Қазақстан Республикасында Тауар таңбасын (қызмет көрсету таңбасын) жалпыға мәлiм деп тану жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитет төрайымының 2002 жылғы 15 тамыздағы N 133 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 23 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1960. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 23 сәуірдегі N 136 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.04.23 N 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Tayap таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауарлар шығарылған жерлердiң атаулары туралы" 1999 жылғы 26 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңын iске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН
1. Қазақстан Республикасында Тауар таңбасын (қызмет көрсету таңбасын) жалпыға мәлiм деп тану жөнiндегi нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Өнеркәсiптiк меншiк саласындағы мемлекеттiк саясатты қамтамасыз ету жөнiндегi басқарма осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
Төрайым
Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрлiгi
Санаткерлiк меншiк құқығы
жөнiндегi комитет Төрайымының
2002 жылғы 15 тамыздағы
N 133 бұйрығымен бекiтiлдi
Қазақстан Республикасында Тауар таңбасын
(қызмет көрсету таңбасын) жалпыға
мәлiм деп тану жөнiндегi нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауарлар шығарылған жерлердiң атаулары туралы" 1999 жылғы 26 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңы (бұдан әрi - Заң) 1-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және Өнеркәсiптiк меншiктi қорғау жөнiндегi 1883 жылғы 20 наурыздағы Париж конвенциясының (бұдан әрi - Париж конвенциясы) 6bis және 10bis баптарына орай Қазақстан Республикасында тауар таңбасын, қызмет көрсету таңбасын (бұдан әрi - тауар таңбасы) жалпыға мәлiм деп танудың тәртiбi мен талаптарын белгiлейдi.
2. Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген немесе таңбаларды халықаралық тiркеу туралы Мадрид келiсiмiне орай қорғалатын тауар таңбасы, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тауар таңбасы ретiнде құқықтық қорғаусыз пайдаланылатын, бiрақ белсендi пайдаланылуы нәтижесiнде Қазақстан Республикасында халықтың тиiстi топтары арасында кең мәлiм болған белгi жалпыға мәлiм тауар таңбасы деп танылуы мүмкiн.
3. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Санаткерлiк меншiк құқығы жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Комитет) тауар таңбасын жалпыға мәлiм деп тану жөнiндегi құзыреттi орган болып табылады.

Об утверждении Инструкции по признанию товарного знака (знака обслуживания) общеизвестным в Республике Казахстан
Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 15 августа 2002 года N 133. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2002 года N 1960. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года N 136
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 23.04.2010 N 136 (порядок введения в действие см. п. 4).
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан  "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" от 26 июля 1999 года приказываю:
1. Утвердить Инструкцию по признанию товарного знака (знака обслуживания) общеизвестным в Республике Казахстан.
2. Управлению по обеспечению государственной политики в сфере промышленной собственности обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
Председатель
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от 15 августа 2002 года N 133
Инструкция
по признанию товарного знака (знака обслуживания)
общеизвестным в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 10) статьи 1  Закона  Республики Казахстан  "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" от 26 июля 1999 года (далее - Закон) и устанавливает порядок и требования для признания товарного знака, знака обслуживания (далее - товарный знак) общеизвестным в Республике Казахстан в силу статей 6 bis и 10 bis Парижской конвенции по охране промышленной собственности от 20 марта 1883 года (далее - Парижская конвенция).
2. Для целей настоящей Инструкции общеизвестным товарным знаком может быть признан товарный знак, зарегистрированный на территории Республики Казахстан или охраняемый в силу Мадридского соглашения о международной регистрации знаков, а также обозначение, используемое как товарный знак без его правовой охраны в Республике Казахстан, но приобретшее в результате активного использования широкую известность в Республике Казахстан среди соответствующих групп населения.
3. Компетентным органом по признанию товарного знака общеизвестным является Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комитет).

