"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 қаулысын iске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2002 жылғы 26 сәуірдегі N 91-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 4 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1904. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1084 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1084 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған:
Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган туралы Үлгi ереже 1-қосымшаға сәйкес;
қоғамдық жұмыстарды орындауға арналған Үлгi ереже 4-қосымшаға сәйкес;
жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган мен бiлiм беру ұйымдары арасындағы кәсiби даярлық, бiлiктiлiктi арттыру және қайта даярлау бойынша қызмет көрсетуге арналған Үлгi ереже 5-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн;
жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган мен кәсiби даярлыққа, бiлiктiлiгiн арттыруға және қайта даярлыққа жiберiлген жұмыссыз арасындағы Үлгi ереже 6-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010.10.25 № 350-Ө (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр Х.М.Өтеулинаға жүктелсiн.
3. Осы бұйрық әділет органдарында тіркелген сәттен бастап күшіне енеді.
Министр
Келісілді                            Келісілді
Қазақстан Республикасының            Қазақстан Республикасының
Қаржы Бірінші вице-министрі          Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау Министрiнiң
2002 жылғы 26 сәуірдегі
N 91-ө бұйрығына
1-қосымша
Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi
уәкілеттi орган туралы
Yлгі жоба 1. Жалпы ережелер
1. Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган - жергiлiктi атқарушы органдардың халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудi және аймақтық деңгейде жұмыссыздықтан әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз етушi құрылымдық бөлiмшесi (бұдан әрi - уәкілеттi орган).
2. Уәкiлеттi орган өз жұмысында Қазақстан Республикасының Конституциясын, халықты жұмыспен қамту туралы заңнаманы, Қазақстан Республикасы Президентiнiң кесiмдерiн, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлiгi алқасының шешiмдерi мен бұйрықтарын, Әкiмнiң шешiмдерiн, басқа да нормативтiк кесiмдердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.

О реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года № 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года № 91-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2002 года № 1904. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1084
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.12.2015 № 1084 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приказываю:
1. Утвердить:
Типовое положение об уполномоченном органе по вопросам занятости согласно Приложению 1;
Типовой договор на выполнение общественных работ согласно Приложению 4;
Типовой договор на оказание услуг по профессиональной подготовке, повышению квалификации и переподготовке между уполномоченным органом по вопросам занятости и организацией образования согласно Приложению 5;
Типовой договор между уполномоченным органом по вопросам занятости и безработным, направляемым на профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку согласно Приложению 6.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.10.2010 № 350-ө (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Контроль исполнения настоящего приказа возложить на Вице-Министра Утеулину Х.М.
3. Настоящий приказ вступает в силу с момента его государственной регистрации в органах юстиции.
Министр
Согласовано                               Согласовано
Первый вице-Министр финансов              Министр образования и Республики Казахстан                      науки Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 апреля 2002 года N 91-п
Типовое положение
об уполномоченном органе по вопросам занятости
1. Общие положения
1. Уполномоченный орган по вопросам занятости - структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне (далее - уполномоченный орган).
2. В своей работе уполномоченный орган руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законодательством о занятости населения, актами Президента Республики Казахстан, постановлениями  Правительства Республики Казахстан, решениями коллегии и приказами Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, решениями Акима, другими нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

3. Уәкiлеттi органның қызмет тәртiбi, қаржыландыру көздерi, құқықтық мәртебесi мен жауапкершiлiгi Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiмен белгiленедi.
2. Уәкілеттi органның негiзгi мiндеттерi
4. Уәкілеттi органның негiзгі мiндеттерi:
1) Азаматтарды жұмысқа орналастыруға, жұмыссыздарды оқытуға жәрдемдесу және әлеуметтік қолдау жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру;
2) Еңбек рыногының жағдайына талдау мен болжам жасау, осының негiзiнде халықты жұмыспен қамтудың перспективалық және ағымдағы бағдарламаларына ұсыныстар әзiрлеу және оларды iске асыруды қамтамасыз ету. Еңбек рыногы бойынша дерекқор қалыптастыру;
3) Азаматтардың жұмысқа орналасу кезеңiн қысқартуға, жұмыссыздар мен жұмыс берушілерге қызмет көрсетуге арналған іс-шаралар тiзбесiнiң сапасын арттыруға және ұлғайтуға бағытталған жұмыстың жаңа прогрессивтi нысандары мен әдістерiн енгiзу;
4) Бағдарламалар мен қызметтерге ұсыныстар әзiрлеу, жұмыс iздеп жүрген азаматтармен және жұмыссыздармен iс-қимылды жақсарту жөнiндегi автоматтандырылған ақпараттық жүйенi енгiзу болып табылады.
3. Уәкiлеттi органның функциялары
5. Уәкiлеттi орган өзіне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
1) еңбек рыногының жағдайына талдау және болжам жасауды, қаланың (ауданның) әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспары негiзiнде халықты жұмыспен қамту бағдарламаларына ұсыныстар әзiрлеудi жүзеге асырады, олардың орындалуын ұйымдастырады. Еңбек рыногының жағдайы туралы халықты, жергілiктi атқарушы органдар мен Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiн хабарландырады;
2) халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттік саясатты және нысаналы топтарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ететін арнайы іс-шараларды құзыреттілік шегінде іске асырады;
3) өтiнiшпен барған азаматтар мен жұмыссыздарды жұмысқа тұрудың мүмкіндiгі туралы, ал жұмыс берушілердi - жұмыс күшiмен қамтамасыз етудің мүмкiндігі туралы хабарландырады;
4) уәкiлеттi органға барған азаматтарды қабылдауды, есепке алуды және тiркеудi жүргізедi, жұмысқа орналасуға жәрдем көрсетедi, кәсіптiк бағдарлануда тегін қызметпен қамтамасыз етеді;
5) жұмыссыз азаматтарды өтiнiшпен барған күннен бастап 10 күннен кешiктiрмей тiркейдi және оларды есепке алады;
6) жұмыссыздарға жұмыссыз ретiнде тiркелгендiгi туралы анықтама бередi;
7) жұмыссыздарды олардың келісуiмен қоғамдық жұмыстарға жiбередi;
8) бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың), оқу орындарының автоматтандырылған дерекқорын қалыптастырады және осының негiзiнде халық пен жұмыс берушілердi еңбек рыногындағы жағдай, жұмысқа орналасу және кәсiптiк оқытудың мүмкiндiктерi туралы, олардың даярлығын қамтамасыз ете отырып, толық және шынайы ақпаратпен қамтамасыз етедi;

