Олардың кезінде алдын ала және мерзімдік медициналық қараулар міндетті зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесі мен Зиянды, қауіпті және қолайсыз өндірістік факторлардың әсеріне ұшыраған қызметкерлерді міндетті алдын ала және мерзімдік медициналық қарауларды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 12 наурыздағы N 243 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 31 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2780. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы N 709 Бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2009.11.16 N 709 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) Бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру және кәсіби аурулардың алдын алу мен азайту, кәсіби ауруларды ертерек анықтау, қызметкерлерді алдын ала және мерзімдік медициналық қарауларды жүргізудің тәртібін регламенттеу жөніндегі жұмысты жақсарту мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Олардың кезінде алдын ала және мерзімдік медициналық қараулар міндетті зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесі ;
2) Зиянды, қауіпті және қолайсыз өндірістік факторлардың әсеріне ұшыраған қызметкерлерді міндетті алдын ала мерзімдік медициналық қарауларды жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Денсаулық сақтау бірінші вице-министрі, Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А.Белоногқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
"Жұмысқа алардың алдында және
кезеңді медициналық тексеруден
міндетті түрде өтуге керекті
зиянды өндірістік факторлардың,
мамандықтардың және кәсіби
аурулардың тізбесін және зиянды,
қауіпті және қолайсыз өндірістік
факторлардың әсеріне ұшыраған
қызметкерлерді міндетті түрде
жұмысқа алардың алдында және
кезеңді медициналық тексерістерден
өткізу, кәсіби жарамдылығын
анықтау туралы Нұсқау"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2004 жылғы 12 наурыздағы
N 243 бұйрығымен бекітілген
Зиянды, қауіпті және қолайсыз өндірістік факторлардың
әсеріне ұшыраған қызметкерлерді міндетті түрде жұмысқа
алардың алдында және кезеңді медициналық тексерістерден
өткізу, кәсіби жарамдылығын анықтау туралы
Нұсқау
1. Зиянды және қолайсыз жағдайда жұмыс істейтіндерді
міндетті түрде жұмысқа алардың алдында және кезеңді
медициналық тексерістерден өткізу тәртібі

Об утверждении Перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых обязательны предварительные и периодические медицинские осмотры и Инструкции по проведению обязательных предварительных и периодических медицинских осмотров работников, подвергающихся воздействию вредных, опасных и неблагоприятных производственных факторов
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 марта 2004 года N 243. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2004 г. N 2780. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года N 709
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 16.11.2009 N 709 (порядок введения в действие см. п. 6).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", профилактики и снижения профессиональной заболеваемости, улучшения работы по выявлению ранних форм профессиональных заболеваний, регламентации порядка проведения предварительных и периодических медицинских осмотров работников, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень вредных производственных факторов, профессий, при которых обязательны предварительные и периодические медицинские осмотры;
2) Инструкцию по проведению обязательных предварительных и периодических медицинских осмотров работников, подвергающихся воздействию вредных, опасных и неблагоприятных производственных факторов.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра здравоохранения, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 марта 2004 года N 243
"Об утверждении Перечня вредных
производственных факторов,
профессий, при которых обязательны
предварительные и периодические
медицинские осмотры, Инструкции
по проведению обязательных
предварительных и периодических
медицинских осмотров работников,
подвергающихся воздействию вредных,
опасных и неблагоприятных
производственных факторов
Инструкция по проведению обязательных предварительных и
периодических медицинских осмотров работников, подвергающихся
воздействию вредных, опасных и неблагоприятных производственных
факторов и определению профессиональной пригодности
1. Проведение обязательных предварительных и
периодических медицинских осмотров лиц, работающих во вредных и
неблагоприятных условиях

1. Қызметкерлерді жұмысқа алардың алдында медициналық тексеруден өткізудің мақсаты олардың денсаулық жағдайына байланысты өзінің негізгі кәсібі бойынша міндеттерін атқаруға жарамдылығын анықтау.
2. Қызметкерлерді жұмысқа алардың алдында және кезеңді медициналық тексеруден өткізу медициналық іс-әрекеттерді жүзеге асыруға рұқсат ететін лицензиясы бар емдеу-профилактикалау ұйымдары (тиісті аудандарда ондай ұйымдар бар болғанда) және кәсіби патология орталықтары арқылы жүргізіледі.
3. Медициналық тексеріс жасауға маман дәрігер жоқ болғанда немесе жетіспегенде, керекті тексерістер осындай қызмет атқаруға лицензиясы бар басқа да денсаулық сақтау ұйымдарында жүргізіледі.
4. Медициналық тексерудің барлық анықталған мәліметтері аурудың медициналық картасына жазылады, алдын ала медициналық тексерудің мәліметтері арнайы бланкқа жазылып, сонымен қатар тексеруге қатысатын әрбір дәрігер, аурудың кәсіби жарамдығы туралы өз қорытындысын береді. Емханалық аурудың формасындағы бөлек қағазға кәсіби маршрутының мәліметтері жазылады. Жұмыстан шығарып, басқа кәсіпорынға аударған кезде, жұмысқа алардың алдында және кезеңді медициналық тексерулердің мәліметтері бар емханалық аурудың медициналық картасы жаңа жұмыс орны бойынша емдеу-профилактикалау ұйымына жіберіледі.
5. Жұмысқа алардың алдында немесе кезеңді медициналық тексеруден өткен әрбір тұлғаға кәсіби жарамдылығы туралы қорытынды шығарылып, емханалық-сауықтандыру шаралары (стационар және санаторий-курортты емдеуге, емдәммен тамақтану, динамикалық байқауға жіберу, денсаулық жағдайына байланысты басқа жұмысқа уақытша аудару) белгіленеді.
6. Кәсіби жарамдылығы туралы медициналық қорытындысын, денсаулығына байланысты уақытша немесе тұрақты түрде басқа жұмысқа ауыстыру туралы шешімін ұйым әкімшілігі міндетті түрде орындауға тиіс.
7. Жұмысқа алынар алдындағы медициналық тексерістен өтіп, зиянды факторлармен жұмыс істей алады деп қорытынды шығарылғандарға белгілі үлгідегі қорытынды (анықтама) беріледі.
8. Зиянды және қолайсыз факторлармен жұмыс істей алмайды деген қорытынды шығарылғандардың қолына қорытынды берілмейді, ондай анықтама үш күнгі мерзім ішінде ұйымның әкімшілігіне жіберіледі.
9. Санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдары:
1) кәсіпорын әкімшілігімен және кәсіпорынның кәсіподақ комитетімен бірге өткен жылдың 1 желтоқсанына дейін жұмысқа алар алдында және кезеңді медициналық тексерулерге жататын (цехтар, мамандықтар, өндірістік зиянды және қауіпті факторлар бойынша) контингенттердің тізімін анықтайды;

1. Целью предварительных медицинских осмотров при поступлении на работу является определение пригодности работников по состоянию здоровья к выполнению основных обязанностей по профессии.
2. Предварительные и периодические медицинские осмотры работников проводятся лечебно-профилактическими организациями (в районе деятельности которых находятся соответствующие организации) и центрами профессиональной патологии, имеющими лицензии на осуществление медицинской деятельности по оценке профессиональной пригодности по состоянию здоровья.
3. При недостатке и отсутствии врачей-специалистов, проводящих осмотры, необходимые исследования проводятся в других организациях здравоохранения, имеющих лицензию на указанный вид деятельности.
4. Все данные медицинских обследований заносятся в медицинскую карту амбулаторного больного . Данные предварительного медицинского осмотра, заносятся на специальный бланк, при этом, каждый врач, принимающий участие в освидетельствовании, дает свое заключение о профессиональной пригодности. На отдельном листе формы амбулаторного больного выносятся данные профессионального маршрута. При увольнении и переводе в другую организацию медицинская карта амбулаторного больного с данными предварительных и периодических медицинских осмотров передается в лечебно-профилактическую организацию по месту новой работы.
5. После завершения обследований, в отношении каждого лица, проходящего предварительный или периодический медицинский осмотр выносится заключение о профессиональной пригодности и намечаются лечебно-оздоровительные мероприятия (направление в стационар и санаторно-курортное лечение, диетическое питание, динамическое наблюдение, временный перевод по состоянию здоровья на другую работу).
6. Медицинское заключение о профессиональной пригодности, временном или постоянном переводе по состоянию здоровья на другую работу, является обязательным для исполнения администрацией организации.
7. Лицам, прошедшим предварительный медицинский осмотр и признанными пригодными к работе с вредными производственными факторами, выдается справка.
8. Лицам, которым противопоказана работа с вредными факторами и в неблагоприятных условиях труда, заключение на руки не выдается, а пересылается в трехдневный срок администрации организации.
9. Государственные органы санитарно-эпидемиологической службы:
1) не позднее 1 декабря предшествующего года определяют контингент, подлежащий предварительным и периодическим медицинским осмотрам (по цехам, профессиям, вредным и опасным производственным факторам);

2) жұмысқа алар алдындағы және кезеңді медициналық тексерумен толық қамтылуын, сапасы мен дер кезінде өткізілуін бақылайды;
3) жұмыс істейтіндердің кезеңді медициналық тексеру қорытындысын талдауға қатысып, қорытынды актілеріне қол қояды;
4) ұйымның әкімшілігі және кәсіподағының қатысуымен емдеу-профилактикалау мекемесінің сұрауы бойынша кәсіби аурудың соңғы диагнозын белгілеу үшін еңбек жағдайының санитариялық-гигиеналық сипаттамасын құрастырады.
10. Емдеу-профилактикалау ұйымдары:
1) санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органымен келісілген медициналық тексеруге жататын контингенттердің тізімін алған кезде, бұйрықпен мекеме бойынша тексеруді өткізу жөнінде комиссия және атап көрсетілген мамандардың тізімін анықтайтын, зертханалық және басқа да тексерулердің сипаттамасын, олардың жұмыс уақыты мен мерзімін көрсететін күнтізбелік жоспар жасайды. Контингенттердің саны мен тексеру мерзімінің жоспары кәсіпорынның әкімшілігімен келісіледі;
2) дәрігерлердің кәсіби аурулар бойынша дайындықтан өтуін қамтамасыз етіп, кәсіби жұмыстың сипаттамасымен және еңбек жағдайымен таныстырып, тексерудің сапалы түрде өтуін қамтамасыз етеді;
3) медициналық куәландыруды тұрақты түрде жұмыс істейтін дәрігерлік-медициналық комиссия (құрамында: дәрігер-профпатолог, терапевт, невропатолог, отоларинголог, көз дәрігері, тері ауруларын емдейтін дәрігер, хирург) жүзеге асырады. Кәсіби медициналық тексеруді сапалы түрде өткізіп, оны ұйымдастыратын негізгі және жауапты адам ретінде медициналық ұйымның дәрігер-профпатологы (дәрігерлік-медициналық комиссия төрағасы) саналынады;
4) жұмыс істейтіндердің кезеңді медициналық тексерулеріне жыл сайын қорытынды жасап, қорытынды актісінің 4-данасын 1 қосымшаға сай толтырып, осы Ереженің 2 қосымшасына сай санитарлық-эпидемиялогиялық қызметтің мемлекеттік органдарына есеп берілуі керек. Актілерге берілетін қосымшада басқа жұмысқа аударылуға ұсынылған, стационарлы емдеуді керек ететін, емдәммен тамақтану түрі көрсетілген адамдардың аты-жөні көрсетілген тізім беріледі. Актілерге қол қойылғаннан кейін, олар орындау үшін кәсіпорын әкімшілігіне, кәсібикомға, бақылау жұмыстарын жүргізу үшін санэпидемиялық қызметтің мемлекеттік органдарына жіберіледі, бір данасы емдеу-профилактикалау ұйымында қалуы керек;
5) кәсіби аурулардың белгісі айқындалған жағдайда, диагнозын нақтау және аурудың кәсіби қызметімен байланысты екенін анықтау мақсатында қызметкер бекітілген тәртіппен арнайы тексеруден өтуі үшін кәсіби патология орталығына жіберіледі.
11. Өнеркәсіптік кәсіпорынның жұмысшыларын медициналық тұрғыдан қалыпқа келтіру мынандай кезеңдерде жүргізіледі:
өнеркәсіптік кәсіпорындарда жұмыс ауысымының кестесі бойынша жұмыс атқаратын контингентке алғашқы медициналық көмек көрсететін дәрігерлік денсаулық пункттерінде;
жұмыс атқаратын контингентті сауықтыру, оның ішінде диспансерлік бақылау, сондай-ақ, оларды емдеу мен медициналық тұрғыдан қалпына келтіру шаралары өнеркәсіптік кәсіпорындардағы поликлиникалардың қалпына келтіру терапия бөлімшесі мен басқа да емдеу ұйымдарында (поликлиникалық кезең) жүргізіледі;
стационарлық көмек клиника жағдайында көрсетіледі;
сауықтандыруды қажет ететін адамдар өнеркәсіптік кәсіпорынның профилакторийіне немесе емдік-сауықтандыру орталықтарына (санаториялық кезең) жіберіледі.

2) осуществляют контроль за полнотой охвата, качеством и своевременностью проведения, предварительных и периодических медицинских осмотров;
3) участвуют в обобщении результатов периодических медицинских осмотров работающих и подписывают заключительные акты;
4) по запросу лечебно-профилактической организации представляют санитарно-гигиеническую характеристику условий труда.
10. Лечебно-профилактические организации:
1) при получении согласованных с государственными органами санитарно-эпидемиологической службы списков контингентов, подлежащих медицинским осмотрам, создают комиссию для проведения осмотров и составляют календарный план, в котором определяют перечень выделяемых специалистов, характер лабораторных и других видов исследований, время и сроки работы комиссии. План согласовывается с администрацией организации;
2) обеспечивают подготовку врачей по профессиональным заболеваниям, знакомятся с характеристикой профессиональной деятельности и условий труда, обеспечивают качество проведения осмотров;
3) осуществляют медицинское освидетельствование постоянно действующей врачебно-медицинской комиссией (в составе: врач-профпатолог, терапевт, невропатолог, отоларинголог, окулист, дерматовенеролог, хирург). Основным и ответственным лицом, осуществляющим организацию и качественное проведение профилактических медицинских осмотров, является врач-профпатолог медицинской организации (председатель врачебно-медицинской комиссии);
4) ежегодно обобщают результаты периодических медицинских осмотров работающих и составляют заключительный акт в 4-х экземплярах в соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции и отчет в соответствии с приложением 2 к настоящей Инструкции, предоставляемые в государственные органы санитарно-эпидемиологической службы. В приложениях к акту дается поименный список лиц, которым рекомендован перевод на другую работу, показано стационарное лечение, диетическое питание. Акты после подписания передаются для исполнения администрации, профессиональному комитету (далее - профкому) организации, в государственные органы санитарно-эпидемиологической службы для контроля, один экземпляр остается в лечебно-профилактической организации;
5) в случае установления признаков хронического профессионального заболевания, работник направляется в центр профессиональной патологии для специального обследования, с целью уточнения диагноза.
11. Медицинская реабилитация рабочих промышленных организаций осуществляется на следующих этапах:
при промышленных организациях на врачебных пунктах здравоохранения, которые оказывают первичную медико-санитарную помощь работающему контингенту с учетом графика рабочей смены;
оздоровление работающего контингента, в том числе диспансерное наблюдение, а также лечение и медицинская реабилитация проводятся в отделениях восстановительной терапии поликлиник и других лечебных организаций (поликлинический этап);
оказание стационарной медицинской помощи проводится в клиниках (стационарный этап);
лица, нуждающиеся в оздоровлении, направляются в профилактории или в лечебно-оздоровительные центры (санаторный этап).

2. Зиянды, қауіпті заттар және қолайсыз өндірістік
факторлар арқылы атқарылатын жұмысқа жіберуге болмайтын
жалпы медициналық қарсы көрсеткіштер
12. Зиянды, қауіпті заттар және қолайсыз факторлар арқылы атқарылатын жұмысқа жіберуге болмайтын жалпы медициналық көрсеткіштер төмендегідей:
1) ағзалардың туа болатын аномалиясы салдарынан, олардың атқаратын қызметінің жетіспеушілігі орын алғанда.
2) орталық және шеткергі жүйке жүйесінің органикалық ауруларының салдарынан олардың қызметінің тұрақты түрде бұзылуы орын алғанда.
3) созылмалы психикалық аурулар және психоневрологиялық диспансерлерде міндетті түрде диспансерлік бақылауға жататын түрлері және соларға тең боп келетін жағдайларды; жиі ұстайтын қояншық ауруын.
Психикалық ауруларға жақын, ес өзгерулері анық түрде болған жағдайда тиісті жұмыстарға жарайтыны туралы мәселені психоневрологиялық ұйымның комиссиясымен жеке түрде, арнайы шешіледі.
4) нашақорлық, уытты заттарға әуестену, созылмалы маскүнемдік.
5) Эндокринді жүйелердің ауруы (қант диабеті, тиреотоксикоз және басқалары), жұмысқа жіберу жеке түрде, арнайы шешіледі.
6) Қатерлі ісіктер (емдеу өткізілгеннен кейін абсолютті қарсы көрсеткіштердің болмаған жағдайда мәселе жеке түрде, арнайы шешілуі керек).
7) Қан жүйесінің барлық қатерлі ісік түріндегі аурулары.
8) ІІ-дәрежедегі қан қысымының жоғарылауы, өрши беретін, күрт асқынатын, жиі қайталанатын түрлері (жұмысқа жіберілуі туралы шешім жеке түрде, арнайы шешіледі).
9) ІІІ- дәрежедегі қан қысымының жоғарылауы.
10) Қан айналымының жетіспеушілігімен сипатталатын жүрек аурулары (декомпенсация-қалпына қайтіп келмейтін түрі).
11) Анық өкпе-жүрек жетіспеушілігімен сипатталатын өкпенің созылмалы аурулары (декомпенсацияланған түрі).
12) Тыныс алу мен қан айналымының анық түрдегі функционалдық қызметінің бұзылуымен сипатталатын бронх демікпесінің ауыр түрі.
13) Белсенді туберкулездің барлық түрлері.
14) Асқазан мен ұлтабардың ойық жарасы, олардың созылмалы қайталанатын ауыр ағымдағы және қанауға дайын тұратын түрлері.
15) Бауырдың циррозы және белсенді созылмалы гепатиттер (декомпенсацияланған түрі).
16) Айқын түрдегі бүйрек жетіспеушілігімен сипатталатын бүйректің созылмалы аурулары.
17) Дәнекер тіндердің (жүйелі түрдегі) қалпына келмейтін аурулары.
18) Кәсіби міндетін орындауға кедергі болатын, қызметі тұрақты түрде бұзылуымен сипатталатын жүйке-бұлшық ет жүйесінің және тірек-қимылдау аппаратының аурулары.
19) Тыныс алу органдарының, тері және тері асты торшаларының аллергиялық аурулары, жиі асқынатын қалпына қайта келмейтін түрлері.

2. Общие медицинские противопоказания к допуску
на работу с вредными, опасными веществами и
неблагоприятными производственными факторами
12. Общими медицинскими противопоказаниями к допуску на работу с вредными, опасными веществами и неблагоприятными производственными факторами являются:
1) врожденные аномалии органов с недостаточностью их функций;
2) органические заболевания центральной и периферической нервной системы со стойкими нарушениями функций;
3) хронические психические заболевания и приравненные к ним состояния, подлежащие обязательному диспансерному динамическому наблюдению в психоневрологических диспансерах; эпилепсия с пароксизмальными расстройствами.
В случаях выраженных форм пограничных психических заболеваний вопрос о пригодности к соответствующим работам решается комиссией психоневрологической организации;
4) наркомания, токсикомания, хронический алкоголизм;
5) болезни эндокринной системы (в том числе сахарный диабет, тирео-токсикоз) - вопрос допуска к работе решается индивидуально;
6) злокачественные новообразования (после проведенного лечения вопрос допуска к работе может решаться индивидуально при отсутствии абсолютных противопоказаний);
7) все злокачественные заболевания системы крови;
8) гипертоническая болезнь II степени, прогрессирующее, кризовое, часто рецидивирующее течение (вопрос допуска к работе решается индивидуально);
9) гипертоническая болезнь III степени;
10) болезни сердца с недостаточностью кровообращения (декомпенсация);
11) хронические болезни легких с выраженной легочно-сердечной недостаточностью (с декомпенсацией);
12) бронхиальная астма тяжелого течения с выраженными функциональными нарушениями дыхания и кровообращения;
13) активные формы туберкулеза любой локализации;
14) язвенная болезнь желудка, 12-перстной кишки с хроническим рецидивирующим болевым течением и наклонностью к кровотечениям;
15) циррозы печени и активные хронические гепатиты (с декомпенсацией);
16) хронические болезни почек с явной почечной недостаточностью;
17) болезни соединительной ткани (системные) с декомпенсацией;
18) болезни нервно-мышечной системы и опорно-двигательного аппарата, со стойкими нарушениями функций;
19) аллергические заболевания органов дыхания, кожи и подкожной клетчатки, частое обострение - с декомпенсацией;

20) Қалпына қайта келмейтін глаукома.
21) Жүктілік кезінде және бала емізетін кезде.
3. Көлік қозғалысын қамтамасыз ететін жұмыстарға
жіберуге болмайтын жалпы қарсы көрсеткіштер
13. Ес дұрыстығының бұзылуы мен психикалық аурулар.
Ес дұрыстығының, мінез-құлықтың бұзылуы және жүйке жүйесінің аурулары ремиссияның барлығына, ұзақтылығына және диспансерлік есептен шығарылғанына қарамастан, барлық жұмыстарға алуға абсолютті қарсы көрсеткіш болып табылады. Аурулардың бұл тобына мыналар жатады:
1) органикалық аурулардан кейінгі симптоматикалық түрдегісі мен ес дұрыстығының бұзылулары (тұлға қылығының өзгеруі, бас миының зақымдалуының салдарынан пайда болған ұмытшақтық белгілері, елірме немесе ағзалардың ауруына байланысты тұлға мен мінез-құлықтың басқа да бұзылулары).
Бұған энцефалиттан кейінгі болатын салдарсыз психосимптоматикалық өзгеріс кірмейді;
2) шизофрения, шизотәрізді, сандырақ арқылы білінетін басқа да органикалық емес ес ауытқулары;
3) ес ауысуына белсенді әсер ететін заттарды қолдануға байланысты ес дұрыстығының бұзылулары мен мінез-құлықтың өзгеруі (созылмалы маскүнемдік, дипсомания, есірткі құмарлық, ес дұрыстығына белсенді әсер ететін затттарды көп қолдану);
4) көңіл-күйдің бұзылуы (ес дұрыстығының өзгеруімен, ашуланшақтықпен, ұлылық маниясының белгілерімен, биполярлық, рекурентті түрде көңіл-күйінің төмендеуі, басқадай да тұрақты ашуланшақтықтың орын алуы);
5) стреске байланысты ағза ауруларының салдарынан болатын неврологиялық бұзылулар (қорқу және басқа да түрде алаңдататын невростениялар, обсессивті-компульсивті, диссоциативті, тәндік, ипохондриялық және бейімделуі бұзылған жарақаттан кейінгі стресстік өзгерістер).
Қорқыныш және басқа да алаңдаушылық тудыратын ес дұрыстығының өзгерістері орын алғанда мамандыққа жіберілу әрбір адам үшін жеке (қорқудың және оның бағытын, жұмыс жағдайын есепке ала отырып) түрде шешіледі;
6) физиологиялық ауруларға және физикалық факторларға байланысты мінез-құлықтың өзгеруі (этиологиясы органикалық ауруларға жатпайтын салдардан ұйқының, жыныстық функцияның невротикалық тұрғыдан және босанғаннан кейін болатын ес дұрыстығының бұзылуы).
Ұйқы бұзылғанда жұмысқа жіберу мәселесі ұйқының бұзылу түрі мен деңгейіне қарап, мамандығы мен емдеу мүмкіндігін ескере отырып шешіледі;
7) сөйлеу мен тілдің, оқу дағдысының (қимылдық функцияның және басқалардың) өзгеше бұзылулары, әдетте балалық және жасөспірімдік жаста басталатын, нақты мамандықта жұмыс істеуге кедергі болатын эмоциональды және мінез-құлықтық өзгерістер (еріксіз тартылулар, қимыл-қозғалыстың гиперкинетикалық және дағдылы өзгерулері, кекештік, табиғаты органикалық емес энурез немесе энкопрез);

20) глаукома декомпенсированная;
21) беременность и период лактации.
3. Общие противопоказания к работам,
обеспечивающим движение транспорта
13. Психические расстройства и заболевания.
Психические расстройства, расстройства поведения и болезни нервной системы являются абсолютными противопоказаниями ко всем работам независимо от формы, течения, длительности ремиссии и наличия факта снятия с диспансерного учета. К этой группе заболеваний относятся:
1) органические, включая симптоматические, психические расстройства (расстройства личности и поведения, обусловленные болезнью, повреждением, дисфункцией головного мозга или соматической болезнью, в том числе все виды деменции, делирий, органический амнестический синдром).
Не входит постэнцефалитный синдром без продуктивной психосимптоматики;
2) острые и переходящие неорганические психотические расстройства, в том числе шизофрения, шизотипические, бредовые психотические расстройства;
3) психические расстройства и расстройства поведения, связанные с употреблением психоактивных веществ (хронический алкоголизм, дипсомания, наркомания, злоупотребление психоактивным веществом);
4) расстройства настроения (устойчивые аффективные расстройства, в том числе мания с психотическими симптомами, биполярное, рекурентное депрессивное аффективные состояния);
5) невротические, связанные со стрессом и соматоформные расстройства (в том числе невростении, фобические и другие тревожные, обсессивно-компульсивные, диссоциативные, соматизированные, ипохондрические, посттравматические стрессовые расстройства с нарушением адаптации).
При фобических и других тревожных расстройствах подход к допуску в профессию индивидуальный (с учетом выраженности и направленности фобии и условии работы);
6) поведенческие синдромы, связанные с физиологическими нарушениями и физическими факторами (в том числе расстройства сна неорганической этиологии, сексуальные дисфункции с невротическими расстройствами, послеродовый психоз).
При расстройствах сна вопрос о допуске к работе решается с учетом вида и степени нарушения сна, профессии и возможностей лечения;
7) специфические расстройства развития речи и языка, учебных навыков, моторных функций, эмоциональные расстройства и расстройства поведения, начинающиеся обычно в детском и подростковом возрасте (в том числе тики, гиперкинетические и некоторые стереотипные двигательные расстройства, заикания, энурез или энкопрез неорганической природы), мешающие выполнению работы в конкретных профессиях;

8) ересек тұлғаның мінез-құлқының өзгеруі (бас миының зақымдалуымен немесе ауруымен байланыссыз, тұлға есінің тұрақты түрде параноялық, шизоидты, диссоциалды, истерикалық, басқа да өзгеше және аралас өзгеруі);
9) ақыл-ойының толық болмауы, Альцгеймер, Пик және басқа да орталық жүйке жүйесінің дегенеративті аурулары;
10) орталық жүйке жүйесінің созылмалы түрде қабынатын аурулары (энцефалит, менингоэнцефалит, мидың қабынуы, жұлынның қабынуы, ми мен жұлынның қабынуы) мен олардың салдарынан асқынған түрде неврологиялық өзгерістерінің орын алуы;
11) бас миының және жұлынның жарақаттары, ми мен жұлын тамырларының аурулары, сирингомиелия, миелопатия, органикалық өзгерістері бар ОЖЖ-нің басқа да аурулары, (ми ішіне қан құйылу, ми инфарктісі, салдық белгілері, жүре пайда болған гидроцефалия; қатерсіз бас сүйек ішіндегі қысым көтерілуі, мидағы жылауық, ми дерттері және басқалар), асқынған неврологиялық өзгерулерден кейін болатын аурулардың салдары. Ми ауруының салдарынан болатын сал. Ісіктер.
12) (жарақаттардың, нейрожұқпалар мен басқа да аурулардың салдарынан болатын) органикалық өзгерістер және неврологиялық өзгерісі елеулі емес орталық жүйке жүйесінің баяу дамитын аурулары талапкерлерге, оқушылар мен оқуға қабылданатындарға қарсыкөрсеткіш болады, әрбір жұмыскерлер үшін жеке шешіледі;
13) морфологиялық құрылымы мен емделудің тиімділігіне қарамастан ісіктер жалпы қарсы көрсеткіштер болып табылады;
14) орталық жүйке жүйесін зақымдайтын жүйелі семулер (Гентингтон ауруы, тұқым қуалайтын қимыл үйлесімсіздігі, арқа бұлшық еттерінің семуі және осыған ұқсас белгілер);
15) экстрапирамидалды және басқа да жолдардағы қимылдың бұзылуы (Паркинсон ауруы, салдарлы паркинсонизм, басқа да базальді ганглиялардың өзгеруінен туатын аурулар; идиопатиялық дистониялар, айқын білінетін эссенциялды діріл, миоклонус, хоррея және басқалары), идиопатиялық тұрғыдан орын алған бетауыз боршаларының дистониясы, сіреспелі қисық мойын, жыпық, органикалық өзгерістің негізде боршаның жыбырлап тартылуы, экстрапирамидалық жолдың және қимыл-қозғалыстың бұзылуы;
16) жайылмалы склероз, орталық жүйке жүйесінің басқа да демиелинизацияланатын аурулары;
17) эпизодтық және ұстамалы түрде болатын өзгерістер (жергілікті және жайылған идиопатиялық қояншық, симптоматикалық қояншық, қояншықтың белгілері; асқынған бас сақинасы, өткінші ми ишемиялық ұстамалар және осыған ұқсас белгілер, ми тамырларының ауруына байланысты қан тамырларының өзгеруінен болатын ми ауруының белгілері, нарколепсия, каталепсия, санадан айрылудың әр түрлері, көру, есту қабілетінің өзгеруі және басқалары);

8) расстройства личности и поведения в зрелом возрасте (параноидное, шизоидное, диссоциальное, истерическое, специфические и смешанные стойкие изменения личности, не связанные с повреждением или болезнью головного мозга);
9) умственная отсталость, болезни Альцгеймера, Пика и дегенеративные болезни центральной нервной системы;
10) хронические воспалительные болезни центральной нервной системы (энцефалит, менингоэнцефалит, менингит, миелит, энцефаломиелит) и их последствия с выраженными неврологическими нарушениями;
11) травмы головного и спинного мозга, цереброваскулярные болезни, сирингомиелия, миелопатия и другие болезни центральной нервной системы с органическими изменениями, а также их последствия (в том числе внутричерепные кровоизлияния, инфаркт мозга, паралитические синдромы, приобретенная гидроцефалия; доброкачественная внутричерепная гипертензия, церебральная киста, энцефалопатия), сопровождающиеся выраженными неврологическими нарушениями. Церебральный паралич. Новообразования;
12) органические изменения (в том числе последствия травм, нейроинфекций) и медленно прогрессирующие болезни центральной нервной системы с незначительными неврологическими нарушениями - противопоказание для абитуриентов, учащихся и поступающих, для работников - подход индивидуальный;
13) новообразования независимо от морфологической структуры и эффекта от лечения являются общим противопоказанием;
14) системные атрофии, поражающие преимущественно центральную нервную систему (болезнь Гентингтона, наследственные атаксии, спинальная мышечная атрофия и родственные синдромы);
15) экстрапирамидные и другие двигательные нарушения (в том числе болезнь Паркинсона, вторичный паркинсонизм, другие дегенеративные болезни базальных ганглиев; идиопатические дистонии, выраженный эссенциальный тремор, миоклонус, хоррея), идиопатическая ротолицевая дистония, спастическая кривошея, блефароспазм, тики органического происхождения и экстрапирамидные и двигательные нарушения;
16) рассеянный склероз и демиелинизирующие болезни центральной нервной системы;
17) эпизодические и пароксизмальные расстройства (в том числе локализованная и генерализованная идиопатическая эпилепсия, симптоматическая эпилепсия, эпилептические синдромы; выраженная и осложненная мигрень, преходящие транзиторные церебральные ишемические приступы и родственные синдромы, сосудистые мозговые синдромы при цереброваскулярных болезнях, нарколепсия, каталепсия, различные виды потерь сознания, пароксизмы нарушения зрения, слуха);

18) дененің температурасының жоғарылауының салдарынан немесе анық уланудан, ұзақ уақыт ашығудан, дәрі-дәрмек қабылдағаннан, қан алғаннан кейін болатын талмадан соң және басқа да осындай жағдайлардан соң жұмыскерлер мен оқушылар неврапатолог дәрігерде тексерілгеннен (электро-энцефалографиялық тексерісті қосқанда) және көз дәрігерінің кеңесінен кейін жұмысқа қабылдауға болады;
19) бұлшық ет-жүйке синапстарының және бұлшық еттердің аурулары (бұлшық еттің әлсіздігі, бұлшық ет дистрофиясы, миотоникалық бұзылулары, туа біткен және басқа да бұлшық ет дерттері);
20) жекеленген жүйкелердің, жүйке қабықтарының, өрімдерінің зақымдалуы, көптеген жүйке дерттерімен және шеткергі жүйке жүйесінің сезімталдық, қимылдау функциясының толық бұзылуымен, жиі асқынуымен білінетін, қосарланып көрінетін, қабақтың көтерілмеуімен белгілі болатын т.б. аурулар.
Омыртқа дискісінің жарығынан болатын радикулитті хирургиялық жолмен тиімді түрде емдегеннен кейін поезд жүргізетін жұмыстың бір түрімен айналысатын жүргізушілердің топтарындағы басқа жұмысшылар кем дегенде 6 айдан соң жұмысқа жіберіледі.
14. Ағза аурулары:
1) жүрек жұмысын тоқтату қаупі бар жүрек қағысының ырғағы мен жоғары градациядағы (жыбырлы аритмия, ұстамалы тахикардия, экстрасистолия, ІІ-ІІІ дәрежелі антривентрикулярлық блокада, синусты түйіннің әлсіздік белгісі және басқалар орын алғанда) өткізгіштігінің бұзылуы, тез өрбитін жүрек жұмысының жетіспеушілігінің дамуы, талма тудыратын немесе басқа да жүректің шектен тыс қағуы, жүрек ырғағын жасанды түрде тудыратын аспаб орын алғанда.
2) жүрек боршасының, эндокардтың және перикардтың созылмалы аурларуы (оның ішінде жүрек ақауы, кардиомиоптия, кардиомиопатия, эндокардиттер, қайталанатын жабысқақ бүріспелі перикардиттер) ІІ-ІІІ дәрежедегі жүрек жұмысының жетіспеушілігін беретін тромбоэмболия, жүрек ырғағының жоғарғы дәрежедегі өзгеруін беретін және басқа да ерекше жағдайлар.
3) ІІ-ІV функционалды сыныптағы тұрақты жүрек қыспасы, бұрын болған ірі ошақты миокард инфарктысы және ІІ-ІІІ дәрежедегі жүрек жетіспеушілігі, тромбозды эмболия, жүрек ырғағының бұзылулары анықталған жүректің созылмалы ишемиялық ауруларының басқа да түрлері.
4) ІІІ сатыдағы және анық түрде күрт асқыну беретін ІІ сатыдағы эссенциальды (алғашқы) қан қысымының көтерілуі (гипертония ауруы). Тиісті дәрежелердегі екінші салдарлы гипертензия. Артериалды қан қысымының күрт төмендейтін және онсыз өтетін ауыр түрлері.
5) қолқа қан тамырларының кеңейіп кетуі, қолқаның қабынуы. Тәж артериясын кеңейтетін, тәж артериясының ангиопластикасын және аневризэктомия немесе аортапластика жасағанда, жүрек қақпақшаларын протездеу және жүрекке және қан тамырларына жасалған басқа да күрделі операциялардан кейінгі жағдайлар - қарсы көрсеткіштер болып табылады. Митралды комиссуротомиядан, артериялды тамырды байлағаннан және басқа да күрделі емес кардиохирургиялық операциядан кейін бастықтар пен инженерлер оңтайлы ем алғаннан кейін жұмысқа жіберіледі. Жүрек жарасын тігумен байланысты операциядан кейінгі асқынулар мен функционалды өзгерістер болмаса, 1-ші және 2-ші топтардың машинистері мен машинистің көмекшілерінен басқа оқушылар мен жұмыскерлер жұмысқа жіберіледі. Екінші тұрғыдағы гипертензияны хирургиялық жолмен емдегеннен кейін, оны жұмысқа жіберудің шешімі емдеудің тиімділігі мен аурудың жағдайына байланысты болады.

