"Қаржылық есептіліктің нысандарын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2003 жылғы 24 маусымдағы N 241 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 8 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2396. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2005 жылғы 22 желтоқсандағы N 427 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2005 жылғы 22 желтоқсандағы N 427   бұйрығымен .
________________________________
"Кейбір акционерлік қоғамдар мен республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың (ұлттық компаниялардың) қызметін тиімді басқару мен бақылауды ұйымдастыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 28 ақпандағы N 290  қаулысының  6-тармақшасына сәйкес, сондай-ақ қаржылық есептілікті "Бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Заңына сәйкес келтіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау үшін қоса беріліп отырған жылдық (тоқсандық) қаржылық есептіліктің нысандары бекітілсін.
2. "Қаржылық есептіліктің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2001 жылғы 18 сәуірдегі N 201 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Мемлекеттік бюджеттің атқарылуын ұйымдастыру департаменті белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
1-нысан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2003 жылғы 24 маусымдағы
N 241 бұйрығымен
бекітілген
_______________(тоқсан, жыл) үшін БУХГАЛТЕРЛІК БАЛАНС
Ұйымның атауы _____________________________________________________
Ұйым қызметінің түрі ______________________________________________
Ұйымдастыру-құқықтық нысаны _______________________________________
Ұйымның заңды мекен-жайы __________________________________________
___________________________________________________________________
Активтер                    |  Жол | Есепті | Есепті
| коды |кезеңнің|кезеңнің
|      | басына | аяғына
___________________________________________________________________
І. Ұзақ мерзімді активтер
___________________________________________________________________
Материалды емес активтер (101-106),
барлығы                                      010
оның ішінде гудвилл (105)                  011
Материалды емес активтердің
амортизациясы (111-116)                      020
Материалды емес активтердің баланстық
(қалдық) құны (010-жол - 020-жол), барлығы   030
оның ішінде гудвилл                        031
Негізгі құралдар, барлығы                    040
оның ішінде:
жер (121)                                  041
ғимараттар мен құрылыс-жайлары (122)       042
машиналар мен жабдықтар, күш беруші
қондырғылар (123)                          043
көлік құралдары (124)                      044
басқа да негізгі құралдар (125)            045
аяқталмаған құрылыс (126)                  046
Негізгі құралдардың тозуы (131-134)          050
Негізгі құралдардың баланстық (қалдық)

Об утверждении форм финансовой отчетности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 июня 2003 года N 241. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июля 2003 г. за N 2396. Утратил силу - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 декабря 2005 года N 427 (V054007)
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1  постановления  Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2001 года N 290 "О мерах по организации эффективного управления и контроля за деятельностью некоторых акционерных обществ и республиканских государственных предприятий (национальных компаний)", а также в целях приведения финансовой отчетности в соответствие с  Законом  Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года N 2732 "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые формы годовой (квартальной) финансовой отчетности для публикации в средствах массовой информации.
2. Признать утратившим силу  приказ  Министерства финансов Республики Казахстан от 18 апреля 2001 года N 201 "Об утверждении форм финансовой отчетности".
3. Департаменту организации исполнения государственного бюджета в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию данного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Форма 1
Утверждена приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 июня 2003 года N 241
БУХГАЛТЕРСКИЙ БАЛАНС за _______________(квартал, год)
Наименование организации ______________________________________________
Вид деятельности организации __________________________________________
Организационно-правовая форма _________________________________________
Юридический адрес организации _________________________________________
тыс. тенге
Активы
Кодстр.
