Туристік ұйымдар қызметкерлерінің біліктілігін арттыру, оларды аттестаттау және қоғамдық туристік кадрлардың әртүрлі санаттарын даярлау (спорттық туризм нұсқаушыларының барлық түрі, туристік құтқарушылар және басқалар) ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 12 наурыздағы N 06-2-2/89 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 16 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2738. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Туризм және Спорт министрлігінің 2008 жылғы 23 қазандағы N 01-08/181 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Туризм және Спорт министрлігінің 2008.10.23  N 01-08/181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
---------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. ...
2. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт агенттігінің төраға міндетін атқарушының 2004 жылғы 12 наурыздағы N 06-2-2/89"Туристік ұйымдар қызметкерлерінің біліктілігін арттыру, оларды аттестаттау және қоғамдық туристік кадрлардың әртүрлі санаттарын даярлау (спорттық туризм нұсқаушыларының барлық түрі, туристік құтқарушылар және басқалар) ережесін бекіту туралы", (N 2738 Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде тіркелген, 2004 ж., N 19-20, 920б "Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде" жарияланған) бұйрықтың күші жойылды деп танылсын.
3. ...
4. ...
5. ...
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушы                               Қ. Өскенбаев
"Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған туристік ұйымдар қызметкерлерінің біліктілігін арттыру, оларды аттестаттау және қоғамдық туристік кадрлардың әртүрлі санаттарын даярлау (спорттық туризм нұсқаушыларының барлық түрі, туристік құтқарушылар және басқалар) ережесі бекітілсін.
2. Туризм және халықаралық ынтымақтастық басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуге белгіленген тәртіппен енгізсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттік төрағасының орынбасары (Е.С.Никитинскийге) жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төрағаның міндетін
атқарушы
"Туристік ұйымдар қызметкерлерінің
біліктілігін арттыру, оларды
аттестаттау және қоғамдық туристік
кадрлардың әртүрлі санаттарын
даярлау (спорттық туризмнің барлық
түрінің нұсқаушылары, туристік
құтқарушылар және басқалар)
Ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының Туризм
және спорт жөніндегі агенттігі
төрағасының міндетін атқарушысының
2004 жылғы 12 наурыздағы
N 06-2-2/89 бұйрығымен
бекітілген
Туристік ұйымдар қызметкерлерінің біліктілігін
арттыру, оларды аттестаттау және қоғамдық туристік
кадрлардың әртүрлі санаттарын даярлау (спорттық
туризмнің барлық түрінің нұсқаушылары, туристік
құтқарушылар және басқалар) ережесі
1. Жалпы ереже
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына , Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Туризм және спорт жөніндегі агенттігінің мәселелері" 1999 жылғы 19 қарашадағы N 1755 қаулысына сәйкес әзірленді және туристік ұйымдар қызметкерлерінің біліктілігін арттыру, аттестаттау және қоғамдық туристік кадрлардың әртүрлі санаттарын даярлау (бұдан әрі - туристік кадрлар).
2. Туристік кадрларға:
1) кәсіби жоғары немесе орта арнаулы туристік білімі бар кәсіби жеке тұлғалар, сонымен қатар туристік салада кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар туристік ұйымдардың қызметкерлері;
2) туризм саласында сәйкес кәсіби дайындығы немесе кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі бар, туристік индустрия саласында қоғамдық бастамаларда немесе ақылы төлем негізінде халыққа қызмет көрсете алатын жеке тұлғалар жатады.
3. Туристік кадрларды даярлау, олардың біліктілігін арттыру мен аттестаттау туризм саласындағы қазіргі заманғы ғылыми жетістіктерге, халықаралық стандарттарға сәйкес туризмді дамытуға қабілетті, жоғары білікті кадрлармен саланы қамтамасыз ету, кәсіби шеберлікті, туристік жорықтарды өткізуде жауапкершілікті арттыру мақсатында жүзеге асырылады.
4. Туристік кадрларды даярлаудың, олардың біліктілігін арттыру мен аттестаттаудың негізгі міндеттері:

Об утверждении Правил повышения квалификации работников туристских организаций, их аттестации и подготовки различных категорий общественных туристских кадров (инструкторов всех видов спортивного туризма, туристских спасателей и других)
Приказ И.О. Председателя Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту от 12 марта 2004 года N 06-2-2/89. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2004 года N 2738. Утратил силу приказом и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 23 октября 2008 года № 01-08/181
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра туризма и спорта РК от 23.10.2008 № 01-08/181 (порядок введения в действие см. п. 6 ).
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила повышения квалификации работников туристских организаций, их аттестации и подготовки различных категорий общественных туристских кадров (инструкторов всех видов спортивного туризма, туристских спасателей и других).
2. Управлению туризма и международного сотрудничества внести настоящий Приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на заместителя Председателя Агентства (Никитинского Е.С.).
4. Настоящий Приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Председателя
Утверждены
Приказом И.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по туризму и спорту
от 12 марта 2004 года N 06-2-2/89
"Об утверждении Правил повышения
квалификации работников туристских
организаций, их аттестации и подготовки
различных категорий общественных
туристских кадров (инструкторов
всех видов спортивного туризма,
туристских спасателей и других)"
Правила
повышения квалификации работников туристских организаций,
их аттестации и подготовки различных категорий общественных
туристских кадров (инструкторов всех видов спортивного туризма,
туристских спасателей и других)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан",  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 1999 года N 1755 "Вопросы Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту" и определяют порядок повышения квалификации, аттестации работников туристских организаций и подготовки различных категорий общественных туристских кадров (далее - туристские кадры).
2. К туристским кадрам относятся:
1) профессиональные - физические лица, имеющие профессиональное высшее или среднее специальное туристское образование, а также работники туристских организаций, имеющие опыт практической работы в сфере туризма не менее одного года;
2) общественные - физические лица, имеющие соответствующую профессиональную подготовку или опыт работы в сфере туризма не менее одного года, на общественных началах или на платной основе предоставляющие услуги населению в сфере туристской индустрии.
3. Повышение квалификации, аттестация и подготовка туристских кадров осуществляются с целью обеспечения отрасли высококвалифицированными кадрами, способными развивать туризм в соответствии с современными научными достижениями, международными стандартами в сфере туризма, повышения профессионального мастерства, ответственности за проведение туристских походов.
4. Основными задачами повышения квалификации, аттестации и подготовки туристских кадров являются:

1) туристік іс-шараларды мазмұнды өткізу үшін кәсіби білімдері мен дағдыларын жетілдіру;
2) туризмді дамыту саласындағы жаңа жетістіктер бойынша білім алуда мамандардың қажеттілігін қанағаттандыру;
3) туризм түрлерін дамытуда шетел тәжірибесін зерделеу, қорытындылау және тарату болып табылады.
2. Туристік кадрлардың біліктілігін арттыру
5. Туристік кадрлардың біліктілігін арттыру мақсаты - рыноктық экономиканың өскелең талаптарына сай кадрлардың теориялық және практикалық білімдерін жаңарту болып табылады.
6. Біліктілігін арттыру бүкіл еңбек қызметінде 5 жылда кемінде бір рет өткізіледі.
7. Мамандардың біліктілігін арттырудан өту кезеңділігін жұмыс беруші белгілейді.
8. Туристік кадрлардың біліктілігін арттыру жұмыстан қол үзіп және қол үзбей өткізілетін оқу іс-шараларының (мектеп, курстар, семинарлар, жиындар) шеңберінде сондай-ақ ішкі туризмнің белсенді түрлерін дамытатын ұйымдардың өкілдерін тарта отырып, оқу мақсаттарында өткізілетін жорықтарда, маршруттарда, жарыстарда, экспедицияларда жүзеге асырылады.
9. Туристік кадрлардың біліктілігін арттыру шарттық негізде, білім беру ұйымдарының базасында (туристік салалар үшін кадрлар дайындайтын ғылыми, жоғары және орта кәсіби оқу орындарында) ұйымдастырылады.
10. Біліктілігін арттырудан өткен адамдарға осы Ереженің қосымшасында белгіленген нысан бойынша сертификат беріледі.
