Нысанды киім кию, қамтамасыз ету нормалары ережесін және нысанды киім киюге құқығы бар Қазақстан Республикасының азаматтық авиация қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2004 жылғы 26 тамыздағы N 157 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3109. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010 жылғы 13 тамыздағы № 364 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010.08.13 № 364 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық кесімдер базасын Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" заң күші бар Жарлығының және Қазақстан Республикасының "Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы"  Заңының талаптарына сәйкес келтіру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Нысанды киім кию, қамтамасыз ету нормалары ережесі және нысанды киім киюге құқығы бар Қазақстан Республикасының азаматтық авиация қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалу бақылауын Азаматтық авиация комитетінің ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау Басқармасының бастығы А.Б.Жолдыбаевқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға міндетін
атқарушы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрлігінің
Азаматтық авиация комитетінің
төраға міндетін атқарушысының
2004 жылғы 26 тамыздағы
N 157 бұйрығымен бекітілген
Нысанды киім кию, қамтамасыз ету нормалары ережесін
және нысанды киім киюге құқығы бар Қазақстан
Республикасының азаматтық авиация қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесі
1. Осы нысанды киім кию, қамтамасыз ету нормалары ережесін және нысанды киім киюге құқығы бар Қазақстан Республикасының азаматтық авиация қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық кесімдер базасын Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" заң күші бар Жарлығының және Қазақстан Республикасының "Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы"  Заңының талаптарына сәйкестікке келтіру мақсатында әзірленген.
Ереже нысанды киім кию тәртібін, қамтамасыз ету нормаларын және нысанды киім киюге құқығы бар Қазақстан Республикасының азаматтық авиация қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін белгілейді.

Об утверждении Правил ношения форменной одежды, норм обеспечения и перечня должностей (профессией) работников гражданской авиации Республики Казахстан, имеющих право ее ношения
Приказ и.о. Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 августа 2004 года № 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2004 года № 3109. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 364
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 13.08.2010 № 364 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях приведения базы нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации Республики Казахстан в соответствие с требованиями  Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона, "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" и  Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании гражданской авиации", приказываю: см.Z100339
1. Утвердить прилагаемые Правила ношения форменной одежды, норм обеспечения и перечень должностей (профессий) работников гражданской авиации Республики Казахстан, имеющих право ее ношения.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Управления государственного надзора за безопасностью полетов Жолдыбаева А.Б.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о.Председателя
Утверждены
приказом и.о. Председателя Комитета
гражданской авиации Министерства
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 августа 2004 г. N 157
Правила
ношения форменной одежды, норм обеспечения и
перечень должностей (профессий) работников гражданской
авиации Республики Казахстан, имеющих право ее ношения
1. Настоящие Правила ношения форменной одежды, норм обеспечения и перечень должностей (профессий) работников гражданской авиации Республики Казахстан, имеющих право ее ношения, (далее - Правила) разработаны в целях приведения базы нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации Республики Казахстан в соответствие с требованиями  Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" и  Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании гражданской авиации". см.Z100339
Правила устанавливают порядок ношения форменной одежды, норм обеспечения и перечень должностей (профессий) работников гражданской авиации Республики Казахстан, имеющих право ее ношения.

2. Осы Ережеде қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) авиациялық персонал - авиациялық салада кәсіби дайындығы бар, ұшуды ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, әуе кемесінің қозғалысын басқаратын, әуе кемелеріне қызмет көрсететін, авиациялық жұмыстарды орындайтын, сондай-ақ тасымалды, ұшу қауіпсіздігін немесе авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін жеке тұлғалар;
2) жердегі авиациялық персонал - ұшу немесе қызмет көрсету экипажы мүшелерінің біліктілігі жоқ авиациялық персоналдың тұлғалары;
3) кокарда - авиациялық персоналдың бас киімдеріне тағатын салалық немесе ведомстволық белгі;
4) командалық-ұшу құрамы - ұшу құрамының куәлігі бар және ұшу лауазымын атқаратын авиациялық персоналдың лауазымды тұлғалары;
5) ұшу-инструкторлық құрам - ұшу құрамының қолданыстағы куәлігі, мамандығы бойынша инструкторлық жұмысқа рұқсаты бар және инструктор лауазымын атқаратын авиациялық персонал;
6) ұшу құрамы - белгіленген үлгідегі әуе кемесін немесе оның жабдықтарын басқаруға берілген ұшу құрамының қолданыстағы куәлігі және арнайы дайындығы мен тәжірибесі бар авиациялық персоналдың тұлғалары: ұшқыштар, штурмандар, бортинженерлер, бортмеханиктер, бортрадистер;
7) азаматтық авиация ұйымы - азаматтық авиация саласында қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
8) уәкілетті орган - өз құзыреті шегінде азаматтық авиация саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды, азаматтық және эксперименттік авиация қызметін мемлекеттік бақылау және қадағалауды, үйлестіру және реттеуді және Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалануды жүзеге асыратын - мемлекеттік басқару органы;
9) ұшу экипажының мүшелері - ұшу құрамының, әуе кемесін немесе оның жабдықтарын басқаруға берілген ұшу құрамының қолданыстағы куәлігі және арнайы дайындығы мен тәжірибесі бар авиациялық персоналдың тұлғалары: ұшқыштар, штурмандар, бортинженерлер, бортмеханиктер, бортрадистер;
10) қызмет көрсетуші экипаждың мүшелері - қолданыстағы куәлігі және әуе кемесінің бортында қызмет көрсетуші құрамының тиісті дайындығы бар авиациялық персоналдың тұлғалары: азаматтық авиация жолаушылар ұшағының бортсеріктері, бортоператорлары мен жүк тасымалдау ұшағының бортоператорлары.
3. Нысанды киім кию және айыру белгілерін тағу құқығы Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының нысанды киім киюге құқығы бар қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесінде (2-қосымша) көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы уәкілетті органының командалық-ұшу құрамына және басқа да қызметкерлеріне беріледі.

2. Основные термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) авиационный персонал - физические лица, имеющие профессиональную подготовку авиационного профиля, осуществляющие деятельность по организации полетов, управлению движением воздушных судов, обслуживанию воздушных судов, выполнению авиационных работ, а также по обеспечению перевозок, безопасности полетов или авиационной безопасности;
2) авиационный наземный персонал - лица авиационного персонала не имеющие квалификацию членов летного или обслуживающего экипажа;
3) кокарда - знак отраслевой или ведомственной принадлежности на головные уборы авиационного персонала;
4) командно-летный состав - должностные лица авиационного персонала, имеющие действующие свидетельства летного состава и занимающие летную должность;
5) летно-инструкторский состав - лица авиационного персонала, имеющие действующее свидетельство летного состава, допуск к инструкторской работе по специальности и занимающие должность инструктора;
6) летный состав - лица авиационного персонала, имеющие действующее свидетельство летного состава, а также подготовку и опыт, необходимые для управления воздушным судном данного типа или его оборудованием: пилоты, штурманы, бортинженеры, бортмеханики, бортрадисты;
7) организация гражданской авиации - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в сфере гражданской авиации;
8) уполномоченный орган - орган государственного управления, осуществляющий в пределах своей компетенции реализацию государственной политики в области гражданской авиации, государственный контроль и надзор, координацию и регулирование деятельности гражданской и экспериментальной авиации и использование воздушного пространства Республики Казахстан.
9) члены летного экипажа - лица авиационного персонала, имеющие действующее свидетельство летного состава, а также подготовку и опыт, необходимые для управления воздушным судном данного типа или его оборудованием: пилоты, штурманы, бортинженеры, бортмеханики, бортрадисты;
10) члены обслуживающего экипажа - лица авиационного персонала, имеющие действующее свидетельство и соответствующую подготовку обслуживающего состава на борту воздушного судна: бортпроводники, бортоператоры пассажирских и бортоператоры транспортных самолетов гражданской авиации.
3. Право ношения форменной одежды и знаков различия предоставляется командно-летному составу уполномоченного органа и другим работникам гражданской авиации Республики Казахстан (далее - ГА РК), указанных в Перечне должностей (профессий) работников гражданской авиации Республики Казахстан, имеющих право ее ношения (Приложение 2).

4. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының нысанды киім киюге құқығы бар ұшу құрамы мен уәкілетті орган мамандарының нысанды киімі және айыру белгілері осы Ережеге қатаң сәйкестікте киіледі.
Нысанды киім киюге құқығы бар азаматтық авиация шаруашылығымен шұғылданатын ұйым (бұдан әрі - азаматтық авиация ұйымдары) қызметкерлерінің нысанды киімі мен айырым белгілері ұйымның бірінші басшысының бұйрығымен бекітіліп, осы Ережеге сәйкес әзірленген нысанды киім киюдің ұйым ережесіне қатаң сәйкестікте киіледі.
5. Нысанды киім заттары мен айыру белгілері бекітілген үлгілерге сәйкес болып, адам денесіне мұқият икемделуі мен ұқыпты күтіліп, мінсіз қалыпта киілуі тиіс.
6. Ұшу экипажы мүшелерінің қызметін орындау барысында Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасының командалық-ұшу мен инструкторлық-ұшу құрамына белгіленген үлгідегі біріздендірілген (қысқартылған) погондарды тағуға рұқсат етіледі.
7. Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасының командалық-ұшу мен инструкторлық-ұшу құрамына жазғы кезеңдегі ауаның ыстық жағдайында өз қызметін орындау саласында, сондай-ақ олардың ұшу экипажы мүшелерінің қызметін орындау барысында белгіленген үлгідегі жазғы жеңіл костюмді киіп жүрулеріне рұқсат етіледі.
Азаматтық авиация қызметкерлерінің нысанды киімінің сипаттамасы осы Ереженің 4 қосымшасында көрсетілген.
8. Мыналарға рұқсат етілмейді:
1) нысанды киіммен айыру белгілерін киюге құқығы жоқ тұлғаларға оларды киюге;
2) нысанды киіммен азаматтық киім бөліктерін араластыруға;
3) нысанды киімдегі қызметкерлерге қолайсыз буып-түйілген және үлкен заттарды алып жүруге;
4) нысанды киімнің сырт көрінісін бұзатын үлкен заттарды қалтасына салып жүруге.
9. Нысанды киіммен, тек қана классикалық үлгідегі қара түсті, әшекейсіз аяқ киім киюге рұқсат етіледі. Ерлердің шұлығы қара түсті, әйелдерде қоңырқай түсті болуы тиісті.
10. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының командалық-ұшу құрамы тұлғаларының, авиациялық-әкімшілік пен авиациялық персонал мамандарының сыртқы түр-әлпеттеріне қойылатын талаптарда ер азаматтар мен әйелдердің шаш қоюының консервативті үлгісі көзделеді. Әйел адамдарға шаш қоюдың жинақы және қысқа түрлері ұсынылады. Жарық түсті банттар мен шаш қыстырғыштар тағуға рұқсат етілмейді.
11. Нысанды киіммен классикалық әзірленімдегі сағат, неке жүзігі мен әйелдерге шағын сырғалар тағуға рұқсат етіледі. Білезіктер мен жүзіктерді, өзге әшекейлерді тағуға рұқсат етілмейді.

4. Форменная одежда и знаки различия командно-летного состава и специалистов уполномоченного органа гражданской авиации Республики Казахстан, имеющих право ее ношения, носятся в строгом соответствии с настоящими Правилами.
Форменная одежда и знаки различия работников организаций - хозяйствующих субъектов гражданской авиации (далее - организаций гражданской авиации), имеющих право ее ношения, носятся в строгом соответствии с Правилами ношения форменной одежды, разработанными в соответствии с настоящими Правилами и утвержденными приказом первого руководителя этой организации.
5. Предметы форменной одежды и знаки различия должны соответствовать утвержденным образцам, быть аккуратно и тщательно подогнанными и содержаться в безупречном состоянии.
6. Командно-летному и летно-инструкторскому составу Управления государственного надзора за безопасностью полетов уполномоченного органа (далее - Управление государственного надзора за безопасностью полетов) при выполнении функций членов летного экипажа допускается ношение унифицированных (укороченных) погон установленного образца.
7. В условиях высоких температур летнего периода командно-летному и летно-инструкторскому составу Управления государственного надзора за безопасностью полетов при выполнении своих функций, а также при выполнении ими функций членов летного экипажа допускается ношение комплекта костюма летнего облегченного установленного образца.
Описание форменной одежды работников гражданской авиации указано в приложении 4 к настоящим Правилам.
8. Не допускается:
1) ношение форменной одежды и знаков различия лицами, которым не предоставлено такое право;
2) смешивание предметов форменной и гражданской одежды;
3) ношение работниками, одетыми в форму, небрежно упакованных и громоздких предметов;
4) ношение в карманах крупных предметов, нарушающих внешний вид форменной одежды.
9. С форменной одеждой разрешается носить обувь только классического стиля, матовую, черного цвета, без украшений. Носки должны быть черного цвета, у женщин чулки телесного цвета.
10. Требования к внешнему виду лицам командно-летного состава, специалистов авиационной администрации и авиационного персонала гражданской авиации Республики Казахстан предусматривают консервативный стиль причесок для мужчин и женщин. Женщинам рекомендуются гладкие прически. Не допускается носить яркие банты и заколки.
11. С форменной одеждой допускается ношение часов классического дизайна, обручального кольца и для женщин сережек небольшого размера. Не допускается носить браслеты, перстни и другие украшения.

12. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының қызметкерлері қызметтік міндеттемелерін орындау барысында сол жақ кеудесінде аты-жөні көрсетіліп біріздендірілген (таныттыру) карточкасын тағып жүрулері тиіс.
13. Авиациялық өкімет елтаңбасы - Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының негізгі эмблемасын (5-қосымша) Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының уәкілетті органның (Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасы) командалық-ұшу құрамының тұлғалары мен мамандары ғана, бас киімдегі кокардасы және жең шеврондары мен алмалы-салмалы погондарында тағып жүруге құқығы бар.
14. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының нысанды киім киюге құқығы бар қызметкелері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесіне сай (2-қосымша) бекітілген үлгілерге сәйкес (6-қосымша), Қазақстан Республикасының азаматтық авиация авиакомпанияларының командалық ұшу, ұшу мен қызмет көрсету персоналдарының тұлғаларына таңбасыз алмалы-салмалы айыру белгілерін - біріздендірілген (қысқартылған) погондарды тағып жүру жүктеледі.
Нысанды киім киюге құқығы бар Қазақстан Республикасының азаматтық авиация қызметкерлерінің лауазымдық санаттары бойынша берілген жеңдік және алмалы-салмалы иініштік айырым белгілерінің (шеврондар мен погондар) табелі осы Ереженің 3 қосымшасында көрсетілген.
15. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының командалық ұшу, ұшу мен қызмет көрсету персоналдарының тұлғалары бас киімдегі кокардалары мен омырау белгілерінде осы ұйымның (авиакомпанияның) бірінші басшысының бұйрығымен бекітілген және уәкілетті органмен келісіліп, осы Ережеге сәйкес әзірленген азаматтық авиация ұйымының нысанды киім кию ережесінде белгіленіп бекітілген ұйым таңбасымен авиациялық негізгі эмблеманың сыртқы өрнегінен құралатын жиынтығын тағуға тиісті (6 қосымша).
16. Азаматтық авиация құрылымына жататын, бірақ "Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының нысанды киім киюге құқығы бар қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесінде" (2-қосымша) көрсетілмеген ұйымдардың, оқу орындарының авиациялық персонал тұлғалары осы ұйымның бірінші басшысының бұйрығымен бекітіліп уәкілетті органмен келісіліп, осы ережелермен сәйкестікке келтірілген азаматтық авиация ұйымының ережелеріне сәйкес, қызметтік міндеттемелерін орындау барысында айыру белгісі жоқ нысанды киім киюіне рұқсат беріледі.
17. Азаматтық авиация ұйымдарындағы нысанды киім кию ережесінің осы Ережеге сәйкестікке келтірілуін, олардың қарамағындағы қызметкерлердің нысанды киімдерінің жағдайын, азаматтық авиация ұйымының нысанды киім киюге құқығы бар қызметкерлерінің киім кию ережесін орындауын бақылау осы ұйымдардың бірінші басшыларына жүктеледі.

12. При исполнении служебных обязанностей работники гражданской авиации Республики Казахстан должны иметь на левой стороне груди идентификационную (опознавательную) карточку с указанием имени и фамилии.
13. Герб авиационных властей - базовую эмблему ГА РК (приложение 5) на головных уборах - кокарде, на знаках различия - нарукавных шевронах и съемных погонах имеют право носить только лица командно-летного состава и специалисты уполномоченного органа гражданской авиации Республики Казахстан (Управления государственного надзора за безопасностью полетов).
14. Лицам командно-летного, летного и обслуживающего персонала авиакомпаний ГА РК полагается носить укороченные съемные знаки различия - унифицированные (укороченные) погоны без эмблем в соответствии с утвержденными образцами (Приложение 6) согласно Перечня должностей (профессий) работников гражданской авиации Республики Казахстан, имеющих право ношения форменной одежды (Приложение 2).
Табель нарукавных и съемных наплечных знаков различия (шевроны и погоны) по должностным категориям работников гражданской авиации Республики Казахстан, имеющих право ношения форменной одежды указан в приложении 3 к настоящим Правилам.
15. Лицам командно-летного, летного и обслуживающего персонала авиакомпаний ГА РК на головных уборах и нагрудных знаках полагается носить комбинацию эмблемы, указываемых в Правилах ношения форменной одежды организации гражданской авиации (авиакомпании), разработанных в соответствии с настоящими Правилами (приложение 6), согласованными с уполномоченным органом и утвержденными приказом первого руководителя этой организации (авиакомпании).
16. Лица авиационного персонала организаций, учебных заведений, входящих в структуру гражданской авиации, но не указанных в "Перечне должностей (профессий) работников гражданской авиации Республики Казахстан, имеющих право ношения форменной одежды" (приложение 2), при исполнении своих служебных обязанностей могут носить форменную одежду, без знаков различия, в соответствии с Правилами ношения форменной одежды организации гражданской авиации, разработанными в соответствии с настоящими Правилами, согласованными с уполномоченным органом и утвержденными приказом первого руководителя этой организации.
17. Контроль за приведением Правил ношения форменной одежды в организациях гражданской авиации в соответствии с настоящими Правилами, над состоянием форменной одежды вверенных им работников, соблюдением Правил ношения форменной одежды работниками организации гражданской авиации, имеющих право ее ношения, возлагается на первых руководителей этих организаций.

18. Азаматтық авиация ұйымдарындағы нысанды киім кию ережесін осы Ережеге сәйкестікке келтірілуіне, Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының нысанды киім киюге құқығы бар қызметкерлерінің киім кию ережесін орындауын қадағалау Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасының лауазымдық тұлғаларына жүктеледі.
19. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының нысанды киім киюге құқығы бар қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесінде көрсетілген, нысанды киім киюге құқығы бар уәкілетті органның командалық-ұшу құрамымен мамандарына, Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының нысанды киім киюге құқығы бар қызметкерлерінің нысанды киіммен қамтамасыз ету нормасымен бұйымдарды пайдалану мерзіміне сәйкес беріледі (1-қосымша).
20. Нысанды киім Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарының нысанды киім киюге құқығы бар қызметкерлеріне осы ұйымның бірінші басшысының бұйрығымен бекітілген нормамен, киім мен бұйымдар тізбесіне сәйкес беріледі.
21. Азаматтық авиация уәкілетті органының нысанды киім киюге құқығы бар командалық-ұшу құрамымен мамандарын нысанды киіммен қамтамасыз ету тәртібі және шарттары уәкілетті органның бірінші басшысының ішкі бұйрығымен бекітіледі.
22. Қазақстан Республикасы азаматтық авиация ұйымдарының нысанды киім киюге құқығы бар қызметкерлеріне нысанды киіммен қамтамасыз ету тәртібі мен шарттары осы ұйымдардың бірінші басшыларының бұйрығымен бекітіледі.
23. Нысанды киімдер мен бұйымдардың қолдану мерзімі жіберілген күнінен бастап есептеледі.
24. Азаматтық авиация ұйымдарының нысанды киім киюге құқығы бар қызметкерлеріне нысанды киімдер мен бұйымдардың дұрыс жіберілуін бақылау осы ұйымдардың бірінші басшыларына жүктеледі.
25. Осы Ереженің орындалуын бақылау Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасының бастығына жүктеледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрлігінің Азаматтық
авиация комитетінің
төраға міндетін атқарушысының
2004 жылғы 26 тамыздағы
N 157 бұйрығымен бекітілген,
нысанды киім кию, қамтамасыз
ету нормалары ережесіне және
нысанды киім киюге құқығы бар
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация қызметкерлері
лауазымдарының (кәсіптерінің)
тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының
нысанды киім киюге құқығы бар қызметкерлерінің нысанды киім мен қамтамасыз ету нормалары және бұйымдарды пайдалану мерзімдері
___________________________________________________________________
Нысанды киім бұйымдарының               |  Бір адамға |   Кию
атаулары                         |  арналған   | мерзімі
|жиынтықтардың|
|    немесе   |
| бұйымдардың |
|    саны     |
___________________________________________|_____________|_________
Ұшу құрамы үшін
___________________________________________________________________

