Тексерулер туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті Төрағасының 2001 жылғы 15 ақпандағы N 52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1447. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 11 маусымдағы N 288 бұйрығымен
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  209 және 215-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асыратын тексерулердi жүргiзудiң тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы кеден органдарының кедендiк тексеру және пост-кедендiк бақылау бөлiмшелерi бақылау кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының заңнамасы сақталмайды не толық мөлшерде сақталмайды деп ойлауға негiздемелер болған жағдайда кедендiк ресiмдеу аяқталған тауарлар мен көлiк құралдарын бақылауды жүзеге асырсын, сондай-ақ тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзетiн тұлғалардың, кедендiк брокерлердiң, кедендiк тасымалдаушылардың, кедендiк, еркiн қоймалар, қоймалар және уақытша сақтау орындары иелерiнiң қаржылық және сыртқы экономикалық қызметiн тексерулердi ұйымдастырсын және жүргiзсiн.
3. Осы мақсатта Қазақстан Республикасы кеден органдарының кедендiк тексеру және пост-кедендiк бақылау бөлiмшелерi:
1) тауарлар мен көлiк құралдарының бар-жоғын тексерудi, қайталап кедендiк тексерудi, кедендiк декларацияда көрсетiлген мәлiметтердi қайта тексерудi, коммерциялық қызметтi көрсететiн құжаттарды, сондай-ақ аталған тауарлармен коммерциялық операцияларға қатысты басқа ақпараттарды тексерудi ұйымдастырсын;
2) тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзетiн тұлғалардың, кедендiк брокерлердiң, кедендiк тасымалдаушылардың, кедендiк, еркiн қоймалар, қоймалар және уақытша сақтау орындары иелерiнiң қаржылық және сыртқы экономикалық қызметiн тексеру жөнiнде iс-шаралар жүргiзсiн;
3) белгiленген тәртiпке сәйкес меншiк нысандарына қарамастан ведомстволар мен ұйымдардан, Қазақстан Республикасының азаматтарынан, шетелдiк азаматтардан және азаматтығы жоқ адамдардан Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелген мiндеттер мен функцияларды орындау үшiн қажеттi түсiнiктеме, мәлiмет және ақпарат алсын.
4. "Кеден органдарындағы қаржылық және сыртқы экономикалық қызметтi тексерудi жүргiзудiң тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң 1997 жылғы 16 мамырдағы N 127 бұйрығының  күшi жойылды деп танылсын.
5. Кедендiк кiрiстер бас басқармасы (Б.А. Жұмабеков) осы бұйрықтың iске асырылуын қамтамасыз етсiн.
6. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (Г.Ә. Мұхамедиева) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
7. Баспасөз қызметi (Б.Т. Омарәлиев) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсiн.
8. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi төрағасының орынбасары Б.Т. Жұмабаевқа жүктелсiн.

О проверках
Приказ Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30.03.2001 г. за N 1447. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 11.06.2003г. N 288
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
"В соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов и приказы Министра государственных доходов Республики Казахстан согласно приложению...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель
Приложение
к приказу Председателя
Агентства таможенного
контроля
Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
Перечень
некоторых приказов Таможенного комитета
Министерства государственных доходов Республики Казахстан
и приказов Министерства государственных доходов
Республики Казахстан, утративших силу
...
6) Приказ Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 52 "О проверках"...".
----------------------------------------------------------------
В соответствии со статьями 209 и 215 Закона Республики Казахстан Z952368_  "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения проверок, осуществляемых таможенными органами Республики Казахстан.
2. Подразделениям таможенного инспектирования и посттаможенного контроля таможенных органов Республики Казахстан при наличии оснований полагать, что законодательство Республики Казахстан, контроль за которым возложен на таможенные органы, не соблюдается либо соблюдается не в полной мере, осуществлять контроль за товарами и транспортными средствами, таможенное оформление которых завершено, а также организовывать и проводить проверки финансовой и внешнеэкономической деятельности лиц, перемещающих товары и транспортные средства через таможенную границу Республики Казахстан, таможенных брокеров, таможенных перевозчиков, владельцев таможенных, свободных складов, складов и мест временного хранения.