3. Туристік кадрларды аттестаттау
дайындығы мен оны өткізу
11. Туристік кадрларды аттестаттаудың мақсаты олардың кәсіби дайындық деңгейін айқындау, қауіпсіз және тиімді туристік жорықтар мен экскурсиялар жүргізу кезінде жан-жақтылығы мен жете білушілігі, ұйымдастыру қабілеттілігі болып табылады.
12. Аттестаттау әрбір 5 жыл өткен сайын өткізіледі.
13. Туристік кадрлар аттестаттаудан:
1) жұмыс берушінің шешімі бойынша;
2) тиісті нұсқаушы санатын немесе экскурсия жетекшісі санатын алу мақсатында, өз қалауы бойынша;
3) қызметі туристік жорықтар мен экскурсиялардың қауіпсіздігін қамтамасыз етумен байланысты ұйымның жолдамасы бойынша өтеді.
14. Аттестаттау мынадай бірқатар жүйелі кезеңдерді қамтиды:
1) аттестаттауды өткізуге дайындық;
2) туризм саласындағы қолданыстағы заңнама бойынша тестілеу;
3) туризм мәселелері бойынша әңгімелесу;
4) туристік кадрларды аттестаттау жөніндегі комиссияның шешімін шығару (бұдан әрі - Комиссия).
15. Комиссия туризм мәселелерін жүргізетін жергілікті атқарушы органдардың жанынан 9 адамнан құрылады. Комиссияның құрамына туризм мәселелерін жүргізетін жергілікті атқарушы органдардың мамандары, туристік саланы дамытумен айналысатын заңды тұлғалардың өкілдері, білім беру ұйымдарының өкілдері кіреді (туристік салалар үшін кадрлар дайындайтын ғылыми, жоғары және орта кәсіби оқу орындарында).

1) совершенствование профессиональных знаний и навыков для содержательного проведения туристских мероприятий;
2) удовлетворение потребности специалистов в получении знаний о новейших достижениях в области развития туризма;
3) изучение, обобщение и распространение зарубежного опыта развития видов туризма.
2. Повышение квалификации туристских кадров
5. Целью повышения квалификации туристских кадров является обновление теоретических и практических знаний кадров в соответствии с возрастающими требованиями рыночной экономики.
6. Повышение квалификации проводится не реже одного раза в 5 лет в течение всей трудовой деятельности.
7. Периодичность прохождения специалистами повышения квалификации устанавливается работодателем.
8. Повышение квалификации туристских кадров осуществляется в рамках учебных мероприятий (школ, курсов, семинаров, сборов), проводимых с отрывом и без отрыва от работы, а также в походах, маршрутах, соревнованиях, экспедициях, проводимых с учебными целями с привлечением представителей организаций, развивающих активные виды внутреннего туризма.
9. Повышение квалификации туристских кадров организуется на договорной основе, на базе организаций образования (научных, высших и средних профессиональных учебных заведений, готовящих кадры для туристской отрасли).
10. Лицам, прошедшим повышение квалификации, выдается сертификат по форме, установленной Приложением к настоящим Правилам.
3. Подготовка и проведение аттестации туристских кадров
11. Целью аттестации туристских кадров является определение уровня их профессиональной подготовки, коммуникабельности и компетентности, организаторских способностей по проведению безопасных и эффективных туристских походов и экскурсий.
12. Аттестация проводится по истечении каждых последующих 5 лет.
13. Туристские кадры проходят аттестацию:
1) по решению работодателя;
2) по собственному желанию, в целях получения соответствующей инструкторской категории или категории экскурсовода;
3) по направлению организации, деятельность которой связана с обеспечением безопасности туристских походов и экскурсий.
14. Аттестация включает в себя ряд последовательных этапов:
1) подготовка к проведению аттестации;
2) тестирование по действующему законодательству в области туризма;
3) собеседование по вопросам туризма;
4) вынесение решения Комиссий по аттестации туристских кадров (далее - Комиссии).
15. Комиссии создаются из 9 человек при местных исполнительных органах, ведающих вопросами туризма. В состав Комиссий входят специалисты местных исполнительных органов, ведающих вопросами туризма, представители юридических лиц, занимающихся развитием туристской отрасли, представители организаций образования (научных, высших и средних профессиональных учебных заведений, готовящих кадры для туристской отрасли).