18. Государственный надзор за приведением Правил ношения форменной одежды в организациях гражданской авиации в соответствии с настоящими Правилами, соблюдением их работниками гражданской авиации Республики Казахстан, имеющими право ее ношения, возлагается на должностных лиц Управления государственного надзора за безопасностью полетов.
19. Форменная одежда командно-летному составу и специалистам уполномоченного органа, имеющих право ее ношения и указанных в Перечне должностей (профессий) работников гражданской авиации Республики Казахстан (Приложение 2) выдается в соответствии с нормами обеспечения и сроков ношения предметов форменной одежды работниками гражданской авиации Республики Казахстан, имеющих право ее ношения (Приложение 1).
20. Форменная одежда работникам организаций гражданской авиации Республики Казахстан, имеющих право ее ношения, выдается в соответствии с нормами и перечнем, определенными приказом первого руководителя этой организации.
21. Порядок и условия выдачи форменной одежды командно-летному составу и специалистам уполномоченного органа гражданской авиации, имеющих право ее ношения, определяется внутренним приказом руководителя уполномоченного органа.
22. Порядок и условия выдачи форменной одежды работникам организаций гражданской авиации Республики Казахстан, имеющих право ее ношения, определяется приказом первого руководителя этих организаций.
23. Сроки ношения форменной одежды и ее элементов исчисляются со дня ее выдачи.
24. Контроль за правильностью выдачи форменной одежды работникам гражданской авиации, имеющих право ее ношения, в организациях гражданской авиации возлагается на первых руководителей этих организаций.
25. Контроль за соблюдением настоящих Правил возлагается на начальника Управления государственного надзора за безопасностью полетов.
Приложение 1
к Правилам ношения форменной одежды,
норм обеспечения и перечня должностей
(профессий) работников гражданской
авиации Республики Казахстан,
имеющих право ее ношения,
утвержденным приказом и.о. Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 августа 2004 г. N 157
Нормы обеспечения и сроки
ношения предметов форменной одежды работников гражданской авиации
Республики Казахстан, имеющих право ее ношения
__________________________________________________________________________
Наименование предметов        | Количество     |   Сроки
форменной одежды             | комплектов     |   ношения
| или предметов  |
| на одного      |
| человека       |
--------------------------------------------------------------------------
Для летного состава

Кокардалы фуражка                              1 дана     2 жыл
Кокардалы қысқы құлақшын                       1 дана     3 жыл
Погонсыз бірқаусырмалы кашемир пальто          1 дана     3 жыл
Алмалы-салмалы синтепонды және (немесе)
тері астарлы алмалы-салмалы кашемирлі және
(немесе) тері жағасы бар бірқаусырмалы
маусымдық плащ-пальто                       1 жиынтық     3 жыл
Плащ-пальтоның алмалы-салмалы және суық
күндерге арналған жылы күләпарасы              2 дана     3 жыл
Екі жапсырма қалталы, жеңді және
жеңсіз қысқа белдікшелі погондары бар
тоқылған жемпір                                2 дана     2 жыл
Жазғы жеңіл костюм (күртеше, екі шалбар,
қысқа жеңді және жапсырма қалталары
бар екі жейде)                              1 жиынтық     2 жыл
Алмалы-салмалы жылы астары бар
желпілдек-күртеше                              1 дана     3 жыл
Жартылай жүнді (микрогабардинді) матадан
тігілген екі түймелі қосқаусырмалы
костюм (пиджак және екі шалбар).            1 жиынтық     2 жыл
Ұзын жеңді және екі жапсырма қалталары
бар жейде                                      2 дана     2 жыл
Қысқа жеңді және екі жапсырма
қалталары бар жейде                            2 дана     2 жыл
Галстук-регат                                  1 дана     2 жыл
Кашемир шарф                                   1 дана     2 жыл
Алмалы-салмалы иыққа тағатын айыру
белгілері (погондар)                           4 дана     2 жыл
Мамандықты білдіретін омыраулық белгілері      2 дана     2 жыл
Дөңгелекті чемодан-сөмке                       1 дана     2 жыл
___________________________________________________________________
Бортсеріктер мен бортоператорларға
(ер адамдарға)
___________________________________________________________________
Кокардалы фуражка                              1 дана     2 жыл
Кокардалы қысқы құлақшын                       1 дана     3 жыл
Алмалы-салмалы синтепонды және (немесе)
тері астарлы, алмалы-салмалы кашемирлі
жағасы бар бірқаусырмалы маусымдық
плащ-пальто                                 1 жиынтық     3 жыл
Жартылай жүнді (микрогабардинді) матадан
тігілген үш түймелі бірқаусырмалы костюм
(пиджак және екі шалбар)                    1 жиынтық     2 жыл
Ұзын жеңді және жапсырма қалталары
бар жейде                                      2 дана     2 жыл
Қысқа жеңді және жапсырма қалталары
бар жейде                                      2 дана     2 жыл
Галстук-регат                                  1 дана     2 жыл
Шарф                                           1 дана     2 жыл
Иыққа тағатын белгілер (аға БП,
инструктордың погондары)                       4 дана     2 жыл
Омырауға тағатын белгілер                      1 дана     2 жыл
Дөңгелегі бар чемодан-сөмке                    1 дана     2 жыл
Алжапқыш (бортсеріктерге)                      1 дана     2 жыл
___________________________________________________________________
Бортсеріктер үшін (әйелдерге)
___________________________________________________________________
Алмалы-салмалы күләпарасы, жүнді астары
бар маусымдық бірқаусырмалы пальто             1 дана     3 жыл
Кокардалы қысқы қалпақ (капюшон-шарфымен)      1 дана     3 жыл
Алмалы-салмалы капюшоны бар плащ               1 дана     3 жыл
Жартылай жүнді матадан тігілген үш
түймелі бірқаусырмалы костюм (жакет,
шалбар, жилет, белдемше)                    1 жиынтық     2 жыл
Қысқа жеңді әйел жейдесі                       4 дана     2 жыл
Жейдеге тағатын галстук-бант                   2 дана     2 жыл
Шарф                                           1 дана     2 жыл
Иыққа тағатын белгілер (аға БП,
инструктордың погондары)                       4 дана     2 жыл
Омырауға тағатын белгілер                      1 дана     2 жыл
Дөңгелегі бар чемодан-сөмке                    1 дана     2 жыл
Алжапқыш (бортсеріктерге)                      1 дана     2 жыл
___________________________________________________________________
Жердегі персоналға (әйелдерге)
___________________________________________________________________
Алмалы-салмалы капюшоны, жүнді астары
бар маусымдық бірқаусырмалы пальто             1 дана     3 жыл
Қысқы қалпақ (капюшон-шарфымен)                1 дана     3 жыл
Алмалы-салмалы капюшоны бар
бірқаусырмалы плащ                             1 дана     3 жыл
Жартылай жүнді матадан тігілген үш
түймелі бірқаусырмалы костюм (жакет,
шалбар, жилет, белдемше)                    1 жиынтық     2 жыл
Қысқа жеңді әйел жейдесі                       4 дана     2 жыл
Иыққа тағатын белгілер (қажетіне қарай)        4 дана     2 жыл
Шарф                                           1 дана     2 жыл
Жейдеге тағатын галстук-бант                   2 дана     2 жыл
Алжапқыш                                       1 дана     2 жыл
___________________________________________________________________
Жердегі персоналға (ер адамдарға)
___________________________________________________________________
Кокардалы фуражка                              1 дана     2 жыл
Кокардалы қысқы құлақшын                       1 дана     3 жыл
Синтепонды немесе жүн астары,
алмалы-салмалы кашемирлі жағасы бар
бірқаусырмалы маусымдық плащ-пальто         1 жиынтық     3 жыл
Жартылай жүнді матадан тігілген үш
түймелі бірқаусырмалы костюм (пиджак
және екі шалбар)                            1 жиынтық     2 жыл
Ұзын жеңді және жапсырма қалталары
бар жейде                                      2 дана     2 жыл
Қысқа жеңді және жапсырма қалталары
бар жейде                                      2 дана     2 жыл
Иыққа тағатын белгілер (қажетіне қарай)        4 дана     2 жыл
Галстук-регат                                  1 дана     2 жыл
Шарф                                           1 дана     2 жыл
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрлігінің Азаматтық
авиация комитетінің
төраға міндетін атқарушысының
2004 жылғы 26 тамыздағы
N 157 бұйрығымен бекітілген,
нысанды киім кию, қамтамасыз
ету нормалары ережесіне және
нысанды киім киюге құқығы бар
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация қызметкерлері
лауазымдарының (кәсіптерінің)
тізбесіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.06.24.  N 302 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының
нысанды киім киюге құқығы бар қызметкерлері
лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесі

Фуражка с кокардой                           1 шт              2 года
Шапка зимняя с кокардой                      1 шт              3 года
Пальто однобортное кашемировое без погон     1 шт              3 года
Плащ - пальто демисезонное однобортное
со съемными синтепоновым и (или) меховым
подстежками (подкладом), со съемными
кашемировым и (или) меховым воротниками      1 комплект        3 года
Капюшон съемный к плащ-пальто и
утепленный для суровых климатических
условий                                      2 шт              3 года
Пуловер вязаный с двумя накладными
карманами и погончиками полухлястиками
с рукавами и без него                        2 шт              2 года
Костюм летний облегченный (куртка,
двое брюк, две сорочки с коротким
рукавом и накладными карманами)              1 комплект        2 года
Куртка - ветровка со съемной
утеплительной подкладкой                     1 шт              3 года
Костюм двухбортный с застежкой на
две пуговицы из полушерстяной
(микрогабардиновой) ткани
(пиджак и двое брюк)                         1 комплект        2 года
Сорочка с длинным рукавом и двумя
накладными карманами                         2 шт              2 года
Сорочка с коротким рукавом и двумя
накладными карманами                         2 шт              2 года
Галстук-регат                                1 шт              2 года
Шарф кашемировый                             1 шт              2 года
Наплечные знаки различия съемные (погоны)    4 шт              2 года
Нагрудные знаки профессии                    2 шт              2 года
Сумка-чемодан на колесиках                   1 шт              2 года
Для бортпроводников и бортоператоров (мужчины)
Фуражка с кокардой                           1 шт              2 года
Шапка зимняя с кокардой                      1 шт              3 года
Плащ - пальто демисезонное однобортное
со съемными стеганым синтепоновым и
(или) меховым подстежками (подкладом),
со съемными кашемировым воротником
капюшоном                                    1 комплект        3 года
Костюм однобортный с застежкой на три
пуговицы из полушерстяной
(микрогабардиновой) ткани
(пиджак и двое брюк)                         1 комплект        2 года
Сорочка с длинным рукавом
и накладными карманами                       2 шт              2 года
Сорочка с коротким рукавом и
накладными карманами                         2 шт              2 года
Галстук - регат                              1 шт              2 года
Шарф                                         1 шт              2 года
Наплечные знаки (погоны старшего БП,
инструктора)                                 4 шт              2 года
Нагрудные знаки                              1 шт              2 года
Сумка-чемодан на колесиках                   1 шт              2 года
Фартук (бортпроводникам)                     1 шт              2 года
Для бортпроводников (женщины)
Пальто однобортное демисезонное
с шерстяной подстежкой
со съемным капюшоном                         1 шт              3 года
Шапочка зимняя с кокардой
(с шарфом-капюшоном)                         1 шт              3 года
Плащ со съемным капюшоном                    1 шт              3 года
Костюм однобортный с застежкой
на три пуговицы из полушерстяной ткани
(жакет, брюки, жилет, юбка)                  1 комплект        2 года
Блузка с коротким рукавом                    4 шт              2 года
Галстук - бант на блузку                     2 шт              2 года
Шарф                                         1 шт              2 года
Наплечные знаки (погоны старшего БП,
инструктора)                                 4 шт              2 года
Нагрудные знаки                              1 шт              2 года
Сумка-чемодан на колесиках                   1 шт              2 года
Фартук                                       1 шт              2 года
Наземный персонал (женщины)
Пальто демисезонное однобортное
с шерстяной подстежкой со съемным
капюшоном                                    1 шт              3 года
Шапочка зимняя (с шарфом-капюшоном)          1 шт              3 года
Плащ однобортный со съемным капюшоном        1 шт              3 года
Костюм однобортный с застежкой на три
пуговицы из полушерстяной ткани
(жакет, брюки, жилет, юбка)                  1 комплект        2 года
Блузка с коротким рукавом                    4 шт              2 года
Наплечные знаки (по необходимости)           4 шт              2 года
Шарф                                         1 шт              2 года
Галстук - бант на блузку                     2 шт              2 года
Фартук                                       1 шт              2 года
Наземный персонал (мужчины)
Фуражка                                      1 шт              2 года
Шапка зимняя                                 1 шт              3 года
Плащ - пальто однобортное демисезонное
с синтепоновой или шерстяной подстежкой
(подкладом), со съемным кашемировым
воротником                                   1 шт              3 года
Костюм однобортный с застежкой на три
пуговицы из полушерстяной ткани
(пиджак и двое брюк)                         1 комплект        2 года
Сорочка с длинным рукавом и
накладными карманами                         2 шт              2 года
Сорочка с коротким рукавом и
накладными карманами                         2 шт              2 года
Наплечные знаки (по необходимости)           4 шт              2 года
Галстук - регат                              1 шт              2 года
Шарф                                         1 шт              2 года
_______________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам ношения форменной одежды,
норм обеспечения и перечня должностей
(профессий) работников гражданской
авиации Республики Казахстан,
имеющих право ее ношения
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 24.06.2008  N 302 (порядок введения в действие см.  п. 4 ).
Перечень
должностей (профессий) работников гражданской авиации
Республики Казахстан, имеющих право ношения форменной одежды

