Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1745 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелері бойынша ақпарат беру нысанын бекіту туралы" 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 543 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасы Төрағасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 37 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 23 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2761. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 17 маусымдағы N 134 қаулысымен.
Ескерту: Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 17 маусымдағы N 134  қаулысымен .
____________________________________________
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелері бойынша ақпарат беру нысанын бекіту туралы" 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 543 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1745 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2002 жылғы 28 қаңтарда және 2002 жылғы 10 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауында және 1-тармақта "мәмілелері бойынша" деген сөздер "мәмілелері жөнінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банктер қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға осы қаулының қосымшасына сай нысан бойынша олармен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен өзінің мәмілелері жөніндегі ақпаратты ай сайын, есеп берілетін айдан кейінгі айдың 10-нан кешіктірмей ұсынады деп белгіленсін.";
қаулының қосымшасы мынадай редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
"Екiншi деңгейдегi банктердiң
ерекше қатынастармен байланысты
тұлғалармен мәмiлелерi туралы
ақпарат беру нысанын бекiту туралы"
2001 жылғы 20 желтоқсандағы
N 543 қаулысына қосымша
_______________  банкпен ерекше қатынастармен байланысты
(банктің атауы) тұлғалармен мәмілелері туралы ақпарат
200 жылғы "__" _____ бастап 200__ жылғы "__" ______ дейiнгi есептi кезең iшiнде, сондай-ақ есептi күнгi жағдай бойынша қолданыстағы
__________________________________________________________________
Тұлға.|Осыған сәйкес|Опера. |Сомасы|Шарттың аяқ. |Шарт қолданы.
ның  |тұлға банкпен|цияның |(мың  |талған күні  |луының аяқталу
атауы |ерекше қаты. | түрі  |теңге)|(талаптарды  |күні (талаптарды
(аты- |наспен байла.|(валюта|      |орындаудың   |орындаудың
жөнi)|нысты тұлға. | түрiн |      |аяқталу күні)|аяқталу күнi)
|ларға жатқы. |көрсете|      |             |
|  зылатын    |отырып)|      |             |
|   белгісi   |       |      |             |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
Төлейтiн сыйақы          |Банктiң Директорлар | Ескерту
(мың теңге немесе %)       |кеңесi шешiмiнiң не |
_________________________________|(Директорлар кеңесi |
Банктiң  |Банкпен ерекше|iшкi   |болмаған жағдайда)  |
пайдасына |  қатынаспен  |құжат. |aкционерлердiң жалпы|
банкпен  |  байланысты  |тарға  |жиналысы шешiмiнiң  |
ерекше  |   тұлғаның   |сәйкес |   деректемелерi    |
қатынаспен|пайдасына банк|       |                    |
байланысты|              |       |                    |
тұлға  |              |       |                    |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Банктiң банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмiлелердiң жалпы сомасы, банктiң онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен операциялардың әрбiр түрi бойынша сомасы Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1902 тiркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктерге арналған пруденциалдық нормативтер туралы ереженi бекiту жөнiнде" 2002 жылғы 3 маусымдағы N 213 қаулысына сәйкес (бұдан әрi - Пруденциалдық нормативтер туралы ереже) есептелетiн меншiктi капиталы мөлшерiнiң 0,1 процентiнен аспайды 200_ жылғы "___" _________ жағдай бойынша _________ болады.
Кестенi толтыру жөнiндегi нұсқамалар: кестеде банктiң банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған, 200__ жылғы "__" _________ жағдай бойынша олардың сомасы Пруденциалдық нормативтер туралы ережеге сәйкес есептелетiн банктiң меншiктi капиталы мөлшерiнiң 0,1 процентiнен асатын барлық мәмiлелер туралы мәлiметтер көрсетiледi, оның iшiнде мыналарды көздейтiн (бiрақ мұнымен шектелмейтiн) мәмiлелер туралы:

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 543 "Об утверждении формы представления информации по сделкам банков второго уровня с лицами, связанными особыми отношениями с ними", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1745
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года N 37. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 марта 2004 года N 2761. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 17 июня 2006 года N 134 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос.регистрации в МЮ РК)
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года N 37 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 17 июня 2006 года N  134  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос.регистрации в МЮ РК).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций постановляет:
1. Внести в  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 543 "Об утверждении формы представления информации по сделкам банков второго уровня с лицами, связанными особыми отношениями с ними" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1745, опубликованное 28 января 2002 года и 10 февраля 2002 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана"), следующие изменения:
в названии и пункте 1 слова "по сделкам" заменить словами "о сделках";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Установить, что банки представляют в уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций ежемесячно, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, информацию о своих сделках с лицами, связанными с ними особыми отношениями, по форме согласно приложению к настоящему постановлению.";
приложение к постановлению изложить в следующей редакции:
"Приложение
к постановлению Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 20 декабря 2001 года N 543 "Об
утверждении формы представления
информации о сделках банков
второго уровня с лицами, связанными
особыми отношениями с ними"
Информация о сделках _______________________________ с лицами,
Наименование банка
связанными особыми отношениями с банком заключенных в течение
отчетного периода с "__"_____ 200_года
по "___"_______ 200___года, а также действующих
по состоянию на отчетную дату
-------------------------------------------------------------------
Наимено- |Признак, в соот- |Вид опе-|Сумма|Дата окон-|Дата оконча-
вание    |ветствии с кото- |рации (с|(ты- |чания (да-|ния действия
(фами-   |рыми лицо отнесе-|указа-  |сяч  |та оконча-|(дата окон-
лия, имя,|но к лицам, свя- |нием ви-|тен- |ния выпол-|чания выпол-
отчество)|занным с банком  |да валю-|ге)  |нения ус- |нения усло-
лица     |особыми отноше-  |ты)     |     |ловий) до-|вий) догово-
|ниями            |        |     |говора    |ра
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------------------------------------
Вознаграждение, выплачиваемое     |Реквизиты решения  |Приме-
(тысяч тенге или %)           |Совета директоров  |чание
---------------------------------------|банка либо общего  |
лицом, связан-|банком в поль-|в соот-  |собрания акционеров|
ным с банком  |зу лица, свя- |ветствии |(в случае отсутст- |
особыми отно- |занного с бан-|с внут-  |вия Совета директо-|
шениями, в    |ком особыми   |ренними  |ров)               |
пользу банка  |отношениями   |докумен- |                   |
|              |тами     |                   |
-------------------------------------------------------------------
Общая сумма сделок банка с лицами, связанными с банком
особыми отношениями, суммы которых по каждому виду операций банка с
лицом, связанном с ним особыми отношениями, не превышает 0,1
процента в совокупности от размера собственного капитала банка,
рассчитываемого в соответствии с  постановлением  Правления
Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 213
"Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для банков
второго уровня", зарегистрированным в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N
1902 (далее - Правила о пруденциальных нормативах), по состоянию на
"__"_____________200_ года составляет: ________
Указания по заполнению таблицы: в таблице указываются
сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными с банком
особыми отношениями, сумма которых по каждому виду операций банка с
лицом, связанном с ним особыми отношениями, превышает 0,1 процента
в совокупности от размера собственного капитала банка,
рассчитываемого в соответствии с Правилами о пруденциальных
нормативах, по состоянию на "__"_____________200_ года, том числе о
сделках, предусматривающих (но не ограничивающихся этим):

1) Заемды беру (депозиттi орналастыру);
2) Депозиттi қабылдау (талап етуге дейiнгi депозиттi және сыйақы есептелмейтiн ағымдағы банк шотын қоспағанда) немесе банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардан заемды алу;
3) банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар шығарған қаржы құралдарын сатып алу және кепiлге алу;
4) қаржы құралдарын сатып алу (сату), оның iшiнде оларды банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардан керi сатып алу (сату) талаптарында (банкке қарсы әрiптестi айқындауға жол бермейтiн әдiстермен ұйымдасқан рынокта жасалған мәмiлелердi қоспағанда);
5) банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың мүлкiн сатып алу (сату) және кепiлге алу;
6) банктiң жоғарыда көрсетiлген операцияларын жүзеге асыру бойынша болашақ мiндеттемесi, не банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар үшiн субсидиарлық немесе ортақ жауапкершiлiк;
7) 1)-6) тармақшаларында көрсетiлген операцияларды қоспағанда, банктiң және банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаның арасындағы мүлiкке меншiк құқығының көшуi.
Басқарма Төрағасы _____ Бас бухгалтер ______ Орындаушы _______
Iшкi аудит (бақылау) қызметiнiң басшысы _______ мөр орны".
2. Осы қаулы 2004 жылғы 1 сәуірден бастап күшіне енеді.
3. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің мүдделі бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктерге және Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығына жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің қызметін қамтамасыз ету департаменті осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми баспасөз басылымдарында жариялауды қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау жөніндегі
агенттігінің Төрағасы

1) выдачу займа (размещение депозита);
2) принятие депозита (за исключением депозита до
востребования и текущего банковского счета, по которым не
начисляется вознаграждение) или получение займа от лиц, связанных с
банком особыми отношениями;
3) покупку и прием в залог финансовых инструментов,
выпущенных лицами, связанными с банком особыми отношениями;
4) покупку (продажу) финансовых инструментов, в том числе на
условиях их обратной продажи (покупки) у лиц, связанных с банком
особыми отношениями (за исключением сделок, заключенных на
организованном рынке, методами, не позволяющими банку определить
контрагента);
5) покупку (продажу) и принятие в залог имущества лиц,
связанных с банком особыми отношениями;
6) будущее обязательство банка по осуществлению операций,
указанных выше, либо субсидиарную или солидарную ответственность
банка за лиц, связанных с банком особыми отношениями;
7) переход права собственности на имущество между банком и
лицом, связанным с банком особыми отношениями, за исключением
операций, указанных в подпунктах 1)-6).
Председатель Правления _____________________
Главный бухгалтер ______________________
Исполнитель________________________
Руководитель службы
внутреннего аудита (контроля) _________________________
Место печати".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2004 года.
3. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, банков второго уровня, Ассоциации финансистов Казахстана.
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций принять меры к публикации настоящего постановления в официальных печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Бахмутову Е.Л.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций