23 "Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің есебі және есептілігі" бухгалтерлік есептің стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің 2004 жылғы 20 ақпандағы N 84 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 20 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2754. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.07. N 218 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.07. N  218 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 16-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған 23 "Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің есебі және есептілігі" бухгалтерлік есептің стандарты бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп және аудит әдімнамасы департаменті осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. "Бухгалтерлік есепке алу стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаментінің 1997 жылғы 29 желтоқсандағы N 451 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 11 ақпандағы N 456 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі F.Н.Өзбековке жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 бухгалтерлік есеп стандарты
Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің
есебі және есептілігі
Осы бухгалтерлік есеп стандартының мақсаты (бұдан әрі - БЕС) шағын кәсіпкерліктің субъектілері үшін есеп жүргізу және есептілік жасау тәртібін анықтау болып табылады. * Осы БЕС акцизделетін өнімдерді өңдеу және бөлшектеп сатумен (алкоголь және темекі өнімдерін бөлшек сатуды қоспағанда), сондай-ақ акцизделетін қызмет түрлерімен айналысатын ұйымдардан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын кәсіпкерлер мен ұйымдарға қолданылады.
___________________________
* Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне "Шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 3-бабының 3-тармағында анықталған субъектілер жатады.

Об утверждении стандарта бухгалтерского учета 23 "Учет и отчетность субъектов малого предпринимательства"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2004 года N 84. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2004 года N 2754. Утратил силу - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 218 (вводится в действие с 1 января 2008 года)
Сноска. Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2004 года N 84 утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 июня 2007 года  N 218  (вводится в действие с 1 января 2008 года).
В соответствии со  статьей 16  Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", приказываю:
1. Утвердить прилагаемый стандарт бухгалтерского учета 23 "Учет и отчетность субъектов малого предпринимательства".
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу  приказ  Департамента методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 1997 года N 451 "Об утверждении стандарта бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 1998 года за N 456).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра финансов Республики Казахстан Узбекова Г.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра
Утвержден
приказом и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
Стандарт бухгалтерского учета 23
Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства
Целью данного стандарта бухгалтерского учета (далее - СБУ) является определение порядка ведения учета и составления отчетности для субъектов малого предпринимательства.* Действие данного СБУ распространяется на предпринимателей и организации, являющиеся в соответствии с законодательством Республики Казахстан субъектами малого предпринимательства, кроме организаций, которые занимаются переработкой и розничной реализацией подакцизной продукции (за исключением розничной реализации алкогольной и табачной продукции), а также подакцизными видами деятельности.
__________________________________________________
* К субъектам малого предпринимательства относятся субъекты, определенные в пункте 3 статьи 3  Закона  Республики Казахстан "О государственной поддержке малого предпринимательства".

1. Айқындамалар
1. Есептеу әдісі - оған сәйкес кірістер кіргізгенде, ал шығыстар мен шығындар келтірілгенде танылатын (көрсетілетін) әдіс.
Операциялар мен оқиғалар бухгалтерлік есепте көрсетіледі және жатқызылатын кезеңдердің қаржы есептілігіне енгізіледі.
2. Жеке кәсіпкерлердің есеп жүргізуі
және есептілік жасауы
2. Салық органында міндетті түрде мемлекеттік тіркелуі тиіс және қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын жеке кәсіпкерлер (бұдан әрі - кәсіпкерлер) Қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын жеке кәсіпкерлерге арналған кірістерді есепке алу кітабында (бұдан әрі - Кітап) - (1-қосымша) өз қызметі жөнінде бухгалтерлік есеп жүргізеді.
Қосылған құн салығын төлеушілер болып табылатын кәсіпкерлер Қосылған құн салығын төлеушілер болып табылатын жеке кәсіпкерлерге арналған кірістерді есепке алу кітабында (бұдан әрі - Кітап) - (2-қосымша) өз қызметі жөнінде бухгалтерлік есеп жүргізеді.
3. Операциялар мен оқиғалар қайталама жазба және бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарын қолданбастан позициялық тәсілмен хронологиялық тәртіппен (бастапқы құжаттардың негізіне) Кітапта көрсетіледі.
4. Кітап жүргізген кезде кәсіпкер әрбір ақпаратты пайдаланушы үшін түсінікті тілді пайдалануы қажет. Қысқартылған сөздер, кодталған жазбалар және белгілер пайдаланылған жағдайда, олардың мәніне әрбір нақты жағдайда анық түсінік берілуі тиіс.
5. Кітап бір салық кезеңіне ашылады және нөмірленуі, тігілуі қажет. Соңғы бетінде кәсіпкердің қолымен расталатын парақтар саны жазылады.
6. Кәсіпкер Кітаппен қатар тауарлық-материалдық қорларды есепке алу тізімдемесі - В-1-нысанын (3-қосымша), негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің қозғалысын есепке алу тізімдемесі - В-2-нысанын (4-қосымша), амортизациялық аударымдарды есепке алу тізімдемесі - В-3-нысанын (5-қосымша), берушілермен есеп айырысуларды есепке алу тізімдемесі - В-4-нысанын (6-қосымша), сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысуларды есепке алу тізімдемесі - В-5-нысанын (7-қосымша), жиынтық тізімдеме - В-6-нысанын (8-қосымша).
7. Жалдамалы жұмысшылардың еңбегін пайдаланатын кәсіпкер тұрақты түрде еңбекақы төлеу жөнінде есеп айырысулардың есебі үшін Кітаппен қатар Еңбекақы төлеу жөніндегі есеп айырысу-төлем тізімдемесі - В-7-нысанын (9-қосымша) да жүргізуі қажет.
3. Заңды тұлғалар-шағын кәсіпкерлік субъектілердің есеп
жүргізуі және есептілік жасауы
8. Заңды тұлға болып табылатын шағын кәсіпкерлік субъектілері (бұдан әрі - Субъектілер) операцияларды қайталама жазба негізінде есепте көрсетеді, төменде келтірілген талаптарды есепке ала отырып есеп жүргізеді және есептілік жасайды:

1. Определения
1. Метод начисления - это метод, в соответствии с которым доходы признаются (отражаются), когда они заработаны, а расходы и убытки, когда они понесены.
Операции и события отражаются в бухгалтерском учете и включаются в финансовую отчетность периодов, к которым относятся.
2. Ведения учета и составление отчетности
индивидуальными предпринимателями
2. Индивидуальные предприниматели, подлежащие обязательной государственной регистрации в налоговом органе (далее - предприниматели) и неявляющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость ведут бухгалтерский учет по своей деятельности в Книге учета доходов для индивидуальных предпринимателей, неявляющихся плательщиками налога на добавленную стоимость (далее - Книга) - (Приложение 1).
Предприниматели, являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость ведут бухгалтерский учет по своей деятельности в Книге учета доходов для индивидуальных предпринимателей, являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость (далее - Книга) - (Приложение 2).
3. Операции и события отражаются в Книге в хронологическом порядке (на основании первичных документов) позиционным способом без применения двойной записи и Типового плана счетов бухгалтерского учета.
4. При ведении Книги предприниматель должен использовать доступный язык для каждого пользователя информации. В случае использования сокращений, закодированных записей и символов их значение должно ясно поясняться в каждом конкретном случае.
5. Книга открывается на один налоговый период и должна быть пронумерована, прошнурована. На последней странице записывается количество листов, которое заверяется подписью предпринимателя.
6. Наряду с Книгой предприниматель ведет ведомость (далее - В) учета товарно-материальных запасов - форма В-1 (Приложение 3), ведомость учета движения основных средств и нематериальных активов - форма В-2 (Приложение 4), ведомость учета амортизационных отчислений - форма В-3 (Приложение 5), ведомость учета расчетов с поставщиками - форма В-4 (Приложение 6), ведомость учета расчетов с покупателями и заказчиками - форма В-5 (Приложение 7), сводную ведомость - форма В-6 (Приложение 8).
7. Предприниматель, использующий труд наемных работников на постоянной основе, для учета расчетов по оплате труда наряду с Книгой должен также вести расчетно-платежную ведомость по оплате труда - форма В-7 (Приложение 9).
3. Ведение учета и составление отчетности юридическими лицами -
субъектами малого предпринимательства
8. Субъекты малого предпринимательства (далее - Субъекты), являющиеся юридическими лицами отражают операции в учете на основе двойной записи, ведут учет и составляют отчетность с учетом нижеприведенных требований:

1) кіріс пен шығысты тану;
Кіріс пен шығысты анықтау кезінде есептеу әдісі қолданылады.
2) негізгі құралдардың есебі;
Негізгі құралдарды шығару немесе сатып алу жөнінде жүргізілген барлық нақты қажетті шығындар қоса алынған бастапқы құны бойынша жұмсау сәтінде бухгалтерлік есепте негізгі құралдар көрсетіледі.
Негізгі құралдардың бастапқы құнын анықталған күнге қолданыстағы бағаларға сәйкес келтіру мақсатында объектілерді қайта бағалау жүргізіледі. Қайта бағалау Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есеп беру туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Объекті істен шыққан сәтте қайта бағалау сомасы бөлінбеген кіріске жатқызылады.
Амортизацияны есептеу үшін мынадай әдістер қолданылады:
бір қалыпты (тіке желілі) есептен шығару әдісі. Бұл ретте, амортизациялық аударымдар сомасы негізгі құралдардың пайдалы қызметінің мерзімін немесе салық заңнамасында белгіленген амортизацияның шекті нормаларын ескере отырып анықталады;
салық заңнамасында қолданылатын әдіс пен ереже. Бұл ретте, Субъектінің шығысына салық мақсатында анықталатын сомаға тең амортизациялық аударымдар сомасы жатады.
Негізгі құралдарға кейінгі қаржы жұмсалымы (жаңғыртуға, қайта құруға, техникалық қайта жарақтандыруға арналған шығындар) оларды пайдаланудан болашақтағы экономикалық пайданың ұлғаю шарты кезінде бастапқы құнын арттырады. Техникалық жағдайын сақтау және қолдау мақсатында жүргізілетін негізгі құралдарды жөндеуге және пайдалануға шыққан шығындар жүргізілген кезеңінің шығыстары ретінде танылуы қажет;
3) тауарлық-материалдық қорлардың есебі.
Тауарлық-материалдық қорларды бағалау өлшенген орташа құн әдісі бойынша жүргізіледі.
Өткізілген тауарлық-материалдық қорлардың өзіндік құны олармен байланысты кіріс деп танылған сол есептік кезеңдегі шығыс ретінде танылады.
Қаржы есептілігінде тауарлық-материалдық қорлар нақты өзіндік құны бойынша көрсетіледі;
4) қаржы инвестицияларының есебі.
Бухгалтерлік есеп пен қаржы есептілігінде қаржы инвестициялары сатып алынған құны бойынша көрсетіледі;
5) Корпоративтік табыс салығы жөніндегі есеп.
Қаржы есептілігінде берілген корпоративтік табыс салығы бойынша салық төлемі салық мақсатында мәлімделген корпоративтік табыс салығына сәйкес келеді;
6) Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары.
Бастапқы есеп құжаттарындағы ақпаратты қорытындылау, сыныптау және жинақтау және оны бухгалтерлік есеп шоттар мен қаржы есептілігінде көрсету үшін Субъект:
а) шаруашылық операцияларды есепке алу кітабын;
б) бірнеше тізімдемелерді білдіретін бухгалтерлік есеп тіркелімін жүргізе алады.
Шаруашылық операцияларды есепке алу кітабын (10-қосымша) материалдық ресурстардың үлкен шығынымен байланысты өнімдер (жұмыстар) өндірісін жүзеге асырмайтын субъектілер қолданады.
Шаруашылық операцияларды есепке алу кітабы негізінде мүлік пен ақшаның, сондай-ақ олардың анықталған күнге субъектіде көздері барын анықтауға және қаржы есептілігін жасауға болатын талдамалы және жинақталмалы есепті тіркеуші болып табылады. Онда субъекті пайдаланатын барлық бухгалтерлік шоттар бар және олардың әрқайсысында шаруашылық операцияларының есебін жүргізуге болады.
Шаруашылық операцияларды есепке алу кітабымен қатар жұмысшылардың еңбекақысын төлеу жөніндегі есеп айырысулардың есебі үшін субъекті жеке кәсіпкерлерге қолданылатын есеп айырысу тізімдемесіне (7-тармақ) ұқсас есеп айырысу-төлем тізімдемесін жүргізеді.
Өнімдер, жұмыстар және қызмет көрсетулер өндірісін жүзеге асыратын субъектілер қаржы-шаруашылық операцияларының есебі үшін мынадай бухгалтерлік есеп тіркелімдерін қолдануы мүмкін:

1) признание дохода и расхода.
При определении дохода и расхода используется метод начисления.
2) учет основных средств.
Основные средства отражаются в бухгалтерском учете в момент оприходования по первоначальной стоимости, включающей все фактические произведенные необходимые затраты по возведению или приобретению основных средств.
В целях приведения первоначальной стоимости основных средств в соответствие с действующими ценами на определенную дату производится переоценка объектов. Переоценка производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
В момент выбытия объекта сумма переоценки относится на нераспределенный доход.
Для начисления амортизации могут применяться следующие методы:
метод равномерного (прямолинейного) списания. При этом сумма амортизационных отчислений определяется исходя из срока полезной службы основных средств или предельных норм амортизации, установленных налоговым законодательством;
метод и правила, применяемые в налоговом законодательстве. При этом на расходы Субъекта относятся суммы амортизационных отчислений, равные суммам, определяемым в налоговых целях.
Последующие капитальные вложения (затраты на модернизацию, реконструкцию, техническое перевооружение) в основные средства увеличивают первоначальную стоимость при условии увеличения будущей экономической выгоды от их использования. Затраты на ремонт и эксплуатацию основных средств, производимые в целях сохранения и поддержания их технического состояния, должны признаваться как расходы периода, в котором они были произведены.
3) учет товарно-материальных запасов.
Оценка себестоимости товарно-материальных запасов производится по методу средневзвешенной стоимости.
Себестоимость реализуемых товарно-материальных запасов признается как расход в тот отчетный период, в котором признается связанный с ним доход.
В финансовой отчетности товарно-материальные запасы отражаются по фактической себестоимости.
4) учет финансовых инвестиций.
В бухгалтерском учете и финансовой отчетности финансовые инвестиции отражаются по покупной стоимости.
5) учет по корпоративному подоходному налогу.
Налоговый платеж по корпоративному подоходному налогу, представленный в финансовой отчетности, соответствует корпоративному подоходному налогу, заявленному в налоговых целях.
6) формы регистров бухгалтерского учета.
Для обобщения, классификации и накопления информации, содержащейся в первичных учетных документах и отражения ее на счетах бухгалтерского учета и финансовой отчетности, Субъект может вести:
книгу учета хозяйственных операций;
регистры бухгалтерского учета, представляющие собой ряд ведомостей.
Книга учета хозяйственных операций (Приложение 10) применяется Субъектами, не осуществляющими производство продукции (работ), связанного с большими затратами материальных ресурсов.
Книга учета хозяйственных операций является регистром аналитического и синтетического учета, на основании которого можно определить наличие имущества и денег, а также их источников у Субъекта на определенную дату и составить финансовую отчетность. Она содержит все применяемые Субъектом бухгалтерские счета и позволяет вести учет хозяйственных операций на каждом из них.
Наряду с книгой учета хозяйственных операций для учета расчетов по оплате труда с работниками Субъект ведет расчетно-платежную ведомость, аналогичную расчетной ведомости, применяемой индивидуальными предпринимателями (пункт 7).
Субъекты, осуществляющие производство продукции, работ и услуг, могут применять для учета финансово-хозяйственных операций следующие регистры бухгалтерского учета:

