Электрондық сайлау жүйесін "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңымен реттелмейтін бөлігінде пайдалану ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы Төрайымының 2004 жылғы 18 тамыздағы N 128/164 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 тамызда тіркелді. Тіркеу 3038.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңы 12-бабының 1) тармақшасына және 50-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Электрондық сайлау жүйесін "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңымен реттелмейтін бөлігінде пайдалану ережелері (бұдан әрі - Ережелер) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы басшылыққа алу үшін облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының сайлау комиссияларына жіберілсін.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркеуден өткен сәттен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
Төрайымы
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
2004 жылғы 18 тамыздағы
№ 128/164 қаулысымен
бекітілген
Электрондық сайлау жүйесін "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңымен реттелмейтін бөлігінде пайдалану ережелері
Ескерту. Атауы және жоғарғы оң бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Электрондық сайлау жүйесін пайдалана отырып дауыс беру кезінде "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының нормалары, төмендегідей ерекшеліктерді ескере отырып, қолданылады.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил использования электронной избирательной системы в части не регламентированной Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан"
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 18 августа 2004 года N 128/164. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2004 года N 3038.
Сноска. Наименование приказа в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 12 и статьей 50-1 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан", Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила использования электронной избирательной системы в части не регламентированной Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан" (далее - Правила).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Направить настоящее постановление областным, городов Астана и Алматы избирательным комиссиям для руководства.
3. Настоящее постановление вступает в силу с момента его регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Центральной избирательной
комиссии Республики Казахстан
от 18 августа 2004 года № 128/164
Правила
использования электронной избирательной системы в части не
регламентированной Конституционным законом Республики Казахстан
от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан"
Сноска. Верхний правый угол и наименование Правил в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
При голосовании с использованием электронной избирательной системы используются нормы Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан" (далее - Конституционный закон) с учетом следующих особенностей.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

1. Дауыс беруге арналған үй-жайды безендіру
Ескерту. 1-тараудың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Алып тасталды - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Сайлау комиссияларының үй-жайларында электрондық сайлау жүйесінің жабдықтарын сақтау үшін қажетті жағдайлар қамтамасыз етіледі.
3. Дауыс беруге арналған үй-жайларда орнатылған жасырын дауыс беруге арналған кабиналардың ішінде: сайлаушыға дауыс беруге арналған терминалды қалай пайдалану керектігін түсіндіретін нұсқаулық, осы Ережелерге 1-қосымшаға сай экранында электрондық сайлау бюллетені көрсетілетін дауыс беруге арналған терминал орналастырылады. Электрондық сайлау бюллетенінде кандидаттардың тегі, аты, әкесінің аты, сайлау бюллетеніне енгізілген және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың атаулары көрсетіледі.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Дауыс беру үшін сайлау учаскесін ашу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Сайлау комиссиясының төрағасы дауыс беру басталардан 30 минут бұрын комиссия мүшелерінің қатысуымен:
1) электрондық сайлау жүйесінің дұрыс жұмыс істеп тұрғандығын тексереді;
2) сайлаушыларды есепке алуға, осы Ережелерге 2-қосымшаға сай электрондық дауыс беруге арналған құрылғыларды - сайлаушының электрондық карточкаларын беруге жауапты және осы сайлау учаскесіне келген, бірақ сайлаушылардың тізімдерінде жоқ сайлаушылар туралы деректерді нақтылау үшін округтік немесе облыстық, Астана және Алматы қалалық сайлау комиссияларымен байланыста болатын комиссия мүшелерін айқындайды;
3) алып тасталды – ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 01.12.2005 N 50/105 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту: 4-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясы төрағасының 16.09.2005 N 17/39, 01.12.2005 N 50/105 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4-1. Дауыс беру басталғанға дейін сайлау комиссиясының төрағасы электрондық сайлау жүйесін іске қосудың мөр басылып жабылған паролін ашады және оны енгізу жолымен электрондық сайлау жүйесін іске қосады. Бұл ретте парольдің сақталу шараларының бүтіндігіне алдын-ала көз жеткізу мүмкіндігі қамтамасыз етілуге тиіс сенім білдірілген адамдар, байқаушылар және бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қатысуға құқылы.
Ескерту: 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясы төрағасының 01.12.2005 N 50/105 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1. Оформление помещения для голосования
Сноска. Заголовок главы 1 с изменением, внесенным постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Исключен постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. В помещениях избирательных комиссий обеспечиваются необходимые условия для хранения оборудования электронной избирательной системы.
