Аспирантура мен докторантураға қабылдаудың Типтiк ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 23 шілдедегі N 645 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 13 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3005. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 1 сәуірдегі N 161 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008.04.01  N 161  (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Бiлiм туралы"  Заңын  iске асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса берiлген аспирантура мен докторантураға қабылдаудың Типтiк ережесi бекiтiлсiн.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм департаментi (Әбдiрәсiлов Б.С.) осы бұйрықты белгiленген тәртiпте Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуден өткізуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастан күшiне енедi.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр Г.H. Гамарникке жүктелсiн.
Министр
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң
N 645 23 шілде 2004 ж.
"Аспирантураға, докторантураға
қабылдаудың типтiк ережесi"
бұйрығымен бекiтiлген
Аспирантураға, докторантураға
қабылдаудың типтiк ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Аспирантураға, докторантураға қабылдаудың ережесi (бұдан әрi - Ереже) " Бiлiм туралы ", " Ғылым туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзiрленген.
2. Ереже Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарының, ғылыми ұйымдарының аспирантурасы мен докторантурасына тұлғаларды қабылдаудың тәртiбiн анықтайды.
3. Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдарының аспиранттары мен докторанттары контингентiн қалыптастыру ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлауға арналған мемлекеттiк тапсырысты орналастыру, заңды және жеке тұлғалардың қаражаты есебiнен оқуға ақы төлеу арқылы жүзеге асырылады.
4. Шетел азаматы болып табылатын қазақ ұлты тұлғаларының жоғары оқу орнынан кейінгi бiлiм aлуғa Қазақстан Республикасының азаматтарымен құқықтары бiрдей.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалар аспирантурада, докторантурада Қазақстан Республикасының заңнамасымен, халықаралық шарттармен бекiтiлген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарымен бiрдей бiлiм алуға құқылы.
Басқа шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар жоғары оқу орындарының, ғылыми мекемелердiң аспирантурасы мен докторантурасына ақылы негiзде Қазақстан Республикасында бекiтiлген халықаралық шарттар негiзiнде қабылданады.

Об утверждении Типовых правил приема в аспирантуру и докторантуру
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 июля 2004 года N 645. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2004 года N 3005. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 апреля 2008 года N 161.
Сноска. Приказ Министра образования и науки РК от 23.07.2004 N 645 утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 01.04.2008   N 161   (порядок введения в действие см.   п. 5 ).
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан "Об образовании" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила приема в аспирантуру, докторантуру.
2. Департаменту высшего и послевузовского профессионального образования (Абдрасилов Б.С.) представить настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Гамарника Г.Н.
Министр
Утверждены
приказом Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
"Об утверждении Типовых правил
приема в аспирантуру и докторантуру
от 23 июля 2004 г. N 645
Типовые правила приема в аспирантуру, докторантуру
1. Общие положения
1. Правила приема в аспирантуру и докторантуру (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан " Об образовании ", " О науке ".
2. Правила определяют порядок приема лиц в аспирантуру и докторантуру высших учебных заведений, научных организаций Республики Казахстан.
3. Формирование контингента аспирантов и докторантов высших учебных заведений, научных организаций Республики Казахстан осуществляется посредством размещения государственного заказа на подготовку научных и научно-педагогических кадров, оплаты обучения за счет средств физических и юридических лиц.
4. Лица казахской национальности, являющиеся гражданами других государств, имеют право на получение послевузовского образования наравне с гражданами Республики Казахстан.
Иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, могут пользоваться правом на обучение в аспирантуре, докторантуре наравне с гражданами Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан.
Иные иностранные граждане и лица без гражданства принимаются в аспирантуру и докторантуру высших учебных заведений и научных организаций на платной основе на основе международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.

5. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiне, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiне, Қазақстан Республикасының экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi агенттiгiне (Қаржы полициясы), Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігіне, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы мемлекеттік басқару академиясына ведомстволық қарасты жоғары оқу орындарының, ғылыми мекемелердiң аспирантурасы мен докторантурасына азаматтарды қабылдау бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органның келiсiмiмен жекелеген нормативтiк құқықтық құжаттармен реттеледi.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және Ғылым министрінің 2007.05.17. N  252  бұйрығымен.
6. Жоғары оқу орны, ғылыми мекеме тек тиiстi лицензиялары болғанда ғана аспирантураға, докторантураға мамандықтар бойынша оқыту үшiн қабылдауды жариялайды.
7. Бюджет қаражаты есебiнен мемлекеттiк жоғары оқу орындарының, ғылыми мекемелердiң аспирантурасы мен докторантурасына оқу үшiн қабылданатын азаматтар саны бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органымен конкурстық негiзде жыл сайын орналастырылатын мемлекеттік тапсырыстың шегiнде анықталады.
8. Жоғары оқу орындары, ғылыми мекемелер бiлiм беру саласындағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңды немесе жеке тұлғалардың есебiнен шарт негiзiнде бiлiм саласындағы өкiлеттi орган бекiткен қабылдау жоспарының сыртында ақылы оқуға қабылдауды жүзеге асыруға құқылы.
9. Аспирантура, докторантураға түсу емтихандарын өткiзу және қабылдау кезеңiнде жоғары оқу орындарында, ғылыми мекемелерде қабылдау, пәндiк емтихандық және аппеляциялық комиссия құрылады.
Ұйым басшысы қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады.
Құрамына төраға және үш мүше кiрген пәндiк комиссия тиiстi мамандық бойынша осы жоғары оқу орнының және ғылыми мекеменiң жоғары бiлiктi ғалымдарының қатарынан құрылады, олардың екеуi мамандық саласы бойынша ғылым докторы, ал қалғандары ғылым кандидаттары болуы керек.
Апелляциялық комиссияның төрағасы және Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң өкiлдерi бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органның бұйрығымен бекiтiледi.
10. Конкурстық iрiктеудi қамтамасыз ету үшiн жоғары оқу орнына және ғылыми мекемеге құжаттар тапсыру мерзiмiнен 1 ай бұрын орталық баспада мамандықтары, құжат тапсыру мерзiмi анықталып аспирантура және докторантураға қабылдау жөнiнде хабарлама жарияланады.

5. Прием граждан в аспирантуру и докторантуру высших учебных заведений и научных организаций, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (Финансовая полиция), Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан, регламентируется отдельными нормативными правовыми актами, согласованными с центральным уполномоченным органом в области образования.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 17 мая 2007 г. N  252 (вводится в действие со дня официального опубликования).
6. Высшее учебное заведение и научная организация объявляет прием для обучения по специальностям аспирантуры, докторантуры только при наличии соответствующих лицензий на ведение образовательной деятельности.
7. Количество граждан, принимаемых в аспирантуру, докторантуру высших учебных заведений и научных организаций для обучения за счет средств бюджета, определяется в пределах государственного образовательного заказа, размещаемого ежегодно на конкурсной основе центральным уполномоченным органом в области образования.
8. Высшее учебное заведение и научная организация вправе осуществлять в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования прием граждан сверх плана приема, установленного центральным уполномоченным органом в области образования для обучения на основе договоров с оплатой стоимости обучения за счет юридических и (или) физических лиц.
9. На период проведения вступительных экзаменов и зачисления в аспирантуру и докторантуру в высшем учебном заведении и научной организации создаются приемная, предметные экзаменационные и апелляционная комиссии.
Председателем приемной комиссии является руководитель организации.
Предметные комиссии формируются из числа высококвалифицированных ученых соответствующих специальностей данного высшего учебного заведения и научной организации региона в составе председателя и трех членов, два из которых должны быть докторами наук, а другие могут быть кандидатами наук по профилю специальности.
Приказом руководителя центрального уполномоченного органа в области образования утверждается председатель апелляционной комиссии и представители от Министерства образования и науки Республики Казахстан.
10. Для обеспечения конкурсного отбора не позднее чем за 1 месяц до сроков подачи документов в высшее учебное заведение или научно-исследовательскую организацию в центральной печати публикуется объявление о приеме в аспирантуру и докторантуру с указанием специальностей и сроков подачи документов.

11. Аспирантураға түсушiлер: бiр шет тiлi бойынша, философиядан және арнайы пәннен түсу емтихандарын тапсырады.
12. Докторантураға түсушiлер: бiр шет тiлi бойынша және арнайы пәннен емтихан тапсырады.
13. Шетел тiлi, философия бойынша түсу емтихандарын бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы орган құрған орталықтарда стандартталған тестiлеу технология бойынша тапсырылады.
14. Арнайы пән бойынша емтихан жоғары бiлiмнiң және жоғары оқудан кейiнгi қолданыстағы бiлiм беру бағдарламалары көлемiнде жоғары оқу орындарының, ғылыми мекемелердiң басшылары бекiткен қабылдау комиссияларымен өткiзiледi.
15. Емтихандарды қайта тапсыруға рұқсат берiлмейдi.
16. Жоғары оқу орындары және ғылыми ұйымдардың аспирантурасы мен докторантурасына түсушілерден өтініштерді қабылдау 1-20 шілде аралығында жүргізіледі.
Ескерту: 16-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 15 мамырдағы N 260  бұйрығымен   (қолданысқа енгізілу мерзімін  3-тармақтан  қараңыз).
17. Аспирантура мен докторантураға түсу емтихандары 5-20 тамыз аралығында өткізіледі, оқуға қабылдау - 31 тамызға дейін.
Ескерту: 17-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 15 мамырдағы N 260  бұйрығымен   (қолданысқа енгізілу мерзімін  3-тармақтан  қараңыз).
2. Аспирантураға қабылдау тәртiбi
18. Аспирантураға жоғары кәсiптiк, жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiмi және ғылыми жұмыста жетiстiктерi бар азаматтар қабылданады.
19. Мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысы бойынша аспирантураға оқуға қабылдау конкурстық негiзде түсу емтихандарының нәтижесi бойынша өткiзiледi.
20. Аспирантураға түсушi тұлғалар жоғары оқу орнына, ғылыми мекемеге мынадай құжаттар ұсынады:
басшының атына жазылған өтiнiш;
жоғары білiмi туралы құжаттың қосымшасымен көшiрмесi;
кадрларды есепке алу жөнiндегi жеке парақ және еңбек кiтапшасының көшiрмесi (жұмысқа орналасқан тұлғалар үшiн);
ғылыми және ғылыми-әдiстемелiк еңбектерiнiң тiзiмi;
086-У нысанды дәрiгерлiк анықтама;
басқа жоғары оқу орындары мен ғылыми мекемелерге түсушi тұлғалар үшiн ұсыным хат;
келiсiм-шарт негiзiнде түсушi тұлғалар үшiн келiсiм-шарттың жасалуын және оқу үшiн шығындардың өтелуiн кепiлдейтiн хат.
21. Аспирантураға түсушi тұлғалар болжамдалған ғылыми жетекшiмен сұқбаттасудан өтiп, соңғысы қабылдау комиссиясына ғылыми жетекшiлiктi жүзеге асыруға келiскенi жөнiнде хабарлайды.
22. Аспирантураға түсушiлер тестiлеу нысанында шет тiлдерiнiң бірiнен, философиядан жоғары оқу орындарының түлектерiне бекiтiлген бағдарлама көлемiнде емтихан тапсырады.
Жоғары кәсiптiк бiлiм бағдарламалары көлемiндегi арнайы пән бойынша емтиханды жоғары оқу орындарының және ғылыми мекемелердiң қабылдау комиссиялары ауызша немесе жазбаша түрде өткiзедi.

11. Поступающие в аспирантуру сдают вступительные экзамены:
по одному из иностранных языков;
по философии;
по специальной дисциплине.
