Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 25 қарашадағы N№433 қаулысымен бекітілген Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдерді жүзеге асыру ережесіне өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 13 шілде N 283 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 14 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1628. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол жасалмайтын төлемдерді және ақша аударымдарын жүзеге асыруды реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 25 қарашадағы N 433 қаулысымен бекітілген Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдерді жүзеге асыру ережесіне өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін және өзгерістер мен толықтырулар және осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енгізілсін.
2. Төлем жүйесі басқармасы (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 25 қарашадағы N 433 V001352_ қаулысымен бекітілген Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдерді жүзеге асыру ережесіне өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны және Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдерді жүзеге асыру ережесіне өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, филиалдарына және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі
N 283 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының
"Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында
қолма-қол жасалмайтын төлемдерді жүзеге асыру
ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 25 қарашадағы
№N 433 қаулысымен бекітілген
Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында
қолма-қол жасалмайтын төлемдерді жүзеге асыру
ережесіне өзгерістер мен толықтырулар

Об утверждении изменений и дополнений в Правила осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года N 433
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 июля 2001 года N 283. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2001 года N 1628. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей осуществление безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения V001352_ в Правила осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года N 433, и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и изменений и дополнений в Правила осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года N 433;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Правила осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 13 июля 2001 г. N 283
Изменения и дополнения в Правила осуществления безналичных
платежей между клиентом и обслуживающим его банком,
утвержденные постановлением Правления Национального Банка

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 25 қарашадағы N 433 қаулысымен бекітілген Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдерді жүзеге асыру ережесіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1-тармақтағы "қолданылатын төлем құжаттарын" деген сөздер "қолданылатын төлем құжатын" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2-тармақ алынып тасталсын.
3. 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдер төлем құжаты болып табылатын төлем ордері негізінде жүзеге асырылады.".
4. 5-тармақтағы және бұдан әрі мәтін бойынша "төлем құжаттары", "төлем құжаттарын", "төлем құжаты", "төлем құжаттарының", "төлем құжатының", "төлем құжатына", "төлем құжатын" деген сөздер тиісінше "төлем ордерлері", "төлем ордерін", "төлем ордері", "төлем ордерінің", "төлем ордеріне", "төлем ордерін" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. Бұл өзгерістің қазақ тіліндегі мәтініне ешқандай қатысы жоқ.
6. 6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Ереженің Қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлем ордері клиенттің банктік есепшотына қызмет көрсету, клиенттің салымы (депозиті) бойынша сыйақы есептеу кезінде, басқа жағдайларда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық кесімдерінде және/немесе клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында жасалған шартта тікелей көзделген қолма-қол жасалмайтын төлемдерді жүзеге асыру кезінде пайдаланылады.".
Банкке осы Ережеде көзделген нысаннан басқа төлем ордерінің өзге нысанын пайдалануға рұқсат етіледі.".
7. 7-тармақтың:
бірінші азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Банк қолданылатын төлем ордерінің басқа нысанында мынадай деректемелер болуы тиіс:";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Төлем ордерінің" атауы";.
2) тармақшаның үшінші сөйлеміндегі "ресімделген" деген сөз "ресімделетін" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "(бұдан әрі - СТН) (қолданылып жүрген заңдарға сәйкес СТН қоюды қажет етпейтін вексельдер мен басқа төлем құжаттарын қоспағанда)" деген сөздер алынып тасталсын;
7) тармақшадағы "(бұдан әрі - Ұлттық Банк)" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық кесімдерінде белгіленген ақша жіберушінің коды (КОд) және бенефициар коды (КБе).".
8. 8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бастамашысы заңды тұлға-клиент болып табылатын қағазға басылған төлем ордерінде қол қою үлгілері мен мөрдің бедері бар құжатқа сәйкес клиенттің уәкілетті адамдарының қойған қолы және мөрдің бедері болуы тиіс.
Бастамашысы жеке тұлға-клиент немесе заңды тұлға құрмай-ақ кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға-клиент болып табылатын қағазға басылған төлем ордерінде қол қою үлгілері мен мөрдің бедері бар құжатқа сәйкес клиенттің қойған қолы және мөрдің бедері болуы тиіс.".

Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года N 433
"Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей
между клиентом и обслуживающим его банком"
Внести в V001352_ Правила осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года N 433, следующие изменения и дополнения:
1. В пункте 1 слова "платежных документов, используемых" заменить словами "платежного документа, используемого".
2. Пункт 2 исключить.
3. Пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Осуществление безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком производится на основании платежного ордера, который является платежным документом.".
4. В пункте 5 и далее по тексту слова "платежных документов", "платежного документа", "платежных документах", "платежном документе", "платежные документы", "платежный документ", "платежному документу" заменить соответственно словами "платежного ордера", "платежного ордера", "платежном ордере", "платежном ордере", "платежный ордер", "платежный ордер", "платежному ордеру".
5. В наименовании главы 2 слово "используемых" заменить словом "используемого".
6. Пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Платежный ордер по форме согласно Приложению к настоящим Правилам используется при обслуживании банковского счета клиента, выплате вознаграждения по вкладу (депозиту) клиента, в других случаях, прямо предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан и/или договором между клиентом и обслуживающим его банком.
Допускается использование банком иной формы платежного ордера, отличной от формы, предусмотренной настоящими Правилами.".
7. В пункте 7:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"7. Иная форма платежного ордера, используемая банком, должна содержать следующие реквизиты:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) наименование "Платежный ордер";";
в третьем предложении подпункта 2) слово "оформляемых" заменить словом "оформляемом";
в подпункте 6) слова "(далее - РНН) (за исключением векселей и других платежных документов, по которым в соответствии с действующим законодательством не требуется проставления РНН)" исключить;
в подпункте 7) слова "(далее - Национальный Банк)" исключить;
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) код отправителя денег (КОд) и код бенефициара (КБе), установленные нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.".
8. Пункт 8 изложить в следующей редакции:
"Платежный ордер, составленный на бумажном носителе, инициатором которого является клиент-юридическое лицо, должен содержать подписи уполномоченных лиц клиента и оттиск его печати в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати.
Платежный ордер, составленный на бумажном носителе, инициатором которого является клиент-физическое лицо или клиент-физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, должен содержать подпись клиента и, при наличии, оттиск печати.".

9. 9-тармақтың:
"Бастамашысы банк болып табылатын" деген сөздерден кейін "қағазға басылған" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші азатжолмен толықтырылсын:
"Төлем ордерін электронды әдіспен ресімдеуге рұқсат етіледі.".
10. 11-тармақтағы "оларды қайтарып алу немесе орындалуын тоқтата
тұру" деген сөздер "оны қайтарып алу немесе орындалуын тоқтата тұру" деген
сөздермен ауыстырылсын;
11. 12-тармақтағы:
"оларды қайтарып алу немесе орындалуын тоқтата тұру" деген сөздер
"оны қайтарып алу немесе орындалуын тоқтата тұру" деген сөздермен
ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші азатжолмен толықтырылсын:
"Төлем ордерін электронды әдіспен берген кезде егер клиент пен оған
қызмет көрсететін банктің арасында жасалған шартта басқаша көзделмеген
болса осы төлем ордерін қағазбен қосымша беруді талап етпейді.".
12. Бұл өзгерістің қазақ тіліндегі мәтініне ешқандай қатысы жоқ.
"оларды" деген сөз "оны" деген сөзбен ауыстырылсын;
13. Бұл өзгерістің қазақ тіліндегі мәтініне ешқандай қатысы жоқ.
14. "олардың" деген сөз "оның" деген сөзбен ауыстырылсын;
15. 4-тараудың атауындағы "олардың" деген сөз "оның" деген сөзбен
ауыстырылсын;
16. Бұл өзгерістің қазақ тіліндегі мәтініне ешқандай қатысы жоқ.
17. 26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Клиенттің банктік есепшотын дебеттеу/кредиттеу кезінде банк
клиенттің банктік есепшотынан клиент пен оған қызмет көрсететін банктің
арасында жасалған шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде көшірме беру
арқылы оның банктік есепшотынан ақшаның алынуы/есептелуі туралы оған
хабарлайды.".
Ұлттық Банк
Төрағасы
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Багарова Ж.А.

9. В пункте 9:
после слов "обладающих правом подписи на платежном ордере" дополнить словами ", составленном на бумажном носителе,";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Допускается оформление платежного ордера электронным способом.".
10. В пункте 11 слова "об их отзыве или приостановлении их
исполнения" заменить словами "об его отзыве или приостановлении его
исполнения".
11. В пункте 12:
слова "об их отзыве или приостановлении их исполнения" заменить
словами "об его отзыве или приостановлении его исполнения";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При предъявлении платежного ордера электронным способом
дополнительного представления данного платежного ордера на бумажном
носителе не требуется, если иное не предусмотрено договором между клиентом
и обслуживающим его банком.".
12. В пункте 14:
слово "предъявляются" заменить словом "предъявляется";
слово "их" заменить словом "его".
13. В наименовании главы 3 слово "Санкционированные" заменить словом
"Санкционированный".
14. В пункте 16 слово "их" заменить словом "его".
15. В наименовании главы 4 слово "их" заменить словом "его".
16. В пункте 22 слово "направленных" заменить словом "направленного".
17. Пункт 26 изложить в следующей редакции:
"При дебетовании/кредитовании банковского счета клиента банк извещает
его об изъятии/зачислении денег на его банковский счет путем
предоставления клиенту выписки с банковского счета в порядке и сроки,
установленные договором банковского счета, заключенным между клиентом и
обслуживающим его банком.".
Председатель
Национального Банка
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Умбетова А.М.)