18) после обморочного состояния при заболеваниях с высокой температурой или выраженной интоксикацией, длительном голодании, приеме лекарственных препаратов, заборе крови и других подобных ситуациях работники могут допускаться к работе после обследования у невропатолога (включая проведение электроэнцефалографии) и консультации окулиста;
19) болезни нервно-мышечного синапса и мышц (миастении, мышечные дистрофии, миотонические расстройства, врожденные и другие миопатии);
20) поражения отдельных нервов, нервных корешков, сплетений, полиневропатии и другие болезни периферической нервной системы с частыми обострениями и выраженными нарушениями чувствительных, двигательных функций, диплопией, парезом взора и другие.
После эффективного хирургического лечения дискогенных радикулитов работники допускаются, кроме подгруппы водителей, занятых на поездной работе, но не ранее, чем через 6 месяцев после операции.
14. Соматические заболевания:
1) нарушения ритма и проводимости сердца высоких градаций (в том числе мерцательная аритмия, пароксизмальная тахикардия, экстрасистолия, атриовентрикулярная блокада II-III степени, синдром слабости синусового узла), представляющие риск остановки сердца, развития острой сердечной недостаточности, обморочного или других пароксизмальных состояний, установленный водитель ритма;
2) хронические болезни миокарда, эндокарда и перикарда (в том числе пороки сердца, миокардиты, кардиомиопатии, эндокардиты, рецидивирующий и адгезивно-констриктивный перикардиты), осложненные сердечной недостаточностью II-III степени, тромбоэмболией, нарушениями ритма высоких градаций и имеющие риск развития других пароксизмальных состояний;
3) стабильная стенокардия II-IV функционального класса, перенесенный в прошлом крупноочаговый инфаркт миокарда и другие формы хронической ишемической болезни сердца с сердечной недостаточностью II-III степени, тромбозом, эмболией, выраженными нарушениями ритма;
4) эссенциальная (первичная) гипертензия (гипертоническая болезнь) III стадии, а также II стадии с выраженным кризовым течением. Вторичная гипертензия соответствующих стадий и течения. Артериальная гипотензия тяжелого кризового или некризового течения;
5) аневризмы аорты, аортиты. Состояние после коронарного шунтирования, ангиопластики коронарных артерий, аневризмэктомии и аортопластики, протезирования клапанов сердца и других сложных операции на сердце и сосудах. После митральной комиссуротомии, перевязки артериального протока и других несложных кардиохирургических вмешательств работники допускаются после эффективного лечения. После операции ушивания раны сердца, при отсутствии осложнений и функциональных нарушений, работники, кроме машинистов и помощников машинистов 1 и 2 подгрупп, к работе допускаются. После хирургического лечения вторичной гипертензии подход зависит от эффективности лечения и наличия остаточных явлений;

6) жиі асқынатын, қан кету мүмкіндігі бар, ІІ-ІІІ сатыдағы өкпе жұмысының жетіспеушілігі бар өкпенің созылмалы аурулары (бронхтың, интерстициалды түрде өкпенің қабынуы, саркоидоз, эмфизема, бронхтардың кеңеюі және басқа да ІІ-ІІІ сатыдағы өкпенің жетіспеушілігі бар аурулар). Фиброздалатын альвеолит. Кенеттен болған пневмоторакстан кейінгі жағдай.
Бронхтардың қалталана кеңеюіне оңтайлы жасалған операциядан кейінгі жағдайдаларда поездық жұмыстарда бір өздері жұмыс істейтін жүргізушілердің тобынан басқасы жұмысқа жіберілмейді. Басқа органдардың саркоидозы орын алғанда сараптаушының тактикалық әдісі, кәсіби маңызы бар функциялардың өзгеру деңгейіне байланысты (басқа баптар бойынша шешімі анықталған сәйкес органдардың медициналық қарсы көрсеткіштерінің шешімімен бірдей).
7) ауыр немесе жиі ұстайтын бронх демікпесі; ІІ-ІІІ сатыдағы өкпе жұмысының жетіспеушілігінің әр түрі; гормон пайдалануды талап ететін түрлері.
8) ауыр өтетін, жиі асқынатын, қан кету мүмкіндігі бар, қатты ауыру арқылы білінетін ас қорыту органдарының созылмалы аурулары (асқазан және ұлтабардың ойық жарасы, аш ішектің қабынуы, энтероколит, тоқ ішектің ойық жаралы қабынуы, Крон ауруы, холангит, өт қабының қабынуы, ұйқы безінің қабынуы, гепатит және басқалар). Бауыр жетіспеушілігі, бауыр беріші.
Поездық жұмыстарда бір өздері жұмыс істейтін жүргізушілерден басқа жұмыскерлер оңтайлы операциялық жолмен асқазанның ойық жарасы мен басқа аурулардан емделгеннен кейін жұмысқа жіберіледі.
9) ІІ-ІІІ сатыдағы бүйрек жұмысының жетіспеушілігімен анықталған гломерулы және тубоинтерстициалды бүйрек аурулары (азотты шлактардың тұрақты, аздап көтерілген кезінде). Несеп жолындағы тас ауруы.
10) ішкі секреция бездері жүйесіндегі жайсыз және жетіспеушілігі орын алған аурулар (көру қабілетінің бұзылуы бар акромегалия, Иценко-Кушинга аурулар (белгілері), гипопитуиаризм, қантсыз диабет; көз, жүйке, жүрек қантамырлар жүйесінің, бүйректің зақымдалатын немесе жіті жағдаймен (гипоклемия, кетоацидоз) өтетін І және ІІ түрдегі қант диабеті (инсулинге байланысты); гиперинсулинизм және гипоклемиясы бар ұйқы безінің ішкі секрециясының басқа да өзгерістері; ІІ-ІІІ сатыдағы тиреотоксикоз, гипотиреоз, диффузды және жақын орналасқан ағзалар мен тіндерді қысатын қалқанша безінің түйінді өсуі; гиперпаратиреоз; феохромацитома, Аддисон ауруы, гиперальдостеронизм және басқалары).
11) тағам сіңіруі мен зат алмасуының ауыр түрдегі өзгерістері. Өкпе және жүрек жетіспеушілігі бар ІІІ-ІV сатыдағы семіздік.
12) ІІ-ІV сатыдағы буындардың жұмыстары қызметінің бұзылуы орын алатын созылмалы түрде қабынған полиартропатиялар (ревматоидты және басқа артриттер, подагра және басқа да зат алмасуынан туатын артропатиялар).

6) хронические болезни легких (бронхит, интерстициальная пневмония, саркоидоз, эмфизема, бронхоэктатическая и другие неспецифические болезни легких II-III стадии) с частыми обострениями, наклонностью к кровотечениям, легочной недостаточностью II-III степени. Фиброзирующий альвеолит. Состояние после перенесенного спонтанного пневмоторакса.
После операций по поводу бронхоэктатической болезни работники допускаются после эффективного лечения, кроме группы водителей, занятых на поездной работе. При саркоидозе других органов тактика эксперта зависит от выраженности нарушений профессионально значимых функций (подход аналогичен другим статьям медицинских противопоказаний, определенных по соответствующим органам);
7) бронхиальная астма с тяжелыми или частыми легкими приступами; любые формы с легочной недостаточностью II-III степени; гормонально зависимая форма;
8) хронические болезни органов пищеварения с тяжелым течением и выраженным болевым синдром, частыми обострениями, наклонностью к кровотечениям (в том числе язвенная болезнь желудка и 12-перстной кишки, энтерит, энтероколит, язвенный колит, болезнь Крона, холангит, холецистит, панкреатит, гепатит), Печеночная недостаточность, цирроз печени.
Работники (за исключением водителей занятых на поездной работе) допускаются к труду после эффективного оперативного лечения язвенной и других болезней органов пищеварения;
9) хронические гломерулярные и тубоинтерстициальные болезни почек с почечной недостаточностью II (при устойчивом, даже небольшом повышении азотистых шлаков)-III степени. Мочекаменная болезнь;
10) некомпенсированные и неблагоприятно протекающие болезни эндо кринных органов: акромегалия со зрительными нарушениями, болезнь с синдромом Иценко-Кушинга, гипопитуитаризм, несахарный диабет; сахарный диабет I (инсулинозависимый) и II типа (с поражением глаз, нервной, сердечно-сосудистой систем, почек) или протекающий остро (гипогликемия, кетоацидоз); гиперинсулинизм и другие нарушения внутренней секреции поджелудочной железы с гипогликемией; тиреотоксикоз II-III степени, гипотиреоз, диффузный и узловой зоб со сдавлением близлежащих органов и тканей; гиперпаратиреоз, гипопаратиреоз; феохромацитома, болезнь Аддисона, гиперальдостеронизм;
11) тяжелые нарушения питания и обмена веществ. Ожирение III-IV степени с легочной или сердечной недостаточностью;
12) хронические воспалительные полиартропатии (ревматоидные и другие артриты, подагра и другие обменные артропатии), сопровождающиеся нарушениями функции суставов II-IV степени;

13) Дәнекер тіндердің жүйелі түрде зақымдалуы (түйінді полиартериит, басқа да өлі еттелетін васкулопатиялар, жүйелі қызыл жегі, дерматополимиозит, жүйелі склероз және басқалар).
14) Талапкерлер мен түсушілер үшін анемиялардың барлық түрлері; жұмыскерлер мен оқушыларға - апластикалық және қайталанатын аутоиммунналдық гемолитикалық анемиялар. Қан және қан түзетін ағзалардың біткен, қайталанатын және дамитын аурулары. Қан түзетін және оған ұқсас тіндердің қатерлі ісіктері.
Қан кетуден кейінгі және қан жетіспейтін анемиялар кезінде - жұмыскерлер мен оқушыларға қолданылатын шешім тез өрбитін аурулардағыдай. Аутоиммунналдық гемолитикалық анемиялардың алғашқы эпизодынан тиімді түрде емделгеннен кейін поездық жұмыстарда бір өздері жұмыс істейтін жүргізушілерден басқа жұмыскерлер 6 айдан кейін кезектен тыс медициналық тексеріс жағдайын анықтағаннан кейін жіберіледі. Лейкоциттердің генетикалық ауытқулары, жанұялық эритроцитоз қарсы көрсеткіш болып табылмайды. Ең көп дегенде 5,5 млн клеткалары бар эритроцитоздармен болатын басқа полицитемиялар талапкерлерге, оқушыларға және қабылданатындарға қарсы көрсеткіш болып табылады; 1 кәсіби топтың кәсіптерінен басқа жұмыскерлер куәландырудың жеке мерзімі тағайындалғанда, бірақ 6 айдан сирек емес болғанда ғана жіберіледі.
Қолайлы өтетін лимфолейкоз жағдайында (анемиясыз, қан кету белгілерісіз және ісіктің үлкен салмағысыз) жұмыскерлер 1 кәсіби топтан басқа барлық мамандықтарға жіберіледі; міндетті түрдегі медициналық тексерістерді жүргізу мерзімі ол үшін жеке түрде қарастырылады. Қатерлі ісіктер.
15) Қан ұюының өзгеруі, пурпура және басқа да қан кетулер жағдайы.
16) Аллерген арқылы пайда болған, қайта әсер етуін болдырмау мүмкін емес түріндегі анафилактикалық шоктан кейінгі жағдай.
15. Хирургиялық аурулар:
1) Кәсіби тұрғыдан маңызы бар функцияландық өзгерістері бар туа біткен ауытқулар және аяқтың 6 см қысқа болуы, ми жарығы және басқалар.
2) Басқа баптарда көрсетілмеген және зақымдалған органдар жұмысының тұрақты өзгеруімен кәсіби жұмысқа бөгет жасайтын жарақаттардың және хирургиялық операциялардың салдары.
3) Кәсіби Тұрғыдан маңызды функцияларының тұрақты түрде өзгерулерімен білінетін аяқ-қолдың және омыртқа сүйектерінің, шеміршектердің, ірі буындардың созылмалы аурулары.
Мүмкін болған жағдайда аяқтың функциясын ортопедиялық аяқ-киіммен түзеткенде, кәсіби топтағы машинистер мен машинистердің көмекшілерінен, вагон қараушылар, поездың құрамын жасаушылар және олардың көмекшілерінен, вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеушілерден, жолды қараушы мен монтерлерден басқа жұмыскерлерді жіберуге болады.

13) системные поражения соединительной ткани (в том числе узелковый периартериит, другие некротизирующие васкулопатии, системная красная волчанка, дерматополимиозит, системный склероз);
14) апластические и рецидивирующие аутоиммунные гемолитические анемии. Другие врожденные, рецидивирующие и прогрессирующие болезни крови и кроветворных органов. Злокачественные новообразования кроветворной и родственной ей тканей.
При постгеморрагических и дефицитных анемиях - подход как при остром заболевании. После эффективного лечения первичного эпизода аутоиммунной гемолитической анемии работники, кроме водителей, занятых на поездной работе в одно лицо, допускаются при назначении внеочередного медицинского осмотра через шесть месяцев. Генетические аномалии лейкоцитов, семейный эритроцитоз не противопоказаны. Другие полицитемии с эритроцитозом более 5,5 миллионов клеток, кроме профессий первой профессиональной группы, которые допускаются при назначении индивидуальных сроков освидетельствования, но не реже, чем через 6 месяцев.
При благоприятно протекающем лимфолейкозе (без анемии, геморрагического синдрома и большой массы опухоли) работники допускаются во все профессии, кроме первой профессиональной группы. Злокачественные новообразования;
15) нарушения свертываемости крови, пурпура и другие геморрагические состояния;
16) состояние после анафилактического шока, вызванного аллергеном, повторное воздействие которого невозможно исключить.
15. Хирургические заболевания:
1) врожденные аномалии и деформации (в том числе укорочение конечности более чем на шесть сантиметров (далее - см), мозговая грыжа) с нарушениями профессионально значимых функций;
2) последствия травм и хирургических вмешательств, не указанные в других пунктах и сопровождающиеся стойкими нарушениями функции поврежденных органов, мешающими профессиональной деятельности;
3) хронические болезни костей, хрящей, крупных суставов конечностей и позвоночника со стойким нарушением профессионально значимых функций.
При возможности коррекции функции конечности, ортопедической обувью, работники допускаются, кроме машинистов и помощников машинистов первой профессиональной группы, осмотрщиков вагонов, составителей поездов, их помощников, регулировщиков скорости движения вагонов, обходчиков и монтеров пути;

4) Бас пен мидың жарақаттануынан немесе операциядан кейінгі бас сүйегінің кемістігі - неврологиялық және психикалық өзгерулер болмаса да жалпы қарсы көрсеткіштер болып табылады.
Буындар тая бергенде және жартылай тайғанда, мениск зақымдалғанда бір өзі жұмыс істейтін машинистерден басқа жұмыскерлер тиімді түрде емделгеннен кейін ғана жұмысқа жіберіледі.
5) Түрлі органдардың созылмалы іріңді аурулары (пиоторакс, өкпенің, іш қуысының іріңдеуі, парапроктит, ішектік, несеп жолының жылан көздері).
6) Өңештің тыртықтануы, функциясы анық өзгерген немесе асқындаған диафрагмалық жарықтар; белгісі бар дивертикулез, полипоз және ас қорыту жолдарының басқа да белгісі бар қатерсіз ісіктер. Жарықтар. Кішкентай асқынбаған жарықтар болған жағдайда, әрбір жұмыскерлерді жұмысқа жіберу әр адам үшін жеке түрде шешіледі.
7) Шаншу арқылы білінетін өт жолдары мен несеп жолдарының тас аурулары (созылмалы холангит, қайта әсерленген ұйқы безінің қабынуы, анық түрдегі өт қабының қабынуы, пиелонефрит).
8) Несеп және нәжісті ұстай алмауымен немесе кідіруімен болатын ас қорыту жолдарының, несеп шығару органдарының және қуық асты бездерінің созылмалы аурулары.
9) Шеткергі артериялардың тарылуынан болатын атеросклероз, Бюргер ауруы, Рейно ауруының анық белгісі. Артерия аневризмасы және тамыр қабырғаларының жарылу қаупі бар басқа да аурулар. Көктамыр жұмысының созылмалы анық жетіспеушілігі бар аяқ көктамырларының варикозды түрде кеңеюі. Тромбофлебит, тромбоэмболиялық аурулар. Асқынған көтеу.
Рейно ауруының белгісі анық болмаған жағдайда, кәсіби маңызды функциялардың өзгеруі жоқ болғанда жұмыскерлер жұмысқа жіберіледі (бір өзі жұмыс істейтін машинистерге бұл қарсы көрсеткіш). Флебэктомиядан кейін жұмысқа жіберу мәселесі көктамыр жұмысының жетіспеушілігі анықталғаннан кейін және тромбоэмболия қаупін есепке ала отырып шешіледі.
16. Гинекологиялық аурулар:
1) Кистома, эндометриоз, жұмыртқа жылауығы. Әйелдердің жыныс органдарының анықталмаған ісіктері.
2) Ауруы жанға бататын жатырдың миомасы және мено-метроррагия арқылы білінетін немесе жамбас астауы органдары функциясының өзгеруі бар, әйелдердің басқа жыныс органдарындағы еттің өсуі, эндометриоз. Жатырдың тез өсетін миомасы. Түсушілер, талапкерлер мен оқушылар үшін жүктіліктің 10-айына және одан да көп мерзімге сай жатыр миомасы.
3) әйелдердің жыныс мүшелерінің ІІІ дәрежедегі барлық дисплазиялары (І, ІІ дәрежедегі дисплазия болған жағдайда міндетті түрде емдеу жүргізіп, әр адам үшін медициналық тексеріс жеке тағайындалады).
4) Жатыр мойыны каналының және басқа жерлерде орналасқан полиптер (түймешіктер).

4) дефекты костей черепа, после проникающих черепно-мозговых травм или операций - общее противопоказание, даже при отсутствии неврологических и психических нарушений.
При повторяющихся вывихах и подвывихах суставов и повреждениях менисков, работники допускаются после эффективного лечения, за исключением машинистов, работающих по одному;
5) хронические гнойные болезни различных органов (в том числе пиоторакс, абсцессы легких, брюшной полости, парапроктит, кишечные, мочевые свищи);
6) рубцовые изменения пищевода, диафрагмальные грыжи с выраженными нарушениями функции или осложненные; симптомный дивертикулез, полипоз и другие симптомные доброкачественные новообразования пищеварительного тракта. Грыжи. При небольших неосложненных грыжах, подход к допуску работников индивидуальный;
7) желчекаменная и мочекаменная болезни с выраженным болевым синдромом и осложнениями (в том числе хронические холангит, реактивный панкреатит, выраженные холецистит, пиелонефрит);
8) хронические болезни пищеварительного тракта, мочевыделительных органов и предстательной железы, сопровождающиеся недержанием или задержкой мочи и кала;
9) стенозирующий атеросклероз периферических артерий, болезнь Бюргера, выраженный синдром Рейно. Аневризмы и другие болезни артерий с риском разрыва сосудистой стенки. Варикозное расширение вен нижних конечностей с выраженной хронической венозной недостаточностью. Тромбофлебит, тромбоэмболическая болезнь. Осложненный геморрой.
При невыраженном синдроме Рейно работники допускаются при отсутствии нарушений профессионально значимых функций (машинистам - противопоказано). После флебэктомии, вопрос допуска к профессии решается с учетом выраженности венозной недостаточности и риска тромбоэмболии.
16. Гинекологические заболевания:
1) кистома, эндометриоз, киста яичника. Не уточненные новообразования женских половых органов;
2) миома, эндометриоз матки и других заболеваний женских половых органов с мено-метроррагией, выраженным болевым синдромом или нарушениями функции тазовых органов. Быстрорастущая миома матки;
3) дисплазия III степени любой локализации (при дисплазии I, II степени допускаются при назначении лечения и индивидуальных сроков проведения обязательных медицинских осмотров);
4) полип цервикального канала и других локализаций;

5) Тубоовариалды түзілумен немесе гидросальпигспен білінетін әйелдердің астауша органдарының созылмалы түрде қабынған аурулары. Жыныс мүшелерінің іріңді қабынуларының асқынуы.
6) Түрлі деңгейдегі астауша органдарының функциялары өзгерген немесе қан азайтатындай қан кетулермен болатын немесе декубитальды (қоректенетін) ойық жарасы, әйелдердің жыныс мүшелерінің төмен түсуі (уретроцеле, цистоцеле, ректоцеле, жатыр мен қынаптың толық және жартылай түсуі).
7) Мено-метроррагия арқылы білінетін әйел жұмыртқаларының функциясының өзгеруі (жұмыскерлер және оқушылар морфологиялық анықтаудан кейін, куәландырудың жеке мерзімі және емдеу тағайындалғаннан кейін ғана жұмысқа жіберіледі).
17. Көз аурулары
1) Анофтальм. Көру органындағы ауытқулар, көру функциясын бұзатын қатерсіз ісіктер.
2) Қабақтардың созылмалы қайталанатын аурулары, көруге кедергі жасайтын қабақтың жұмылмауы немесе көтерілмеуі. Көз шарасының созылмалы қабынатын аурулары.
3) Жас шығарушы аппараттың, шырышты қабықтың, ақ қабықтың, мөлдір қабаттың, нұрлы қабықтың және цилиарлы дененің көру қабілетінің бұзылуы немесе тұрақты жас ағуы арқылы білінетін созылмалы аурулар.
4) Көру қабілетін бұзатын катаракталар. Қарақсыз көз, екі жақтық артифакия.
5) Тамырлы қабықтың, көздің торлы қабығының, шыны тәрізді дененің және көру функциясын бұзатын көру жүйкесінің аурулары.
6) поезд жұмыстарды бір өзі істейтін жүргізушілер тобының жұмыскерлеріне және депо паровозының от жағушысына қарсы көрсеткіш ретінде глаукома саналады. І топтың басқа жұмыскерлері миотиктерсіз компенсацияланған бір жақтық бастапқы глаукомамен және операция жасалғаннан кейін жұмысқа, 2-6 топтағы жұмыскерлерде - бір жақты компенсацияланған глаукомамен жұмысқа жіберіледі.
7) Көруді қосарлататын көздің бұлшық еттерінің ауруы. Бинокулярлы көру қабілеті бұзылған І топтағы кәсіби жұмыскерлер арасындағы қылилық (деподағы паровоздың от жағушысынан басқаға) және 6 кәсіби топқа түсушілер үшін (өндірістік учаске бастығынан басқасы).
8) І кәсіби топтың жұмысшылырына (деподағы паровоздың от жағушысынан басқа) әр түрлі меридианда көру алаңының 20 және одан да көп градусқа және 2-6 кәсіби топтағы жұмыскерлері үшін 30 және одан да көп градусқа тарылуы.
9) Түнгі соқырлық. Ымырттық көрудің төмендеуі мен көздің соқырлыққа тұрақты түрде бейім болуы, І кәсіби топтың жұмыскерлері (деподағы паровоздың от жағушысынан басқасы) мен мына кәсіпке түсушілер үшін: бағыт беру постысының кезекшісі мен жол өткелінің кезекшісіне қарсы көрсеткіш.
Ымырттық көрудің төмендеуі мен көздің соқырлыққа тұрақты түрде бейім болуын анықтағанда пайдаланатын тексеру әдісі ретінде норма деп танылған өлшем әдістері қолданылады.

5) хронические воспалительные болезни женских тазовых органов с тубоовариальным образованием или гидросальпингсом. Осложнения гнойного воспаления гениталий;
6) выпадение женских половых органов (уретроцеле, цистоцеле, ректоцеле, неполное и полное выпадение матки и влагалища) любой степени с нарушением функции тазовых органов или декубитальной (трофической) язвой, сопровождающейся анемизирующими кровотечениями;
7) дисфункция яичников с мено-, метроррагиями (работники и учащиеся допускаются после морфологической диагностики, назначения лечения и индивидуальных сроков освидетельствования).
17. Глазные болезни:
1) анофтальм, аномалии развития органа зрения, доброкачественные новообразования с нарушением зрительных функций;
2) хронические рецидивирующие болезни век, лагофтальм, птоз, мешающий зрению. Хронические воспалительные болезни глазницы;
3) хронические болезни слезного аппарата, конъюнктивы, склеры, роговицы, радужной оболочки и цилиарного тела с нарушением зрительных функций или упорным слезотечением;
4) катаракты с нарушением зрительных функций, афакия, двусторонняя артифакия;
5) болезни сосудистой оболочки, сетчатки, стекловидного тела, зрительного нерва с нарушением зрительных функций;
6) глаукома для работников группы водителей, занятых на поездной работе в одно лицо, а также кочегаров паровозов в депо. Другие работники первой группы допускаются с односторонней начальной оперированной глаукомой, компенсированной без миотиков; работники второй-шестой групп - с односторонней стабилизированной компенсированной глаукомой;
7) болезни мышц глаза, сопровождающиеся двоением. Косоглазие с нарушением бинокулярного зрения для работников профессий первой группы, (кроме профессии кочегар паровоза в депо) и поступающих в профессии шестой группы (кроме должности начальник участка производства);
8) сужение поля зрения в любом меридиане на 20 и более градусов у работников профессий первой группы (кроме профессии кочегар паровоза в депо) и на 30 и более градусов - у работников профессий второй-шестой групп;
9) ночная слепота. Снижение сумеречного зрения и устойчивости глаз к ослеплению для работников профессий первой группы (кроме профессии кочегар паровоза в депо) и поступающих в профессии: дежурный стрелочного поста, дежурный по переезду.
При оценке сумеречного зрения и устойчивости глаз к ослеплению применяются параметры, признанные за норму при используемой методике исследования;

10) "А" түріндегі түсті көрудің туа біткен ауытқулары (ахроматопсия, протанопия, дейтеранопия, протаномалия, дейтераномалия); түсті көрудің жүре пайда болған ауытқуларынан кейін жұмыскерлерді емделгеннен соң жұмысқа жіберіледі.
18. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары
1) Отосклероз; есту қабілетін жақсартатын операциядан кейінгі жағдай;
2) Лабиринтит, құлақ иірімдерінің жыланкөзі, құлақ иірімдері жұмысының бұзылуы. Меньер ауруы және вестибуляторлы функцияның бұзылуы орын алған ішкі құлақтың басқа да аурулары. Басқа бағаналарда көрсетілген аурулардағы вестибулярлық белгілер.
3) Склерома, Вегенер грануломатозы (өлі еттенген респираторлы грануломатоз), көмекейдің тыртықтана тарылуы.
19. Тері және венерологиялық аурулар
1) Буллезды өзгерістер: күлдіреуік (пемфигус), пемфигоид, герпестәрізді дерматит (Дюринг ауруы).
2) Терінің созылмалы аурулары (жиі асқынатын жайылған түрлері); атопиялық дерматит (жайылған нейродерматит) ауыр өтетін және өндірістік химиялық заттардан пайда болған аллергиялық дерматит.
3) Жайылған және артропатиялық теңге қотыр. Артропатиялық теңге қотырда жұмыскерлерді жұмысқа жіберу туралы мәселе үрдістің таралғандығын, емдеудің әсерін, кәсіби жұмысына қарап және буындар жұмысының бұзылу деңгейін ескере отырып шешіледі.
4) Шіритін, басқа да ауыр өтетін созылмалы (терінің іріңдеуі) пиодермиялар.
5) Тері мен қол тырнақтарының микоздары, басқа да терінің ашық жерлерін зақымдайтын дерматиттер мен экземалар (жолаушы вагондардың жолсеріктері үшін қарсы көрсеткіштер).
20. Ағзалар мен жүйелердің қызметі бұзылу арқылы білінетін созылмалы жұқпалы және паразитарлық (оның ішінде иммунитет жетіспеушілігі, бруцеллез, тереңде орналасқан микоздар, токсоплазмоз) аурулар.
21. Барлық ағзалар мен жүйелердің белсенді туберкулезі. Зақымдалған ағзаның функционалдық өзгерістері арқылы білінетін емделген (оның ішінде операциядан кейінгісі де бар) туберкулез.
Бұған жатпайтын аурулар қатарына жұқпалы аурулардан кейінгі уыттанудан кейінгі және ағза ауруларының салдарынан пайда болтын ес ауысулары жатпайды.
"Зиянды, қауіпті және қолайсыз
өндірістік факторлардың әсеріне
ұшыраған қызметкерлерді міндетті
түрде жұмысқа алардың алдында
және кезеңді меициналық
тексерістерден өткізу, кәсіби
жарамдылығын анықтау туралы
Нұсқауға N 1 қосымша
___________ облыс (қала)___________________ аудан
20_____жылдың "____"___________
___________ ұйымында жұмыс істеушілерді кезеңді медициналық тексеруден өткізудің қорытындысы бойынша жасалған
ҚОРЫТЫНДЫ АКТІ
Мынандай құрамдағы комиссия:
Дәрігер (кәсібипатолог, терапевт-дәрігер)___________________
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органның еңбек гигиенасы бойынша маманы (сәйкес аумақтың) __________________________________________________________________
Жұмыс берушінің өкілі ______________________________________
Ұйымның кәсіподақ комитетінің өкілі ________________________
Мыналарды анықтады:
Жоспар бойынша тексерілуге жататындар_______________________
оның ішіндегі әйелдер ______________________________________
Нақтыланған жоспар бойынша _________________________________
оның ішіндегі әйелдер ______________________________________
Тексерілгендердің саны______________________________________
оның ішіндегі әйелдер ______________________________________
тексерілгендердің % қамтылуы _______________________________
оның ішіндегі әйелдер_______________________________________
Толық тексерілмегендердің саны______________________________
оның ішіндегі әйелдер_______________________________________
Себебі______________________________________________________
Тексеру барысында мыналар анықталды:
Кәсіби улануға және кәсіби ауруларға деген күдікті адамдар
барлығы_____________________________________________________
оның ішіндегі әйелдер_______________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(цех, учаске, аты-жөні, кәсібі, зиянды фактор)
Жалпы аурулары алғаш рет анықталған адамдардың саны:
____________________________________________________________
(цех, учаске, аты-жөні, диагноз)
Кәсіби ауруы бойынша алғаш рет мүгедектік алған адамдардың саны:
__________________________________________________________________
(цех, учаске, аты-жөні, диагнозы, мүгедектік тобы, мамандығы)
Денсаулығына байланысты уақытша басқа жұмысқа ауыстыруды керек ететін адамдардың саны (өндірістік факторлардың қарсы көрсеткіші жоқ жеріне)
__________________________________________________________________
(аты-жөні, диагнозы, қарсы көрсеткіш болып саналатын
өндірістік фактор)
Денсаулығына байланысты басқа жұмысқа (өндірістік факторлардың қарсы көрсеткіші жоқ жеріне) тұрақты түрде ауыстыруды керек ететін адамдардың саны
__________________________________________________________________
(аты-жөні, диагнозы, қарсы көрсеткіш болып саналатын
өндірістік фактор)
Кәсіби аурулардың салдарына байланысты басқа жұмысқа ауыстырылған адамдардың саны
__________________________________________________________________
(аты-жөні, диагнозы, қарсы көрсеткіш болып саналатын
өндірістік фактор)
Емдеуге жіберілетін адамдардың саны:
Стационарлық тексеріске және емделуге жіберілетіндер
__________________________________________________________________
(аты-жөні, диагнозы)
Санаториялық-шипажайға емделуге жіберілетіндер
__________________________________________________________________
(аты-жөні, диагнозы)
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
Санаторий-профилакторийге жіберілетіндер
__________________________________________________________________
(аты-жөні, диагнозы)
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
Кезеңді медициналық тексерудің қорытындысы бойынша комиссия мынандай сауықтыру шараларын жүргізуді ұсынады:
жұмыс берушілерге __________________________________________
кәсіподақ төрағасына________________________________________
емхананың (амбулаторияның) бас дәрігеріне___________________
Қолдар:
Дәрігер (кәсібипатолог, терапевт) __________________________
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің аумақтық органның еңбек гигиенасы бойынша маманы ___________________________________
Жұмыс берушінің өкілі ______________________________________
Ұйым кәсіподағы комитетінің өкілі __________________________
Медициналық ұйымның бас дәрігері __________ мөр орны
Аты-жөні
Санитариялық-эпидемиологиялық
қызметтің мемлекеттік органының
басшысы ____________________________ мөр орны
Аты-жөні
Ұйымның басшысы
(жұмыс беруші) __________________________ мөр орны
Аты-жөні
Кәсіподақ төрағасы ________________________ мөр орны
Аты-жөні
"Зиянды, қауіпті және қолайсыз
өндірістік факторлардың әсеріне
ұшыраған қызметкерлерді міндетті
түрде жұмысқа алардың алдында
және кезеңді меициналық
тексерістерден өткізу, кәсіби
жарамдылығын анықтау туралы
Нұсқауға N 2 қосымша
200____ жылдың _____ тоқсанындағы
Кезеңді медициналық тексерістерден өткізгендігі
туралы емдік-профилактикалау ұйымының үлгісі
__________________________________________________________________
N|Нысанның|Тексерілуге жататындар|Тексеріл.|Кәсіби ауруларға кү.
|  атауы |----------------------| гендер  |дікті дегендердің саны
|        |  Барлығы |  Әйелдер  |---------|----------------------
|        |          |           | Барлығы |  Барлығы |  Әйелдер
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ағза аурулары анықталғандар|   Олардың ішінен  |  Стационарлық
---------------------------|-------------------| тексеріске және
Бар.|Оның ішінде алғаш рет | Жұмысқа |Тұрақты  |    емдеуге
лығы|    анықталғандары    | уақытша |түрде    | жіберілгендер
|                      |ауыстыры.|ауыстыры.|
|                      |латындар |латындар |
__________________________________________________________________
Медициналық ұйымның бас дәрігері _____________________
Аты-жөні, қолы
"Зиянды, қауіпті және қолайсыз
өндірістік факторлардың әсеріне
ұшыраған қызметкерлерді міндетті
түрде жұмысқа алардың алдында және
кезеңді медициналық тексерістерден
өткізу, кәсіби жарамдылығын анықтау
туралы Нұсқау, жұмысқа алардың
алдында және кезеңді медициналық
тексеруден міндетті түрде өтуге
керекті зиянды өндірістік
факторлардың, мамандықтардың және
кәсіби аурулардың Тізбесі"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің

10) врожденные аномалии цветового зрения (ахроматопсия, протанопия, дейтеранопия, протаномалия, дейтеранамалия) типа "А". При приобретенной аномалии цветового зрения работники допускаются после излечения.
18. Болезни уха, горла, носа:
1) отосклероз; состояние после улучшающих слух операций;
2) лабиринтит, лабиринтная фистула, лабиринтная дисфункция. Болезнь Меньера и другие болезни внутреннего уха с нарушением вестибулярной функции. Вестибулярные синдромы при других болезнях;
3) склерома, гранулематоз Вегенера (некротизирующий респираторный гранулематоз), рубцовые стенозы гортани.
19. Кожные и венерические болезни:
1) буллезные нарушения: пузырчатка (пемфигус), пемфигоид, дерматит герпетиформный (болезнь Дюринга);
2) экзема (генерализованные формы, с частыми обострениями); атопический дерматит (диффузный нейродермит), аллергический контактный дерматит тяжелого течения и вызванный производственными химическими веществами;
3) псориаз распространенный и артропатический. При артропатическом псориазе вопрос допуска к работе работников решается индивидуально с учетом распространенности процесса, эффекта от лечения, профессиональной деятельности и степени нарушения функции суставов;
4) гангренозная пиодермия, другие хронические пиодермии тяжелого течения;
5) микозы кожи и ногтей кистей рук, экзема и другие выраженные дерматиты с поражением открытых участков кожи (противопоказание для работы проводниками пассажирского вагона).
20. Хронические инфекционные и паразитарные болезни (в том числе болезнь, вызванная иммунодефицитом человека, бруцеллез, глубокие микозы, токсоплазмоз), сопровождающиеся нарушениями функций органов и систем.
21. Активный туберкулез всех органов и систем. Последствия перенесенного туберкулеза (в том числе послеоперационные), сопровождающиеся функциональными нарушениями пораженных органов.
Исключением являются состояния после острых инфекционных, интоксикационных психозов, кратковременные легкие проходящие психические расстройства при соматических заболеваниях.
Приложение 1
к Инструкции по проведению обязательных
предварительных и периодических
медицинских осмотров работников,
подвергающихся воздействию
вредных, опасных и неблагоприятных
производственных факторов
____________________ область (город) ____________________ район
Заключительный акт
от ___ ____________ _______ года
по результатам периодического медицинского осмотра работающих
в организации_______________________________________________
(наименование организации)
Комиссия в составе:
Врача (профпатолога, терапевта)___________________________________
Специалиста по гигиене труда государственного органа
санитарно-эпидемиологической службы_______________________________
Представителя работодателя _______________________________________
Представителя профсоюзного комитета организации __________________
Установили:
По плану подлежало осмотру________________________________________
из них женщин_______________________________________________
По уточненному плану______________________________________________
из них женщин_______________________________________________
Количество осмотренных____________________________________________
из них женщин ______________________________________________
% охвата осмотрами________________________________________________
в том числе женщин__________________________________________
Количество не осмотренных_________________________________________
в том числе женщин__________________________________________
Причины___________________________________________________________
В результате осмотра выявлено:
лиц с подозрением на профессиональную интоксикацию или
профессиональное заболевание:
Количество________________________________________________________
из них женщин_____________________________________________________
(цех, участок, фамилия, имя, отчество
________________________________________________________________________
(далее - Ф.И.О), профессия, вредный фактор)
лиц с общим заболеванием, выявленных впервые:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(цех, участок, Ф.И.О., диагноз)
лиц, получивших инвалидность по профессиональному заболеванию
впервые: _______________________________________________________________
(цех, участок, Ф.И.О., диагноз, группа инвалидности, профессия)
лиц, нуждающихся во временном переводе на другую работу по
состоянию здоровья (с исключением противопоказанных производственных
факторов) ______________________________________________________________
________________________________________________________________________
(Ф.И.О., диагноз, противопоказанный производственный фактор)
лиц, нуждающихся в постоянном переводе на другую работу по
состоянию здоровья (с исключением противопоказанных производственных
факторов)  _____________________________________________________________
________________________________________________________________________
(Ф.И.О., диагноз, противопоказанный производственный фактор)
лиц, нуждающихся в переводе на другую работу вследствие
профессионального заболевания __________________________________________
________________________________________________________________________
(Ф.И.О., диагноз, противопоказанный производственный фактор)
лиц, подлежащих направлению:
на стационарное обследование и лечение____________________________
________________________________________________________________________
(Ф.И.О., диагноз)
на санаторно-курортное лечение____________________________________
________________________________________________________________________
(Ф.И.О., диагноз)
в санаторий-профилакторий_________________________________________
________________________________________________________________________
(Ф.И.О., диагноз)
По результатам периодического медицинского осмотра комиссия
рекомендует следующий комплекс оздоровительных мероприятий:
работодателю______________________________________________________
председателю профсоюзного комитета _______________________________
главному врачу поликлиники (амбулатории)__________________________
Подписи:
Врач (профпатолог, терапевт)______________________________________
Специалист по гигиене труда территориального органа
санитарно-эпидемиологической службы_______________________________
Представитель работодателя________________________________________
Представитель профсоюзного комитета организации___________________
Главный врач медицинской организации     ____________Место печати
Ф.И.О.
_____________ Подпись
Руководитель государственного
органа санитарно-
эпидемиологической службы              _____________ Место печати
Ф.И.О.
_______________Подпись
Руководитель организации
(работодатель)                         _____________ Место печати
Ф.И.О.
______________ Подпись
Председатель профсоюзного
комитета организации                   _____________ Место печати
Ф.И.О.
________________Подпись
Приложение 2
к Инструкции по проведению обязательных
предварительных и периодических
медицинских осмотров работников,
подвергающихся воздействию
вредных, опасных и неблагоприятных
производственных факторов
Отчет лечебно-профилактической организации
о проведенном периодическом медицинском осмотре
за _______ квартал 20__ года
-------------------------------------------------------------------------
N |Наименование|   Подлежит   |   Осмотрено    | Выявлено с подозрением
|  объекта   |    осмотру   |                |  на профессиональное
|            |              |                |      заболевание
|            |---------------------------------------------------------
|            |Всего |Женщин |      Всего     | Всего |    Женщин
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
Выявлено с     |      Из них нуждаются      |Направлено на стацио-
соматическими    |                            |нарное обследование и
заболеваниями    |                            |лечение
-------------------------------------------------------------------------
Всего|В том числе вы-|Во временном| В постоянном  |
|явлено впервые | переводе   |   переводе    |
-------------------------------------------------------------------------
Главный врач медицинской организации __________________________
ФИО   Подпись
Утвержден
приказом Министра здравоохрания
Республики Казахстан

2004 жылғы 12 наурыздағы N 243
бұйрығымен бекітілген
Жұмысқа алардың алдында және кезеңді медициналық
тексеруден міндетті түрде өтуге керекті мамандықтар
мен зиянды өндірістік факторлардың тізбесі
1. Зиянды, қауіпті заттар және қолайсыз өндірістік факторлармен жұмыс атқаратын қызметкерлердің міндетті түрде жұмысқа алынар алдында және кезеңді медициналық тексеруден өту керектігі туралы және жұмысқа жіберуге болмайтын медициналық қарсы көрсеткіштері
__________________________________________________________________
N  | Қауіпті және |Тек. |Дәрігер.|Зертханалық|Жалпы медициналық
|зиянды заттар |серу |лердің, |және функ. |қарсы көрсеткіштер.
|мен өндірістік|Ке.  |маман.  |ционалдық  |ге қосымша берілген
| факторлар    |зең. |дардың  |тексерулер |медициналық қарсы
|              |дері |қатысуы |           |көрсеткіштер
__________________________________________________________________
Қауіпті және зиянды заттар
------------------------------------------------------------------
1.   Химиялық қосындылар және элементтер
------------------------------------------------------------------
1)   Азоттың бейор.  24    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс
ганикалық қо.   айда  певт,   жалпы тек.   алу жолдарының
сылыстары       1     отари.  серу, спи.   Барлық шырышты
(азот қышқылы,  рет   нола.   рография,    қабатындағы
аммиак, азот.         рин.    электро.     субатрофиялық
тың тотықтары)        голог   кардиография өзгерістер,
(бұдан әрі   көмекейдің
қарай -      гиперпластикалық
ЭКГ),        қабынуы
флюрография
(бұдан әрі
қарай - ФГ)
2)   (шекті, шексіз) 12    тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
және хош иісті  айда  певт,   жалпы тек.   жолдары шырышты
(формальдегид*  1     отори.  серу, спиро. қабатының толық
ацетальдегид,   рет   нола.   графия,      жойылуы орын
акролиин,             рин.    ЭКГ, ФГ      алғанда және оның
бензальдегидті,       голог,               аллергиялық
фтальды               невра.               аурулары
альдегид)             пото.
алифатиялық           лог,
альдегидтер           дерма.
товене.
ролог,
аллер.
голог
3)   Альдегидтер     24    Тера.   Қанды, зәрді Терінің созылмалы
мен кетондар    айда  певт,   жалпы тексе. аурулары.
шығатын гало.   1 рет Дерма.  ру, спиро.   Жоғарғы тыныс алу
генді өнімдер         товене. графия,      жолдары шырышты
(хлорбензаль.         ролог,  ЭКГ, ФГ      қабатының толық
дегид, фтора.         көз                  жойылуы орын
цетон, хлора.         дәрі.                алғанда. Көздің
цетофенон)            гері,                алдыңғы бөлігінің
отори.               созылмалы аурулары.
нола.
ринго.
лог,
аллер.
голог

от 12 марта 2004 года N 243
"Об утверждении Перечня вредных
производственных факторов,
профессий при которых обязательны
предварительные периодические
медицинские осмотры и Инструкции
по проведению обязательных
предварительных и периодических
медицинских осмотров работников,
подвергающихся воздействию вредных,
опасных и неблагоприятных
производственных факторов
Перечень вредных производственных факторов,
профессий при которых обязательны предварительные и
периодические медицинские осмотры
1. Опасные и вредные вещества, неблагоприятные производственные
факторы, при которых обязательны предварительные и периодические
медицинские осмотры работников и медицинские противопоказания
к допуску на работу
--------------------------------------------------------------------------
N  |Опасные и вредные|Перио- | Участие |Лабораторные|     Медицинские
|вещества и произ-|дич-   | врачей, |и функцио-  |   противопоказания
|водственные фак- |ность  | специа- |нальные     |
|торы             |осмот- | листов  |исследования|
|                 |ров    |         |            |
-------------------------------------------------------------------------
Опасные и вредные вещества
--------------------------------------------------------------------------
1 Химические соединения и элементы
--------------------------------------------------------------------------
1)  Азота неоргани-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Распространенные
ческие соединения в 24    оторино-  крови,  об-  субатрофические
(азотная кислота, месяца  ларинго-  щий анализ   изменения всех отде-
аммиак, оксиды    (далее- лог       мочи, спи-   лов верхних дыха-
азота)            мес)              рографии     тельных путей, гипер-
электрокар-  пластический ларингит
диография
(далее -
ЭКГ), флю-
рография
(далее-ФГ)
2)  Альдегиды алифа-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
тические (пре-    12      оторино-  крови, об-   ческие расстройства и
дельные, непре-   мес     ларинго-  щий анализ   аллергические заболе-
дельные) и аро-           лог,      мочи, спиро- вания верхних дыха-
матические (фор-          невропо-  графия,      тельных путей
мальдегид, аце-           толог,    ЭКГ, ФГ
тальдегид, акро-          дермато-
лиин, бензаль-            венеро-
дегид, фталевый           лог,
альдегид)                 аллерго-
лог
3)  Галогенопроиз-    1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
водные альде-     в 24    дермато-  крови, об-   ния кожи. Тотальные
гидов и кетонов   мес     венеро-   щий анализ   дистрофические расст-
(хлорбензаль-             лог, оф-  мочи, спи-   ройства и аллергичес-
дегид, фтораце-           тальмо-   рография,    кие заболевания верх-
тон, хлорацето-           лог,      ЭКГ, ФГ      них дыхательных пу-
фенон)                    оторино-               тей. Хронические
ларинго-               заболевания перед-
лог,                   него отрезка глаз
аллер-
голог

4)   Органикалық     12    Тера.   Қанды, зәрді Шеткергі жүйке
қышқылдардың    айда  певт,   жалпы тексе. жүйесінің созылмалы
аминдері,       1 рет невра.  ру, қанның   аурулары. Терінің
амидтері,             пато.   билирубині,  қайталанатын
анилидтер мен         лог,    аланинами.   созылмалы аурулары.
басқа өнімдер         отори.  нотрансфе.   Жиі асқынатын бронх
(диметилформа.        нола.   разаны       өкпе жүйесінің
мид, диметиа.         рин.    анықтау,     созылмалы аурулары.
цетамид, кап.         голог,  спирография, Жоғарғы тыныс алу
ролактам)             дерма.  ЭКГ, ФГ      жолдары (әрі қарай
товене.              ТАЖ) шырышты
ролог,               қабатының толық
аллер.               жойылуы орын
голог                алғанда және оның
аллергиялық
аурулары. Анық
түрдегі вегетативті
тамыр дистониясы
5)   Берилий және    12    Тера.   Қанды, зәрді Бронх өкпе
оның қосылыс.   айда  певт,   жалпы тексе. жүйесінің созылмалы
тары            1 рет отори.  ру, кеуде    аурулары. Терінің
нола.   қуысының     қайталанатын
рин.    рентгеногра. созылмалы аурулары.
голог,  фиясы: алдын Жоғарғы тыныс алу
Дерма.  ала тексеру  жолдары шырышты
товене. кезінде ті.  қабатының толық
ролог,  келей және   жойылуы орын
аллер.  бүйірден     алғанда. Көмекейдің
голог   түсірілген   гиперпластикалық
рентгено.    қабынуы (берилиидің
граммалар, 3 еритін қосылыс.
жылдан кейін тарымен жұмыс
қайта рент.  істегенде)
генограммаға
түсіру,
еңбек өтілі
3-10 жыл
болғанда
2 жылда
1 рет, 10
жылдан көп
болғанда 12
айда 1 рет;
спирография,
ЭКГ
6)   Бор және оның   24    тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
қосылыстары     айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
(боракарбид,    1 рет отори.  ру, кеуде    қабатының толық
нитрид )              нола.   қуысының     жойылуы орын
рин.    рентгеногра. алғанда және оның
голог,  фиясы: алдын аллергиялық
аллер.  ала тексеру  аурулары.
голог   кезінде ті.
келей және
бүйірден
түсірілген
рентгено.
граммалар, 3
жылдан кейін
қайтадан
рентгено.
грамма жасау
керек, еңбек
өтілі 3-10
жыл болғанда
2 жылда 1
рет, еңбек
өтілі 10
жылдан көп
болғанда 12
айда 1 рет;
ӨЖБФ (жыл
сайын) спи.
рография, ФГ
7)   Борлысутектер   12    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
1 рет ото     ру, қанның   қабатының толық
рино.   билирубині,  жойылуы орын
ларин.  аланин-      алғанда. Бронхөкпе
голог,  аминотран.   жүйесінің жиі
аллер.  сферазаны    асқынатын созылмалы
го.     анықтау,     аурулары.
Лог,    ФГ, ЭКГ,
спирография
8)   Хлор, бром,     12    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
йодтың          айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
сутегімен       1 рет ото-    ру, спиро.   қабатының толық
қосылыстары,          рино.   графия,      жойылуы орын
тотықтары             ларин.  ФГ, ЭКГ      алғанда және оның
голог,               аллергиялық
Дерма.               аурулары. Бронх
товене.              өкпе жүйесінің жиі
ролог,               асқынатын созылмалы
көз                  аурулары. Терінің
дәрі.                қайталанатын
гері,                созылмалы аурулары.
аллер.               Көздің алдыңғы
голог                бөлігінің созылмалы
аурулары.

4)  Амины, амиды ор-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
ганических кис-   в 12    невропо-  крови, об-   ния периферической
лот, анилиды и    мес     толог,    щий анализ   нервной системы.
другие производ-          оторино-  мочи, били-  Хронические реци-
ные (диметилфор-          ларин-    рубин крови, диирующие заболевания
мамид, диметила-          голог,    аланинамино- кожи. Хронические
цетамид, капро-           дермато-  трансфераза  заболевания бронхо-
лактам)                   венеро-   ЭКГ, ФГ,     легочной системы с
лог,      спирография  частыми обострениями.
аллерго-               Тотальные дистрофи-
лог                    ческие расстройства
и аллергические забо-
левания верхних дыха-
тельных путей (далее
- ВДП). Выраженная
вегетососудистая
дистония
5)  Бериллий и его    1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболе-
соединения        в 12    оторино-  крови, об-   вания бронхолегочной
мес     ларин-    щий анализ   системы. Хронические,
голог,    мочи, рент-  рецидивирующие забо-
дермато-  генография   левания кожи. Тоталь-
венеро-   грудной      ные дистрофические и
лог,      клетки: при  аллергические забо-
аллерго-  предвари-    левания верхних дыха-
лог       тельном      тельных путей. Гипер-
осмотре пря- пластический ларин-
мая и боко-  гит (при работе с
вая рентге-  растворимыми соеди-
нограммы,    нениями бериллия)
повторная
рентгено-
грамма через
3 года, при
стаже 3-10
лет 1 раз в
2 года, при
стаже более
10 лет 1 раз
в 12 мес;
спирография,
ЭКГ
6)  Бор и его соеди-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
нения (боракар-   в 24    оторино-  крови и      ческие и аллергичес-
бид, нитрид)      мес     ларин-    мочи, рент-  кие заболевания
голог,    генография   верхних дыхательных
аллерго-  грудной      путей
лог       клетки: при
предвари-
тельном ос-
мотре пря-
мая и боко-
вая рентге-
нограммы,
повторная
рентгено-
грамма че-
рез 3 года,
при стаже
3-10 лет 1
раз в 2
года, при
стаже более
10 лет 1
раз в 12
мес, ФГ
(ежегодно),
спирография
7)  Бороводороды      1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
в 12    оторино-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
мес     ларинго-  чи, спиро-   кие заболевания
лог,      графия,      верхних дыхательных
аллерго-  билирубин    путей. Хронические
лог       крови, ала-  заболевания бронхо-
нинамино-    легочной системы с
трансфераза, частыми обострениями
ЭКГ, ФГ,
спирография
8)  Хлор, бром,       1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
йод, соедине-     в 12    оторино-  крови, об-   ческие расстройства и
ния с водородом,  мес     ларинго-  щий анализ   аллергические забо-
оксиды                    лог, дер- мочи, спи-   левания верхних дыха-
мато-ве-  рография,    тельных путей. Хрони-
неролог,  ЭКГ, ФГ      ческие заболевания
офтальмо-              бронхолегочной сис-
лог,                   темы с частыми обост-
аллерго-               рениями. Хронические
лог                    рецидивирующие забо-
левания кожи. Хрони-
ческие заболевания
переднего отрезка
глаза

9)   Фтор және оның  12    Тера.   Қанды, зәрді Мұрынның шырышты
бейорганикалық  айда  певт,   жалпы тексе. қабығының созылмалы
қосылыстары     1 рет невра.  ру, спиро.   субатрофиялық және
пото.   графия,      атрофиялық түрде
лог,    еңбек өтілі  қабынуы. Көмекейдің
отори.  5 жылдан көп гиперпластикалық
нола.   болғанда, 3  қабынуы. Мұрын
рин.    жылда 1 рет  қуысының шырышты
голог,  барлық түсі. қабатының жарасы.
стомо.  рілген       Ауыз қуысының
толог   рентгено     аурулары. Шеткергі
дерма.  граммаларды  жүйке жүйесінің
товене. архивте      созылмалы аурулары.
ролог,  сақтау       Бронх өкпе
көз     арқылы       жүейсінің жиі
дәрі.   түтікті      асқынатын созылмалы
гері    сүйектердің  аурулары. Терінің
рентгеногра. қайталанатын
фиясын       созылмалы аурулары.
түсіру, ФГ,  Көздің алдыңғы
ЭКГ          бөлігінің
созылмалы ауруы.
10)  Фосгендер       12    Тера.   Қанды, зәрді Бронх өкпе
айда  певт,   жалпы тексе. жүйесінің жиі
1 рет ото.    ру, спиро.   асқынатын созылмалы
рино-   графия, ФГ,  аурулары.
ларин.  ЭКГ
голог
11)  Гидразин және   12    Тера.   Қанды, зәрді Гепатобилиарлы
одан шығатын    айда  певт,   жалпы тексе. жүйенің жиі
өнімдер         1 рет невра.  ру, қанның   асқынатын созылмалы
(фенилгидразин)       пото.   билирубині,  аурулары. Терінің
лог,    аланинамино- қайталанатын
Дерма.  трансфераза. созылмалы аурулары.
товене. ны анықтау,
ролог   ФГ, ЭКГ
12)  Кадмий және     24    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
оның            айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
қосылыстары     1 рет отори.  ру, кеуде    қабатының толық
нола.   қуысының     жойылуы орын
рин.    рентгеногра. алғанда Бронх өкпе
голог,  фиясы: алдын жүйесінің жиі
невро.  ала тексеру. асқынатын созылмалы
пато.   де тікелей   аурулары.
лог,    және бүйір.
аллер.  ден түсіріл.
голог   ген рентге.
нограммалар,
3 жылдан
кейін қайта
рентгено.
граммаға
түсіру,
еңбек өтілі
3-10 жыл
болғанда 2
жылда 1 рет,
еңбек өтілі
10 жылдан
көп болған.
да, 12 айда
1 рет; спи.
рография,
ФГ, ЭКГ
13)  Никельдің,      12    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
кобальттың,     айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
темірдің және   1 рет отори.  ру, спиро.   қабатының толық
басқа да              нола.   графия, ФГ,  жойылуы орын
металдардың           рин.    ЭКГ          алғанда және оның
карбонилдері          голог,               аллергиялық
дерма-               аурулары.
товене.
ролог,
аллер.
голог
14)  Алифатикалық    24    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
және хош иісті  айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
(ацетон, ме.    1 рет отори.  ру, спиро.   қабатының толық
тил-этилкетон,        нола.   графия, ФГ,  жойылуы орын
ацетофенон)           рин.    ЭКГ          алғанда және оның
кетондар              голог,               аллергиялық
аллер.               аурулары.
голог

9)  Фтор и его неор-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические субатро-
ганические сое-   в 12    невропа-  крови и мо-  фические и атрофи-
динения           мес     толог,    чи, спиро-   ческие риниты. Гипер-
оторино-  графия,      пластический ларин-
ларин-    рентгеногра- гит. Эрозия слизис-
голог,    фия труб-    той оболочки полос-
стомато-  чатых кос-   ти носа. Заболевания
лог,      тей при      полости рта. Хрони-
дермато-  стаже более  ческие заболевания
венеро-   5-ти лет     периферической нерв-
лог, оф-  1 раз в 3    ной системы. Хрони-
тальмолог года с сох-  ческие заболевания
ранением     бронхолегочной сис-
всех рент-   темы с частыми
генограмм в  обострениями. Хрони-
архиве, ЭКГ, ческие рецидиви-
ФГ           рующие заболевания
кожи. Хронические
заболевания перед-
него отрезка глаз
10) Фосгены           1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболе-
в 24    оторино-  крови и мо-  вания бронхолегочной
мес     ларин-    чи, спиро-   системы с частыми
голог     графия, ЭКГ, обострениями
ФГ
11) Гидразин и его    1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболе-
производные       в 12    невропа-  крови и мо-  вания гепатоби-
(фенилгидразин)   мес     толог,    чи, билиру-  лиарной системы с
дермато-  бин, алани-  частыми обострения-
венеро-   намино-      ми. Хронические
лог       трансфераза, рецидивирующие
ЭКГ, ФГ      заболевания кожи
12) Кадмий и его      1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
соединения        в 24    оторино-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
мес     ларин-    чи, рентге-  кие заболевания
голог,    нография     верхних дыхательных
невропа-  грудной      путей. Хронические
толог,    клетки: при  заболевания бронхо-
аллерго-  предвари-    легочной системы с
лог       тельном ос-  частыми обострениями
мотре прямая
и боковая
рентгено-
граммы,
повторная
рентгено-
грамма через
3 года, при
стаже 3-10
лет 1 раз в
2 года, при
стаже более
10 лет 1 раз
в 12 мес,
спирография,
ЭКГ, ФГ
13) Карбонилы метал-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
лов: никеля,      в 12    оторино-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
кобальта, железа  мес     ларинго-  чи, спиро-   кие заболевания
лог,      графия, ЭКГ, верхних дыхательных
дермато-  ФГ           путей
венеро-
лог,
аллерго-
лог
4)  Кетоны алифати-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Аллергические и то-
ческие и арома-   в 24    оторино-  крови и мо-  тальные дистрофичес-
тические (аце-    мес     ларинго-  чи, спиро-   кие заболевания
тон, метилэтил-           лог,      графия ЭКГ,  верхних дыхательных
кетон, ацетофе-           аллер-    ФГ           путей
нон)                      голог

15)  Органикалық     24    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
қышқылдар       айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
(құмырсқа,      1 рет көз     ру, спиро.   қабатының толық
сірке, пропион,       дәрі.   графия, ФГ,  жойылуы орын
май, валериан,        гері,   ЭКГ          алғанда және оның
капрон, қымыз.        отори.               аллергиялық
дық, адипин,          нола.                аурулары. Көздің
акрил, нафтен.        рин.                 алдыңғы бөлігінің
ді). Галоген          голог,               созылмалы аурулары.
өндіретін             дерма.
(хлор сіркелі,        тове.
үшхлор сіркелі,       неро.
перфтор-майлы,        лог,
үшхлор-про.           аллер.
пионды) орга.         голог
никалық қышқыл.
дар, ангидрид.
тер.
16)  Фтал қышқылы    12    тера.   Қанды, зәрді Аллергиялық
айда  певт,   жалпы тексе. аутоиммундық
1 рет дерма.  ру, ЭКГ, ФГ  аурулар
тове.
неро.
лог,
аллер.
голог
17)  Кобальт         12    тера.   Қанды, зәрді Жалпы қарсы
айда  певт,   жалпы тексе. көрсеткіштер
1 рет отори.  ру, кеуде
нола.   қуысының
ринго.  рентгеногра.
лог,    фиясы: алдын
дерма-  ала тексеру.
товене. де тікелей
ролог,  және бүйір.
аллер.  ден түсіріл.
голог   ген рентге.
18)  Ванадий,        24    Тера.   нограммалар, Жалпы қарсы
молибден,       айда  певт,   3 жылдан     көрсеткіштер
вольфрам,       1 рет отори.  кейін қайта
ниобий, тантал        нола.   рентгено.
және олардың          рин.    граммаға
қосындылары           голог,  түсіру,
дерма-  еңбек өтілі
товене. 3-10 жыл
ролог   болғанда 2
жылда 1 рет,
еңбек өтілі
10 жылдан
көп болғанда
жылына
1 рет;
спирография,
ЭКГ
19)  Кремниидің      24    тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
(силандар)      айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
органикалық     1 рет отори.  ру, спиро.   қабатының толық
қосылыстары          ноларин. графия, ФГ,  жойылуы орын
голог,  ЭКГ          алғанда және оның
дерма.               аллергиялық
товене.              аурулары. Көмейдің
ролог,               гиперпластикалық
көз                  қабынуы. Бронхөкпе
дәрі.                жүйесінің жиі
гері                 асқынатын созылмалы
аурулары. Көздің
алдыңғы бөлігінің
(қабақтың, мөлдір
қабығының, шырышты
қабығының, жас
ағатын жолдарының)
созылмалы аурулары
20)  Марганец        12    Невро.  Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
және оның       айда  пато.   жалпы тексе. жолдары шырышты
қосылыстары     1 рет лог,    ру, спиро.   қабатының толық
тера.   графия,      жойылуы орын
певт,   кеуде қуы.   алғанда және оның
отори.  сының рент.  аллергиялық
нола.   генография.  аурулары. Шеткергі
рин.    сы: алдын    жүйке жүйесінің
голог,  ала тексе.   созылмалы
дерма.  руде тіке.   аурулары. Өкпе
товене. лей және     бронх жүйесінің
ролог,  бүйірден     жиі асқынатын
аллер.  түсірілген   созылмалы аурулары.
голог   рентгено.
граммалар,
3 жылдан
кейін қайта
рентгено.
граммаға
түсіру,
еңбек өтілі

15) Кислоты органи-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистро-
ческие (муравьи-  в 24    офталь-   крови и мо-  фические расстрой-
ная, уксусная,    мес     молог,    чи, спиро-   ства и аллерги-
пропионовая,              оторино-  графия ЭКГ,  ческие заболевания
масляная, вале-           лог,      ФГ           верхних дыхательных
риановая, капро-          дермато-               путей. Хронические
новая, щавелевая,         венеро-                заболевания переднего
адипиновая, акри-         лог,                   отрезка глаза
ловая, нафтено-           аллер-
вые). Кислоты             голог
органические
галогенопроизвод-
ные (хлоруксус-
ная, трихлорук-
сусная, перфтор-
масляная, три-
хлорпропионовая).
Кислоты органи-
ческие, анги-
дриды
16) Кислота фталевая  1 раз   Терапевт, Общий анализ Аллергические и ауто-
в 12    дермато-  крови и мо-  иммунные заболевания
мес     венеро-   чи, ЭКГ, ФГ
лог,
аллерго-
лог
17) Кобальт           1 раз   Терапевт, Общий анализ Общие противопо-
в 12    оторино-  мочи и кро-  казания
мес     ларин-    ви, рентге-
голог,    нография
дермато-  грудной
венеро-   клетки: при
лог,      предвари-
аллерго-  тельном ос-
лог       мотре пря-
18) Ванадий, молиб-   1 раз   Терапевт, мая и боко-  Общие противопо-
ден, вольфрам,    в 24    оторино-  вая рент-    казания
ниобий, тантал    мес     ларин     генограммы,
и их соединения           голог,    повторная
дермато-  рентге-
венеро-   нограмма
лог       через 3
года, при
стаже 3-10
лет 1 раз
в 2 года,
более 10 лет
1 раз в год,
спирография,
ЭКГ
19) Органические сое- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
динения кремния   в 24    оторино-  крови и мо-  ческие и аллергичес
(силаны)          мес     ларин-    чи, спиро-   кие заболевания
голог,    графия, ЭКГ, верхних дыхатель-
дермато-  ФГ           ных путей. Гипер-
венеро-                пластический ларин-
лог, оф-               гит. Хронические
тальмо-                заболевания бронхо-
лог                    легочной системы с
частыми обострениями.
Хронические заболе-
вания переднего
отрезка глаз (век,
роговицы, коньюктивы,
слезовыводящих путей)
20) Марганец и его    1 раз   Невропа-  Общий анализ Тотальные дистро-
соединения        в 12    толог,    крови и мо-  фические и аллерги-
мес     терапевт, чи, спиро-   ческие заболевания
оторино-  графия,      верхних дыхательных
ларин-    рентгено-    путей. Хронические
голог,    графия       заболевания перифери-
дермато-  грудной      ферической нервной
венеро-   клетки: при  системы. Хронические
лог,      предвари-    заболевания бронхо-
аллерго-  тельном ос-  легочной системы
лог       мотре прямая
и боковая
рентгено-
граммы, пов-
торная рент-
генограмма
через 3 го-
да, при ста-

3-10 жыл
болғанда 2
жылда 1 рет,
еңбек өтілі
10 жылдан
көп болғанда
12 айда
1 рет; ЭКГ
21)  Мыс және оның   24    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
қосындылыстары. айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
Күміс, алтын    1 рет отори.  ру, спиро.   қабатының толық
және олардың          нола.   графия,      жойылуы орын
қосылыстары           ринго.  ЭКГ, ФГ      алғанда және оның
лог,                 аллергиялық
аллер.               аурулары. Жоғарғы
голог                тыныс алу
жолдарының
созылмалы аурулары.
Гепатобилиарлы
жүйенің жиі
асқынатын созылмалы
аурулары.
22)  Сілтілі метал.  24    тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
дар және        айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
олардың         1 рет отори.  ру, спиро.   қабатының толық
қосылыстары           нола.   графия,      жойылуы орын
(натрий, калий,       ринго.  ЭКГ, ФГ      алғанда және оның
рубидий, цезий,       лог,                 аллергиялық
натрий, калий         дерма-               аурулары.
гидрототығы).         товене.              Терінің
Сілтілі,              ролог,               қайталанатын,
жерден алына.         көрсет.              сонымен бірге
тын металдар          кіштер               аллергиялық
(кальций,             бойынша              созылмалы аурулары.
стронций,             аллер.
барий және            голог
олардың қосы.
лыстары).
Сирек кезде.
сетін жер
металдары
(лантан, итрий,
скандий, цезий
және олардың
қосылыстары)
23)  Литий           12    Тера.   Қанды, зәрді Көру жүйкесінің
айда  певт,   жалпы тексе. және торлы қабықтың
бір   оку.    ру, ЭКГ, ФГ  аурулары.
рет   лист,
отори.
нола.
рин.
голог,
дерма.
товене.
ролог
24)  Күшән және      12    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
оның бейор.     айда  певт,   тексеру, ре. жолдары шырышты
ганикалық және  1 рет невро.  тикулоцит.   қабатының толық
органикалық           патолог тер, аланин- жойылуы орын
қосылыстары           отори.  аминотран.   алғанда және оның
нола.   сферазаны    аллергиялық
ринго.  анықтау,     аурулары. Өкпе
лог,    билирубин,   бронх жүйесінің жиі
дерма.  ЭКГ, ФГ      асқынатын созылмалы
товене.              аурулары. Шеткергі
ролог,               жүйке жүйесінің
гине.                созылмалы аурулары.
колог                Терінің
қайталанатын
созылмалы
аурулары. Әр жерде
орналасқан қатерсіз
ісіктер.
25)  Никель және     12    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
оның            айда  певт,   жалпы тексе. жолдарының
қосылыстары     1 рет отори.  ру, спиро.   (никельмен жұмыс
нола.   графия,      істегенде
рин.    кеуде қуы.   көмекейдің
голог,  сының рент.  гиперпластикалық
дерма.  генография.  қабынуы) шырышты
товене. сы: алдын    қабатының толықтай
ролог,  ала тексеру. немесе жергілікті
аллер.  де тікелей   түрде жойылуы орын
голог,  және бүйір.  алғанда. Газ
гине.   ден түсіріл. тұтқышпен жұмыс
колог   ген рентге.  істеуге кедергі
нограммалар, жасайтын, тыныс алу
3 жылдан     органдары мен
кейін қайта  жүрек-қан тамырлар
рентгено.    жүйесінің
граммаға     аурулары. Әр жерде
түсіру,      орналасқан қатерсіз
еңбек өтілі  ісіктер.

