Телекоммуникация желiлерiн ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желiсiне қосу және Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желiсi бойынша трафиктi өткiзудi реттеу ережелерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 145-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3041. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 6 маусымдағы № 313 бұйрығымен
Ескерту. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 06.06.2012 № 313 бұйрығымен.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8 бабы 1-тармағының 19) тармақшасын орындау үшiн бұйырамын :
1. Қоса берiлiп отырған Телекоммуникация желiлерiн ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желiсiне қосу және Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желiсi бойынша трафиктi өткiзудi реттеу ережелерi бекiтiлсiн.
2. Байланыс саласындағы мемлекеттiк саясат және қаржылық реттеу департаментi (Сейтiмбеков А.А.) осы бұйрықтың белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Төраға орынбасары Д.С.Оразалиновке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуге алынған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялауға жатады.
Төраға
Келiсiлген:
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу және бәсекелестікті
қорғау жөніндегі агенттігі
Төрағасының м.а.
__________________________
17 шілде 2004 жыл
"Телекоммуникация желілерін
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісіне қосу
және Қазақстан Республикасының
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісі бойынша
трафикті өткізуді реттеу
Ережелерін бекіту туралы
"Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс
жөніндегі Агенттігі Төрағасының
2004 жылғы 12 шілдедегі
N 145-ө бұйрығымен бекітілген
Телекоммуникация желілерін ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қосу және Қазақстан Республикасының
ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі бойынша
трафикті өткізуді реттеу
Ережелері 1. Жалпы ережелер
1. Осы телекоммуникация желілерін ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қосу және Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі бойынша трафикті өткізуді реттеу Ережелері (бұдан әрі - Ережелер) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес байланыс операторларымен және Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникация желісін құрайтын желі иелерінің өзара қатынасын реттейді және мыналарды анықтайды:

Об утверждении Правил присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования и регулирования пропуска трафика по сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 12 июля 2004 года N 145-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2004 года N 3041. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 июня 2012 года № 313
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.06.2012 № 313.
Во исполнение подпункта 19) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования и регулирования пропуска трафика по сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан.
2. Департаменту государственной политики в области связи и финансового регулирования (Сейтимбеков А.А.) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Оразалинова Д.С.
4. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и подлежит опубликованию.
Председатель
Согласовано:
И.о. Председателя Агентства Республики
Казахстан по регулированию естественных
монополий и защите конкуренции
17 июля 2004 года
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 12 июля 2004 г. N 145-п
"Об утверждении Правил
присоединения сетей телекоммуникаций
к сети телекоммуникаций общего
пользования и регулирования пропуска
трафика по сети телекоммуникаций
общего пользования Республики Казахстан"
Правила
присоединения сетей телекоммуникаций к сети
телекоммуникаций общего пользования и регулирования
пропуска трафика по сети телекоммуникаций общего пользования
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования и регулирования пропуска трафика по сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи" (далее - Закон), регулируют взаимодействие операторов связи и владельцев сетей, составляющих единую сеть телекоммуникаций Республики Казахстан, и определяют:

1) телекоммуникация желілерін (тіркелген және жылжымалы) қосу жағдайы мен тәртібі;
2) байланыс операторлары мен қосылатын телекоммуникация желілері иелерінің ұйымдастыру-техникалық әрекеттестігі;
3) Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілері (бұдан әрі - ОПТЖ) бойынша трафикті өткізуді реттеу тәртібі;
4) желілік ресурстарды өзара пайдалану және трафикті өткізу үшін өзара есеп айырысуды жүргізу тәртібі.
2. Байланыс операторларымен және телекоммуникация желісі иелерінің арасындағы әрекеттестікті ұйымдастыру Қазақстан Республикасының заңдарына, осы Ережелерге, өзге де нормативтік құқықтық кесімдерге сәйкес орындалады.
3. Осы Ережелер мыналар арасындағы ұйымдық-техникалық әрекеттестік тәртібін қарастырады:
1) тіркелген желі байланыс операторларының бір-бірімен және ОПТЖ-ға қосыла алатын жылжымалы тіркелген желілермен;
2) егер әрекеттесуші желілердің біреуі ОПТЖ-ға қосыла алатын болса, телекоммуникацияның ведомстволық, арнайы, корпоративтік желілер иелері бір-бірімен қосылғанда;
3) телекоммуникацияның ведомстволық, арнайы, корпоративтік желі иелері және ОПТЖ-ға шыға алатын жылжымалы байланыс операторлары, егер олар ОПТЖ-ға қосылған болса.
4. ОПТЖ-ға шығатын телекоммуникацияның ведомстволық, арнайы, корпоративтік желі иелеріне осы Ережедегі жалғау, трафикті өткізу, әрекеттестік және өзара есеп айырысуды жүргізу жағдайлары және тәртібі бойынша талаптар таралады.
Телекоммуникация желілері иелерін жалғау ерекшеліктері осы ереженің 1, 2, 3 және 4-қосымшаларында келтірілген.
5. Байланыс операторларымен, желі операторы және иелері арасындағы құқықтық қатынастар мен ұйымдастыру-техникалық әрекеттестік және өзара есеп айырысу тәртібі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес олардың арасында жасалған телекоммуникация желілерінің Қосу шартымен (бұдан әрі - Қосу шарты) реттеледі.
6. Осы Ережелерде, Заңда қолданылатын ұғымдардан басқа, мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) телекоммуникациялар желілерінің иесі – ортақ пайдаланымдағы телекоммуникация желілерінің бір бөлігі және (немесе) бірыңғай телекоммуникация желісінің тиісті санаты тиесілі жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – желі иесі);
2) трафик бірлігі - телекоммуникация желісі бойынша берілген телефондық қосылудың секунды, минуты немесе ақпарат кбайты;
3) алып тасталды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен;
4) IP-желісі - IP хаттамасы базасындағы пакеттік коммутация желісі;

1) условия и порядок присоединения сетей телекоммуникаций, (фиксированных и подвижных);
2) организационно-техническое взаимодействие операторов связи и владельцев присоединяемых сетей телекоммуникаций;
3) порядок пропуска трафика по сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан (далее - СТОП);
4) порядок проведения взаиморасчетов за взаимное использование сетевых ресурсов и пропуск трафика.
2. Организация взаимодействия операторов связи и владельцев сетей телекоммуникаций осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, настоящими Правилами, иными нормативными правовыми актами.
3. Настоящими Правилами предусмотрен порядок организационно-технического взаимодействия между:
1) операторами связи фиксированных сетей друг с другом и фиксированных сетей с подвижными, имеющими присоединение к СТОП;
2) владельцами ведомственных, специальных, корпоративных сетей телекоммуникаций при осуществлении присоединения их друг к другу, если хотя бы одна из взаимодействующих сетей имеет присоединение к СТОП;
3) владельцами ведомственных, специальных, корпоративных сетей телекоммуникаций и операторами связи подвижных сетей телекоммуникаций, если последние имеют присоединение к СТОП.
4. На владельцев ведомственных, специальных и корпоративных сетей телекоммуникаций, имеющих присоединение к СТОП, распространяются требования по условиям и порядку присоединения, пропуску трафика, взаимодействию и проведению взаиморасчетов, изложенных в настоящих Правилах.
Особенности присоединения владельцев сетей телекоммуникаций изложены в приложениях 1, 2, 3 и 4 к настоящим Правилам.
5. Правоотношения и организационно-техническое взаимодействие между операторами связи, операторами и владельцами сетей и порядок проведения взаиморасчетов регулируется договором присоединения сетей телекоммуникаций (далее - Договор присоединения), заключенным между ними в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
6. В настоящих Правилах, кроме понятий, используемых в Законе применяются следующие:
1) владелец сети телекоммуникаций - физическое или юридическое лицо, которому принадлежит часть сети телекоммуникаций общего пользования и (или) соответствующая категория единой сети телекоммуникаций (далее - владелец сети);
2) единицы трафика - секунда, минута телефонного соединения или кбайт информации, переданной по сети телекоммуникаций;
3) исключен приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 );
4) IP-сеть - сеть с пакетной коммутацией на базе IP-протокола;

5) IP-телефония - бұл телефон байланысы және IP-хаттамасы арқылы нақты уақыт режімінде факсимильдік хабарларды беру қызметтерін ұсыну;
6) маршруттау - желілі трафикті берудің әр түрлі жолдарының біреуін таңдауды қамтамасыз ететін аппаратты-бағдарламалық кешен;
7) шағын - автоматты телефон станциялары - сыйымдылығы 128 нөмірден аспайтын автоматты телефон станциялары (бұдан әрі - АТС);
8) жүктеме - уақыт интервалына берілген шақырулар ағыны түскен кездегі коммутация жүйесінің шығыс жиынтық уақыты;
8-1) нақты уақыт режімінде факсимильдік хабарларды беру (соның ішінде алдын-ала төленген карточкалар бойынша) және телефон байланысы қызметінің IP- желісін қолдануға мүмкіндік беретін IP-хаттамасы базасында технологияны қолдана отырып ұсынатын байланыс операторы - IP-телефон операторы;
8-2) жергілікті байланыс қызметтерін көрсетуші жергілікті телефон байланыс операторы - тіркелген байланыс операторы;
9) жылжымалы желі - шеткі терминалдарының аумақтық тіркелген орналасу орындары жоқ телекоммуникация желісі;
9-1) IP-телефонын пайдаланушысы - IP-хаттамасы базасында технологияны қолдана отырып телефон және факсимильдік байланыс хабарлары қызметі ұсынылатын телекоммуникация желісінің абоненті немесе басқа пайдаланушысы.
10) префикс - нөмірдің, желілердің және қызметтердің әр түрлі тұрпаттарын жүзеге асыратын, сандар мен белгілердің біреуінен немесе комбинациясынан тұратын индентификатор;
11) жергілікті деңгейдегі қосылулар - телекоммуникациялардың бір желісін екіншісіне қосу, бұл ретте қосатын желі (желі үзіндісі) қосуды жүзеге асыратын жергілікті желі нөмірлерінің жоспарына енгізіледі;
12) ішкі аймақ деңгейіндегі қосылулар - бір телекоммуникация желісін екіншісіне қосу, бұл ретте қосатын желі ішкі аймақтық нөмірлеудің "ab" кодын беру арқылы автоматты қалааралық телефон станциясына (бұдан әрі - АҚТС) қосылады;
13) қалааралық деңгейдегі қосылулар - бір телекоммуникация желісін екіншісіне қосу, бұл ретте қосатын желі қосатын желінің нөмірлеу аймағына айналады немесе егер қосатын желіге "DEF" коды бөлінсе, қосатын желі қалааралық транзиттік торапқа (ҚаТТ) немесе қосатын желінің АҚТС-на қосылады;
14) халықаралық деңгейдегі қосылулар - қалааралық және халықаралық байланыс операторларының телекоммуникация желілерінің, халықаралық коммутация орталықтары арқылы халықаралық байланыстың әрекеттестігін ұйымдастыру;
15) қызметтерді жеткізуші - өзінің телекоммуникация желісі жоқ және басқа байланыс операторларының желілері мен қызметтеріне қол жетімділік қызметтерін ұсынатын оператор;

5) IP-телефония - это услуга по предоставлению телефонной связи и передаче факсимильных сообщений в режиме реального времени посредством IP-протокола;
6) маршрутизатор - аппаратно-программный комплекс, обеспечивающий выбор одного из нескольких путей передачи сетевого трафика;
7) мини-автоматические телефонные станции - автоматические телефонные станции (далее - АТС) емкостью не более 128 номеров;
8) нагрузка - суммарное время занятия выходов коммутационной системы при поступлении потока вызовов в заданный интервал времени;
8-1) оператор IP-телефонии - оператор связи, предоставляющий услуги телефонной связи и по передаче факсимильных сообщений в режиме реального времени (в том числе по предоплаченным карточкам), с применением технологии на базе IP-протокола, позволяющего использовать IP-сети;
8-2) оператор местной телефонной связи - оператор фиксированной связи, оказывающий услуги местной телефонной связи;
9) подвижная сеть - сеть телекоммуникаций, оконечные терминалы которой не имеют территориально фиксированного места расположения;
9-1) пользователь IP-телефонии - абонент или иной пользователь сети телекоммуникаций, которому предоставляются услуги телефонной и факсимильной связи с применением технологии на базе IP-протокола;
10) префикс - идентификатор, состоящий из одной или комбинации цифр и знаков, которые осуществляют выбор различных форматов номера, сетей и (или) служб;
11) присоединение на местном уровне - присоединение одной сети телекоммуникаций к другой, при котором присоединяемая сеть (фрагмент сети) включается в план нумерации местной сети, осуществляющей присоединение;
12) присоединение на внутризоновом уровне - присоединение одной сети телекоммуникаций к другой, при котором присоединяемая сеть подключается к автоматической междугородной телефонной станции (далее - АМТС) присоединяющей сети с присвоением присоединяемой сети внутризонового кода нумерации "аb";
13) присоединение на междугородном уровне - присоединение одной сети телекоммуникаций к другой, при котором присоединяемая сеть становится зоной нумерации присоединяющей сети или, если присоединяемой сети выделен код "DEF", присоединяемая сеть подключается к междугородному транзитному узлу (далее - МгТУ) или АМТС присоединяющей сети;
14) присоединение на международном уровне - организация взаимодействия сетей телекоммуникаций операторов междугородной и международной связи, международной связи через международные центры коммутации (далее - МЦК);
15) поставщик услуг - оператор, не имеющий собственной сети телекоммуникаций и предоставляющий услуги доступа к сетям и службам других операторов связи;

16) есептік мөлшерлемелер – кірісті, шығындар мен кірістірілген активтерді бөлек есептеудің деректері немесе Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіпте және көлемде технологиялық процестің белгілі бір кезеңінде телекоммуникация желісі бойынша трафикті өткізуді қамтамасыз ететін, техникалық құралдар мен құрылыстарды ұсыну және қызмет көрсету құны енетін экономикалық талдау және қаржы есептілігі деректері негізінде есептелген экономикалық негізделген шығындар мен табысты өтеуді қамтамасыз ететін баға (тариф);
17) трафиктің өткізілуін реттеу - телекоммуникация желісіндегі және олардың арасындағы трафикті өткізу жолдары мен қандай да бір тәсілдері таңдап алынатын (немесе жоққа шығарылатын) ережелерді бекіту;
18) Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар желісінде нөмірлеу жүйесі мен жоспарын құру ережесі - болашағы бар байланыс құралдарын, оның ішінде жаңа байланыс қызмет көрсетулерін енгізе отырып, Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникация желілерін техникалық (технологиялық) құруды анықтайтын нормативті-техникалық құжат;
19) электрмагнитті сигналдар арқылы деректер тарату желісі - желіні пайдаланушылар арасында ақпарат алмасуды, ақпараттық ресурстарға қол жетімділікті және ақпараттық ресурстардың әрекеттестігін ұйымдастыруға арналған коммутация тораптары мен телекоммуникация желілерінің жиынтығы;
20) тактілік желілі синхрондау жүйесі (ТСЖ) - цифрлық телекоммуникация желісінің барлық элементтерін синхрондау сигналдарымен қамтамасыз ететін техникалық құралдар кешені;
21) қосатын жол - бір оператордың желісінен екінші оператор желісіне дейінгі физикалық жолдан тұратын техникалық жабдықтар кешені, сондай-ақ қосатын және қосылатын желі операторының, осы жолдың жұмысын қамтамасыз ететін станция жабдығының бір бөлігі;
22) терминал - шеткі абоненттік құрылғы;
23) қосылу (қосылыс) нүктесі - бір желіні келесі желіге физикалық жалғау орны (порты);
24) қосылу деңгейі - телекоммуникация желісінің иерархиялық қосылуы бойынша белгіленетін желі деңгейі;
25) тіркелген желі - шеткі терминалының аумақтық бекітілген орналасу орны бар телекоммуникация желісі;
26) қосушы оператор - жергілікті, ішкіаймақтық, қалааралық және халықаралық деңгейде өзге байланыс операторларының желілерін олардың өтіміндері бойынша өз желісіне қосушы ЖПТЖ байланыс операторы;
27) қосылушы оператор - жергілікті, ішкіаймақтық, қалааралық және халықаралық деңгейде өз желісін ЖПТЖ қосу туралы ұсыныспен ЖПТЖ байланыс операторына өтінім жасаушы байланыс операторы;

16) расчетные ставки - цена (тариф), обеспечивающая возмещение экономически обоснованных затрат и прибыли, рассчитанных на основе данных раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов, либо данных экономического анализа и финансовой отчетности, включающая в себя стоимость предоставления и обслуживания технических средств и сооружений, обеспечивающих пропуск трафика по сети телекоммуникаций на определенном этапе технологического процесса в порядке и размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
17) регулирование пропуска трафика - установление правил, по которым выбираются (или исключаются) те или иные способы и пути пропуска трафика на сетях телекоммуникаций и между ними;
18) Правила построения системы и плана нумерации на сетях телекоммуникаций Республики Казахстан - нормативно-технический документ, определяющий техническое (технологическое) построение единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан с учетом внедрения перспективных средств связи, в том числе новых услуг связи;
19) сеть передачи информации посредством электромагнитных сигналов - совокупность узлов коммутации и каналов телекоммуникаций, предназначенных для организации обмена информацией между пользователями сети, доступа к информационным ресурсам и взаимодействия информационных ресурсов;
20) система тактовой сетевой синхронизации (далее - ТСС) - комплекс технических средств, обеспечивающих сигналами синхронизации все элементы цифровой сети телекоммуникаций;
21) соединительная линия - комплекс технических средств, включающих в себя физическую линию по всей протяженности от сети одного оператора до сети другого, а также часть станционного оборудования оператора присоединяемой и присоединяющей сетей, обеспечивающего работу данной линии;
22) терминал - оконечное абонентское устройство;
23) точка присоединения (подключения) - место (порт), где физически осуществлено присоединение одной сети к другой;
24) уровень присоединения - уровень сети, определяемый по иерархии присоединяющей сети телекоммуникаций;
25) фиксированная сеть - сеть телекоммуникаций, оконечные терминалы которой имеют территориально фиксированное место расположения;
26) присоединяющий оператор - оператор связи СТОП, присоединяющий сети других операторов связи к своей сети, по их обращению, на местном, внутризоновом, междугородном и международном уровнях;
27) присоединяемый оператор - оператор связи, обращающийся к оператору связи СТОП, с предложением о присоединении своей сети к СТОП на местном, внутризоновом, междугородном и международном уровнях;

28) телекоммуникацияның бір желісін (байланыс құралдары) басқасына қосу - телекоммуникацияның екі желілерінің арасындағы технологиялық әрекеттесуін ұйымдастыру оның ішінде бұл желілердің байланыс қызметтерін пайдаланушылардың өзара қосылуларын орнатуға және ақпарат беруге мүмкіндігі бар қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының телекоммуникация желілері;
29) қалааралық және халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желісі (ҚХБОТЖ) - байланыс қызметін ұсыну мақсатында желінің деңгейіне сәйкес қалааралық және халықаралық трафикті өткізуге арналған уәкілетті органның белгілеген талаптарына жауап беретін ЖПТЖ байланыс операторының телекоммуникация желісі;
30) қосылудың (қосудың) стандартты нүктесі – типтік техникалық шарттарды пайдаланумен және қосудың типтік шартына сәйкес, бір желіден екіншісіне қосу үшін тағайындалған телекоммуникация құралдары.
Ескерту: 6-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 қаңтардағы N 10-п , 2006 жылғы 5 қазандағы N 400-п (күшіне енгізілу мерзімін 4-тармақтан қараңыз), 2009.06.04. N 247 Бұйрықтарымен.
2. Байланыс операторларының, желі иелерінің
ОПТЖ-ға желілерді қосу процесіндегі
ұйымдық-техникалық әрекеттестігі &1. Ұйымдық-техникалық әрекеттестік кезеңдері
7. Ұйымдастыру-техникалық әрекеттестік екі кезеңнен тұрады.
Бірінші кезең – желілерді қосу процесіндегі әрекеттестікте мынадай мәселелерді шешу енеді:
1) Қосылатын оператор (желі иесі) қосатын оператордан Қосылу шартының жобасы мен 4-1-қосымшаға сәйкес ресімделген қосылуға типтік техникалық шарттарды алу.
Қосатын оператор, техникалық мүмкіндікке байланысты, егер қосылу бір нөмірлеу аумағында жүргізілетін болса, отыз күннен аспайтын мерзімде және нөмірлеудің түрлі аумағында бір уақытта қосылған жағдайда, алпыс күннен аспайтын мерзімде қосылуды орындау үшін қажетті нақты әрекеттерді көрсетумен, техникалық шарттар береді және қосылудың стандартты нүктесіне (қосудың) қосудың техникалық мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Қосу мақсатында телефон кәрізіне кәбілді төсеуге сауалнама жасаған кезде, кәбіл (телефон) кәрізінің иесі, техникалық мүмкіндігі болмаған жағдайда, техникалық шарттарында кәбілді төсеу үшін кедергілерді жоюда қандай іс-шаралар орындау қажет екенін көрсетеді;

28) присоединение одной сети телекоммуникаций (средств связи) к другой - организация технологического взаимодействия между двумя сетями телекоммуникаций, в том числе сетей телекоммуникаций операторов междугородной и (или) международной связи, при котором становятся возможными установление соединения и передача информации между пользователями услугами связи этих сетей;
29) сеть телекоммуникаций оператора междугородной и международной связи (СТОММС) - сеть телекоммуникаций оператора связи СТОП, отвечающая установленным требованиям уполномоченного органа, предназначенная для передачи междугородного и международного трафика на соответствующих уровнях сети в целях предоставления услуг связи;
30) стандартная точка присоединения (подключения) - средства телекоммуникаций, предназначенные для присоединения одной сети к другой с использованием типовых технических условий и в соответствии с типовым договором присоединения.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17.01.2005 N 10-п ; приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 05.10.2006 N 400-П (вводится в действие со дня официального опубликования); от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
2. Организационно-техническое взаимодействие операторов связи,
владельцев сетей в процессе присоединения сетей к СТОП
§ 1. Этапы организационно-технического взаимодействия
7. Организационно-техническое взаимодействие включает два этапа.
Первый этап - взаимодействие в процессе присоединения сетей включает в себя решение следующих вопросов:
1) получение присоединяемым оператором (владельцем сети) у присоединяющего оператора типовых технических условий на присоединение, оформленных согласно Приложения 4-1 и проекта Договора присоединения.
Присоединяющий оператор, при технической возможности, в срок не более тридцати дней, если присоединение осуществляется в пределах одной зоны нумерации, и не более шестидесяти дней, в случае одновременного присоединения в разных зонах нумерации выдает технические условия с указанием конкретных действий, необходимых для выполнения присоединения, и обеспечивает техническую возможность подключения к стандартной точке присоединения (подключения).
При запросе на прокладку кабеля в телефонной канализации для целей присоединения владелец кабельной (телефонной) канализации, при отсутствии технической возможности, указывает в технических условиях какие мероприятия необходимо выполнить, чтобы устранить препятствие для прокладки кабеля;

2) қосылатын оператормен (желі иесімен) қосылуға жобалық-сметалық құжаттама әзірлеу;
3) қосылатын оператормен (желі иесімен) қосылуға және (немесе) техникалық шарттарды орындауға жобаны іске асыру;
Орындалған техникалық шарттар актісіне қол қойған сәтінен бастап, екіжақты келісім бойынша, қосатын және қосылатын байланыс операторлары (желі иесі) үш күннен аспайтын мерзімде Қосылу Шартына қол қояды.
Басым байланыс операторының қосу шартын жасасудан бас тартуына жол берiлмейдi;
4) желілерді тестілік режимде қосу.
Бірінші кезеңнің аяқталуы орындалған техникалық шарттар актісіне, табысты тестілеу негізінде желіні қосуға дайындығы туралы актісіне, сондай-ақ Қосылу шартына қол қою болып табылады.
Екінші кезең – желілерді қосуды жүзеге асырғаннан кейін мынадай мәселелерді шешу енетін, телекоммуникация қызметтерін ұсыну процесіндегі өзара әрекеттестік:
5) қызметтерді ұсыну кезіндегі өзара әрекеттестік;
6) трафикті өткізуді ұйымдастыру;
7) ұсынылатын қызметтердің сапасын қамтамасыз ету;
8) ұсынылған қызметтерге және кіріс, шығыс және транзиттік трафикті босатуға өзара есеп айырысуды жүргізу.
Ескерту: 7-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 11 шілдедегі N 218-ө (бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енеді ), 2009.06.04. N 247 Бұйрықтарымен.
&2. ОПТЖ-ға қосылатын телекоммуникация
желілеріне қойылатын жалпы талаптар
8. ОПТЖ-ға қосылған телекоммуникация желілері технологиялық тұрғыдағы көзқараспен және қызметтерді ұсыну ережелері бойынша ОПТЖ-ның құрамды бөлігі ретінде қарастырылады.
9. Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес барлық байланыс операторлары және желі иелері ОПТЖ-ға өз желісін қосу құқығына ие.
10. Бір желіні екіншісіне қосу осы Ережедегі 7-тармақта қарастырылған тәртіппен іске асырылады, ал әрекеттестік қосатын және қосылатын операторлар, желі иелері арасындағы шарт негізінде іске асырылады.
11. ОПТЖ-ға қосылған және шетелдік әріптестерінің телекоммуникация желілерінде арналары бар желі иелері оларды ОПТЖ операторларына/операторларынан трафик өткізуді жүргізуге пайдалана алмайды.
12. Бөлектелген желілердің байланыс операторларына сериялық нөмірлер, телефоншылар пульттарын, ОПТЖ-ға және бөлектелген желілерге бірмезгілде қосылатын кез келген жабдықты пайдалану арқылы трафикті өткізуді ұйымдастыруға тыйым салынады.
Бөлектелген желілердің түйінделуі кезінде ОПТЖ-дан олар ортақ пайдалану желісі санатына өтеді. Оларда "ab" коды мен АТС индекстерін тарату және пайдалану осы Ережеге сәйкес іске асырылады, ал қосылу қайта берілген лицензия шарттарына байланысты жүргізіледі.

2) разработка присоединяемым оператором (владельцем сети) проектно-сметной документации на присоединение;
3) реализация присоединяемым оператором (владельцем сети) проекта на присоединение и (или) выполнение технических условий.
С момента подписания Акта выполненных технических условий, по обоюдному согласию присоединяющий и присоединяемый операторы связи (владелец сети) в срок не более трех дней подписывают Договор присоединения.
Не допускается отказ доминирующего оператора связи от заключения договора присоединения;
4) присоединение сетей в тестовом режиме.
Завершением первого этапа является подписание Акта выполненных технических условий, Акта о готовности к присоединению сети на основании успешного тестирования, а также Договора присоединения.
Второй этап - взаимодействие в процессе предоставления услуг телекоммуникаций после осуществления присоединения сетей, включающий в себя решение следующих вопросов:
5) взаимодействие при предоставлении услуг;
6) организацию пропуска трафика;
7) обеспечение качества предоставляемых услуг;
8) проведение взаиморасчетов за предоставленные услуги и пропуск входящего, исходящего и транзитного трафика.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
§ 2. Общие требования, предъявляемые к сетям телекоммуникаций,
присоединяемым к СТОП
8. Сети телекоммуникаций, присоединяемые к СТОП, рассматриваются в качестве составных частей СТОП с технологической точки зрения и по правилам предоставления услуг.
9. Право на присоединение своих сетей к СТОП имеют все операторы связи и владельцы сетей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Присоединение одной сети к другой осуществляется в порядке, предусмотренном в пункте 7 настоящих Правил, а взаимодействие осуществляется на основании договоров между присоединяющим и присоединяемым операторами, владельцами сетей.
11. Владельцы сетей, присоединенных к СТОП, имеющие каналы на сети телекоммуникаций зарубежных партнеров, не могут использовать их для пропуска трафика от/на операторов СТОП.
12. Операторам связи выделенных сетей запрещается организовывать пропуск трафика с использованием серийных номеров, пультов телефонистов, любого другого оборудования, включаемого одновременно в СТОП и выделенные сети.
При сопряжении выделенных сетей со СТОП они переходят в категорию сети общего пользования. Распределение и использование кодов "аb" и индексов АТС на них осуществляется в соответствии с настоящими Правилами, а присоединение производится в зависимости от условий вновь выданной лицензии.

13. Қосылатын желілерде мынадай талаптар орындалуы тиіс:
1) Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететін бірыңғай стандарттар негізіндегі технологиялық желілердің ерекшелігін есептегендегі байланыс сенімділігін және басқаруын қамтамасыз ету бойынша;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпке сәйкес ақпараттық тұрақтылық және қауіпсіздікті, жедел-іздестіру шараларының қызметтерін, байланысты қалпына келтіру бойынша төтенше жағдайлар жұмыстарын қамтамасыз ету бойынша;
3) Қазақстан Республикасының сертификаттау саласындағы стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі тиісті уәкілетті орган аккредиттеген, сертификация органдарында қосылатын желілер операторларымен өзара есеп айырысуды жүргізу мақсатында жабдықтарды сертификаттауды қамтамасыз ету бойынша;
4) қолданыстағы заңнамаға сәйкес қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының телекоммуникация желілеріне қойылатын.
Ескерту: 13-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2006 жылғы 5 қазандағы N 400-п , 2009.06.04. N 247 Бұйрықтарымен.
14. Қосылатын желіні және оның байланыс объектілерінің құрылысын салу бойынша жоба құжаттамасы Қазақстан Республикасында қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес болуы тиіс.
Жоба құжаттамасын әзірлеуді жоба жұмыстарын орындауға лицензиясы бар ұйым жасауы тиіс.
Жобалық құжаттаманың құрамына Халықаралық электр байланысы одағының телекоммуникациялар секторының (бұдан әрі - ХЭО-Т) G.803, G.812, G.813 ұсыныстарына сәйкес жасалған және ОПТЖ-ның тактілік синхрондау желісінің сызбасына толығымен қиыстырылған тактілік синхрондау желісінің сызбасы кіруі тиіс.
Арнайы қызметтерді орындайтын аппаратуралар мен жабдықтардың стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі уәкілетті орган берген сертификаты болуы тиіс.
15. Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникация желісін құрайтын барлық желілерге желіні құрастыру, құрылымы, тактілік синхрондау желі жүйесі, сигнал беру жүйелері, нөмірлеу жоспарлары, желілерді басқару және қолданылатын коммутация жабдықтарының түрлері бойынша қойылатын жалпы техникалық талаптар Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникация желісі Басқару құжатына және ХЭО-Т ұсыныстарына сәйкес болуы тиіс.
16. Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникация желісін (бұдан әрі - БТЖ) құрайтын барлық санаттағы байланыс операторлары және желі иелері байланыс саласындағы уәкілетті орган бекіткен бірыңғай әрекеттестік тәртібінің талаптарын қанағаттандыратын өз желілерін басқару жүйелерін құрады.
Нақты желіні басқару жүйесі ХЭО-Т қабылдаған Электр байланысын басқару желісі тұжырымдамасына, ХЭО-Т ұсыныстарына, Қазақстан Республикасында қолданыстағы стандарттар мен нормаларға сәйкес болуы тиіс.