2. Тауар таңбасын жалпыға мәлiм
деп тану туралы өтiнiм
4. Тауар таңбасын жалпыға мәлiм деп тану туралы өтiнiмдi (бұдан әрi - өтiнiм) Комитетке өз таңбасының жалпыға мәлiм болуына үмiткер тауар таңбасының иесi немесе оның тиiстi өкiлеттiгi бар өкілi бередi.
5. Өтiнiм бiр тауар таңбасына қатысты болуға және онда:
тауарды жалпыға мәлiм деп тану туралы өтiнiшi;
тауар таңбасы иесiнiң аты немесе атауы;
оның тұрғылықты жерiнiң немесе орналасқан жерiнiң мекен-жайы;
хат жазысу үшiн мекен-жайы;
тауар таңбасын құқықтық қорғау, соның iшiнде Қазақстан Республикасында құқықтық қорғау туралы деректер;
өтiнiш берушiнiң пiкiрi бойынша таңба жалпыға мәлiм болған күндi көрсету;
өтiнiш берушiнiң пiкiрi бойынша таңба соларға қатысты жалпыға мәлiм болған тауарлар мен қызмет көрсетулердiң тiзбесiн қамту тиiс.
6. Өтiнiмге:
1) тауар таңбасының жалпыға мәлiмдiлiгiн растайтын нақты мәлімет;
2) тауар таңбасының 8х8 см көлемiндегi бес дана бейнесi;
3) өтiнiм өкiл арқылы берiлген жағдайда, сенiмхат қоса тiркеледi.
Өтiнiш беруге және сараптауға байланысты iс-әрекеттердi жүзеге асырғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ақы алынуы мүмкiн. Бұл жағдайда берiлген өтiнiшке тиiстi ақы төленгенiн растайтын құжат қоса берiлуге тиiс.
7. Тауар таңбасының жалпыға мәлiмдiлiгiн растайтын мәлiметте тұтынушыларға сауал қоюдың нәтижелерi мазмұндалуға тиiс. Тұтынушыларға сауал қоюды Қазақстан Республикасының аумағында мамандандырылған тәуелсiз ұйым жүргiзедi. Сауал қою Астана және Алматы қалаларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының кемiнде алты iрi елдi мекендерiн қамтуға тиiс. Сауал қойылғандардың жалпы саны үш мың адамнан кем болмауға тиiс. Бұл орайда бiр елдi мекендегi сауал қойылғандардың саны бес жүз адамнан кем болмауға тиiс. Сауал қойылғандардың ең көп саны шектелмейдi. Сауал қою тұтынушылардың тиiстi топтарының арасында жүргiзiледi. Халық тұтынатын тауарлар үшiн сауал қою "орташа" тұтынушылардың арасында (жыныс, жас, білiм белгiлерi, әлеуметтiк және материалдық жағдайы бойынша), сондай-ақ өнеркәсiп пен сауданың тиiстi салаларының мамандары арасында жүргiзiледi. Өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы тауарлар үшiн сауал қою өнiмнiң осы түрiнiң тұтынушылары болып табылатын өндiрiстiң, сауданың немесе өзге iскер топтар мамандарының арасында жүргiзiледi. Тұтынушыға сауал қоюды жүргiзген кезде одан тауар таңбасының өзiне мәлiм екендiгi, осы тауар таңбасы туралы тұтынушының қай жерде және қашан бiлгенi, осы таңбаның қандай тауарларға пайдаланылатыны және өзiнiң осы тауарлардың тұтынушысы болып табылатыны не табылмайтыны туралы деректер алынуға тиiс.
