Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 27 шілдеде N 1589 тіркелген "Республикалық мемлекеттік мекемелердің балансындағы объектілерді мүліктік жалға (жалдауға) беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің 2001 жылғы 15 мамырдағы N 111 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 2003 жылғы 1 тамыздағы N 249 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 23 қазанда тіркелді. Тіркеу N 2539. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 2 қарашадағы № 478 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.02 № 478 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) Бұйрығымен.
Республикалық мемлекеттік мекемелер объектілерін мүліктік жалға (жалдауға) беруден республикалық бюджетке қаражаттың уақытылы және толық түсуіне бақылауды күшейту мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Республикалық мемлекеттік мекемелердің балансындағы объектілерді мүліктік жалға (жалдауға) беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің 2001 жылғы 15 мамырдағы N 111 бұйрығына мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
мынадай редакциядағы 1-1 тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Республикалық мемлекеттік мекемелерді олардың ведомстволық бағыныстылығына қарамастан республикалық мемлекеттік мекемелердің балансындағы үй-жайларда орналастыру мүдделі республикалық мемлекеттік мекемелер баланс ұстаушының келісімін жазбаша бергеннен кейін аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің шешімімен жүзеге асырылады деп белгіленсін.
Аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті шешімінің негізінде мүдделі республикалық мемлекеттік мекеме мен баланс ұстаушы арасында коммуналдық қызметтер үшін төлемдер, ағымдағы және күрделі жөндеулерге арналған аударымдар, ғимаратқа қызмет көрсеткені үшін төлемдер тәртібін көздейтін шарт жасалады.".
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Республикалық мемлекеттік мекемелердің балансындағы объектілерді мүліктік жалға (жалдауға) беру ережесінде:
9-тармақ "аумақтық комитеттері" деген сөздерден кейін "1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
42-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"қоса беріліп отыр.";

О внесении изменения и дополнений в приказ Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 15 мая 2001 года № 111 "Об утверждении Правил предоставления в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе республиканских государственных учреждений", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2001 года № 1589
Приказ Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 1 августа 2003 года № 249. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2003 года № 2539. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 ноября 2012 года № 478
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 02.11.2012 № 478.
В целях усиления контроля за своевременностью и полнотой поступления в республиканский бюджет средств от предоставления в имущественный наем (аренду) объектов республиканских государственных учреждений ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 15 мая 2001 года N 111 "Об утверждении Правил предоставления в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе республиканских государственных учреждений" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2001 года N 1589) следующие изменение и дополнения:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Установить, что размещение республиканских государственных учреждений в помещениях, находящихся на балансе республиканских государственных учреждений, независимо от их ведомственной принадлежности, осуществляется решением территориальных комитетов государственного имущества и приватизации после письменного предоставления заинтересованными республиканскими государственными учреждениями согласия балансодержателя.
На основании решения территориального комитета государственного имущества и приватизации заключается договор между заинтересованным республиканским государственным учреждением и балансодержателем, предусматривающий порядок платежей за коммунальные услуги, отчислений на текущий и капитальный ремонт, платежей за обслуживание здания.".
В Правилах предоставления в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе республиканских государственных учреждений, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "по форме согласно приложению 1.";
пункт 42 дополнить абзацем следующего содержания:
"Типовая форма договора имущественного найма (аренды) прилагается.";

мынадай мазмұндағы 49-1 тармақпен толықтырылсын:
"49-1. Жалға берушімен келісім бойынша Жалдаушыға мүлік салығын төлеу жүктелінуі мүмкін.
Бұл ретте Жалдаушы баланс ұстаушы берген есепке сәйкес мүлікке салық төлейді және баланс ұстаушыға Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте салық есептемесі үшін төлем құжатының көшірмесін береді.";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 1 және 2-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Республикалық мемлекеттік заңды тұлғалармен жұмыс істеу жөніндегі басқарма (Ә.Б.Ғалиақберова) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден өтуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген сәтінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік мүлік және
жекешелендіру комитеті
төрағасының
2003 жылғы 1 тамыздағы
N 249 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Мемлекеттік
мүлік және жекешелендіру
комитетінің
2001 жылғы 15 мамырдағы
N 111 бұйрығымен бекітілген
Республикалық мемлекеттік
мекемелердің балансындағы
объектілерді мүліктік жалға
(жалдауға) беру ережесіне
1-қосымша
"Келісілді"                               "Бекітемін"
Қазақстан Республикасының             ____________ аумақтық меммүлік
Қаржы министрлігі Меммүлік            және жекешелендіру комитетінің
және жекешелендіру комитетінің        төрағасы
төрағасы
_________ _____________________       _________ ____________________
(қолы)        (аты-жөні)               (қолы)        (аты-жөні)
200__ жылғы "__" ______________       200__ жылғы "__" _____________
М.О.                                 М.О.
Жалдау ақысының есеп айырысу мөлшерлемесі мен республикалық мемлекеттік мекемелердің балансындағы мемлекеттік тұрғын үйге жатпайтын қор объектілерін мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде қолданылатын коэффициенттердің мөлшері
1 шаршы метр үшін жалдау ақысының есеп айырысу мөлшерлемесі жылына ________ теңге
___________________________________________________________________
N                                         |
р/с        Коэффициенттер түрі             |  Коэффициент мөлшері
___________________________________________________________________
1.   Инфляция коэффиценті
2.   қолайлылық дәрежесін ескеретін
коэффициент (техникалық жай-күйі
мен инженерлік байланыстардың
бар болуын ескереді):
- барлық инженерлік-техникалық
құрылғылары бар үй-жайлар үшін
- орталық жылу және ыстық
сумен қамтамасыз ету болмаған
жағдайда
- су құбыры және/немесе
кәріздендіру және көркейтудің
басқа да түрлері болмаған жағдайда
3.   Аумақтық орналасуын ескеретін
коэффициент:
- қала орталығы
- қала шеті
- кент (аудандық орталық) орталығы
- кент (аудандық орталық) шеті
- село (ауыл)
4.   Жалдаушының қызмет түрін ескеретін
коэффициент:
- банктер, биржалар, ресторандар,
казино, ойын үйлері мен бильярд
клубтары үшін
- қызметтері бағалы қағаздар рыногымен
байланысты сақтандыру, инвестициялық
компаниялар мен ұйымдар, айырбас
орындары, ломбардтар, кафе, барлар,
клубтар (компьютерліктен басқа),
жанар май құю станциялары, жинақтаушы
зейнетақы қорлары үшін
- ойын автоматтарын орнату мен
компьютерлік клубтарды құру үшін
- сауда-сатып алу (делдалдық)
қызметтерді қоспағанда, өндірістік
қызметті ұйымдастыру және халыққа
қызмет көрсету саласын дамыту үшін
мемлекеттік кәсіпорындар мен шағын
кәсіпкерлік субъектілері үшін
- коммуналдық мемлекеттік мекемелер
үшін
- қалғандары үшін
___________________________________________________________________
Ескерту:
Жабдықтар мен автокөлік құралдарын мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде жалдау ақысының есеп айырысуы мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Ап = С х Nam/100 x Ки х Кп
мұнда:
Ап - жылына жабдықтар мен көлік құралдары үшін жалдау ақысы;
С - бухгалтерлік есеп деректері бойынша жабдықтардың қалдық сомасы.

дополнить пунктом 49-1 следующего содержания:
"49-1. По согласованию с Наймодателем оплата налога на имущество может быть возложена на Нанимателя.
При этом Наниматель оплачивает налог на имущество в соответствии с представленным балансодержателем расчетом и передает копию платежного документа балансодержателю для налоговой отчетности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
дополнить приложениями 1 и 2 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Управлению по работе с республиканскими государственными юридическими лицами (Галиакберова А.Б.) в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации.
Председатель
Приложение 1
к приказу Председателя
Комитета государственного имущества
и приватизации Министерства финансов
Республики Казахстан
от 1 августа 2003 года N 249
Приложение 1
к Правилам предоставления
в имущественный наем (аренду)
объектов, находящихся на балансе
республиканских государственных
учреждений, утвержденным приказом
Комитета государственного имущества
и приватизации Министерства финансов
Республики Казахстан
от 15 мая 2001 года N 111
"Согласовано"                             "Утверждаю"
Председатель Комитета                    Председатель______________
госимущества и приватизации              территориального комитета
Министерства финансов                    госимущества и приватизации
Республики Казахстан
__________ _______________                _________ _________________
(подпись)      (Ф.И.О.)                  (подпись)      (Ф.И.О.)
от "___"____________200___г.              от "___"____________200___г.
М.П.                                       М.П.
Расчетная ставка арендной платы и размеры
применяемых коэффициентов при предоставлении
в имущественный наем (аренду) объектов
государственного нежилого фонда, находящихся
на балансе республиканских государственных учреждений
Расчетная ставка арендной платы за 1 кв.м. _____ тенге в год.
N п/п Вид коэффициентов Размер коэффициента
1.
Коэффициент инфляции
2.
Коэффициент, учитывающий степень комфортности (учитывает техническое состояние и наличие инженерных коммуникации:
- для помещений со всеми инженерно-техническими устройствами
- при отсутствии центрального отопления или горячего водоснабжения
- при отсутствии водопровода и/или канализации и других видов благоустройства
3.
