Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 2750 тіркелген, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 16 ақпандағы N 32 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3103. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 62 (V064175) қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 62  қаулысымен .
___________________________
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  3-бабының  2-тармағының 8)-тармақшасына,  65-бабының  1-тармағына, "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  12-бабының  10)-тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 16 ақпандағы N 32  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2750 тіркелген, "Қаржы хабаршысы" N 2-3 журналында 2004 жылы жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы қаулымен бекітілген Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу ережесінде:
кіріспеде:
"және "Акционерлік қоғамдар туралы" деген сөздер ", "Акционерлік қоғамдар туралы" және "Инвестициялық қорлар туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"акционерлердің" деген сөз "бағалы қағаздарды ұстаушылардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2)-тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) орналастырылған пайларды есепке алуға арналған пайлық инвестициялық қордың жеке шоты - айналыста болып табылатын пайлық инвестициялық қордың орналастырылған пайларының санын есепке алатын тізілімдер жүйесіндегі жеке шот;
1-2) пайлық инвестициялық қордың оған тиесілі бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке шоты - пайлық инвестициялық қор активтерінің құрамына кіретін бағалы қағаздарды есепке алатын тізілімдер жүйесіндегі жеке шот;";
5-тармақта:
1)-тармақшада "эмитент" деген сөзден кейін ", оның ішінде пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания туралы," деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года N 32 "Об утверждении Правил ведения системы реестров держателей ценных бумаг", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 2750
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года N 245. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2004 года N 3103. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 62 (V064175)
В соответствии с подпунктом 8) пункта 2 статьи 3, пунктом 1  статьи 65  Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", подпунктом 10)  статьи 12  Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правления Агентства от 16 февраля 2004 года N 32 "Об утверждении Правил ведения системы реестров держателей ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2750, опубликованное в 2004 году в журнале Финансовый вестник N 2-3) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения системы реестров держателей ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
в преамбуле:
слова "и  "Об акционерных  обществах" заменить словами ", "Об акционерных обществах" и " Об инвестиционных  фондах";
слово "акционеров" заменить словами "держателей ценных бумаг";
пункт 1 дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) лицевой счет паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев - лицевой счет в системе реестров, по которому осуществляется учет количества размещенных паев паевого инвестиционного фонда, находящихся в обращении;
1-2) лицевой счет паевого инвестиционного фонда для учета принадлежащих ему ценных бумаг - лицевой счет в системе реестров, по которому осуществляется учет ценных бумаг, входящих в состав активов паевого инвестиционного фонда;";
в пункте 5:
в подпункте 1) после слова "эмитенте" дополнить словами ", в том числе об управляющей компании паевого инвестиционного фонда,";

мынадай мазмұндағы 1-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) пайлық инвестициялық қордың атауы;";
7-тармақтың 3)-тармақшасы ", пайлық инвестициялық қордың пайларынан басқа" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Пайлық инвестициялық қордың пайларын есепке алу үшін тіркеуші пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания берген құжаттардың негізінде, орналастырылған пайларды есепке алу үшін пайлық инвестициялық қордың жеке шотын ашады.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармағымен толықтырылсын:
"9-1. Орналастырылған пайларды есепке алу үшін пайлық инвестициялық қордың жеке шотына пайларды есепке алу мен осы жеке шоттан пайларды есептен шығару кастодиан растаған, пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы бұйрығының негізінде жүзеге асырылады.
Орналастырылған пайларды есепке алу үшін пайлық инвестициялық қордың жеке шотына пайларды есепке алу ұстаушының жеке шотына пайлардың осындай санын бір мезгілде есепке ала отырып жүзеге асырылады.
Орналастырылған пайларды есепке алу үшін пайлық инвестициялық қордың жеке шотынан пайларды есептен шығару пайлық инвестициялық қордың пайларын осы қорды басқарушы компания сатып алған кезде ұстаушының жеке шотына пайлардың осындай санын бір мезгілде есептен шығара отырып жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Пайлық инвестициялық қорға тізілімдер жүйесіндегі оған тиесілі бағалы қағаздарды есепке алу үшін жеке шот ашуды тіркеуші мынадай құжаттардың:
1) жеке шотты ашуға пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания бұйрығының;
2) пайлық инвестициялық қорды басқарушы компанияны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік көшірмелерінің;
3) пайлық инвестициялық қорды басқарушы компанияның статистикалық карточкалары көшірмелерінің;
4) пайлық инвестициялық қорды басқарушы компанияның бағалы қағаздармен болатын мәмілелерді тіркеу үшін тіркеушіге берілген құжаттарға қол қою, сонымен қатар жеке шоттан көшірмелер мен өзге ақпаратты алу құқығы бар өкілдерінің мөр бедері бар қойылған қолдарының үлгілерін нотариалды түрде куәландырушы карточкалардың негізінде жүзеге асырады.";
15-тармақта:
бірінші абзацта "тұлғаның өкілі" деген сөздерден кейін ", оның ішінде пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) пайлық инвестициялық қордың атауы;";
мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
"18-1. Пайлық инвестициялық қордың жеке шоттарында оның активтерін басқаруды жүзеге асыратын пайлық инвестициялық қорды басқарушы компанияның атауы туралы ақпарат бар және осы Ереженің 17-тармағының 1) және 6)-тармақшаларында көрсетілген ақпарат жоқ. Орналастырылған пайларды есепке алуға арналған пайлық инвестициялық қордың жеке шоты бойынша, сондай-ақ осы Ереженің 17-тармағының 3) және 4)-тармақшаларында көрсетілген ақпарат көрінбейді.";

дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) наименование паевого инвестиционного фонда;";
подпункт 3) пункта 7 дополнить словами ", за исключением паев паевого инвестиционного фонда";
пункт 8 дополнить абзацем следующего содержания:
"Для учета паев паевого инвестиционного фонда регистратор открывает лицевой счет паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев на основании документов, представленных управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Зачисление паев на лицевой счет паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев и списание паев с данного лицевого счета осуществляется на основании приказа управляющей компании паевого инвестиционного фонда, подтвержденного кастодианом.
Зачисление паев на лицевой счет паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев осуществляется с одновременным зачислением аналогичного количества паев на лицевой счет держателя.
Списание паев с лицевого счета паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев осуществляется при выкупе паев паевого инвестиционного фонда управляющей компанией данного фонда с одновременным списанием аналогичного количества паев с лицевого счета держателя.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Открытие лицевого счета паевому инвестиционному фонду для учета принадлежащих ему ценных бумаг в системе реестров осуществляется регистратором на основании следующих документов:
1) приказа управляющей компании паевого инвестиционного фонда на открытие лицевого счета;
2) копии свидетельства о государственной (пере)регистрации управляющей компании паевого инвестиционного фонда;
3) копии статистической карточки управляющей компании паевого инвестиционного фонда;
4) нотариально засвидетельственной карточки образцов подписей представителей управляющей компании паевого инвестиционного фонда с оттиском печати, обладающих правом подписывать документы, представленные регистратору для регистрации сделок с ценными бумагами, а также для получения выписки с лицевого счета и иной информации.";
в пункте 15:
в абзаце первом после слова "лица" дополнить словами ", в том числе управляющей компании паевого инвестиционного фонда,";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) наименование паевого инвестиционного фонда;";
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Лицевые счета паевого инвестиционного фонда содержат информацию о наименовании паевого инвестиционного фонда, управляющей компании, осуществляющей управление его активами, и не содержат информации, указанной в подпунктах 1) и 6) пункта 17 настоящих Правил. По лицевому счету паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев также не отражается информация, указанная в подпунктах 3) и 4) пункта 17 настоящих Правил.";

