"Белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн қалыптастыру және жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгi төрағасының 2001 жылғы 25 сәуiрдегi N 86-НҚ бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігінің 2002 жылғы 13 маусымдағы N 122-НҚ бұйрығы. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлiгi Бәсекелестiктi қорғау комитетi Төрағасының 2006 жылғы 22 қыркүйектегі N 230 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлiгi Бәсекелестiктi қорғау комитетi Төрағасының 2006 жылғы 22 қыркүйектегі N 230 бұйрығымен.
---------------Бұйрықтан үзінді----------------
"Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымшаға сәйкес кейбiр бұйрықтардың күшi жойылды деп танылсын.
2. Осы бұйрық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрлiгi Бәсекелестiктi
қорғау комитетi Төрағасының
2006 жылғы 22 қыркүйектегі
N 230 бұйрығына
қосымша
Күшi жойылған кейбiр бұйрықтардың
тiзбесi
...
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау агенттiгi Төрағасының 2002 жылғы 13 маусымдағы N 122-ОД бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1930 нөмiрiмен тiркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдарының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жаршысында басылған, 2001 ж., N 37, 696-құжат)...
-------------------------------
"Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы  7-бабының 6) тармақшасына және 16-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн қалыптастыру және жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгi төрағасының 2001 жылғы 25 сәуiрдегi N 86-НҚ  бұйрығына  мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн қалыптастыру және жүргiзу ережесiне:
барлық мәтiн бойынша "үстем" деген сөзден кейiн тиiсiнше "(монополиялық)" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақта:
"Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" Заң күшi бар  Жарлығына " деген сөздермен ауыстырылсын;
"(бұдан әрi - монополияға қарсы орган)" деген сөздер "(бұдан әрi - орталық монополияға қарсы орган)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
төртiншi абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Белгiлi бiр немесе бiрiн-бiрi алмастыратын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әрбiр түрiнiң олардың айналымының географиялық ауданын кескіндейтiн шекаралары бар жеке рыногы болады, олар облыстың әкiмшiлiк шекаралары мен өзге де елдi мекендердiң шекаралары болуы мүмкiн.";
5-тармақта:
"(аумақтық)" деген сөз алынып тасталсын;
үшiншi, төртiншi және бесiншi абзацтар алынып тасталсын;
6-тармақта "әлеуметтiк мәндi түрлерiнiң" деген сөздер алынып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 25 апреля 2001 года N 86-ОД "Об утверждении Правил формирования и ведения Государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 13 июня 2002 года N 122-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2002 г. за N 1930. Утратил силу приказом Председателя Комитета по защите конкуренции Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 22 сентября 2006 года N 230-ОД
Извлечение из
приказа Председателя Комитета по защите конкуренции
Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан
от 22 сентября 2006 года N 230-ОД
В соответствии с пунктом 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Председатель
...
3. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 13 июня 2002 года N 122-ОД "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 25 апреля 2001 года N 86-ОД "Об утверждении Правил формирования и ведения Государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1930, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., N 37, ст. 696);
...
______________________________________________________________________
В соответствии с подпунктом 6) статьи 7 и пунктом 2 статьи 16  Закона  Республики Казахстан  "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности", приказываю:
1. Внести в  приказ  Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 25 апреля 2001 года N 86-ОД  "Об утверждении Правил формирования и ведения Государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке" следующие изменения и дополнения:
в Правила формирования и ведения Государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, утвержденные указанным Приказом:
по всему тексту после слов "доминирующее" или "доминирующим" дополнить соответственно словом "(монопольное)" или "(монопольным)";
в пункте 1:
слова "Законом Республики Казахстан "О государственном предприятии" заменить словами " Указом  Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона,  "О государственном предприятии";
слова "(далее - антимонопольный орган)" заменить словами "(далее - центральный антимонопольный орган)";
в пункте 4:
абзац четвертый дополнить предложением следующего содержания:
"Каждый вид определенных или взаимозаменяемых товаров (работ, услуг) имеет собственный рынок, границы которого очерчивают географический район их обращения, ими могут быть административные границы области и границы иных населенных пунктов.";
в пункте 5:
слово "(территориальными)" исключить;
абзацы третий, четвертый и пятый исключить;
в пункте 6 слова "социально-значимых видов" исключить;

мынадай мазмұндағы 9-1 тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Тiзiлiмге енгiзуге қызметтердi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес монополиялық түрде жүзеге асыратын және (немесе) белгiлi бiр қызметтер түрi рыногында онда бәсекенiң жоқтығына орай үстем (монополиялық) жағдайға ие мемлекеттiк кәсiпорындар жатады.";
10, 11, 19 және 21-тармақтарда "шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң", "шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң", "шаруашылық жүргiзушi субъектіні", "шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң" деген сөздер тиiсiнше "рынок субъектiлерiнiң", "рынок субъектiсiнiң", "рынок субъектiсiн", "рынок субъектiлерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Рынок субъектiсiнiң үстемдiк үлесi субъектiнiң белгiлi бiр тауар немесе қызмет түрiн тиiсiнше:
тауар рыногы шекараларынан тыс әкету көлемiн қоспағанда, оның географиялық шекараларымен айқындалған тауар рыногына жеткiзу немесе өткiзу көлемiнiң белгiлi бiр тауарлар түрлерi рыногының жалпы көлемiне;
оның географиялық шекараларымен айқындалған тауар рыногына жеткiзу немесе өткiзу көлемiнiң белгiлi бiр тауарлар түрлерi рыногының жалпы көлемiне арақатынасы ретiнде айқындалады.
