Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiн Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегі агенттiгiнің қызметiнде қолдану жөнiндегі нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 27 қарашадағы N 24 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 28 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 1710. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі Басшысының 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 25-1-84 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің Кеңсесі Басшысының 2012.09.28 № 25-1-84 (қол қойылған күшінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексi  K010155_ нормаларын агенттiк қызметкерлерiнiң бiркелкi қолдануы және сақтауы мақсатында бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi агенттігiнің қызметiнде қолдану жөнiндегi нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Агенттiктiң Ұйымдастыру-құқықтық басқармасы осы бұйрықты заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын.
3. Аталған бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Агенттік төрағасы
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік құпияларды қорғау
жөніндегі агенттігі төрағасының
2001 жылғы 27 қарашадағы
N 24 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық
туралы кодексiн  Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк
құпияларды қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң қызметiнде
қолдану жөнiндегi
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнiң  K010155_ (бұдан әрi - Кодекс) 576-бабына сәйкес олардың құзыреттерiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң лауазымды тұлғаларының құқық қолдану қызметін реттейді.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзу туралы заңнама мiндеттерi - адамның және азаматтың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерiн, қоғамдық тәртiп пен қауiпсiздiктi, мемлекеттiк билiктi жүзеге асырудың белгiленген тәртiбiн, мемлекеттiң, мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан заңмен қорғалатын құқықтары мен мүдделерiн қорғау, сондай-ақ олардың жасалуының алдын алу.
3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамдар заң алдында тең және тегiне, әлеуметтiк, лауазымдық және мүлiктiк жағдайына, нәсiлi мен ұлтына, сенiмiне, жынысына, тiлiне, дiнге көзқарасына және iстейтiн жұмысының сипатына, тұратын жерiне, қоғамдық бiрлестiктерге қатынасына, сондай-ақ кез келген өзге де мән-жайларға қарамастан әкiмшiлiк жауаптылықта болуға тиiс.

Об утверждении Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности Агентства Республики Казахстан по защите государственных секретов
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по защите государственных секретов от 27 ноября 2001 года № 24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2001 года № 1710. Утратил силу приказом руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан от 28 сентября 2012 года № 25-1-84
Сноска. Утратил силу приказом руководителя Канцелярии Премьер-Министра РК от 28.09.2012 № 25-1-84.
В целях единообразного применения и соблюдения норм Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях сотрудниками Агентства приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности Агентства Республики Казахстан по защите государственных секретов.
2. Организационно-правовому управлению Агентства в установленном законодательством порядке представить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель Агентства
УТВЕРЖДЕНА
Приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по защите государственных секретов
от 27 ноября 2001 года N 24
Инструкция
по применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях в
деятельности Агентства Республики Казахстан
по защите государственных секретов
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция регламентирует правоприменительную деятельность должностных лиц Агентства Республики Казахстан по защите государственных секретов в пределах их компетенции в соответствии со статьей 576 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее - Кодекс).
2. Законодательство об административных правонарушениях имеет задачей охрану прав, свобод и законных интересов человека и гражданина, общественного порядка и безопасности, установленного порядка осуществления государственной власти, охраняемых законом прав и интересов государства, государственных органов и организаций от административных правонарушений, а также предупреждение их совершения.
3. Лица, совершившие административные правонарушения, равны перед законом и подлежат административной ответственности независимо от происхождения, социального, должностного и имущественного положения, расовой и национальной принадлежности, убеждений, пола, языка, отношения к религии и характера занятий, места жительства, принадлежности к общественным объединениям, а также любых иных обстоятельств.

4. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғалған жеке адам өз кiнәсi Кодексте көзделген тәртiппен дәлелденбейiнше және өз өкiлеттiгi шегiнде iстi қараған судьяның, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) лауазымды тұлғасының заңды күшiне енген қаулысымен белгiленбейiнше, кiнәсiз деп есептеледi. Ешкiмде өзiнiң кiнәсiз екендiгiн дәлелдеуге мiндеттi емес. Кiнәлiлiкке келтiрiлген кез келген күдiктер өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғалған адамның пайдасына түсiндiрiледi. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнаманы қолдану кезiнде туындайтын күдiктер де оның пайдасына шешiлуге тиiс.
Жеке адам тек оның кiнәсi белгiленген құқық бұзушылық үшiн ғана әкiмшiлiк жауаптылыққа жатады.
5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу кезiнде iске қатысушы адамның ар-ожданын қорлайтын немесе қадiр-қасиетiн кемiтетiн шешiмдер мен iс-әрекеттерге тыйым салынады, адамның жеке өмiрi туралы мәлiметтердi, сол сияқты ол құпия сақтауды қажет деп есептейтiн жеке сипаттағы мәлiметтердi осы Кодексте көзделмеген мақсаттар үшiн жинауға, пайдалануға және таратуға жол берiлмейдi.
6. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу барысында Агенттiктiң лауазымды тұлғаларының заңсыз iс-әрекеттерiмен адамға келтiрiлген моральдық залал заңда белгiленген тәртiппен өтелуге тиiс   K941000_ (ст.9),  K990409_ (ст.951) .
7. Агенттiкте әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша iс жүргiзу мемлекеттiк тiлде жүргiзiледi, ал қажет болған жағдайда iс жүргiзуде орыс тiлi немесе басқа тiлдер мемлекеттiк тiлмен тең қолданылады.
8. Iс жүргiзiлiп жатқан тiлдi бiлмейтiн немесе жеткiлiктi дәрежеде бiлмейтiн iске қатысушы адамдарға ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн тiлде мәлiмдеме жасау, түсiнiктер мен айғақтар беру, өтiнiштер жасау, шағым беру, iстiң материалдарымен танысу, оны қарау кезiнде сөз сөйлеу, аудармашының қызметiн тегiн пайдалану құқығы түсiндiрiледi және қамтамасыз етiледi.
9. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша iс жүргiзуге қатысушы адамдарға басқа тілде жазылған заңға байланысты қажеттi iс материалдарын iс жүргiзiлетiн тiлге тегiн аударып беру қамтамасыз етiледi.
10. Құқық бұзушыға тапсырылуға тиiстi iс жүргiзу құжаттары олардың ана тiлiне немесе олар бiлетiн тiлге аударылып берiлуге тиiс. Аударма жөнiндегi шығыстар және аудармашының қызметi мемлекеттiк бюджет есебiнен төленедi.
11. Әркiмнiң әкiмшiлiк iс жүргiзу барысында заңға сәйкес бiлiктi заң көмегiн алуға құқығы бар. Заңмен көзделген жағдайларда заң көмегi тегiн көрсетiледi  Z970195_ (ст.6),  К990411_ (ст.ст.114, 304) .