3. В кабинах для тайного голосования, установленных в помещениях для голосования, размещаются: инструкция избирателю, разъясняющая как пользоваться терминалом для голосования, терминал для голосования согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на экране которого выводится электронный избирательный бюллетень. В электронном избирательном бюллетене указываются фамилии, имена и отчества кандидатов, наименования политических партий, включенных в избирательный бюллетень и выдвинувших партийные списки.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Открытие избирательного участка для голосования
Сноска. Заголовок главы 2 с изменением, внесенным постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Председатель участковой избирательной комиссии за 30 минут до начала голосования в присутствии членов комиссии:
1) проверяет исправность работы электронной избирательной системы;
2) определяет членов комиссии, ответственных за учет избирателей, выдачу устройств для электронного голосования - электронных карточек избирателя согласно приложению 2 к настоящим Правилам и находящихся на связи с окружной или областной, городов Астана и Алматы избирательными комиссиями для уточнения данных об избирателях, пришедших на данный избирательный участок, но отсутствующих в списках избирателей;
3) (подпункт исключен - постановлением ЦИК РК от 1 декабря 2005 года N 50/105 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования). <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Центральной избирательной комиссии РК от 16.09.2005 № 17/39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4-1. До начала голосования председатель избирательной комиссии вскрывает запечатанный пароль запуска электронной избирательной системы и запускает электронную избирательную систему путем его ввода. При этом вправе присутствовать доверенные лица, наблюдатели и представители средств массовой информации, которым предварительно должна быть обеспечена возможность убедиться в целостности мер защиты пароля. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 4-1 - постановлением ЦИК РК от 1 декабря 2005 года N 50/105 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

5. Сайлау комиссиясының төрағасы сайлау учаскесінің дауыс беруге арналған үй-жайындағы сайлаушылардың бір мезгілдегі санын реттейді.
Сайлаушылардың саны электрондық бюллетеньдердің санынан асып кеткен жағдайда, сайлаушылардың дауыс беруді жүзеге асыруына кедергі келтірілмейтіндей етіп, кезекке тұру белгіленеді.
3. Сайлау учаскесінде дауыс беруге жіберу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Сайлаушылардың тiзiмiнде тiркелген сайлаушы сайлау комиссиясының мүшесiне жеке куәлiгiн көрсетедi.
Ескерту: 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы төрағасының 16.09.2005 N 17/39 қаулысымен.
7. Сайлау комиссиясының мүшесi штрих-кодты оқу немесе сайлаушы туралы деректердi енгiзу арқылы алынған және компьютер экранында пайда болған мәлiметтердi сайлаушының жеке куәлiгiнде көрсетiлген мәлiметтермен салыстырып тексередi.
Ескерту: 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы төрағасының 16.09.2005 N 17/39 қаулысымен.
8. Салыстырып тексеру оң нәтиженi көрсетсе, сайлаушы iске қосылған электрондық дауыс беруге арналған құрылғыны (сайлаушының электрондық карточкасын) алады.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы төрағасының 16.09.2005 N 17/39 қаулысымен.
9. Алып тасталды - ҚР Орталық сайлау комиссиясы төрағасының 16.09.2005 N 17/39 қаулысымен.
4. Сайлау учаскесінде дауыс беру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Электрондық дауыс беруді сайлаушы жасырын дауыс беруге арналған кабинада жүзеге асырады, онда Конституциялық заңда белгіленген жағдайларды қоспағанда, өзге адамдардың қатысуына тыйым салынады.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Дауыс беру мынадай тәртіппен жүргізіледі:
Жасырын дауыс беруге арналған кабинада сайлаушы электрондық дауыс беруге арналған құрылғыны (сайлаушының электрондық карточкасын) дауыс беруге арналған терминалға салады. Электрондық сайлау бюллетенiнiң экранында (бұдан әрi - экран) дауыс беруге шақыру пайда болған соң, сайлаушы тиiстi жазулар пайда болатын орындардағы экранға басу арқылы дауыс беру тiлiн, содан кейiн өзi дауыс бергiсi келетiн кандидаттың тегiн, аты мен әкесiнiң атын таңдайды.
Сайлаушы саяси партиялар үшін дауыс бергенде тиісті саяси партияның атауы пайда болатын орындардағы экранға басу арқылы дауыс беру рәсімін қайталайды.