Белгiлi бiр тауар түрi рыногының жалпы көлемi осы рынок субъектiлерiнiң белгiлi бiр немесе бiрiн-бiрi алмастыратын тауарларды әкелу және әкету көлемдерiн ескере отырып, белгiлi бiр немесе бiрiн-бiрi алмастыратын тауарларды жеткiзу немесе өткiзу сомасы ретiнде айқындалады.
Белгiлi бiр қызметтер (жұмыстар) түрi рыногының жалпы көлемi қаралып отырған рыноктың барлық субъектiлерiнiң белгiлi бiр немесе бiрiн-бiрi алмастыратын қызметтердi (жұмыстарды) жеткiзу немесе өткiзу сомасы ретiнде айқындалады.";
13-тармақта:
5) тармақша алынып тасталсын:
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тiзiлiмдi қалыптастыру кезiнде монополияға қарсы орган тиiстi монополияға қарсы органның жанындағы Сараптама кеңесiнiң ұсынымдарын ескеруге құқылы.";
14-тармақта:
"(аумақтық)" деген соз алынып тасталсын;
екiншi сөйлем алынып тасталсын;
15-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тiзiмге өзгерiстер жыл iшiнде монополияға қарсы органның тиiстi бөлiмшесi шешiмiнiң негiзiнде монополияға қарсы орган басшысының бұйрығымен енгiзiледi. Осы тармақтың 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда өзгерiстер ағымдағы жылдың соңғы тоқсанының қорытындысы бойынша енгiзiлуi мүмкiн.
16-тармақта "енгiзiлгенi" деген сөзден кейiн "(шығарылғаны)" деген сөзбен толықтырылсын;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Тiзiлiмге енгiзiлген рынок субъектiлерi монополияға қарсы органға оларды Тiзiлiмге енгiзу туралы хабарламаны алған күннен бастап 10 күн мерзiмде өзiнiң келiспейтiндiгi туралы арызбен жүгiнуге құқылы. Арызда оларды Тiзiлiмнен шығаруды негiздейтiн материалдар (жеткiзiп берудiң (өткiзудiң), экспорттың көлемдерi, бәсекелес құрылымдар, жеткiзiп беру (өткiзу) көлемдерi туралы ақпарат және басқалар болуға тиiс. 10 күн мерзiмде монополияға қарсы орган өзiне жүгiнген рынок субъектiсiн Тiзiлiмнен шығару немесе сақтау туралы шешiм қабылдайды.
Аумақтық органның шешiмiмен келiспеген кезде рынок субъектiлерi аумақтық органның шешiмiн алғаннан кейiнгi 10 күннiң iшiнде орталық монополияға қарсы органда шағым жасауға құқылы.";

дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Подлежат включению в Реестр: государственные предприятия, монопольно осуществляющие услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан и/или занимающие доминирующее (монопольное) положение на рынке определенного вида услуг, в силу отсутствия конкуренции на нем.";
в пунктах 10, 11, 19 и 21 слова "хозяйствующих субъектов", "хозяйствующего субъекта", "хозяйствующих субъектов", "хозяйствующие субъекты" заменить соответственно словами "субъектов рынка", "субъекта рынка", "субъектов рынка", "субъекты рынка";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Доля доминирования субъекта рынка определяется как соотношение объема поставки или реализации субъектом определенного вида:
товара на товарный рынок, определенный его географическими границами, за минусом объема его вывоза за пределы границ товарного рынка к общему объему рынка определенных видов товара;
услуг (работ) на товарный рынок, определенный его географическими границами, к общему объему рынка определенных видов услуг (работ).
Общий объем рынка определенного вида товара определяется как сумма поставки или реализации определенных или взаимозаменяемых товаров субъектами данного рынка с учетом объемов ввоза и вывоза определенных или взаимозаменяемых товаров.
