, қолының шынтақтарын, аяқтарының табандарын және басқалары).
44. Жеке қарау барысында қаралатын тұлғаның тәртiбiне тұрақты қадағалау жүргiзу, қаралатын тұлғада бар киiмнiң, аяқ-киiмнiң және заттардың белгiлерiне, денедегi таңғыштар мен дәкеден жасалған таңғыштарға айырықша көңiл аудара отырып жеке қараудың аралық қорытындыларын ескеру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн заңсыз сол немесе өзге де заттарды жасырудың сипатты тәсілдерiн ескеру қажет.
45. Киiмдi және аяқ-киiмдi қарау кезiнде ортапедиялық аяқ-киiмдерге, бас киiмдерге, сондай-ақ киiмнiң тiгiстерiне, жамауларына, қайырмаларына, иықшаларына, астарына, аяқ киiмнiң белдiгiне, қонышына, ұлтарағына, өкшесiне айырықша назар аудару қажет.
46. Жеке қарауға қатысатын тұлғалар қаралатын тұлғаның мүлкiне ұқыпты және дұрыс қарауы тиiс.
47. Қаралатын тұлғаның тауарларды өз еркiмен беруi жағдайында, егер аталған тұлға тағы да қандай-да бiр тауарларды жасырады деген онда жеткiлiктi болжам негiздерi жоқ болса, кеден органының лауазымды тұлғасы олардан алуды шектеуге құқылы. Осы шешiм жеке қарау хаттамасында көрсетiлуi қажет.
48. Өз еркiмен берiлген немесе жеке қарау кезiнде табылған тауарларды көру үшiн жеке қарауға қатысатын тұлғаларға ұсынады және қаралатын тұлға үшiн қолы жетпейтiн жерлерге қойылады.
49. Жеке қарау аяқталғаннан кейiн оны жүргiзген кеден органының лауазымды тұлғасы жеке қарау жүргiзiлген үй-жайды мұқият қарауға мiндеттi.
Жеке қарау басталғанға дейiн үй-жайда болмаған заттар табылған жағдайда, кеден органының лауазымды тұлғасы олардың кiмдiкi екенiн анықтау үшiн шаралар қабылдауы тиiс.
50. Жеке қарауға қатысқан тұлғаларға жеке қарау кезiнде белгiлi болған қаралатын тұлғаның физикалық ерекшелiктерi, қарау нәтижелерiн жаюға тыйым салынады.
6. Жеке қарауды құжатты ресiмдеу
51. Жеке тұлғаны жеке қарауды жүргiзу үшiн кеден органының бастығы немесе оның орнын ауыстыратын тұлға қол қойған жеке қарау жүргiзуге шешiмнiң (1-қосымша) бар болуы мiндеттi.
52. Жеке қарау аяқталғанан кейiн кеден органының лауазымды тұлғасы белгіленген нысан бойынша жеке қарау хаттамасын (2-қосымша) жасайды.
Хаттаманың көшiрмесiн қаралатын тұлғаға болмаса оның заңды өкіліне қолхатпен тапсырылады.

2) осматривают верхнюю одежду, обувь и головной убор, последовательно снятые с досматриваемого лица;
3) ощупывают поверх нательного белья все тело досматриваемого лица сверху вниз;
4) осматривают нательное белье, снятое с досматриваемого лица, последовательно сверху вниз;
5) обследуют тело досматриваемого лица (осматривают волосы, кисти рук, ступни ног и другое).
44. В ходе личного досмотра необходимо вести постоянное наблюдение за поведением досматриваемого лица, учитывать промежуточные результаты личного досмотра, обращая особое внимание на следы ремонта одежды, обуви и предметов, имеющихся у досматриваемого лица, наличие повязок и бинтов на его теле, а также учитывать характерные способы сокрытия тех или иных предметов, незаконно перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан.
45. При осмотре одежды и обуви особое внимание следует обращать на ортопедическую обувь, головной убор, а также на швы, заплаты, манжеты, плечики, подкладку одежды, пояса, голенища, стельки, каблуки обуви.
46. Лица, участвующие в личном досмотре, обязаны бережно и аккуратно обращаться с имуществом досматриваемого лица.
47. В случае добровольной выдачи досматриваемым лицом товаров должностное лицо таможенного органа вправе ограничиться их изъятием, если у него нет достаточных оснований полагать, что указанное лицо скрывает еще какие-либо товары. Данное решение должно быть отражено в протоколе личного досмотра.
48. Выданные добровольно или обнаруженные при личном досмотре предметы предъявляют лицам, участвующим в личном досмотре, для обозрения и складывают вне пределов досягаемости досматриваемого лица.
49. По окончании личного досмотра должностное лицо таможенного органа, проводившее его, обязано внимательно осмотреть помещение, в котором проводился личный досмотр.
При обнаружении предметов, которых не было в помещении до начала
личного досмотра, должностное лицо таможенного органа должно принять меры для установления их принадлежности.
50. Лицам, участвовавшим в личном досмотре, запрещается разглашать результаты досмотра, физические особенности досматриваемого лица, ставшие известными при личном досмотре.
6. Документальное оформление личного досмотра
51. Для проведения личного досмотра физического лица обязательно наличие разрешения на проведение личного досмотра (приложение 1), подписанное начальником таможенного органа или лицом, его замещающим.
52. По завершении личного досмотра должностное лицо таможенного органа составляет протокол личного досмотра по установленной форме (приложение 2).
Копию протокола вручают под расписку досматриваемому лицу, либо его законному представителю.

3. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өтетiн тауарларын кедендiк ресiмдеудi Қазақстан Республикасының кеден шекарасында орналасқан кеден органдары жеке тұлғалар тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тiкелей алып өткен кезде жүргiзедi.
4. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өтетiн тауарларын кедендiк ресiмдеуге мүмкiндiк болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының кеден шекарасында орналасқан кеден органдары кедендiк ресiмдеудi тауарларды Қазақстан Республикасына әкелу кезiнде нысаналы кеден органында болмаса тауарларды Қазақстан Республикасынан әкету кезiнде шығарылатын кеден органында жүргiзуi мүмкiн.
5. Осы Ереженiң мақсаттары үшiн мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) иесiмен жөнелтiлетiн жүк - Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн жеке тұлғаның тiкелей алып өтетiн тауарлары;
2) иесiз жөнелтiлетiн жүк - Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн жеке тұлғаның тасымалдаулары (жүк түбiршегi, үстемесi, коносаментi және басқа құжаттар бойынша) туралы жасалған шарт бойынша тасымалдаушының Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өтетiн тауарлары.
2. Тауарларды жолаушы кеден декларациясын пайдаланып
декларациялау тәртiбi
6. Жеке тұлғалардың алып өтетiн тауарларын он алты жасқа толған (отандық немесе шетелдiк) тұлға декларациялайды.
Он алты жасқа толмаған жеке тұлғалардың алып өтетiн тауарларын жасы кәмелетке толған, кәмелетке толмаған тұлғаның атынан сөйлеуге өкiлетi бар оларды iлестiрiп жүрген тұлға декларациялайды.
7. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өтетiн осы Ереженiң 1 қосымшасының тiзiмiне сәйкес мiндеттi жазбаша декларациялауға жататын тауарларды декларациялау осы ереженiң 2 қосымшасына екi данада жолаушы жүк декларациясында олар туралы мәлiметтi хабарлау жолымен жүргiзiледi.
Егер декларацияға жеке тұлғаның алып өтетiн барлық тауарлары туралы мәлiметтер сыймаған жағдайда, нысаны және пайдалану тәртiбi осы Ережелермен белгiленетiн декларацияның қосымша парақтары пайдаланылады.
8. Тауарларын Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өтетiн әрбiр жеке тұлғаға жазбаша нысанда декларациялауға мүмкiндiк берiлуi керек.
9. Жеке тұлғалардың белгiленген жазбаша нысан бойынша мiндеттi түрде жазбаша декларациялауға жататын тауарлардың болуы туралы мәлiметтердi декларацияламауы олардың Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы алып өтетiн қол жүктерiнде және жүктерiнде осындай тауарлардың болмауы туралы хабарланғаны сияқты қаралады.

3. Таможенное оформление товаров, перемещаемых физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан, производится таможенными органами, расположенными на таможенной границе Республики Казахстан при непосредственном перемещении физическими лицами товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан.
4. В случае невозможности таможенного оформления товаров, перемещаемых физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан, таможенными органами, расположенными на таможенной границе Республики Казахстан, таможенное оформление может производиться в таможенном органе назначения при ввозе товаров в Республику Казахстан, либо в таможенном органе отправления при вывозе товаров из Республики Казахстан.
5. Для целей настоящих Правил используются следующие понятия:
1) сопровождаемый багаж - товары, непосредственно перемещаемые физическим лицом, следующим через таможенную границу Республики Казахстан;
2) несопровождаемый багаж - товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан перевозчиком по договору перевозки (по багажной квитанции, накладной, коносаменту и другим документам), заключенным с физическим лицом, следующим через таможенную границу Республики Казахстан.
2. Порядок декларирования с использованием
пассажирской декларации
6. Товары, перемещаемые физическими лицами, декларируются лицами (отечественными или иностранными), достигшими шестнадцатилетнего возраста.
Товары, перемещаемые физическими лицами, не достигшими шестнадцатилетнего возраста, декларируются сопровождающими их лицами, достигшими совершеннолетия, имеющими полномочия выступать от имени несовершеннолетнего лица.
7. Декларирование перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами товаров, подлежащих, согласно перечню приложения 1 к настоящим Правилам, обязательному письменному декларированию, производится путем заявления сведений о них в пассажирской таможенной декларации, приложение 2 к настоящим правилам, в двух экземплярах.
В случае если декларация не вмещает сведения о всех перемещаемых физическим лицом товарах, то используются дополнительные листы декларации, форма и порядок использования которых устанавливается настоящими Правилами.
8. Каждому физическому лицу, перемещающему товары через таможенную границу Республики Казахстан, должна быть предоставлена возможность декларирования в письменной форме.
9. Не декларирование физическим лицом сведений о наличии товаров, подлежащих обязательному письменному декларированию по установленной письменной форме, рассматривается как заявление об отсутствии таких товаров в ручной клади и багаже, перемещаемом им через таможенную границу Республики Казахстан.

10. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өтетiн осы Ереженiң 1 қосымшасында аталмаған тауарларын декларациялау ауызша нысанда жүргiзiлуi мүмкін.
11. Иесiз жөнелтiлген жүктердегi тауарларды декларациялау тасымалдаушыда алып өтетiн тауарларға қатысты Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес жеткiлiктi өкiлеттiгi немесе тауар иесiнiң атынан жолаушы жүк декларациясымен бiрге және тауар иесiнiң еркiн нысанда толтырған өтiнiшi болған кезде оларды тасымалдаушы жүргiзуi мүмкiн.
12. Тасымалдаушы тауарларды декларациялаудан бас тартқан немесе мүмкiншiлiгi болмаған кезде, тауарлар осы тауарларды тиiсiнше алушы немесе жiберушi болып табылатын тұлға жолаушы жүк декларациясын ұсынғанға дейiн оларды Қазақстан Республикасына әкелуге немесе оларды Қазақстан Республикасынан әкетуге жiберiлмейдi.
13. Олардың кедендiк ресiмделгенiн растайтын құжаттары жоқ тауарлар әкету кезiнде және оларды кеден органына бергеннен кейiн кедендік ресімдеу тікелей аяқталуы мүмкін еместерге қатыстылар уақытша қойма орындарына орналастырылады.
14. Иесiз жөнелтiлген жүктердегi тауарларды алушы оның Қазақстан Республикасына келуiн растайтын құжаттар (Қазақстан Республикасына келуi кезiнде ресiмделген жолаушы жүк декларациясы) болған кезде кеден баждарын, кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарын және қосылған құн салығын салудан босатылады. Бұл ретте, иесiмен жөнелтiлген жүкке ресiмделген тауарлар ескерiледi. Осы құжаттың көшiрмесi тауар алу кезiн ресiмделетiн жолаушы кеден декларациясына қоса берiледi және ресiмделген кеден органында қалады.
15. Иесiз жөнелтiлген жүктi ресiмдеу кезiнде берiлетiн кiру кеден декларациясын қайта пайдалануды болдырмау мақсатында, осы құжаттың түпнұсқасындағы "Қызметтiк белгiлер үшiн" деген бағанға кеден органының лауазымды тұлғасы олардың ресiмделгенi туралы жүк түбiршектерiнiң, үстемелердiң және басқа да құжаттардың нөмiрлерiн және күндерiн көрсетiп "ИЖЖ ресiмделдi" деген белгi қояды.
16. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы алып өтетiн тауарларының белгiленген нормалардан артуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүк кеден декларациясын пайдаланып кедендiк ресiмдеуге жатады.
3. Жолаушы кеден декларацияларының тармақтарын
(бағандарын)
толтыру тәртiбi
17. Декларацияда тиiстi тармақтармен көзделген мәлiметтер көрсетiледi.
18. "келу", "кету" және "транзит" шаршыларында тиiстi шаршыларды сызып тастау жолымен Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн тұлғаның тауарларды алып өту бағыты көрсетiледi - тиiстi шаршыны сызып тастау дұрыс жауап, сызбау - терiс жауап; декларант тауарларды транзитпен алып өткен кезде де алып өту бағыты көрсетiледi, яғни "транзит" дегеннен басқа "келу" немесе "кету" шаршыларын сызып тастайды.