4. Физическое лицо, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении, считается невиновным, пока его виновность не будет доказана в предусмотренном Кодексом порядке и установлена вступившим в законную силу постановлением суда или должностного лица Агентства Республики Казахстан по защите государственных секретов (далее - Агентство), рассмотревшего в пределах своих полномочий дело. Никто не обязан доказывать свою невиновность. Любые сомнения в виновности толкуются в пользу лица, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении. В его же пользу должны разрешаться и сомнения, возникающие при применении законодательства об административных правонарушениях.
Физическое лицо подлежит административной ответственности только за те правонарушения, в отношении которых установлена его вина.
5. При производстве по делам об административных правонарушениях запрещаются решения и действия, унижающие честь или умаляющие достоинство лица, участвующего в деле, не допускаются сбор, использование и распространение сведений о частной жизни, а равно сведений личного характера, которые лицо считает необходимым сохранить в тайне, для целей, не предусмотренных Кодексом.
6. Моральный вред, причиненный лицу в ходе производства по делам об административных правонарушениях незаконными действиями должностных лиц Агентства, подлежит возмещению в установленном законом порядке K941000_ (ст.9), K990409_ (ст.951).
7. Производство по делам об административных правонарушениях в Агентстве ведется на государственном языке, а при необходимости в производстве наравне с государственным употребляется русский язык или другие языки.
8. Участвующим в деле лицам, не владеющим или недостаточно владеющим языком, на котором ведется производство по делу, разъясняется и обеспечивается право делать заявления, давать объяснения и показания, заявлять ходатайства, приносить жалобы, знакомиться с материалами дела, выступать при его рассмотрении на родном языке или другом языке, которым они владеют, бесплатно пользоваться услугами переводчика.
9. Участвующим в производстве по делам об административных правонарушениях лицам бесплатно обеспечивается перевод на язык производства необходимых им в силу закона материалов дела, изложенных на другом языке.
10. Процессуальные документы, подлежащие вручению правонарушителю, должны быть переведены на их родной язык или на язык, которым они владеют. Расходы по переводу и услуги переводчика оплачиваются за счет государственного бюджета.
11. Каждый имеет право на получение в ходе административного производства квалифицированной юридической помощи в соответствии с законом. В случаях, предусмотренных законом, юридическая помощь оказывается бесплатно Z970195_ (ст.6), К990411_ (ст.ст.114, 304).

12. Әкiмшiлiк жауаптылыққа есi дұрыс, Кодексте  K010155_ (ст.32) белгiленген жасқа толған жеке тұлға және заңды тұлға жатады.
13. Кодекстiң Ерекше бөлiмiнде тiкелей көзделген жағдайларда заңды тұлға әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жауаптылықта болуға тиiс. Бұл ретте iс-әрекеттi заңды тұлғаны басқару функциясын жүзеге асыратын орган немесе адам жасаса, рұқсат берсе, мақұлдаса, заңды тұлға әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жауаптылықта болуға тиiс.
14. Әкiмшiлiк iс жүргiзудi жүзеге асыру кезiнде Агенттiк қызметкерлерiнiң әкiмшілік іс жүргізу жөнiндегі құжаттамадағы сiлтемелерi тек Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнiң нормаларына ғана жасалады.
15. Қажет болған жағдайларда әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың мәнiн белгiлеу үшiн әкiмшiлiк iс материалдарында мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi нормативтiк құқықтық кесiмдерге сiлтемелер жасауға жол берiледi.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы
iстер бойынша iс жүргiзу
16. Төмендегi мән-жайлардың ең болмағанда бiреуi болған жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi бастауға болмайды, ал басталған iс қысқартылуға жатады:
1) әкiмшiлiк құқық бұзушылық оқиғаларының болмауы;
2) әкiмшiлiк құқық бұзушылық құрамының болмауы, соның iшiнде әкiмшiлiк жауапқа тарту үшiн жеке адамның құқық бұзушылық жасаған кезде Кодексте көзделген жасқа толмауы немесе құқыққа қарсы әрекет жасаған жеке адамның ақыл-есiнiң дұрыс болмауы;
3) әкiмшiлiк жауаптылықты белгiлейтiн заңның немесе оның жекелеген ережелерiнiң күшi жойылуы;
4) Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесi әкiмшiлiк жауаптылықты белгiлейтiн заңды немесе оның кейбiр ережелерiн Қазақстан Республикасының Конституциясына  K951000_ сәйкес келмейдi деп тануы салдарынан олардың күшi жойылуы;
5) әкiмшiлiк жауапқа тарту мерзiмiнiң өтуi;
6) әкiмшiлiк жауапқа тартылатын адам жөнiнде сол факт бойынша әкiмшілік жаза қолдану туралы ұлттық қауiпсiздiк органының қаулысының не әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстiң қысқартылуы туралы күшi жойылмаған қаулының болуы. Сондай-ақ нақ сол факт бойынша қылмыстық iс қозғалу туралы қаулының болуы;
7) iсi жүргiзiлiп отырған жеке адамның қайтыс болуы.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс тоқтатылған жағдайда лауазымды адам Кодекстің 650-бабының 1-тармағының 2-тармақшасына сәйкес iстi тоқтату туралы дәлелдi қаулы шығарады.

12. Административной ответственности подлежит физическое вменяемое лицо, достигшее возраста установленного Кодексом (ст.32), и юридическое лицо.
13. Юридическое лицо подлежит ответственности за административное правонарушение в случаях, прямо предусмотренных особенной частью Кодекса. При этом оно подлежит ответственности, если деяние было совершено, санкционировано, одобрено органом или лицом, осуществляющим функции управления юридическим лицом.
14. При осуществлении административного производства сотрудниками Агентства ссылки в документации по административному производству производятся на нормы Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
15. При необходимости, для установления сущности административного правонарушения, в материалах административного производства допускаются ссылки на нормативные правовые акты по защите государственных секретов.
2. Производство по делам об административных правонарушениях
16. Производство по делу об административном правонарушении не может быть начато, а начатое подлежит прекращению при наличии хотя бы одного из следующих обстоятельств, исключающих производство:
1) отсутствие события административного правонарушения;
2) отсутствие состава административного правонарушения, в том числе недостижение физическим лицом на момент совершения нарушения возраста, предусмотренного Кодексом, для привлечения к административной ответственности, или невменяемости физического лица, совершившего противоправное действие;
3) отмена закона или отдельных его положений, устанавливающих административную ответственность;
4) утрата силы законом или отдельными его положениями, устанавливающим административную ответственность, вследствие признания их Конституционным Советом Республики Казахстан не соответствующими Конституции Республики Казахстан;
5) истечение сроков давности привлечения к административной ответственности;
6) наличие по тому же факту в отношении лица, привлекаемого к административной ответственности, постановления органа национальной безопасности о наложении административного взыскания либо неотмененного постановления о прекращении дела об административном правонарушении, а также наличие по тому же факту постановления о возбуждении уголовного дела;
7) смерти физического лица, в отношении которого ведется производство по делу.
В случае прекращения производства по делу об административном правонарушении должностным лицом выносится мотивированное постановление о прекращении производства в соответствии с подпунктом 2 пункта 1 статьи 650 Кодекса.

3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы
iстер бойынша iс жүргiзуге қатысушылар,
олардың құқықтары мен мiндеттерi
17. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi жүргiзу iсiне қатысушылар: оған қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлетiн адам, (жәбiрленушi), жеке (заңды) адамның заңды өкiлдерi, қорғаушы, куә, куәгер, маман, сарапшы, аудармашы болып табылады.
18. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс өзi жөнiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамның қатысуымен қаралады. Аталған адамға iстiң қаралатын орны мен уақыты тиiстi түрде хабарланғаны туралы деректер болған және одан iстi қарауды кейiнге қалдыру туралы өтiнiш түспеген ретте ғана iс оның өзi болмаған жағдайда қаралуы мүмкiн.
Хабарлама екi данада жасалады, оның бiреуi оған қатысты iс жүргiзiлетiн адамға, екiншiсi тиiстi жеткiзу туралы белгi жасай отырып әкiмшiлiк iс материалдарында сақталады.
19. Жеке адамның заңды өкiлдерi болып табылатын адамдардың туысқандық байланыстары немесе тиiстi өкiлеттiгi Қазақстан Республикасының заңнамасында  K010155_ (ст.586) көзделген құжаттармен куәландырылады.
20. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге мынадай жағдайларда, егер:
1) әкiмшiлiк жауапқа тартылушы адам бұл жөнiнде өтiнiш жасаса;
2) әкiмшiлiк жауапқа тартылушы адам дене немесе психикалық кемiстiктерi салдарынан өзiн қорғау құқығын өз бетiнше жүзеге асыра алмайтын болса;
3) әкiмшiлiк жауапқа тартылушы адам iс жүргiзілiп отырған тiлдi бiлмесе;
4) материалдарда әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылатын адамға медициналық сипаттағы еркiнен тыс шаралар тағайындалуы мүмкiн деп тануға жол беретiн деректер бар болғанда қорғаушының қатысуы мiндеттi.
21. Өзi жөнiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адам iс жүргiзудiң кез келген кезiнде қорғаушыдан бас тартуға құқылы, бұл оның өзiн қорғауды өз бетiнше жүзеге асыру ниетiн бiлдiредi. Заң көмегiне ақы төлеуге қаражаты жоқтығын сылтау етiп қорғаушыдан бас тарту қабылданбайды. Бас тарту жазбаша түрде ресiмделедi.
22. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша куә ретiнде осы iс үшiн маңызы бар мән-жайлардан хабардар болуы мүмкiн кез келген адам шақырылуы мүмкiн.
23. Куә:
1) өзiне, жұбайына (зайыбына) немесе жақын туыстарына қарсы айғақ беруден бас тартуға;
2) өз айғақтарының тиiстi хаттамаға енгiзiлуiнiң дұрыстығы жөнiнде мәлiмдеме және ескерту жасауға;

3. Участники производства по делам об административных
правонарушениях, их права и обязанности
17. Участниками производства по делам об административных правонарушениях являются: лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, потерпевший, законные представители физического (юридического) лица, защитник, свидетель, понятой, специалист, эксперт, переводчик.
18. Дело об административном правонарушении рассматривается с участием лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении. В отсутствие указанного лица дело может быть рассмотрено лишь в случаях, когда имеются данные о надлежащем его извещении о месте и времени рассмотрения дела и если от него не поступало ходатайства об отложении рассмотрения дела.
Извещение составляется в двух экземплярах, один из которых передается лицу, в отношении которого ведется производство, второй хранится в материалах административного дела с пометкой о надлежащей доставке.
19. Соответствующие полномочия лиц, являющихся законными представителями физического лица, удостоверяются документами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан K010155_ (ст.586).
20. Участие защитника в производстве по делу об административном правонарушении обязательно в случаях, если:
1) об этом ходатайствует лицо, привлекаемое к административной ответственности;
2) лицо, привлекаемое к административной ответственности, в силу физических или психических недостатков не может самостоятельно осуществлять свое право на защиту;
3) лицо, привлекаемое к административной ответственности, не владеет языком, на котором ведется производство;
4) в материалах есть данные, позволяющие полагать, что лицу, привлекаемому к административной ответственности, могут быть назначены принудительные меры медицинского характера.
21. Лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, вправе в любой момент производства по делу отказаться от защитника, что означает его намерение осуществлять свою защиту самостоятельно. Не принимается отказ от защитника по мотивам отсутствия средств для оплаты юридической помощи. Отказ оформляется в письменной форме.
22. В качестве свидетеля по делу об административном правонарушении может быть вызвано любое лицо, которому могут быть известны обстоятельства, имеющие значение для данного дела.
23. Свидетель вправе:
1) отказаться от дачи показаний против себя, супруга (супруги) или близких родственников;
2) делать заявления и замечания по поводу правильности внесения своих показаний в соответствующий протокол;

3) iстi қарау кезiнде ана тiлiнде сөйлеуге;
4) аудармашының көмегiн тегiн пайдалануға құқылы.
24. Куәға әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге уәкiлеттендiрiлген Агенттiктiң лауазымды тұлғасына айғақтар беруден жалтарғаны немесе одан бас тартқаны, көрiнеу жалған айғақтар бергенi үшiн әкiмшiлiк жауапкершiлiгi туралы және сотта осы әрекеттердi жасағаны үшiн қылмыстық жауаптылығы туралы ескертiледi.
25. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге маман ретiнде қатысуға дәлелдемелердi жинауға, зерттеуге және бағалауға, сондай-ақ техникалық құралдарды пайдалануға жәрдем көрсету үшін қажеттi арнаулы бiлiмi бар және машықтанған, iстiң қорытындысына мүдделi емес кез келген кәмелетке толған адамды тағайындауға болады.
26. Арнаулы ғылыми бiлiмi бар, iске мүдделi емес адам сарапшы ретiнде шақырылуы мүмкiн. Сараптама жасау тапсырылуы мүмкiн адамға қойылатын өзге де талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленедi.
Сарапшы: өзiнiң арнаулы бiлiмi шегiнен тыс мәселелер бойынша, сондай-ақ табыс етiлген материалдар қорытынды беру үшiн жеткiлiксiз болса, қорытынды беруден бас тартуға; iстiң сараптама мәнiне қатысты материалдарымен танысуға және өзiне қорытынды беруге қажеттi қосымша материалдарды табыс ету туралы өтiнiш жасауға; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп отырған соттың, органның (лауазымды адамның) рұқсатымен процессуалдық iс-әрекеттер iсiне қатысуға және оларға қатысушыларға сараптама пәнiне қатысты сұрақтар қоюға; қорытындыда оның ынтасымен жүргiзiлген сараптама кезiнде белгiлi болған, iс үшiн маңызы бар жағдайларды көрсетуге құқылы.
Сарапшы: әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзушi Агенттiктiң лауазымды адамының шақыртуы бойынша келуге; оның алдына қойылған сұрақтар жөнiнде объективтi және негiздi қорытынды, сондай-ақ жүргiзiлген зерттеулер мен осы қорытындымен байланысты мәселелер жөнiнде жауаптар беруге мiндеттi.
4. Дәлелдемелер және дәлелдеу
27. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша дәлелдемелер:
1) әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылатын адамның түсiнiктемесi;
2) жәбiрленушiнiң, куәлардың жауаптары;
3) сарапшының қорытындысы;
4) айғақтық дәлелдемелер;
5) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама және Кодекспен көзделген хаттамалар;
6) мемлекеттiк органның сараптама комиссиясының мәлiметтердiң құпиялылық дәрежесi туралы қорытындысы;
7) мемлекеттiк құпияларды қорғаудың жай-күйiн тексерудi жүргiзу барысында алынған өзге де құжаттар.

3) при рассмотрении дела выступать на родном языке;
4) пользоваться бесплатной помощью переводчика.
24. Свидетель предупреждается об административной ответственности за уклонение или отказ от дачи показаний, дачу заведомо ложных показаний должностному лицу Агентства, уполномоченному рассматривать дела об административных правонарушениях, и об уголовной ответственности за совершение этих деяний.
25. В качестве специалиста для участия в производстве по делу об административном правонарушении может быть назначено любое незаинтересованное в исходе дела совершеннолетнее лицо, обладающее специальными знаниями и навыками, необходимыми для оказания содействия в собирании, исследовании и оценке доказательств, а также в применении технических средств.
26. В качестве эксперта может быть вызвано незаинтересованное в деле лицо, обладающее специальными научными знаниями. Иные требования, предъявляемые к лицу, которому может быть поручено производство экспертизы, устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
Эксперт вправе: отказаться от дачи заключения по вопросам, выходящим за пределы его специальных знаний, а также если представленные материалы недостаточны для дачи заключения; знакомиться с материалами дела, относящимися к предмету экспертизы, и заявлять ходатайства о предоставлении ему дополнительных материалов, необходимых для дачи заключения; с разрешения судьи, органа (должностного лица), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, участвовать в производстве процессуальных действий и задавать их участникам вопросы, относящиеся к предмету экспертизы; указывать в заключении обстоятельства, имеющие значение для дела, установленные при производстве экспертизы по
его инициативе.
Эксперт обязан: явиться по вызову должностного лица Агентства, в
производстве которого находится дело об административном правонарушении;
дать объективное и обоснованное заключение по поставленным перед ним
вопросам, а также показания по вопросам, связанным с проведенным
исследованием и данным заключением.
4. Доказательства и доказывание
27. Доказательствами по делу об административных правонарушениях
являются:
1) объяснение лица, привлекаемого к административной ответственности;
2) показания потерпевшего, свидетелей;
3) заключения эксперта;
4) вещественные доказательства;
5) протоколы об административном правонарушении и протоколы,
предусмотренные Кодексом;
6) заключение экспертной комиссии государственного органа о степени
секретности сведений;
7) иные документы, полученные в ходе проведения проверок состояния
защиты государственных секретов.

28. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша дәлелдеуге жататындар:
1) әкiмшiлiк құқық бұзушылық оқиғасының болуы;
2) осы Кодексте әкiмшiлiк жауаптылық көзделген құқыққа қарсы iс-әрекет жасаған адам;
3) жеке адамның әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға кiнәлiлiгi;
4) әкiмшiлiк жауаптылықты жұмсартатын немесе ауырлататын мән-жайлар;
5) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан келген залалдың сипаты мен мөлшерi;
6) әкiмшiлiк жауаптылықтан босатуға алып келетiн мән-жайлар;
7) әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайлар, сондай-ақ iстiң дұрыс шешiлуi үшiн маңызы бар өзге де мән-жайлар.
29. Iс үшiн маңызы бар мән-жайлар сарапшының арнаулы ғылыми бiлiм негiзiнде жүргiзетiн iс материалдарын зерттеуi нәтижесiнде алынуы мүмкiн болған кезде әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан Агенттiктiң лауазымды тұлғасы сот сараптамасын тағайындайды. Сараптама тағайындау туралы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан Агенттiктiң лауазымды тұлғасы анықтама шығарады.
5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғау
30. Iс қозғау Агенттiк мемлекеттiк органдар мен ұйымдардағы жүргiзiп жатқан мемлекеттiк құпияларды қорғаудың жай-күйiн тексерудiң және осындай тексерулер барысында әкiмшiлiк жаза қолдану үшiн негiздеме болып табылатын кемшiлiктер мен бұзушылықтарды анықтаудың салдарлары болуы мүмкiн.
31. Әкiмшiлiк тергеу нәтижесi, әдетте, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы жазу және Кодекстің  K010155_ 650-бабымен көзделген қаулылардың бiрiн шығару болып табылады.
32. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалғандығы туралы хаттаманы Кодекстiң 639-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, осыған уәкiлеттi адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау фактiсi анықталғаннан кейiн дереу жасайды. Сонымен қатар әкiмшiлiк құқық бұзушылық жағдайларын, оларға қатысты әкiмшiлiк iс қозғалатын жеке тұлғаның жеке басын немесе заңды тұлға туралы мәлiметтердi қосымша анықтау қажет болған жағдайларда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама құқық бұзушылық анықталған сәттен бастап үш тәулiк iшiнде жасалады.
6. Қаулыларды орындау
33. Әкiмшiлiк жаза салу туралы қаулының орындауға түсуi әкiмшiлiк қызметтi бақылау үшiн жауапты Агенттiк бөлiмшесiне жүктеледi. Адамның әкiмшiлiк жазадан бас тартуы заңнамаға сәйкес осы жазаны мәжбүрлеу тәртiбiнде орындауға әкеледi.

28. По делу об административном правонарушении подлежат доказыванию:
1) наличие события административного правонарушения;
2) лицо, совершившее противоправное деяние, за которое настоящим Кодексом предусмотрена административная ответственность;
3) виновность физического лица в совершении административного правонарушения;
4) обстоятельства, смягчающие или отягчающие административную ответственность;
5) характер и размер ущерба, причиненного административным правонарушением;
6) обстоятельства, влекущие освобождение от административной ответственности;
7) причины и условия, способствовавшие совершению административного правонарушения, а также иные обстоятельства, имеющие значение для правильного разрешения дела.
29. Экспертиза назначается должностным лицом Агентства, в производстве которого находится дело об административном правонарушении, когда обстоятельства, имеющие значение для дела, могут быть получены в результате исследования материалов дела на основе специальных научных знаний. О назначении экспертизы должностное лицо Агентства, в производстве которого находится дело об административном правонарушении, выносит определение.
5. Возбуждение дела об административных правонарушениях
30. Возбуждение дела может быть следствием проводимых Агентством проверок состояния защиты государственных секретов в государственных органах и организациях и выявления в ходе таких проверок недостатков и нарушений, являющихся основанием для применения административных взысканий.
31. Итогом административного расследования является, как правило, составление протокола об административном правонарушении и вынесение одного из постановлений, предусмотренных статьей 650 Кодекса.
32. Протокол о совершении административного правонарушения составляется уполномоченным на то должностным лицом, за исключением случаев, предусмотренных статьей 639 Кодекса, немедленно после выявления факта совершения административного правонарушения. В то же время, в случаях, когда требуется дополнительное выяснение обстоятельств административного правонарушения, личности физического лица или сведений о юридическом лице, в отношении которых возбуждается административное дело, протокол об административном правонарушении составляется в течение трех суток с момента выявления правонарушения.
6. Исполнение постановлений
33. Обращение постановления о наложении административного взыскания к исполнению возлагается на подразделение Агентства, ответственное за контроль над административной деятельностью. Уклонение лица от административного взыскания влечет исполнение этого взыскания в принудительном порядке в соответствии с законодательством.

34. Әкiмшiлiк арест, арнайы құқығынан айыру немесе айыппұл (әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған орында айыппұл алуды қоспағанда) түрiнде әкiмшiлiк жаза салу туралы қаулылардың орындалуын заңда белгiленген мерзiмде мүмкiн етпейтiн мән-жайлар болған кезде қаулыны шығарған Агенттiктiң лауазымды адамы өзi жөнiнде қаулы шығарылған адамның арызы бойынша қаулының орындалуын бiр айға дейiнгi мерзiмге кейiн қалдыра алады. Әкiмшiлiк жауапқа тартылған адамның материалдық жағдайын ескере отырып, Агенттiктiң қаулыны шығарған лауазымды тұлғасы айыппұл төлеудi үш айға дейiнгi мерзiмге созуы мүмкiн.
35. Егер әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы заңды күшiне енген күннен бастап бiр жыл iшiнде орындалмаса, ол орындауға жатпайды.
36. Қаулының орындалуы Кодекстің 659-бабына сәйкес тоқтатыла тұрған жағдайда ескiру мерзiмiнiң өтуi шағым немесе наразылық қаралғанға дейiн тоқтатыла тұрады.
37. Егер әкiмшiлiк жауапқа тартылған адам оны орындаудан жалтарса, осы Кодекстiң 35-тармағында көзделген ескiру мерзiмiнiң өтуi үзiледi. Бұл жағдайда ескiру мерзiмiн есептеу ол адам табылған күннен бастап қайта жалғастырылады.
38. Кодекстің 701-бабына сәйкес қаулының орындалуы кейiнге қалдырылған жағдайда ескiру мерзiмiнiң өтуi кейiнге қалдыру мерзiмi бiткенге дейiн тоқтатыла тұрады, ал қаулының орындалуы созылған кезде ескiру мерзiмiнiң өтуi созылған мерзiмге ұзартылады.
39. Орындалмаған немесе толық орындалмаған әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы Кодекстiң 704-бабына сәйкес қаулыны шығарған лауазымды тұлғаға қайтарылады.
40. Кодекстiң 707-бабымен өз еркiмен орындау үшiн белгiленген мерзiм өткеннен кейiн айыппұл салу туралы қаулыны әкiмшiлiк жаза салған Агенттiктiң лауазымды тұлғасы оны Кодекспен көзделген тәртiпте қарау үшiн сотқа жiбередi.
41. Судьяның мемлекеттiк құпияларды техникалық қорғау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға берiлген лицензиядан айыру туралы қаулысын Агенттiктiң лауазымды тұлғалары орындайды.
42. Прокурордың шағымы немесе қарсылықтары алынған жағдайда әкiмшiлiк жаза салу туралы шығарылған қаулыларды он күндiк мерзiмде Агенттiк төрағасы қайта қарайды. Шағымды, қарсылықты қарау қорытындылары бойынша анықтама шығарылады.