же 3-10 лет
1 раз в 2
года, более
10 лет 1 раз
в 12 мес,
ЭКГ
21) Медь и ее сое-    1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
динения. Серебро, в 24    оторино-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
золото и их       мес     ларинго-  чи, спиро-   кие заболевания
соединения                лог,      графия, ЭКГ, верхних дыхательных
аллерго-  ФГ           путей. Хронические
лог                    заболевания верхних
дыхательных путей.
Хронические заболе-
вания гепатобилиарной
системы с частыми
обострениями
22) Металлы щелочные  1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
и их соединения   в 24    оторино-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
(натрий, калий,   мес     ларин-    чи, спиро-   кие заболевания
рубидий, цезий,           голог,    графия, ЭКГ, верхних дыхатель-
гидроокись нат-           дермато-  ФГ           ных путей. Хрони-
рия, калия). Ме-          венеро-                ческие рецидивирую-
таллы щелочно-            лог,                   щие, в том числе
земельные (каль-          аллерго-               аллергические забо-
ций, стронций,            лог по                 левания кожи
барий и их соеди-         показа-
нения). Металлы           ниям
редкоземельные
(лантан, итрий,
скандий, цезий и
их соединения)
23) Литий             1 раз   Терапевт, Общий анализ Заболевания зритель-
в 12    офталь-   крови, ЭКГ,  ного нерва и сет-
мес     молог,    ФГ           чатки
оторино-
ларин-
голог,
дермато-
венеро-
лог
24) Мышьяк и его      1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
неорганические и  в 12    невропа-  крови, рети- ческие и аллергичес-
органические      мес     толог,    кулоциты,    кие заболевания
соединения                оторино-  аланинами-   верхних дыхатель-
ларин-    нотрансфе-   ных путей. Хроничес-
голог,    раза, били-  кие заболевания
дермато-  рубин, ЭКГ,  бронхолегочной сис-
венеро-   ФГ           темы с частыми
лог, ги-               обострениями. Хрони-
неколог                ческие заболевания
периферической нерв-
ной системы. Хрони-
ческие рецидивирующие
заболевания кожи.
Доброкачественные
опухоли любой лока-
лизации
25) Никель и его сое- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные и изоли-
динения           в 12    оторино-  крови, спи-  рованные дистрофи-
мес     ларин-    рография,    ческие заболевания
голог,    рентгено-    верхних дыхательных
дермато-  графия       путей (при работе с
венеро-   грудной      никелем гиперпласти-
лог,      клетки: при  ческий ларингит).
аллерго-  предвари-    Заболевания органов
лог, ги-  тельном      дыхания и сердечносо-
неколог   осмотре      судистой системы,
прямая и     препятствующие работе
боковая,     в противогазе. Добро-
повторная    качественные опухо-
рентгено-    ли любой локализации
грамма через
3 года, при

3-10 жыл
болғанда
2 жылда 1
рет, еңбек
өтілі 10
жылдан көп
болғанда
12 айда 1
рет; ЭКГ
26)  Озон            12    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
1 рет отори.  ру, ЭКГ, ФГ  қабатының толық
нола.                жойылуы орын
рин.                 алғанда және оның
голог,               аллергиялық
көрсет.              аурулары.
кіштер
бойынша
аллер.
голог
27)  Органикалық     12    Тера.   Қанды, зәрді Терінің созылмалы
тотықтар мен    айда  певт,   жалпы тексе. аурулары. Жоғарғы
асқын тотықтар  бір   отори.  ру, спиро.   тыныс алу жолдары
(этиленнің      рет   нола.   графия,      шырышты қабатының
тотығы, про.          рин.    ЭКГ, ФГ      толық жойылуы орын
пиленнің то.          голог,               алғанда және оның
тығы, эпихлор.        дерма.               аллергиялық
гидри, судың          товене.              аурулары.
асқын тотық.          ролог,
тары). Органи.        көрсет.
калық емес            кіштер
асқын тотықтар        бойынша
(пергидроль).         аллер.
голог
28)  Қалайы және     24    Тера.   Қанды, зәрді Өкпе бронх
оның қосылыс.   айда  певт    жалпы тексе. жүйесінің созылмалы
тары            бір           ру, спиро.   аурулары.
рет           графия, ЭКГ,
ФГ
29)  Платиналық      12    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
металдар және   айда  певт,   жалпы тексе. жолдарының шырышты
олардың қосы.   бір   отори.  ру, спиро.   қабатының толық
лыстары (руте.  рет   нола.   графия,      немесе жергілікті
ний, родий,           рин.    ЭКГ, ФГ      түрде жойылуы
палладий,             голог,               орын алғанда
осмий, иридий,        дерма.
платина)              товене.
ролог,
аллер.
голог
30)  Сынап және      12    Тера.   Қанды жалпы  Шеткергі жүйке
оның қосылыс.   айда  певт,   тексеру,     жүйесінің созылмалы
тары            бір   невро.  зәрдегі құ.  аурулары. Жүйкенің
рет   пато.   рамында бо.  тозуы. Анық түрдегі
лог,    латын сы.    вегетативті
стома.  напты анық.  дистония. Тіс пен
толог   тау, ЭКГ, ФГ жақтың аурулары
(созылмалы
гингивит, стоматит,
пароодантит)
31)  Қорғасын және   12    Тера.   Қанды жалпы  Қанның құрамындағы
бейорганикалық  айда  певт,   тексеру,     гемо-глобиннің
қосылыстары     бір   невро.  эритроцит.   ерлерде кем дегенде
рет   пато.   тердің, ре.  130 г/л және
лог,    тикулоцит.   әйелдерде 120 г/л
көрсет. тердің, ба.  болуы. Шеткергі
кіштер  зофилді      жүйке жүйесінің
бойынша дағы бар     созылмалы аурулары.
гема.   эритроцит.   Бауырдың жиі
толог   тердің мөл.  асқынатын созылмалы
шері, зәр.   аурулары.
дегі амино.
левулинді
қышқыл не.
месе копро.
порфирин,
ЭКГ, ФГ

стаже 3-10
лет 1 раз в
2 года, бо-
лее 10 лет 1
раз в 12
мес, ЭКГ
26) Озон              1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
в 12    оторино-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
мес     ларинго-  чи, ЭКГ, ФГ  кие заболевания
лог,                   верхних дыхательных
аллерго-               путей
лог по
показа-
ниям
27) Окиси органичес-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболе-
кие и перекиси    в 12    оторино-  крови и мо-  вания кожи. Тоталь-
(окись этилена,   мес     ларинго-  чи, спиро-   ные дистрофические
окись пропилена,          лог, дер- графия, ЭКГ, и аллергические за-
эпихлоргидрин,            матовене- ФГ           болевания верхних
гидроперекиси).           ролог,                 дыхательных путей.
Перекиси неорга-          аллерго-
нические (пергид-         лог по
роль).                    показа-
ниям
28) Олово и его сое-  1 раз   Терапевт  Общий анализ Хронические заболе-
динения           в 24              крови и мо-  вания бронхоле-
мес               чи, спиро-   гочной системы
графия, ЭКГ,
ФГ
29) Платиновые ме-    1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные и изолиро-
таллы и их соеди- в 12    оторино-  крови и мо-  ванные дистрофи-
нения (рутений,   мес     ларин-    чи, спиро-   ческие и аллергичес-
родий, палладий,          голог,    графия, ЭКГ, кие заболевания
осмий, иридий,            дермато-  ФГ           верхних дыхательных
платина)                  венеро-                путей
лог,
аллерго-
лог
30) Ртуть и ее соеди- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболе-
нения             в 12    невропа-  крови, опре- вания периферической
мес     толог,    деление рту- нервной системы.
стомато-  ти в моче,   Неврозы. Выраженная
лог       ЭКГ, ФГ      вегетативная дисто-
ния. Болезни зубов и
челюстей (хронический
гингивит, стоматит,
пародонтит)
31) Свинец и его      1 раз   Терапевт, Общий анализ Содержание гемогло-
неорганические    в 12    невропа-  крови, коли- бина у мужчин менее
соединения        мес     толог,    чество       130 милиграммов на
гематолог эритроцитов, литр (далее-мг/л), у
по пока-  ретикуло-    женщин 120 мг/л. Хро-
заниям    цитов, эрит- нические заболевания
роцитов с    периферической
базофильной  нервной системы.
зернистос-   Хронические, часто
тью, амино-  обостряющиеся забо-
левулиновая  левания печени
кислота или
копропорфи-
рин в моче,
свинец в
крови, ЭКГ,
ФГ

32)  Тетраэтил.      12    Тера.   Қанды жалпы  Жүйке жүйесінің
қорғасын        айда  певт,   тексеру,     созылмалы аурулары.
бір   невро.  эритроцит.
рет   пато.   тердің,
лог,    ретикуло.
көрсет. циттердің,
кіштер  базофилді
бойынша дағы бар
пси.    эритроцит.
хиатр   тердің
мөлшері,
зәрдегі
амино-
левулинді
қышқыл
немесе коп.
ропорфирин,
ЭКГ, ФГ
33)  Селен, теллур   24    Тера.   Қанды, зәрді Өкпебронх жүйесінің
және олардың    айда  певт,   жалпы тексе. жиі асқынатын
қосылыстары     бір   отори.  ру, спиро.   созылмалы аурулары.
рет   нола.   графия,
рин.    ЭКГ, ФГ
голог
34)  Күкірт          24    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
тотықтары,      айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
қышқылдары      бір   отори.  ру, спиро.   қабатының толық
рет   нола.   графия,      жойылуы орын
ринго.  ЭКГ, ФГ      алғанда және оның
лог,                 аллергиялық
офталь-              аурулары. Көздің
молог,               созылмалы аурулары.
аллер.
голог
35)  Күкіртсутегісі  24    Невро.  Қанды, зәрді Көздің созылмалы
айда  пато.   жалпы тексе. аурулары.
бір   лог,    ру, спиро.   Жоғарғы тыныс алу
рет   тера.   графия, ЭКГ, жолдары шырышты
певт,   ФГ           қабатының толық
отори.               жойылуы орын
нола.                алғанда және оның
ринго.               аллергиялық
лог,                 аурулары.
көз
дәрі.
гері,
дерма.
товене.
ролог
36)  Күкірткөміртек  12    Невро.  Қанды, зәрді Шеткергі жүйке
айда  пато.   жалпы тексе. жүйесінің созылмалы
бір   лог,    ру, ЭКГ, ФГ  аурулары. Газ
рет   тера.                тұтқышпен жұмыс
певт,                істеу кезінде
көз                  кедергі болатын
дәрі.                тыныс алу органдары
гері,                мен жүрек қан та.
көрсет.              мырлар жүйесінің
кіштер               аурулары. Көздің
бойынша              созылмалы аурулары.
кардио.              Анық түрдегі
лог,                 вегетативті тамыр
пси.                 дистониясы
хиатр
37)  Тетраметил.     24    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
тиурамди-       айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты қа.
сульфид         бір   невро.  ру, билиру.  батының толық жо.
рет   пато.   бин, ала-    йылуы орын алғанда
лог,    нинамион.    және оның аллер.
дерма.  трансфераза. гиялық аурулары.
товене. ны анықтау,  Көмекейдің гипер.
ролог,  ЭКГ, ФГ      пластикалық қабы.
отори.               нуы. Шеткергі жүй.
нола.                ке жүйесінің со.
ринго.               зылмалы аурулары.
лог
38)  Алифатикалық    24    Тера.   Қанды, зәрді Шеткергі жүйке
спирттер (бір   айда  певт,   жалпы тексе. жүйесінің жиі асқы.
атомдық, көп.   бір   невро.  ру, ЭКГ, ФГ  натын созылмалы
атомдық, хош    рет   патолог              аурулары.
иісті және одан
шығатын
өнімдер: этил,
пропил, бутил,
аллил, бензил,
этиленгликоль,
пропиленгли.
коль, этил.
целлозоль)

32) Тетраэтилсвинец   1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
в 12    невропа-  крови, коли- ния нервной системы
мес     толог,    чество эрит-
психиатр  роцитов,
по пока-  ретикуло-
заниям    цитов, эрит-
роцитов с
базофильной
зернистос-
тью, амино-
левулиновая
кислота или
копропорфи-
рин в моче,
ЭКГ, ФГ
33) Селен, теллур и   1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
их соединения     в 24    оторино-  крови, спи-  ния бронхолегочной
мес     ларинго-  рография,    системы с частыми
лог       ЭКГ, ФГ      обострениями
34) Серы оксиды, кис- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные субатрофи-
лоты              в 24    оторино-  крови, спи-  ческие и аллергичес-
мес     ларинго-  рография,    кие заболевания
лог, оф-  ЭКГ, ФГ      верхних дыхательных
тальмо-                путей.
лог,                   Хронические забо-
аллерго-               левания глаз
лог
35) Сероводород       1 раз   Невропа-  Общий анализ Хронические заболева-
в 24    толог,    крови, спи-  ния глаз. Тотальные
мес     терапевт, рография,    дистрофические и
оторино-  ЭКГ, ФГ      аллергические забо-
ларинго-               левания верхних
лог, оф-               дыхательных путей
тальмо-
лог, дер-
матовене-
ролог
36) Сероуглерод       1 раз   Невропа-  Общий анализ Хронические заболе-
в 12    толог,    крови, ЭКГ,  вания периферической
мес     терапевт, ФГ           нервной системы.
офталь-                Заболевания органов
молог и                дыхания и сердечно-
кардиолог              сосудистой систем,
по пока-               препятствующие работе
заниям,                в противогазе. Хро-
психиатр               нические заболевания
глаз. Выраженная
вегетативнососудистая
дистония
37) Тетраметилтиурам- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
дисульфид         в 24    невропа-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
мес     толог,    чи, билиру-  кие заболевания верх-
дермато-  бин, аланин- них дыхательных путей
венеро-   аминотранс-  Гиперпластический
лог,      фераза,      ларингит. Хроничес-
оторино-  ЭКГ, ФГ      кие заболевания пери-
ларин-                 ферической нервной
голог                  системы
38) Спирты алифати-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
ческие (одноатом- в 24    невропа-  крови и мочи ния периферической
ные, многоатом-   мес     толог     ЭКГ, ФГ      нервной системы с
ные, ароматичес-                                 частыми обострениями
кие и их произ-
водные: этиловый,
пропиловый, бути-
ловый, аллиловый,
бензиловый, эти-
ленгликоль, про-
пиленгликоль,
этилцеллозоль)

39)  Метил спирті    24    Тера.   Көздің түбін Көру жүйкесі мен
айда  певт,   тексеру,     торлы қабықтың
бір   көз     ЭКГ, ФГ      аурулары. Шеткергі
рет   дәрі.                жүйке жүйесінің жиі
гері,                асқынатын созылмалы
невро.               аурулары.
патолог
40)  Сүрме және      24    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
оның қосылыс.   айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
тары            бір   отори.  ру, спиро.   қабатының толық
рет   нола.   графия,      жойылуы орын
ринго.  ЭКГ, ФГ      алғанда және оның
лог,                 аллергиялық
дерма.               аурулары.
товене.              Көмекейдің гипер.
ролог,               пластикалық қабынуы
невро.               Шеткергі жүйке
патолог,             жүйесінің созылмалы
аллер.               аурулары.
голог
41)  Талий, индий,   24    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
галлий және     айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты қа.
олардың қосы.   бір   отори.  ру, көрсет.  батының толық жойы.
лыстары         рет   нола.   кіштер бо.   луы орын алғанда
ринго.  йынша: зәр.  және оның аллер.
лог,    дің құрамын. гиялық аурулары.
дерма.  да металдың  Шеткергі жүйке
товене. болуына тек. жүйесінің созылмалы
ролог,  серу, спиро. аурулары.
невро.  горафия,
пато.   ЭКГ, ФГ
лог,
аллер.
голог
42)  Титан, цирко.   12    Тера.   қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
ний, гафний,    айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
германий және   бір   отори.  көрсеткіш    қабатының толық
олардың         рет   нола.   бойынша:     жойылуы орын
қосылыстары           ринго.  зәрдің құра. алғанда және оның
лог,    мында ме.    аллергиялық
көрсет. талдың бо.   аурулары.
кіштер  луына тексе.
бойынша ру, спиро.
аллер.  графия,
голог   ЭКГ, ФГ
43)  Көміртектің     24    Тера.   ЭКГ, ФГ,     Анық түрдегі
монооксиді      айда  певт,   эритроцит.   вегетативті тамыр
бір   невро.  тер, рети.   дистониясы.
рет   патолог кулоцит.     Шеткергі жүйке
терге қанды  жүйесінің созылмалы
тексеру      аурулары.
44)  Хош иісті       12    Тера.   Қанды, жалпы Қанның құрамындағы
көмірсутектер:  айда  певт,   тексеру, ре. гемоглобиннің ер.
бензол және     бір   невро.  тикулоцит.   лерде кем дегенде
одан шығатын    рет   пато.   тер, тромбо. 130 г/л және әйел.
өнімдер               лог,    циттер,      дерде 120 г/л;
(толуол, кси.         гине.   ЭКГ, ФГ      лейкоциттер 4,5х10
лол, стирол           колог,               9/л, тромбоцит.
және басқалар)        онколог              тердің 180000-нан
кем болуы. Жыныс
органдарының,
терінің қатерсіз
ісіктері. Жатырдың
дисфункцясына
байланысты етеккір
қызметінің бұзылуы.
Терінің созылмалы
аурулары (псориаз,
нейродермит,
ақтаңдақ).
Бензолмен жұмыс
істеуге әйелдер
жіберілмейді.

39) Спирт метиловый   1 раз   Терапевт, Исследование Заболевания зритель-
в 24    офтальмо- глазного дна ного нерва и
мес     лог, нев- ЭКГ, ФГ      сетчатки. Хроничес-
ропатолог              кие заболевания
периферической нерв-
ной системы с часты-
ми обострениями
40) Сурьма и ее сое-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
динения           в 24    оторино-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
мес     ларин-    чи, спиро-   кие заболевания
голог,    графия,      верхних дыхательных
дермато-  ЭКГ, ФГ      путей. Гиперпласти-
венеро-                ческий ларингит.
лог,                   Хронические рециди-
невропа-               вирующие заболевания
толог,                 кожи. Хронические
аллерго-               заболевания перифери-
лог                    ческой нервной сис-
темы
41) Таллий, индий,    1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
галлий и их сое-  в 24    оторино-  крови, по    ческие и аллерги-
динения           мес     ларинго-  показаниям:  ческие заболевания
лог, дер- анализ мочи  верхних дыхатель-
матовене- на содержа-  ных путей. Хрони-
ролог,    ние метал-   ческие заболевания
невропа-  лов, спиро-  периферической
толог,    графия,      нервной системы
аллерго-  ЭКГ, ФГ
лог
42) Титан, цирконий,  1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
гафний, германий  в 12    оторино-  крови, по    ческие и аллергичес-
и их соединения   мес     ларинго-  показаниям:  кие заболевания
лог,      анализ мочи  верхних дыхатель-
аллерго-  на содер-    ных путей
лог по    жание ме-
показа-   таллов,
ниям      спирография,
ЭКГ, ФГ
43) Углерода моноок-  1 раз   Терапевт, ЭКГ, ФГ,     Выраженная вегета-
сид               в 24    невропа-  анализ крови тивнососудистая
мес     толог     на эритроци- дистония. Хрони-
ты, ретику-  ческие заболе-
лоциты       вания периферичес-
кой нервной системы
44) Углеводороды      1 раз   Терапевт, Общий анализ Содержание гемогло-
ароматические:    в 12    невропа-  крови, ре-   бина менее 130 мг/л
бензол и его      мес     толог,    тикулоциты,  у мужчин и 120 мг/л
производные (то-          гинеко-   тромбоциты   у женщин; лейкоци-
луол, ксилол,             лог, он-  ЭКГ, ФГ      тов менее 4,5х10 9 /л,
стирол)                   колог                  тромбоцитов менее
180000. Доброкачест-
венные опухоли поло-
вой сферы, кожи. На-
рушения менструальной
функции, сопровождаю-
щиеся дисфункциональ-
ными маточными крово-
течениями. Хроничес-
кие заболевания кожи
(псориаз, нейродер-
мит, витилиго). На
работу с бензолом
женщины не допускают-
ся

45)  Хош иісті       12    Тера.   Қанды жалпы  Қанның құрамындағы
көмірсутектер,  айда  певт,   тексеру,     гемо-глобиннің
амино және      бір   невро.  ретикулоцит. ерлерде кем дегенде
нитроқосылыс.   рет   пато.   тер, қандағы 130 г/л және әйел.
тар және              лог,    билирубин,   дерде 120 г/л
олардан шыға.         онко.   аланинамино. болуы.
тын өнімдер           лог,    трансфера.   Гепатобилиарлы
(анилин, м,           көз     заны анық.   жүйенің созылмалы
птолуидин,            дәрі.   тау, биомик. аурулары. Катаракта
нитро, амино.         гері    роскопия     (толуолдан шығатын
фенолдар,             (тол.   (толуолдан   нитро өнімдермен
тринитротолуол,       уолдан  шығатын      жұмыс істегенде)
фенилендиамин.        шығатын нитро өнім.
дер, хлорани          нитро   дерімен
линдер, ксили.        өнімде. жұмыс істеу.
диндер, анизи.        рімен   шілер үшін),
диндер, ниазон)       жұмыс   ЭКГ, ФГ
істе.
генде),
гема.
толог
46)  Изоционаттар    12    Тера.   Қанды жалпы  Көздің созылмалы,
(толуилендии.   айда  певт,   тексеру,     сонымен бірге
зоцонат)        бір   отори.  спирография, аллергиялық
рет   нола.   ЭКГ, ФГ      аурулары.
рин.                 Жоғарғы тыныс алу
голог,               жолдары шырышты
көз                  қабатының толық
дәрі.                жойылуы орын
гері,                алғандағы аурулары.
невро.
пато.
лог,
аллер.
голог
47)  О-толуидин,     12    Тера.   Қанды, зәрді Несеп шығару
бензидин,       айда  певт,   жалпы тексе. жолдары мен бүйрек
14 нафтиламин   бір   невро.  ру, көрсет.  аурулары. Несеп
рет   пато.   кіштер       шығару жолдарының
лог,    бойынша цис. рак алдындағы
уролог, тоскопия,    аурулары
онколог ЭКГ, ФГ
48)  Хош иісті,      24    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
галоген өнімді  айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
көмірсутектер   бір   отори.  ретикулоцит. қабатының толық
(бензоль шең.   рет   нола.   тер, тромбо. жойылуы орын
беріндегі га.         ринго.  циттер, спи. алғанда және оның
логен),               лог,    рография,    аллергиялық
хлор-бензол,          невро.  ЭКГ, ФГ      аурулары.
бром-бензол,          пато.
хлор-толуол           лог,
аллер.
голог
49)  Хош иісті,      24    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
галоген өнімді  айда  певт,   тексеру, ре. жолдары шырышты қа.
көмірсутектер   бір   отори.  тиккулоцит.  батының толық жойы.
(шеттегі        рет   нола.   тер спиро.   луы орын алғанда
тізбектегі            ринго.  графия,      және оның аллер.
галогендер),          лог,    ЭКГ, ФГ      гиялық аурулары.
хлорлы бензил,        невро.               Көмекейдің гипер.
хлорлы бензи.         пато.                пластикалық қабынуы.
лиден, бензо.         лог,
трихлорид,            аллер.
бензотрифторид        голог

45) Углеводороды аро- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Содержание гемогло-
матические амино  в 12    невропа-  крови, рети- бина менее 130 мг/л
и нитросоединения мес     толог,    кулоциты,    у мужчин и 120 мг/л
и их производные          онколог,  билирубин в  у женщин. Хронические
(анилин, м, пто-          офталь-   крови, ала-  заболевания гепато-
луидин, нитро,            молог     нинамино-    билиарной системы.
аминофенолы, три-         (для ра-  трансфераза, Катаракта (при
нитротолуол,              ботающих  биомикро-    работе с нитропроиз-
фениледиамины,            с нитро-  скопия (для  водными толуола)
хлоранилины, кси-         произ-    работающих
лидины, анизиди-          водными   с нитро-
ны, ниазон)               толуола), производными
гемато-   толуола),
лог       ЭКГ, ФГ
46) Изоцианаты (то-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические, в том
луилендиизоциа-   в 12    оторино-  крови, спи-  числе аллергические
нат)              мес     ларинго-  рография,    заболевания глаза.
лог, оф-  ЭКГ, ФГ      Тотальные дистрофи-
тальмо-                ческие заболевания
лог, нев-              верхних дыхательных
ропато-                путей
лог,
аллерго-
лог
47) Отолуидин, бен-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Заболевания мочевы-
зидин, 14 нафти-  в 12    невропа-  мочи, крови, водящих путей и по-
ламин             мес     толог,    цистоскопия  чек. Предраковые
уролог,   по показа-   заболевания моче-
онколог   ниям ЭКГ, ФГ выводящих путей
48) Углеводороды аро- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
матические гало-  в 24    оторино-  крови, рети- ческие и аллергичес-
генпроизводные    мес     ларин-    кулоциты,    кие заболевания
(галоген в бен-           голог,    тромбоциты,  верхних дыхательных
зольном кольце),          невропа-  спирогра-    путей
хлорбензол, бром-         толог,    фия, ЭКГ,
бензол, хлорто-           аллер-    ФГ
луол                      голог
49) Углеводороды аро- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
матические гало-  в 24    оторино-  крови, рети- ческие и аллерги-
генопроизводные   мес     ларинго-  кулоциты,    ческие заболевания
(галоген боковой          лог,      спирография  верхних дыхательных
цепи), бензил             невропа-  ЭКГ, ФГ      путей.
хлористый, бензи-         толог,                 Гиперпластический
лиден хлористый,          аллер-                 ларингит
бензотрихлорид,           голог
бензотрифторид

50)  Көпциклді хош   12    Тера.   Қанды және   Қанның құрамындағы
иісті көмір.    айда  певт,   зәрді жалпы  гемоглобиннің ер.
сутектер және   бір   отори.  тексеру,     лерде кем дегенде
олардан шығатын рет   нола.   спирография, 130 г/л және әйел.
өнімдер               рин.    ЭКГ, ФГ      дерде 120 г/л, лей.
(нафталин,            голог,               коциттердің 4,5х10
нафтолдар,            невро.               9/л-ден кем болуы.
бензпирен,            пато.                Терінің ісік ал.
антрацен,             лог,                 дындағы аурулары
бензат рон,           дерма.               (гиперкератоздар,
бензантрацен,         товене.              дискератоздар,
фенантрен)            ролог,               бояутекті көптеген
онко.                паппиломдар).
лог,                 Жоғарғы тыныс алу
аллер.               жолдары шырышты
голог                қабатының толық
жойылуы орын ал.
ғанда және оның
аллергиялық
аурулары.
51)  Гетеротұйықтық  12    Тера.   Қанды жалпы  Терінің созылмалы
көмірсутектер   айда  певт,   тексеру,     аурулары, оның
(фуран, фурфу.  бір   отори.  тромбоцит.   ішінде аллерго-
рон, пиридин,   рет   нола.   тер, ретику. дерматоздар.
оның қосынды.         ринго.  лоциттер     Жоғарғы тыныс алу
лары, пиразол,        лог,                 жолдары шырышты
пиперидин, мор.       дерма.               қабатының толық
фолен, альтакс,       товене.              жойылуы орын ал.
каптакс)              ролог,               ғанда және оның
көз                  аллергиялық
дәрі.                аурулары.
гері,
аллер.
голог
52)  Шекті және      24    Тера.   Қанды жалпы  Жалпы қарсы
шексіз көмір.   айда  певт,   тексеру,     көрсеткіштер.
сутектер:       бір   невро.  тромбоцит.
алифатикалық,   рет   пато.   тер, рети.
алициклдік            лог,    кулоциттер,
терпендер             аллер.  спирография,
(метан,               голог   ЭКГ, ФГ
пропан,
парафиндер,
этилен,
пропилен,
ацетилен,
цикло-гексан
және басқалар)
53)  Дивинил         12    Тера.   Қанды        Жалпы қарсы
айда  певт,   жалпы        көрсеткіштер.
бір   невро.  тексеру,
рет   пато.   спирография,
лог,    ЭКГ, ФГ
отори.
нола.
ринго.
лог,
аллер.
голог
54)  Камфара,        24    Тера.   Қанды жалпы  Жалпы қарсы
скипидар        айда  певт,   тексеру,     көрсеткіштер.
бір   невро.  спирография,
рет   пато.   ЭКГ, ФГ
лог,
отори.
нола.
ринго.
лог,
аллер.
голог
55)  Галогенөнімді   12    Тера.   Билирубин,   Гепатобилиарлы
алифатикалық    айда  певт,   аланинамино- жүйенің жиі асқы.
көмірсутектер   бір   невро.  трансфераза. натын созылмалы
(дихлорэтан,    рет   пато.   ны анықтау,  аурулары. Газ
төртхлорлы            лог,    ЭКГ, ФГ      тұтқышпен жұмыс
көмірсутектер,        дерма.               істеу үшін кедергі
хлорлы метилен,       тове.                болатын тыныс алу
Хлорлы метил,         неро.                органдары мен жүрек
хлороформ,            лог,                 қан тамырлар
бромэтил,             көз                  жүйесінің аурулары.
үшхлорэтилен,         дәрі.                Көздің алдыңғы
хлоропрен,            гері,                бөлігінің созылмалы
перфторизо.           онколог              аурулары.
бутилен)                                   Терінің созылмалы
аурулары (псориаз,
нейродермит,
себорея,
фолликулярлы
аппараттың
зақымдалуы, терінің
рак алдындағы
аурулары)

50) Углеводороды аро- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Содержание гемогло-
матические поли-  в 12    оторино-  крови и мо-  бина менее 130 мг/л
циклические и их  мес     ларин-    чи, спиро-   у мужчин и 120 мг/л
производные (наф-         голог,    графия,      у женщин, лейкоцитов
талин, нафтолы,           невропа-  ЭКГ, ФГ      менее 4,5х10 9 /л.
бензпирен, антра-         толог,                 Предопухолевые забо-
цен, бензантрон,          дермато-               левания кожи (гипер-
бензантрацен,             венеро-                кератозы, дискерато-
фенантрен)                лог, он-               зы, пигментные мно-
колог,                 жественные паппило-
аллерго-               мы). Тотальные
лог                    дистрофические и
аллергические забо-
левания верхних
дыхательных путей
51) Углеводороды ге-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболе-
тероциклические   в 12    оторино-  крови, тром- вания кожи, в том
(фуран, фурфурон, мес     ларинго-  боциты, ре-  числе аллергодерма-
пиридин, его сое-         лог,      тикулоциты,  тозы. Тотальные
динения, пиразол,         дермато-  ЭКГ, ФГ      дистрофические и
пиперидин, морфо-         венеро-                аллергические забо-
лен, альтакс,             лог, оф-               левания верхних
каптакс)                  тальмо-                дыхательных путей
лог,
аллерго-
лог
52) Углеводороды пре- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Общие противопо-
дельные и непре-  в 24    невропа-  крови, тром- казания
дельные: алифати- мес     толог,    боциты, ре-
ческие, алицикли-         аллерго-  тикулоциты,
ческие терпены            лог       спирогра-
(метан, пропан,                     фия, ЭКГ,
парафины, этилен,                   ФГ
пропилен, ацети-
лен, циклогексан)
53) Дивинил           1 раз   Терапевт, Общий анализ Общие противо-
в 12    невропа-  крови, спи-  показания
мес     толог,    рография,
оторино-  ЭКГ, ФГ
ларин-
голог,
аллерго-
лог
54) Камфара, скипи-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Общие противо-
дар               в 24    невропа-  крови, спи-  показания
мес     толог,    рография,
оторино-  ЭКГ, ФГ
ларин-
голог,
аллерго-
лог
55) Углеводороды али- 1 раз   Терапевт, Билирубин,   Хронические заболева-
фатические гало-  в 12    невропа-  аланинамино- ния гепатобилиарной
генпроизводные    мес     толог,    трансфера-   системы с частыми
(дихлорэтан,              дермато-  за, ЭКГ, ФГ  обострениями. Заболе-
четыреххлористый          венеро-                вания органов ды-
углерод, хлорис-          лог, оф-               хания и сердечнососу-
тый метилен, хло-         тальмо-                дистой системы, пре-
ристый метил,             лог, он-               пятствующие работе в
хлороформ, бром-          колог                  противогазе. Хрони-
этил, трихлорэти-                                ческие заболевания
лен, хлоропрен,                                  переднего отрезка
перфторизобути-                                  глаза. Хронические
лен)                                             заболевания кожи
(псориаз, нейродер-
мит, себорея, пора-
жение фолликулярного
аппарата, предраковые
заболевания кожи)

56)  Винилхлорид     12    тера.   Қанды, зәрді Несеп шығару жүйе.
айда  певт,   жалпы тексе. сінің созылмалы
бір   невро.  ру, 3 жылда  аурулары. Шеткергі
рет   пато.   1 рет сүйек. жүйке жүйесінің
лог,    тердің рен.  созылмалы аурулары
отори.  тографиясын  (винилхлоридпен
нола.   түсіру,      жұмыс істегенде).
рин.    ЭКГ, ФГ      Гепатобилиарлы
голог,               жүйенің жиі асқы.
дерма.               натын созылмалы
товене.              аурулары.
ролог,
көз
дәрі.
гері,
онколог
57)  Алифатикалық,   12    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
ациклді амино-  айда  певт,   тексеру,     жолдарының барлық
және нитро қо.  бір   отори.  ретикулоцит. бөлімдері шырышты
сындылардың     рет   нола.   тер, спиро.  қабатының суба.
көмірсутектері        рин.    графия,      трофиялық өзге.
мен олардан           голог,  ЭКГ, ФГ      рістері. Көмекейдің
шығатын өнімдер       дерма.               гиперпластикалық
(метиламин,           товене.              қабынуы. Терінің
гексаметилнен.        ролог,               созылмалы аурулары
диамин, цико.         онко.                (аллергиялық
гексиламин)           лог,                 дерматоздар,
аллер.               себорея, фоллику.
голог                лярлы аппараттың
зақымдалуы).
Терінің рак
алдындағы аурулары
58)  Фенол және одан 24    Тера.   Қанды жалпы  Көздің алдыңғы
шығатын өнімдер айда  певт,   тексеру,     бөлігінің (қабақ.
(хлорфенол,     бір   отори.  спирография, тың, шырышты қабық.
крезолдар)      рет   нола.   ЭКГ, ФГ      тың, мөлдір қабық.
ринго.               шаның, жас ағатын
лог,                 жолдардың)
дерма.               созылмалы аурулары.
товене.
ролог,
көз
дәрі.
гері,
аллер.
голог
59)  Фосфор және     12    Тера.   Қанды, зәрді Ауыз қуысының
оның бейорга.   айда  певт,   жалпы тексе. аурулары (тістердің
никалық қосы.   бір   невро.  ру, еңбек    көптеген кариесі,
лыстары (ақ,    рет   пато.   өтілі 5      созылмалы, гин.
сары фосфор,          лог,    жылдан көп   гивит, стоматит,
фосфин,               отори.  болғанда 3   пародантит).
металдардың           нола.   жылда 1 рет  Жоғарғы тыныс алу
фосфидтері,           ринго.  жақтың рент. жолдары шырышты
фосфордың             лог,    генограмма.  қабатының толық
галогенидтары),       стома.  сын түсіру   жойылуы орын
қызыл фосфор          толог,  (сары фос.   алғанда және оның
көрсет. формен жұмыс аллергиялық
кіштер  істегенде),  аурулары.
бойынша көрсеткіштер Көздің алдыңғы
көз     бойынша:     бөлігінің
дәрі.   билирубин,   (қабақтың, шырышты
гері    аланинамино- қабықтың, мөлдір
трансфера.   қабықшаның, жас
заны анық.   ағатын жолдардың)
тау, аспар.  созылмалы аурулары.
татомино-    Шеткергі жүйке
трансфера.   жүйесінің созылмалы
заны анық.   аурулары.
тау,         Сүйек құрылымы
ЭКГ, ФГ      өзгергенде болатын
тірек-қимыл
аппаратының
созылмалы аурулары.
Бауыр мен өт шығару
жүйесінің жиі
асқынатын созылмалы
аурулары.