На    начало отчетного    периода
На    конец  отчетного    периода
I. Долгосрочные активы
Нематериальные активы (101-106), всего
010
в т. ч. гудвилл (105)
011
Амортизация нематериальных активов (111-116)
020
Балансовая (остаточная) стоимость нематериальных активов  (стр.010-стр. 020), всего
030
в т. ч. гудвилл
031
Основные средства,  всего
040
в том числе:
земля (121)
041
здания и сооружения (122)
042
машины и оборудование передаточные устройства (123)
043
транспортные средства (124)
044
прочие основные средства (125)
045
незавершенное строительство (126)
046
Износ основных средств (131-134)
050

құны (040-жол - 050-жол),
Барлығы                                      060
оның ішінде:
жер                                        061
ғимараттар мен құрылыс-жайлары             062
машиналар мен жабдықтар, күш беруші
қондырғылар                                063
көлік құралдары                            064
басқа да негізгі құралдар                  065
Инвестициялар, барлығы                       070
оның ішінде:
еншілес ұйымдарға салынған инвестициялар
(141)                                      071
тәуелді ұйымдарға салынған инвестициялар
(142)                                      072
бірлесіп бақыланатын заңды тұлғаларға
салынған инвестициялар (143)               073
жылжымайтын мүлікке салынған инвестициялар
(144)                                      074
ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар
(401-403)                                  075
Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек, барлығы    080
оның ішінде:
алынатын шоттар (301, 303)                 081
алынған векселдер (302)                    082
еншілес (тәуелді) ұйымдардың, бірлесіп
бақыланатын заңды тұлғалардың берешегі
(321-323)                                  083
басқа да дебиторлық берешек (332-334)      084
алдағы кезеңдердің шығыстары (341-343)     085
ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ АКТИВТЕРДІҢ ЖИЫНЫ
(030-жол+060-жол+070-жол+080-жол)            090
___________________________________________________________________
II. Ағымдағы активтер
___________________________________________________________________
Тауарлы-материалдық босалқылар, барлығы      100
оның ішінде:
материалдар (201-208)                      101
аяқталмаған өндіріс (211-213)              102
тауарлар (221-223)                         103
Қысқа мерзімді дебиторлық берешек, барлығы   110
оның ішінде:
алынатын шоттар (301, 303)                 111
алынған векселдер (302)                    112
еншілес (тәуелді) ұйымдардың, бірлесіп
бақыланатын заңды тұлғалардың дебиторлық
берешегі (321-323)                         113
алдағы кезеңдердің шығыстары (341-343)     114
алынған аванстар (351-353)                 115
басқа да дебиторлық берешек (331-334)      116
Қысқа мерзімді қаржылық инвестициялар
(401-403)                                    120
Ақша (411, 421-424, 431, 432, 441, 451, 452) 130
АFЫМДАFЫ АКТИВТЕРДІҢ ЖИЫНЫ
(100-ж.+110-ж.+120-ж.+130-ж.)                140
БАЛАНС (090-жол + 140-жол)
___________________________________________________________________
МЕНШІКТІ КАПИТАЛ МЕН МІНДЕТТЕМЕЛЕР
___________________________________________________________________
III. Меншікті капитал
___________________________________________________________________
Жарғылық капитал (501-503)                   150
Төленбеген капитал (511) 1                     160
Қайтарып алынған капитал (521) 2               170
Қосымша төленген капитал (531)               180
Қайта бағалау сомасы (Қосымша төленбеген
капитал), барлығы
оның ішінде:                               190
негізгі құралдарды (541)                   191
Инвестицияларды (542)                      192
басқа да активтерді (543)                  193
Резервтік капитал (551, 552)                 200
Бөлінбеген табыс (жабылмаған залал)
(561, 562) 3
оның ішінде:                               210
есепті жылдың (561) 4                        211
___________________________________________________________________
МЕНШІКТІ КАПИТАЛДЫҢ ЖИЫНЫ (150-жол+
160-жол+170-жол+180-жол+190-жол+
200-жол+210-жол)                             220
___________________________________________________________________
IV. Ұзақ мерзімді міндеттемелер
___________________________________________________________________
Қарыздар,
оның ішінде:                               230
Банктердің қарыздары (601)                 231
Банктерден тыс мекемелердің қарыздары
(602)                                      232
басқалар (603)                             233
Кейінге қалдырылған корпоративтік табыс
салығы (632)                                 240
___________________________________________________________________
ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ МІНДЕТТЕМЕЛЕРДІҢ ЖИЫНЫ
(230+240-ж.)                                 250
___________________________________________________________________
V. Ағымдағы міндеттемелер
___________________________________________________________________
Қысқа мерзімді қарыздар және овердрафт
(601-603)                                    260
Ұзақ мерзімді қарыздардың ағымдағы бөлігі
(601-603)                                    270
