Сорттар оригинаторларын тіркеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 23 ақпандағы N 91 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 17 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2746
«Тұқым шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2013 № 15-07/222 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған Сорттар оригинаторларын тіркеу ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген сәттен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Министр
"Сорттар оригинаторларын
тіркеу ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 23 ақпандағы
N 91 бұйрығымен
бекітілген
Сорттар оригинаторларын тіркеу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Сорттар оригинаторларын тіркеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Тұқым шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес әзірленді және сорттар оригинаторларын тіркеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2013 № 15-07/222 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Сорттар оригинаторларын тіркеуді Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі - Ауылшармині) жүргізеді.
3. Сорт оригинаторы болып патент иегері болып табылатын немесе сортты лицензия негізінде пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға тіркеле алады.
4. Шетелдік селекция сортының оригинаторы болып жеке және заңды қазақстандық тұлға да, жеке және заңды шетелдік тұлға да тіркеле алады.
Бір сорт бойынша бір немесе бірнеше сорттар оригинаторлары тіркеле алады.
2. Сорттар оригинаторларын тіркеу тәртібі
5. Тіркеу үшін жеке немесе заңды тұлға Ауылшарминіне мына құжаттарды:
1) белгіленген үлгідегі өтінішті (қосымша);
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін;
3) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе анықтаманың нотариалды куәландырылған көшірмесін;
4) жер учаскесіне құқығын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін;

Об утверждении Правил регистрации оригинаторов сортов
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства от 23 февраля 2004 года N 91. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2004 года N 2746
В соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан «О семеноводстве» ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2013 № 15-07/222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации оригинаторов сортов.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 23 февраля 2004 года N 91
"Об утверждении Правил регистрации
оригинаторов сортов"
Правила
регистрации оригинаторов сортов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации оригинаторов сортов (далее-Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан «О семеноводстве» и определяет порядок регистрации оригинаторов сортов.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2013 № 15-07/222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Регистрация оригинаторов сортов производится Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Минсельхоз).
3. Оригинатором сорта может быть зарегистрировано физическое или юридическое лицо, являющееся патентообладателем или использующее сорт на основе лицензии.
4. Оригинатором сорта иностранной селекции может быть зарегистрировано как физическое и (или) юридическое казахстанское лицо, так и физическое и (или) юридическое иностранное лицо.
По одному сорту могут быть зарегистрированы один или несколько оригинаторов сортов.
2. Порядок регистрации оригинаторов сортов
5. Для регистрации физическое или юридическое лицо представляют в Минсельхоз следующие документы:
1) заявление установленного образца (приложение);
2) нотариально засвидетельствованную копию документа, удостоверяющего личность физического лица, копию свидетельства или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) нотариально засвидетельствованную копию патента на сорт или копию лицензии в случае, если сорт используется на основе лицензии;
4) нотариально засвидетельствованную копию правоудостоверяющего документа на земельный участок;

5) өндірістік құндылығын айқындайтын биологиялық белгілері мен қасиеттері жөніндегі сорттың мінездемесін (сорттың сипаттамасы).
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2013 № 15-07/222 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Ауылшармині жеке немесе заңды тұлғадан тіркеуге өтініш түскен күннен бастап 1 (бір) айдың ішінде тапсырылған құжаттарды зерттейді және осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген барлық құжаттар бар болса сорт оригинаторының тіркеулік нөмірін береді.
7. Тіркеу сорт оригинаторына Мемтізілімге енгізілген сортты сақтауға құқық береді.
8. Сорт патентінің күші жойылған немесе мерзімінен бұрын тоқтатылған, сондай-ақ сорт Мемтізілімнен алынып тасталған жағдайда сорт оригинаторы сорт оригинаторларының тізбесінен алынып тасталады.
3. Өтпелі жағдайлар
9. "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының патент иесіне селекциялық жетістікке патент беруді реттейтін құқықтық нормаларының күшіне енуіне дейін жеке немесе заңды қазақстандық тұлға Ауылшарминіне осы Ереженің 5-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген құжаттың орнына бұдан бұрын күші бар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген селекциялық жетістікке құқығын растайтын құжаттың (авторлық куәлік немесе куәлік) нотариалды куәландырылған көшірмесін тапсырады.
Сорттар оригинаторларын
тіркеу ережесіне қосымша
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне
__________________________________________________________________
____________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және бар болған жағдайда әкесiнiң аты, заңды тұлғаның толық атауы)
ӨТIНIШ
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2013 № 15-07/222 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгi, сорт көрсетiлсiн)
сорт оригинаторы деп тiркеудi сұраймын.
Жеке немесе заңды тұлға туралы мәлiметтер:
1. Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың, заңды
тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе
анықтаманың деректері______________________________________________
______________________________________________________________
(№, кiм және қашан берілді)
2. Мекенжайы: _______________________________________________
______________________________________________________________
(индексi, қаласы, ауданы, облысы, көшесi, үйдiң №, телефоны, факсы)

