Міндетті, ерікті және ерікті кәсіби зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 138 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 4 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2345. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 27 ақпандағы N 36 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 27 ақпандағы N 36 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Ескерту: Бұйрықтың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен .
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді :
1. Мыналар бекітілсін:
1) Міндетті жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі шарты (1-қосымша);
2) Ерікті жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарты (2-қосымша);
3) Ерікті кәсіби жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарты (3-қосымша).
Ескерту: 1-тармақтағы "зейнетақы" деген сөздер алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен .
2. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, жинақтаушы зейнетақы қорларына, зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға және кастодиан банктерге жіберсін.
3. Осы қаулы күшіне енгізілген күннен бастап осы қаулының 4-қосымшасында көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
5. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2003 жылғы 21 сәуірдегі
N 138 қаулысына
1-қосымша
Ескерту: Жоғарғы оң бұрышындағы "Міндетті, ерікті және ерікті кәсіби зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі шарттарды бекіту туралы" деген сөздер алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 13 маусымдағы N 173 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) .
Міндетті зейнетақы жарналарының есебінен
зейнетақымен қамсыздандыру туралы
Үлгі шарты
Ескерту: Қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен , 2005 жылғы 26 қарашадағы N 416 , 2007.05.28. N 155 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулыларымен.
_______________ қаласы              "____" ____________ 200___жыл
Жинақтаушы зейнетақы қоры
_________________________________________________________________
(Жарғыға сәйкес толық және қысқартылған атауы, нақты мекен-жайы)
бұдан әрі "Қор" деп аталады, Жарғы (немесе сенімхат) және зейнетақы
жарналарын тарту жөніндегі қызметті жүзеге асыруға және _____ жылғы
"____" ______ N___ зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға лицензия
негізінде іс-әрекет жасайтын
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы, аты (әкесінің аты болғанда), туған күні,
мекен-жайы)
арқылы бір жағынан және __________________________________________
__________________________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы, аты (әкесінің аты болғанда)
__________________________________________________________________
туған күні, тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжат
(сериясы, номері)
"_____"___________жылы____________________________________ берген,
(кім және қашан)
әлеуметтік жеке код N_____, немесе жеке сәйкестендіру нөмірі бар болса, ____________________________________________, бұдан әрі "Салымшы/Алушы" деп аталады, екінші жағынан, мына төмендегілер жөнінде міндетті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты (бұдан әрі - Шарт) жасады:

Об утверждении типовых договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных, добровольных и добровольных профессиональных пенсионных взносов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 138. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2003 года N 2345. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 февраля 2009 года N 36.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 27.02.2009 N 36 (порядок введения в действие см. п.2 ).
Сноска. Название с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 .
В соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и Гражданским кодексом Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить:
1) Типовой договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов (приложение 1);
2) Типовой договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов (приложение 2);
3) Типовой договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов (приложение 3). <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 .
2. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих управление пенсионными активами, и банков-кастодианов.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты, указанные в приложении 4 настоящего постановления.
4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2003 года N 138
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12.04.2004 N 113 ; от 28.05.2005 N 166 (вводится в действие с 01.01.2006); от 26.11.2005 N 416 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); 25.03.2006 N 70 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 28.05.2007 N 155 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 29.10.2008 N 169 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Типовой договор
о пенсионном обеспечении за счет
обязательных пенсионных взносов
г. ______________                           "____"_________200__г.
Накопительный пенсионный фонд
__________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование в соответствии с Уставом,
фактическое место нахождения)
именуемый в дальнейшем "Фонд" в лице______________________________
(должность, фамилия, имя
__________________________________________________________________
(при наличии - отчество)
действующего на основании Устава (или доверенности) и лицензии на
осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и
осуществлению пенсионных выплат N_______ от "____" ____________ г.,
с одной стороны, и _______________________________________________
(фамилия, имя (при наличии - отчество),
__________________________________________________________________
дата рождения, место жительства, документ, удостоверяющий личность
(серия, номер),
выданный _____________________"____"___________________г., имеющий
(кем и когда)
социальный индивидуальный код N____________, или при наличии -
индивидуальный идентификационный номер,___________________________,
именуемый в дальнейшем "Вкладчик/Получатель", с другой стороны,
заключили договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных
пенсионных взносов (далее - Договор) о нижеследующем:

1. Шарттың мәні
1. Осы Шартқа сәйкес Салымшы/Алушы міндетті зейнетақы жарнасын уақтылы енгізуге міндеттенеді, ал Қор оларды қабылдауға, жинақталған зейнетақы қаражатының сақталуын қамтамасыз етуге және Қазақстан Республикасының заңдарына және Шарт талаптарына сәйкес жинақталған инвестициялық кірісті ескере отырып зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға міндеттенеді.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. Қор:
1) міндетті зейнетақы жарналарын қабылдауға;
2) Салымшыға/Алушыға жеке зейнетақы шот N ________________ ашуға;
3) Салымшының/Алушының жинақталған зейнетақы қаражатын қалыптастыруға және зейнетақы активтерін тек қана уәкілетті кастодиан банкте сақтауға;
4) Салымшының/Алушының жинақталған зейнетақы қаражатының және оның жүргізген төлемдерінің жеке есебін жүзеге асыруға;
5) Салымшының/Алушының жинақталған зейнетақы қаражатына инвестициялық кіріс есептеуге;
6) Салымшының/Алушының жинақталған зейнетақы қаражатының сақталуын қамтамасыз етуге;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жинақталған зейнетақы қаражатының жоғалуын өтеуге;
8) Салымшыға/Алушыға жылына кемінде бір рет, сондай-ақ кез келген сұратылған күнге ақы алмастан оның сұратуы бойынша жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйі туралы ақпаратты ұсынуға және Салымшымен/Алушымен келісім бойынша оның жинақталған зейнетақы қаражаты туралы ақпаратқа кірудің электрондық және өзге тәсілдерін қамтамасыз етуге;
9) алынып тасталды ;
10) Шарт жасау кезінде Салымшыға/Алушыға зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар, кастодиан банк туралы Қазақстан Республикасының заңдарында анықталатын көлемде мәліметтерді ұсынуға;
11) Салымшыға/Алушыға Салымшының/Алушының мүдделерін қозғайтын барлық өзгерістер туралы, оның ішінде зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың және кастодиан банктің ауысуы туралы мәліметтерді(Қор офисінде орналастыру арқылы) ұсынуға;
11-1) Салымшының/Алушының өтініші бойынша бағалы қағаздардың атауы мен санын, сондай-ақ Қордың зейнетақы активтерінің жалпы сомасына аталған бағалы қағаздарға салынған инвестициялардың пайыздық ара қатынасын көрсете отырып, Қордың инвестициялық портфелінің құрылымы туралы ақпаратты ұсынуға;
12) уәкілетті органның қайта ұйымдастырылуға рұқсатын алған күннен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде және таратуға рұқсат алған күннен бастап - он күнтізбелік күн ішінде Салымшыны/Алушыны алдағы уақытта қайта ұйымдастырылатыны және таратылатыны туралы екі баспа басылымында мемлекеттік және орыс тілдерінде хабарландыру жариялау арқылы хабардар етуге;

1. Предмет Договора
1. В соответствии с настоящим Договором Вкладчик/Получатель обязуется своевременно вносить обязательные пенсионные взносы, а Фонд обязуется их принять, обеспечивать сохранность пенсионных накоплений и осуществлять пенсионные выплаты с учетом накопленного инвестиционного дохода в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями Договора.
2. Права и обязанности сторон
2. Фонд обязан:
1) принимать обязательные пенсионные взносы;
2) открыть Вкладчику/Получателю индивидуальный пенсионный счет N________________________;
3) формировать и хранить пенсионные накопления Вкладчика/Получателя исключительно в уполномоченном банке-кастодиане;
4) осуществлять индивидуальный учет пенсионных накоплений Вкладчика/Получателя и произведенных ему выплат;
5) начислять инвестиционный доход на пенсионные накопления Вкладчика/Получателя;
6) обеспечивать сохранность пенсионных накоплений Вкладчика/Получателя;
7) возмещать потерю пенсионных накоплений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) предоставлять Вкладчику/Получателю информацию о состоянии его пенсионных накоплений не реже одного раза в год, а также по его запросу на любую запрашиваемую дату без взимания платы и обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях по соглашению с Вкладчиком/Получателем;
9) (исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 416 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
10) при заключении Договора представить Вкладчику/Получателю сведения об организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, банке-кастодиане в объеме, определяемом законодательством Республики Казахстан;
11) предоставлять Вкладчику/Получателю информацию обо всех изменениях, затрагивающих интересы Вкладчика/Получателя, в том числе о значении показателя номинальной доходности Фонда за истекший год, о смене организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами и банке-кастодиане;
11-1) предоставлять по заявлению Вкладчика/Получателя информацию о структуре инвестиционного портфеля Фонда с указанием наименования и количества ценных бумаг, а также процентного соотношения размера инвестиций в данные ценные бумаги к общей сумме пенсионных активов Фонда;
12) проинформировать Вкладчика/Получателя о предстоящей реорганизации или ликвидации путем публикации объявления в двух печатных изданиях на государственном и русском языках, в течение пятнадцати календарных дней со дня получения разрешения уполномоченного органа на реорганизацию и в течение десяти календарных дней - на ликвидацию;

13) Салымшының/Алушының жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйі туралы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуге;
14) Салымшының/Алушының өтініші бойынша жинақталған зейнетақы қаражатының барлық сомасын соңғы күнгі есептелген инвестициялық кірісімен басқа жинақтаушы зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына зейнетақы аннуитеті шарты бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен және мерзімде аударуға;
15) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайлар басталғанда Салымшыға/Алушыға зейнетақы төлемдерін жүргізуге;
16) Салымшы/Алушы қайтыс болған жағдайда оның жеке зейнетақы шотындағы барлық сомасын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен Салымшының/Алушының мұрагеріне (мұрагерлеріне) төлеуге;
16-1) Салымшының/Алушының деректемелері өзгерген жағдайда Салымшының/Алушының жазбаша хабарламасы негізінде автоматтандырылған ақпарат жүйесіне тиісті өзгерістер енгізуге;
17) Салымшы/Алушы Қазақстан Республикасының шегінен тысқа тұрақты тұруға көшіп кеткен жағдайда, жинақталған зейнетақы қаражатын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен және мерзімде төлеу жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға міндеттенеді.
Ескерту: 2-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.04.12 N 113 , 2005.11.26 N 416 , 2008.10.29 N 169 Қаулыларымен .
3. Қордың:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шекті шамадан аспайтын мөлшерде комиссиялық сыйақы алуға;
2) зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша оның жазбаша өтініші бойынша Салымшының/Алушының мүддесін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен сот органдарында білдіруге;
2-1) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында бағалы қағаздардың атауы мен санын, сондай-ақ Қордың зейнетақы активтерінің жалпы сомасына аталған бағалы қағаздарға салынған инвестициялардың пайыздық ара қатынасын көрсете отырып, Қордың инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерді жариялауға;
3) және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Салымшының/Алушының құқығын шектемейтін және нашарлатпайтын өзге де құқықтары бар.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 169 Қаулысымен .
4. Салымшы/Алушы:

13) обеспечивать конфиденциальность информации о состоянии пенсионных накоплений Вкладчика/Получателя;
14) по заявлению Вкладчика/Получателя всю сумму пенсионных накоплений на последнюю дату начисления инвестиционного дохода, перевести в другой накопительный пенсионный фонд или в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
15) производить пенсионные выплаты Вкладчику/Получателю, при наступлении случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
16) в случае смерти Вкладчика/Получателя всю сумму, находящуюся на его индивидуальном пенсионном счете, выплатить наследнику(ам) Вкладчика/Получателя в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
16-1) в случае изменения реквизитов Вкладчика/Получателя, внести соответствующие изменения в автоматизированную информационную систему на основании письменного уведомления Вкладчика/Получателя;
17) в случае выезда Вкладчика/Получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, осуществить операции по выплате пенсионных накоплений в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12.04.2004 N 113 ; от 25.03.2006 N 70 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 29.10.2008 N 169 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
3. Фонд имеет право:
1) получать комиссионные вознаграждения в размере, не превышающем предельной величины, устанавливаемой законодательством Республики Казахстан;
2) по вопросам, связанным с пенсионным обеспечением, представлять интересы Вкладчика/Получателя по его письменному обращению в судебных органах, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2-1) публиковать в средствах массовой информации Республики Казахстан сведения о структуре инвестиционного портфеля Фонда с указанием наименования и количества ценных бумаг, а также процентного соотношения размера инвестиций в данные ценные бумаги к общей сумме пенсионных активов Фонда;
3) и иные права, не ущемляющие и не ухудшающие права Вкладчика/Получателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 169 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4. Вкладчик/Получатель обязан:

1) Қазақстан Республикасының заңдарына және Шарт талаптарына сәйкес тек бір ғана Қорда жинақталған зейнетақы қаражаты болуына;
2) Шартқа қол қойған күннен бастап үш күнтізбелік күн ішінде Салымшы/Алушы өзінің міндетті зейнетақы жарнасын төлеу жөніндегі агентіне Шартқа қол қойылған күнді, әлеуметтік жеке кодының номерін және Қордың деректемелерін хабарлауға, сондай-ақ оған Шарттың көшірмесін беруге;
3) міндетті зейнетақы жарналарын Шартта және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен және мерзімде енгізуге;
4) растайтын құжаттарды ұсына отырып Қордың міндеттемелерін орындауына әсер ететін барлық өзгерістер туралы, сондай-ақ олар басталған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде Қорға хабарлауға.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен , 2005 жылғы 26 қарашадағы N 416 қаулысымен .
5. Салымшының/Алушының:
1) алынып тасталды ;
2) өзінің жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйі туралы ақпаратты алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жинақталған зейнетақы қаражатын бір жинақтаушы зейнетақы қорынан басқасына бір күнтізбелік жылда екі рет аударуға, сондай-ақ жинақталған зейнетақы қаражатын зейнетақы аннуитеті шарты болған жағдайда Қордан сақтандыру ұйымына аударуға;
4) төлемдерді жүзеге асыру сәтіне Шартта және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен Қордан зейнетақы төлемдерін алуға;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен өзінің жинақталған зейнетақы қаражатын мұраға қалдыруға;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жинақталған зейнетақы қаражатын алуға;
7) Қор қызметіне сот тәртібімен шағым жасауға құқығы бар.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен , 2005 жылғы 13 маусымдағы N 173 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) , 2005 жылғы 26 қарашадағы N 416 қаулысымен .
3. Зейнетақы жарналары мен төлемдерін енгізу
тәртібі мен шарттары
6. Салымшы/Алушы Шарт бойынша міндетті зейнетақы жарналарын бір мезгілде кіріс төлей отырып оларды міндетті зейнетақы жарналары жөніндегі агенттің ұстап қалуы арқылы, сондай-ақ Қордың Шартта көрсетілген банктік шотына аудару арқылы дербес енгізеді.