56) Винилхлорид       1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
в 12    невропа-  крови и мо-  ния мочевыводящей
мес     толог,    чи, рентге-  системы. Хронические
оторино-  нография     заболевания перифери-
ларинго-  костей 1     ческой нервной сис-
лог, дер- раз в 3 го-  темы (при работе
матовене- да, ЭКГ, ФГ  с винилхлоридом).
ролог,                 Хронические заболе-
офтальмо-              вания гепатобилиарной
лог, он-               системы с частыми
колог                  обострениями
57) Углеводороды али- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Распространенные
фатические ацик-  в 12    оторино-  крови, ре-   субатрофические изме-
лических амино- и мес     ларинго-  тикулоциты,  нения всех отделов
нитросоединений и         лог, дер- ЭКГ, ФГ,     верхних дыхательных
их производные            матовене- спирография  путей. Гиперпласти-
(метиламин, эти-          ролог,                 ческий лирангит.
ленамин, гексаме-         онколог,               Хронические заболе-
тилендиамин,              аллерго-               вания кожи (аллерги-
циклогексиламин)          лог                    ческие дерматозы,
себорея, заболевания
фолликулярного аппа-
рата). Предраковые
заболевания кожи
58) Фенол и его       1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
производные       в 24    оторино-  крови, спи-  ния переднего отрезка
(хлорфенол, кре-  мес     ларинго-  рография,    глаз (век, конъюнк-
золы)                     лог, дер- ЭКГ, ФГ      тивы, роговицы, сле-
матове-                зовыводящих путей)
неролог,
офтальмо-
лог,
аллерго-
лог
59) Фосфор и его      1 раз   Терапевт, Общий анализ Болезни полости рта
неорганические    в 12    невропа-  крови и мо-  (множественный кариес
соединения (бе-   мес     толог,    чи, рентге-  зубов, хронический
лый, желтый               оторино-  нограмма     гингивит, стоматит,
фосфор, фосфин,           ларин-    челюсти      пародонтит). Тоталь-
фосфиды метал-            голог,    (при рабо-   ные дистрофические и
лов, галогениды           стома-    те с желтым  аллергические заболе-
фосфора), крас-           толог,    фосфором)    вания верхних
ный фосфор                офталь-   1 раз в 3    дыхательных путей.
молог по  года при     Хронические заболева-
показа-   стаже бо-    ния переднего отрезка
ниям      лее 5 лет,   глаз (век, конъюнк-
по показа-   тивы, роговицы, сле-
ниям: били-  зовыводящих путей).
рубин,       Хронические заболе-
аланинамино  вания периферической
трансфераза, нервной системы. Хро-
аспартата-   нические заболевания
мино транс-  опорнодвигательного
фераза,      аппарата с пораже-
ЭКГ, ФГ      нием костной структу-
ры. Хронические забо-
левания печени и
желчевыводящей сис-
темы с частыми обост-
рениями

60)  Фосфордың       12    Невро.  Холинэстераз Шеткергі жүйке
органикалық     айда  пато.   көрсеткіші   жүйесінің созылмалы
қосылыстары     бір   лог,    бойынша      аурулары.
рет   тера.   қанды және
певт    зәрді жалпы
тексеру,
ЭКГ, ФГ
61)  Хинондар және   24    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
олардың өнім.   айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
дері (нафохи.   бір   отори.  ру, ретику.  қабатының толық
нондар, бензо.  рет   нола.   лоциттер,    жойылуы орын
хинондар,             ринго.  Гейнц дене.  алғанда және оның
гидрохинон,           лог,    лері, ЭКГ,   аллергиялық
антрохинон            дерма.  ФГ           аурулары. Терінің
және басқалар)        тове.                қайталанатын
неролог              созылмалы аурулары
62)  Хром, хром      12    Тера.   Қанды, жалпы Жоғарғы тыныс алу
қышқылы, және   айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
олардың қосын.  бір   отори.  спирогра.    қабатының толық
дылары мен      рет   нола.   фия, ЭКГ, ФГ жойылуы орын
құймалары             рин.                 алғанда және оның
(хроматтар,           голог,               аллергиялық
бихроматтар)          дерма.               аурулары. Жоғарғы
товене.              тыныс алу
ролог,               жолдарының
көз                  атрофиялық
дәрі.                өзгерістері, мұрын
гері,                шеміршегінің қисаюы.
невро.               Көздің алдыңғы
пато.                бөлігінің созылмалы
лог,                 аурулары (қабақтың,
аллер.               шырышты қабықтың,
голог                мөлдір қабықшаның,
жас ағатын
жолдардың).
Асқазанның
атрофиялық
созылмалы, жаралы
қабынуы
63)  Цианисті        24    Тера.   Қанды, жалпы Газ тұтқышпен жұмыс
қосылыстар:     айда  певт,   тексеру,     істегенде кедергі
цианистісутекті бір   көз     спирогра.    болатын тыныс алу
қышқылдар мен   рет   дәрі.   фия, ЭКГ, ФГ органдары мен жүрек
олардың тұз.          гері,                қан тамырлар
дары, галоген         кар.                 жүйесінің аурулары.
және оның             диолог,              Көздің алдыңғы
өнімдері. Орга.       невро.               бөлігінің (қа.
никалық қышқыл.       патолог              бақтың, шырышты
дардың нитрил.                             қабықтың, мөлдір
дары, ацетони.                             қабықшаның, жас
трил, бензо.                               ағатын жолдардың)
нитрил                                     созылмалы аурулары
64)  Акрилнитрил     12    Тера.   Қанды, зәрді Шеткергі жүйке
айда  певт,   жалпы тексе. жүйесінің созылма.
бір   отори.  ру, спирог.  лы аурулары.
рет   нола.   рафия, ЭКГ,  Жоғарғы тыныс алу
ринго.  ФГ           жолдарының
лог,                 дистрофиялық
невро.               өзгерістері.
пато.
лог,
аллер.
голог

60) Органические сое- 1 раз   Невропа-  Общий анализ Хронические заболева-
динения фосфора   в 12    толог,    крови и мо-  ния периферической
мес     терапевт  чи, по пока- нервной системы
заниям
холинэсте-
раза, ЭКГ,
ФГ
61) Хиноны и их       1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
производные (на-  в 24    оторино-  крови и мо-  ческие расстройства
фохиноны, бензо-  мес     ларинго-  чи, ретику-  и аллергические
хиноны, гидрохи-          лог, дер- лоциты,      заболевания верхних
нон, антрохинон)          матовене- тельца       дыхательных путей.
ролог     Гейнца, ЭКГ, Хронические рециди-
ФГ           вирующие заболевания
кожи
62) Хром, хромовая    1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
кислота и их      в 12    оторино-  крови, спи-  ческие расстройства и
соединения и      мес     ларинго-  рография,    аллергические заболе-
сплавы (хроматы,          лог, дер- ЭКГ, ФГ      вания верхних дыха-
бихроматы)                матовене-              тельных путей. Атро-
ролог,                 фические изменения
офтальмо-              верхних дыхательных
лог,                   путей, искривление
аллерго-               носовой перегородки.
лог, нев-              Хронические заболева-
ропатолог              ния переднего отрезка
глаз (век, конъюнкти-
вы, роговицы, слезо-
выводящих путей).
Хронические атрофи-
ческие, эрозивные
гастриты
63) Цианистые соеди-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Заболевания органов
нения: цианисто-  в 24    офталь-   крови, спи-  дыхания и сердечносо-
водородная кисло- мес     молог,    рография,    судистой системы,
та и ее соли,             кардио-   ЭКГ, ФГ      препятствующие работе
галоген и другие          лог, нев-              в противогазе. Хро-
производные. Нит-         ропатолог              нические заболевания
рилы органичес-                                  переднего отрезка
ких кислот, аце-                                 глаз (век, конъюнкти-
тонитрил, бен-                                   вы, роговицы, слезо-
зонитрил                                         выводящих путей)
64) Акрилнитрил       1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
в 12    невропа-  крови и мо-  ния периферической
мес     толог,    чи, спиро-   нервной системы.
оторино-  графия, ЭКГ, Тотальные дистрофи-
ларинго-  ФГ           ческие изменения
лог,                   верхних дыхательных
аллерго-               путей
лог

65)  Мырыш және оның 24    Тера.   Қанды, жалпы Жоғарғы тыныс алу
қосылыстары     айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
бір   отори.  спирогра.    қабатының толық
рет   нола.   фия, ЭКГ, ФГ жойылуы орын
ринго.               алғанда және оның
лог,                 аллергиялық
невро.               аурулары.
пато.
лог,
аллер.
голог
66)  Күрделі эфирлер 24    тера.   Қанды, жалпы Жоғарғы тыныс алу
(этилацетат,    айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
бутилацетат)    бір   отори.  қанның       қабатының толық
рет   нола.   билирубині,  жойылуы орын
ринго.  аланинамино- алғанда және оның
лог,    трансфераза, аллергиялық
невро.  спирография, аурулары. Шеткергі
пато.   ЭКГ, ФГ      жүйке жүйесінің
лог,                 созылмалы аурулары.
аллер.
голог
67)  Акрил қышқылы.  12    Тера.   Қанды, жалпы Жоғарғы тыныс алу
ның күрделі     айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
эфирлері: ме.   бір   отори.  қанның       қабатының толық
тилакрилат,     рет   нола.   билирубині,  жойылуы орын
бутилакрилат,         ринго.  аланинамино- алғанда және оның
метилметакри.         лог,    трансфераза, аллергиялық
лат                   невро.  ЭКГ, ФГ      аурулары.
пато.                Гипатобилиарлық
лог,                 жүйенің жиі
аллер.               асқынатын созылмалы
голог                аурулары.
68)  Фтал қышқылының 12    Тера.   Қанды, жалпы Жоғарғы тыныс алу
күрделі эфирле. айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
рі: дибутилф.   бір   отори.  спирогра.    қабатының толық
талат, диметил. рет   нола.   фия, ЭКГ, ФГ жойылуы орын
терифталат және       ринго.               алғанда және оның
басқалар              лог,                 аллергиялық
невро.               аурулары. Шеткергі
патолог              жүйке жүйесінің
жиі асқынатын
созылмалы аурулары.
------------------------------------------------------------------
2. Күрделі химиялық қоспалар және композициялар
------------------------------------------------------------------
1)   Органикалық           Тера.   Қанды, жалпы Терінің қайта.
бояулар мен           певт,   тексеру, ре. ланатын созылмалы
пигменттер            Дерма.  тикулоцит.   аурулары.
(азобояғыштар,        товене. тер. зәрді   Гепатобилиарлы
бензидинд,            ролог,  тексеру,     және несеп шығару
фталоцианинді,        невро.  ЭКГ, ФГ      жүйесінің жиі
хлортиазинді:         пато.                асқынатын созылмалы
өндіріс         12    лог,                 аурулары.
айда  онко.
бір   лог,
рет,  көрсет.
қолдану         6     кіштер
айда  бойынша
бір   уролог
рет
2)   Хлорорганикалық 12    Тера.   Қанды, зәрді Бауырдың, өт шығару
пестицидтер     айда  певт,   жалпы тексе. жүйесінің жиі ас.
(метоксихлор,   бір   отори.  ру, қанның   қынатын созылмалы
гептахлор,      рет   нола.   билирубині,  аурулары.
хлориндан,            рин.    аланинамино- Жоғарғы тыныс алу
дихлор, гек.          голог,  транс-       жолдары шырышты
сахлорбензол,         дерма.  фераза, сіл. қабатының толық
гексахлорцик.         товене. тілі фосфо.  жойылуы орын
логексан              ролог,  таза, спиро. алғанда және оның
невро.  графия,      аллергиялық
пато.   ЭКГ, ФГ      аурулары.
лог,                 Шеткергі жүйке
гине.                жүйесінің жиі
колог,               асқынатын созылмалы
аллер.               аурулары.
голог,               Есту жүйкелерінің
көз                  қабынуы.
дәрі.                Көздің алдыңғы
гері                 бөлігінің созылмалы
аурулары.
Қанның құрамындағы
гемоглобиннің
ерлерде кем дегенде
130 г/л және
әйелдерде 120 г/л
болуы

65) Цинк и его сое-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
динения           в 24    оторино-  крови, спи-  ческие и аллергичес-
мес     ларинго-  рография,    кие заболевания
лог,      ЭКГ, ФГ      верхних дыхательных
аллерго-               путей
лог
66) Эфиры сложные     1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
(этилацетат,      в 24    оторино-  крови, били- ческие и аллерги-
бутилацетат)      мес     ларинго-  рубин кро-   ческие заболева-
лог, нев- ви, алани-   ния верхних дыха-
ропато-   наминотранс- тельных путей.
лог,      фераза,      Хронические заболева-
аллерго-  спирогра-    ния периферической
лог       фия, ЭКГ, ФГ нервной системы
67) Эфиры сложные ак- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
риловой кислоты:  в 12    оторино-  крови, били- ческие и аллергичес-
метилакрилат,     мес     ларинго-  рубин кро-   кие заболевания
бутилакрилат,             лог, нев- ви, аланина- верхних дыхательных
метилметакрилат           ропато-   минотранс-   путей. Хронические
лог,      фераза,      заболевания гепато-
аллерго-  ЭКГ, ФГ      билиарной системы с
лог                    частыми обострениями
68) Эфиры сложные     1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
фталевой кислоты: в 12    оторино-  крови, спи-  ческие расстройства
дибутилфталат,    мес     ларинго-  рография,    и аллергические забо-
диметилтерифталат         лог, нев- ЭКГ, ФГ      левания верхних
и другие                  ропатолог              дыхательных путей.
Хронические заболе-
вания периферической
нервной системы с
частыми обострениями
--------------------------------------------------------------------------
2 Сложные химические смеси и композиции
--------------------------------------------------------------------------
1)  Красители и пиг-          Терапевт, Общий анализ Хронические рецидив-
менты органичес-          дермато-  крови, рети- рующие заболевания
кие (азокрасите-          венеро-   кулоциты,    кожи. Хронические,
ли, бензидиновые,         лог, нев- анализ мо-   часто обостряющие
фталоцианиновые,          ропато-   чи, ЭКГ, ФГ  заболевания гепато-
хлортиазиновые):          лог, он-               билиарной и моче-
производство      1 раз   колог,                 выводящей систем
в 12    уролог по
мес     показа-
применение        1 раз   ниям
в 6 мес
2)  Хлорорганические  1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
пестициды: меток- в 12    невропа-  крови и мо-  ния печени, желче-
сихлор, гепта-    мес     толог,    чи, билиру-  выводящей системы с
хлор, хлориндан,          оторино-  бин крови,   частыми обострениями.
дихлор, гексахлор         ларинго-  аланин ами-  Хронические заболева-
бензол, гекса-            лог, дер- нотрансфе-   ния периферической
хлорциклогексан           матовене- раза, ще-    нервной системы. То-
ролог,    лочная фос-  тальные дистрофи-
гинеко-   фатаза, спи- ческие и аллергичес-
лог,      рография,    кие заболевания
аллерго-  ЭКГ, ФГ      верхних дыхательных
лог, оф-               путей. Неврит слу-
тальмолог              ховых нервов. Хрони-
ческие заболевания
переднего отрезка
глаз. Содержание
гемоглобина менее
130 мг/л у мужчин и
120 мг/л у женщин

3)   Фосфороргани.   12    Тера.   Қанды, зәрді Бауырдың, өт шығару
калық пестицид. айда  певт,   жалпы тексе. жүйесінің жиі ас.
тер (метафос,   бір   отори.  ру, белсенді қынатын созылмалы
метилэтилтио    рет   нола.   холинэстера. аурулары. Жоғарғы
фос, меркапто.        ринго.  зы, спиро.   тыныс алу жолдары
фос, карбофос,        лог,    графия,      шырышты қабатының
М-81 рогор,           Дерма.  ЭКГ, ФГ      толық жойылуы орын
дифлос, хлоро.        товене.              алғанда және оның
фос, глифосфат,       ролог,               аллергиялық
гардона,              көз                  аурулары.
валексан)             дәрі.                Шеткергі жүйке
гері,                жүйесінің жиі
Невро.               асқынатын созылмалы
пато.                аурулары. Есту
лог,                 жүйкелерінің
аллер.               қабынуы.
голог,               Көздің алдыңғы
гине.                бөлігінің созылмалы
колог                аурулары (қабақ,
шырышты қабығы,
мөлдір қабықша, жас
ағатын жолдар).
Қанның құрамындағы
гемоглобиннің
ерлерде кем дегенде
130 г/л және
әйелдерде 120 г/л
болуы
4)   Сынапоргани.    12    Көрсет. Қанды, жалпы Бауырдың, өт шығару
калық пестицид. айда  кіштер  тексеру,     жүйесінің жиі ас.
тер (гранозан,  бір   бойынша зәрдегі      қынатын созылмалы
меркурбензол)   рет   тера.   сынапқа      аурулары. Жоғарғы
певт,   тексеру,     тыныс алу жолдары
отори.  ЭКГ, ФГ      шырышты қабатының
нола.                толық жойылуы орын
ринго.               алғанда және оның
лог,                 аллергиялық
көз                  аурулары.
дәрі.                Шеткергі жүйке
гері,                жүйесінің жиі ас.
невро.               қынатын созылмалы
пато.                аурулары. Есту
лог,                 жүйкелерінің
аллер.               қабынуы.
голог                Көздің алдыңғы
бөлігінің созылмалы
аурулары (қабақ,
шырышты қабығы,
мөлдір қабықша,
жас ағатын жолдар).
Қанның құрамындағы
гемоглобиннің
ерлерде кем дегенде
130 г/л және
әйелдерде 120 г/л
болуы
5)   Карбаминді      12    Тера.   Қанды, зәрді Бауырдың, өт шығару
қышқылдардың    айда  певт,   жалпы тексе. жүйесінің жиі ас.
өнімдері        бір   невро.  ру, ретику.  қынатын созылмалы
(которан,       рет   пато.   лоциттер,    аурулары. Жоғарғы
авадекс,              лог,    метгемогло.  тыныс алу жолдары
дихлоральмоче.        дерма.  бин, били.   шырышты қабатының
вина, метурин,        товене. рубин,       толық жойылуы орын
фенурон, севин,       ролог,  белсенді     алғанда және оның
манеб, дикре.         аллер.  холинэсте.   аллергиялық
зил, ялан,            голог,  разы, ЭКГ,   аурулары. Шеткі
пропанид,             көз     ФГ           жүйке жүйесінің
эптам, карба.         дәрі.                жиі асқынатын
тион, цинеб)          гері                 созылмалы аурулары.
Есту жүйкелерінің
қабынуы. Көздің
алдыңғы бөлігінің
(қабақ, шырышты
қабығы, мөлдір
қабықша, жас ағатын
жолдар) созылмалы
аурулары. Қанның
құрамындағы
гемоглобиннің
ерлерде кем дегенде
130 г/л және
әйелдерде 120 г/л
болуы

3)  Фосфорорганичес-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
кие пестициды     в 12    невропа-  крови и мо-  ния печени, желчевы-
(метафос, метил-  мес     толог,    чи, актив-   водящей системы с
этилтиофос, мер-          оторино-  ность холин- частыми обострениями.
каптофос, метил-          ларин-    эстеразы,    Хронические заболева-
меркаптофос, кар-         голог,    спирогра-    ния периферической
бофос, М81 рогор,         дермато-  фия, ЭКГ,    нервной системы. То-
дифлос, хлорофос,         венеро-   ФГ           тальные дистрофичес-
глифосфат, гар-           лог, ги-               кие и аллергичес-
дона, валексон)           неколог,               кие заболевания
офталь-                верхних дыхательных
молог,                 путей. Неврит слухо-
аллерго-               вых нервов. Хрони-
лог                    ческие заболевания
переднего отрезка
глаз (век, конъюнк-
тивы, роговицы,
слезовыводящих пу-
тей). Содержание
гемоглобина менее
130 мг/л у мужчин и
120 мг/л у женщин
4)  Ртутьорганические 1 раз   Терапевт Общий анализ  Хронические заболева-
пестициды (грано- в 12    по пока- крови, ана-   ния печени, желчевы-
зан, меркурбен-   мес     заниям,  лиз мочи на   водящей системы с
зол)                      офталь-  ртуть, ЭКГ,   частыми обострениями.
молог,   ФГ            Хронические заболева-
аллерго-               ния периферической
лог, нев-              нервной системы.
рапото-                Тотальные дистрофи-
лог, ото-              ческие и аллергичес-
ларинго-               кие заболевания
лог                    верхних дыхательных
путей. Неврит слухо-
вых нервов. Хроничес-
кие заболевания
переднего отрезка
глаз (век, конъюнк-
тивы, роговицы,
слезовыводящих
путей). Содержание
гемоглобина менее
130 мг/л у мужчин
и 120 мг/л у женщин
5)  Производные кар-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
баминовых кислот  в 12    невропа-  крови и мо-  ния печени, желчевы-
(которан, ава-    мес     толог,    чи, ретику-  водящей системы с
декс, дихлораль-          дермато-  лоциты,      частыми обострениями.
мочевина, мету-           венеро-   метгемогло-  Хронические заболе-
рин, фенурон,             лог,      бин, били-   вания периферичес-
севин, манеб,             аллерго-  рубин, ак-   кой нервной системы.
дикрезил, ялан,           лог, оф-  тивность     Тотальные дистро-
пропанид, эптам,          тальмолог холинэсте-   фические и аллерги-
карбатион, цинеб)                   разы, ЭКГ,   ческие заболевания
ФГ           верхних дыхательных
путей. Хронические
заболевания переднего
отрезка глаз (век,
конъюнктивы, рогови-
цы, слезовыводящих
путей). Содержание
гемоглобина менее
130 мг/л у мужчин и
120 мг/л у женщин

6)   Хлорланған      24    Тера.   Спирография, Жоғарғы тыныс алу
алифатикалық    айда  певт,   қанды жалпы  жолдары шырышты
қышқылдардың    бір   отори.  тексеру,     қабатының толық
өнімдері        рет   нола.   ЭКГ, ФГ      жойылуы орын
(хлорсірке            рин.                 алғанда және оның
қышқыл және           голог,               аллергиялық
басқалары)            невро.               аурулары.
пато.
лог
7)   Хлорбензойлы    12    Тера.   Қанды, зәрді Бауырдың, өт шығару
қышқылдың       айда  певт,   жалпы тексе. жүйесінің жиі ас.
өнімдері        бір   отори.  ру, спиро.   қынатын созылмалы
рет   нола.   графия,      аурулары. Жоғарғы
ринго.  ЭКГ, ФГ      тыныс алу жолдары
лог,                 шырышты қабатының
гине.                толық жойылуы орын
колог,               алғанда және оның
невро.               аллергиялық
пато.                аурулары.
лог,                 Шеткергі жүйке
аллер.               жүйесінің жиі
голог                асқынатын созылмалы
аурулары.
Есту жүйкелерінің
қабынуы. Көздің
алдыңғы бөлігінің
созылмалы аурулары.
(қабақ, шырышты
қабығы, мөлдір
қабықша, жас ағатын
жолдар). Қанның
құрамындағы
гемоглобиннің
ерлерде кем дегенде
130 г/л және
әйелдерде 120 г/л
болуы
8)   Хлорфенокси.    12    Тера.   Қанды, зәрді Бауырдың, өт шығару
сіркелі қыш.    айда  певт,   жалпы тексе. жүйесінің жиі
қылдың өнім.    бір   невро.  ру, спиро.   асқынатын созылмалы
дері; карбон    рет   пато.   графия,      аурулары. Жоғарғы
қышқылының            лог,    ЭКГ, ФГ      тыныс алу жолдары
галоидорын.           отори.               шырышты қабатының
басушы анилид.        нола.                толық жойылуы орын
тары                  рин.                 алғанда және оның
голог,               аллергиялық
гине.                аурулары. Шеткергі
колог,               жүйке жүйесінің жиі
көз                  асқынатын созылмалы
дәрі.                аурулары.
гері,                Есту жүйкелерінің
аллер.               қабынуы. Көздің
голог                алдыңғы бөлігінің
созылмалы аурулары.
(қабақ, шырышты
қабығы, мөлдір
қабықша, жас ағатын
жолдар. Қанның
құрамындағы
гемоглобиннің
ерлерде кем дегенде
130 г/л және
әйелдерде 120 г/л
болуы
9)   Несепнәр мен    12    Тера.   Қанды, зәрді Бауырдың, өт шығару
гуаниндин       айда  певт,   жалпы тексе. жүйесінің жиі
өнімдері        бір   невро.  ру, спиро.   асқынатын созылмалы
рет   пато.   графия,      аурулары. Жоғарғы
лог,    ЭКГ, ФГ      тыныс алу жолдары
эндо.                шырышты қабатының
кри.                 толық жойылуы орын
нолог,               алғанда және оның
гине.                аллергиялық
колог,               аурулары. Шеткергі
аллер.               жүйке жүйесінің жиі
голог,               асқынатын созылмалы
отори.               аурулары.
нола.                Есту жүйкелерінің
рин.                 қабынуы. Көздің
голог,               алдыңғы бөлігінің
көз                  (қабақ, шырышты
дәрі.                қабығы, мөлдір
гері                 қабықша, жас ағатын
жолдар созылмалы
аурулары).
Қанның
құрамындағы
гемоглобиннің
ерлерде кем дегенде
130 г/л және
әйелдерде 120 г/л
болуы

6)  Производные хло-  1 раз   Терапевт, Спирография, Хронические тоталь-
рированных али-   в 24    оторино-  общий анализ ные дистрофические
фатических кис-   мес     ларинго-  крови, ЭКГ,  заболевания верхних
лот (хлоруксус-           лог, нев- ФГ           дыхательных путей
ная кислота и             ропатолог
другие)
7)  Производные       1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
хлорбензойной     в 12    невропа-  крови и мо-  ния печени, желчевы-
кислоты           мес     толог,    чи, спиро-   водящей системы с
гинеко-   графия,      частыми обострениями.
лог,      ЭКГ, ФГ      Хронические заболева-
аллерго-               ния периферической
лог,                   нервной системы.
отоларин-              Тотальные дистрофи-
голог                  ческие и аллерги-
ческие заболевания
верхних дыхательных
путей. Неврит слухо-
вых нервов. Хрони-
ческие заболевания
переднего отрезка
глаз (век, конъюнк-
тивы, роговицы,
слезовыводящих пу-
тей). Содержание ге-
моглобина менее
130 мг/л у мужчин и
120 мг/л у женщин
8)  Производные хлор- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
фенокс и уксусной в 12    невропа-  крови и мо-  ния печени, желчевы-
кислоты; галоидо- мес     толог,    чи, спиро-   водящей системы с
замещенные анили-         оторино-  графия, ЭКГ, частыми обострениями.
ды карбоновых             ларинго-  ФГ           Хронические заболева-
кислот                    лог, ги-               ния периферической
неколог,               нервной системы.
аллерго-               Тотальные дистрофи-
лог, оф-               ческие и аллерги-
тальмолог              ческие заболевания
верхних дыхательных
путей. Неврит слухо-
вых нервов. Хроничес-
кие заболевания
переднего отрезка
глаз (век, конъюнк-
тивы, роговицы,
слезовыводящих пу-
тей). Содержание
гемоглобина менее
130 мг/л у мужчин и
120 мг/л у женщин
9)  Производные моче- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
вины и гуанидина  в 12    невропа-  крови и мо-  ния периферической
мес     толог,    чи, спиро-   нервной системы.
эндокри-  графия,      Тотальные дистрофи-
нолог,    ЭКГ, ФГ      ческие и аллерги-
гинеко-                ческие заболевания
лог,                   верхних дыхательных
аллерго-               путей. Неврит слу-
лог, ото-              ховых нервов. Хро-
ларинго-               нические заболевания
лог, оф-               переднего отрезка
тальмолог              глаз (век, конъюнк-
тивы, роговицы,
слезовыводящих пу-
тей). Содержание ге-
моглобина менее
130 мг/л у мужчин и
120 мг/л у женщин

10)  Симтриазиндер.  12    Тера.   Қанды, жалпы Анық түрдегі
дің өнімдері    айда  певт,   тексеру,     вегетативті тамыр
бір   невро.  қандағы ре.  дистониясы.
рет   пато.   тикулоцит.   Созылмалы анемия.
лог,    тер, тром.
гепа.   боциттер,
толог   зәрді тексе.
ру, ЭКГ, ФГ
11)  Зоокумарин,     12    Тера.   Қанды, зәрді Анық түрдегі
ратиндан,       айда  певт,   жалпы тексе. вегетативті тамыр
морестан,       бір   невро.  ру, ЭКГ, ФГ  дистониясы.
пирамин,        рет   пато.
тиазон                лог,
12)  Синтетикалық    24    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
жуғыш заттар    айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
(сульфанол,     бір   отори.  ру, спиро.   қабатының толық
алкиламидтер,   рет   нола.   графия,      жойылуы орын
натрий сулфаты)       ринго.  ЭКГ, ФГ      алғанда және оның
лог,                 аллергиялық
дерма.               аурулары.
товене.
ролог,
аллер.
голог
------------------------------------------------------------------
3. Синтетикалық полимерлі материалдар: шайырлар, лактар, желімдер, пластмассалар, пресс-ұнтақтар, талшықтар, жағып-салқындататын сұйықтықтар
------------------------------------------------------------------
1)   Аминопласттар,  24    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
несепнәрлік     айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
формальдегидті  бір   отори.  ру, ЭКГ, ФГ  қабатының толық
(карбомидті)    рет   нола.                жойылуы орын
шайырлар;             ринго.               алғанда және оның
карболпластылар       лог,                 аллергиялық
дерма.               аурулары.
товене.
ролог,
аллер.
голог
2)   Полиакрилаттар: 24    Тера.   Қанды, зәрді Шеткергі жүйке
полиметакрилат  айда  певт,   жалпы тексе. жүйесінің жиі
(оргшыны, плек. бір   дерма.  ру, спиро.   асқынатын созылмалы
сиглас), полиа. рет   товене. графия       аурулары. Жоғарғы
крилонитрил,          ролог,  ЭКГ, ФГ      тыныс алу жолда.
полиакрил-амид        отори.               рының шырышты
(өндіріс)             нола.                қабатының дис.
ринго.               трофиялық өзгеруі.
лог,                 Көмекейдің гипер.
аллер.               пластикалық қабынуы.
голог
3)   Полиамидтер     24    Тера.   Қанды, зәрді Тыныс алу орган.
(капрон,        айда  певт,   жалпы тексе. дарының, тері
нейлон)         бір   дерма.  ру, спиро.   мүшелерінің
рет   товене. графия,      аллергиялық
ролог,  ЭКГ, ФГ      аурулары.
аллер.
голог
4)   Поливинилхлорид       Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
(ПВХ, вини.           певт,   тексеру, би. жолдары шырышты қа.
пласттар, пер.        невро.  лирубин,     батының толық жо.
хлорвинилды           пато.   аланинамино. йылуы орын алғанда
шайырлар):            лог,    трансфера.   және оның аллер.
Өндірісі        12    отори.  заны анық.   гиялық аурулары.
айда  нола.   тау, еңбек   Көмекейдің гипер.
бір   ринго.  өтілі 10     пластикалық
рет   лог     жылдан көп   қабынуы.
Қолданылуы      24    Дерма.  болғанда 3
айда  товене. жылда 1 рет  Артериялар мен
бір   ролог,  алақанның    шеткергі қан тамыр.
рет   гине.   рентгено.    лардың тарылуы
колог   графиясы,
ЭКГ, ФГ      Шеткергі жүйке
жүйесінің жиі
асқынатын созылмалы
аурулары. Рак
алдындағы аурулар

10) Производные       1 раз   Терапевт, Общий анализ Выраженная вегетатив-
симтриазинов      в 12    невропа-  крови, ре-   нососудистая дисто-
мес     толог,    тикулоциты,  ния. Хроническая
гепатолог тромбоциты в анемия
крови, ана-
лиз мочи,
ЭКГ, ФГ
11) Зоокумарин, ра-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Выраженная вегетатив-
тиндан, морес-    в 12    невропа-  крови, ана-  нососудистая дистония
тан, пирамин,     мес     толог     лиз мочи,
тиазон                              ЭКГ, ФГ
12) Синтетические     1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
моющие средства   в 24    оторино-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
(сульфанол, ал-   мес     ларинго-  чи, спиро-   кие заболевание
киламиды, суль-           лог, дер- графия,      верхних дыхательных
фат натрия)               матовене- ЭКГ, ФГ      путей
ролог,
аллерго-
лог
--------------------------------------------------------------------------
3 Синтетические полимерные материалы: смолы, лаки, клей, пластмассы,
пресспорошки, волокна, смазочноохлаждающие жидкости
--------------------------------------------------------------------------
1)  Аминопласты, мо-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
чевино-формаль-   в 24    дермато-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
дегидные (карбо-  мес     венеро-   чи, спиро-   кие заболевания
мидные) смолы;            лог,      графия,      верхних дыхательных
карбопласты               оторино-  ЭКГ, ФГ      путей
ларин-
голог,
аллерго-
лог
2)  Полиакрилаты: по- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
лиметакрилат      в 24    дермато-  крови, спи-  ния периферической
(оргстекло, плек- мес     венеро-   рография,    нервной системы.
сиглас), полиак-          лог,      ЭКГ, ФГ      Тотальные дистрофи-
рилонитрил, поли-         оторино-               ческие изменения
акриламид (произ-         ларин-                 верхних дыхательных
водство)                  голог,                 путей. Гиперпласти-
невропа-               ческий ларингит
толог,
аллерго-
лог
3)  Полиамиды* (кап-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Аллергические забо-
рон, нейлон)      в 24    дермато-  крови и мо-  левания органов
мес     венеро-   чи, спиро-   дыхания, кожи
лог,      графия,
аллерго-  ЭКГ, ФГ
лог
4)  Поливинилхлорид           Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
(далее - ПВХ),            невропа-  крови, били- ческие и аллергичес-
винипласты,               толог,    рубин, ала-  кие заболевания
перхлорвиниловая          оторино-  нинамино-    верхних дыхательных
смола):                   ларинго-  трансферазы, путей. Гиперплас-
производство      1 раз   лог, дер- рентгено-    тический ларингит.
в 12    матовене- графия кис-  Облитерирующие забо-
мес     ролог,    тей 1 раз в  левания артерий,
применение        1 раз   гинеколог 3 года при   периферический
в 24              стаже более  ангиоспазм. Хрони-
мес               10 лет, ЭКГ, ческие заболевания
ФГ           периферической
нервной системы.
Предраковые забо-
левания

5)   Полиолефиндер   12    Тера.   Қанды жалпы  Шеткергі жүйке
(полиэтилендер, айда  певт,   тексеру,     жүйесінің жиі
полипропилен.   бір   невро.  ЭКГ, ФГ      асқынатын созылмалы
дер) ыстық      рет   пато.                аурулары.
өңдеу                 лог,
отори.
нола.
рин.
голог
6)   Полисилоксандар 12    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
өндірісі        айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
бір   отола.  ЭКГ, ФГ      қабатының толық
рет   ринго.               жойылуы орын
лог,                 алғанда және оның
дерма.               аллергиялық
товене.              аурулары.
ролог,
аллер.
голог
7)   Полистиролдар   12    Тера.   Қанды        Қанның құрамындағы
өндірісі        айда  певт,   жалпы        гемоглобиннің
бір   невро.  тексеру,     ерлерде кем дегенде
рет   пато.   ЭКГ, ФГ      130 г/л және
лог,                 әйелдерде 120 г/л;
аллер.               лейкоциттер 4,5х10
голог,               9/л, тромбоциттер
отори.               180000 кем болғанда
нола.
рин.
голог
8)   Полиуретандар   24    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
(пенополиуре.   айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
тан)-өндіріс    бір   дерма.  ЭКГ, ФГ      қабатының дистро.
рет   товене.              фиялық аурулары.
ролог,
невро.
пато.
лог,
аллер.
голог,
отори.
нола.
рин.
голог
9)   Полиэфирлер     24    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
(лавсан және    айда  певт,   тексеру,     жолдарының шырышты
басқалар)       бір   невро.  ЭКГ, ФГ      қабатының дистро.
өндірісі        рет   пато.                фиялық аурулары.
лог,
аллер.
голог,
отори.
нола.
рин.
голог
10)  Фенопласттар    24    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
(фенолды шайыр, айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты қа.
бакелитті лак   бір   отори.  спирография, батының толық
және басқалар)- рет   нола.   ЭКГ, ФГ      жойылуы орын
өндірісі              ринго.               алғанда және оның
лог,                 аллергиялық
Дерма.               аурулары.
товене.              Көмекейдің гипер.
ролог,               пластикалық
аллер.               қабынуы. Көздің
голог                алдыңғы бөлігінің
(қабақтың, шырышты
қабықтың, мөлдір
қабықшаның, жас
ағатын жолдардың)
созылмалы аурулары.
11)  Фторопласттар   12    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
(политетрафтор- айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты қа.
этилен, тефлон  бір   дерма.  спирография, батының субатро.
және басқалар)  рет   товене. ЭКГ, ФГ      фиялық және аллер.
өндірісі және         ролог,               гиялық аурулары.
жылумен өңдеу;        отори.               Көмекейдің гипер.
фуранды               нола.                пластикалық
полимерлер            ринго.               қабынуы. Шеткергі
лог,                 жүйке жүйесінің жиі
невро.               асқынатын созылмалы
пато.                аурулары. Терінің
лог,                 жиі қайталанатын
аллер.               созылмалы аурулары.
голог