Сауал қоюдың нәтижелерiнен бөлек, тауар таңбасының жалпыға мәлiмдiгiн растайтын мәлiметтер, мысалы:
тауар таңбасын Қазақстан Республикасының аумағында үдемелi пайдалану туралы (нақты аумақты қамту, пайдалану мерзiмдерi);
тауар таңбасын пайдалану тәсiлдерi туралы;
тауарларды осы тауар таңбасымен сатудың көлемi және өткiзу арналары туралы;
осы тауар таңбалары бар тауарларды тұтынушылардың жылдық орташа саны туралы;
тауар таңбасының құны туралы;
жылдық қаржылық есеп берулерге сәйкес тауар таңбасының жарнама үдемелiлiгi (бұқаралық ақпарат құралдарында, көрмелерде, жәрмеңкелерде) және жарнама шығындары туралы;
таңбаның бастапқы немесе кейiннен пайда болған айырым қабiлеттiлiгiнiң дәрежесi туралы (бастапқыда айырым қабiлеттiлiгi әлсiз болған таңбалар ұзақ және интенсивтi пайдаланылу нәтижесiнде айырымға қабiлеттiлiктiң жоғары дәрежесiне ие бола алады);
сондай немесе ұқсас таңбаны үшiншi тұлғаның пайдалануы, осындай пайдаланудың сипаты мен дәрежесi туралы;
лицензиаттардың, өндiрушiлердiң, дистрибьюторлардың, импортқа шығарушылардың, сатушылардың саны туралы;
тауар таңбасының жергiлiктi, аймақтық, көршi мемлекеттерде, әлемге мәлiм болу дәрежесi туралы;
тауар таңбасының шетелдерде тiркелуiнiң болуы туралы;
өзге де мәлiметтер болуы мүмкiн.

2. Заявка о признании товарного знака общеизвестным
4. Заявка о признании товарного знака общеизвестным (далее - заявка) подается в Комитет владельцем товарного знака, претендующего на общеизвестность своего знака или его представителем, имеющим соответствующие полномочия.
5. Заявка должна относиться к одному товарному знаку и содержать:
заявление о признании знака общеизвестным;
имя или наименование владельца товарного знака;
адрес его места жительства или места нахождения;
адрес для переписки;
данные о правовой охране товарного знака, в том числе в Республике Казахстан;
указание даты, с которой, по мнению заявителя, знак стал
общеизвестным;
изображение товарного знака;
перечень товаров и услуг, в отношении которых, по мнению заявителя, знак стал общеизвестным.
6. К заявке прилагаются:
1) сведения, подтверждающие общеизвестность товарного знака;
2) изображения товарного знака форматом 8 х 8 см в количестве пяти экземпляров;
3) доверенность, в случае подачи заявки через представителя.
За осуществление действий, связанных с подачей и экспертизой заявки, может взиматься плата в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В этом случае к подаваемому заявлению должен быть приложен документ, подтверждающий соответствующую оплату.
7. Сведения, подтверждающие общеизвестность товарного знака, должны содержать результаты опроса потребителей. Опрос потребителей проводится на территории Республики Казахстан специализированной независимой организацией. Опрос должен охватить не менее шести крупных населенных пунктов Республики Казахстан, включая города Астану и Алматы. Общее количество опрошенных должно быть не менее трех тысяч человек. При этом количество опрошенных в одном населенном пункте должно составлять не менее пятисот человек. Максимальное количество опрошенных не ограничивается. Опрос проводится среди соответствующих групп потребителей. Для товаров народного потребления опрос проводится среди "средних" потребителей (по признакам пола, возраста, образования, социального и материального положения), а также среди специалистов соответствующих отраслей промышленности и торговли. Для товаров производственно-технического назначения опрос проводится среди специалистов производства, торговли или иных деловых кругов, являющихся потребителями продукции данного вида. При проведении опроса потребителя должны быть получены данные о том, известен ли ему товарный знак, откуда и когда потребитель узнал об этом товарном знаке, для каких товаров используется этот знак и является ли он потребителем этих товаров.
