Қазақстан Республикасының патенттiк сенiмдi өкілдерiне қойылатын білiктiлiк талаптарды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеті төрайымының 2002 жылғы 4 қарашадағы N 187 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 12 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2039. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 28 шілдедегі № 223 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010.07.28 № 223 Бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Патент заңы туралы", "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердiң атаулары туралы", "Селекциялық жетiстiктердi қорғау туралы", "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын iске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының патенттiк сенiмдi өкілдерінe қойылатын бiлiктiлiк талаптары бекiтiлсiн.
2. Өнеркәсiп меншiк саласындағы мемлекеттiк саясатты қамтамасыз ету жөнiндегi басқарма осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Санаткерлiк меншiк құқығы жөнiндегi комитетi төрайымының орынбасары Ю.Н.Сыпченковқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
Төрайым
Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрлiгi
Санаткерлiк меншiк құқығы
жөнiндегi комитетi
төрайымының
2002 жылғы 4 қарашадағы
N 187 бұйрығымен бекiтiлдi
Қазақстан Республикасының патенттiк сенiмдi өкiлдерiне қойылатын бiлiктiлiк талаптар
1. Осы Ереже 1999 жылғы l6 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Патент заңының 36-бабына, "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауарлар шығарылған жерлердiң атаулары туралы" 1999 жылғы 26 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабына, "Селекциялық жетiстiктердi қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына, "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" 2001 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына, Қазақстан Республикасының патенттiк сенiмдi өкiлдерi туралы ережеге сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасында патенттiк сенiмдi өкiлдерге қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Осы Бiлiктiлiк талаптарда мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
1) Комитет - Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Санаткерлiк меншiк құқығы жөнiндегi комитет;
2) Патенттiк сенiмдi өкiл - зияткерлiк меншiк құқық саласында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғаларға Комитеттiң, оның ведомстволық бағынысындағы ұйымдарының алдында өкiлдiк ету құқығы берiлген, Қазақстан Республикасының, оның аумағында тұрақты тұратын азаматы.

Об утверждении Квалификационных требований к патентным поверенным Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 4 ноября 2002 года № 187. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2002 года № 2039. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 223
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 28.07.2010 № 223 (порядок введения в действие см. п. 5).
В целях реализации Законов Республики Казахстан " Патентный закон Республики Казахстан", " О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров", " Об охране селекционных достижений", " О правовой охране топологий интегральных микросхем" приказываю:
1. Утвердить Квалификационные требования к патентным поверенным Республики Казахстан.
2. Управлению по обеспечению государственной политики в сфере промышленной собственности обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Возложить контроль за исполнением настоящего приказа на заместителя председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (Сыпченкова Ю.Н.).
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Комитета
по правам интеллектуальной
собственности Министерства юстиции
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 г. N 187
Квалификационные требования к патентным
поверенным Республики Казахстан
1. Настоящие Квалификационные требования разработаны в соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан "Патентный закон Республики Казахстан" от 16 июля 1999 года, статьей 46 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" от 26 июля 1999 года, статьей 5 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений" от 13 июля 1999 года, статьей 15 Закона Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем" от 29 июня 2001 года и определяют квалификационные требования, предъявляемые к патентным поверенным в Республике Казахстан.
2. В настоящих Квалификационных требованиях применяются следующие основные понятия:
1) Комитет - Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) патентный поверенный - гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий на ее территории, которому в соответствии с законодательством Республики Казахстан предоставлено право на представительство физических и юридических лиц перед Комитетом и его подведомственными организациями в области прав интеллектуальной собственности;

3) Тiзiлiм - Қазақстан Республикасының патенттiк сенiмдi өкiлдерiнің тiзiлiмi.
3. Қазақстан Республикасының, оның аумағында тұрақты тұратын, әрекет қабiлеттiлiгi бар, аттестациядан өткен, жоғары бiлiмi бар, әдеттегiдей, санаткерлiк меншiк құқығы саласында жұмыс тәжiрибесi төрт жылдан кем емес және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тiркелген азаматы патенттiк сенiмдi өкiл бола алады.
4. Патенттік сенiмдi өкiлдің қызметiне:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға рұқсат етiлмейтiн тұлғалар;
2) Комитеттің және оның ведомстволық бағынысындағы ұйымдардың қызметкерлерi;
3) қылмыс жасағаны үшiн сотталған;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Тiзiлiмнен шығарылған тұлғалар жiберiлмейдi.
5. Патенттік сенiмдi өкiл өз қызметiн:
1) жеке кәсiпкер ретiнде;
2) патенттік сенiмдi өкiлдер фирмасының құрамында;
3) патенттiк сенiмдi өкiл фирмасы болып табылмайтын ұйымның қызметкерi ретiнде;
4) заңнамамен тыйым салынбайтын өзге де кез келген ретте жүзеге асыра алады.

3) Реестр - Реестр патентных поверенных Республики Казахстан.
3. Патентным поверенным может быть дееспособный гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий на ее территории, имеющий высшее образование и, как правило, стаж работы в области прав интеллектуальной собственности не менее четырех лет, прошедший аттестацию и зарегистрированный в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Не допускаются к деятельности патентного поверенного лица:
1) которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан запрещается заниматься предпринимательской деятельностью;
2) сотрудники Комитета и его подведомственных организаций;
3) имеющие судимость за совершение преступления;
4) исключенные из Реестра в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Патентный поверенный может осуществлять свою деятельность:
1) в качестве индивидуального предпринимателя;
2) в составе фирмы патентных поверенных;
3) в качестве работника организации, не являющейся фирмой патентных поверенных;
4) в любом ином качестве, не запрещенном законодательством.