5)  Полиолефины (по-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
лиэтилены, поли-  в 12    невропа-  крови, ЭКГ,  ния периферической
пропилены) горя-  мес     толог,    ФГ           нервной системы
чая обработка             оторино-
ларинго-
лог
6)  Полисилоксаны     1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
производство      в 12    оторино-  крови, ЭКГ,  ческие и аллергичес-
мес     ларинго-  ФГ           кие заболевания
лог, дер-              дыхательных путей
матовене-
ролог,
аллерго-
лог
7)  Полистиролы       1 раз   Терапевт, Общий анализ Содержание гемогло-
производство      в 24    оторино-  крови, ЭКГ,  бина менее 130 мг/л
мес     ларинго-  ФГ           у мужчин и 120 мг/л
лог, нев-              у женщин, лейкоцитов
ропато-                менее 4,5 х10 9 /л,
лог,                   тромбоцитов менее
аллерго-               180000
лог
8)  Полиуретаны (пе-  1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
нополиуретан)     в 24    оторино-  крови, спи-  ческие заболевания
производство      мес     ларинго-  рография,    верхних дыхательных
лог, дер- ЭКГ, ФГ      путей
матовене-
ролог,
невропа-
толог,
аллерго-
лог
9)  Полиэфиры (лав-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
сан и другие)     в 24    оторино-  крови, ЭКГ,  ческие заболевания
производство      мес     ларинго-  ФГ           верхних дыхательных
лог, нев-              путей
ропато-
лог,
аллерго-
лог
10) Фенопласты (фе-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
нольная смола,    в 24    оторино-  крови, спи-  ческие и аллергичес-
бакелитовый лак и мес     ларинго-  рография,    кие заболевания
другие) производ-         лог, дер- ЭКГ, ФГ      верхних дыхательных
ство                      матовене-              путей. Гиперплас-
ролог,                 тический ларингит.
алллерго-              Хронические заболе-
лог, оф-               вания переднего
тальмолог              отрезка глаз (век,
конъюнктивы, рогови-
цы, слезовыводящих
путей)
11) Фторопласты поли- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные субатрофи-
тетрафтор этилен, в 12    дермато-  крови, спи-  ческие и аллергичес-
тефлон) производ- мес     венеро-   рография,    кие заболевания
ство и термичес-          лог,      ЭКГ, ФГ      верхних дыхательных
кая переработка;          оторино-               путей. Гиперпласти-
фурановые поли-           ларин-                 ческий ларингит.
меры                      голог,                 Хронические заболева-
невропа-               ния периферической
толог,                 нервной системы.
аллерго-               Хронические, часто
лог                    рецидивирующие забо-
левания кожи

12)  Эпоксидті             Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
полимерлер            певт,   тексеру,     жолдары шырышты
(эпоксидті            отори.  спирография, қабатының суба.
шайырлар,             нола.   ЭКГ, ФГ      трофиялық және
компаундтар,          ринго.               аллергиялық
желімдер)             лог,                 аурулары.
өндірісі        12    дерма.
айда  тове.
бір   неро.
рет   лог,
қолдануы        24    невро.
айда  пато.
бір   лог,
рет   аллер.
голог
13)  Көмірсутектер.  12    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
дің қоспалары:  айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
мұнайлар,       бір   отори.  спирография, қабатының толық
жанар майлар,   рет   нола.   ЭКГ, ФГ      жойылуы орын ал.
керосин, мазут.       рин.                 ғанда және оның
тар, битумдар,        голог,               аллергиялық
асфальттар,           невро.               аурулары.
таскөмір және         пато.                Көмекейдің гипер.
мұнай шайырлар        лог,                 пластикалық
және пектар,          дерма.               қабынуы.
минералды май.        тове.                Күн сәулесіне аса
лар және мине.        неро.                сезімталдылығы бар
ралды майлар          лог,                 тері аурулары (күн
негізінде             аллер.               экземасы, күн
СОЖ-дар (толық        голог,               қотыры және
тазаланбаған          онко.                басқалар). Терінің
минералды             лог,                 рак алдындағы
майлар),              офталь.              аурулары (гипер.
сланцты шайыр.        молог                кератоздар, дис.
лар және                                   кератоздар).
майлар                                     Майлы себорея,
терінің
фолликулярлы
аппаратының
аурулары.
Шеткергі жүйке
жүйесінің жиі
асқынатын созылмалы
аурулары.
------------------------------------------------------------------
4. Тыңайтқыштар
------------------------------------------------------------------
1)   Фосфорлы        12    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
тыңайтқыштар    айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
(аммофос,       бір   отори.  спирография, қабатының толық
нитро-фоска)    рет   нола.   ЭКГ, ФГ      жойылуы орын
- өндіріс             ринго.               алғанда және оның
лог,                 аллергиялық
дерма.               аурулары. Өкпе
товене.              бронх жүйесінің
ролог,               қайталанатын
аллер.               созылмалы аурулары
голог
2)   Азотты тыңайт.  12    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
қыштар          айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
(аммоний        бір   отори.  ЭКГ, ФГ      қабатының толық
нитраты -       рет   нола.                жойылуы орын
аммиакты              рин.                 алғанда және оның
селитра,              голог,               аллергиялық
натриидің, ка.        дерма.               аурулары. Терінің
лиидің, кальци.       тове.                қайталанатын
дің нитрат.           неро.                созылмалы аурулары
тары)                 лог,
аллер.
голог
------------------------------------------------------------------
5. Фармокологиялық дәрмектер
------------------------------------------------------------------

12) Эпоксидные поли-          Терапевт, Общий анализ Тотальные субатрофи-
меры (эпоксидные          оторино-  крови, спи-  ческие и аллергичес-
смолы, компаунды,         ларинго-  рография,    кие заболевания
клеи)                     лог, дер- ЭКГ, ФГ      верхних дыхательных
производство      1 раз   матовене-              путей
в 12    ролог,
мес     невропа-
применение        1 раз   толог,
в 24    аллерго-
мес     лог
13) Смесь углеводо-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
родов: нефти,     в 12    оторино-  крови, спи-  ческие и аллергичес-
бензины, керосин, мес     ларинго-  рография,    кие заболевания
мазуты, битумы,           лог, нев- ЭКГ, ФГ      верхних дыхательных
асфальты, камен-          ропато-                путей. Гиперпласти-
но-угольные и             лог, дер-              ческий ларингит.
нефтяные смолы и          матовене-              Заболевания кожи,
пеки, минеральные         ролог,                 связанные с повышен-
масла и сожи на           аллерго-               ной чувствительностью
основе минераль-          лог, он-               к солнечному свету
ных масел (не             колог,                 (солнечная экзема,
полностью очищен-         офталь-                солнечная почесуха).
ные минеральные           молог                  Предраковые заболева-
масла), сланцевые                                ния кожи (гипер-
смолы и масла                                    кератозы, дискерато-
зы). Жирная себорея,
заболевания фоллику-
лярного аппарата
кожи. Хронические
заболевания перифери-
ческой нервной сис-
темы
--------------------------------------------------------------------------
4 Удобрения
--------------------------------------------------------------------------
1)  Фосфорные удобре- 1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
ния (аммофос,     в 12    оторино-  крови, спи-  ческие и аллергичес-
нитрофоска)       мес     ларинго-  рография,    кие заболевания.
производство              лог, дер- ЭКГ, ФГ      Хронические рецидиви-
матовене-              рующие заболевания
ролог,                 бронхолегочной
аллерго-               системы
лог
2)  Азотные удобре-   1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
ния (нитрат       в 12    оторино-  крови, ЭКГ,  ческие и аллергичес-
аммония -         мес     ларинго-  ФГ           кие заболевания
аммиачная селит-          лог, дер-              верхних дыхательных
ра, нитраты нат-          матовене-              путей. Хронические
рия, калия,               ролог,                 рецидивирующие забо-
кальция)                  аллерго-               левания кожи
лог
--------------------------------------------------------------------------
5 Фармакологические средства
--------------------------------------------------------------------------

1)   Антибиотиктер   12    тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
бір   дерма.  спирогра.    қабатының толық
рет   товене. фия, ЭКГ, ФГ жойылуы орын
ролог,               алғанда және оның
отори.               аллергиялық
нола.                аурулары.
рин.                 Кандидоз, микоздар,
голог,               дисбактериоз.
невро.               Зәр шығару
пато.                жолдарының
лог,                 созылмалы аурулары.
аллер.               Ревматизм, жүйелі
голог,               васкулиттер
гине.
колог,
уролог
2)   Ісікке қарсы          тера.   Қанды жалпы  Қанның құрамындағы
дәрмектер,            певт,   тексеру,     гемоглобиннің
Өндірісі        6     онко.   ЭКГ, ФГ      ерлерде 130 г/л
айда  лог,                 және әйелдерде 120
1 рет гине.                г/л кем болғанда;
Қолдануы        12    колог,               лейкоциттер 4,5х10
айда  гема.                9/л кем болғанда,
бір   толог,               тромбоциттер 180000
рет   аллер.               кем болғанда.
голог                Жоғарғы тыныс алу
жолдары шырышты
қабатының толық
жойылуы орын
алғанда және оның
аллергиялық
аурулары.
Ісіктердің барлық
түрлері.
3)   Сульфанила.     12    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
мидтер          айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
бір   отори.  ЭКГ, ФГ      қабатының толық жо.
рет   нола.                йылуы орын алғанда
ринго.               және оның аллер.
лог,                 гиялық аурулары.
аллер.
голог
4)   Гормондар             Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
өндірісі        6     певт,   тексеру,     жолдары шырышты
айда  эндо.   ЭКГ, ФГ      қабатының толық
1     крино.               жойылуы орын
рет   лог,                 алғанда және оның
қолдануы        12    аллер.               аллергиялық
айда  голог                аурулары. Ішке сөл
1                          бөлетін бездердің
рет                        аурулары
5)   Витаминдер      12    Тера.   Қанды жалпы  Жоғарғы тыныс алу
айда  певт,   тексеру,     жолдары шырышты
бір   отори.  ЭКГ, ФГ      қабатының толық
рет   нола.                жойылуы орын
ринго.               алғанда және оның
лог,                 аллергиялық
дерма.               аурулары.
товене.
ролог,
аллер.
голог
6)   Есірткілер,     12    Тера.   Қанды жалпы  Жүйке жүйесінің
психотропты     айда  певт,   тексеру,     созылмалы аурулары
дәрмектер,      бір   невро.  ЭКГ, ФГ
өндірісі        рет   патолог
------------------------------------------------------------------
6. Фиброгенді және аралас түрде әсер ететін өнеркәсіптік аэрозольдар
------------------------------------------------------------------

1)  Антибиотики       1 раз   Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
в 12    дермато-  крови, спи-  ческие и аллергичес-
мес     лог, ото- рография,    кие заболевания
ринола-   ЭКГ, ФГ      верхних дыхательных
ринголог,              путей. Кандидоз,
невропа-               микозы, дисбактериоз.
толог,                 Хронические заболева-
аллерго-               ния мочевыводящих
лог, ги-               путей. Ревматизм,
неколог,               системные васкулиты
уролог
2)  Противоопухо-             Терапевт, Общий анализ Содержание гемогло-
левые препараты           онколог,  крови, ЭКГ,  бина менее 130 мг/л
производство      1 раз   гинеко-   ФГ           у мужчин и 120мг/л
в 6 мес лог, ге-               у женщин, содержание
матолог,               лейкоцитов менее
применение        1 раз в аллерго-               4,5х10 в/л тромбо-
12 мес  лог                    цитов менее 180000.
Тотальные дистрофи-
ческие и аллергичес-
кие заболевания
верхних дыхательных
путей. Все виды опу-
холей
3)  Сульфаниламиды    1 раз в Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
12 мес  оторино-  крови, ЭКГ,  ческие и аллергичес-
ларинго-  ФГ           кие заболевания
лог,                   верхних дыхательных
аллерго-               путей
лог
4)  Гормоны
производство      1 раз в Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
6 мес   эндокри-  крови, ЭКГ,  ческие и аллергичес-
применение        1 раз в нолог,    ФГ           кие заболевания
12 мес  аллерго-               верхних дыхательных
лог                    путей. Эндокринные
заболевания
5)  Витамины.         1 раз в Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
12 мес  оторино-  крови, ЭКГ,  ческие и аллергичес-
ларинго-  ФГ           кие заболевания
лог, дер-              верхних дыхательных
матовене-              путей. Хронические
ролог,                 рецидивирующие забо-
аллерго-               левания кожи
лог
6)  Наркотики, психо- 1 раз в Терапевт, Общий анализ Хронические заболева-
тропные препара-  12 мес  невропа-  крови, ЭКГ,  ния нервной системы
ты, производство          толог,    ФГ
--------------------------------------------------------------------------
6 Промышленные аэрозоли, преимущественно фиброгенного и
смешанного типа действия
--------------------------------------------------------------------------

1)   Кремниидің      12    Тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
кристалды       айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты қа.
(кремнезем)     бір   отори.  ру, кеуде    батының толық жо.
диоксиді,       рет   нола.   қуысының     йылуы орын алғанда
кварц, крис.          ринго.  рентгеногра. және оның аллер.
табалит, три.         лог,    фиясы: алдын гиялық аурулары.
динит                 дерма.  ала тексеру. Мұрынмен дем алуға
товене. де тіке және бөгет жасайтын мұ.
ролог,  жанынан      рын шеміршегінің
аллер.  рентгено.    қисаюы. Терінің
голог,  граммалар,   қайталанатын созыл.
невро.  3 жылдан     малы аурулары.
пато.   кейін қайта  Аллергенді әсер ету
лог     рентгено.    қабілеті бар аэро.
грамма,      зольдармен жұмыс
3-10 жыл     істегенде болатын
еңбек өті.   аллергиялық аурулар.
лінде 2
жылда 1 рет,
10 жылдан
аса еңбек
өтілінде
жылына
1 рет;
спирография,
ЭКГ
2)   Құрамында        12    тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
кремнийдің еркін айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
диоксинасының    бір   дерма.  ру, кеуде    қабатының толық
10 % және одан   рет   товене. қуысының     жойылуы орын ал.
да көп кремнийі        ролог,  рентгеногра. ғанда және оның
бар аэрозоль.          отори.  фиясы: алдын аллергиялық
дар, аморфты           нола.   ала тексеру. аурулары.
кремний диок.          ринго.  де тіке және Мұрынмен дем алуға
сиді және құ.          лог,    жанынан рен. бөгет жасайтын
рамында крем.          невро.  тгенограм.   мұрын шеміршегінің
нийдің еркін           пато.   малар, 3     қисаюы. Терінің
диоксинасының          лог,    жылдан кейін қайталанатын
10 % және одан         аллер.  қайта рент.  созылмалы аурулары.
да көп бар;            голог   генограмма,
карбид кремнийі                3-10 жыл
еңбек өті.
лінде 2
жылда 1 рет,
10 жылдан
аса еңбек
өтілінде
12 айда
1 рет; спи.
рография,
ЭКГ
------------------------------------------------------------------
7. Силикатты және құрамында силикаты бар заттар
------------------------------------------------------------------
1)   Асбест және     12    тера.   Қанды, зәрді Жоғарғы тыныс алу
құрамында       айда  певт,   жалпы тексе. жолдары шырышты
асбесті бар     бір   дерма.  ру, кеуде    қабатының толық
(асбест 10 %    рет   товене. қуысының     жойылуы орын
және одан да          ролог,  рентгеногра. алғанда және оның
көп)                  отори.  фиясы:       аллергиялық
нола.   алдын ала    аурулары. Мұрынмен
рин.    тексеруде    дем алуға бөгет
голог,  тіке және    жасайтын мұрын
невро.  жанынан      шеміршегінің қисаюы.
пато.   рентгено.    Терінің қайта.
лог,    граммалар,   ланатын созылмалы
аллер.  3 жылдан     аурулары. Көмекей.
голог,  кейін қайта  дің гиперпластикалық
онколог рентгено.    қабынуы.
грамма,
3-10 жыл
еңбек өті.
лінде 2
жылда 1 рет,
10 жылдан
аса еңбек
өтілінде
12 айда
1 рет;
спирография,
ЭКГ

1)  Кремния диоксид   1 раз в Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
(кремнезем) крис- 12 мес  оторино-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
таллический,              ларинго-  чи, рентге-  кие заболевания
кварц, кристаба-          лог, дер- нография     верхних дыхательных
лит, тридинит             матовене- грудной      путей. Искривление
ролог,    клетки: при  носовой перегородки,
аллерго-  предвари-    препятствующее
лог, нев- тельном      носовому дыханию.
ропатолог осмотре      Хронические, часто
прямая и бо- рецидивирующие
ковая рент-  заболевания кожи.
генограммы,  Аллергические
повторная    заболевания при
рентгено-    работе с аэрозолями,
грамма через обладающими аллер-
3 года, при  генным действием
стаже 3-10
лет - 1 раз
в 2 года,
более 10 лет
- 1 раз в 12
мес, ЭКГ,
спирография
ежегодно
2)  Кремний содержа-  1 раз в Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
щие аэрозоли с    12 мес  оторино-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
содержанием сво-          ларин-    чи, рентге-  кие заболевания
бодного диоксида          голог,    нография     верхних дыхательных
кремния 10% и             невропа-  грудной      путей. Искривление
более, кремния            толог,    клетки (при  носовой перего-
диоксида аморф-           аллерго-  предвари-    родки, препятствующее
ного и с содер-           лог, дер- тельном ос-  носовому дыханию.
жанием свободного         матовене- мотре прямая Хронические, часто
диоксида кремния          ролог     и боковая    рецидивирующие
менее 10%, крем-                    рентгено-    заболевания кожи
ния карбид                          граммы),
повторная
рентгено-
грамма
через 3 го-
да, при ста-
же 3-10 лет
- 1 раз в 2
года, более
10 лет - 1
раз в 12
мес, ЭКГ,
спирография
- ежегодно
--------------------------------------------------------------------------
7 Силикатные и силикатсодержащие вещества:
--------------------------------------------------------------------------
1)  Асбест и асбесто- 1 раз в Терапевт, Общий анализ Тотальные дистрофи-
содержащие (ас-   12 мес  оторино-  крови и мо-  ческие и аллергичес-
беста 10% и бо-           ларин-    чи, спиро-   кие заболевания
лее)                      голог,    графия, ЭКГ, верхних дыхательных
дермато-  рентгено-    путей. Искривление
венеро-   графия       носовой перегородки,
лог, нев- грудной      препятствующее носо-
ропато-   клетки: при  вому дыханию. Хро-
лог,      предвари-    нические, часто-
аллерго-  тельном      рецидивирующие забо-
лог,      осмотре      левания кожи. Гипер-
онколог   прямая и     пластический ларингит
боковая
рентге-
нограммы,
повторная
рентгено-
грамма че-
рез 3 года,
при стаже
3-10 лет -
1 раз в 2
года, более
10 лет - 1
раз в 12 мес

өткірлігі 0,5-тен
кем, екінші көзде
0,2 болғанда.
Көздің скиаско.
пиялық рефракция.
сының жақыннан
көруі 10,0 Д,
алыстан көруі
8,0 Д, астигматизм.
де 3,0 Д. ден кем
болмағанда.
Катаракта
2)   Қауіптілігі     12    тера.   Қанның толық Терінің қайталана.
ІІ-ІV сынып.    айда  певт,   формуласы,   тын созылмалы
тағы лазерлер.  1 рет дерма.  электро-     аурулары.
ден лазерлік          товене. кардиограм.  Шеткергі және орта.
сәуле соққысын        ролог,  ма, көрсет.  лық жүйке жүйесінің
алу                   невро.  кіштер       созылмалы аурулары.
пато.   бойынша      Көз тор қабығының
лог,    электроэнце- дегенративті-
көз     фолография,  дистрофиялық
дәрі.   ФГ           аурулары. Катаракта
гері,                Көздің алдыңғы бө.
гине.                лігінің созылмалы
колог                аурулары.
Ісік алдындағы
аурулар, ісіктер
3)   Тұрақты электр  12    тера.   Қанды, жалпы Катаракта.
және тұрақты    айда  певт,   тексеру,     Анық түрдегі веге.
магнит өрісте.  1 рет невро.  тромбоцит.   тативті тамыр
рі. Диапозоны         пато.   тер, элек.   дистониясы.
төмендегідей:         лог,    тро-кардио.
60кГц-300 ГГЦ,        гине.   грамма, ФГ
50 Гц жұмыс           колог,
орындарындағы         көз
радиожиілік.          дәрі.
тердің электр.        гері
магнитті
өрістері
4)   Жергілікті      12    тера.   суықтық сы.  Артериялардың, шет.
діріл; жалпы    айда  певт,   нама, ді.    кергі тамырлардың
діріл           1 рет отори.  рілге се.    тарылатын аурулары.
нола.   зімталдық:   Шеткергі жүйке
ринго.  көрсеткіш.   жүйесінің созылмалы
лог,    тер бойынша  аурулары
невро.  шеткі қан    Әйелдер жыныс ор.
пато.   тамырлары.   гандарының
лог,    ның реова.   ауытқулары.
гине.   зографиясы,  Жатыр мен қосал.
колог   жүріп-тұру   қылардың жиі асқы.
аппаратының  натын созылмалы
рентгеногра. аурулары.
фиясы, ЭКГ,  Көздің жоғары
ФГ           дәрежедегі (8,0 Д
жоғары) және
асқынған түрдегі
жақыннан көруі
5)   нормадағы       12    тера.   көрсеткіштер Этиологиясы әр түр.
80 дБ-дан       айда  певт,   бойынша вес. лі есту қабілетінің
асатын өнді.    1 рет отори.  тибулярлық   бір құлақтағы тұ.
рістік шу             нола.   аппаратты    рақты төмендеуі.
және ШРД-дан          ринго.  тексеру      Отосклероз және
асқанда               лог,                 құлақтың басқа да
невро.               созылмалы аурулары.
пато.                Вестибулярлық ап.
лог,                 парат жұмысының
аудио.               бұзылуы, оның
метрия               ішінде Меньер ауруы
6)   Инфрадыбыс және 12    тера.   аудиометрия, Этиологиясы әр түр.
төменгі жиілік. айда  певт,   вестибуляр.  лі есту қабіле.
тегі шу         1 рет отори.  лық аппарат. тінің, бір құлақ.
нола.   ты тексеру,  тағы тұрақты
ринго.  электрокар.  төмендеуі.
лог,    диограмма,   Отосклероз және құ.
невро.  ФГ           лақтың басқа да со.
пато.                зылмалы аурулары.
лог                  Вестибулярлық
аппарат жұмысының
бұзылуы, оның
ішінде Меньер ауруы.

0,5 на одном глазу и
0,2 на другом. Реф-
ракция скиаскопичес-
кая: близорукость при
нормальном глазном
дне до 10,0 Диоптрий
(далее-Д), дальнозор-
кость до 8,0 Д, асти-
магтизм не более
3,0 Д. Катаракта
2)  Лазерные излуче-  1 раз в Терапевт, Развернутая  Хронические, рециди-
ния от лазеров    12 мес  невропа-  формула кро- вирующие заболевания
II-IV классов             толог,    ви, электро- кожи. Хронические
опасности                 офталь-   кардио-      заболевания перифе-
молог,    грамма,      рической и централь-
дермато-  электро-     ной нервной системы.
венеро-   энцефалог-   Дегенеративнодис-
лог, ги-  рафия по     трофические заболева-
неколог   показанию,   ния сетчатки глаз.
ФГ           Катаракта. Хроничес-
кие заболевания пе-
реднего отрезка глаз.
Предопухолевые забо-
левания, новообразо-
вания
3)  Постоянные элек-  1 раз в Терапевт, Общий анализ Катаракта. Выраженная
трические и пос-  12 мес  невропа-  крови, тром- вегетативнососудис-
тоянные магнитные         толог,    боциты, ЭКГ, тая дистония
поля. Электромаг-         офталь-   ФГ
нитные поля ра-           молог,
диочастот на ра-          гинеколог
бочих местах:
диапазон 60 ки-
логерц (далее -
КГЦ), 300 гиго-
герц (далее -
ГГЦ), 50 герц
(далее - Гц)
4)  Локальная вибра-  1 раз в Терапевт, Холодовая    Облитерирующие забо-
ция; общая виб-   12 мес  невропа-  проба, виб-  левания артерий,
рация                     толог,    рационная    периферический ангио-
оторино-  чувствитель- спазм. Хронические
ларинго-  ность: по    заболевания перифери-
лог, ги-  показаниям   ческой нервной
неколог   реовазогра-  системы. Аномалии
фия перифе-  положения женских
рических     половых органов.
сосудов,     Хронические воспали-
рентгено-    тельные заболевания
графия опор- матки и придатков
нодвигатель- с частыми обостре-
ного аппара- ниями. Высокая и
та, ЭКГ, ФГ  осложненная близору-
кость выше 8,0 Д.
5)  Производственный  1 раз в Терапевт, Аудиометрия, Стойкие понижения
шум при норме 80  12 мес  оторино-  исследование слуха, хотя бы на
децибел А (далее          ларинго-  вестибуляр-  одно ухо, любой этио-
- дБА) и при              лог, нев- ного аппара- логии. Отосклероз и
превышении пре-           ропатолог та (по пока- другие хронические
дельно допустимых                   заниям),     заболевания уха с
уровней (далее -                    ЭКГ, ФГ      неблагоприятным прог-
ПДУ)                                             нозом. Нарушение
функции вестибуляр-
ного аппарата любой
этиологии, в том чис-
ле болезнь Меньера
6)  Инфразвук и низ-  1 раз в Терапевт, Аудиометрия, Стойкие понижения
кочастотный шум   12 мес  оторино-  исследование слуха, хотя бы на
ларинго-  вестибуляр-  одно ухо, любой
лог, нев- ного аппара- этиологии. Отоскле-
ропатолог та, электро- роз и другие хрони-
кардиограм-  ческие заболевания
ма, ЭКГ, ФГ  уха с неблагоприят-
ным прогнозом. Нару-
шение функции вести-
булярного аппарата
любой этиологии, в
том числе болезнь
Меньера.

7)   Ультрадыбыс     12    тера.   көрсеткіштер Шеткергі жүйке жү.
(жанаса         айда  певт,   бойынша ді.  йесінің созылмалы
берілуі)        1 рет невро.  рілге деген  аурулары.
пато.   сезімтал.    Артериялардың және
лог,    дықты анық.  шеткергі тамыр.
гине.   тау: шеткі   лардың тарылатын
колог,  қан тамыр.   аурулары
көз     лардың рео.
дәрі.   вазография.
гері    сы, ЭКГ, ФГ
8)   Жоғарғы атмос.  12    тера.   кеуде қуысы  Құлақтың созылмалы
фералық қысым.  айда  певт,   органдарының қабынуы, дабыл
Кессон жағда.   1 рет отори.  ренгеногра.  жарғақтарының
йындағы істе.         нола.   фиясы, вес.  атрофиялық
летін жұмыстар,       ринго.  тибулятор.   тыртықтары.
су асты жұмыс.        лог,    лық аппа.    Созылмалы
тары, баро-           көз     ратты тек.   евстахиит.
камералардағы         дәрі.   серу, элек.  Жоғарғы тыныс алу
жұмыстар              гері,   тркардио.    жолдарының,
невро.  грамма       өкпебауыр
пато.                аппаратының созыл.
лог,                 малы аурулары.
хирург               Вестибулярлық
аппарат жұмысының
бұзылуы, оның
ішінде Меньер
ауруы.
Көру қабілетін
тұрақты түрде
бұзуға әкелетін
көздің әр түрлі
аурулары; көру
өткірлігі бір көзде
0,8-ден. ал екінші
көзде 0,5-тен төмен
(коррекциясыз)
Орталық және
шеткергі жүйке
жүйесінің созылмалы
аурулары.
Жүрек аурулары
Қысылып қалуға
мүмкіндігі бар
жарықтар.
Қан тамырларының
варикозды ұлғаюы,
көтеу, қан
тамырларының
тарылатын аурулары.
9)   Дененің жалпы   12    Тера.   салқын жүк.  Шеткергі жүйке жү.
мұздауы:        айда  певт,   теме бері.   йесінің созылмалы
үй-жайларда     1 рет отори.  летін тер.   аурулары.
рұқсат                нола.   мометрия,    Артериялардың және
етілгеннен            ринго.  шеткі та.    шеткергі тамыр.
8 0 С-ге дейін         лог,    мырлардың    лардың тарылатын
және одан да          невро.  реовазогра.  аурулары.
көп төмендеген        пато.   фиясы,       Тамырлардың асқын.
ауа температу.        лог,    ЭКГ, ФГ      ған варикозды ұл.
расында;              хирург,              ғаюы, тромбофлебит.
ашық аумақта          гине.                Жатыр мен жатыр қо.
-10 0 С-ден            колог                салқыларының жиі
-20 0 С-ге                                  асқынатын, қабы.
дейін және                                 натын созылмалы
одан да төмен                              аурулары.
орташа темпе.
ратурада;
дененің жер.
гілікті түрде
мұздауы
10)  Дене темпера.   Бі.   Тера.   шеткі тамыр. Терінің қайта.
турасының       рінші певт,   лардың рео.  ланатын созылмалы
рұқсат етіл.    жыл.  дерма.  вазогра.     аурулары.
ген шектен      дың   товене. фиясы,       Анық түрдегі
4 0 С-тен        аяғы. ролог,  электркар.   вегетативті тамыр
жоғары көте.    нда,  невро.  диграмма,    дистониясы
рілуі.          одан  пато.   ФГ           Катаракта.
соң   лог,
24    гине.
айда  колог,
жылда көз
1 рет дәрі.
гері

7)  Ультразвук (кон-  1 раз в Терапевт, Вибрационная Хронические заболе-
тактная передача) 12 мес  невропа-  чувствитель- вания периферической
толог,    ность по по- нервной системы.
офтальмо- казаниям:    Облитерирующие
лог, ги-  реовазогра-  заболевания артерий,
неколог   фия перифе-  периферический
рических     ангиоспазм.
сосудов,
ЭКГ, ФГ
8)  Повышенное атмос- 1 раз в Терапевт, Рентгеногра- Хронический отит,
ферное давление.  12 мес  невропа-  фия органов  атрофические рубцы
Работа в кессо-           толог,    грудной      барабанных перепонок.
нах, водолазные           офтальмо- клетки, ис-  Хронический евста-
работы, работа в          лог, ото- следование   хиит. Хронические
барокамерах               ринола-   вестибуляр-  заболевания верхних
ринголог, ного аппа-   дыхательных путей,
хирург    рата, элек-  бронхолегочного аппа-
трокардиог-  рата. Нарушение
рамма        функции вестибуляр-
ного аппарата, в том
числе болезнь Менье-
ра. Любое заболева-
ние глаз, ведущее к
стойкому нарушению
функции зрения; ост-
рота зрения ниже 0,8
на одном глазу и ниже
0,5 на другом глазу
(без коррекции). Хро-
нические заболевания
центральной и перифе-
рической нервной сис-
темы. Болезни сердца,
независимо от степени
их компенсации. Грыжи
с наклонностью к
ущемлению. Распрост-
раненное варикозное
расширение вен, ге-
моррой, облитерирую-
щие заболевания сосу-
дов
9)  Общее охлаждение: 1 раз в Терапевт, Термометрия  Хронические заболева-
при температуре   12 мес  невропа-  с холодовой  ния периферической
воздуха в поме-           толог,    нагрузкой,   нервной системы.
щении ниже допус-         хирург,   реовазогра-  Облитерирующие забо-
тимой на 8 о С и            оторино-  фия перифе-  левания сосудов,
более,на открытой         ларинго-  рических     периферический ангио-
территории при            лог, ги-  сосудов,     спазм. Выраженное
средней темпе-            неколог   ЭКГ, ФГ      варикозное расширение
ратуре от 10 о С                                   вен, тромбофлебит.
до 20 о С и ниже;                                  Хронические воспали-
локальное охлаж-                                 тельные заболевания
дение                                            матки и придатков с
частыми обострениями
10) Повышение темпе-  В конце Терапевт, Реовазогра-  Хронические рецидиви-
ратуры до 4 о С и   первого невропа-  фия перифе-  рующие заболевания
выше верхней      года,   толог,    рических     кожи. Выраженная
границы допусти-  затем   дермато-  сосудов,     вегетативнососудистая
мой               1 раз   венеро-   ЭКГ,ФГ       дистония. Катаракта.
в 24    лог, ги-
мес.    неколог,
офтальмо-
лог

11)  Дененің рұқсат  Алты  Тера.   шеткі тамыр. Шеткергі жүйке жү.
етілген деңгей. айда  певт,   лардың       йесінің созылмалы
ден артық жылу  2 рет дерма.  реовазогра.  аурулары.
соққысына       бі.   товене. фиясы,       Артериялардың және
ұрынуы          рінші ролог,  электркар.   шеткергі тамыр.
жылы, невро.  диграмма, ФГ лардың тарылатын
одан  пато.                аурулары.
соң   лог,                 Тамырлардың асқын.
12    гине.                ған варикозды
айда. колог,               ұлғаюы,
1 рет көз                  тромбофлебит.
дәрі.                Жатыр мен жатыр
гері                 қосалқыларының жиі
асқынатын,
қабынатын созылмалы
аурулары.
------------------------------------------------------------------
3.   Жұмыс істеу үрдісінің ауырлығы мен күрделілігін көрсететін
факторлар
------------------------------------------------------------------
1)   Жүкті қолмен    12    тера.   Көрсеткіштер Шеткергі жүйке жү.
көтеру және     айда  певт,   бойынша ди.  йесінің созылмалы
тасу.           1 рет невро.  намометрия,  аурулары.
пато.   электрней.   Артериялардың және
лог,    ромиография, шеткергі тамыр.
гине.   шеткергі     лардың тарылатын
колог,  тамырлардың  аурулары.
уролог  реовазогра.  Аяқ тамырларының
фиясы,       асқынған варикозды
Электркар.   ұлғаюы, тромбо.
диграмма, ФГ флебит, көтеу
Аш ішектің төмен
түсуі, жарықтар,
тік ішектің төмен
түсуі.
2)   Ауыр заттарды   12    тера.   Көрсеткіштер Әйелдердің жыныс
көтеру мен тасу айда  певт,   бойынша ди.  органдарының төмен
(тұрақты түрде  1 рет невро.  намометрия,  түсуі. Жатыр мен
сағатына 2            пато.   электрней.   оның қосалқыларының
реттен көп)           лог,    ромиография, жиі асқынатын,
ерлер үшін -          гине.   шеткергі     қабынатын созылмалы
15 кг-дан             колог   тамырлардың  аурулары. Жүректің
артық, әйелдер                реовазо.     ишемиялық аурулары.
үшін - 7 кг-дан               графиясы,
артық болғанда                электркар.
диграмма, ФГ
3)   Ауыр заттарды   12    тера.   Көрсеткіштер Әйелдердің жыныс
көтеру мен тасу айда  певт,   бойынша ди.  органдарының төмен
басқа да жұмыс. 1 рет невро.  намометрия,  түсуі. Жатыр мен
тармен кезек.         пато.   электрней.   оның қосалқыларының
тесіп ауысты.         лог,    ромиография, жиі асқынатын,
рылып отырғанда       гине.   шеткергі     қабынатын созылмалы
(сағатына             колог   тамырлардың  аурулары. Жүректің
2 рет) ерлер                  реовазогра.  ишемиялық аурулары.
үшін-30 кг-дан,               фиясы,
әйелдер үшін                  электркар.
10 кг-дан                     диограмма,
артық                         ФГ

