Мәдениет, өнер саласындағы мемлекеттік мекемелердің, мемлекеттік мұрағат мекемелерінің және бұқаралық ақпарат құралдарының мемлекеттік қызметші болып табылмайтын қызметкерлерi үшiн мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн есептеу Тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрінің 2002 жылғы 21 ақпандағы N 45 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 23 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1763. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрінің 2008 жылғы 9 сәуірдегі N 106 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрінің 2008 жылғы 9 сәуірдегі N 106 бұйрығымен.
---------------Бұйрықтан үзінді----------------
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 27-бабы 1-1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Мәдениет, өнер саласындағы мемлекеттік мекемелердің, мемлекеттік мұрағат мекемелерінің және бұқаралық ақпарат құралдарының мемлекеттік қызметші болып табылмайтын қызметкерлері үшін мамандықтары бойынша жұмыс өтілін есептеу Тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрінің 2002 жылғы 21 ақпандағы N 45 бұйрығының (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1763, Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрінің 2002 жылғы 21 ақпандағы N 45 бұйрығымен өзгерістер мен толықтырулар енгізілген);
2) ...
3)«...
2. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Е.Ертісбаев
___________________________________________________________
"Мемлекеттiк мекемелердiң мемлекеттiк қызметшi болып табылмайтын қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 11 қаңтардағы N 41  P020041_  қаулысын орындау үшiн
БҰЙЫРАМЫН:
1. Мәдениет, өнер саласындағы мемлекеттiк мекемелердiң, мемлекеттiк мұрағат мекемелерiнiң және бұқаралық ақпарат құралдарының мемлекеттiк қызметшi болып табылмайтын қызметкерлерi үшiн мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн есептеу Тәртiбi (бұдан әрi - Тәртiп) бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен сәттен бастап қолданылысқа енгiзiледi және 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап пайда болған қарым-қатынастарға таратылады.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау бiрiншi вице-министр О.Г. Рябченкоға жүктелсiн.
Келісілген:
Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының
Мәдениет, ақпарат және Еңбек және халықты әлеуметтік
қоғамдық келісім министрі қорғау министрі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет, ақпарат және
қоғамдық келісім министрінің
2002 жылғы 21 ақпандағы
N 45 бұйрығымен
Бекітілген
Мәдениет, өнер саласындағы мемлекеттiк мекемелердiң, мемлекеттiк
мұрағат мекемелерiнiң және бұқаралық ақпарат құралдарының
мемлекеттiк қызметшi болып табылмайтын қызметкерлерi үшiн
мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн есептеу Тәртiбi
1. Жалпы ережелер
Осы Ережелер ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан мәдениет, өнер, мұрағат iсi саласындағы мекемелерiнiң және бұқаралық ақпарат құралдарының қызметкерлерiне мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн есептеу тәртiбiн реттейдi.
Осы Ережелерге сәйкес есептелетiн мамандығы бойынша жұмыс өтiлi күнтiзбелiк есептеумен ескерiледi.
Күнтiзбелiк ай iшiнде лауазымдық еңбекақысын көтеру құқығы пайда болған қызметкерлерге лауазымдық еңбекақысын есептеу осындай құқық пайда болған күннен бастап есептеледi.
Мамандығы бойынша жұмыс өтiлi және мамандықтың сәйкестiгiн, құрамын тиiстi ұйым басшысы бекiтетiн, өтiл белгiлеу жөнiндегi комиссия анықтайды.
Мамандығы бойынша жұмыс өтiлiн белгiлеу жөнiндегi комиссияның шешiмi хаттамамен ресiмделедi. Шешiмнен көшiрме екi данада жасалады және бiр данасы кадрлар қызметiне, екiншiсi бухгалтерияға берiледi.
Мамандығы бойынша еңбек өтiлiн анықтау үшiн негiзгi құжат еңбек кiтапшасы (ол болған жағдайда) немесе жеке еңбек шарты немесе жұмысқа қабылдау және босату туралы бұйрықтан көшiрме табылады.
2. Мәдениет және өнер саласының қызметкерлерiне және оларға
теңестiрiлген тұлғаларға жұмыс өтiлiн есептеу
1. Театр-көрiнiстiк, мәдени-демалыс, мәдени-ағарту, ғылыми-зерттеу, жөндеу-жаңғырту ұйымдарының, көркем-өндiрiстiк шеберханалар, сондай-ақ барлық профильдегi мұражайлардың, мұражай-қорықтардың, кiтапханалардың, кiтап палатасының артистiк, шығармашылық, әкiмшiлiк-басқару, өндiрiстiк-техникалық персоналы мен басқа да қызметкерлерiнiң мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiне осы ұйымдардағы және соларға теңестiрiлген ұйымдардағы жұмыс өтiлi қосымшаға сәйкес есептеледi.

Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности для работников государственных учреждений сферы культуры, искусства, государственных архивных учреждений и средств массовой информации, не являющихся государственными служащими
Приказ Министра культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан от 21 февраля 2002 года N 45. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2002 года N 1763. Утратил силу приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 9 апреля 2008 года N 106.
Извлечение из приказа
Министра культуры и информации РК
от 09.04.2008 N 106
В соответствии с пунктом 1-1  статьи 27  Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан от 21 февраля 2002 года N 45 " Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности для работников государственных учреждений сферы культуры, искусства, государственных архивных учреждений и средств массовой информации, не являющихся государственными служащими " (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 1763, внесены изменения и дополнений приказом Министра культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан от 21 февраля 2002 года N45);
2) ....... ;
3) ....... .
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Министр                                    E. Ертысбаев
___________________________________________________________________________________
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан " О системе оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими " от 11 января 2002 года N 41, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления стажа работы по специальности для работников государственных учреждений сферы культуры, искусства, государственных архивных учреждений и средств массовой информации, не являющихся государственными служащими (далее - Правила).
2. Настоящий Приказ вводится в действие с момента государственной регистрации и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2002 года.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на Первого вице-Министра Рябченко О.Г.
Министр
Согласовано:
Министр труда и
социальной защиты
Республики Казахстан
Утверждены:
Приказом Министра культуры,
информации и общественного
согласия Республики Казахстан
от 21 февраля 2002 года N 45
Правила
исчисления стажа работы по специальности для работников
государственных учреждений сферы культуры, искусства,
государственных архивных учреждений и средств массовой
информации, не являющихся государственными служащими
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулируют порядок исчисления стажа работы по специальности работников государственных учреждений сферы культуры, искусства, государственных архивных учреждений, а также средств массовой информации независимо от организационно-правовой формы.
2. Стаж работы по специальности, засчитываемый в соответствии с настоящими Правилами, учитывается в календарном исчислении.
Работникам, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение должностного оклада, исчисление должностного оклада с учетом стажа осуществляется со дня возникновения такого права.
3. Стаж работы по специальности и идентичность специальностей определяется комиссией по установлению трудового стажа, состав которой утверждается руководителем соответствующей организации.
4. Решение комиссии об установлении стажа работы по специальности оформляется протоколом. Выписки из решения делаются в двух экземплярах и передаются: один экземпляр - в кадровую службу, второй - в бухгалтерию.
5. Документами, подтверждающими трудовую деятельность работника, для определения стажа работы по специальности являются трудовая книжка (при ее наличии) или индивидуальный трудовой договор либо выписки из приказов о приеме и увольнении.
2. Исчисление стажа работы работников сферы
культуры и искусства и приравненных к ним лиц
1. В стаж работы по специальности работников артистического, творческого, административно-руководящего, производственно-технического персонала и других работников театрально-зрелищных, культурно-досуговых, культурно-просветительских, научно-исследовательских, ремонтно-реставрационных организаций, художественно-производственных мастерских, а также музеев всех профилей, музеев-заповедников, библиотек, книжной палаты засчитывается время работы в данных учреждениях и приравненных к ним организаций согласно Приложению.

2. Мамандығы бойынша жұмыс өтiлiне осы Ережелердiң 1-тармағында көрсетiлген ұйымдардағы барлық жұмыс уақыты, сондай-ақ:
1) бiлiм берудiң оқу орындарындағы, ғылыми-зерттеу ұйымдарындағы мәдениет және өнер саласындағы ұйымдардың мамандықтарына сәйкес келетiн жұмыс уақыты;
2) арнайы жоғары бiлiмi жоқ, алайда мәдениет және өнер саласындағы ұйымдардағы осы мамандықтар бойынша тиiстi практикалық жұмыс өтiлi бар қызметкерлердiң жұмыс уақыты;
3) шетелдегi жұмыс, егер шетелге жiберiлгенге дейiн қызметкер мамандығы бойынша мәдениет және өнер саласындағы және соларға теңестiрiлген ұйымдарда жұмыс iстесе және қоныс аудару мерзiмiн санамағанда шетелден келген күнiнен бастап екi ай iшiнде ұйымға жұмысқа тұрса;
4) қызметтен жағымсыз себептерден босатылғандарынан басқа офицерлер құрамының Қазақстан Республикасының және бұрынғы КСР Одағының Қарулы күштерiндегі ішкi, шекара әскерiндегi, азаматтық қорғаныстың басқару органдары мен бөлiмдерiндегi, Қазақстан Республикасының және КСРО iшкi істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдары жүйесіндегi қызметтерi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiндегi, Қазақстан Республикасының Республикалық ұланындағы қызметi, сондай-ақ интернационалдық борышын өтеуге, соның iшiнде әскери комиссариаттың анықтамасы болған жағдайда әскери қызметшiлердiң тұтқында болған уақыты;
5) жүктiлiгi және босануы жөнiндегi демалыстар, сондай-ақ заңнамаға сәйкес берiлетiн еңбекақысы сақталмайтын бала күту бойынша берiлетiн демалыс уақыты;
6) жұмыстан заңсыз босатылған және кейiн жұмыс орнын қалпына келтiру;
7) жұмыстан босатылып, кадрлар дайындау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi курстарда оқу;
8) сол мамандық бойынша мемлекеттiк қызметте болған уақыты;
9) барлық деңгейдегi депутаттар жұмысы, егер осы лауазымға сайлау алдында тiкелей мәдениет немесе өнер саласындағы еңбек қызметiнде болса;
10) оның еңбек қызметi салаға қарамастан осы тектес мамандықтар бойынша лауазымдардағы жұмыс уақыты.
3. Мұрағат iсi ұйымдары қызметкерлерi мен соларға
теңестiрiлген тұлғалардың жұмыс өтiлiн есептеу
3. Мұрағат iсi ұйымдарының мемлекеттiк қызметшi болып табылмайтын қызметкерлерi үшiн мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiне қосымшаға сәйкес мемлекеттiк мұрағат мекемелерiндегi, арнайы мұрағат мекемелерiндегi және ведомстволық мұрағаттардағы жұмыс уақыты жатқызылады.

2. В стаж работы по специальности включается все время работы в учреждениях, указанных в пункте 1 настоящих Правил, а также включается время:
1) работы в учебных заведениях образования, научно-исследовательских организациях по специальности, соответствующей профилю работы в учреждениях сферы культуры и искусства;
2) работы работников, не имеющих специального высшего образования, но имеющих соответствующий стаж практической работы по данной специальности в учреждениях сферы культуры и искусства;
3) работы за границей, если перед направлением за границу работник работал по специальности в организациях сферы культуры и искусства и приравненных к ним организациях и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда поступил на работу в организацию;
4) прохождения действительной военной службы, а также выполнения интернационального долга, в том числе нахождения военнослужащих в плену при наличии соответствующего документа, лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;
5) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с законодательством;
6) вынужденного прогула при незаконном увольнении;
7) обучения на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы;
8) пребывания на государственной службе по той же специальности;
9) осуществление полномочий депутатов всех уровней при условии, если избранию на эту должность непосредственно предшествовала трудовая деятельность в сфере культуры или искусства;
10) работы на должностях по идентичным специальностям независимо от сферы деятельности, в которой протекала его трудовая деятельность.
3. Исчисления стажа работы работников государственных архивных
учреждений и приравненных к ним лицам
3. В стаж работы по специальности для работников государственных архивных учреждений, не являющихся государственными служащими засчитывается время работы в государственных архивных учреждениях, специальных архивных учреждениях и ведомственных архивах согласно Приложению.

4. Мамандығы бойынша жұмыс өтiлiне осы Ережелердiң 3-тармағында көрсетiлген барлық ұйымдардағы жұмыс уақыты, сондай-ақ мына уақыт енедi:
1) орта және жоғарғы білім беру ұйымдарындағы, ғылыми зерттеу, жобалау-конструкторлық ұйымдарындағы мемлекеттік мұрағат мекемелеріндегі жұмыс бейініне сәйкес келетін мамандықтар бойынша жұмыстар; <*>
2) мұрағат және тарихи құжаттарды қалпына келтiру және сақтаумен байланысты ұйымдардағы жұмыс;
3) дыбыс-бейне құжаттамалары мен кинофотоқұжаттамаларды қалпына келтiрумен байланысты мәдениет және киноиндустрия ұйымдарындағы жұмыс;
4) қызметтен жағымсыз себептерден босатылғандарынан басқа офицерлер құрамының Қазақстан Республикасының және бұрынғы КСР Одағының Қарулы күштерiндегi iшкi, шекара әскерiндегi, азаматтық қорғаныстың басқару органдары мен бөлiмдерiндегi, Қазақстан Республикасының және КСРО iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдары жүйесiндегi қызметтерi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiндегi, Қазақстан Республикасының Республикалық ұланындағы қызметi, сондай-ақ интернационалдық борышын өтеуге, соның iшiнде әскери комиссариаттың анықтамасы болған жағдайда әскери қызметшiлердiң тұтқында болған уақыты;
5) жүктiлiгi және босануы жөнiндегi демалыстар, сондай-ақ заңнамаға сәйкес берiлетiн еңбекақысы сақталмайтын бала күту бойынша берiлетiн демалыс уақыты;
6) жұмыстан заңсыз босатылған және кейiн жұмыс орнын қалпына келтiруі;
7) жұмыстан босатылып, кадрлар дайындау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi курстарда оқу уақыты, егер қызметкер курсқа түскенге дейiн мұрағат iсi ұйымдарында жұмыс iстесе және оларды аяқтаған соң ұйымға мамандығы бойынша қайта оралса;
8) барлық деңгейдегi депутаттар жұмысы, егер осы лауазымға сайлау алдында тiкелей мұрағат iсi саласындағы еңбек қызметiнде болса;
9) мамандығы бойынша мемлекеттiк қызметте болған уақыты;
10) мұрағат iсi ұйымдарындағы мамандықтар тектес мамандықтар бойынша лауазымдардағы жұмыс уақыты.
Ескерту. 4-тармақ өзгертілді - ҚР Мәдениет, ақпарат және қоғамдық
келісім министрінің 2002 жылғы 2 сәуірдегі N 82 бұйрығымен.
V021824_
4. Бұқаралық ақпарат құралдары ұйымдарының
қызметкерлерiне және соларға теңестiрiлген
тұлғаларға жұмыс өтiлiн есептеу
5. Теледидар және радио, газеттер мен журналдар, баспалар, ақпарат агенттiктерiнiң мемлекеттiк қызметшi болып табылмайтын редакциялық, әкiмшiлiк-басшылық, өндiрiстiк-техникалық персоналдары мен басқа да қызметкерлерiнiң жұмыс өтiлiне қосымшаға сәйкес осы ұйымдардағы және соларға теңестiрiлген ұйымдардағы жұмыс уақыты жатқызылады.

4. В стаж работы по специальности включается все время работы в организациях, указанных в пункте 3 настоящих Правил, а также включается время:
1) работы в организациях среднего и высшего образования, научно-исследовательских, проектно-конструкторских организациях по специальности, соответствующей профилю работы в государственных архивных учреждениях;
2) работы в учреждениях, связанных с реставрацией и сохранностью архивных и исторических документов;
3) работы в организациях культуры и киноиндустрии, связанных с реставрацией аудиовизуальной документации и кинофотодокументации;
4) прохождения действительной военной службы, а также выполнения интернационального долга, в том числе нахождения военнослужащего в плену, при наличии соответствующего документа, лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;
5) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с законодательством;
6) вынужденного прогула при незаконном увольнении;
7) обучения на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы, если работник до поступления на курсы работал в организациях архивного дела и после окончания их вернулся в организацию по специальности;
8) осуществление полномочий депутатов всех уровней при условии, если избранию на эту должность непосредственно предшествовала трудовая деятельность в организациях архивного дела;
9) пребывания на государственной службе по специальности;
10) работы на должностях по специальностям, идентичным специальностям в государственных архивных учреждениях. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра культуры, информации и общественного согласия РК от 02.04.2002  N 82 .
4. Исчисления стажа работы работников государственных
учреждений средств массовой информации и приравненных к ним лицам
5. В стаж работы работников редакционного, административно-руководящего, производственно-технического персонала и других работников телевидения и радио, газет и журналов, издательств, информационных агентств, не являющихся государственными служащими, засчитывается время работы в данных организациях и приравненных к ним организациях согласно Приложению.

6. Мамандығы бойынша жұмыс өтiлiне осы Ережелердiң 5-тармағында көрсетiлген барлық ұйымдардағы жұмыс уақыты, сондай-ақ мына уақыт енедi:
1) газет-журнал және кiтап баспаларындағы, газеттер мен журналдардың аудандық, қалалық, облыстық, республикалық және ведомстволық редакцияларындағы, баспа үйлерiндегi, ақпарат агенттiктерiндегi, радио мен теледидардың редакцияларындағы, телерадиокомпаниялардағы редакциялық персоналдың жоғарғы немесе орта-арнайы бiлiмi, немесе редакциялық немесе баспа қызметiмен айналысуға құқық беретiн бiлiмi болған жағдайдағы жұмысы;
2) теледидар және радиохабар тарату студияларындағы, телерадиокомпаниялардағы, кинематография, кинофикация және кинопрокат ұйымдарындағы режиссерлiк-қоюшы және басқа да қосалқы персоналдың жоғарғы немесе орта-арнайы бiлiмi, немесе режиссерлiк, операторлық және қосымшаға сәйкес осы тектес лауазымдардағы қызметпен айналысуға құқық беретiн бiлiмi болған жағдайдағы жұмысы;
3) қызметтен жағымсыз себептерден босатылғандарынан басқа офицерлер құрамының Қазақстан Республикасының және бұрынғы КСР Одағының Қарулы күштерiндегі ішкi, шекара әскерiндегi, азаматтық қорғаныстың басқару органдары мен бөлiмдерiндегi, Қазақстан Республикасының және КСРО iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдары жүйесiндегi қызметтерi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiндегi, Қазақстан Республикасының Республикалық ұланындағы қызметi, сондай-ақ интернационалдық борышын өтеуге, соның iшiнде әскери комиссариаттың анықтамасы болған жағдайда әскери қызметшiлердiң тұтқында болған уақыты;
4) жүктiлiгi және босануы жөнiндегi демалыстар, сондай-ақ заңнамаға сәйкес берiлетiн еңбекақысы сақталмайтын бала күту бойынша берiлетiн демалыс уақыты;
5) жұмыстан заңсыз босатылған және кейiн жұмыс орнын қалпына келтiру кезiндегi бос жүруге мәжбүр болған уақыты;
6) жұмыстан босатылып, кадрлар дайындау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi курстарда оқу уақыты, егер қызметкер курсқа түскенге дейiн бұқаралық ақпарат құралдары мен киноиндустрия ұйымдарында жұмыс iстесе және оларды аяқтаған соң қайта оралса;
7) барлық деңгейдегi депутаттар жұмысы, егер осы лауазымға сайлау алдында тiкелей мұрағат iсi саласындағы еңбек қызметiнде болса;
8) мамандығы бойынша мемлекеттiк қызметте болған уақыты;
9) бұқаралық ақпарат құралдары мен киноиндустрия ұйымдарындағы мамандықтар тектес мамандықтар бойынша лауазымдардағы жұмыс уақыты.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет, ақпарат және қоғамдық
келiсiм министрiнiң

6. В стаж работы по специальности включается все время работы в организациях, указанных в пункте 5 настоящих Правил, а также включается время:
1) работы редакционного персонала в газетно-журнальных и книжных издательствах, районных, городских, областных, республиканских и ведомственных редакциях газет и журналов, домов печати, в информационных агентствах, в редакциях радио и телевидения, телерадиокомпаниях при наличии высшего или средне-специального образования, либо образования, дающего право на занятие редакционной или издательской деятельностью;
2) работы режиссерско-постановочного и другого вспомогательного персонала на студиях телевидения и радиовещания, в телерадиокомпаниях, в организациях кинематографии, кинофикации и кинопроката при наличии высшего или средне-специального образования, либо образования, дающего право на занятие режиссерской, постановочной, операторской и однородной деятельностью на должностях согласно Приложению;
3) прохождение действительной военной службы, а также выполнения интернационального долга, в том числе нахождение военнослужащих в плену, при наличии соответствующего документа, лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;
4) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с законодательством;
5) время вынужденного прогула при незаконном увольнении;
6) обучения на курсах по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров с отрывом от работы, если работник до поступления на курсы работал в организациях средств массовой информации и киноиндустрии и после окончания их вернулся обратно;
7) осуществление полномочий депутатов всех уровней при условии, если избранию на эту должность непосредственно предшествовала трудовая деятельность в организациях средств массовой информации и киноиндустрии;
8) пребывания на государственной службе по специальности;
9) работы на должностях по специальностям, идентичным специальностям в организациях средств массовой информации и киноиндустрии.
Приложение
к Правилам исчисления стажа
работы по специальности работников
организации сферы культуры,
искусства, архивного дела и средств
массовой информации, утвержденным
приказом Министра культуры,
информации и общественного согласия
Республики Казахстан

2002 жылғы 21 ақпандағы N 105
бұйрығымен бекiтiлген
Мәдениет, өнер, мұрағат iсi және
бұқаралық ақпарат құралдары салаларының
қызметкерлерiнiң мамандық бойынша еңбек
өтiлiн есептеу
Ережесiне
Қосымша
Жұмыс iстеген уақыты театрлық-көрiнiстiк, мәдени-демалыс,
ғылыми-зерттеу, жөндеу-қайта қалпына келтiру ұйымдары,
көркем-өндiрiстiк шеберханалар, мұражайлар, мұражай-қорықтар,
кітапханалар, кітап палатасы, мұрағат ісі ұйымдары, бұқаралық
ақпарат құралдары ұйымдары қызметкерлерiнiң мамандықтары
бойынша еңбек өтiлiне жатқызылатын ұйымдар мен лауазымдар
Тiзбесi <*>
Ескерту. Тізбе толықтырылды - ҚР Мәдениет, ақпарат және қоғамдық
келісім министрінің 2002 жылғы 2 сәуірдегі N 82 бұйрығымен.
V021824_
___________________________________________________________________________
Мекемелер, ұйымдар мен                     Лауазым атауы
кәсiпорындар атауы
___________________________________________________________________________
Ұлттық кiтапханалар, республикалық       Бас директор, бас директордың
кiтапханалар, қалалық кiтапханалар,      орынбасары, ғылыми хатшы, бөлiм
аудандық кiтапханалар, ведомстволық      меңгерушiсi, кiтапханалық ынтымақ.
(академиялық) кiтапханалар, арнаулы      тастықтың жетекшi үйлестiрушiсi,
кiтапханалар, соқырлар мен көзі          сектор меңгерушiсi, басылым
нашар көретiн азаматтарға арналған       түрлерi  бойынша бас жинақтаушы,
(облыстық) кiтапханалар, жасөспірім.     кiтапханашы, электронды каталогтың
дер кiтапханалары, балалар               бас редакторы, электронды
кiтапханалары, ғылыми-техникалық         жинақтаушы каталогтың жетекшi
кiтапханалар, барлық деңгейдегi          редакторы, директор, директордың
кiтапханалардың филиалдары, әмбебап      орынбасары, жетекшi кiтапханашы,
(көпшiлiк) кiтапханалар                  лаборатория меңгерушiсi, үйрету
бағдарламаларының бас үйлестiру.
шісi, қайта қалпына келтiрушi,
бас сақтаушы, ауыстыру резерв
қорының меңгерушiсi, бас
библиограф, бас зерттеушi, бас
әдiстемешi, типография меңгеруші.
сi, мұрағат меңгерушiсi, суретшi;
Театрлық-көрiнiстiк, мәдени -            Көркемдiк жетекшi, бас режиссер,
демалыс ұйымдары, оның iшiнде:           бас дирижер, бас балетмейстер, бас
Абай атындағы Мемлекеттiк опера          хормейстер, бас суретшi, директор,
және балет академиялық театры,           жоғары категориялы актер, бiрiншi
К.Байсейiтова атындағы Ұлттық опера      категориялы актер, екiншi
және балет театры, М.Әуезов              категориялы актер, қоюшы, көркем
атындағы Қазақ мемлекеттiк драма         қоюшы, директордың орынбасары,
театры, Ғ.Мүсiрепов атындағы             администратор, администратор-
балалар мен жасөспiрiмдерге              менеджер, труппа жетекшiсi, әдеби
арналған академиялық қазақ театры,       бөлiмнiң меңгерушiсi, дирижер,
Мемлекеттiк республикалық                режиссерлiк басқару жетекшісі,
музыкалық-комедиялық ұйғыр               сахна шеберiнiң жетекшi-әртiсi,
театры, Мемлекеттiк республикалық        шығармашылық топтың жетекшiсi,
музыкалық-комедиялық кәрiс театры,       бөлушi директор, жоғары
облыстық драма театрлары, облыстық       категориялы әртіс, бірінші катего.
қуыршақ театрлары, облыстық қазақ        риялы әртiс, екiншi категориялы
драма театрлары, облыстық орыс           әртiс, көркемдiк-қоюшылық
драма театрлары, облыстық, аудандық,     бөлiмнiң меңгерушiсi, режиссер,
ауылдық мәдениет және өнер ұйымдары      дыбыс режиссерi, балетмейстер,
(клубтар, мәдениет және демалыс          хормейстер, вокал класы бойынша
парктері, мәдениет үйлері мен сарай.     репетитор, балет класы бойынша
лары және т.б.) <*>                      репетитор, сөйлеу техникасы
бойынша репетитор, вокал класы
бойынша концертмейстер, хор класы
бойынша концертмейстер, жарық
жөнiндегi суретшi, костюм
жөнiндегi суретшi, суретшi
бутафор, бутафор-декоратор,
гример-постижер, гример,
әдеби-драма бөлiмiнiң (меңгерушi)
жетекшiсi, суфлер, театр
қойылымының макетшiсi;
Республикалық салалық мұражайлар         Директор, директордың орынбасары,
мен қорықтар: археологиялық,             бас қор сақтаушы, бөлiм
геологиялық, ведомстволық, тарихи-       меңгерушiсi, ғылыми хатшы,
мемориалдық, көркем, мұражай-            өнертанушы, негiзгi емес бөлiм.
қорықтар, тарихи-өлкелiк, әдеби,         дердің бастықтары, сектор
әдеби-мемориалдық, қолданбалы өнер       меңгерушiсi, суретшi-қайта қалпына
мұражайы, қазiргi заман, декоратив.      келтiрушi, қор сақтаушысы,
тi-қолданбалы өнер, тарихи-мәдени        суретшi, суретшi редактор, әдісте.
облыстық, қалалық, аудандық, ауылдық     меші, экскурсия ұйымдастырушы,
мұражайлар мен қорық-мұражайлар <*>      суретшi-безендiрушi, аға ғылыми
қызметкер, ғылыми қызметкер,
экскурсовод, инженер, кiтапхана.
шы, музей қараушы, фотограф,
инспектор, кiшi ғылыми қызметкер,
жетекшi инспектор, маман,
фотограф-қайта қалпына келтiрушi,
аға музей қараушы;
Концерттiк ұйымдар, "Қазақконцерт"       Бас директор, концерттiк ұйымдас.
Қазақ мемлекеттiк гастролдiк-            тырудың көркемдік жетекшісі,
концерттiк бiрлестiгi, республика.       шығармашылық ұжымның директоры,
лық филармониялар, облыстық              дирижер, симфониялық оркестр
филармониялар,мәдени-ағарту ұйымдары     әртiстерi, камералық оркестр
әртiстерi, вокалист, әншi-
вокалист, саз жетекшiсi, саз
редакторы, ансамбль жетекшiсi,
оркестр жетекшiсi, ансамбль
сазгерi, оркестр сазгерi, лектор-
өнертанушы, жоғары категориялы
әртiс, бiрiншi категориялы әртiс,
екiншi категориялы әртiс, әртiс-
аспапшы, әртiс-әншi, әншi-
аспапшы, әншi-әртiс, хормейстер,
режиссер, концертмейстер,
жоғары категориялы сүйемелдеушi-
концертмейстер, дыбыс режиссерi,
вокал бойынша репетитор;
Республикалық кинокомпаниялар,           Бас директор, бас директордың
облыстық, аудандық кино-бейне            бiрiншi орынбасары, бас
жалға берушiлер, кинофикациялар          директордың орынбасары, бас
продюсер, бас технолог, бас
редактор, бас кинооператор,
бiрлестiк директоры, түсiру
тобының директоры, көркемдiк
жетекшi, суретшi-қоюшы, жоғары
категориялы актер, орындаушы
продюсер, құрастырушы-режиссер,
режиссер, қоюшы-режиссер,
режиссер-редактор, директор,
дыбыс режиссерi, дыбыс операторы,
редактор, қоюшы-суретшi, қоюшы-
гример, дыбыс инженерi, дыбыс
операторы, дыбыс безендiрушiлер,
суретшi-декоратор, оператор
ассистентi, костюм жөнiндегi
суретшi, режиссер ассистентi,
суретшi ассистентi, кинооператор
ассистентi, жетекшi редактор,
костюмер, реквизитор, гример-
настижер, фотограф
Ғылыми-зерттеу ұйымдары                  Ұйымның директоры, директордың
орынбасарлары, ғалым хатшы,
редакторлар, бөлiм, сектор,
лаборатория меңгерушiсi, бас
ғылыми қызметкерлер, жетекшi
ғылыми қызметкерлер, аға ғылыми
қызметкерлер, кiшi ғылыми
қызметкерлер, лаборант, әдiскер.
лер, мамандар.
Мәдениеттiң басқару органдары            Басқару лауазымдары, сондай-ақ
мәдениет пен өнер саласының
қызметiне қатысты өзге де
лауазымдар
Мұрағаттар: мемлекеттiк,                 Республикалық мемлекеттiк мұрағат
республикалық, облыстық, қалалық,        мекемесiнiң директоры, республи.
Астана, Алматы қалаларының,              калық мемлекеттiк мұрағат мекемесi
аудандық, ведомстволық, арнаулы          директорының орынбасары, облыстық,
Астана, Алматы қалалары
мемлекеттiк мұрағат мекемелерiнiң
директоры, мемлекеттiк мұрағат
мекемесiнiң бөлiм бастығы,
облыстық филиалдың директоры,
қалалық немесе аудандық мемлекет.
тiк мұрағат мекемесiнiң
директоры, бас мұрағатшы, бас
мұрағат жасаушы, қордың бас
сақтаушысы, бас палеограф,
республикалық мемлекеттiк мұрағат
мекемелерiнiң негiзгi қызметтерi
бойынша өзге де бас мамандар,
облыстық, Астана және Алматы
қалалары мемлекеттiк мұрағат
мекемелерiнiң бөлiм бастықтары,
облыстық, Астана және Алматы
қалалары мемлекеттiк мұрағат
мекемелерiнiң негiзгi қызметi
бойынша бас мұрағатшы, бас
мұрағат жасаушы, қордың бас
сақтаушысы, өзге де бас мамандар,
қалалық және аудандық мемлекеттiк
мұрағат мекемелерi директорының
орынбасары, мұрағатшы, мұрағат
жасаушы, палеограф, сақтау
қоймасының меңгерушiсi, жоғары
санатты әдiскер, бiрiншi
санаттағы әдiскер, екiншi
санаттағы әдiскер, қалалық және
аудандық мұрағат мекемесiнiң
бөлiм бастығы, бiрiншi санаттағы
барлық мамандықтардың инженерi,
шағын фильмирлеу және көшiрмесiн
түсiру аппаратының операторы,
жаңғыртушы, суретке түсiруші,
екiншi санаттың барлық
мамандықтарының инженерi;
Республикалық, облыстық, қалалық,        Газеттiң немесе журналдың бас
аудандық газет және журналдар            редакторы, бас редактордың
редакциялары, баспаханалар               орынбасары, жауапты хатшы, бөлiм
редакторы, редакциялық алқа
мүшесi, негiзгi бағыттар бойынша
бөлiм меңгерушiсi, меншiктi
тiлшi, шолушы, арнаулы тiлшi,
тiлшi, аудармашы, фототiлшi,
ретуш жасаушы, суретке түсiрушi,
фотолаборант, жеке компьютерде
терушi-оператор, стенографшы,
редакцияның машинка басушысы, бет
оқушы, беттеушi-оператор, аға
корректор, корректор, суретшi;
Республикалық кiтап палатасы             Директор, директордың орынбасары,
негiзгi қызмет бойынша бөлiм
меңгерушiсi, ғалым хатшы, бас
библиограф, өзге бөлiмдердiң
меңгерушiлерi, кiтапханашы,
библиограф;
Ақпарат агенттiгi                        Бас редактор, бас редактордың
орынбасары, редактор, редактордың
шет ел ақпараттары жөнiндегi
орынбасары, редактордың орынбаса.
ры,  тiлшiлер тобының
меңгерушiсi, аға тiлшi, тiлшi,
меншiктi тiлшi(шет елде),
аудармашы-редактор, оператор,
тiлшiлер қосынының меңгерушiсi,
бағдарламашы-инженер;
Кiтап баспалары                          Директор, бас редактор, директор.
дың орынбасары, редакция, бөлiм
меңгерушiсi, редактор, техникалық
редактор, фотосуретшi,
фотолаборант, суретшi, көркемдеу.
шi редактор, шығарушы, ретуш
жасаушы, кескiндеушi;
Теледидар мен радио                      Бағдарламалардың бас директоры,
бас редактор, бас шығарушы, бөлiм
меңгерушiсi, жауаптыхатшы,
комментатор, жауапты шығарушы,
арнаулы тiлшi, бағдарламаның
жүргiзушiсi; саяси шолушы,
редактор-консультант,
редактор-стилист, қалалық,
аудандық радио хабарларын тарату
редакциясының жауапты редакторы,
меншiктi тiлшi, тiлшiлер
қосынының меңгерушiсi, аға
редактор, аудармашы, шығарушы
редактор, тiлшi, фототiлшi,
диктор, қалалық, аудандық радио
хабарларын тарату редакциясының
дикторы, кiшi редактор,
корректор, референт, сектор, бюро
меңгерушiсi, диктордың иномаманы,
қоюшы-кинорежиссер, телевиденияның
режиссерi, кинорежиссер, радио
хабарларын тарату режиссерi, дыбыс
режиссерi, дыбыс операторы, бас
кинооператор, қоюшы-кинооператор,
құрама түсiрiмнiң кинооператоры,
телеоператор, монтаждаушы,
теледидар режиссерiнiң ассистенті,
басқа да аталымдардың ассистентi,
кинорежиссердiң көмекшiсi,
кинооператордың көмекшiсi, қоюшы-
суретшi, құрама түсiрiлiмдер
жөнiндегi суретшi, гримдеушi-
суретшi, мультфильм түсiрушi-
суретшi, қуыршақ ұстаушы-суретшi,
ойын қуыршақтарын безендіруші-
суретші, өзге де мамандықтардың
суретшісі, дыбыс жасаушы,
музыкамен әрлеуші, телефильмнің
редакторы, мәтінді үйлестіруші,
түсіру тобының директоры,
дайындаушы, түсіру тобы
директорының орынбасары, әкімші.
