Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексеру туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 13 қаңтардағы N 31 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 10 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2161. Күші жойылды - ҚР денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 4 наурыздағы N 212 (V042773) бұйрығы.
Жыл сайын Қазақстан Республикасында 45 мыңға дейiн жiтi iшек жұқпалы аурумен, 20 мыңнан аса вирустiк гепатиттiң "А" тобымен ауыратындар тiркеледi, сүзек-қылау жұқпалы ауруларының өрбу жағдайлары жиiлене түстi, бруцеллез және туберкулез аурулары өзектi мәселеге айналып отыр. Осы жылы сапасыз тағаммен тұтыну салдарынан, азық-түлiктен 6 топтық уланулар тiркелiнген.
Сонымен бiрге, шаруашылық субъектiлерi санитарлық ережелер және нормаларды бұзумен қатар, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау мемлекеттiк қызметiнiң нәтижесiз санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды iске асыру және аумақтық шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексеру жиiлiгiн негiзсiз шектен асыру жағдайлары да кездеседi.
Жоғарыда аталғандар негiзiнде, 2002 жылғы 27 желтоқсандағы N 1390 "Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексеруге мораторий жариялау туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысын  басшылыққа ала отырып, және Қазақстан Республикасы "Халықтың санитарлық эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Заңының  11 бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған эпидемиологиялық маңыздылығы бар шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң тiзбесi және Қазақстан Республикасы санитарлық-эпидемиологиялық қызметiнiң мемлекеттiк органдарының оларды тексеру жиiлiгi бекiтiлсiн.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, көлiктегi Мемлекеттiк санитарлық Бас дәрiгерлерiне:
1) бекiтiлген тiзбеге сәйкес 2003 жылғы 1 қаңтарынан 1 қазанына дейiн мораторий жарияланған кезеңiне, Қазақстан Республикасы санитарлық-эпидемиологиялық қызметiнiң мемлекеттiк органдарының эпидемиологиялық маңыздылығы бар шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексеру жиiлiгiнiң орындалуы қамтамасыз етiлсiн;
2) төтенше жағдайлардың, эпидемияның туындауынан және жұқпалы аурулардың өрбуiнен қауіп төнетiн жағдайларда, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн кезексiз тексеруге рұқсат етумен қатар, оларды тексеру жиiлiгiнiң сақталуына бақылау орнатылсын;
3) шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн бақылау бөлiгiнде бұзушылыққа жол берiлген және өкілеттiгi шегiнен асқан Қазақстан Республикасы санитарлық-эпидемиологиялық қызметiнің мемлекеттiк органдарының лауазымды тұлғаларына тәртіптiк әcep ету шаралары қолданылсын.
3. Республикалық санитарлық-эпидемиологиялық станциясының бас дәрiгерi К.С.Оспановқа:

О проверках субъектов малого предпринимательства
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 января 2003 года N 31. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 февраля 2003 года N 2161. Утратил силу - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 марта 2004 года N 212 (V042773)
Ежегодно в Республике Казахстан регистрируется до 45 тысяч заболеваний острыми кишечными инфекциями, более 20 тысяч вирусным гепатитом "А", участились случаи вспышек тифо-паратифозных инфекций, серьезную проблему представляют заболеваемость бруцеллезом и туберкулезом. В текущем году зарегистрировано 6 групповых пищевых отравлений, вызванных употреблением недоброкачественной пищи.
Вместе с тем, наряду с нарушениями санитарных правил и норм хозяйствующими субъектами, имеются случаи неэффективного осуществления санитарно-эпидемиологического надзора и необоснованное превышение кратности обследования субъектов малого предпринимательства должностными лицами государственной санитарно-эпидемиологической службы.
На основании вышеизложенного, руководствуясь постановлением  Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2002 года N 1390 "Об объявлении моратория на проверки субъектов малого предпринимательства", и в соответствии со статьей 11 Закона  Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", приказываю:
1. Утвердить прилагаемый перечень эпидемиологически значимых субъектов малого предпринимательства и кратность их обследования государственными органами санитарно-эпидемиологической службы Республики Казахстан.
2. Главным Государственным санитарным врачам областей, городов Астана и Алматы, на транспорте:
1) на период объявления моратория с 1 января по 1 октября 2003 года, обеспечить выполнение кратности обследования эпидемиологически значимых субъектов малого предпринимательства государственными органами санитарно-эпидемиологической службы Республики Казахстан, согласно утвержденному перечню;
2) установить контроль за соблюдением кратности обследования субъектов малого предпринимательства, разрешая внеочередное посещение их в случаях, создающих угрозу возникновения чрезвычайных ситуаций, эпидемий и вспышек инфекционных заболеваний;
3) принимать меры дисциплинарного воздействия к должностным лицам государственных органов санитарно-эпидемиологической службы Республики Казахстан, допустившим нарушения и превысившим полномочия в части контроля субъектов малого предпринимательства.
3. Главному врачу республиканской санитарно-эпидемиологической станции Оспанову К.С.:

1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметiнiң органдары, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексеру жиiлiгiнің мониторингiн жүргiзсiн;
2) мониторингтiң нәтижелерi туралы мәлiметтердi әр айдың 10-күнiне Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетiне ұсынсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетiнiң Төрағасы В.А. Меркерге жүктелсiн.
5. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуге тұрғызылғаннан кейiн алғашқы ресми түрде баспадан шыққан күннен 10 күн өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрiнiң
2003 жылғы 13 қаңтардағы N 31
"Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн
тексеру туралы" бұйрығымен
бекiтiлген
Эпидемиологиялық маңыздылығы бар шағын кәсiпкерлiк
субъектiлерiнiң тiзбесi және оларды Қазақстан Республикасы санитарлық-эпидемиологиялық қызметiнiң мемлекеттiк
органдарының тексеру жиiлiгi
___________________________________________________________________
Объектiлердiң атауы     |Жылына жедел|Жылына зертханалық-құралдық
|қадағалаудың|  зерттеулердiң жиiлігі
| кезеңдігi  |___________________________
|            | Бактериоло.| Санитарлық-
|            | гиялық     | химиялық
|            | бақылау    | бақылау
|            |            | (физикалық
|            |            |  факторлар)
___________________________________________________________________
1. Азық-түлiк өнiмдерiн
өндiру және өңдеу
саласындағы ұйымдар:
1) сүт, сүт өнiмдерi,           4           12            12
соның iшiнде балалар
сүтханасы;
2) ет және ет өнiмдерi;         4           12            12
3) балық және балық             2           6             6
өнiмдерi;
4) нан және нан-тоқаш           2           4             4
тағамдары;
5) кондитерлiк тағамдар;        4           12            12
6) жануар және өсiмдiк          4           4             4
майлары, маргарин,
майонез;
7) алкоголь өнiмдерi;           2           2             2
8) минералды шөлмек.            4           4             4
телген су, сусындар;
9) малды және ауыл              4           4             2
шаруашылық өнiмдерiн
өсiру жөнiндегi мал
және шаруа
шаруашылықтар.
2. Азық-түлік тағамдарын
тарату жөніндегі ұйымдар        4            6            4
3. Базарлар                    12           12           12
4. Қоғамдық тамақтан.           4           12            6
дыру ұйымдары
5. Cу құбырлары                 6           12            12

1) проводить мониторинг кратности обследования субъектов малого предпринимательства государственными органами санитарно-эпидемиологической службы Республики Казахстан;
2) о результатах мониторинга ежемесячно к 10 числу представлять информацию в Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
4. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан Меркер В.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие после государственной регистрации, по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 13 января 2003 года N 31
"О проверках субъектов
малого предпринимательства"
Перечень эпидемиологически значимых субъектов малого
предпринимательства и кратность их обследования
государственными органами санитарно-эпидемиологической
службы Республики Казахстан
__________________________________________________________________
|         |Кратность лабораторно-
|         |   инструментальных
|Периодич-|  исследований в год
|ность    |---------------------------
Наименования объектов   |оператив-|           |Санитарно-хими-
|ного     |Бактериоло-|ческий контроль
|надзора  |гический   |(физические
|в год    |контроль   |факторы)
____________________________|_________|___________|_______________
1. Организации по
переработке и производству
продуктов питания:
1) молока, молочных
продуктов, в том числе           4          12            12
детские молочные кухни;
2) мяса и мясопродуктов;         4          12            12
3) рыбы и рыбопродуктов;         2           6             6
4) хлеба и хлебобулочных
изделий;                         2           4             4
5) кондитерских изделий;         4          12            12
6) животного и
растительного масла,             4           4             4
маргаринов, майонеза;
7) алкогольной продукции;        2           2             2
8) минеральной
бутилированной воды,             4           4             4
напитков;
9) животноводческие и
крестьянские хозяйства по        4           4             2
выращиванию скота и сельско-
хозяйственной продукции.
2. Организации по                4           6             4
реализации пищевых продуктов
3. Рынки                        12          12            12
4. Организации общественного     4          12             6
питания
5. Водопроводы                   6          12            12

6. Шаштаразы, сән               4           4
кабинеттерi, бассейндер
7. Моншалар, кiр жуатын         4                         4
ұйымдар, химиялық
тазалау ұйымдары
8. Кинотеатрлар, клубтар,       2                         2
ақшалай ұтыссыз ойын
автоматтары
9. Соматикалық                  4           2             2
бейiнiндегi аурухана
ұйымдары
10. Хирургиялық,                6           6             6
жұқпалы аурулар және
қосалқы босану
бейiнiндегi аурухана
ұйымдары
11. Емханалар                   6           6             6
12. Стоматологиялық             6           6             6
ұйымдар
13. Дәрiхана ұйымдары           6           6             6
14. Мектепке дейiнгi,           4           4             4
балдарды сауықтыру
ұйымдары, және жалпы
бiлiм беру және
интернаттық ұйымдар
15. Жоғары оқу орындары,        4           2             2
орта оқу орындары
16. Өнеркәсiптiк                2           2 (қай салаға 2
объектiлер, соның                           бейімделуіне
iшiнде, жанар май құю                       байланысты)
станциялары
17. Радиологиялық               2                         2
объектiлер
___________________________________________________________________

6. Парикмахерские,
косметические кабинеты,          4           4
бассейны
7. Бани, прачечные,
химчистки                        4                         4
8. Кинотеатры, клубы,
игровые автоматы без             2                         2
денежного выигрыша
9. Больничные организации
соматического профиля            4           2             2
10. Больничные организации
хирургического, инфекционного
и родовспомогательного           6           6             6
профиля
11. Поликлиники                  6           6             6
12. Стоматологические            6           6             6
организации
13. Аптечные организации         6           6             6
14. Детские дошкольные,
оздоровительные,                 4           4             4
общеобразовательные и
интернатные организации
15. Высшие учебные заведения,    4           2             2
заведения, средние учебные
заведения
16. Промышленные объекты, в
том числе автозаправочные        2           2             2
станции                                 (в зависи-
мости от
профиля)
17. Радиологические объекты      2                         2
-------------------------------------------------------------------