"Халықты және өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандарды хабарландыру, білімді насихаттау, оқыту Нұсқамасын" бекіту туралы
Қарағанды облысы әкімиятының 2003 жылғы 5 маусымдағы N 08/01 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 19 маусымда N 1229 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы әкімдігінің 2010 жылғы 18 қаңтардағы N 01/05 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы әкімдігінің 2010.01.18 N 01/05 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы "Өрт қауіпсіздігі туралы" Заңының 8 және 19 баптарын басшылыққа ала отырып және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 желтоқсандағы "Халықты және өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандарды хабарландыру, білімді насихаттау, оқыту ережесін бекіту туралы" N 1327 қаулысын орындау барысында облыстық әкімият қаулы етеді:
1. "Халықты және өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандарды хабарландыру, білімді насихаттау, оқыту Нұсқамасы" бекітілсін (Қосымша).
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қарағанды облысы әкімінің бірінші орынбасары И.У. Тоғайбаевқа жүктелсін.
Облыс әкімі                                К. Мұхамеджанов
Қосымша
облыстық әкімияттың
2003 жылғы 5 маусымда
N 08/01 қаулысымен бекітілді
"Халықты және өрт қауіпсіздігі
саласындағы мамандарды хабарландыру,
білімді насихаттау, оқыту Нұсқамасын"
бекіту туралы
Халықты және өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандарды хабарландыру, білімді насихаттау, оқыту
Нұсқамасы
1. Жалпы ереже
1. Осы нұсқама Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 қарашадағы N 1327 Қаулысымен бекітілген "Халықты және өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандарды хабарландыру, білімді насихаттау, оқыту Ережесіне" сәйкес жасалды.
2. Ұйымдар қызметінің қауіп дәрежесі мен ықтимал өрт қауіптілігі, қажетті қауіпсіздік, өрттің алдын алу және жою шаралары, оның салдары туралы ақпарат ашық, жариялы болып табылады және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
3. Осы нұсқамада келесі терминдер пайдаланылады:
1) өртке қарсы қызметтің аймақтық бөлімшелері - Қарағанды облыстық Мемлекеттік өртке қарсы қызмет Бас басқармасының бөлімдері, отрядтары, өрт сөндіру бөлімдері
2) МӨҚҚ ББ - Қарағанды облыстық мемлекеттік өртке қарсы қызмет Бас басқармасы
3) Озат тәжірибе Орталығы - МӨҚҚ ББ өрт-техникалық орталығы (Қарағанды қаласы, Ерубаев көшесі, 25 үй)
4) Объектілер - кәсіпорындар, ұйымдар, мекемелер, арлық жекеменшік түрлі шаруашылық субъектілері

Об утверждении "Инструкции по информированию, пропаганде знаний, обучению населения и специалистов в области пожарной безопасности"
Постановление акимата Карагандинской области от 5 июня 2003 года N 08/01. Зарегистрировано Управлением юстиции Карагандинской области 19 июня 2003 года за N 1229. Утратило силу - постановлением акимата Карагандинской области от 18 января 2010 года N 01/05
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Карагандинской области от 18.01.2010 N 01/05.
Руководствуясь статьями 8 и 19 Закона Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности" и во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2002 года N 1327 "Об утверждении Правил информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в области пожарной безопасности" акимат области постановляет:
1. Утвердить "Инструкцию по информированию, пропаганде знаний, обучению населения и специалистов в области пожарной безопасности" (Приложение).
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Тогайбаева И.У.
Аким области                               К. Мухамеджанов
Приложение
Утверждено
постановлением акимата области
N 08/01 от 5 июня 2003 года
Об утверждении "Инструкции по
информированию, пропаганде знаний,
обучению населения и специалистов
в области пожарной безопасности"
Инструкция по информированию, пропаганде знаний, обучению населения и специалистов в области пожарной безопасности
1. Общие положения
1. Настоящая инструкция разработана в соответствии с "Правилами информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в области пожарной безопасности", утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2002 года N 1327.
2. Информация о степени риска и потенциальной пожарной опасности деятельности организаций, необходимой безопасности, последствиях, мерах по предупреждению и ликвидации пожаров является открытой, гласной и публикуется в средствах массовой информации.