3. В этих целях подразделениям таможенного инспектирования и посттаможенного контроля таможенных органов Республики Казахстан:
1) организовывать проверку наличия товаров и транспортных средств, проведение повторного таможенного досмотра, перепроверку сведений, указанных в таможенной декларации, проверку документов, отражающих коммерческую деятельность, а также другой информации, относящейся к коммерческим операциям с данными товарами;
2) проводить мероприятия по проверке финансовой и внешнеэкономической деятельности лиц, перемещающих товары и транспортные средства через таможенную границу Республики Казахстан, таможенных брокеров, таможенных перевозчиков, владельцев таможенных, свободных складов, складов и мест временного хранения;
3) получать в соответствии с установленным порядком от ведомств и организаций, независимо от форм собственности, граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства объяснения, сведения и информацию, необходимые для исполнения возложенных на таможенные органы Республики Казахстан задач и функций.
4. Признать утратившим силу Приказ Таможенного комитета Республики Казахстан от 16 мая 1997 года N 127-П V970318_  "О Порядке проведения проверок финансовой и внешнеэкономической деятельности в таможенных органах".
5. Главному управлению таможенных доходов (Жумабеков Б.А.) обеспечить реализацию настоящего приказа.
6. Управлению правового обеспечения (Мухамедиева Г.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
7. Пресс-службе (Омаралиев Б.Т.) обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
8. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан Жумабаева Б.Т.

9. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Төраға
Келісілді                      Қазақстан Республикасының
Қазақстан Республикасының      Мемлекеттік кіріс министрлігі
Мемлекеттік кіріс министрі     Кеден комитетінің
2001 жылғы                     2001 жылғы 15 ақпандағы
N 52 бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге
асыратын тексерулердi жүргiзудiң
ТӘРТIБI
1. Осы Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асыратын тексерулердi жүргiзудiң тәртiбi (бұдан - әрi Тәртiп) "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына  сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асыратын тексерулердi (бұдан әрi - тексерулер) ұйымдастырудың тәртiбiн белгiлейдi.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзетiн тұлғалардың, кедендiк брокерлердiң, кедендiк тасымалдаушылардың, кедендiк, еркiн қоймалар, қоймалар және уақытша сақтау орындары иелерiнiң қаржылық және сыртқы экономикалық қызметiн тексерулер, орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасы заңнамасының немесе Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының бұзылғандығы туралы жорамалдауға жеткiлiктi негiздемелер болған кезде "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 209-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Кеден органдары тексерулер тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өтуi кезiнде сыртқы экономикалық қызметке қатысушы (бұдан әрi - СЭҚ-ға қатысушы) ұсынған құжаттарды зерделеудiң және талдаудың негiзiнде, тiкелей Қазақстан Республикасының кеден органы орналасқан жер бойынша жүргiзе алады.
Құжаттамалық тексерулер жолымен анықталған жеткiлiктi негiздемелер болған жағдайда кеден органы көшпелi тексерулер жүргiзедi.
Тексерiлетiн тұлға ұсынған мәлiметтер туралы қосымша ақпараттар алудың қажеттiгi пайда болған жағдайда кеден органы үшiншi тұлғаларға қатысты қарсы тексеру жүргiзедi.
4. Тексерулер жүргiзу туралы шешiмдi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi (бұдан әрi - Кеден комитетi) не Қазақстан Республикасының аумақтық кеден органының бастығы қабылдайды.
5. Тексеру iс-шарасы қатаң есептiлiк бланкiсiнде екi данада ресiмделген және мынадай деректемелердi:
ұйғарымның Қазақстан Республикасы кеден органында тiркелген күнi мен нөмiрiн;
ұйғарымды шығарған Қазақстан Республикасы кеден органының атауын;
тексерулер объектiсiнiң толық атауын;
тексерулердiң негiздемесi мен мақсатын;
тексерiлетiн адамдардың, оның iшiнде тексеруге тартылатын мамандар мен сарапшылардың лауазымын, тегiн және аты мен әкесiнiң атының бастапқы әрiптерiн;
тексерудi жүргiзудiң мерзiмiн қамтитын, осы Тәртiпке 1-қосымшада белгiленген нысан бойынша ұйғарым болған жағдайда және оған сәйкес жүзеге асырылады.

9. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласованы                                Утверждены
Министр государственных                    приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан               комитета Министерства
государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года
N 52
ПРАВИЛА
проведения проверок, осуществляемых
таможенными органами Республики Казахстан
1. Настоящие Правила проведения проверок, осуществляемых таможенными органами Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан Z952368_  "О таможенном деле в Республике Казахстан" и определяют порядок организации проверок, осуществляемых таможенными органами Республики Казахстан (далее - проверки).
2. Проверки финансовой и внешнеэкономической деятельности лиц, перемещающих товары и транспортные средства через таможенную границу Республики Казахстан, таможенных брокеров, таможенных перевозчиков, владельцев таможенных, свободных складов, складов и мест временного хранения осуществляются в соответствии со статьей 209 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" при наличии достаточных оснований полагать о имеющихся нарушениях законодательства Республики Казахстан или международных договоров Республики Казахстан, контроль за исполнением которых возложен на таможенные органы Республики Казахстан.
3. Проверки могут проводиться таможенными органами, непосредственно по месту нахождения таможенного органа Республики Казахстан, на основе изучения и анализа документов, предоставленных участником внешнеэкономической деятельности (далее - участник ВЭД) при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан.
При наличии достаточных оснований, установленных путем документальной проверки, таможенный орган проводит выездные проверки.
В случае возникновения необходимости в получении дополнительной информации о сведениях, предоставленных проверяемым лицом, таможенный орган проводит встречную проверку в отношении третьих лиц.
4. Решение о проведении проверки принимается Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет) либо начальником территориального таможенного органа Республики Казахстан.
5. Проверочные мероприятия осуществляются при наличии и согласно предписанию по форме, установленной приложением 1 к настоящим Правилам, оформленному на бланке строгой отчетности в двух экземплярах и содержащему следующие реквизиты:
дата и номер регистрации предписания в таможенном органе Республики Казахстан;
наименование таможенного органа Республики Казахстан, вынесшего предписание;
полное наименование объекта проверки;
регистрационный номер налогоплательщика;
основание и цель проверки;
должности, фамилии и инициалы проверяющих лиц, в том числе привлекаемых к проверке специалистов и экспертов;
срок проведения проверки.

6. Ұйғарымға қол қойылған, кеден органының елтаңбалы мөрiмен расталған және белгiленген тәртiпке сәйкес Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқықтық статистикалар және ақпараттар орталығының аумақтық органдарында тiркелген болуы тиiс.
7. Тексерулер жүргiзу туралы ұйғарымдардың есебiн жүргiзудi нөмiрленуi, қатталып тiгiлуi және Қазақстан Республикасы кеден органының мөрiмен бекiтiлуi тиiс арнаулы тiркеу журналында кеден органдары жүзеге асырады.
8. Ұйғарым алғандығы туралы көшiрмесiне белгi қоятын тексерiлетiн тұлғаға тапсырылады. Тұлға ұйғарымды қабылдаудан бас тартқан жағдайда Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамы тексерiлетiн тұлға өкiлiнiң не куәгерлердiң қатысуымен ұйғарымды қабылдаудан бас тартқандығы туралы актi жасайды. Ұйғарымды алудан бас тарту тексерулердi тоқтату үшiн негiздеме болып табылмайды.
9. Берiлетiн ұйғарымда көрсетiлетiн тексерулердi жүргiзу мерзiмi ұйғарым табыс етiлген сәттен бастап 30 жұмыс күнiнен аспауы тиiс.
10. Құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлғаға тексеру жүргiзу кезiнде кеден органы тексеру жүргiзу мерзiмiн 60 жұмыс күнiне дейiн ұзартуы мүмкiн.
