Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 395 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң вексельдердi қайта есептеу ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 109. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 29 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1524. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 16 сәуірдегі N 57 қаулысымен (V042858).
Қазақстан Республикасындағы вексель айналысы жөнiндегi нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 395  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң вексельдердi қайта есептеу ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн, ережеге өзгерiстер мен толықтырулар және осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Монетарлық операциялар департаментi (Әлжанов Б.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 395 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң вексельдердi қайта есептеу ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң вексельдердi қайта есептеу ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне және филиалдарына, екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 20 сәуірдегі
N 109 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 15 қарашадағы N 395 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң вексельдердi
қайта есептеу ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 395  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң вексельдердi қайта есептеу ережесiне (бұдан әрi - Ереже) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:

Об утверждении изменений и дополнений в Правила переучета векселей Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 395
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 109. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29.05.2001 г. N 1524. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2004 года N 57 (V042858)
В целях совершенствования нормативной правовой базы по вексельному обращению в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в V991014_  Правила переучета векселей Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 395, и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцатидневного срока со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту монетарных операций (Альжанов Б.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и изменений и дополнений в Правила переучета векселей Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 395;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Правила переучета векселей Национальным Банком Республики Казахстан до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
Постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 апреля 2001 года N 109
Изменения и дополнения
в Правила переучета векселей
Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденные
Постановлением Правления Национального Банка Республики
Казахстан от 15 ноября 1999 года N 395
В V991014_  Правила переучета векселей Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 395 (далее - Правила), внести следующие изменения и дополнения:

1. Ереженiң 1-тармағы:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) уәкiлеттi бөлiмше - Ұлттық Банктiң атынан бiрiншi сыныпты эмитенттердiң вексельдерiн қайта есептеу жөнiндегi операцияларды, сондай-ақ қайта есептелген вексельдерге байланысты басқа да операцияларды жүзеге асыратын Ұлттық Банктiң бөлiмшесi;";
мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) бiрiншi сыныпты эмитент - Қазақстан Республикасының аумағында вексель шығаратын, қаржылық жағдайы тұрақты және Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес бiрiншi сыныпты эмитенттер қатарына жатқызылатын Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары.".
2. Ереже мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Ұлттық Банк вексельдердi қайта есептеген кезде банктен вексельге "шығынсыз айналым", "қарсылықсыз" деген ескертпелер немесе Ұлттық Банктiң керi талап ету құқығын жүзеге асыру үшiн акцептемеуде немесе төлем жасамауда оны қарсылық жасаудан босататын ескертпелерге тең кез келген басқа да ескертпелердi енгiзудi талап етуге құқылы.".
3. Ереженiң 16-тармағындағы:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) банктiң тиiстi сенiмхаты бар банктiң уәкiлеттi адамы және Ұлттық Банктiң вексельдердi қайта есептеуге жауапты бөлiмшесiнiң қызметкерi (бұдан әрi - жауапты қызметкер) қол қойған, екi дана етiп жасалған вексельдердi қабылдау-өткiзу актiсi және вексельдердiң тiзiлiмi. Вексельдердiң қабылдау-өткiзу актiсi мен тiзiлiмi сондай-ақ электронды жазбада берiледi (осы Ережеге NN 2, 2-1) қосымша).";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) вексельдi пайдаланып тауарға төлем жасау көзделген шарттың нотариат куәландырған көшiрмесi;";
5) тармақша алынып тасталсын.
4. Ереженiң 18-тармағы алынып тасталсын.
5. Ереженiң 19-тармағы ", вексельдiң мiндеттi түрде болуға тиiстi деректемелерiнiң тiптi бiреуiнiң болмауына немесе бүлiнуiне әкеп соғатын физикалық (механикалық, химиялық және басқа) ақаулары бар вексель болса, мұндай вексель қайта есептеуге қабылданбайды." деген сөздермен толықтырылсын.
6. Ереженiң 20 тармағындағы "15" саны "10" санымен ауыстырылсын.
7. Ереженiң 21-тармағындағы "Ұлттық Банк органының тиiстi шешiмiнiң көшiрмесiн бередi" деген сөздер "вексельдердiң сараптамадан өткiзiлгенi және вексельдердiң қайта есептеуге қабылданғаны немесе қабылдаудан бас тартылғаны туралы хабарламаны бередi (осы Ережеге N 2-2 қосымша)." деген сөздермен ауыстырылсын.
8. Ереженiң 5 және 6-тараулары алынып тасталсын.
9. Ереженiң 42-тармағы алынып тасталсын.
10. Ереженiң N 2 қосымшасы осы Өзгерiстер мен толықтырулардың N 1 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

1. В пункте 1 Правил:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) уполномоченное подразделение - подразделение Национального Банка, осуществляющее от имени Национального Банка операции по переучету векселей первоклассных эмитентов, а также иные операции с переучтенными векселями;";
дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) первоклассный эмитент - юридическое лицо - резидент Республики Казахстан, выпускающее вексель на территории Республики Казахстан, имеющее устойчивое финансовое положение и относимое Национальным Банком в соответствии с его нормативными правовыми актами к первоклассным эмитентам.".
2. Правила дополнить пунктом 15-1 в следующей редакции:
"15-1. Национальный Банк при переучете векселей вправе потребовать от банка включения в вексель оговорки "оборот без издержек", "без протеста" или всякой иной равнозначащей оговорки, освобождающей Национальный Банк от совершения протеста в неакцепте или в неплатеже, для осуществления его права регресса.".
3. В пункте 16 Правил:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) акт приема-передачи векселей и реестр векселей в двух экземплярах, подписываемые уполномоченным лицом банка, имеющим соответствующую доверенность банка, и работником уполномоченного подразделения Национального Банка, ответственным за переучет векселей (далее - ответственный работник). Акт приема-передачи и реестр векселей также предоставляется на электронном носителе (Приложение NN 2, 2-1) к настоящим Правилам).";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) нотариально удостоверенную копию договора, предусматривающего оплату товара с использованием векселя;";
подпункт 5) исключить.
4. Пункт 18 Правил исключить.
5. Пункт 19 Правил дополнить словами ", наличие физических повреждений векселя (механических, химических и иных), приводящих к отсутствию или повреждению хотя бы одного из обязательных реквизитов векселя, при наличии которых вексель к переучету не принимается.".
6. В пункте 20 Правил цифру "15" заменить цифрой "10".
7. В пункте 21 Правил слова "копию соответствующего решения органа Национального Банка" заменить словами "уведомление о проведении экспертизы векселей и принятии или отказе в приеме векселей на переучет (Приложение N 2-2 к настоящим Правилам).".
8. Главы 5 и 6 Правил исключить.
9. Пункт 42 Правил исключить.
10. Приложение N 2 Правил изложить в новой редакции согласно Приложению N 1 к настоящим изменениям и дополнениям.

11. Ереже осы Өзгерiстер мен толықтыруларға N 2, 3 қосымшалардың редакциясына сәйкес NN 2-1, 2-2 қосымшалармен толықтырылсын.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 15 қарашадағы
N 395 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң вексельдердi қайта есептеу
ережесiне" Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банкi
Басқармасының 2001 жылғы 20
сәуiрдегi N 109 қаулысымен
бекiтiлген өзгерiстер мен
толықтыруларға
N 1 қосымшаға:
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 15 қарашадағы
N 395 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң вексельдердi қайта есептеу
ережесiне Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің вексельдердi қайта
есептеу ережесiне өзгерiстер мен
толықтыруларға
N 2 қосымша
__________________________________________Қазақстан Республикасының
(есеп кеңсесiнiң атауы)
Ұлттық Банкiне қайта есептеуге берген вексельдерiнiң қабылдау-өткiзу актiсi
200__жылғы "___" __________    Алматы қаласы
_________________________________________________________________
N  Вексель.  Вексель.  Вексель  Вексель  Вексель  Вексель бойынша  Авалист
дің        дің      жасау   беруші   сомасы     белгіленген    (егер
сериясы   нөмірі     күні                       төлем мерзімі    болса)
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Жалпы номиналдық сомасының барлығы:
Вексель санының барлығы (дана):
Құжаттарды өткізді:__________       Құжаттарды қабылдады:____________
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 15 қарашадағы
N 395 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң вексельдердi қайта есептеу
ережесiне" Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банкi
Басқармасының 2001 жылғы 20
сәуiрдегi N 109 қаулысымен
бекiтiлген өзгерiстер мен
толықтыруларға
N 2 қосымшаға:
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 15 қарашадағы
N 395 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң вексельдердi қайта есептеу
ережесiне Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің вексельдердi қайта
есептеу ережесiне өзгерiстер мен
толықтыруларға
NN 2-1 қосымша
________________________Қазақстан Республикасының
(есеп кеңсесінің атауы)
Ұлттық Банкіне қайта есептеуге берген вексельдерінің тізілімі
_________________________________________________________________________
N  Вексельдің   Вексель.   Вексель  Вексель   Төлем  1-вексель  2-вексель
сериясы мен   ді жасау   беруші,  сомасы   мерзімі  ұстаушы,   ұстаушы,
нөмірі      күні       оның    (теңге)            оның       оның
мекен-                    мекен-      мекен-
жайы                      жайы        жайы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
_______________________________
3-вексель       4-вексель
ұстаушы, оның   ұстаушы, оның
мекен-жайы      мекен-жайы
_______________________________
_______________________________
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 15 қарашадағы
N 395 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң вексельдердi қайта есептеу
ережесiне" Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банкi
Басқармасының 2001 жылғы 20
сәуiрдегi N 109 қаулысымен
бекiтiлген өзгерiстер мен
толықтыруларға
N 3 қосымшаға:
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 15 қарашадағы
N 395 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң вексельдердi қайта есептеу
ережесiне Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің вексельдердi қайта
есептеу ережесiне өзгерiстер мен
толықтыруларға

11. Правила дополнить приложениями NN 2-1, 2-2 в редакции согласно приложениям NN 2, 3 к настоящим изменениям и дополнениям.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 1
к "Изменениям и дополнениям
в Правила переучета векселей
Национальным Банком Республики Казахстан,
утвержденные постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 395",
утвержденные постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 20 апреля 2001 года N 109:
"Приложение N 2
к Правилам переучета векселей
Национальным Банком Республики Казахстан,
утвержденные постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 395
Акт приема-передачи векселей,
представленных ________________________________
наименование учетной конторы
к переучету в Национальный Банк Республики Казахстан
"____"  _________ 200 __ г.                                г. Алматы
_________________________________________________________________________
N!Серия  !Номер  !Дата сос!Векселедатель!Вексельная!Срок платежа,!Авалист
!векселя!векселя!тавления!             !   сумма  !установленный!(если
!       !       !векселя !             !          ! по векселю  !есть)
-------------------------------------------------------------------------
1!   2   !   3   !    4   !       5     !     6    !       7     !   8
-------------------------------------------------------------------------
Всего на общую номинальную сумму:
Всего количество векселей (штук):
Документы передал:_______________    Документы принял:______________".
Приложение N 2
к "Изменениям и дополнениям
в Правила переучета векселей
Национальным Банком Республики Казахстан,
утвержденные постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 395",
утвержденные постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 20 апреля 2001 года N 109:
"Приложение N 2-1
к Правилам переучета векселей
Национальным Банком Республики Казахстан,
утвержденные постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 395
Реестр векселей, представленных ______________________________
наименование учетной конторы
к переучету в Национальный Банк Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
N!Серия и!Дата сос!Векселедатель,!Вексельная!Срок   !1-й векселедержатель,
!номер  !тавления!его адрес     !сумма     !платежа!его адрес
!векселя!векселя !              !(тенге)   !       !
--------------------------------------------------------------------------
!       !        !              !          !       !
--------------------------------------------------------------------------
________________________________________________________________
2-й векселедержатель,!3-й векселедержатель,!4-й векселедержатель,
его адрес            !его адрес            !его адрес
!                     !
----------------------------------------------------------------
!                     !
----------------------------------------------------------------
Подпись уполномоченного лица
Учетной конторы".
Приложение N 3
к "Изменениям и дополнениям
в Правила переучета векселей
Национальным Банком Республики Казахстан,
утвержденные постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 395",
утвержденные постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 20 апреля 2001 года N 109:

NN 2-2 қосымша
ХАБАРЛАМА
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі банктің қайта есептеуге берген
вексельдеріне сараптама жүргізу қорытындысы бойынша,
NN________________________________________________ вексельдерді
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта есептеуге қабылдайтынын;
NN________________________________________________ вексельдерді
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта есептеуге
қабылдамайтынын хабарлайды.
Банк Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қайта есептеуге
қабылдайтын вексельдер бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
пайдасына иноссамент қоюға тиіс.
Уәкілетті бөлімшенің
директоры

"Приложение N 2-2
к Правилам переучета векселей
Национальным Банком Республики Казахстан,
утвержденные постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 395
УВЕДОМЛЕНИЕ
Национальный Банк Республики Казахстан уведомляет, что по итогам экспертизы векселей, представленных банком к переучету,
векселя с номерами NN ___________________________________________
принимаются Национальным Банком Республики Казахстан к переучету;
векселя с номерами NN ___________________________________________
не принимаются Национальным Банком Республики Казахстан к переучету.
Банку необходимо проставить индоссамент в пользу Национального Банка
Республики Казахстан по векселям, принимаемым  Национальным Банком
Республики Казахстан к переучету.
Директор Уполномоченного
подразделения".