3. В настоящей инструкции используются следующие термины:
1) территориальные подразделения противопожарной службы - отделы, отряды, пожарные части Главного управления государственной противопожарной службы Карагандинской области.
2) ГУ ГПС - Главное управление государственной противопожарной службы Карагандинской области.
3) Центр передового опыта - пожарно-технический центр ГУГПС (г. Караганда, ул. Ерубаева, 25).
4) Объекты - предприятия, организации, учреждения, субъекты хозяйствования всех форм собственности.

5) Жергілікті атқарушы органдар - қалалық, аудандық, әкімияттар
2. Ықтимал өрт қауіптілігі туралы халықты хабарландыру
4. Жергілікті атқарушы органдар
1) Мемлекеттік өртке қарсы қызметпен өзара жәрдемдесе отырып, халыққа қауіп-қатер төндіретін өрттер туралы ақпаратты жинау және талдауды ұйымдастырады.
2) Халыққа қауіп-қатер төндіретін өрттер туралы халыққа бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жариялауды ұйымдастырады.
3) Мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жасаған өрт қауіпсіздігі ережелерін насихаттау жөнінде жыл сайынғы жоспар мен тақырыптарды келіседі.
5. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
1) Өртке қарсы қызметтің аймақтық бөлімшелері халық үшін қауіп-қатер төндіретін өрт туындаған кезде, дереу МӨҚҚ ББ, жергілікті атқару органдарына ақпаратты береді және 24 сағаттың ішінде ресми хабарды қалалық және аудандық теле-, радиокомпаниялар және газет редакцияларына жібереді.
2) Халыққа қауіп-қатер төндіретін өрттер туралы алынған мәліметтерді жинақтап қорытып және талдағаннан кейін, МӨҚҚ ББ облыстық БАҚ-қа хабарлайды.
3) Өрт ошағының жанындағылар үшін қауіп туған жағдайда, өртке қарсы қызметтің аймақтық бөлімшелері, жергілікті атқару органдарымен өзара көмектесе отырып, өрт туралы ең анық ақпарат жинауды ұйымдастырады, дереу оны МӨҚҚ ББ жібереді және 10 сағаттың ішінде БАҚ арқылы ол туралы қауіп төнген ауданның, қаланың халқына хабарлайды.
4) Өрт ошағының жанындағы аудандар үшін қауіптілігі туралы ақпаратты талдап, МӨҚҚ ББ дереу ресми хабарды облыстық БАҚ-қа жібереді.
5) Ұйымдар мен жекеменшік түрінен байланыссыз кәсіпорындар қызметінің қауіп дәрежесі мен ықтимал өрт қауіптілігі, қажетті қауіпсіздік, өрттің алдын алу мен жою шаралары, салдары туралы БАҚ-қа жариялауға үнемі ақпарат дайындайды.
6) БАҚ арқылы халыққа өрт қауіпті маусым басталғанда, жылыту кезеңіне дайындық кезеңінде өрт қауіпсіздігінің қажетті шаралары туралы хабарлайды, орманда болғанда, жоғары өрт қауіптілігі бар (газ, электрлік және т.б.) приборларды пайдаланған кезде өрт қауіпсіздігі ережелерінің талаптарын түсіндіреді.
7) Бұқаралық ақпарат құралдарымен тиісті жергілікті атқарушы органдармен келісіп өрт қауіпсіздігі ережелерін насихаттау жөнінде жыл сайынғы жоспар жасайды және оның іске асуын қамтамасыз етеді.

5) Местные исполнительные органы - акиматы городов, районов.
2. Информирование населения о потенциальной опасности пожаров
4. Местные исполнительные органы
1) Во взаимодействии с Государственной противопожарной службой организуют сбор и анализ информации о пожарах, представляющих угрозу населению.
2) Организуют оповещение населения о пожарах, представляющих угрозу населению, через средства массовой информации.
3) Согласовывают тематику и ежегодные планы по пропаганде правил пожарной безопасности, разработанные подразделениями Государственной противопожарной службы.