___________________________________________________________________________
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Жұманазарова А.Б.

от 21 февраля 2002 года N 105
Перечень
организаций и должностей, время работы в которых засчитывается
в стаж работы по специальности работников театрально-зрелищных,
культурно-досуговых, научно-исследовательских,
ремонтно-реставрационных организаций, художественно-производственных
мастерских, музеев, музеев-заповедников, библиотек, книжной палаты,
организации архивного дела, организаций средств массовой информации
на соответствующих должностях
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказом Министра культуры, информации и общественного согласия РК от 02.04.2002  N 82  .
___________________________________________________________________________
Наименование учреждений,         |      Наименование должностей
организаций, предприятий         |
_____________________________________|_____________________________________
Национальные библиотеки, республикан-  Генеральный директор, заместитель
ские библиотеки, областные библиотеки, главного директора, ученый секре-
городские библиотеки, районные         тарь, заведующий отделом, главный
библиотеки, ведомственные (академи-    координатор библиотечного
ческие) библиотеки, специализирован-   сотрудничества, заведующий сектором,
ные библиотеки, библиотеки для незря-  главный комплектатор по видам из-
чих и слабовидящих граждан (област-    даний, библиотекарь, главный редак-
ные), юношеские библиотеки, детские    тор электронных каталогов, ведущий
библиотеки, научно-технические биб-    редактор электронных сводных свод-
лиотеки, филиалы библиотек всех уров-  ных каталогов, директор, заместитель
ней, универсальные (публичные) биб-    директора, ведущий библиотекарь,
лиотеки                                заведующий лабораторией, главный
координатор обучающих программ,
реставратор, главный хранитель,
заведующий обменным резервным
фондом, главный библиограф,
ведущий библиограф, редактор,
библиограф, главный исследователь,
главный методист, заведующий
типографией, заведующий архивом,
художник;
__________________________________________________________________________
Театрально-зрелищные, культурно-до-    Художественный руководитель,
суговые организации в том числе:       главный режиссер, главный
Государственный академический театр    дирижер, главный балетмейстер,
оперы и балета имени Абая, Нацио-      главный хормейстер, главный
нальный театр оперы и балета имени     художник, директор, актер
Куляш Байсеитовой, Казахский госу-     высшей категории, актер первой
дарственный театр драмы имени          категории, актер второй категории,
М.Ауэзова, Государственный академи-    постановщик, художественный
ческий казахский театр для детей и     постановщик, заместитель директора,
юношества имени Г.Мусрепова, Госу-     администратор, администратор-менед-
дарственный академический русский      жер, заведующий труппой, заведующий
театр драмы им. М.Ю. Лермонтова,       литературной частью, дирижер,
Государственный академический рус-     заведующий режиссерским управле-
ский театр для детей и юношества       нием, артист-ведущий мастер сцены,
им. Н.Сац, Государственный республи-   директор творческого коллектива,
канский уйгурский театр музыкальной    директор распорядитель, артист
комедии, Государственный республикан-  высшей категории, артист 1
ский корейский театр музыкальной       категории, артист 2 категории,
комедии, Республиканский немецкий      заведующий художественно-
драматический театр, областные драма-  постановочной частью, режиссер,
тические театры, областные театры ку-  звукорежиссер, балетмейстер,
кол, областные казахские театры драмы, хормейстер, репетитор по классу
областные русские театры               вокала, репетитор по классу
областные, районные, сельские          балета, репетитор по технике речи,
организации культуры и искусства       концертмейстер по классу вокала,
(клубы, парки культуры и отдыха,       концертмейстер по классу балета,
дома и дворцы культуры и др.)          концертмейстер по классу хора,
художник по свету, художник по
костюмам, художник бутафор,
бутафор-декоратор, гример-постижер,
гример, руководитель (заведующий)
литературно-драматической частью,
суфлер, макетчик театральных
постановок;
___________________________________________________________________________
Республиканские по профилю музеи и     Директор, заместитель директора,
заповедники: археологические, геоло-   главный хранитель фондов, заве-
гические, ведомственные музеи, исто-   дующий отделом, ученый секретарь,
рико-мемориальные, художественные,     искусствовед, начальники неосновных
музеи-заповедники, историко-краевед-   отделов, заведующий сектором,
ческие, литературные, литературно-ме-  художник реставратор, хранитель
мориальные, музеи изобразительного     фондов, художник, художник редактор,
искусства, музеи современного искус-   методист, организатор экскурсии,
ства, декоративно-прикладного искус-   художник дизайнер, старший научный
ства, историко-культурные              сотрудник, научный сотрудник,
областные, городские, районные,        экскурсовод, инженер, библиотекарь,
сельские музеи и музеи-заповедники     музейный смотритель, фотограф,
инспектор, младший научный
сотрудник, ведущий инспектор,
специалист, фотограф реставратор,
старший музейный смотритель;
__________________________________________________________________________
Концертные организации, Казахское      Генеральный директор, художественный
государственное гастрольно-концерт-    руководитель концертной организа-
ное объединение "Казахконцерт",        ции, директор творческого коллекти-
республиканские филармонии, област-    ва, дирижер, артисты симфонических
ные филармонии, культурно-просвети-    оркестров, артисты камерных
тельные организации                    оркестров, вокалист, солист-вока-
лист, музыкальный руководитель,
музыкальный редактор, руководитель
ансамбля, руководитель оркестра,
музыкант ансамбля, музыкант
оркестра, лектор-музыковед, артист
высшей категории, артист 1
категории, артист 2 категории,
артист-инструменталист, артист-
солист, солист-инструменталист,
солист-артист, хормейстер,
режиссер, концертмейстер,
аккомпаниатор-концертмейстер высшей
категории, звукорежиссер, репетитор
по вокалу;
__________________________________________________________________________
Республиканская кинокомпания,          Генеральный директор, первый
