Табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтерiне (тауарларға, жұмыстарға) орта мерзiмдi кезеңге арналған тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) бекiту және енгiзу жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 3 ақпандағы N 30-ОД бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 17 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2173. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 12 маусымдағы N 149-НҚ бұйрығымен
Ескерту: Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 12 маусымдағы N 149-НҚ  бұйрығымен .
__________________________________
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi  Заңына  және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 15 қарашадағы N 1713 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi туралы ереженiң 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтерiне (тауарларға, жұмыстарға) орта мерзiмдi кезеңге арналған тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) бекiту және енгiзу жөніндегi нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Энергетика секторын реттеу жөнiндегi департаментi (С.П.Григорьева) осы бұйрықты заңда белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Әкiмшiлiк жұмысы департаментi (A.T.Шабдарбаев) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тiркелгеннен кейiн:
осы бұйрықты белгiленген тәртiппен ресми ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін;
осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерi мен аумақтық органдарының назарына жеткiзсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi төрағасының бiрiншi орынбасары Б.Ә.Сағынтаевқа жүктелсiн.
5. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Төраға
Қазақстан Республикасының
табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестiктi қорғау
жөнiндегi агенттігінің
2003 жылғы 3 ақпандағы
N 30-ОД бұйрығымен бекiтiлген
"Табиғи монополия субъектiлерiнiң
қызметтерiне (тауарларға,
жұмыстарға) орта мерзiмдi
кезеңге арналған тарифтердi
(бағаларды, алым ставкаларын)
бекiту және енгiзу жөнiндегi
Нұсқаулықты бекiту туралы"
Табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiне (тауарларға, жұмыстарына) орта мерзiмдi кезеңге арналған тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) бекiту және енгiзу жөнiндегi Нұсқаулық
Ескерту: Барлық мәтін бойынша "инвестициялық жобаларды", "инвестициялық жобаны", "инвестициялық жоба", "инвестициялық жобаға" деген сөздер тиiстi "инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды)", "инвестициялық бағдарламаны (жобаны)", "инвестициялық бағдарлама (жоба), "инвестициялық бағдарламаға (жобаға)" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 15 сәуірдегі N 190-НҚ  бұйрығымен

Об утверждении Инструкции по утверждению и введению тарифов (цен, ставок сбора) на среднесрочный период на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 3 февраля 2003 года N 30-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2003 года N 2173. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 12 июня 2006 года N 149-ОД
Сноска. Приказ Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 3 февраля 2003 года N 30-ОД утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 12 июня 2006 года N  149-ОД  (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О естественных монополиях" и подпунктом 4) пункта 11  Положения  об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 1713, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по утверждению и введению тарифов (цен, ставок сбора) на среднесрочный период на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии.
2. Департаменту по регулированию энергетического сектора Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Григорьева С.П.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Шабдарбаев А.Т.) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
обеспечить в установленном порядке опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации;
довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Сагинтаева Б.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
Председатель
Утверждена
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий и защите конкуренции
от 3 февраля 2003 года N 30-ОД
"Об утверждении Инструкции
по утверждению и введению тарифов
(цен, ставок сбора)
на среднесрочный период на услуги
(товары, работы) субъектов
естественной монополии"
Инструкция по утверждению и введению тарифов
(цен, ставок сбора) на среднесрочный период на услуги
(товары, работы) субъектов естественной монополии
<*>
Сноска. По тексту слова "инвестиционных проектов", "инвестиционного проекта", "инвестиционный проект", "инвестиционному проекту" заменены словами "инвестиционных программ (проектов)", "инвестиционной программы (проекта)", "инвестиционная программа (проект)", "инвестиционной программе (проекту) - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 15 апреля 2004 года N  190-ОД .

1. Жалпы ереже
1. Табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiне (тауарларға, жұмыстарына) орта мерзiмдi кезеңге арналған тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) бекiту және енгiзу жөнiндегi нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының " Табиғи монополиялар туралы ", " Электр энергетикасы туралы ", Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылдың 15 қазанында N 1126  қаулысымен  бекiтiлген табиғи монополия субъектiлерiнiң 2002-2004 жылдарға арналған тарифтiк саясатын жетiлдiру бағдарламасына және басқа құқықтық актiлерге байланысты әзiрленді.
2. Бұл Нұсқаулық табиғи монополия саласы бойынша тарифтердi кемсiтпеушілiк әдiстемесi бойынша тарифтердi белгiлеудi және белгiленген тәртiппен бекiтiлген кезеңге арналған табиғи монополия субъектiлерiнiң инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) iске асыруды қарастырады.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 15 сәуірдегі N 190-НҚ  бұйрығымен
3. Бұл Нұсқаулық мынадай жағдайларда:
1) егер өтiнiш жасаған табиғи монополия субъектi осы Нұсқаулықта көрсетiлген орта мерзiмдi кезеңге тариф белгiлеу талаптарына сай келсе;
2) бөлшектеп тұтынушылар үшiн тариф белгiлеу үшiн өтiнiш берген және " Электр энергетикасы туралы " Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген мәндерде энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия берушi мекеме болып табылатын табиғи монополия субъектiлерi үшiн, сондай-ақ осы Нұсқаулықта табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтерiне (тауарларға, жұмыстарға) орта мерзiмдi кезеңге арналған тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) белгілеу үшін көзделген тиісті талаптарға қолданылады.
4. Бұл Нұсқаулықта мынадай ұғымдар қолданылады:
1) базалық тарифтiк смета - "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  15-1-бабының 2-тармағына сәйкес уәкiлеттi орган бекiткен шығындарды қалыптастырудың Ерекше тәртiбiнiң (бұдан әрi - Ерекше тәртiп) талаптарына сәйкес Субъектiнiң инвестициялық бағдарламасын (жобасын) iске асырғаннан бастап бiр жылға белгiленген тәртiппен бекiтiлген тарифтiк смета;
2) құзыреттi орган - салалық министрлiктер және (немесе) ведомстволар, жергiлiктi атқарушы органдар - егер табиғи монополия субъектiсi коммуналдық меншiкте болса, ал табиғи монополия субъектiлерi үшiн су шаруашылығының және (немесе) канализациялық жүйелердiң қызметтерiн көрсетушiлер - жергiлiктi атқарушы органдар;

1. Общие положения
1. Инструкция по утверждению и введению тарифов (цен, ставок сбора) на среднесрочный период на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан " О естественных  монополиях", " Об электроэнергетике ",  Программой  совершенствования тарифной политики субъектов естественных монополий на 2002-2004 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2002 года N 1126 и иными нормативными правовыми актами.
2. Настоящая Инструкция предусматривает недискриминационную методику установления тарифов (цен, ставок сборов) в сфере естественной монополии и вводится в целях реализации согласованных и утвержденных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке инвестиционных программ (проектов) субъектов естественной монополии.  <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 15 апреля 2004 года N  190-ОД .
3. Настоящая Инструкция применяется в следующих случаях:
1) если обратившийся субъект естественной монополии, соответствует требованиям, установленным настоящей Инструкцией для утверждения тарифа (цены, ставки сбора) на среднесрочный период;
2) для субъектов естественной монополии, обратившихся за установлением отпускных тарифов на среднесрочный период для розничных потребителей, и являющихся энергоснабжающими и (или) энергопередающими организациями в значениях, определенных  Законом  Республики Казахстан "Об электроэнергетике", а также соответствующим требованиям, предусмотренными настоящей Инструкцией для установления тарифов (цен, ставок сборов) на среднесрочный период на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии.
4. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) базовая тарифная смета - утвержденная в установленном порядке тарифная смета на год начала реализации инвестиционной программы (проекта) Субъекта в соответствии с требованиями Особого порядка формирования затрат, утвержденного уполномоченным органом, в соответствии с пунктом 2 статьи 15-1  Закона  Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее - Особый порядок);
2) компетентный орган - отраслевые министерства и (или) ведомства, местный исполнительный орган - в случае когда субъект естественной монополии находится в коммунальной собственности, а для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водохозяйственных и (или) канализационных систем - местные исполнительные органы;