1) иметь пенсионные накопления только в одном Фонде в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями Договора;
2) (исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 70 (порядок введения в действие см. п.2 );
3) вносить обязательные пенсионные взносы в порядке и сроки, установленные Договором и законодательством Республики Казахстан;
4) сообщать Фонду обо всех изменениях, влияющих на выполнение обязательств Фондом, в течение десяти календарных дней со дня их наступления, с представлением подтверждающих документов.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 ; от 26 ноября 2005 года N 416 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его государственной регистрации).
5. Вкладчик/Получатель имеет право:
1) (исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 416 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
2) получать информацию о состоянии своих пенсионных накоплений;
3) перевести пенсионные накопления из одного накопительного пенсионного фонда в другой, но не чаще двух раз в календарном году, а также перевести пенсионные накопления из Фонда в страховую организацию при наличии договора пенсионного аннуитета, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) получать пенсионные выплаты из Фонда в порядке, установленном Договором и законодательством Республики Казахстан на момент осуществления выплат;
5) завещать свои пенсионные накопления в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) изымать пенсионные накопления в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
7) обжаловать в судебном порядке действия Фонда. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 ; от 28 мая 2005 года N 166 (вводится в действие с 1 января 2006 года); от 26 ноября 2005 года N 416 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
3. Порядок и условия внесения
пенсионных взносов и выплат
6. Обязательные пенсионные взносы по Договору вносятся Вкладчиком/Получателем одновременно с выплатой дохода путем их удержания агентом по уплате обязательных пенсионных взносов (далее - агент), а также самостоятельно, с перечислением на банковский счет Фонда, указанный в Договоре.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 70 (порядок введения в действие см. п.2 ).

7. Міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерін Қазақстан Республикасының заңдары белгілейді.
Ескерту: 7-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен .
8. Зейнетақы төлемдерін алу тәртібі Қазақстан Республикасының төлеу сәтіне қолданылып жүрген заңдарымен белгіленеді.
Ескерту: 8-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен .
4. Қордың Салымшыларды/Алушыларды хабардар
ету тәртібі
9. Салымшыға/Алушыға оның жинақтаған зейнетақы қаражаты туралы Қор беретін жыл сайынғы ақпаратқа ағымдағы жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жинақталған зейнетақы қаражатының сомасы кіреді, оның ішінде:
1) зейнетақы шарты жасалған күннен бастап және өткен жылы келіп түскен зейнетақы жарналарының және (немесе) аударымдарының айлар бойынша және олардың нақты келіп түскен күнін көрсете отырып бөліп көрсетілген сомасы;
2) зейнетақы шарты жасалған күннен бастап және өткен жылы есептелген инвестициялық кірістің айлар бойынша және олардың нақты келіп түскен күнін көрсете отырып бөліп көрсетілген сомасы;
3) Қордың комиссиялық сыйақы сомасы;
3-1) Қордың уәкілетті органы бекіткен комиссиялық сыйақының көлемі;
4) өткен жылы жүргізілген зейнетақы төлемдерінің және (немесе) аударымдарының ұсталған табыс салығының сомасы көрсетіліп, айлар бойынша бөліп көрсетілген сомасы.
Ескерту: 9-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен , 2005 жылғы 26 қарашадағы N 416 қаулысымен .
10. Салымшыны/Алушыны жыл сайын хабардар ету күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін екі ай ішінде меншікті қаражаты есебінен жүргізіледі.
10-1. Салымшының/Алушының өтініші бойынша жыл сайынғы міндетті хабардар ету төлем карточкасы арқылы, сондай-ақ байланыс құралдары (пошта, электрондық пошта және өзге байланыс құралдары) арқылы жүргізілуі мүмкін.
Ескерту: 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен .
5. Тараптардың міндеттемелерін орындамаған
жағдайдағы жауапкершіліктері
11. Шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тараптар Шартта және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауапкершілік көтереді.

7. Размер обязательных пенсионных взносов устанавливается законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 в новой редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 .
8. Порядок получения пенсионных выплат определяется действующим на момент выплаты законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 .
4. Порядок информирования Фондом Вкладчика/Получателя
9. Ежегодная обязательная информация о состоянии пенсионных накоплений, представляемая Фондом Вкладчику/Получателю, включает сумму пенсионных накоплений по состоянию на 1 января текущего года, в том числе:
1) сумму пенсионных взносов и (или) переводов, поступивших с даты заключения пенсионного договора и за истекший год с разбивкой по месяцам, и указанием даты их фактического поступления;
2) сумму начисленного инвестиционного дохода с даты заключения пенсионного договора и за истекший год с разбивкой по месяцам, и указанием даты их фактического поступления;
3) сумму комиссионного вознаграждения Фонда;
3-1) величину комиссионного вознаграждения, утвержденную уполномоченным органом Фонда;
4) сумму пенсионных выплат и (или) переводов, произведенных в истекшем году с разбивкой по месяцам с указанием суммы удержанного подоходного налога. <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 ; от 26 ноября 2005 года N 416 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
10. Ежегодное обязательное информирование Вкладчика/Получателя производится за счет собственных средств Фонда в течение двух месяцев по окончании календарного года.
10-1. По заявлению Вкладчика/Получателя ежегодное обязательное информирование может проводиться посредством платежной карточки, а также через средства связи (почта, электронная почта и иные средства связи).
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 10-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 .
5. Ответственность сторон в случаях невыполнения обязательств
11. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, принятых по Договору, стороны несут ответственность в порядке, установленном Договором и законодательством Республики Казахстан.