12. Поступающие в докторантуру сдают вступительные экзамены:
по одному из иностранных языков;
специальной дисциплине.
13. Вступительные экзамены по иностранному языку и философии сдаются по технологии стандартизированного тестирования в центрах, создаваемых центральным уполномоченным органом в области образования.
14. Экзамен по специальной дисциплине в объеме действующих программ высшего и послевузовского образования проводится приемными комиссиями, состав которых утверждается руководителями высших учебных заведений и научных организаций.
15. Пересдача экзаменов не допускается.
16. Прием заявлений поступающих в аспирантуру и докторантуру высших учебных заведений и научных организаций проводится с 1 по 20 июля.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 13 мая 2005 года N  299  (вводится в действие со дня официального опубликования); приказа Министра образования и науки РК от 15 мая 2006 года  N 260 .
17. Вступительные экзамены в аспирантуру и докторантуру проводятся с 5 до 20 августа, зачисление - до 31 августа.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 13 мая 2005 года N  299  (вводится в действие со дня официального опубликования); приказа Министра образования и науки РК от 15 мая 2006 года  N 260 .
2. Порядок приема в аспирантуру
18. В аспирантуру принимаются граждане, имеющие высшее специальное, высшее научно-педагогическое образование и достижения в научной работе.
19. Прием граждан в аспирантуру для обучения по государственному образовательному заказу осуществляется на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов.
20. Лица, поступающие в аспирантуру, подают в вуз, научную организацию:
заявление на имя руководителя;
копию диплома об окончании вуза с приложением;
личный листок по учету кадров и копию трудовой книжки (для трудоустроенных лиц);
список научных и научно-методических работ;
медицинскую справку формы 086-У;
письмо-рекомендацию организации для лиц, поступающих в другие высшие учебные заведения и научные организации;
письмо, гарантирующее заключение договора и оплату расходов за обучение для лиц, поступающих на договорной основе.
21. Лица, поступающие в аспирантуру, проходят собеседование с предполагаемым научным руководителем, который сообщает в приемную комиссию о своем согласии осуществлять научное руководство.
22. Поступающие в аспирантуру сдают вступительные экзамены в форме тестирования по одному из иностранных языков и философии в объеме программ, установленных для выпускников вузов.
Экзамен по специальной дисциплине в объеме программ высшего профессионального образования проводится приемными комиссиями высших учебных заведений или научных организаций в устной или письменной форме.

23. Қабылдау комиссиясы түсу емтихандарының нәтижесi және болжамдалған ғылыми жетекшiмен сұқбаттасу негiзiнде әрбiр кандидат бойынша шешiм қабылдайды.
Қабылдау кезiнде баллдары бiрдей болған жағдайда үздiк дипломы бар тұлғаларға, содан кейiн бейiндi пән бойынша жоғары баға алғандарға басымдылық құқығы берiледi.
24. Оқуға аспиранттар қатарына қабылдау ұйым басшысының бұйрығымен мемлекеттiк тапсырыс немесе жасалған шарттарға сәйкес өткiзiледi.
3. Докторантураға қабылдау тәртiбi
25. Докторантураға конкурстық негiзде ғылым кандидатының дипломы бар, бейiндi ғылыми мамандық саласы бойынша ғылыми жетiстiктерге жеткен, өздерiн жоғары дәрежеде iргелi және қолданбалы зерттеулердi өткiзiп, iрi ғылыми мәселелердi шеше алатын перспективтi ғылыми және ғылыми-педагогикалық жұмыскер ретiнде танытқан тұлғалар қабылданады.