Қысқа мерзімді кредиторлық берешек, барлығы
оның ішінде:                               280
төленетін шоттары мен векселдері
(603, 671)                                 281
төлеу дивидендтері (621-623)               282
алынған аванстар (661-663)                 283
Бюджетпен есеп айырысу (631, 633-639)        290
___________________________________________________________________
1 - 160-жол бойынша сома "-" белгісімен көрсетіледі
2 - 170-жол бойынша сома "-" белгісімен көрсетіледі
3 - 210-жол бойынша залал "-" белгісімен көрсетіледі
4 - 211-жол бойынша залал "-" белгісімен көрсетіледі
___________________________________________________________________
Еншілес (тәуелді) ұйымдарға және бірлесіп
бақыланатын заңды тұлғаларға кредиторлық
берешек (641-643)                            300
Басқа да кредиторлық берешек пен
есептеулер барлығы,
оның ішінде:                               310
кепілдіктер мен шартты міндеттемелер
(651, 652)                                 311
қызметкерлермен еңбекақы бойынша есеп
айырысу (681)                              312
басқалар (682-687)                         313
алдағы кезеңдердің табыстары (611)         314
___________________________________________________________________
АFЫМДАFЫ МІНДЕТТЕМЕЛЕРДІҢ ЖИЫНЫ (260-жол+
270-жол+280-жол+290-жол+300-жол+310-жол)     320
___________________________________________________________________
БАЛАНС (220-жол+250-жол+320-жол)
___________________________________________________________________
Басшы         __________________       __________________
(аты-жөні)                   қолы
Бас бухгалтер __________________       __________________
(аты-жөні)                   қолы
* Қолдар мөрмен бекітіледі
2-нысан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2003 жылғы 24 маусымдағы
N 241 бұйрығымен
бекітілген
________________(ТОҚСАН, ЖЫЛ) ҮШІН КІРІСТЕР МЕН ШЫFЫСТАР ТУРАЛЫ ЕСЕП
Ұйымның атауы _____________________________________________________
Ұйым қызметінің түрі ______________________________________________
Ұйымдастыру-құқықтық нысаны _______________________________________
Ұйымның заңды мекен-жайы __________________________________________
мың теңге
___________________________________________________________________
Көрсеткіштердің                  | Жол  | Алдағы |Есепті
атауы                        | коды |  жылға |кезеңге
___________________________________________________________________
Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды,
қызметтерді) өткізуден түсетін табыс          010
Өткізілген дайын өнімнің (тауарлардың,
жұмыстардың, қызметтердің өзіндік құны        020
Жалпы табыс (010-жол - 020-жол)               030
Кезеңдер шығыстары, барлығы
оның ішінде:                                040
өткізу шығыстары                            041
жалпы және әкімшілік шығыстар               042
сыйақы төлеуге арналған шығыстар            043
Негізгі қызметтен түсетін табыс (шеккен
залал) (030-жол - 040-жол)                    050
Негізгі емес қызметтен түсетін табыс
(шеккен залал)                                060
Салық салуға дейінгі қарапайым қызметтен
түсетін табыс (шеккен залал)
(050-жол + 060-жол)                           070
Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар   080
Салық салудан кейінгі қарапайым қызметтен
түсетін табыс (шеккен залал)
(070-жол - 080-жол)                           090
Төтенше жағдайлардан түсетін табыс
(шеккен залал)                                100
ТАЗА ТАБЫС (ЗАЛАЛ) (090-жол + 100-жол)        110
___________________________________________________________________
Басшы           __________________      ____________________
аты-жөні                    қолы
Бас  бухгалтер  __________________      ____________________
аты-жөні                    қолы
* Қолдар мөрмен бекітіледі
3-нысан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2003 жылғы 24 маусымдағы
N 241 бұйрығымен
бекітілген
______________(ТОҚСАН, ЖЫЛ) АҚША ҚОЗFАЛЫСЫ ТУРАЛЫ ЕСЕП (тікелей әдіс)
Ұйымның атауы _____________________________________________________
Ұйым қызметінің түрі ______________________________________________
Ұйымдастыру-құқықтық нысаны _______________________________________
Ұйымның заңды мекен-жайы __________________________________________
___________________________________________________________________
Көрсеткіштердің                  | Жол  | Алдағы |Есепті
атауы                        | коды | кезең  |кезең
|      |  үшін  | үшін
__________________________________________________________________
I. ОПЕРАЦИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТТЕН АЛЫНАТЫН АҚША ҚОЗFАЛЫСЫ
__________________________________________________________________

Балансовая (остаточная) стоимость основных средств  (стр.040-стр.050),
всего
060
в том числе:
земля
061
здания и сооружения
062
машины и оборудование передаточные устройства
063
транспортные средства
064
прочие основные средства
065
Инвестиции,  всего
070
в том числе:
инвестиции в дочерние организации (141)
071
инвестиции в зависимые организации (142)
072
инвестиции в совместно-контролируемые юридические лица (143)
073
инвестиции в недвижимость (144)
074
долгосрочные финансовые инвестиции (401-403)
075
Долгосрочная дебиторская задолженность,  всего
080
в том числе:
счета к получению (301, 303)
081
векселя полученные (302)
082
задолженность дочерних (зависимых) организаций, совместно-контролируемых юридических лиц (321-323)
083
прочая дебиторская задолженность (332-334)
084
расходы будущих периодов (341-343)
085
Итого долгосрочных активов  (стр. 030+ стр.060+ стр.070+ стр.080)
090
II. Текущие активы
Товарно-материальные запасы,  всего
100
в   том   числе :
материалы (201-208)
101
незавершенное производство (211-213)
102
товары (221-223)
103
Краткосрочная дебиторская задолженность,  всего
110
в том числе:
счета к получению (301,303)
111
векселя полученные (302)
112
дебиторская задолженность дочерних (зависимых) организаций, совместно-контролируемых юридических лиц (321-323)
113
расходы будущих периодов (341-343)
114
авансы полученные (351 - 353)
115
прочая дебиторская задолженность (331-334)
116
Краткосрочные финансовые инвестиции  (401-403)
120
Деньги  (411,421-424,431,432,441,451,452)
130
Итого текущих активов  (стр.100+стр.110+стр.120 + стр.130)
140
Баланс  (стр.090+стр.140)
Собственный капитал и обязательства
III. Собственный капитал
Уставный капитал  (501-503)
150
Неоплаченный капитал  (511) 1
160
Изъятый капитал  (521) 2
170
Дополнительный оплаченный капитал  (531)
180
Сумма переоценки (Дополнительный неоплаченный капитал) ,
всего в том числе:
190
основных средств (541)
191
инвестиций (542)
192
прочих активов (543)
193
Резервный капитал  (551,552)
200
Нераспределенный доход (непокрытый убыток)  (561, 562) 3
в том числе:
210
отчетного года (561) 4
211
Итого собственного капитала
(стр.150+ стр.160+ стр.170+ стр.180+ стр.190+ стр.200+ стр.210)
220
IV. Долгосрочные обязательства
Займы,  в том числе:
230
займы   банков   (601)
231
займы от внебанковских учреждений (602)
232
прочие   (603)
233
Отсроченный корпоративный подоходный налог  (632)
240
Итого долгосрочных обязательств  (стр. 230+240)
250
V. Текущие обязательства
Краткосрочные займы   и овердрафт  (601-603)
260
Текущая часть долгосрочных займов  (601-603)
270
Краткосрочная кредиторская задолженность,  всего
в том числе:
280
счета и векселя к оплате (603, 671)
281
дивиденды к выплате (621-623)
282
авансы полученные (661-663)
283
Расчеты с бюджетом (631,633-639)
290
Кредиторская задолженность дочерним (зависимым) организациям и совместно контролируемым юридическим лицам  (641-643)
300
Прочая кредиторская задолженность и начисления
всего,
в том числе:
310
гарантии и условные обязательства (651,652)
311
расчеты с персоналом по оплате труда (681)
312
прочие (682-687)
313
доходы будущих периодов (611)
314
Итого текущих обязательств
(стр.260+ стр.270+ стр.280+ стр.290 + стр.300+ стр.310)
320
Баланс  (стр. 220+ стр.250+ стр.320)
Руководитель         __________________ __________________
Ф. И. О.         подпись
Главный бухгалтер   __________________ __________________
Ф. И. О.         подпись
1  по строке 160 сумма указывается со знаком "-";
2  по строке 170 сумма указывается со знаком "-";
3  по строке 210 убыток указывается со знаком "-";
4  по строке 211 убыток указывается со знаком "-".
* Подписи скрепляются печатью
Форма 2
Утверждена приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 июня 2003 года N 241
ОТЧЕТ О ДОХОДАХ И РАСХОДАХ ЗА________________(КВАРТАЛ, ГОД)
Наименование организации ______________________________________________
Вид деятельности организации __________________________________________
Организационно-правовая форма _________________________________________
Юридический адрес организации _________________________________________
Наименование показателей
Кодстр.
За предыдущий период
За отчетный период
Доход от реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)
010
Себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг)
020
Валовый доход  (стр.010 - стр.020)
030
Расходы периода
всего
в том числе:
040
расходы по реализации
041
общие и административные расходы
042
расходы на выплату вознаграждения
043
Доход (убыток) от основной деятельности  (стр.030 - стр.040)
050
Доход (убыток) от неосновной деятельности
060
Доход (убыток) от обычной деятельности до налогообложения  (стр.050 + стр.060)
070
Расходы по корпоративному подоходному налогу
080
Доход (убыток) от обычной деятельности после налогообложения  (стр.070 - стр.080)
090
Доход (убыток) от чрезвычайных ситуаций
100
Чистый доход (убыток)
(стр.090 + стр.100)
110
Руководитель         __________________ __________________
Ф. И. О.         подпись
Главный бухгалтер   __________________ __________________
Ф. И. О.         подпись
* Подписи скрепляются печатью
Форма 3
Утверждена приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 июня 2003 года N 241
ОТЧЕТ О ДВИЖЕНИИ ДЕНЕГ ЗА ____________(КВАРТАЛ, ГОД)
(прямой метод)
Наименование организации ______________________________________________
Вид деятельности организации __________________________________________
Организационно-правовая форма _________________________________________
Юридический адрес организации _________________________________________
тыс. тенге
Наименование показателей
Кодстр.
За предыдущий период
За отчетный период
I. Движение денег от операционной деятельности