12. Салымшымен/Алушымен зейнетақымен қамсыздандыру туралы қолданыстағы шарт болмаған жағдайда, оның пайдасына түсетін зейнетақы жарналарын Қор Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімде агентке қайтарады.
Ескерту: 12-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 416 қаулысымен .
13. Қор жинақталған зейнетақы қаражатын аударуды және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруды Қор кінәсынан кешіктірген жағдайда, ол әрбір мерзімі өткен күн үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасының 1,5 есесі мөлшерінде Алушының пайдасына өсімпұл төлеуге міндетті. Өсімпұл төлеу Қорды нақты зейнетақы төлеуді (жинақталған зейнетақы қаражатын аударуды) жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
Ескерту: 13-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен .
14. Форс-мажор жағдайы деп танылған соғыс, табиғат апаты, жаппай ереуілдер, белгіленген тәртіппен жарияланған және тараптар шарт бойынша міндеттемелерін орындайтын жерде бар немесе пайда болуы мүмкін, оларды орындауға кедергі жасайтын және тараптардың еркінен тыс төтенше жағдайлар мен ахуалдар болған кезде Тараптар жауапкершіліктен босатылады.
15. Шартта реттелмеген жауапкершілік мәселелері Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес реттеледі.
6. Зейнетақы төлемдерін кесте бойынша
жүзеге асыру тәртібі
16. Салымшының/Алушының Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайлар басталған кезде кесте бойынша Қордан зейнетақы төлемдерін алуға құқығы бар.
17. Қордан кесте бойынша зейнетақы төлемдерін алу төлемдер түрінде жүзеге асырылады. Оның мөлшері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен анықталады. Зейнетақы төлемдерін кесте бойынша жүзеге асырудың кезеңділігі (ай сайын, тоқсан сайын, жыл сайын) Шартқа қосымша келісіммен белгіленеді.
Ескерту: 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен .
18. Қор Салымшыдан/Алушыдан тиісті құжаттарды алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша келісімді әзірлейді және Алушының қарауына ұсынады.

12. При отсутствии действующего договора о пенсионном обеспечении с Вкладчиком/Получателем, пенсионные взносы, поступающие в его пользу, возвращаются Фондом агенту в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 416 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 70 (порядок введения в действие см. п.2 ).
13. В случае задержки по вине Фонда переводов пенсионных накоплений и осуществлении пенсионных выплат, Фонд обязан уплатить пеню в пользу Вкладчика/Получателя в размере 1,5-кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан за каждый день просрочки. Уплата пени не освобождает Фонд от исполнения обязательств по осуществлению фактических пенсионных выплат (перевода пенсионных накоплений).
Сноска. В пункт 13 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 .
14. Стороны освобождаются от ответственности при наличии форс-мажорных обстоятельств, каковыми признаются войны, стихийные бедствия, чрезвычайные ситуации и положения, которые возникли или могут возникнуть в местах исполнения сторонами своих обязательств по Договору, препятствуют их исполнению и не зависят от воли сторон Договора.
15. Вопросы ответственности, не урегулированные Договором, регламентируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Порядок осуществления пенсионных выплат по графику
16. Вкладчик/Получатель имеет право на получение пенсионных выплат из Фонда по графику при наступлении случаев, установленных законодательством Республики Казахстан.
17. Пенсионные выплаты из Фонда по графику осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 17 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 ; в редакции - от 25 марта 2006 года N 70 (порядок введения в действие см. п.2 ).
18. (исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 70 (порядок введения в действие см. п.2 ).