11. Тексерулер оны жүргiзу мерзiмi iшiнде тексерiлетiн тұлғаға Қазақстан Республикасының кеден органының құжаттар ұсыну туралы талаптары тапсырылған және сұратылған құжаттар iс-жүзiнде ұсынылған сәттердiң арасындағы уақыт кезеңiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы кеден органының сұрау салуы бойынша мәлiметтер мен құжаттарды алу сәтiне тоқтатыла тұрады.
12. Қазақстан Республикасының кеден органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден органдарының құзыретiне жататын тексерулердi жүргiзу үшiн құқық қорғау және бақылау органдарының, кез келген мемлекеттiк және шарттық негiзде мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың мамандарын, сондай-ақ сарапшыларды тексерулердi жүргiзуге жәрдем көрсету үшiн тартуға құқықты.
13. Тексерулерге тартылған адамдардың, егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тексерiлетiн объектiнiң аумағына немесе үй-жайына кiру үшiн қажет болса өзiмен бiрге арнайы рұқсаты болуы тиiс.
14. Қаржылық және сыртқы экономикалық қызметтi тексерулердi жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасының кеден органдары лауазымды адамдарының:
тексерiлетiн тұлғаның ұйғарымға сәйкес бақылауға жататын тауарлар мен көлiк құралдары болуы мүмкiн аумағы мен үй-жайына кiруге;
тексерулердiң мақсатына қатысы бар кез келген құжаттама (банктiк құжаттаманы қоса алғанда) мен ақпаратты тегiн ұсынуды талап етуге және олармен танысуға;
белгiленген тәртiпке сәйкес тексерiлетiн тұлғаның лауазымды адамдарынан, Қазақстан Республикасының азаматтарынан, шетелдiк азаматтардан және азаматтығы жоқ азаматтардан түсiнiктеме, анықтамалар, мәлiметтер алуға;
ыдыстар мен үй-жайларды қаттап мөрлеуге;
2-қосымшаға сәйкес белгiленген нысандағы актi бойынша құжаттарды алуға құқығы бар.

6. Предписание должно быть подписано, заверено гербовой печатью таможенного органа и зарегистрировано в территориальных органах Центра правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан в соответствии с установленным порядком.
7. Учет предписаний о проведении проверок осуществляется таможенными органами в специальном журнале регистрации, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью таможенного органа Республики Казахстан.
8. Предписание вручается проверяемому лицу, отметка о получении которого проставляется в копии. В случае отказа лица в принятии предписания должностным лицом таможенного органа Республики Казахстан составляется акт об отказе в принятии предписания с участием представителя проверяемого лица либо понятых. Отказ от получения предписания не является основанием для отмены проверки.
9. Срок проведения проверок, указываемый в выдаваемых предписаниях, не должен превышать 30 календарных дней.
10. Сроки проведения проверок могут быть продлены на основании рапорта проверяющего с указанием обоснованных причин. О продлении сроков проверки уведомляется руководитель проверяемого предприятия.
11. Течение срока проведения проверки приостанавливается на периоды времени между моментами вручения проверяемому лицу требований таможенного органа Республики Казахстан о представлении документов и фактического предоставления запрашиваемых документов, а также на момент получения сведений и документов по запросу таможенного органа Республики Казахстан.
12. Таможенные органы Республики Казахстан вправе привлекать в соответствии с законодательством Республики Казахстан для проведения проверок, относящихся к компетенции таможенных органов, специалистов правоохранительных и контролирующих органов, любых государственных и на договорной основе негосударственных юридических лиц, а также экспертов для оказания содействия в проведении проверки.
13. Лица, привлекаемые к проверкам, должны иметь при себе специальные допуски, если для допуска на территорию или помещение проверяемого объекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан они необходимы.
14. При проведении проверки финансовой и внешнеэкономической деятельности должностные лица таможенных органов Республики Казахстан имеют право:
доступа на территорию и в помещения проверяемого лица, где могут находиться товары и транспортные средства, подлежащие контролю согласно предписанию;
требовать безвозмездного предоставления и знакомиться с любой документацией (включая банковскую) и информацией, имеющих отношение к целям проверки;
получать в соответствии с установленным порядком объяснения, справки, сведения от должностных лиц, проверяемого лица, граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства;
опечатывать емкости и помещения;
изымать документы по акту установленной формы согласно приложению 2.