16. Комиссия ұсынылған материалдарды зерделеп, тестілеу мен әңгімелесудің нәтижелері негізінде мына шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) аттестатталды және туризм саласында бұдан әрі жұмыс істеуді жалғастыруы үшін ұсынылады;
2) қайта аттестаттаудан өткізіледі;
3) аттестатталмаған.
17. Комиссияның шешімі хаттамамен және аттестациялық парақпен ресімделеді, оған комиссияның төрағасы, мүшелері мен хатшысы қол қояды.
Шешім ашық дауыс беру жолымен қабылданады және, егер комиссияның отырысында оның мүшелерінің кемінде 2/3 қатысса, қабылданды деп есептелінеді. Дауыс беру нәтижесі қорытынды отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған жағдайда шешім аттестатталған адамның пайдасына қабылданды деп есептелінеді.
18. Аттестаттау нәтижелері бойынша қоғамдық туристік кадрларға еңбек қызметінің ерекшелігіне байланысты тиісті санаттар беріледі.
4. Қоғамдық туристік кадрлардың
әртүрлі санаттарын дайындау
19. Қоғамдық туристік кадрлардың әртүрлі санаттарын дайындауды туристік жарыстарды, оқу-жаттығу жорықтарын және экскурсияларды, әртүрлі күрделі туристік маршруттарды өткізу кезінде, сондай-ақ қоғамдық туристік бірлестіктер ұйымдастырған туристік іс-шараларда (курстарда, семинарларда, жиындарда), экскурсия жетекшілерінің курстарында спорттық туризмнің облыстық федерациялары жүзеге асырады.
"Туристік ұйымдар қызметкерлерінің
біліктілігін арттыру, оларды
аттестаттау және қоғамдық туристік
кадрлардың әртүрлі санаттарын
даярлау (спорттық туризмнің барлық
түрінің нұсқаушылары, туристік
құтқарушылар және басқалар)
Ережесіне қосымша
Сертификат
__________________________________________________________________
(аты-жөні, лауазымы)
берілді, өйткені ол ____________________________________ мамандығы
бойынша біліктілігін арттыру курсын бітірді
Жетекші
_____________________________      М.О. ___________
(аты-жөні, лауазымы)                (қолы)
200_жылғы "___"_________ берілді          Тіркеу N_____

16. Комиссия, изучив представленные материалы, на основании результатов тестирования и собеседования принимает одно из следующих решений:
1) аттестован, рекомендуется для продолжения дальнейшей работы в сфере туризма;
2) подлежит повторной аттестации;
3) не аттестован.
17. Решение Комиссии оформляется протоколом и аттестационным листом, который подписывается председателем, членами и секретарем Комиссии.
Решение принимается путем открытого голосования и считается действительным, если на заседании Комиссии присутствовало не менее 2/3 ее членов. Результаты голосования определяются большинством голосов членов Комиссии, принявших участие в итоговом заседании. При равенстве голосов решение считается принятым в пользу аттестуемого лица.
18. По результатам аттестации общественным туристским кадрам присваиваются соответствующие категории в зависимости от специфики трудовой деятельности.
4. Подготовка различных категорий
общественных туристских кадров
19. Подготовка различных категорий общественных туристских кадров осуществляется областными федерациями спортивного туризма во время проведения туристских соревнований, учебно-тренировочных походов и экскурсий, туристских маршрутов различной сложности, а также на туристских мероприятиях (курсах, семинарах, сборах), курсах экскурсоводов, организуемых общественными туристскими объединениями.
Приложение
к Правилам повышения квалификации
работников туристских организаций,
их аттестации и подготовки
различных категорий общественных
туристских кадров (инструкторов
всех видов спортивного туризма,
туристских спасателей и других)"
Сертификат
выдан _______________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
в том, что он/а закончил/а курсы повышения квалификации
по специальности __________________________________________________
Руководитель
__________________________    М.П.  _____________________
(Ф.И.О., должность)                    (подпись)
Выдан "__"_______200__года          Регистрационный N ___