"Еңбекақы төлеу жүйесі туралы"
Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрінің 2002 жылғы 19 наурыздағы N 76-п бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 1 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1807. Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2004.06.04. N 190-п бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Мемлекеттiк мекемелердiң мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесi туралы" 2002 жылы 11 қаңтардағы N 41  қаулысын  орындау мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған орман, балық, аңшылық шаруашылығы және қоршаған ортаны қорғау саласының бағыныңқы ведомстволық мемлекеттiк ұйымдарының мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерi үшiн мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу Ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Басқару және қаржы департаментi директорының мiндетiн атқарушы А.Р. Үмбетоваға жүктелсiн.
3. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен сәттен бастап күшiне енедi және 2002 жылғы 1 қаңтардан басталған қатынастарға таратылады.
Министр
Келiсiлдi                           Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы                   Табиғи ресурстар және
Еңбек және халықты                       қоршаған ортаны қорғау
әлеуметтiк қорғау министрлігінің          министрiнiң
2002 жылғы 19 наурыздағы                 2002 жылғы 19 наурыздағы
N 76-п бұйрығымен
бекiтiлдi
Орман, балық, аңшылық шаруашылығы және қоршаған ортаны
қорғау саласының мемлекеттiк ұйымдарының мемлекеттiк қызметшi
емес қызметкерлерi үшiн мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу
Ережесi
1. Осы Ережелер орман, балық, аңшылық шаруашылығы және қоршаған ортаны қорғау саласының мемлекеттiк ұйымдарының мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерi үшiн мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу тәртiбi мен шартын реттейдi.
2. Мамандығы бойынша жұмыс стажына орман, балық, аңшылық шаруашылығы және қоршаған ортаны қорғау саласының мемлекеттiк ұйымдарында және тәуелсiз басқа да ұйымдарда ұйымдық-құқық нысанына байланыссыз iстеген барлық жұмыс уақыты кiредi, сондай-ақ:
1) сол мамандығы бойынша мемлекеттiк қызметте болған;
2) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, офицерлiк құрамдағы адамдардың, прапорщиктердiң, мичмандардың, Қарулы күштердегi мерзiмсiз қызметтегi әскери қызметшiлердiң, iшкi, шекара әскерлерiнде, Қазақстан Республикасының азаматтық қорғаныс басқармалары органдарында және бөлiмшелерiнде, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзету қызметiнде және Қазақстан Республикасының Республикалық ұланында мiндеттi әскери қызметiн өткерген, сондай-ақ интернационалдық борышын орындаған, оның iшiнде тиiстi құжаты барында әскери қызметкерлердiң тұтқында болған;
3) Қазақстан Республикасы мен бұрынғы ҚСР Одағының прокуратура органдарында, iшкi iстер органдарында, соттарында, ҚСРО-ның мемлекеттiк қауіпсiздiк комитетi органдарында, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсiздiк органдары мен бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетiнде еңбек сiңiрген жылдарына үстемақы алу құқығын беретiн лауазымдарда жұмыс iстеген уақыты кiредi;

О системе оплаты труда
Приказ Министра природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан от 19 марта 2002 года N 76-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2002 года N 1807. Утратил силу - приказом Министра охраны окружающей среды РК от 30 июня 2004 года N 190-п
Извлечение из приказа Министра охраны
окружающей среды Республики Казахстан
от 30 июня 2004 года N 190-п
"В целях приведения действующих ведомственных нормативных правовых актов в соответствие с Указом Президента Республики Казахстан от 28 августа 2002 года N 931 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан, а также на основании результатов ревизии нормативных правовых актов, проведенной согласно распоряжению Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов", приказываю:
1. Признать утратившими силу:
1) Приказ Министра природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан от 19 марта 2002 года N 76-П "О системе оплаты труда"...
Министр".
-------------------------------------------------------------------
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 11 января 2002 года N 41 P020041_  "О системе оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления стажа работы по специальности для работников подведомственных государственных организаций сферы лесного, рыбного, охотничьего хозяйства и охраны окружающей среды, не являющихся государственными служащими.
2. Контроль за исполнением приказа возложить на исполняющего обязанности директора Департамента управления и финансов Умбетову А.Р.
3. Настоящий приказ вводится в действие с момента государственной регистрации и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2002 года.
Министр
Согласовано                                      Утверждены
Министерство труда и                        приказом Министра природных
социальной защиты населения                   ресурсов и охраны окружающей
Республики Казахстан                        среды Республики Казахстан
14 марта 2002 г.                          от 19 марта 2002 года N 76-П
Правила
исчисления стажа работы по специальности для работников
государственных организаций сферы лесного, рыбного,
охотничьего хозяйства и охраны окружающей среды,
не являющихся государственными служащими
1. Настоящие Правила регулируют порядок и условия исчисления стажа работы по специальности работников государственных организаций сферы лесного, рыбного, охотничьего хозяйства и охраны окружающей среды, не являющихся государственными служащими.
2. В стаж работы по специальности засчитывается все время работы по той же специальности в государственных организациях сферы лесного, рыбного, охотничьего хозяйства, охраны окружающей среды и других организациях независимо от организационно-правовой формы, а также включается время:
1) пребывания на государственной службе по той же специальности;
2) прохождения действительной военной службы, а также выполнения интернационального долга, в том числе нахождения военнослужащих в плену, при наличии соответствующего документа, лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан, в службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
3) работы на должностях, дающих право получение надбавки за выслугу лет в судах, органах прокуратуры, внутренних дел Республики Казахстан, бывшего союза ССР, в органах государственной безопасности СССР, национальной безопасности и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан;

4) Қазақстан Республикасы Парламентiнiң, Мәслихат депутаты өкiлеттiгiн жүзеге асырған уақыты;
5) екi қабат және бала туғанға байланысты демалыс, сондай-ақ заңдарға сәйкес баланы күту жөнiндегi жалақыны сақтамай қосымша демалыс уақыты;
6) жұмыстан дұрыс шығармаған кезде лажсыз жұмыссыз жүру немесе басқа жұмысқа ауысу және кейiнiрек Министрлiктiң мекемелерiнде жұмысқа тұру;
7) оның мемлекеттiк ұйымдардың жолдамасымен кадрларды даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру курстарында жұмыстан қол үзіп оқыған;
8) егер шетелге жiберер алдында қызметкер мамандығы бойынша мемлекеттiк ұйымдарда жұмыс iстеген болса және көшу уақытын қоспағанда, шетелден қайтып келген күнiнен бастап екi айдың iшiнде мемлекеттiк органға қызметке тұрса, шетелде жұмыс iстеген;
9) оның еңбек қызметi өткен ұйымдардағы мамандықтармен бiрдей қызмет саласына байланысты емес лауазымдарда жұмыс iстеген уақыты кiредi.
3. Осы Ережеге сәйкес есептелетiн мамандық бойынша жұмыс стажы күнтiзбелiк есептеуде ескерiледi.
4. Қызметшiлердiң күнтiзбелiк ай уақытында лауазымдық жалақысын көтеру құқығы болғанда лауазымдық жалақы стажды есепке алумен бiрге осы құқықтың берiлген күнiнен бастап жүзеге асырылады.
5. Қызметкерлердiң мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу үшiн еңбек қызметiн растайтын негiзгi құжаттар болып еңбек кiтапшасы (ол бар болса) немесе еңбек шарты немесе жұмысқа қабылдау мен жұмыстан босату туралы бұйрықтардан көшiрме болып табылады.
6. Мамандығы бойынша жұмыс стажын және мамандықтардың еңбек стажын тиiстi мемлекеттiк органның басшысы бекiтетiн еңбек стажын белгiлеу жөнiндегi комиссия анықтайды.
7. Мамандығы бойынша еңбек стажын белгілеу туралы комиссияның шешiмi хаттамамен ресiмделедi. Шешiмнiң көшiрмесi екi данада жасалынады және бiр данасы - кадр қызметiне, екiншiсi - бухгалтерияға беріледi.

4) время осуществления полномочий депутата Парламента Республики Казахстан, депутата маслихата;
5) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с законодательством;
6) вынужденного прогула при неправильном увольнении и последующем восстановлении;
7) обучения по направлению государственных организациях на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы;
8) работы за границей, если перед направлением за границу работник работал по специальности в государственных организациях и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступил на работу в государственную организацию;
9) работы на должностях, идентичным специальностям в организациях независимо от сферы деятельности, в которой протекала его трудовая деятельность.
3. Стаж работы по специальности, засчитываемый в соответствии с настоящими Правилами, учитывается в календарном исчислении.
4. Работникам, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение должностного оклада, исчисление должностного оклада с учетом стажа осуществляется со дня такого права.
5. Документами, подтверждающими трудовую деятельность работника для определения стажа работы по специальности являются трудовая книжка (при ее наличии) или индивидуальный трудовой договор либо выписка из приказов о приеме и увольнении.
6. Стаж работы по специальности и идентичность специальностей определяется комиссией по установлению трудового стажа, состав которой утверждается руководителем соответствующей организации.
7. Решение комиссии об установлении трудового стажа работы по специальности оформляется протоколом. Выписки из решения делаются в двух экземплярах и передаются: один экземпляр - в кадровую службу, второй - в бухгалтерию.