3) тарифтiк бақылау кезеңi - көрсетiлген кезеңге белгiленген тәртiппен келiсiлген және бекiтiлген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) iске асыру жөнiндегi Субъектiнiң мiндеттемелерiн ескере отырып белгiленген тарифтi (бағаларды, алым ставкаларын) есептеу үшiн қабылданған орта мерзiмдi кезең;
4) болжанатын тарифтiк смета - орта мерзiмдi кезеңнiң әр жылына уәкiлеттi орган қабылдап бекiткен тарифтiк смета;
5) орта мерзiмдi кезең - келiсiлген және белгiленген тәртiп бойынша тариф (баға, алым ставкасы) бекiтiлген, субъектi бес жылға дейiн инвестициялық бағдарламаны (жобаны) iске асыратын уақыт аралығы;
6) табиғи монополия субъектiсi - тауарларды, жұмыстарды өндiрумен және (немесе) табиғи монополия жағдайларында тұтынушыларға қызметтер көрсетумен айналысатын жеке кәсiпкер немесе заңды тұлға;
7) тариф (баға, алым ставкасы) - орта мерзiмдi кезеңге арналған тариф (баға, алым ставкасы), субъектiнiң орта мерзiм шеңберi кезiнде өзiнiң қызметiн көрсететiн тарифтiң шектеулi деңгейi;
8) тариф кiрiсі - уәкiлеттi орган бекiткен тариф бойынша субъектiнiң көрсеткен қызметiнен (тауарлардан, жұмыс) түсетiн кіріс;
9) техникалық сараптама - Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамалары бекіткен талаптарға сәйкес, конкурстық (тендерлiк) негiзде анықталған, тәуелсiз сарапшылар өткiзетiн күрделi жөндеудің, инвестициялардың қажеттiлiгiн, негiзгi қордың техникалық жағдайын тексеру (бағалау);
10) қаржылық сараптама - Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамалары бекiткен талаптарға сәйкес конкурстық (тендерлiк) негiзде анықталған тәуелсiз сарапшылар өткiзетiн, Ерекше тәртiптiң талаптарына сәйкес шығындардың нақты құрамын тексеру (бағалау);
11) уәкiлеттi орган - табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылау мен реттеудi жүзеге асырушы мемлекеттiк орган.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 15 сәуірдегі N 190-НҚ  бұйрығымен .
2. Тарифтердi (бағалар, алым ставкалары) белгiлеуге үмiткер субъектiлер үшiн қойылатын талаптар
5. Субъектiге тариф (бағалар, алым төлемi) белгiлегенге дейiн алдын ала мiндеттi түрде мыналар:
техникалық және қаржылық сараптама;
конкурстық (тендерлiк) негiзде таңдалған тәуелсiз бағалаушы мекемелер өткiзетiн Субъектiнiң негiзгi құралдарын қайта бағалау өткiзiледi.

3) период тарифного контроля - среднесрочный период, принимаемый для расчета тарифа (цены, ставки сбора), устанавливаемый на указанный период с учетом обязательств Субъекта по реализации согласованной и утвержденной в установленном порядке инвестиционной программы (проекта);
4) прогнозируемая тарифная смета - тарифная смета, принятая и утвержденная Уполномоченным органом на каждый год среднесрочного периода;
5) среднесрочный период - временной интервал до пяти лет, на который устанавливается тариф (цена, ставка сбора), в течение которого Субъектом реализуется согласованная и утвержденная в установленном порядке инвестиционная программа (проект);
6) субъект естественной монополии - индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, занятые производством товаров, работ и (или) предоставлением услуг потребителям в условиях естественной монополии;
7) тариф (цена, ставка сбора) - тариф (цена, ставка сбора) на среднесрочный период, то есть предельный (максимально допустимый) уровень тарифа (цены, ставки сбора), в рамках которого Субъект осуществляет оказание своих услуг в течение среднесрочного периода;
8) тарифный доход - доход Субъекта от оказания услуг (товаров, работ) по утвержденному Уполномоченным органом тарифу (цене, ставке сбора);
9) техническая экспертиза - проверка (оценка) технического состояния основных средств, необходимости капитальных ремонтов, инвестиций, которая проводится независимым экспертом, выбранным на конкурсной (тендерной) основе, и выполняемая в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
10) финансовая экспертиза - проверка (оценка) фактического состава затрат на соответствие требованиям Особого порядка, которая проводится независимым экспертом, выбранным на конкурсной (тендерной) основе, и выполняемая в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
11) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии.  <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 15 апреля 2004 года N  190-ОД .
2. Требования для Субъектов, претендующих на установление тарифа
(цены, ставки сбора)
5. До установления Субъекту тарифа (цены, ставки сбора) предварительно проводится в обязательном порядке:
1) техническая и финансовая экспертиза;
2) переоценка основных средств Субъекта, проводимая независимым оценщиком, выбранным на конкурсной (тендерной) основе.

6. Тарифтi (бағалар, алым ставкалары) белгiлеуге үмiткер субъект келесi талаптарға сай болуы керек:
1) Субъектi мүлiктiк жалдаудан, лизинг бойынша алған негiзгi қорлар Субъектiнiң меншiгiнде болуы мүмкiн;
2) қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi бойынша негiзi және негiзгi емес қызмет түрлерiнен пайда алуға тиiс, егер уәкiлеттi органмен келiсiлiм жөнiндегi жағдайларды қоспағанда, Субъeкт үшiн бұл талап қолданылмайды;
3) көрсетiлетiн қызметтер үшiн ағымдағы бақыланатын дебиторлық төлем қарызының деңгейi 90%-дан кем болмауы керек;
4) тарифтердi (бағалар, алым ставкалары) енгiзген кезде Субъектiнiң мүлкiне кепiлдiлiк қамтамасыз етiлмеген, уәкiлеттi органмен келiсiлмеген қарыздардың болмауы;
5) өткiзiлген қаржылық және техникалық сараптаманың қорытындысының болуы;
6) уәкiлеттi органмен келiсiлген, негiзгi қордың топтар бойынша қайта бағалануының нәтижесiнiң болуы;
7) инвестициялық бағдарламаның (жобаның) болуы;
8) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңдары бойынша рұқсат етiлген, Субъектiнiң басқа қызметтер атқарған кезде негiзгi және негiзгi емес қызметтерiнiң шығындарының  бөлек бухгалтерлiк есебiнiң болуы;
9) қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған тариф (бағалар, алым ставкалары) енгiзiлген кезде уақытша өтелiм тарифiнiң (бағаның, алым ставкаларының) қолданысының болмауы;
10) өткен екi жылда қызмет көрсету (тауарлар, жұмыстар) көлемi бойынша нақтылай тұрақтылықтың болуы және Субъектiнiң орта мерзiмдi кезеңiнде көрсететiн қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көлемi бойынша болжам тұрақтылығы.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 15 сәуірдегі N 190-НҚ  бұйрығымен .
7. Осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көрсетiлген талаптарға caй болған жағдайда, Субъект уәкiлеттi органға тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының) жобасын бекiтуге осы талаптарға сәйкес құжаттық растаумен өтiнiм ұсынылады.
3. Тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының) жобасын бекiтуге арналған өтiнiмдердi ұсыну
8. Тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) жобасын бекiту туралы өтiнiм уәкiлеттi органға оны қолданысқа енгiзерден 60 күннен кешiктiрмей ұсынылады.
9. Уәкiлеттi орган өтiнiм түскен күннен бастап 7 жұмыс күнi iшiнде Субъектiнiң осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көрсетiлген Субъектiнiң талаптарына сәйкес негiздiлiгiн, ұсынылған негiздеушi материалдардың толықтығын тексередi. Субъектi өтiнiмдi алған күннен бастап 7 жұмыс күнi iшiнде өтiнiмнiң қарауға қабылданғаны туралы немесе өтiнiмдi қабылдаудан бас тартылғаны туралы бас тартудың себептерiн көрсете отырып жазбаша түрде хабардар етедi.
Өтiнiмдi қарауға қабылдаудан бас тартудың негiзi болып мыналар табылады:

6. Субъект, претендующий на установление тарифа (цены, ставки сбора) должен отвечать следующим требованиям:
1) основные средства могут находиться в собственности Субъекта, получены Субъектом в имущественный найм, по лизингу;
2) по итогам финансово-хозяйственной деятельности должен иметь прибыль от основного и не основных видов деятельности, за исключением случаев, когда по согласованию с уполномоченным органом это требование не применяется к Субъекту;
3) контролируемый уровень текущей дебиторской задолженности, уровень собираемости текущих платежей за оказываемые услуги (товары, работы) должен быть не ниже 90%;
4) отсутствие несогласованных с уполномоченным органом займов, обеспеченных залогом определенного имущества Субъекта на момент введения тарифа (цены, ставки сбора);
5) наличие заключений проведенных технической и финансовой экспертиз;
6) наличие результатов проведенной переоценки стоимости основных средств по группам, согласованной с уполномоченным органом;
7) наличие инвестиционной программы (проекта);
8) наличие раздельного бухгалтерского учета затрат основного и не основных видов деятельности Субъекта, в случае осуществления Субъектом иной деятельности, разрешенной законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
9) отсутствие на момент введения тарифа (цены, ставки сбора) действия временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) на услуги (товары, работы);
10) фактическая стабильность объемов оказания услуг (товаров, работ) за предыдущие два года и прогнозируемая стабильность объемов оказываемых услуг (товаров, работ) Субъектом на среднесрочный период.  <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 15 апреля 2004 года N  190-ОД .
7. В случае соответствия Субъекта требованиям, указанным в пункте 6 настоящей Инструкции, Субъектом представляется в уполномоченный орган заявка на утверждение проектов тарифов (цен, ставок сбора) с документальным подтверждением соответствия этим требованиям.
3. Представление заявки на утверждение проектов тарифов
(цен, ставок сбора)
8. Заявка на утверждение проекта тарифа (цены, ставки сбора) представляется в уполномоченный орган не позднее 60 дней до их введения в действие.
9. Уполномоченный орган в течение 7 рабочих дней со дня получения заявки проверяет обоснованность соответствия Субъекта требованиям, указанным в пункте 6 настоящей Инструкции, полноту представленных обосновывающих материалов. В письменном виде в течение 7 рабочих дней со дня получения заявки Субъект уведомляется о принятии или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с приведением причин отказа.
Основаниями отказа в принятии заявки к рассмотрению являются:

1) Субъектiнiң өтiнiмдi ұсыну мерзiмiн бұзуы;
2) Осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көрсетiлген талаптарға Субъектiнiң сәйкес келмеуi;
3) Осы Нұсқаулықтың 10-тармағына сәйкес субъектiнiң құжаттарды ұсынбауы.
10. Тарифтi (баға, алым ставкасы) белгiлеу туралы өтiнiмге қоса берiледi:
1) тарифтердi бекiтудiң қажеттiлiгi туралы түсiнiктеме жазба, оған қосымша тәуелсiз сарапшылар өткiзген қаржылай және техникалық сараптаудың нәтижесi;
2) инвестициялық бағдарлама (жоба);
3) салалық ерекшелiктерi ескерiлген прейскурант түрiндегi тарифтiң (бағалар, алым ставкасы) жобасы;
4) ұйымның алдыңғы күнтiзбелiк екi жыл бойынша тоқсанға бөлiнген бухгалтерлiк балансы, және өтiнiм беруден алдыңғы төрт тоқсаны;
5) алдыңғы өткен күнтiзбелiк екi жылдың тоқсан бойынша бөлiнген қаржылай-шаруашылық қызметi туралы есебi, өтiнiм берудiң алдындағы төрт тоқсаны;
6) алдыңғы өткен күнтiзбелiк екi жылдың тоқсан бойынша бөлiнген ақшаның қаржылай қызметi туралы есебi, өтiнiм берудiң алдындағы төрт тоқсаны;
7) алдыңғы өткен күнтiзбелiк екi жылдың 50 адамнан астам жұмыс iстейтiн адамның тiзiмдiк санымен заңды тұлғаларға арналған инвестициялар туралы мәлiметтер;
8) алдыңғы өткен күнтiзбелiк екi жылдың тоқсан бойынша бөлiнген еңбек (N 1-тв жылдық нысаны) туралы есебi, өтiнiм берудiң алдындағы төрт тоқсаны (N 1-тв жылдық нысаны);
9) алдыңғы өткен күнтiзбелiк екi жылдың (2-T проф) жекелеген лауазымдар мен кәсiптер жөнiндегi қызметкерлердiң жалақыларының мөлшерi туралы есеп;
10) субъектiнiң алдыңғы өткен күнтiзбелiк екi жылдың тоқсан бойынша бөлiнген негiзгi өндiрiстiк-қаржылық көрсеткiшi, өтiнiм берудiң алдыңғы төрт тоқсаны;
11) алдыңғы өткен күнтiзбелiк екi жылдың негiзгi қорлар мен олардың қызметi туралы тоқсан бойынша бөлiнген есебi, өтiнiм беруден алдыңғы төрт тоқсаны;
12) осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес тарифтiң негіздiк сметасы;
13) дебиторлық және кредиторлық қарыздарды ашып жазу;
14) өзге де және басқа да шығыстарды ашып жазу;
15) заңда белгiленген тәртiппен орта мерзiмдi кезеңге бекiтiлген;
шикiзаттар мен материалдардың шығыстарының нормалары;
персонал санының нормативi;
ысырап нормативi;
негiзгi қордың құнының өсуiн болдырмайтын Субъектiнiң ағымдағы, күрделi және де қалпына келтiру жөндеу жұмыстарына жұмсалған смета шығыны;
16) уәкiлеттi органмен орта мерзiмдi кезеңге келiсiлген есеп саясаты;

1) нарушение Субъектом сроков представления заявки;
2) несоответствие Субъекта требованиям, указанным в пункте 6 настоящей Инструкции;
3) непредставление Субъектом документов, указанных в пункте 10 настоящей Инструкции.
10. К заявке на утверждение тарифов (цен, ставок сбора) прилагаются:
1) пояснительная записка о необходимости утверждения тарифа (цены, ставки сбора) с приложением результатов проведенных независимыми экспертами технической и финансовой экспертизы;
2) инвестиционная программа (проект);
3) проект тарифа (цены, ставки сбора) в виде прейскуранта с учетом отраслевых особенностей;
4) бухгалтерский баланс организации за два предшествующих календарных года с разбивкой по кварталам и за четыре квартала, предшествующие подаче заявки;
5) отчет о финансово-хозяйственной деятельности за два предшествующих календарных года с разбивкой по кварталам и за четыре квартала, предшествующие подаче заявки;
6) отчет о движении денежных средств за два предшествующих календарных года с разбивкой по кварталам и за четыре квартала, предшествующие подаче заявки;
7) сведения об инвестициях за два предшествующих календарных года, для юридических лиц со списочной численностью работающих свыше 50 человек (форма 1-инвест);
8) отчет по труду за два предшествующих календарных года (форма N 1-тв годовая) и за четыре квартала (форма N 1-тв квартальная), предшествующие подаче заявки;
9) отчет о размерах заработной платы работников по отдельным должностям и профессиям за два предшествующих календарных года (2-Т проф);
10) основные показатели производственно-финансовой деятельности Субъекта (форма N 1-ПФ) за два предшествующих календарных года с разбивкой по кварталам и за четыре квартала, предшествующие подаче заявки;
11) отчет о наличии и движении основных средств и нематериальных активов (форма N 11) за два предшествующих календарных года с разбивкой по кварталам и за четыре квартала, предшествующие подаче заявки;
12) базовая тарифная смета в соответствии с Приложением 1 к настоящей Инструкции;
13) расшифровка дебиторской и кредиторской задолженности;
14) расшифровка прочих и других расходов;
15) утвержденные в установленном законодательством порядке на среднесрочный период:
нормы расхода сырья и материалов;
нормативы численности персонала;
нормативные потери;
смету затрат, направляемых Субъектом на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств;
16) согласованная с уполномоченным органом учетная политика Субъекта на среднесрочный период;

17) материалдық, қаржылық ресурстарды, жабдықтар мен қызметтердi сатып алу жөнiнде конкурстық (тендерлiк) комиссиялардың шешімдері;
18) топтар бойынша негізгі қорды қайта есептеудiң нәтижесі;
19) реттелетiн негiздегi қолданымдағы активтердiң пайда мөлшерiнiң есебi;
20) реттелетiн негiздегi қолданымдағы активтердiң орта мерзiмдi кезеңiнiң әр жылға бөлiнген кезде рұқсат етiлген пайда деңгейi;
21) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) iске асырғанға дейiнгi негiзгi қорға өтелiмнiң аударым жарнасын есептеу туралы ақпарат, әр жылға бөлiп инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орта мерзiмдi кезеңде iске қосқанда енгiзiледi;
22) осы жұмыстарды орындау қажеттiлiгi туралы құзыреттi органның қосымша құжаттарымен расталған әр жылға бөлiнген орта мерзiмдi кезеңдегi негiзгi қорлардың құнын арттыратын өтелiм жарнасының күрделi жөндеу жұмыстарын орындау кестесi және шығын сметасы;
23) Ерекше тәртiпке сәйкес тарифтердi қалыптастырған кезде есептелмейтiн, орта мерзiмдi кезеңдегi нақты және болжам түрiндегi шығындар жайлы мәлiметтер;
24) Қазақстан Республикасының индикативтi әлеуметтiк-экономикалық даму жоспарында қаралған, орта мерзiмдi кезеңде нақты және болашақта көрсетiлетiн қызметтi құзыреттi органның құжаттамалық растауы;
25) маркетингтiк iзденулер бойынша расталған негiзгi қордың және басқа мүлiктердiң инвестициялық бағдарламаны (жобаны) iске асыруға жұмсалатын шығынның құны туралы ақпарат;
26) конкурстық (тендерлiк) негiзде немесе уәкiлеттi органмен келiсiп бiр көзден алынатын, қаржыландыру және қарызға алынған ресурстардың орнын толтыру шарты - қарыз ресурстарды алған кезде экономикалық тиiмдi болуы, соның iшiнде бағалы қағаздардың эмиссиясы есебiнен кредиттер (кредиттер үшiн пайыз, қаржыландыру кезеңi, комиссиялық төлемдер, өтеу мерзiмi және басқа) тарту;
27) резервтiк есеп-шотты толтырудың жоспар-кестесi;
28) Субъектiнiң көрсететiн қызметiне сұраныстың өсуi, инвестициялық бағдарламаны іске асыруда оған бағаның әсері;
29) мемлекеттiк мүлiктi немесе мемлекеттiк кәсiпорынды басқару жөніндегi органның еңбек ақы қорын және басшылардың, олардың орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерлердiң лауазымдық жалақыларын, сондай-ақ оларға сыйлықтар беру мен өзге де сыйақылар (мемлекеттiк кәсiпорындар не мемлекет қатысуының үлестерін иеленушi кәсiпорындар үшiн) белгiлеу туралы шешiмi;

17) решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке материальных, финансовых ресурсов, оборудования и услуг;
18) результаты проведенной переоценки стоимости основных средств по группам;
19) расчет ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов;
20) допустимый уровень прибыли на регулируемую базу задействованных активов на среднесрочный период с разбивкой по годам;
21) информацию о начислении амортизационных отчислений на основные средства, используемые до реализации инвестиционной программы (проекта), и вводимые в эксплуатацию при реализации инвестиционной программы (проекта) в среднесрочный период с разбивкой по годам;
22) график выполнения и смету затрат капитальных ремонтных работ, ведущих к увеличению стоимости основных средств, и осуществляемых за счет амортизационных отчислений на среднесрочный период с разбивкой по годам (кварталам) с приложением документального подтверждения компетентного органа о необходимости проведения данных работ;
23) сведения о фактически произведенных и прогнозируемых на среднесрочный период расходах, которые в соответствии с Особым порядком не учитываются при формировании тарифов (цен, ставок сбора);
24) документальное подтверждение компетентного органа об объемах оказываемых услуг на среднесрочный период на базе фактически сложившихся и с учетом перспектив, предусмотренных в Индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан;
25) информацию о затратах на реализацию инвестиционной программы (проекта), подтвержденную маркетинговыми исследованиями о стоимости необходимых для реализации проекта основных средств и иного имущества;
26) условия финансирования и возмещения заемных ресурсов, получаемых на конкурсной (тендерной) основе либо по согласованию с уполномоченным органом из одного источника - в случае наиболее экономически выгодного получения заемных ресурсов, в том числе за счет эмиссии ценных бумаг, привлечения кредитов (проценты за кредиты, период финансирования, комиссионные выплаты, сроки погашения и другие);
27) план-график пополнения резервного счета;
28) оценка влияния реализации инвестиционной программы (проекта) на развитие спроса на предоставляемые Субъектом услуги;
29) решение органа по управлению государственным имуществом или государственным предприятием об установлении фонда оплаты труда и должностных окладов руководителей, их заместителей, главных (старших) бухгалтеров, а также системы их премирования и иного вознаграждения (для государственных предприятий либо предприятий с преобладающей долей участия государства);

30) автокөлiктiң (I-ТР шос) болуы және жұмысы туралы есеп;
31) Субъектiнiң осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көзделген талаптарына сәйкестiгiн дәлелдейтiн басқа құжаттар.
Сонымен бiрге Субъектiнiң уәкiлеттi органға ұсынатын жалпы тәртiптегі тарифтердi өзгерту немесе бекiту туралы құжаттары, Қазақстан Республикасының табиғи монополия туралы заңдарында бекiтiлген рәсiмделетiн талаптарға сәйкес болуы керек.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 15 сәуірдегі N 190-НҚ  бұйрығымен .
4. Өтiнiмдi және тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) енгiзудi қарау
11. Уәкiлеттi орган:
құжат түскеннен кейiн, субъект 45 күн мерзiмi iшiнде талдау негiзiнде, негiзделiнетiн құжаттармен қоса тариф жобасын сараптаудан өткiзедi;
тариф жобасының экономикалық сараптамасын өткiзгеннен кейiн жаңа тариф деңгейi жобасының жария тыңдалымын өткiзудi ұйымдастырады.
Уәкiлеттi орган тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) жобасына экономикалық сараптама жүргiзу кезiнде Субъектiден және құзыретті органнан, мүдделi министрлiктер мен ведомстволардан, ұйымдардан қосымша ақпараттар сұратуға құқылы.
12. Уәкiлеттi орган тариф (баға, алым ставкасы) жобасын сараптамадан өткiзгеннен кейiн тарифтi (баға, алым ставкасы) бекiту туралы шешiм қабылдап, оны субъектiнiң атына қолдануға енгiзуден 15 күн бұрын кешiктiрмей жiбередi.
13. Жаңа тариф (баға, алым ставкасы) енгiзу туралы тұтынушыларға оны енгiзу туралы Субъeкт 10 күн бұрын кешiктiрмей хабардар етедi.
14. Тарифтердi енгiзу уәкілеттi органның шешiмiмен инвестициялық бағдарламаның iске асырумен 1-қаңтар немесе 1-шiлдеден кешiктiрілмейдi.
5. Тарифтердi (бағаларды, салым ставкаларын) есептеу
15. Тарифтi (бағаны, салым ставкасын) есептеудiң негiзi мыналар:
1) тарифтiң негiзгi сметасы;
2) заңнамада белгiленген тәртiппен уәкiлеттi органмен келiсiлген инвестициялық бағдарлама (жоба);
3) өткiзiлген қаржылай және техникалық сараптаманың қорытындысы;
4) орта мерзiмдi (жылдарға бөлiнген) кезеңдегi көрсетiлетiн қызметтiң (тауарлар, жұмыстар) көлемiнiң болжамы, тариф деңгейi;
5) орта мерзiмдi кезеңге (жылдар бойынша бөле отырып) заңда белгiленген тәртiппен бекiтiлген:
нормативтiк ысырап;
персонал санының нормативi;
материалдар мен шикiзат мөлшерiнiң шығысы;

30) отчет о наличии и работе автотранспорта (1-ТР шос);
31) другие документы, подтверждающие соответствие Субъекта требованиям, предусмотренным пунктом 6 настоящей Инструкции.
При этом документы, представляемые Субъектом уполномоченному органу должны соответствовать требованиям к их оформлению, установленным законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях при обращении за утверждением или изменением тарифов (цен, ставок сборов) в общем порядке.  <*>
Сноска. Пункт 10 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 15 апреля 2004 года N  190-ОД .
4. Рассмотрение заявки и введение тарифа
(цены, ставки сбора)
11. Уполномоченный орган:
проводит экспертизу проекта тарифа (цены, ставки сбора) на основе анализа представленных Субъектом с заявкой обосновывающих документов в течение 45 дней с момента ее поступления;
после проведения экономической экспертизы проекта тарифа (цены, ставки сбора) организовывает проведение публичных слушаний        новых уровней тарифов (цен, ставок сбора).
При проведении экономической экспертизы проекта тарифа (цены, ставки сбора) Уполномоченный орган вправе запросить дополнительную информацию как у Субъекта, так и Компетентного органа и других заинтересованных министерств, ведомств и организаций.
12. Уполномоченный орган по результатам проведенной экспертизы проекта тарифа (цены, ставки сбора) принимает решение об утверждении тарифа (цены, ставки сбора), которое должно быть направлено Субъекту не позднее, чем за 15 дней до их введения в действие.
13. Субъект доводит до сведения потребителей информацию о введении новых тарифов (цены, ставки сбора) не позднее чем за 10 дней до введения их в действие.
14. Введение тарифов (цен, ставок сбора) осуществляется по решению уполномоченного органа Субъектом не позднее 1 января или 1 июля года начала реализации инвестиционной программы (проекта).
5. Расчет тарифов (цен, ставок сбора)
15. Основой расчета тарифа (цены, ставки сбора) является:
1) базовая тарифная смета;
2) инвестиционная программа (проект), согласованная уполномоченным органом в установленном законодательством порядке;
3) заключение о результатах проведенной технической и финансовой экспертизы;
4) заключение компетентного органа о прогнозном объеме оказываемых услуг (товаров, работ) на среднесрочный период (с разбивкой по годам), об уровне тарифов;
5) утвержденные в установленном законодательством порядке на среднесрочный период (с разбивкой по годам):
нормативные потери;
нормативы численности персонала;
нормы расхода сырья и материалов;