34. При наличии обстоятельств, делающих исполнение постановления о наложении административного взыскания в виде административного ареста, лишения специального права или штрафа (за исключением взыскания штрафа на месте совершения административного правонарушения) невозможным в установленные законом сроки K010l55_ (гл.44), должностное лицо Агентства, вынесшее постановление, может по заявлению лица, в отношении которого вынесено постановление, отсрочить исполнение постановления на срок до одного месяца. С учетом материального положения лица, привлеченного к административной ответственности, уплата штрафа может быть рассрочена должностным лицом Агентства, вынесшим постановление, на срок до трех месяцев.
35. Постановление о наложении административного взыскания не подлежит исполнению, если оно не было приведено в исполнение в течение одного года со дня его вступления в законную силу.
36. В случае приостановления исполнения постановления в соответствии со статьей 659 Кодекса течение давностного срока приостанавливается до рассмотрения жалобы или протеста.
37. Течение срока давности, предусмотренного в пункте 35 настоящей Инструкции, прерывается, если лицо, привлеченное к административной ответственности, уклоняется от его исполнения. Исчисление срока давности в этом случае возобновляется со дня обнаружения этого лица.
38. В случае отсрочки исполнения постановления в соответствии со статьей 701 Кодекса, течение давностного срока приостанавливается до истечения срока отсрочки, а при рассрочке исполнения постановления течение срока давности продлевается на срок отсрочки.
39. Постановление о наложении административного взыскания, по которому не производилось исполнение или исполнение произведено не полностью, возвращается должностному лицу Агентства, вынесшему постановление в соответствии со статьей 704 Кодекса.
40. По истечении срока, установленного статьей 707 Кодекса для добровольного исполнения, постановление о наложении штрафа направляется должностным лицом Агентства, наложившим административное взыскание, в суд для рассмотрения его в порядке, предусмотренном Кодексом.
41. Постановление судьи о лишении лицензии на осуществление деятельности по технической защите государственных секретов исполняется должностными лицами Агентства.
42. В случае поступления жалоб или протестов прокурора вынесенные постановления о наложении административных взысканий пересматриваются Председателем Агентства в десятидневный срок. По результатам рассмотрения жалобы, протеста выносится определение.

7. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы
iстер бойынша iс жүргiзу
43. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша iс жүргiзу Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына қатаң сәйкестiкте және осы Нұсқаулықпен белгiленген тәртiпте жүргiзiледi.
44. Агенттiкте әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша iс жүргiзудi жауапты қызметкер Агенттiктiң Инспекторлық басқармасы бастығының басшылығымен және бақылауымен жүргiзедi.
45. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық хаттамаларының бланкiлерi, әкiмшiлiк жаза салу туралы қаулылардың бланкiлерi, Кодекспен және осы Нұсқаулықпен көзделген өзге де бланкiлер қатаң есептiк құжаттар болып табылады.
46. Аталған бланкiлердi алу, есепке алу, сақтау, беру қатаң есептiк құжаттарының айналымына қойылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырылады. Олардың келiп түсуi мен берiлуiнiң сандық есебi қатаң есептiк бланкiлерiнiң кiрiс, шығыс журналында жүргiзiледi.
47. Бүлiнген бланкiлер оларды алуға және беруге жауапты адамға тапсырылады, бұл туралы журналда тиiстi жазба жасалады.
48. Қатаң есептiк бланкiлерiн алу және беру үшiн жауапты адам бланкiлердiң бар-жоғына және дұрыс жұмсалуына кемiнде айына бiр рет тексеру жүргiзедi. Тексеру қорытындылары Агенттiктiң Инспекторлық басқармасының бастығына (оның орынбасарына) жазбаша түрде баяндалады, бұзушылықтар анықталған жағдайда ол қосымша тексеру тағайындайды және қажет болса тәртiптiк iс қозғайды.
49. Егер бұзушылықтарды анықтау және бекiту кезiнде арнайы техникалық құралдар пайдаланылған болса, хаттамада: метрологиялық тексерудiң атауы, нөмiрi, күнi және пайдаланылған арнайы техникалық құралдардың көрсеткiштерi көрсетiледi.
50. Егер бұзушының түсiнiктеме беруi үшiн хаттамада орын жеткiлiксiз болған жағдайда түсiнiктемелердi хаттамаға қоса берiлетiн жеке параққа жазуға жол берiледi.
51. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы толтырылған хаттамаларды басқа материалдармен (рапорттар, баяндамалар, түсiнiктемелер және т.с.) бiрге лауазымды адам хаттамалардың жазылу дұрыстығы мен негiздiлiгiн тексеретiн және кемшiлiктер мен заңдылықты бұзушылықтарды жоюға шаралар қабылдайтын Агенттiк бөлiмшесiнiң бастығына, жауапты қызметкерiне бередi.
52. Тексеруден кейiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы материалдар оларды тiркеуге беру үшiн қызметкерлерге қайтарылады.
53. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы материалдар жасалғаннан кейiн бiр тәулiк барысында хаттама түбiртегiнде қол қойғызумен тiркеу үшiн жауапты адамға берiледi, ал оларды әкiмшiлiк iстердi есепке алу журналында тiркейдi.

