Тегін қаржылай және техникалық көмек ретінде мемлекеттер, үкіметтер, халықаралық ұйымдар желісі бойынша Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін тауарларға кедендік ресімдеу жүргізу кезінде мемлекеттік органдардың өзара іс-әрекетінің ережесін бекіту туралы
Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 7 маусымдағы N 717 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 26 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1588. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 220 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 256 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 27.03.2015 № 220 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 27.03.2015 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын кедергісіз жүзеге асыру үшін техникалық жәрдем көрсету және талаптарын қамтамасыз етуді қоса алғанда, тегін көмек ретінде мемлекеттер, үкіметтер, халықаралық ұйымдар желісі бойынша Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін тауарларға кедендік ресімдеудің оңайлатылған тәртібін белгілеу мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тегін қаржылай және техникалық көмек ретінде мемлекеттер, үкіметтер, халықаралық ұйымдар желісі бойынша Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін тауарларға кедендік ресімдеу жүргізу кезінде мемлекеттік органдардың өзара іс-әрекетінің ережесі бекітілсін. 2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді. Министр Қазақстан Республикасының Келісілді Мемлекеттік кіріс министрі Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрі 2001 жылғы "___"_________ N ___ бұйрығымен бекітілген 5 маусым 2001 ж. Келісілді Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі "___"________2001 ж. Мемлекеттiк органдардың, мемлекеттердiң, үкiметтердiң, халықаралық ұйымдардың желiлерi бойынша тегiн қаржылай және техникалық көмектер ретiнде Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасына әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүргiзу кезiндегi өзара iс-қимылдарының ЕРЕЖЕСI 1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттiк органдардың мемлекеттердiң, үкiметтердiң, халықаралық ұйымдардың желiлерi бойынша тегiн қаржылық және техникалық көмектер ретiнде Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасына әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүргiзу кезiндегi өзара iс-қимылдарының ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, техникалық жәрдем көрсетудi және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын кедергiсiз iске асыруға арналған жағдайларды қамтамасыз етудi қоса алғанда мемлекеттердiң, үкiметтердiң, халықаралық ұйымдардың желiлерi бойынша тегiн көмек ретiнде Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасына әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудiң оңайлатылған тәртiбiн орнату және рәсiмдерiн ретке келтiру мақсаттарында әзiрлендi.

Об утверждении Правил взаимодействия государственных органов при проведении таможенного оформления товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан по линии государств, правительств, международных организаций, в качестве безвозмездной финансовой и технической помощи
Приказ Министра государственных доходов от 7 июня 2001 года N 717. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2001 года N 1588. Утратил силу совместным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 220 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 256
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра финансов РК от 27.03.2015 № 220 и и.о. Министра национальной экономики РК от 27.03.2015 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях установления упрощенного порядка таможенного оформления товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан по линии государств, правительств, международных организаций, в качестве безмозмездной помощи, включая оказание технического содействия и обеспечения условий для беспрепятственной реализации международных договоров Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия государственных органов при проведении таможенного оформления товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан по линии государств, правительств, международных организаций, в качестве безвозмездной финансовой и технической помощи. 2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан. Министр "Утверждено" "Согласовано" Приказом Министра Министр экономики государственных доходов и торговли Республики Казахстан Республики Казахстан _____________________ ____________________ 7 июня 2001 года N 717 от 5 июля 2001 года "Согласовано" Министр иностранных дел Республики Казахстан ___________________ от 7 июля 2001 года Правила взаимодействия государственных органов при проведении таможенного оформления товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан по линии государств, правительств, международных организаций, в качестве безвозмездной финансовой и технической помощи 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия государственных органов при проведении таможенного оформления товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан по линии государств, правительств, международных организаций, в качестве безвозмездной финансовой и технической помощи (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан", в целях установления упрощенного порядка и упорядочения процедуры таможенного оформления товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан по линии государств, правительств, международных организаций, в качестве безвозмездной помощи, включая оказание технического содействия и обеспечения условий для беспрепятственной реализации международных договоров Республики Казахстан.

2. Осы Ереже акцизделетiн тауарларды қоспағанда тегiн қаржылай және техникалық көмектердiң шеңберiнде өткiзiлетiн тауарларға қолданылады.
3. Мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасына тегiн қаржылай және техникалық көмектер көрсету жөнiндегi халықаралық келiсiмдер мен шарттарды кедергiсiз iске асыру үшiн жағдайды қамтамасыз ету жөнiндегi қызметiн үйлестiрудi Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi (бұдан әрi - Экономика министрлiгi) жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік органдардың өзара
iс-қимылының тәртiбi
4. Қазақстан Республикасына тегiн қаржылай және техникалық көмектер көрсету туралы халықаралық шартқа Қазақстан Республикасы қол қойғаннан кейiн Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi (бұдан әрi - Сыртқы iстер министрлiгi) мүдделi және халықаралық келiсiмдер мен шарттарды iске асыруға тартылған мемлекеттiк органдарды (бұдан әрi - мемлекеттiк органдар) қол қойылғандығы және мемлекетiшiлiк рәсiмдердi жүргiзудiң қажеттiгi туралы құлақтандырады.
5. Сыртқы iстер министрлiгi мемлекеттiк органдарға Қазақстан Республикасының тегiн және техникалық көмектер туралы халықаралық шарттарын Қазақстан Республикасының бекiткенi туралы хабарлайды.
6. Экономика министрлiгi Қазақстан Республикасының әрбiр жеке халықаралық шарты мен тиiстi келiсiм-шарттар бойынша тауарларды алуға және кедендiк ресiмдеуге жауапты тұлғаны, тауарларды соңғы алушыларды айқындайды және аталған ақпаратты Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетiне (бұдан әрi - Кеден комитетi) уақытылы ұсынады.
7. Кеден комитетi осы Ереженiң 6-тармағында көрсетiлген мәлiметтердi Кеден комитетiнiң әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу мен бақылау жүргiзiлетiн аумақтық бөлiмшелерiне ұсынады.
8. Экономика министрлiгi мүдделi шетелдiк тұлғаларға техникалық көмектің шеңберiнде келiп түсетiн тауарларды әкелудiң және кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi туралы хабарлайды.
3. Тегiн қаржылай және техникалық көмектердiң
шеңберiнде келiп түсетiн тауарларды
кедендiк ресiмдеу
9. Тауарларды кедендiк ресiмдеудi кеден органы бастығының шешiмi бойынша оларды уақытша сақтау қоймаларына орналастырмастан және осы Ереженiң 7-тармағына сәйкес Кеден комитетi ұсынған, сондай-ақ тауарға iлеспе құжаттар мен Экономика министрлiгi тауарларды алуға және кедендiк ресiмдеуге белгiлеген тұлғаның өтiнiшiнде көрсетiлген мәлiметтердiң негiзiнде Қазақстан Республикасының кеден органдары жүргiзедi.

2. Настоящие Правила применяются к товарам, перемещаемым в рамках безвозмездной финансовой и технической помощи, за исключением подакцизных товаров.
3. Координацию деятельности государственных органов по обеспечению условий для беспрепятственной реализации международных соглашений и договоров по оказанию Республике Казахстан безвозмездной финансовой и технической помощи осуществляет Министерство экономики и торговли Республики Казахстан (далее - Министерство экономики).
2. Порядок взаимодействия государственных органов
4. После подписания международного договора Республикой Казахстан об оказании Республике Казахстан безвозмездной финансовой и технической помощи Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее - Министерство иностранных дел) уведомляет заинтересованные и вовлеченные в реализацию международных соглашений и договоров государственные органы (далее - государственные органы) о подписании и необходимости проведения внутригосударственных процедур.
5. Министерство иностранных дел оповещает государственные органы о ратификации Республикой Казахстан международных договоров Республики Казахстан о безвозмездной финансовой и технической помощи.
6. Министерство экономики определяет государственный орган или организацию на получение и таможенное оформление товаров по каждому отдельному международному договору Республики Казахстан и соответствующему контракту, конечных получателей товаров и своевременно представляет данную информацию в Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет).
7. Таможенный комитет представляет сведения, указанные в пункте 6 настоящих Правил, территориальным подразделениям Таможенного комитета, где будет проводиться таможенное оформление и контроль ввозимых товаров.
8. Министерство экономики оповещает заинтересованные иностранные лица о порядке ввоза и таможенного оформления товаров, поступающих в рамках безвозмездной финансовой и технической помощи.
3. Таможенное оформление товаров, поступающих в рамках
безвозмездной финансовой и технической помощи
9. Таможенное оформление товаров производится таможенными органами Республики Казахстан по решению начальника таможенного органа без их помещения на склады временного хранения и на основании сведений, представленных Таможенным комитетом в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил, а также указанных в товаросопроводительных документах и в заявлении лица, определяемым Министерством экономики на получение и таможенное оформление товаров.

10. Өтiнiште Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының және тиiстi келiсiм-шарттардың деректемелерi, тауарларды жөнелтушiлер мен алушылар, тауарларды жөнелтушi елдер мен олардың мақсаты туралы мәлiметтер, тауарлардың атауы, сипаттамасы, саны, таза салмағы және құны (ақпараттарды электронды таратқыштардың құнын ескере отырып), тауарларды пайдалану мақсаты туралы, сондай-ақ олардың кедендiк режимдерi туралы мәлiметтердi, жүктiк кедендiк декларацияларды, кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттар мен мәлiметтердi белгiленген мерзiмде ұсынатындығы туралы мiндеттеме қамтылуы тиiс.
11. Кедендiк мақсаттар үшiн тауарға iлеспе құжаттар мен өтiнiш уақытша жүктiк кедендiк декларация ретiнде қаралуы мүмкiн.
Тауарлар шыққан күннен бастап 30 күннен кешiктiрмей тауарларды алу және кедендiк ресiмдеу үшiн жауапты тұлға Қазақстан Республикасының кеден органына белгiленген тәртіпке сәйкес толтырылған жүктiк кедендiк декларацияны және кедендiк мақсаттар үшiн қажеттi өзге де құжаттар мен мәлiметтердi ұсынуға мiндеттi. Бұл ретте Қазақстан Республикасының кеден органы уақытша кедендiк декларацияны қабылдаған күнге қолданылып жүрген нормативтiк құқықтық кесiмдер қолданылады.
12. Тауарларды кедендiк ресiмдеу үшiн осы Ережеге сәйкес кеден органына ұсыну қажет:
1) Қазақстан Республикасының тегiн қаржылай және техникалық көмектер туралы халықаралық шарттарының, тиiстi келiсiм-шарттардың деректемелерi немесе орындау үшiн тауарларды әкелу жүзеге асырылатын бағдарламалардың атауы көрсетiлуi тиiс көлiктiк және тауарға iлеспе құжаттарды.
Мұндай белгілер болмаған жағдайда беру жүзеге асырылатын елдiң дипломаттық және өзге де оған теңестiрiлген өкiлдiктерiнiң растауы қажет;
2) Қазақстан Республикасының тегiн қаржылай және техникалық көмек туралы халықаралық шартының көшiрмесiн не оны орындау үшiн тауарлар берiлетiн жобаның (келiсiм-шарттың) көшiрмесiн.
Әкелiнетiн тауарлардың ұсынылған шарттармен және бағдарламалармен әкелу көзделген тауарлармен бiрдейлiгiн қамтамасыз ету мақсатында олардың құны жобада (келiсiм-шартта) жеке көрсетiлуi тиiс.
13. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнетiн және мемлекеттiк бақылаудың малдәрiгерлiк, фитосанитарлық, экологиялық және басқа да түрлерiне жататын, сондай-ақ оларға қатысты тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлар осы Ережеге сәйкес тек тауарларды алу және кедендiк ресiмдеу үшiн жауапты тұлғаның мұндай тауарларды тиiстi мемлекеттiк органдардың рұқсатын алғанға дейiн пайдаланбау туралы немесе тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану үшiн қажеттi рәсiмдердi толық көлемде орындау туралы мiндеттеме ұсынуы шартымен ғана ресiмделуi мүмкін.

10. В заявлении должны содержаться реквизиты международных договоров Республики Казахстан и соответствующих контрактов, сведения об отправителях и получателях товаров, странах отправления и назначения товаров, наименование, описание, количество, вес брутто и стоимость товаров (с учетом стоимости электронных носителей информации), о целях использования товаров, а также об их таможенных режимах, обязательство о предоставлении в установленные сроки грузовой таможенной декларации, документов и сведений, необходимых для таможенных целей.
11. Для таможенных целей товаросопроводительные документы и заявление могут временно рассматриваться в качестве грузовой таможенной декларации.
Не позднее 30-ти дней с даты выпуска товаров лицо, ответственное за получение и таможенное оформление товаров, обязано представить в таможенный орган Республики Казахстан грузовую таможенную декларацию, заполненную в соответствии с установленным порядком, и иные документы и сведения, необходимые для таможенных целей. При этом применяются нормативные правовые акты, действующие на день принятия таможенным органом Республики Казахстан временной таможенной декларации.
12. Для таможенного оформления товаров в соответствии с настоящими Правилами необходимо представить в таможенный орган:
1) транспортные и товаросопроводительные документы, в которых должны быть указаны реквизиты международного договора Республики Казахстан о безвозмездной финансовой и технической помощи, соответствующих контрактов или наименование программы, для выполнения которых осуществляется ввоз товаров.
В случае отсутствия таких отметок, необходимо подтверждение дипломатических и иных приравненных к ним представительств страны, из которой осуществляется поставка;
2) копию международного договора Республики Казахстан о безвозмездной финансовой и технической помощи, либо копию проекта (контракта), для выполнения которого поставляются товары.
В целях обеспечения идентификации ввозимых товаров товарам, предусмотренным к ввозу представленными договорами и программами, стоимость их в проекте (контракте) должна быть указана отдельно.
13. Товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан и подлежащие ветеринарному, фитосанитарному, экологическому и другим видам государственного контроля, а также в отношении которых применяются меры нетарифного регулирования, могут быть оформлены в соответствии с настоящими Правилами, только при условии предоставления лицом, ответственным за получение и таможенное оформление товаров, обязательства о не использовании таких товаров до получения разрешений соответствующих государственных органов или о выполнении в полном объеме процедур, необходимых для использования товаров на территории Республики Казахстан.

4. Қорытынды ережелер
14. Осы Ережеге сәйкес әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудiң тәртiбiн бұзу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылыққа әкеп соқтырады. 15. Егер, тегiн қаржылай және техникалық көмектердiң шеңберiнде жүзеге асырылатын бағдарламаның немесе нақты жобаның үйлестiрушiсi (ұлттық қарсы агентi) өзге орталық атқарушы орган болған жағдайда Экономика министрлігі ол туралы Кеден комитетіне хабарлайды. Бұл ретте Экономика министрлігі, сондай-ақ аталған орталық атқарушы органға да оның осы Ереженің қағидаларынан туындайтын міндеттемелері туралы хабарлайды. Мамандар: Омарбекова А.Т. Шарипова М.Е.

4. Заключительные положения
14. Нарушение порядка таможенного оформления товаров, ввозимых в соответствии с настоящими Правилами, влечет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан. Z952368_
15. В случае, если координатором (национальным контрагентом) программы или конкретного проекта, осуществляемого в рамках безвозмездной финансовой и технической помощи, выступает иной центральный исполнительный орган, Министерство экономики оповещает об этом Таможенный комитет. При этом Министерство экономики также оповещает данный центральный исполнительный орган об его обязательствах, вытекающих из положений настоящих Правил.
(Специалисты: Пучкова О.Я., Умбетова А.М.)