7. Шартты өзгерту және бұзу тәртібі мен талаптары
19. Шарт тараптардың өзара келісуі бойынша жазбаша түрде, Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей айқындалмаған және енгізілген толықтыру Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтін ережелер бойынша ғана өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін.
20. Салымшы/Алушы Шартта және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген зейнетақы жарналарын енгізу тәртібін бұзған жағдайда, сондай-ақ Салымшы/Алушы зейнетақы жарналарын енгізуді тоқтатқан немесе тоқтата тұрған жағдайда Қор Шартқа өзгерістер енгізуді талап етуге құқылы.
21. Шарт тараптардың өзара келісуі бойынша, сондай-ақ заңды күшіне енген сот шешімі негізінде, тараптар қабылдаған міндеттемелерін орындамаған жағдайда мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
Шарт бір жақты тәртіппен жинақталған зейнетақы қаражатын бір жинақтаушы қорынан басқасына аударуға, Салымшының/Алушының Қазақстан Республикасынан тысқары тұрақты тұрғылықты жерге көшіп кетуіне байланысты Салымшының/Алушының өз бастамасы бойынша, сондай-ақ Салымшының/Алушының корпоративтік Қордың құрылтайшысы немесе акционері - ұйыммен жасаған еңбек келісімі бұзылған жағдайда корпоративтік Қордың бастамасы бойынша бұзылуы мүмкін.
Ескерту: 21-тармаққа толықтыру, өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен , 2004 жылғы 25 қазандағы N 306 қаулысымен .
8. Шарттың қолданылу мерзімі
22. Шарт оған қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
23. Шарт тараптар зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт бойынша міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
24. Шарттың күші Салымшыға/Алушыға, оның мұрагеріне (мұрагерлеріне) жинақталған зейнетақы қаражатының барлық сомасы төленгеннен кейін немесе Қор Салымшының/Алушының жинақталған зейнетақы қаражатын басқа жинақтаушы зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына аударған кезде жойылады.
9. Дауларды шешу тәртібі
25. Тараптардың шарт бойынша реттелмеген дауларын Қазақстан  Республикасының соттары олардың құзыретіне сәйкес, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдары негізінде қарайды.
26. Шарт мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде әрқайсысының заң күшi бiрдей екі дана етiп жасалады. Тараптардың әрқайсысында бір данадан, көшірмесі зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агентте болады.
Ескерту: 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен .
10. Тараптардың деректемелері және қолдары
Ескерту: 10-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен , 2007.05.28. N 155 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулыларымен.
ҚОР                          САЛЫМШЫ/АЛУШЫ
______________________________      ____________________________
Қордың атауы, бизнес-сәйкестендіру    Алушының фамилиясы, аты
нөмірі, банктік деректемелері,         (бар болса - әкесінің
аты)   ______________________________        ____________________________
Қордың (оның филиалының, өкілдігінің)    тұрғылықты жері, телефоны
______________________________
нақты тұрған жері, телефоны
______________________________      ____________________________
(Қор өкілінің қолы)              (Салымшының/Алушының қолы)
Зейнетақы ережесімен таныстым _____________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2003 жылғы 21 сәуірдегі
N 138 қаулысына
2-қосымша
Ескерту: Жоғарғы оң бұрышындағы "Міндетті, ерікті және ерікті кәсіби зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі шарттарды бекіту туралы" деген сөздер алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 13 маусымдағы N 173 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) .
Ерікті зейнетақы жарналарының есебінен
зейнетақымен қамсыздандыру туралы
Үлгі шарты
(жеке тұлға болып табылатын Салымшы үшін)
Ескерту: 2-қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен , 2007.05.28. N 155 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулыларымен.
_______________қаласы               "____" ____________ 200___жыл
Жинақтаушы зейнетақы қоры
_________________________________________________________________
(Жарғыға сәйкес толық және қысқартылған атауы, нақты мекен-жайы)
бұдан әрі "Қор" деп аталады, Жарғы (немесе сенімхат) және зейнетақы
жарналарын тарту жөніндегі қызметті жүзеге асыруға және _____ жылғы
"____" ______  N___ зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға берген
лицензия негізінде іс-әрекет жасайтын
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы, аты (әкесінің аты болғанда)
арқылы бір жағынан және жеке тұлға________________________________
жеке тұлға үшін - фамилиясы, аты
__________________________________________________________________
(әкесінің аты болғанда), туған күні, тұрғылықты жері,
__________________________________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат (сериясы, номері)
_________________________________________________________ берген,
(кім және қашан)
әлеуметтік жеке код N _____________________, немесе жеке сәйкестендіру нөмірі бар болса, бұдан әрі "Салымшы/Алушы"
деп аталады, екінші жағынан, мына төмендегілер жөнінде ерікті
зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы
шартты (бұдан әрі - Шарт) жасады:

7. Порядок и условия изменения и расторжения Договора
19. Договор может быть изменен и дополнен по взаимному согласию сторон, в письменном виде, только по тем положениям, которые прямо не определены законодательством Республики Казахстан и внесение которых не повлечет противоречий с законодательством Республики Казахстан.
20. (исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 70 (порядок введения в действие см. п.2 ).
21. Договор может быть расторгнут на основании вступившего в силу решения суда, а также в одностороннем порядке по инициативе Вкладчика/Получателя в случае отсутствия пенсионных накоплений и поступлений пенсионных взносов по настоящему Договору или по инициативе корпоративного Фонда в случае расторжения трудового соглашения Вкладчиком/Получателем с организацией-акционером корпоративного Фонда.
Сноска. В пункт 21 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 ; с изменениями - от 25 октября 2004 года N 306 ; в редакции - от 25 марта 2006 года  N 70 (порядок введения в действие см. п.2 ).
8. Срок действия Договора
22. Договор вступает в силу со дня его подписания.
23. Договор действует до полного выполнения сторонами своих обязательств по договору о пенсионном обеспечении.
24. Договор утрачивает силу после выплаты всей суммы пенсионных накоплений Вкладчику/Получателю, его наследнику(ам) или при переводе Фондом пенсионных накоплений Вкладчика/Получателя в другой накопительный пенсионный фонд либо в страховую организацию.
9. Порядок разрешения споров
25. Неурегулированные споры сторон по Договору рассматриваются судами Республики Казахстан, в соответствии с их компетенцией, на основании действующего законодательства Республики Казахстан.
26. Договор составляется в двух экземплярах, каждый из которых на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу. По одному экземпляру находится у каждой из сторон.
Сноска. В пункт 26 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 ; от 25 марта 2006 года N 70 (порядок введения в действие см. п.2 ).
10. Реквизиты и подписи сторон
Сноска. Глава с дополнениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 ; от 28 мая 2007 года N 155 (порядок введения в действие см. п.2 )
Фонд                         Вкладчик/Получатель
________________________________    _______________________________
(наименование Фонда, бизнес-        Фамилия, имя (при наличии -
________________________________     отчество) получателя,
идентификационный номер, банковские
________________________________    _______________________________
реквизиты, фактическое место           место жительства, телефон)
нахождение Фонда (его филиала,
________________________________
представительства), телефон
________________________________    _______________________________
(подпись представителя Фонда)      (подпись Вкладчика/Получателя)
С пенсионными правилами ознакомлен __________
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2003 года N 138
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12.04.2004 N 113 ; от 28.05.2005 N 166 (вводится в действие с 01.01.2006); от 26.11.2005 N 416 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); от 25.03.2006 N 70 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 28.05.2007 N 155 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 29.10.2008 N 169 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Типовой договор
о пенсионном обеспечении за счет
добровольных пенсионных взносов
(для Вкладчика, являющегося физическим лицом)
г. ______________                            "____"_________200__г.
Накопительный пенсионный фонд _____________________________________
___________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование в соответствии с Уставом,
фактическое место нахождения)
именуемый в дальнейшем "Фонд" в лице_______________________________
___________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя (при наличии - отчество),
действующего на основании Устава (или доверенности) и лицензии на
осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и
осуществлению пенсионных выплат N_______ от "____" ____________ г.,
с одной стороны, и физическое лицо ________________________________
(фамилия, имя (при наличии - отчество),
___________________________________________________________________
дата рождения, место жительства, документ, удостоверяющий
___________________________________________________________________
личность (серия, номер),
выданный _______________________________"____"__________________г.,
(кем и когда)
именуемый в дальнейшем "Вкладчик/Получатель", имеющий социальный
индивидуальный код N, или при наличии - индивидуальный идентификационный номер,____________________, с другой стороны, заключили договор о
пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов
(далее - Договор) о нижеследующем:
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 ; от 28 мая 2007 года N 155 (порядок введения в действие см. п. 2 )