ақша есебі тізімдемесі - В-8-нысаны (11-қосымша);
берушілермен есеп айырысуларды есепке алу тізімдемесі - В-9-нысаны (12-қосымша);
есепті тұлғалармен есеп айырысуларды есепке алу тізімдемесі - В-10-нысаны (13-қосымша);
тауарлық-материалдық қорларды есепке алу тізімдемесі - В-11-нысаны (14-қосымша);
еңбекақы төлеуді есепке алу тізімдемесі - В-12-нысаны (15-қосымша);
есептеулер мен өзге де операцияларды есепке алу тізімдемесі - В-13-нысаны (16-қосымша);
есептік кезеңнің шығындарын есепке алу тізімдемесі - В-14-нысаны (17-қосымша);
негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің қозғалысын есепке алу тізімдемесі - В-15-нысаны (18-қосымша);
амортизациялық аударымдарды есепке алу тізімдемесі - В-16-нысаны (19-қосымша);
сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысуларды есепке алу тізімдемесі - В-17-нысаны (20-қосымша);
қаржы инвестицияларын есепке алу тізімдемесі - В-18-нысаны (21-қосымша).
Қолданылатын тізімдемелердегі айналым бойынша жиынды қорытындылау негізінде бухгалтерлік теңгерме жасалатын В-19-нысан (22-қосымша) бойынша жиынтық тізімдемеде жүргізіледі.
Жиынтық тізімдеме жинақтамалы есеп тіркеушісі болып табылады және ағымдағы есеп деректерін қорытындылау және бухгалтерлік есеп шоттары бойынша жүргізілген жазбалардың дұрыстығын өзара тексеруге арналған.
Есептік кезең үшін қаржы нәтижесін анықтау үшін субъекті негізінде кірістер мен шығыстар туралы есеп жасалатын таза кіріс есебінің кестесін (23-қосымша) пайдаланады. Кітаптар мен тізімдемелерді толтыру тәртібі 24-қосымшада келтірілген.
Жоғарыда көрсетілген тіркеушілерден басқа, субъектілер бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша Қазақстан Республикасының уәкілетті органы бекіткен бухгалтерлік есептің тіркелімдерін қолдана алады;
7) қаржы есептілігін жасау.
Субъектілер бухгалтерлік теңгерімнен және кірістер мен шығыстар туралы есептен, ақша қозғалысы туралы есептен тұратын қаржы есептілігін корпоративтік табыс салығы жөніндегі декларацияны беру үшін көзделген мерзімде береді.
Бухгалтерлік теңгерім Субъектіде бар активтерді, жеке меншік капиталды, міндеттемені көрсетеді. Бухгалтерлік теңгермеде Субъектілер активтер мен міндеттемелерді ұзақ мерзімді және ағымдағы деп сыныптамауына болады. Бухгалтерлік теңгерменің мынадай көрсеткіштері бар:
"Активтер" бөлімінде:
материалдық емес активтер;*
негізгі құралдар;
негізгі құралдар бойынша жинақталған тозу;**
тауарлық-материалдық қорлар;***
алу шоты;
алдағы кезеңдердің шығыстары;
аванстық төлемдер;
қаржы инвестициялары;
ақша;
"Жеке меншік капитал" бөлімінде:
жарғылық капитал;
негізгі құралдарды қайта бағалау сомасы;
резервтік капитал;
бөлінбеген кіріс (жабылмаған шығын);
"Міндеттеме" бөлімінде:
қарыздар;
төлеу шоты;
салық бойынша берешек;
өзге де кредиторлық берешек.
Кірістер және шығыстар туралы есеп мынадай көрсеткіштерді қамтиды:
дайын өнімдерді (тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден түскен кіріс;
өткізілген өнімдердің (тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны;
жалпы кіріс:
кезеңдік шығыстар****
өзге де кірістер (шығындар);
салық салғанға дейінгі кіріс (шығын):
салық салу ережелеріне сәйкес бухгалтерлік кірістің түзетілген сомасы;
салық салынатын кіріс;
корпоративтік табыс салығы;
таза кіріс (шығын).
Таза кіріс (шығын) салық салғанға және ағымдағы кезеңде қолданылатын салық ставкасы бойынша салық салынатын кіріс сомасынан есептелген корпоративтік табыс салығына дейінгі кіріс (шығын) арасындағы айырма ретінде анықталады.
Қаржы есептерінде өткен кезеңге сәйкес келетін деректер келтірілуі қажет.
Егер ағымдағы есептік кезеңде қаржы есептілігін жасаған кезде өткен кезеңнің қателері табылса, онда осы қателерді, оның ішінде мәнді қателерді түзету ағымдағы кезеңге таза кіріс немесе шығынды анықтау кезінде қосылады.
___________________________
* Амортизацияны алып тастағанда
** Валюта теңгеріміне қосылмайды
*** Үлкен үлес салмағы бар ТМҚ көрсету
**** жалпы және әкімшілік шығыстарды, өткізуден түскен шығыстарды, процент төлеуге шығыстарды қамтиды.
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
1-қосымша
Қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын жеке
кәсіпкерлерге арналған кірістерді есепке алу кітабы
Жеке кәсіпкердің                   Тіркеу туралы куәлік:
аты-жөні _____________________     куәлік сериясы _________________
______________________________     куәлік нөмірі __________________
Фирмалық атауы _______________     куәліктің берілген күні ________
Салық төлеушінің тіркелу нөмірі    мекен-жайы, телефоны ___________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _          банк деректемелері _____________
қызметтің басталуы мен аяқталуы
________________________________
Төлем көзіндегі салық салынбайтын кірістерді
есепке алу тізімдемесі
(теңгемен)
___________________________________________________________________
күні            |  операциялар атауы*    |      сомасы
___________________________________________________________________

ведомость учета денег - форма В-8 (Приложение 11);
ведомость учета расчетов с поставщиками - форма В-9 (Приложение 12);
ведомость учета с подотчетными лицами - форма В-10 (Приложение 13);
ведомость учета товарно-материальных запасов - форма В-11 (Приложение 14);
ведомость учета оплаты труда - форма В-12 (Приложение 15);
ведомость учета расчетов и прочих операций - форма В-13 (Приложение 16);
ведомость учета затрат отчетного периода - форма В-14 (Приложение 17);
ведомость учета движения основных средств и нематериальных активов - форма В-15 (Приложение 18);
ведомость учета амортизационных отчислений - форма В-16 (Приложение 19);
ведомость учета расчетов с покупателями и заказчиками - формы В-17 (Приложение 20);
ведомость учета финансовых инвестиций - форма В-18 (Приложение 21).
Обобщение итогов по оборотам в применяемых ведомостях производится в сводной ведомости по форме В-19 (Приложение 22) на основании которой составляется бухгалтерский баланс.
Сводная ведомость является регистром синтетического учета и предназначена для обобщения данных текущего учета и взаимной проверки правильности произведенных записей по счетам бухгалтерского учета.
Для определения финансового результата за отчетный период Субъект использует таблицу расчета чистого дохода (Приложение 23), на основании которой составляется отчет о доходах и расходах. Правила заполнения Книг и ведомостей приведены в Приложении 24.
Кроме вышеуказанных регистров Субъекты могут применять регистры бухгалтерского учета, утвержденные уполномоченным органом Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
7) составление финансовой отчетности.
Субъекты представляют финансовую отчетность, состоящую из бухгалтерского баланса и отчета о доходах и расходах, отчета о движении денег, в сроки, предусмотренные для представления декларации по корпоративному подоходному налогу.
Бухгалтерский баланс отражает имеющиеся у Субъекта активы, собственный капитал, обязательства. Субъекты в бухгалтерском балансе могут не классифицировать активы и обязательства на долгосрочные и текущие. Бухгалтерский баланс может содержать следующие показатели:
в разделе "Активы":
нематериальные активы;*
основные средства;
накопленный износ по основным средствам;**
товарно-материальные запасы;***
счета к получению;
расходы будущих периодов;
авансовые платежи;
финансовые инвестиции;
деньги;
в разделе "Собственный капитал":
уставный капитал;
сумма переоценки основных средств;
резервный капитал;
нераспределенный доход (непокрытый убыток);
в разделе "Обязательства":
займы;
счета к оплате;
задолженность по налогам;
прочая кредиторская задолженность.
Отчет о доходах и расходах содержит следующие показатели:
доход от реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг);
себестоимость реализованной продукции (товаров, работ, услуг);
валовый доход:
расходы периода;****
прочие доходы (убытки);
доход (убыток) до налогообложения:
суммы корректировок бухгалтерского дохода в соответствии с правилами налогообложения;
налогооблагаемый доход;
корпоративный подоходный налог;
чистый доход (убыток).
Чистый доход (убыток) определяется как разность между доходом (убытком) до налогообложения и корпоративным подоходным налогом, рассчитанным от суммы налогооблагаемого дохода по действующей в текущем периоде налоговой ставке.
В финансовых отчетах должны быть приведены соответствующие данные за предыдущий период.
Если при составлении финансовой отчетности в текущем отчетном периоде обнаружены ошибки за предыдущий период, то корректировка этих ошибок, в том числе существенных, включается при определении чистого дохода или убытка за текущий период.
________________________
* За минусом амортизации
** В валюту баланса не включается
*** Указать ТМЗ, имеющие большой удельный вес
**** Включают: общие и административные расходы, расходы по реализации, расходы на выплату процентов.
Приложение 1 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
Книга учета доходов для индивидуальных предпринимателей,
неявляющихся плательщиками налога на добавленную стоимость
Фамилия, имя, отчество                       Свидетельство о регистрации:
индивидуального                              серия свидетельства ________
предпринимателя _________________________    номер свидетельства ________
_________________________________________    дата выдачи
свидетельства ______________
Фирменное наименование __________________    адрес, телефон______________
банковские реквизиты________
Регистрационный номер                        дата начала и окончания
налогоплательщика _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _    деятельности________________
Ведомость учета доходов, необлагаемых у источника выплаты
(в тенге)
-------------------------------------------------------------------------
дата      |    наименование операций*    |         сумма
-------------------------------------------------------------------------

1             |          2             |         3
___________________________________________________________________
Бір күнде жиыны                 х
Бір айда жиыны                  х
Бір тоқсанда жиыны              х
Бір жылда жиыны                 х
___________________________________________________________________
* Бухгалтерлік есептің бастапқы құжаттарын қоса берген жағдайда, жолда құжаттардың түрлері бөлінісінде қорытындыланған ақпаратты көрсетуге жол беріледі.
Төлем көзіндегі салық салынатын кірістерді
есепке алу тізімдемесі
(теңгемен)
___________________________________________________________________
Күні     |  Кіріс  |Төлем көзінен ұсталынған|   N және күні
|(айналым)| жеке табыс салығының   |(бір жолғы талон,
| сомасы  |  сомасы (бір жолғы     |  сериясы, құжат
|         |       талон құны)      |   нөмірі, күні)
___________________________________________________________________
1       |    2    |            3           |       4
___________________________________________________________________
Бір күнде жиыны
Бір айда жиыны
Бір тоқсанда жиыны
Бір жылда жиыны
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
2-қосымша
Қосылған құн салығын төлеушілер болып табылатын жеке
кәсіпкерлерге арналған кірістерді есепке алу кітабы
Жеке кәсіпкердің аты-жөні ____________________________________
Фирмалық атауы _______________________________________________
Салық төлеушінің тіркеу нөмірі _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Жеке кәсіпкер ретінде                Қосылған құн салығы бойынша
мемлекеттік тіркелуі                 тіркеуге қойылғаны туралы
туралы мәлімет:                      мәлімет:
куәлік сериясы ________________      құны:
куәлік нөмірі _________________      куәлік сериясы _______________
куәліктің берілген күні________      куәлік нөмірі ________________
мекен-жайы, телефоны __________      куәліктің берілген күні ______
банк деректемелері ____________      тіркеуге алынған күні ________
қызметтің басталу және аяқталу
күні _________________________
Төлем көзіндегі салық салынбайтын кірістерді есепке алу
тізімдемесі
(теңгемен)
____________________________________________________________________
Кү.|   өткізу бойынша айналымдар     |Берушілер ұсынған шот-фактура.
ні |                                 |   лар (бақылау чектері)
|                                 |     бойынша айналымдар
|________________________________________________________________
|  Операция. |жалпы| оның ішінде  |операциялар. |қосылған|қосыл.
|   лардың   |сома.|______________| дың атауы   |  құн   |ған құн
|   атауы    | сы  |қосыл. |қосыл.|             |салығын.|салығы.
|            |     |ған құн| ған  |             |сыз құны|  на
|            |     |салығы | құн  |             |        |сомасы
|            |     |салын. |салы. |             |        |
|            |     |байтын |ғының |             |        |
|            |     |айналым|сомаcы|             |        |
____________________________________________________________________

1        |               2              |           3
-------------------------------------------------------------------------
Итого за день                   х
Итого за месяц                  х
Итого за квартал                х
Итого за год                    х
-------------------------------------------------------------------------
*В случае приложения первичных документов бухгалтерского учета
допускается отражение в строке обобщенной информации в разрезе видов
документов
Ведомость учета доходов, облагаемых у источника выплаты
(в тенге)
-------------------------------------------------------------------------
дата       |сумма дохода|Сумма индивидуального  |N и дата документа
| (оборота)  | подоходного налога,   | (серия, номер,
|            |удержанного у источника|   дата выдачи
|            |  выплаты (стоимость   | разового талона)
|            |   разового талона)    |
-------------------------------------------------------------------------
1        |      2     |           3           |        4
-------------------------------------------------------------------------
Итого за день
Итого за месяц
Итого за квартал
Итого за год
-------------------------------------------------------------------------
Приложение 2 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
Книга учета доходов для индивидуальных предпринимателей,
являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость
Фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя___________________
Фирменное наименование __________________________________________________
Регистрационный номер налогоплательщика _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Сведения о государственной регистрации    Сведения о постановке на учет
в качестве индивидуального                по налогу на добавленную
предпринимателя:                          стоимость:
серия свидетельства __________________    серия свидетельства ___________
номер свидетельства __________________    номер свидетельства ___________
дата выдачи свидетельства ____________    дата выдачи свидетельства _____
адрес, телефон________________________    дата постановки на учет _______
банковские реквизиты__________________    дата начала и окончания
деятельности___________________
Ведомость учета доходов, необлагаемых у источника выплаты
(в тенге)
--------------------------------------------------------------------------
Да-|       Обороты по реализации       |Обороты по счетам-фактурам (конт-
та |                                   |рольным чекам), выставленные
|                                   |поставщиками
|----------------------------------------------------------------------
|наимено- |Общая|    в том числе    |наименова-|стоимость без|сумма
|вание    |сумма|-------------------|ние опе-  |налога на    |налога
|операций |     |оборот, не|сумма   |рации     |добавленную  |на добав-
|         |     |облагаемый|налога  |          |стоимость    |ленную
|         |     |налогом на|на до-  |          |             |стоимость
|         |     |добавлен- |бавлен- |          |             |
|         |     |ную стои- |ную     |          |             |
|         |     |мость     |стои-   |          |             |
|         |     |          |мость   |          |             |
--------------------------------------------------------------------------