5) характеристику сорта по биологическим признакам и свойствам, определяющим его производственную ценность (описание сорта).
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2013 № 15-07/222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).).
6. Минсельхоз в течение 1 (одного) месяца со дня поступления от физического или юридического лица заявления на регистрацию, изучает представленные документы и при наличии всех документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, присваивает регистрационный номер оригинатору сорта.
7. Регистрация дает право оригинатору сорта на сохранение сорта, включенного в Госреестр.
8. В случае аннулирования или досрочного прекращения действия патента или лицензии на сорт, а также исключение сорта из Госреестра оригинатор сорта исключается из перечня оригинаторов сортов.
3. Переходные положения
9. До введения в действие правовых норм Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", регулирующих выдачу патентообладателю патента на селекционное достижение, физическое или юридическое казахстанское лицо вместо документа, указанного в подпункте 3) пункта 5 настоящих Правил представляют в Минсельхоз нотариально засвидетельствованную копию документа, удостоверяющего права на селекционное достижение (авторское свидетельство или свидетельство), выданного в соответствии с ранее действовавшим законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам регистрации
оригинаторов сортов
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2013 № 15-07/222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
от _________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и при наличии отчество физического лица, полное
наименование юридического лица)
Заявление
Прошу зарегистрировать оригинатором сорта ____________________
____________________________________________________________________
(указать сельскохозяйственное растение, сорт)
Сведения о физическом или юридическом лице:
1. Данные удостоверение личности физического лица,
свидетельство или справка о государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица ________________________________
____________________________________________________________________
(№, кем и когда выдано)
2. Адрес:_____________________________________________________
____________________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)

3. Банктік деректемелер______________________________________
___________________________________________________________________
(ЖСН (БСН), МФО, шот №, банктiң атауы және тұрған жерi)
4. Қоса берiлiп отырған құжаттар:___________________________
__________________________________________________________________
(Сорттар оригинаторларын тіркеу ережесінiң 5-тармағына сәйкес)
Басшы _________   ____________________________________________
(қолы)    (тегі, аты және әкесiнiң аты болған жағдайда)
Мөр орны
20__ жылғы «___» _________________
Өтiнiш қарастыруға 20__ жылғы «___» ___________ қабылданды.
__________________________________________________________________
(өтiнiш қабылдаған жауапты тұлғаның тегі, аты және әкесiнiң аты болған жағдайда, қолы)

3. Банковские реквизиты ______________________________________
____________________________________________________________________
(ИИН (БИН), МФО, № счета, наименование и местонахождение банка)
4. Прилагаемые документы:_____________________________________
____________________________________________________________________
(в соответствии с пунктом 5 Правил регистрации оригинаторов
сортов)
Руководитель ____________ __________________________________
(подпись) (фамилия, имя и отчество при наличии)
М.П.
"___" ________ 20 __ года.
Заявление принято к рассмотрению "___"________ 20__ года
___________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество при наличии, подпись ответственного
лица, принявшего заявление)