13. На присоединяемых сетях выполняются требования:
1) по обеспечению надежности и управляемости связью с учетом сетевых технологических особенностей на основе единых стандартов, действующих на территории Республики Казахстан;
2) по обеспечению устойчивости и информационной безопасности, функций оперативно-розыскных мероприятий, работы в условиях чрезвычайных ситуаций по восстановлению связи в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
3) по обеспечению сертификации оборудования для целей проведения взаиморасчетов с операторами связи присоединяющих сетей в органах сертификации, аккредитованных соответствующим уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.
4) предъявляемые к сетям телекоммуникаций операторов междугородной и (или) международной связи в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 05.10.2006 N 400-П (вводится в действие со дня официального опубликования); от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
14. Проектная документация на строительство присоединяемой сети и ее объектов связи должна соответствовать нормативно-техническим документам, действующим в Республике Казахстан.
Разработка проектной документации должна осуществляться организацией, имеющей лицензию на выполнение проектных работ.
В состав проектной документации должна входить схема тактовой сетевой синхронизации, построенная в соответствии с рекомендациями G.803, G.812, G.813 сектора телекоммуникаций Международного союза электросвязи (далее - МСЭ-Т) и увязанная со схемой тактовой сетевой синхронизации СТОП в целом.
Аппаратура и оборудование, выполняющая специальные функции, должны иметь сертификаты уполномоченного органа по стандартизации, метрологии и сертификации.
15. Общетехнические требования, предъявляемые ко всем сетям, составляющим единую сеть телекоммуникаций Республики Казахстан, по построению, структуре сетей, системе тактовой сетевой синхронизации, системам сигнализации, планам нумерации, управлению сетями и типам применяемого коммутационного оборудования, должны соответствовать Руководящему документу единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан и рекомендациям МСЭ-Т.
16. Операторы связи и владельцы сетей всех категорий, составляющих единую сеть телекоммуникаций Республики Казахстан (далее - ЕСТ), создают системы управления своими сетями, удовлетворяющие требованиям единого порядка взаимодействия, утвержденного уполномоченным органом в области связи.
Система управления конкретной сетью должна соответствовать принятой МСЭ-Т концепции Сети управления электросвязью, рекомендациям МСЭ-Т, стандартам и нормам, действующим в Республике Казахстан.

17. Қосылатын желілердегі техникалық пайдалану ОПТЖ техникалық пайдалану ережелеріне, байланыс саласындағы уәкілетті органның нормативтік құжаттарына, ХЭО-Т ұсыныстарына сәйкес ұйымдастырылуы қажет.
3. Желілерді қосу барысындағы байланыс операторларының
(желілер иелерінің) әрекеттестігі &1. Желілерді қосу барысындағы байланыс операторларының
(желілер иелерінің) әрекеттестік тәртібі
18. Қосылатын желі операторы (желі иесі) қосу үшін техникалық шарттарды беру туралы өтінімді желіні қосатын операторға жібереді. Өтінімге мыналар қоса берілуі тиіс:
1) байланыс саласындағы уәкілетті орган берген лицензияның көшірмесі қосымшаларымен бірге (байланыс операторлары үшін);
2) желінің техникалық сипаттамасы (құрастырылған сыйымдылық, қолданылатын жабдық түрі (түрлері), сигнал беру түрі (түрлері), желі құрылымы және болжанатын трафик (жүктеме) көлемі);
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сертификаттау жүйесінің тізілімінде тіркелген қолданылатын жабдықтардың сәйкестік сертификаттары;
4) байланыс саласындағы уәкілетті органның Қазақстан Республикасы телекоммуникация желісінің нөмірлеу ресурстарын бөлу туралы бұйрығының көшірмесі.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
19. Бұрын ОПТЖ қосылған желі иелері қызметтерді ұсыну лицензиясын алған жағдайда иегер қосқан операторға он күн ішінде ол туралы хабарлауы қажет, нақтыланған техникалық талаптарды алып, оны орындауы қажет, сондай-ақ осы Ереженің 7 және 26-тармақтарына сәйкес желіні қосу туралы шартты қайта жасауы немесе жасалған шартқа өзгертулер енгізуі тиіс.
20. Қосылатын желінің байланыс операторы кемінде отыз күннен аспайтын мерзімде, егер қосылу нөмірлеудің бір аймағы шегінде іске асырылса, және нөмірлеудің әр түрлі аймақтарында бір мезгілде қосылған жағдайда алпыс күннен аспайтын мерзімде өтініш берушіге қосу үшін техникалық талаптарды береді.
21. Қосылуға берілген техникалық талаптармен келіспеген жағдайда, қосылатын желінің байланыс операторы байланыс саласындағы уәкілетті органға бұл жайында хабардар ете отырып альтернативтік техникалық жағдайларды алу үшін желіні қосушы операторға жүгіне алады.
Ескерту: 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2006 жылғы 5 қазандағы N 400-п (күшіне енгізілу мерзімін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
22. Желіні қосу туралы техникалық талаптар негізінде қосылатын желінің байланыс операторы қажет болған жағдайда олардың орындалуына жоба құжаттамасын әзірлейді және осы Ереженің 7-тармағында қарастырылған талаптарды орындайды.

17. Техническая эксплуатация на присоединяемых сетях должна быть организована в соответствии с правилами технической эксплуатации СТОП, нормативными документами уполномоченного органа в области связи, рекомендациями МСЭ-Т.
3. Взаимодействие операторов связи (владельцев сетей)
в процессе присоединения сетей
§ 1. Порядок взаимодействия между операторами связи
(владельцами сетей) в процессе присоединения их сетей
18. Оператор присоединяемой сети (владелец сети) направляет заявку оператору присоединяющей сети о выдаче технических условий на присоединение. К заявке должны быть приложены:
1) копия лицензии с приложением к ней, выданной уполномоченным органом в области связи (для операторов связи);
2) технические характеристики сети (монтированная емкость, тип(ы) используемого оборудования, тип(ы) сигнализации, структура сети и объем прогнозируемого трафика (нагрузки);
3) сертификаты соответствия на применяемое оборудование, зарегистрированные в реестре Государственной системы сертификации Республики Казахстан;
4) копия приказа уполномоченного органа в области связи о выделении ресурса нумерации сети телекоммуникаций Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
19. В случае получения владельцем сети, ранее присоединенной к СТОП, лицензии на предоставление услуг, владельцу необходимо в течение десяти дней уведомить об этом присоединившего оператора, получить и выполнить уточненные технические условия, а также перезаключить Договор присоединения или внести изменения в заключенный Договор присоединения в соответствии с пунктами 7 и 26 настоящих Правил.
20. Оператор связи присоединяющей сети в срок не более тридцати дней, если присоединение осуществляется в пределах одной зоны нумерации, и не более шестидесяти дней, в случае одновременного присоединения в разных зонах нумерации, выдает заявителю технические условия на присоединение.
21. В случае несогласия с выданными техническими условиями на присоединение оператор связи присоединяемой сети может обратиться к присоединяющему оператору для получения альтернативных технических условий, известив об этом в уполномоченный орган в области связи.
Сноска. В пункт 21 внесены изменения приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 5 октября 2006 года N 400-П (вводится в действие со дня официального опубликования).
22. На основании технических условий на присоединение оператор связи присоединяемой сети, при необходимости разрабатывает проектную документацию на их выполнение, и выполняет требования, предусмотренные пунктом 7 настоящих Правил.

23. Қосылатын желінің сыйымдылығы 2000 нөмірден астам болған жағдайда ОПТЖ-ға қосылуға рұқсат беріледі, ал сыйымдылығы 1000 нөмірден астам болса бірнеше кезеңдерге бөліп жүзеге асыру ұсынылады. Кезеңдер берілген лицензияларға сәйкес тараптардың келісілген шешімімен айқындалады және қосудың техникалық талаптарында көрсетіледі. Қосу бойынша жұмыстың бастапқы кезеңдерінде техникалық талаптар мен жоба құжаттамаларында кейінгі кезеңдер де ескерілуі тиіс.
24. Қосылатын желілердің бірінші кезектегі сыйымдылығына қосылу бірінші кезеңде және қосымша сыйымдылығы келесі кезеңдерде қосылу кезеңдеріне сәйкес техникалық мүмкіндіктерді толық іс жүзіне асырғаннан кейін және осы Ережеде және нормативтік-техникалық құжаттарда белгіленген тәртіпте объектілерді және жұмысты қабылдау орындалады.
25. Бірінші кезең жұмыстарын орындау кезінде осы Ереженің 7-тармағына сәйкес қосылатын желінің байланыс операторы қосатын желі байланыс операторына техникалық талаптардың орындалғаны туралы жазбаша түрде хабарлайды.
Қосылатын және қосатын желілер операторларының өкілдері техникалық талаптардың орындалуын және қосылу нүктелеріне жабдықтардың дайындығын тексереді. Техникалық талаптарды орындау кесіміне тексеру нәтижелері және барлық қажетті құжаттар (өлшеу хаттамалары, техникалық атқару құжаты, Жасырын жұмыстарды орындау кесімі, және тараптардың келісімі бойынша қосылу нүктелері жабдықтарына қызмет көрсету аймағын шектеу жөніндегі кесім) қоса беріледі.
25-1. Қосылатын оператордың (желі иесінің) телекоммуникация желісінің қосатын оператордың телекоммуникация желісіне қосылуы байланыс саласындағы уәкілетті органмен бекітілген Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар желісінде нөмірлеу жүйесі мен жоспарын құру Ережесінің шарттарын ескере отырып жүзеге асырылады.
Ескерту: 25-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2006 жылғы 5 қазандағы N 400-п (күшіне енгізілу мерзімін 4-тармақтан қараңыз), 2009.06.04. N 247 Бұйрықтарымен.
&2. Телекоммуникация желілерін қосуды ұйымдастыру
26. Телекоммуникация желілерін қосылу (қосу) ұйымдастыруға қосылу барысында тараптардың әдістерін, шарт-жағдайлары мен талаптарын айқындау кіреді. Әрбір нақты жағдай үшін техникалық талаптар қосылатын желінің техникалық мүмкіндігін есептегенде қосылудың стандартты нүктелері туралы жарияланған мәліметтерге сәйкес ОПТЖ-ға қосылатын операторлар берген қосылу туралы техникалық мүмкіндіктермен анықталады.
ОПТЖ операторлары (10 қаңтарға дейін) қосылудың (қосудың) стандартты нүктелерінің тізімін жариялау үшін байланыс саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.
Ескерту: 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.

23. При емкости присоединяемой сети свыше 2000 номеров допускается, а при емкости свыше 10000 номеров рекомендуется процесс присоединения к СТОП осуществлять в несколько этапов. Этапы определяются согласованным решением сторон в соответствии с выданными лицензиями и указываются в технических условиях на присоединение. В технических условиях и проектной документации на начальные этапы работ по присоединению должны учитываться последующие этапы.
24. Присоединение первоочередной емкости присоединяемой сети на первом этапе и дополнительной емкости на последующих этапах осуществляется после полной реализации технических условий соответствующего этапа на присоединение и приемки работ и объектов в порядке, определенном настоящими Правилами и нормативно-техническими документами.
25. В ходе выполнения работ первого этапа в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил, оператор связи присоединяемой сети в письменном виде уведомляет оператора присоединяющей сети о выполнении технических условий.
Проверка выполнения технических условий и готовности оборудования точек присоединения производится представителями операторов присоединяющей и присоединяемой сетей. К Акту выполненных технических условий прилагаются результаты проверки и все необходимые документы (протоколы измерений, исполнительная техническая документация, Акты выполненных скрытых работ и, по соглашению сторон, Акт по разграничению зоны обслуживания оборудования точек присоединения).
25-1. Присоединение сети телекоммуникаций присоединяемого оператора (владельца сети) к сети телекоммуникаций присоединяющего оператора осуществляется с учетом положений Правил построения системы и плана нумерации на сетях телекоммуникаций Республики Казахстан, утверждаемых уполномоченным органом в области связи.
Сноска. Пункт 25-1 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
§ 2. Организация присоединения сетей телекоммуникаций
26. Организация присоединения сетей телекоммуникаций включает в себя определение способа, условий и требований к сторонам в процессе присоединения. Технические требования для каждого конкретного случая определяются техническими условиями на присоединение, выдаваемыми присоединяющим оператором СТОП, согласно публикуемым сведениям о стандартных точках присоединения (подключения) .
Операторы СТОП ежегодно (до 10 января) предоставляют уполномоченному органу в области связи для опубликования перечень стандартных точек присоединения (подключения).
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

27. Байланыс саласындағы уәкілетті органның қосатын желінің байланыс операторына беретін лицензиясында көрсетілетін деңгейде және пункттерде телекоммуникация желілерін ОПТЖ-ға қосуға рұқсат беріледі.
Бір оператордың желісін бірнеше таратылған географиялық пункттерде ОПТЖ-ға қосуға рұқсат беріледі. Мұндай жағдайда әрбір осындай пункттерде осы Ережелерде белгіленетін барлық талаптар орындалуы тиіс.
28. Телекоммуникация желісіне қосылу үшін техникалық мүмкіндіктер берген кезде қосылатын және қосылған желілердің (станция аралық және коммутациялық сыйымдылықтар, байланыс жолдарының сыйымдылығы) түрлі элементтерін қуаттандыру мәселелері ескерілуі мүмкін. Тараптардың келісімі бойынша қуаттандыру шығындары қандай да бір оператордың мүддесінде іске қосылған сыйымдылыққа тең түрде сол желінің элементін пайдаланылатын қосатын және қосылатын желілердің операторларына жүктелуі мүмкін.
29. Техникалық мүмкіндіктерді орындағаннан кейін қосылатын және қосатын желілердің байланыс операторлары (иелері) арасында өзара есеп айырысудың барлық мәселелерін, тараптардың ұсынатын қызметтер сапасына жауапкершілігін, сондай-ақ телекоммуникация қызметтерін тұтынушылар алдындағы жауапкершілігін белгілейтін шарт жасалады.
30. ОПТЖ-ға телекоммуникация желісін қосу барысында жүзеге асырылатын жоба және құрылыс жұмыстарын жүргізуді қаржыландыру шарт негізінде іске асырылады.
30-1. Коммутациялық жабдықтары Қазақстан Республикасының белгіленген техникалық талаптарына және ЖІШЖ саласындағы мемлекеттік стандарттарға сәйкес сертификатталмаған болса, байланыс операторларының телекоммуникация желілерін ОПТЖ-ға қосуға тыйым салынады.
Ескерту: 30-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
&3. Телекоммуникация желісін ОПТЖ-ның басым байланыс
операторларына қосуды ұйымдастыру ерекшеліктері
31. ОПТЖ басым байланыс операторы желісіне қосуды ұйымдастыру мынадай қағидаларға негізделеді:
1) байланыс операторларына стандартты нүктелер қосылу (қосу) және қосылу талаптары туралы ақпаратты ұсыну осы Ережелердің 26-тармағына сәйкес айқындалады;
2) баламалы қызметтер көрсететін барлық байланыс операторлары үшін телекоммуникация желісін қосудың және трафикті өткізудің бірдей ережелерін орындау;
3) байланыс операторларына ақпараттарды ұсыну және қосу, трафиктің өткізілуі бойынша қызметтерді құрылымдық бөлімшелері және (немесе) үлестес тұлғалар үшін сол жағдайларда және сол сапада (бағалық және сапалық) ұсыну;

27. Присоединение сетей телекоммуникаций к СТОП допускается на уровнях и в пунктах, указанных в лицензии, выдаваемой оператору связи присоединяемой сети уполномоченным органом в области связи.
Допускается присоединение к СТОП сетей одного и того же оператора в нескольких географически разнесенных пунктах. В этом случае в каждом из таких пунктов должны быть выполнены все требования, определяемые настоящими Правилами.
28. При выдаче технических условий на присоединение могут учитываться вопросы умощнения различных элементов присоединяемой и присоединяющей сетей (межстанционных и коммутационных емкостей, емкостей линий связи). Затраты на умощнение по соглашению сторон могут нести операторы присоединяющей и присоединяемых сетей, использующие данный элемент сети, пропорционально емкости, задействованной в интересах того или иного оператора.
29. После выполнения технических условий между операторами связи (владельцами) присоединяемой и присоединяющей сетей заключается договор, которым должны быть определены все вопросы взаиморасчетов, ответственности сторон за качество предоставляемых услуг, а также ответственности перед пользователями услугами связи.
30. Финансирование проведения проектных и строительных работ, осуществляемых в ходе присоединения сетей телекоммуникаций к СТОП, осуществляется на договорной основе.
30-1. Запрещается присоединение сетей телекоммуникаций операторов связи к СТОП, коммутационное оборудование которых не сертифицировано в соответствии с установленными техническими регламентами Республики Казахстан и государственными стандартами в области СОРМ.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 30-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
§ 3. Особенности организации присоединения сетей телекоммуникаций
доминирующим оператором связи СТОП
31. Организация присоединения к сети доминирующего оператора связи СТОП основывается на следующих принципах:
1) предоставления операторам связи информации о стандартных точках  присоединения (подключения) и условиях присоединения определяются в соответствии с пунктом 26 настоящих Правил.
2) соблюдения равных условий присоединения сетей телекоммуникаций и пропуска трафика для всех операторов связи, оказывающих аналогичные услуги;
3) предоставления услуг присоединения и пропуск трафика оператором связи осуществляется на тех же условиях и технологии пропуска трафика, что и при организации этих услуг доминирующим оператором в рамках своей сети и (или) оказания этих услуг аффилиированным лицам;

4) қосылу қызметтері бойынша бірыңғай төлемнің нақтылығын ұсыну;
5) бәсекелестер мен клиенттер туралы ақпараттарға қатысты тараптардың құпиялық режимін сақтау;
6) синхрондау жүйесін, кіру және шығу транзиттік трафиктерін есептеу жүйесін (биллинг), пайдаланулық қолдауын, жаңа қызметтерді ұсыну үшін қажет телефон шақыртулары мен басқа бағдарламалардың мәліметтер базасын, желілердің "бөлінбейтін" компоненттерін, соның ішінде абоненттік жолдарды, нөмірлік сыйымдылықты (нөмірлердің үйлесімділігі қағидасын жүзеге асырумен) шарттық негізде қайтарымды пайдалану мүмкіндігін ұсыну;
7) инфрақұрылым элементтерін (мысалы, ғимараттар, бағаналар, телефон (кәбіл) кәріздері, арналар, антенді-діңгекті құрылыста және басқалар) бірігіп пайдалануды шарттық негізде іске асыру мүмкіндігін ұсыну.
Ескерту: 31-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
32. ОПТЖ басым байланыс операторлары үшін, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған басқа телекоммуникация желілерін қосу қызметтерін көрсету, сондай-ақ желілердің әрекеттестігі және трафикті өткізу бойынша осы міндеттермен байланысты ережелерді белгілейтін Қосу шарты жария шарт болып табылады.
33. Қосылуға техникалық шарттар берген кезде байланыс операторларына қысымшылық көрсетуге жол берілмейді. ОПТЖ басым байланыс операторы қосылатын операторлар үшін (желі иелеріне) трафикті қосу және босатудың тең талаптарын қояды.
Ескерту: 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
34. Қосылатын желі операторы осы Ережеде қарастырылған барлық талаптарды орындаған жағдайда, басым оператордың ОПТЖ-ға қосу шартын жасаудан бас тартуына жол берілмейді.
Егер басым оператор тарапынан қосылу туралы техникалық мүмкіндіктерге сәйкес қосылуды уақытылы орындау техникалық себептерге байланысты мүмкін болмаса, басым оператор аталған техникалық себептерді жойғаннан кейін негізгі сызбаға келесі ауыстырумен уақытша нұсқа бойынша қосу мүмкіндігін қарастырады.
&4. Байланыс операторлары желілерін қосу деңгейлері
35. Нөмірлеу ресурсын бөліп беру арқылы телекоммуникация желісін қосу байланыс саласындағы уәкілетті орган бекітілген Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар желісінде нөмірлеу жүйесі мен жоспарын құру ережесі Басқару құжатының ережелерін ескере отырып жүзеге асырылады.
Нөмірлеу ресурстарын бөліп тарату тәртібі және нөмірлерді бөлу, сондай-ақ телефон қызметтерін көрсетуге ұсынылған ОПТЖ-да телефон байланысының нөмірлерін пайдалану ерекшелігі байланыс саласындағы уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасының Телекоммуникация желілерінің нөмірлеу ресурстарын бөліп тарату және пайдалану ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту: 35-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.

4) предоставления детализации единого платежа по услугам присоединения;
5) соблюдения режима конфиденциальности между сторонами в отношении информации о конкурентах и клиентах;
6) предоставления возможности возмездного использования, на договорной основе, систем синхронизации, систем расчета исходящих и входящих транзитных трафиков (биллинга), эксплуатационной поддержки, баз данных телефонных вызовов и других программ, необходимых для предоставления новых услуг; "неразделенных" компонентов сетей, в том числе абонентских линий, номерной емкости (с реализацией принципа совместимости номеров);
7) предоставления возможности осуществления на договорной основе возмездного использования элементов инфраструктуры (например, зданий, столбов, телефонной (кабельной) канализации, каналов, антенно-мачтовых сооружений и других).
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
32. Для доминирующих операторов связи СТОП, Договор присоединения, определяющий условия оказания услуг присоединения других сетей телекоммуникаций, а также связанных с этим обязательств по взаимодействию сетей и пропуску трафика, является публичным договором, заключаемым в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
33. При выдаче технических условий на присоединение не допускается дискриминация операторов связи. Доминирующий оператор связи СТОП ставит равные условия присоединения и пропуска трафика для присоединяемых операторов (владельцев сетей).
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
34. При выполнении оператором присоединяемой сети всех требований, предусмотренных настоящими Правилами, отказ доминирующего оператора от заключения Договора присоединения к СТОП не допускается.
Если подключение со стороны доминирующего оператора в соответствии с выданными техническими условиями на присоединение невозможно выполнить своевременно по техническим причинам, доминирующий оператор связи предусматривает возможность присоединения по временному варианту с последующим переходом на основную схему после устранения указанных технических причин.
§ 4. Уровни присоединения сетей телекоммуникаций
35. Присоединение сетей телекоммуникаций с выделением ресурса нумерации осуществляется с учетом положений Правил построения системы и плана нумерации на сетях телекоммуникаций Республики Казахстан, утверждаемых уполномоченным органом в области связи.
Порядок распределения ресурсов нумерации и выделение номеров, а также особенности использования номеров телефонной связи на СТОП, предназначенных для оказания телефонных услуг, осуществляются в соответствии с Правилами распределения и использования ресурсов нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан, утверждаемыми уполномоченным органом в области связи.
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

36. Жергілікті деңгейде қосу:
1) тіркелген желілерді бір-бірімен, ОПТЖ-ға шыға алатын тіркелген желілерді жылжымалылармен қосу жергілікті желілік нөмірлеу ресурсына сәйкес бөлу арқылы іске асырылады;
2) ОПТЖ-да цифрлық сыйымдылық бар болған жағдайда қосылатын желілердің қосу станциялары шығу және кіру трафигі есебінен орындалатын жергілікті цифрлық станцияға енгізумен;
3) қосылатын желілердің коммутациялық станцияларын жергілікті цифрлық станцияға, тірек-транзиттік станцияға (бұдан әрі - ТТС) қосу мыналарда құрылған баламалы, сондай-ақ цифрлық арналармен де жүзеге асырылуы мүмкін:
қосу жолдарымен;
жергілікті телекоммуникация желілерінің қалааралық шығу телефон хабарламаларын беруге арналған тапсырысты-қосу жолдарымен;
қалааралық телефон станциясын жергілікті телефон желісінің станциясымен қосатын және қалааралық кіру хабарламаларын беруге арналған, қалааралық телефон байланысының қосу жолдарымен.
Баламалы қосу жолдары бойынша қосылу кезінде, баламалы-цифрлық өзгерту жабдығын қосылатын желінің байланыс операторы орнатады;
4) егер қосылатын станция сыйымдылығы 3500 нөмірден кем болмаса, резервтік сыйымдылығы бар болған жағдайда автоматты қалааралық телефон станциясында (бұдан әрі - АҚТС) тікелей арна байламдарын қосылатын желінің коммутациялық станциялары және нөмірлеудің бір аймағында орналасқан ОПТЖ АҚТС арасында ұйымдастыруға рұқсат етіледі;
5) егер қосылатын желі сыйымдылығы жергілікті желінің қолданыстағы нөмірлеу резервінен асып кетсе, онда ОПТЖ басым байланыс операторы байланыс саласындағы уәкілетті органға ол туралы хабарлайды, ол осы мәселені реттеу бойынша шаралар қабылдайды.
Ескерту: 36-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
37. Ішкі аймақ деңгейінде қосу:
1) қосылатын желіні ішкі аймақ деңгейінде қосу үшін жергілікті желі ретінде "ab" ішкі аумақ кодымен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес географиялық аймақ шегінде қосылады;
2) жергілікті деңгейде телекоммуникация желісін қосу үшін нөмірлік ресурс болмаған жағдайда сыйымдылығы 5000 нөмірден кем емес желі қосатын желі операторының келісімімен ішкі аумақ деңгейінде осы нөмірлеу аумағының АҚТС қосылатын желінің коммутациялық станциясына қосу арқылы жалғануы мүмкін.
38. Қалааралық деңгейде қосылу – телекоммуникацияның бір желісін екіншісіне қосу, мұнда оператордың (желі иесінің) қосылатын желісі автоматты қалааралық телефон станциясына (бұдан әрі - АҚТС) немесе қосатын желінің қалааралық транзиттік торабына (бұдан әрі - ҚаТТ) қосылудың (қосу) стандартты нүктелеріне қосылады. Мұнда қосылатын желіге нөмірлеу ресурсы – географиялық анықталатын аумақ АBC коды, АBC-те "Х1Х2" қолжетімділік коды, DEF географиялық емес анықталатын аумақтың коды, қызметтерге қолжетімділік кодында оператор коды (бұдан әрі - ҚҚК), қалааралық және/немесе халықаралық байланыс операторын таңдау префиксі (бұдан әрі - ОТП) .
Ескерту: 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.

36. Присоединение на местном уровне:
1) фиксированных сетей друг с другом, фиксированных сетей с подвижными, имеющими присоединение к СТОП, осуществляется с выделением соответствующего ресурса нумерации местной сети;
2) через коммутационные станции присоединяемой сети при наличии цифровой емкости на СТОП с включением в местную цифровую станцию, на которой должен осуществляться учет исходящего и входящего трафика присоединяемой сети;
3) путем включения коммутационных станций присоединяемой сети в местную цифровую станцию, опорно-транзитную станцию (далее - ОПТС) может осуществляться как аналоговыми, так и цифровыми каналами, образованными:
соединительными линиями;
заказно-соединительными линиями, предназначенными для передачи исходящих междугородных телефонных сообщений местной сети телекоммуникаций;
соединительными линиями междугородной телефонной связи, соединяющими междугородную телефонную станцию со станцией местной телефонной сети и предназначенными для передачи входящих междугородных сообщений.
При подключении по аналоговым соединительным линиям, оборудование аналого-цифрового преобразования устанавливает оператор связи присоединяемой сети;
4) в случае, если емкость подключаемой станции не менее 3500 номеров разрешается при наличии резервной емкости на автоматической междугородной телефонной станции (далее - АМТС) организация прямых каналов между коммутационными станциями присоединяемой сети и АМТС СТОП, расположенных в одной и той же зоне нумерации;
5) если емкость присоединяемой сети создает превышение резерва действующей нумерации местной сети, то доминирующий оператор связи СТОП уведомляет об этом уполномоченный орган в области связи, который принимает меры по урегулированию этого вопроса.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
37. Присоединение на внутризоновом уровне:
1) для присоединения на внутризоновом уровне присоединяемая сеть включается в качестве местной сети с присвоением внутризонового кода доступа "аb" в пределах географической зоны в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) при отсутствии ресурса нумерации для присоединения сетей телекоммуникаций на местном уровне, сеть емкостью не менее 5000 номеров может быть присоединена, по согласованию с оператором присоединяющей сети, на внутризоновом уровне с включением коммутационных станций присоединяемой сети в АМТС данной зоны нумерации.
38. Присоединение на междугородном уровне - присоединение одной сети телекоммуникаций к другой, при котором присоединяемая сеть оператора (владельца сети) включается в стандартные точки присоединения (подключения) на автоматической междугородной телефонной станции (далее - АМТС) или на междугородном транзитном узле (далее - МгТУ) присоединяющей сети. При этом присоединяемой сети выделен ресурс нумерации - код географически определяемой зоны ABC, кода доступа "Х1Х2" в АВС, код не географически определяемой зоны DEF, код оператора в коде доступа к услуге (далее - КДУ), префикс выбора оператора междугородной и/или международной связи (далее - ПоП).
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

39. Халықаралық деңгейде қосу:
1) қосылатын телекоммуникация желісін халықаралық коммутация орталығына (бұдан әрі - ХКО) қосатын қалааралық және халықаралық байланыс операторларының, халықаралық байланыс қызметтерін көрсетуге құқығы бар халықаралық байланыс операторларының желілерінде ғана халықаралық деңгейде қосу жүзеге асырылады;
2) қосатын және қосылатын желілердің арасындағы ХКО әрекеттестігі олардың арасында байланыс арналарын ұйымдастыру жолымен жүзеге асырылады;
3) қалааралық және халықаралық байланыс операторларының және халықаралық байланыс операторлары желісінің әрекеттестігін жүзеге асыру кезінде (ХКО-ХКО деңгейінде) Қосу шартына мынадай талаптар енгізілуі тиіс:
ұлттық желі шегіндегі және шетелдің ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне шығуда желінің бірінде апаттар мен төтенше жағдайлар туындаған жағдайда трафикті өткізу үшін айналманы ұйымдастыру және ұсыну;
өзара әрекеттегі телекоммуникация желілерінің өткізу қуатын қауіпсіздік, қорғаныс және құқықтық тәртіпті қорғау органдарының қажеттілігін қамтамасыз ету үшін бір-біріне ұсыну.
39-1. Қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының телекоммуникация желілерін қосу қалааралық және (немесе) халықаралық деңгейде(-лерде) ұйымдастырылады.
Ескерту: 39-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2006 жылғы 5 қазандағы N 400-п (күшіне енгізілу мерзімін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
39-2. Жергілікті телефон байланысы операторларының желілерін қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының желілеріне қосу мынадай жағдайларда ұйымдастырылады:
1) ЖПТЖ-ға, қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының желілеріне жергілікті телефон байланысы операторларының желілерін қосу автоматтық телефон станцияларының транзиттік тораптары (АТС ТТ), ЖПТЖ-не бұрын қосылған және шығыс пен кіріс трафигін есепке алуды жүзеге асыруы қажет қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының автоматтық қалааралық телефон станциясы (АҚТС) арқылы жүзеге асырылады;
2) ЖПТЖ-ға, қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының желілеріне қосылған жергілікті телефон байланысы
операторларын абоненттердің таңдауы қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларына берілген оператор префиксі (Поп) арқылы, ал қалааралық және (немесе) халықаралық байланысы үшін жеке-жеке жүзеге асырылады (сәйкесінше Поп 1 және Поп 2).
Ескерту: 39-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2006 жылғы 5 қазандағы N 400-п (күшіне енгізілу мерзімін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .

39. Присоединение на международном уровне:
1) присоединение на международном уровне осуществляется только для сетей операторов междугородной и международной связи, операторов международной связи, имеющих право на предоставление услуг международной связи, при котором присоединяемая сеть телекоммуникаций подключается к международному центру коммутаций (далее - МЦК) сети, осуществляющей присоединение;
2) взаимодействие между МЦК присоединяемой и присоединяющей сетями осуществляется путем организации каналов связи между ними;
3) при осуществлении взаимодействия сетей операторов междугородной и международной связи и операторов международной связи (на уровне МЦК-МЦК) в Договор присоединения должны быть включены требования по:
организации и предоставлению обходов для пропуска трафика в случае аварий и при возникновении чрезвычайных ситуаций на одной из сетей, как в пределах национальной сети, так и при выходе на зарубежные сети телекоммуникаций общего пользования;
взаимному предоставлению пропускных мощностей взаимодействующих сетей телекоммуникаций для обеспечения нужд органов обороны, безопасности и охраны правопорядка.
39-1. Присоединение сетей телекоммуникаций операторов междугородной и (или) международной связи организуется на междугородном и (или) международном уровне (-ях).
Сноска. Правила дополнены пунктом 39-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 05.10.2006 N 400-П (вводится в действие со дня официального опубликования).
39-2. Присоединение сетей операторов местной телефонной связи к сетям операторов междугородной и (или) международной связи организуется следующим образом:
1) присоединение сетей операторов местной телефонной связи, подключенных к СТОП, к сетям операторов междугородной и (или) международной связи осуществляется через транзитные узлы автоматических телефонных станций (АТС ТУ), автоматическую междугородную телефонную станцию (АМТС) оператора междугородной и (или) международной связи, на которых должен осуществляться учет исходящего и входящего трафика и сеть которого уже имеет подключение к СТОП;
2) выбор абонентами оператора местной телефонной связи, подключенного к СТОП, сети оператора междугородной и (или) международной связи осуществляется через присвоенный оператору междугородной и международной связи префикс оператора (Поп), для междугородной или международной связи по отдельности (Поп1 и Поп2 соответственно).
Сноска. Правила дополнены пунктом 39-2 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 05.10.2006 N 400-П (вводится в действие со дня официального опубликования).

39-3. Қалааралық байланыс операторының желісін қалааралық және халықаралық байланыс операторының желісіне қосу мынадай жағдайларда ұйымдастырылады:
1) қалааралық байланыс операторы желісінің қалааралық және халықаралық байланыс операторының желісіне қосылуы қалааралық деңгейде географиялық нөмірлеу аймағына (АВС) сәйкес қосушы және қосылушы байланыс операторларының желілерінде АҚТС арасында жүзеге асырылады;
2) әр географиялық аймақта АҚТС болуы тиіс;
3) қосатын желінің АҚТС-мен қосылатын желінің АҚТС-ы арасындағы әрекеттестік олардың арасында тікелей байланыс каналдарын ұйымдастыру арқылы жүзеге асырылады;
4) шығыс және кіріс қалааралық трафигінің есебі қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының екеуімен де, немесе келісім арқылы өзара әрекеттесуші байланыс операторларының біреуіне қарасты бірыңғай есептеу орталығымен жүзеге асырылады.
Ескерту: 39-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2006 жылғы 5 қазандағы N 400-п (күшіне енгізілу мерзімін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
39-4. Халықаралық байланыс операторының желісін қалааралық және халықаралық байланыс операторының желісіне қосу мынадай жағдайларда ұйымдастырылады:
1) Қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының желісіне халықаралық байланыс операторы желісінің қосылуы қосушы және қосылушы операторларының халықаралық коммутация орталықтары (бұдан әрі - ХКО) арасында жүзеге асырылады;
2) қосушы және қосылушы желілерінің ХКО арасындағы өзара әрекеттесуі олардың арасында байланыс каналдарын ұйымдастыру арқылы жүзеге асырылады;
3) қалааралық және халықаралық байланыс операторының және халықаралық байланыс операторының желілерінің өзара әрекеттесуі жүзеге асырылғанда (ХКО - ХКО деңгейде) Қосылу келісім-шартына:
желілердің бірінде авариялар және төтенше жағдайлар орын алған кезде жалпы пайдаланудағы телекоммуникацияның шетелдік желілеріне шығу кезінде де ұлттық желі шектеріндегі сияқты трафикті өткізу үшін айналма жолдарды ұсыну және ұйымдастыру;
қорғаныс, қауіпсіздік және құқық қорғау органдарының қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін өзара әрекеттесуші телекоммуникация желілерінің өткізу қуаттылықтарын өзара ұсыну жөніндегі талаптар енгізілуі тиіс.
Ескерту: 39-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2006 жылғы 5 қазандағы N 400-п (күшіне енгізілу мерзімін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
39-5. Қалааралық және халықаралық байланыс операторы желісінің өзге қалааралық және халықаралық байланыс операторы желісіне қосылуы географиялық аймақтың АҚТС-мен АҚТС-ның, сондай-ақ қосушы мен қосылушы операторларының сәйкес желілерінің ХКО мен ХКО арасында жүзеге асырылады.
Ескерту: 39-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2006 жылғы 5 қазандағы N 400-п (күшіне енгізілу мерзімін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .

39-3. Присоединение сети оператора междугородной связи к сети оператора междугородной и международной связи организуется следующим образом:
1) присоединение сети оператора междугородной связи к сети оператора междугородной и международной связи осуществляется на междугородном уровне между АМТС сетей присоединяемых и присоединяющих операторов соответствующей географической зоны нумерации (АВС);
2) в каждой географической зоне должна быть АМТС;
3) взаимодействие между АМТС присоединяющей сети и АМТС присоединяемой сети осуществляется путем организации прямых каналов связи между ними;
4) учет исходящего и входящего междугородного трафика осуществляется обоими операторами междугородной и (или) международной связи, либо, по договоренности, единым расчетным центром, принадлежащий одному из взаимодействующих операторов связи.
Сноска. Правила дополнены пунктом 39-3 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 05.10.2006 N 400-П (вводится в действие со дня официального опубликования).
39-4. Присоединение сети оператора международной связи к сети оператора междугородной и международной связи организуется следующим образом:
1) присоединение сети оператора международной связи к сети оператора междугородной и международной связи осуществляется между международными центрами коммутаций (далее - МЦК) сетей присоединяемого и присоединяющего операторов;
2) взаимодействие между МЦК присоединяемой и присоединяющей сетями осуществляется путем организации каналов связи между ними;
3) при осуществлении взаимодействия сетей операторов междугородной и международной связи и операторов международной связи (на уровне МЦК-МЦК) в Договор присоединения должны быть включены требования по:
организации и предоставлению обходов для пропуска трафика в случае аварий и при возникновении чрезвычайных ситуаций на одной из сетей, как в пределах национальной сети, так и при выходе на зарубежные сети телекоммуникаций общего пользования;
взаимному предоставлению пропускных мощностей взаимодействующих сетей телекоммуникаций для обеспечения нужд органов обороны, безопасности и охраны правопорядка.
Сноска. Правила дополнены пунктом 39-4 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 05.10.2006 N 400-П (вводится в действие со дня официального опубликования).
39-5. Присоединение сети оператора междугородной и международной связи к сети другого оператора междугородной и международной связи организуется соответственно между АМТС и АМТС одной географической зоны, МЦК и МЦК сетей присоединяемого и присоединяющего операторов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 39-5 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи 05.10.2006 N 400-П (вводится в действие со дня официального опубликования).

39-6. Басқа байланыс операторының қосылатын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының желілерін коммерциялық пайдалануға босату байланыс саласындағы уәкілетті органмен қалааралық және (немесе) халықаралық байланыстың телекоммуникация желілеріне ұсынылатын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыстың операторын анықтау бойынша біліктілік талаптар мен критерийлерді орындағаны туралы расталғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ескерту: 39-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
40. Корпоративтік желілерді қосу.
Корпоративтік телекоммуникация желісі ОПТЖ-ға, әкімшілік аумақ шегінде мекемелік коммутациялық станция орнату арқылы немесе қалааралық транзитті торап деңгейінде корпоративтік клиент ретінде қосылуы мүмкін, егер ол түрлі әкімшілік аумақтар бойынша желі учаскелеріне бөлінгенді, тиісті нөмірлеу ресурсын бөліп беру арқылы біріктіретін болса ("DEF" коды).
Корпоративтік желі иесі тиісті лицензия алып, ақылы негізде қызмет көрсетуге ниет білдірген жағдайда, ОПТЖ-ға жалғау мынадай шарт-жағдайлармен жүзеге асырылады, егер:
1) ішкі өндірістік мақсатта (өндірісте технологиялық процестермен басқару) пайдаланылатын негізгі желі бөлігінен қосылатын желі бөлігін иегер бағдарламалы немесе техникалық бөлуі мүмкін;
2) қосылатын желінің бөлігі осы Ережелерде мазмұндалған, ОПТЖ қызмет ету талаптарына сәйкес келеді;
3) корпоративтік телекоммуникация желісінің иесі басқару және ішкі өндірістік мақсаттар (өндірісте технологиялық процестерді басқару) және ОПТЖ-не қосылатын оның бөлігі үшін пайдаланылатын желінің пайдалану шығындарын жеке есептейді.
41. Жылжымалы байланыс желілерін қосу:
1) жалпы пайдаланылатын жылжымалы радиотелефон желісі ОПТЖ-ға қалааралық, ішкі аймақтық және нормативтік кесімдерге немесе байланыс операторларының арасындағы келісім бойынша тиісті нөмірлеу ресурстарын бөліп беру арқылы жергілікті деңгейде қосылуы мүмкін;
2) нөмірлеудің географиялық емес DEF коды тағайындалған жалпы пайдаланылатын жылжымалы радиотелефон желісі ОПТЖ-ға қалааралық деңгейде ҚаТТ арқылы, басқа нөмірлеу аймақтарының абононенттеріне трафик өткізу үшін және аймақтық деңгейде - нақты географиялық нөмірлеу аймағы шегінде трафик өткізу үшін жылжымалы желінің коммутаторы орналасқан географиялық нөмірлеу аймағының АҚТС арқылы қосылуы мүмкін;
3) DEF географиялық емес коды тағайындалған ұялы байланыс желісі ОПТЖ-ға қалааралық деңгейде (АҚТС, ҚаТТ) қосылады, ұялы байланыс желілерінің біріне-бірі қосылуы тікелей арналарды ұйымдастыру арқылы бұл желілердің коммутациялық жабдықтарының тиісті деңгейлерінде жүргізіледі ;

39-6. Запуск в коммерческую эксплуатацию сетей оператора междугородной и (или) международной связи присоединяемых к сети другого оператора связи осуществляется после подтверждения уполномоченным органом в области связи о выполнении квалификационных требований и критериев по определению оператора междугородной и (или) международной связи, предъявляемых к сетям телекоммуникаций операторов междугородной и (или) международной связи.
Сноска. Параграф 4 дополнен пунктом 39-6 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
40. Корпоративная сеть телекоммуникаций может иметь присоединение к СТОП в качестве корпоративного клиента посредством установки учрежденческой коммутационной станции в рамках административной территории или на уровне междугородного транзитного узла, если она объединяет распределенные по разным административным территориям участки сети, с выделением соответствующего ресурса нумерации (кода "DEF").
В случае намерения владельца корпоративной сети предоставлять услуги на возмездной основе с получением соответствующей лицензии, присоединение к СТОП осуществляется при условии, если:
1) присоединяемая часть сети может быть программно или технически отделена владельцем от остальной части сети, используемой для внутрипроизводственных целей (управления технологическими процессами в производстве);
2) присоединяемая часть сети соответствует требованиям функционирования СТОП, изложенных в настоящих Правилах;
3) владелец корпоративной сети телекоммуникаций ведет раздельный учет расходов на эксплуатацию сети, используемой для управленческих и внутрипроизводственных целей (управление технологическими процессами в производстве) и ее части, присоединяемой к СТОП.
41. Присоединение сетей подвижной связи:
1) сети подвижной радиотелефонной связи общего пользования могут подключаться к СТОП на междугородном, внутризоновом и (или) местном уровне с выделением соответствующего ресурса нумерации в соответствии с нормативными актами или по соглашению между операторами связи;
2) подвижные радиотелефонные сети общего пользования, для которых назначен код DEF негеографической зоны нумерации, присоединяются к СТОП на междугородном уровне через МгТУ, для пропуска трафика к абонентам других зон нумерации и на зоновом уровне - через АМТС географической зоны нумерации, в которой расположен коммутатор подвижной сети, для пропуска трафика в пределах данной географической зоны нумерации;
3) сети сотовой связи, для которых назначен код DEF негеографической зоны нумерации, присоединяются к СТОП на междугородном уровне (АМТС, МТУ), присоединение сетей сотовой связи друг к другу производится на соответствующих уровнях коммутационного оборудования этих сетей путем организации прямых каналов;

4) АВС нөмірлеудің географиялық аумағында "ab" коды тағайындалған ортақ пайдаланылатын жылжымалы радиотелефон желісі ОПТЖ-ға осы нөмірлеудің географиялық аумағындағы АҚТС арқылы қосылады. Қосылатын желінің нөмірлеу жоспары географиялық нөмірлеу аймағының жоспарына кіреді;
5) "abX/abXX" жергілікті желі АТС индексін алған ортақ пайдаланылатын жылжымалы радиотелефон желісі, жергілікті желінің коммутациялық станциялары арқылы қосылады. Қосылатын желінің нөмірлеу жоспары жергілікті желінің нөмірлеу жоспарына қосылады.
Жылжымалы радиотелефон байланысының желісін қосу осы Ережеге сәйкес қосатын желі операторлары беретін техникалық мүмкіндіктер негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту: 41-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
42. Телеграфтық және телекстік байланыс желілерін қосу:
1) ортақ пайдаланылатын телекстік байланыс желілеріне қосу ведомстволық телеграфтық-телекстік желілер және телематикалық қызметтер үшін рұқсат етіледі;
2) телеграфтық және телекстік байланыс желілеріне қосу абоненттік шеткі пункттер немесе құрылғылар деңгейінде жүзеге асырылады;
3) абоненттік құрылғылар деңгейінде қосу ұғымы пайдаланушының терминалын телекоммуникация желісіне қосуды білдіреді, соның көмегімен оператор ақпаратты береді және қабылдайды;
4) хабарларды коммутациялау арқылы ортақ пайдаланылатын телеграфтық және телекстік байланыс желілеріне қосу телеграфтық және телекстік байланыс қызметін ұсынуға лицензиясы бар телеграфтық және телекстік байланыс операторлары үшін рұқсат етіледі;
5) жекелеген жағдайларда қосылатын желіге сәйкес техникалық жабдықтардың болуы кезінде арналарды коммутациялау станциялары немесе хабарламаларды коммутациялау орталықтары деңгейіндегі телеграфтық байланыс желісіне қосуға байланыс саласының уәкілетті органының тапсырмасы негізінде рұқсат беріледі;
6) қосылатын желіден бөлінетін қосылу мен нөмірлеудің нақты нүктелерін ортақ пайдаланылатын телеграф желісінің операторы белгілейді.
&5. Телематикалық қызметтер, зияткерлік желілер тораптарына және деректерді тарату желілерінің операторларына қолжетімділік
Ескерту: 5-параграфтың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
43. Телематикалық қызметтер, зияткерлік желілер тораптарына және деректерді тарату желілерінің операторларына төмендегі қолжетімділік түрлі сызбалар бойынша ұйымдастырылады:
1) ОПТЖ АҚТС-ға байланыс саласындағы уәкілетті органмен тағайындалатын ҚҚК операторының кодын пайдаланумен жабдықтарға қосу. Мұнда қолжетімділік нөмірлеу аумақтары жабдықтары АҚТС-қа қосылған нөмірлеу аумақтары абоненттері үшін ғана ұйымдастырылады;

4) подвижные радиотелефонные сети общего пользования, которым назначен код "ab" в географической зоне нумерации ABC, присоединяются к СТОП через АМТС данной географической зоны нумерации. План нумерации присоединяемой сети включается в план нумерации географической зоны;
5) подвижные радиотелефонные сети общего пользования, получившие индекс АТС местной сети "abX/abXX", присоединяются через коммутационные станции местной сети. План нумерации присоединяемой сети включается в план нумерации местной сети.
Присоединение сетей подвижной радиотелефонной связи осуществляется на основе технических условий, выдаваемых оператором присоединяющей сети в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 41 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
42. Присоединение сетей телеграфных и телексных связей:
1) присоединение к сетям телексной связи общего пользования разрешается для ведомственных телеграфно-телексных сетей и телематических служб;
2) присоединение к сетям телеграфной и телексной связи осуществляется на уровне абонентских оконечных пунктов или установок;
3) присоединение на уровне абонентских установок означает присоединение терминала пользователя к сети телекоммуникаций, с помощью которого оператор передает и принимает информацию;
4) присоединение к сетям телеграфной и телексной связей общего пользования с коммутацией сообщений допускается для телеграфных и телексных сетей операторов, имеющих лицензию на предоставление услуг телеграфной и телексной связи;
5) в отдельных случаях, при наличии в присоединяемой сети соответствующих технических средств, разрешается, на основании указания уполномоченного органа в области связи, присоединение к сетям телеграфной связи на уровне станций (подстанций) коммутации каналов или центров (концентраторов) коммутации сообщений;
6) конкретные точки присоединения и нумерация, выделяемые присоединяемой сети устанавливаются оператором телеграфной сети общего пользования.
§ 5. Доступ к узлам телематических служб,
интеллектуальных сетей и операторов сетей передачи данных
Сноска. Заголовок параграфа 5 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
43. Доступ к узлам телематических служб, интеллектуальных сетей и операторов сетей передачи данных организуется одним из следующих способов:
1) подключением оборудования к АМТС СТОП с использованием кода оператора в КДУ назначаемым уполномоченным органом в области связи. При этом доступ организуется только для абонентов зоны нумерации, к АМТС которой подключено оборудование;

2) (қосудың) стандартты нүктесіне қосылған жергілікті желі байланыс арналарының абоненттерінен бір бағытты шығыс бойынша жабдықтарды ОПТЖ-ға жергілікті деңгейде қосылумен .
Ескерту: 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
44. <*>
Ескерту: 44-тармақ алынып тасталды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 17 қаңтардағы N 10-п бұйрығымен .
45. Арнайы, ақпараттық-анықтамалық және сервистік қызмет көрсету иелерімен ұсынылатын қызметтерге пайдаланушылардың қолжетімділігін ұйымдастыру үшін, сондай-ақ, жергілікті телекоммуникация желілерінің операторларымен (пейджингтік желілер) дербес радиошақыру желілері операторларының жұмысын ұйымдастыру үшін абоненттік нөмірлер немесе сериялық нөмірлерді бөлумен абоненттік жолдар ұсынылады. Абоненттік жолдарды бөлуге Шартта олар қандай мақсатқа бөлінгендігі көрсетіледі.
Сериялық нөмірлерді бөлу тәртібі және сериялық нөмірлерді бөлетін жергілікті телекоммуникация желілерінің операторларымен сериялы нөмірлер иелерінің өзара әрекеті осы Ережеге 5-қосымшада келтірілген .
Ескерту: 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
46. Алып тасталды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
&5-1. IP –операторлар желісінің IP-телефониясын (Интернет-телефонияны) ОПТЖ-ға қосу
Ескерту. 5-1-параграф жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
46-1. IP-телефония (Интернет-телефония) операторларының жабдықтарын (қолжетімділік тораптарын) қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторлары желілеріне қосу халықаралық деңгейде қызметтерге қолжетімділік кодын (бұдан әрі - ҚҚК) пайдаланумен жүзеге асырылады. ҚҚК-да оператор кодын пайдаланумен қатар, уәкілетті органның бұйрығымен қызметтерге қолжетімділік нөмірі ретінде бекітілген жергілікті телефон нөмірі пайдаланылуы мүмкін, мұнда IP-телефония (Интернет-телефония) операторлары жабдықтарын (қолжетімділік тораптарын) қосу деңгейі қалааралық болып қалады.
46-2. ҚҚК және Х1Х2Х3Х4 оператор коды байланыс саласындағы уәкілетті органмен Қазақстан Республикасының заңнамасымен анықталған тәртіпте тағайындалады.
46-3. IP-телефония (Интернет-телефония) қызметтеріне қолжетімділік АҚТС-ке оператордың қолжетімділік торабы қосылған аталған нөмірлеу аумағының операторлары үшін ұйымдастырылады.
&6. Қосылатын оператордың техникалық
мүмкіндіктеріне қойылатын талаптар

2) подключением оборудования к СТОП на местном уровне по однонаправленным исходящим от абонентов местной сети каналам связи, включенным в стандартную точку присоединения (подключения).
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
44. (Пункт 44 исключен - приказом и.о. Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 17 января 2005 года N 10-п ).
45. Для организации доступа пользователей к услугам, предоставляемым владельцами специальных, информационно-справочных и сервисных служб, а также для организации работы операторов сетей персонального радиовызова (пейджинговых сетей) операторами местных сетей телекоммуникаций предоставляются абонентские линии с выделением абонентских номеров или серийных номеров. В договоре на выделение абонентских линий указывается, для какой цели они выделяются.
Порядок выделения серийных номеров и взаимодействие владельцев серийных номеров с операторами местных сетей телекоммуникаций, выделяющих серийные номера, приведен в Приложении 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 45 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
46. Исключен приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 );
§ 5-1. Подключение к СТОП оборудования (узлов доступа)
операторов IP-телефонии (Интернет телефонии)
Сноска. Параграф 5-1 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
46-1. Подключение оборудования (узлов доступа) операторов IP-телефонии (Интернет телефонии) к сети операторов междугородной и (или) международной связи осуществляется на междугородном уровне с использованием КДУ. Наряду с использованием кода оператора в КДУ, может использоваться местный телефонный номер, закрепленный в качестве номера доступа к услуге приказом уполномоченного органа, при этом уровень присоединения оборудования (узлов доступа) операторов IP-телефонии (Интернет телефонии) остается междугородным.
46-2. КДУ и код оператора X1X2X3X4 назначаются уполномоченным органом в области связи в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
46-3. Доступ к услугам IP-телефонии (Интернет телефонии) организуется для абонентов зоны нумерации, к АМТС которой подключен узел доступа оператора.
§ 6. Требования к техническим условиям присоединяющего оператора

47. Қосылуға техникалық мүмкіндіктер қосылу өтініміне сәйкес беріліп және мынаны білдіреді:
1) қосылуды қамтамасыз ететін пайдаланылатын сәйкес жолды-кәбілді және станциялық құрылыстар, осы құрылыстар мен станциялық қондырғының қажеттіліктерін көрсету арқылы желілерді қосу әдісі (байланыс құралдарын);
2) қосылатын желінің трафигін өткізу үшін бар телекоммуникация ғимаратын пайдалану, мұндай ғимарат болмаған жағдайда - тараптардың келісімі бойынша жаңа ғимараттарды салу қажеттілігі;
3) қосылатын желі нүктелеріндегі техникалық параметрлер - сигналдар деңгейі, сигналдар спектрі, тарату жылдамдығы және өзге де түйісу параметрлері;
4) пайдаланылатын сигналдау жүйесі;
5) тактілі синхронды желі жүйесіне бекіту;
6) уәкілетті органмен қосылатын операторға бөлінетін нөмірлеу ресурсы;
7) қосуды жүзеге асыру үшін қажетті шаралар, құрылыс-құрастыру
жұмыстарының алдын-ала тізімі;
8) қосу бойынша жұмыстар кезеңдері.
ОПТЖ цифрлық станцияларын қолдайтын сигналдау хаттамаларының шектеулі тізімі осы Ереженің 6-қосымшасында көрсетілген;
9) орындалу мерзімі (алты айдан кем емес).
Ескерту. 47-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
48. Техникалық мүмкіндіктерге объектілер мен ғимараттарды салудағы жалғауды қосу, сонымен қатар трафикті өткізуге қатыссыз қондырғыны орнату, тек өтемақысыз негізде болмаса ғана жіберілмейді. Қосылудың техникалық мүмкіндіктермен белгіленетін жұмыс көлемі желілерді салу бойынша нормативті техникалық құжаттарға сәйкес болуы тиіс.
49. Компенсациялық негізде объектілерді салу деп қарастырылатын жағдай байланыс операторларының, қосатын желі мүддесімен қосылатын желінің байланыс операторлары орындайтын жұмыс бағасымен қосылатын желіге/ден трафикті жүргізумен байланысты емес телекоммуникация объектілері арасындағы шарттасу бойынша құрылыс түсіндіріледі.
50. Қосудың техникалық мүмкіндіктерін беру кезінде қосылатын желінің байланыс операторына қосылатын жолды және өзге қондырғыларды, қосылатын желі байланыс операторының есебінен желілердің өзара қатынасын қамтамасыз ету үшін салынатын ғимараттарды таратуды қосатын операторлар жеке меншігіне беру жіберілмейді.
51. Қосылудың техникалық мүмкіндіктері олардың берілуі үшін қарастырылған мерзімде келесі жағдайларда анықталады:

47. Технические условия на присоединение выдаются в соответствии с заявкой на присоединение и должны содержать следующее:
1) способ соединения сетей (средств связи), позволяющий обеспечить присоединение, с указанием используемых соответствующих линейно-кабельных и станционных сооружений, принадлежности этих сооружений, станционного оборудования;
2) использование существующих сооружений телекоммуникаций для пропуска трафика присоединяемой сети, при отсутствии таковых - необходимость строительства новых сооружений по соглашению сторон;
3) типы оборудования и его технические параметры в точках присоединения сетей - уровни сигналов, спектры сигналов, скорости передачи и иные параметры стыков;
4) используемые системы сигнализации;
5) привязка к системе тактовой сетевой синхронизации;
6) ресурс нумерации, выделяемый присоединяемому оператору уполномоченным органом в области связи;
7) мероприятия, необходимые для осуществления присоединения, предварительный перечень строительно-монтажных работ;
8) этапы работ по присоединению.
Ограничительный перечень протоколов сигнализации, поддерживаемых цифровыми станциями СТОП, приведен в приложении 6 к настоящим Правилам;
9) срок действия (не менее шести месяцев).
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
48. Не допускается включение в технические условия на присоединение строительства объектов и сооружений, а также установки оборудования, не связанных с пропуском трафика, иначе, чем на компенсационной основе. Объем работ, определяемый техническими условиями на присоединение, должен соответствовать нормативно-техническим документам по построению сетей.
49. Под строительством объектов на компенсационной основе применительно к рассматриваемому случаю понимается строительство, по договоренности между операторами связи, объекта (сооружения) телекоммуникаций, не связанного с пропуском трафика от или к присоединяемой сети, имеющего ту же стоимость, что и работы, осуществляемые оператором связи присоединяющей сети в интересах оператора присоединяемой сети.
50. Не допускается при выдаче технических условий на присоединение навязывать оператору связи присоединяемой сети передачу соединительных линий и иного оборудования и сооружений, строящихся для обеспечения взаимодействия сетей за счет оператора связи присоединяемой сети, в собственность оператора связи присоединяющей сети.
51. Технические условия на присоединение уточняются в сроки, предусмотренные для их выдачи в случаях:

1) қосуды жүзеге асырған желідегі нөмірлеудің өзгеруі;
2) қосылатын желімен тікелей өзара қатынасатын, қосылуды жүзеге асырған желілердің техникалық құралдарын жаңғырту, қайта құрау немесе ауыстыру, сигналдау және т.б. жүйесін өзгертуді талап ететін жалғанған желілермен тікелей өзара қатынасы;
3) жалғанған желінің қондырғысын жетілдіру қажеттілігі және (немесе) оның сыйымдылығын кеңейту;
4) уәкілетті органдардың нормативті кесімдеріне сәйкес жалғау деңгейінің өзгеруі;
5) байланыс операторының қосылған желінің "DEF" немесе "АВС" кодтарын алу;
6) қосылған желінің байланыс операторымен желілердің қосылуын талап ететін телекоммуникация саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуге басқа лицензияларды алуы.
52. ОПТЖ жетілдіруді жүргізу кезінде қосатын желінің байланыс операторы жетілдіру жобасын бекіткеннен кейін барлық мүдделі байланыс операторларына, желі иелеріне техникалық мүмкіндіктердің өзгеру мүмкіндігі туралы хабарлау керек. Қажетінше қосатын оператор жетілдіруді жүргізуге дейін үш ай ішінде қосылатын операторға техникалық мүмкіндіктерге өзгерістерді береді.
53. Осы Ереженің 51-тармағында қарастырылған жағдайда, қосылатын желінің байланыс операторы жалғанған желінің байланыс операторына өз желісінің ОПТЖ-ға жалғау туралы техникалық мүмкіндіктерін анықтау үшін көмек сұрауына болады.
Қосылудың техникалық мүмкіндіктерін анықтау техникалық мүмкіндіктерді беру үшін осы Ережелермен айқындалған тәртіпте және мерзімде жүзеге асырылады. Жаңа техникалық мүмкіндіктерге сәйкес қосу бойынша жұмыстарды орындағаннан кейін өзара әрекеттестіктегі байланыс операторларымен Қосу шарты анықталуы тиіс.
Қосылудың техникалық мүмкіндіктерін өзгерту немесе нақтылау жағдайларында осы Ережемен реттемеленген мәселелер шегінен шықпай және үйлесімді қажетті, негізделген болуы тиіс.
54. Байланыс саласының уәкілетті органдарының нормативті құқықты немесе нормативті-техникалық кесімдеріне қосылу сәйкес келмеген жағдайда қосылатын желі операторымен байланыс саласындағы уәкілетті органмен осы Ережелерге сәйкес уәкілетті органның ұйғарымы бойынша жалғанған желінің байланыс операторына техникалық мүмкіндіктер осы Ережеге сәйкес берілуі тиіс. Осы арада болған шығындар өзара әрекеттестіктегі операторлармен олардың арасындағы белгіленген шарттар пропорциясында екі тараппен төленеді.
4. Қызметтерді ұсыну процесінде телекоммуникация желісінің
байланыс операторларының өзара әрекеттестігі &1. Қызметтерді ұсыну процесінде байланыс операторларының
өзара әрекеттестік тәртібі
55. Байланыс операторлары міндетті:
1) өз желілерінде әрбір байланыс қызметтерін тұтынушы үшін техникалық мүмкіндігін Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мерзімде нақты елді мекеннің жергілікті желісі шегінде байланыс операторын еркін таңдауын қамтамасыз ету; жергілікті телекоммуникация желісін цифрлауды аяқтаннан кейін өз желілерінде нақты елді мекендердің жергілікті желісі шегінде байланыс қызметтерін пайдаланушылар байланыс операторларын өз еркімен таңдауға техникалық мүмкіндікті қамтамасыз етуге;