5. Государственная противопожарная служба
1) Территориальные подразделения противопожарной службы при возникновении пожаров, представляющих угрозу для населения, немедленно передают информацию в ГУ ГПС, местные исполнительные органы и в течение 24 часов направляют официальные сообщения редакциям городских и районных газет, теле- и радиокомпаний.
2) После обобщения и анализа полученных сведений о пожарах, представляющих угрозу населению, ГУ ГПС информирует областные газеты, теле- и радиокомпании.
3) В случае наступления опасности для прилегающих к очагу пожара территориальные подразделения противопожарной службы, взаимодействуя с местными исполнительными органами власти, организуют сбор достоверной информации о пожаре, немедленно передают ее в ГУ ГПС и в течение 10 часов через газеты, теле- и радиокомпании информируют о ней население городов, районов, которым угрожает опасность.
4) Проанализировав поступающую информацию об опасности для прилегающих к очагу пожара районов, ГУ ГПС немедленно направляет официальные сообщения в областные газеты, теле- и радиокомпании.
5) Регулярно готовит к публикации в газетах, и сообщению по телевидению и радио информацию о степени риска и потенциальной пожарной опасности деятельности организаций и предприятий вне зависимости от форм собственности, необходимой безопасности, последствиях, мерах по предупреждению и ликвидации пожаров.
6) Через газеты, телевидение и радио информирует население о необходимых мерах пожарной безопасности с наступлением пожароопасного сезона, при подготовке к отопительному периоду; разъясняет требования правил пожарной безопасности при нахождении в лесах, при эксплуатации приборов (газовых, электрических и т.д.), имеющих повышенную пожарную опасность.
7) По согласованию со средствами массовой информации и соответствующими местными исполнительными органами разрабатывает ежегодные планы по пропаганде правил пожарной безопасности и обеспечивает их реализацию.

6. Радио және телевидение, мерзімдік басылымдар редакцияларына:
1) Өрт және өрт қауіптілігі туралы ақпарат алғанда шұғыл және ең таяу баспада жариялайды немесе эфирге Мемлекеттік өртке қарсы қызметінен алынған өрт туралы ресми хабар шығарады.
2) Мемлекеттік өртке қарсы қызмет жасаған өрт қауіпсіздігі ережесін насихаттау жөнінде тақырып пен жыл сайынғы жоспарды келіседі.
7. Объектілер
1) Басшылар уақытында қызметкерлеріне өрттің тууы туралы немесе туу қатері туралы хабарлайды.
2) Өрттің немесе оның туу қаупі туралы барлық фактілерде, оны көрген объектінің қызметкері, өртке қарсы қызметтің аймақтық бөлімшелеріне дереу хабарлайды.
3) Объектінің басшылары өрт туралы немесе оның туу қаупі туралы уақытында өртке қарсы қызметтің аймақтық бөлімшелеріне айтуды бақылауды қамтамасыз етеді.
3. Халықты оқыту
8. Халықты өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту, тұратын жері, жұмысы, оқуы бойынша өткізіледі.
9. Оқуды ұйымдастыруға жауапкершілік объектінің басшыларына жүктеледі
10. Жергілікті атқарушы органдар
1) Қалаларда, аудандарда ерікті өртке қарсы құрылымдар мен жас өрт сөндірушілер дружинасын құруға, конкурстар, викториналар, жарыстар және басқа халықты өртке қарсы үгіт және насихат, өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту бойынша шаралар өткізуге жәрдемдеседі.
2) Өрт қауіпі жоғары жаз және жылу маусымдарының алдында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде айлық өткізуге қолғабысын тигізеді.
11. Объектілер
1) Объектінің қызметкерлерімен өрт-техникалық минимум бойынша нұсқаулар, сабақтар өткізу міндеті жүктелген тұлғалардың тізімін анықтайды. Өрт қауіпсіздігі мәселелері жөнінде сабақ өткізуге өртке қарсы қызметтің аймақтық бөлімшелерінде дайындық өткен тұлғалар жіберіледі.
2) МӨҚҚ-пен бірге міндетті түрде өртке қарсы қызметтің аймақтық бөлімшелерінде оқуды өткен лауазымды мамандар тізімін жасайды және келіседі.
3) Өрт-техникалық минимум бағдарламасы бойынша оқуды өткен лауазымды қызметкерлер тізімін және оның мерзімділігін анықтайды.