15. Тексерулер аяқталғаннан кейiн Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамы:
тексерулер жүргiзiлген жердi, актi жасалған күндi;
тексерудi жүргiзген Қазақстан Республикасының кеден органы лауазымды адамдарының лауазымын, тегiн, атын, әкесiнiң атын;
тексерiлген тұлғаның тегiн, атын, әкесiнiң атын не толық атауын;
тексеру объектiсiнiң орналасқан жерiн, банктiк деректемелерiн, сондай-ақ оның салық төлеушілік тiркеу нөмiрiн;
тексерiлетiн тұлғаның салықтық және бухгалтерлiк есептiлiгiн жүргiзу үшiн жауапты басшы мен лауазымды адамдардың тегiн, атын, әкесiнiң атын;
тексерiлген кезеңдi және тексеру жүргiзу үшiн салық төлеушi (салықтық агент) ұсынған құжаттар туралы жалпы мәлiметтi;
бақылау Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелген заңнаманың тиiстi нормаларына сiлтеме жасай отырып, анықталған жолсыздықтардың егжей-тегжейлi сипаттамасын;
тексерудiң нәтижелерiн көрсете отырып, тексеру актiсiн жасайды.
16. Тексерiлетiн адамға тексеру актiсi табыс етiлген күн тексеру аяқталған күн болып саналады.
17. Егер тексеру аяқталғанда қандай да болмасын жолсыздық анықталмаған жағдайда ол туралы тексеру актiсiнде тиiстi белгi жасалады.
18. Құжаттардың қажеттi көшiрмелерi, Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамы жасаған есептер және тексеру барысында алынған басқа да материалдар тексеру актiсiне қоса берiледi.
19. Актi екi данада жасалады және оған тексерудi жүргiзген Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамы қол қояды. Актiнiң бiрiншi данасы кеденнiң iс-қағазына жолданады, екiншi данасы қолы қойғызылып тексерiлген тұлғаға берiледi. Соңғысы актiнi қабылдаудан бас тартқан жағдайда дана почтамен жiберiледі.
20. Тексеру актiсi нөмiрленуi, қатталып тiгiлуi және Қазақстан Республикасы кеден органының мөрiмен бекiтiлуi тиiс, арнаулы тексеру актiлерiн тiркеу журналында тiркеледi.
21. Актіде көрсетiлген жүргiзiлген тексерулердiң нәтижелерi кедендiк және валюталық заңнаманың бұзылғандығы байқалған жағдайда кеден ережелерiнiң бұзылғандығы туралы iс жүргiзу, контрабанда немесе кеден iсi саласындағы қылмыстар туралы қылмыстық iс қозғау үшiн негiздеме болуы мүмкiн.
22. Тексерулердiң нәтижесiнде ол бойынша айыпты адамдарды жауаптылыққа тарту Қазақстан Республикасы кеден органдарының құзыретiне кiрмейтiн жолсыздықтар аңғарылған жағдайда актiнiң көшiрмесi тиiстi мемлекеттiк органға жiберiледi.
23. Өзiне қатысты тексеру жүргiзiлген тұлға тексерулердiң нәтижелерiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағымдануы мүмкiн.

15. По завершении проверки должностным лицом таможенного органа Республики Казахстан составляется акт проверки с указанием:
места проведения проверки, даты составления акта;
должности, фамилии, имени, отчества должностных лиц таможенного органа Республики Казахстан, проводивших проверку;
фамилии, имени, отчества либо полное наименование проверяемого лица;
места нахождения, банковских реквизитов объекта проверки, а также его регистрационного номера налогоплательщика;
фамилии, имени, отчества руководителя и должностных лиц, ответственных за ведение налоговой и бухгалтерской отчетности проверяемого лица;
проверяемого периода и общих сведений о документах, представленных налогоплательщиком (налоговым агентом) для проведения проверки;
подробного описания выявленного нарушения со ссылкой на соответствующие нормы законодательства, контроль за которым возложен на таможенные органы Республики Казахстан;
результатов проверки.