6) негiзгi қор құнның өсуiне әкелмейтiн субъектiнiң ағымдағы, күрделi және қайта қалпына келтiруге кететiн қаржысы туралы мәлiмет;
7) осы Нұсқаулықтың 10-тармағында көрсетiлген Субъектiнiң орта мерзiмдi кезеңге арналған тарифтердi (бағаларды, салым ставкаларын) бекiту және енгiзу үшiн уәкiлеттi органға берген өтiнiшi кезiнде ұсынатын басқа да материалдары.
Жоғарыда көрсетiлген материалдар уәкілеттi органға тариф жобасымен қоса, тарифтiң негiзгi сметасымен бiрге, 1-қосымшаға сәйкес берiледi.
Сонымен қатар, тарифтердi (баға, алым ставкалары) бекiту және өзгерту туралы өтiнiш жасаған кезде субъектiнiң уәкiлеттi органға ұсынатын материалы табиғи монополия туралы заңдар бекiткен талаптарға сәйкес болуы керек.
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 15 сәуірдегі N 190-НҚ  бұйрығымен .
16. Болжанатын тарифтiк смета субъектiнiң орта мерзiмдi кезеңдегi тарифтiк кiрiсiне негiзделедi және 2-қосымшаға сәйкес рәсiмделедi.
Орта мерзiмдi кезеңге кiретiн тарифтiк табыс әр жылға бөлек есептеледi, тариф кiрiстерiнiң үш жылы бойынша орташа өлшенген тариф (баға, салым ставкалары) есептелiнедi.
Тариф кiрiсi болжанатын өндiрiстiң шығындарының көлемi мен көрсететiн қызмет (тауарлар, жұмыстар), кезеңнiң шығыны, сондай-ақ рұқсат етiлген пайда деңгейi бойынша анықталады.
17. Субъектiнiң шығысы шығынын жабу үшiн уәкiлеттi органмен бақыланатын және бақыланбайтын болып сараланады.
Бақыланатын шығыстарға басқа табиғи монополия субъектiлерiнiң көрсеткен қызметiнiң (тауарлар, жұмыстар) шығысын төлеу, уәкiлеттi органның көрсеткен қызметке (тауарлар, жұмыстар) бекiтетiн тарифi, белгiлi бiр тауар рыногында үстемдiк (монополия) жасайтын рынок субъектiлерi, олар үшін көрсеткен қызметiнiң бағасына мемлекеттiк реттеу енгiзiледi.
Бақыланатын шығыстардың өзгеруi Қазақстан Республикасының индикативтiк әлеуметтiк-экономикалық жоспарында қаралған табиғи  монополия субъектiлерi қызметiнiң (тауарлар, жұмыстар) орта мерзiмдi кезеңдегi тарифтердің шектi өсуiне қарай болжамдауына қарай жоспарланады.
18. Болжамды тарифтiк сметаны есептегенде Ерекше тәртiпке, Бухгалтерлiк есептiң, Қазақстан Республикасының салық және өзге заңнамасының стандарттарына сәйкес келетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды өндiру) көрсетуге қажеттi шығындар орта мерзiмдi кезеңге арналған Қазақстан Республикасы Әлеуеттiк-экономикалық дамуының Индикативтiк жоспарының негiзгi көрсеткiштерiн ескере отырып, ескерiледi.

6) сведения о средствах, направляемых Субъектом, на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств;
7) другие материалы, представляемые Субъектом уполномоченному органу при обращении за утверждением и введением тарифов (цен, ставок сборов) на среднесрочный период, указанных в пункте 10 настоящей Инструкции.
Вышеуказанные материалы представляются в уполномоченный орган вместе с проектом тарифа (цены, ставки сбора), а также базовой тарифной сметой согласно Приложению 1.  <*>
Сноска. Пункт 15 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 15 апреля 2004 года N  190-ОД .
16. Прогнозируемая тарифная смета основывается на определении тарифного дохода Субъекта на среднесрочный период и оформляется согласно Приложению 2.
Тарифный доход исчисляется отдельно на каждый год, входящий в среднесрочный период, на основе тарифных доходов за три года рассчитывается средневзвешенный тариф (цена, ставка сбора).
Тарифный доход определяется исходя из прогнозируемых объемов затрат на производство и оказание услуг (товаров и работ), расходов периода, а также допустимого уровня прибыли.
17. Затраты Субъекта для покрытия расходов дифференцируются на контролируемые и неконтролируемые уполномоченным органом.
К контролируемым затратам относятся затраты на оплату услуг (товаров, работ) других субъектов естественной монополии, тарифы (цены, ставки сбора) на услуги (товары, работы) которых утверждаются уполномоченным органом, и субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, для которых введено государственное регулирование цен на услуги (товары, работы). Изменение контролируемых затрат планируется исходя из прогноза предельного роста тарифов на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии на среднесрочный период, предусмотренных в Индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан.
К неконтролируемым затратам относятся затраты на оплату услуг (товаров, работ) субъектов, функционирующих на конкурентном рынке, изменение цен на услуги (товары, работы) которых в среднесрочном периоде Уполномоченным органом прогнозируется исходя из основных показателей Индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан (изменение индекса потребительских цен, курса тенге к иностранной валюте и других).
18. В расчете прогнозной тарифной сметы учитываются затраты, необходимые для оказания услуг (производства товаров, работ), соответствующие Особому порядку, Стандартам бухгалтерского учета, налоговому и иному законодательству Республики Казахстан с учетом основных показателей Индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на среднесрочный период.

19. Тарифтерге (бағаларға, алым ставкаларына) енгiзiлген материалдық шығындар орта мерзiмдi кезеңге арналған құзыреттi орган бекiткен өнiмнiң (қызметтiң) бiрлiгiн шығаруға жұмсалған шикiзаттың, материалдардың, отынның, энергияның шығыс нормаларына сүйене отырып айқындалады.
Уәкiлеттi орган Субъектiлер үшiн шикiзаттардың, материалдардың, отындардың, энергияның белгiленген шығыс нормаларына сараптама жүргiзу үшiн тәуелсiз сарапшыны тартуға құқылы.
20. Тарифтi (бағаны, алым ставкасын) есептеу кезiнде заңнамада белгiленген тәртiппен сатып алынған шикiзатқа, материалдарға, отынға, энергияға жұмсалған шығындар Қазақстан Республикасы Әлеуметтiк-экономикалық дамуының Индикативтiк жоспарының негiзгi көрсеткiштерiне болжамды өзгерiстердi ескере отырып қосылады.
21. Тарифтi (бағаны, алым ставкасын) есептеген кезде:
1) нормативтiк шығындарға;
2) тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) қолданылу мерзiмi iшiнде оларды төмендету серпiнi болған жағдайда, көрсетiлетiн қызметтердiң (жыл сайынғы) көлемiнiң 5% дейiнгi мөлшердегi нормативтен тыс ысыраптарға байланысты шығындар қосылады.
Тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгiзiлетiн нормативтен тыс ысырап деңгейiн уәкiлеттi орган айқындайды.
22. Негiзгi құралдардың құнын өсiруге алып келмейтiн ағымдағы және күрделi жөндеуге және басқа да жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарына субъектiнiң жiберген құралдары құзыреттi органның растауы және үш жылдың iшiнде осы жұмыс көлемдерiн жүргiзу қажеттiгi туралы техникалық сараптаманың нәтижелерi болған жағдайда тарифтi (бағаны, алым ставкасын) есептеу кезiнде еcкерiледi.
Құзыреттi орган осы жұмыстарды (әрбiр объектi бойынша) жүргiзу қажеттiгi мен олардың көлемдерiн айқындайды. Субъект осы жұмыстардың көлемiн жиынтық сметалық есеппен, объективтiк, локальдық және ресурстық сметалармен растауға тиiс.
23. Тарифтерге тiке желілік (бiркелкi) әдiсiмен есептелген негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердiң амортизациялық аударымдары қосылады. Амортизацияны есептеудiң өзге де әдiстерiн қолдану уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша мүмкiн болады. Амортизация негiзгi құралдардың құнын өсiруге және инвестициялық бағдарламаны (жобаны) iске асыруға алып келетiн күрделi жөндеу жұмыстарын жүргiзуге жұмсалады.
24. Субъект персоналының еңбек ақысын төлеуге шығынды есептеу кезiнде заңда белгiленген тәртiппен бекiтiлген нормативтiк саны есепке алынады.
Өндiрiс персоналына тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгiзiлген еңбек ақы төлеу шығыны Субъектi персоналының бекiтiлген нормативтiк санына және орта мерзiмдi кезеңде арналған Қазақстан Республикасының индикативтiк әлеуметтiк-экономикалық даму жоспарында көзделген тұтыну бағалары индексiнiң болжанып отырған өзгерiсiн ескере отырып қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық ақысына сүйене отырып айқындалады.
Әкiмшiлiк персоналының еңбек ақысының шығынын анықтаған кезде, Субъект басшыларының, олардың орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерлерiнiң және де басқа Субъектiнiң әкiмшiлiк персонал қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақылары жөнiндегi тарифтерге (бағаларға, алым ставкаларына) енгiзiлетiн мемлекеттiк кәсiпорындарды қоспағанда, 15 еседен аспайтын еңбек ақының ең жоғарғы және ең төменгi деңгейiнiң арасындағы ара салмағына сүйене отырып лимиттеледi.
Бұл арасалмақ барынша ең көп төленетiн қызметкерлердiң (мысалы, басшы) мен ең аз төленетiн қызметкерлердiң (мысалы, 1-тарифтiк разряды бар жұмысшылар) орташа еңбек ақы мөлшерлерiнiң қатынасы болып табылады.
Еңбекке ақы төлеу шығыстарын, табиғи монополия саласында қызметтер көрсететiн мемлекеттiк кәсiпорындар басшыларының, олардың орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерлерiнiң лауазымдық жалақыларының мөлшерiн, сондай-ақ оларға сыйлықтар беру мен өзге де сыйақылар жүйесін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк басқару органдары айқындайды.