Общий объем рынка определенного вида услуг (работ) определяется как сумма поставки или реализации определенных или взаимозаменяемых услуг (работ) всеми субъектами рассматриваемого рынка.";
в пункте 13:
подпункт 5) исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"При формировании Реестра антимонопольный орган имеет право учитывать рекомендации Экспертного совета при соответствующем антимонопольном органе.";
в пункте 14:
слово "(территориального)" исключить;
второе предложение исключить;
абзац первый пункта 15 изложить в следующей редакции:
"Изменения в Реестр могут вноситься в течение года приказом руководителя антимонопольного органа на основании заключения соответствующего подразделения антимонопольного органа. В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 5) настоящего пункта, изменения могут быть внесены по итогам последнего квартала текущего года:";
в пункте 16 после слова "включении" дополнить словом "(исключении)";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Субъекты рынка, включенные в Реестр, вправе обратиться в антимонопольный орган с заявлением о своем несогласии в 10-дневный срок со дня получения уведомления о включении их в Реестр. Заявление должно содержать обосновывающие материалы для исключения их из Реестра (собственные объемы поставки (реализации), экспорта, информация о конкурирующих структурах, их объемах поставки (реализации) и другие). В 10-дневный срок антимонопольный орган принимает решение об исключении или сохранении обратившегося субъекта рынка в Реестре.
При несогласии с решением территориального органа субъекты рынка вправе в течение 10 дней после получения решения территориального органа обжаловать его в центральном антимонопольном органе.";

19-тармақтың 5) тармақшасында "монополиялық" деген сөздiң алдынан "ай сайын" деген сөздермен толықтырылсын;
20-тармақта "(аумақтық)" деген сөз алынып тасталсын;
21-тармақ:
екiншi абзацта "1 шiлдесiне дейiнгi", "1 наурызына дейiнгi" деген сөздер тиiсiнше "1 тамызына дейiнгi", "1 мамырына дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацта "кәсiпорынның" деген сөздiң алдынан "ай сайын" деген сөздермен толықтырылсын;
22-тармақта:
"екi апта мерзiмде" деген сөздер "30 күнде" деген сөздермен
ауыстырылсын;
23-тармақта "Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы"  Заңның  21, 22, 23, 24-баптарына сәйкес" деген сөздер алынып тасталсын;
Көрсетiлген бұйрықпен бекiтілген Белгілі бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн қалыптастыру және жүргiзу ережесiне N 2 қосымшада:
"енгiзу", "енгiзiледi" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "шығару", "шығарылады" деген сөздермен толықтырылсын;
"шаруашылық жүргiзушi субъектiлер" деген сөздер "рынок субъектiлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"1 шiлдесiне дейiнгi", "1 наурызына дейiнгi" деген сөздер тиiсiнше "1 тамызына дейiнгi", "1 мамырына дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзац "ақпаратты" деген сөздiң алдынан "ай сайын" деген сөздермен толықтырылсын;
"2 апта" деген сөздер "30 күн" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Бәсекелестiктi дамыту департаментi (Н.Х.Жұмабаева) осы
бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Агенттiктiң баспасөз хатшысы (Т.С.Iздiбаев) осы бұйрықтың
Қазақстан Республикасының ресми бұқаралық ақпарат құралдарында
жариялануын қамтамасыз етсiн.
4. Әкiмшiлiк жұмысы департаментi (Б.Б.Досан) осы бұйрықты
Агенттiктiң облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша
департаменттерiнiң назарына жеткiзсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттiк төрағасының орынбасары А.Р.Ойнаровқа жүктелсін.
Төраға

в подпункте 5) пункта 19 после слова "осуществляет" дополнить словом "ежемесячный";
в пункте 20 слово "(территориальным)" исключить;
пункт 21:
в абзаце втором слова "до 1 июля", "до 1 марта" заменить соответственно словами "до 1 августа", "до 1 мая";
в абзаце третьем после слова "предприятия" дополнить словом "ежемесячно.";
в пункте 22:
слова "в 2-х недельный срок" заменить словами "за 30 дней";
в пункте 23 слова "согласно статьям 21, 22, 23, 24  Закона  Республики Казахстан  "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" исключить;
в приложении N 2 к Правилам формирования и ведения Государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, утвержденные указанным Приказом:
после слов "включении", "включается" дополнить соответственно словами "исключении", "исключается";
слова "хозяйствующие субъекты" заменить словами "субъекты рынка";
слова "до 1 июля", "до 1 марта" заменить соответственно словами "до 1 августа", "до 1 мая";
абзац четвертый перед словом "информацию" дополнить словом "ежемесячно";
слова "в 2-х недельный" заменить словами "в 30-дневный";
после слов "повышении", "повышения" дополнить соответственно словами "(снижении)", "(снижения)".
2. Департаменту развития конкуренции (Жумабаевой Н.Х.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Пресс-секретарю Агентства (Издибаев Т.С.) обеспечить публикацию настоящего приказа в официальных средствах массовой информации Республики Казахстан.
4. Департаменту административной работы (Досан Б.Б.) довести настоящий приказ до сведения Департаментов Агентства по областям, городам Астана и Алматы.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Агентства Ойнарова А.Р.
Председатель