1  |          2               |                 3
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кәсіпкер   ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
9-қосымша
_________________
кәсіпкер
ұйым
В-7
Еңбек ақы төлеу жөніндегі есеп айырысу-төлем тізімдемесі
айы
____________________________________________________________________
|    |Лау.|Жа.|Жұмыс|  Есептелген   |  Ұсталғаны    |Бар.|Тө. |
N|Аты-|азы.|ла.|істе.|    жалақы     |               |лығы|лем.|Қолы
|жөні|мы  |қы |ген  |_______________|_______________|ұс. |ге  |
|    |    |   |күн. |уақыт|сый.|жиы.|табыс|зей.|бас.|тал.|    |
|    |    |   |дер  |бой. |лық |ны  |салы.|нет.|қа. |ғаны|    |
|    |    |   |саны |ынша |    |    | ғы  |ақы |ла. |    |    |
|    |    |   |     |     |    |    |     |жи. |ры  |    |    |
|    |    |   |     |     |    |    |     |нақ.|    |    |    |
|    |    |   |     |     |    |    |     |тау |    |    |    |
|    |    |   |     |     |    |    |     |қоры|    |    |    |
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиыны:
____________________________________________________________________
Кәсіпкер   ______________________     _______________
Басшы            (аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
10-қосымша
20____ жылғы ______________
шаруашылық операциялар есебінің кітабы
Ұйым ______________________________________________________________
Сала (қызмет түрі) ________________________________________________
өлшем бірлігі: теңге ______________________________________________
Мекен-жайы: _______________________________________________________
Банк мекемелерінде ашылған есеп және басқа да шоттар нөмірі
___________________________________________________________________
Салық төлеушінің тіркелу нөмірі ___________________________________
___________________________________________________________________
Операцияларды тіркеу|     Шот бойынша қаражаттың қолда бары
|                және қозғалысы
____________________|______________________________________________
р|Құжат.|Опера. |   |      N 441    |    N 451      |     N 671
/|тың   |циялар.|со.|_______________|_______________|______________
р|күні  | дың   |ма.|дебет  |кредит |дебет  |кредит |дебет  |кредит
N|және  |мазмұны|сы |(кіріс)|(шығыс)|(кіріс)|(шығыс)|(кіріс)|(шығыс)
|  N   |       |   |       |       |       |       |       |
___________________________________________________________________
1|  2   |   3   | 4 |   5   |   6   |   7   |   8   |   9   | 10
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_________________________________
Шот бойынша қаражаттың қолда
бары және қозғалысы
_________________________________
N  681    |       N
_______________|_________________
дебет  |кредит |дебет  |кредит
(кіріс)|(шығыс)|(кіріс)|(шығыс)
_________________________________
11   |  12   |  13   |  14
_________________________________
_________________________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
11-қосымша
___________________
ұйым
В-8
20___ жылғы ___________ ______ шот бойынша
ақшаны есепке алу
тізімдемесі
Есепті кезең басындағы сальдо ________________
___________________________________________________________________
р/|      |Операциялар.|   Кредит шотынан  |      Дебет шотына
р | Күні |    дың     |     дебет шотына  |     кредит шотынан
N |      |  мазмұны   |_____________________________________________
|      |            |N|N| N| N| N|жиыны| N | N | N | N | N |жиыны
___________________________________________________________________
1|   2  |     3      |4|5| 6| 7| 8|  9  | 10| 11| 12| 13| 14| 15
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны
___________________________________________________________________
Есепті кезең аяғындағы сальдо ____________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
12-қосымша
___________________
ұйым
В-9
_____ 20 ___ жылғы берушілермен есеп айырысуларды
есепке алу тізімдемесі
____________________________________________________________________
р|     |Есепті|     | Сатып |671 кредит|  671 кредит шоты   |Есептік
/|Беру.|кезең.|Кіріс|алынған| шотынан  |бойынша дебет шотына|кезең.
р| ші  | нің  |құжа.|тауар- |  дебет   |     айналымдар     | нің
N|     |басын.|тының|матери.|  шотына  |____________________|соңына
|     | дағы |  N  |алдық  |__________|   N    |    N  |жиы.төлен.
|     |төлен.|     |қордың |N|N|N|жиы.|________|_______|ны |беген
|     |беген |     | атауы | | | |ны  |күні|со.|кү.|со.|   |шоттар
|     |шоттар|     |       | | | |    |    |ма.|ні |ма.|   |бойын.
|     |бойын.|     |       | | | |    |    |сы |   |сы |   |  ша
|     |  ша  |     |       | | | |    |    |   |   |   |   |қалдық
|     |қалдық|     |       | | | |    |    |   |   |   |   |
____________________________________________________________________
1|  2  |   3  |  4  |   5   |6|7|8|  9 | 10 |11 |12 | 13|14 |  15
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
13-қосымша
___________________
ұйым
В-10
N 333 шот бойынша
____20__есеп беретін тұлғалармен есеп айырысуларды есепке алу
тізімдемесі
____________________________________________________________________
N  |  Есеп   |______  | Есепке берілді  |Жұмсалғаны (333|  _____
р/р|беретін  | бере.  |(333 дебет шотын |кредит шотынан |берешектің
|тұлғаның |шектің  | кредит шотына)  | дебет шотына) |  қалдығы
|аты-жөні |қалдығы |                 |               |
|         |        |_________________|_______________|
|         |        |N |N |N |N |жиыны| N| N| N|жиыны |
________________________________________|___________________________

1 |               2               |                3
-----------------------------------------------------------------------
Предприниматель _________________________    ________________
(фамилия, имя, отчество)        (подпись)
Приложение 9 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
____________________
предприниматель
организация
В-7
Расчетно-платежная ведомость по оплате труда
месяц
--------------------------------------------------------------------------
N |Фами- |Долж-|Ок-|Отра-|  Начислена   |     Удержано     |Всего|К  |Рос-
|лия,  |ность|лад|бота-|  заработная  |                  |удер-|оп-|пись
|имя,  |     |   |но   |    плата     |                  |жано |ла-|
|от-   |     |   |коли-|--------------|------------------|     |те |
|чество|     |   |чест-|пов-|пре-|ито-|подо-|накопи-|про-|     |   |
|      |     |   |во   |ре- |мия |го  |ход- |тельный|чие |     |   |
|      |     |   |дней |мен-|    |    |ный  |пен-   |    |     |   |
|      |     |   |     |но  |    |    |налог|сионный|    |     |   |
|      |     |   |     |    |    |    |     |фонд   |    |     |   |
--------------------------------------------------------------------------
Итого:
--------------------------------------------------------------------------
Предприниматель     _________________________   _______________
Руководитель         (фамилия, имя, отчество)      (подпись)
Главный бухгалтер    _________________________   _______________
(фамилия, имя, отчество)      (подпись)
Приложение 10 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
Книга учета хозяйственных операций
за ________ 20 ______ год
Организация _____________________________________________________________
Отрасль (вид деятельности) ______________________________________________
Единица измерения: тенге_________________________________________________
Адрес:___________________________________________________________________
Номер расчетных и иных счетов, открытых в учреждениях банков ____________
Регистрационный номер налогоплательщика__________________________________
--------------------------------------------------------------------------
Регистрация операций|     Наличие и движение средств по счетам
--------------------------------------------------------------------------
N |Дата и|Содер-|Сум-|    N 441   |    N 451   |     N 671  |    N 681
п/|номер |жание |ма  |----------------------------------------------------
п |доку- |опе-  |    |дебет|кредит|дебет|кредит|дебет|кредит|дебет|кредит
|мента |рации |    |(при-|(рас- |(при-|(рас- |(при-|(рас- |(при-|(рас-
|      |      |    |ход) |ход)  |ход) |ход)  |ход) |ход)  |ход) |ход)
--------------------------------------------------------------------------
1 |   2  |   3  | 4  |  5  |  6   |  7  |   8  |  9  |  10  |  11 |  12
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------
Наличие и движение|
средств по счетам|
------------------|
N         |
------------------|
дебет |  кредит |
(приход)| (расход)|
------------------|
13   |    14   |
------------------
Руководитель ________________________   _______________
(фамилия, имя, отчество)     (подпись)
Главный бухгалтер ________________________   _______________
(фамилия, имя, отчество)      (подпись)
Приложение 11 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
______________________
организация
В-8
Ведомость
учета денег
по счету _____ за ___________ 20 ___ год
Сальдо на начало отчетного периода ________________
-------------------------------------------------------------------------
N  |Дата|Содержание| С кредита счета в дебет |  В дебет счета с кредита
п/п|    | операции |        счетов           |          счетов
|    |          |-----------------------------------------------------
|    |          | N | N | N | N | N |итого| N | N | N | N | N | итого
-------------------------------------------------------------------------
1 |  2 |     3    | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |  9  | 10| 11| 12| 13| 14|  15
-------------------------------------------------------------------------
Итого
-------------------------------------------------------------------------
Сальдо на конец отчетного периода _____________
Руководитель ________________________     _________________
(фамилия, имя, отчество)         (подпись)
Главный бухгалтер ________________________   _________________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Приложение 12 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
___________________
организация
В-9
Ведомость
учета расчетов с поставщиками за _________ 20 ___ год
------------------------------------------------------------
N  |Постав-|Остаток по|N при-|Наимено-|С кредита счета 671 |
п/п|щик    |неоплачен-|ходно-|вание   |  в дебет счетов    |
|       |ным счетам|го до-|приобре-|--------------------|
|       |на начало |кумен-|тенных  | N | N | N | итого  |
|       |отчетного |та    |товарно-|   |   |   |        |
|       |периода   |      |мате-   |   |   |   |        |
|       |          |      |риальных|   |   |   |        |
|       |          |      |запасов |   |   |   |        |
------------------------------------------------------------
1 |   2   |     3    |   4  |    5   | 6 | 7 | 8 |    9   |
------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
------------------------------------------------------------
Обороты по дебету счета 671 в    |Остаток по неоплаченным
кредит счетов             |счетам на конец отчет-
------------------------------------|ного периода
N      |       N       |Итого  |
----------------------------|       |
дата |сумма | дата | сумма  |       |
------------------------------------------------------------
10  |  11  |  12  |   13   |   14  |         15
------------------------------------------------------------
Руководитель   _________________________   ____________
(фамилия, имя, отчество)     (подпись)
Главный бухгалтер ________________________   ____________
(фамилия, имя, отчество)     (подпись)
Приложение 13 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
____________________
организация
В-10
Ведомость
учета расчетов с подотчетными лицами за ______20____ год.
по счету N 333
--------------------------------------------------------------------------
N  |Фамилия,|Остаток |Выдано в подотчет (дебет|Израсходовано (с |Остаток
п/п|имя,    |задол-  |  счета 333 в кредит    |кредита счета 333|задол-
|отчество|женности|       счетов)          | в дебет счетов) |женности
|подот-  |на ____ |------------------------------------------|на ____
|четного |        | N | N | N | N | итого  | N | N | N |итого|
|лица    |        |   |   |   |   |        |   |   |   |     |
--------------------------------------------------------------------------

1 |    2    |   3    | 4|5 |6 |7 |  8  | 9|10|11|  12  |   13
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
14-қосымша
___________________
ұйым
В-11
____ 20 ___ жылға  ____  шот бойынша
тауар-материалдық қорларды есепке алу
тізімдемесі
____________________________________________________________________
N |  Атауы   |     |Тауар-мате.|Есептік   |Кредит шотын дебет шоты
р/|(материал.|Өлшем| риалдық   |кезең     |  бойынша түсті және
р | дардың,  |бір. |қорлардың  |басын.    |        көрінді
| дайын    |лігі |(іс жүзін. | дағы     |________________________
|өнімнің)  |     |дегі өзін. |қалдық    |  N _      |   N _
|          |     |дік құны)  |__________|___________|____________
|          |     |  бағасы   |саны|сома.|саны|сомасы|саны|сомасы
|          |     |           |    |сы   |    |      |    |
____________________________________________________________________
1 |    2     |  3  |     4     |  5 |  6  |  7 |  8   |  9 |  10
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________
Дебет шотына жұмсады  | Есептік
және аударылды     |  кезең
_______________________|аяғындағы
N  ____  |  N  ____  |  қалдық
___________|___________|____________
саны|сомасы|саны|сомасы|саны|сомасы
____________________________________
11 | 12   | 13 | 14   | 15 |  16
____________________________________
____________________________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
15-қосымша
___________________
ұйым
В-12
___ 20___ жылғы еңбекақы төлеуді есепке алу
тізімдемесі
____________________________________________________________________

1 |    2   |   3    | 4 | 5 | 6 | 7 |   8    | 9 | 10| 11| 12  |   13
--------------------------------------------------------------------------
Руководитель ________________________   ________________
(фамилия, имя, отчество)      (подпись)
Главный бухгалтер __________________________   ________________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Приложение 14 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
________________
организация
В-11
Ведомость
учета товарно-материальных запасов
по счету ____ за ____ 20 ___ год
--------------------------------------------------------------------------
N  |Наименова-|Едини-|Цена (фак- | Остаток на |  Поступило и отражено по
п/п|ние (мате-|ца из-|тическая   |   начало   |   дебету счета в кредит
|риалов,   |мере- |себестои-  |  отчетного |          счетов
|готовой   |ния   |мость)     |  периода   |---------------------------
|продукции)|      |товарно-   |------------|    N ____  |   N ______
|          |      |материаль- |коли- |сумма|---------------------------
|          |      |ных запасов|чество|     |коли- |сумма|коли- |сумма
|          |      |           |      |     |чество|     |чество|
--------------------------------------------------------------------------
1 |     2    |   3  |     4     |   5  |  6  |   7  |  8  |   9  |  10
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
------------------------------------------------------------
Израсходовано и отнесено в дебет счетов |Остаток на конец |
-----------------------------------------|отчетного периода|
N ____       |        N ____      |-----------------|
-----------------------------------------|коли-    | сумма |
количество | сумма | количество | сумма |чество   |       |
------------------------------------------------------------
11     |  12   |     13     |  14   |    15   |   16  |
------------------------------------------------------------
Руководитель _________________________   ______________
(фамилия, имя, отчество.)     (подпись)
Главный бухгалтер _________________________   ______________
(фамилия, имя, отчество.)     (подпись)
Приложение 15 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
____________________
организация
В-12
Ведомость
учета оплаты труда за ___ 20___ год
--------------------------------------------------------------------------
N  |Фамилия,|Долж-|Остаток задолженности |   Оборот по    |  Оборот по

р/|        |Лауа.|Есептік   | 681 кредиті |  681 дебет   |
р |Аты-жөні|зымы |  кезең   |бойынша дебет|бойынша кредит|Беруге
N |        |     |басындағы |  шоттарына  |  шоттарына   |
|        |     |(депозит. |   айналым   |   айналым    |
|        |     | телген   | (есептелді) |  (ұсталды)   |
|        |     | жалақы)  |_____________|______________|
|        |     |берешектің| N  | N | N  | N  | N  | N  |
|        |     | қалдығы  |    |   |    |    |    |    |
____________________________________________________________________
1 |    2   |  3  |          | 4  | 5 | 6  |  7 |  8 | 9  |   10
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_____________________________________________
Есепті кезеңде  |Есепті кезең  | Есептеулер
берілді      | аяғындағы    |мен міндетті
________________|(депозициялан.|  жарналар
корреспон.|сома.|  ған ж/а)    |_____________
денциялық | сы  | берешектің   |    |   |   |
шот    |     |   қалдығы    |    |   |   |
____________________________________________|
11    | 12  |       13     | 14 | 15| 16|
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
16-қосымша
___________________
ұйым
В-13
N ___ шот(тар) бойынша
есептеулер мен өзге де операцияларды есепке алу
тізімдемесі
____________________________________________________________________
р|  Негіз. |   Есепті   |Дебет бойынша |Кредит бойынша |   Есепті
/|  деме   |   кезең    |   шоттар     |    шоттар     |   кезең
р| (опера. | басындағы  |  кредитіне   |   дебетіне    | аяғындағы
N|  ция,   |   сальдо   |  айналымдар  |   айналымдар  |   сальдо
|  күні)  |____________|______________|_______________|____________
|         |дебет|кредит| N| N| N|жиыны| N |N |N |жиыны|дебет|кредит
____________________________________________________________________
1|     2   |  3  |  4   | 5| 6| 7|  8  | 9 |10|11|  12 |  13 |  14
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
17-қосымша
___________________
ұйым
В-14
20___ жылғы _________ есепті кезең шығындарын есепке алу
тізімдемесі
____________________________________________________________________
Шоттың атауы       |Дебет шоты бойынша шоттар кредитінен |Шығын.
|_____________________________________| дар
|11,13 кіші| 20 кіші | 65 кіші | N | N|жиыны
|бөлімінің |бөлімінің|бөлімінің|681|  |
|__________|_________|_________|   |  |
|     |    |    |    |    |    |   |  |
____________________________________________________________________
1            |  2  |  3 |  4 | 5  |  6 |  7 | 8 | 9| 10
____________________________________________________________________
900 "Негізгі өндіріс"
811 "Дайын өнімдерді
(тауарларды, жұмыстарды,
қызметтерді) іске асыру
жөніндегі шығыстар"
126 "Аяқталмаған
құрылыс"
Жиыны
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________
Аяқталмаған |Кредит шотынан дебет
өндірістің  |     шоттарына
қалдығы   |
_____________|_____________________
басына|аяғына| N | N  | N |  |жиыны