7. Делопроизводство по делам об административных правонарушениях
43. Производство по делам об административных нарушениях ведется в строгом соответствии и в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, а также настоящей Инструкцией.
44. В Агентстве производство по делам об административных правонарушениях ведется ответственным сотрудником под руководством и контролем начальника Инспекторского управления Агентства.
45. Бланки протоколов административных правонарушений, бланки постановлений о наложении административного взыскания и иные бланки, предусмотренные Кодексом и настоящей Инструкцией, являются документами строгой отчетности.
46. Получение, учет, хранение, выдача указанных бланков осуществляется в соответствии с требованиями, предъявляемыми к обращению с документами строгой отчетности. Количественный учет их поступления и выдачи ведется в журналах прихода, расхода бланков строгой отчетности.
47. Испорченные бланки сдаются лицу, ответственному за их получение и выдачу, о чем делается соответствующая запись в журнале.
48. Лицо, ответственное за получение и выдачу бланков строгой отчетности, не менее одного раза в квартал проводит проверку наличия и правильного расходования бланков. Результаты проверки письменно докладываются Председателю Агентства (его заместителю), который в случае выявления нарушений назначает дополнительную проверку и при необходимости возбуждает дисциплинарное производство.
49. Если при выявлении и фиксации правонарушения использовались специальные технические средства, в протоколе указываются: название, номер, дата метрологической поверки и показания использованного специального технического средства.
50. В случае, если для дачи объяснения правонарушителем в протоколе недостаточно места, допускается изложение объяснения на отдельном листе, который прилагается к протоколу.
51. Составленные протоколы об административных правонарушениях вместе с другими материалами (рапорты, докладные, объяснительные и т.д.) передаются должностным лицом начальнику подразделения Агентства, ответственному сотруднику, который проверяет правильность и обоснованность составления протоколов и принимает меры к устранению недостатков и нарушения законности.
52. После проверки материалы об административных правонарушениях возвращаются сотрудникам для их передачи на регистрацию.
53. Материалы об административных правонарушениях в течение суток после их составления передаются под расписку ответственному за регистрацию, который регистрирует их в журнале учета административного производства.

54. Әкiмшiлiк iстер мен материалдарды компьютерлiк (автоматтандырылған) тiркеудi жүргiзу кезiнде есепке алу журналы жүргiзiлмейдi, әкiмшiлiк iстер мен материалдарды тiркеу, есепке алу және беру тиiстi iстерге тiгiлетiн компьютерлiк распечаткалар (квесталар) бойынша жүргiзiледi және мiндеттi түрде әкiмшiлiк iс жүргізу журналымен көзделген деректемелер кiруге тиiс.
55. Тiркелген әкiмшiлiк iстер мен материалдар әкiмшiлiк iстi есепке алу журналымен бiрге Агенттiктiң Инспекторлық басқармасының бастығына тексеруге берiледi.
56. Агенттiктiң Инспекторлық басқармасының бастығы әкiмшiлiк iстердi тексергеннен кейiн жауапты қызметкерге iстi қарауға дайындау жөнiнде жазбаша нұсқау бередi.
57. Жазбаша нұсқаулар хаттама бланкiлерiнiң таза жерiне жазылады және күндi көрсетумен Инспекторлық басқармасы бастығының қолымен расталуға тиiс.
58. Әкiмшiлiк iстi есепке алу журналын тексеру әкiмшiлiк iстердi толтыру, алу және беру дұрыстығын тексеру жолымен жүргiзiледi.
59. Бөлiмше (Инспекторлық басқарма) iшiнде әкiмшiлiк iстер мен материалдар қоса берiлетiн материалдармен бiрге қызметкерден қызметкерге таратру кiтабында қол қоюмен берiледi.
60. Әкiмшiлiк iстердi Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша әкiмшiлiк iстердi қарауға (қарсылық бiлдiруге) және шешуге құқылы ведомстволарды қоспағанда басқа ведомствоға беруге тыйым салынады. Аталған ведомствоға әкiмшiлiк iстер Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң мекен-жайын жiберiлген жазбаша сұратулары болған кезде жiберiледi (берiледi).
61. Инспекторлық басқармасының жауапты қызметкерi әкiмшiлiк iстер мен материалдарды алғаннан кейiн бастықтан алынған жазбаша нұсқауға сәйкес:
1) әкiмшiлiк iс жөнiндегi құжаттарды жиналған дәлелдемелердiң, құқық бұзушының жеке басы туралы мәлiметтердiң толықтығы мен дұрыстығы, iс материалдарын ресiмдеудiң дәлдiгi тұрғысынан талдайды және қажет жағдайда қосымша мәлiметтердi жинауды жүргiзедi;
2) iстi қарауға қатысуы қажеттi адамдарды осы Нұсқаулық талаптарына сәйкес iстi қарауға шақыруға шаралар қабылдайды;
3) iстi осы Нұсқаулықта белгiленген мерзiмде қарауға шаралар қабылдайды;
4) әкiмшiлiк iстердi Агенттiк басқармасының бастығына қарауға бередi;
5) қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес және осы Нұсқаулықпен белгiленген тәртiпке сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша шығарылған қаулыларды орындау жөнiнде шаралар қабылдайды.