16. Днем завершения проверки считается день вручения проверяемому лицу акта проверки.
17. В случае если по завершению проверки не установлены какие-либо нарушения, то об этом в акте проверки делается соответствующая отметка.
18. К акту проверки прилагаются необходимые копии документов, расчеты, произведенные должностным лицом таможенного органа Республики Казахстан и другие материалы, полученные в ходе проверки.
19. Акт составляется в двух экземплярах и подписывается должностными лицами таможенного органа Республики Казахстан, проводившего проверку. Первый экземпляр акта направляется в дела таможни, второй экземпляр передается под расписку проверяемому лицу. В случае отказа последнего от принятия акта, экземпляр направляется почтой.
20. Акт проверки регистрируется в специальном журнале регистрации актов проверок, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью таможенного органа Республики Казахстан.
21. Результаты проведенной проверки, зафиксированные в акте, в случае обнаружения нарушений таможенного и валютного законодательства могут служить основанием для заведения дела о нарушении таможенных правил, возбуждения уголовного дела о контрабанде или преступлении в сфере таможенного дела.
22. В случае обнаружения в результате проверок нарушений, по которым привлечение к ответственности виновных лиц не входит в компетенцию таможенных органов Республики Казахстан, копия акта направляется в соответствующий государственный орган.
23. Результаты проверки могут быть обжалованы лицом, в отношении которого проведена проверка, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

24. Тексерулердiң нәтижесiнде алынған барлық ақпарат құпия болып табылады және тек кедендiк мақсатта ғана пайдаланылады. Мұндай ақпарат жариялана, оны Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдары жеке мақсатта пайдалана, үшiншi тұлғаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде тiкелей көзделген жағдайларды қоспағанда өзге де мемлекеттiк органдарға берiле алмайды.
25. Қазақстан Республикасының кеден органдары лауазымды адамдарының тексерулердi жүзеге асыру кезiндегi iс-әрекетi оған қатысты тексерулер жүргiзiлетiн тұлғаға заңсыз залал келтірмеу тиіс.
26. Тексерулер жүргізу кезіндегі заңсыз шешімдердің, іс-әрекеттердің салдарынан тұлғаларға және олардың мүлкiне келтiрiлген шығындар мен зияндар үшiн кеден органдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен жауаптылықта болады.
Тексерулер жүргізудің
тәртiбiне
1-қосымша
Кедендiк мақсаттарда қаржылық және сыртқы
экономикалық қызметтерге тексерулер
жүргiзу туралы
N _____ ұйғарым
1. _____________________________________________________________
(тексерудi жүзеге асырушы кеден органының атауы)
2. _____________________________________________________________
(тексерiлетiн тұлғаның толық атауы)
3. Тексерiлетiн тұлғаның СТН-i _________________________________
4. _____________________________________________________________
(тексерудiң негiздемесi мен мақсаты)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
5. Тексеру жүргiзудiң мерзiмi __________________________________
6. Тексерудi жүргiзуге уәкiлеттiк берiлген адамдардың лауазымы,
тегi, аты мен әкесiнiң атының бастапқы әрiптерi______________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
БКБ (КБ) бастығы                      _________ __________
(қолы)   (аты-жөні)
М.О.