Коэффициент, учитывающий территориальное расположение:
- центр города
- окраина города
- центр поселка (районного центра)
- окраина поселка (районного центра)
- село (ауыл)
4.
Коэффициент, учитывающий вид деятельности нанимателя:
- для банков, бирж, ресторанов, казино, игорных домов и бильярдных клубов
- для страховых, инвестиционных компаний и организаций, деятельность которых связана с рынком ценных бумаг, обменных пунктов, ломбардов, кафе, баров, клубов (кроме компьютерных), автозаправочных станций, накопительных пенсионных фондов
- для установки игровых автоматов и создания компьютерных клубов
- для государственных предприятий и субъектов малого предпринимательства для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населения, за исключением торгово-закупочной (посреднической) деятельности
- для коммунальных государственных учреждений
- для остальных
Примечание:
Расчет арендной платы при сдаче в имущественный наем (аренду) оборудования и автотранспортных средств осуществляется по формуле:
Ап = С х Nam /100 х Ки х Кп
где:
Ап - ставка арендной платы за оборудование и транспортные средства в год;
С - остаточная стоимость оборудования по данным бухгалтерского учета.

100 пайыз тозуы есепте отырып жабдықтар мен көлік құралдарын мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде құны бастапқы (қалпына келтіру) құнынан 10 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
Nam - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 110-бабына сәйкес амортизацияның шекті нормалары;
Ки - инфляция коэффициенті, мына формула бойынша анықталады:
Ки = Уи/100
мұнда:
Уи - Қазақстан Республикасының Статистика жөніндегі агенттігі айқындайтын, өткен тоқсанға қатысты инфляция деңгейі;
Кп - төмендету коэффициенті (жабдықтар мен көлік құралдары алпыс пайыздан аса тозу кезінде қолданылады - 0,8 мөлшерінде, сауда-сатып алу (делдалдық) қызметтерді қоспағанда өндірістік қызметті ұйымдастыру және халыққа қызмет көрсету саласын дамыту үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне беру кезінде - 0,5 мөлшерінде).
____________________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік мүлік және
жекешелендіру комитеті
төрағасының
2003 жылғы 1 тамыздағы
N 249 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Мемлекеттік
мүлік және жекешелендіру
комитетінің
2001 жылғы 15 мамырдағы
N 111 бұйрығымен бекітілген
Республикалық мемлекеттік
мекемелердің балансындағы
объектілерді мүліктік жалға
(жалдауға) беру ережесіне
2-қосымша
ҮЛГІЛІК НЫСАН
МҮЛІКТІК ЖАЛ (ЖАЛДАУ) ШАРТЫ
____________________________________________
(объект атауы)
_________________ қ.      N _____ 200__ жылғы "___" _____________
Бұдан әрі "Жалға беруші" деп аталатын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің 200 __ жылғы "____" ____________ N______ бұйрығымен бекітілген ___________________аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті туралы ереженің негізінде әрекет ететін
____________________________________________________________________
(аумақтық комитеттің атауы)
аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің атынан
Төраға _________________ бір тараптан және бұдан әрі "Жалдаушы" деп
(аты-жөні)
аталатын _____________________ атынан ______________________ екінші
(жалдаушының атауы)               (аты-жөні)
тараптан, бұдан әрі  бірлесіп Тараптар деп аталатындар, мына төмендегі туралы осы шартты жасасты.
1. Шарттың мәні
1. Бұдан әрі "Объект" деп аталатын, _________________________
(баланс ұстаушы)
балансындағы ______________________________________________________
(орналасқан жері мен Объектінің қысқаша сипаттамасы)
мекен-жайында орналасқан_________________________________________ :
(объектінің атауы)
1) ___________ аумақтық комитеттің 200__ жылғы "___" ________
___________________________________ N_______ бұйрығының негізінде;
(аумақтық комитеттің атауы)
2) 200 __ жылғы "____" ________________ N ______ хаттамалық шешімге сәйкес тендер нәтижелері бойынша) мүліктік жалға беру Шарттың мәні болып табылады.

При сдаче в имущественный наем (аренду) оборудования и транспортных средств с начисленным износом 100 процентов стоимость определяется в размере 10 процентов от первоначальной (восстановительной) стоимости.
Nam - предельные нормы амортизации в соответствии со статьей 110 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
Ки - коэффициент инфляции, определяется по формуле:
Ки = Уи / 100
где:
Уи - уровень инфляции по отношению к предыдущему кварталу, определяемый Агентством Республики Казахстан по статистике;
Кп - понижающий коэффициент (применяется при износе оборудования и транспортных средств более шестидесяти процентов - в размере 0,8, при предоставлении субъектам малого предпринимательства для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населения, за исключением торгово-закупочной (посреднической) деятельности, - в размере 0,5).