3. Порядок деятельности, источники финансирования, правовой статус и ответственность уполномоченного органа определяются законодательством Республики Казахстан.
2. Основные задачи уполномоченного органа
4. Основными задачами уполномоченного органа являются:
1) организация работы по содействию в трудоустройстве граждан, профессиональном обучении и социальной поддержке безработных;
2) анализ состояния и прогнозирование рынка труда, разработка на этой основе предложений к перспективным и текущим программам занятости населения и обеспечение их реализации. Формирование базы данных по рынку труда;
3) внедрение новых прогрессивных форм и методов работы, направленных на сокращение периода трудоустройства граждан на работу;
4) разработка предложений к программам и услугам, внедрение автоматизированных информационных систем по улучшению взаимодействия с гражданами, ищущими работу и безработными.
3. Функции уполномоченного органа
5. Уполномоченный орган в соответствии с возложенными на него задачами:
1) осуществляет анализ и прогноз состояния рынка труда, разработку предложений к программам занятости населения на базе индикативного плана социально-экономического развития города (района), организует их выполнение. Информирует население, местные исполнительные органы и Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан о состоянии рынка труда;
2) реализует в пределах компетенции государственную политику в сфере занятости населения и специальные мероприятия, обеспечивающие содействие занятости целевым группам;
3) информирует обращающихся граждан и безработных о возможности получения работы, а работодателей - о возможности обеспечения рабочей силой;
4) ведет прием, учет и регистрацию граждан, обращающихся в уполномоченный орган, оказывает содействие в трудоустройстве, обеспечивает бесплатные услуги в профессиональной ориентации;
5) не позднее 10 календарных дней со дня обращения безработных граждан регистрирует и ставит их на учет;
6) выдает безработному справку о регистрации в качестве безработного;
7) направляет безработных с их согласия на общественные работы;
8) формирует автоматизированный банк данных свободных рабочих мест (вакантных должностей), учебных мест и на этой основе обеспечивает население и работодателей полной и достоверной информацией о состоянии рынка труда, возможностях трудоустройства и профессионального обучения, с обеспечением их подготовки;