19. Материальные затраты, включаемые в тарифы (цены, ставки сбора) определяются исходя из норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии на выпуск единицы продукции (услуг), утвержденных и прошедших экспертную оценку в компетентном органе на среднесрочный период.
Уполномоченный орган вправе привлечь независимых экспертов для проведения экспертизы установленных для Субъекта норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии.
20. При расчете тарифа (цены, ставки сбора) включаются затраты на сырье, материалы, топливо, энергию, приобретенные в порядке, установленном законодательством, с учетом прогнозируемых изменений основных показателей Индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан.
21. При расчете тарифа (цены, ставки сбора) включаются затраты, связанные с:
1) нормативными потерями;
2) сверхнормативными потерями в размере до 5% от объема (ежегодного) оказываемых услуг, при условии наличия динамики их снижения в течение действия тарифа (цены, ставки сбора).
Уровень сверхнормативных потерь, включаемых в тариф (цену, ставку сбора) определяется уполномоченным органом.
22. Средства, направляемые субъектом на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств, учитываются при расчете тарифа (цены, ставки сбора) при наличии подтверждения компетентного органа и результатов технической экспертизы о необходимости проведения этих объемов работ в течение трех лет. Компетентный орган определяет необходимость проведения этих работ (по каждому объекту) и их объемы. Субъект должен подтвердить объемы данных работ сводным сметным расчетом, объектными, локальными и ресурсными сметами.
23. В тарифы (цены, ставку сбора) включаются амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов, рассчитанные по прямолинейному (равномерному) методу. Применение иных методов начисления амортизации возможно по согласованию с уполномоченным органом. Амортизация направляется на проведение капитальных ремонтных работ, приводящих к увеличению стоимости основных средств, и реализацию инвестиционной программы (проекта).
24. При определении расходов на оплату труда персонала Субъекта в расчет принимается нормативная численность, утвержденная в установленном законодательством порядке.
Расходы на оплату труда производственного персонала, включаемые в тариф (цену, ставку сбора) определяются исходя из утвержденной нормативной численности персонала Субъекта и среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах с учетом прогнозируемого изменения индекса потребительских цен, предусмотренного Индикативным планом социально-экономического развития Республики Казахстан на среднесрочный период.
Расходы на оплату труда административного персонала, за исключением государственных предприятий, включаемых в тарифы (цены, ставки сбора) по должностным окладам руководителей, их заместителей, главных (старших) бухгалтеров Субъектов и других работников административного персонала Субъекта лимитируются исходя из соотношения между максимальным и минимальным уровнем заработной платы Субъекта, не превышающее 15 раз.
Данное соотношение является отношением размеров средней заработной платы наиболее высокооплачиваемых работников (например, руководителя) и наименее оплачиваемых работников (например, рабочий имеющий 1 тарифный разряд).
Расходы на оплату труда, размеры должностных окладов руководителей, их заместителей, главных (старших) бухгалтеров государственных предприятий, оказывающих услуги в сфере естественной монополии, а также система их премирования и иного вознаграждения определяются органами государственного управления в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

25. Әкiмшiлiк мақсаттағы шығындар Қазақстан Республикасы әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарының негiзгi көрсеткiштерiндегi өзгерiстердi ескере отырып, Ерекше тәртiпте көзделген шектеулерге сәйкес тарифте (бағада, алым ставкасында) ескерiледi.
26. Инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) iске асыруға арналған кредиттер үшiн төленетiн сыйақы шығыстары тарифке (бағаға, алым ставкасына) қосылады. Инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) iске асыру кезiндегi алынған кредиттер бойынша төленетiн сыйақылар (кредиттер, комиссиялық төлемдерiне арналған проценттер) мөлшерiнiң өзгеруiне тек төмендету жағына қарай жол берiледi.
Шетел валютасымен алынған кредиттер үшiн сыйақы Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарының негiзгi көрсеткiштерiнiң негiзiнде теңгенiң шетел валютасына болжамды өзгеруiн ескере отырып, тарифке (бағаға, алым ставкасына) қосылады.
27. Тарифке (бағаға, алым ставкасына) заңда белгiленген тәртiппен мiндеттi сақтандыру түрлерiне жұмсалған шығындар қосылады.
28. Өкiлдiк шығыстар, әкiмшiлiк персоналының iссапарлық шығыстары, байланыстың қымбат түрлерiне, мерзiмдi басылымға, қызмет көлiгiн ұстауға, ақпараттық, консультациялық және маркетингiлiк қызметтерге арналған шығыстар Қазақстан Республикасының орта мерзiмдi кезеңге арналған индикативтi даму жоспарының тұтыну бағасы индексiнiң болжамды өзгеруiн ескере отырып, қаржылай сараптама өткiзудiң нәтижелерi бойынша шығынның нақты құрамы тарифке (бағаға, алым ставкасына) қосылады.
29. Тарифтердi орта мерзiмдi кезеңге қалыптастырған кезде Ерекше тәртiп талаптарына сәйкес шығыстар есептелмейдi, осы Нұсқаулықтың 21-тармағында көзделген нормадан аса ысырапты шығарып тастағанда.
30. Субъект ұсынылған қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) сұраным дамуының орта мерзiмдi перспективасын бағалау тарифiн (бағаны, алым ставкасын) есептеудiң негiздемесiнде ұсынады.
31. Субъектiнiң қызметiне (тауарға, жұмысқа) тариф (баға, алым ставкасын) есептеу уәкiлеттi орган бекiткен тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) есептеудiң қолданыстағы әдiстемелерiне сәйкес жүргiзiледi.
32. Тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) есептеудi Субъектi көрсетiлетiн қызметтер мен қызметтiң реттелетiн түрлерi бойынша шығындардың көлемдерiн бөлек есептеу шарттарына сүйене отырып жүзеге асырады.
33. Пайданың тарифтi (бағаны, алым ставкасын) есептеген кезде ескерiлетiн ұйғарынды деңгейi заңда белгiлеген тәртiппен есептеледi.
6. Тарифтердi (баға, алым ставкаларын) белгiленген табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiне бақылау жасау

25. Расходы административного назначения учитываются в тарифе (цене, ставке сбора) в соответствии с ограничениями, предусмотренными Особым порядком с учетом изменения основных показателей Индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан.
26. В тариф (цену, ставку сбора) включаются затраты на выплату вознаграждений за кредиты для реализации инвестиционной программы (проекта). Изменение размера вознаграждений (проценты за кредиты, комиссионные выплаты) по полученным кредитам в период реализации инвестиционной программы (проекта) допускается только в сторону снижения.
Вознаграждения за кредиты, полученные в иностранной валюте включаются в тариф (цену, ставку сбора) с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей Индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан.
27. В тариф (цену, ставку сбора) включаются затраты на обязательные виды страхования в установленном законодательством порядке.
28. Представительские расходы, командировочные расходы административного персонала, расходы на дорогостоящие виды связи, периодическую печать, содержание служебного автотранспорта, информационные, консультационные и маркетинговые услуги включаются в тариф (цену, ставку сбора) по результатам проведенной финансовой экспертизы фактического состава затрат с учетом прогнозируемого изменения индекса потребительских цен Индикативного плана развития Республики Казахстан на среднесрочный период.
29. При формировании тарифа (цены, ставки сбора) на среднесрочный период не учитываются расходы в соответствии с требованиями Особого порядка, за исключением сверхнормативных потерь предусмотренных в пункте 21 настоящей Инструкции.
30. Субъект представляет в обоснование расчета тарифа (цены, ставки сбора) оценку среднесрочной перспективы развития спроса на предоставляемые услуги (товары, работы).
31. Расчет тарифа (цены, ставки сбора) на услуги (товары, работы) Субъекта производится в соответствии с действующими методиками расчета тарифов (цен, ставок сбора), утвержденными уполномоченным органом.
32. Расчет тарифов (цен, ставок сбора) осуществляется Субъектом исходя из условий раздельного учета объемов оказываемых услуг и затрат по регулируемым видам деятельности.
33. Допустимый уровень прибыли, учитываемый при расчете тарифа
(цены, ставки сбора) рассчитывается в установленном законодательством порядке.
6. Контроль за деятельностью субъектов естественной
монополии, для которых установлены тарифы
(цены, ставки сбора)

34. Тарифтiк сметаның орындалуын, оның iшiнде Субъектiнiң инвестициялық бағдарламаның (жобаның) iске асыруын бақылауды уәкiлеттi орган құзыреттi органмен бiрлесiп жүзеге асырады. Тарифтiк сметаның орындалуын, оның iшiнде Субъектiнiң инвестициялық бағдарламаның (жобаның) iске асыруын бақылауды жүзеге асыру кезiнде уәкiлеттi орган тарифтiк бақылау кезеңiнде қажет болған жағдайда тәуелсiз сарапшыны тартады.
Уәкiлеттi орган тартқан уәкiлеттi органның мамандары мен тәуелсiз сарапшылардың Субъектiнiң инвестициялық бағдарламасы (жобасы) бойынша техникалық, бухгалтерлiк және өзге құжаттамаларға, коммерциялық және өзге заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын мәлiметтердi жария етпестен, кiруге құқығы бар.
35. Орта мерзiмдi кезеңге арналған тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) қолданылу кезеңiнде уәкiлеттi орган:
1) осы Нұсқаулықтың 42-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайлардан қоспағанда, негiзгi құралдарды қайта есептеуге келiспейдi;
2) көзделмеген тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) есептеген кезде займдар мен кредиттердi тартуға келiспейдi.
36. Субъект тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) қолданылу кезеңi iшiнде тариф сметасы шегiндегi қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) көрсету кезiнде шығындарды жүзеге асырады.
37. Субъект тарифтiк бақылау кезеңiнде уәкiлеттi органға:
1) есеп беретiн кезеңнен кейiнгi айдың 25-не дейiн нақты шығыстар мен табыстардың жарты жылдық есебiн, көрсетiлетiн қызметтiң көлемiн;
2) есеп беретiн кезеңнен кейiнгi айдың 25-не дейiн инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалуы туралы жарты жылдық есептi;
3) ағымдағы жылдың 31-наурызына дейiн өткен жылға бекiтiлген тариф сметасының орындалуы туралы жылдық есептi;
4) тоқсан сайын есеп беретiн кезеңнен кейiн айдың 25-не дейін, алынған займдарға қызмет етуге арналған қаражаттарды шоғырландыру мақсатында ашылған жинақтаушы банк шоттары жөнiндегi ақпаратты, жинақталған қаражаттарды қайта қаржыландыру шартын, қарыздар бойынша болған мiндеттемелердiң нақты төлемдерiн ұсынады.
Ақпарат осы Нұсқаулықтың 3-6-қосымшаларына сәйкес қол жеткiзiлген нақты көрсеткiштердi құжаттамалық растаулармен және олар келiсiлген нұсқадан ауытқыған жағдайда себептерiн түсiндiре отырып, ұсынылады.
38. Тарифтiк бақылау кезеңiнде Субъект шығындарды бекiтiлген тариф сметасының шегiнде азайту жағына, оның iшiнде мыналардың:
1) еңбекке ақы төлеу қорын азайту;
2) шикiзат және материалдар шығыс нормаларын, нормативтiк және нормативтен артық ысырапты азайту және басқа;
3) әкiмшiлiк және шығыстардың басқа түрлерiн азайту есебiнен қысқартуға құқылы.

34. Контроль за исполнением тарифной сметы, в том числе за реализацией Субъектом инвестиционной программы (проекта) осуществляет уполномоченный орган совместно с компетентным органом. При осуществлении контроля за исполнением тарифной сметы, в том числе за реализацией Субъектом инвестиционной программы (проекта) в период тарифного контроля уполномоченный орган при необходимости привлекает независимого эксперта.
Специалисты уполномоченного органа и независимые эксперты, привлекаемые уполномоченным органом, имеют право допуска к технической, бухгалтерской и иной документации по инвестиционной программе (проекту) Субъекта, не разглашая сведения составляющие коммерческую и иную охраняемую законом тайну.
35. В период действия тарифа (цены, ставки сбора) на среднесрочный период уполномоченный орган:
1) не согласовывает переоценку основных средств, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 42 настоящей Инструкции;
2) не согласовывает привлечение займов и кредитов, не предусмотренных при расчете тарифа (цены, ставки сбора).
36. Субъект в течение действия тарифа (цены, ставки сбора) осуществляет затраты при оказании услуг (товаров, работ) в пределах тарифной сметы.
37. Субъект в период тарифного контроля представляет в уполномоченный орган:
1) до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, полугодовую информацию о произведенных фактических расходах и доходах, объемах оказываемых услуг;
2) до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом полугодовую информацию о ходе реализации инвестиционной программы (проекта);
3) до 31 марта текущего года годовую информацию о реализации утвержденной тарифной сметы предыдущего года;
4) ежеквартально до 25 числа, следующего за отчетным периодом, информацию по накопительным банковским счетам, открытым с целью аккумулирования средств, предназначенных для обслуживания полученных займов, условия рефинансирования накопленных средств, фактическую выплату наступивших обязательств по займам.
Информация предоставляется в соответствии с Приложениями 3-6 к настоящей Инструкции с документальными подтверждениями достигнутых фактических показателей и разъяснениями причин в случае их отклонений от согласованного варианта.
38. В период тарифного контроля Субъект вправе сократить затраты в сторону снижения в пределах утвержденной тарифной сметы, в том числе за счет:
1) снижения фонда оплаты труда;
2) снижения норм расхода сырья и материалов, нормативных и сверхнормативных потерь и другое;
3) административных и других видов расходов.

39. Егер субъект бекiтiлген шығындар тарифiн (баға, алым ставкасы) азайтса уәкiлеттi орган бекiтiлген тариф (баға, алым ставкасы) деңгейiн азайтады. Шығындарды азайтудан алынған қаржыларды Субъект өз еркiмен пайдалануға құқылы. Сонымен бiрге Субъект:
салалық стандарттардың талаптарына сәйкес көрсететiн қызмет көлемiнiң бөлшегiне қарай болжам тариф сметасын, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындауға, күрделi, ағымдағы және басқа жөндеу жұмыстарын, пайдалану шығындарын орындайды;
тарифтi есептеген кездегi қаралған тариф кiрiсiн қамтамасыз етедi;
алынған займдарға қызмет eтуге арналған қаражаттарды шоғырландыру мақсатында жоспар-кестеге сәйкес инвестициялық бағдарламаны (жобаны) iске асырудан бастап резервтiк шот құрады.
7. Жойқын күштер жағдайы туындаған кезде тарифтiң
(бағаның, алым ставкасының) өзгеруi
40. Уәкiлеттi орган тарифте (бағада, алым ставкасында) көзделген табыстарды толық көлемiнде алмауға әкеп соқтырған жойқын күштер жағдайы туындаған кезде өз бетiнше немесе субъектiнiң бастамасы бойынша тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) деңгейiне өзгерту жүргiзедi.
41. Уәкiлеттi орган тарапынан жойқын күштiң болғандығы, субъектiнiң қаржылай жағдайы оған байланысты емес себептермен едәуiр өзгерiстерге ұшыраса және инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалуына қатер туса есепке алынады.
42. Жойқын күш жағдайына едәуiр өзгерiс жатқызылады:
1) валюта курсының нақты және болжамалы деңгейiнiң тариф (бағалар, алым ставкалары) бекiтiлген кездегiмен айырмашылығы;
2) инфляция деңгейi;
3) белгiленген тарифте (бағада, алым ставкасында) көзделгенге қарағанда көрсетiлетiн қызметтердiң нақты көлемi;
4) Қазақстан Республикасының заңдарының өзгеруiне байланысты нақты және болжам деңгейiнiң арасындағы шығын.
43. Жойқын күш жағдайының орын алғандығын анықтаған кезде тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) қалған барлық қолданылу кезеңi iшiнде жойқын күштiң әрбiр жағдайының жалпы әсерi ескерiлетiн болады.
8. Осы Нұсқаулықты бұзғаны үшiн жауапкершілік
44. Осы Нұсқаулықты бұзуға жол берген Субъект Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
45. Уәкiлеттi орган Субъектi ұсынған есептердi талдаудың нәтижелерi бойынша және уәкiлеттi орган Субъектiнiң қызметiне жүргiзiлген тексеру жөнiнде тарифтi (бағаны, алым ставкасын), егер де:
көрсететiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдерiнiң бөлiгiнде болжамды тарифтiк смета орындалмаған жағдайда, инвестициялық бағдарлама (жоба), жөндеу-қалпына келтiру, күрделi, ағымдағы және басқа жөндеу жұмыстарының түрлерiн және тариф есептеген кезде қаралған нормативтен артық ысырап деңгейiнiң динамикасы болмаған кезiнде iске асырылған;
тарифтi (бағаны, алым ставкасын) есептеген кезде көзделген, тарифтiк табыстың толық көлемiнде алынбауы;
резервтiк шот құрмау және (немесе) оны уәкілеттi орган бекiткен резервтiк шотты толықтырудың жоспар-кестеге сәйкес толықтырмау жағдайында өзгертедi.
Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы заңдарында көзделген тәртiппен белгiленген тарифте (бағада, алым ставкасында) көзделген табыстарды толық көлемiнде алмауға әкеп соқтырған жойқын күштер жағдайы туындаған кезде өз бетінше немесе субъектінің бастамасы бойынша тарифтің (бағаның, алым ставкасының) деңгейіне өзгерту жүргізеді.