Приложение 2
к приказу Председателя
Комитета государственного имущества
и приватизации Министерства финансов
Республики Казахстан
от 1 августа 2003 года N 249
Приложение 2
к Правилам предоставления
в имущественный наем (аренду)
объектов, находящихся на балансе
республиканских государственных
учреждений, утвержденным приказом
Комитета государственного имущества
и приватизации Министерства финансов
Республики Казахстан
от 15 мая 2001 года N 111
ТИПОВАЯ ФОРМА
Договор имущественного найма (аренды)
________________________________________________
(наименование объекта)
г. ___________              N _______                 "__"________200__ г.
_________________________ территориальный комитет государственного
(наименование теркомитета)
имущества и приватизации, именуемый в дальнейшем "Наймодатель", в лице
Председателя ________________________________________, действующего на
(Ф.И.О.)
основании Положения "О ______________________________ территориальном
(наименование теркомитета)
комитете государственного имущества и приватизации", утвержденного
приказом Комитета государственного имущества и приватизации Министерства
финансов Республики Казахстан N _____ от "__"_______ 200__ года с одной
стороны, и ______________________________________ в лице
(наименование нанимателя)
________________________ именуемый в дальнейшем "Наниматель", с другой
(Ф.И.О.)
стороны, совместно именуемые как "Стороны", заключили настоящий Договор
о нижеследующем.
1. Предмет договора
1. Предметом договора является предоставление в имущественный наем
(аренду) ___________________________, расположенного по адресу:_________
(наименование Объекта)
______________________________________________________, именуемого в
(местонахождение и краткая характеристика Объекта)
дальнейшем "Объект", находящегося на балансе ___________________________:
(наименование балансодержателя)
(1) на основании приказа _____________________________ теркомитета
(наименование теркомитета)
от "___" _____________200___года N_______;
(2) по результатам тендера в соответствии с протокольным решением
от "__"________200__года N_______).

2. __________________________ мақсаттарда пайдалану үшін 200_
(Объектінің тағайындалымы, не тендер шарты)
жылдың "___" _________ бастап 200_ жылдың "___" _________ аралығында
Объектіні Жалға беруші береді, ал Жалдаушы қабылдап алады.
Көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін осы шарттың қолданылуы тоқтатылады.
2. Жалпы шарттар
3. Объектіні жалдауға беру-қабылдап алу (беру сәтінде объектінің іс жүзіндегі жай-күйін көрсете отырып) акт бойынша жүзеге асырылады, оған Жалдаушының, баланс ұстаушының өкілдері қол қояды және Жалға беруші бекітеді және осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
4. Шартқа қол қою арқылы Жалдаушы мен баланс ұстаушы өзгелерден басқа, беру сәтінде берілетін Объектінің кепілдікке қойылмағандығын, сатылмағандығын, тыйым салынбағандығын және шартқа қатысы жоқ тараптардың қандай-да бірімен шарттың қолданылу кезінде талап етілмейтіндігін куәландырады.
5. Тараптардың заңды мәртебесінің не ұйымдық-құқықтық нысанының өзгеруі шарттың мәнін өзгертпейді және тараптар шартты бұзу ниетін білдірген, оны өзгерту не құқық нормалары қайта оны ресімдеуді талап еткен жағдайларды қоспағанда, барлық құқықтар мен міндеттемелер тиісті құқықтық мирасқорларға беріледі. Бұл ретте тараптар қайта тіркелу фактісінен кейін заңды мәртебесінің өзгергендігі туралы бір-бірін ақпараттандыруға міндетті.
6. Бір жылдан астам мерзімге жасалған шарт мемлекеттік тіркелуге жатады және мұндай тіркеу сәтінен бастап жасалды деп саналады.
Шартты мемлекеттік тіркеу Жалдаушы қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттемелері
7. Жалға берушінің:
1) баланс ұстаушымен келісім бойынша Объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта орналастыруға немесе қайта жабдықтауға Жалдаушыға жазбаша рұқсат беруге;
2) Шарттың 10-тармақ 1) тармақшасымен белгіленген жалдау ақысын аударудың уақытылылығына бақылауды жүзеге асыруға;
3) жалдау ақысын уақытылы енгізілмегені үшін өсімпұлды есептеуге;
4) Тараптардың келісімі бойынша Шартты ұзартуға, өзгерістер мен толықтырулар енгізуге;
5) Объектінің мақсатты пайдаланылуын тексеруді жүзеге асыруға құқығы бар.
8. Жалдаушының:
1) жалдау ақысын аванс арқылы төлеуге;
2) баланс ұстаушының жазбаша келісімімен Объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта орналастыруға немесе қайта жабдықтауға рұқсат үшін Жалға берушіге өтініш жасауға;
3) Жалға берушіге Шартты ұзарту, өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсынысты енгізуге құқығы бар.