п/п|имя,    |ность|(депонированная зара- | кредиту 681 в  | дебету 681 в
|отчество|     |ботная плата) на на-  |  дебет счетов  | кредит счетов
|        |     |чало отчетного периода|  (начислено)   |  (удержано)
|        |     |                      |--------------------------------
|        |     |                      |  N  |  N  |  N |  N  |  N | N
--------------------------------------------------------------------------
1 |    2   |  3  |                      |  4  |  5  |  6 |  7  |  8 | 9
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
К выдаче| Выдано в отчетном периоде| Остаток задолженности |Отчисления и
|--------------------------|(депонированная зара-  |обязательные
|корреспондирующий | сумма |ботная плата) на конец |   взносы
|       счет       |       |отчетного периода      |--------------
|                  |       |                       |   |   |   |
--------------------------------------------------------------------------
10   |        11        |   12  |           13          | 14| 15| 16|17
--------------------------------------------------------------------------
Руководитель ________________________   ____________
(фамилия, имя, отчество)    (подпись)
Главный бухгалтер _________________________  ____________
(фамилия, имя, отчество)    (подпись)
Приложение 16 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
______________________
организация
В-13
Ведомость
учета расчетов и прочих операций
по счету (ам) N ___
--------------------------------------------------------------------------
N  |Основа-|Сальдо на|Обороты по дебету|Обороты по кредиту|Сальдо на конец
п/п|ние    |начало   | в кредит счетов | в дебет счетов   |   отчетного
|(опера-|отчетного|                 |                  |    периода
|ция,   |периода  |                 |                  |
|дата)  |--------------------------------------------------------------
|       |де- |кре-| N | N | N |итого| N | N | N |итого | дебет |кредит
|       |дет |дит |   |   |   |     |   |   |   |      |       |
--------------------------------------------------------------------------
1 |   2   |  3 | 4  | 5 | 6 | 7 |  8  | 9 | 10| 11|  12  |   13  |  14
--------------------------------------------------------------------------
Руководитель ________________________   _____________
(фамилия, имя, отчество)     (подпись)
Главный бухгалтер _________________________   ____________
(фамилия, имя, отчество)     (подпись)
Приложение 17 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
___________________
организация
В-14
Ведомость
учета затрат отчетного периода за ___ 20___ год.
--------------------------------------------------------------------------
Наименование счета|По дебету счета с кредита счетов|Итого |Остаток неза-
|--------------------------------|затрат|вершенного
|подраз-|подраз-|подраз-|N  | N  |      |производства
|делы   |дел 20 |дел 65 |681|    |      |---------------
|11, 13 |       |       |   |    |      |  на   |  на
|-------|-------|-------|   |    |      | начало| конец
|   |   |   |   |   |   |   |    |      |       |
--------------------------------------------------------------------------
1        | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9  |  10  |   11  |  12
--------------------------------------------------------------------------
900 "Основное
производство"
811 "Расходы по
реализации готовой
продукции (товаров,
работ, услуг)"
126 "Незавершенное
строительство"
--------------------------------------------------------------------------
Итого
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------
С кредита счета в дебет счетов|
-------------------------------
N  |  N  |  N  |   | итого  |

|      |221|801 |571|  |
___________________________________
11  |  12  |13 | 14 |15 |16| 17
___________________________________
___________________________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
18-қосымша
___________________
ұйым
В-15
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің
қозғалысын есепке алу тізімдемесі
____________________________________________________________________
Негізгі   |Қыс.  |Пайда. |  Есепті кезең     |Негізгі құралдардың
құралдар   |қаша  | лы    |    басындағы      |      қозғалысы
мен мате.  |сипат.|қызмет.|      қалдық       |____________________
риалдық    |тама  | тің   |                   |       кіріс
емес актив.|      |мерзімі|___________________|____________________
тердің    |      |       |саны|негіз.| оның  |саны|бастап.|құнның
түрлері   |      |       |    | гі   |ішінде |    |  қы   |өзгеруі
|      |       |    |құрал.|қайта  |    | құны  |
|      |       |    |дардың|бағалау|    |       |
|      |       |    | құны |сомасы |    |       |
____________________________________________________________________
1      |   2  |   3   |  4 |  5   |   6   |  7 |   8   |  9
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_____________________________________________________
Негізгі құралдардың қозғалысы    |  Есепті кезең
_________________________________|    аяғындағы
шығыс                |     қалдық
_________________________________|____________________
|негізгі құралдар құны|істен |    |негізгі| оның
саны|_____________________|шыға. |саны| құрал.|ішінде
|жиыны|жинақ. |баланс.|рылу. |    |дардың |қайта
|     |талған | тық   | дың  |    |  құны |бағалау
|     |тозудың|құнның |себеп.|    |       |сомасы
|     |есептен|есептен| тері |    |       |
|     |шығары.|шығары.|      |    |       |
|     |луы    | луы   |      |    |       |
_____________________________________________________
10 | 11  |  12   |  13   | 14   | 15 |  16   |  17
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
19-қосымша
___________________
ұйым
В-16
Амортизациялық аударымдарды есепке алу
тізімдемесі
____________________________________________________________________
Негізгі   |Есепті кезең|  Негізгі құралдар мен материалдық емес
құралдар мен|  аяғындағы |      активтердің тозуы (амортизация)

221 | 801 | 571 |   |        |
-------------------------------
13 | 14  |  15 |16 |   17   |
-------------------------------
Руководитель __________________________   ____________
(фамилия, имя, отчество)     (подпись)
Главный бухгалтер __________________________    ____________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Приложение 18 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
______________
организация
В-15
Ведомость
учета движения основных средств и нематериальных активов
--------------------------------------------------------------
Виды основных |Краткая|Срок  |  Остаток на начало отчетного
средств и     |харак- |полез-|             периода
нематериальных|терис- |ной   |--------------------------------
активов       |тика   |службы|коли- |стоимость|в том числе
|       |      |чество|основных |сумма
|       |      |      |средств  |переоценки
--------------------------------------------------------------
1      |   2   |   3  |   4  |    5    |      6
--------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------------------------------------------
Движение основных средств              |   Остаток на конец
|   отчетного периода
-------------------------------------------------------------------------
приход       |            расход             |коли- |стои-  |в том
---------------------------------------------------|чество|мость  |числе
коли-|перво- |изме-|коли-|стоимость основных |при- |      |основ- |сумма
чест-|началь-|нение|чест-|     средств       |чина |      |ных    |перео-
во   |ная    |стои-|во   |-------------------|выбы-|      |средств|ценки
|стои-  |мости|     |ито-|списа- |списа-|тия  |      |       |
|мость  |     |     |го  |ние на-|ние   |     |      |       |
|       |     |     |    |коплен-|балан-|     |      |       |
|       |     |     |    |ного   |совой |     |      |       |
|       |     |     |    |износа |стои- |     |      |       |
|       |     |     |    |       |мости |     |      |       |
-------------------------------------------------------------------------
7  |   8   |  9  | 10  | 11 |   12  |  13  |  14 |  15  |   16  | 17
-------------------------------------------------------------------------
Руководитель _________________________    _______________
(фамилия, имя, отчество)        (подпись)
Главный бухгалтер __________________________  _______________
(фамилия, имя, отчество)      (подпись)
Приложение 19 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
____________________
организация
В-16
Ведомость
учета амортизационных отчислений
--------------------------------------------------------------------------
Виды основ-|Остаток на конец |  Износ (амортизация) основных средств и
ных средств|отчетного периода|          нематериальных активов

материалдық |  қалдық    |(11 және 13 бөлімшелерінің шоттар кредиті)
емес     |____________|__________________________________________
активтердің |саны|негізгі|  норма |     есептеу сомасы   |дебеттеле.
түрлері   |    |құрал. |________|______________________| тін шот
|    |дардың |жыл.|ай.|есепті|есепті|ағымдағы|
|    | құны  |дық |лық|кезең.| жыл. | жылдың |
|    |       |    |   |  де  | дың  |1 күніне|
|    |       |    |   |      |басы. |        |
|    |       |    |   |      | нан  |        |
____________________________________________________________________
1      |  2 |   3   |  4 | 5 |  6   |  7   |   8    |    9
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
20-қосымша
___________________
ұйым
В-17
Сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысуларды есепке алу тізімдемесі
____________________________________________________________________
р|Шот-фак.|Сатып|Сату| Атауы |Ұсынылған |    Төлем (301     |Сатыл.
/|тураның,|алушы|құны|бойынша|  шоттар  |  кредит шотынан   | ған
р|орындал.|(тап.|бой.| өнім. | бойынша  | дебет шоттарына)  |тауар.
N|  ған   |сырыс|ынша|дердің |  сомасы  |___________________|лардың,
| жұмыс  | шы) |____| саны  |(301 дебе.| тапсырма  |коррес.|орын.
|актіле. |     |қал.|(орын. |тін шот.  |___________|понден.|далған
|рінің N |     |дық |далған | тардың   |  |күні|со.|циялық |жұмыс.
|        |     |    |жұмыс. | кредиті. |N |    |ма.|шот    |тардың
|        |     |    |тардың)|   не)    |  |    |сы |       | сату
|        |     |    |көлемі)|          |  |    |   |       | құны
|        |     |    |_______|__________|  |    |   |       |бойынша
|        |     |    | | | | |701|633|  |  |    |   |       |_____
|        |     |    | | | | |   |   |  |  |    |   |       |қалдық
____________________________________________________________________
1|   2    |  3  |  4 |5|6|7|8| 9 | 10|11|12| 13 | 14|  15   |  16
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
21-қосымша
___________________
ұйым
В-18
Қаржы инвестицияларын есепке алу
тізімдемесі
____________________________________________________________________
р|  Бағалы   | Есепті |            Бағалы қағаздар қозғалысы
/|  қағаз    | кезең  |           (40 кіші бөлімінің шоттары)
р|  дардың   | басын. |_____________________________________________
N|  түрлері  | дағы   |   Шоттар кредитіне шоттың   |Кредит шотынан
|  бойынша  | қалдық |   дебеті бойынша (түсті)    |   843 дебет
|   атауы   |        |                             |  шотына(түсті)
|           |        |_____________________________|_______________
|           |        |        N     |      N       |        N
|           |________|______________|______________|_______________
|           |саны|со.|күні|са.|сатып|күні|са.|сатып|күні|саны|сатып
|           |    |ма.|    |ны |алыну|    |ны |алыну|    |    |алу
|           |    |сы |    |   |құны |    |   |құны |    |    |құны
____________________________________________________________________

и немате-  |                 |     (кредит счетов подраздела 11 и 13)
риальных   |--------------------------------------------------------------
активов    |коли- |стоимость |   норма  |     сумма начислений      |дебе-
|чество|основных  |--------------------------------------|туе-
|      |средств   |годо-|ме- |за от-|с начала|на 1-е     |мый
|      |          |вая  |сяч-|четный|отчетно-|число те-  |счет
|      |          |     |ная |период|го года |кущего года|
--------------------------------------------------------------------------
1     |  2   |     3    |  4  | 5  |   6  |    7   |     8     |  9
--------------------------------------------------------------------------
Руководитель __________________________    ____________
(фамилия, имя, отчество)      (подпись)
Главный бухгалтер _________________________    ____________
(фамилия, имя, отчество)      (подпись)
Приложение 20 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
___________________
организация
В-17
Ведомость
учета расчетов с покупателями и заказчиками
--------------------------------------------------------------------------
N  |N счета- |Покупа-| Остаток| Количество изделий |Суммы по предъявленным
п/п|фактуры, |тель   |на _____|  по наименованиям  |  счетам (дебет 301
|акта вы- |(заказ-|по стои-| (объем выполненных |   в кредит счетов)
|полнен-  |чик)   |мости   |       работ)       |
|ных работ|       |реализа-|--------------------|----------------------
|         |       |ции     |    |    |    |     |  701  |  633  |
--------------------------------------------------------------------------
1 |    2    |   3   |   4    |  5 |  6 |  7 |  8  |   9   |   10  | 11
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------------------------------
Оплата (с кредита счета 301 в дебет счетов)|Остаток на _____|
-------------------------------------------|по стоимости    |
поручение         |корреспондирующий|реализации това-|
-------------------------|      счет       |ров, выполненных|
N   |  дата  |  сумма |                 |работ           |
------------------------------------------------------------|
12   |   13   |   14   |        15       |       16       |
-------------------------------------------------------------
Руководитель __________________________   _______________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Главный бухгалтер _________________________   _______________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Приложение 21 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
__________________
организация
В-18
Ведомость
учета финансовых инвестиций
--------------------------------------------------------------------------
N  |Наименова-|Остаток  |   Движение ценных бумаг (счета подраздела 40)
п/п|ние ценных|на на-   |--------------------------------------------------
|бумаг по  |чало     | По дебету счета в кредит счетов |С кредита счета
|видам     |отчет-   |          (поступило)            |в дебет счета
|          |ного     |                                 | 843 (выбыло)
|          |периода  |-------------------------------------------------
|          |-------- |        N       |       N        |да-|ко- |покуп-
|          |ко- |сум-|---------------------------------|та |ли- |ная
|          |ли- |ма  |да-|коли-|покуп-|да-|коли-|покуп-|   |чес-|стои-
|          |чес-|    |та |чест-|ная   |та |чест-|ная   |   |тво |мость
|          |тво |    |   |во   |стои- |   |во   |стои- |   |    |
|          |    |    |   |     |мость |   |     |мость |   |    |
--------------------------------------------------------------------------

1|     2     |  3 | 4 | 5  | 6 |  7  |  8 | 9 | 10  | 11 | 12 | 13
____________________________________________________________________
Акциялар
Облигациялар
Өзгелері
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
______________
Есепті
кезең
аяғындағы
қалдық
_____________
саны |сомасы
|
_____________
14  |  15
_____________
_____________
_____________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
22-қосымша
___________________
ұйым
В-19
_______________ 20 ______  жылғы
жиынтық тізімдеме
Ұйым ______________________________________________________________
Сала (қызмет түрі) ________________________________________________
Өлшем бірлігі: теңге ______________________________________________
Мекен-жайы: _______________________________________________________
Банк мекемелерінде ашылған есептік және өзге шоттардың нөмері
___________________________________________________________________
СТН _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тізілім|
демелер|       Шоттар бойынша қаражаттың болуы мен қозғалысы
_______|____________________________________________________________
N|Атауы|     N 441  |    N 451   |    N 671   |   N 681  |    N
|     |____________|____________|____________|__________|__________
|     |дебет|кредит|дебет|кредит|дебет|кредит|де. |кре. |де. |кре.
|     |(кі. |(шы.  |(кі. |(шы.  |(кі. |(шы.  |бет |дит  |бет |дит
|     |ріс) |ғыс)  |ріс) |ғыс)  |ріс) |ғыс)  |(кі.|(шы. |(кі.|(шы.
|     |     |      |     |      |     |      |ріс)|ғыс) |ріс)|ғыс)
____________________________________________________________________
1|  2  |  3  |  4   |  5  |  6   |  7  |  8   | 9  | 10  | 11 | 12
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
23-қосымша
___________________
ұйым
В-19
Таза кірістің есебі
____________________________________________________________________
Кірістер (шоттар    Шығыстар (шоттар       Таза кіріс
бойынша)            бойынша)             (шығын)
____________________________________________________________________N _|N _|N _|Кірістер|N _| N _ | N _ |Шығыстар |Есепті  |Жыл басынан
|   |   | жиыны  |   |     |     |  жиыны  |кезеңде |   бастап
____________________________________________________________________

1 |     2    | 3  | 4  | 5 |  6  |  7   | 8 |  9  |  10  | 11| 12 |  13
--------------------------------------------------------------------------
Акции
Облигации
Прочие
--------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
---------------------------
Остаток на конец отчетного|
периода           |
---------------------------
количество |   сумма     |
---------------------------
14    |     15      |
---------------------------
Руководитель __________________________    ____________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Главный бухгалтер _________________________   ____________
(фамилия, имя, отчество)     (подпись)
Приложение 22 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
В-19
Сводная ведомость
за ________ 20 ______ год
Организация ____________________________________________________________
Отрасль (вид деятельности) _____________________________________________
Единица измерения: тенге _______________________________________________
Адрес: _________________________________________________________________
Номер расчетных и иных счетов, открытых в учреждениях банков ___________
Регистрационный номер налогоплательщика ________________________________
--------------------------------------------------------------------------
Ведомости|          Наличие и движение средств по счетам
--------------------------------------------------------------------------
N |Наиме-|    N 441   |    N 451   |   N 671    |    N  681  |    N
|нова- |----------------------------------------------------------------
|ние   |дебет|кредит|дебет|кредит|дебет|кредит|дебет|кредит|дебет|кредит
|      |(при-|(рас- |(при-|(рас- |(при-|(рас- |(при-|(рас- |(при-|(рас-
|      |ход) |ход)  |ход) |ход)  |ход) |ход)  |ход) |ход)  |ход) |ход)
--------------------------------------------------------------------------
1 |   2  |  3  |   4  |  5  |   6  |  7  |   8  |  9  |  10  |  11 | 12
--------------------------------------------------------------------------
Руководитель __________________________    ___________________
(фамилия, имя, отчество)         (подпись)
Главный бухгалтер __________________________  ___________________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Приложение 23 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
_______________
организация
Расчет чистого дохода
--------------------------------------------------------------------------
Доходы (по счетам)   |    Расходы (по счетам)  |Чистый доход (убыток)
--------------------------------------------------------------------------
N __ |N ___ | N __|Итого|N __ |N ___ | N __|Итого |За отчетный | С начала
-----|------|-----|дохо-|-----|------|-----|рас-  |  период    |  года
|  |   |  |  |  |дов  |  |  |   |  |  |  |ходов |            |
--------------------------------------------------------------------------

