Әділет органдарында 2002 жылы 26 наурызда № 1023 тіркелген, Ақмола облысы әкімдігінің 2002 жылғы 19 наурыздағы N а-4/35 "Мемлекеттік тұрғын үй емес қорды мүліктік жалға беру мәселелері" қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы әкімінің 2003 жылғы 21 қаңтардағы N а-2/24 қаулысы. Ақмола облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 14 ақпанда N 1555 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2010 жылғы 30 маусымдағы № А-7/242 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2010.06.30 № А-7/242 қаулысымен
Қазақстан республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"» Заңының 27-бабындағы 1-тармағына сәйкес, коммуналдық меншікті тиімді басқару мақсаттарында Ақмола облысы әкімдігі қаулы етті:
1. Әділет органдарында 2002 жылы 26 наурызда N№1023 тіркелген, Ақмола облысы әкімдігінің 2002 жылғы 19 наурыздағы № а-4/35 қаулысына (2002 жылғы 19 шілдедегі өзгерістермен) келесі өзгерістер енгізілсін:
1) Осы қаулымен бекітілген тұрғын үй емес қорды жалға беру ставкалары мен қолданылатын коэффициенттерін анықтау Нұсқаулығының (бұдан әрі - әдістеме) күші жойылды деп саналсын.
2) Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес, тұрғын үй емес қордың жалға беру ставкалары мен қолданылатын коэффициенттерін анықтау Нұсқаулығы бекітілсін. Осы қаулыда көрсетілген 1-қосымша Ақмола облысы әкімдігінің 2002 жылғы 19 наурыздағы N№а-4/35 қаулысының 1-қосымшасы болып саналсын.
2. Осы қаулы Ақмола облысы әділет басқармасында қолданылып жүрген заңдарға сәйкес тіркелген сәттен бастап күшіне енеді.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары  Д.З. Әділбековке жүктелсін.
Облыс әкімнің м.а.
Ақмола облысы әкімдігінің
2003 ж. 21.01. N а-2/24
қаулысына қосымша 1
Тұрғын үй емес мемлекеттік қорлардың
жалдау төлем ақысының ставкасын есептейтін және қолданылатын коэффициенттерді анықтайтын Нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық 2001 жылы 25 желтоқсанда Ақмола облысы әкімдігінің N№8/49  қаулысымен бекітілген, 2002 жылы 4 ақпанда заң органында N№957-мен тіркелінген мемлекеттік мекемелердің балансындағы, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқаруындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың мүліктерін, оның ішінде жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік меншік нысандарын сатып алу құқығын бермей мүліктік жалға беру (жалдау) Ережелерінің 3-тармағына сәйкес, өкілетті мемлекеттік орган әзірлеген және тұрғын үй емес мемлекеттік қорлардың жалдау төлем ақысының ставкасын анықтайды.