39. Уполномоченный орган не снижает уровень утвержденного тарифа (цены, ставки сбора), если Субъект снизил затратную часть утвержденного тарифа (цены, ставки сбора). Средствами, полученными от сокращения затрат, Субъект распоряжается самостоятельно. При этом, Субъект:
исполняет тарифную смету в части объемов оказываемых услуг (товаров, работ), реализации инвестиционной программы (проекта), капитальных, текущих и других видов ремонтных работ, эксплуатационных затрат в соответствии с требованиями отраслевых стандартов;
обеспечивает получение предусмотренного при расчете тарифа (цены, ставки сбора) тарифного дохода;
создает резервный счет с начала реализации инвестиционной программы (проекта) в соответствии с планом-графиком с целью аккумулирования средств, предназначенных для обслуживания полученных займов, в том числе их возврата.
7. Изменение тарифа (цены, ставки сбора)
при возникновении обстоятельств непреодолимой силы
40. Уполномоченный орган самостоятельно либо по инициативе Субъекта проводит изменение уровня тарифа (цены, ставки сбора) в случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, повлекших за собой недополучение в полном объеме доходов, предусмотренных в установленном тарифе (цене, ставке сбора).
41. Обстоятельства непреодолимой силы будут рассматриваться уполномоченным органом как случившиеся, если финансовое состояние Субъекта подверглось значительному воздействию по независящим от него причинам и ставится под угрозу выполнение инвестиционной программы (проекта).
42. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся значительное изменение:
1) между фактическим и прогнозируемым уровнем валютного курса и курса, предусмотренного при установлении тарифа (цены, ставки сбора);
2) уровня инфляции;
3) фактических объемов оказываемых услуг против предусмотренных в установленном тарифе (цене, ставке сбора);
4) между фактическим и прогнозируемым уровнем затрат, связанных с изменением законодательства Республики Казахстан.
43. При установлении имело ли место обстоятельство непреодолимой силы будет учитываться кумулятивное воздействие каждого обстоятельства непреодолимой силы в течение всего оставшегося периода действия тарифа (цены, ставки сбора).
8. Ответственность за нарушение настоящей Инструкции
44. Субъект, допустивший нарушение настоящей Инструкции, привлекается к ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
45. Уполномоченный орган изменяет тариф (цену, ставку сбора) по результатам анализа представляемых Субъектом отчетов и проведенной уполномоченным органом проверки Субъекта, в случае:
неисполнения прогнозной тарифной сметы в части объемов оказываемых услуг (товаров, работ), реализации инвестиционной программы (проекта), ремонтно-восстановительных, капитальных, текущих и других видов ремонтных работ и при отсутствии динамики снижения предусмотренных при расчете тарифа уровня сверхнормативных потерь;
не получения в полном объеме тарифного дохода, предусмотренного при расчете тарифа (цены, ставки сбора);
не создания резервного счета и (или) не пополнение его в соответствии с утвержденным уполномоченным органом планом-графиком пополнения резервного счета.
Уполномоченный орган самостоятельно либо по инициативе Субъекта проводит изменение уровня тарифа (цены, ставки сбора) в случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы повлекших за собой не получение в полном объеме доходов, предусмотренных в установленном тарифе (цене, ставке сбора) в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

пайда (АРБ ПҚ *  1,3)
____________________________________________________________________
Іске қосылған активтердің
реттелетін базасы (АРБ)
____________________________________________________________________
АРБ-на пайда ставкасы
____________________________________________________________________
Тарифтік табыс
____________________________________________________________________
Одан әрі тұтынушыларға беру
үшін сатымдық өнімнің көлемі
- барлығы
____________________________________________________________________
млн. теңгемен
____________________________________________________________________
нақты көрсеткіштерде
____________________________________________________________________
Құзыретті орган бекіткен
норматив бойынша өзінің
мұқтажына пайдаланылатын
өндірілген өнімнің
(тауарлардың, қызметтердің)
көлемі - барлығы
____________________________________________________________________
млн. теңгемен
____________________________________________________________________
нақты көрсеткіштерде
____________________________________________________________________
Құзыретті орган бекіткен
норматив бойынша тауарлар
ысырабының көлемі - барлығы
____________________________________________________________________
млн. теңгемен
____________________________________________________________________
нақты көрсеткіштерде
____________________________________________________________________
Тариф
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_____________________________________
Нақты
_____________________________________
|
|
_____________________________________
1 жарты|2 жарты|Жыл|1 жарты|2 жарты|ж
жылдық |жылдық |   | жылдық| жылдық|ы
|       |   |       |       |л
______________________________________
Табиғи монополия субъектiлерiнiң
қызметтерiне (тауарларға,
жұмыстарға) орта мерзiмдi
кезеңге арналған тарифтердi
(бағаларды, алым ставкаларын)
бекiту және енгiзу жөнiндегi
Нұсқаулыққа 6-қосымша
___________________________________________________________________
N| Көрсеткіштердің | Өлшем |  1   |  2   |  3   |  4   |     |
|      атауы      | бірл. |тоқсан|тоқсан|тоқсан|тоқсан|...  |
|                 |       |      |      |      |      |     |
___________________________________________________________________
Төлем бойынша     мың $ *
міндеттер         _______________________________________________
млн.
теңге*
___________________________________________________________________
кредиттер үшін    мың $
пайыздар          _______________________________________________
млн.
теңге
___________________________________________________________________
комиссиондық      мың $
төлем, сыйақылар  _______________________________________________
және т.б.         млн.
теңге
___________________________________________________________________
зайымның негізгі  мың $
сомасы            _______________________________________________
млн.
теңге
___________________________________________________________________
Резервтік қорға   мың $
жіберілді         _______________________________________________
млн.
теңге
___________________________________________________________________
Есептік кезең     мың $
аяғында резервтік _______________________________________________
қорда қаражаттар. млн.
дың нақты болуы   теңге
___________________________________________________________________
Жинақталған       мың $
қаражатқа         _______________________________________________
сыйақы есептеу    млн.
сомалары          теңге
___________________________________________________________________
*  Егер займдар ұлттық валютада болған жағдайда, онда тек теңгемен төлемдер бойынша ақпарат жіберіледі. Егер, займдар шетел валютасымен алынған жағдайда, онда ақпарат екі өлшемде: шетел валютасымен, алынған займдар бойынша міндеттерін төлемнің нақты бағамы бойынша ұлттық валютада беріледі.
**  АҚШ долларына теңгенің бағамын көрсету.

тарифа (РБА*СП*1.3)
Регулируемая база
задействованных активов
(РБА)
Ставка прибыли на РБА
Тарифный доход
Объем покупной
продукции для дальнейшей
передачи потребителям -
всего
в млн. тенге
в натуральных показателях
Объем произведенной
продукции (товаров, услуг),
используемых на собственные
нужды по нормативу,
утвержденному компетентным
органом - всего
в млн. тенге
в натуральных показателях
Объем потерь товаров
по нормативу, утвержденному
компетентным органом - всего
млн. тенге
в натуральных показателях
Тариф
____________________________________________________________________
продолжение таблицы
_______________________________
Факт                |
-------------------------------|
Объем услуг    |Объем услуг    |
регулируемого  |нерегулируемых |
вида           |видов          |
деятельности   |деятельности   |
-------------------------------|
1 по-|2 по-|Год|1 по-|2 по-|Год|
луго-|луго-|   |луго-|луго-|   |
дие  |дие  |   |дие  |дие  |   |
-------------------------------|
-------------------------------|
____________________________________________________________________
Приложение 6
к Инструкции по утверждению
и введению тарифов
(цен, ставок сбора)
на среднесрочный период
на услуги (товары, работы)
субъектов естественной монополии
____________________________________________________________________
N |    Наименование     |  ед.    |  1  |   2 |   3 |   4 |   |
п/п|    показателей      |  изм.   |квар-|квар-|квар-|квар-|...|
|                     |         |тал  |тал  |тал  |тал  |   |
--------------------------------------------------------------------
Обязательства         тыс. $*
по выплате:           млн.тенге*
процентов за кредиты  тыс. $
млн.тенге
комиссионных выплат,  тыс. $
премий и т.д.         млн.тенге
основной суммы займа  тыс. $
млн.тенге
Направлено            тыс. $
в резервный фонд      млн.тенге
Фактическое наличие   тыс. $
средств в резервном   млн.тенге
фонде на конец
отчетного периода
Суммы начисления      тыс. $
вознаграждения на     млн.тенге
накопленные средства
____________________________________________________________________
* В случае, если займы в национальной валюте, то направляется только информация по выплатам в тенге. В случае, если займы взяты в иностранной валюте, то информация представляется в двух измерениях: иностранной валюте, в национальной валюте по фактическому курсу оплаты обязательств по полученным займам.
** Указывать курс тенге к доллару США.