1|2|3|4|5|6|   7    |8|9|10|11|12|13|   14    |   15   |     16
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басшы      ______________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
Бас бухгалтер ___________________     _______________
(аты-жөні)                (қолы)
"23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі"
бухгалтерлік есептің
стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 84 бұйрығымен
бекітілген
23 "Шағын кәсіпкерлік
субъектілерінің есебі
және есептілігі" БЕС-ке
24-қосымша
Кітаптар мен тізімдемелерді толтыру тәртібі
Қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын жеке
кәсіпкерлер үшін кірістерді есепке алу кітабы
1. Кітапты толтыру:
күн сайын, соңғы жұмыс күніне қорытынды жүргізе отырып, хронологиялық тәртіппен;
қолма-қол ақшамен және қолма-қол ақшасыз жолмен жүргізілген барлық операцияларды, оның ішінде баспа-бас айырбас операцияларды, консигнацияға тауарды қабылдап алу-беру бойынша операцияларды және т.б. қоса алғанда, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сату жөніндегі операциялар көрсетіле отырып;
жеке кәсіпкерде бар операциялар бойынша көзделген тізімдемелерді ғана пайдалана отырып;
бірнеше фискальдық жады бар кассалық-бақылау машиналары (бұдан әрі - ФЖ бар КБМ) болған кезде - қолма-қол ақшаны есепке алу кітабында көрсетілген және ФЖ бар КБМ арқылы жүргізілген суммарлық айналымдар бойынша бір жолмен жүргізіледі.
2. Кітап титулдық беттен, төлем көзінде салық салынбайтын кірістерді есепке алу тізімдемесінен және (немесе) төлем көзінде салық салынатын кірістерді есепке алу тізімдемесінен тұрады.
3. Титулдық бетті толтыру тәртібі.
Титулдық бетте кәсіпкер туралы деректер толтырылады:
кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты;
фирмалық атауы;
салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
кәсіпкердің тіркелуі туралы куәлік (сериясы, нөмірі, беру күні);
мекен-жайы және телефоны;
қосылған құн салығы бойынша тіркеуге қойылуы туралы куәлігі (қосылған құн салығы бойынша тіркеуге тұрған кәсіпкер ғана толтырады);
банктік деректемелері (банкте шоты бар кәсіпкер ғана толтырады);
қызметінің басталу және аяқталу күні.
4. Қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын жеке кәсіпкерлер үшін төлем көзінен салық салынбайтын кірістерді есепке алу тізімдемесін толтыру тәртібі.
1 "Күні" бағаны бойынша - кірісті алу күні көрсетіледі.
2 "Операциялардың атауы" бағаны бойынша - қолма-қол ақшамен және (немесе) қолма-қол ақшасыз есеп айырысу арқылы жүргізілген операциялардың атауы (баспа-бас айырбас операцияларды, консигнацияға тауарды қабылдап алу-беру бойынша операцияларды қоса алғанда, бақылау чектері және (немесе банктік көшірмелер бойынша (бастапқы бухгалтерлік құжаттар (жөнелтпе құжаттар, шот-фактуралар бойынша).
3 "Сомасы" бағаны бойынша - сатудан ақшалай көрсеткіште алынған және (немесе) алуға жататын кірістердің сомасы көрсетіледі.

1 | 2| 3 | 4| 5| 6|  7  | 8| 9| 10|11|12|13|  14  |     15     |   16
--------------------------------------------------------------------------
Руководитель _________________________   __________________
(фамилия, имя, отчество)        (подпись)
Главный бухгалтер ________________________   __________________
(фамилия, имя, отчество)        (подпись)
Приложение 24 к СБУ 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства",
утвержденному приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
"Об утверждении стандарта
бухгалтерского учета 23
"Учет и отчетность субъектов
малого предпринимательства"
от 20 февраля 2004 г. N 84
Правила заполнения книг и ведомостей
Книга учета доходов для индивидуальных предпринимателей,
неявляющихся плательщиками налога на добавленную стоимость
1. Заполнение Книги производится:
ежедневно, в хронологическом порядке с подведением итогов на конец рабочего дня;
с отражением всех операций, произведенных наличными деньгами и безналичным путем, в том числе операций по реализации товаров, работ, услуг, включая бартерные операции, операции по приему-передаче товара на консигнацию и другие;
с использованием только тех ведомостей, которые предусмотрены по имеющимся у индивидуального предпринимателя операциям;
при наличии нескольких контрольно-кассовых машин с фискальной памятью (далее - ККМ с ФП) - одной строкой по суммарным оборотам, отраженным в книге учета наличных денег и произведенным через ККМ с ФП.
2. Книга представляет собой документ, состоящий из титульного листа, ведомости учета доходов, необлагаемых у источника выплаты, и (или) ведомости учета доходов, облагаемых у источника выплаты.
3. Правила заполнения титульного листа.
На титульном листе заполняются данные о предпринимателе:
фамилия, имя, отчество предпринимателя;
фирменное наименование;
регистрационный номер налогоплательщика;
свидетельство о регистрации предпринимателя (серия, номер, дата выдачи);
адрес и телефон;
свидетельство о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость (заполняется только предпринимателем, вставшим на учет по налогу на добавленную стоимость);
банковские реквизиты (заполняется только предпринимателем, имеющим счет в банке);
дата начала и окончания деятельности.
4. Правила заполнения ведомости учета доходов, необлагаемых у источника выплаты, для индивидуальных предпринимателей, неявляющихся плательщиками налога на добавленную стоимость.
По графе 1 "Дата" - отражается дата получения дохода.
По графе 2 "Наименование операций" - отражаются наименования произведенных операций наличным и (или) безналичным расчетом (по контрольным чекам и (или) банковским выпискам, включая бартерные операции и операции по приему-передаче товаров на консигнацию (по первичным бухгалтерским документам (накладные, счета-фактуры).
По графе 3 "Сумма" - отражается сумма доходов от реализации, полученных и (или) подлежащих получению в денежном выражении.

5. Қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын жеке кәсіпкерлер үшін төлем көзінен алынатын кірістерді есепке алу тізімдемесін толтыру тәртібі.
1 "Күні" бағаны бойынша - жүргізілген операциялардың күні көрсетіледі.
2 "Кіріс (айналым) сомасы" бағаны бойынша - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін кіріс сомасы көрсетіледі.
3 "Төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығының сомасы" бағаны бойынша - біржолғы талонның сомасы көрсетіледі.
4 "Құжаттың N және күні" бағаны бойынша - біржолғы талонның сериясы, нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
Қосылған құн салығын төлеушілер болып табылатын жеке
кәсіпкерлер үшін кірістерді есепке алу кітабы
1. Кітапты толтыру:
күн сайын, соңғы жұмыс күніне қорытынды жүргізе отырып, хронологиялық тәртіппен;
қолма-қол ақшамен және қолма-қол ақшасыз жолмен жүргізілген барлық операцияларды, оның ішінде баспа-бас айырбас операцияларды, консигнацияға тауарды қабылдап алу-беру бойынша операцияларды және т.б. қоса алғанда, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сату жөніндегі операциялар көрсетіле отырып;
жеке кәсіпкерде бар операциялар бойынша көзделген тізімдемелерді ғана пайдалана отырып;
бірнеше ФЖ бар КБМ болған кезде - қолма-қол ақшаны есепке алу кітабында көрсетілген және ФЖ бар КБМ арқылы жүргізілген суммарлық айналымдар бойынша бір жолмен жүргізіледі.
2. Кітап титулдық беттен, төлем көзінде салық салынбайтын кірістерді есепке алу тізімдемесінен және (немесе) төлем көзінде салық салынатын кірістерді есепке алу тізімдемесінен тұрады.
3. Титулдық бетті толтыру тәртібі.
Титулдық бетте кәсіпкер туралы деректер толтырылады:
кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты;
фирмалық атауы;
салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
кәсіпкердің тіркелуі туралы куәлік (сериясы, нөмірі, беру күні);
мекен-жайы және телефоны;
қосылған құн салығы бойынша тіркеуге қойылуы туралы куәлігі (қосылған құн салығы бойынша тіркеуге тұрған кәсіпкер ғана толтырады);
банктік деректемелері (банкте шоты бар кәсіпкер ғана толтырады);
қызметінің басталу және аяқталу күні.
4. Қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын жеке кәсіпкерлер үшін төлем көзінен салық салынбайтын кірістерді есепке алу тізімдемесін толтыру тәртібі.
1 "Күні" бағаны бойынша - кірісті алу күні көрсетіледі.
2 "Операциялардың атауы" бағаны бойынша - қолма-қол ақшамен және (немесе) қолма-қол ақшасыз есеп айырысу арқылы жүргізілген операциялардың атауы (баспа-бас айырбас операцияларды, консигнацияға тауарды қабылдап алу-беру бойынша операцияларды қоса алғанда, бақылау чектері және (немесе банктік көшірмелер бойынша (бастапқы бухгалтерлік құжаттар (жөнелтпе құжаттар, шот-фактуралар бойынша).
3 "Жалпы сомасы" бағаны бойынша - сатудан ақшалай көрсеткіште алынған және (немесе) алуға жататын кірістердің сомасы көрсетіледі.
4 "Қосылған құн салығы салынбайтын айналым" бағаны бойынша - қосылған құн салығы салынбайтын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату бойынша айналымдар көрсетіледі.
5 "Қосылған құн салығының сомасы" бағаны бойынша - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен айланым бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі.
6 "Операциялардың атауы" бағаны бойынша - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу жөніндегі операциялар көрсетіледі.
7 "Қосылған құн салығынсыз құны" бағаны бойынша жеке кәсіпкер сатып алған және кәсіпкерлік қызметпен байланысты қосылған құн салығынсыз тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны көрсетіледі.
8 "Қосылған құн салығының сомасы" бағаны бойынша - берушілер берген шот-фактуралар (бақылау чектері) бойынша айналымдар бойынша салық сомасы көрсетіледі.

5. Правила заполнения ведомости учета доходов, облагаемых у источника выплаты, для индивидуальных предпринимателей, неявляющихся плательщиками налога на добавленную стоимость.
По графе 1 "Дата" - отражается дата произведенной операции.
По графе 2 "Сумма дохода (оборота)" - отражается сумма дохода от реализации товаров (работ, услуг).
По графе 3 "Сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты" - отражается стоимость разового талона.
По графе 4 "N и дата документа" - отражается серия, номер и дата выдачи разового талона.
Книга учета доходов для индивидуальных предпринимателей,
являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость
1. Заполнение Книги производится:
ежедневно, в хронологическом порядке с подведением итогов на конец рабочего дня;
с отражением всех операций, произведенных наличными деньгами и безналичным путем, в том числе операций по реализации товаров, работ, услуг, включая бартерные операции, операции по приему-передаче товара на консигнацию и другие;
с использованием только тех ведомостей, которые предусмотрены по имеющимся у индивидуального предпринимателя операциям;
при наличии нескольких ККМ с ФП одной строкой по суммарным оборотам, отраженным в книге учета наличных денег и произведенным через ККМ с ФП.
2. Книга представляет собой документ, состоящий из титульного листа, ведомости учета доходов, необлагаемых у источника выплаты, и (или) ведомости учета доходов, облагаемых у источника выплаты.
3. Правила заполнения титульного листа.
На титульном листе заполняются данные о предпринимателе:
фамилия, имя, отчество предпринимателя;
фирменное наименование;
регистрационный номер налогоплательщика;
свидетельство о регистрации предпринимателя (серия, номер, дата выдачи);
адрес и телефон;
свидетельство о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость (заполняется только предпринимателем, вставшим на учет по налогу на добавленную стоимость);
банковские реквизиты (заполняется только предпринимателем, имеющим счет в банке);
дата начала и окончания деятельности.
4. Правила заполнения ведомости учета доходов, необлагаемых у источника выплаты, для индивидуальных предпринимателей, являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость.
По графе 1 "Дата" - отражается дата получения дохода.
По графе 2 "Наименование операций" - отражаются наименования произведенных операций наличным и (или) безналичным расчетом (по контрольным чекам и (или) банковским выпискам, включая бартерные операции и операции по приему-передаче товаров на консигнацию (по первичным бухгалтерским документам (накладные, счета-фактуры).
По графе 3 "Общая сумма" - отражается сумма доходов от реализации полученных или подлежащих получению в денежном выражении.
По графе 4 "Оборот, необлагаемый налогом на добавленную стоимость" - отражаются обороты по реализации товаров (работ, услуг), не облагаемые налогом на добавленную стоимость.
По графе 5 "Сумма налога на добавленную стоимость" - отражается сумма налога, начисленная по оборотам от реализации товаров (работ, услуг).
По графе 6 "Наименование операций" - отражаются операции по приобретению товаров (работ, услуг).
По графе 7 "Стоимость без налога на добавленную стоимость" - отражается стоимость товаров (работ, услуг) без налога на добавленную стоимость, приобретенных индивидуальным предпринимателем и связанных с его предпринимательской деятельностью.
По графе 8 "Сумма налога на добавленную стоимость" - отражается сумма налога по оборотам по счетам-фактурам (контрольным чекам), выставленным поставщиками.