26. Докторантураға түсушiлер жоғары оқу орнына, ғылыми мекемелерге мынадай құжаттар тапсырады:
басшының атына жазылған өтiнiш;
ұсынған ұйымның ғылыми кеңесiнiң шешiмi;
жоғары кәсiптiк бiлiм және ғылым кандидаты туралы дипломдарының көшiрмелерi;
ғылыми және ғылыми-әдiстемелiк еңбектердiң тiзiмi;
докторлық диссертацияның толық ашылған жоспары;
086-У нысанды дәрiгерлiк анықтамасы;
кадрларды есепке алу жөнiндегi жеке парақ және еңбек кiтапшасының көшiрмесi (жұмысқа орналасқан тұлғалар үшiн);
басқа жоғары оқу орындары мен ғылыми мекемелерге түсушi тұлғалар үшiн ұсыным хат;
келiсiм-шарт негiзiнде түсушi тұлғалар үшiн шарттың жасалуын және оқу үшiн шығындардың өтелуiн кепiлдейтiн хат.
27. Докторантураға қабылдау конкурстық негiзде түсу емтихандардың нәтижелерi және тапсырылған конкурстық құжаттарды қарастыру арқылы жүзеге асырылады.
Докторантураға түсушiлер тестiлеу нысанында аспирантура түлектерiне бекiтiлген бағдарлама көлемiнде шет тiлдерiнiң бiрi арқылы емтихан тапсырады.
Тиiстi мамандыққа сәйкес кандидаттық минимум көлемiндегi арнайы пән бойынша емтихан жоғары оқу орындарының, ғылыми мекемелердiң қабылдау комиссияларымен ауызша түрде өткiзiледi.
28. Оқуға докторанттар қатарына қабылдау ұйым басшысының бұйрығымен жоғары оқу орнының және ғылыми мекеменiң Ғылыми кеңестiң шешiмi негiзiнде мемлекеттiк тапсырыс немесе жасалған шарттарға сәйкес өткiзiледi.
29. Осы ережеде реттелмеген мәселелердi жоғары оқу орындарының және ғылыми мекемелердiң қабылдау комиссиялары шешедi.

23. Приемная комиссия выносит решение по каждому кандидату на основании результатов конкурсных вступительных экзаменов и итогов собеседования с предполагаемым научным руководителем.
При равенстве конкурсных баллов лица, имеющие диплом с "отличием", затем наиболее высокую оценку по профильной дисциплине получают преимущественное право при зачислении.
24. Зачисление в аспирантуру производится приказом руководителя организации в соответствии с государственным заказом или заключенными договорами.
3. Порядок приема в докторантуру
25. В докторантуру на конкурсной основе принимаются лица, имеющие дипломы кандидата наук, научные достижения по профилю соответствующей научной специальности, проявившие себя перспективными научными и научно-педагогическими работниками, способными на высоком уровне проводить фундаментальные или прикладные исследования, решать крупные научные проблемы.
26. Лица, поступающие в докторантуру, подают в вуз, научно-исследовательскую организацию:
заявление на имя руководителя организации;
решение Ученого совета, рекомендуемой организации;
копии дипломов о высшем специальном образовании и кандидата наук;
список научных и научно-методических работ;
развернутый план докторской диссертации;
медицинскую справку формы 086-У;
личный листок по учету кадров и копию трудовой книжки;
письмо-рекомендацию организации для лиц, поступающих в другие высшие учебные заведения и организации;
письмо, гарантирующее заключение договора и оплату расходов за обучение для лиц, поступающих на платной основе.
27. Прием в докторантуру осуществляется на конкурсной основе по итогам сдачи вступительных экзаменов и рассмотрения представленных конкурсных документов.
Поступающие в докторантуру сдают вступительный экзамен в форме тестирования по одному из иностранных языков в объеме программы, установленной для выпускников аспирантуры.
Экзамен по специальной дисциплине в объеме кандидатского минимума по данной специальности проводится в устной форме приемными комиссиями высших учебных заведений, научных организаций.
28. Зачисление в докторантуру осуществляется приказом руководителя организации на основании решения Ученого совета вуза и научной организации, и в соответствии с государственным заказом или заключенными договорами.
29. Вопросы, не регламентированные данными Правилами, решаются приемными комиссиями высших учебных заведений и научных организаций.