9. Жалға беруші:
1) Объектіні мүліктік жалға (жалдауға) беру туралы шешім қабылданған күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде қабылдап алу-беру мен оны бекіту актісі бойынша Жалдаушыға баланс ұстаушының Объектіні беруін қамтамасыз етуге;

2. Наймодатель передает, а Наниматель принимает в имущественный наем
(аренду) Объект с "__" ________200___года по "__" _______200___года для
использования в целях _____________________________________________.
(назначение Объекта, либо условия тендера)
По истечении указанного срока данный договор прекращает свое действие.
2. Общие условия
3. Прием-передача Объекта в аренду осуществляется по акту
приема-передачи (с отражением фактического состояния Объекта на момент
передачи), который подписывается представителями Нанимателя,
балансодержателя и утверждается Наймодателем и является неотъемлемой
частью настоящего договора.
4. Подписанием Договора Наймодатель и балансодержатель, кроме всего
прочего, удостоверяют, что сдаваемый Объект на момент передачи не заложен,
не продан, не находится под арестом и не может быть истребован в течение
действия договора какой-либо из сторон, не имеющей отношения к договору.
5. Изменение юридического статуса либо организационно-правовой формы
сторон не меняет сути договора и все права и обязанности переходят к
соответствующим правопреемникам, за исключением случаев, когда стороны
изъявят желание расторгнуть договор, изменить его, либо нормы права
требуют его переоформления. При этом стороны обязаны информировать друг
друга об изменении юридического статуса после факта перерегистрации.
6. Договор, заключенный на срок свыше одного года, подлежит
государственной регистрации и считается заключенным с момента такой
регистрации.
Государственная регистрация Договора осуществляется за счет средств
Нанимателя.
3. Права и обязанности Сторон
7. Наймодатель имеет право:
1) по согласованию с балансодержателем дать письменное разрешение
Нанимателю на перепланировку или переоборудование Объекта, расположенных
в нем сетей и коммуникаций;
2) осуществлять контроль за своевременностью перечисления арендной
платы, установленной подпунктом 1) пункта 10 Договора;
3) начислить пеню за несвоевременность внесения арендной платы;
4) пролонгировать, вносить изменения и дополнения в Договор по
согласованию Сторон;
5) осуществлять проверки целевого использования Объекта.
8. Наниматель имеет право:
1) вносить арендную плату авансом;
2) с письменного согласия балансодержателя обратиться к Наймодателю
за разрешением на перепланировку или переоборудование Объекта,
расположенных в нем сетей и коммуникаций и передачу в субаренду;
3) вносить предложения Наймодателю о пролонгации, внесении
изменений и дополнений или расторжении Договора.
9. Наймодатель обязан:
1) обеспечить передачу Объекта балансодержателем Нанимателю по
акту приема-передачи и его утверждение в течение 30 календарных дней с
даты принятия решения о передаче Объекта в имущественный наем (аренду);

2) Шартпен белгіленген тәртіпте Жалдаушының Объектіні иелену және пайдалануына кедергі келтірмеуге;
3) Шарт ережелерін немесе жалдау ақысының мөлшерін өзгерткен жағдайда бұл туралы жалдау ақысын төлеудің кезекті мерзіміне дейін Жалдаушыға хабарлауға;
4) Жалдаушыға жалдау ақысын төлеудің кезекті мерзіміне дейін 10 күннен кешіктірмей мерзімі өткен төлемдер үшін өсімақылар мен айыппұлдар есептегені туралы хабарламаны жіберуге міндетті.