4. Салымшы/Алушы:
1) Шартқа қол қойған күннен бастап үш күнтізбелік күн ішінде Салымшы/Алушы өзінің зейнетақы жарнасын төлеу жөніндегі агентіне (бұдан әрі - агент) Шартқа қол қойылған күнді, әлеуметтік жеке кодының номерін, Қордың деректемелерін хабарлауға, сондай-ақ оған Шарттың көшірмесін беруге;
2) Қордың міндеттемелерін орындауына әсер ететін барлық өзгерістер туралы, сондай-ақ Шартты бұзу ниеті туралы олар басталған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде Қорға растайтын құжаттарды ұсына отырып хабарлауға міндетті.
Ескерту: 4-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен , 2005 жылғы 26 қарашадағы N 416 қаулысымен .
5. Салымшының/Алушының:
1) ерікті зейнетақы жарналарын __________ мөлшерде_________ ____________________________________ енгізуге;
(ай сайын, тоқсан сайын, жыл сайын)
2) Қордың, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың және кастодиан банктің құрылтайшылары (акционерлері) туралы ақпаратты кез келген күні сұратылатын көлемде осындай ақпаратты беру кезінде Қордың шеккен нақты шығындарынан аспайтын ақыға алуға;
3) алынып тасталды ;
4) жинақталған зейнетақы қаражатын бір жинақтаушы зейнетақы қорынан басқасына бір күнтізбелік жылда екі рет аударуға, сондай-ақ жинақталған зейнетақы қаражатын зейнетақы аннуитеті шарты болған жағдайда Қордан сақтандыру ұйымына аударуға;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен Шартта және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен Қордан зейнетақы төлемдерін алуға;
6) төлемдерді жүзеге асыру сәтіне Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен өзінің жинақталған зейнетақы қаражатын мұраға қалдыруға;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жинақталған зейнетақы қаражатын алуға;
8) Қор қызметіне сот тәртібімен шағым жасауға құқығы бар.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен , 2005 жылғы 13 маусымдағы N 173 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) , 2005 жылғы 26 қарашадағы N 416 қаулысымен .

4. Вкладчик/Получатель обязан:
1) в течение трех дней после подписания Договора сообщать своему агенту по уплате пенсионных взносов (далее - агент) дату подписания Договора, номер социального индивидуального кода, реквизиты Фонда, а также передавать ему копию Договора;
2) сообщать Фонду обо всех изменениях, влияющих на выполнение обязательств Фондом, в течение десяти календарных дней со дня их наступления с представлением подтверждающих документов.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 ; от 26 ноября 2005 года N 416 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); от 25 марта 2006 года N 70 (порядок введения в действие см. п.2 ).
5. Вкладчик/Получатель имеет право:
1) вносить добровольные пенсионные взносы ____________________
___________________________________________________________________
(ежемесячно, ежеквартально, ежегодно, разово и другое)
в размере, определяемом Вкладчиком/Получателем;
2) (исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 70 (порядок введения в действие см. п.2 );
3) (исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 416 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
4) получать информацию о состоянии своих пенсионных накоплений;
5) переводить свои пенсионные накопления из одного накопительного пенсионного фонда в другой, но не чаще двух раз в календарном году, а также переводить пенсионные накопления из Фонда в страховую организацию при наличии договора пенсионного аннуитета, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) получать пенсионные выплаты из Фонда в порядке, установленном Договором и законодательством Республики Казахстан на момент осуществления выплат;
7) завещать свои пенсионные накопления в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) изымать пенсионные накопления в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
9) обжаловать в судебном порядке действия Фонда. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N 166 (вводится в действие с 1 января 2006 года); от 26 ноября 2005 года N 416 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); от 25 марта 2006 года N 70 (порядок введения в действие см. п.2 ).