5. Қосылған құн салығын төлеуші болып табылатын жеке кәсіпкерлер үшін төлем көзінен алынатын кірістерді есепке алу тізімдемесін толтыру тәртібі.
1 "Күні" бағаны бойынша - жүргізілген операциялардың күні көрсетіледі.
2 "Кіріс (айналым) сомасы" бағаны бойынша - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін кіріс сомасы көрсетіледі.
3 "Оның ішінде қосылған құн салығы" бағаны бойынша - беруші төлеген немесе төлеуге жататын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен айналымдар бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі.
4 "Төлем көзінен ұсталған жеке кіріс салығының сомасы" бағаны бойынша - біржолғы талонның құны көрсетіледі.
5 "Құжаттың N және күні" бағаны бойынша - біржолғы талонның сериясы, нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
Тауарлық-материалдық қорларды есепке алу тізімдемесі (В-1)
В-1 нысаны бойынша тізімдеме тауарлық-материалдық қорларды есептеуге арналған.
Тауарлық-материалдық қорларды есептеу тізімдемесі есепті кезеңде ашылады және материалдық жауапты тұлғалар есепті кезеңде олар бойынша қозғалыс болуына немесе болмауына қарамастан қорлардың барлық түрлері бөлінісінде материалдар мен тауарлар бойынша жеке-жеке жүргізіледі.
Материалдар мен тауарлардың құны берушілердің есеп айырысу құжаттарында көрсетілген сатып алуға арналған шығындар, көлік шығыстары, үстемеақылар негізге алына отырып, анықталады және көрсетіледі.
"Түскені" бағанында олардың саны мен құны көрсетіле отырып, материалдар мен тауарлардың түсуі көрсетіледі.
"Жұмсалғаны" бағанына олардың саны мен құны көрсетіле отырып, шығаруға немесе сатуға материалдарды, тауарларды жіберу туралы деректер енгізіледі.
Есепті кезеңнің соңында тізімдемеде кейіннен В-6 нысаны бойынша жиынтық тізімдемеге ауыстырылатын есепті кезеңнің аяғындағы сальдо және келесі есепті кезеңге ашылған тізімдеме шығарылады.
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің
қозғалысын есепке алу тізімдемесі (В-2)
В-2 нысаны бойынша тізімдеме негізгі құралдар (бұдан әрі - НҚ) мен материалдық емес активтердің бар-жоғын және қозғалысын есепке алуға арналған.
Негізгі құралдар бойынша деректер жеке-жеке әрбір объект бойынша позициялық тәсілмен мынадай сыныптама бөлінісінде тізімдемеге жазылады:
жер;
ғимараттар мен үй-жайлар;
машиналар мен жабдықтар, табыстау қондырғылары;
көлік құралдары;
басқалар.
Тізімдеме асыра бағалаулар және материалдық емес активтер ескеріле отырып,  негізгі қаражат қозғалысы болған кезде, бірақ жылына бір реттен аспай толтырылады. Негізгі қаражатты іште ауыстыру тізімдемеде көрсетілмейді.
Кәсіпкерде негізгі қаражат объектілерінің елеулі саны болған кезде ол N НҚ-5 "Негізгі құралдарды есепке алудың түгендеу карточкасы", НҚ-6 "Негізгі құралдарды есепке алу жөніндегі түгендеу карточкаларының тізімдемесі", НҚ-7 "Негізгі құралдардың қозғалысын есепке алу карточкасы", НҚ-9 "Негізгі құралдарды түгендеу тізімі" (олардың пайдалану орны бойынша) бастапқы нысандарын пайдалана отырып, есеп жүргізе алады. Карточкалардың қорытынды деректерінің негізінде тізімдемеде В-2 нысаны бойынша негізгі қаражаттың қозғалысына жиынтық есеп жүргізіледі.
Есепті кезеңнің аяғында тізімдемеде есепті кезеңнің аяғына кейіннен В-6 нысаны бойынша жиынтық тізімдемеге және келесі есеп кезеңіне ашылатын тізімдемеге көшірілетін сальдо шығарылады.
Амортизациялық есептеулердің нысанын (В-3) есептеу
тізімдемесі
В-3 нысаны бойынша тізімдеме негізгі қаражат және материалдық емес активтер бойынша амортизациялық есептеулердің есептелген сомасына арналған.
Амортизацияның есептелген сомасы әрбір негізгі қаражат объектісі бойынша есепті кезеңнің аяғына негізгі қаражат пен материалдық емес активтердің (В-2 нысаны бойынша тізімдеме) және амортизациялық есептеулердің құны туралы деректер негізге алына отырып салық заңнамасында қолданылатын әдістер мен ережелерге сәйкес анықталатын амортизациялық есептеулердің сомасын қоспағанда, анықталады.

5. Правила заполнения ведомости учета доходов, облагаемых у источника выплаты, для индивидуальных предпринимателей, являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость.
По графе 1 "Дата" - отражается дата произведенной операции.
По графе 2 "Сумма дохода (оборота)" - отражается сумма дохода от реализации товаров (работ, услуг).
По графе 3 "В том числе налог на добавленную стоимость" - отражается сумма налога, начисленная по оборотам от реализации товаров (работ, услуг), уплаченная или подлежащая уплате поставщикам.
По графе 4 "Сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты" - отражается стоимость разового талона.
По графе 5 "N и дата документа" - отражается серия, номер и дата выдачи разового талона.
Ведомость учета товарно-материальных запасов (В-1)
Ведомость по форме В-1 предназначена для учета товарно-материальных запасов.
Ведомость учета товарно-материальных запасов открывается на отчетный период и ведется материально ответственными лицами раздельно по материалам и товарам в разрезе всех видов запасов независимо от того, имелось или нет движение по ним в отчетный период.
Стоимость материалов и товаров определяется и отражается в ведомости исходя из затрат на приобретение, транспортных расходов, надбавок, указанных в расчетных документах поставщиков.
В графе "Поступило" отражается поступление материалов и товаров с указанием их количества и стоимости.
В графу "Израсходовано" заносятся данные об отпуске материалов и товаров в производство или продажу с указанием их количества и стоимости.
В конце отчетного периода в ведомости выводится сальдо на конец отчетного периода, которое затем переносится в сводную ведомость по форме В-6 и ведомость, открываемую на следующий отчетный период.
Ведомость учета движения основных средств и
нематериальных активов (В-2)
Ведомость по форме В-2 предназначена для учета наличия и движения основных средств (далее - ОС) и нематериальных активов.
Данные по основным средствам записываются в ведомости позиционным способом по каждому объекту отдельно в разрезе следующей классификации:
земля;
здания и сооружения;
машины и оборудования, передаточные устройства;
транспортные средства;
прочие.
Ведомость заполняется при наличии движения основных средств с учетом переоценки и нематериальных активов, но не реже одного раза в год. Внутреннее перемещение основных средств в ведомости не отражается.
При наличии у предпринимателя значительного количество объектов основных средств он может вести учет с использованием первичных форм N ОС-5 "Инвентарная карточка учета основных средств", ОС-6 "Опись инвентарных карточек по учету основных средств", ОС-7 "Карточка учета движения основных средств", ОС-9 "Инвентарный список основных средств (по месту их нахождения, эксплуатации)". На основании итоговых данных карточек ведется сводный учет движения основных средств в ведомости по форме В-2.
В конце отчетного периода в ведомости выводится сальдо на конец отчетного периода, которое затем переносится в сводную ведомость по форме В-6 и ведомость, открываемую на следующий отчетный период.
Ведомость учета амортизационных отчислений форма (В-3)
Ведомость по форме В-3 предназначена для учета начисленных сумм амортизационных отчислений по основным средствам и нематериальным активам.
Начисленная сумма амортизации определяется по каждому объекту основных средств (за исключением сумм амортизационных отчислений, определяемых в соответствии с методом и правилами, применяемыми в налоговом законодательстве) исходя из данных о стоимости основных средств и нематериальных активов на конец отчетного периода (ведомость по форме В-2) и норм амортизационных отчислений.

6-8-бағандар негізгі қаражат және материалдық емес активтер бойынша олардың пайдалану мерзімінен бастап негізгі қаражат пен материалдық емес активтер бойынша жинақталған тозу сомасын көрсетуге арналған.
Тізімдеменің В-3 нысаны бойынша деректері В-2 нысаны бойынша тізімдемені толтырған кезде пайдаланылады.
Берушілермен есеп айырысуларды есепке алу
тізімдемесі (В-4)
В-4 нысаны бойынша тізімдеме берушілермен (мердігерлермен) есеп айрысуларды есепке алуға арналған.
Тізімдеме кәсіпкер берешегінің қалдықтарын тізімдемеден өткен есеп кезеңіне берушілер (мердігерлер) бөлінісінде ауыстыру жолымен ашылады.
6-8 "Төлеуге қабылданғаны" бағандары бойынша тізімдемеге жазылым орындалған жұмыстар мен қызметтер, сондай-ақ алынған тауарлық-материалдық қорлар үшін берушілер (мердігерлер) шоттарының деректері негізінде жүргізіледі.
10-13 "Төленгені" бағаны бойынша берушілердің (мердігерлердің) шоттарына ақы төлеу бойынша операциялар көрсетіледі.
Есепті кезеңнің аяғында төленбей қалған сома берушілердің (мердігерлердің) әрбір шоттары бойынша жеке-жеке есептеледі және 15 "Есепті кезеңнің аяғына төленбеген шоттар бойынша қалдығы" бағанына енгізіледі.
Есепті кезеңнің аяғында тізімдемеде кейіннен В-6 нысаны бойынша жиынтық тізімдемеге және келесі есепті кезеңге ашылатын тізімдемеге ауыстырылатын есепті кезеңінің аяғына сальдо шығарылады.
Сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп
айырысуларды есепке алу тізімдемесі (В-5)
В-5 нысаны бойынша тізімдеме кәсіпкердің сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен сатылған айналымнан тыс активтері, тауарлық-материалдық қорлары үшін есеп айырысуларын есепке алуға арналған.
Активтерді тиеу немесе сатып алушыға (тапсырыс берушіге) жіберу кезінде тізімдемелерде жазылымдар әрбір сатып алушы (тапсырыс беруші) бойынша жүргізіледі.
Сатып алушылар (тапсырыс берушілер) берешектерінің қалдықтары есепті кезеңнің басына тиісті тізімдемеден келесі есепті кезеңге ауыстырылады.
5-8-бағандарда бұйымдардың атаулары мен топтары бойынша сатылған активтердің сандық деректері көрсетіледі. "Ұсынылған шоттар бойынша сомасы" бөліміне (9-11-бағандар) сатып алушыларға ұсынылған шоттар бойынша сома енгізіледі. Бұл ретте жанама салықтардың сомасы (ҚҚС және акциздер) және активтерді сатудан түскен кіріс сомасы жеке-жеке көрсетіледі.
Ұсынылған шот-фактураларға ақы төлеу бойынша операциялар банк көшірмелерінің, кассалық ордерлердің немесе басқа да ақшалай құжаттардың негізінде "Ақы төлеу" (12-15-бағандар) бөлімінде көрсетіледі.
Есепті кезеңнің аяғында тізімдемеде кейіннен В-7 нысаны бойынша жиынтық тізімдемеге және келесі есепті кезеңге ашылатын тізімдемеге ауыстырылатын есепті кезеңінің аяғына сальдо шығарылады.
Жиынтық тізімдеме (В-6)
В-6 нысаны бойынша жиынтық тізімдеме қолданылатын тізімдемелерде нәтижелерді қорытындылауға арналған.
Жиынтық тізімдеме әрбір есепті кезеңге кәсіпкер қолданатын барлық тізімдемелерді сальдосын ауыстыру жолымен ашылады.

Графы 6-8 предназначены для отражения сумм накопленного износа (амортизации) по основным средствам и нематериальным активам с начала срока их эксплуатации.
Данные ведомости В-3 используются при заполнении ведомости по форме В-2.
Ведомость учета расчетов с поставщиками (В-4)
Ведомость по форме В-4 предназначена для учета расчетов с поставщиками (подрядчиками).
Ведомость открывается путем перенесения остатков задолженности предпринимателя в разрезе поставщиков (подрядчиков) из ведомости за прошлый отчетный период.
Записи в ведомость по графам 6-8 "Принято к оплате" производятся на основании данных счетов поставщиков (подрядчиков) за выполненные работы и услуги, а также за полученные товарно-материальные запасы.
По графам 10-13 "Оплачено" отражаются операции по оплате счетов поставщиков (подрядчиков).
В конце отчетного периода суммы, оставшиеся неоплаченными, подсчитываются отдельно по каждому счету поставщиков (подрядчиков) и заносятся в графу 15 "Остаток по неоплаченным счетам на конец отчетного периода".
В конце отчетного периода в ведомости выводится сальдо на конец отчетного периода, которое затем переносится в сводную ведомость по форме В-6 и ведомость, открываемую на следующий отчетный период.
Ведомости учета расчетов с покупателями и заказчиками (В-5)
Ведомость по форме В-5 предназначена для учета расчетов предпринимателя с покупателями и заказчиками за реализованные внеоборотные активы, товарно-материальные запасы.
При отгрузке или отпуске активов покупателю (заказчику) записи в ведомостях производятся по каждому покупателю (заказчику).
Остатки задолженности покупателей (заказчиков) на начало отчетного периода переносятся из соответствующей ведомости за прошлый отчетный период.
В графах 5-8 отражаются количественные данные реализованных активов по наименованиям или группам изделий. В раздел "Сумма по предъявленным счетам" (графы 9-11) заносятся суммы по предъявленным покупателям счетам. При этом суммы косвенных налогов (налог на добавленную стоимость и акцизы) и суммы дохода от реализации активов показываются раздельно.
Операции по оплате предъявленных счетов-фактур отражаются в разделе "Оплата" (графы 12-15) на основе выписок банка, кассовых ордеров или других денежных документов.
В конце отчетного периода в ведомости выводится сальдо на конец отчетного периода, которое затем переносится в сводную ведомость по форме В-6 и ведомость, открываемую на следующий отчетный период.
Сводная ведомость (В-6)
Сводная ведомость по форме В-6 предназначена для обобщения итогов по оборотам в применяемых ведомостях.
Сводная ведомость открывается на каждый отчетный период путем перенесения сальдо всех применяемых предпринимателем ведомостей.

1-2-бағандарда кәсіпкер есепті кезеңде пайдаланатын тізімдемелердің нөмірі мен атауы жазылады.
3-бағанда тізімдеменің негізінде есепті кезеңнің соңында сальдо көрсетіледі.
Еңбек ақы төлеу жөніндегі есептеу-төлеу
тізімдемесі (В-7)
Еңбек ақы төлеу жөніндегі есептеу-төлеу тізімдемесі жалдамалы қызметкерлердің еңбегін пайдаланатын кәсіпкерлер, сондай-ақ шаруашылық операцияларын есепке алу кітабының негізінде бухгалтерлік есепті жүргізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар қолданады. Есеп айырысу тізімдемесі қызметкерлермен еңбек ақы төлеу жөніндегі есеп айырысуларды есепке алу үшін, сондай-ақ белгіленген тәртіппен қызметкерлердің еңбек ақы төлеу сомасынан міндетті жарналар мен аударымдардың сомаларын анықтау үшін арналды. Есептеу-төлеу тізімдемесі шағын кәсіпкерлік субъектісінің қызметкерлеріне жалақыны беруді ресімдеу үшін арналды. "Есептелгені" деген бағанда қызметкерлерге орындалған жұмыс үшін еңбек ақы төлеу жөніндегі есептелген сомалар көрсетіледі және "Ұсталғаны" деген бағанда еңбек ақы төлеу жөніндегі есептелген соманың ұсталуы (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарының және басқаның жеке тұлғаларынан жеке табыс салығы) бір уақыты көрсетіледі.
Ақшаны есепке алу тізімдемесі (В-8)
В-8 нысаны бойынша тізімдеме 41 "Жолдағы ақшалар", 42 "Аккредитивтердегі, чектердегі, карт-шоттардағы және басқа да банктердегі шоттардағы ақшалар", 43 "Шетелдік валютадағы ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы ақшалар", 44 "Ұлттық валютадағы ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы ақшалар", 45 "Кассадағы қолма-қол ақша" бөлімшелерінің бухгалтерлік шоттарында көрсетілетін операцияларды есепке алуға арналды.
Тізімдемедегі кассадағы қолма-қол ақшаны есепке алу жөніндегі жазбалар кассалық операциялар туралы есептің негізінде жүргізіледі.
Ақшаны қабылдау және беру, кіріс және шығыс құжаттарын ресімдеу, кассалық кітапты жүргізу және кассалық операциялар туралы есепті жасау жалпы тәртіппен жүзеге асырылады.
Тізімдемедегі банктегі есеп айырысу шоты және басқа да шоттар жөніндегі ақшаны есепке алу жөніндегі жазбалар банк көшірмелерінің және оларға қоса берілген құжаттардың негізінде жүргізіледі.
"Күні" деген тізімдеменің бағаны есепті кезеңнің ішінде банк көшірмелерінің бастапқы және түпкілікті күндерін көрсету үшін арналды.
"Операцияларды ұстау" бағаны касса және банктік шоттар арқылы жүргізілген шаруашылық операцияларын тіркеу үшін арналды.
Есепті кезеңнің соңында тізімдемеде есепті кезеңнің соңына сальдо шығарылады, содан кейін В-19 нысанының жиынтық тізімдемесіне және келесі есепті кезеңде ашылатын тізімдемеге ауыстырылады.
Есеп айырысуды берушілермен есепке алу
тізімдемесі (В-9)