10. Жалдаушы:
1) _______________________________ кешіктірмей жалдау ақысын,
(жалдау ақысын төлеу мерзімдері)
сондай-ақ басқа да төлемдерді (айыппұлдарды, өсімақыларды) төлеуге;
2) жалдау ақысын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды) төлегеннен кейін 3 күн ішінде төлем тапсырмаларының (түбіртектердің) көшірмесін бере отырып, тоқсан сайын Жалға берушімен есеп айырысуға салыстыруды жүргізуге;
3) қабылданған Объектіні Шартта көзделген мақсаттарда ғана пайдалануға;
4) Объектіні тиісінше тәртіпте ұстауға, Объектіге немесе онда орналасқан инженерлік коммуникацияларға зақым келтіруі мүмкін әрекеттерді жасамауға;
5) Жалдаушының кінәсінен және табиғи тозуға байланысты Объектінің жекелеген элементтері қалыптан шыққан жағдайда өз қаражаты есебінен жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
6) Жалға берушінің алдын-ала жазбаша келісімінсіз Объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта орналастыруды немесе қайта жабдықтауды жүзеге асырмауға;
7) Объектіге және оған шектес жатқан жер учаскелеріне Жалдаушының, санитарлық қадағалау қызметі және Объектіні пайдалану мен қолдануға қатысты заңдар мен өзге де нормалардың сақталуын бақылайтын басқа да мемлекеттік органдардың өкілдерін кедергісіз жіберуге, олар белгілеген мерзімдерде тіркелген бұзушылықтарды жоюға;
8) Шарт бойынша өз құқықтарын бермеуге, оларды шаруашылық серіктестіктердің, акционерлік қоғамдардың жарғылық капиталына салым немесе өндірістік кооперативке жарна ретінде салмауға;
9) жалдау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бір ай ішінде Объектіні жалдауды ұзарту ниеті туралы жазбаша өтініш беруге. Мұндай өтініштің болмауы Жалға берушінің Объектіні басқа заңды немесе жеке тұлғаларға жалға (жалдауға) беруге негіз береді;
10) Шартты бұзған жағдайда Жалдаушы мен баланс ұстаушы қолдарын қойған және Жалдаушы бекіткен қабылдап алу-беру акті бойынша баланс ұстаушыға 10 күнтізбелік күні ішінде Объектіні қайтаруды қамтамасыз етуге;
11) Объектіні жұмыс істемейтін немесе қанағаттанарлықсыз техникалық жай-күйде (нормативтік көрсеткіштерден асатын тозумен) қайтарған жағдайда шығынды өтеуге міндетті.
4. Жалдау ақысы мен есеп айырысу тәртібі

2) не препятствовать Нанимателю владеть и пользоваться Объектом в
установленном Договором порядке;
3) в случае изменения условий Договора или размера арендной платы
письменно уведомить об этом Нанимателя за месяц до очередного срока
внесения арендной платы;
4) направить Нанимателю извещение о начислении пени и штрафов за
просроченные платежи не позднее 10 дней до очередного срока внесения
арендной платы.
10. Наниматель обязан:
1) вносить арендную плату, а также другие платежи (штрафов, пени)
не позднее ______________________________;
(сроки внесения арендной платы)
2) ежеквартально производить сверку расчетов с Наймодателем с
предоставлением копий платежных поручений (квитанций) в течение 3 трех
дней после внесения арендной платы (штрафов, пени);
3) использовать принятый Объект исключительно в целях,
предусмотренных Договором;
4) содержать Объект в надлежащем порядке, не совершать действий,
способных вызвать повреждение Объекта или расположенных в нем инженерных
коммуникаций;
5) в случае выхода из строя отдельных элементов Объекта,
инженерного оборудования, как по вине Нанимателя, так и в силу
естественного износа, производить ремонтные работы за свой счет;
6) не осуществлять без предварительного письменного разрешения
Наймодателя перепланировку или переоборудование Объекта, расположенных в
нем сетей и коммуникаций;
7) беспрепятственно допускать на Объект и прилегающий к нему
земельный участок представителей Наймодателя, служб санитарного надзора
и других государственных органов, контролирующих соблюдение
законодательства и иных норм, касающихся порядка использования и
эксплуатации Объекта, в установленные ими сроки устранять зафиксированные
нарушения;
8) не передавать свои права по Договору в залог, не вносить их в
качестве вклада в уставный капитал хозяйственных товариществ, акционерных
обществ или взноса в производственный кооператив;
9) за месяц до истечения срока действия договора аренды подать
письменное заявление о желании продлить аренду Объекта. Отсутствие
такового заявления дает основание Наймодателю передать Объект в
имущественный наем (аренду) другим юридическим или физическим лицам;
10) при расторжении Договора обеспечить возврат Объекта в течение
10 календарных дней балансодержателю по акту приема-передачи, подписанному
Нанимателем и балансодержателем и утвержденному Наймодателем;
11) возместить ущерб в случае возврата Объекта в нерабочем или
неудовлетворительном техническом состоянии (с износом, превышающим
нормативные показатели).
4. Арендная плата и порядок расчетов

11. Объектіні мүліктік жал үшін жалдау ақысының мөлшері айына __________________ теңгені құрайды (жалдау ақысының есебі Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын Шартқа қосымшада келтірілген).
12. Мүліктік жал үшін ақы коммуналдық қызметтер үшін төлемдерді, ағымдағы және күрделі жөндеуге арналған аударымдарды, Объектіге көрсетілген қызметтер үшін төлемдерді қамтымайды. Бұл төлемдерді Жалдаушы тікелей бағынысты қорғау, пайдалану, коммуналдық, санитарлық және қызметтер көрсететін басқа да қызметтерге не баланс ұстаушымен Шарт бойынша төлейді.