4) Барлық қызметкерлердің өртке қарсы нұсқаулар (алғашқы, бірінші, қайталанған және т.б.) өту тәртібін және мерзімін анықтайды.
5) Әрбір ғимарат, участок, бөлімше үшін өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нақтылы нұсқама мен өрт болған жағдайда қауіпсіз жерге көшіру жоспарларын жасайды. Қажет болғанда оларды өртке қарсы қызметтің аймақтық бөлімшелерімен келіседі.

6. Редакции периодических печатных изданий, радио и телекомпаний
1) При получении информации о пожарах и пожарной опасности, экстренно или в ближайших выпусках публикуют либо выпускают в эфир официальные сообщения о пожарах, полученные от Государственной противопожарной службы.
2) Согласовывают тематику и ежегодные планы по пропаганде правил пожарной безопасности, разработанные Государственной противопожарной службой.
7. Объекты
1) Руководители своевременно оповещают работников об угрозе возникновения или о возникновении пожара.
2) Обо всех фактах пожаров или угрозе их возникновения сотрудник объекта, обнаруживший их, немедленно сообщает в территориальные подразделения противопожарной службы.
3) Руководители объектов обеспечивают контроль своевременности передачи информации о пожаре или угрозе его возникновения в территориальные подразделения противопожарной службы.
3. Обучение населения
8. Обучение населения мерам пожарной безопасности проводится по месту жительства, работы, учебы.
9. Ответственность за организацию обучения возлагается на руководителей объектов.
10. Местные исполнительные органы
1) Содействуют созданию в городах, районах добровольных противопожарных формирований и дружин юных пожарных, проведению конкурсов, викторин, соревнований и других мероприятий по обучению населения мерам пожарной безопасности, противопожарной агитации и пропаганде.
2) Оказывают содействие ГУ ГПС в проведении месячников по обеспечению пожарной безопасности перед началом пожароопасного летнего и отопительного сезонов.
11. Объекты
1) Определяют перечень лиц, на которых возлагаются обязанности по проведению инструктажей, занятий по пожарно-техническому минимуму с работниками объекта. К проведению занятий по вопросам пожарной безопасности допускаются лица, прошедшие подготовку в территориальных подразделениях противопожарной службы.
2) Разрабатывают и согласовывают с ГПС перечень должностей специалистов, которые в обязательном порядке должны проходить обучение в территориальных подразделениях противопожарной службы.
3) Определяют перечень должностей работников, проходящих обучение по программам пожарно-технического минимума и его периодичность.
4) Определяют порядок и сроки прохождения всеми работниками противопожарных инструктажей (вводный, первичный, повторный и др.).
5) Разрабатывают конкретные инструкции о мерах пожарной безопасности для каждого здания, участка, отделения и планы эвакуации на случай пожара. При необходимости согласовывают их с территориальными подразделениями противопожарной службы.

6) Өртке қарсы қызметтің аймақтық бөлімшелерінің қызметкерлеріне өртке қарсы үгіт және насихат жөнінде шаралар өткізуге жәрдем жасайды. Қажет болғанда қолдағы бар техникалық құралдарын береді.
7) Өрт қауіпсіздігі бұрышын жасайды (15-тен артық жұмыс істеушілер саны болғанда).
12. Білім Департаменті
1) Жалпы білім беру мен кәсіби мектептер және басқа оқу орындарының оқушыларының міндетті түрде оқу жоспарындағы сағат саны сараланған өрт қауіпсіздігі шараларына оқытудың арнайы бағдарламасын жасайды. Тағайындалған тәртіппен оны МӨҚҚ ББ-мен келіседі.
2) Өрт қауіпсіздігі шаралары міндеті жүктелген оқу орындарының қызметкерлері тізімін анықтайды. Оны МӨҚҚ ББ қайта дайындауға және оқытуға (қажеттілігі болса) жібереді.
3) Жалпы білім беру мен кәсіби мектептерде және басқа оқу орындарында жас өрт сөндірушілер дружинасын құруды және оның жұмысын ұйымдастырады.