9) жұмыс берушілерге, олардың меншiк нысандарына қарамастан қажеттi қызметкерлердi iрiктеуге көмек көрсетедi;
10) жұмыссыз азаматтардың білiктiлiгi мен еңбек рыногының талаптарын ескере отырып, оларды кәсiптiк оқытуды ұйымдастырады;
11) жұмыссыз азаматтардың өзін өзi жұмыспен қамтуын және жұмыспен қамтудың басқада нысандарын ұйымдастыруына жәрдемдеседi;
12) мынадай ұсыныстарды әзiрлейдi және жергілiкті атқарушы органдардың қарауына ұсынады:
тиiстi әкiмшілiк-аумақтық бiрліктер аумағында тұратын халықтың нысаналы топтары мен оларды қорғау жөнiндегі әлеуметтiк шараларды анықтау туралы ұсыныстар;
олардың аумақтарында орналасқан ұйымдарда ақы төленетiн қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргiзу туралы ұсыныстар;
13) атқарушы өкiмет органдары, жұмыс берушiлер бiрлестiктерi мен кәсiподақтар өкілдерінен құрылатын, халықты жұмыспен қамту мәселелерін қарайтын консультативтiк комиссиялар мен жұмыс топтарының жұмысына қатысады;
14) ақы төленетін қоғамдық жұмыстарды жүргiзу жұмыссыздарды кәсiптiк оқытуды жүзеге асыру үшiн ұйымдарды iрiктеудi жүзеге асырады, ақы төленетiн қоғамдық жұмыстарды жүргiзуге, жұмыссыздарды кәсiптiк оқытуға шарт жасасады;
15) жергiлiктi еңбек рыногiндегi ахуалды ескере отырып аймаққа шетелдiк жұмыс күшiн тартудың тиiмдiлiгi туралы қорытынды бередi, ұйымдардың қосымша жұмыс орындарын құру, шетелдiк қызметкерлердi алмастыру мақсатымен жергiлiктi мамандарды оқыту жөнiндегi мiндеттемелерiн орындауын бақылайды;
16) халықтың және заңды тұлғалардың арасында ақпараттық-түсiндiру жұмыстарын жүргiзедi, белгiленген тәртiппен өздерiнiң құзыретiне енетiн мәселелер бойынша азаматтардың хаттарын, шағымдары мен жеке өтiнiштерiн қарайды;
17) республикадағы басқа аймақтардың уәкілеттi органдарымен тәжiрибе алмасады, жұмыспен қамту мәселелерi бойынша семинар, консультациялар өткiзедi;
18) уәкілетті орган еңбек делдалдығымен айналысатын жұмыспен қамту агенттіктерімен, жұмысқа орналастыру, жұмыс орындарын құру мәселелері бойынша жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жасайды.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.09.2013 № 454-ө-м бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Уәкiлеттi органның құқықтары және оның
қызметiн ұйымдастыру
6. Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органның құқықтары мен оның қызметiн ұйымдастыру Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару мен өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы және 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдерiмен регламенттеледi.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010.10.25 № 350-Ө (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау Министрiнiң
2002 жылғы 26 сәуірдегі
N 91-ө бұйрығына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010.10.25 № 350-Ө (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау Министрiнiң
2002 жылғы 26 сәуірдегі
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010.10.25 № 350-Ө (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау Министрiнiң
2002 жылғы 26 сәуірдегі
4-қосымша

9) оказывает работодателям, независимо от форм собственности, помощь в подборе необходимых им работников;
10) организует профессиональное обучение безработных граждан с учетом их квалификации и потребностей рынка труда;
11) оказывает содействие безработным гражданам в организации самостоятельной занятости и других форм занятости;
12) разрабатывает и вносит на рассмотрение местных исполнительных органов:
предложения об определении целевых групп населения, проживающих на территории соответствующих административно-территориальных единиц и социальных мер по их защите;
предложения по подготовке и проведению общественных работ в организациях, расположенных на их территории;
13) принимает участие в работе консультативных комиссий и рабочих групп, формируемых из представителей органов исполнительной власти, объединений работодателей и профсоюзов, рассматривающих вопросы занятости населения;
14) осуществляет отбор организаций для проведения оплачиваемых общественных работ, осуществления профессионального обучения безработных, заключает договора на проведение оплачиваемых общественных работ, профессиональное обучение безработных;
15) выдает заключение о целесообразности привлечения в регион иностранной рабочей силы с учетом ситуации на местном рынке труда, контролирует соблюдение организациями обязательств по созданию дополнительных рабочих мест, обучению местных специалистов с целью замены ими иностранных работников;
16) проводит информационно-разъяснительную работу среди населения и юридических лиц, рассматривает в установленном порядке письма, жалобы и личные обращения граждан, по вопросам, входящим в его компетенцию;
17) обменивается опытом работы с уполномоченными органами других регионов республики, проводит семинары, консультации по вопросам занятости;
18) уполномоченный орган взаимодействует с частными агентствами занятости, занимающимися трудовым посредничеством, работодателями по вопросам трудоустройства и создания рабочих мест.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.09.2013 № 454-Ө-М (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Права и организация деятельности
уполномоченного органа
6. Права и организация деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости регламентируются Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 23 января 2001 года "О занятости населения", а также другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.10.2010 № 350-ө (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 апреля 2002 года N 91-п
Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Разрешение
на привлечение иностранной рабочей силы
в Республику Казахстан
Сноска. Форма исключена приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.10.2010 № 350-ө (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 апреля 2002 года N 91-п
Сноска. Форма исключена приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.10.2010 № 350-ө (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 апреля 2002 года N 91-п
Типовой договор
на выполнение общественных работ

Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010.09.10 № 312-ө (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қоғамдық жұмыстарды орындауға арналған
YЛГIЛIК ШАРТ
_________________________________           _______________________
(қала, облыс, аудан)                          (күнi)
Осы шарт бұдан әрi "Тапсырыс берушi" деп аталатын басшысы__________
___________________________________________________________ атынан
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
және ______________________________________________________________
(жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органның атауы)
және ______________________________________________________________
(жұмыс берушiнiң атауы)
бұдан әрi "Орындаушы" атынан_______________________________________
____________________________________________ арасында
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты)
орталық атқарушы органның шешiмiне және облыс, аудан, қала  әкiмшiлiгiнiң 200 __ жылғы _________ N ___ қаулысына сәйкес жасалған.
1. Шарттың мәнi
1.1. Жұмыссыздар үшiн қоғамдық жұмыстарды Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 қаулысымен бекiтiлген Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырудың және қаржыландырудың ережесiне (бұдан әрi - Ереже) сәйкес ұйымдастыру және жүргiзу.
1.2. Шарттың сомасы:
______________________________________________________________
______________________________________________________ құрайды
(сомасы жазумен)
2. Тараптардың мiндеттерi
2.1. "Тапсырыс берушi":
___________________________ адамды олардың келiсiмi бойынша қоғамдық
(адамдар саны жазумен)
жұмыстарға жiберуге;
2.2. "Орындаушы" мыналарға мiндеттенеді:
жұмыссыздарға жеке еңбек шартында белгіленген түрде,
мерзiмдерде және шарттарымен жұмыс беруге __________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тiзiп жазу)
қоғамдық жұмыстармен айналысатын жұмыссыздарға еңбекақы төлеу үшiн бөлiнетiн бюджет қаражатын мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етуге; әрбiр жұмыссызбен жеке-жеке техника қауiпсiзiдiгi жөнiнде нұсқаулық жүргiзуге;
арнаулы киiммен, құрал-саймандармен, жабдықпен еңбекті қорғау туралы заңдарға сәйкес қамтамасыз етуге;
заңдарға сәйкес тиістi еңбек жағдайымен және еңбек шартымен қамтамасыз етуге;
қоғамдық жұмыстарға қатысатын жұмыссыздарға еңбекке уақытша жарамсыздығы, жарақат немесе денсаулығының өзге зақымдануымен келтiрілген зиянды өтеу бойынша әлеуметтiк жәрдемақыны, қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес төлеудi қамтамасыз етуге;
Қазақстан Республикасының еңбек, зейнетақымен қамсыздандыру және сақтандыру туралы заңдарын сақтауға;
"Тапсырыс берушiге" есептiк айдың соңына 5 күн қалғанда қоғамдық жұмыстар (жұмыс түрлерi, қоғамдық жұмысқа қатысушыны жұмыссыздардың саны, жұмыс уақытының есебi туралы, есептелген жалақы туралы) жүргiзілгенi туралы есептi ұсынуға.

Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.09.2010 № 312-п (вводятся в действие с 01.01.2012).
______________________                            _____________
(город, область, район)                               (дата)
Настоящий договор заключен между ______________________________
____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по вопросам занятости)
именуемый в дальнейшем "Заказчик" в лице руководителя
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
и _________________________________________________________________
(наименование работодателя)
именуемого в дальнейшем  "Исполнитель" в лице______________________
_________________________________________ в соответствии с решением
(должность, фамилия, имя, отчество)
центрального исполнительного органа и постановлением акимата области,
района, города N____ от ________ 200_ года.
1. Предмет договора
1.1. Организация и проведение общественных работ для безработных
согласно Правилам организации и финансирования общественных работ,
утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан
от 19 июня 2001 года N 836 (далее - Правила).
1.2. Сумма договора составляет:
______________________________________________________________
(прописью)
2. Обязанности сторон
2.1. "Заказчик" обязуется:
направить безработных в количестве _____________
(прописью)
при их добровольном согласии на общественные работы;
ежемесячно осваивать средства из бюджета, в том числе на общественные работы.
2.2. "Исполнитель" обязуется:
предоставить безработным работу по видам, срокам и условиям,
определенным индивидуальным трудовым договором ____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(перечислить)
участвовать в обеспечении целевого использования бюджетных средств, направляемых для оплаты труда безработных, занятых на общественных работах;
провести персонально с каждым безработным инструктаж по технике безопасности;
обеспечить спецодеждой, инструментом, оборудованием в соответствии с законодательством об охране труда;
обеспечить соответствующие законодательству условия и охраны труда;
обеспечить выплату социального пособия по временной нетрудоспособности, возмещение вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья, безработным, участвующим в общественных работах, в соответствии с действующим законодательством;
соблюдать законодательство Республики Казахстан о труде, пенсионном обеспечении и страховании;
представлять "Заказчику" за 5 дней до окончания отчетного месяца отчет о проведении общественных работ (видах работ, количестве безработных, принявших участие в общественных работах, об учете рабочего времени, о начисленной заработной плате).