11) Тепловое излуче-          Терапевт, Реовазогра-  Хронические заболева-
ние выше допус-   1 раз в невропа-  фия перифе-  ния периферической
тимого уровня     6 мес в толог,    рических     нервной системы.
первый  дермато-  сосудов,     Облитерирующие забо-
год,    венеро-   ЭКГ, ФГ      левания сосудов,
затем 1 лог, ги-               периферический ангио-
раз в   неколог,               спазм. Выраженное
12 мес  офталь-                варикозное расширение
молог                  вен, тромбофлебит.
Хронические воспали-
тельные заболевания
матки и придатков с
частыми обострениями.
--------------------------------------------------------------------------
3 Факторы трудового процесса по показателям тяжести и напряженности
--------------------------------------------------------------------------
1)  Подъем и переме- 1 раз в  Невропа-  Динамомет-   Хронические заболе-
щение груза      12 мес   толог,    рия, по      вания периферической
вручную                   хирург,   показаниям:  нервной системы.
терапевт, электроней-  Облитерирующие
уролог,   ромиогра-    заболевания артерий,
гинеколог фия, реова-  периферический ангио-
зография     спазм. Выраженное
периферичес- варикозное расширение
ких сосудов, вен нижних конечнос-
ЭКГ,ФГ       тей, тромбофлебит,
геморрой. Выраженный
энтероптоз, грыжи,
выпадение прямой
кишки
2)  Подъем и переме-  1 раз в Невропа-  Динамомет-   Опущение (выпадение)
щение тяжестей    12 мес  толог,    рия, по по-  женских половых
(постоянно более          хирург,   казаниям:    органов. Хронические
2-х раз в час)            терапевт, электроней-  воспалительные
мужчины более 15          гинеколог ромиография, заболевания матки и
кг, женщины более                   реовазогра-  придатков с частыми
7 кг                                фия перифе-  обострениями. Ише-
рических     мическая болезнь
сосудов,     сердца
ЭКГ, ФГ
3)  Подъем и переме-  1 раз в Невропа-  Динамомет-   Опущение (выпадение)
щение тяжестей    12 мес  толог,    рия, по по-  женских половых
при чередовании с         хирург,   казаниям:    органов. Хронические
другой работой            терапевт, электроней-  воспалительные
(до 2-х раз в             гинеколог ромиогра-    заболевания матки и
час): мужчины                       фия, реова-  придатков с частыми
более 30 кг                         зография     обострениями. Ишеми-
женщины более                       перифери-    ческая болезнь сердца
10 кг                               ческих
сосудов,
ЭКГ, ФГ

4)   Жұмыс істеу     12    невро.  Көрсеткіштер Жатыр мен оның
орнының бетінен айда  пато.   бойынша ди.  қосалқыларының жиі
жүкті көтеру    1 рет лог,    намометрия,  асқынатын, қабы.
ерлер үшін -          хирург, электрней.   натын созылмалы
870 кг,               тера.   ромиография, аурулары.
әйелдер үшін-         певт,   шеткергі     Жүректің ишемиялық
350 кг-дан            гине.   тамырлардың  аурулары.
артық                 колог   реовазогра.
Еденнен         12            фиясы,
көтергенде:     айда          электркар.
ерлер үшін-     1 рет         диграмма,
435 кг әйелдер                ФГ
үшін - 175
кг-дан артық
болғанда
5)   Жүкті (құрал-   24    тера.   Динаметрия,  Әйелдер жыныс
саймандар бөл.  айда  певт,   электрней.   органдарының
шектерін)       1 рет невро.  ромиография, төментүсуі.
кезеңді түрде         пато.   шеткі та.    Жатыр мен оның
қолда ұстап           лог,    мырлардың    қосалқыларының жиі
тұрып күш             гине.   реовазогра.  асқынатын,
жұмсау; ауысым        колог   фиясы,       қабынатын созылмалы
кезінде (кг,                  Электркар.   аурулары.
сек.) ерлер                   диграмма,    Жүректің ишемиялық
бір қолымен                   ФГ           аурулары.
36001-70000-ға
дейін. ерлер
70000-нан,
әйелдер
42000-нан көп
6)   Жүкті (құрал-   24    Невро.  Динамомет.   Әйелдер жыныс
саймандар бөл.  айда  пато.   рия, элек.   органдарының төмен
шектерін)       1 рет лог,    трнейромио.  түсуі.
кезеңді түрде         хирург, графия,      Жатыр мен оның
қолда ұстап           тера.   шеткергі     қосалқыларының жиі
тұрып күш             певт,   тамырлар.    асқынатын, қабы.
жұмсау; ауысым        гине.   дың реова.   натын созылмалы
кезінде (кг,          колог   зографиясы,  аурулары.
сек.) ерлер                   ЭКГ, ФГ      Жүректің ишемиялық
екі қолымен-                               аурулары.
70001-140000-ға
дейін, әйелдер-
42000-84000-ға
дейін; ерлер
140000-нан,
әйелдер
84000-нан көп
7)   бұлшық еттер.   12    Невро.  Динамомет.   Әйелдер жыныс
дің, әсіресе    айда  пато.   рия, элек.   органдарының төмен
қолдың және иық 1 рет лог,    трнейромио.  түсуі. Жатыр мен
белдеуінің бұл.       хирург, графия,      оның қосалқыларының
шық еттерінің         тера.   шеткергі     жиі асқынатын,
аумақтық жиы.         певт,   тамырлар.    қабынатын созылмалы
рылуы арқылы          гине.   дың рео.     аурулары. Жүректің
және мәжбүрлі         колог   вазогра.     ишемиялық аурулары.
түрде еңкейіп,                фиясы,
жүргізілетін                  ЭКГ, ФГ
жұмыстар
8)   Мәжбүрлі жұмыс  12    невро.  Динамомет.   Әйелдер жыныс
қалпында болу   айда  пато.   рия, элек.   органдарының төмен
(тізерлеп,      1 рет лог,    трнейро.     түсуі. Жатыр мен
отырып):              тера.   миография,   оның қосалқыларының
- ауысым уақы.        певт,   шеткергі     жиі асқынатын,
тының 25 %-на         хирург, тамырлар.    қабынатын созылмалы
дейін                 гине.   дың рео.     аурулары. Жүректің
- ауысым уақы.        колог   вазогра.     ишемиялық аурулары.
тының 25%-нан                 фиясы,
асатын болса                  ЭКГ, ФГ

4)  подъем с рабочей  1 раз в Невропа-  Динамомет-   Хронические воспали-
поверхности:      12 мес  толог,    рия, элект-  тельные заболевания
мужчины более             хирург,   ронейромиог- матки и придатков с
870 кг                    терапевт, рафия, рео-  частыми обострениями.
женщины более             гинеколог вазография   Ишемическая болезнь
350 кг                              периферичес- сердца
подъем с пола:    1 раз в           ких сосудов,
мужчины более     12 мес            ЭКГ, ФГ
435 кг
женщины более
175 кг
5)  Периодическое     1 раз в Невропа-  Динамомет-   Опущение (выпадение)
удержание груза   24 мес  толог,    рия, элек-   женских половых
(детали, инстру-          хирург,   тронейро-    органов. Хронические
менты) на весу,           терапевт, миография,   воспалительные
приложение усилий         гинеколог реовазо-     заболевания матки и
в течение смены                     графия       придатков с частыми
одной рукой (ки-                    перифери-    обострениями. Ишеми-
лограмм (далее-                     ческих       ческая болезнь сердца
кг), секунды                        сосудов,
(далее-сек) муж-                    ЭКГ, ФГ
чины - от 36000-
70000
мужчины
более 70000
женщины более
42000
6)  Периодическое     1 раз в Невропа-  Динамомет-   Опущение (выпадение)
удержание груза   24 мес  толог,    рия, элек-   женских половых
(детали, инстру-          хирург,   тронейро-    органов. Хронические
менты) на весу,           терапевт, миография,   воспалительные
приложение усилий         гинеколог реовазо-     заболевания матки и
(кг. сек) в тече-                   графия       придатков с частыми
ние смены двумя                     перифери-    обострениями. Ишеми-
руками:                             ческих       ческая болезнь сердца
мужчины - 700001-                   сосудов,
40000                               ЭКГ, ФГ
женщины -42000-
84000
мужчины более
140000
женщины более
84000
7)  Работы, связанные 1 раз в Невропа-  Динамомет-   Опущение (выпадение)
с региональными   12 мес  толог,    рия, элек-   женских половых
мышечными напря-          хирург,   тронейро-    органов. Хронические
жениями, преиму-          терапевт, миография,   воспалительные
щественно мышц            гинеколог реовазо-     заболевания матки и
рук и плечевого                     графия       придатков с частыми
пояса и с вынуж-                    перифери-    обострениями. Ишеми-
денными наклонами                   ческих       ческая болезнь сердца
корпуса                             сосудов,
ЭКГ, ФГ
8)  Пребывание в вы-  1 раз в Невропа-  Динамомет-   Опущение (выпадение)
нужденной рабочей 12 мес  толог,    рия, элек-   женских половых
позе (на коленях,         хирург,   тронейро-    органов. Хронические
на корточках):            терапевт, миография,   воспалительные
до 25% времени            гинеколог реовазо-     заболевания матки и
смены                               графия       придатков с частыми
более 25%                           перифери-    обострениями. Ишеми-
времени смены                       ческих       ческая болезнь сердца
сосудов,
ЭКГ, ФГ

9)   Көзге күш       12    көз     Динамомет.   Әйелдер жыныс
түсіретін       айда  дәрі.   рия, элек.   органдарының төмен
жұмыстар:       1     гері    трнейро.     түсуі. Жатыр мен
тікелей, опти.  рет           миография,   оның қосалқыларының
калық құралдар                шеткергі     жиі асқынатын, қа.
арқылы және                   тамырлар.    бынатын созылмалы
экранды бақы.                 дың рео.     аурулары. Жүректің
лаумен                        вазогра.     ишемиялық аурулары.
байланысты                    фиясы,
ЭКГ, ФГ
10)  Көлемі 0,3      12    Көз     көздің көру  Алдын ала тексеруде
мм-ге дейінгі   айда  дәрі.   өткірлігі,   түзетілген көру өт.
көзбен тікелей  1 рет гері    скиоскопия,  кірлігі 1,0-ден тө.
қадағаланатын                 рефракто.    мен, қайта және ке.
жұмыстар.                     метрия,      зеңді медтексеру.
аккомодация  лерде бір көзде
көлемін      0,8-ден және екін.
анықтау      шісінде 0,5-тен
форияларды   төмен. Рефракцияның
тексеру,     ауытқулары: алдын
тонометрия,  ала тексеруде мио.
түсті сезуін пия 2,0 Д-дан және
анықтау,     гиперметропия 2,0
ЭКГ, ФГ      Д-ден жоғары,
астигматизм 1,0 Д
жоғары болса; қайта
медтексеруде миопия
8,0 Д және
гиперметропия 6,0
Д-дан жоғары,
астигматизм 3,0 Д
жоғары болса; Жас
ерекшелігі
нормаларынан
аккомодацияның
төмен болуы.
Бинокулярлық
көрудің болмауы.
Лагофтальм. Көздің
алдыңғы бөлігінің
созылмалы аурулары
(қабақтың, шырышты
қабықтың, мөлдір
қабықшаның, жас
ағатын жолдардың).
Көру жүйкесінің
және торлы
қабықшаның аурулары.
11)  көлемі          12    Көз     көздің көру  Алдын ала тексеруде
0,3 мм-ден      айда  дәрі.   өткірлігі,   түзетілген көру
1 мм-ге дейін   1 рет гері    скиоскопия,  өткірлігі кем де.
көзбен қадаға.                рефракто.    генде бір көзде 0,5
лау кезінде                   метрия, ак.  және екіншісінде
күш салатын                   комодация    0,2 болатын.
жұмыстар.                     көлемін      Рефракцияның ауыт.
анықтау фо.  қулары: алдын ала
рияларды     тексеруде миопия
тексеру,     6,0 Д және гипер.
тонометрия,  метропия 4,0 Д-дан
түсті сезуін жоғары, астигматизм
анықтау,     2,0 Д жоғары болса;
ЭКГ, ФГ      қайта медтексеруде
миопия 10,0 Д және
гиперметропия 6,0
Д-дан жоғары,
астигматизм 4,0
Д-дан жоғары болса;
Бинокулярлық
көрудің болмауы
Жас ерекшелігі
нормаларынан
аккомодацияның
төмен болуы.
Лагофтальм.
Көздің алдыңғы
бөлігінің созылмалы
аурулары (қабақтың,
шырышты қабықтың,
мөлдір қабықшаның,
жас ағатын
жолдардың).
Көру жүйкесінің
және торлы
қабықшаның аурулары.
12)  Видео-терминал. 12    Көз     көздің көру  Алдын ала тексеруде
дардың экранын  айда  дәрі.   өткірлігі,   түзетілген көру
үзіліссіз ба.   1 рет гері,   скиоскопия,  өткірлігі кем
қылаумен бай.         невро.  рефракто.    дегенде бір көзде
ланысты көзге         патолог метрия,      0,5 және екін.
күш түсіретін                 аккомодация  шісінде 0,2
жұмыстар.                     көлемін      болатын.
-8 сағаттық                   анықтау      Қайталай кезеңді
жұмыс ауысым                  форияларды   тексеру жүргізген
ішінде кем                    тексеру,     жағдайда бір көзде
дегенде 4 сағат               тонометрия,  0,4Д және екінші
түсті сезуін көзде 0,2Д.
анықтау,     Рефракцияның
ЭКГ, ФГ      ауытқулары: алдын
ала тексеруде
миопия 8,0 Д және
гиперметропия 8,0
Д-дан жоғары,
астигматизм 4,0 Д
жоғары болса; қайта
медтексеруде миопия
10,0 Д және
гиперметропия 6,0
Д-дан жоғары,
астигматизм 4,0
Д-дан жоғары болса;
Жас ерекшелігі
нормаларынан
аккомодацияның
төмен болуы.
Егер түс ақпараттық
мәлімет берілетін
болса, түсті
айырудың өзгеруі.
Лагофтальм.
Көз аумасының және
қорғау
аппараттарының
созылмалы немесе
аллергиялық
аурулары
Көру жүйкесінің
және торлы
қабықшаның аурулары.
Офтальмотонустың
біртіндеп
жоғарылауы.

9)  Зрительнонапря-   1 раз в Офталь-   Динамомет-   Опущение (выпадение)
женные работы:    12 мес  молог     рия, элек-   женских половых
прецизионные, с                     тронейро-    органов. Хронические
оптическими при-                    миография,   воспалительные
борами и наблю-                     реовазо-     заболевания матки и
дение за экраном                    графия       придатков с частыми
перифери-    обострениями. Ишеми-
ческих       ческая болезнь сердца
сосудов,
ЭКГ, ФГ
10) Прецизионные      1 раз в Офталь-   Определение  Острота зрения с кор-
работы с объек-   12 мес  молог     остроты зре- рекцией при предвари-
том различия до                     ния, скиос-  тельном профилакти-
0,3 мм                              копия, реф-  ческом осмотре ниже
рактометрия, 1,0, при повторных и
определение  периодических меди-
объема ак-   цинских осмотрах ниже
комодации,   0,8 на одном глазу и
исследова-   0,5 на другом глазу.
ние форий,   Аномалии рефракции
тонометрия,  при предварительном
определение  миопия выше 2,0 Д,
цветоощуще-  гиперметропия выше
ния, ЭКГ, ФГ 2,0 Д, астигматизм
выше 1,0 Д; при пов-
торных осмотрах:
миопия выше 8,0 Д,
гиперметропия выше
6,0 Д, астигматизм
выше 3,0 Д. Снижение
аккомодации ниже воз-
растных норм. Отсут-
ствие бинокулярного
зрения. Лагофтальм.
Хронические заболе-
вания переднего от-
резка глаз (век,
конъюнктивы, рогови-
цы, слезовыводящих
путей). Заболевания
зрительного нерва,
сетчатки.
11) Зрительнонапря-   1 раз в Офталь-   Определение  Острота зрения с
женные работы с   12 мес  молог     остроты      коррекцией не ниже
объектом различе-                   зрения,      0,5 Д на одном глазу
ния от 0,3 до                       скиоскопия,  и 0,2 на другом
1 мм                                рефрактомет- глазу. Аномалии реф-
рия, опреде- ракции: при предва-
ление объема рительном осмотре
аккомодации, миопия выше 6,0 Д,
исследование гиперметропия выше
форий, тоно- 4,0 Д, астигматизм
метрия, оп-  выше 2,0 Д, при
ределение    повторных периоди-
цветоощуще-  ческих осмотрах:
ния, ЭКГ, ФГ миопия выше 10,0 Д,
гиперметропия выше
6,0 Д, астигматизм
выше 4,0 Д. Отсутст-
вие бинокулярного
зрения. Снижение
аккомодации ниже
возрастных норм.
Лагофтальм. Хрони-
ческие заболевания
переднего отрезка
глаз (век, конъюнк-
тивы, роговицы,
слезовыводящих пу-
тей). Заболевания
зрительного нерва,
сетчатки.
12) Зрительнонапря-   1 раз в Офталь-   Определение  Острота зрения не
женные работы,    12 мес  молог,    остроты      менее 0,5 Д на одном
связанные с неп-          невропа-  зрения, ски- глазу и 0,2 на другом
рерывным слеже-           толог     оскопия,     глазу при предвари-
нием за экраном                     рефрактомет- тельном осмотре; не
видеотерминалов                     рия, опреде- менее 0,4 Д на одном
(дисплеев) менее                    ление объема глазу и не менее 0,2
4 часов за 8 ча-                    аккомодации, на другом при повтор-
совую смену                         исследование ных периодических
форий, тоно- осмотрах. Аномалии
метрия, оп-  рефракции: миопия не
ределение    более 8,0 Д, гипер-
цветоощуще-  метропия не более
ния, ЭКГ, ФГ 8,0 Д, астигматизм
не более 4,0 Д, при
повторных периодичес-
ких осмотрах. Сниже-
ние аккомодации ниже
возрастных норм.
Нарушение цветоощу-
щения, если цвет
несет информационную
нагрузку. Лагофтальм.
Хронические заболе-
вания или аллергичес-
кие заболевания
защитного аппарата и
оболочек глазного
яблока. Заболевания
зрительного нерва,
сетчатки. Нарастающий
офтальмотонус.

13)  (8 сағаттық     12    Көз     көздің көру  Алдын ала тексеруде
ауысымда)       айда  дәрі.   өткірлігі,   түзетілген көру өт.
ауысымда 4      1 рет гері,   скиоскопия,  кірлігі кем дегенде
сағаттан көп          невро.  рефракто.    бір көзде 0,9 және
болса                 патолог метрия,      екіншісінде 0,6
аккомодация  болатын, кезеңді
көлемін      тексеруде миопия
анықтау      бір көзде 0,7 Д
форияларды   және екінші көзде
тексеру,     0,5Д. болса
тонометрия,  Рефракцияның
түсті айы.   ауытқулары: алдын
руды, ЭКГ,   ала тексеруде
ФГ           миопия 5,0Д.,
гиперметропия 2,0
Д-дан жоғары,
астигматизм 1,5
Д-дан жоғары болса;
алдын ала
медициналық
тексерістен қайта
өткенде миопия
6,0Д., гиперметро.
пия 3,0Д-дан
жоғары, болмаса.
Жас ерекшелігі
нормаларынан
аккомодацияның
төмен болуы.
Егер түс ақпараттық
мәлімет берілетін
болса, түсті
айырудың өзгеруі.
Лагофтальм.
Көз аумасының және
қорғау аппарат.
тарының созылмалы
немесе аллергиялық
аурулары.
Көру жүйкесінің
және торлы қабықтың
аурулары.
Офтальмотонустың
біртіндеп
жоғарылауы.
14)  Дауыс аппара.   24    тера.                Дауыс аппаратының
тына күш түсу   айда  певт,                жұмыс істеу
көбейгенде      1 рет отола.               қызметінің
рин.                 бұзылуымен бай.
голог                ланысты созылмалы
аурулар (көме.
кейдің, жұтқын.
шақтың созылмалы
қабынуы және т.б.)
15)  жоғарыға шыға.  12    тера.   Вестибуляр.  Жұмыс істеуге
тын және жоға.  айда  певт,   лық аппарат. кедергі болатын,
рыға көтері.    1 рет невро.  тарды тек.   қысылып қалу мүм.
луімен байла.         пато.   серу, көру   кіндігі бар
нысты жұмыстар,       лог,    өткірлігі,   жарықтар.
көтеретін қон.        көз     ЭКГ, ФГ      Орташа ауырлықтағы
дырғылар ар.          дәрі.                жұмыстарды орын.
қылы қызмет           гері,                дауға кедергі
көрсететін жұ.        ото.                 болатын қатерсіз
мыстар (мұна.         рино.                ісіктер.
ралық, төрт.          ларин.               Шеткергі жүйке жү.
тағанды,              колог,               йесінің созылмалы
шынжыр-табанды,       гине.                аурулары.
автокөліктік,         колог                Артерия тамырының
теміржолдық,                               тарылуы.
порттық және                               Көк тамырлардың
жүзетін кран.                              ұлғаюы, аяқтың
дардың жүргі.                              тромбофлебиті жиі
зушісі) жүйрік                             асқынатын және
лифттердің                                 қанайтын көтеу.
жолсеріктері                               Жиі ұстайтын анық
түрдегі вегетативті
тамыр дистониясы
Екі немесе бір
жақты дыбыс естудің
тұрақты төмендеуі
(сыбырлай
сөйлегенде 3 м
естімеу,
әрі қарай-м).
Вестибулярлық
аппарат жұмысының
бұзылуы, оның
ішінде Меньер
ауруы.
бір көздің көру

13) более 4 часов (за 1 раз в Офталь-   Определение  Острота зрения с кор-
8 часовую смену)  12 мес  молог,    остроты зре- рекцией не менее
невропа-  ния, скиос-  0,9 Д на одном глазу
толог     копия, реф-  и 0,6 на другом глазу
рактометрия, при предварительном
определение  осмотре; не менее
объема акко- 0,7 Д на одном глазу
модации,     и не менее 0,5 на
исследование другом при повторных
форий, тоно- периодических осмот-
метрия, оп-  рах. Аномалии рефрак-
ределение    ции: миопия не более
цветоощуще-  5,0 Д, гиперметропия
ния, ЭКГ, ФГ не более 2,0 Д,
астигматизм не более
1,5 Д, при предвари-
тельном медицинском
осмотре; миопия не
более 6,0 Д, гипер-
метропия не более
3,0 Д, астигматизм
не более 2,0 Д пов-
торных периодических
медицинских осмотрах.
Снижение аккомодации
ниже возрастных норм.
Нарушение цветоощу-
щения, если цвет
несет информационную
нагрузку. Лагофтальм.
Хронические воспали-
тельные и аллергичес-
кие заболевания за-
щитного аппарата и
оболочек глазного
яблока. Заболевания
зрительного нерва,
сетчатки. Нарастающий
офтальмотонус.
14) Перенапряжение    1 раз в Терапевт,              Хронические заболева-
голосового аппа-  24 мес  оторино-               ния, связанные с рас-
рата                      ларинго-               стройствами функции
лог                    голосового аппарата
(хронический ларин-
гит, фарингит)
15) Верхолазные рабо- 1 раз в Терапевт, Исследование Грыжи, препятствующие
ты, связанные с   12 мес  невропа-  вестибуляр-  работе, имеющая нак-
подъемом на вы-           толог,    ного аппара- лонность к ущемлению.
соту, по обслу-           офтальмо- та, острота  Доброкачественные
живанию подъемных         лог, хи-  зрения, ЭКГ, опухоли, препятствую-
сооружений (кра-          рург,      ФГ          щие выполнению работ
новщики башенных,         оторино-               средней тяжести. Хро-
козловых, мосто-          ларинго-               нические заболевания
вых, гусеничных,          лог,                   периферической нерв-
автомобильных,            психиатр,              ной системы. Облите-
железнодорожных,          гинеколог              рирующий эндартериит.
портовых и пла-                                  Выраженное расширение
вающих кранов;                                   вен, тромбофлебит
если крановщики                                  нижних конечностей,
автомобильных или                                геморрой с частыми
гусеничных кра-                                  обострениями и крово-
нов, лифтеры и                                   течениями. Синдром
проводники ско-                                  вегетососудистой дис-
ростных лифтов                                   тонии с частыми па-
роксизмами. Стойкое
понижение слуха любой
этиологии одно и
двухсторонне (шепот-
ная речь не менее 3
метров (далее - м).
Нарушение функции
вестибулярного аппа-
рата, в том числе
болезнь Меньера.
Острота зрения без

өткірлігі 0,5, ал
екінші көзде
0,2-ден төмен
болса; көру алаңы
20 0 тен кем болып
шектелсе; емдеуге
келмейтін
дакриоциститтер мен
емделмейтін жас
ағу.
Қояншық және
синкопалды жағдай.
Әйелдер жыныс
органдарының
орналасуындағы
ауытқулар.
Жиі асқынатын жатыр
мен оның қосалқы
органдарының
созылмалы аурулары.
16)  Кернеуі 127     24    тера.   көру өткір.  Әр түрлі этиоло.
вольт және      айда  певт,   лігін, көру  гиядағы бір және
одан да жо.     1 рет невро.  алаңын тек.  екі жақтық есту
ғары болатын          пато.   серу, вести. қабілетінің
жағдайда жұмыс        лог,    булярлық     тұрақты түрде
істейтін              көз     аппаратты    төмендеуі (кем
мамандар.             дәрі.   тексеру,     дегенде 3 м
Электр қон.           гері,   ЭКГ, ФГ      сыбырлап сөйлеу),
дырғыларын            отори.               (электрлі -
реттейтін және        нола.                есептеуіш машина
монтаждау             рин.                 ларды (одан әрі
жұмыстарын            голог                ЭЕМ) жөндеуге және
орындайтын                                 пайдалануға
мамандар                                   байланысты
жұмыстар)
Бір көздің көру
өткірлігі көз
әйнектің көмегімен
жөнделгенде 0,5, ал
екінші көзде
0,2-ден төмен
болса;
Емделуге келмейтін
тұрақты түрде
көзден жас ағу.
Көру алаңы 20 0 -тан
кем болып шектелсе;
Вестибулярлық
аппарат қызметінің
бұзылуы
17)  Ағаштарды       24    Тера.   Көздің көру  Тамырлардың анық
құлату, ағызу,  айда  певт,   қабілетін    ұлғаюы, аяқтың
тасымалдау      1 рет Невро.  және көру    тромбофлебиті,
және алғашқы          пато.   алаңын тек.  жиі асқынатын және
өңдеу жұмыстары       лог,    серу, вести. қанайтын көтеу.
бойынша атқа.         Көз     булярлық     Артерия тамыр.
рылатын мемле.        дәрі.   аппаратты    ларының тартылуы.
кеттік орман          гері    тексеру,     Жарықтар.
қорғау қызме.         отола.  ЭКГ, ФГ      Шеткергі жүйке
тіндегі жұмыс.        ринго.               жүйесінің созылмалы
тар                   лог                  аурулары.
Әр түрлі этио.
логиядағы есту
қабілетінің тұрақты
түрде төмендеуі
(кем дегенде
3 м-ден сыбырлап
сөйлеуді естімеу).
Вестибулярлық
аппарат қызметінің
бұзылуы.
Бір көздің көру
өткірлігі көз
әйнектің көмегімен
жөнделгенде 0,5, ал
екінші көзде
0,2-ден төмен
болса;
18)  Жер асты жұмыс. 12    Тера.   Зәрді жалпы  Шеткергі жүйке жү.
тарының барлық  айда  певт,   тексеру,     йесінің созылмалы
түрлері; мұнай, 1 рет невро.  электркар.   аурулары,
газ өнеркәсі.         пато.   диография,   Артерия тамыр.
біндегі оның          лог,    вестибуляр.  ларының тартылуы,
ішіндегі вахта        хирург, лық аппарат. тамырлардың ұлғаюы,
әдісімен жүр.         отори.  ты тексеру,  жиі асқынатын және
гізілетін жұ.         нола.   аудиометрия, қанайтын көтеу.
мыстар гидро.         рин.    аланинами.   Қысылатын жарықтар,
метеорология.         голог,  нотрансфе.   тік ішектің төмен
лық стансалар.        көз     раза, били.  түсуі.
дағы, таулы,          дәрі.   рубин,       Әр түрлі этиоло.
шөл және алыс         гері,   сыртқы тыныс гиядағы есту қабі.
аудандардағы,         пси.    жолдарының   летінің тұрақты
қиын климатты         хиатр   қызметі,     түрде төмендеуі
географиялық          дерма.  дірілге      (кем дегенде 3
жағдайларда           товене. деген сезім. м-ден сыбырлап
орналасқан            ролог,  талдылықты   сөйлеуді естімеу).
байланыс қон.         аллер.  анықтау, ФГ  Вестибулярлық
дырғыларындағы        голог                аппарат қызметінің
жұмыстар                                   бұзылуы, оның
ішінде Меньер
ауруы.
Жоғарғы тыныс алу
жолдарының
барлық бөліктерінің
субатрофиялық
өзгерістері.
Бір көздің көру
өткірлігі көз
әйнектің көмегімен

коррекции ниже 0,5
на одном глазу и ниже
0,2 на другом; огра-
ничение поля зрения
более чем 20 о ; непод-
дающиеся лечению
дакриоциститы и неиз-
лечимое слезотечение.
Эпилепсия и синко-
пальные состояния.
Аномалии положения
женских половых ор-
ганов. Хронические
воспалительные
заболевания матки и
придатков с частыми
обострениями
16) Работы, связанные 1 раз в Терапевт, Исследование Стойкое, одно или
с обслуживанием   24 мес  невропа-  остроты зре- двухсторонне пониже-
действующих элек-         толог,    ния, полей   ние слуха любой
троустановок с            офталь-   зрения       этиологии: (шепот-
напряжением 127           молог,    исследование ная речь менее 3 мет-
Вольт и выше,             оторино-  вестибуляр-  ров), кроме работ по
выполнением на-           ларинго-  ного аппа-   ремонту и эксплуата-
ладочных, мон-            лог       рата, ЭКГ,   ции электровычисли-
тажных работ и                      ФГ           тельной машины
высоковольтных                                   (далее-ЭВМ). Острота
испытаний в этих                                 зрения с коррекцией
электроустановках                                ниже 0,5 на одном
глазу и ниже 0,2 на
другом. Стойкое сле-
зотечение, не поддаю-
щееся лечению. Огра-
ничение поля зрения
более чем на 20 о .
Нарушение функции
вестибулярного
аппарата
17) Работы в государ- 1 раз в Терапевт, Исследование Выраженное расширение
ственной лесной   24 мес  невропа-  вестибуляр-  вен. Тромбофлебит
охране, по валке,         толог,    ного аппара- нижних конечностей.
сплаву, транспор-         хирург,   та, ЭКГ, ФГ  Геморрой с частыми
тировке и первич-         оторино-               обострениями и крово-
ной обработке             ларин-                 течениями. Облитери-
леса                      голог                  рующий эндартериит.
Грыжи. Хронические
заболевания перифе-
рической нервной
системы. Стойкое
понижение слуха любой
этиологии (шепотная
речь менее 3 м). На-
рушение функции вес-
тибулярного аппара-
та. Острота зрения с
коррекцией ниже 0,5
на одном глазу и
ниже 0,2 на другом
18) Все виды подзем-  1 раз в Терапевт, Общий анализ Хронические заболе-
ных работ; работы 12 мес  невропа-  мочи, элек-  вания периферической
в нефтяной, газо-         толог,    трокардио-   нервной системы.
вой промышленнос-         хирург,   графия,      Облитерирующий
ти, в том числе           оторино-  исследование эндартериит,
вахтовым методом,         ларинго-  вестибуляр-  выраженное расширение
работа на гидро-          лог, оф-  ного аппара- вен, тромбофлебит,
метеорологических         тальмо-   та, аудио-   геморрой с частыми
станциях, соору-          лог,      метрия, ала- обострениями и крово-
жениях связи,             психиатр, нинаминоран- тече ниями. Грыжи с
расположенных в           дермато-  сфераза,     наклонностью к ущем-
высокогорных,             венеро-   биллирубин,  лению, выпадение пря-
пустынных и дру-          лог,      функция      мой кишки. Стойкое
гих отдаленных            аллер-    внешнего     понижение слуха любой
районах, в труд-          голог     дыхания,     этиологии (шепотная
ных климатогеог-                    ЭКГ, ФГ      речь менее 3м).
рафических усло-                    вибрационная Нарушение функции
виях                                чувствитель- вестибулярного аппа-
ность        рата, том числе бо-
лезнь Меньера. Расп-
ространенные субат-
рофические изменения
всех отделов верхних
дыхательных путей.
Острота зрения с