В графах 1-2 записывается номер и название ведомостей, используемых предпринимателем в отчетном периоде.
В графе 3 на основании ведомостей отражается сальдо на конец отчетного периода.
Расчетно-платежная ведомость по оплате труда (В-7)
Расчетно-платежная ведомость по оплате труда применяется предпринимателями, использующими труд наемных работников, а также юридическими лицами, осуществляющими ведение бухгалтерского учета на основе книги учета хозяйственных операций. Расчетная ведомость предназначена для учета расчетов с работниками по оплате труда, а также для определения сумм обязательных взносов и отчислений в установленном порядке от сумм оплаты труда работников. Расчетно-платежная ведомость предназначена для оформления выдачи заработной платы работникам субъекта малого предпринимательства. В графе "Начислено" отражаются начисленные работникам суммы по оплате труда за выполненную работу и одновременно производятся удержания из начисленных сумм по оплате труда (индивидуального подоходного налога с физических лиц, обязательных пенсионных взносов и другие в соответствии с законодательством Республики Казахстан) в графе "Удержано".
Ведомость учета денег (В-8)
Ведомость по форме В-8 предназначена для учета операций, отражаемых на бухгалтерских счетах подразделов 41 "Деньги в пути", 42 "Деньги в аккредитивах, чеках, на карт-счетах и прочих счетах в банках", 43 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в иностранной валюте", 44 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в национальной валюте", 45 "Наличность в кассе".
Записи в ведомость по учету наличности в кассе производятся на основании отчета о кассовых операциях.
Прием и выдача денег, оформление приходных и расходных документов, ведение кассовой книги и составление отчета о кассовых операциях осуществляются в общем порядке.
Записи в ведомость по учету денег по расчетному счету и другим счетам в банке производится на основании выписок банка и приложенных к ним документов.
Графа ведомости "Дата" предназначена для указания начальной и конечной дат выписок банка, поступающих в течение отчетного периода.
Графа "Содержание операции" предназначена для фиксирования хозяйственных операций, проведенных через кассу и банковские счета.
В конце отчетного периода в ведомости выводится сальдо на конец отчетного периода, которое затем переносится в Сводную ведомость формы В-19 и ведомость, открываемую на следующий отчетный период.
Ведомость учета расчетов с поставщиками (В-9)

В-9 нысаны бойынша тізімдеме 671 "Ақы төлеуге арналған шоттар" шотында ескерілген берушілермен (мердігерлермен) есеп айырысуларды есепке алу үшін арналды.
Тізімдеме өткен есепті кезең үшін тізімдемеден берушілер (мердігерлер) шотының бөлінісінде субъект берешегінің қалдықтарын ауыстыру арқылы ашылады.
Тізімдемедегі 671 "Ақы төлеуге арналған шоттар" (6-8 бағандар) шотының кредиті жөніндегі жазбалар орындалған жұмыстар мен қызметтер үшін, сондай-ақ алынған тауарлы-материалдық қорлар үшін берушілер (мердігерлер) шоттары деректерінің негізінде жүргізіледі.
671 "Ақы төлеуге арналған шоттар" шотының дебеті бойынша (10-13 бағандар) (42 "Аккредитивтердегі, чектердегі, карт-шоттардағы және басқа да банктердегі шоттардағы ақшалар", 43 "Шетел валютасындағы ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы ақшалар", 44 "Ұлттық валютадағы ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы ақшалар", 45 "Кассадағы қолма-қол ақша" бөлімшелері шоттарының кредиті) берушілер (мердігерлер) шоттарын төлеу жөніндегі, сондай-ақ 33 "Өзге де дебиторлық берешек" бөлімшесінің шоттарында ескерілген сомаларды есепке алу жөніндегі операциялар көрсетіледі.
Есепті кезеңнің соңында төленбей қалған сомалар берушілердің (мердігерлердің) әрбір шоты бойынша жеке есептеледі және 15 "Есепті кезеңнің соңында төленбеген шоттар бойынша қалдық" бағанына енгізіледі.
Есепті тұлғалармен есеп айырысуды есепке алу
тізімдемесі (В-10)
В-10 нысаны бойынша тізімдеме 333 "Қызметкерлердің және басқа да тұлғалардың берешегі" шотында көрсетілген қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың берешегі бойынша операцияларды есепке алу арналды.
Тізімдеме өткен есепті кезең үшін тізімдемеден алынған берешектің туындау күнін көрсете отырып қызметкерлер және басқа да тұлғалар берешегінің қалдықтарын ауыстыру жолымен ашылады.
Ағымдағы есепті кезеңде берілген аванстар, артық шығысты өтеу сомалары (берілген авансқа қарсы), қызметкерлерге берілген кредиттер хат-хабарда 42 "Аккредитивтердегі, чектердегі, карт-шоттардағы және басқа да банктердегі шоттардағы ақшалар", 43 "Шетел валютасындағы ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы ақшалар", 44 "Ұлттық валютадағы ағымдағы, корреспонденттік шоттардағы ақшалар", 45 "Кассадағы қолма-қол ақша" бөлімшелері шоттарының кредитімен 333 "Қызметкерлердің және басқа да тұлғалардың берешегі" шотының (4-7-бағанның) дебеті бойынша көрсетіледі.
9-11-бағандарда тиісті шоттарға сәйкес хат-хабарларда пайдаланылмаған аванстарды, берілген кредиттерді және жұмсалған есепті сомаларды қайтару сомасына 333 "Қызметкерлердің және басқа да тұлғалардың берешегі" шотының кредиті бойынша операциялар көрсетіледі.
Есепті тұлғалардың бөлінісіндегі есепті кезеңнің соңындағы қалдықтар 13 "Берешектің қалдығы" бағанына есептеледі және енгізіледі.
Есепті кезеңнің соңында кредит қалдығын алған жағдайда берешектің пайда болған сомасын 687 "Өзгелері" шотына ауыстыру қажет.
Тауарлы-материалдық қорларды есепке алу
тізімдемесі (В-11)
В-11 нысаны жөніндегі тізімдеме ІІ "Тауарлы-материалдық қорлар" бөлімінің шоттарында көрсетілген тауарлы-материалдық қорлардың талдамалы және синтетикалық есебі үшін арналды.
Тізімдеме есепті кезеңде ашылады және есепті кезеңде олар бойынша қозғалыстың болғанына немесе болмағанына қарамастан қорлардың барлық түрлерінің бөлінісінде материалдар мен тауарлар бойынша материалды жауапты тұлғалар (немесе бухгалтерияда) бөлек жүргізеді.
Екі және одан көп материалдық жауапты тұлғалар болған кезде, В-11 нысаны бойынша тізімдемені қолдана отырып тауарлық-материалдық қорларды есепке алу жүргізіледі, бухгалтерияда көрсетілген тізімдеменің негізінде тұтастай алғанда субъект бойынша есепті кезеңде қорлардың болуы және оның қозғалысының жиынтық есебі үшін осы нысан бойынша тізімдеме жасалады.
Материалдар мен тауарлардың құны берушілердің есеп айырысу құжаттарында көрсетілген көліктік шығыстарды, үстемеақыларды сатып алуға арналған шығындардың нәтижесінде тізімдемеде белгіленеді және көрсетіледі.

Ведомость по форме В-9 предназначена для учета расчетов с поставщиками (подрядчиками), учитываемых на счете 671 "Счета к оплате".
Ведомость открывается путем перенесения остатков задолженности субъекта в разрезе счетов поставщиков (подрядчиков) из ведомости за прошлый отчетный период.
Записи в ведомость по кредиту счета 671 "Счета к оплате" (графы 6-8) производятся на основании данных счетов поставщиков (подрядчиков) за выполненные работы и услуги, а также за полученные товарно-материальные запасы.
По дебету счета 671 "Счета к оплате" (графы 10-13) отражаются операции по оплате счетов поставщиков (подрядчиков) (кредит счетов подразделов 42 "Деньги в аккредитивах, чеках, на карт-счетах и прочих счетах в банках", 43 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в иностранной валюте", 44 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в национальной валюте", 45 "Наличность в кассе"), а также по зачету сумм, учитываемых на счетах подраздела 33 "Прочая дебиторская задолженность".
В конце отчетного периода суммы, оставшиеся неоплаченными, подсчитываются отдельно по каждому счету поставщиков (подрядчиков) и заносятся в графу 15 "Остаток по неоплаченным счетам на конец отчетного периода".
Ведомость учета расчетов с подотчетными лицами (В-10)
Ведомость по форме В-10 предназначена для учета операций по задолженности работников и других лиц, отражаемых на счете 333 "Задолженность работников и других лиц".
Ведомость открывается путем перенесения остатков задолженности работников и других лиц с указанием даты возникновения задолженности из ведомости за прошлый отчетный период.
Выданные в текущем отчетном периоде авансы, суммы возмещения перерасхода (против выданного аванса), предоставленные работникам кредиты отражаются по дебету счета 333 "Задолженность работников и других лиц" (графы 4-7) в корреспонденции с кредитом счетов подразделов 42 "Деньги в аккредитивах, чеках, на карт-счетах и прочих счетах в банках", 43 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в иностранной валюте", 44 "Деньги на текущих, корреспондентских счетах в национальной валюте", 45 "Наличность в кассе".
В графах 9-11 отражаются операции по кредиту счета 333 "Задолженность работников и других лиц" на суммы возврата неиспользованных авансов, предоставленных кредитов и израсходованных подотчетных сумм в корреспонденции с соответствующими счетами.
Остатки на конец отчетного периода в разрезе подотчетных лиц подсчитываются и заносятся в графу 13 "Остаток задолженности".
В случаях получения на конец отчетного периода кредитового остатка необходимо образовавшуюся сумму задолженности перенести на счет 687 "Прочие".
Ведомость учета товарно-материальных запасов (В-11)
Ведомость по форме В-11 предназначена для аналитического и синтетического учета товарно-материальных запасов, отражаемых на счетах раздела II "Товарно-материальные запасы".
Ведомость открывается на отчетный период и ведется материально ответственными лицами (или в бухгалтерии) раздельно по материалам и товарам в разрезе всех видов запасов независимо от того, имелось или нет движение по ним за отчетный период.
При наличии двух и более материально ответственных лиц, которыми ведется учет товарно-материальных запасов с применением ведомости по форме В-11, в бухгалтерии на основе указанных ведомостей составляется ведомость по этой же форме для сводного учета наличия и движения запасов за отчетный период в целом по субъекту.
Стоимость материалов и товаров определяется и отражается в ведомости исходя из затрат на приобретение, транспортных расходов, надбавок, указанных в расчетных документах поставщиков.

ІІ "Тауарлы-материалдық қорлар" бөлімі шоттарының дебеті жөніндегі тізімдемеде хат-хабарлар шоттарының бөлінісінде олардың саны мен құнын көрсете отырып материалдар мен тауарлардың түсуі (687 "Өзгелері" шотының 67 "Берушілермен және мердігерлермен есеп айырысу" бөлімшесінің ақшасын есепке алу) көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша (900 "Негізгі өндіріс", 801 "Іске асырылған дайын өнімнің (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны, 811 "Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) іске асыру жөніндегі шығыстар" және басқа да) хат-хабарлар шоттарының бөлінісінде олардың саны мен құнын көрсете отырып шығаруға және сатуға материалдар мен тауарларды босату туралы деректер енгізіледі.
Есепті кезеңнің соңында тізімдемеде есепті кезеңнің соңында сальдо шығарылады, содан кейін В-19 нысанының Жиынтық тізімдемесіне және келесі есепті кезеңде ашылатын тізімдемеге ауыстырылады.
Еңбек ақыны есепке алудың тізімдемесі (В-12)
В-12 нысаны бойынша тізімдеме 681 "Персоналмен еңбекақы төлеу бойынша есеп айырысу" шотында ескерілетін субъектінің қызметкерлерімен есеп айырысуды есепке алу үшін арналды.
Тізімдеме өткен есепті кезең үшін тізімдемеден алынатын қызметкерлердің депозитке салынған жалақысы бойынша субъектінің берешегін ауыстыру жолымен ашылады.
681 "Персоналмен еңбекақы төлеу бойынша есеп айырысу" (4-6-бағандар) шотының кредиті бойынша тізімдемеде субъект қабылдаған еңбек ақы жүйесінің және нысандарының нәтижесінде есептелген орындалған жұмысы үшін қызметкерлерге (штатта тұрған және тұрмаған) еңбек ақы (сыйлықты қоса алғанда) жөніндегі есептелген сомалар көрсетіледі. Жалақы тізімдемеде қызметкерлердің санаттары, есепке алу объектілері, өндіріс түрлері бойынша топтастырылады.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметкерлердің  еңбек ақысын төлеу жөніндегі есептелген сомадан барлық ұстаулардың есебі бір уақытта (7-8-бағандар) жүргізіледі және қызметкерлердің қолына беруге тиесілі сома (9-баған) анықталады.
Есепті кезеңнің соңында еңбек ақы төлеу жөніндегі берілмеген сомалар 12 "Есепті кезеңнің соңындағы берешектің қалдығы" бағанына енгізіледі.
В-12 нысаны жөніндегі тізімдемеде сондай-ақ белгіленген тәртіппен Зейнетақыны төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа қызметкерлердің еңбек ақысын төлеу сомасынан міндетті жарналар мен аударымдардың сомасы белгіленеді.
Осы тізімдеменің негізінде "Есепті кезеңнің шығындарын есепке алу" В-14 нысаны жөніндегі тізімдемеде 65 "Кепілдіктер және шартты міндеттемелер" бөлімшесі шотының кредиті жөніндегі айналымдар көрсетіледі.
Есеп айырысулар мен өзге де операцияларды есепке алудың
тізімдемесі (В-13)

В ведомости по дебету счетов раздела II "Товарно-материальные запасы" отражается поступление материалов и товаров с указанием их количества и стоимости в разрезе корреспондирующих счетов (учета денег, подраздела 67 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками", счета 687 "Прочие").
По кредиту счета заносятся данные об отпуске материалов и товаров в производство и продажу с указанием их количества и стоимости в разрезе корреспондирующих счетов (900 "Основное производство", 801 "Себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг), 811 "Расходы по реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)" и др.).
В конце отчетного периода в ведомости выводится сальдо на конец отчетного периода, которое затем переносится в Сводную ведомость формы В-19 и ведомость, открываемую на следующий отчетный период.
Ведомость учета оплаты труда (В-12)
Ведомость по форме В-12 предназначена для учета расчетов с работниками субъекта, учитываемых на счете 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда".
Ведомость открывается путем переноса задолженности субъекта по депонированной заработной плате работников из ведомости за прошлый отчетный период.
В ведомости по кредиту счета 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда" (графы 4-6) отражаются начисленные работникам (состоящим и не состоящим в штате) суммы по оплате труда (включая премии) за выполненную работу, исчисленные исходя из принятых субъектом систем и форм оплаты труда. Заработная плата группируется в ведомости по категориям работников, объектам учета, видам производств.
Одновременно (графы 7-8) производится расчет всех удержаний из начисленных сумм по оплате труда работников в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и определяется (графа 9) сумма, подлежащая выдаче на руки работникам.
В конце отчетного периода невыданные суммы по оплате труда заносятся в графу 12 "Остаток задолженности на конец отчетного периода".
В ведомости по форме В-12 также определяются суммы обязательных взносов и отчислений в Государственный центр по выплате пенсий в установленном порядке от сумм оплаты труда работников.
На основании данной ведомости отражаются обороты по кредиту счетов подраздела 65 "Гарантии и условные обязательства" в ведомости по форме В-14 "Учет затрат отчетного периода".
Ведомость учета расчетов и прочих операций (В-13)