10. Декларирование перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами товаров, не перечисленных в приложении 1 к настоящим Правилам, может производиться в устной форме.
11. Декларирование товаров, следующих в несопровождаемом багаже, может производиться их перевозчиком при наличии у перевозчика достаточных полномочий в отношении перемещаемых товаров в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан или от имени владельца товаров с предоставлением пассажирской таможенной декларации и заявления в произвольной форме, заполненных владельцем товаров.
12. При отказе или невозможности декларирования товаров перевозчиком, товары не допускаются к их ввозу в Республику Казахстан либо к их вывозу из Республики Казахстан до предъявления пассажирской таможенной декларации лицом, являющимся получателем или отправителем данного товара соответственно.
13. Товары, на которые отсутствуют документы, подтверждающие их таможенное оформление при вывозе и в отношении которых таможенное оформление не может быть завершено непосредственно после их предъявления таможенному органу, помещаются в места временного хранения.
14. Товары, ввозимые в несопровождаемом багаже, получателем освобождаются от обложения таможенными пошлинами, таможенными сборами за таможенное оформление и налога на добавленную стоимость при наличии документов, подтверждающих факт его въезда на территорию РК (пассажирская таможенная декларация, оформленная при въезде в Республику Казахстан). При этом учитываются товары, оформленные в сопровождаемом багаже. Копия данного документа прилагается к пассажирской таможенной декларации, оформляемой при получении товара и остается в таможенном органе оформления.
15. В целях исключения повторного использования въездной таможенной декларации, прилагаемой при оформлении несопровождаемого багажа, в оригинале данного документа в графе "Для служебных отметок" должностное лицо таможенного органа делает отметку об их оформлении: "НСБ оформлен" с указанием номеров и дат багажных квитанций, накладных или других документов.
16. Товары, перемещаемые физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан с превышением установленных норм, в соответствии с законодательством Республики Казахстан подлежат таможенному оформлению с использованием грузовой таможенной декларации.
3. Порядок заполнения пунктов (граф) пассажирской таможенной
декларации
17. В декларации указываются сведения, предусмотренные соответствующими пунктами.
18. В квадратах "въезд", "выезд" и "транзит" указывается направление перемещения товаров лицом, следующим через таможенную границу Республики Казахстан, путем зачеркивания соответствующего квадрата - зачеркивание соответствующего квадрата означает утвердительный ответ, незачеркивание - отрицательный ответ; при перемещении товаров транзитом декларант указывает также направление перемещения, то есть зачеркивает кроме квадрата "транзит" еще один квадрат - "въезд" или "выезд".

19. "Тұлға туралы мәлiмет" 1 тарауда:
аты-жөнi, тұратын елi, азаматтығы, төлқұжатының немесе жеке басын куәландыратын өзге де құжаттың нөмiрi, жiберiлген елi, нысаналы елi, кеден шекарасы арқылы өту кезiнде тұлғаға iлескен кәмелетке толмаған балаларының болуы және олардың саны толық көрсетiледi.
20. "Жүктерiнiң болуы туралы мәлiмет" 2 тарауда:
2.1-тармақта - кеден органына бiр уақытта жолаушы декларациясын берумен ұсынылуы мүмкiн жүктiң жеке тұлғада болуы немесе болмауы көрсетiледi. Ол болған кезде орнының саны көрсетiледi;
2.2-тармақта - жеке тұлғада иесiз жөнелтiлген жүктiң болуы болмаса болмауы көрсетiледi. Ол болған кезде оны Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өтетiн иесiз жөнелтiлген жүкке әрекет қолданған жеке тұлғаға қатысты тауар орналасқан орынның жалпы саны көрсетiледi. Қазақстан Республикасының кеден аумағына келу кезiнде осы мәлiметтер осындай тауарларды әкету ниетi туралы Қазақстан Республикасы кеден органдарының осы тұлғаларына хабарланған сияқты қаралады. Осындай мүлiктердi декларациялау белгiленген тәртiпке сәйкес тек қана жүктi алуы бойынша жүргiзiледi.
21. "Тауарлардың болуы туралы мәлiметтер" 3 тарауда халықаралық заңдарға және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мiндеттi түрде декларациялауды талап ететiн тауарлар туралы мәлiметтер көрсетiледi:
3.1 тармақта - Тiзiмнiң 1, 2, 3-тармақтарына сәйкес мәлiметтер;
3.2 тармақта - Тiзiмнiң 4-тармағына сәйкес мәлiметтер;
3.3 тармақта - Тiзiмнiң 5-тармағына сәйкес мәлiметтер;
3.4 тармақта - Тiзiмнiң 6-тармағына сәйкес мәлiметтер;
3.5 тармақта - Тiзiмнiң 7-тармағына сәйкес мәлiметтер;
3.6 тармақта - Тiзiмнiң 8-тармағына сәйкес мәлiметтер;
3.7 тармақта - Тiзiмнiң 9-тармағына сәйкес мәлiметтер;
3.8 тармақта - Тiзiмнiң 10-тармағына сәйкес мәлiметтер;
3.9 тармақта - Тiзiмнiң 11-тармағына сәйкес мәлiметтер;
3.10 тармақта - Тiзiмнiң 12-тармағына сәйкес мәлiметтер;
3.11 тармақта - оларды уақытша әкелген кезде 3.1-3.10 тармақтарда көрсетiлген тауарлар туралы мәлiметтер;
3.12 тармақта - Тiзiмнiң 13-тармағына сәйкес мәлiметтер көрсетiледi.
22. "Тауарлар туралы мәлiметтер" 4 тарауда:
4.1 тармақта - мүмкiншiлiгi бойынша олардың ерекшеленетiн белгiлерiн (олардың әзiрленген материалы, түсi, нысаны, тауардың маркасы, салмағы және т.б.) көрсетiп 3.2-3.11 тармақтарда көрсетiлген тауарлар туралы мәлiметтер: алып өтетiн тауарлардың саны, тауарлардың құны (Қазақстан Республикасының валютасымен немесе АҚШ долларымен);
4.2 тармақта көлiк құралдары туралы мәлiметтер көрсетiледi, бұл ретте, шаршыларды алып өтетiн осындай көлiк құралдарының бағыты мен мақсатын көрсету үшiн толтырылады.

19. В разделе 1 "Сведения о лице" указывается полностью: фамилия, имя и отчество, страна постоянного проживания, гражданство, номер паспорта или иного документа, удостоверяющего личность, страна отправления, страна назначения, наличие при следовании через таможенную границу сопровождаемых лицом несовершеннолетних детей и их количество.
20. В разделе 2. "Сведения о наличии багажа" указываются:
в пункте 2.1 - наличие либо отсутствие у физического лица багажа, который может быть представлен таможенному органу одновременно с подачей пассажирской декларации. При его наличии указывается количество мест;
в пункте 2.2 - наличие либо отсутствие у физического лица несопровождаемого багажа. При его наличии указывается общее количество мест, в которых находится товар, в отношении которого физическое лицо предприняло действия по его перемещению через таможенную границу Республики Казахстан в несопровождаемом багаже. При въезде на таможенную территорию Республики Казахстан эти сведения рассматриваются, как уведомление этим лицом таможенных органов Республики Казахстан о намерении ввезти такие товары. Декларирование такого имущества производится согласно установленному порядку только по получении багажа.
21. В разделе 3. "Сведения о наличии товаров" указываются сведения о товарах, требующих обязательного декларирования, в соответствии с международным законодательством и законодательством Республики Казахстан указываются:
в пункте 3.1 - сведения согласно пунктам 1, 2, 3 Перечня;
в пункте 3.2. - сведения согласно пункту 4 Перечня;
в пункте 3.3. - сведения согласно пункту 5 Перечня;
в пункте 3.4. - сведения согласно пункту 6 Перечня;
в пункте 3.5 - сведения согласно пункту 7 Перечня;
в пункте 3.6 - сведения согласно пункту 8 Перечня;
в пункте 3.7 - сведения согласно пункту 9 Перечня;
в пункте 3.8 - сведения согласно пункту 10 Перечня;
в пункте 3.9 - сведения согласно пункту 11 Перечня;
в пункте 3.10 - сведения согласно пункту 12 Перечня;
в пункте 3.11 - сведения о товарах, указанных в подпунктах 3.1-3.10 при их временном ввозе;
в пункте 3.12 - сведения согласно пункту 13 Перечня.
22. В разделе 4. "Сведения о товарах" указываются:
в пункте 4.1 - сведения о товарах, указанных в пунктах 3.2-3.11, по возможности с указанием их отличительных признаков (материал, из которого они изготовлены, цвет, форма, марка товара, вес и т.д.): количество перемещаемых товаров, стоимость товаров (в валюте Республики Казахстан или в долларах США);
в пункте 4.2 указываются сведения о транспортном средстве, при этом квадраты заполняют для указания направления и цели перемещения такого транспортного средства.

23. Толтырылған декларацияға құрылған күнi және декларанттың қолы қойылып куәландырылады.
24. "Қызметтiк белгiлер үшiн" деген бағанда кеден органының лауазымды тұлғасы:
рұқсат беретiн құжаттардың нөмiрiн, берiлген күнiн және оларды берген органдардың атауын; иесiз жөнелтiлген жүктердiң ресiмделуi туралы мәлiметтердi;
қоса берiлген қосымша бланктардың санын;
кеден төлемдерi мен салықтарын төлегенiн растайтын құжаттар болған кезде олардың нөмiрiн көрсетедi.
25. Декларацияға енгiзiлетiн кез-келген өзгерiстер мен толықтырулар декларанттың қолымен және осы кеден декларациясын қабылдаған кеден органының лауазымды тұлғасының жеке нөмiрлi мөрiнiң бедерлемесiмен куәландырылуға жатады.
26. Декларация мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде, ал кеден органының рұқсатымен - кеден органының лауазымды тұлғасы сөйлейтiн басқа да тiлдерде толтырылады.
4. Кеден органы лауазымды тұлғасының жолаушы кедендекларациясын
ресiмдеу тәртiбi
28. Хабарланған жолаушы кеден декларациясындағы мәлiметтердiң тауарлардың нақты күйiмен сәйкестiгiн тексергеннен кейiн кеден органының лауазымды тұлғасы мемлекеттiк уәкiлеттi органдар берген және қолданыстағы заңдарға сәйкес Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы осы тауарларды алып өту құқығын беретiн малдәрiгерлiк, фитосанитарлық, экологиялық және басқа да мемлекеттiк бақылау түрлерiне жататын тауарларға қатысты рұқсат беретiн құжаттарының болуын, сондай-ақ кеден мақсаттары үшiн қажеттi басқа да құжаттардың болуын тексередi.
29. Кеден мақсаттары үшiн рұқсат беретiн және басқа да қажеттi құжаттар берiлмеген және бұл ретте, кеден ережелерiн бұзу белгiлерi болмаса қылмыс құрамы болмаған жағдайда, осындай тауарлар уақытша сақтау орындарына орналастырылады.
30. Ұсынылған құжаттар туралы мәлiметтер "Қызметтiк белгілер үшiн" бағанына енгiзiледi.
31. Кеден органының лауазымды тұлғасы растаған кеден мақсаттары үшiн қажеттi құжаттардың көшiрмелерi аталған декларацияны ресiмдеген кеден органында қалдырылатын жолаушы кеден декларациясына қоса берiледi.
32. Кеден органының лауазымды тұлғасы кеден органдарының құзыретiне жатқызылған мәлiметтердi енгiзуден басқа, өзiнiң бастамасы, тапсырмасы немесе қандай да болмасын тұлғаның өтiнiшi бойынша декларацияны толтыруға, ондағы көрсетiлген мәлiметтердi өзгертуге немесе толықтыруға құқығы жоқ.
33. Толтырылған декларацияда кеден органының лауазымды тұлғасы "Қызметтiк белгiлер үшiн" деген 3.1 және 4.1 бағандарындағы жазбаларды шектейдi (қоршап қояды). Қоршап қою оны ресiмдегеннен кейiн қосымша жазба жазуға келмейтiн түрмен жүргiзiледi. Осы мақсаттар үшiн осы тараулардағы жазба мен бос бағандар арасындағы бос жерлердi кеден органының лауазымды тұлғасы бiртұтас сызықпен сызып тастауы керек.

23. Заполненная декларация заверяется проставлением даты составления и подписью декларанта.
24. В графе "Для служебных отметок" должностное лицо таможенного органа указывает:
номера, даты выдачи разрешительных документов и наименование органов их выдавших; сведения об оформлении несопровождаемого багажа;
количество приложенных дополнительных бланков;
при наличии номер документа, подтверждающего уплату таможенных платежей или налогов.
25. Любые изменения и дополнения в декларацию подлежат заверению подписью декларанта и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа, принявшего данную таможенную декларацию.
26. Декларация заполняется на государственном или русском, а с разрешения таможенного органа - и на других языках, которыми владеют должностные лица таможенного органа.
4. Порядок оформления пассажирской таможенной
декларации должностным лицом таможенного органа
28. После проверки соответствия заявленных в пассажирской таможенной декларации сведений фактическому состоянию товаров, должностное лицо таможенного органа проверяет, наличие разрешительных документов, в отношении товаров, подлежащих ветеринарному, фитосанитарному, экологическому и другим видам государственного контроля, выданных уполномоченными государственными органами и дающими право перемещения этих товаров через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с действующим законодательством, а также наличие других документов, необходимых для таможенных целей.
29. В случае непредъявления разрешительных и других документов, необходимых для таможенных целей, и отсутствия при этом признаков нарушения таможенных правил либо состава преступления, такие товары помещаются в места временного хранения.
30. Сведения о предоставленных документах вносятся в графу "Для служебных отметок".
31. Заверенные должностным лицом таможенного органа копии документов, необходимых для таможенных целей, прилагаются к пассажирской таможенной декларации, оставляемой в таможенном органе оформления указанной декларации.
32. Должностное лицо таможенного органа не вправе по собственной инициативе, поручению или просьбе какого-либо лица заполнять декларацию, изменять или дополнять сведения, указанные в ней, за исключением внесения тех сведений, которые отнесены к компетенции таможенных органов.
33. В заполненной декларации должностное лицо таможенного органа ограничивает (обводит) записи в графах 3.1 и 4.1, "Для служебных отметок". Обводка производится таким образом, чтобы исключить возможные дописки в декларации после ее оформления. С этой же целью свободные места между записями и свободные графы в этих разделах должны перечеркиваться должностным лицом таможенного органа сплошной линией.