О внесении изменений в постановление Акимата Акмолинской области от 19 марта 2002 года N№а-4/35 "Вопросы имущественного найма (аренды) нежилого государственного фонда, зарегистрированное в органах юстиции от 26.03.02 года N№1023
Постановление Акимата Акмолинской области от 14 января 2003 года N а-2/24. Зарегистрировано Управлением юстиции Акмолинской области 14 февраля 2003 года N 1555. Утратило силу - постановлением акимата Акмолинской области от 30 июня 2010 года № А-7/242
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Акмолинской области от 30.06.2010 № А-7/242
В соответствии с пунктом 1 статьи 27  Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", в целях эффективного управления коммунальной собственностью, акимат Акмолинской области ПОСТАНОВИЛ:
1. Внести в постановление акимата Акмолинской области от 19 марта 2002 года N а-4/35, зарегистрированное в органах юстиции 26 марта 2002 года N 1023 с изменениями от 19 июля 2002 года N а-8/95 следующие изменения:
1) признать утратившей силу Инструкцию определения расчетных ставок арендной платы нежилого государственного фонда и размеры применяемых коэффициентов (далее методика), утвержденную данным постановлением;
2) утвердить Инструкцию определения расчетных ставок арендной платы нежилого государственного фонда и размеры применяемых коэффициентов согласно приложения 1 к настоящему постановлению. Считать указанное приложение 1 к настоящему постановлению приложением 1 к постановлению акимата Акмолинской области от 19 марта 2002 года N а-4/35.
2. Постановление вступает в силу с момента регистрации  в Управлении юстиции Акмолинской области согласно действующего законодательства.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Адильбекова Д.З.
И.о. акима области
Приложение 1
К постановлению
акимата Акмолинской области
N A-2/24 от 21.01.2003 г.
Инструкция
определения расчетных ставок арендной платы нежилого
государственного фонда и размеры применяемых коэффициентов.
1. Данная Инструкция разработана уполномоченным государственным органом в соответствии с пунктом 3 Правил предоставления в имущественный наем (аренду) объектов без права последующего выкупа, находящихся на балансе государственных учреждений,  финансируемых из местного бюджета, и находящихся в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации, утвержденных  постановлением акимата Акмолинской области N а-8/49 от 25 декабря 2001 года и зарегистрированных в органах юстиции 4 февраля за N 957, и служит для определения расчетных ставок арендной платы за имущественный наем (аренду) государственного нежилого фонда.

2. Тұрғын үй емес мемлекеттік қор ғимаратының толық жалдау төлем ақысы, осы ғимараттың өткен жылғы жалға беру төлем ақысының деңгейінен төмен болмауы керек және Ап = Аед х П формуласы бойынша есептеледі.
Мұндағы:
Ап - жалдау ақысының бір айдағы толық сомасы (теңге).
Аед - нысанның 1 шаршы метр ауданының жалдау ақысы (теңге).
П - жалдайтын жайдың толық (жалпы) ауданы, (ш.м.).
1 шаршы метр ауданның жалдау ақысы мына формуламен есептеледі:

2. Полная арендная плата за здание (помещение) государственного нежилого фонда устанавливается не ниже сложившегося уровня арендной платы за данное здание (помещение) в предшествующем году и рассчитывается по формуле:
Ап.= Аед. * П
Где:
Ап.- полная  сумма арендной платы в месяц ( тенге);
Аед.- арендная плата за 1 кв.м. площади объекта (в тенге);
П - полная (общая) площадь арендуемого помещения (кв.м.).
Арендная плата за один кв.м. площади определяется:

Аед = С х Ки х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х К6
Мұндағы:
С - мүліктік жалға беру үшін бір айдағы жалдау ақысының базалық ставкасы (теңге);
Ки - инфляция коэффициенті (Қазақстан Республикасы Агенттігінің көрсеткіштеріне сәйкес статистика бойынша және оның аумақтық органдарымен анықталады);
К1 - Мүліктік жалға беру (жалдау) ғимаратының жайлылығын, техникалық жағдайын және инженерлік коммуникацияның дәрежесін есепке алатын коэффициенті;
К2 - жалға алушының қызмет түрін есепке алатын коэффициенті;
К3 - аумақтық орналасқан орнын есепке алатын коэффициенті (Жер ресурстарын басқару жөніндегі комитет көрсеткіштері);
К4 - жайдың түрін есепке алатын коэффициенті;
К5 - мүлікті және негізгі қаражаттарды есепке алатын коэффициенті;
К6 -  жалға алушының коммуналдық қызметін (жылумен, электрқуатымен, сумен жабдықтау) және басқа әлеуметтік - қажетті салаларын (мектепке дейінгі және жалпы білім беретін мектеп мекемелері) есепке алатын коэффициенті;

Аед.= С  * Kи * К1 * К2 * К3 * К4*К5*К6
Где:
С - базовая ставка арендной платы за имущественный найм в месяц (тенге)
Ки - коэффициент инфляции (определяется согласно данных Агентства Республики Казахстан по статистике  и его территориальными органами);
К1 - коэффициент, учитывающий степень комфортности, техническое состояние здания и наличие инженерных сетей и коммуникаций объекта имущественного найма(аренды);
К2 - коэффициент, учитывающий вид деятельности арендатора;
К3 - коэффициент, учитывающий территориальное расположение (по данным комитета по управлению земельными ресурсами);
К4 - коэффициент, учитывающий тип помещения;
К5 - коэффициент, учитывающий имущество и основные средства
К6 - коэффициент, учитывающий деятельность арендатора в сфере предоставления коммунальных услуг (теплоснабжение, энергоснабжение, водоснабжение) и других социально-важных отраслях (детские дошкольные и школьные общеобразовательные учреждения).

(п5 х п6 = 3090 х 0,07)
теңге
216
8
1 ш.м. жалдау ақысының базалық ставкасы (С = п3 + п7 = 541 + 216)
теңге
757
9
Бір айдағы жалдау ақысының базалық ставкасы (п8/12)
теңге
63
Бір айдағы 1 ш.м. жалдау ақысының базалық ставкасы 63 теңге.
4. Мүліктік жалға беру (жалдау) ғимараттың жайлылығын, техникалық жағдайын және инженерлік коммуникацияның дәрежесін есепке алатын (К1) коэффициентті анықтау.
-----------------------------------------------------------
1 Қолайлы (коммуналдық шаруашылықтық барлық          1,6
жайлылығының болуы)
2 Инженерлік коммуникациясыз (суық, ыстық сумен      1,3
қамтамасыз етілмеген, бірақ электр қуатпен және
жылумен қамтамасыз етілген кезде)
3 Инженерлік коммуникациясыз (суық, ыстық сумен,     1,0
канализациямен, электр қуатпен, жылумен
қамтамасыз етілмеген)
-----------------------------------------------------------

Сумма арендной платы в соответствии со ставкой рефинансирования (п5хп6=3090х0,07)
Тенге
216
8
Базовая ставка арендной платы за 1 кв.м. (C  =п3+п7=541+216)
Тенге
757
9
Базовая ставка арендной платы  в месяц (п8/12)
Тенге
63
Базовая ставка арендной платы за 1 кв.м  63 тенге  в  месяц.
4. Определение коэффициента (К1), учитывающего степень комфортности, техническое состояние здания и наличие инженерных сетей и коммуникаций объекта имущественного найма (аренды):
1.
2.
3.
Благоустроенное (при наличии всех удобств коммунального хозяйства);
Без инженерных коммуникаций (при отсутствии холодного и горячего водоснабжения, но при наличии электроснабжения и теплоснабжения);
Без инженерных коммуникаций (при отсутствии холодного и горячего водоснабжения, канализации, электроснабжения и теплоснабжения)
1,6
1,3
1,0