областные, районные киновидеопрокаты,  заместитель генерального директора,
кинофикации                            заместитель генерального директора,
генеральный продюсер, главный
технолог, главный редактор, главный
кинооператор, директор объединения,
директор съемочной группы,
художественный руководитель,
художник-постановщик, актер высшей
категории, актер, исполнительный
продюсер, режиссер-монтажер,
режиссер, режиссер-постановщик,
оператор-постановщик, режиссер-
редактор, директор, звукорежиссер,
звукооператор, редактор, художник-
постановщик, художник-гример,
звукоинженер, звукооператор,
звукооформители, художник-декора-
тор, ассистент оператора, художник
по костюмам, ассистент режиссера,
ассистент художника, ассистент
кинооператора, ведущий редактор,
костюмер, реквизитор, гример-
пастижер, фотограф;
__________________________________________________________________________
Научно-исследовательские организации   Директор организации, заместители
директора, ученый секретарь,
редактора, заведующий отделом,
сектором, лабораторией, главные
научные сотрудники, ведущие научные
сотрудники, старшие научные
сотрудники, младшие научные
сотрудники, лаборант, методисты,
специалисты;
__________________________________________________________________________
Органы управления культуры             Руководящие должности, а также
другие должности, связанные с
деятельностью сферы культуры и
искусства;
__________________________________________________________________________
Архивы: государственные,               Директор республиканского
республиканские, областные, городские, государственного архивного учреж-
г.г. Астаны, Алматы; районные,         дения, заместитель директора
ведомственные, специальные             республиканского государственного
архивного учреждения, директор
государственного архивного
учреждения области, г.г. Астаны,
Алматы, начальник отдела
республиканского государственного
архивного учреждения, директор
областного филиала, директор
государственного учреждения города
или района, главный архивист,
главный археограф, главный
хранитель фонда, главный палеограф,
другие главные специалисты по
основной деятельности республикан-
ских государственных архивных
учреждений, начальник отдела
государственного архивного учрежде-
ния области, г.г. Астаны, Алматы,
главный архивист, главный археог-
раф, главный хранитель фонда,
другие главные специалисты по
основной деятельности государст-
венных архивных учреждений области,
г.г. Астаны, Алматы, заместитель
директора государственного архив-
ного учреждения города и района,
архивист, археограф, палеограф,
заведующий хранилищем, методист
высшей категории, методист первой
категории, методист второй катего-
рии, начальник отдела архивного
учреждения города и района, инженер
всех специальностей первой катего-
рии, оператор аппарата микрофиль-
мирования и копирования, реставра-
тор, фотограф, инженер всех
специальностей второй категории;
_________________________________________________________________________
Республиканские, областные, городские, Главный редактор газеты или журна-
районные редакции газет и журналов,    ла, заместитель главного редактора,
типографии                             ответственный секретарь, редактор
отдела, член редколлегии,
заведующий отделом по основным
направлениям, собственный коррес-
пондент, обозреватель, специальный
корреспондент, редактор, коррес-
пондент, переводчик, фотокоррес-
пондент, ретушер, фотограф, фото-
лаборант, оператор-наборщик на
персональных компьютерах, стено-
графистка, машинистка редакции,
подчитчик, оператор-верстальщик,
старший корректор, корректор,
художник;
_________________________________________________________________________
Республиканская книжная палата         Директор, заместитель директора,
заведующий отделом по основной
деятельности, ученый секретарь,
главный библиограф, заведующий
другими отделами, библиотекарь,
библиограф;
_________________________________________________________________________
Информационные агентства               Главный редактор, заместитель
главного редактора, редактор,
заместитель редактора по зарубежной
информации, заместитель редактора,
заведующий корреспондентской сетью,
старший корреспондент, корреспон-
дент, собственный корреспондент (за
рубежом), редактор-переводчик,
оператор, заведующий корреспондент-
ским пунктом, инженер-программист;
__________________________________________________________________________
Книжные издательства                   Директор, главный редактор,
заместитель директора, заведующий
редакцией, отделом, редактор,
корректор, технический редактор,
фотограф, фотолаборант, художник,
художественный редактор, выпускаю-
щий, ретушер, график;
__________________________________________________________________________
Телевидение и радио                    Генеральный директор программ,
главный директор программ, главный
редактор, главный выпускающий,
заведующий отделом, ответственный
секретарь, комментатор, ответст-
венный выпускающего, специальный
корреспондент, ведущий программ;
политический обозреватель,
редактор-консультант, редактор-
стилист, ответственный редактор
городской, районной редакции
радиовещания, собственный коорес-
пондент, заведующий корреспондент-
ским пунктом, старший редактор,
переводчик, выпускающий, редактор,
корреспондент, переводчик, фотокор-
респондент, диктор, диктор город-
ской, районной, редакции радиове-
щания, младший редактор, корректор,
референт, заведующий сектора, бюро,
иноспециалист диктора, кинорежис-
сер-постановщик, режиссер телевиде-
ния, кинорежиссер, режиссер радио-
вещания, звукорежиссер, звуко-
оператор, главный кинооператор,
кинооператор-постановщик,
кинооператор комбинированных
съемок, телеоператор,
монтажер, ассистент режиссера
телевидения, ассистент кинорежиссе-
ра кинооператора, ассистент других
наименований, помощник кинорежиссе-
ра, помощник кинооператора, худож-
ник постановщик, художник по комби-
нированным съемкам, художник
гример, художник мультипликатор,
художник кукловод, художник офор-
митель игровых кукол; художник
других специальностей, звукоофор-
митель, музыкальный оформитель,
редактор телефильма, укладчик текс-
та, директор съемочной группы,
репетитор, заместитель директора
съемочной группы, администратор.
___________________________________________________________________________