13. Жалдаушы жалдау ақысын, сондай-ақ басқа да төлемдерді
(айыппұлдарды, өсімпұлдарды) ______________________ кешіктірмей КБЕ
(жалдау ақысын төлеу мерзімдері)
_____ бюджет сыныптамасының коды 201228 (төлем тапсырмасында міндетті түрде бюджет сыныптамасының коды көрсетілсін), ___________ Қазынашылық басқармасы, БСК ________, СТН __________, _____________
бойынша Салық комитетінің есеп айырысу шотына аударады.
14. Жалдау ақысының мөлшері статистика органдарының деректері бойынша инфляция индексіне сәйкес түзетіледі, бұл ретті Жалға беруші Жалдаушыны жалдау ақысын төлеудің кезекті мерзіміне дейін 30 күннен кешіктірмей жалдау ақысының өзгергендігі туралы Жалдаушыға жазбаша хабарлайды.
15. Шарттың 10-тармақ 1) тармақшасында көзделген жалдау ақысын төлеудің мерзімін Жалдаушы бұзған жағдайда Жалдаушы әрбір мерзімі өткен күн үшін төленбеген сомадан 0,5% мөлшерінде өсімпұл төлейді.
16. Жалдаушы Объектіні мақсатқа сай емес пайдаланғаны үшін, сондай-ақ Жалға берушінің келісімінсіз Объектіні субарендаға бергені үшін Жалдаушы мүліктік жал (жалдау) үшін жылдық жалдау ақысы сомасынан ____________ пайыз мөлшерінде айыппұл төлейді.
17. Жалдаушының бастамасы бойынша Шартты мерзімінен бұрын бұзған жағдайда аванспен төленген жалдау ақысы қайтарылмайды.
5. Шартты бұзу шарты
18. Жалдаушы шартты бұзғанға дейін бір айдан кешіктірмей бұл туралы Жалға берушіні жазбаша ескерте отырып Шартты мерзімінен бұзуға құқылы.
19. Жалға берушінің бастамасы бойынша мынадай жағдайларда Шарт мерзімінен бұрын бір тарапты бұзуға жатады:
1) Жалдаушы заңды тұлға ретінде таратылған;
2) Жалдаушы мүліктік жалдау шартының ережелерін бұзған;
3) заң актілермен және Шартпен көзделген жағдайларда Жалдаушы мен Жалға берушінің талабы бойынша;
4) егер Жалдаушы шартпен белгіленген төлемақы мерзімінен екі реттен астам мүлікті пайдаланғаны үшін ақы төлемесе;
5) оның жазбаша келісімімен объектіні басқа Жалдаушыға берсе;

11. Размер арендной платы за имущественный наем Объекта составляет
__________ тенге в месяц (расчет арендной платы приведен в приложении к
Договору, являющемуся неотъемлемой частью Договора).
12. В плату за имущественный наем не включаются платежи за
коммунальные услуги, отчисления на текущий и капитальный ремонт, платежи
за обслуживание Объекта. Эти платежи оплачиваются Нанимателем
непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным,
санитарным и другим службам, предоставляющими услуги, либо по Договору
с балансодержателем.
13. Арендная плата, а также другие платежи (штрафы, пеня)
перечисляется Нанимателем не позднее ________________________________
(сроки внесения арендной платы)
на расчетный счет Налогового комитета по __________________________, РНН
(наименование налогового органа)
__________, БИК_________________________________ управление Казначейства
(наименование управления Казначейства)
КБЕ _____код бюджетной классификации 201228 (в обязательном порядке в
платежном поручении указывать код бюджетной классификации).
14. Размер арендной платы корректируется в соответствии с индексом
инфляции по данным органов статистики, при этом Наймодатель письменно
уведомляет Нанимателя об изменении арендной платы не позднее 30 дней до
очередного срока внесения арендной платы.
15. При нарушении Нанимателем срока внесения арендной платы,
предусмотренный подпунктом 1) пункта 10 Договора, Наниматель оплачивает
пеню в размере 0,5% от неуплаченной суммы задолженности за каждый день
просрочки.
16. За использование Нанимателем Объекта не по назначению, а также
за сдачу Объекта в субаренду без согласия Наймодателя, Наниматель
уплачивает штраф в размере ____________ процентов суммы годовой арендной
платы за имущественный наем (аренду).
17. В случае досрочного расторжения Договора по инициативе
Нанимателя оплаченная авансом арендная плата не возвращается.
5. Условия расторжения договора
18. Наниматель вправе досрочно расторгнуть Договор, предупредив об
этом Наймодателя письменно не позднее чем за месяц до расторжения договора.