жөнделгенде 0,5, ал
екінші көзде
0,2-ден төмен болса
(жер асты
жұмыстарына
жіберілгенде көз
әйнектің
түзетуінсіз).
Емдеуге жатпайтын
тұрақты түрде жас
ауруы.
Терінің жиі
асқынатын созылмалы
аурулары.
Жатыр мен оның
қосалқыларының жиі
асқынып қабынатын
созылмалы аурулары.
Жиі ұстап қалатын
анық түрдегі
вегетативті тамыр
дистониясы
19)  Қысыммен жұмыс  12    Тера.   көру өткір.  Көру өткірлігі бір
істейтін ыдыс.  айда  певт,   лігі мен     көзде 0,5 болып, ал
тармен қызмет   1 рет көз     көру алаңын  екінші көзде
атқаратын             дәрі.   тексеру,     0,2-ден төмен
жұмыстар              гері,   электрокар.  болса;
отори.  диограмма,   Көру алаңы 20 0 -қа
нола.   қанды, зәрді шектелсе;
ринго.  жалпы тек.   Емделмейтін тұрақты
лог,    серу, ФГ     түрде көзден жас
Невро.               ағу.
патолог              Әр түрлі
этиологиядағы есту
қабілетінің тұрақты
түрде төмендеуі
(сыбырлай
сөйлегенде 3м-ден
естімеу).
20)  Поезд жүргізу.  12    тера.   үлкен кадрлы Вестибулярлық
шілері (от жа.  айда  певт,   флюорогра.   аппарат қызметінің
ғушы), қазан.   1 рет -көз    фия, вести.  бұзылуы.
дықтың опера.         дәрі.   булярлық     Жоғарғы тыныс алу
торлары, газды        гері,   аппаратты    жолдарының және
бақылау қызме.        отори.  тексеру,     қызметі бұзылған
тінің жұмыс.          нола.   қанды, зәрді тыныс алу
керлері               рин.    жалпы тек.   органдары ауру.
голог,  серу, ЭКГ    ларының асқынған
дерма.               түрі.
товене.              Терінің қайта.
ролог,               ланатын созылмалы
невро.               аурулары.
пато.                Газ тұтқышпен жұмыс
лог                  істеуге кедергі
болатын аурулар
(газды қадағалау
қызметінің
қызметкерлері үшін).
21)  Жарылғыш мате.  12    Тера.   үлкен кадрлы Шеткергі жүйке
риалдарды       айда  певт,   флюорогра.   жүйесінің созылмалы
қолданумен      1 рет көз     фия, вести.  аурулары.
байланысты            дәрі.   булярлық ап. Әр түрлі этиоло.
болатын жұмыс.        гері,   паратты тек. гиядағы бір және
тар, жарылу           ото.    серу, ЭКГ    екі жақтық есту
және өртену           рино.                қабілетінің тұрақты
қаупі бар             ларин.               түрде төмендеуі
өндірістердегі        голог,               (сыбырлап сөйле.
жұмыстар              дерма.               генде 3м-ден
товене.              естімеу).
ролог,               Емделуге жатпайтын
невро.               тұрақты жас ағу.
пато.
лог,
пси.
хиатр
22)  Әскериленді.    12    тера.   көздің өт.   Аяқ-қолдың,
рілген күзет,   айда  певт,   кірлігін     саусақтың, табанның
арнайы байла.   1 рет невро.  тексеру,     болмауы.
ныс қызметінің,       пато.   электрокар-  Шеткергі қантамыр
инкассация            лог,    диография,   аурулары (артерия
аппаратының           отола.  ФГ           тамырының тартылуы,
қызметкерлері,        ринго.               көктамырдың
Мембанк жүйесі.       лог,                 варикозды кеңеюі).
нің қызметкер.        голо.                Шеткергі жүйке
лері және             гоф.                 жүйесінің созылмалы
қаруды өзімен         таль.                аурулары.
алып жүруге           молог,               Жиі асқынатын
және қолдануға        пси.                 терінің созылмалы
рұқсат етілген        хиатр,               ауруы.
қызмет және           хирург,              Түзетілген көру
басқа да ве.          дерма.               өткірлігі бір көзде

коррекцией ниже 0,5
на одном глазу и
ниже 0,2 на другом
(при подземных рабо-
тах без коррекции).
Стойкое слезотечение,
не поддающееся лече-
нию. Хронические,
часто обостряющиеся
заболевания кожи.
Хронические воспали-
тельные заболевания
матки и придатков с
частыми обострениями.
Синдром вегетососу-
дистой дистонии с
частыми пароксизмами
19) Работы, связанные 1 раз в Терапевт, Исследование Острота зрения с кор-
с обслуживанием   12 мес  офталь-   остроты и    рекцией ниже 0,5 на
сосудов под дав-          молог,    полей зре-   одном глазу и ниже
лением                    оторино-  ния, общий   0,2 на другом с кор-
ларин-    анализ       рекцией. Ограничение
голог,    крови и мо-  поля зрения более чем
невропа-  чи, ЭКГ, ФГ  на 20 о . Стойкое сле-
толог                  зотечение, не поддаю-
щееся лечению. Стой-
кое понижение слуха
любой этиологии одно
и двустороннее (ше-
потная речь менее
3 м).
20) Работа машинистов 1 раз в Терапевт, Крупнокадро- Нарушение функции
(кочегаров), опе- 12 мес  офталь-   вая флюоро-  вестибулярного аппа-
раторов котель-           молог,    графия, ис-  рата. Выраженные
ных, работников           оторино-  следование   формы заболеваний
службы газового           ларин-    вестибуляр-  верхних дыхательных
надзора                   голог,    ного аппа-   путей и органов ды-
дерма-    рата, общий  хания с нарушением
товенеро- анализ крови функции. Хронические
лог, нев- и мочи, ЭКГ  рецидивирующие забо-
ропатолог              левания кожи. Забо-
левания, препятст-
вующие работе в
противогазе (для
работников службы
газового надзора)
21) Работы, связанные 1 раз в Терапевт, Крупнокадро- Хронические заболева-
с применением     12 мес  офталь-   вая флюоро-  ния периферической
взрывчатых мате-          молог,    графия, ис-  нервной системы.
риалов, работы на         оторино-  следование   Стойкое понижение
взрыво- и пожаро-         ларин-    вестибуляр-  слуха любой этиоло-
опасных производ-         голог,    ного аппара- гии, одно, двусто-
ствах                     дермато-  та, ЭКГ      роннее (шепотная
венеро-                речь менее 3 м).
лог, нев-              Стойкое слезотечение,
ропато-                не поддающееся
лог,                   лечению
психиатр
22) Работы военизиро- 1 раз в Терапевт, Исследование Отсутствие конечнос-
ванной охраны,    12 мес  невропа-  остроты зре- ти, кисти, стопы.
служб специализи-         толог,    ния, ЭКГ, ФГ Заболевания перифе-
рованной связи,           оторино-               рических сосудов
аппарата инкасса-         ларинго-               (облитерирующий
ции, работников           лог, оф-               эндартериит, варикоз-
системы государ-          тальмо-                ное расширение вен).
ственного банка и         лог, дер-              Хронические заболе-
работников других         матовене-              вания периферической
ведомств и служб,         ролог,                 нервной системы.
которым разрешено         психиатр,              Хронические, часто
ношение огне-             хирург                 обостряющиеся заболе-
стрельного оружия                                вания кожи. Острота
и его применение                                 зрения с коррекцией

домстволардың         товене.              0,5, ал екінші
қызметкерлері         ролог                көзде 0,2-ден төмен
болса; немесе
екінші көз болмаса
бір көздің көруі
0,7 болғанда
Есту қабілетінің
тұрақты түрде
төмендеуі (сыбырлап
сөйлеу кезінде
3м-ден естімеу).
23)  Газдан құтқару  12    тера.   Электрокар.  Орталық және шет.
қызметі, газдан айда  певт,   диография,   кергі жүйке жүйе.
құтқарудың      1     невро.  үлкен кадрлы сінің созылмалы ау.
ерікті дружи.   рет   пато.   флюорогра.   рулары. Тістің,
насы, әскери.         лог,    фия, зәрді   ауыз қуысының ауру.
лендірілген           отори.  жалпы тексе. лары, ерін артын.
бөлімдер ашық         нола.   ру, вестибу. дағы тіс қорға.
газ және мұнай        рин.    лярлық ап.   ғыштарды ұстауға
фонтандарының         голог,  паратты      мүмкіндік бермейтін
пайда болуының        көз     тексеру      тістердің болмауы,
алдын алуды,          дәрі.                алынбалы-салынбалы
пайда болғанда        гері,                протездердердің
жоюды ұйымдас.        пси.                 болуы, тіс түбінен
тыратын отряд.        хиатр,               ірің ағу, стома.
тар, әскери.          хирург,              титтер, перио.
ленген кен            стома.               донтит, астыңғы
орнындағы құт.        толог                жақтың шорбуындары
қару командасы                             мен сіресімдері,
жақ буындарының
қабынуы.
Дененің физикалық
түрде және
тірек-қимыл
аппаратының толық
жетілмеуі.
Тыныс алудың жолын
бұзатын және
газтұтқыштармен
байланысты
жұмыстарға кедергі
болатын кеуде
қуысының өзгеруі.
Ауыр физикалық
жұмыстарды
орындауды
қиындататын немесе
іш қуысының
қызметін бұзатын іш
қуысы органдарының
аурулары.
Атқаратын қызметі
бұзылған сегізкөз
дің, аяқ-қолдың
әртүрлі аурулары.
Газ тұтқыштармен
жұмыс істеуге
кедергі болатын
қатерсіз ісіктер.
Жарықтар (барлық
түрлері). Артерия
тамырының тартылуы,
көктамырдың
варикозды кеңеюі
және аяқтың
суланатын жаралары.
Тромбофлебит.
Көтеу.
Мұрын шеміршегінің
қисаюы. Құлақтың
ортаңғы бөлігінің
созылмалы аурулары.
Әр түрлі
этиологиядағы есту
қабілетінің (бір
құлағы болса да)
төмендеуі (сыбырлап
сөйлегенде кем
дегенде 3 м-ден
естімеу).
Вестибулярлық
аппарат жұмысының
бұзылуы. Көру
өткірлігінің бір
көзде 0,8-ге және
екіншісінде 0,5-ке
төмендеуі, көздің
өткірлігін түзетуге
болмайды. Жас
ағатын жолдардың,
қабақтың, созылмалы
аурулары, қабақтың
толық жұмылуына,
көз алмасының еркін
қозғалуына кедергі
жасайтын аурулары.
Көру алаңы 10 0 -қа
тарылғанда
24)  Механикалық     12    тера.   Қанды, зәрді Түзетілген көру
құрал-жабдық.   айда  певт,   жалпы тексе. өткірлігінің бір
тармен (жона.   1     невро.  ру, электр-  көзде 0,5 және екін.

ниже 0,5 на одном
глазу и ниже 0,2 на
другом; или 0,7 на
одном глазу при от-
сутствии зрения на
другом. Стойкое сни-
жение слуха любой
этиологии (восприя-
тие шепотной речи
менее 3 м)
23) Работы газоспаса- 1 раз в Терапевт, Электрокар-  Хронические заболе-
тельной службы,   12 мес  невропа-  диография,   вания центральной и
добровольных га-          толог,    крупнокад-   периферической нерв-
зоспасательных            оторино-  ровая флюо-  ной системы. Болезни
дружин, военизи-          ларинго-  рография,    зубов, полости рта:
рованных частей и         лог, оф-  общий анализ отсутствие зубов,
отрядов по преду-         тальмо-   мочи, иссле- наличие съемных
преждению возник-         лог, хи-  дование вес- протезов, альвеоляр-
новения и ликви-          рург,     тибулярного  ная пиорея, стомати-
дации, открытых           психиатр, аппарата,    ты, периодонтит,
газовых и нефтя-          стомато-  ЭКГ, ФГ      анкилозы и контрак-
ных фонтанов,             лог                    туры нижней челюсти,
военнизированных                                 челюстной артрит.
горных, горно-                                   Общее физическое
спасательных                                     недоразвитие и
команд                                           недоразвитие опорно-
двигательного аппа-
рата. Деформация
грудной клетки,
вызывающая нарушение
дыхания и затрудняю-
щая работу в проти-
вогазах. Болезни
органов брюшной по-
лости, вызывающие
нарушение их функции
или затрудняющие
выполнение физичес-
кой работы. Любые
заболевания позво-
ночника, верхних и
нижних конечностей с
нарушением их функ-
ции. Доброкачествен-
ные опухоли, препят-
ствующие выполнению
работ в противога-
зах. Грыжи (все
виды). Облитерирую-
щий эндартериит,
варикозное расшире-
ние вен и трофические
язвы нижних конечнос-
тей. Тромбофлебит.
Геморрой. Искривле-
ние носовой перего-
родки. Хронические
заболевания среднего
уха. Понижение слуха
(даже на одно ухо)
любой этиологии
(восприятие шепотной
речи менее 3-х мет-
ров). Нарушение функ-
ции вести булярного
аппарата. Понижение
остроты зрения ниже
0,8 на одном глазу и
ниже 0,5 на другом,
коррекция не допус-
кается. Хронические
заболевания слезоот-
водящих путей, век,
органические не дос-
татки век, препятст-
вующие полному их
смыканию, свободному
движению глазного
яблока. Ограничение
поля зрения более
чем на 10 о
24) Работы на механи- 1 раз в Терапевт, Общий анализ Острота зрения с кор-
ческом оборудова- 12 мес  невропа-  крови и мо-  рекцией ниже 0,5 на
нии (токарных,            толог,    чи, электро- одном глазу и ниже

тын, жоңғылай.  рет   пато.   кардиограм.  шісінде 0,2 ден
тын және ста.         лог,    ма, вестибу. төмен болуы.
ноктар, штам.         отори.  лярлық аппа. Вестибулярлық
повка жасайтын        нола.   ратты тек.   аппарат жұмысының
пресстер)             ринго.  серу, ФГ     бұзылуы.
істелінетін           лог                  Қояншық және
жұмыстар              көз                  синкопалды жағдай
дәрі.
гері,
дерма.
толог
25)  Көлік қозға.    12    тера.   вестибуляр.  Вестибулярлық ап.
лысымен, оның   айда  певт,   лық аппа.    парат жұмысының бұ.
ішінде зауыт    1     невро.  раттарды     зылуы, оның ішінде
ішінде пайда.   рет   пато.   тексеру,     Меньер ауруы.
ланылатын кө.         лог,    көздің көру  Әр түрлі этио.
лікпен тікелей        отори.  өткірлігі    логиядағы бір неме.
байланысты            нола.   мен көру     се екі жақтық есту
(көлікке тиеу.        ринго.  аясын тек.   қабілетінің тұрақты
шілер, электр-        лог,    серу, ЭКГ,   түрде төмендеуі
карларды жүр.         көз     ФГ           (сыбырлап сөйле.
гізушілер,            дәрі.                генде кем дегенде
реттеушілер)          гері,                3 м-ден естімеу).
жұмыстар              хирург               Түзетілген көздің
көру өткірлігінің
бір көзде 0,5 және
екіншісінде 0,2 ден
кем болуы; емделуге
жатпайтын тұрақты
түрде көзден жас
ағу;
Түсті белгілерді
қолданып жұмыс
істейтін жұмыскер.
лердің түс ажырату
қабілетінің
бұзылуы;
Көру алаңы 20 0 -қа
дейін шектелсе.
26)  Барлық катего.  12    тера.   Электркар.   Көру мүмкіндігі бұ.
риядағы авто.   айда  певт,   диография,   зылған көз қабықта.
көліктер;       бір   невро.  вестибуляр.  рының созылмалы ау.
барлық түрдегі  рет   пато.   лық аппа.    рулары, көруге ке.
және маркадағы        лог,    раттарды     дергі ететін немесе
мотоциклдер,          отори.  тексеру,     көздің қозғалысын
мотороллерлер,        нола.   қанның тобы  шектейтін қабақ бұл.
мотонарттар;          ринго.  мен резус.   шық еттерінің тұрақ.
трамвай,              лог,    факторын     ты өзгерістері мен
троллейбустар;        көз     анықтау      шала салдары (опера.
тракторлар            дәрі.   (алдын ала   циядан кейін емдеу
және басқа да         гері,   медициналық  жақсы қорытындымен
өз бетімен жү.        хирург, тексеруден   аяқталғанда көлікті
ретін меха.           пси.    өткенде),    жүргізуіне болады).
низмдер; өз           хиатр,  көздің көру  Жас қапшығының ем.
бетімен жүре.         гине.   өткірлігі    делуге келмейтін
тін ауыл, су          колог   мен көру     созылмалы түрдегі
шаруашылық жол                алаңын       қабынуы және
құрылысына                    тексеру, ФГ  тесілуі, тұрақты
пайдаланылатын                             түрдегі емделмейтін
машинелер мен                              жас ағу (опера.
механизмдер                                циядан кейін емдеу
барлық катего.                             жақсы қорытындымен
риядағы мүге.                              аяқталғанда көлікті
дектерге                                   жүргізуіне болады).
арналған                                   Қылилықтан болған
қолмен басқа.                              тұрақты түрдегі
рылатын авто.                              қосарлана көріну.
көліктер                                   Әр түрлі меридиан.

фрезерных и дру-          оторино-  кардиограм-  0,2 на другом. Нару-
гих станках,              ларинго-  ма, иссле-   шение функции вести-
штамповочных              лог, оф-  дование вес- булярного аппарата.
прессах)                  тальмо-   тибулярного  Эпилепсия и синко-
лог,      аппарата,    пальные состояния
дермато-  ЭКГ, ФГ
лог
25) Работы, непос-    1 раз в Терапевт, Исследование Нарушение функции
редственно свя-   12 мес  невропа-  вестибуляр-  вестибулярного аппа-
занные с движе-           толог,    ного аппара- рата, в том числе
нием транспорта,          офтальмо- та, остроты  болезнь Меньера.
в том числе внут-         лог, ото- и полей      Стойкое понижение
ризаводского              ринола-   зрения, ЭКГ, слуха любой этиоло-
(водители авто-           ринголог, ФГ           гии, одно или дву-
погрузчиков,              хирург                 стороннее (шепотная
электрокаров,                                    речь менее 3 м).
регулировщики)                                   Острота зрения с
коррекцией ниже 0,5
на одном глазу, ниже
0,2 на другом; стой-
кое слезотечение, не
поддающееся лечению;
нарушение цветоощу-
щения для работ-
ников, применяющих
цветовую сигнализа-
цию; ограничение
полей зрения более
чем на 20 о
26) Работы, связанные 1 раз в Терапевт, ЭКГ, ФГ,     Хронические заболе-
с движением авто- 12 мес  невропа-  исследование вания оболочек глаза
транспортных              толог,    вестибуляр-  с нарушением функции
средств всех ка-          офтальмо- ного аппара- зрения, стойкие изме-
тегорий; мотоцик-         лог, ото- та, опреде-  нения и парезы мышц
лов, моторолле-           ринола-   ление группы век, препятствующие
ров, мотонарт             ринголог, крови и ре-  зрению или ограничи-
всех типов и ма-          хирург,   зусфактора   вающие движение глаз-
рок; трамваев,            психиатр, (при прохож- ного яблока (после
троллейбусов;             гинеколог дении пред-  оперативного лечения
тракторов и изго-                   варительного с хорошим результа-
товленных на их                     медицинского том, допуск к вожде-
базе самоходных                     осмотра),    нию разрешается).
шасси и механиз-                    исследование Хроническое, не под-
мов, самоходных                     остроты и    дающееся консерватив-
сельскохозяйст-                     полей зре-   ному лечению воспале-
венных, мелиора-                    ния, ЭКГ, ФГ ние и свищ слезного
тивных и дорожно-                                мешка, упорное, не
строительных                                     поддающееся лечению
машин и механиз-                                 слезотечение (после
мов; Автомобили   1 раз в                        оперативного лечения
с ручным управ-   24 мес                         с хорошим результа-
лением для инва-                                 том, допуск к вожде-
лидов всех кате-                                 нию разрешается).
горий;                                           Стойкая диплопия

27)  Теңіз және      24                         дарда көру алаңының
өзен портта.    айда                       20 0 -қа дейін шек.
рының жұмыс.    бір                        телуі. Абсолюттік
керлері, өзен   рет                        немесе салыстырмалы
және теңіз ке.                             ортадағы скотома.
мелерінің эки.                             Түзетілген көру
паждары капи.                              өткірлігінің бір
тандары және                               көзде 0,8 және екін.
олардың көмек.                             шісінде 0,4 болуы;
шілері, штур.                              бір көздің көрмеуі.
мандар, меха.                              Көздің мөлдір қа.
никтер, мат.                               батына жасалған реф.
ростар, радио.                             ракциялық опера.
мамандар, лоц.                             циядан соң 3 айдан
мандық қызмет.                             кейін автокөлікті
тің және кеме                              жүргізуге жібе.
жұмысының                                  ріледі, түзетілген
қимылын басқа.                             көру өткірлігінің
ратын қызмет                               бір көзде 0,8-ден
жұмыскерлері                               және екіншісінде
28)  әуе жолы кеме.  12                         0,4-тен төмен болуы
лерін және      айда                       кезіндегі опера.
басқа да ұша.   бір                        циядан кейін, (опе.
тын аппарат.    рет                        рацияға дейінгі)
тарды басқару                              асқынулар болмаған
қызметкерлері                              жағдайда бастапқы
(инженерлер-                               рефракциясы
пилоттар,                                  +8,0-ден -8Д-ге
бортинженер.                               дейінгі аралықта,
лер); әуе                                  операцияға дейінгі
кемелеріне                                 рефракцияны анықтау
және басқа да                              мүмкін болмаған
ұшатын аппа.                               жағдайда көз осінің
раттарға және                              ұзындығы 21,5-тен
әуе техникасына                            27,0 мм болса; Бір
техникалық                                 көзде жасанды
қызмет көрсету,                            қарақтың болуы.
пайдалану және                             Түзетілген көру

27) Работники речных                                 вследствие косогла-
и морских портов,                                зия. Ограничение поля
экипажи речных и                                 зрения более чем на
морских судов,                                   20 о  в любом из мери-
капитаны и их                                    дианов. Центральная
помощники, штур-                                 скотома абсолютная
маны, механики,                                  или относительная.
матросы, радио-                                  Острота зрения с
специалисты,                                     коррекцией ниже
работники лоц-                                   0,8 Д, на одном гла-
манской службы и                                 зу, ниже 0,4 Д - на
службы управления                                другом; отсутствие
движением судов                                  зрения на одном
28) Работники управ-  1 раз в                        глазу. После рефрак-
ления воздушными  12 мес                         ционных операций на
судами и иными                                   роговой оболочке
летательными ап-                                 водители транспортных
паратами (инжене-                                средств допускаются к
ры - пилоты, бор-                                вождению через 3 ме-
тинженеры); тех-                                 сяца. При остроте
нического обслу-                                 зрения с коррекцией
живания, эксплуа-                                ниже 0,8 Д - на одном
тации и ремонта                                  глазу и 0,4 Д - на
воздушных судов и                                другом, отсутствие
иных летательных                                 осложнений в исходной
аппаратов и авиа-                                (до операции) реф-
ционной техники;                                 ракции от + 8,0 до
управления и об-                                 8,0 Д. При невозмож-
служивания движе-                                ности установить
нием воздушных                                   дооперационную реф-
судов (инженеры -                                ракцию годны при дли-
авиадиспетчеры);                                 не оси глаза от 21,5
технической экс-                                 до 27,0 мм; искусст-
плуатации авиа-                                  венный хрусталик хотя
ционного элект-                                  бы на одном глазу.
рифицированного,                                 Допускаются стажиро-
пилотажно-навига-                                ванные водители при
ционного и радио-                                остроте зрения с кор-

жөндеу; әуе                                өткірлігі (0,8Д -
кемелерінің                                0,4Д), қалыпты көру
қозғалысын бас.                            алаңы болып, опера.
қару және қыз.                             циядан кейінгі жар.
мет көрсету                                ты жылда асқыну
(инженерлер-                               болмаса, тәжірибелі
әуедиспетчер.                              жүргізушілерге
лер); әуе                                  рұқсат етіледі.
электрленді.                               Түсті ажыратудың
рілген,                                    бұзылуы. Торлы
пилотажды-                                 қабат пен көру
навигациялық                               жүйкесінің аурулары.
және радио.                                Сөйлескенде бір
электрондық                                құлақпен толығымен
құрал-жабдық.                              естімеу, ал екінші
тарды техни.                               құлақ арқылы 3
калық пайда.                               м-ден кем қашық.
лану; автокө.                              тықта, сыбырлап сөй.
ліктік құрал.                              легенде 1 м қашық.
дарды электр.                              тықтан естімеу не.
мен жабдықтау;                             месе сөйлесуді
әуе аспаптарды,                            екінші құлағы 2 м
жердегі және                               кем қашықтықтан
борттағы бас.                              естуі (екі құлағы
қару жүйелерін                             естімегенде, мылқау
пайдалану, әуе                             болғанда қайта куә.
кемелерін және                             ләндарылу 2 жылдан
ұшатын аппарат.                            кем емес уақытта
тардың диагнос.                            өткізіледі). Холес.
тикасын нави.                              театомадан, грану.
гациялау; әуе                              ляциядан немесе
қауіпсіздігі;                              полиптен (эпи.
жолаушыларға                               тимпанит) асқынған
қызмет көрсету                             құлақтың ортаңғы
жөніндегі                                  бөлігінің бір не.
қызметкерлер                               месе екі жақтық
іріңді созылмалы
қабынуы. Тесілу
белгілері болғанда
(операция жасау
арқылы емдегеннен
кейінгі жақсы
қорытындыдан соң,
мәселе жеке түрде
шешіледі),
созылмалы іріңді
мастоидит.
Вестибулярлық
аппараттың бұзылуы,
бастың айналуы,
нистагм (Меньер
ауруы, құлақ
иірімдерінің
қабынуы, әр түрлі
этиологиядағы
вестибулярлық күрт
асқынулар). Көздің
қарашығы орташа
қалыптан 70 0 -қа
дейін ауытқытатын
кенеттен болған
нистагм.
Аяқ-қолдың
қозғалысына кедергі
жасайтын қатерсіз
ісіктер, аз
жылжитын тыртықтар.
Мойын қозғалысының
қимылы қатты
шектелген, ірі
буындардағы тұрақты
түрдегі өзгерістер,
дұрыс бітпеген
сынықтар,
аяқ-қолдардың
қозғалысына кедергі
болатын жалған
буындар, сегіз.
көздегі, оның
қозғалысын бұзатын
тұрақты өзгерістер.
Бір аяқтың немесе
қолдың, саусақтың
немесе бақайдың
болмауы.
Аяқ-қолдың қимылын
шектейтін қисаюлар.
Талаптан тыс шешім
ретінде бір аяғы
шолақ, және оның
ұзындығы сирақтың

электронного обо-                                рекцией (0,8 Д -
рудования; элек-                                 0,4 Д), нормальное
трооборудования                                  поле зрения и отсут-
автотранспортных                                 ствие осложнений в
средств; эксплуа-                                течение полугода
тации авиационных                                после операции.
приборов, назем-                                 Нарушение цветоощу-
ных и бортовых                                   щения. Заболевания
систем управле-                                  сетчатки и зритель-
ния, навигации                                   ного нерва. Полная
диагностики воз-                                 глухота на одно ухо
душных судов и                                   при восприятии раз-
иных летательных                                 говорной речи, на
аппаратов; авиа-                                 другое на расстояние
ционной безопас-                                 менее 3 м, шепотной
ности; обслужива-                                речи на расстояние
ния пассажиров                                   1 м, или восприятие
(бортпроводники)                                 разговорной речи на
другое ухо менее 2 м
(при полной глухоте,
глухонемоте допуск
осуществляется инди-
видуально с переос-
видетельствованием
не реже, чем через
2 года). Хроническое
одностороннее или
двустороннее гнойное
воспаление среднего
уха, осложненное
холестеатомой, гра-
нуляциями или поли-
пом (эпитимпанит).
Наличие фистульного
симптома (после
оперативного лече-
ния с хорошим
результатом, вопрос
решается индиви-
дуально), хроничес-
кий гнойный мастои-
дит. Нарушение функ-
ции вестибулярного
аппарата, синдромы
головокружения,
нистагм (болезнь
Меньера, лабиринти-
ты, вестибулярные
кризы любой этиоло-
гии). Спонтанный
нистагм при откло-
нении зрачков на 70 о
от среднего положе-
ния. Доброкачест-
венное новообразо-
вание, малоподвижные
рубцы, значительно
затрудняющие движе-
ние конечностей.
Резко выраженные
ограничения подвиж-
ности шеи, стойкие
изменения в крупных
суставах, неправильно
сросшиеся переломы,
ложные суставы,
значительно затруд-
няющие движение
конечностей, а также
стойкие изменения в
позвоночнике, нару-
шающие его движе-
ния. Отсутствие одной
верхней или нижней
конечности, кисти или
стопы, деформация
кисти или стопы,
значительно затруд-
няющие движение. В
порядке исключения
могут допускаться
лица с одной ампути-
рованной голенью,
если ампутационная

1/3 бөлігінен кем
болмаса және
тізенің
жазылып-бүгілу
қозғалысы толығымен
сақталған адамдарға
көлік жүргізуге
рұқсат етіледі.
Саусақтардың немесе
фалангтардың
болмауы.
Неврологиялық
белгісі бар
жарақаттар және бас
сүйегінің ақаулары,
қайта куәландырыл.
ғанда 2 жыл
мерзімге жеке түрде
рұқсат етіледі.
Аяқтың 6 см аса
қысқа болуы, егер
аяқ сүйектерінің,
жұмсақ тіндерінің
және буындарың
ақаулары болмаса,
қозғалу мөлшері
сақталса, аяқтың
ұзындығы 75 см
артық болса
куәландырылатын
тұлғалар жарамды
болып саналады.
Қозғалыстың
шектелуін
тудыртатын немесе
қозғағанда ауыратын
операциядан кейінгі
емдеу жүргізгеннен
кейін болатын
аурулар үшін мәселе
жеке шешіледі.
Қолқаның, бас
миының тамыр.
ларының, сан және
тізе артериясының
аневризмдері;
ІІ-ІІІ сатыдағы
артерия тамырла.
рының тарылуы,
Такаяси ауруы;
қоректенуі өзгерген
көк тамырлардың
варикозды кеңеюі,
жуан аяқ. Дем
алуды қиындататын
жұтқыншақтағы,
көмейдегі,
кеңірдектегі
тұрақты түрдегі
өзгерістер. Кеуде
қуысындағы органдар
жұмысының тұрақты
бұзылуы орын алған
кеуде қуысының
формасының өзгеруі
(рұқсат ету
мәселесі жеке
шешіледі). Әр түрлі
этиологиядағы туа
біткен немесе жүре
пайда болған жүрек
және қан тамырлар
кемістігі орын
алғанда қайта
куәландырылу бір
жылдан кейін
жүргізіледі.
Жүрекке және қан
тамырларына
операция
жасалғаннан кейінгі
жағдайы кемістігі
орын алғанда қайта
куәландырылу бір
жылдан кейін
жүргізіледі.
Жүректің қағысын
жасанды түрде
жүргізетін
ауыстырылған
қондырғылары бар
тұлғалар мәселесі
жеке шешіледі.
Жүрек аурулары,
қағысы бұзылғанда,
жүректің ишемиялық
ауруы орын алғанда
миокард инфарк.
тысымен ауырғаннан
кейінгі жағдайда
рұқсат ету жеке
шешіледі (тыныштық
жағдайында пайда
болатын стенокар.
диясы бар тұлға.
лардан басқасы бір
жылдан кейін қайта
куәландырылады).
Қан және қан
өндіретін орган.
дардың аурулары,
егер анемиялық
белгілер және
негізгі аурулар
асқынбаса рұқсат
беру туралы мәселе
жеке шешіледі.
Жатырдың және
қынаптың төмен
түсуі, тік ішек
және қынаптық,
қуықтық-қынаптық
жыланкөздер (тік
ішектің
сфинктерінің
бүтіндігін бұзатын
бұттың ажырауы)
(операциядан кейінгі
емдеуден соң мәселе
жеке шешіледі).
Бойы 150 см-ден
төмен болса, дене
өсіп-жетілуі
шамадан күрт қалып
қойса (мәселесі
жеке шешіледі).
Жолаушылар
көлігінің
жүргізушілері үшін
сөйлеу кезінде
ақауы бар және
кекештер жайындағы
мәселе жеке түрде
шешіледі.
29)  Аэровокзал      12    тера.   Қанды, зәрді Дәнекерлеу тінінің
кешенінің жұ.   айда  певт,   жалпы тексе. аурулары.
мыскерлері:     бір   невро.  ру, электр-  Жатырдан қан ағумен
тасымалдауды    рет   пато.   кардиогра.   жүретін етеккірдің
ұйымдастыратын        лог,    фия, аудио.  келуінің бұзылуы
агенттер;             отола.  метрия, оф.  (көздің көру
супервайзерлер;       ринго.  тольмоско.   қабілетінің
кассирлер;            лог,    пия, кеуде   бұзылумен байла.
анықтама бюро.        көз     қуысының     нысты жұмыстардан
сының агент.          дәрі.   флюоро.      басқа);
тері; тексеру         гері,   графиясы     Әр түрлі этиоло.
қызметінің;           пси.                 гиядағы есту қабі.
әуе қауіпсіздік       хиатр,               летінің тұрақты
қызметінің,           гине.                түрде төмендеуі
кеденнің              колог                (сыбырлап сөйле.
агенттері;                                 генде кем дегенде
жүк тиеушілер;                             3м-ден естімеу);
жүкті қабылдап-                            Вестибулярлық аппа.
тапсырушылар                               раттың бұзылуы,
оның ішінде Меньер
ауруы.
__________________________________________________________________

культя не менее 1/3
голени и подвижность
в коленном суставе
ампутированной конеч-
ности полностью сох-
ранена. Отсутствие
пальцев или фаланг.
Травматические дефор-
мации с наличием нев-
рологической симпто-
матики и дефекты
костей черепа, допуск
осуществляется
индивидуально с
переосвидетельство-
ванием через 2 года.
Укорочение нижней
конечности более чем
на 6 см, освидетель-
ствуемые могут быть
признаны годными,
если конечность не
имеет дефектов со
стороны костей, мяг-
ких тканей и суста-
вов, объем движений
сохранен, длина
конечности более
75 см. Заболевания,
вызывающие ограниче-
ние движений или
болезненность при
движении, после опе-
ративного лечения
вопрос решается
индивидуально. Анев-
ризмы аортальные,
сосудов головного
мозга, бедренной и
подколенной артерий;
облитерирующий эндар-
териит, II-III ста-
дии, болезнь Такая-
су; варикозное расши-
рение вен с наруше-
нием трофики, слоно-
востью. Стойкие из-
менения в глотке,
гортани, трахеи,
затрудняющие дыхание.
Деформация грудной
клетки и позвоночника
со значительным нару-
шением функции орга-
нов грудной полости
(вопрос о допуске
решается индивидуаль-
но). Врожденные или
приобретенные пороки
сердца и сосудов
любой этиологии при
наличии компенсации
допускаются индиви-
дуально с переосви-
детельствованием
через год. Состояние
после операции на
сердце и крупных со-
судах, при компенса-
ции, вопрос решается
индивидуально с перео-
свидетельствованием
через год. Лица с
имплантированными
искусственными води-
телями ритма сердца
допускаются индиви-
дуально. Болезни
сердца, нарушения
ритма, хроническая
ишемическая болезнь
сердца, состояние
после перенесенного
инфаркта миокарда
вопрос о допуске ре-
шается индивидуально
(ежегодное переосви-
детельствование, за
исключением лиц со
стенокардией покоя).
Болезни крови и
кроветворных орга-
нов, вопрос о допус-
ке решается индиви-
дуально при отсутст-
вии анемического
синдрома и обострения
основного заболева-
ния. Выпадение матки
и влагалища, ректова-
гинальные и пузырно-
влагалищные свищи
(разрывы промежности
с нарушением целост-
ности сфинктера пря-
мой кишки) (после
оперативного лечения
вопрос решается инди-
видуально). Рост ниже
150 см (вопрос ре-
шается индивидуаль-
но), резкое отстава-
ние физического раз-
вития. Для водителей
пассажирского транс-
порта при деффектах
речи и заикании, воп-
рос решается индиви-
дуально.
29) Работники аэро-   1 раз в Терапевт, Общий анализ Болезни соединитель-
вокзального ком-  12 мес  невропа-  крови и мо-  ной ткани. Нарушение
плекса: агенты по         толог,    чи, аудио-   менструальной функ-
организации пере-         оторино-  метрия, оф-  ции, сопровождающейся
возок; супервай-          ларинго-  тольмоско-   маточными кровотече-
зеры; кассиры;            лог, оф-  пия, ЭКГ, ФГ ниями (кроме работ,
агенты справоч-           тальмо-                связанных с наруше-
ного бюро; агенты         лог,                   нием зрения). Стойкое
службы досмотра;          психиатр,              понижение слуха любой
службы авиацион-          гинеколог              этиологии одно и
ной безопасности;                                двусторонней (шепот-
таможни; грузчи-                                 ная речь не менее
ки; приемосдат-                                  3 м). Нарушение
чики грузов.                                     вестибулярного аппа-
рата, в том числе
болезнь Меньера
--------------------------------------------------------------------------