1) изменения нумерации на сети, осуществившей присоединение;
2) модернизации, реконструкции или замене технических средств сети, осуществившей присоединение, непосредственно взаимодействующих с присоединенной сетью, требующей изменения систем сигнализации и тому подобное;
3) необходимости модернизации оборудования на присоединенной сети и (или) расширение ее емкости;
4) изменения уровня подключения в соответствии с нормативными актами уполномоченного органа в области связи;
5) получения оператором связи присоединенной сети кода "ABC" или "DEF";
6) получения оператором связи присоединенной сети других лицензий на ведение предпринимательской деятельности в области телекоммуникаций требующих присоединения сетей.
52. При проведении модернизации СТОП оператор связи присоединяющей сети должен после утверждения проекта модернизации известить за двадцать дней всех заинтересованных операторов связи, владельцев сетей о возможном изменении технических условий. При необходимости присоединяющий оператор выдает присоединяемому оператору изменения к техническим условиям не позднее, чем за три месяца до начала модернизации.
53. В случаях, предусмотренных пунктом 51 настоящих Правил, оператор связи присоединенной сети должен обратиться к оператору связи присоединившей сети за уточнением технических условий на присоединение своей сети к СТОП.
Уточнение технических условий на присоединение осуществляется в порядке и сроки, определенные настоящими Правилами для выдачи технических условий. После выполнения работ по присоединению в соответствии с новыми техническими условиями, взаимодействующими операторами связи Договор присоединения должен быть уточнен.
В случаях изменения или уточнения технических условий присоединения, изменения или дополнения должны быть обоснованными, оптимально необходимыми и не выходить за рамки вопросов, регламентированных настоящими Правилами.
54. При выявлении несоответствия присоединения нормативным правовым или нормативно- техническим актам, оператором присоединяющей сети по предписанию уполномоченного органа в области связи должны быть выданы оператору присоединенной сети технические условия, соответствующие настоящим Правилам. Возникающие при этом расходы оплачиваются обоими взаимодействующими операторами в размере, определяемом договором между ними.
4. Взаимодействие операторов связи сетей телекоммуникаций
в процессе предоставления услуг
§ 1. Порядок взаимодействия операторов
связи в процессе предоставления услуг
55. Операторам связи необходимо:
1) обеспечить на своих сетях техническую возможность для каждого пользователя услугами связи свободно выбирать оператора связи в пределах местной сети конкретного населенного пункта в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;

2) өз желісін пайдаланушыларға ОПТЖ-ның қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс қызметтерін ұсыну құқығы бар кез-келген байланыс операторын таңдауға құқығын қамтамасыз етуге;
3) байланыс қызметін пайдаланушыларға стандарт сапасы, техникалық нормалар, байланыс қызметін ұсыну шартының ережелеріне сай байланыс қызметтерін ұсыну.
56. Пайдаланушыларға телекоммуникация қызмет көрсетулерін ұсынатын бірыңғай технологиялық процеске қатысатын байланыс операторлары арасында шарт жасалуы тиіс. Шарт төмендегі жағдайларды қарастырады:
1) ұсынылған телекоммуникация қызмет көрсетулерінің сапасына өзара жауапкершілік;
2) байланыс қызметінің сапасының төмендеуіне немесе қызметті көрсете алмауына әкеліп соғатын, техникалық пайдалану бойынша нормативтік актілердің талабы орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда байланыс қызметін пайдаланушылар мен байланыс операторларына материалдық және моральдық шығынының орнын толтыру тәртібі;
3) басқа операторлармен ұсынылатын телекоммуникация қызметтері үшін есеп айырысуды жүргізетін байланыс операторының уәкілдігі және осы қызметтер үшін пайдаланушылармен есеп айырысу кезіндегі олардың өзара қатынасының тәртібі;
4) пайдаланушылар шағымдарын қарау бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі;
5) өзара қатынастағы желілердің трафигін өткізу тәртібі;
6) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес трафикті өткізу үшін өзара есеп айырысуды жүргізудің жағдайы мен тәртібі;
7) желілермен шұғыл-техникалық басқару жүйесінің өзара қатынас мәселелері;
8) байланыс құралдарының қызметтермен қамтамасыз етудегі бөгелістеріне әкеліп соғатын апаттық тоқтаулар туралы және байланысты қысқа уақыттың ішінде қалпына келтіру үшін шаралар қолдану туралы ақпаратты басқа байланыс операторлары мен қызметтерді жеткізушілерге өз уақытында ұсыну;
9) қызметтерді ұсыну кезінде тоқталыстарға әкеліп соғуы мүмкін желілерде жоспарланған алдын алу жұмыстарын жүргізу туралы байланыс операторлары мен қызметтерді жеткізушілерді өз уақытында хабардар ету;
10) ОКС 7 желілерін жалпы арналық сигнализацияға сәйкес сигналдық өлшемдердің түзеу таратылуын, оның ішінде егер байланыс операторының коммутациялық жабдықтарының (Cal Detail Record қоңыраудың бөлшектенген жазбасы) бастапқы жазбасында болған жағдайда, шақыратын абоненттің халықаралық форматтағы (А абонент нөмірі) нөмірін қамтамасыз ету.
Ескерту. 56-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
57. Ұсынылатын қызметтердің қолданыстағы нормаларға өлшемдер сәйкессіздігі байқалған жағдайда өзара әрекет етуші байланыс операторлары мұндай сәйкессіздіктің себептерін анықтап, бұл себептерді жою үшін шаралар қолдануы тиіс. Бұл жағдайда шығындар қолданыстағы нормаларға сәйкессіздік табылған желінің байланыс операторына жүктеледі.
Ескерту. 57-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.

2) обеспечить пользователям своих сетей право выбора любого оператора связи, имеющего право на предоставление услуг междугородной и (или) международной связи на СТОП;
3) предоставлять пользователям услуги связи, соответствующие по качеству стандартам, техническим нормам, условиям договора на предоставления услуг связи.
56. Между операторами связи, участвующими в едином технологическом процессе предоставления услуг телекоммуникаций пользователям, должен быть заключен договор, предусматривающий:
1) взаимную ответственность за качество предоставляемых услуг телекоммуникаций;
2) порядок возмещения ущерба операторам связи в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения требований нормативных актов по технической эксплуатации, приведшей к ухудшению качества услуг или их не предоставлению;
3) полномочия операторов связи на проведение расчетов за услуги телекоммуникаций, предоставляемые другими операторами, и порядок их взаимодействия при расчетах с пользователями за эти услуги;
4) порядок проведения работы по рассмотрению претензий пользователей;
5) порядок пропуска трафика операторов взаимодействующих сетей;
6) условия и порядок проведения взаиморасчетов за пропуск трафика в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) вопросы взаимодействия систем оперативно-технического управления сетями;
8) своевременное предоставление информации другим операторам связи и поставщикам услуг об аварийных отказах средств связи, влекущих за собой перебои в обеспечении услуг, и принятии комплекса мер по восстановлению связи в кратчайшие сроки;
9) своевременное извещение операторов связи и поставщиков услуг о проведении плановых профилактических работ на сети, могущих повлечь за собой перебои в предоставлении услуг;
10) обеспечение корректной трансляции сигнальных параметров в соответствии с общеканальной сигнализацией сетей ОКС 7, в том числе номера вызывающего абонента в международном формате (номер абонента А) в случае его присутствия в исходных записях коммутационного оборудования оператора связи (детализированная запись звонка - Call Detail Record).
Сноска. Пункт 56 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
57. В случае обнаружения несоответствия параметров качества предоставляемых услуг действующим нормам, взаимодействующим операторам связи необходимо незамедлительно выяснить причины такого несоответствия и принять меры к устранению этих причин. Затраты в этом случае возмещаются тем оператором связи, в сети которого обнаружено несоответствие действующим нормам.
Сноска. Пункт 57 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

58. Жергілікті телефон байланысы желісінің өзара әрекеттестіктегі операторлары ОПТЖ-ға шыға алатын барлық пайдаланушыларға Қазақстан Республикасының заңнамасымен анықталатын тізім бойынша шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт, апат, анықтамалық және басқа да қызметтермен тегін байланысу мүмкіндігін ұсынуға міндетті.
59. Телефон желілерінің өзара әрекет етуші операторлары Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникация желісінде қолданылатын бірінші және екінші желілерді басқару және оларды байланыс саласындағы уәкілетті орган қабылдаған нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес пайдаланудың технологиялық алгоритмдерін сақтауы тиіс.
Жергілікті телефон қосылыстарын уақыт бойынша есепке алуды енгізу кезінде байланыс операторлары абоненттерге байланыс операторлардың осы мақсаттардағы шығындарын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіп бойынша өтейтін жергілікті атқару органдарымен келісілген тізім бойынша елді мекеннің әлеуметтік маңызы бар нысандарына байланысу мүмкіндігінің ұсынылуын қамтамасыз етуге тиісті.
60. Қосылатын желілердің байланыс операторлары анықтама қызметін құру немесе телефон нөмірлерінің анықтамалығын шығару немесе жалпы анықтамалық дерек базаларын құру үшін келісім бойынша жалғаушы желінің операторына сұрау бойынша ай сайын деректер ұсыну мақсатында бір-біріне сұрау салу бойынша өз желісінің пайдаланушылары туралы деректерге енуді ұсынуы тиіс. Ұсынылатын деректердің жалпы қолжетімді анықтама қызметтеріне енгізу қосылатын желінің операторының қосымша өтініші бойынша жүргізіледі.
Қосылған желілердің иелері сондай-ақ мұндай ақпаратты қосылатын желінің байланыс операторының сұрауы бойынша немесе келісім бойынша ұсына алады.
&2. ОПТЖ арқылы трафиктің өткізілуін реттеу тәртібі
61. Байланыс операторлары өздерінің желілерінің трафиктерінің өткізілуін осы Ережелерге, байланыс саласындағы өкілетті органның берген лицензиялары мен нормативтік-техникалық құжаттарына сәйкес жүзеге асыруы тиіс.
62. Өзінің қызметін Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын әрбір байланыс операторы (желі иесі) өз желісінің шегінде тұйықталатын телефон трафигінің өткізілуін басқаруды өз бетінше жүзеге асыруға құқылы, және байланыс саласындағы уәкілетті органның және ОПТЖ магистралды операторының олардың құзырет шегіндегі төмендегілерді қамтитын нұсқауларын орындауға тиісті:
ұлттық желінің шегінде тұйықталатын трафикті маршруттау жөніндегі нұсқаулар;
халықаралық шығыс, кіріс және транзиттік трафикті маршруттау жөніндегі нұсқау;
өз желісінің техникалық жағдайы мен жұмысы туралы толық ақпаратты жинақтау, талдау және ұсыну жөніндегі нұсқау.

58. Взаимодействующие операторы связи обеспечивают всем пользователям, имеющим выход на СТОП, возможность бесплатно связаться с экстренной медицинской, правоохранительной, пожарной, аварийной, справочной и другими службами, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан.
59. Взаимодействующие операторы телефонных сетей соблюдают действующие на единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан технологические алгоритмы управления первичными и вторичными сетями и их эксплуатации в соответствии с нормативными техническими документами, принятыми уполномоченным органом в области связи.
При введении повременного учета местных телефонных соединений операторы связи обеспечивают предоставление абонентам возможности бесплатных соединений с объектами социального значения населенного пункта по согласованию с местными исполнительными органами, компенсирующими расходы операторов связи для этих целей в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
60. Операторы связи присоединенных сетей могут предоставлять друг другу по запросу доступ к данным о пользователях своей сети с целью создания справочных служб или опубликования справочника телефонных номеров или по договоренности ежемесячно предоставлять данные оператору присоединяющей сети для формирования общих справочных баз данных. Внесение предоставляемых данных в общедоступные справочные службы производится по дополнительной заявке оператора присоединяемой сети.
Владельцы присоединенных сетей могут также представлять такую информацию по запросу оператора связи присоединяющей сети или по договоренности.
§ 2. Порядок регулирования пропуска трафика по СТОП
61. Операторы связи должны осуществлять пропуск трафика своих сетей в соответствии с настоящими Правилами, выданными лицензиями и нормативно-техническими актами уполномоченного органа в области связи.
62. Каждый оператор связи (владелец сети), осуществляющий свою деятельность на территории Республики Казахстан, самостоятельно осуществляет управление пропуском телефонного трафика, замыкающегося в рамках своей сети, и выполняет указания уполномоченного органа в области связи и операторов междугородной и международной связи СТОП в пределах их компетенции, в том числе:
по маршрутизации трафика, замыкающегося в рамках национальной сети;
по маршрутизации международного исходящего, входящего и транзитного трафика;
по сбору, анализу и предоставлению полной информации о техническом состоянии и работе своей сети.

63. Жергілікті, қалааралық, халықаралық трафикті ОПТЖ-ға және P-телефония (Интернет-телефония) операторларының трафигін босату және қосылу нәтижесінде желілердің техникалық құралдары бойынша деректерді тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қосатын және қосылатын желілердің байланыс операторлары арасында жасасқан шарттар негізінде ғана рұқсат етіледі.
Қосатын байланыс операторлары тиісті трафик түрін босатуға шарт жасаспаған қосылатын байланыс операторларының жоғарыда аталған трафик түрлерін босатуды жүзеге асырмайды.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
64. ОПТЖ қосылатын байланыс желілерінің және ОПТЖ шығатын және кіретін халықаралық телефон трафигін өткізу Қазақстан Республикасының ОПТЖ қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының ХЖО коммутация алаңы арқылы жүзеге асырылады.
65. Заңда белгіленген жағдайларда байланыс саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілеріндегі телефон трафигін өткізудің тікелей орталықтандырылған басқаруын жүзеге асырады.
66. Нөмірді теру кезінде қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторын таңдауға арналған префикстер байланыс саласындағы уәкілетті орган тарапынан тағайындалады және тек шығатын байланыс кезінде ғана пайдаланылады.
Кіретін байланыс кезінде кіретін халықаралық (қалааралық) станциядан байланыс операторын таңдап алу операторлар арасындағы кіретін трафиктің жергілікті телекоммуникация желісінің абоненттеріне баратын бағыты бойынша жасалған келісімге сәйкес жүзеге асырылады.
67. Желіде зақымдар, шамадан тыс жүктемелер немесе штаттан тыс жағдайлар болған кезде байланыс операторлары тез арада байланыс пен қызмет көрсету сапасын қалпына келтіру, трафиктің бағытталған пунктіне қарай маршруттау үшін айналма жол ұйымдастыру жөніндегі келісілген шаралар қолдануы тиіс.
Қалааралық және халықаралық байланыс рыногын монополиясыздандыру кезінде ОПТЖ-да қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс қызметін ұсынуға құқығы бар бірнеше байланыс операторы пайда болған кезде, олар пайдаланушылардың тұрақты түрде немесе әрбір жалғанған кезінде қызмет көрсету үшін осы операторлардың бірін таңдап алу құқығын қамтамасыз етуге тиіс.
Байланыс пен қызмет көрсету сапасын қалпына келтіру, трафикті бағытталған пунктіне қарай маршруттау үшін айналма жолды ұйымдастыру жөніндегі әрекеттерді байланыс саласындағы уәкілетті органның шешіміне сәйкес ҚР ОПТЖ Бас басқару орталығының қызметтерін атқаратын магистралды операторлардың біреуі үйлестіреді.

63. Пропуск местного, междугородного, международного трафика СТОП и трафика операторов IP-телефонии (Интернет-телефонии) и передачи данных по техническим средствам сетей, образованным в результате присоединения, допускается исключительно на основе договоров, заключенных между операторами связи присоединяющих и присоединяемых сетей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Присоединяющие операторы связи не осуществляют пропуск вышеуказанных видов трафика присоединяемых операторов связи не заключивших договор на пропуск соответствующего вида трафика.
Сноска. Пункт 63 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
64. Пропуск исходящего и входящего международного телефонного трафика СТОП и сетей связи, присоединяемых к СТОП, осуществляется через коммутационное поле МЦК операторов междугородной и (или) международной связи СТОП Республики Казахстан.
65. В случаях, установленных законами, уполномоченный орган в области связи осуществляет непосредственное централизованное управление пропуском телефонного трафика на сетях телекоммуникаций Республики Казахстан.
66. Префиксы для выбора междугородного и (или) международного оператора связи при наборе номера назначаются уполномоченным органом в области связи и используются только при исходящей связи.
При входящей связи выбор сети оператора связи от входящей международной (междугородной) станции осуществляется в соответствии с соглашением между операторами связи по направлению входящего трафика к абонентам местных сетей телекоммуникаций.
67. В случае возникновения на сети повреждений, перегрузок и аварийных ситуаций операторами связи должны незамедлительно приниматься согласованные меры по восстановлению связи и качества обслуживания, организации обходов для маршрутизации трафика в пункты назначения.
Схемы маршрутизации трафика по обходным путям, порядок формирования обходных путей устанавливаются совместными решениями операторов междугородной и международной связи.
Оперативное руководство работами по восстановлению связи и качества обслуживания осуществляет один из операторов междугородной и международной связи, на которого уполномоченным органом в области связи возлагаются полномочия Главного центра управления СТОП.

5. Желілік ресурстардың пайдаланылуы және трафиктің
өткізілуі үшін өзара есеп айырысуды жүргізу тәртібі
68. Телекоммуникация желілерін жалғау нәтижесінде өзара әрекет ететін байланыс операторларының ара қатынастары өзара есеп айырысуды жүргізу кезінде келесі ережелерге негізделеді:
1) алынып тасталды;
2) телекоммуникация желілерінің ресурстарын (коммутациялық станциялардың, арналардың және жолдардың өткізу қабілетін) мейлінше көп пайдалану;
3) шақыруларға қызмет көрсету және пайдаланушыларға қызметтер ұсыну сапасының көрсеткіштерін арттыруға дем беру;
4) тең құқылы әріптестік;
5) әрбір жақтың телекоммуникация желісінің станциялық және желілік құрылыстарын салуға және пайдалануға салған салымдарын ескеру.
Ескерту. 68-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
69. Байланыс операторлары арасындағы ұсынылатын желілік ресурстар үшін өзара есеп айырысу тәртібі келесілерді ескере отырып анықталады:
1) техникалық құралдар мен ОПТЖ-ға енуді қамтамасыз ететін телекоммуникация құрылыстар меншігіне қатыстылығы;
2) ОПТЖ-ға қосылу деңгейі;
3) трафикті ОПТЖ арқылы өткізудің есепке алыну қажеттігі.
69-1. Қосылу қызметтеріне тариф біржолғы төлем болып табылады және қосылудың (қосудың) стандартты нүктелерін құруға және бөлуге экономикалық негізделген шығындар мен табыстарды өтеуден (Қазақстан Республикасы Ұлттық банкімен белгіленген қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің үш есе көлемінен аспайтын) қосылу қызметтерін ұсынуға байланысты туындайтын байланыс операторының (желі иесінің) жұмыстарының құнын білдіреді.
Қосылу қызметтеріне біржолғы төлемді есептеген уақытта алаңдар мен орын-жайларды жалға алу бойынша шығындар енбейді.
Қолданыстағы қосылу қуаттылығын кеңейту шарттық негізде екі тараптың да мүдделерін есептеумен жүргізіледі.
Ескерту. 69-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
70. Өзара әрекет ететін байланыс операторлары арасында трафиктің барлық түрлерін босатуға өзара есеп айырысу абоненттермен байланыс қызметтеріне, сондай-ақ, қосылыстың ұзақтығын уақытқа қарай есептеу аппаратурасына есеп айырысудың сертификатталған және тексерілген автоматты жүйелерінің енгізілген әрбір өзара әрекет етуші байланыс операторынан алынған биллингтік деректер негізінде жүргізіледі .
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
71. Операторлардың өзара әрекеттестігі кезінде қосушы және қосылушы олардың арасындағы өзара есеп айырысу өткізілген кіріс, шығыс және транзиттік трафиктер, қосылу қызметтері үшін және жалданатын телекоммуникация құралдары мен құрылыстары үшін жүзеге асырылады.
Өткізілген трафик үшін өзара есеп айырысу кезінде пайдаланушыдан төлем алатын шығыс бағыттың байланыс операторы өктізілетін трафиктің бағыт кіріс немесе транзиттік болып табылатын байланыс операторымен есеп айырысу мөлшерлемесінің негізінде есеп айырысады.
Егер бір оператормен телекоммуникация қызметтерін ұсыну басқа оператордың абонеттеріне алдын ала төлем карталары бойынша немесе олардың арасындағы тікелей шартпен жүргізілсе, операторлар арасындағы өзара есеп айырысу есеп айырысу мөлшерлемесінің негізінде операторға төлем қарастыратын, шығыс қосу кезінде абоненттік жалғауды қамтамасыз ететін қосымша келісімдер арқылы жүргізіледі.
Ескерту: 71-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2006 жылғы 5 қазандағы N 400-п (күшіне енгізілу мерзімін 4-тармақтан қараңыз), 2009.06.04. N 247 Бұйрықтарымен.

5. Порядок проведения взаиморасчетов за использование
сетевых ресурсов и пропуск трафика
68. Взаимоотношения операторов связи, взаимодействующих в результате присоединения сетей телекоммуникаций, при проведении взаиморасчетов базируются на следующих общих положениях:
1) исключен приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 );
2) максимальном использовании ресурсов сетей телекоммуникаций (пропускной  способности коммутационных станций, каналов и линий);
3) стимулировании повышения показателей качества обслуживания вызовов и предоставления услуг пользователям;
4) равноправном партнерстве;
5) учете вклада каждой стороны в строительство и эксплуатацию станционных и линейных сооружений сети телекоммуникаций.
69. Порядок взаиморасчетов между операторами связи за предоставляемые сетевые ресурсы определяется с учетом:
1) отношения к собственности на технические средства и сооружения телекоммуникаций, обеспечивающие доступ к СТОП;
2) уровня присоединения к СТОП;
3) необходимости учета пропуска трафика по СТОП.
69-1. Тариф на услуги присоединения является единовременной платой и отражает стоимость работ оператора связи (владельца сети), возникающих в связи с предоставлением услуг присоединения исходя из возмещения экономически обоснованных затрат и прибыли (не более трехкратного размера ставки рефинансирования установленной Национальным банком Республики Казахстан) на создание и выделение стандартной точки присоединения (подключения).
При расчете единовременной платы на услуги присоединения не включаются затраты по аренде площадей и помещений.
Расширение существующей мощности присоединения производится на договорной основе с учетом интересов обеих сторон.
Сноска. Правила дополнены пунктом 69-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 );
70. Взаиморасчеты за пропуск всех видов трафика между взаимодействующими операторами связи производятся на основе биллинговых данных, полученных от введенных каждым взаимодействующим оператором связи сертифицированных и поверенных автоматизированных систем расчетов за услуги связи с абонентами и за обмен услугами между операторами связи, а также аппаратуры повременного учета продолжительности соединений.
Сноска. Пункт 70 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
71. При взаимодействии присоединяющего и присоединяемого операторов взаиморасчеты между ними осуществляются за пропущенные входящий, исходящий и транзитный трафики, за услуги присоединения за арендуемые средства и сооружения телекоммуникаций и другие услуги.
При взаиморасчетах за пропущенный трафик оператор связи, для которого направление является исходящим и который получает плату от пользователя, рассчитывается с оператором связи, для которого пропускаемый по данному направлению трафик является входящим или транзитным, на основе расчетных ставок .
В случае, если одним оператором производится предоставление услуг телекоммуникаций абонентом другого оператора по предоплаченным картам или прямым договорам с ними, взаиморасчеты между операторами производятся на основании дополнительных соглашений, предусматривающих выплаты оператору, обеспечивающему абонентское окончание при исходящем соединении, на основе расчетных ставок .
Сноска. Пункт 71 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 05.10.2006 N 400-П (вводится в действие со дня официального опубликования); от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

72. Қосатын және қосылатын операторлардың арасындағы өткізілген трафик үшін есеп айырысу былай жүргізілуі тиіс:
1) трафиктерді өткізу қызметтері:
жергіліктіге (кіріс, шығыс, транзит);
қалааралыққа(ішкі аймақтық) (кіріс, шығыс, транзитті);
халықаралыққа (кіріс, шығыс, транзитті);
ұтқыр операторлар желісіне(нен);
IP-телефония (Интернет-телефония) операторларының ;
Байланыс операторларының желісіне анықталмаған бағыттар трафигінің енуі;
2) траснпорттық желі арналарына қолжетім қызметтері:
байланыс арнасын ұсыну жалға алу (баламалы, немесе цифрлы) және (немесе) басқа байланыс операторларының желілерімен қосылудың әр түрлі нүктелері арасындағы жалғау желісі;
3) байланыс операторының желісіне қол жетімділікті ұйымдастыру қызметтері:
арналарды ұйымдастыру және қосу бойынша және (немесе) жалғасатын желілер арасындағы жалғау желісіндегі жұмыстар (қосу нүктесінің географиялық орналасуына қарай әрбір жалғанатын оператор желісінен қосу желісіне дейін);
4) Қосатын байланыс операторының қызметтеріне қол жеткізу:
биллинг өткізу және абонеттерден төлем жинау;
жалға ұсыну немесе кабельді кәрізді және қосу мақсатындағы технологиялық мүлікті пайдалану;
техникалық қызмет көрсету жүргізу және жабдықты қарау;
5) қосылу қызметтері.
Ескерту. 72-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
73. Қалааралық және халықаралық байланыс операторлары және халықаралық байланыс операторлары шетелдік халықаралық операторлармен халықаралық трафик үшін өзара есеп айырысуларды жүзеге асырады.
74. Байланыс операторларының халықаралық трафикті өткізгені үшін өзара есеп айырысу шарттық негізде және байланыс саласындағы заңнамаға және табиғи монополиялар және реттелетін нарыққа сәйкес жүзеге асырылады .
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
75. Төлем шақыратын оператордың байланыс қызметтеріне жүзеге асырылатын қызметтерге байланыс операторлары арасындағы өзара есеп айырысу өзара әрекет ететін операторлар арасында шарттық негізде жүзеге асырылады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
76. Аймақ ішіндегі немесе жергілікті деңгейде қосылатын өзара әрекеттестіктегі желілердің арасындағы өзара есеп айырысулардың ішіне есеп айырысу ставкасы негізінде трафик бірлігі үшін төлем әдісімен осы Ереженің ұсыныстары мен ХЕО ұсыныстары (D сериясы), сондай-ақ, қажет болған жағдайларда және қосымша шарттар негізінде байланыс арналары мен телекоммуникация құрылыстарын пайдаланғаны үшін жалгерлік төлем үшін есеп айырысу кіреді.

72. Взаиморасчеты между присоединяемым и присоединяющим операторами связи производятся за:
1) услуги пропуска трафика:
местного (входящего, исходящего, транзитного);
междугородного (внутризонового) (входящего, исходящего, транзитного);
международного (входящего, исходящего, транзитного);
на (с) сети мобильных операторов;
операторов IP-телефонии (Интернет-телефонии);
входящего на сеть операторов связи трафика неопределенных направлений;
2) услуги доступа к каналам транспортной сети:
предоставление в аренду канала связи (аналогового или цифрового) и (или) соединительной линии между различными точками подключения с сетями других операторов связи;
3) услуги организации доступа к сети оператора связи:
работы по организации и подключению канала и (или) соединительной линии между присоединяемыми сетями (от сети каждого из присоединяемых операторов до точки подключения, в зависимости от географического месторасположения точки подключения);
4) доступ к услугам присоединяющего оператора связи:
проведение биллинга и сбор платежей от абонентов;
предоставление в аренду или пользование кабельной канализации и технологического имущества для целей присоединения;
проведение технического обслуживания и осмотра оборудования;
5) услуги присоединения.
Сноска. Пункт 72 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
73. Операторы междугородной и международной связи и операторы международной связи осуществляют расчеты с зарубежными международными операторами связи за международный трафик.
74. Взаиморасчеты операторов связи за пропуск международного трафика осуществляются на договорной основе и в соответствии с законодательством в области связи и естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 74 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
75. Взаиморасчеты между операторами связи за услуги, оплата которых осуществляется вызываемым пользователем услугами связи, осуществляются на договорной основе между взаимодействующими операторами.
Сноска. Пункт 75 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
76. Взаиморасчеты между операторами связи взаимодействующих сетей, присоединяемых на внутризоновом или местном уровне, включают в себя рекомендации настоящих Правил и рекомендации МСЭ (серия D) по методу платы за единицу трафика на основе расчетных ставок, а также, в необходимых случаях и на основании дополнительных договоров на арендную плату за использование соединительных линий, каналов связи и сооружений телекоммуникаций.

77. Бір жалғау жолына операторлар арасындағы өзара есеп айырысуларды жүргізу кезінде 64 кбит/с стандартты цифрлы арна, 3,1 кГц үнді жиілік кеңдігіндегі баламалы арна, 50 Бод тарату жылдамдығымен бір төртсымдық арна алынады. Е1 ағыны G.704 п. 5.2 "n*64 кбит/с арналары әкелетін, 2048 кбит/с-қа түйіс" ұсынысына сәйкес 30 стандартты цифрлық арнаға алынды.
n*64 арналарының ағынында кіріс және шығысқа бөліну қосылатын арнаның байланыс операторы ұсынған қызмет көрсету түріне байланысты болады және қосуға техникалық мүмкіндіктер беру және орындау кезеңінде анықталады.
Қосылудың (қосудың) стандартты нүктесі дауысты тарату үшін 30 цифрлы арнаны қамтамасыз ететін, Е1 цифрлық портымен қалыптасады, синхрондау үшін жеке арна және басқару сигналдарын тарату үшін жеке арна, барлығы 64 кбит/с жылдамдылығы 2 Мбит/с бойынша барлығы 32 арна.
Ескерту. 77-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
78. Байланыс операторлары арасында трафикті босатқаны үшін өзара есеп айырысу қосылу шарттары негізінде және байланыс саласындағы заңнамаға және табиғи монополияларға және реттелетін нарыққа сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
79. Байланыс операторларының арасындағы есеп айырысуларды ұйымдастыру және жүргізу трафикті өлшеу шығатын, сондай-ақ кіретін бағыттарда жүргізілуі тиіс. Бұл кезде байланыс операторларының әрқайсысы басқа операторлармен кем дегенде үш жылға жасалған шарттардың талаптарына сәйкес салыстыруды жүргізу үшін барлық пайдаланылатын жүктемелерді өткізу жолдары бойынша өткізілген трафик туралы бірінші деректерді сақтауы және деректердің сенімділігі үшін жауап беруі тиіс.
Ескерту. 79-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
80. Әр түрлі бағыттар бойынша өткізілетін трафиктің көлемдері туралы сенімді деректер алу мақсатында байланыс операторлары оның көлемдерін анықтау мүмкіндігі мен тура және айналып өтетін арналарды қоса отырып, жалғануларды орнатудың барлық пайдаланылатын бағыттары бойынша шақыруларға қызмет көрсету сапасын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қолдануы тиіс.
81. Байланыс операторлары арасындағы келісім бойынша трафик туралы деректерді жинақтау және өңдеу өзара әрекет етуші операторларының біреуіне тиесілі ортақ есеп айырысу орталығы арқылы жүзеге асырыла алады.
82. Есеп айырысу мезгілі ретінде бір күнтізбе айын алу ұсынылады. Операторлар арасындағы келісім бойынша өзге де есеп айырысу мезгілін пайдалануға болады.

77. При проведении взаиморасчетов операторов за одну соединительную линию  принимается стандартный цифровой канал 64 кбит/с, аналоговый канал тональной частоты шириной 3,1 кГц, один четырехпроводный канал со скоростью передачи 50 Бод. Поток Е1 принимается за 30 стандартных цифровых каналов в соответствии с рекомендацией G.704 п. 5.2 "Стык на 2048 кбит/с, несущий каналы n*64 кбит/с".
Разделение в потоке каналов n*64 на входящие и исходящие зависит от видов услуг, предоставляемых оператором связи присоединяемой сети, и определяется на стадии выдачи и выполнения технических условий на присоединение.
Стандартная точка присоединения (подключения), образуется цифровым портом Е1, обеспечивающим 30 цифровых каналов передачи голоса или данных, отдельный канал для синхронизации и отдельный канал для передачи управляющих сигналов, всего 32 канала по 64 кбит/с и скорость 2 Мбит/с.
Сноска. Пункт 77 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
78. Взаиморасчеты между операторами связи за пропуск трафика осуществляется на основе договоров присоединения и в соответствии с законодательством в области связи и естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 78 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
79. Для организации и проведения расчетов между операторами связи измерение трафика должно производится как исходящего, так и входящего. При этом каждый оператор связи должен сохранять первичные данные о пропущенном трафике по всем используемым путям пропуска нагрузки для проведения сверки с другими операторами в соответствии с условиями заключенных договоров не менее трех лет и отвечать за достоверность данных.
Сноска. Пункт 79 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
80. С целью получения достоверных данных об объемах пропускаемого по разным направлениям трафика операторами связи должны быть приняты меры по обеспечению возможности определения его объемов и качества обслуживания вызовов по всем используемым направлениям установления соединений, включая прямые и обходные каналы.
81. По договоренности между операторами связи сбор и обработка данных о трафике может осуществляться через единый расчетный центр, принадлежащий одному из взаимодействующих операторов связи.
82. В качестве расчетного периода рекомендуется принимать один календарный месяц. По договоренности между операторами может использоваться иной расчетный период.

83. Жүктемені есептеу үшін пайдаланылатын техникалық құралдарына қарамастан коммутациялық станциялардың барлық түрлеріндегі трафикті өлшеу үшін және қосылуды орнату бағыттары мен шығатын халықаралық трафиктің құрылымы (құрамы) туралы барынша толық ақпарат алу үшін оның шамасының есебі АҚТС тарифтеу аппаратурасының, жергілікті телефон қосылыстарының құнын уақыт бойынша есептеу аппаратураларының (немесе электронды АТС-ларды тиісті бағдарламалық қамту) деректері және шығатын қалааралық және халықаралық сөйлесуге берілген тапсырыстардың бланкілерінің (МТФ-4, МТФ-5 қатаң есеп берушілік нысаны) негізінде жүргізілуі тиіс.
84. Трафиктерді есептеу үшін пайдаланылатын техникалық құралдардың стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі уәкілетті органы тарапынан берілген сәйкестік сертификаты болуы тиіс (өз бетінше немесе сертификатталған телефон станциясының құрамында).
85. Операторлардың байланыс саласындағы уәкілетті орган тарапынан бекітілген нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес ұсынған қызметтік байланысы тегін ұсынылады және өзара есеп айырысу кезінде есепке алынбайды. Қызметтік байланыстың көлемі өткізілген трафиктің көлемінің 2%-нан аспауы тиіс немесе қол жеткізілген келісім көлемінде болуға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс
жөніндегі агенттігі Төрағасының
2004 жылғы 12 шілдедегі
N 145-ө бұйрығымен бекітілген
Телекоммуникация желілерін
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісіне қосу
және Қазақстан Республикасының
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісі бойынша
трафикті өткізуді реттеу
Ережелеріне 1-қосымша
Зақымданған кездегі және апаттық жағдайларда
техникалық қызметкерлердің бірігіп әрекет етуін ұйымдастыру.
ОПТЖ байланыс операторының ведомстволық, корпоративтік,
арнайы және АТС шақыртуларын маршруттау 1. Зақымданған кездегі және апаттық жағдайларда
қосылған АТС техникалық қызметкерлерінің бірігіп
қызмет етуін ұйымдастыру
1. Зақымданулар жалғанған немесе тіректі автоматтық телефон станцияларына (АТС) тиесілі станциялық жабдықтарда, тарату жүйесі мен жол құрылыстары жабдықтарында пайда болуы мүмкін. Зақымданулар үш санатқа бөлінеді:
1) бірінші санат - станция жабдықтарының және оған қосылған арналардың жұмыс қабілеттілігін толық жоғалтуға алып келетін апаттар;
2) екінші санат - жекелеген модульдердің немесе блоктардың істен шығуына алып келетін, трафикті жоғалтуға әсер етпейтін апаттар;
3) үшінші санат - станция жұмысына елеусіз әсер ететін немесе оған қосылған бағыттарда болатын апаттар, жекелеген абоненттік жиынтықтардың немесе арналардың зақымдануы.

83. Для обеспечения единообразия измерения трафика на всех типах коммутационных станций, независимо от используемых технических средств для учета нагрузки, и для получения максимально полной информации о маршрутах установления соединений и структуре (составе) исходящего междугородного трафика расчет его величины должен производиться на основании данных аппаратуры тарификации АМТС, аппаратуры повременного учета стоимости местных телефонных соединений (или соответствующего программного обеспечения электронных АТС) и бланков заказов исходящих междугородных и международных разговоров (форма строгой отчетности МТФ-4, МТФ-5).
84. Технические средства, используемые для учета трафика, должны иметь сертификат соответствия, выданный уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации (самостоятельный или в составе сертифицированной телефонной станции).
85. Служебная связь, предоставляемая операторами связи в соответствии с нормативно-техническими документами, утвержденными уполномоченным органом в области связи, предоставляется бесплатно и не учитывается при взаиморасчетах. Объем трафика служебной связи не должен составлять более 2% от объема пропущенного трафика, либо в объеме достигнутого соглашения.
Приложение 1
к Правилам присоединения сетей телекоммуникаций
к сети телекоммуникаций общего пользования
и регулирования пропуска трафика по сети
телекоммуникаций общего пользования
Республики Казахстан, утвержденным приказом
Председателя Агентства Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 12 июля 2004 г. N 145-п
Организация взаимодействия технического персонала при повреждениях
и аварийных ситуациях. Маршрутизация вызовов ведомственных,
корпоративных, специальных и АТС оператора связи СТОП
1. Организация взаимодействия технического персонала
присоединенных АТС при повреждениях и аварийных ситуациях
1. Повреждения могут возникнуть на станционном оборудовании, на оборудовании систем передачи и линейных сооружениях, принадлежащих присоединенным или опорным автоматическим телефонным станциям (далее - АТС). Повреждения делятся на три категории:
1) первая категория - аварии, приводящие к полной потере работоспособности оборудования станции и включенных в них каналов;
2) вторая категория - аварии, приводящие к выходу из строя отдельных модулей или блоков, не влияющих на потерю трафика;
3) третья категория - аварии, незначительно сказывающиеся на работе станции или включенных в нее направлений, повреждения отдельных абонентских комплектов или каналов.

2. Апаттарды қалпына келтіру мерзімдері зақымданудың санатына қарай технологиялық карталармен реттеледі және іске қосу кезінде қосымша келісімдерде қарастырылады.
3. ОПТЖ-ның АТС қосылған жабдықтың немесе жол құрылысының апаттық жағдайын апаттық сигналдардың негізінде бірігіп әрекет ететін АТС техникалық қызметкерлері анықтайды.
4. Бірігіп қызмет ететін техникалық қызметкерлер зақымдану себебін анықтайды. Әрбір тарап өз учаскесіндегі зақымдануды қалпына келтіру үшін жауапты болады. Апат себебінен болған ақауларды жойып, зақымданған жабдықтың жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіргеннен кейін осы жабдықты бақылау тексерістерінен өткізеді.
5. Іске қосылған және тіректі АТС арасындағы сызықтық ұштары жабдығының жұмыс қабілеттілігін жоспарлы тексерулер осы үлгідегі жабдықты техникалық пайдалану нұсқауларына сәйкес алдын алу тексерулері жоспарларына сәйкес жүргізіледі.
6. Өзара әрекеттестіктегі АТС арасындағы байланыс сапасының уақытша төмендеуіне алып келуі мүмкін алдын алу және өлшеу жұмыстарын жүргізген жағдайда, екі АТС техникалық қызметкерлері міндетті түрде бұл туралы байланыс операторының диспетчерлік қызметіне хабарлауға міндетті.
2. Шақыртуларды маршруттау
1. Қосылатын АТС байланыстың мынадай негізгі түрлерін орнату мүмкіндігін қамтамасыз етуі керек:
1) қосылатын АТС абоненттерінің арасында (ішкі станциялық жалғаулар);
2) ОПТЖ желілерінің абоненттерімен (жергілікті, қалааралық және халықаралық);
3) арнайы қызметке шығу.
2. Қосылатын АТС іске қосылған ОПТЖ АТС тобынан шығатын сыртқы шығыс байланысы абоненттердің ведомстволық, корпоративтік, арнайы және шағын АТС шығуының бір мәнді префиксін (ұсынылатын Пж=9) теруі, содан кейін талап етілген абоненттің толық нөмірін теруі арқылы жүргізілуі керек.
3. Қосылатын АТС абоненттерінің шығыс қалааралық, халықаралық байланысы шығу префиксі жолымен "8" (немесе "8-10"), болашақта "0" және "00" сәйкес түрде теріп, содан кейін қалааралық (халықаралық) нөмірді теру арқылы жүзеге асырылуы керек. Егер жалғанған АТС АХТС-ғы ТЖЖ бумасы ұйымдастырылса, АХТС-ға шығу кезінде Пж префиксі терілмейді.
4. Жоғарыда аталған абоненттердің арнайы қызметтерге шығыс байланысы шығу префиксін, содан кейін арнайы қызмет нөмірін теру арқылы жүзеге асырылуы керек. Шығу индексін термей-ақ арнайы қызметке шығуға жол беріледі.
5. Сыртқы байланысқа шығу құқығы жоқ қосылатын АТС абоненттері төтенше арнайы қызметтермен (01, 02, 03, 04. Нөмірлеудің жаңа жоспары енгізілген кезде осы қызметтер жаңа нөмірлерге ие болады) ақысыз сыртқы байланыс орнату мүмкіндігімен қамтамасыз етілуі керек.

2. Сроки устранения аварий в зависимости от категории повреждения регламентируются технологическими картами и оговариваются в дополнительном соглашении при подключении.
3. Аварийное состояние оборудования или линейных сооружений, подключенных к СТОП АТС определяется техническим персоналом взаимодействующих АТС на основании аварийных сигналов.
4. Технический персонал взаимодействующих АТС определяет причину повреждения. Каждая сторона несет ответственность за устранение повреждений на своем участке. После устранения аварий и восстановления работоспособности поврежденного оборудования производятся контрольные проверки данного оборудования.
5. Плановые проверки работоспособности оборудования линейных окончаний между подключенной и опорной АТС производятся согласно планам профилактических проверок по соответствующим инструкциям технической эксплуатации данного типа оборудования.
6. В случае проведения профилактических и измерительных работ, которые могут привести к временному ухудшению качества связи между взаимодействующими АТС, технический персонал обеих АТС должен в обязательном порядке сообщать об этом в диспетчерскую службу  оператора связи.
2. Маршрутизация вызовов
1. Присоединяемая АТС должна обеспечивать возможность установления следующих основных видов связи:
1) между абонентами присоединяемой АТС (внутристанционные соединения);
2) с абонентами сети СТОП (местные, междугородные и международные);
3) выход на специальные службы.
2. Исходящая внешняя связь от групп присоединяемой АТС подключенных к АТС СТОП, должна производиться путем набора абонентами ведомственных, корпоративных, специальных и мини АТС однозначного префикса выхода (рекомендуемый Пм=9) и последующим набором полного номера требуемого абонента.
3. Исходящая междугородная, международная связь от абонентов присоединяемой АТС должна осуществляться путем набора префикса выхода далее набором "8" (или "8-10"), в перспективе "0" и "00" соответственно, и последующим набором междугородного (международного) номера. Если от присоединенной АТС организован пучок ЗСЛ на АМТС, префикс Пм при выходе на АМТС не набирается.
4. Исходящая связь к спецслужбам от вышеуказанных абонентов должна осуществляться путем набора префикса выхода, а затем номера спецслужбы. Допускается выход на спецслужбы без набора индекса выхода.
5. Абоненты присоединяемой АТС, не имеющие права на внешнюю связь, должны обеспечиваться возможностью установления бесплатной внешней связи с экстренными спецслужбами (01, 02, 03, 04. При вводе нового плана нумерации данные службы будут иметь новые номера) с набором и (или) без набора префикса выхода.

6. Қосылатын АТС абонеттерінің арасындағы жалғаулар орнатылған кезде ішкі қысқартылған нөмір (қосылатын АТС сыйымдылықтарына қарай үш мәнді немесе төрт мәнді) қолданылуы мүмкін.
7. Қосылатын АТС абоненттерінің арасындағы байланыс ұйымдастырылған жағдайда қосылатын АТС сыйымдылығына қарай ішкі үш мәнді немесе төрт мәнді нөмір теріледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс
жөніндегі агенттігі Төрағасының
2004 жылғы 12 шілдедегі
N 145-ө бұйрығымен бекітілген
Телекоммуникация желілерін
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісіне қосу
және Қазақстан Республикасының
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісі бойынша
трафикті өткізуді реттеу
Ережелеріне 2-қосымша
Жүктеме және қосылыс орнату сапасының нормативтері
ОПТЖ АТС-на кез-келген типті қосылулар бір жолға (арна) 0,7 Эрл. дейінгі норма жүктемесімен қосу жолдары арқылы жалғануы керек.
Қосылатын кез-келген үлгідегі АТС тіректі, аралас немесе транзитті цифрлық станциялар арқылы немесе олар болмаған жағдайда, жергілікті телефон қосылуларының уақытпен есептеу аппаратурасымен жабдықталған баламалы АТС арқылы ОПТЖ-не қосылады.
Қосылатын АТС бір жолға (арна) 0,7 Эрл дейін болатын жүктеме нормалы жалғау жолдары арқылы немесе екі сымды абоненттік жолдар (бұдан әрі - АЖ) бойымен цифрлық тіректі немесе құрастырылған АТС абоненттік жиынтықтар арқылы жалғануы мүмкін.
Бір абоненттік жолдағы (АЖ) орташа жиынтық (шығатын және кіретін) телефон жүктемесі 0,15 Эрл. артпауы керек (14.09.00 ж. ҚР Көлік және коммуникация министрлігі бекіткен ЦСИО қызметтерімен ОТТ УАТС).
АЖ жүктеуді шектеу мүмкіндігі қамтамасыз етілуі керек. Жүктемені шектеу әрбір абоненттік жол бойымен шағын АТС(сыйымдылығы 128 нөмірден аспайтын) пен тіректі АТС арасында жүзеге асырылуы керек. Егер шағын АТС-тің жүктемені шектеуге қаражаттары болмаса, онда осы шағын АТС телефон желісіне қосу кезінде қосылатын тараппен жасалған келісім бойынша жергілікті желіге шығуға құқылы шағын АТС абоненттерінің белгілі бір саны қатаң түрде бекітіледі.
Жалғауларды белгілеу сапасы 1-Кестеде келтірілген шығындар нормативтерімен анықталады.
1-Кесте. Сапа көрсеткіштерінің нормативтері
__________________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы              |   Норма көлемі
__________________________________________________________________
Көрші станциялардың кірулерінің арасындағы
ықтималдылық мыналардан артық болмауы керек:
жергілікті шығыс қосылысы кезінде                    0,5%
жергілікті кіріс қосылысы кезінде                    0,5%
қалааралық, халықаралық кіріс қосылыстары

6. При установлении соединения между абонентами присоединяемой АТС может применяться внутренний сокращенный номер (трехзначный или четырехзначный, в зависимости от емкости присоединяемой АТС).
7. При организации связи между абонентами присоединяемой АТС набирается внутренний трехзначный или четырехзначный номер, в зависимости от емкости присоединяемой АТС.
Приложение 2
к Правилам присоединения сетей телекоммуникаций
к сети телекоммуникаций общего пользования
и регулирования пропуска трафика по сети
телекоммуникаций общего пользования
Республики Казахстан, утвержденным приказом
Председателя Агентства Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 12 июля 2004 г. N 145-п
Нормативы нагрузки и качества установления соединений
Присоединяемые к СТОП АТС любых типов должны быть подключены через соединительные линии с нормой нагрузки на одну линию (канал) до 0,7 Эрл.
Присоединяемые АТС любых типов включаются в СТОП через опорные, комбинированные или транзитные цифровые станции или, при их отсутствии, через аналоговые АТС, оборудованные аппаратурой повременного учета местных телефонных соединений.
Присоединяемые АТС могут быть подключены через соединительные линии с нормой нагрузки на одну линию (канал) до 0,7 Эрл либо через абонентские комплекты цифровых опорных или комбинированных АТС по двухпроводным абонентским линиям (далее - АЛ).
Средняя суммарная (исходящая и входящая) телефонная нагрузка на одну АЛ должна составлять не более 0,15 Эрл. (ОТТ УАТС с функциями ЦСИО, утвержденные Министерством транспорта и коммуникаций РК 14.09.00 г.).
Должна обеспечиваться возможность ограничения нагрузки на АЛ. Ограничение нагрузки должно производиться по каждой АЛ между мини АТС (емкость не более 128 номеров) и опорной АТС. Если на мини АТС не имеется средств для ограничения нагрузки, то при включении данной мини АТС в телефонную сеть по согласованию с присоединяющей стороной жестко закрепляется определенное количество абонентов мини АТС, имеющих право выхода на местную сеть.
Качество установления соединений определяется нормативами потерь, приведенными в Таблице 1.
Таблица 1. Нормативы показателей качества
__________________________________________________________________________
Наименование показателя                     |  Величина нормы
--------------------------------------------------------------------------
Вероятность потерь между входами соседних станций
не должна превышать:
при исходящем местном соединении                        0,5 %
при входящем местном соединении                         0,5 %
при входящем междугородном,

кезінде                                              0,1%
__________________________________________________________________
1-кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы        |      Норма көлемі
__________________________________________________________________
Мыналарға байланысты ақауларды жоюды
бақылау мерзімдері:
а) коммутациялық жабдықпен                Қызмет көрсетілетін
АТС-ға 45 минут, қызмет
көрсетілмейтін АТС-ға
2 сағат
б) желілі-кәбілді жабдықпен:
келесі сыйымдылықтағы кәбіл
толығымен зақымданбағанда муфтты
ашу арқылы станция аралық,
магистральды және таратып бөлу
кәбілдерінде:
- 200х2 дейін және қоса алғанда           18 сағат
- 400х2 дейін және қоса алғанда           24 сағат
- 600х2 дейін және қоса алғанда           30 сағат
- 800х2 дейін және қоса алғанда           36 сағат
- 1200х2 дейін және қоса алғанда          60 сағат
- 1400х2 дейін                            70 сағат
- 1600х2 дейін                            80 сағат
- 1800х2 дейін                            96 сағат
- 2000х2 дейін                            120 сағат
- 2400х2 дейін                            144 сағат
в) келесі сыйымдылықтағы кәбілдің
аралығын ауыстыру талап етілгенде
станция аралық байланыс, магистральды
және таратып бөлу кәбілдерінде:
- 300х2 дейін және қоса алғанда           36 сағат
- 400х2 дейін және қоса алғанда           48 сағат
- 600х2 дейін және қоса алғанда           60 сағат
- 800х2 дейін және қоса алғанда           72 сағат
- 1200х2 дейін және қоса алғанда          100 сағат
- 1400х2 дейін                            120 сағат
- 1600х2 дейін                            140 сағат
- 1800х2 дейін                            150 сағат
- 2000х2 дейін                            170 сағат
- 2400х2 дейін                            190 сағат
г) станция аралық байланыс немесе
станция аралық БСА жоғары жиілікті
кәбілдерде кәбілді немесе тіректі
ауыстырумен                               24 сағат
д) оптикалық кәбілдің муфтіндегі          48 сағат
зақымдануларды жою                        48 сағат
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс
жөніндегі агенттігі Төрағасының
2004 жылғы 12 шілдедегі
N 145-ө бұйрығымен бекітілген
Телекоммуникация желілерін
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісіне қосу
және Қазақстан Республикасының
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісі бойынша
трафикті өткізуді реттеу
Ережелеріне 3-қосымша
ОПТЖ-ға қосылатын АТС қойылатын техникалық талаптар

международном соединении                                0,1 %
--------------------------------------------------------------------------
Контрольные сроки устранения неисправностей,
связанных:
а) с коммутационным оборудованием                       45 минут
на обслуживаемых,
2 часа
на необслуживаемых
АТС
б) с линейно-кабельным оборудованием:
в кабелях межстанционной связи,
магистральных и распределительных
со вскрытием муфт, когда кабель поврежден
не полностью, емкостью:
- до 200х2 включительно                              18 часов
- до 400х2 включительно                              24 часа
- до 600х2 включительно                              30 часов
- до 800х2 включительно                              36 часов
- до 1200х2 включительно                             60 часов
- до 1400х2                                          70 часов
- до 1600х2                                          80 часов
- до 1800х2                                          96 часов
- до 2000х2                                          120 часов
- до 2400х2                                          144 часа
--------------------------------------------------------------------------
в) в кабелях межстанционной связи,
магистральных и распределительных,
когда требуется заменить пролет кабеля,
емкостью:
- до 300х2 включительно                              36 часов
- до 400х2 включительно                              48 часов
- до 600х2 включительно                              60 часов
- до 800х2 включительно                              72 часа
- до 1200х2 включительно                             100 часов
- до 1400х2                                          120 часов
- до 1600х2                                          140 часов
- до 1800х2                                          150 часов
- до 2000х2                                          170 часов
- до 2400х2                                          190 часов
г) в высокочастотных кабелях межстанционной связи
или межстанционных ВЛС                               24 часа
с заменой кабеля или опор                            48 часов
д) устранение повреждений в муфте оптического кабеля    48 часов
_________________________________________________________________________
Приложение 3
к Правилам присоединения сетей телекоммуникаций
к сети телекоммуникаций общего пользования
и регулирования пропуска трафика по сети
телекоммуникаций общего пользования
Республики Казахстан, утвержденным приказом
Председателя Агентства Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 12 июля 2004 г. N 145-п
Технические требования к АТС, включаемым в СТОП

1. ОПТЖ-ға АТС қосу әдістерінің нұсқалары
1) қосылатын АТС физикалық жалғау жолдары бойымен іске қосу:
( қағаз мәтініне қараңыз )
2) цифрлық жалғау жолдары бойымен қосылатын АТС іске қосу:
( қағаз мәтініне қараңыз )
ЦАП - цифрлық-баламалы түрлендіргіш
АЦП - баламалы-цифрлық түрлендіргіш
2. ОПТЖ-ға шағын АТС іске қосу нұсқалары:
1) баламалы абоненттік жолдар бойымен ОПТЖ АТС-ға шағын АТС қосу
( қағаз мәтініне қараңыз )
- цифрлық АТС-да баламалы абоненттік жиынтық (АЖ) қолданылады;
- желілі сигналдар шлейфті әдіс арқылы беріледі;
- нөмірді батареялық импульстармен немесе DTMF сигнализациясымен беру
2) цифрлық абоненттік жолдар бойымен ОПТЖ-ның АТС-ына шағын АТС қосу
( қағаз мәтініне қараңыз )
- NT интерфейс арқылы ISDN қызметтерін цифрлық абоненттік жиынтық (АЖ) пайдаланады;
- NT - пайдаланушы жабдығының желілік ұштары.
3. Шағын АТС үшін қол жетімділікті ұйымдастыру:
1) шағын АТС екі сымды абоненттік жолдар бойымен цифрлық тіректі немесе аралас АТС абоненттік жиынтықтары арқылы іске қосылады;
2) тіректі АТС абоненттік жиынтықтарды шағын АТС үшін жалғау жолдары ретінде пайдалануы абоненттік жолдарды пайдалану жүйесін бұзбауы керек (ақауларды, өзгерістерді тексеру, т.б.);
3) ОПТЖ-не шағын АТС-н қосу цифрлық АТС-те немесе жергілікті телефон жалғауларын уақыттық есепке алу аппаратурасымен жабдықталған баламалы АТС-е жүргізіледі;
4) ОПТЖ-не шығу үшін жергілікті префикс ретінде (Пж) "9" цифрін қолдануға нұсқау беріледі.
4. Сериялық іздеуді ұйымдастыру:
Қандай да бір арнайы қызметке байланысты орнату кезінде сериялық іздеуді ұйымдастыруға мүмкіндік беретін абоненттік жиынтықтар (АЖ) қолданылады. Мұндай жағдайда жүктеуге шектеу қойылады: әрбір абоненттік жол үшін < 0,15 Эрл.
Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс
жөніндегі агенттігі Төрағасының
2004 жылғы 12 шілдедегі
N 145-ө бұйрығымен бекітілген
Телекоммуникация желілерін
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісіне қосу
және Қазақстан Республикасының
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісі бойынша
трафикті өткізуді реттеу
Ережелеріне 4-қосымша
1. Қосу жолдарының параметрлері
1. Қосылатын АТС тарату жылдамдығы 2048кБит/с болатын физикалық жалғау жолдары мен цифрлық жалғау жолдары бойымен ОПТЖ-не қосылатын АТС байланысын қамтамасыз етуі керек.
2. Қосылатын жолдардың саны телефон жүктемесіне сүйене отырып анықталады. ("Сымды байланыс құралдары. Қалалық және ауылдық телефон желілерінің станциялары" технологиялық жобалаудың ведомстволық нормалары).
3. Үш сымды физикалық қосылу жолдарының параметрлері.
1) жергілікті жалғаулар үшін қолданылатын жалғау жолдары:

1. Варианты способов подключения АТС к СТОП:
1) подключение присоединяемых АТС по физическим соединительным линиям:
См. бумажный вариант
2. Варианты подключения мини АТС к СТОП:
1) подключение мини АТС к АТС СТОП по аналоговым абонентским линиям
См. бумажный вариант
- используется аналоговый абонентский комплект (АК) в цифровой АТС;
- линейные сигналы передаются шлейфным способом;
- передача набора номера - батарейными импульсами или сигнализацией DTMF
2) подключение мини АТС к АТС СТОП по цифровым абонентским линиям
См. бумажный вариант
- используется цифровой абонентский комплект (АК) с услугами ISDN через интерфейс NT;
- NT - сетевые окончания оборудования пользователя.
3. Организация доступа для мини АТС:
1) мини АТС включаются в СТОП через абонентские комплекты цифровых опорных или комбинированных АТС по двухпроводным абонентским линиям;
2) использование абонентских комплектов опорной АТС в качестве соединительных линий для мини АТС не должно нарушать систему эксплуатации абонентских линий (проверка исправности, измерения и т.д.);
3) включение мини АТС в СТОП производится на цифровые АТС или на аналоговые АТС, оборудованные аппаратурой повременного учета местных телефонных соединений;
4) в качестве местного префикса (Пм) для выхода на СТОП рекомендуется использовать цифру "9".
4. Организация серийного искания
При организации связи к какой-либо специальной службе на АТС используются абонентские комплекты (АК), позволяющие организовать серийное искание. В этом случае предъявляются ограничения по нагрузке: </= 0,15 Эрл на каждую абонентскую линию.
Приложение 4
к Правилам присоединения сетей телекоммуникаций
к сети телекоммуникаций общего пользования
и регулирования пропуска трафика по сети
телекоммуникаций общего пользования
Республики Казахстан, утвержденным приказом
Председателя Агентства Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 12 июля 2004 г. N 145-п
1. Параметры соединительных линий
1. Присоединяемая АТС должна обеспечивать связь с присоединяющей АТС СТОП по физическим соединительным линиям и цифровым соединительным линиям со скоростью передачи 2048кбит/с.
2. Количество соединительных линий определяется исходя из телефонной нагрузки (Ведомственные нормы технологического проектирования "Проводные средства связи. Станции городских и сельских телефонных сетей").
3. Параметры трехпроводных физических соединительных линий.
1) соединительные линии, используемые для местных соединений:

"a", "b", "c" сымдарының қарсыласуы 1000 Ом көп болмауы керек (РЖЖ жиынтықтарынсыз АТС ДШ кіру байланысы кезінде - 700 Ом);
"a", "b", "c" сымдарының арасындағы оқшаулаудың қарсылығы, "b", "c" және "жер" арасында кем дегенде 150 кОм болуы керек;
"a" мен "жер" сымы арасында - кем дегенде 50 кОм;
жұмыс сыйымдылығы - көп дегенде 1,6 мкФ.
2) халықаралық қосылыстар үшін қолданылатын қосылыс жолдары:
"a", "b", "c" сымдарының кедергісі 1500 Ом-нан артық болмауы керек (РЖЖ жиынтықтарынсыз АТС ДШ кіру байланысы кезінде - 700 Ом);
"a", "b", "c" сымдары арасындағы, "b" және "c" және "жер" арасындағы оқшаулау қарсылығы кем дегенде 150 кОм болуы керек;
"a" мен "жер" сымы арасында - кем дегенде 50 кОм;
жұмыс сыйымдылығы - көп дегенде 1.3 мкФ.
Тарату жылдамдығы 2048 кбит/с болатын ИКМ цифрлық жалғау жолдарының параметрлері ХЭО-Т G.703, G.704 және G.732 Ұсыныстарына сәйкес болуы тиіс.
2. Шағын АТС қосылған абоненттік жолдардың параметрлері
1. Шағын АТС қосылған абоненттік жолдардың параметрлері мыналардың параметрлерінің жиынтығы болып табылады: физикалық жолдар, төртполюстік шағын АТС, оның абоненттік жолдары, телефон аппараттары және абоненттік жолдар үшін белгіленген нормалардан артпауы керек. Тұрақты тоқ бойынша, соның ішінде шағын АТС абоненттік жолы параметрлері мынадай болуы керек:
1) кіру интерфейсінің кедергісін ескере отырып, шлейфтің кедергісі - 1800 Ом-нан көп емес;
2) сымдар арасындағы немесе әрбір сым мен "жер" арасындағы оқшаулау кедергісі - кем дегенде 20 кОм;
3) сымдар арасындағы немесе әрбір сым мен "жер" арасындағы сыйымдылық көп дегенде 0,5мкФ;
4) 1020 Гц жиіліктегі барынша өшіру талшық диаметрі 0,5 мм болатын кәбіл үшін 35 дБ және талшық диаметрі 0,32 мм болатын кәбіл үшін көп дегенде 45 дБ.
2. Шағын АТС абоненттік жолдар бойымен келетін шақыруларды қабылдап (кернеуі 95 +/- 5 В болатын және жиілігі 25 Гц болатын ауыспалы тоқ), "АЖ шлейфінің жібуі" жауап сигналына ұқсауы керек.
Телекоммуникация желiлерiн ортақ
пайдаланылатын телекоммуникация
желiсiне қосу және
Қазақстан Республикасының ортақ
пайдаланылатын телекоммуникация
желiсi бойынша трафиктi өткiзудi
реттеу ережелерiн бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі төрағасының 2004 жылғы
12 шілдедегі N 145-ө бұйрығына
4-1-қосымша
Ескерту. 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2009.06.04. N 247 Бұйрығымен.
Қосуға техникалық талаптардың типтік құрылымы
Субъектінің қосуға техникалық талаптары
200_ жылғы "_____" ________ N ____
Субъект мынадай техникалық талаптарда Субъектінің __________________________________________________________________                               (Оператордың атауы)
телекоммуникация желісіне желіні қосуды жүргізеді:

сопротивление проводов "a", "b", "c" должно быть не более 1000 Ом (при входящей связи от ДШ АТС без комплектов РСЛ - 700 Ом);
сопротивление изоляции между проводами "a", "b", "c", между проводами "b", "c" и "землей" должно быть не менее 150 кОм;
между проводом "a" и "землей" - не менее 50 кОм;
рабочая емкость - не более 1,6 мкФ.
2) соединительные линии, используемые для междугородных соединений:
сопротивление проводов "a", "b", "c" должно быть не более 1500 Ом (при входящей связи от ДШ АТС без комплектов РСЛ - 700 Ом);
сопротивление изоляции между проводами "a", "b", "c", между проводами "b" и "c" и "землей", должно быть не менее 150 кОм;
между проводом "a" и "землей" - не менее 50 кОм;
рабочая емкость - не более 1.3 мкФ.
Параметры цифровых соединительных линий ИКМ со скоростью передачи 2048 кбит/с должны соответствовать Рекомендациям МСЭ-Т G.703, G.704 и G.732.
2. Параметры абонентских линий, по которым включены мини АТС
1. Параметры абонентских линий, по которым включены мини АТС, являются суммой параметров: физических линий, четырехполюсника мини АТС, ее абонентских линий и телефонных аппаратов, и не должно превышать норм, установленных для абонентских линий. Параметры по постоянному току, включая абонентскую линию мини АТС должны быть:
1) сопротивление шлейфа с учетом сопротивления входного интерфейса - не более 1800 Ом;
2) сопротивление изоляции между проводами или между каждым проводом и "землей" - не менее 20 кОм;
3) емкость между проводами или каждым проводом и "землей" не более 0,5мкФ;
4) максимальное затухание на частоте 1020 Гц не более 35 дБ для кабеля с диаметром жил 0,5 мм и не более 45 дБ для кабеля с диаметром жил 0,32 мм.
2. Мини АТС должна принимать вызов, поступающий по абонентским линиям (переменный ток напряжением 95 +/- 5 В и частотой 25 Гц), и имитировать сигнал ответа "Размыкание шлейфа абонентской линии".
Приложение 4-1
к Правилам присоединения сетей
телекоммуникаций к сети
телекоммуникаций общего пользования
и регулирования пропуска трафика
по сети телекоммуникаций общего
пользования Республики Казахстан
Типовая структура технических условий на присоединение
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 04.06.2009 № 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Технические условия на присоединение
№ ____ от "_____" ________ 20__ года
____________________________________________________________________
(присоединяющий оператор)
производит присоединение сети (присоединяемого оператора, владельца сети)
на следующих технических условиях:

1. Қосылу деңгейі _______________________________________________________________      Қосылатын оператор (желі иесі) ұсынылатын қызметтер түрлерімен, байланыс саласында қызметтерді ұсынуға Мемлекеттік лицензия талаптарымен сәйкес, ортақ пайдаланымдағы телекоммуникация желісіне телекоммуникация желілерін қосу тәртібін реттейтін және Қазақстан Республикасы телекоммуникация желісі бойынша трафикті өткізуді реттеу құжаттарымен және байланыс операторлары желілерін қосу қосатын оператор желісіне телекоммуникация желісіне қосу нүктесінің тізімімен анықталады.
2. Желінің нөмірленуі
__________________________________________________________________     байланыс саласындағы уәкілетті органның тиісті бұйрығына сәйкес.
3. Қосылатын желінің сыйымдылығы
__________________________________________________________________     байланыс саласындағы уәкілетті органның тиісті бұйрығына сәйкес.
Қосылатын жабдықтың типі __________________________________________________________________
Қосатын оператор желісіне өз желісін қосуға қосылатын оператор (желі иесі) Өтініміне және қолданылатын жабдыққа Қазақстан Республикасы мемлекеттік сертификаттау жүйесі тізімінде тіркелген сәйкестік сертификатына сәйкес.
4. Қосылу желілері бойынша сигнализация
__________________________________________________________________          өз желісін Қосатын оператордың желісіне қосуға қосылатын оператор (желі иесі) өтініміне;
қолданылатын жабдыққа Қазақстан Республикасы мемлекеттік сертификаттау жүйесі тізімінде тіркелген сәйкестік сертификатына;
ОПТЖ цифрлық арналарын қолдайтын сигнализация хаттамаларының шектеулі тізіміне сәйкес.
5. Станцияаралық байланыс ұйымдары: __________________________________________________________________
Осы Техникалық талаптардың 1-тармағына және 4-тармағына сәйкес
6. Синхрондау
Қосылатын оператор (желі иесі) жабдығы мынадай нұсқалардың бірі бойынша қосатын оператор телекоммуникация желісімен синхрондалуы керек:
1) синхрондаудың жеке көзінен кемінде 10 -11 синросигнал тұрақтылығының коэффициентімен (қосылатын оператор (желі иесі) қосылуға өтінішке Қазақстан Республикасы сертификаттаудың Мемлекеттік жүйесі тізімінде тіркелген синхрондау көзіне сәйкестік сертификатын және көздердің техникалық өлшемдерін қоса ұсынады).
2) қосатын оператор тактілік желілік синхрондау (ТЖС) желісінен. Қосатын оператордың ТЖС-тың базалық желісіне қосылуға техникалық талаптар қосатын оператордың филиалында алынған қосу жолдарын ұйымдастыруға техникалық талаптар алғаннан кейін және ТЖС базалық желісіне қосылуға қосылатын оператор (желі иесі) өтінімі негізінде беріледі.

1. Уровень подключения
_____________________________________________________________________
определяется видами услуг, предоставляемыми присоединяемым оператором (владельцем сети) в соответствии с условиями Государственной лицензии
на предоставление услуг в области связи, документами, регулирующими
порядок присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций
общего пользования и регулирования пропуска трафика по сети
телекоммуникаций Республики Казахстан и перечнем точек присоединения
(подключения) к сети присоединяющего оператора.
2. Нумерация сети
_____________________________________________________________________
в соответствии с соответствующим приказом уполномоченного органа
в области связи.
3. Емкость подключаемой сети
_____________________________________________________________________
в соответствии с соответствующим приказом уполномоченного органа
в области связи.
Тип присоединяемого оборудования
_____________________________________________________________________
в соответствии с заявкой присоединяемого оператора (владельца сети)
на присоединение своей сети к сети присоединяющего оператора и
сертификатом соответствия на применяемое оборудование, зарегистрированным
в реестре Государственной системы сертификации Республики Казахстан.
4. Сигнализация по соединительным линиям
_____________________________________________________________________
в соответствии с:
заявкой присоединяемого оператора (владельца сети) на присоединение
своей сети к сети присоединяющего оператора;
сертификатом соответствия на применяемое оборудование,
зарегистрированным в реестре Государственной системы сертификации
Республики Казахстан;
ограничительным перечнем протоколов сигнализации, поддерживаемых
цифровыми станциями СТОП.
5. Организация межстанционной связи
_____________________________________________________________________
в соответствии с п. 1 и п. 4 настоящих Технических условий.
6. Синхронизация
Оборудование присоединяемого оператора (владельца сети) синхронизируется
с сетью телекоммуникаций присоединяющего оператора по одному из следующих
вариантов:
1) от собственного источника синхронизации с коэффициентом
стабильности синхросигнала не менее 10 -11 . (присоединяемый оператор
(владелец сети) к заявке на присоединение прилагает Сертификат
соответствия на источник синхронизации, зарегистрированного в реестре
Государственной системы сертификации Республики Казахстан и технические
параметры источника).
2) от сети тактовой сетевой синхронизации (ТСС) присоединяющего
оператора.
Технические условия на присоединение к базовой сети ТСС присоединяющего
оператора выдаются после получения технических условий на организацию
соединительных линий, полученных в филиале присоединяющего оператора
и на основании заявки присоединяемого оператора (владельца сети)
на подключение к базовой сети ТСС.

7. Тарифтеу
7.1. Телефон трафигін есептеу қосатын оператор және қосылатын оператор (желі иесі) қосылысын уақытқа қарай есептеу аппаратураларының деректері негізінде жүргізіледі.
7.2. Уақытқа қарай есептеу аппаратурасының өлшеу құралдарының типін бекіту туралы сертификаты және түгендеу туралы сертификаты болуы керек.
7.3. Қосылатын оператор (желі иесі) желісінің абонеттері қосатын оператор желісі арқылы ішкі аймақтық, қалааралық және халықаралық байланысқа шыққан уақытта трафикті есептеу қосатын оператор АҚТС-та (ҚТТ/ХКО) жүргізіледі.
8. Телефон трафигін өткізу.
Қосатын оператор коммутациялық желісі қосылатын оператор (желі иесі) желісі абоненттерінен (абоненттеріне) ортақ пайдаланымдағы телекоммуникацияның желісіне (желісінен) трафикті өткізу жүзеге асырылады.
9. Жобалық жұмыстар
9.1. Қосылатын оператор (желі иесі) қосатын оператордың телекоммуникация желісіне қосуға жобалық-құжаттамалық құжаттаманы ұсынады. Қосу жолдары ұйымдарына техникалық талаптарды алу үшін және жобалық-сметалық құжаттаманы (ЖСҚ) құру үшін Қосылатын оператор (желі иесі) қосатын оператордың филиалымен (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) шеткері жабдықтың орналасқан орны реттеледі.
9.2. Қосатын оператор ЖСҚ келісу актінің көшірмесі осы техникалық талаптарға және қосатын жолдардың ұйымына техникалық талаптарына сәйкестігіне ұсынылады. Акт қосатын оператордың уәкілетті өкілдерімен және қосылатын оператор (желі иесі) (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) қол қойылады.
10. Құрылыс-монтаждау жұмыстары:
10.1. Қосылатын оператор (желі иесі) қосатын оператордың филиалында (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) қосатын жолдардың ұйымына техникалық талаптар алады.
10.2. Қосылу жолдары ұйымымен байланысты барлық жұмыстар (арналарды жалға алу, кәбіл төсеу, шеткері жабдықты орнату және т.б.) қосатын оператордың филиалымен (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) келісіледі.
11. Жалпы мәселелер
11.1. Құрылыс-монтаждау жұмыстарының жоспары (кәбіл төсеу сұлбасы, шеткері жабдықты орнату) қосатын оператордың филиалымен (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) жүзеге асырылады.
11.2. Қосылатын оператор (желі иесі) электрмен қамтамасыз ету бойынша барлық жұмыстар мен талаптарды қосатын оператордың филиалымен (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) келісе отырып, шеткері жабдықты электр энергиясымен қамтамасыз етуді көздейді.

7. Тарификация.
7.1. Учет телефонного трафика производится на основе данных
аппаратуры повременного учета соединений присоединяющего оператора
и присоединяемого оператора (владельца сети).
7.2. Аппаратура повременного учета имеет сертификат об утверждении
типа средств измерения и сертификат о поверке.
7.3. При выходе абонентов сети присоединяемого оператора (владельца
сети) на внутризоновую, междугородную и международную связь, посредством
сети присоединяющего оператора, учет трафика производится на АМТС
(МгТУ/МЦК) присоединяющего оператора (владельца сети).
8. Пропуск телефонного трафика.
Через коммутационное поле присоединяющего оператора осуществляется
пропуск трафика от (на) абонентов сети присоединяемого оператора
(владельца сети) на (от) сеть(и) телекоммуникаций общего пользования.
9. Проектные работы.
9.1. Присоединяемый оператор (владелец сети) предоставляет
проектно-сметную документацию на включение в сеть телекоммуникаций
присоединяющего оператора. До получения технических условий на
организацию соединительных линий и составления проектно-сметной
документации (ПСД) присоединяемый оператор (владелец сети) с филиалом
присоединяющего оператора (в зоне обслуживания которого осуществляется
присоединение) урегулируют место расположение оконечного оборудования.
9.2. Присоединяющему оператору предоставляется копия Акта
согласования ПСД, на соответствие с настоящими техническими условиями
и с техническими условиями на организацию соединительных линий.
Акт подписывается уполномоченными представителями присоединяющего
оператора (в зоне обслуживания которого осуществляется присоединение)
и присоединяемого оператора (владельца сети).
10. Строительно-монтажные работы.
10.1. присоединяемый оператор (владелец сети) получает в филиале
присоединяющего оператора (в зоне обслуживания которого осуществляется
присоединение) технические условия на организацию соединительных линий.
10.2. Все работы, связанные с организацией соединительных линий
(аренда каналов, прокладка кабеля, установка оконечного оборудования),
согласовываются с филиалом присоединяющего оператора (в зоне
обслуживания которого осуществляется присоединение).
11. Общие вопросы.
11.1. План строительно-монтажных работ (схема протяжки кабеля,
установка оконечного оборудования) согласуются с филиалом присоединяющего
оператора (в зоне обслуживания которого осуществляется присоединение).
11.2. Присоединяемый оператор (владелец сети) предусматривает
обеспечение электроэнергией оконечного оборудования, согласовав все
работы и требования по электропитанию с филиалом присоединяющего
оператора (в зоне обслуживания которого осуществляется присоединение).

11.3. Осы Техникалық талаптарды орындау бойынша жұмыстарды аяқтау қосылатын оператор (желі иесі) желісі қосатын оператордың (осы Техникалық талаптардың 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес синхрондау нұсқасын таңдаған жағдайда) ЖСҚ базалық желісіне қосудың техникалық талаптарына және мәтіндік қосуға дайындылығына сәйкес, ЖСҚ базалық желісіне қосылу деңгейін, желі нөмірленуін, сигнализация түрінің, қосылу класын көрсетумен Акт ресімделеді. Акт қосатын оператордың филиалының уәкілетті өкілдерімен (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) және қосылатын оператор (желі иесі) қол қойылады. Актінің көшірмесі қосатын оператордың ұсынылуы қажет.
11.4. Қосылатын оператор (желі иесі) желісін қосатын оператордың телекоммуникация желісіне қосудың алдында тестілік сынақтар жүргізіледі. Тестілік сынақтардың оң нәтижесінде тестілік сынақтардың нәтижелері және коммерциялық пайдалану мақсатында енгізу туралы акті жасалады. Актінің көшірмесі қосатын операторға ұсынылады. Актіде қосылу нүктесі, желі нөмірленуі, кірістірілген желілік ресурстар саны, ЖҚС базалық желісіне қосу класы, тестілеу мерзімі, тестілеу нәтижелері және коммерциялық пайдалану мақсатында қосу датасы көрсетіледі. Акт қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында қосатын оператор филиалының уәкілетті өкілдерімен және қосылатын оператор (желі иесі) қол қойылады.
11.5. Қосу жолына 0,7 Эрл үлес жүктемесінен асқан жағдайда, арналық сыйымдылығын ұлғайтуды қамтамасыз ету қажет.
11.6. Қосатын оператор телекоммуникация желісіне қосу осы техникалық талаптарды орындаудан кейін жүргізіледі.
11.7. Егер осы Техникалық шарттар берілген мерзімнен бастап алты айдың ішінде орындалмаған жағдайда, онда бұл Техникалық шарттар жойылады.
11.8. Байланыс операторы желісін қосатын оператор телекоммуникация желісіне осы техникалық талаптар шеңберінде қосу қосылатын оператор (желі иесі) Мемлекеттік лицензиясымен көзделген қызметтер үшін ғана қолданылады.
11.9. Қосылатын байланыс операторымен техникалық талаптарды орындау сәтінде (порттық сыйымдылықтың) бос желілік ресурстардың болмағаны жағдайында, аталған қосылу қосатын оператормен _______________ қайта жабдықтаудан кейін мүмкін болады.
11.10. Қосылатын байланыс операторы (желі иесінің) желісінің синхрондау сызбасына кез-келген өзгерістер қосатын оператормен келісіледі.
_______________________________________________________________                         Қосатын оператор филиалының атауы
_____________________________________________________________
Қосатын оператор филиалының басшысы (Ф.А.Ж. және қолы)
Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс
жөніндегі агенттігі Төрағасының
2004 жылғы 12 шілдедегі
N 145-ө бұйрығымен бекітілген
Телекоммуникация желілерін
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісіне қосу
және Қазақстан Республикасының
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісі бойынша
трафикті өткізуді реттеу
Ережелеріне 5-қосымша
Сериялық нөмірлерді бөліп беру және сериялық
нөмірлерді алушылардың сериялық нөмірлерді бөліп
беретін жергілікті телекоммуникация желілерінің
байланыс операторларымен бірлесіп әрекет
ету тәртібі

11.3. Завершение работ по выполнению настоящих Технических условий
оформляется Актом с указанием уровня подключения, нумерации сети, типа
сигнализации, класса присоединения к базовой сети ТСС, согласно
технических условий на присоединение к базовой сети ТСС присоединяющего
оператора сети присоединяемого оператора (владельца сети) (в случае
выбора варианта синхронизации в соответствии с подпунктом 2) пункта 6
настоящих Технических условий), и готовности к тестовому подключению.
Акт подписывается уполномоченными представителями филиала присоединяющего
оператора (в зоне обслуживания которого осуществляется присоединение)
и присоединяемого оператора (владельца сети). Копия Акта предоставляется
присоединяющему оператору.
11.4. Перед присоединением сети присоединяемого оператора к сети
телекоммуникаций присоединяющего оператора проводятся тестовые испытания.
При положительных результатах тестовых испытаний составляется Акт о
результатах тестовых испытаний и вводе с целью коммерческой эксплуатации.
Копия Акта предоставляется присоединяющему оператору. В Акте указываются
точка присоединения, нумерация сети, количество задействованных сетевых
ресурсов, класс присоединения к базовой сети ТСС, сроки тестирования,
результаты тестирования и дата подключения с целью коммерческой
эксплуатации. Акт подписывается уполномоченными представителями филиала
присоединяющего оператора, в зоне обслуживания которого осуществляется
присоединение, и присоединяемого оператора (владельца сети).
11.5. При превышении удельной нагрузки 0,7 Эрл на соединительную
линию необходимо обеспечить увеличение канальной емкости.
11.6. Подключение к сети телекоммуникаций присоединяющего оператора
производится после выполнения настоящих технических условий.
11.7. В случае если настоящие Технические условия не будут
выполнены в течении шести месяцев со дня их выдачи, то данные Технические
условия будут аннулированы.
11.8. Подключение сети присоединяемого оператора (владельца сети)
связи к сети телекоммуникаций присоединяющего оператора в рамках
настоящих технических условий используется только для услуг,
предусмотренных Государственной лицензией присоединяемого оператора.
11.9. В случае отсутствия свободных сетевых ресурсов (портовой
емкости) на момент выполнения технических условий присоединяемым
оператором, данное присоединение будет возможно после дооборудования
______________ присоединяющим оператором.
11.10. Любые изменения схемы синхронизации сети присоединяемого
оператора (владельца сети) согласовываются с присоединяющим оператором.
________________________________________________________________
Наименование филиала присоединяющего оператора
________________________________________________________________
Руководитель филиала присоединяющего оператора (Ф.И.О. и подпись)
Приложение 5
к Правилам присоединения сетей телекоммуникаций
к сети телекоммуникаций общего пользования
и регулирования пропуска трафика по сети
телекоммуникаций общего пользования
Республики Казахстан, утвержденным приказом
Председателя Агентства Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 12 июля 2004 г. N 145-п
Порядок выделения серийных номеров и взаимодействия получателей
серийных номеров с операторами связи местных сетей телекоммуникаций,
выделяющих серийные номера

1. Сериялық нөмірлер сериялық нөмірлерді қолдану арқылы қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыратын байланыс операторларына уәкілетті орган берген лицензияға сәйкес және телекоммуникация операторларының қосу туралы шарттарының негізінде бөлінуі мүмкін.
2. Сериялық жалғану дегеніміз ортақ топтық станциялық нөмірі, яғни сериялық қосылу нөмірі бар абоненттік жолдардың жиынтығы дегенді білдіреді. Сериялық қосылу нөмірі станциялық нөмірге сәйкес келетін немесе қысқартылған нөмір болуы мүмкін.
3. Сериялық нөмірлер мынадай қызмет орындарына ұсынылуы мүмкін:
1) арнайы;
2) ақпараттық-анықтамалық;
3) сервистік, сондай-ақ мыналар үшін пайдаланылуы мүмкін:
заңды және жеке тұлғаларға қарасты және басқару қызметін (өндірістік және байланыс қызметін ұсынуға байланысты емес өзге де қызмет) іске асыру үшін пайдаланылатын шағын АТС-ға (ең жоғарғы сыйымдылығы 128 нөмірлік) қосылу;
байланыс саласындағы уәкілетті орган берген лицензия негізінде қызметін жүзеге асыратын байланыс операторларының иелігіндегі сыйымдылығы 128 абоненттен аспайтын дербес радиошақыру желілерінің (пейджинг желілерінің) жұмысын ұйымдастыру.
4. Сериялық нөмір алушыларға қойылатын талаптар:
1) әрбір жолдағы ең көп жүктемелі сағатта (бұдан әрі - ЕЖС) туындайтын жүктеменің (шығатын және кіретін) жиынтық қарқындылығы 0,15 Эрл шамасынан аспауы тиіс;
2) осы Қосымшаның 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген қызметтерге бөлінген сериялық нөмірлерді пайдалану осы қызметтердің сыртқа шығатын байланысына тыйым салына отырып бір жақты сызба бойынша жүргізіледі;
3) жабдықты осы Қосымшаның 3-тармағының 1), 4) және 5) тармақшаларында аталған жағдайларда қосу әрбір нақты жағдайда алдын ала келісіледі;
4) жергілікті телекоммуникация желісінің қысқартылған немесе кәдімгі нөмірі бөлінетін қызметтерге кез-келген абоненттік телефон нөмірінен немесе жалғаушы желінің таксофонынан қол жеткізу мүмкіндігі қамтамасыз етілуі тиіс;
5) сериялық нөмірлер алынған барлық жағдайларда іске қосылған абоненттік жолдардың саны 15 (он бестен) аспауы тиіс. Көрсетілген жолдар саны шамадан асып кеткен жағдайда байланыс операторы (алушы) жалғаушы операторға өзінің қол жетімдік торабының жергілікті деңгейдегі ОПТЖ станция аралық қосылыс жолдарын пайдалана отырып жалғау туралы өтініш беруге міндетті.
5. Сериялық іздеудегі бөлінетін абоненттік жолдарды нөмірлеуді пайдаланушының өтініші осы Ережелердің 38-тармағында көрсетілген Ережелерге сәйкес берілетін жергілікті телекоммуникация желілерінің тиісті операторлары анықтайды.

1. Серийные номера могут быть выделены для операторов связи, осуществляющих деятельность по предоставлению услуг связи с использованием серийных номеров, в соответствии с выданной уполномоченным органом в области связи лицензией, и на основании договоров на подключение для операторов услуг телекоммуникаций.
2. Под серийным включением понимается совокупность абонентских линий, имеющих один и тот же групповой станционный номер, т.е. номер серийного включения. Номером серийного включения может быть номер, соответствующий станционному номеру, либо сокращенный номер.
3. Серийные номера могут быть предоставлены следующим службам:
1) специальным;
2) информационно-справочным;
3) сервисным, а также могут быть использованы:
для подключения мини АТС (с максимальной емкостью 128 номеров), принадлежащих юридическим и физическим лицам и используемым для реализации функций управления (производственной или иной деятельностью, не связанной с предоставлением услуг связи);
для организации работы операторов сетей персонального радиовызова (пейджинговых сетей), имеющих емкость сети не более 128 абонентов, владельцы которых являются операторами связи и осуществляют деятельность на основании лицензии, выданной уполномоченным органом в области связи.
4. Требования к получателям серийного номера:
1) суммарная (исходящая и входящая) интенсивность нагрузки, создаваемой в час наибольшей нагрузки (далее - ЧНН) по каждой линии серийного включения, не должна превышать 0,15 Эрл;
2) использование серийных номеров, выделенных службам, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего Приложения, производится по односторонней схеме с запретом исходящей связи данным службам;
3) условия подключения оборудования в случаях, перечисленных в подпунктах 1), 4) и 5) пункта 3 настоящего Приложения, оговариваются в каждом конкретном случае;
4) к службам, которым выделяется сокращенный или обычный абонентский номер местной сети телекоммуникаций, должен быть обеспечен доступ с любого абонентского телефонного номера или таксофона присоединяющей сети;
5) во всех случаях получения серийных номеров количество задействованных абонентских линий не должно превышать 15 (пятнадцати). При превышении указанного количества линий, оператор связи (получатель) подает заявку присоединяющему оператору на присоединение узла доступа своей сети к СТОП на местном уровне с использованием межстанционных соединительных линий.
5. Нумерацию выделяемых абонентских линий серийного искания определяют соответствующие операторы местных сетей телекоммуникаций, которым подается заявка пользователя в соответствии с пунктом 38 настоящих Правил.

6. Жергілікті телекоммуникация желісінің абоненттерінің сериялық қосылу нөмірі бар абоненттермен байланысы қысқартылған нөмірді немесе осы желіде пайдаланылатын кәдімгі абоненттік нөмірді теруі арқылы қамтамасыз етіледі.
7. Байланыс операторларының мүдделері үшін сериялық нөмірлерді бөліп беру тәртібі:
1) байланыс операторы (сериялық нөмірді алушы) жергілікті телекоммуникация желісінің операторына сериялық нөмір бөлу туралы өтініш береді, онда мыналар көрсетіледі:
сериялық нөмірді пайдаланудың қажеттілігіне негіздеме;
лицензияның нотариальдық куәландырылған көшірмесі (байланыс операторлары үшін);
жалғану үшін сериялық нөмір қажет болатын пайдаланылатын жабдықтың үлгісі мен сипаттамасы;
сериялық іздеу жолдарының жоспарланатын нөмірленуі;
Көрсетілген мәліметтер болмаған жағдайда өтініш қаралуға жатпайды;
2) жергілікті телекоммуникация желісінің операторы бір айлық мерзім ішінде өтінішті қарап, өтініш берушімен сериялық нөмірлерді пайдалануға шарт жасасады (техникалық мүмкіндігі бар болған жағдайда);
абоненттік жолдарды ұйымдастыру үшін бос желілік сыйымдылық болмаған жағдайда өтініш берушіге бір айлық мерзім ішінде абоненттік жолдарды ұйымдастыруға техникалық шарттар берілуі тиіс. Шартқа өтініш беруші техникалық шарттарды орындағаннан кейін қол қойылады.
Байланыс операторларының мүдделері үшін сериялық нөмірлерді телекоммуникация қызметтерін ұсынуға құқығы жоқ жеке және заңды тұлғалармен жасасқан телекоммуникация қызметтерін ұсыну жөніндегі шарттар негізінде ұсынуға жол берілмейді, бұл мақсат үшін оператордың қызметтеріне қол жеткізуді ұсыну туралы шарт жасалады.
Өтінішті қараудан бас тарту жалғаушы операторда сериялық нөмірлер болмаған жағдайда мүмкін болады. Бас тарту өтініш берілген күннен бастап 15 күн ішінде жазбаша түрде беріледі.
8. Сериялық іздеу жолдарындағы жүктемені есепке алу:
1) байланыс операторларына сериялық нөмірлерді бөліп беру кезінде жергілікті телекоммуникация желісінің операторы мыналарды орындауға тиіс:
жүктемені сериялық нөмірдің барлық жолдарына біркелкі етіп тарату;
сериялық нөмір бөлінген әрбір байланыс операторының ЕЖС анықтау;
әрбір сериялық іздеу абоненттік жолындағы жүктемелердің деңгейін өлшеуді жүргізу кестелерін жасау және бекіту.
2) өлшеу деректері мынадай мәліметтер көрсетілуі тиіс актпен ресімделеді:
өлшеу жүргізілген күн мен уақыт;
өлшеу нәтижелері;
жүктеме деңгейін нормаға келтіру үшін қабылдануы тиіс іс-шаралар.
Кесім жергілікті желі операторының сериялық нөмірді алушымен өзара әрекеті жөніндегі шешімдерді қабылдауға негіз болып табылады;
3) егер сериялық нөмірдің бір абоненттік жолының ЕЖС-дағы жолдар санының жалпы жүктемесінің бөлігінен жеке ретінде анықталатын орташа жүктемесі бір қалыпты деңгейден жоғары болса (4-тарм. 1) тармақшасын қараңыз), байланыс операторы жолдардың санын арттыруға міндетті.

6. Связь абонентов местной сети телекоммуникаций с абонентами, имеющими номера с серийным включением, обеспечивается путем набора сокращенного номера или обычного абонентского номера, используемого на данной сети.
7. Порядок выделения серийных номеров в интересах операторов связи:
1) оператор связи (получатель серийного номера) подает заявку оператору местной сети телекоммуникаций на выделение серийного номера, в которой указываются:
обоснование необходимости использования серийного номера;
нотариально заверенная копия лицензии (для операторов связи);
типы и характеристики используемого оборудования, для соединения с которым требуется серийный номер;
планируемую нумерацию линий серийного искания.
При отсутствии указанных сведений заявка рассмотрению не подлежит;
2) оператор местной сети телекоммуникаций рассматривает заявку и в месячный срок заключает договор (при наличии технической возможности) с заявителем на использование серийных номеров;
при отсутствии свободной линейной емкости для организации абонентских линий, в месячный срок заявителю должны быть выданы технические условия на организацию абонентских линий. Договор подписывается после выполнения заявителем технических условий.
Не допускается предоставление серийных номеров в интересах операторов связи на основании договоров предоставления услуг телекоммуникаций, заключаемых с физическими и юридическими лицами, не имеющими прав на предоставление услуг телекоммуникаций, для этой цели заключается договор предоставления доступа к услугам оператора.
Отказ в рассмотрении заявки возможен в случае отсутствия серийных номеров присоединяющего оператора. Отказ дается в письменном виде в течение 15 рабочих дней со дня подачи заявки.
8. Учет нагрузки на линиях серийного искания:
1) при выделении операторам связи серийных номеров оператор местной сети телекоммуникаций должен:
обеспечить равномерное распределение нагрузки на все линии серийного номера;
определить ЧНН для каждого оператора связи, которому выделен серийный номер;
составлять и утверждать графики, в соответствии с которыми производится измерение уровня нагрузки на каждой абонентской линии серийного искания;
2) данные измерений оформляются актом, в котором должны быть отражены следующие сведения:
дата и время проведения измерений;
результаты измерений;
меры, которые необходимо принять для приведения уровня нагрузки к норме.
Акт является основанием для принятия решений по взаимодействию оператора местной сети с получателем серийного номера;
3) если средняя нагрузка на одну абонентскую линию серийного номера в ЧНН, определяемая как частное от деления общей нагрузки на количество линий, превышает нормальный уровень (подпункт 1) пункта 4), оператор связи увеличивает количество линий.

9. Жергілікті телекоммуникация желісінің операторының сериялық нөмірлерді пайдаланылатын байланыс операторларымен, басқа сериялық нөмірлерді алушылармен өзара әрекеттері:
1) жүктеме осы Қосымшаның 3-тармағында көрсетілген нормадан асқан жағдайда, жергілікті телекоммуникация желісінің операторы сериялық нөмірді алушыға жүктемені өлшеуді жүргізу туралы кесімнің көшірмесімен бірге жазбаша хабарлама жолдайды, сондай-ақ онымен келісім бойынша жолдардың санын арттыруға техникалық шарттар немесе станция аралық қосылыс жолдары арқылы жалғануға техникалық шарттар береді;
2) алушы жүктемені азайту немесе сериялық іздеу абоненттік жолдарының санын арттыру бойынша шаралар қолдануы тиіс;
3) байланыс операторы, басқа сериялық нөмірлерді алушы бір қалыпты жүктеме нормасын орнату (4-тарм. 1) тармақшасы) үшін шаралар қолданбаған жағдайда, ОПТЖ-ның сериялық нөміріне(н) қол жеткізу мүмкіндігі "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кемшіліктер жойылғанға дейін тоқтатылып қойылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс
жөніндегі агенттігі Төрағасының
2004 жылғы 12 шілдедегі
N 145-ө бұйрығымен бекітілген
Телекоммуникация желілерін
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісіне қосу
және Қазақстан Республикасының
ортақ пайдаланылатын
телекоммуникация желісі бойынша
трафикті өткізуді реттеу
Ережелеріне 6-қосымша
ОПТЖ-ның цифрлық станцияларын қолдайтын сигнал беру
хаттамаларының шектеулі тізбесі
Мазмұны:
1-кесте. Халықаралық желілер үшін сигнал беру хаттамаларының шектеулі тізбесі
2-кесте. Қалааралық желілер үшін сигнал беру хаттамаларының шектеулі тізбесі
3-кесте. ХЖЖ және ТЖЖ үшін сигнал беру хаттамаларының шектеулі тізбесі
4-кесте. ОПТЖ жылжымалы байланыс және тараптар операторларының желілеріне түйісуі үшін сигнал беру хаттамаларының шектеулі тізбесі
5-кесте. Қалалық және селолық телекоммуникация желілері үшін сигнал беру хаттамаларының шектеулі тізбесі
Ескерту: Құжаттарда ТФБЖМЖ немесе ITU-T бойынша басқару құжаттарының кестелерінде көрсетілген сілтемелер берілген.
6-кесте. Белгіленген екі сигнал арналар (2БСА) бойынша сигнал беру кезіндегі ЖЖ және ТЖЖ бойынша жол сигналдарын таратудағы сигнал коды
7-кесте. Белгіленген екі сигнал арналар (2БСА) бойынша сигнал беру кезіндегі ХЖЖ бойынша жол сигналдарын таратудағы сигнал коды
8-кесте. Белгіленген екі сигнал арналары (2БСА) бойынша сигнал беру кезіндегі қалааралық арналар бойынша жол сигналдарын таратудағы сигнал коды
9-кесте. R2 сигнал беруі
1-кесте - Халықаралық желілер үшін сигнал беру хаттамаларының шектеулі тізбесі
__________________________________________________________________
N |     Желі учаскесі    |      Сигнал беру жүйесі    | Ескерту
|                      |----------------------------|
|                      |   сызықтық  |  тіркемелік  |
__________________________________________________________________

9. Взаимодействие оператора местной сети телекоммуникаций с операторами связи, использующими серийные номера, с другими получателями серийных номеров:
1) в случае превышения норм нагрузки, указанных в пункте 3 настоящего Приложения, оператор местной сети телекоммуникаций направляет в адрес получателя серийного номера письменное уведомление с копией акта о проведении измерений нагрузки, а также выдает по согласованию с ним технические условия на увеличение числа линий или технические условия на присоединение по межстанционным соединительным линиям;
2) получатель должен принять меры к снижению нагрузки или по увеличению числа абонентских линий серийного искания;
3) в случае непринятия оператором связи, другим получателем серийных номеров мер по установлению нормального уровня нагрузки (подпункт 1) пункта 4), доступ на серийный номер от (на) СТОП может быть приостановлен до устранения недостатков в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи".
Приложение 6
к Правилам присоединения сетей телекоммуникаций
к сети телекоммуникаций общего пользования
и регулирования пропуска трафика по сети
телекоммуникаций общего пользования
Республики Казахстан, утвержденным приказом
Председателя Агентства Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 12 июля 2004 г. N 145-п
Ограничительный перечень протоколов сигнализации,
поддерживаемых цифровыми станциями СТОП
Содержание:
Таблица 1. Ограничительный перечень протоколов сигнализации для международной сети
Таблица 2. Ограничительный перечень протоколов сигнализации для междугородной сети
Таблица 3. Ограничительный перечень протоколов сигнализации для СЛМ и ЗСЛ
Таблица 4. Ограничительный перечень протоколов сигнализации для стыка СТОП с сетями подвижной связи и сторонних операторов
Таблица 5. Ограничительный перечень протоколов сигнализации для городской и сельской сети телекоммуникаций
Примечание: В документах даны ссылки с указанием таблицы руководящего документа по ОГСТФС или Рекомендации ITU-T
Таблица 6. Сигнальный код передачи линейных сигналов по СЛ и ЗСЛ при сигнализации по двум выделенным сигнальным каналам (2ВСК)
Таблица 7. Сигнальный код передачи линейных сигналов по СЛМ при сигнализации по двум выделенным сигнальным каналам (2ВСК)
Таблица 8. Сигнальный код передачи линейных сигналов по междугородным каналам при сигнализации по двум выделенным сигнальным каналам (2ВСК)
Таблица 9. Сигнализация R2
Таблица 1 - Ограничительный перечень протоколов сигнализации для международной сети
__________________________________________________________________________
N |  Участок сети     |    Система сигнализации       |     Примечание
N |                   |-------------------------------|
|                   |  линейная    | регистровая    |
--------------------------------------------------------------------------

1.  Халықаралық желі:      ХКО-ХКО       N 5/ITU-T
Q.140-Q/146
N 5/ITU-T
Q.151-Q/157
R2d/ITU-T     R2/ITU-T
Q.421-Q.430   Q.440-Q.458
ЖКА N7                      МТР бойынша
MTP: ITU-T 1988             өзара әре.
Q.700-Q.714;                кеттестікке
жол беріледі
1988 ж.
TUP: ITU-T 1988
Q.720-Q.724; ISUP:
ITU-T 1988 Q.767;           SCCP опера.
SCCP: ITU-T 1988            торларының
Q.711-Q.716;                талап етуі
бойынша.
TCAP: ITU-T 1988            SCCP-мен
Q.771-Q.775;                өзара әре.
кеттестікке
жол беріледі
1988 ж.
Сәйкес қыз.
меттерді
жүзеге асыру
барысындағы
операторлар.
дың талап
етуі бойынша
(парасаттық
желі, желіні
басқару және
т.б.)
__________________________________________________________________
2-кесте. Қалааралық желілер үшін сигнал беру хаттамаларының шектеулі тізбесі
__________________________________________________________________
N |     Желі учаскесі    |      Сигнал беру жүйесі    | Ескерту
|                      |----------------------------|
|                      |   сызықтық  |  Tіркемелік  |
__________________________________________________________________
1.  Халықаралық желі:      Бір жиілікті  МЧК пакеті/БҚ
2600 Гц/БҚ    7.24; 7.28;
7.7; 7.22     7.34
АХТС - УАК;            2 БСА/БҚ      МЧК пакеті/БҚ Ондық жиын.
АХТС - АХТС;           7.19;         7.24; 7.28;   тығынсыз жә.
АХТС - ТТ;                           7.34          не автомат.
ТТ - ХКО                                           ты шақыру.
Жерсеріктік
арналарды
пайдалану
мүмкіндігі.
мен сигналды
күтуге уақыт
ұстамының
шығысын алу
2с кем бол.
мау керек.
ЖСА N7                      "А" абонен.
MTP: ұлттық ерекшеліктері   тінің
ISUP: ұлттық ерекшеліктері  нөмірін
SCCP: ұлттық ерекшеліктері  трансляция.
лау арқылы
SCCP опера.
торларының
талап етуі
бойынша ISDN
қызметі үшін,
СИС-пен
өзара қаты.
насы, пара.
саттық
TCAP: ұлттық ерекшеліктері  желілермен
Парасаттық
желі қызмет.
терін тарату
кезіндегі
операторлар.
дың талап
етуі бойынша
___________________________________________________________________
3-кесте. ХЖЖ және ТЖЖ үшін сигнал беру хаттамаларының
шектеулі тізбесі
__________________________________________________________________
N |     Желі учаскесі    |      Сигнал беру жүйесі    | Ескерту
|                      |----------------------------|
|                      |   сызықтық  |  тіркемелік  |
__________________________________________________________________

1. Международная сеть:  N 5/ITU-T        N5/ITU-T
МЦК-МЦК              Q.140-Q/146     Q.151-Q/157
R2d/ITU-T       R2/ITU-T
Q.421-Q.430     Q.440-Q.458
ОКС N 7
MTP: ITU-T 1988  Q.700-Q.714;    Допускается
взаимодействие
по МТР 1988 г.
TUP: ITU-T 1988  Q.720-Q.724;
ISUP: ITU-T 1988 Q.767;
SCCP: ITU-T 1988 Q.711-Q.716;   SССР по
требованию
операторов.
Допускается
взаимодействие
по SCCP 1988 г.
По требованию
TCAP: ITU-T 1988 Q.771-Q.775;    операторов при
реализации
соответствующих
служб (интелек-
таульной сети,
управления сетью
и т.д.)
__________________________________________________________________________
Таблица 2 - Ограничительный перечень протоколов сигнализации
для междугородной сети
__________________________________________________________________________
N |  Участок сети     |     Система сигнализации        |     Примечание
N |                   |---------------------------------|
|                   |  линейная     |  регистровая    |
--------------------------------------------------------------------------
1.  Междугородная      Одночастотная     МЧК пакет/РД
сеть:              2600 Гц/РД 7.7;   7.24; 7.28;
7.22              7.34
АМТС - УАК;        2 ВСК/РД 7.19;    МЧК пакет/РД   Без декадного
АМТС - АМТС;                         7.24; 7.28;    набора и автома-
АМТС - ТУ;                           7.34           тического вызова.
ТУ - МЦК                                            С учетом возмож-
ности использова-
ния спутниковых
каналов выдержка
времени на ожида-
ние сигнала снятие
исходного должна
быть не менее 2 с.
---------------------------------------------------
ОКС N 7                          С трансляцией
MTP: национальная                номера абонента
спецификация                     "А".
ISUP: национальная               SCCP по требованию
спецификация                     операторов для
SCCP: национальная               услуг ISDN,
спецификация                     взаимодействие
с СИС
интеллектуальными
сетями
TCAP: национальная
спецификация                     По требованию
операторов при
реализации служб
интеллектуальной
сети
__________________________________________________________________________
Таблица 3 - Ограничительный перечень протоколов сигнализации
для СЛМ и ЗСЛ
__________________________________________________________________________
N |  Участок сети     |     Система сигнализации        |     Примечание
N |                   |---------------------------------|
|                   |  линейная    |  регистровая     |
--------------------------------------------------------------------------

1.  ТЖЖ                    Бір жиіліктік  НАА аралықсыз
2600 Гц/БҚ     пакет + ондық
7.9; 7.22      жиынтық/БҚ
7.25; 7.28;
7.34
Бір жиіліктік: импульсті
2600 Гц/БҚ     пакет/БҚ
7.9; 7.22      7.25; 7.28;
7.34
2 БСА/БҚ 7.18; НАА аралықсыз
пакет + ондық
жиынтық/БҚ
7.25; 7.28;
7.34
2 БСА БҚ 7.18; импульсті
пакет/БҚ
7.25; 7.28;
7.34
ЖСА N7                      "А" абонен.
MTP: ұлттық ерекшелігі      тінің нөмі.
ISUP: ұлттық ерекшелігі     рін тран.
SCCP: ұлттық ерекшелігі     сляциялау
TCAP: ұлттық ерекшілігі     арқылы
2.  ХЖЖ                    Бір жиіліктік  Импульсті
2600 Гц/БҚ     челнок/БҚ
7.10; 7.22     7.26; 7.28;
7.34
Бір жиіліктік  Ондық кродты
2600 Гц/БҚ     басқару
7.10; 7.22     сигналдарын
тарату
2 БСА/БҚ 7.19; Импульсті
челнок/БҚ
7.26; 7.28;
7.34
2 БСА/БҚ7.19;  Ондық кодты
басқару
сигналдарын
тарату
БСА N7                      "А" абонен.
MTP: ұлттық еркшелігі       тінің нөмі.
ISUP: ұлттық ерекшелігі     рін тран.
SCCP: ұлттық ерекшелігі     сляциялау
TCAP: ұлттық ерекшелігі     арқылы
___________________________________________________________________
4-кесте. Қазақстан Республикасының ОПТЖ жылжымалы байланыс
желілерімен, байланыс операторларының (желі иелерінің) желілерімен
түйісуі үшін сигнал беру хаттамаларының шектеулі тізбесі
__________________________________________________________________
N |     Желі учаскесі    |      Сигнал беру жүйесі    | Ескерту
|                      |----------------------------|
|                      |   сызықтық  |  тіркемелік  |
__________________________________________________________________
1.  ТЖЖ                    2 БСА/БҚ 7.18  Импульсті
пакет/БҚ 7.25;
7.28; 7.34
немесе АОН +
ондық жиынтық
БСА N7                      "А" абонен.
MTP: ұлттық ерекшілігі      тінің нөмі.
ISUP: ұлттық ерекшілігі     рін тран.
сляциялау
арқылы
2.  ХЖЖ                    2 БСА/БҚ 7.19; Импульсті
челнок/БҚ
7.26; 7.28;
7.34
БСА N7                      "А" абонен.
MTP: ұлттық ерекшелігі      тінің нөмі.
ISUP: ұлттық ерекшелігі     рін тран.
сляциялау
арқылы
3.  Халықаралық арна       2 БСА/БҚ       Импульсті    Ондық теру.
7.19;          пакет/БҚ     сіз және
7.24; 7.28;  автоматты
7.34         шақырусыз.
Жерсеріктік
арналарды
пайдалану
мүмкіндігі.
мен сигналды
күтуге уақыт
ұстамының
шығысын алу
2с кем бол.
мауы керек.
БСА N7                      "А" абонен.
MTP: ұлттық ерекшелігі      тінің нөмі.
ISUP: ұлттық ерекшелігі     рін тран.
сляциялау
арқылы
1.  ЖЖ                     2 БСА/БҚ 7.18  Импульсті
челнок/БҚ

1.  ЗСЛ                Одночастотная    АОН безинтер-
2600 Гц/РД       вальный пакет+
7.9; 7.22        декадный набор/
РД 7.25; 7.28;
7.34
Одночастотная    импульсный пакет/
2600 Гц/РД       РД 7.25; 7.28;
7.9; 7.22        7.34
2 ВСК/РД 7.18;   АОН безинтер-
вальный пакет+
декадный набор/
РД 7.25; 7.28;
7.34
2 ВСК/РД 7.18;   импульсный пакет/
РД 7.25; 7.28;
7.34
--------------------------------------------------
ОКС N 7                           С трансляцией
MTP: национальная спецификация    номера абонента
ISUP: национальная спецификация   "А".
SCCP: национальная спецификация
TCAP: национальная спецификация
--------------------------------------------------------------------------
2.   СЛМ                Одночастотная    Импульсный челнок/
2600 Гц/РД       РД 7.26; 7.28; 7.34
7.10; 7.22
Одночастотная    Передача сигналов
2600 Гц/РД       управления декадным
7.10; 7.22       кодом
2 ВСК/РД 7.19;   Импульсный челнок/РД
7.26; 7.28; 7.34
2 ВСК/РД 7.19;   Передача сигналов
управления декадным
кодом
---------------------------------------------------
ОКС N 7                            С трансляцией
MTP: национальная спецификация     номера абонента
ISUP: национальная спецификация    "А".
SCCP: национальная спецификация
TCAP: национальная спецификация
__________________________________________________________________________
Таблица 4 - Ограничительный перечень протоколов сигнализации для стыка СТОП Республики Казахстан с сетями подвижной связи, сетями операторов связи, (владельцев сетей )
__________________________________________________________________________
N |  Участок сети     |     Система сигнализации        |     Примечание
N |                   |---------------------------------|
|                   |  линейная    |  регистровая     |
--------------------------------------------------------------------------
1. ЗСЛ                 2 ВСК/РД 7.18   Импульсный пакет/
РД 7.25; 7.28;
7.34 либо АОН +
декадный набор
ОКС N 7                            С трансляцией
MTP: национальная спецификация     номера абонента
ISUP: национальная спецификация    "А".
2. СЛМ                 2 ВСК/РД 7.19;  Импульсный челнок/
РД 7.26; 7.28;
7.34
ОКС N 7                            С трансляцией
MTP: национальная спецификация     номера абонента
ISUP: национальная спецификация    "А".
3. Междугородный       2 ВСК/РД 7.19;  Импульсный пакет/  Без декадного
канал                               РД 7.24; 7.28;     набора и автома-
7.34               тического вызова.
С учетом возмож-
ности использо-
вания спутнико-
вых каналов
выдержка времени
на ожидание
сигнала снятие
исходного должна
быть не менее
2 с.
ОКС N 7                            С трансляцией
MTP: национальная спецификация     номера
ISUP: национальная спецификация    абонента "А".
__________________________________________________________________________
Продолжение таблицы 4
__________________________________________________________________________
N |  Участок сети     |     Система сигнализации        |     Примечание
N |                   |---------------------------------|
|                   |  линейная    |  регистровая     |
--------------------------------------------------------------------------
1.  СЛ                 2 ВСК/РД 7.18   Импульсный челнок/

7.27; 7.28;
7.34
Аралықсыз
пакет/БҚ
7.25; 7.28;
7.34
БСА N7                      "А" абонен.
MTP: ұлттық ерекшелігі      тінің нөмі.
ISUP: ұлттық ерекшелігі     рін тран.
сляциялау
арқылы
2.  Ұлттық роуминг         БСА N7
MTP: ұлттық ерекшелігі
SССP: ұлттық ерекшелігі
TCAP: ұлттық ерекшелігі
MAP: ұлттық ерекшелігі
(GSM стандарты үшін)
MUP: ұлттық ерекшелігі
(NMT-450 стандарты үшін)
хендовер               HUP: ұлттық ерекшелігі
(NMT-450 стандарты үшін)
3.  Халықаралық роуминг    ЖСА N7                      ITU-T 1988ж.
MTP: ITU-T 1988             Ұсыныстары
Q.700-Q.714                 бойынша
SССP: ITU-T 1988            жекелеген
Q.711-Q.716                 елдермен
TCAP: ITU-T 1988            өзара әре.
Q.771-Q.775                 кеттестік
MAP: GSM 09.02              болуы мүмкін
(GSM стандарты үшін)        (Көк кітап)
MUP: NMT 900-02             МТР және
(стандарты үшін NMT-450)    SCCP үшін
___________________________________________________________________
R2-MFC сигналын ТЖЖ, ХЖЖ және "халықаралық арна" деңгейінде,
және ITU-T Q.421-Q.430, ITU-T Q.440-Q.458 Ұсыныстарында берілген
хаттама бойынша бір ғана түрде жеткізілетін жабдықтар үшін ерекше
жағдайда пайдаланылуы мүмкін.
Кішігірім МӨТС және т.б. (қосылатын желі сыйымдылығы 1000
нөмірден аспайтын немесе жалпы арналық сыйымдылық кезінде -
Е1 4 ағынынан аспайтын) байланыс кезінде EDSS1 PRI пайдалануға
рұқсат етіледі.
5-кесте. Қалалық және селолық телекоммуникация желілері үшін
сигнал беру хаттамаларының шектеулі тізбесі
___________________________________________________________________
Сигнал беру жүйесі       |         Ұлттық желі учаскесі
|-----------------------------------
|    ҚТЖ    |   СТЖ    | СКП-пен
|           |          |  түйісу
___________________________________________________________________
Сызықтық сигнал беру
___________________________________________________________________
1. БСА                               Ұлттық ерекшелікке сәйкес
2. 2 БСА бөлек байламдар
арқылы                       7.18/7.19
3. 2 БСА әмбебап                            7.20
4. Екі сигналды код (АСП)                   7.20
5. Бір жиіліктік код (2600 Гц)  7.10/7.22
6. 1 БСА (Норка)                            7.11/7.12
7. 1 БСА (Индуктивті)                           +
8. V 5.1                        ОТТ сәйкес ПС- және
концентраторлар

РД 7.27; 7.28;
7.34 АОН без-
интервальный
пакет/РД 7,25;
7,28; 7,34
--------------------------------------------------
ОКС N 7                            С трансляцией
MTP: национальная спецификация     номера абонента
ISUP: национальная спецификация    "А".
--------------------------------------------------------------------------
2.  Национальный       ОКС N 7
роуминг            MTP: национальная спецификация
SССP: национальная спецификация
TCAP: национальная спецификация
MAP: национальная спецификация
(для стандарта GSM)
MUP: национальная спецификация
(для стандарта NMT-450)
хендовер           HUP: национальная спецификация
(для стандарта NMT-450)
--------------------------------------------------------------------------
3.  Международный      ОКС N 7                            Возможно
роуминг            MTP: ITU-T 1988 Q.700-Q.714        взаимодействие
SССP: ITU-T 1988 Q.711-Q.716       с отдельными
TCAP: ITU-T 1988 Q.771-Q.775       странами по
MAP: GSM 09.02 (для стандарта GSM) Рекомендациям
MUP: NMT 900-02 (для стандарта     ITU-T 1988 г.
NMT-450)                      (Синяя книга)
для МТР и SCCP
__________________________________________________________________________
В порядке исключения возможно использование сигнализации R2-MFC на уровнях ЗСЛ, СЛМ и "междугородный канал" для оборудования, поставляемого в единичных экземплярах по протоколу, представленному в Рекомендациях ITU-T Q.421-Q.430, ITU-T Q.440-Q.458.
Допускается применение EDSS1 PRI при связи с малыми УПАТС и др. (емкостью присоединяемой сети не более 1000 номеров или при общей канальной емкости - не более 4-х потоков Е1).
Таблица 5 - Ограничительный перечень протоколов сигнализации для городской и сельской сети телекоммуникаций
__________________________________________________________________________
Система сигнализации     |      Участок национальной сети
--------------------------------------------------------------------------
|   ГТС    |   СТС    |    Стык с СКП
--------------------------------------------------------------------------
Линейная сигнализация
--------------------------------------------------------------------------
1.  ОКС                        В соответствии с национальной спецификацией
2. 2 ВСК с раздельными
пучками                     7.18/7.19
3. 2 ВСК универсальный                      7.20
4. Двухсигнальный код (АСП)                 7.20
5. Одночастотный код (2600 Гц) 7.10/7.22
6. 1 ВСК (Норка)                            7.11/7.12
7. 1 ВСК (Индуктивный)                            +
8. V 5.1                       В соответствии с ОТТ на ПС
и концентраторы

9. V 5.2                        ОТТ сәйкес ПС және
концентраторлар.
Ұлттық ерекшелікке
сәйкес
10. Абонент шлейфі бойынша
сигнал беру                 П. 7.2.4.2.4
11. EDSS1                       ОТТ-пен АТС-ға
ISDN қызметімен.
Ұлттық ерекшелікке
сәйкес
12. Сигнал беру жүйесінің                              Х ITU-T
телематикалық қызмет және                          сериясының
мәліметтер тарату                                  хаттамасы
желілерімен түйісуі
___________________________________________________________________
Тізілімді сигнал беру
___________________________________________________________________
13. НАА                         П. 7.4 Т. 7.28; 7.34
14. Импульсті челнок            П. 7.4 Т. 7.27-7.28;
7.34
15. Импульсті пакет             П. 7.4 Т. 7.27-7.28;
7.34
___________________________________________________________________
Ескерту: +) ТФБЖМЖ БҚ-нда талаптар жоқ, өйткені сигнал берудің
келешегі жоқ: селолық байланыс желілерінде сигнал беру кеңінен
қолданылып келеді.
6-кесте. Екі бөлектелген сигнал беру арналары бойынша сигнал
беру барысында ЖЖ және ТЖЖ бойынша жол сигналдарын таратудағы
сигнал коды
___________________________________________________________________
N |        Сызықтық сигнал           |   Тарату бағыты
|                                  |----------------------------
|                                  |   Тікелей   |    Кері
|                                  |-------------|--------------
|                                  | 1 ЖА | 2 ЖА | 1 ЖА | 2 ЖА
___________________________________________________________________
1. Шығыс жай-күйін бақылау                1      1      0      1
2. Қызмет 1 кезең                         1      0      0      1
2 кезең                                0    1000     1
3. Шақырылушы абоненттің нөмірі
(ондық код)                           0/1     0       1     1
4. Жауап (сұрау НАА)                      1      0       1     0
5. Сұратуды алып тастау                   1      0       1     1
6. Шақырылушы абонентті тоқтату           Х      0       0     0
7. Жауап алғаннан кейін шақырушы
абонентті тоқтату                      0      0        1    0
8. Абоненттік жол немесе жалғау
жолдары бос емес                       1      0        0    0
9. Жалғаудың кез-келген кезеңінде ағыту   1      1        Х    Х
10. Бұғаттау                              1      1        1    1
___________________________________________________________________
Ескерту: Х - кез-келген жағдай
7-кесте. Екі бөлектелген сигнал беру арналары бойынша сигнал
беру барысында ХЖЖ бойынша жол сигналдарын таратудағы сигнал коды
___________________________________________________________________
N |        Сызықтық сигнал           |   Тарату бағыты
|                                  |----------------------------
|                                  |   Тікелей   |    Кері
|                                  |-------------|--------------

9. V 5.2                       В соответствии с ОТТ на ПС
и концентраторы.
В соответствии с
национальной спецификацией
10. сигнализация по
абонентскому шлейфу        П. 7.2.4.2.4
11. EDSS1                      В соответствии с ОТТ на
АТС с функциями ISDN.
В соответствии с
национальной спецификацией
12. Системы сигнализации                                 Протоколы
на стыке с сетями                                    серии Х ITU-T
телематических служб
и передачи данных
--------------------------------------------------------------------------
Регистровая сигнализация
--------------------------------------------------------------------------
13. АОН                         П. 7.4 Т. 7.28; 7.34
14. Импульсный челнок           П. 7.4 Т. 7.27-7.28; 7.34
15. Импульсный пакет            П. 7.4 Т. 7.27-7.28; 7.34
__________________________________________________________________________
Примечания: +) Требования отсутствуют в РД ОГСТФС, поскольку сигнализация не является перспективной: однако сигнализация широко применяется на сельских сетях связи.
Таблица 6 - Сигнальный код передачи линейных сигналов по СЛ и ЗСЛ при сигнализации по двум выделенным сигнальным каналам
__________________________________________________________________________
N |      Линейный сигнал       |       Направление передачи
|                            |-----------------------------------------
|                            |    Прямое         |    обратное
|                            |-----------------------------------------
|                            |  1 СК    |  2 СК  |  1 СК    |  2 СК
--------------------------------------------------------------------------
1. Контроль исходного состояния     1         1         0         1
2. Занятие  1 этап                  1         0         0         1
2 этап                            0      1000         1
3. Номер вызываемого абонента
(декадный код)                  0/1        0         1         1
4. Ответ (запрос АОН)               1         0         1         0
5. Снятие запроса                   1         0         1         1
6. Отбой вызываемого абонента       Х         0         0         0
7. Отбой вызывающего абонента
после ответа                     0         0         1         0
8. Абонентская линия или
соединительные пути заняты       1         0         0         0
9. Разъединение на любом этапе
соединения                       1         1         Х         Х
10  Блокировка                       1         1         1         1
__________________________________________________________________________
Примечание: Х - любое состояние
Таблица 7 - Сигнальный код передачи линейных сигналов по СЛМ при сигнализации по двум выделенным сигнальным каналам
__________________________________________________________________________
N |      Линейный сигнал       |       Направление передачи
|                            |-----------------------------------------
|                            |    Прямое         |    обратное
|                            |-----------------------------------------

|                                  | 1 ЖА | 2 ЖА | 1 ЖА | 2 ЖА
___________________________________________________________________
1. Шығыс жай-күйін бақылау                1       1      0     1
2. Қызмет 1 кезең                         1       0      0     1
2 кезең                         1       0      1     1
3. Шақырылушы абоненттің нөмірі
(ондық код)                           0/1      0      1     1
4. Жауап (сұрау АОН)                      1       0      1     0
5. Сұратуды алып тастау                   0       0      1     0
6. Шақырылушы абонентті тоқтату           Х       0      1     1
7. Жауап алғаннан кейін шақырушы
абонентті тоқтату                      1       0      0     0
8. Абоненттік жол немесе жалғау
жолдары бос емес                       1       1      Х     Х
9. Жалғаудың кез-келген кезеңінде ағыту   1       1      1     1
Бұғаттау
___________________________________________________________________
Ескерту: Х - кез-келген жағдай
8-кесте. Екі бөлектелген сигнал беру арналары бойынша сигнал
беру барысында қалааралық арналар бойынша жол сигналдарын
таратудағы сигнал коды
___________________________________________________________________
N |        Сызықтық сигнал           |   Тарату бағыты
|                                  |----------------------------
|                                  |   Тікелей   |    Кері
|                                  |-------------|--------------
|                                  | 1 ЖА | 2 ЖА | 1 ЖА | 2 ЖА
___________________________________________________________________
1. Шығыс жай-күйін бақылау                1       1      0     1
2. Қызмет 1 кезең                         1       0      0     1
2 кезең                         1       0      1     1
3. Шақырылушы абоненттің нөмірі
(ондық код)                            1       0      1     0
4. Жауап (сұрау АОН)                      0       0      1     0
5. Сұратуды алып тастау                   X       0      1     1
6. Шақырылушы абонентті тоқтату           1       0      0     0
7. Жауап алғаннан кейін шақырушы
абонентті тоқтату                      1       1      Х     Х
8. Абоненттік жол немесе жалғау
жолдары бос емес                       1       1      1     1
9. Жалғаудың кез-келген кезеңінде ағыту
Бұғаттау
___________________________________________________________________
Ескерту: Х - кез-келген жағдай
Ондық терім ондық және координаттық АХТС-мен өзара әрекеттестік
барысында беріледі.
9-кесте - Сигнал беру R2
R2-DIGITAL сигнал беруі үшін сигналдық кесте
___________________________________________________________________
Сигнал жолының мәні    |Сигнал бағыты|   Тікелей  |   Кері
___________________________________________________________________
Бос                                -          1 0 0 1    1 0 0 1
Бос емес                         --->         0 0 0 1    1 0 0 1
Жолдың бос еместігін растау     <---          0 0 0 1    1 1 0 1
Жауап                           <---          0 0 0 1    0 1 0 1
Өлшеулерді орындау
(төмендегі ескертуді

|                            |  1 СК    |  2 СК  |  1 СК    |  2 СК
--------------------------------------------------------------------------
1. Контроль исходного состояния     1         1         0         1
2. Занятие  1 этап                  1         0         0         1
2 этап                  1         0         1         1
3. Номер вызываемого абонента
(декадный код)                  0/1        0         1         1
4. Абонент свободен или отбой       1         0         1         0
вызванного абонента
5. Вызов автоматический,            0         0         1         0
повторный
6. Ответ                            Х         0         1         1
7. Абонентская линия или
соединительные пути заняты       1         0         0         0
8. Разъединение на любом этапе
соединения                       1         1         Х         Х
9. Блокировка                       1         1         1         1
__________________________________________________________________________
Примечание: Х - любое состояние
Таблица 8 - Сигнальный код передачи линейных сигналов по междугородным каналам при сигнализации по двум выделенным сигнальным каналам
__________________________________________________________________________
N |      Линейный сигнал       |       Направление передачи
|                            |-----------------------------------------
|                            |    Прямое         |    обратное
|                            |-----------------------------------------
|                            |  1 СК    |  2 СК  |  1 СК    |  2 СК
--------------------------------------------------------------------------
1. Контроль исходного состояния     1         1         0         1
2. Занятие  1 этап                  1         0         0         1
2 этап                  1         0         1         1
3. Абонент свободен или отбой       1         0         1         0
вызванного абонента
4. Вызов (повторный)                0         0         1         0
5. Ответ                            Х         0         1         1
6. Абонентская линия или
соединительные пути заняты       1         0         0         0
7. Разъединение на любом этапе
соединения                       1         1         Х         Х
8. Блокировка                       1         1         1         1
__________________________________________________________________________
Примечание: Х - любое состояние
Декадный набор передается при взаимодействии с декадными и координатными АМТС.
Таблица 9 - Сигнализация R2
Сигнальная таблица для сигнализации R2-DIGITAL
__________________________________________________________________________
Значение сигнала линии   | Направление сигнала|  Прямое   | Обратное
--------------------------------------------------------------------------
Незанято                             -           1  0  0  1    1  0  0  1
Занятие                            --->          0  0  0  1    1  0  0  1
Подтверждение занятия линии        <---          0  0  0  1    1  1  0  1
Ответ                              <---          0  0  0  1    0  1  0  1
Выполнение измерений