3.1 және 4.1 бағандардағы қоршалған жазбалар кеден органының лауазымды тұлғасының жеке нөмiрлi мөрiмен расталады.
"Қызметтiк белгiлер үшiн" деген бағандағы "М.О." рәмiздерiмен белгiленген шаршыларға декларацияны қабылдаушы және тауарлардың кедендiк ресiмдеуiн жүргiзушi кеден органының лауазымды тұлғасының жеке нөмiрлi мөрiнiң бедерлемесi қойылады.
34. Декларация ресiмделген сәттен бастап заңды күшi бар құжат болады.
35. Кедендiк ресiмдеу аяқталғаннан кейiн жолаушы кеден декларациясының бiр данасы декларантқа қайтарылып берiледi, ал келесiсi кедендiк ресiмдеу жүргiзген кеден органының iстерiнде қоса берiлген құжаттармен бiрге декларация ресiмделген күннен бастап бес жыл iшiнде сақталады.
5. Кеден бақылауын жүргiзудiң тәртiбi
36. Қол жүктерi мен иесiмен бiрге жөнелтiлген жүктерге техникалық құралдардың көмегiмен кедендiк бақылау жүргiзгеннен кейiн кеден органының лауазымды тұлғасы ауызша сұрау жүргiзедi және қажет кезде қол жүктері мен жүктерді қарап шығу жүргізiледi. Бұл ретте, кедендiк қарап шығу таңдау арқылы жүргiзiлуi мүмкiн.
37. Қарап шығу кезiнде хабарланған жолаушы кеден декларациясындағы мәлiметтердiң тауарлардың нақты күйiне сәйкестiгi және толықтығы тексерiледi.
38. Жүк кеден декларациясын пайдаланып кедендiк ресiмдеу, сондай-ақ рұқсат беретiн құжаттардың болмауы, кеден төлемдерi мен салықтарға тиiстi төлемдердiң мүмкіншілігi, сондай-ақ кеден мақсаттары үшiн қажеттi басқа да құжаттардың болмауы себептерi бойынша кеден органдарына тауарларды бергеннен кейiн тiкелей аяқталуы мүмкiн емес кедендiк ресiмдеу қолдануға қатысты тауарлар уақытша сақтау орындарына орналастырылады.
6. Кеден бақылауының белгiлi бiр
нысандарынан босату
39. Кеден бақылауының белгiлi бiр нысандарынан босату Кеден iсi туралы Заңның 211, 223-227-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Қорытынды ережелер
40. Осы Ережелермен белгiленген талаптарының бұзылуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiк көзделген.
Жеке тұлғалардың Қазақстан
Республикасының кеден
шекарасы арқылы алып өтетiн
тауарларын кедендiк ресiмдеу,
декларациялау және кедендiк
бақылаудың Ережелерiне
1 қосымша
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы оларды алып
өту кезiнде жеке тұлғалардың мiндеттi түрде жазбаша
декларациялауға жататын тауарларының
ТIЗБЕСI
1. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өтетiн қолдағы шетел және ұлттық валютасын декларациялау тәртiбiне сәйкес жазбаша декларациялауға жататын Қазақстан Республикасының валютасы, шетел валютасы, бағалы қағаздар.

Обведенные записи в графах 3.1 и 4.1 заверяются личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
В графе "Для служебных отметок" в квадрате, отмеченном символами "М.П.", проставляется оттиск личной номерной печати и подпись должностного лица таможенного органа, принявшего декларацию и производящего таможенное оформление товаров.
34. С момента оформления принятая декларация становится документом, имеющим юридическую силу.
35. Один экземпляр пассажирской таможенной после завершения таможенного оформления возвращается декларанту, а другой - с приложенными документами хранится в делах таможенного органа, производившего таможенное оформление в течение пяти лет с даты оформления декларации.
5. Порядок проведения таможенного контроля
36. После проведения таможенного контроля ручной клади и сопровождаемого багажа с помощью технических средств должностным лицом таможенного органа проводится устный опрос и, при необходимости, проводится досмотр ручной клади и багажа. При этом таможенный досмотр может проводиться выборочно.
37. При досмотре проверяется соответствие и полнота сведений, заявленных в пассажирской таможенной декларации фактическому состоянию товаров.
38. Товары, в отношении которых применяется таможенное оформление с использованием грузовой таможенной декларации, а также таможенное оформление которых не может быть завершено непосредственно после предъявления товаров таможенным органам по причине отсутствия разрешительных документов, возможности оплаты причитающихся таможенных платежей и налогов, а также отсутствия других документов, необходимых для таможенных целей, помещаются в места временного хранения.
6. Освобождение от определенных форм таможенного контроля
39. Освобождение от определенных форм таможенного контроля осуществляется в соответствии со статьями 211, 223-227 Закона о таможенном деле.
7. Заключительные положения
40. Нарушение установленных настоящими Правилами требований влечет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам таможенного оформления,
декларирования и таможенного
контроля товаров, перемещаемых
через таможенную границу
Республики Казахстан физическими
лицами
Перечень
товаров, подлежащих обязательному письменному
декларированию физическими лицами при перемещении их
через таможенную границу Республики Казахстан
1. Валюта Республики Казахстан, иностранная валюта, ценные бумаги, подлежащие письменному декларированию согласно Правилам декларирования наличной иностранной и национальной валюты, перемещаемой через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами.

2. Алып өтуге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарымен Қазақстан Республикасына әкелудiң және Қазақстан Республикасынан әкетудiң жеңiлдетiлген (кеден төлемдерi мен салықтардан толық босатылып) тәртiбi көзделген зергерлiк және басқа да бұйымдардан басқа, кез-келген түрдегi және күйдегi бағалы металдар (алтын, күмiс, платина және платиналық топтағы металдар, нақтырақ айтқанда, палладий, иридий, радий, рутений, осмий).
3. Алып өтуге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарымен Қазақстан Республикасына әкелудiң және Қазақстан Республикасынан әкетудiң жеңiлдетiлген (кеден төлемдерi мен салықтардан толық босатылып) тәртiбi көзделген зергерлiк және басқа да бұйымдардан басқа, шикiзаттай және өңделген түрдегi табиғи бағалы тастар (алмастар, лағылдар, зүбәржаттар, сапфирлер және құбылтастар) сондай-ақ iнжулер.
4. Қару, яғни тiрi және басқа да нысанаға тигiзу, дыбыс беру үшiн арналған конструкторлық құрылғылар және заттар;
оқ-дәрiлер, яғни, нысанаға тигiзу үшiн арналған және қопару, лақтыру, пиротехникалық немесе жұлып алу заряды болмаса олардың үйлесiмi бар қарулану және металмен жабдықтау заттары;
жарылғыш заттар, яғни әртүрлi порохтар, пироксилин, нитроглецирин, нитрогликоль, динамит, тротил және сыртқы импульс (соққы, жылу дiрiлiнен және басқа да әсерлерден) әсерiнен газ тәрiздi өнiмдер құрап және жылу бөлiп өзiнен-өзi үлкен химиялық реакцияға (жарылыс) бейiмделген химиялық қосылымдар және қоспалар.
5. Нашақорлық құралдар және сананы улайтын заттар (Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасына бақылануға жататын нашақорлық құралдардың, сананы улайтын заттардың және олардың прекурсорларының тiзбесiне қосылған синтетикалық және табиғи шығатын заттар, препараттар, өсiмдiктер), сондай-ақ соған ұқсастар.
6. Мәдениет құндылықтары, атап айтқанда:
тарихи құндылықтар, соның iшiнде халық өмiрiнде, қоғам мен мемлекеттiң дамуында, ғылым және техника тарихында, сондай-ақ атақты тұлғалардың өмiрi мен қызметiне қатысты тарихи оқиғалармен байланыстылар;
археологиялық қазбалар нәтижесiнде алынған заттар және фрагменттер;
көркем-өнер құндылықтары, соның iшiнде:
кез-келген негiзде және кез-келген материалды қолдана отырып қолмен жасалған (сызбалар мен өнеркәсiп бұйымдары, қолмен боялған халық кәсiпшiлiгi мен сувенирлiк бұйымдар) картиналар, полотно және суреттер, иконалар;
кез-келген материалдан жасалған түпнұсқалық көркем шығармалар;
дiни ғұрыптық көркем кәсiпшілігiнiң бұйымдары;
гравюралар, эстампалар, литография және олардың түпнұсқалық баспа нысандары;
бұқаралық және топтап шығару бұйымдардан басқа кез-келген материалдардан жасалған әшекейлi-қолданбалы өнер шығармалары;
сәулет, тарихи, көркем ескерткiштерiнiң және монументтiк өнер ескерткiштерiнiң құрайтын бөлшегi және фрагменттерi;
жеке немесе коллекцияларда ерекше (тарихи, көркем, ғылыми және көркем) қызығушылық тудыратын ескi кiтаптар, басылымдар;
сирек кездесетiн қол жазбалар және құжаттамалық ескерткiштер;
фото-, фоно-, кино-, бейнеархивтердi қоса алғандағы архивтер;
бiрегей және сирек кездесетiн музыкалық аспаптар;
пошта маркалары, өзге де филатилистикалық материалдар, жекелеп алғанда және коллекцияларда;
ескi тиындар, ордендер, медальдар, мөрлер және басқада коллекциялау заттары;
басқа да жылжымалы заттар, соның iшiнде тарихи, көркем, ғылыми немесе өзге де мәдениеттiк мәнi бар көшiрмелер, сондай-ақ мемлекет қорғауға алған тарихи және мәдениет ескерткiштерi;
100 жылдан астам бұрын жасалған өзге де көне заттар.

2. Драгоценные металлы (золото, серебро, платина и металлы платиновой группы, а именно, палладий, иридий, радий, рутений, осмий) в любом виде и состоянии, за исключением ювелирных и других бытовых изделий, в отношении перемещения которых законодательством Республики Казахстан предусмотрен льготный (с полным освобождением от таможенных платежей и налогов) порядок ввоза в Республику Казахстан и вывоза из Республики Казахстан.
3. Природные драгоценные камни (алмазы, рубины, изумруды, сапфиры и александриты) в сыром и обработанном виде, а также жемчуг, за исключением ювелирных и других бытовых изделий, в отношении перемещения которых законодательством Республики Казахстан предусмотрен льготный (с полным освобождением от таможенных платежей и налогов) порядок ввоза в Республику Казахстан и вывоза из Республики Казахстан.
4. Оружие, то есть устройства и предметы, конструктивно предназначенные для поражения живой или иной цели, подачи сигналов:
боеприпасы, то есть предметы вооружения и металлоснаряжения, предназначенные для поражения цели и содержащие разрывные, метательные, пиротехнические или вышибные заряды либо их сочетание;
взрывчатые вещества, то есть различные пороха, пироксилин, нитроглицерин, нитрогликоль, динамит, тротил и другие, химические соединения и смеси, способные под воздействием внешнего импульса (удара, детонации, тепла и других воздействий) к самораспространяющейся с большой скоростью химической реакции (взрыву) с образованием газообразных продуктов и выделением тепла.
5. Наркотические средства и психотропные вещества (вещества синтетического или естественного происхождения, препараты, растения, включенные в перечень наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан), а также их аналоги.
6. Культурные ценности, а именно:
исторические ценности, в том числе связанные с историческими событиями в жизни народов, развитием общества и государства, историей науки и техники, а также относящиеся к жизни и деятельности выдающихся личностей;
предметы и фрагменты, полученные в результате археологических раскопок;
художественные ценности, в том числе:
картины, полотна и рисунки, иконы, изготовленные вручную на любой основе и с применением любого материала (за исключением чертежей и промышленных изделий, предметов народных промыслов и сувенирных изделий, украшенных вручную);
оригинальные скульптурные произведения из любых материалов;
художественные предметы религиозного культа;
гравюры, эстампы, литография и их оригинальные печатные формы;
произведения декоративно-прикладного искусства из любых материалов за исключением предметов массового и серийного производства;
составные части и фрагменты архитектурных, исторических, художественных памятников и памятников монументального искусства;
старинные книги, издания, представляющие особый интерес (исторический, художественный, научный и литературный), отдельно или в коллекциях;
редкие рукописи и документальные памятники;
архивы, включая фото-, фоно-, кино-, видеоархивы;
уникальные и редкие музыкальные инструменты;
почтовые марки, иные филателистические материалы, отдельно и в коллекциях;
старинные монеты, ордена, медали, печати и другие предметы коллекционирования;
другие движимые предметы, в том числе копии, имеющие историческое, художественное, научное или иное культурное значение, а также взятые государством под охрану как памятники истории и культуры;
иные старинные предметы более чем 100-летней давности.