5. Председатель участковой избирательной комиссии регулирует количество избирателей одновременно находящихся для голосования в помещении избирательного участка.
В случае, превышения количества избирателей количества электронных бюллетеней устанавливается очередь, которая не должна создавать помех в осуществлении голосования избирателей.
3. Допуск к голосованию на избирательном участке
Сноска. Заголовок главы 3 с изменением, внесенным постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Избиратель, зарегистрированный в списке избирателей, предъявляет члену избирательной комиссии удостоверение личности. <*>
Сноска. Пункт 6 в редакции - постановлением ЦИК РК от 16.09.2005г. N 17/39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Член избирательной комиссии проверяет сведения, полученные путем считывания штрих-кода или введения данных об избирателе, и появившиеся на экране компьютера, с указанными в удостоверении личности избирателя сведениями. <*>
Сноска. Пункт 7 в редакции - постановлением ЦИК РК от 16.09.2005г. N 17/39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. При положительном результате сверки избиратель получает активизированное устройство для электронного голосования (электронную карточку избирателя). <*>
Сноска. Пункт 8 в редакции - постановлением ЦИК РК от 16.09.2005г. N 17/39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. (Пункт исключен - постановлением ЦИК РК от 16.09.2005г. N 17/39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Голосование на избирательном участке
Сноска. Заголовок главы 4 с изменением, внесенным постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10. Электронное голосование осуществляется избирателем в кабине для тайного голосования, в которой запрещается присутствие иных лиц, за исключением случаев, установленных Конституционным законом.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
11. Голосование проводится в следующем порядке:
В кабине для тайного голосования избиратель вставляет устройство для электронного голосования (электронную карточку избирателя) в терминал для голосования. После появления на экране электронного избирательного бюллетеня (далее - экране) приглашения к голосованию, избиратель выбирает путем прикосновения к экрану в местах появления соответствующих надписей язык голосования, а затем фамилию имя и отчество кандидата, за которого он желает проголосовать.
При голосовании за политические партии процедура голосования повторяется путем прикосновения к экрану в местах появления наименования соответствующей политической партии.

Сайлаушы дауыс санауда өз дауысының дұрыс есептелгенін тексергісі келсе, ол мынадай іс-әрекет жасайды: экранда оның дауысы қабылданғаны туралы және "Спасибо", "Рахмет" деген жазулар пайда болысымен, бірден "1"- және "2"- кнопкаларды кез келген реттілікте басады. Экранда төрт орынды сан (сайлаушының тексеру коды) пайда болады, ол оны жадында сақтайды не жазып алады. Бұл сан учаскелік сайлау комиссиясының қорытынды хаттамасына қоса берілетін басылымға жазылатын болады.
Ескерту: 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясы төрағасының 16.09.2005 N 17/39, 27.06.2007 N 91/180 қаулыларымен.
12. Жасырын дауыс беруге арналған кабинада дауыс берген сайлаушы электрондық дауыс беруге арналған құрылғыны (сайлаушының электрондық карточкасын) дауыс беруге арналған терминалдан шығарады және оны сайлаушының көзінше дереу, дауыс беру нәтижелерін учаске компьютеріне есепке қосу үшін осы Ережелерге 3-қосымшаға сай жинақтаушыға салатын сайлау комиссиясының мүшесіне береді.
Ескерту: 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Дауыс беру үшін сайлау учаскесіне келе алмайтын және үй-жайдан тыс жерде дауыс беруді өтініп жазбаша арыз берген сайлаушылар тасымалданатын электрондық бюллетеннің көмегімен дауыс береді.
Берілген өтініштерге сәйкес, дауыс беруге арналған үй-жайдан тыс жерде дауыс беретін сайлаушылар туралы деректерді, учаскелік сайлау комиссиясы кемінде 200 сайлаушыға арналған жады бар тасымалданатын электрондық бюллетеньге енгізеді. Дауыс беру Конституциялық заңның 41-бабының 6-тармағында белгіленген тәртіпке сәйкес өткізіледі.
Ескерту: 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Электрондық дауыс беруге және дауыстарды санауға кедергі келтіретін техникалық ақаулар туындаған жағдайда сайлау комиссиясы бағдарламаны қайта қосу туралы шешім қабылдауға құқылы, ол хаттамамен ресімделеді және оған сайлау комиссиясының мүшелері қол қояды. Бұл шешімнің орындалуы электрондық сайлау жүйесін пайдалануды қамтамасыз ететін маманға жүктеледі.
15. Егер жабдықтың техникалық жай-күйі сайлауды тиісті дәрежеде өткізуге мүмкіндік бермесе, онда тиісті сайлау учаскесінде дауыс беру Орталық немесе тиісті аумақтық сайлау комиссиясының шешімімен ақауларды жоюға және дауыс беруді ұйымдастыруға қажетті мерзімге кейінге қалдырылады.

При желании избирателя проверить, правильно ли будет учтен его голос при подсчете голосов, он производит следующие действия: после появления на экране надписи, что его голос принят и надписи "Спасибо", "Рахмет" сразу нажимает в любой последовательности кнопки 1 и 2. На экране появляется четырехзначное число (проверочный код избирателя), которое он запоминает либо записывает. Данное число будет записано в распечатку, прилагаемую к итоговому протоколу участковой избирательной комиссии. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением ЦИК РК от 16.09.2005г. N 17/39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 27 июня 2007 года N 91/180 .
12. Избиратель, проголосовавший в кабине для тайного голосования, вынимает устройство для электронного голосования (электронную карточку избирателя) из терминала для голосования и передает ее члену избирательной комиссии, который незамедлительно в присутствии избирателя вставляет ее в накопитель для считывания результатов голосования согласно приложению 3 к настоящим Правилам в компьютер участка.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
13. Избиратели, не имеющие возможности прибыть для голосования на избирательный участок и подавшие письменное заявление с просьбой проголосовать вне помещения, голосуют с помощью переносного электронного бюллетеня.
В соответствии с поданными заявлениями, данные об избирателях, голосующих вне помещения для голосования, участковой избирательной комиссией вводятся в переносной электронный бюллетень с памятью не менее чем на 200 избирателей. Голосование проводится в соответствии с порядком, установленным пунктом 6 статьи 41 Конституционного закона.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
14. В случае возникновения технических неполадок, которые препятствуют проведению электронного голосования и подсчету голосов избирательная комиссия вправе принять решение о перезапуске программы, которое оформляется протоколом и подписывается членами избирательной комиссии. Исполнение данного решения возлагается на специалиста, обеспечивающего эксплуатацию электронной избирательной системы.
15. В случае, если техническое состояние оборудования не позволяет надлежащим образом провести выборы, то голосование на соответствующем избирательном участке откладывается решением Центральной или соответствующей территориальной избирательной комиссией на срок, необходимый для устранения неполадок и организации голосования.

5. Электрондық сайлау жүйесін пайдаланған кезде
дауыстарды санау
Ескерту. 5-тараудың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Электрондық дауыс беруді пайдаланған кезде дауыстарды санау электрондық сайлау жүйесімен жүргізіледі.
17. Дауыстарды санау, Конституциялық заңның 50-6-бабына сәйкес, осы учаскеде дауыс беру аяқталысымен дереу жүзеге асырылады, бірақ осы учаскедегі дауыс беруге арналған барлық құрылғыларда қамтылған деректер электрондық сайлау жүйесіне енгізілмей тұрып басталмауы керек.
Ескерту: 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Дауыстарды санау туралы мәліметтер дауыс беру туралы деректер құрылғысында тіркелуге тиіс.
19. Сайлау комиссиясының мүшелері қол қойған электрондық хаттаманың қағаздағы көшірмесі сайлау учаскесінің үй-жайында жалпыжұрттың танысуы үшін арнайы белгіленген орынға ілінеді және үй-жайда екі күн бойы тұрады.
Электрондық хаттаманың көшірмесіне өздерінің дауыстары есептелуінің дұрыстығын тексергісі келетін сайлаушылар үшін төрт орынды нөмірлермен (сайлаушының тексеру коды) басылым қоса тіркеледі.
20. Сайлау учаскесіндегі электрондық дауыс беру нәтижелері туралы ақпарат электрондық жүйемен электрондық хаттамаға енгізіліп, ол комиссия төрағасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
21. Дауыстарды санау кезінде қатысқан адамның тілегі бойынша оған комиссия төрағасы мен хатшысының қолдары қойылып, тиісті сайлау комиссиясының мөрімен расталған, электрондық дауыс беру нәтижелері туралы электрондық хаттаманың қағазға түсірілген көшірмесі беріледі.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
2004 жылғы 18 тамыздағы
N 128/164 қаулысымен бекітілген
электрондық сайлау жүйесін
Қазақстан Республикасының
"Қазақстан Республикасындағы
сайлау туралы" Конституциялық
заңымен реттелмейтін бөлігінде
пайдаланудың тәртібі жөніндегі
Ережелерге қосымша
Ескерту: Қосымша алынып тасталды - ҚР Орталық сайлау комиссиясы төрағасының 26.09.2005 N 17/39 қаулысымен.
Электрондық сайлау жүйесін
"Қазақстан Республикасындағы
сайлау туралы"
Қазақстан Республикасының
1995 жылғы 28 қыркүйектегі
Конституциялық заңымен
реттелмейтін бөлігінде
пайдалану ережелеріне
1-қосымша
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясы төрағасының 16.09.2005 N 17/39, өзгеріс енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Электрондық сайлау жүйесін пайдалана отырып дауыс
беру кезінде қолданылатын дауыс беру терминалы (суретті қағаз мәтінінен қараңыз)
Электрондық сайлау жүйесін
"Қазақстан Республикасындағы
сайлау туралы"
Қазақстан Республикасының
1995 жылғы 28 қыркүйектегі
Конституциялық заңымен
реттелмейтін бөлігінде
пайдалану ережелеріне
2-қосымша
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясы төрағасының 16.09.2005 N 17/39, өзгеріс енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Электрондық сайлау жүйесін пайдалана отырып
дауыс беру кезінде қолданылатын сайлаушының
электрондық карточкасы (суретті қағаз мәтінінен қараңыз)
Электрондық сайлау жүйесін
"Қазақстан Республикасындағы
сайлау туралы"
Қазақстан Республикасының
1995 жылғы 28 қыркүйектегі
Конституциялық заңымен
реттелмейтін бөлігінде
пайдалану ережелеріне
3-қосымша
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясы төрағасының 16.09.2005 N 17/39, өзгеріс енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Электрондық сайлау жүйесін пайдалана отырып
дауыс беру кезінде қолданылатын жинақтаушы (суретті қағаз мәтінінен қараңыз)

5. Подсчет голосов при использовании электронной избирательной системы
Сноска. Заголовок главы 5 с изменением, внесенным постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. При использовании электронного голосования подсчет голосов производится электронной избирательной системой.
17. Подсчет голосов осуществляется немедленно после завершения голосования на данном участке, в соответствии со статьей 50-6 Конституционного закона, но не ранее введения в электронную избирательную систему данных, содержащихся во всех устройствах для голосования на данном участке.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
18. Сведения о подсчете голосов фиксируются в устройстве данных о голосовании.
19. Копия электронного протокола на бумажном носителе, подписанная членами избирательной комиссии, вывешивается в помещении избирательного участка в специально установленном месте для всеобщего ознакомления и находится в помещении в течение двух дней.
К копии электронного протокола прилагается распечатка с четырехзначными номерами (проверочный код избирателя), для избирателей, желающим проверить правильность учета их голоса.
20. Информация о результатах электронного голосования на избирательном участке вносится электронной системой в электронный протокол, который заверяется электронной цифровой подписью.
21. По желанию лица, присутствующего на избирательном участке при подсчете голосов, ему выдается копия электронного протокола о результатах электронного голосования на бумажном носителе, заверенная подписями председателя и секретаря комиссии и печатью соответствующей избирательной комиссии.
Приложение 1
к Правилам использования электронной
избирательной системы в части не
регламентированной Конституционным
законом Республики Казахстан
от 28 сентября 1995 года
"О выборах в Республике Казахстан"
Терминал голосования, применяемый при голосовании с использованием
электронной избирательной системы
Сноска. Правила дополнены приложением 1 - постановлением ЦИК РК от 16.09.2005г. N 17/39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
(. бумажный вариант)
Приложение 2
к Правилам использования электронной
избирательной системы в части не
регламентированной Конституционным
законом Республики Казахстан
от 28 сентября 1995 года
"О выборах в Республике Казахстан"
Электронная карточка избирателя, применяемая при
голосовании с использованием электронной
избирательной системы
Сноска. Правила дополнены приложением 2 - постановлением ЦИК РК от 16.09.2005г. N 17/39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
(. бумажный вариант)
Приложение 3
к Правилам использования электронной
избирательной системы в части не
регламентированной Конституционным
законом Республики Казахстан
от 28 сентября 1995 года
"О выборах в Республике Казахстан"
Накопитель, применяемый при голосовании
с использованием электронной избирательной системы
Сноска. Правила дополнены приложением 3 - постановлением ЦИК РК от 16.09.2005г. N 17/39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
(. бумажный вариант)