мынадай мазмұндағы 18-2-тармақпен толықтырылсын:
"18-2. Пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания лицензияларының қолданылуын тоқтатқан немесе лицензияларды қайтарып алған жағдайда пайлық инвестициялық қордың жеке шоттарын басқару тіркеушінің ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен пайлық инвестициялық қордың кастодианына көшеді.";
22-тармақта:
2)-тармақша ", пайлық инвестициялық қор немесе пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
6)-тармақшадағы "бағалы қағаздарды басқару және бағалы қағаздарды сенімгерлік басқаруды тоқтату" деген сөздер "және сенімгерлік басқару туралы жазбаларды алып тастауды басқару";
24-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"2-1. пайлық инвестициялық қордың атауы;";
8)-тармақшада "." тыныс белгісі ";" тыныс белгісімен ауыстырылсын.
Мынадай мазмұндағы 9) және 10)-тармақшалармен толықтырылсын:
"9) мәміленің мәні болып табылатын бір бағалы қағаздың бағасы туралы мәліметтер;
10) мәміленің қандай рынокта (бастапқы немесе қайталама) жүзеге асырылатындығы туралы мәліметтер.";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Пайлық инвестициялық қорды басқарушы компанияның пайлармен болатын мәмілелерді тіркеу туралы бұйрығына оның өкілдері қол қояды, мөрмен куәландырылады, сонымен қатар пайлық инвестициялық қордың активтерін есепке алуды қамтамасыз ететін кастодиан бөлімшесінің басшысы қол қояды.";
28-тармақта:
"тіркелген тұлға туралы" деген сөздерден кейін ", пайлық инвестициялық қор немесе пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
"көрсетілген тұлғаның" деген сөздер "тіркелген тұлғаның немесе пайлық инвестициялық қорды басқарушы компанияның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ол туралы" деген сөздер "олар туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Жеке шотқа бағалы қағаздарды сенімгерлік басқару туралы жазбаны енгізу жөніндегі операцияны тіркеуші сенімгерлік басқару құрылтайшысының және сенімді басқарушының бағалы қағаздарды сенімгерлік басқаруға беру туралы қарама-қарсы бұйрықтары негізінде жүргізеді. Бағалы қағаздарды сенімгерлік басқару туралы жазбаларды жоюды тіркеуші сенімгерлік басқарушы - азаматтың қайтыс болуына, ол қайтыс болды деп жариялануға, ол әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттілігі шектеулі, хабарсыз жоғалып кетті деп танылуға; сенімді басқарушы - заңды тұлғаның таратылуына байланысты мүлікті сенімгерлік басқару шарты тоқтатылған жағдайды қоспағанда, құрылтайшы сенімгерлік басқаруға және сенімгерлік басқарушыға берген бағалы қағаздарды сенімгерлік басқару тоқтатылғаны туралы қарсы бұйрықтың негізінде жүргізеді.
Сенімгерлік басқару туралы жазбаларды енгізу және жою жөніндегі операцияны тіркеуші пайлық инвестициялық қордың жеке шоты бойынша жүргізбейді.";
34-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Жарияланған акциялардың шығарылымын заңды тұлғаны таратуға немесе қайта ұйымдастыруға байланысты жойған жағдайда бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу тіркеуші мен эмитент арасында жасалған тізілімдердің жүйесін жүргізу жөніндегі шарттың бұзылғандығын растайтын құжаттың негізінде тоқтатылады. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуді тоқтатқанда көрсетілген заңды тұлғаның акциялары ұстаушылардың жеке шоттарының есебінен шығарылады.";
36-тармақтағы "тұлғаның" деген сөзден кейін ", пайлық инвестициялық қор кастодианының" деген сөздермен толықтырылсын;
38-тармақтағы "акционерлердің жалпы жиналысын" деген сөздер "бағалы қағаздарды ұстаушылардың жалпы жиналысын" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 18-2 следующего содержания:
"18-2. В случае приостановления действия или отзыва лицензии управляющей компании паевого инвестиционного фонда управление лицевыми счетами паевого инвестиционного фонда переходит кастодиану паевого инвестиционного фонда в порядке, предусмотренном внутренними документами регистратора.";
в пункте 22:
подпункт 2) дополнить словами ", паевом инвестиционном фонде или об управляющей компании паевого инвестиционного фонда";
в подпункте 6) слова "управлении ценными бумагами и прекращении доверительного управления ценными бумагами" заменить словами "управляющем и удаление записи о доверительном управляющем";
в пункте 24:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) наименование паевого инвестиционного фонда;";
в подпункте 8) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
"9) сведения о цене одной ценной бумаги, являющейся предметом сделки;
10) сведения о том, на каком рынке (первичном или вторичном) осуществляется сделка.";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Приказ управляющей компании паевого инвестиционного фонда о регистрации сделки с паями подписывается ее представителем, заверяется печатью, а также подписывается руководителем подразделения кастодиана, обеспечивающего учет активов паевого инвестиционного фонда.";
в пункте 28:
после слов "о зарегистрированном лице" дополнить словами ", паевом инвестиционном фонде или об управляющей компании паевого инвестиционного фонда";
слова "указанного лица" заменить словами "зарегистрированного лица или управляющей компании паевого инвестиционного фонда";
слова "о нем" заменить словами "о них";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Операция по внесению записи в лицевой счет о доверительном управляющем проводится регистратором на основании встречных приказов учредителя доверительного управления и доверительного управляющего о внесении записи о доверительном управляющем на лицевой счет учредителя доверительного управления. Удаление записи о доверительном управляющем проводится регистратором на основании встречных приказов об удалении записи о доверительном управляющем, отданных учредителем доверительного управления и доверительным управляющим, за исключением случая прекращения договора доверительного управления имуществом в связи со смертью гражданина - доверительного управляющего, объявления его умершим, признанием его недееспособным или ограниченно дееспособным, безвестно отсутствующим; ликвидацией юридического лица - доверительного управляющего.
Операция по внесению или удалению записей о доверительном управляющем не проводится регистратором по лицевым счетам паевого инвестиционного фонда.";
пункт 34 дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае аннулирования выпуска объявленных акций в связи с ликвидацией либо реорганизацией юридического лица ведение системы реестров держателей ценных бумаг прекращается на основании документа, подтверждающего расторжение договора по ведению системы реестров, заключенного между регистратором и эмитентом. При прекращении ведения системы реестров держателей ценных бумаг акции указанного юридического лица списываются с лицевых счетов держателей.";
пункт 36 после слова "лица" дополнить словами ", кастодиана паевого инвестиционного фонда";
в пункте 38 после слов "общего собрания" слово "акционеров" заменить словами "держателей ценных бумаг";

39-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"пайлық инвестициялық қордың атауы;";
40-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Пайлық инвестициялық қордың пайларын ұстаушылардың тізілімінде осы Ереженің 39-тармағының 2) және 4)-тармақшаларында атап көрсетілген мәліметтер берілмейді.";
41-тармақта:
бірінші абзацтағы "Бағалы қағаздарды ұстаушының" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"пайлық инвестициялық қордың атауы;".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті:
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және тіркеушілерге жіберсін.
4. Агенттіктің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға

пункт 39 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"наименование паевого инвестиционного фонда;";
пункт 40 дополнить абзацем следующего содержания:
"В реестре держателей паев паевого инвестиционного фонда не указываются сведения, перечисленные в подпунктах 2) и 4) пункта 39 настоящих Правил.";
в пункте 41:
в абзаце первом слова "держателя ценных бумаг" исключить;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"наименование паевого инвестиционного фонда;".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами:
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и регистраторов.
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства (Несипбаев Р.Р.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель