Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тілді одан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы
Әділет министрінің 2001 жылғы 24 тамыздағы N 105 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 29 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1636. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2011 жылғы 11 шілдедегі № 259 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2011.07.11 № 259 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 7 ақпандағы N 550 U010550_ Жарлығымен бекiтiлген, Тiлдердi қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру және Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында мемлекеттiк тiлдi одан әрi дамыту үшiн жағдай жасау мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасының әдiлет органдары қызметкерлерiнiң
мемлекеттiк тiлдi оқу және мемлекеттiк тiлдi бiлу деңгейiн тексеру
қағидалары;
2) Мемлекеттiк тiлдi үйренiп жүрген қызметкерлер арасында конкурс
өткiзу қағидалары бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында және соттарында
мемлекеттiк тiлдi одан әрi дамыту жөнiндегi шаралар туралы" 2000 жылғы 14
сәуiрдегi N 34 бұйрықтың күшi жойылды деп танылсын.
3. Iшкi әкiмшiлiк департаментiнiң директоры осы бұйрықты құрылымдық
бөлiмшелердiң, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың, аумақтық әдiлет
органдарының барлық қызметкерлерiнiң назарына жеткiзсiн.
4. Бұйрықтың орындалуын бақылау Әдiлет Вице-Министрi Ә.Толқаншыновқа
жүктелсiн.
Министр
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2001 жылғы 24 тамыздағы
N 105 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының әдiлет органдары
қызметкерлерiне мемлекеттiк тiлдi оқыту және мемлекеттiк тiлдi
бiлу деңгейiн тексеру қағидалары
1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы әдiлет органдарының қызметкерлерiне мемлекеттiк тiлдi тегiн оқыту және олардың мемлекеттiк тiлдi меңгеру деңгейiн тексеру тәртiбiн реттейдi.
2. Әдiлет органдарының мемлекеттiк тiлдi мемлекеттiк тiлде құжаттар әзiрлей алатын, мемлекеттiк тiлде iс қағаздарын жүргiзе алатын деңгейде бiлмейтiн қызметкерлерi осы Қағидалармен белгiленген тәртiпте мемлекеттiк тiлдi оқуға құқылы.
3. Оқыту әдiлет органдары қаражаты есебiнен, жұмыс уақытында немесе қызметкерлер үшiн қолайлы басқа уақытта мемлекеттiк тiлдi үйрену курстарында (бұдан әрi - курстар) жүргiзiледi.
Қызметкер мемлекеттiк тiлдi өз қаражаты есебiнен өзге жағдайларда оқуға құқылы.
4. Мемлекеттiк тiлдi бiлу деңгейiне қарай, қызметкерлердiң өтiнiштерi негiзiнде мынадай топтарға бөлiнедi:

О мерах по дальнейшему развитию государственного языка в органах юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 августа 2001 года № 105 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2001 года № 1636. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2011 года № 259
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 11.07.2011 № 259.
В целях реализации U010550_ Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года N 550, и создания условий для дальнейшего развития государственного языка в органах юстиции Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила обучения государственному языку и проверки уровня знания государственного языка сотрудников органов юстиции Республики Казахстан;
2) Правила проведения конкурса среди сотрудников, изучающих государственный язык.
2. Признать утратившим силу приказ от 14 апреля 2000 года N 34 "О мерах по дальнейшему развитию государственного языка в органах юстиции и судах Республики Казахстан".
3. Директору Департамента внутренней администрации довести настоящий приказ до сведения всех сотрудников структурных подразделений, подведомственных организаций, территориальных органов юстиции.
4. Контроль за исполнением приказа возложить на Вице-Министра юстиции Толканчинова А.
Министр
Утверждены приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 24 августа 2001 года N 105
Правила
обучения государственному языку и проверки уровня
знания государственного языка сотрудников органов
юстиции Республики Казахстан
1. Настоящие Правила регулируют порядок организации бесплатного обучения сотрудников органов юстиции Республики Казахстан государственному языку и проверки уровня овладения ими государственного языка.
2. Сотрудники органов юстиции, не владеющие государственным языком на уровне, позволяющем разрабатывать документы на государственном языке, вести делопроизводство на государственном языке, вправе обучаться государственному языку в порядке, определенном настоящими Правилами.
3. Обучение проводится в рабочее либо другое удобное для сотрудников время на курсах по изучению государственного языка (далее - курсы), организованных за счет средств органов юстиции.
Сотрудник вправе обучаться государственному языку на иных условиях за счет личных средств.
4. В зависимости от степени знания государственного языка, на основании заявлении сотрудников, формируются следующие группы:

1) бастауыш - мемлекеттiк тiлдi бiлмейтiн қызметкерлерден құрылады;
2) жалғастырушы - мемлекеттiк тiлдi тұрмыстық әңгiмелесу деңгейiнде ғана бiлетiн қызметкерлерден құрылады;
3) тереңдетiлiп оқытылатын - мемлекеттiк тiлдi еркiн бiлетiн, бiрақ құжаттарды тiкелей мемлекеттiк тiлде дайындай алатын деңгейге жетпеген қызметкерлерден құрылады.
5. Әр топтағы оқушылардың саны 15 адамнан аспауы тиiс.
6. Курстардағы сабақтар 1 қыркүйектен 31 мамыр аралығында жүргiзiледi және әр топ үшiн аптасына екi реттен жиi емес. Сабақтың ұзақтығы - 1 сағат.
7. Оқу бағдарламасын әр топ үшiн қазақ тiлiнiң оқытушысы әзiрлейдi және сол әдiлет органындағы мемлекеттiк тiлдi дамыту мәселесiмен айналысатын құрылымдық бөлiмшенiң бастығы бекiтедi.
8. Жыл сайын оқу аяқталған соң оқушылардың бiлiм деңгейiн тексеру мақсатында емтихан қабылданады.
9. Емтихан қабылдауды, құрамына әділет органдарының тиісті құрылымдық бөлімшелерінің білікті мамандары кіретін комиссия жүзеге асырады.
10. Емтихан қабылдау билет жүйесі бойынша жүргізіледі. Емтихан
сұрақтарының, тапсырмаларының тізбесін комиссия бекітеді.
11. Комиссия қызметкердің білім деңгейін "қанағаттанарлық" немесе
"қанағаттанғысыз" деп бағалайды.
Оң баға алған қызметкер комиссияның шешімі бойынша келесі оқу тобына
өткізіледі; "қанағаттанғысыз" баға алған қызметкер сол бағдарлама бойынша
қайталап оқиды.
12. Мемлекеттік тілді үйренуде оң нәтижелерге жеткен қызметкерлер
белгіленген тәртіппен көтермеленуге жатады.
13. Емтихан нәтижелері бойынша комиссия отырысының хаттамасы және
емтихан парағы жасалады, оларға комиссия мүшелері қол қояды және олармен
оқушылар мен олардың басшыларын таныстырғаннан кейін әділет органының кадр
қызметіне беріледі.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2001 жылғы 24 тамыздағы
N 105 бұйрығымен бекiтiлген
Мемлекеттiк тiлдi үйренiп жүрген қызметкерлер арасында
конкурс өткiзу қағидалары
1. Мемлекеттiк тiлдi бiлу конкурсы (бұдан әрi - конкурс) әдiлет органдарының мемлекеттiк тiлдi үйренiп жүрген қызметкерлерi арасында өткiзiледi.
2. Конкурс мемлекеттiк тiлдiң қолданылу аясын кеңейту, қызметкерлердiң оқу процесiнде алған бiлiмдерiн бекiту, мемлекеттiң тiл саясатын насихаттау мақсаттарында өткiзiледi.
3. Конкурс бағдарламасында тiл туралы заңдарды, қазақ тiлiнiң грамматикасы мен лексикасын бiлуiне, ауызша сөйлесе алуына, заң терминдерiн бiлуiне және дұрыс қолдана бiлуiне конкурстық тапсырмалар болуы тиiс.

1) начинающая - формируется из сотрудников, не владеющих государственным языком;
2) продолжающая - формируется из сотрудников, владеющих государственным языком на разговорно-бытовом уровне;
3) углубленно изучающая - формируется из сотрудников, свободно владеющих государственным языком, но не достигших уровня, позволяющего вести разработку документов непосредственно на государственном языке.
5. Численность обучающихся в каждой группе не должна превышать 15 человек.
6. Занятия на курсах проводятся в период с 1 сентября по 31 мая, не реже двух раз в неделю для каждой группы. Продолжительность занятий - 1 час.
7. Программа обучения разрабатывается для каждой группы обучающихся преподавателем казахского языка и утверждается руководителем структурного подразделения, занимающегося вопросами развития государственного языка в данном органе юстиции.
8. Ежегодно, по завершению обучения, в целях проверки уровня знания у обучающихся принимается экзамен.
9. Прием экзаменов осуществляется комиссией в состав которой входят квалифицированные специалисты соответствующих подразделений органов юстиции.
10. Прием экзаменов проводится по билетной системе. Перечень экзаменационных вопросов, заданий утверждается комиссией.
11. Уровень знания сотрудника оценивается комиссией как "удовлетворительно" или "неудовлетворительно".
По решению комиссии сотрудник, знания которого оценены как "удовлетворительно", переводится в следующую группу обучения; сотрудник, знания которого оценены как "неудовлетворительно", вправе пройти повторное обучение по прежней программе.
12. Сотрудники, достигшие положительных результатов в изучении государственного языка, подлежат поощрению в установленном порядке.
13. По результатам экзамена составляется протокол заседания комиссии и экзаменационный лист, которые подписываются членами комиссии. Экзаменационный лист, после ознакомления с ним обучающихся и их руководителей, передается в кадровую службу органа юстиции.
Утверждены приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 24 августа 2001 года N 105
Правила
проведения конкурса среди сотрудников, изучающих
государственный язык
1. Конкурсы на знание государственного языка (далее - конкурс) проводятся среди сотрудников органов юстиции, изучающих государственный язык.
2. Конкурс проводится в целях расширения сферы применения государственного языка, закрепления знаний, полученных сотрудниками в процессе обучения, пропаганды языковой политики государства.
3. Программа конкурса должна включать конкурсные задания на знание законодательства о языках, грамматики и лексики казахского языка, владение устной речью, знание и правильное применение юридической терминологии.

4. Конкурс жыл сайын, оқу жылы аяқталған соң, кезең-кезеңмен
маусымнан қыркүйекке дейiн өткiзiледi:
1) конкурстың бiрiншi кезеңi әрбiр әдiлет органында мемлекеттiк тiлдi
оқып жүрген қызметкерлер арасында өткiзiледi;
2) конкурстың екiншi кезеңi сол облыстың, қаланың аумағында
орналасқан әдiлет органдары арасында өткiзiледi;
3) үшiншi соңғы кезеңi - қыркүйек айында, Қазақстан Республикасы
халықтарының тiлдерi күнi қарсаңында министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi,
аумақтық әдiлет органдары қызметкерлерiнiң командалары арасында өткiзiледi.
5. Конкурс өткiзу үшiн комиссия құрылады, ол:
1) конкурс өткiзу жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
2) конкурс өткiзу тәртiбiн бекiтедi;
3) конкурс тапсырмаларын бағалау критерийлерiн белгiлейдi;
4) конкурстың қорытындысын шығарады, жеңiмпаздарды марапаттайды;
5) белгiленген тәртiппен, мемлекеттiк тiлдi бiлудiң белгiлi бiр
деңгейiн көрсеткен қызметкерлердi көтермелеуге ұсыныс енгiзедi.
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

4. Конкурс проводится ежегодно, по завершении учебного года,
поэтапно, с июня по сентябрь:
1) первый этап конкурса проводится в каждом органе юстиции среди
сотрудников, обучающихся государственному языку;
2) второй этап конкурса проводится между органами юстиции,
расположенными на территории данной области, города;
3) третий этап - завершающий, проводится в сентябре, накануне Дня
языков народов Республики Казахстан, между командами сотрудников
подведомственных организаций министерства, территориальных органов юстиции.
5. Для проведения конкурса создается комиссия, которая:
1) организует работу по проведению конкурса;
2) утверждает порядок проведения конкурса;
3) определяет критерий оценки конкурсных заданий;
4) подводит итоги конкурса, награждает победителей;
5) вносит в установленном порядке представление на поощрение
сотрудников, показавших определенный уровень знания государственного
языка.
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Петрова Г.В.)