1. Мемлекеттік авиациялық қадағалау басқармасының бастығы.
2. Мемлекеттік авиациялық қадағалау басқармасының бас сарапшысы.
3. Мемлекеттік авиациялық қадағалау басқармасының сарапшысы.
4. Ұшуға рұқсаты бар авиакомпанияның бірінші басшысы.
5. Ұшуға рұқсаты бар авиакомпанияның бірінші басшыларының орынбасарлары.
6. Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі авиакомпания инспекциясының бастығы.
7. Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі авиакомпания инспекциясының инспекторлық құрамы.
8. Ұшу қызметінің директоры.
9. Ұшу қызметі директорының орынбасары.
10. Ұшу отрядының (эскадрильяның) командирі.
11. Ұшу отряды (эскадрильясы) командирінің орынбасары.
12. Аға штурман.
13. Аға бортинженер.
14. Инструктор-пилот.
15. Әуе кемесінің командирі
16. Инструктор-штурман
17. Инструктор-бортинженер.
18. Инструктор-бортмеханик.
19. Екінші пилот.
20. Штурман
21. Бортинженер
22. Бортмеханик
23. Бортрадист
24. Бортоператор
25. Инспектор-бортсерік
26. Инструктор-бортсерік
27. Бортсерік
28. Тасымалдарды қамтамасыз ету қызметінің бастығы.
29. Тасымалдарды қамтамасыз ету қызметінің ауысым бастығы.
30. Супервайзер.
31. Аэровокзалда жолаушыларға қызмет көрсету бөлімінің агенті.
32. Тасымалдарды ұйымдастыру қызметінің диспетчері.
33. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің маманы.
34. Сүйемелдеудің инженерлік-техникалық құрамы.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрлігінің Азаматтық
авиация комитетінің
төраға міндетін атқарушысының
2004 жылғы 26 тамыздағы
N 157 бұйрығымен бекітілген,
нысанды киім кию, қамтамасыз
ету нормалары ережесіне және
нысанды киім киюге құқығы бар
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация қызметкерлері
лауазымдарының (кәсіптерінің)
тізбесіне
3-қосымша
Нысанды киім киюге құқығы бар Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясы қызметкерлерінің лауазымдық санаттары бойынша берілген жеңдік және алмалы-салмалы иініштік айырым белгілерінің (шеврондар мен погондар) табелі
___________________________________________________________________
Лауазымы         |Санаттары | Айырым белгілері (оқалар)
________________________|__________|_______________________________
1. Ұшу қауіпсіздігін      4      Азаматтық авиацияның негізгі
мемлекеттік қадағалау               эмблемасы және лавр жапырақтары
басқармасының бастығы.              бар төрт жеңдік және төрт
иініштік айырым белгілері
2. Ұшу қауіпсіздігін             Азаматтық авиацияның негізгі
мемлекеттік қадағалау               эмблемасы бар төрт жеңдік және
басқармасы бөлімінің                төрт иініштік айырым белгілері
бастығы.
3. Ұшу қауіпсіздігін             Азаматтық авиацияның негізгі
мемлекеттік қадағалау               эмблемасы бар төрт жеңдік және
басқармасының бас маманы.           төрт иініштік айырым белгілері

1. Начальник Управления государственного авиационного надзора.
2. Главный эксперт Управления государственного авиационного надзора.
3. Эксперт Управления государственного авиационного надзора.
4. Первый руководитель авиакомпании, имеющий допуск к полетам.
5. Заместители первых руководителей авиакомпаний, имеющие допуск к полетам.
6. Начальник инспекции авиакомпании по безопасности полетов.
7. Инспекторский состав инспекции авиакомпаний по безопасности полетов.
8. Директор летной службы.
9. Заместитель директора летной службы.
10. Командир летного отряда (эскадрильи).
11. Заместитель командира летного отряда (эскадрильи).
12. Старший штурман.
13. Старший бортинженер.
14. Пилот-инструктор.
15. Командир воздушного судна.
16. Штурман-инструктор.
17. Бортинженер-инструктор.
18. Бортмеханик-инструктор.
19. Второй пилот.
20. Штурман.
21. Бортинженер.
22. Бортмеханик.
23. Бортрадист.
24. Бортоператор.
25. Бортпроводник-инспектор.
26. Бортпроводник-инструктор.
27. Бортпроводник.
28. Начальник службы обеспечения перевозок.
29. Начальник смены службы обеспечения перевозок.
30. Супервайзер.
31. Агент отдела обслуживания пассажиров в аэровокзале.
32. Диспетчер службы организации перевозок.
33. Специалист службы авиационной безопасности.
34. Инженерно-технический состав сопровождения.
Приложение 3
к Правилам ношения форменной одежды,
норм обеспечения и перечня должностей
(профессий) работников гражданской
авиации Республики Казахстан,
имеющих право ее ношения,
утвержденным приказом и.о. Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 августа 2004 г. N 157
Табель
нарукавных и съемных наплечных знаков различия (шевроны и погоны)
по должностным категориям работников гражданской авиации
Республики Казахстан, имеющих право ношения форменной одежды
__________________________________________________________________________
Должность                  |  Кате-  |   Знаки различия (галуны)
|  гория  |
--------------------------------------------------------------------------
1. Начальник Управления              4      Четыре нарукавных и четыре
государственного надзора                 наплечных с базовой эмблемой
за безопасностью полетов.                гражданской авиации и
лавровыми ветвями
2. Начальник отдела Управления              Четыре нарукавных и четыре
государственного надзора за              наплечных с базовой эмблемой
безопасностью полетов                    гражданской авиации
3. Главный специалист Управления            Четыре нарукавных и четыре
государственного надзора за              наплечных с базовой эмблемой
безопасностью полетов                    гражданской авиации

4. Ұшу қауіпсіздігін             Азаматтық авиацияның негізгі
мемлекеттік қадағалау               эмблемасы бар төрт жеңдік және
басқармасының жетекші               төрт иініштік айырым белгілері
маманы.
5. Ұшуға рұқсаты бар             Төрт жеңдік және төрт иініштік
авиакомпанияның бірінші             айырым белгілері
басшысы.
6. Ұшуға рұқсаты бар             Төрт жеңдік және төрт иініштік
авиакомпанияның бірінші             айырым белгілері
басшының орынбасары
7. Ұшу қауіпсіздігі              Төрт жеңдік және төрт иініштік
жөніндегі авиакомпания              айырым белгілері
инспекциясының бастығы
8. Ұшу қауіпсіздігі              Төрт жеңдік және төрт иініштік
жөніндегі авиакомпания              айырым белгілері
инспекциясының нұсқау.
шылық құрамы.
9. Ұшу қызметінің                Төрт жеңдік және төрт иініштік
директоры.                          айырым белгілері
10. Ұшуға рұқсаты бар            Төрт жеңдік және төрт иініштік
ұшу қызметі директорының            айырым белгілері
орынбасары.
11. Ұшу отрядының                Төрт жеңдік және төрт иініштік
(эскадрилияның) командирі           айырым белгілері
12. Ұшу отряды                   Төрт жеңдік және төрт иініштік
(эскадрилия) командирінің           айырым белгілері
орынбасары
13. Аға штурман                  Төрт жеңдік және төрт иініштік
айырым белгілері
14. Аға бортинженер              Төрт жеңдік және төрт иініштік
айырым белгілері
15. Инструктор-пилот             Төрт жеңдік және төрт иініштік
айырым белгілері
16. Әуе кемесінің                Төрт жеңдік және төрт иініштік
командирі                    айырым белгілері
17. Инструктор-штурман       3   Үш жеңдік және үш иініштік
18. Инструктор-бортинженер.      айырым белгілері
19. Инструктор-бортмеханик
20. Екінші пилот.
21. Штурман
22. Бортинженер
23. Бортмеханик
24. Бортрадист
25. Бортоператор             2    Екі жеңдік және екі иініштік
26. Инспектор-бортсерік           айырым белгілері
(нұсқаушы)
27. Аға бортсерік           1    Бір жеңдік және бір иініштік
айырым белгілері
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрлігінің Азаматтық
авиация комитетінің
төраға міндетін атқарушысының
2004 жылғы 26 тамыздағы
N 157 бұйрығымен бекітілген,
нысанды киім кию, қамтамасыз
ету нормалары ережесіне және
нысанды киім киюге құқығы бар
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация қызметкерлері
лауазымдарының (кәсіптерінің)
тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация
қызметкерлерінің нысанды киімінің сипаттамасы