54. При ведении компьютерной (автоматизированной) регистрации административных дел и материалов журналы учета не ведутся, регистрация, учет и передача административных дел и материалов производится по компьютерным распечаткам (квестам), которые сшиваются в соответствующие дела и должны в обязательном порядке включать реквизиты, предусмотренные журналом учета административного производства.
55. Зарегистрированные административные дела и материалы, вместе с журналом учета административного производства передаются на проверку начальнику Инспекторского управления Агентства.
56. Начальник Инспекторского управления Агентства после проверки административных дел дает ответственному сотруднику письменное указание по подготовке дела к рассмотрению.
57. Письменные указания наносятся на чистое поле бланка протокола и должны подтверждаться подписью начальника Инспекторского управления с указанием даты.
58. Проверка журнала учета административного производства проводится путем проверки правильности заполнения, получения и передачи административных дел.
59. Внутри подразделения (Инспекторского управления) административные дела и материалы вместе с прилагаемыми документами передаются от работника к работнику под расписку по разносной книге.
60. Направлять административные дела в другие ведомства запрещено, за исключением судов и ведомств K010155_ (раздел 3), которые по законодательству Республики Казахстан правомочны рассматривать (выносить протесты) и разрешать административные дела. В указанные ведомства административные дела пересылаются (передаются) при наличии письменных запросов в адрес Агентства Республики Казахстан по защите государственных секретов.
61. Ответственный сотрудник Инспекторского управления после получения административных дел и материалов в соответствии с полученными от начальника письменными указаниями:
1) анализирует документы по административному делу с точки зрения полноты и достоверности собранных доказательств, сведений о личности правонарушителя, точности оформления материалов дела и, в случае необходимости, проводит сбор дополнительных сведений;
2) принимает меры к вызову на рассмотрение дела лиц в соответствии с требованиями настоящей Инструкции, участие которых необходимо при рассмотрении дела;
3) принимает меры к рассмотрению дела в сроки, установленные настоящей Инструкцией;
4) передает административные дела на рассмотрение начальнику управления Агентства;
5) принимает меры по исполнению вынесенных постановлений по делам об административных правонарушениях в соответствии с действующим законодательством и в порядке, установленном настоящей Инструкцией.

62. Әкiмшiлiк iстi сотқа жiберуге дайындау кезiнде құқық бұзушыға қатысты жыл барысында осы адам ол бойынша әкiмшiлiк жазаға тартылған, Кодекстiң 66-бабымен көзделген мерзiм өтпеген осыған ұқсас әкiмшiлiк құқық бұзушылықты екiншi қайтара жасауына тексеру жүргiзiледi. Тексеру туралы анықтама әкiмшiлiк iске қосылады.
63. Агенттiктiң Инспекторлық басқармасының бастығы немесе осы мiндеттер жүктелген қызметкер:
1) осы Нұсқаулық талаптарына сәйкес қатаң есептiк бланкiлерiнiң бар-жоғын және дұрыс жұмсалуын бақылауды;
2) әкiмшiлiк жауаптылыққа тартудың заңдылығы мен негiздiлiгiн бақылауды;
3) әкiмшiлiк қызмет жөнiндегi iстi дұрыс жүргiзудi, әкiмшiлiк iстер мен материалдарды уақтылы тiркеудi, әкiмшiлiк iстердiң дұрыс және негiздi жасалуы мен жүргiзiлуiн бақылауды ұйымдастырады және жүргiзедi.
64. Аталған мiндеттердi орындау қорытындылары туралы Агенттiктiң әкiмшiлiк қызметтi бақылау үшiн жауапты бөлiмше бастығы кемiнде айына бiр рет Агенттiк төрағасына (оның орынбасарына) баяндайды.
65. Инспекторлық басқармасының қызметкерлерi әкiмшiлiк тәжiрибенiң жай-күйiн, әкiмшiлiк жаза салу тәжiрибесiн, әкiмшiлiк тәжiрибе бағыттылығын талдайды, әкiмшiлiк бұзушылықтарды жасауға ықпал ететiн себептер мен шарттарды айқындайды, әкiмшiлiк тәжiрибе жөнiнде шолулар, есептер мен ақпараттар дайындайды.
66. Осы әкiмшiлiк iске қатысы бар құжаттар, мәлiметтер, ақпарат, сұратулар, хабарламалар, жауаптар, шағымдар, қарсылықтар, қорытындылар және басқа материалдар iс материалдарына қоса берiледi және олармен бiрге сақталады.
67. Олар үшiн жауаптылық ескерту немесе айыппұл түрiнде көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы аяқталған әкiмшiлiк iстер (олар бойынша шығарылған қаулылар орындалған iстер) томдарға тiгiледi, тiгiлген парақтар нөмiрленедi, соңғы парақта нөмiрленген парақтардың саны туралы куәландыру жазбасы жасалады.
68. Әкiмшiлiк iстер жаза салу туралы қаулы орындалған жылдан кейiнгi, заңнамамен белгiленген мерзiм барысында сақтауға жатады. Хаттамалар түбiртектерiн, әкiмшiлiк хаттамаларының және әкiмшiлiк жаза салу туралы қаулылардың  бүлінген бланкілерін, сақтау мерзімі өткен әкімшілік істерді кесім жасай отырып комиссия жояды.

62. При подготовке административного дела для направления в суд производится проверка в отношении правонарушителя на повторное в течение года совершение однородного административного правонарушения, за которое лицо уже подвергалось административному взысканию, по которому не истек срок предусмотренный статьей 66 Кодекса. Справка о проверке приобщается к административному делу.
63. Начальник Инспекторского управления Агентства, либо работник, на которого возлагаются эти функции, организует и проводит:
1) контроль наличия и правильного расходования бланков строгой отчетности в соответствии с требованиями настоящей Инструкции;
2) контроль за законностью и обоснованностью привлечения к административной ответственности;
3) контроль за правильным ведением делопроизводства по административной деятельности, своевременной регистрацией административных дел и материалов, правильным и обоснованным составлением и ведением административных дел.
64. О результатах выполнения указанных функций начальник подразделения Агентства, ответственного за контроль над административной деятельностью, не менее одного раза в месяц докладывает Председателю Агентства (его заместителю).
65. Сотрудники Инспекторского управления анализируют состояние административной практики, практику наложения административных взысканий, направленность административной практики, выявляют причины и условия, способствующие совершению административных нарушений, готовят обзоры, отчеты и информации по административной практике.
66. Документы, сведения, информация, запросы, сообщения, ответы, жалобы, протесты, заключения и другие материалы, имеющие отношение к данному административному делу, приобщаются к материалам дела и хранятся вместе с ним.
67. Оконченные административные дела об административных правонарушениях (дела, по которым вынесенные постановления исполнены), ответственность за которые предусмотрена в виде штрафа, сшиваются в тома, сшитые листы нумеруются, на последнем листе производится заверительная подпись о количестве пронумерованных листов.
68. Административные дела подлежат хранению в течение срока, установленного законодательством, следующего за годом исполнения постановления о наложении взыскания. Испорченные бланки административных протоколов и постановлений о наложении административных взысканий, административные дела, срок хранения которых истек, уничтожаются комиссией с составлением акта.
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Склярова И.В.)