19. Договор подлежит досрочному расторжению в одностороннем порядке
по инициативе Наймодателя в следующих случаях:
1) ликвидации Нанимателя как юридического лица;
2) нарушения Нанимателем условий договора имущественного найма;
3) по требованию Наймодателя или Нанимателя в случаях,
предусмотренных законодательными актами или Договором;
4) если Наниматель более двух раз по истечении установленного
договором срока платежа не вносит плату за пользование имуществом;
5) предоставления Нанимателю другого объекта с его письменного
согласия;

6) егер мүліктік жалға берілетін Объекті жекешелендіруге берілген жағдайда;
7) Жалға берушінің атына жазылған баланс ұстаушының жазбаша өтініші бойынша;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Шартпен көзделген өзге де жағдайларда.
21. Шартты мерзімінен бұрын бір тарапты бұзу сот тәртібімен шағымдалуы мүмкін. Сот шешімі күшіне енгенге дейін Объекті Жалдаушыда қалдырылады, ол Шартқа сәйкес жалдау үшін ақы төлеуді жалғастырады.
6. Ерекше жағдайлар
22. Шарт заңдық күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жасалады, оның біреуі - Жалға берушіде және біреуі - Жалдаушыда қалдырылады.
23. Шартқа өзгерістер мен толықтырулардың күші болады, егер оларды оған уәкілетті тұлғалар жасаса.
24. Егер Жалдаушы өз қаражаты есебінен баланс ұстаушының келісімімен және Жалға берушінің жазбаша рұқсатымен Объекті үшін зиянсыз ажырамас жақсартулар жасаған жағдайда Жалдаушы Шарт тоқтатылғаннан кейін осы жақсартулардың құнын баланс ұстаушы арқылы өтеуге құқығы бар.
Жалдаушы жасаған Объектінің бөлек жақсартулары оның меншігі болып табылады.
Жалға беруші мен баланс ұстаушының келісімінсіз Жалдаушы жасаған ажырамас жақсартулардың құны өтеуге жатпайды.
7. Дауларды қарау тәртібі
25. Осы Шарттан немесе оған байланысты Тараптар арасында туындауы мүмкін даулар келіссөздер арқылы, ал келісімге қол жеткізбеген жағдайда - сот тәртібімен шешіледі.
8. Тараптардың заңды мекен-жайлары
"ЖАЛҒА БЕРУШІ":                      "ЖАЛДАУШЫ":
________________________________   ________________________________
(аумақтық комитеттің атауы)
мемлекеттік мүлік және
жекешелендіру комитетінің
төрағасы
________________________________   ________________________________
________________________________   ________________________________
(орналасқан жері)             ________________________________
(Жалдаушының атауы мен
орналасқан жері)
________________________________   ________________________________
(аты-жөні)                            (аты-жөні)
________________________________   ________________________________
(қолы)                                (қолы)

6) в случае, если сдаваемый в имущественный наем Объект передается
на приватизацию;
7) по письменному заявлению балансодержателя на имя Наймодателя;
8) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики
Казахстан или Договором.
21. Досрочное расторжение Договора в одностороннем порядке может
быть обжаловано в судебном порядке. До вступления решения суда в силу
Объект сохраняется за Нанимателем, который продолжает вносить плату за
аренду согласно Договору.
6. Особые условия
22. Договор составлен в двух экземплярах на государственном и
русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, один из которых
остается у Наймодателя и один - у Нанимателя.
23. Изменения и дополнения к Договору имеют силу, если они
совершены уполномоченными на то лицами.
24. В случае, если Наниматель произвел за счет собственных
средств с согласия балансодержателя и письменного разрешения Наймодателя
улучшения, неотделимые без вреда для Объекта, Наниматель имеет право
после прекращения Договора на возмещение балансодержателем стоимости этих
улучшений.
Отделимые улучшения Объекта, произведенные Нанимателем, являются
его собственностью.
Стоимость неотделимых улучшений, произведенных Нанимателем без
согласия Наймодателя и балансодержателя, возмещению не подлежит.
7. Порядок рассмотрения споров
25. Споры между Сторонами, которые могут возникнуть из настоящего
Договора или в связи с ним, разрешаются путем переговоров, а при не
достижении согласия - в судебном порядке.
8. Юридические адреса и банковские реквизиты Сторон
" НАЙМОДАТЕЛЬ " :                     " НАНИМАТЕЛЬ " :
Председатель _______________       _____________________________
(наименование теркомитета)
Государственного имущества и       _____________________________
приватизации                       _____________________________
____________________________       _____________________________
(местонахождения)            (наименование и местонахождения
Нанимателя)
____________________________       _____________________________
(Ф.И.О.)                             (Ф.И.О.)
____________________________       _____________________________
(подпись)                            (подпись)