4. Ведущий специалист                       Четыре нарукавных и четыре
Управления государственного              наплечных с базовой эмблемой
надзора за безопасностью                 гражданской авиации
полетов
5. Первый руководитель                      Четыре нарукавных и четыре
авиакомпании, имеющий допуск             наплечных
к полетам.
6. Заместители первого                      Четыре нарукавных и четыре
руководителя авиакомпаний,               наплечных
имеющие допуск к полетам.
7. Начальник инспекции                      Четыре нарукавных и четыре
авиакомпании по безопасности             наплечных
полетов
8. Инспекторский состав                     Четыре нарукавных и четыре
инспекции авиакомпаний по                наплечных
безопасности полетов
9. Директор летной службы.                  Четыре нарукавных и четыре
наплечных
10. Заместитель директора летной             Четыре нарукавных и четыре
службы, имеющий допуск к                 наплечных
полетам.
11. Командир летного отряда                  Четыре нарукавных и четыре
(эскадрильи).                            наплечных
12. Заместитель командира                    Четыре нарукавных и четыре
летного отряда (эскадрильи).             наплечных
13. Старший штурман                          Четыре нарукавных и четыре
наплечных
14. Старший бортинженер                      Четыре нарукавных и четыре
наплечных
15. Пилот-инструктор                         Четыре нарукавных и четыре
наплечных
16. Командир воздушного судна                Четыре нарукавных и четыре
наплечных
--------------------------------------------------------------------------
17. Штурман-инструктор               3       Три нарукавных и три
18. Бортинженер-инструктор                   наплечных
19. Бортмеханик-инструктор
20. Второй пилот
21. Штурман
22. Бортинженер
23. Бортмеханик
24. Бортрадист
--------------------------------------------------------------------------
25. Бортоператор                     2       Два нарукавных и два
26. Бортпроводник-инспектор                  наплечных
(инструктор)
27. Старший бортпроводник            1       Один нарукавный и один
наплечный
--------------------------------------------------------------------------
Приложение 4
к Правилам ношения форменной одежды,
норм обеспечения и перечня должностей
(профессий) работников гражданской
авиации Республики Казахстан,
имеющих право ее ношения,
утвержденным приказом и.о. Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 августа 2004 г. N 157
Описание форменной одежды
работников гражданской авиации Республики Казахстан

1. Қатты (жұмсақ) негіздегі фуражка, маңдайшасының жоғарғы бөлігінің (тулья) биіктігі 7 сантиметрден, төменгі бөлігінің (околыш) биіктігі 4 сантиметрден аспайтын, көкшіл қара түсті матадан тігіледі. Күнқағары пластинка тәріздес қара түсті жиекпен жиектелген. Күнқағарының үсті бір реңді матамен қапталған. Күнқағары үстіне белгіленген үлгідегі, ені 13,5 мм алтын түсті нейлон бау-таспа түймеленеді. Командалық-ұшу құрамы фуражкасының күнқағарында алтын түсті жіппен бедерлі тігілген лавр жапырақтары. Фуражканың алдыңғы жағының ортасына, бау-таспаның үстінен, материал тәріздес негізде алтын түсті жіппен бедерлі тігілген азаматтық авиацияға тән белгі - белгіленген үлгідегі кокарда бекітіледі. Қызмет көрсетуші экипаж мүшелерінің фуражкасы (борт-операторлар мен бортсеріктердің) жеке кокардамен қара түсті белгіленген үлгідегі бау-таспамен жинақталады (6 қосымша).
2. Ер адамдардың қысқы құлақшыны - фуражкалық күнқағарымен, үсті көкшіл қара түсті кашемир (драп) немесе жадағай матадан жасалған жұмсақ негіздегі біріздендірілген құлақшын. Құлақшынның алдыңғы жағы қосымша маңдайлықпен тысталған. Құлақшынның негізі қара түсті тері болып табылады, командалық-ұшу құрамы үшін қаракөлден немесе колоноктан, қызмет көрсетуші персоналдар үшін жіңішке жақсартылған цигейкадан.
Командалық-ұшу мен ұшу құрамы құлақшынының күнқағары үстінен белгіленген үлгідегі алтын түсті нейлон бау-таспа (лента-тесьма) түймеленеді. Командалық-ұшу құрамы құлақшынының күнқағарында алтын түсті жіппен бедерлі тігілген лавр жапырақтары. Фуражканың алдыңғы жағының ортасына, бау-таспаның үстінен, материал тәріздес негізде алтын түсті жіппен бедерлі тігілген азаматтық авиацияға тән белгі - белгіленген үлгідегі кокарда бекітіледі.
Қызмет көрсетуші экипаж мүшелерінің құлақшыны (борт-операторлар мен бортсеріктердің) жеке кокарда және белгіленген үлгідегі қара түсті бау-таспамен жинақталады.
3. Ер адамның кашемирден тігілген көкшіл қара түсті, бір қаусырмалы, погонсыз пальтосы. Жабық түймелі. Арқасы ортаңғы тігісімен және айырығымен. Қиылған жан қалталары, қайырма жағасы және белдігі бар пальто. Қатты негіздегі фуражкамен киюге қысқа белдікшелі тік жеңмен, немесе жұмсақ негіздегі фуражкамен киюге қысқа белдікшелі реглан-жең тігіледі.
4. Сырып тігілген синтепон және жақсартылған теріден алмалы-салмалы маусымдық тыстары бар қара түсті плащтық матадан тік тігілген бір қаусырмалы ер адамның, маусымдық плащ-пальтосы. Жабық түймелі. Қиылған жан қалталары, алынып-салынатын жағасы мен белдікті, қысқа белдікше-погондары бар плащ-пальто. Жеңі тік тігісті төменгі жағында қысқа белдікшесімен. Кашемир мен теріден жасалған маусымдық жағалармен жинақталады. Күзгі жағаның негізі қара түсті кашемир болып табылады. Қысқы жағаның негізі қара түсті теріден, командалық-ұшу мен ұшу құрамдары үшін қаракөлден немесе колоноктан, қызмет көрсетуші персоналдар үшін жіңішке жақсартылған цигейкадан.
Қазақстан Республикасы Азаматтық авиациясының ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасы бастығының плащ-пальтосының жағаларына бекітілген үлгідегі алтын түсті жіппен лавр жапырақтары бедерлі тігіледі (6-қосымша).