13. Жоғарғы, арнайы орта және орта оқу орындары, мектепке дейінгі мекемелер
1) Мектептер, гимназиялар, лицейлерде үлкен және кіші жастар тобының жас өрт сөндірушілер дружиналарын (бұдан былай ЖӨСД) құрады және олардың жұмысын ұйымдастырады.
2) Студенттердің, жалпы білім беретін және кәсіби мектептердің оқушыларының және басқа оқу орындарында оқу жоспарындағы сағат саны сараланған өрт қауіпсіздігі шараларын міндетті түрде оқуын ұйымдастырады және өткізеді.
3) МӨҚҚ ББ-мен студенттердің, жалпы білім беретін және кәсіби мектептердің, колледж және басқа оқу орындарының өртке қарсы білімін насихаттау мақсатында озат тәжірибе Орталығына міндетті түрде бару жоспар-кестесін жасайды және келіседі.
4) Мектепке дейінгі мекемелерде қарапайым өрт қауіпсіздігі шараларына, өрт кезіндегі мінез-құлқы ережесіне үйрету жоспарын жасайды және оның орындалуын іске асырады, өрт қауіпсіздігі мәселелері жөнінде алған білімдерін баянды етуге ойын оқуларын өткізеді.
14. Меншік пәтерлер кооперативі (МПК), өзін-өзі басқару комитеті (ӨБК), Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметін реттейтін үй комитеттері
1) Тұрғындармен жыл сайын өрт қауіпсіздігі ережелерін оқуды өткізеді.
2) Өрт қауіпсіздігі жөнінде бұрыш және стенд жасайды
3) Тұрғындармен тұрғын үйлердің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселесі бойынша жиналыс, жиын өткізеді.
15. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
1) Объектілер басшыларының, мамандарының (инженерлік-техникалық қызметшілер), "Өрт қауіпсіздігі" пәнінің оқытушыларын, объектінің өрт қауіптілігі ерекшелігін ескере отырып, басқа қызметкерлерді оқыту бағдарламасын жасайды.

6) Оказывают содействие сотрудникам территориальных подразделений противопожарной службы в проведении мероприятий по противопожарной агитации и пропаганды. При необходимости предоставляют имеющиеся технические средства.
7) Оформляют уголки пожарной безопасности (при количеством работающих более 15 человек).
12. Департамент образования
1) Разрабатывает специальные программы обязательного обучения учащихся общеобразовательных и профессиональных школ и других учебных заведений мерам пожарной безопасности с дифференцированным количеством часов в учебном плане. Согласовывает ее в установленном порядке с ГУ ГПС.
2) Определяет перечень сотрудников учебных заведений, на которых возлагаются обязанности по обучению мерам пожарной безопасности. Направляет их в ГУГПС на переподготовку и обучение (при необходимости).
3) Организует создание и работу в общеобразовательных и профессиональных школах и других учебных заведениях дружин юных пожарных.
13. Высшие, средне-специальные и средние учебные заведения, дошкольные учреждения
1) Создают в школах, гимназиях, лицеях дружины юных пожарных (далее ДЮП) старшей и младшей возрастных групп и организуют их работу.
2) Организуют и проводят обязательное обучение студентов, учащихся общеобразовательных и профессиональных школ и других учебных заведений мерам пожарной безопасности с дифференцированным количеством часов в учебном плане.
3) Составляют и согласовывают с ГУ ГПС планы-графики обязательного посещения студентами, учащимися общеобразовательных и профессиональных школ, колледжей и других учебных заведений Центра передового опыта с целью пропаганды противопожарных знаний.
4) В дошкольных учреждений разрабатывают планы обучения детей элементарным мерам пожарной безопасности, правилам поведения при пожаре, осуществляют их выполнение. Проводят игровые занятия по закреплению полученных знаний по вопросам пожарной безопасности.
14. Кооператив собственников квартир (далее КСК), Комитет самоуправления (далее КСУ), домовые комитеты в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, регулирующим их деятельность
1) Проводят ежегодные занятия (инструктажи) с жильцами по изучению правил пожарной безопасности.
2) Оформляют стенды и уголки по пожарной безопасности.
3) Проводят собрания, сходы с жителями по вопросам обеспечения пожарной безопасности жилых домов.