Помимо результатов опроса, сведениями, подтверждающими общеизвестность товарного знака, могут быть, например, данные:
об интенсивном использовании товарного знака на территории Республики Казахстан (охват конкретных территорий, сроки использования);
о способах использования товарного знака;
об объемах реализации товаров с данным товарным знаком и каналах сбыта;
о среднегодовом количестве потребителей товара с данным товарным знаком;
о стоимости товарного знака;
об интенсивности рекламы товарного знака (в средствах массовой информации, на выставках, ярмарках) и затратах на рекламу - в соответствии с данными годовых финансовых отчетов;
о степени изначальной или приобретенной различительной способности знака (знаки с изначально слабой различительной способностью могут приобрести высокую степень различительной способности в результате длительного и интенсивного использования);
об использовании того же или сходного знака третьими лицами, характер и степень такого использования;
о числе лицензиатов, производителей, дистрибьюторов, импортеров, продавцов;
о степени известности товарного знака - локальной, региональной, в соседних государствах, мировой;
о наличии регистраций товарного знака за рубежом;
иные сведения.

4. Қазақстан Республикасында жалпыға мәлiм
тауар таңбаларын Мемлекеттiк тiзiлiмге енгiзу
және олар туралы мәлiметтер жариялау
11. Жалпыға мәлiм деп танылған тауар таңбасы, Қазақстан Республикасында жалпыға мәлiм тауар таңбаларының Мемлекеттiк тiзiлiмiне (бұдан әрi - Мемтiзiлiм) енгiзiледi.
Комитет жалпыға мәлiм тауар таңбасының иесiне он жыл iшiнде қолданыста болатын, белгiленген үлгідегi сертификат бередi. Сертификаттың қолданылу мерзiмi иесiнiң өтiнiшi бойынша және өтiнiш берген сәттегi тауар таңбасының жалпыға мәлiмдiгiн растайтын мәлiмет ұсынылған жағдайда осы Нұсқаулықпен белгiленген тәртiпке сәйкес әрбiр он жыл сайын ұзартылуы мүмкін.
12. Тауар таңбасын Қазақстан Республикасында жалпыға мәлiм деп тану туралы, сертификаттың қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы мәлiмет "Өнеркәсiп меншігi-Промышленная собственность" ресми бюллетеньде жарияланады.
13. Жалпыға мәлiм тауар таңбаларын құқықтық қорғау:
1) тiркеудiң қолданылу мерзiмi аяқталуына байланысты;
2) үшiншi тұлғалардың өтiнiшi бойынша тауар таңбасының жалпыға мәлiмдiк мәртебесiн жоғалтуына байланысты;
3) тауар таңбасын жалпыға мәлiм деп тану туралы шешiмi жойылған жағдайында тоқтатылады.
Жалпыға мәлiм тауар таңбасын құқықтық қорғау тоқтатылғаны туралы мәлiмет Мемтiзiлiмге енгiзiледi және ресми бюллетеньде жарияланады.

4. Внесение в Государственный реестр общеизвестных в
Республике Казахстан товарных знаков и публикация
сведений о них
11. Товарный знак, признанный общеизвестным, вносится в Государственный реестр общеизвестных в Республике Казахстан товарных знаков (далее - Госреестр).
Владельцу общеизвестного товарного знака Комитетом выдается сертификат установленного образца, действующий в течение десяти лет. Срок действия сертификата может быть продлен каждый раз на десять лет по ходатайству владельца и при представлении сведений, подтверждающих общеизвестность товарного знака на момент подачи ходатайства в соответствии с порядком, установленным настоящими Правилами.
11-1. За выдачу сертификата на общеизвестный товарный знак (знак обслуживания) взимается государственная пошлина в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Документ, подтверждающий уплату государственной пошлины предоставляется в уполномоченный орган до выдачи сертификата на общеизвестный товарный знак (знак обслуживания).
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 11-1 -  приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 30 декабря 2005 года N 71-о.д.
12. Сведения о признании товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан, о продлении срока действия сертификата публикуются в официальном бюллетене "Онеркасiп меншiгi - Промышленная собственность".
13. Правовая охрана общеизвестных товарных знаков прекращается:
1) в связи с истечением срока действия регистрации;
2) в связи с утратой товарным знаком статуса общеизвестного по
ходатайству третьих лиц;
3) в случае отмены решения о признании товарного знака общеизвестным.
Сведения о прекращении правовой охраны общеизвестного товарного знака вносятся в Госреестр и публикуются в официальном бюллетене.