23. Шарт оған қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
24. Шарт тараптар зейнетақы шарты бойынша міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
25. Шарттың күші Алушыға, оның мұрагеріне (мұрагерлеріне) жинақталған зейнетақы қаражатының барлық сомасы төленгеннен кейін немесе Қор Алушының жинақталған зейнетақы қаражатын басқа жинақтаушы зейнетақы қорына не сақтандыру ұйымына аударған кезде жойылады.
9. Дауларды шешу тәртібі
26. Тараптардың шарт бойынша реттелмеген дауларын Қазақстан Республикасының соттары олардың құзыретіне сәйкес, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдары негізінде қарайды.
27. Шарт мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде әрқайсысының заң күшi бiрдей үш дана етiп жасалады. Тараптардың әрқайсысында бір данадан, үшінші данасы зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агентте болады.
10. Тараптардың деректемелері және қолдары
Ескерту: 10-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысымен , 2007.05.28. N 155 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулыларымен.
ҚОР                              САЛЫМШЫ
_____________________________________  ___________________________
Қордың атауы, бизнес-сәйкестендіру    (атауы, бизнес-сәйкестендіру
нөмірі, банктік деректемелері,         нөмірі, банктік деректемелері
_____________________________________
Қордың (оның филиалының, өкілдігінің)     нақты орналасқан жері,
_____________________________________            телефоны
орналасқан жері, телефоны
_____________________________________  ____________________________
(Қор өкілінің қолы)                  (Салымшының қолы)
АЛУШЫ
___________________________________
Алушының аты-жөні, ӘЖК
___________________________________
тұрғылықты жері, телефоны
__________________________________
(Алушының қолы)
_______________қаласы               "____" ____________ 200___жыл
Зейнетақы ережесімен таныстым  _____________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Міндетті, ерікті және ерікті
кәсіби зейнетақы жарналары
есебінен зейнетақымен
қамсыздандыру туралы үлгі
шарттарды бекіту туралы"
2003 жылғы 21 сәуірдегі
N 138 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің күші жойылды
деп танылатын нормативтік құқықтық актілерінің
тізбесі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің мынадай нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын:

23. Договор вступает в силу со дня его подписания.
24. Договор действует до полного выполнения сторонами своих обязательств по договору о пенсионном обеспечении.
25. Договор утрачивает силу после выплаты всей суммы пенсионных накоплений Получателю, его наследнику(ам) или при переводе Фондом пенсионных накоплений Получателя в другой накопительный пенсионный фонд либо в страховую организацию.
9. Порядок разрешения споров
26. Неурегулированные споры сторон по Договору рассматриваются судами Республики Казахстан, в соответствии с их компетенцией, на основании действующего законодательства Республики Казахстан.
27. Договор составляется в трех экземплярах, каждый из которых на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу. По одному экземпляру находится у каждой из сторон, третий экземпляр у агента по уплате пенсионных взносов.
10. Реквизиты и подписи сторон
Сноска. Глава с дополнениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113 ; от 28 мая 2007 года N 155 (порядок введения в действие см. п.2 )
Фонд                              Вкладчик
________________________________   ________________________________
(наименование Фонда, бизнес-        (наименование, бизнес-идентифи-
________________________________   ________________________________
идентификационный номер, банковские  кационный номер, банковские
________________________________   ________________________________
реквизиты, фактическое место         реквизиты, фактическое место
нахождения Фонда (его филиала,           нахождения, телефон)
________________________________
представительства), телефон
________________________________   ________________________________
(подпись представителя Фонда)            (подпись Вкладчика)
Получатель
_____________________________________
Фамилия, имя (при наличии - отчество)
получателя,
____________________________________
место жительства, телефон)
____________________________________
(подпись Получателя)
С пенсионными правилами ознакомлен __________
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка Республики
Казахстан "Об утверждении типовых
пенсионных договоров о пенсионном
обеспечении за счет обязательных,
добровольных и добровольных
профессиональных пенсионных взносов"
от 21 апреля 2003 года N 138
Перечень нормативных правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан:

1) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің "Жинақтаушы зейнетақы қорының ережелеріне қойылатын негізгі талаптарды бекіту туралы" 1997 жылғы 27 тамыздағы N 3-Ө бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 367 тіркелген, 2001 жылғы наурызда Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы жөніндегі нормативтік құқықтық актілер жинағында жарияланған, 4-том);
2) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің "Жинақтаушы зейнетақы қорының ережелеріне қойылатын негізгі талаптарға" өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы" 1998 жылғы 9 наурыздағы N 29-Ө бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 73 тіркелген);
3) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің "Жинақтаушы зейнетақы қорының ережелеріне қойылатын негізгі талаптарға" өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы" 1998 жылғы 18 желтоқсандағы N 174-Ө бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 673 тіркелген).

1) приказ Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 августа 1997 года N 3-П "Об утверждении Основных требований к Пенсионным правилам накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 367, опубликованные в марте 2001 года в Сборнике нормативных правовых актов по рынку ценных бумаг Республики Казахстан, том 4);
2) приказ Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 марта 1998 года N 29-П "Об утверждении изменений и дополнений к "Основным требованиям к Пенсионным правилам накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 73);
3) приказ Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 декабря 1998 года N 174-П "О утверждении изменений и дополнений в "Основные требования к Пенсионным правилам накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 673).