3. Есеп айырысулар
3.1. Қоғамдық жұмыстарға қатысушы жұмыссыздарға еңбекақы төлеу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке еңбек шарты негiзiнде жүргiзіледi және ол орындалатын жұмыстың санына, сапасына және күрделілігiне байланысты болады.
3.2. Қоғамдық жұмыстарға қатысқаны үшiн жұмыссызға есептелген еңбекақыға заңдарда белгіленген тәртiппен салық салынады.
4. Тараптардың жауапкершiлiгi
4.1. Тараптар қоғамдық жұмыстарға ақы төлеуге арналған бюджеттiк қаражатты өз мақсатында пайдаланбағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
4.2. Шартты орындау барысында туындайтын даулы мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қаралады.
5. Шарттың қолданылу мерзiмi
5.1. Шарттың қолданылу мерзiмi______________________________
5.2. Осы шарт қазынашылық органдарында тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
6. Шарт екi данада екi тарап үшiн жасалған, екеуiнiң де заң күшi бiрдей.
7. Тараптардың заңды мекен-жайлары:
Тапсырыс берушi_____________________________________________________
____________________________________________________________________
(толық атауы, мекен-жайы, коды, банк атауы, БСН)
Орындаушы___________________________________________________________
____________________________________________________________________
(толық атауы, мекен-жайы, коды, банк атауы, СТН)
Тапсырыс берушi                                Орындаушы
______________________________        ____________________________
(қолы)                                      (қолы)
200__ ж. "__"___________                   200__ ж. "___"__________
М.О.                                         М.О.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау Министрiнiң
2002 жылғы 26 сәуірдегі
5-қосымша
_____________________________ жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi
(облысы, Астана және Алматы қ.қ.)
уәкiлеттi органы мен бiлiм беру ұйымы (мемлекеттiк мекемелердi
қоспағанда) арасындағы жұмыссыздарды кәсiптiк даярлау,
бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау бойынша қызметтер
көрсетуге арналған
YЛГI ШАРТ
_________________________                  200 __ ж. "___"________
(орны: қала, село)
Осы Шарт бiр жағынан бұдан әрi "Тапсырыс берушi" деп аталатын
жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган________________
___________________________________________________________________
(облысы, Астана және Алматы қ.қ.)
____________________________________________________________ атынан
(басшының немесе ол уәкiлеттiк берген адамның Т.А.Ә.)
және бұдан әрi "Орындаушы" деп аталатын____________________________
(бiлiм беру ұйымының толық атауы)
екіншi жағынан _____________________________________________________
(басшының немесе ол уәкiлеттiк берген адамның Т.А.Ә.)
арасында төмендегi туралы жасалды:

3. Расчеты
3.1. Оплата труда безработных, участвующих в общественных работах, регулируется в соответствии с законодательством Республики Казахстан на основании индивидуального трудового договора и зависит от количества, качества и сложности выполняемой работы.
3.2. Заработная плата, начисленная безработным за участие в общественных работах, облагается налогами в установленном законодательством порядке.
4. Ответственность сторон
4.1. За нецелевое использование бюджетных средств, предназначенных для оплаты общественных работ, стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4.2. Спорные вопросы, возникающие при исполнении договора, рассматриваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Срок действия договора
5.1. Срок действия договора _________________________________
5.2. Настоящий договор вступает в силу со дня регистрации его в органах казначейства.
6. Договор составлен в двух экземплярах для обеих сторон, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.
7. Юридические адреса сторон:
Заказчик _____________________________________________________
(полное наименование, адрес, код, наименование банка, БИН)
__________________________________________________________________
Исполнитель _________________________________________________
(полное наименование, адрес, код, наименование банка, БИН (ИИН))
__________________________________________________________________
Заказчик                                Исполнитель
___________                              ____________
(подпись)                                 (подпись)
"___" ______ 200_ г.                      "___" _____ 200_ г.
М.П.                                      М.П.
Приложение 5
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 апреля 2002 года N 91-п
Типовой договор
на оказание услуг по профессиональной подготовке, повышению
квалификации и переподготовке безработных между уполномоченным
органом по вопросам занятости и организацией образования
(кроме государственных учреждений)
________области,  г.г. Астаны и Алматы
____________________                        "____" ______ 200_ г.
(место: город, село)
Настоящий Договор заключен между уполномоченным органом по вопросам занятости___________________________в дальнейшем именуемым
(области,  г.г. Астаны и Алматы)
"Заказчик", в лице _______________________________________________                    (Ф.И.О. руководителя или уполномоченного им лица)
с одной стороны, и _______________________________________________                    (полное наименование организации образования)
именуемым в дальнейшем "Исполнитель", в лице______________________
________________________________________________ с другой стороны,
(Ф.И.О. руководителя или уполномоченного им лица)
о нижеследующем:

1. Шарттың мәнi
1.1. "Тапсырыс берушi" алады, ал "Орындаушы" "Тапсырыс берушi" аталған мақсаттарда тиiстi бюджетте көзделген сомалар шегiнде жiберген жұмыссыздарды мынадай кәсiптер (мамандықтар) бойынша кәсiптiк оқыту жөнiндегi мiндеттеменi өзiне алады: --------------------------------------------------------------------
NN ! Кәсiптердiң     ! Жоспарланып ! Бiр адамды оқыту ! Жалпы сомасы
р/с ! (мамандықтардың)! отырған саны!        құны      ! (мың теңге)
! атауы           !             !                  !
--------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
--------------------------------------------------------------------
2. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi:
2.1. Тапсырыс берушi:
- жұмыссыздарды көрсетiлген кәсiптер (мамандықтар) бойынша жеке-жеке тәртiппен сияқты және топ-тобымен де кәсіптік оқытуға жiберуге;
- оқу жоспарлары мен бағдарламаларының орындатуын, оқыту сапасын, оқитындардың үлгерімен және олардың сабаққа баруын бақылауға, емтихандарға және оқуды бiтiрген адамдарды аттестациялауға қатысуға;
- "Орындаушының" оқыту мерзімін және конкурстық шарттарды сақтауын бақылау;
- жұмыссыздарды, егер олар кәсіптік даярлауды, бiлiктiлiгін арттыруды және қайта даярлауды дәлелдi себепсiз тоқтатқан, сондай-ақ ұйымнан шығарылған жағдайда уәкілеттi органда қайтадан тiркелгеннен кейiн тек қана бiр жыл ішінде оқытуға жолдауға құқылы;
2.2. "Тапсырыс берушi":
- ақы төлеу үшiн Қазынашылық органына "Орындаушы" орындаған жұмыстардың қол қойылған актісін уақытылы ұсынуға міндеттi;
2.3. "Орындаушы":
- "Тапсырыс берушiнiң" келiсімімен оқитындарды дәлелдi себепсiз сабақтан қалғандығы, үлгермегендігі, оқу орнының iшкі тәртiбiн бұзғандығы үшiн оқудан шығаруға құқылы.

1. Предмет Договора
1.1 "Заказчик" поручает, а "Исполнитель" принимает на себя обязательство по профессиональной подготовке, повышению
квалификации и переподготовке безработных, направляемых "Заказчиком", в пределах сумм, предусмотренных соответствующим бюджетом на указанные цели, по следующим профессиям (специальностям):
____________________________________________________________________
NN |Наименование профес-|Планируемая|Стоимость обучения|Общая сумма п/п|сии (специальности) |численность|одного человека   |(тыс. тенге)
___|____________________|___________|__________________|____________
1  |                    |           |                  |
___|____________________|___________|__________________|____________
2  |                    |           |                  |
___|____________________|___________|__________________|____________
3  |                    |           |                  |
___|____________________|___________|__________________|____________
4  |                    |           |                  |
___|____________________|___________|__________________|____________
5  |                    |           |                  |
___|____________________|___________|__________________|____________
6  |                    |           |                  |
___|____________________|___________|__________________|____________
2. Права и обязанности сторон
2.1 "Заказчик" имеет право:
- направлять на профессиональное обучение безработных как в индивидуальном порядке, так и группами по указанным профессиям (специальностям);
- контролировать соблюдение "Исполнителем" сроков обучения и конкурсных условий;
- повторно направлять безработных на обучение только по истечении года со дня повторной регистрации в уполномоченном органе в случаях:
прекращения ими профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки без уважительных причин;
отчисления из организации.
2.2. "Заказчик" обязан своевременно представлять в органы Казначейства для оплаты завизированный акт выполненных "Исполнителем" работ.
2.3. "Исполнитель" имеет право отчислять с согласия "Заказчика" обучающихся за непосещение занятий без уважительных причин, неуспеваемость, нарушение внутреннего порядка учебного заведения.

2.4. "Орындаушы":
- "Тапсырыс берушi" жiберген адамдарды өздерiмен келісілген және белгіленген тәртiппен бекiтiлген оқу жоспарлары мен бағдарламаларға, және оқыту сапасына қойылатын талаптарға сәйкес оқытуға;
- оқитын жұмыссыздардың мамандығы бойынша қажеттi бiлiмді және практикалық машықтарды алуын қамтамасыз етуге;
- оқу мерзiмi және емтихандарды (сынақтарды) тапсыру аяқталғаннан кейiн алған кәсiбiн (мамандығын) растайтын белгіленген үлгiдегi құжаттарды беруге;
- оқитындардың сабақтан қалуы, сондай-ақ олардың үлгермеуi туралы "Тапсырыс берушiнi" уақытында хабардар етуге;
- "Тапсырыс берушiнiң" сұрауы бойынша ол жіберген адамдардың оқуларымен байланысты ақпаратты беруге;
- "Тапсырыс берушiге" орындалған жұмыстарға арналған актiнi беруге мiндеттi.
3. Есеп айырысулар
3.1. Жұмыссыздарды кәсiби оқытудың құнын төлеу ақы факті бойынша, органдарының бюджет қаражатының лимитiн бөлу шамасына қарай ай сайын жүргiзіледi.
3.2. Оқып жүрген адамды мерзiмiнен ерте оқудан шығарған жағдайда ақы төлеу оқыту жүргiзiлген кезеңге жүргiзiледi.
4. Тараптардың жауапкершiлiгі:
4.1. Осы Шартта көзделген мiндеттемелер орындалмаған немесе дұрыс орындалмаған жағдайда кiнәлi тарап Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5. Шарттың орындалуын қамтамасыз ету
5.1. Орындаушы жұмыссыздарды кәсiптiк даярлауға, бiлiктiлiгiн арттыруға және қайта даярлауға арналған мемлекеттiк тапсырысты орындау бойынша өткiзiлген конкурстың талаптарына сәйкес заңнамада белгiленген тәртiппен Шарттың орындалуын қамтамасыз етедi.
6. Шарттың қолданылу мерзiмi
6.1. Осы Шарт Қазынашылық органында тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
6.2. Тараптардың кез келгенi осы Шартты, бiр айдан кешiктiрмей бұзатыны туралы екiншi тарапты ескерте отырып мерзiмiнен ерте бұзуға құқылы.
6.3. Шарт екi тарап үшiн екi дана жасалған, екеуiнiң де заңдық күшi бiрдей.
6.4. Шарттың қолдану мерзiмi 200__ ж. __ ________ дейiн.
7. Тараптардың заңды мекен-жайы:
Тапсырыс берушi                                Орындаушы
___________________________             __________________________
(толық атауы)                                 (толық атауы)
____________________________            __________________________
(мекен-жайы)                                  (мекен-жайы)
____________________________            __________________________
(телефоны, телефаксi)                       (телефоны, телефаксi)
____________________________            __________________________
(Т.А.Ә.)                                       (Т.А.Ә.)
____________________________            __________________________
(қолы)                                          (қолы)

2.4. "Исполнитель" обязан:
- обучить направленных "Заказчиком" безработных в соответствии с согласованными с ним и утвержденными в установленном порядке учебными планами и программами, и требованиями к качеству обучения;
- обеспечить получение обучаемыми безработными необходимых знаний и практических навыков по специальности;
- выдавать по окончании срока обучения и сдачи экзаменов (зачетов) документы установленного образца, удостоверяющие факт получения профессии (специальности);
- своевременно информировать "Заказчика" о пропуске обучаемыми учебных занятий, а также их неуспеваемости;
- представлять по запросу "Заказчика" иную информацию, связанную с обучением направляемых им лиц;
- своевременно предоставлять "Заказчику" акт на выполненные работы.
3. Расчеты
3.1. Оплата стоимости профессионального обучения безработных производится по факту, по мере выделения финансовыми органами лимита бюджетных средств ежемесячно.
3.2. В случае досрочного отчисления обучаемого, оплате подлежит период, в течение которого производилось фактически обучение.
4. Ответственность сторон
4.1. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных настоящим Договором, виновная сторона несет ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Обеспечение исполнения Договора
5.1. Исполнитель в соответствии с условиями проведенного конкурса на выполнение государственного заказа на профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку безработных выставляет обеспечение исполнения Договора в установленном законодательством порядке.
6. Сроки действия Договора
6.1. Настоящий Договор вступает в силу со дня регистрации в органе Казначейства.
6.2. Любая из сторон вправе досрочно расторгнуть настоящий Договор, предупредив об этом другую сторону не позднее, чем за один месяц.
6.3. Договор составлен в двух экземплярах, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.
6.4. Срок действия Договора до _____ _____ 200 _ г.
7. Юридические адреса сторон:
"Заказчик"                          "Исполнитель"
________________________              ________________________
(полное наименование)                     (полное наименование) _________________________              ________________________
(адрес                         (адрес) _________________________
________________________      (телефон, телефакс)
(телефон, телефакс)
___________________________________________________________________
(Ф.И.О.)                              (Ф.И.О.)
_________________________               ________________________
(подпись)                                   (подпись)

200__ ж. "___"________                  200__ ж. "___"________
М.О.                                           М.О.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау Министрiнiң
2002 жылғы 26 сәуірдегі
6-қосымша
Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi
орган мен кәсiптiк даярлауға, бiлiктiлiгiн
арттыруға және қайта даярлауға жiберiлетiн
жұмыссыз арасындағы
YЛГIЛIК ШАРТ
Осы Шарт бiр жағынан жұмыспен қамту мәселелерi жөніндегі уәкiлеттi орган, бұдан әрi "уәкiлеттi орган" деп аталатын_________
_________________________________________________________атынан
(басшының немесе ол уәкiлеттiк берген адамның Т.А.Ә.)
және екiншi жағынан жұмыссыз______________________________________
(Т.А.Ә.)
арасында төмендегі туралы жасалды:
1. Уәкiлеттi орган:
1.1. _____________________________________ жұмыссызбен шарт
(Т.А.Ә.)
жасалған сәттен бастап ___________________ күн ішiнде ұзақтығы ___________ ай ___________________________________________________
(жаңа кәсiп бойынша даярлау, қайта даярлау, білiктілiгiн арттыру)
мақсатында __________________________ кәсiп (мамандық) бойынша даярлауға, біліктілігiн арттыруға және қайта даярлауға жiберуге мiндеттенедi.
1.2. Оқу құнын, тұруына, тамақтануына, медициналық куәландырудан өтуiне, білiм беру ұйымы орналасқан жерге бару және қайту жолына, аймақ шегіндегi білiм беру ұйымына бару жолына ақы төлеуге қаражат көздеуге мiндеттенедi.
2. __________________________________________ жұмыссыз:
(Т.А.Ә.)
2.1. Кәсiптiк оқу курсын оқу бағдарламасында көзделген толық көлемде өтуге және бiтiргеннен кейiн уәкiлеттi органға оқуды аяқтағаны туралы құжатты ұсынуға;
2.2. Бiлiм беру ұйымы белгілеген ережелер мен талаптарды сақтауға және орындауға;
2.3. Есептiк айдан кейiнгі айдың 1-не дейiн ай сайын бiлiм беру ұйымының мөрiмен бекiтілген сабаққа бару туралы мәлiметтердi ұсынуға міндеттенедi.
3. Тараптардың жауапкершiлiгi:
3.1. Уәкiлеттi орган осы шартты жұмыссызбен бiржақты тәртiппен мынадай жағдайларда бұзуға құқылы:
дәлелдi себепсiз сабаққа бармаса;
үлгермесе оқу орнының iшкi тәртiбiн бұзғанда;
заңнамада көзделген басқа да бұзушылықтарды жасағанда.
3.2. _________________________________________ жұмыссыз
(Т.А.Ә.)
оқуды өз еркiмен тастап кетсе оған мемлекеттiк атаулы көмек көрсетiлмейдi, ал оқуға екiншi қайта жiберу мәселесi заңнамада белгiленген тәртiппен шешiледi.