7. Баспа өнiмдерi, кино-, фото- және бейне материалдар, сондай-ақ мемлекеттiк және қоғамдық құрылысқа нұқсан келтiруге, соғысты, терроризмдi, рассизмдi насихаттауға бағытталған материалдары, сондай-ақ порнографиялық сипаттағы материалдары бар ақпараттарды тасудың басқа да түрлерi.
8. Тiптi салыстырмалы кiшкентай мөлшерi адам организмiне түскен кезде улануға немесе өлімге әкелетін адам организміне жат табиғи және синтетикалық (мышьяк, циандық калий, сулема, стрихнин және басқалары) заттар;
күйiкке және басқа да организмдi бүлдiруге әкелетiн (қышқылдар, ойып түсiретiн сiлтiлер және т.б.) заттар;
жол жүру болмаса емдiк курс алу үшiн Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өтушi тұлғалардың тек қана жеке пайдалануы үшiн арналған дәрiлiк заттардан басқа, дәрiлiк заттар.
9. Химиялық элементтерi, радиоактивтi (технеций, прометий, полоний және олардан кейiнгi Менделеевтiң кезеңдiлiк жүйесiндегi барлық элементтерi) барлық изотоптары бар заттар және нәтижесiнде тiрi организмдерге қауiптi кез-келген толқынды, корпускулярлы немесе электромагниттi сәуле мөлшерi пайда болатын иондайтын тарауға әкелудi сипаттайтын өзге де табиғи және синтетикалық заттар.
10. Флора мен фаунаның сирек кездесетiн коллекциялары және үлгiлерi, минералогия, анатомия және палентология, жойылу қаупi тұрған жабайы флора мен фауна объектiлерi сияқты осындай ғылым салалары үшiн қызығушылық тудыратын заттар, олардың бөлiктерi және олардан алған өнiмдер.
11. Оларды Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану мемлекеттiк органдар тарапынан бақылауға жатпайтын техникалық құралдардан, соның iшiнде жеке ұялы байланыстағы мобильдiк телефондарынан басқа, бiр немесе бiрнеше радиоберушi болмаса қабылдаушы құрылғылардан тұратын техникалық құралдар немесе олардың комбинациясы және көмекшi жабдықтары (радиостанция, радионавигация және радиоайқындау жүйелерi, кабельдiк теледидар жүйелерi) және 9 кГц асатын жиiлiлiкте жұмыс iстейтiн басқа да құрылымдар.
12. Егер бұл шектеулер артылған болса, оларды кеден шекарасы арқылы кеден төлемдерi мен салықтарын төлемей оңайлатылған жеңiл тәртiппен алып өтуге Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген сандық (салмақтық) немесе құндық шектеулерге қатысты тауарлар.
13. Тауар ретiнде әкелiнген (әкетiлген) болмаса уақытша әкелiнген (әкетiлген) көлiк құралдары.
14. Иесiз жөнелтiлген жүктегi алып өтетiн тауарлар.
Жеке тұлғалардың Қазақстан
Республикасының кеден
шекарасы арқылы алып өтетiн
тауарларын кедендiк ресiмдеу,
декларациялау және кедендiк
бақылаудың Ережелерiне
2 қосымша
ЖОЛАУШЫ КЕДЕН ДЕКЛАРАЦИЯСЫ
* Әрбiр 16 жасқа толған тұлға толтырады.
* Керектi жауап тиiстi рамкаға мынадай белгімен белгiленедi.
* Уақытша келу/кетудiң барлық кезеңiнде сақталады және қайтып келу кезiнде кеден органына берiледi. Жоғалған кезде орнына келтiрiлмейдi.
__    __     __
келу  кету  транзит

7. Печатная продукция, кино-, фото- и видеоматериалы, а также другие виды носителей информации, содержащие материалы, направленные на подрыв государственного и общественного строя, пропагандирующие войну, терроризм, расизм, а также материалы порнографического характера.
8. Природные и синтетические вещества, чуждые организму человека, которые при попадании в организм человека даже в сравнительно малых дозах способны вызвать отравление или смерть (мышьяк, цианистый калий, сулема, стрихнин и другие):
вещества, способные вызвать ожоги и другие повреждения организма (кислоты, едкие щелочи и др.);
лекарственные средства, за исключением лекарственных средств, предназначенных только для личного пользования лиц, пересекающих таможенную границу Республики Казахстан, в пути следования, либо для проведения курса лечения.
9. Вещества, содержащие химические элементы, все изотопы которых радиоактивны (технеций, прометий, полоний и все элементы, следующие за ним в периодической системе Менделеева), и иные природные и синтетические вещества, характеризующиеся способностью к ионизирующему распаду, в результате которого возникает любое волновое, корпускулярное или электромагнитное излучение в дозах, опасных для живых организмов.
10. Редкие коллекции и образцы флоры и фауны, предметы, представляющие интерес для таких отраслей науки, как минералогия, анатомия и палеонтология, объекты дикой флоры и фауны, находящиеся под угрозой исчезновения, их части и полученная из них продукция.
11. Технические средства, состоящие из одного или нескольких радиопередающих либо приемных устройств, или их комбинации и вспомогательное оборудование (радиостанции, системы радионавигации и радиоопределения, системы кабельного телевидения и другие устройства), работающие на частоте свыше 9 кГц, за исключением технических средств, в том числе личных мобильных телефонов сотовой связи, использование которых на территории Республики Казахстан не подлежит контролю со стороны государственных органов.
12. Товары, в отношении которых законодательством Республики Казахстан установлены количественные (весовые) или стоимостные ограничения на их перемещение через таможенную границу без уплаты таможенных платежей и налогов в упрощенном льготном порядке, если эти ограничения превышены.
13. Транспортные средства, ввозимые (вывозимые) в качестве товара, либо ввозимые (вывозимые) временно.
14. Товары, перемещаемые в несопровождаемом багаже.
Приложение 2
к Правилам таможенного оформления
декларирования и таможенного
контроля товаров перемещаемых
через таможенную границу
Республики Казахстан физическими
лицами
ПАССАЖИРСКАЯ ТАМОЖЕННАЯ ДЕКЛАРАЦИЯ
* Заполняется каждым лицом, достигшим 16-летнего возраста.
___
* Нужный ответ помечается в соответствующей рамке знаком ! Х !
---
* Сохраняется на весь период временного въезда/выезда и предъявляется
таможенным органам при возвращении. При утере не возобновляется.
!____!        !____!        !____!
въезд         выезд         транзит

1. Тұлға туралы мәлiмет:
_________________________________________________________________
тегi                  Аты                әкесiнiң аты
_________________________________________________________________
тұрақты тұратын елi    азаматтығы/берiлгендiгi      төлқұжаты
_________________________________________________________________
қандай елден келдi (шығу елi            қай елге барады (нысаналы
көрсетiледi)                            елi көрсетіледi)
Өзiммен бiрге кәмелетке толмаған балалар бар  ____  ____    Саны
Иә    Жоқ
2. Жүгiнiң болуы туралы мәлiмет:
2.1. Қол жүгiн қоса алғандағы,__ __  2.2. Иесiз жөнелтiлген жүк_ _
иесiмен жөнелтiлген жүк      Иә  Жоқ (жүкке iлескен құжаттар   И Ж
бойынша)
Орын саны_______________               Орын саны_________________
3. Тауарларының болуы туралы мәлiмет:
Менде және менiң жүгiмде мiндеттi түрдегi декларациялауды талап
ететiн және шекара арқылы алып өту тиiстi құзыреттi органдардың
рұқсат беретiн құжаттары бойынша жүргiзілетiн тауарлар бар:
3.1 Ұлттық және өзге де қолдағы валюта, валюталық құндылықтар,
кез-келген түрдегi және күйдегi бағалы металдардан және асыл__  ___
тастардан жасалған бұйымдар                                 Иә  Жоқ
___________________________________________________________________
Валюталардың, құндылықтардың                  Сомасы/саны
немесе бұйымдардың    ________________________________________
атаулары                      Санмен     Жазумен
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3.2 Қару, кез-келген __ __   3.8 флора және фауна объек-рi,
оқ-дәрiлер, жарылғыш Иә Жоқ  олардың бөлiктерi және олардан __ __
заттар                       алынған өнiмдер                Иә Жоқ
3.3 Нашалар және    __ __    3.9 Жоғары жиiлiлiк
сананы уландыратын  Иә Жоқ   радиоэлектронды құрылым және   __ __
заттар                       байланыс құралы                Иә Жоқ
3.4 Ескi және өнер  __ __    3.10 Кеден  төлемдерiн салуға  __ __
заттары             Иә Жоқ   жататын тауарлар               Иә Жоқ
3.5 Баспа басылым.  __ __    3.11 Уақытша әкелiнетiн        __ __
дары және басқа да  Иә Жоқ   (әкетiлетiн) тауарлар          Иә Жоқ
ақпарат тасушылар
3.6 Улы және қатты  __ __    3.12 Көлiк құралдары           __ __
әсер ететiн заттар  Иә Жоқ                                  Иә Жоқ
және дәрiлер
3.7 Радиоактивтi    __ __
материалдар         Иә Жоқ

1. Сведения о лице:
__________________________ ! ___________________ ! _________________
фамилия                   имя                    отчество
__________________________ ! ___________________ ! _________________
страна постоянного проживания  гражданство/подданство      паспорт
___________________________________ ! ______________________________
из какой страны прибыл (указывается   в какую страну следует
страна отправления)                   (указывается страна назначения)
Со мною следуют несовершеннолетние дети !____!  !____!      Количество
Да      Нет      _____________
2. Сведения о наличии багажа:
2.1. Сопровождаемый багаж, ____  ____   2.2. Несопровождаемый багаж __ __
включая ручную кладь   Да   Нет    (по грузосопроводительным   Да Нет
документам)
Количество мест ___________________ Количество мест _________________
3. Сведения о наличии товаров:
При мне и в моем багаже имеются товары, требующие обязательного
декларирования, и перемещение через границу которых производится по
разрешительным документам соответствующих компетентных органов:
3.1 Национальная и иная наличная валюта, валютные ценности, изделия из
драгоценных металлов и драгоценных камней в любом виде и состоянии
_____ ______
Да     Нет
-------------------------------------------------------------------------
Наименование валюты,  !              Сумма/количество
ценностей или изделий !--------------------------------------------------
! Цифрами !               Прописью
-------------------------------------------------------------------------
!         !
-------------------------------------------------------------------------
!         !
-------------------------------------------------------------------------
3.2. Оружие всякое,     ____ _____  3.8. Объекты флоры и фауны, ___ ___
боеприпасы, взрывчатые   Да   Нет   их части и полученная из     Да Нет
вещества                            них продукция
3.3. Наркотики и        ____ _____  3.9. Высокочастотные        ___ ___
психотропные вещества    Да   Нет   радиоэлектронные             Да Нет
устройства и средства связи
3.4. Предметы старины   ____ ____   3.10. Товары, подлежащие    ___ ___
и искусства              Да   Нет   обложению таможенными        Да Нет
платежами
3.5. Печатные издания и ____ ____   3.11. Временно ввозимые     ___ ___
другие носители          Да  Нет    (вывозимые) товары           Да Нет
информации
3.6. Ядовитые и         ____ ____   3.12. Транспортное средство ___ ___
сильнодействующие        Да   Нет                                Да Нет
вещества и лекарства
3.7. Радиоактивные      ____ ____
материалы                Да  Нет
- В целях таможенного контроля подробные сведения о товарах, указанных в

Кедендiк бақылау мақсаттарында 3.2.-3.12. тармақшаларда
көрсетiлген тауарлар туралы нақты мәлiметтер, олар болған кезде
декларацияның келесi бетiндегi 4. тармақта көрсетiлуi қажет.
4. Тауарлар туралы мәлiметтер:
4.1 3.2-3.11 тармақшаларда көрсетiлген тауарлар туралы мәлiметтер
___________________________________________________________________
N   Тауардың атауы және басқа да ерекше         Саны       Ұлттық
р/с белгілері, рұқсат беретiн құжаттың нөмiрi _________   валютамен
және берілген күнi және оны берген орган  Сан. Жазу.  және АҚШ $
мен  мен       құны
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жалпы құны (Барлығы):
___________________________________________________________________
4.2. Көлiк құралы туралы мәлiметтер
___________________________________________________________________
Түрi, маркасы_____ Шығарылған жылы ______ Двигателiнiң көлемi (см3)
____________
Шасси N ___________  Кузов N_____________  Двигатель N___________
Кеден режимi:
әкелу ___     уақытша әкелу ___     керi әкету ___
әкелу ___     уақытша әкету ___     керi әкелу ___
___________________________________________________________________
Декларацияда жалған мәлiметтер хабарлағаным үшiн өзiме қолданыстағы
заңдарға сәйкес жауапкершiлiкке тартылатыныма мен хабардармын
"____" _______________2001 ж.       Тұлғаның қолы _________________
Қызметтiк     белгiлер       үшін
____________________________________
жеке
____________________________________
нөмірлі
____________________________________
мөрі
____________________________________
____________________________________
М.О.
ЖОЛАУШЫ КЕДЕН ДЕКЛАРАЦИЯСЫНЫҢ ҚОСЫМША ПАРАҒЫ
(Кеден декларациясы негiзгi парағының 3.1.; 4.1. бағандарына
симай қалған тауарлар туралы мәлiметтер)
Тұлға туралы мәлiметтер:
__________________________________________________________________
тегi                аты                әкесінің аты
Тауарлар туралы мәлiметтер:
Ұлттық және өзге де қолдағы валюта, валюталық құндылықтар,
кез-келген түрдегi және күйдегi бағалы металдардан және асыл
тастардан жасалған бұйымдар
__________________________________________________________________
Валюталардың, құндылықтардың                 Сомасы/саны
немесе бұйымдардың     ______________________________________
атаулары                     Санмен          Жазумен
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