5. Жалға алушының қызмет түрін есепке алатын (К2) коэффициентті анықтау.
-------------------------------------------------------------------
1. Сауда бойынша коммерциялық сауда, жабдықтау  сату қызметі: 1,5
- азық-түлік және өндірістік тауарлары.                    1,5
2. Банктік, басқа ақша-қаражат операциясын, туризмді
ұйымдастыру.                                               1,4
3. Халыққа қызмет көрсету:
- радио-телеаппаратураларды, тұрмыстық техниканы жөндеу
шеберханасы.                                               1,0
- шаштараз, фотосурет, киім, аяқ киім тігу, жөндеу,
тағы басқалары;                                            0,8
4. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорны:
1,2 - категориялы (ресторан, кафе)                         1,1
3 - категориялы (асхана, буфет)                            0,5
тамақ ішетін залдар.                                       0,3
5. Кондитерлік, кулинарлық жартылай өңделген өнімдерді,
тағам өнімдерін дайындау.                                  1,0
6. Тауарлар өнеркәсібі, халық қолданатын тауарлар,
өндірістік-техникалық тауарлар өндірісі.                   0,8
7. Медициналық қызмет көрсету, емдеу-профилактикалық
қызметі (тіс емдеу қызметінен басқа)                       0,6
8. Тіс емдеу қызметі.                                         1,0
9. Қоғамдық, оқу қызметі.                                     0,7
10. Басқа түрлері (офистер, қызмет жайлары)                   1,0
11. Қойма, гараж жайлары.                                     0,7
12. Мемлекеттік кәсіпорындар үшін.                            0,2
-------------------------------------------------------------------
6. Орналасқан орнын есепке алатын коэффициентті (К3) анықтау. (Облыс аймағы бойынша).
Көкшетау қаласы:
I.I аймақ                                          1,35
I.II аймақ                                         1,30
II аймақ                                           1,25
III аймақ                                          1,20
IV,V аймақ                                         1,15
VI аймақ                                           1,10
VII,VIII аймақ                                     1,00
Степногорск, Щучье қалалары;                       1,0
Аудандар.                                          0,8
7. Жайдың түрін есепке алатын коэффициентті (К4) анықтау.
---------------------------------------------
1.!Бөлек тұрғын үй         !     1,1
2.!Қосымша салынған        !     1,0
---------------------------------------------
------------------------------------------------------------
8.!Мүлікті және негізгі қаражаттарды есепке  !1,1
!алатын коэффициент (К5)                   !
------------------------------------------------------------
9. Жалға алушының коммуналдық қызметін және басқа әлеуметтік-қажетті салаларын есепке алатын коэффициентті (К6) анықтау.
1. Жылумен жабдықтау                                     0,1
2. Электрқуатымен жабдықтау                              0,3
3. Сумен жабдықтау                                       0,2
4. Мектепке дейінгі және жалпы білім беретін мекемелер:  0,3
Қалалар бойынша;                                      0,3
аудандар бойынша;                                     0,1
Ескерту: Бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге нөлдік ставка қолданылады.

5. Определение коэффициента(К2),учитывающего вид деятельности арендатора.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8. 9. 10. 11. 12 .
Торгово-коммерческая, снабженческо-сбытовая деятельность по торговле:
- продовольственными, промышленными товарами;
Банковские, другие финансово-денежные операции, организация туризма;
Оказание услуг населению:
-мастерские по ремонту радио-телеаппаратуры и бытовой техники;
-парикмахерские, фото услуги, ремонт и шитье одежды, обуви и т.п.
Предприятия общественного питания:
-1-ой и 2-ой категорий (рестораны, кафе);
-3-ей категории (столовые, буфеты, кухня);
-залы для питания;
Изготовление кондитерских и кулинарных изделий, полуфабрикатов, продуктов питания;
Производство промышленных товаров, товаров народного потребления и товаров производственно-технического назначения;
Оказание медицинских услуг, лечебно-профилактическая деятельность(кроме стоматологических услуг);
Стоматологические услуги;
Общественная, учебная деятельность;
Прочие виды (офисы, служебные помещения);
Помещения под склады, гаражи;
Для государственных предприятий
1,5
1,5
1,4
1,0
0,8
1,1
0,5
0,3
1,0
0,8
0,6
1,0
0,7
1,0
0,7
0,2
6. Определение коэффициента(К3), учитывающего территориальное расположение (по территории области).
-г.Кокшетау:
-      зона I.I
-      зона I.II
-      зона II
-      зона III
-      зона IV, V
-      зона VI
-      зона VII, VIII
-г.Степногорск, г.Щучинск;
-районы.
1,35
1,30
1,25
1,20
1,15
1,10
1,00
1,0
0,8
7. Определение коэффициента(К4),учитывающего тип помещения.
1.
2.
Отдельно стоящее
Встроенное
1,1
1,0
8.
Коэффициент,   учитывающий имущество и основные средства(К5)
1,1
9. Определение коэффициента (К6),учитывающего деятельность арендатора в сфере предоставления коммунальных услуг и других социально-важных отраслях.
1.
2.
3.
4.
Теплоснабжение                                                                               Электроснабжение
Водоснабжение
детские дошкольные и общеобразовательные учреждения:
по городам
по районам
0,1
0,3
0,2
0,3
0,1
Примечание:Государственным учреждениям, финансируемым из бюджета, применяется нулевая ставка.