қараңыз)                        <---          0 0 0 1    1 1/0 0 1
Clear forward                   --->          1 0 0 1    1 1 0 1
- Жауапқа дейін                               1 0 0 1    0 1 0 1
- Жауап жағдайы
Ағытудан сақтау                 <---          1 0 0 1    1 0 0 1
Бұғаттау (CLB)                  <---          1 0 0 1    1 1 0 1
Бұғаттауды ашу немесе "бос"     <---          1 0 0 1    1 0 0 1
___________________________________________________________________
Сандық жолдың сигнал беруі төрт битті кодтауға ие.
Тікелей биттер - Af, Bf, Cf, Df. Кері биттер - Ab, Bb, Cb, Db.
Тек алғашқы екі биттер Af, Bf және Ab, Bb сигнал беруге қолданылады.
Жолды сигнал берудің 2 битті режимінің сигналдық кестеде
қолданылатын кодтары мен символдарының мәні мынадай:
Af    өзінің шыққан станциясының жай-күйін таратып беретін тікелей
сигнал.
Af =0 шақырушы жол қосылған және жол бос емес
Af =1 шақырушы жол қосылған және жол
Bf    тарату жолының апаттық жағдайын тарататын тікелей сигнал
Bf =0 қалыпты жағдайдағы тарату жолы
Bf =1 ақаулық жағдайдағы тарату жолы
Cf    қолданылмайды және "0"-ге орнатылған
Df    қолданылмайды және "1"-ге орнатылған
Ab    шақырылушы абоненттің жай-күйін тарататын кері сигнал.
Ab =0 шақырылатын жол қосылған
Ab =1 шақырылатн жол қосылмаған
Bb    кіріс станциясындағы арнаның жай-күйін тарататын кері сигнал.
Bb =0 арна бос
Bb =1 арна бос емес немесе бұғаттау жағдайында
Cb    қолданылмайды және "0"-ге орнатылған
Db    қолданылмайды және "1"-ге орнатылған
---> тікелей бағыттағы сигнал
<--- кері бағыттағы сигнал
I топтың тікелей сигналдары
___________________________________________________________________
Комбинациясы | Сигнал мақсаты  |         Сигналдың мәні
___________________________________________________________________
1                   I-1          1 цифрі
2                   I-2          2 цифрі
3                   I-3          3 цифрі
4                   I-4          4 цифрі
5                   I-5          5 цифрі
6                   I-6          6 цифрі
7                   I-7          7 цифрі
8                   I-8          8 цифрі
9                   I-9          9 цифрі
10                  I-10         0 цифрі
11                  I-11         Кіріс операторына қол жетімділік
(код 11)
12                  I-12         - CCI халықаралық транзит үшін
(бірінші сигнал ретінде) - кіріс
операторына қол жетімділік
(кідірістер) (код 12) - сұрау
қабылданған жоқ

(см. примечание ниже)              <---          0  0  0  1    1 1/0 0  1
Clear forward-                     --->          1  0  0  1    1  1  0  1
- До ответа-                                     1  0  0  1    0  1  0  1
- состояние ответа
Защита от разъединения             <---          1  0  0  1    1  0  0  1
Блокировка (CLB)                   <---          1  0  0  1    1  1  0  1
Разблокировка или "незанято"       <---          1  0  0  1    1  0  0  1
__________________________________________________________________________
Сигнализация цифровой линии имеет четырехбитную кодировку.
Прямые биты - Af, Bf, Cf, Df. Обратные биты - Ab, Bb, Cb, Db.
Только первые два бита Af, Bf и Ab, Bb используются для сигнализации.
Значение используемых кодов и символов в сигнальной таблице 2-битного режима линейной сигнализации следующее:
Af    прямой сигнал, который передает состояние станции происхождения.
Af =0 вызывающая линия подключена и линия занята
Af =1 вызывающая линия подключена и линия
Bf    прямой сигнал, который передает аварийное состояние линии передачи
Bf =0 линия передачи в нормальном состоянии
Bf =1 линия передачи в состоянии неисправности
Cf    не используется и установлено на "0"
Df    не используется и установлено на "1"
Ab    обратный сигнал, который передает состояние вызываемого абонента.
Ab =0 вызываемая линия подключена
Ab =1 вызываемая линия отключена
Bb    обратный сигнал, который передает состояние канала на входящей станции.
Bb =0 канал не занят
Bb =1 канал занят или в состоянии блокировки
Cb    не используется и установлено на "0"
Db    не используется и установлено на "1"
--->  сигнал в прямом направлении
<---  сигнал в обратном направлении
Прямые сигналы Группы I
__________________________________________________________________________
Комбинация  | Назначение сигнала  |       Значение сигнала
--------------------------------------------------------------------------
1                 I-1             Цифра 1
2                 I-2             Цифра 2
3                 I-3             Цифра 3
4                 I-4             Цифра 4
5                 I-5             Цифра 5
6                 I-6             Цифра 6
7                 I-7             Цифра 7
8                 I-8             Цифра 8
9                 I-9             Цифра 9
10                I-10             Цифра 0
11                I-11             Доступ к входящему оператору (код 11)
12                I-12             - CCI для международного транзита
(как первый сигнал)
- Доступ к входящему оператору
(задержки) (код 12)
- запрос не принят

13                  I-13         Сынақтық жабдықтарға қол
жетімділік (код 13)
14                  I-14         Шығыс жаңғырық бөгеуіші қосылған
(бірінші сигнал ретінде)
15                  I-15         Нөмірді теру соңы (код 15)
___________________________________________________________________
ІІ-топтың тікелей сигналдары
___________________________________________________________________
Комбинациясы | Сигнал мақсаты  |         Сигналдың мәні
___________________________________________________________________
1                   II-1          Артықшылығы жоқ абонент
2                   II-2          Артықшылығы бар абонент
3                   II-3          Пайдалану жабдығы
4                   II-4          Резерв
5                   II-5          Оператор
6                   II-6          Деректер беру
7                   II-7          Абонент (немесе тікелей тарату
құрылғысы жоқ операторы)
8                   II-8          Деректер беру
9                   II-9          Артықшылығы бар абонент
10                  II-10         Тікелей тарату құрылғысы бар
оператор
11                  II-11         Резерв
12                  II-12         Резерв
13                  II-13         Резерв
14                  II-14         Резерв
15                  II-15         Резерв
___________________________________________________________________
ІІІ топтың тікелей сигналдары
___________________________________________________________________
Комбинациясы | Сигнал мақсаты  |         Сигналдың мәні
___________________________________________________________________
1                   III-1          1 цифрі
2                   III-2          2 цифрі
3                   III-3          3 цифрі
4                   III-4          4 цифрі
5                   III-5          5 цифрі
6                   III-6          6 цифрі
7                   III-7          7 цифрі
8                   III-8          8 цифрі
9                   III-9          9 цифрі
10                  III-10         0 цифрі
11                  III-11         Ақауды анықтау
12                  III-12         Сұрау қайтарылды
13                  III-13         Резерв
14                  III-14         Резерв
15                  III-15         Резерв
___________________________________________________________________
А тобының кері сигналдары
___________________________________________________________________
Комбинациясы | Сигнал  |           Сигнал мәні        |Түсініктеме
| мақсаты |                              |
___________________________________________________________________

13                I-13             Доступ к испытательному оборудованию
(код 13)
14                I-14             Исходящий эхозаградитель включен
(как первый сигнал)
15                I-15             Конец набора номера (код 15)
__________________________________________________________________________
Прямые сигналы Группы II
__________________________________________________________________________
Комбинация  | Назначение сигнала  |       Значение сигнала
--------------------------------------------------------------------------
1                II-1             Абонент без приоритета
2                II-2             Абонент с приоритетом
3                II-3             Эксплуатационное оборудование
4                II-4             Резерв
5                II-5             Оператор
6                II-6             Передача данных
7                II-7             Абонент (или оператор без устройства
прямой передачи)
8                II-8             Передача данных
9                II-9             Абонент с приоритетом
10                II-10            Оператор с устройством прямой передачи
11                II-11            Резерв
12                II-12            Резерв
13                II-13            Резерв
14                II-14            Резерв
15                II-15            Резерв
__________________________________________________________________________
Прямые сигналы Группы III
__________________________________________________________________________
Комбинация  | Назначение сигнала  |       Значение сигнала
--------------------------------------------------------------------------
1                III-1            Цифра 1
2                III-2            Цифра 2
3                III-3            Цифра 3
4                III-4            Цифра 4
5                III-5            Цифра 5
6                III-6            Цифра 6
7                III-7            Цифра 7
8                III-8            Цифра 8
9                III-9            Цифра 9
10                III-10           Цифра 0
11                III-11           Выявление дефекта
12                III-12           Запрос отвергнут
13                III-13           Резерв
14                III-14           Резерв
15                III-15           Резерв
__________________________________________________________________________
Обратные сигналы Группы A
__________________________________________________________________________
Комбинация | Назначение  |      Значение сигнала            |Комментарии
| сигнала     |                                  |
--------------------------------------------------------------------------

1         A-1    Келесі цифрді жібереді (n+1)
2         A-2    Соңғыны, бірақ бір цифрді
жібереді (n-1)
3         A-3    Толық Адрес, В тобының сигналдарын
қабылдауға ауыстыру
4         A-4    Ұлттық желідегі артық жүктеме
5         A-5    Шақырылатын тараптың санатын
жібереді
6         A-6    Толық мекен-жайы, тиелім,
сөйлесуді орнату жағдайы
7         A-7    Соңғыны, бірақ екі цифрді
жібереді (n-2)
8         A-8    Соңғыны, бірақ үш цифрді
жібереді (n-3)
9         A-9    Шақырылатын тараптың нөмірінің
бірінші цифрін (және келесісін)
жібереді
10        A-10   Сұратуды бұғаттау
13        A-13   Халықаралық шығыс тізілімінің
жағдайын жібереді
14        A-14   Шағылысқан сигналдардың жаңғырық
бөгеуішін пайдалану бойынша
ақпаратты сұрату
15        A-15   Халықаралық станциядағы немесе
оның шығуындағы артық жүктеме
___________________________________________________________________
В тобының кері сигналдары
___________________________________________________________________
Комбинациясы | Сигнал  |           Сигнал мәні        |Түсініктеме
| мақсаты |                              |
___________________________________________________________________
1          B-1     Шақырылатын тараптың басқару
құралы
2          B-2     Арнайы ақпараттың үндік
жөнелтімін жібереді
3          B-3     Абоненттік жол бос емес
4          B-4     Артық жүктеме (А тобынан В
тобының сигналдарынан кейін
резерв арнасына өткеннен
соң кездеседі)
5          B-5     Іске қосылмаған нөмір
6          B-6     Абоненттік жол бос, тиелім
7          B-7     Абоненттік жол бос, тиелім жоқ
8          B-8     Абоненттік жол жөнделмеген
9          B-9     Абонент қызмет көрсетуден
алынып тасталған
10         B-10    Арнаға қызмет көрсетілмейді
11/15    B-11/B-15 Қолданылмайды
___________________________________________________________________
5/Q.441-Кесте. Көп жиілікті комбинациялар
___________________________________________________________________
Комбинациялар|                  Жиіліктер
--------------|---------------------------------------------------
N |Сандық мән| Тікелей бағыт |1380 |1500 |1620 |1740 |1860 |1980
| = x + y  |(І және II топ.|     |     |     |     |     |
|          |тың сигналдары)|     |     |     |     |     |
|          |____________________________________________________

1            A-1       Посылает следующую цифру (n+1)
2            A-2       Посылает последнюю,
но одну цифру (n-1)
3            A-3       Полный Адрес, замена на прием
сигналов Группы B
4            A-4       Перегрузка в национальной сети
5            A-5       Посылает категорию вызывающей
стороны
6            A-6       Полный адрес, загрузка,
состояния речи установки
7            A-7       Посылает последние, но две цифры n-2)
8            A-8       Посылает последние, но три цифры n-3)
9            A-9       Посылает первую (и следующую)цифру
номера вызывающей стороны
10            A-10      Блокировка запроса
13            A-13      Посылает положение исходящего
международного регистра
14            A-14      Запрос информации по использованию
эхозаградителя отраженных сигналов
(требуется исходящий эхозаградитель)
15            A-15      Перегрузка на международной станции
или на ее выходе
__________________________________________________________________________
Обратные сигналы Группы B
__________________________________________________________________________
Комбинация | Назначение  |      Значение сигнала            |Комментарии
| сигнала     |                                  |
--------------------------------------------------------------------------
1            B-1       Средства управления Вызываемой
стороны
2            B-2       Посылает тональную посылку
специальной информации
3            B-3       Абонентская линия занята
4            B-4       Перегрузка (встречается после
перехода на резервный канал от
сигналов Группы A к сигналам Группы B)
5            B-5       Незадействованный номер
6            B-6       Абонентская линия свободна, загрузка
7            B-7       Абонентская линия свободна, нет загрузки
8            B-8       Абонентская линия неисправна
9            B-9       Абонент снят с обслуживания
10           B-10       Канал не обслуживается
11/15      B-11/B-15     Не используется
__________________________________________________________________________
Таблица 5/Q.441 Многочастотные комбинации
__________________________________________________________________________
Комбинации  |                        частоты
--------------------------------------------------------------------------
N | Численное| Прямое направление|      |      |      |      |      |
| значение=|(сигналы группы    | 1380 | 1500 | 1620 | 1740 | 1860 |1980
| x + y    | I и II)           |      |      |      |      |      |
|          |-----------------------------------------------------------
|          | Обратное          |      |      |      |      |      |
|          | направление       |      |      |      |      |      |
|          |(сигналы группы    |      |      |      |      |      |

|          |Кері бағыт (A  |1140 |1020 |900  |780  |660  |540
|          |және B тобының |     |     |     |     |     |
|          |  сигналдары)  |     |     |     |     |     |
|          |____________________________________________________
|          |  Индекс (x)   | f0  | f1  | f2  | f3  | f4  | f5
|          |____________________________________________________
|          |  Салмақ (y)   |  0  |  1  |  2  |  4  |  7  | 11
___________________________________________________________________
1     0+1                       x     y
2     0+2                       x           y
3     1+2                             x     y
4     0+4                       x                 y
5     1+4                             x           y
6     2+4                                   x     y
7     0+7                       x                        y
8     1+7                             x                  y
9     2+7                                   x            y
10    3+7                                         x      y
11    0+11                      x                             Y
12    1+11                            x                       Y
13    2+11                                  x                 Y
14    3+11                                         x          Y
15    4+11                                               x    Y
___________________________________________________________________
Жалғауды орнату үлгісі
ТІКЕЛЕЙ-16. КЕРІ-16
___________________________________________________________________
SN | abs Уақыт белгісі |   |    |     | Белгілеу
___________________________________________________________________
-70   00:00:00.000         F      1001   Бос
-69   00:00:00.001             B  1001   Бос
-68   00:00:04.246         F      0001   Бос емес
-67   00:00:04.271             B  1101   Бос еместігін растау
-66   00:00:04.460         F      I-2    2 цифрі
-65   00:00:04.487             B  A-1    Келесі цифрді жібереді
-62   00:00:04.584         F      I-3    3 цифрі
-61   00:00:04.761             B  A-1    Келесі цифрді жібереді
-58   00:00:04.860         F      I-4    4 цифрі
-57   00:00:05.011             B  A-1    Келесі цифрді жібереді
-54   00:00:05.110         F      I-5    5 цифрі
-53   00:00:05.237             B  A-1    Келесі цифрді жібереді
-50   00:00:05.360         F      I-6    6 цифрі

|          | A и B)            | 1140 | 1020 |  900 | 780  |  660 | 540
|          |-----------------------------------------------------------
|          |  Индекс (x)       |  f0  |  f1  |  f2  |  f3  |  f4  |  f5
|          |-----------------------------------------------------------
|          |  Вес (y)          |  0   |   1  |   2  |   4  |   7  |  11
--------------------------------------------------------------------------
1      0+1                          x       y
2      0+2                          x              y
3      1+2                                  x      y
4      0+4                          x                     y
5      1+4                                  x             y
6      2+4                                         x      y
7      0+7                          x                            y
8      1+7                                  x                    y
9      2+7                                         x             y
10      3+7                                                x      y
11     0+11                          x                                 y
12     1+11                                  x                         y
13     2+11                                         x                  y
14     3+11                                                x           y
15     4+11                                                       x    y
__________________________________________________________________________
Пример установления соединения
ПРЯМОЕ-16. ОБРАТНОЕ-16
__________________________________________________________________________
SN  | abs Временная метка |   |   |      |   Обозначение
--------------------------------------------------------------------------
-70      00:00:00.000        F        1001      Незанято
-69      00:00:00.001            B    1001      Незанято
-68      00:00:04.246        F        0001      Занятие
-67      00:00:04.271            B    1101      Подтверждение занятия
-66      00:00:04.460        F         I-2      Цифра 2
-65      00:00:04.487            B     A-1      Посылает следующую цифру
-62      00:00:04.584        F         I-3      Цифра 3
-61      00:00:04.761            B     A-1      Посылает следующую цифру
-58      00:00:04.860        F         I-4      Цифра 4
-57      00:00:05.011            B     A-1      Посылает следующую цифру
-54      00:00:05.110        F         I-5      Цифра 5
-53      00:00:05.237            B     A-1      Посылает следующую цифру
-50      00:00:05.360        F         I-6      Цифра 6

-49   00:00:05.487             B  A-1    Келесі цифрді жібереді
-46   00:00:05.984         F      I-1    1 цифрі
-45   00:00:06.037             B  A-1    Келесі цифрді жібереді
-42   00:00:06.484         F      I-6    6 цифрі
-41   00:00:06.611             B  A-5    Шақырылатын тараптың
санатын жібереді
-38   00:00:06.734         F      II-1   Артықшылығы жоқ абонент
-37   00:00:06.761             B  A-9    Шақырылатын тараптың
адресіне жібереді
-34   00:00:06.860         F      I-2    2 цифрі
-33   00:00:06.911             B  A-9    Шақырылатын тараптың
адресіне жібереді
-30   00:00:07.010         F      I-3    3 цифрі
-29   00:00:07.037             B  A-9    Шақырылатын тараптың
адресіне жібереді
-26   00:00:07.134         F      I-4    4 цифрі
-25   00:00:07.187             B  A-9    Шақырылатын тараптың
адресіне жібереді
-22   00:00:07.284         F      I-5    5 цифрі
-21   00:00:07.311             B  A-9    Шақырылатын тараптың
адресіне жібереді
-18   00:00:07.434         F      I-6    6 цифрі
-17   00:00:07.461             B  A-9    Шақырылатын тараптың
адресіне жібереді
-14   00:00:07.584         F      I-10   0 цифрі
-13   00:00:07.611             B  A-9    Шақырылатын тараптың
адресіне жібереді
-10   00:00:07.710         F      I-10   0 цифрі
-9   00:00:07.761              B  A-9    Шақырылатын тараптың
адресіне жібереді
-6   00:00:07.860          F      I-15   Шақырудың соңы #
-5   00:00:08.061              B  A-4    Артық жүктеме
-2   00:00:08.162          F      1001   Тікелей бағытта бос
-1   00:00:08.217              B  1001   Кері бағытта бос
0   00:00:08.218           F      1001   Бос
___________________________________________________________________
Белгілер мен қысқартулардың тізбесі
___________________________________________________________________
Қысқартулар      |               Ашып көрсету
___________________________________________________________________
БҚ                      Басқару құжаты
ЖМТФБЖ                  Жалпы мемлекеттік телефон байланысы желісі
ХЭО-Т (ITU-T)           Халықаралық электр байланысы одағы, электр
байланысының стандарттау секторы
ETSI                    Еуропа телекоммуникация стандарттары
институты (European Telecommunication
Standards Institute)
ТШ                      Техникалық шарттар
ОПТЖ                    Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі
АХТС                    Автоматты халықаралық телефон станциясы
ХКО                     Халықаралық коммутация орталығы
ҚаТТ                    Қалааралық транзиттік торап
АТС                     Автоматты телефон станциясы
ҚТЖ                     Қалалық телефон желісі
СТЖ                     Селолық телефон желісі
МӨТС                    Мекемелік-өндірістік телефон станциясы
GMTX                    Ұялы жылжымалы байланыс желісінің торабы
ССИ (SDH)               Синхронды цифрлық иерархия
(Synchrony Digital Hierarchy)
SMA, SDM, TN,           Әр түрлі фирмалардың синхронды цифрлық
TN-MS ES, ISM, SLM      иерархия жабдықтарының атаулары
(Synchronous Multiplexer)
EMOS, eEM               Әр түрлі фирмалардың SDH көліктік желісін
басқару жүйесі жабдықтарының атаулары
TMN                     Телекоммуникация желісін басқару
(Telecommunication Management Network)
ИҚЦЖ (ISDN)             Интегралданған қызмет көрсетудің цифрлық
жүйесі (Integrate Service Digital Network)
ИҚ-КЖЦЖ (В-ISDN)        Интегралданған қызмет көрсетудің кең
жолақты цифрлық жүйесі (Broadband Integrate
Service Digital Network)
ЗБЖ (IN)                Зияткерлік байланыс желісі
(Intelligent Network)
РСМ, HDSL               Цифрлық абоненттік қол жетімділік
жабдықтары (Pulse Code Modulation, High
Digital Subscriber Line)
ATM                     Асинхронды тарату режимін қолданатын
аппаратура (Asynchrony Transfer Mode)
GPS                     Ғаламдық бағыттандыру жүйесі
(Global Position System)
НАА                     Нөмірді автоматты анықтау
1БСА                    Бөлектелген бір сигнал арнасы бойынша
сигнал беру жүйесі
2БСА                    Бөлектелген екі сигнал арнасы бойынша
сигнал беру жүйесі
ТЖЖ                     Тапсырысты-жалғау жолы
СЖА N7                  Жалпы арна бойынша сигнал беру жүйесі
(ITU-T-N7 жіктеу бойынша)
ЖЖ                      Жалғау жолдары
ҚЖЖ                     Қалааралық жалғау жолдары
HUP                     Handover User Part - жылжымалы станцияны
басқарудағы пайдаланушының шағын тарату
жүйесі
ISUP - ISDN User Part   Интегралды қызмет желісін пайдаланушының
шағын жүйесі
MAP                     Mobile Application Part - жылжымалы
қолданудың шағын жүйесі
MSC                     Mobile Services Switching Center -
Жылжымалы байланысының коммутация орталығы
MTP                     Message Transfer Part - хабарламаларды
таратудың шағын жүйесі
MUP                     Mobile User Part - жылжымалы байланысты
пайдаланушының шағын жүйесі
TCAP                    Transaction Capabilities Application Part -
транзакция мүмкіндігімен сигнал беру жүйесі
TUP                     Telephone User Part - телефонияны
пайдаланушының шағын жүйесі
SCCP                    Signaling Connection Control Part - сигнал
беруді жалғау басқармасының шағын жүйесі
___________________________________________________________________

-49      00:00:05.487            B     A-1      Посылает следующую цифру
-46      00:00:05.984        F         I-1      Цифра 1
-45      00:00:06.037            B     A-1      Посылает следующую цифру
-42      00:00:06.484        F         I-6      Цифра 6
-41      00:00:06.611            B     A-5      Посылает категорию
вызывающей стороны
-38      00:00:06.734        F        II-1      Абонент без приоритета
-37      00:00:06.761            B     A-9      Посылает адрес
вызывающей стороны
-34      00:00:06.860        F         I-2      Цифра 2
-33      00:00:06.911            B     A-9      Посылает адрес
вызывающей стороны
-30      00:00:07.010        F         I-3      Цифра 3
-29      00:00:07.037            B     A-9      Посылает адрес
вызывающей стороны
-26      00:00:07.134        F         I-4      Цифра 4
-25      00:00:07.187            B     A-9      Посылает адрес
вызывающей стороны
-22      00:00:07.284        F         I-5      Цифра 5
-21      00:00:07.311            B     A-9      Посылает адрес
вызывающей стороны
-18      00:00:07.434        F         I-6      Цифра 6
-17      00:00:07.461            B     A-9      Посылает адрес
вызывающей стороны
-14      00:00:07.584        F        I-10      Цифра 0
-13      00:00:07.611            B     A-9      Посылает адрес
вызывающей стороны
-10      00:00:07.710        F        I-10      Цифра 0
-9       00:00:07.761            B     A-9      Посылает адрес
вызывающей стороны
-6       00:00:07.860        F        I-15      Конец вызова #
-5       00:00:08.061            B     A-4      Перегрузка
-2       00:00:08.162        F        1001      Незанято в прямом
направлении
-1       00:00:08.217            B    1001      Незанято в обратном
направлении
0      00:00:08.218        F        1001      Незанято
__________________________________________________________________________
Список обозначений и сокращений
__________________________________________________________________________
Сокращения    |           Расшифровка
--------------------------------------------------------------------------
РД                Руководящий документ
ОГСТФС            Общегосударственная сеть телефонной связи
МСЭ-Т (ITU-T)     Международный союз электросвязи,
сектор стандартизации электросвязи
ETSI              Европейский институт телекоммуникационных стандартов
(European Telecommunication  Standards Institute)
ТУ                Технические условия
СТОП              Сеть телекоммуникаций общего пользования
АМТС              Автоматическая междугородная телефонная станция
МЦК               Международный центр коммутации
МгТУ              Междугородный транзитный узел
АТС               Автоматическая телефонная станция
ГТС               Городская телефонная сеть
СТС               Сельская телефонная сеть
УПАТС             Учрежденческо-производственная телефонная станция
GMTX              Узел сетей сотовой подвижной связи
СЦИ (SDH)         Синхронная цифровая иерархия
(Synchrony Digital Hierarchy)
SMA, SDM, TN,     Наименование оборудования синхронной цифровой
TN-MS ES, ISM,    иерархии различных фирм
SLM               (Synchronous Multiplexer)
EMOS, eEM         Наименование оборудования системы управления
транспортной сетью SDH различных фирм
TMN               Управление сетью телекоммуникаций
(Telecommunication Management Network)
ЦСИС (ISDN)       Цифровая система интегрированного обслуживания
(Integrate Service Digital Network)
Ш-ЦСИС (В-ISDN)   Широкополосная цифровая система интегрированного
обслуживания (Broadband Integrate Service Digital
Network)
ИСС (IN)          Интеллектуальная сеть связи (Intelligent Network)
РСМ, HDSL         Оборудование цифрового абонентского доступа
(Pulse Code Modulation, High Digital Subscriber Line)
ATM               Аппаратура, использующая режим асинхронной передачи
(Asynchrony Transfer Mode)
GPS               Система глобального позиционирования
(Global Position System)
АОН               Автоматическое определение номера
1ВСК              Система сигнализации по одному выделенному
сигнальному каналу
2ВСК              Система сигнализации по двум выделенным
сигнальным каналам
ЗСЛ               Заказно-соединительные линии
ОКС N 7           Система сигнализации по общему каналу
(по классификации ITU-T-N 7)
СЛ                Соединительные линии
СЛМ               Соединительные линии междугородные
HUP               Handover User Part - подсистема пользователя передачи
управления подвижной станцией
ISUP - ISDN
User Part         Подсистема пользователя сети интегрального обслуживания
MAP               Mobile Application Part - подсистема подвижного
применения
MSC               Mobile Services Switching Center -
Центр коммутации подвижной связи
MTP               Message Transfer Part - подсистема передачи сообщений
MUP               Mobile User Part - подсистема пользователя подвижной
связи
TCAP              Transaction Capabilities Application Part -
подсистема сигнализации с возможностью транзакций
TUP               Telephone User Part - подсистема пользователя телефонии
SCCP              Signaling Connection Control Part -
подсистема управления соединением сигнализации
__________________________________________________________________________