15. Государственная противопожарная служба
1) Разрабатывает программы обучения руководителей, специалистов (инженерно-технический персонал) объектов, преподавателей дисциплины "Пожарная безопасность", других работников с учетом специфики пожарной опасности объектов.

2) Қоғамдық өрт сөндіру құрылымдарының, ұйымдарының және "Өрт қауіпсіздігі" тақырыбы бойынша оқу жүргізуге құқықты жеке тұлғалардың тіркеуін жасайды. Оларды қайта дайындауды және біліктілігін көтеру бойынша семинар өткізуді ұйымдастырады.
3) Объектінің өрт қауіптілігін ескере отырып, өрт қауіпсіздігі бұрышын жасауда әдістемелік көмек көрсетеді.
4) Өрт қауіптілігі жоғары жаз және жылу маусымы басталар алдында өрт қауіпсіздігі айлығын өткізу туралы "Ережені" жасайды.
5) ЖӨСД туралы ереже жасайды, оны білім Департаментіне және басқа мүдделі ұйымдарға жұмысына басшылық ету үшін жібереді.
6) Білім Департаментіне, жоғарғы оқу және мектепке дейінгі мекемелерге өрт қауіпсіздігі ережелеріне оқыту жөнінде әдістемелік сипаттама жібереді.
7) Өртке қарсы қызметтің аймақтық бөлімшелері, озат тәжірибе Орталығының базасында әрдайым мектепке дейінгі мекемелер, орта, арнайы орта, жоғарғы оқу орындарын, журналистерді, жазушыларды тартып өрт қауіпсіздігі саласындағы өртке қарсы білімдерін насихаттау үшін экскурсиялар, жарыстар, бұқаралық шаралар өткізеді.
8) Өрт қауіпі жоғары жаз және жылу маусымдарының алдында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде жыл сайынғы айлық өткізеді.
9) Тұратын мекендеріндегі жиналыс, жиындарда шұғыл жағдайды ескере отырып және қажеттілігі шамасында халықты өрт қауіпсіздігі ережелеріне оқытуды өткізеді.
10) Объектілер басшыларына өрт қауіпсіздігі нұсқамасын және өрт кезінде қауіпсіз жерге көшіру жоспарын жасауда, практикалық көмек көрсетеді. Қажет болғанда оны қарайды және келіседі.
11) Барлық жекеменшік түрдегі объектілер басшыларының орындауы үшін өртпен болған жағдайға байланысты халықты хабарландыру және оқыту жөніндегі шаралардың міндетті жоспарын жасайды.

2) Ведет регистрацию общественных пожарных объединений, организаций и физических лиц, правомочных вести обучение по теме "Пожарная безопасность". Организует их переподготовку и проведение семинаров по повышению квалификации
3) Оказывает методическую помощь по оформлению уголков по пожарной безопасности с учетом пожарной опасности объектов
4) Разрабатывает "Положения" о проведении месячников пожарной безопасности перед началом пожароопасных летнего и отопительного сезонов.
5) Разрабатывает положение о ДЮП, направляет его в департамент образования, другие заинтересованные организации для руководства в работе.
6) Разрабатывает и направляет в Департамент образования, руководителям высших учебных и дошкольных учреждений методические рекомендации по обучению правилам пожарной безопасности.
7) Организует на базе территориальных подразделений противопожарной службы, Центра передового опыта экскурсии, конкурсы, массовые мероприятия с привлечением дошкольных учреждений, образовательных средних, средних специальных, высших учебных заведений, журналистов, писателей, художников для пропаганды противопожарных знаний в области пожарной безопасности.
8) Проводит ежегодные месячники по обеспечению пожарной безопасности перед началом пожароопасного летнего и отопительного сезонов.
9) Проводит обучение населения правилам пожарной безопасности по месту жительства на собраниях, сходах по мере необходимости и с учетом оперативной обстановки.
10) Оказывает практическую помощь руководителям объектов при разработке инструкций по пожарной безопасности и планов эвакуации при пожаре. При необходимости рассматривает и согласовывает их.
11) Разрабатывает обязательные для исполнения руководителями объектов всех форм собственности планы мероприятий по информированию и обучению населения в зависимости от складывающейся обстановки с пожарами.