п.п. 3.2.-3.12., при их наличии необходимо указать на оборотной стороне
декларации в п. 4.
4. Сведения о товарах:
4.1. Сведения о товарах, указанных в п.п. 3.2-3.11.
-------------------------------------------------------------------------
N   ! Наименование и другие отличительные !   Количество   ! Стоимость в
п/п ! признаки товара, номер и дата выдачи!----------------!Национальной
! разрешительного документа и орган,  !Цифрами!Прописью!валюте или
! его выдавший                        !       !        ! $ США
-------------------------------------------------------------------------
!                                     !       !        !
-------------------------------------------------------------------------
!                                     !       !        !
-------------------------------------------------------------------------
!                                     !       !        !
-------------------------------------------------------------------------
Общая стоимость  !
(Итого):         !
--------------
4.2. Сведения о транспортном средстве
-------------------------------------------------------------------------
Вид, марка _________ Год выпуска __________ Объем двигателя (см3) _______
Шасси N ____________ Кузов N ______________ Двигатель N _________________
Таможенный режим: ввоз _____   временный ввоз _____  обратный вывоз _____
вывоз _____  временный вывоз ____  обратный ввоз ______
-------------------------------------------------------------------------
Мне известно, что сообщение в декларации недостоверных сведений влечет за
собой ответственность в соответствии с действующим законодательством
"____ " _______________ 2001 г.
Подпись лица ______________________
Для служебных отметок
---------------------------------------------
! Личная   !
---------------------------------------------
! номерная !
---------------------------------------------
печать
---------------------------------------------
---------------------------------------------
М.П.
Добавочная лист пассажирской таможенной декларации
(сведения о товарах, которые не вмещены в графы 3.1.; 4.1. основного
листа таможенной декларации)
Сведения о лице:
__________________________ ! ___________________ ! _________________
фамилия                   имя                    отчество
Сведения о товарах:
Национальная и иная наличная валюта, валютные ценности, изделия из
драгоценных металлов и драгоценных камней в любом виде и состоянии
-------------------------------------------------------------------------
Наименование валюты,  !              Сумма/количество
ценностей или изделий !--------------------------------------------------
! Цифрами !               Прописью
-------------------------------------------------------------------------
!         !
-------------------------------------------------------------------------
!         !
-------------------------------------------------------------------------

3.2-3.11. тармақшаларда көрсетiлген тауарлар туралы мәлiметтер
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
N   Тауардың атауы және басқа да ерекше         Саны       Ұлттық
р/с белгілері, рұқсат беретiн құжаттың нөмiрi _________   валютамен
және берілген күнi және оны берген орган  Сан. Жазу.  және АҚШ $
мен  мен       құны
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жалпы құны (Барлығы):
___________________________________________________________________
"____" __________________2001 ж.       Тұлғаның қолы ______________
Қызметтiк     белгiлер        үшін
____________________________________
жеке
____________________________________
нөмірлі
____________________________________
мөрі
____________________________________
____________________________________
М.О.
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
2001 жылғы 15 ақпан
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Кеден комитетінің министрлігі
N 54 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпандағы
Қысқаша декларацияны толтыру жөнiндегi нұсқаулық
1. Қысқаша декларацияны тауарларды және көлiк құралдарын тасымалдаушының өкiлi, ал арнайы уәкiлеттi тұлға болмаған жағдайда, көлiк құралын жүргiзушi тұлға N 1 қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша үш данада толтырады. Егер тауарлар мен көлiк құралдары уақытша сақтау үшiн ашық алаңқайларға, көлік құралдарына немесе арнайы бөлiп берiлген және жайғастырылған үй-жайларға орналастырылған жағдайда, қысқаша декларацияның үшiншi данасын толтыру талап етiлмейдi.
Бұл ретте, қысқаша декларацияның даналары мынадай тәртiпте таратылады:
1-шi дана - бақылау үшiн кеден органының iстерiнде қалады;
2-шi дана - тасымалдаушыға берiледi;
3-шi дана - УСҚ (кеден қоймасының, бос қойманың) иесiне берiледi.
2. Кеден органы қысқаша декларацияны қабылдаудан бас тарта алмайды.
3. Қысқаша декларация кеден органдарына N 4-қосымшада келтiрiлген нысан бойынша қысқаша декларациялар есебiн жүргiзу кiтабында есептеледi. Қысқаша декларацияның есеп жүргiзу кiтабындағы нөмiрi оның тiркеу нөмiрi болып есептеледi.

Сведения о товарах, указанных в п.п. 3.2-3.11.
-------------------------------------------------------------------------
N   ! Наименование и другие отличительные !   Количество   ! Стоимость в
п/п ! признаки товара, номер и дата выдачи!----------------!Национальной
! разрешительного документа и орган,  !Цифрами!Прописью!валюте или
! его выдавший                        !       !        ! $ США
-------------------------------------------------------------------------
!                                     !       !        !
-------------------------------------------------------------------------
!                                     !       !        !
-------------------------------------------------------------------------
!                                     !       !        !
-------------------------------------------------------------------------
Общая стоимость  !
(Итого):         !
--------------
" ____ " _____________ 2001 г.            Подпись лица:
Для служебных отметок:
---------------------------------------------
! Личная   !
---------------------------------------------
! номерная !
---------------------------------------------
печать
---------------------------------------------
---------------------------------------------
М.П.
Согласована                                Утверждена
Министр государственных                    Приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан               комитета Министерства
от 15.02.2001 года                         государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года
N 54
Инструкция по заполнению краткой декларации
1. Краткая декларация заполняется представителем перевозчика товаров и транспортных средств, а при отсутствии специально уполномоченного лица лицом, управляющим транспортным средством, в трех экземплярах по форме, установленной согласно приложению 1. В случае, если товары и транспортные средства помещаются на временное хранение на открытые площадки, транспортные средства либо специально выделенные и обустроенные помещения, заполнение третьего экземпляра краткой декларации не требуется.
При этом экземпляры краткой декларации распределяются в следующем
порядке:
1-й экземпляр - остается для контроля в делах таможенного органа;
2-й экземпляр - выдается перевозчику;
3-й экземпляр - передается владельцу СВХ (таможенного склада, свободного склада).
2. Таможенный орган не вправе отказать в принятии краткой декларации.
3. Краткая декларация учитывается таможенными органами в журнале
учета кратких деклараций по форме, приведенной в приложении 2. Порядковый
номер краткой декларации в журнале учета является ее регистрационным номером.

4. Қысқаша декларация 14 бағаннан тұрады және онда мынадай мәлiметтер болуы тиiс:
1-баған. "Тауарларды жiберушi, жiберу елi"
жiберу елiн көрсетiлген жiберушiнiң атауы, заңды мекен-жайы;
2-баған. "Тауарларды алушы, нысаналы елi"
нысаналы елi көрсетiлген алушының атауы, заңды мекен-жайы;
3-баған. "Тасымалдаушы"
тауарларды тасымалдауды жүзеге асыратын тұлғаның атауы және заңды мекен-жайы;
Егер тасымалдаушы мыналар болып табылған жағдайда:
жеке тұлға - аты-жөнi, паспорттық мәлiметтерi және оның
тұрғылықты жерi;
темiр жол - "темiр жол" деген жазба жазылады;
әуе компаниясы - "авиа" деген жазба жазылады, рейс нөмiрi және қазақстандық әуежайына әуе кемесiнiң келу уақыты көрсетiледi;
тасымалдаушы болған жағдайда:
теңiз немесе өзен кемесi - "теңiз (өзен) кемесi" деген жазба жасалады және тiркелу порты және қазақстандық портқа келу уақыты көрсетiледi;
4-баған. "Көлiк құралы туралы мәлiмет"
көлiк түрi, атауы және көлiк құралының нөмiрi;
5-баған. " Көлiк құжаттарының атауы, нөмiрлерi"
құжаттардың атауы, көлiктiк құжаттың нөмiрi болған жағдайда, оның нөмiрi;
6-баған. "Тауардың ТМД СЭҚ ТН бойынша атауы/коды"
тауардың атауы, көлiк құжаттарында тауардың ТМД СЭҚ ТН бойынша коды болмаған жағдайда, оны көрсету қажет емес.
Тауарлардың үштен астам атауын берген кезде осы баған бойынша мәлiметтердi мәлiмдеме парағының екiншi жағында көрсетуге рұқсат етiледi, ол үшiн бағанның нөмiрi көрсетiледi ("6-бағанға қосымша"), кеден органының қысқаша декларацияны қабылдайтын және тiркейтiн лауазымды адамының қолымен және жеке нөмiрлi мөрiмен, ресiмдеу күнi көрсетiле отырып расталады;
7-баған. "Орындар саны"
көлiк құжаттарында көрсетiлген орындардың саны;
8-баған. "Салмағы (кг)"
тауарлармен бiрге жүретiн құжаттарда көрсетiлген уақытша сақтауға орналастырылатын тауарлардың килограммалық салмағы;
9-баған. "Пломбылардың және өзге де ұқсастыру құралдарының саны мен нөмiрлерi"
көлiк құралында бар болатын пломбылардың немесе өзге де ұқсастыру құралдарының саны мен нөмiрлерi;
10-баған. "Қосымша мәлiметтер"
Тауарларды және көлiк құралдарын уақытша сақтау орындары және рәсiмi туралы нұсқаулыққа сәйкес уақытша сақтаудың жеке орындарына орналастыруға шектеу қойылған тауарлар әкелiнген жағдайда толтырылады;
11-баған. "Уақытша сақтау орны"
таңдалған уақытша сақтау орнының атауы және тұрғылықты жерi, сол орынның иегерi туралы мәлiметтер;
12-баған. "Уақытша сақтау мерзiмi"
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындайтын уақытша сақтау мерзiмi;
13-баған. "Кеден органының атауы"
тауарлар мен көлiк құралдары берiлетiн Қазақстан Республикасы кеден органының толық атауы;
14-баған. "Кеден органының шешiмi"
уақытша сақтау орны туралы кеден органының шешiмi.
Таңдалған уақытша сақтау орны Тауарларды және көлiк құралдарын уақытша сақтау орындары және рәсiмi туралы нұсқаулыққа сәйкес келмесе, осы Нұсқаулыққа сәйкес рұқсат етiлетiн уақытша сақтау орындары көрсетiледi.
Өзге де уақытша сақтау орнын таңдау жаңа қысқаша декларацияны белгiленген тәртiпте беру арқылы ресiмделедi.
Осы жағдайда, бұрын жасалған қысқаша декларацияның күшi жойылады.

4. Краткая декларация состоит из 14 граф и должна содержать следующие сведения:
графа 1. "Отправитель товаров, страна отправления"
наименование, юридический адрес отправителя с указанием страны отправления;
графа 2. "Получатель товаров, страна назначения"
наименование, юридический адрес получателя с указанием страны назначения;
графа 3. "Перевозчик"
наименование и юридический адрес лица, осуществляющего перевозку товаров.
В случае, если перевозчиком является:
физическое лицо - Ф.И.О лица, паспортные данные и его место жительства;
железная дорога - делается запись "железная дорога";
авиакомпания - делается запись "авиа" и указывается номер рейса и дата прибытия воздушного судна в казахстанский аэропорт;
морское или речное судно - делается запись "морское (речное) судно" и указывается порт приписки и дата прибытия в казахстанский порт;
графа 4. "Сведения о транспортном средстве"
вид транспорта, наименование и номер транспортного средства;
графа 5. "Наименование, номера транспортных документов"
наименование документов, в случае наличия номера транспортного документа - его номер;
графа 6. "Наименование/код по ТН ВЭД СНГ товара"
наименование товара, в случае отсутствия в транспортных документах кода товара по ТН ВЭД СНГ его указание не обязательно. При представлении более трех наименований товаров допускается указание сведений по данной графе на обороте декларации с отметкой номера графы ("Дополнение к графе 6"), заверенных подписью и личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, производящего прием и регистрацию краткой декларации с указанием даты оформления;
графа 7. "Количество мест"
количество мест, указанных в транспортных документах;
графа 8. "Вес (кг)"
вес товаров, помещаемых на временное хранение, в килограммах, указанный в товаросопроводительных документах;
графа 9. "Количество и номера пломб и иных средств идентификации"
количество, номера пломб или иных средств идентификации, имеющихся на транспортном средстве;
графа 10. "Дополнительные сведения"
заполняется в случае, если представляются товары, ограниченные к помещению в отдельные места временного хранения в соответствии с Инструкцией о местах и процедуре временного хранения товаров и транспортных средств;
графа 11. "Место временного хранения"
наименование и месторасположение избранного места временного хранения, сведения о владельце места;
графа 12. "Срок временного хранения"
срок временного хранения, определяемый в соответствии с Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан";
графа 13. "Наименование таможенного органа"
полное наименование таможенного органа Республики Казахстан, которому представляются товары и транспортные средства;
графа 14. "Решение таможенного органа"
решение таможенного органа о месте временного хранения.
В случае несоответствия избранного места временного хранения требованиям, установленным Инструкцией о местах и процедуре временного хранения товаров и транспортных средств, в графе указываются допускаемые места временного хранения в соответствии с данной Инструкцией.
Избрание иного места временного хранения оформляется подачей новой краткой декларации в соответствии с установленным порядком.
В данном случае предыдущая краткая декларация аннулируется.

5. Тауарлар мен көлiк құралдарын тасымалдаушының өкiлi 1-11-бағандарды толтырады, ал арнайы уәкiлеттi тұлға болмаған жағдайда, көлiк құралын жүргiзушi тұлға.
6. Кеден органының тауарларды және көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеуден өткiзетiн лауазымды адамы 12-14-бағандарды толтырады.
7. Тауарлар мен көлiк құралдарын тасымалдаушы өкiлiнiң қолымен, ал арнайы уәкiлеттi тұлға болмаған жағдайда, көлiк құралын жүргiзушi тұлғаның қолымен расталған тиiстi түзетулер енгiзу арқылы 1-5, 7-11-бағандарда көрсетiлген мәлiметтердi өзгерту жүзеге асырылады.
8. Қысқаша декларация кеден органының тауарларды және көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеуден өткiзетiн лауазымды адамының қолымен ресiмдеу күнi көрсетiле отырып расталады.
Қысқаша декларацияны толтыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
N_______қысқаша декларация
_________________________________________________________________
1. Тауарларды жіберуші,         3. Тасымалдаушы
жіберу елі
_________________________________________________________________
2. Тауарларды алушы,            4. Көлік құралдары туралы
нысаналы елі                       мәлімет
_________________________________________________________________
5. Көлік     6. Тауардың    7. Орындар.  8. Салмағы   9. Пломбылар
құжаттарының СЭҚ ТН         дың саны         (кг)     мен өзге де
атауы,       бойынша                                  ұқсастыру
нөмірі      атауы/коды                                құралдарының
сандары және
нөмірлері
_________________________________________________________________
10. Қосымша мәліметтер
_________________________________________________________________
11. Уақытша сақтау орны                12. Уақытша сақтау мерзімі
_________________________________________________________________
13. Кеден органының атауы              14. Кеден органының шешімі
_________________________________________________________________
Тасымалдаушының өкілінің аты-жөні
_________________________________________________________________
(көлік құралдарын жүргізуші уәкілетті тұлғаның қасақана қатыспауы
кезінде)
_____________
(қолы)
Қысқаша декларацияны толтыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Қысқаша декларацияларды тіркеу журналы
___________________________________________________________________
Р/с Алушы Тауардың  Тасымал. Көлік құралы  Саны мен  уақытша уақытша
N        атауы     даушы                  салмағы   сақтау   сақтау
(кг)      орны    мерзімі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________
* Қысқаша декларациялардың реттік саны оның тіркеу нөмірі
болып табылады
Бұйрыққа қосымша <*>
Ескерту. Бұйрық жаңа қосымшамен толықтырылды - Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 6 наурыздағы N 69 бұйрығымен .
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының
аумағында еркiн кедендiк аймақ режимінде мәлiмделетiн
тауарларды кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң
ЕРЕЖЕСI

5. Графы 1-11 заполняются представителем перевозчика товаров и транспортных средств, а при отсутствии специально уполномоченного лица - лицом, управляющим транспортным средством.
6. Графы 12-14 заполняются должностным лицом таможенного органа, производящим таможенное оформление товаров и транспортных средств.
7. Изменение сведений, указанных в графах 1-5, 7-11, осуществляется путем внесения соответствующих исправлений, заверенных подписью представителя перевозчика товаров и транспортных средств, а при отсутствии специально уполномоченного лица - лица, управляющего транспортным средством.
8. Краткая декларация заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, производящего таможенное оформление товаров и транспортных средств с указанием даты оформления.
Приложение N 1
к Инструкции по заполнению краткой
декларации
Краткая декларация N __________
-------------------------------------------------------------------------
1. Отправитель товаров, страна      !3. Перевозчик
отправления                         !
-------------------------------------------------------------------------
2. Получатель товаров, страна       !4. Сведения о транспортном средстве
назначения                          !
-------------------------------------------------------------------------
5. Наименование, !6. Наименование/  !7. Количество !8. Вес !9. Количество
номера           !код по ТН ВЭД СНГ !мест          !(кг)   !и номера пломб
транспортных     !товара            !              !       !и иных средств
документов       !                  !              !       !идентификации
-------------------------------------------------------------------------
10. Дополнительные сведения
-------------------------------------------------------------------------
11. Место временного хранения       !12. Срок временного хранения
-------------------------------------------------------------------------
13. Наименование таможенного органа !14. Решение таможенного органа
-------------------------------------------------------------------------
Ф.И.О. представителя перевозчика    ____________________________
(при отсутствии специально уполномоченного лица - лицо управляющее
транспортным средством)
________________________                               дата
(подпись)
Приложение N 2
к Инструкции по заполнению краткой
декларации
Журнал регистрации кратких деклараций
-------------------------------------------------------------------------
N п/п !Получа-!Наимено-!Перевоз-!Транспорт- !Количест- !Место  !Срок
!тель   !вание   !чик     !ное        !во и вес  !времен-!времен-
!       !товара  !        !средство   !(кг)      !ного   !ного
!       !        !        !           !          !хране- !хранения
!       !        !        !           !          !ния    !
-------------------------------------------------------------------------
!       !        !        !           !          !       !
-------------------------------------------------------------------------
!       !        !        !           !          !       !
-------------------------------------------------------------------------
_________________________________________________________________________
* Порядковый номер краткой декларации является ее регистрационным номером
Приложение
к приказу
Сноска. Приказ дополнен новым приложением - приказом  Министра
государственных доходов РК от 6 марта 2002 года N 69.
Правила таможенного контроля и таможенного
оформления товаров, заявленных в режиме
свободной таможенной зоны на территории
специальной экономической зоны
"Астана - новый город"

1. Жалпы ережелер
1. Осы "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ режимiнде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң), "Кедендiк режимдер туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң 2001 жылғы 9 ақпандағы N 46 бұйрығымен бекiтiлген Еркiн кедендiк аймақтың кедендiк режимiн қолдану жөнiндегi нұсқаулыққа , Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" 2001 жылғы 29 маусымдағы N 645 Жарлығымен бекiтiлген "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы туралы ережеге сәйкес әзiрлендi және "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағына (бұдан әрi - "Астана - жаңа қала" АЭА) еркiн кедендiк аймақ кедендiк режимiмен орналастырылатын тауарларды кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудi жүргiзудiң тәртiбiн белгiлейдi.
2. Кеден iсi туралы заңның 71-бабына сәйкес еркiн кедендiк аймақтың кедендiк режимi (бұдан әрi - ЕКА-ның кедендiк режимi) - бұл шетелдiк тауарлар тиiстi аумақтық шекараларда немесе үй-жайларда (орындарда) кедендiк баждар, салықтар алынбастан және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан орналастырылатын және пайдаланылатын, отандық тауарлар әкетуге Кеден iсi туралы заңмен айқындалатын тәртіппен экспорттың кедендiк режимiне сәйкес қолданылатын шарттарда орналастырылатын және пайдаланылатын кедендiк режим.
"Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағындағы ЕКА кедендiк режимi - бұл Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген тәртiппен акциздер салынатын, "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағында орналастырылатын және пайдаланылатын импортталатын тауарларға акциз алуды қоспағанда осы тармақтың бiрiншi абзацында белгiленген шарттарда қолданылатын кедендiк режим. (РҚАО-ның сілтемесі: (9-бөлім) қараңыз.)
2. Тауарларды "Астана - жаңа қала"
АЭА-ның аумағында ЕКА кедендiк режимiнде
орналастырудың шарттары
3. Арнайы экономикалық аймақтың аумағына ЕКА кедендiк режимiмен:
құрылысқа арналған машиналар мен жабдықтарды;
арнайы экономикалық аймақтың аумағындағы құрылыс процесiнде толығымен пайдаланылатын тауарларды;
құрылыс және объектiлердi жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес пайдалануға беру үшiн қажеттi тауарлар мен жабдықтарды орналастыруға рұқсат етiледi.
4. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында тауарлармен мынадай операцияларды жасауға рұқсат етiледi:
бұл тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi;
тауарларды тасымалдауға дайындау жөнiндегi: құрылыс процесінде ұтымды орналастыру және тұтыну мақсатында бөлiнген құрылыс салу учаскелерiнiң шегiнде партияларды бөлу, тауарлар мен көлiк құралдарын сұрыптау, тиеу, түсiру, қайта тиеу, сондай-ақ орнын ауыстыру (кеден органының рұқсатымен);
ғимараттарды және құрылыстарды тұрғызу кезiнде құрылыс өндiрiсi технологиясының талаптарын орындау жөнiндегi.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила таможенного контроля и таможенного оформления товаров в таможенном режиме свободной таможенной зоны на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом  Республики Казахстан от 20 июля 1995 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле), Инструкцией  по применению таможенного режима свободной таможенной зоны, утвержденной приказом Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 9 февраля 2001 года N 46 "О таможенных режимах", Положением  о специальной экономической зоне "Астана - новый город", утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 29 июня 2001 года N 645 "О создании специальной экономической зоны "Астана - новый город", и определяют порядок производства таможенного контроля и таможенного оформления товаров, помещаемых под таможенный режим свободной таможенной зоны на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" (далее - СЭЗ "Астана - новый город").
2. В соответствии со статьей 71 Закона о таможенном деле таможенный режим свободной таможенной зоны (далее - таможенный режим СТЗ) - это таможенный режим, при котором иностранные товары размещаются и используются в соответствующих территориальных границах или помещениях (местах) без взимания таможенных пошлин, налогов и применения мер нетарифного регулирования, отечественные товары размещаются и используются на условиях, применяемых к вывозу в соответствии с таможенным режимом экспорта в порядке, определяемом Законом о таможенном деле.
Таможенный режим СТЗ на территории СЭЗ "Астана - новый город" - это таможенный режим, применяемый на условиях, определенных в абзаце первом настоящего пункта, за исключением взимания акциза на импортируемые товары, размещаемые и используемые на территории СЭЗ "Астана - новый город", которые облагаются акцизами в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. Условия помещения товаров под
таможенный режим СТЗ на территорию
СЭЗ "Астана - новый город"
3. На территорию СЭЗ "Астана - новый город" под таможенный режим СТЗ допускается помещение:
машин и оборудования, предназначенных для строительства;
товаров, полностью потребляемых в процессе строительства на территории специальной экономической зоны;
товаров и оборудования, необходимых для строительства и ввода объектов в эксплуатацию в соответствии с проектно-сметной документацией.
4. На территории СЭЗ "Астана - новый город" допускается совершение следующих операций с товарами:
по обеспечению сохранности этих товаров;
по подготовке товаров к транспортировке: дробление партий, сортировка, погрузка, выгрузка, перегрузка, а также перемещение товаров и транспортных средств (с разрешения таможенного органа) в пределах выделенных участков застроек с целью рационального размещения и потребления в процессе строительства;
по выполнению требований технологии строительного производства при возведении зданий, строений и сооружений.

5. Тауарлар "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағында ол жұмыс iстеп тұрған жағдайда ЕКА кедендiк режимiмен шектеусiз мерзiмдерде бола алады.
6. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылған тауарларды тасымалдау құрылысқа арналған учаскелердiң шегiмен шектеледi. Бұл жағдайда учаскелер арасында тасымалдау тауарларды кедендiк бақылаумен жеткiзуге (кедендiк алып жүру) белгiленетiн талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
7. "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағына шетелдiк және отандық тауарлардың жеткiзiлуiн жүзеге асыратын көлiк құралдары кедендiк ресiмдеу кезеңiнде бақылау-өткiзу пункттерiнiң жанындағы ашық алаңдарда (уақытша сақтау орындары) орналастырылады.
Осындай көлiк құралдарының "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағында болу мерзiмдерi тиеу-түсiру жұмыстарын жүзеге асыруға қажеттi уақытқа қарай белгiленедi. Көлiк құралының келуi мен кетуiн есепке алу "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағындағы бақылау өткiзу пунктiндегi арнаулы журналда 1-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша жүргiзiледi.
3. Тауарларды кедендiк ресiмдеу
8. Кеден органына жүктiк кедендiк декларацияны ұсына отырып ЕКА кедендiк режимiнде кедендiк ресiмдеуге осы Ереженiң 3-тармақтарында көрсетiлген шетелдiк және отандық тауарлар жатады.
9. Тауарларды ЕКА кедендiк режимiмен орналастыруға заңнамалық тәртiппен "Астана - жаңа қала" АЭА аумағында тiркелген тұлғаларға рұқсат етiледi. (РҚАО-ның сілтемесі: (6-бап) (3-тарау) қараңыз.)
10. Осы Ереженiң 3-тармағында көрсетiлген тауарлар кеден органына:
жүктiк кедендiк декларацияны;
тұрғызылатын құрылыстар мен техникалық-экономикалық негiздеуге (машиналар мен жабдықтар үшiн) арналған жобалық-сметалық құжаттаманы;
жүктiк кедендiк декларацияларды, құжаттарды және "Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң 2001 жылғы 15 ақпандағы N 54 бұйрығымен бекiтiлген кедендiк мақсаттар үшiн қажеттi қосымша мәлiметтердi қабылдау мен тексеру ережесiнде белгiленген талаптарға сәйкес белгiленетiн өзге де құжаттарды ұсыну жолымен декларациялауға жатады.
Тауарларды "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағына әкелу кезiнде декларациялау мынадай ерекшелiктер ескерiле отырып жүргiзiледi:
тауар тобы ретiнде бiр объектiнiң құрылысына арналған тауарлар ұғылады;
30 "Тауарды қарау орыны" бағанында оның мекен-жайына тауар жеткiзiлетiн "Астана - жаңа қала" АЭА құрылысы объектiсiнің бiрдейлендiрiлген нөмiрi мынадай сызба бойынша көрсетiледi:

5. Товары могут находиться на территории СЭЗ "Астана - новый город" под таможенным режимом СТЗ без ограничения сроков при условии ее функционирования.
6. Перемещение товаров, помещенных под таможенный режим СТЗ, ограничивается пределами участков под застройку. При этом, перемещение между участками осуществляется в соответствии с требованиями, установленными к доставке товаров под таможенным контролем.
7. Транспортные средства, осуществляющие доставку иностранных и отечественных товаров на территорию СЭЗ "Астана - новый город", на период таможенного оформления помещаются на открытые площадки (места временного хранения) при контрольно-пропускных пунктах.
Сроки нахождения таких транспортных средств на территории СЭЗ "Астана - новый город" определяются в зависимости от времени, необходимого на осуществление погрузочно-разгрузочных работ. Учет въезда и выезда транспортных средств ведется в специальном журнале на контрольно-пропускном пункте территории СЭЗ "Астана - новый город" по форме, установленной согласно приложению 1.
3. Таможенное оформление товаров
8. Таможенному оформлению в таможенном режиме СТЗ с представлением таможенному органу грузовой таможенной декларации подлежат иностранные и отечественные товары, указанные в пункте 3 настоящих Правил.
9. Помещение товаров под таможенный режим СТЗ допускается лицами, зарегистрированными в установленном законодательством порядке на территории СЭЗ "Астана - новый город".
10. Товары, указанные в пункте 3 настоящих Правил, подлежат декларированию путем представления в таможенный орган:
грузовой таможенной декларации;
проектно-сметной документации при ввозе товаров и оборудования, указанных в абзаце четвертом пункта 3 настоящих Правил;
иных документов, определенных в соответствии с требованиями, установленными Правилами подачи, принятия и проверки грузовых таможенных деклараций, документов и дополнительных сведений, необходимых для таможенных целей, утвержденных приказом  Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 54 "О таможенном оформлении товаров и транспортных средств".
Декларирование товаров при ввозе на территорию СЭЗ "Астана - новый город" производится с учетом следующих особенностей:
под партией товара понимаются товары, предназначенные для строительства одного объекта;
в графе 30 "Место досмотра товара" грузовой таможенной декларации указывается идентификационный номер строительного объекта СЭЗ "Астана - новый город", в адрес которого следует товар, по следующей схеме:

N 0.000 элемент, мұнда:
0. - учаскенiң нөмiрi;
000. - құрылыс объектiсiнiң нөмiрi;
тауарларды өткiзу кезiнде кезеңдiк және алдын ала мәлiмдеудің ережесi қолданылуы мүмкiн. Бұл ретте тауарларды кезеңдiк декларациялау рәсiмi бойынша тауарларды әкелуге кезеңдiк жүк кедендiк декларациясын тiркеген сәттен бастап отыз күнтiзбелiк күннiң iшiнде рұқсат етiледi. Тауарларды әкелу аяқталғаннан кейiн он күннен кешiктiрмей әкелiнген тауардың нақты саны ескерiле отырып толтырылған толық жүк кедендiк декларация ұсынылады.
Ескерту. 10-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2002 жылғы 25 желтоқсандағы N 157 бұйрығымен .
11. Осы Ереженiң 3-тармағында көрсетiлген де, көрсетiлмеген де отандық тауарларды, машиналар мен жабдықтарды "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағына орналастырған жағдайда, декларациялаудың оңайлатылған нысаны қолданылуы мүмкiн (2-қосымша).
Бұл жағдайда декларациялаудың оңайлатылған нысанының даналары мынадай тәртiппен бөлiнедi:
1-дана - бақылау үшiн кеден органының iстерiнде қалады;
2-дана - декларанттың қолына берiледi.
Оңайлатылған нысандағы декларация тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеудi жүргiзетiн кеден органы лауазымды адамының қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен, ресiмделген күнi көрсетiле және оларды iс жүзiнде әкелгенi/әкеткенi туралы белгiлер қойыла отырып расталады.
Тауарларды әкелгендегіден өзгеше мөлшерде әкеткен жағдайда, тауарды өткiзушi тұлға мөрмен расталған Оңайлатылған нысандағы декларацияның 9-бағанында әкетiлетiн тауардың iс жүзiндегi мөлшерiн көрсетедi.
Оңайлатылған нысандағы декларацияны кеден органдары оңайлатылған нысандағы декларацияларды тiркеу журналына осы Ережеге 3-қосымшада келтiрiлген нысанға сәйкес есепке алады.
"Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағындағы объектiлерге қызмет көрсету үшiн (жұмысшыларды, жолаушыларды, қызмет көрсетушi қызметшiлердi тасымалдау) пайдаланылатын және тауарлар тасымалдауға жұмылдырылмаған автокөлiк құралдарын көрсетiлген АЭА-ның аумағына өткiзуге кеден органының келiсiмiмен рұқсат етiледi.
12. ЕКА кедендiк режимi өзге кедендiк режимге өзгерген жағдайда тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану, кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу таңдалған кедендiк режимнiң шарттары мен талаптарына сәйкес жүргiзiледi.
13. Бұрын "Астана - жаңа қала" АЭА аумағынан Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының қалған бөлiгiне ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылған отандық тауарларды әкету кезiнде, тауарларды өткiзушi тұлға төлем ретiнде немесе тауарларды әкелу кезiнде берiлген өзге де жеңiлдiктердiң нәтижесiнде алынған соманы қайтарады.

Элемент N 0.000, где:
0. - номер участка;
000. - номер строительного объекта;
при перемещении товаров могут применяться правила периодического и предварительного декларирования. При этом ввоз товаров по процедуре периодического декларирования товаров допускается в течение тридцати календарных дней с момента регистрации периодической грузовой таможенной декларации. Не позднее десяти дней после завершения ввоза товаров, представляется полная грузовая таможенная декларация, заполненная с учетом фактического количества ввезенного товара. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - Приказом Агентства таможенного контроля РК от 25 декабря 2002 г. N 157  .
11. При помещении отечественных товаров, машин и оборудования на территорию СЭЗ "Астана - новый город", как указанных, так и не указанных в пункте 3 настоящих Правил, декларант вправе применить упрощенную форму декларирования (Приложение 2).
При этом экземпляры упрощенной формы декларирования распределяются в следующем порядке:
1-й экземпляр - остается для контроля в делах таможенного органа;
2-й экземпляр - выдается на руки декларанту.
Декларация упрощенной формы заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, производящего таможенное оформление товаров и транспортных средств с указанием даты оформления и проставлением отметки об их фактическом ввозе/вывозе.
В случае вывоза товаров в количестве, отличном от ввезенного, лицо, перемещающее товар, указывает в графе 9 Декларации упрощенной формы фактическое количество вывозимого товара, заверенное печатью.
Декларация упрощенной формы учитывается таможенными органами в журнале регистрации деклараций упрощенной формы согласно форме, приведенной в приложении 3 к настоящим Правилам.
Пропуск автотранспортных средств, используемых для обслуживания объектов на территории СЭЗ "Астана - новый город" (перевозка рабочих, пассажиров, обслуживающего персонала) и не задействованных в перевозке товаров, на территорию указанной СЭЗ допускается с разрешения таможенного органа.
12. В случае изменения таможенного режима СТЗ на иной таможенный режим, таможенное оформление товаров, применение мер нетарифного регулирования, уплата таможенных платежей и налогов производится в соответствии с условиями и требованиями выбранного таможенного режима.
13. При вывозе отечественных товаров, ранее помещенных под таможенный режим СТЗ, с территории СЭЗ "Астана - новый город" на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан лицо, перемещающее товары, возвращает суммы, полученные в качестве выплат или в результате иных льгот, предоставленных при ввозе товаров.

14. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылған шетелдiк тауарлар Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерге қайта экспорттаудың кедендiк режимiне сәйкес әкетiледi. Нақты әкетуге бақылау тауарларды кедендiк бақылаумен жеткiзуге белгiленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
4. Кедендік алымдар мен салықтарды
төлеудiң ерекшелiктерi
15. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылатын шетелдiк тауарларды әкелу кезiнде импортталатын тауарларға акциз алуды қоспағанда, кедендiк баждар, салықтар алынбайды және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайды.
16. Отандық тауарларды "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағына Қазақстан Республикасының қалған кедендiк аумағынан әкелу кезiнде кедендiк төлемдер, салықтар алынбайды және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайды.
17. Осы Ереженiң 12-тармағында белгiленген тәртiпке сәйкес "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағына бұрын әкелiнген отандық тауарларды "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағынан Қазақстан Республикасының қалған кедендiк аумағына әкету кезiнде кедендiк төлемдер мен салықтар алынбайды, тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайды.
18. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылатын шетелдiк тауарларды "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағынан Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерге әкету кезiнде кедендiк баждар, салықтар алынбайды және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайды.
19. Шетелдiк тауарларды "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағынан Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының қалған бөлiгiне әкелу кезiнде кедендiк баждар мен қосымша құн салығы мәлiмделген кедендiк режимнің шарттарына сәйкес алынады және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылады.
5. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылатын
тауарларды кедендiк бақылау
20. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылатын тауарларды кедендiк бақылау тауар ЕКА кедендiк режимiне орналастырылған сәттен бастап жүзеге асырылады және тауарды өзге кедендiк режимге орналастырған кезде, не кеден органының тауарлардың АЭА-ның аумағындағы құрылыс процесiнде толығымен пайдаланылғанына көзi жеткеннен кейiн аяқталады.
Өзге кедендiк режимдерге мәлiмделген тауарларды одан әрi кедендiк бақылау таңдап алынған кедендiк режимнiң шарттарына және талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
21. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылатын тауарларды кедендiк ресiмдеу кеден қоймасының, бос қойманың режимдерiн қоспағанда оларды өзге кедендiк режимде мәлiмдеген жағдайда мұндай тауарларды ЕКА кедендiк режимiнде кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органында жүргiзiледi.
6. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылатын
тауарларды есептеу мен есептіліктi
жүргiзудiң тәртiбi

14. Иностранные товары, помещенные под таможенный режим СТЗ, вывозятся за пределы Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом реэкспорта. Контроль за фактическим вывозом осуществляется в соответствии с требованиями, установленными к доставке товаров под таможенным контролем.
4. Особенности уплаты таможенных
платежей и налогов
15. При ввозе иностранных товаров, помещаемых под таможенный режим СТЗ, таможенные пошлины, налоги не взимаются, за исключением взимания акциза на импортируемые товары, и меры нетарифного регулирования не применяются.
16. При ввозе отечественных товаров на территорию СЭЗ "Астана - новый город" с остальной таможенной территории Республики Казахстан таможенные платежи, налоги не взимаются и меры нетарифного регулирования не применяются.
17. При вывозе отечественных товаров с территории СЭЗ "Астана - новый город" на остальную таможенную территорию Республики Казахстан, ввезенных ранее на территорию СЭЗ "Астана - новый город" в соответствии с порядком определенном пунктом 12 настоящих Правил, таможенные платежи и налоги не взимаются, меры нетарифного регулирования не применяются.
18. При вывозе иностранных товаров, помещенных под таможенный режим СТЗ, с территории СЭЗ "Астана - новый город" за пределы Республики Казахстан таможенные пошлины, налоги не взимаются и меры нетарифного регулирования не применяются.
19. При вывозе иностранных товаров с территории СЭЗ "Астана - новый город" на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан таможенные платежи и налог на добавленную стоимость взимаются, и меры нетарифного регулирования применяются в соответствии с условиями заявленного таможенного режима.
5. Таможенный контроль за товарами,
помещаемыми под таможенный режим СТЗ
20. Таможенный контроль за товарами, помещаемыми под таможенный режим СТЗ, осуществляется с момента помещения товара под таможенный режим СТЗ и завершается при помещении товара под иной таможенный режим, либо после того, как будут полностью потреблены в процессе строительства на территории СЭЗ.
Дальнейший таможенный контроль за товарами, заявленными под иные таможенные режимы, осуществляется в соответствии с условиями и требованиями выбранного таможенного режима.
21. Таможенное оформление товаров, помещенных под таможенный режим СТЗ, при их заявлении в ином таможенном режиме, за исключением режимов таможенного склада, свободного склада, производится в таможенном органе, осуществлявшем таможенное оформление таких товаров в таможенном режиме СТЗ.
6. Порядок ведения учета и отчетности
товаров, помещаемых под таможенный режим СТЗ

22. Қазақстан Республикасының заңнамаларының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында кеден органдары кедендiк бақылаудың барлық нысандарын қолдануға, сондай-ақ белгiленген кестеден тыс есеп ұсынуды талап етуге құқылы. Бұл жағдайда, есептi ЕКА кедендiк режимiн мәлiмдеген адамдар кеден органы бастығының жазбаша талабы ұсынылғаннан бастап жетi күннiң iшiнде ұсынуы тиiс.
23. ЕКА кедендiк режимiн мәлiмдеген адамдар белгiленген үлгiдегi есеп кiтабында (4-қосымша) тауарлардың есебiн жүргiзедi және кеден органдарына олар туралы есеп бередi. Тауарларда болатын кез келген өзгерiстер есептiк құжаттарда көрсетiлуi тиiс. Есептiлiк осы Ереженiң 4 және 5-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша есептiктен кейiнгi айдың 10-на дейiн тоқсан сайын ұсынылады.
24. Билiгiнде ЕКА кедендiк режимiнде мәлiмделген тауарлар бар адамдар Қазақстан Республикасының кеден органдарына есептiлiктi ұсынбағаны және тауарлардың есебiн жүргiзу тәртiбiн сақтамағаны үшiн жауаптылықта болады.
25. "Астана - жаңа қала" АЭА-ның кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарларды есепке алатын және осы Ережеге сәйкес қолданылатын барлық журналдар мен кiтаптар нөмiрленуi, тiгiлуi және кеден органының мөрiмен расталуы тиiс.
7. Арнайы экономикалық аймақты жабу
26. "Астана - жаңа қала" АЭА таратылған жағдайда құрылыс процесiне толығымен пайдаланылған тауарларды, сондай-ақ "Астана - жаңа қала" АЭА-ның мерзiмiнен бұрын таратылған жағдайда "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 26 қаңтардағы N 2823 Заңының 6-бабында көзделген кепiлдiктер таратылатын тауарларды қоспағанда бұрын ЕКА режимiнде ресiмделген және "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағына орналастырылған тауарлар Қазақстан Республикасының кедендiк заңнамасына сәйкес өзге кедендiк режимге қайта ресiмдеуге жатады.
8. Қорытынды ережелер
27. Еркін кедендік аймақ кедендік режимінің талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген жауаптылық белгіленеді.
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық
аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ
режимінде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк
бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесiне
1-қосымша
"Астана - жаңа қала" АЭА-ның бақылау-өткізу пунктінде
көлік-құралдарын әкелу мен әкетуді есепке алу журналы
___________________________________________________________________
БӨП ашық|а/м     |Тауардың|Саны|Объек.|АЭА    |Кеден.| АЭА   |Ес.
алаңына |маркасы,| атауы  |    |тінің |учаске.| дік  |аумағы.|кер.
орналас.|мем.    |        |    |атауы |сіне   |құжат.| нан   |ту
күні    |нөмірі  |        |    |      |келген | тың  |шыққан |
(уақыты)|        |        |    |      | күні  |нөмірі| күні  |
|        |        |    |      |(уақы. |      |(уақы. |
|        |        |    |      |ты)    |      |ты)    |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық
аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ
режимінде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк
бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесiне
2-қосымша
(Тек қана отандық тауарлар үшiн)
Оңайлатылған нысандағы декларация
N 0./00.00.0/0.000000 *
___________________________________________________________________
1. Тауарларды жөнелтушi                  3. Тасымалдаушы
2. Тауарларды алушы                      4. Көлiк құралы туралы
мәлiметтер
___________________________________________________________________
5. Атауы,            6.                7. Саны        8. Салмағы
көлiк                Тауарлардың       (дана, орны,      (кг.)
құжаттарының         атауы             жиынтықтар
нөмiрлерi                              және т.б.)
___________________________________________________________________
9.  Қосымша мәлiметтер
10. Құрылыс учаскесiнiң нөмiрi, объектiнiң атауы
(объектiнiң бiрдейлендiрген коды)
___________________________________________________________________
Тауарды алушының өкiлi ______________________
М.О.                   ______________________ күні
(қолы)
Кеден органының қызметкерi _________ ЖНМ
* 0./00.00.0/0.000000 элементi, мұнда:

22. В целях обеспечения соблюдения законодательства Республики Казахстан таможенные органы вправе применять все формы таможенного контроля. Таможенный орган вправе запросить дополнительные сведения с целью проверки информации, содержащейся в грузовой таможенной декларации, представленной для таможенных целей, по письменному разрешению руководителя таможенного органа.
23. Лица, заявившие таможенный режим СТЗ, ведут учет товаров в книге учета установленного образца (Приложение 4) и представляют таможенным органам отчет о них. Любые изменения, происходящие с товарами, должны отражаться в учетных документах. Отчетность предоставляется ежеквартально, до 10-го числа месяца, следующего за отчетным по форме согласно Приложениям 4 и 5 настоящих Правил.
24. Лица, в распоряжении которых находятся товары, заявленные в таможенном режиме СТЗ, несут ответственность за непредставление таможенному органу Республики Казахстан отчетности и несоблюдение порядка ведения учета товаров в соответствии с законодательством.
25. Все журналы и книги учета товаров, перемещаемых через границы СЭЗ "Астана - новый город" и применяемые в соответствии с настоящими Правилами, должны быть пронумерованы, прошиты и заверены печатью таможенного органа.
7. Упразднение специальной экономической зоны
26. При ликвидации СЭЗ "Астана - новый город" товары, ранее оформленные в режиме СТЗ и помещенные на территорию СЭЗ "Астана - новый город", подлежат переоформлению в иной таможенный режим в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, за исключением товаров, которые полностью потреблены в процессе строительства, а также товаров, на которые распространяются гарантии, предусмотренные статьей 6  Закона Республики Казахстан от 26 января 1996 г. N 2823 "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан", в случае досрочного упразднения СЭЗ "Астана - новый город".
8. Заключительные положения
27. За нарушение требований таможенного режима свободной таможенной зоны наступает ответственность, предусмотренная законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам таможенного контроля и
таможенного оформления товаров,
заявленных в режиме свободной
таможенной зоны на территории
специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
Журнал учета въезда и выезда транспортных средств
на контрольно-пропускном пункте
СЭЗ "Астана - новый город"
_________________________________________________________________________
Дата (время) | Марка а/м, гос.| Наименование | Количество |Наименование |
помещения на |      номер     |    товара    |            |   объекта   |
открытую     |                |              |            |             |
площадку КПП |                |              |            |             |
______________|________________|______________|____________|_____________|
_________________________________________________________________________
Продолжение таблицы
________________________________________________________
Дата (время) |     N      | Дата (время)  | Примечание |
въезда на    |таможенного |   выезда с    |            |
участок СЭЗ  |документа   |территории СЭЗ |            |
______________|____________|_______________|____________|
________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам таможенного контроля и
таможенного оформления товаров,
заявленных в режиме свободной
таможенной зоны на территории
специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
(Только для отечественных товаров)
Декларация упрощенной формы N 0./00.00.0/0.000000 *
________________________________________________________________________
|   1. Отправитель товаров              |   3. Перевозчик                |
|                                       |                                |
|                                       |                                |
|_______________________________________|________________________________|
|   2. Получатель товаров               |   4. Сведения о транспортном   |
|                                       |      средстве                  |
|                                       |                                |
|                                       |                                |
|_______________________________________|________________________________|
| 5. Наименование,    | 6. Наименование | 7. Количество (шт.,|8. Вес (кг)|
| номера транспортных |    товаров      |    мест, комплекты |           |
| документов          |                 |    и т.п.)         |           |
|                     |                 |                    |           |
|                     |                 |                    |           |
|_____________________|_________________|____________________|___________|
| 9. Дополнительные сведения, отметка о вывозе                           |
|                                                                        |
|                                                                        |
|________________________________________________________________________|
| 10. N участка застройки, наименование объекта (идентификационный       |
|     код объекта)                                                       |
|                                                                        |
|                                                                        |
|________________________________________________________________________|
Представитель получателя товара_______________________________________
______________________________ Дата
М.П.                              (Подпись)
Сотрудник таможенного органа ________________________________ ЛНП
* Элемент 0./00.00.0/0.000000, где:

0. - құрылыс учаскесiнiң нөмiрi;
00.00.0 - оңайлатылған нысандағы декларацияны қабылдаған айы, күнi және осы жылдың соңғы саны;
0.000000 - учаскi БӨП-iнiң нөмiрi және кеден органы берген оңайлатылған нысандағы декларацияның өспелi қорытындысы бар реттiк нөмiрi (жыл аяқталғаннан кейiн нөмiрлеу қайтадан басталады).
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық
аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ
режимінде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк
бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесiне
3-қосымша
Оңайлатылған нысандағы деклерацияларды тіркеу
ЖУРНАЛЫ
___________________________________________________________________
N *|Алушы |Тауардың | Тасымалдаушы|Көлік | Саны| Салмағы | Уақытша
р/б|      | атауы   |             |құралы|     |         | сақтау
|      |         |             |      |     |         |  орыны
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
________________________
* Оңайлатылған нысандағы декларацияның реттік нөмірі оның тіркеу нөмірі болып табылады.
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық
аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ
режимінде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк
бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесiне
4-қосымша
__________________________________
(ұйымның, кәсіпорынның атауы)
"Астана - жаңа қала" АЭА аумағында "еркін кедендік аймақ"
режимінде ресімделген тауарлардың, машиналардың және
жабдықтардың пайдаланылуын ЕСЕПКЕ АЛУ КІТАБЫ
Басталды:
Аяқталды:
___________________________________________________________________
КІРІС
___________________________________________________________________
Қоймалық |Есептік |Тауардың|  ЖКД-ның    | СЭҚ ТН   | Өлшем  |Саны
есеп     |кезеңнің|түскен  | немесе өзге | бойынша  |бірлігі |
кәртішке.|басына  | күні   |  кедендік   | сипаттау |        |
сінің    | қалған |        |  құжаттың   | және код |        |
нөмірі   | қалдық |        |   нөмірі    |          |        |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
ШЫҒЫС
___________________________________________________________________
Талаптың |   ЖКД-ның    | Өлшем  | Саны | Құрылыс  |Есептік |Ескерту
(жүк-    |  немесе өзге | бірлігі|      | объекті. |кезеңнің|
құжаттың)|   кедендік   |        |      |  сінің   |аяғында |
нөмірі   |    құжаттың  |        |      |  атауы   |қалған  |
|    нөмірі    |        |      |          |қалдық  |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Басшы _________________________________
Бас бухгалтер _________________________
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық
аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ
режимінде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк
бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесiне
5-қосымша
___________________________________        Кеден органына есептіден
(ұйымның, кәсіпорынның атауы)            кейінгі айдың 10-на дейін
тоқсан сайын ұсынылады
________ жылдың ________ тоқсанындағы
"Астана - жаңа қала" АЭА аумағында "еркін кедендік аймақ"
режимінде ресімделген тауарлардың, машиналардың және
жабдықтардың пайдаланылуы туралы ЕСЕП
Басталды:
Аяқталды:
____________________________________________________________________                                 КІРІС
____________________________________________________________________
Қоймалық  |  Есептік | Тауардың |  ЖКД-ның    |СЭҚ ТН  |Өлшем  |Саны
есеп    | кезеңнің |  түскен  | немесе өзге |бойынша |бірлігі|
кәртішке. |  басына  |   күні   |  кедендік   |сипаттау|       |
сінің    |  қалған  |          |  құжаттың   |және код|       |
нөмірі   |  қалдық  |          |   нөмірі    |        |       |
________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________                                ШЫҒЫС
____________________________________________________________________
Талаптың  |   ЖКД-ның    | Өлшем  | Саны | Құрылыс |Есептік |Ескерту
(жүк-    |  немесе өзге | бірлігі|      |объекті. |кезеңнің|
құжаттың) |   кедендік   |        |      |  сінің  |аяғына  |
нөмірі   |    құжаттың  |        |      |  атауы  |қалған  |
|    нөмірі    |        |      |         |қалдық  |
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басшы _________________________________
Бас бухгалтер _________________________

0. -  номер участка строительства;
00.00.0 - день, месяц принятия декларации упрощенной формы и
последняя цифра текущего года;
0.000000 - номер КПП участка и порядковый номер декларации упрощенной
формы, присвоенный таможенным органом с нарастающим итогом (по окончании
года нумерация возобновляется).
Приложение 3
к Правилам таможенного контроля и
таможенного оформления товаров,
заявленных в режиме свободной
таможенной зоны на территории
специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
ЖУРНАЛ
регистрации деклараций упрощенной формы
__________________________________________________________________________
N   |Получатель|Наименование|Перевоз-|Транспортное|Количе-|Вес |Место
п/п*|          |товара      |чик     |средство    |ство   |    |временного
|          |            |        |            |       |    |хранения
____|__________|____________|________|____________|_______|____|__________
____|__________|____________|________|____________|_______|____|__________
__________________________________________________________________________
* Порядковый номер декларации упрощенной формы является ее
регистрационным номером.
Приложение 4
к Правилам таможенного контроля и
таможенного оформления товаров,
заявленных в режиме свободной
таможенной зоны на территории
специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
_______________________________________
(наименование организации, предприятия)
КНИГА УЧЕТА
использования товаров, машин и оборудования,
оформленных в режиме "свободная таможенная зона" на
территории СЭЗ "Астана - новый город"
Начата:
Окончена:
___________________________________________________________________________
ПРИХОД
___________________________________________________________________________
N карточки|Остаток на|  Дата    |N ГТД или иного|Описание и|Единица|Коли-
складского|  начало  |поступле- | таможенного   |код по    |изме-  |чество
учета   | отчетного|ния товара| документа     |ТН ВЭД    |рения  |
|  периода |          |               |          |       |
__________|__________|__________|_______________|__________|_______|_______
___________________________________________________________________________
РАСХОД
___________________________________________________________________________
NN     |N ГТД или ино-|Единица  |Коли- |Наименование|Остаток на  |При-
требования |го таможенного|измерения|чество|  объекта   |конец отчет-|меча-
(накладной)|документа     |         |      | застройки  |ного периода|ние
___________|______________|_________|______|____________|____________|____
__________________________________________________________________________
Руководитель______________________
Гл. бухгалтер_____________________
Приложение 5
к Правилам таможенного контроля и
таможенного оформления товаров,
заявленных в режиме свободной
таможенной зоны на территории
специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
______________________________________      Предоставляется ежеквартально
(наименование организации, предприятия) таможенному органу до 10 числа
месяца, следующего за отчетным
ОТЧЕТ
об использовании товаров, машин и оборудования,
оформленных в режиме "свободная таможенная зона" на
территории СЭЗ "Астана - новый город"
за_____________квартал___________года
Начата:
Окончена:
ПРИХОД
__________________________________________________________________________
N карточки|Остаток на|  Дата    |N ГТД или иного|Описание и|Единица|Коли-
складского|  начало  |поступле- | таможенного   |код по    |изме-  |чество
учета   | отчетного|ния товара| документа     |ТН ВЭД    |рения  |
|  периода |          |               |          |       |
__________|__________|__________|_______________|__________|_______|______
__________________________________________________________________________
РАСХОД
__________________________________________________________________________
NN     |N ГТД или ино-|Единица  |Коли- |Наименование|Остаток на  |При-
требования |го таможенного|измерения|чество|  объекта   |конец отчет-|меча-
(накладной)|документа     |         |      | застройки  |ного периода|ние
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Руководитель______________________
Гл. бухгалтер_____________________