В-13 нысаны жөніндегі тізімдеме V "Меншікті капитал" бөлімінің және 33 "Өзге де дебиторлық берешек", 34 "Болашақ кезеңдердің шығыстары", 35 "Берілген аванстар", 60 "Қарыздар", 61 "Болашақ кезеңдердің кірістері", 62 "Қатысушылардың дивидендтері мен кірістері бойынша есеп айырысулар", 63 "Бюджетпен есеп айырысулар", 66 "Алынған аванстар", 68 "Өзге де кредиторлық берешек және есептеулер" (681 "Персоналмен еңбекақы төлеу бойынша есеп айырысу" қоспағанда), 85 "Корпоративтік табыс салығы жөніндегі шығыстар" бөлімшелерінің шоттарында ескерілетін операцияларды есепке алу үшін арналды.
Бірнеше бухгалтерлік шоттарда ескерілетін операцияларды көрсету үшін тізімдеменің бір бланкін пайдаланған кезде тізімдемеде олардың әрқайсысына қажетті жолдар саны белгіленеді және "Негіздеме" бағанында шоттың нөмірі және оның атауы жазылады.
Шоттарды активті және пассивтіге бөлудің нәтижесінде тізімдемені ашқан кезде пассивті шоттар бойынша есепті кезеңнің басындағы қалдықтар кредиттелген, ал активті шоттар бойынша дебеттелген болатынын ескеру қажет.
Есепті кезеңнің шығындарын есепке алу
тізімдемесі (В-14)
В-14 нысаны жөніндегі тізімдеме тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өндіруге арналған шығындарды, кезең шығыстарын және аяқталмаған құрылыс жөніндегі шығыстарды есепке алу үшін арналды.
Тізімдеменің 2-9-бағандары басқа тізімдемеде ұсталатын деректердің негізінде толтырылады. Мысалы, В-10 нысаны жөніндегі тізімдемеде есепті тұлғалардың шығыстары, В-9 нысаны жөніндегі тізімдемеде коммуналдық қызметтер көрсету жөніндегі бөгде ұйымдар қызметінің құны және т.б. Есепті кезең шығындарының жалпы сомасының есебі 10 "Шығындардың жиыны" бағанында жүргізіледі.
Айдың басындағы аяқталмаған өндірістің қалдықтары (11-баған) өткен есепті кезең үшін В-13 нысан жөніндегі тізімдеменің тиісті деректеріне сәйкес тізімдемеде көрсетіледі, ал есепті кезеңнің соңындағы қалдық (12-баған) аяқталмаған өндірістің түгендеу актілері бойынша анықталады.
Өнімдердің (жұмыстардың, қызметтердің) есепті кезеңінде шығарылған іс жүзіндегі өзіндік құнын анықтау үшін 10 "Шығындардың жиыны" бағанында көрсетілген сомаға есепті кезеңнің басындағы аяқталмаған өндіріс қалдығының сомасы қосылады және есепті кезеңнің соңындағы аяқталмаған өндіріс қалдығының сомасы алынады. Бұл ретте кезең шығыстарына жататын шығындар жалпы белгіленген тәртіппен есепті жылдың соңында есептен шығарылатынын, ал құрылыс объектілері бойынша шығыстар 126 "Аяқталмаған құрылыс" шотындағы алдын-ала жиналатынын және содан кейін пайдалануға қабылдау актісінің негізінде негізгі қаражат және материалдық емес активтерінің қозғалысын есепке алу тізімдемесіне (В-15) ауыстырылатынын ескеру қажет.
Негізгі қаражат және материалдық емес активтердің қозғалыс
тізімдемесі (В-15)

Ведомость по форме В-13 предназначена для учета операций, учитываемых на счетах раздела V "Собственный капитал" и подразделов 33 "Прочая дебиторская задолженность", 34 "Расходы будущих периодов", 35 "Авансы выданные", 60 "Займы", 61 "Доходы будущих периодов", 62 "Расчеты по дивидендам и доходам участников", 63 "Расчеты с бюджетом", 66 "Авансы полученные", 68 "Прочая кредиторская задолженность и начисления" (за исключением 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда"), 85 "Расходы по корпоративному подоходному налогу".
При использовании одного бланка ведомости для отражения операций, учитываемых на нескольких бухгалтерских счетах, на каждый из них в ведомости отводится необходимое количество строк и в графе "Основание" записывается номер счета и его наименование.
Исходя из разделения счетов на активные и пассивные необходимо при открытии ведомости учитывать, что остатки на начало отчетного периода по пассивным счетам должны быть кредитовыми, а по активным счетам дебетовыми.
Ведомость учета затрат отчетного периода (В-14)
Ведомость по форме В-14 предназначена для учета затрат на производство товаров (работ, услуг), расходов периода и расходов по незавершенному строительству.
Графы 2-9 ведомости заполняются на основании данных, содержащихся в других ведомостях. Например, расходы подотчетных лиц в ведомости по форме В-10, стоимость услуг сторонних организаций по оказанию коммунальных услуг в ведомости по форме В-9 и т.д. Подсчет общей суммы затрат отчетного периода производится в графе 10 "Итого затрат".
Остатки незавершенного производства на начало месяца (графа 11) показываются в ведомости согласно соответствующим данным ведомости по форме В-13 за прошлый отчетный период, а остаток на конец отчетного периода (графа 12) определяется по актам инвентаризации незавершенного производства.
Для определения фактической себестоимости, выпущенной в отчетном периоде продукции (работ, услуг), к сумме, показанной в графе 10 "Итого затрат", прибавляется сумма остатка незавершенного производства на начало отчетного периода и вычитается сумма остатка незавершенного производства на конец отчетного периода. При этом следует иметь ввиду, что затраты, относящиеся к расходам периода, списываются в конце отчетного года в общеустановленном порядке, а расходы по объектам строительства предварительно накапливаются на счете 126 "Незавершенное строительство" и затем на основании акта приемки в эксплуатацию переносятся в ведомость учета движения основных средств и нематериальных активов (В-15).
Ведомость движения основных средств и
нематериальных активов (В-15)

В-15 нысаны жөніндегі тізімдеме 10 "Материалдық емес активтер", 12 "Негізгі қаражат" бөлімшелерінің шоттарында ескерілетін негізгі қаражат және материалдық емес активтердің болуын және қозғалысын есепке алу үшін арналды.
Негізгі қаражат жөніндегі деректер тізімдемеде позициялы тәсілмен әрбір объекті бойынша мынадай сыныптаманың бөлінісінде жеке жазылады:
жер;
ғимарат және үй-жай;
машиналар және жабдықтар, өткізу қондырғылары;
көліктік құралдар;
өзге де.
Тізімдеме қайта бағалауды ескере отырып негізгі құралдар және материалдық емес активтер қозғалысының болуы кезінде толтырылады, бірақ жылына бір реттен жиі емес. Тізімдемеде субъектінің ішінде негізгі құралдарды ауыстыру көрсетілмейді.
Субъектіде негізгі құралдар объектілерінің елеулі саны болған кезде ол N НҚ-5 "Негізгі құралдарды есепке алудың түгендеу карточкасы", НҚ-6 "Негізгі құралдарды есепке алу жөніндегі түгендеу карточкаларының тізімдемесі", НҚ-7 "Негізгі қаражат қозғалысын есепке алу карточкасы",  НҚ-9 "Негізгі құралдарды түгендеу тізімі" (олардың пайдаланымда болу орны бойынша) бастапқы нысандарын пайдалана отырып есеп жүргізе алады. Карточкалардың қорытынды деректерінің негізінде В-15 нысаны жөніндегі тізімдемеде негізгі құралдардың қозғалысын жиынтық есепке алу жүргізіледі.
Амортизациялық аударымдарды есепке алу
тізімдемесі (В-16)
В-16 нысаны жөніндегі тізімдеме 11 "Материалдық емес активтерді амортизациялау" және 13 "Негізгі құралдардың тозуы" бөлімшелерінің шоттарында ескерілетін негізгі құралдар және материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдардың есептелген сомаларын есепке алу үшін арналды.
Амортизацияның есептелген сомасы есепті кезеңнің соңындағы (В-15 нысаны жөніндегі тізімдеме) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің және амортизациялық аударым нормаларының құны туралы деректердің нәтижесінде негізгі құралдың (салық заңнамасында қолданылатын әдіс және ережеге сәйкес анықталатын амортизациялық аударым сомаларын қоспағанда) әрбір объектісі бойынша анықталады.
6-8-бағандар негізгі құралдар және материалдық емес активтер бойынша оларды пайдалану мерзімінен бастап жинақталған тозу (амортизация) сомаларын көрсету үшін арналды.
В-16 тізімдемесінің деректері В-14 нысаны жөніндегі тізімдемені және В-15 нысаны жөніндегі тізімдемені толтыру кезінде пайдаланылады.
Сатып алушылар мен тапсырысшылармен есеп айырысуларды
есепке алу тізімдемесі (В-17)
В-17 нысаны жөніндегі тізімдеме 30 "Сатып алушылар мен тапсырысшылардың берешегі" бөлімшесінің шоттарында ескерілетін сатылған айналымнан тыс активтер, қаржылық инвестициялар және тауарлы-материалдық қорлар үшін сатып алушылар мен тапсырысшылармен субъектінің есеп айырысуларын есепке алу үшін арналды.
Сатып алушыға (тапсырысшыға) активтерді тиеу немесе босату кезінде тізімдемеде жазбалар сатып алушының (тапсырысшының) әрбір шоты бойынша позициялы тәсілмен жүргізіледі.
Есепті кезеңнің басындағы сатып алушы (тапсырысшы) берешектерінің қалдықтары өткен есепті кезең үшін тиісті тізімдемеден ауыстырылады.

Ведомость по форме В-15 предназначена для учета наличия и движения основных средств и нематериальных активов, учитываемых на счетах подразделов 10 "Нематериальные активы", 12 "Основные средства".
Данные по основным средствам записываются в ведомости позиционным способом по каждому объекту отдельно в разрезе следующей классификации:
земля;
здания и сооружения;
машины и оборудования, передаточные устройства;
транспортные средства;
прочие.
Ведомость заполняется при наличии движения основных средств с учетом переоценки и нематериальных активов, но не реже одного раза в год. Перемещение основных средств внутри субъекта в ведомости не отражается.
При наличии у субъекта значительного количество объектов основных средств он может вести учет с использованием первичных форм N ОС-5 "Инвентарная карточка учета основных средств", ОС-6 "Опись инвентарных карточек по учету основных средств", ОС-7 "Карточка учета движения основных средств", ОС-9 "Инвентарный список основных средств (по месту их нахождения, эксплуатации)". На основании итоговых данных карточек ведется сводный учет движения основных средств в ведомости по форме В-15.
Ведомость учета амортизационных отчислений (В-16)
Ведомость по форме В-16 предназначена для учета начисленных сумм амортизационных отчислений по основным средствам и нематериальным активам, учитываемых на счетах подразделов 11 "Амортизация нематериальных активов" и 13 "Износ основных средств".
Начисленная сумма амортизации определяется по каждому объекту основных средств (за исключением сумм амортизационных отчислений, определяемых в соответствии с методом и правилами, применяемыми в налоговом законодательстве) исходя из данных о стоимости основных средств и нематериальных активов на конец отчетного периода (ведомость по форме В-15) и норм амортизационных отчислений.
Графы 6-8 предназначены для отражения сумм накопленного износа (амортизации) по основным средствам и нематериальным активам с начала срока их эксплуатации.
Данные ведомости В-16 используются при заполнении ведомости по форме В-14 и ведомости по форме В-15.
Ведомости учета расчетов с покупателями и заказчиками (В-17)
Ведомость по форме В-17 предназначена для учета расчетов субъекта с покупателями и заказчиками за реализованные внеоборотные активы, финансовые инвестиции и товарно-материальные запасы, учитываемые на счетах подраздела 30 "Задолженность покупателей и заказчиков".
При отгрузке или отпуске активов покупателю (заказчику) записи в ведомостях производятся позиционным способом по каждому счету покупателя (заказчика).
Остатки задолженности покупателей (заказчиков) на начало отчетного периода переносятся из соответствующей ведомости за прошлый отчетный период.

5-8-бағандарда бұйымдардың атаулары немесе топтары бойынша сатылған активтердің сандық деректері көрсетіледі. "Көрсетілген шоттар жөніндегі сома" бөліміне (9-11-бағандар) сатып алушыларға көрсетілген шоттар бойынша сомалар енгізіледі. Бұл ретте жанама салық сомасы (ҚҚС және акциздер) және активтерді сатудан алынған кірістің сомасы бөлек көрсетіледі.
Көрсетілген шот-фактураларды төлеу жөніндегі операциялар банк, кассалық ордерлер немесе басқа да ақшалай құжаттар көшірмелерінің негізінде "Ақы төлеу" (12-15-бағандар) бөлімінде көрсетіледі. Осы бөлімге 66 "Алынған аванстар" бөлімшесінің тиісті шоттарында ескерілетін сомалар ауыстырылады. Активті қайтару немесе жеңілдік беру шотты көрсете отырып "Ақы төлеу" бөлімінің 14-бағанында көрсетіледі, ол бойынша қайтару жасалды немесе жеңілдік берілді.
Сатып алушылар мен тапсырысшылардың дебиторлық берешегі сатып алу құны жөніндегі тізімдемеге есептеледі.
Қаржылық инвестицияларды есепке алу тізімдемесі (В-18)
В-18 нысаны жөніндегі тізімдеме 40 "Қаржылық инвестициялар" бөлімшесінің шоттарында ескерілетін қаржылық инвестицияларды есепке алу үшін арналды.
Тізімдеме өткен есепті кезең үшін тізімдемеден алынатын есепті кезеңнің басындағы қаржылық инвестициялардың саны және құны туралы деректерді ауыстыру жолымен ашылады.
40 "Қаржылық инвестициялар" бөлімшесі шоттарының дебеті жөніндегі тізімдемеде санын, сатып алу құнын және хат-хабар шоттарын көрсете отырып (67 "Берушілермен және мердігерлермен есеп айырысу", 68 "Өзге де кредиторлық берешек және аударулар" бөлімшелерінің ақша қаражатын есепке алу шоттарының кредиті) басқа объектілерден бағалы қағаздарды сатып алу жөніндегі операциялар көрсетіледі.
40 "Қаржылық инвестициялар" бөлімшесі шоттарының кредиті бойынша 12-13-бағандарға сатылған бағалы қағаздар санын және құнын енгізе отырып өтеу (сатып алу) және бағалы қағаздарды сату операциялары көрсетіледі.
Жиынтық тізімдеме (В-19)
В-19 нысаны жөніндегі жиынтық тізімдеме қолданылатын тізімдемедегі айналым жөніндегі нәтижелерді қорытындылау үшін арналды және бухгалтерлік балансты толтыру үшін негіз болады.
Жиынтық тізімдеме өткен есепті кезең үшін тиісті жиынтық тізімдемеден субъект қолданатын барлық шоттардың сальдосын ауыстыру жолымен әрбір есепті кезең үшін ашылады.
1-2-бағандарда есепті кезеңде субъект пайдаланатын тізімдемелердің нөмірі және атауы жазылады.
3-12-бағандарда тізімдемелердің негізінде шоттар бойынша дебеттік және кредиттік айналымдарды жазу жүргізіледі.
Содан кейін есепті кезеңнен кейінгі бірінші күнгі жағдай бойынша әрбір шот бойынша сальдо саналады.

В графах 5-8 отражаются количественные данные реализованных активов по наименованиям или группам изделий. В раздел "Сумма по предъявленным счетам" (графы 9-11) заносятся суммы по предъявленным покупателям счетам. При этом суммы косвенных налогов (налог на добавленную стоимость и акцизы) и суммы дохода от реализации активов показываются раздельно.
Операции по оплате предъявленных счетов-фактур отражаются в разделе "Оплата" (графы 12-15) на основе выписок банка, кассовых ордеров или других денежных документов. В этот же раздел переносятся суммы, учитывавшиеся на соответствующих счетах подраздела 66 "Авансы полученные". Возврат актива или предоставление скидок отражается в графе 14 раздела "Оплата" с указанием счета, по которому сделан возврат или предоставлена скидка.
Дебиторская задолженность покупателей и заказчиков числится в ведомости по стоимости реализации.
Ведомость учета финансовых инвестиций (В-18)
Ведомость по форме В-18 предназначена для учета финансовых инвестиций, учитываемых на счетах подраздела 40 "Финансовые инвестиции".
Ведомость открывается путем перенесения данных о количестве и стоимости финансовых инвестиций на начало отчетного периода из ведомости за прошлый отчетный период.
В ведомости по дебету счетов подраздела 40 "Финансовые инвестиции" отражаются операции по приобретению ценных бумаг у других субъектов с указанием количества, покупной стоимости и корреспондирующего счета (кредит счетов учета денежных средств, подразделов 67 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками", 68 "Прочая кредиторская задолженность и начисления").
По кредиту счетов подраздела 40 "Финансовые инвестиции" отражаются операции погашения (выкупа) и продажи ценных бумаг, с занесением в графы 12-13 количества и стоимости реализованных ценных бумаг.
Сводная ведомость (В-19)
Сводная ведомость по форме В-19 предназначена для обобщения итогов по оборотам в применяемых ведомостях и служат основанием для заполнения бухгалтерского баланса.
Сводная ведомость открывается на каждый отчетный период путем перенесения сальдо всех применяемых субъектом счетов из соответствующей сводной ведомости за прошлый отчетный период.
В графах 1-2 записывается номер и название ведомостей, используемых субъектом в отчетном периоде.
В графах 3-12 на основании ведомостей производится запись дебетовых и кредитовых оборотов по счетам.
Затем подсчитывается сальдо по каждому счету по состоянию на первое число, следующего за отчетным периодом.