N 0000000
Тексерулер жүргізудің
тәртiбiне
2-қосымша
Кедендiк мақсаттарда қаржылық және сыртқы
экономикалық қызметтерге тексерулер
жүргiзу кезiнде құжаттарды алу актiсi
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының  205-бабына сәйкес _________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
мақсатында мен, _________________________________________________
(құжаттарды алуды жүргiзушi адамның аты-жөнi, лауазымы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(құжаттарды алу жүргiзілетiн тұлға өкiлiнiң аты-жөнi, лауазымы)
_________________________________________________________________
______________________________________________________қатысуымен
1. ______________________________________________________________
(қатысушылардың аты-жөнi, тұратын жерi, жұмыс орыны, лауазымы)
2. ______________________________________________________________
____________________________________________________қоса болуымен
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 205-бабының талаптарын сақтай отырып,
_________________________________________________________________
(алу жүргiзiлген жердiң мекен-жайы көрсетіледi)
________________________________________________мекен-жай бойынша
_________________________________________________________________
(құжаттарды алу жүргiзiлетiн тұлғалардың атауы)
_________________________________________________________________
мынадай құжаттарды ______________________________________________
(құжаттардың толық атауы, құжаттағы парақтардың саны)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(құжаттарды алу актінің екінші жағы) _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
________________________________________________алуды жүргіздім,
алуға қатысқандардың жасаған мәлімдеулері мен ескертулері
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Осы акті оқылды. Жазылды __________________________________
(қатысушылардың ескертулері: дұрыс/дұрыс емес)
______________________________________
(қатысушылардың қолы)
Актіні жасаған ________________ ____________________________
(қолы)        (лауазымды адамның аты-жөні)
Қоса болғандар:________________ ____________________________
(қолы)       (қоса болған адамның аты-жөні)
________________ ____________________________
(қолы)       (қоса болған адамның аты-жөні)
200 __ ж. "___"_____________ актінің көшірмесін алдым
____________________________________________________________
(тексерілетін тұлға өкілінің лауазымы, қолы, тегі, аты мен
____________________________________________________________
әкесінің атының бастапқы әріптері)

24. Вся полученная в результате проверки информация является конфиденциальной и может использоваться исключительно в таможенных целях. Такая информация не может разглашаться, использоваться должностными лицами таможенных органов Республики Казахстан в личных целях, передаваться третьим лицам, а также иным государственным органам, за исключением случаев, прямо предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
25. Действия должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан при осуществлении проверки не должны причинять неправомерного ущерба лицу, в отношении которого проводится проверка.
26. За убытки и вред, причиненные лицам и их имуществу вследствие неправомерных решений, действий при проведении проверок, таможенные органы несут ответственность в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам проведения проверок,
осуществляемых таможенными
органами Республики Казахстан
Предписание N
о проведении проверки финансовой и
внешнеэкономической деятельности в таможенных целях
1._______________________________________________________________________
(наименование таможенного органа, осуществляющего проверку)
2._______________________________________________________________________
(полное наименование проверяемого лица)
3. РНН проверяемого лица ________________________________________________
4. ______________________________________________________________________
(основание и цель проверки)
5. Срок проведения проверки _____________________________________________
6. Должность, фамилия, инициалы лиц, уполномоченных на проведение
проверки
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Начальник ГТУ (ТУ)      ______________           ___________
(подпись)               (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 2
к Правилам проведения проверок,
осуществляемых таможенными
органами Республики Казахстан
Акт изъятия документов при проверке финансовой и
внешнеэкономической деятельности в таможенных целях
В соответствии со ст.205 Закона Республики Казахстан  Z952368_   "О таможенном деле в Республике Казахстан" в целях _________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
мною,____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. лица, производящего изъятие документов)
с участием______________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. представителя лица, у которого производится
изъятие документов)
в присутствии:
1.________________________________________________________
(Ф.И.О. присутствующего, место жительства, место работы, должность)
2._______________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
с соблюдением требований ст.209 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан", по адресу_______________________
_________________________________________________________________________
(указывается адрес, где производится изъятие)
произведено изъятие у___________________________________________________
(наименование лица, у которого производится изъятие документов)
следующих документов____________________________________________________
(полное наименование документов, количество листов в документе)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(вторая сторона акта изъятия документов)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
заявления и замечания, сделанные участниками изъятия_____________________
Настоящий акт прочитан. Записано________________________________________
(замечание участвующего: верно/неверно)
_________________________________________
(подпись участвующего)
Акт составил___________________ ________________________________________
(подпись)        (фамилия, инициалы должностного лица)
Присутствующие:________________ ________________________________________
(подпись)        (фамилия, инициалы присутствующего)
________________ ________________________________________
(подпись)        (фамилия, инициалы присутствующего)
Копию акта получил "__"______________200__г.
_________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы, должность представителя проверяемого лица)
_________________________________________________________________________