"___" ____________ 200_ г.                 "___" ________ 200__г.
м.п.                                   м.п.
Дата регистрации в территориальном органе Казначейства
"____"_________200_г.
Приложение 6
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 апреля 2002 года N 91-п
Типовой договор
между уполномоченным органом по вопросам занятости и
безработным, направляемым на профессиональную подготовку,
повышение квалификации и переподготовку
Настоящий договор заключен между уполномоченным органом по вопросам занятости, в дальнейшем именуемым "уполномоченный орган", в
лице _______________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя или уполномоченного лица)
с одной стороны, и безработным (ной)_______________________________
(Ф.И.О.)
с другой стороны, о нижеследующем:
1. Уполномоченный орган обязуется:
1.1. Направить в течение _____________ дней с момента заключения
договора с безработным (ной)_______________________________________
(Ф.И.О.)
на профессиональную подготовку, повышение квалификации и
переподготовку по профессии (специальности) _______________________
с целью ___________________________________________________________
(подготовки по новой профессии, переподготовки, повышения
___________________________________________________________________
квалификации)
продолжительностью ____________ месяцев.
1.2. Предусмотреть денежные средства на оплату стоимости обучения, затраты на проживание, питание, медицинское освидетельствование, проезд к месту организации образования в пределах региона.
2. Безработный (ая)__________________________________________
(Ф.И.О.)
обязуется:
2.1. Пройти курс профессионального обучения в полном объеме, предусмотренном учебной программой и по окончании представить уполномоченному органу документ о завершении обучения.
2.2. Соблюдать и выполнять установленные организацией образования правила и требования.
2.3. Ежемесячно, в срок до 1 числа месяца, следующего за отчетным, представлять сведения о посещаемости занятий, заверенную печатью организации образования.
3. Ответственность сторон
3.1. Уполномоченный орган вправе расторгнуть настоящий договор с безработным в одностороннем порядке в случаях:
прогулов без уважительных причин;
неуспеваемости;
нарушения внутреннего порядка учебного заведения;
других нарушений, предусмотренных законодательством.
3.2. В случае самовольного прекращения безработным ___________
(Ф.И.О.)
учебы ему (ей) не оказывается государственная адресная помощь, а вопрос повторного направления на учебу решается в установленном законодательством порядке.

3.3. Даулы мәселелер қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес шешiледi.
4. Осы Шарт қазынашылық органында тiркелгеннен кейiн күшiне енедi.
5. Шарт екi тарап үшiн екi дана жасалды, екеуiнiң де заңдық күшi бiрдей.
6. Шарттың қолданылу мерзiмi 200__ ж. ______ дейiн, және 200__ ж. _____ дейiн күшiнде болады.
7. Тараптардың мекен-жайы:
Уәкiлеттi орган:___________________________________________
(индексi, мекен-жайының толық атауы)
Жұмыссыз: _________________________________________________
(индексi, мекен-жайының толық атауы)
Шарттың жасалған күнi 200__ жылғы "___"___________
Уәкiлеттi органның М.О.  ______________________
(қолы)
______________________
(қолы)

3.3. Спорные вопросы рассматриваются в соответствии с действующим законодательством.
4. Настоящий договор вступает в силу со дня регистрации его в органах казначейства.
5. Договор составлен в двух экземплярах для обеих сторон, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.
6. Срок действия договора до ___________ 200__ года и действителен до ____________ 200__ года.
7. Адреса сторон:
Уполномоченный орган:___________________________________________________________
(индекс, полное наименование адреса)
Безработный (ая)________________________________________
(индекс, полное наименование адреса)
Дата заключения договора "____" ___________ 200_ года.
М. П. уполномоченного органа
________________
(подпись)
________________
(подпись)