1. Фуражка на жесткой (мягкой) основе, с высотой тульи не более 7 сантиметров (далее - см) и высотой околыша не более 4 см, из черного с синевой цвета ткани. Козырек окантован черного цвета пластинчатой каймой. Верх козырька из однотипной ткани. Над козырьком пристегивается золоченого цвета нейлоновая лента-тесьма установленного образца шириной 13,5 миллиметров (далее - мм). На поле козырька фуражки командно-летного состава рельефно вышитые золоченого цвета нитками, лавровые ветви. По центру передней части фуражки, над лентой-тесьмой, крепится кокарда установленного образца - знак принадлежности к гражданской авиации, рельефно вышитый золоченого цвета нитками, на матерчатой основе. Фуражка членов обслуживающего экипажа (бортоператоров и бортпроводников) комплектуется отдельной кокардой и лентой-тесьмой установленного образца черного цвета (Приложение 6).
2. Шапка зимняя мужская - унифицированная ушанка на мягкой основе с фуражечным козырьком и верхом из черного с синевой цвета кашемировой (драповой) или плащевой ткани. Передняя часть шапки утеплена дополнительным налобником. Основой шапки является мех черного цвета, для командно-летного состава из каракуля или колонка, для обслуживающего персонала из тонкой облагороженной цигейки.
Над козырьком шапки командно-летного, летного состава пристегивается нейлоновая золоченого цвета лента-тесьма установленного образца. На поле козырька шапки командно-летного состава рельефно вышитые, золоченого цвета нитками, лавровые ветви. По центру передней части шапки, над лентой-тесьмой, крепится кокарда установленного образца - знак принадлежности к гражданской авиации, рельефно-вышитый, золоченого цвета нитками, на матерчатой основе.
Шапка членов обслуживающего экипажа (бортоператоров и бортпроводников) комплектуется отдельной кокардой и лентой-тесьмой установленного образца черного цвета.
3. Пальто мужское однобортное без погон прямого кроя из кашемира черного с синевой цвета. Закрытая застежка. Спинка со средним швом и шлицей. Пальто с прорезными боковыми карманами, отложным воротником и поясом. Рукава прямые с полухлястиком, для ношения с фуражкой на жесткой основе или рукава - реглан с полухлястиком, для ношения с фуражкой на мягкой основе.
4. Плащ-пальто демисезонное, мужское однобортное прямого кроя из плащевой ткани черного цвета со съемными сезонными утеплителями из стеганого синтепона и облагороженного меха. Закрытая застежка. Плащ-пальто с погонами-полухлястиками, прорезными боковыми карманами, отложным воротником и поясом. Рукава прямые с полухлястиком в нижней части. Комплектуется сезонными воротниками из кашемира и меха. Основой осеннего воротника является кашемир черного цвета. Основой зимнего воротника является мех черного цвета, для командно-летного и летного состава из каракуля или колонка, для обслуживающего персонала из тонкой облагороженной цигейки.
На воротниках плащ-пальто начальника Управления государственного надзора за безопасностью полетов нитями золотистого цвета вышиваются лавровые ветви, утвержденного образца (Приложение 6).

5. Қарсы ілгегі бар алмалы-салмалы синтепонмен тысталған, аралас немесе плащтық қара түсті матадан тігілген, тік тігісті, бір қаусырмалы, ер адамның астарлы желдірме-күртешесі. Жасырын қарсы ілгегімен екі омыраулық қиылған қалтасы бар. Екі қиылған тік жан қалталары мен астыңғы жағынан түймеленетін қапталында қысқа белдікшелері бар. Жағасы қайырмалы. Жеңі тік, төменгі жағы қысқа-белдікшелі. Қара түсті алмалы-салмалы кашемир жағамен жинақталады.
6. Астарлы (пиджак пен шалбар) көкшіл қара түсті жартылай жүнді (микрогабардинді) матадан тігілген қос қаусырмалы ер адамның екі қатарлы төрт түймелі костюмі. Пиджак, кеуде тұсының сол жағында омыраулық қиылған жапырақша қалтасымен және қақпақтары бар қиылған жан қалталарымен, арқаның төменгі жағындағы екі айырығымен. Жеңдері тік, төменгі жағында айырығымен. Шалбары тік, классикалық пішімді, бүгілмеген немесе бір бүкпелі, қондырылған белбеуі мен қарсы ілгекті.
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасы бастығының пиджагы жағасына белгіленген үлгідегі лавр жапырақтары алтын түсті жіппен бедерлі тігіледі (6-қосымша).
7. Астарлы (пиджак пен шалбар), үш түймелі, жартылай жүнді матадан тігілген көкшіл қара түсті ер адамның бір қаусырмалы костюмы. Пиджак бір қатар түймелі, қақпақтарымен қиылған жан қалталары және сол жақ кеудесінде қиылған жапырақ-қалтасы бар. Жеңі тік, айырықсыз тігілген. Шалбары тік, классикалық пішімді, қондырылған белбеуі мен қарсы ілгегі бар.
8. Қысқа және ұзын жеңді ер адамның жейдесі, кеудесінде екі омыраулық түймемен түймеленетін, жапсырмалы қалталары бар. Ақ түсті, көйлек матасынан тігілген, жағасы қайырмалы, екі иініштік қысқа белдікшелі-погондары және ортасында бір қатар қаусырма түймелері бар.
9. Командалық-ұшу, ұшу-инструкторлық, ұшқыштар құрамы мен көліктік (жүк тасымалдық) әуе кемелерінің борт-операторларына арналған жазғы жеңіл костюм, бозғылт-жасыл түсті көйлегі, шалбары мен күртешеден құралады:
1) бір қаусырмалы, тік пішімді, бозғылт-жасыл түсті аралас матадан тігілген, қарсы ілгегі бар күртеше. Жасырын қарсы ілгегі бар екі омыраулық қиылған қалта, қапталында екі тік қиылған жан қалталары бар. Қапталындағы қысқа белдікшелерінің астыңғы жағы түймеленген. Жағасы қайырмалы. Жеңі тік тігісті, төменгі жағында қысқа белдікшесімен;
2) шалбары аралас бозғылт-жасыл түсті матадан тік тігілген, классикалық пішімді, қондырылған белбеуі және қарсы ілгегі бар;
3) белгіленген үлгідегі қысқа жеңді, кеудесінде екі жапсырмалы қалтасы бар, түймелі жейде. Бозғылт-жасыл түсті көйлек матасынан тігілген, жағасы қайырмалы, екі иініштік қысқа белдікшелі-погондары және ортасында қаусырма түймелері бар, омыраулық кәсіптік белгімен жинақталады.

5. Куртка-ветровка мужская на подкладке, однобортная прямого кроя из смесовой или плащевой ткани черного цвета со съемным утеплителем из синтепона с застежкой на молнию. Два нагрудных прорезных кармана с потайной застежкой на молнию. С двумя вертикально-боковыми прорезными карманами. С боковыми полухлястиками, в нижней части, застегивающиеся на пуговицы. Воротник отложной. Рукава прямые с полухлястиками в нижней части. Комплектуется съемным кашемировым воротником черного цвета.
6. Костюм мужской двухбортный (пиджак и брюки) на подкладке с застежкой на две пуговицы из полушерстяной (микрогабардиновой) ткани черного с синевой цвета. Пиджак с двумя рядами пуговиц, с двумя шлицами в нижней части спины, прорезными боковыми карманами с клапанами и нагрудным прорезным карманом-листочком на левой стороне груди. Рукава прямые со шлицами в нижней части. Брюки прямые классического кроя без защипов или с одним защипом, с втачным поясом и застежкой на молнию.
На воротниках пиджака начальника Управления государственного надзора за безопасностью полетов нитями золотистого цвета вышиваются лавровые ветви, утвержденного образца (Приложение 6).
7. Костюм мужской однобортный (пиджак и брюки) на подкладке с застежкой на три пуговицы из полушерстяной ткани черного с синевой цвета. Пиджак с одним рядом пуговиц, прорезными боковыми карманами с клапанами и нагрудным прорезным карманом-листочком на левой стороне груди. Рукава прямые без шлицев. Брюки прямые классического кроя с втачным поясом и застежкой на молнию.
8. Сорочка мужская с коротким и длинным рукавами, двумя нагрудными накладными карманами застегивающимися на пуговицы. Из сорочечной ткани белого цвета, с отложным воротником, двумя наплечными погонами-полухлястиками и центральной бортовой застежкой на пуговицах.
9. Костюм летний облегченный для командно-летного, летно-инструкторского, летного состава и бортоператоров транспортных воздушных судов из куртки, брюк и сорочки бледно-зеленого цвета:
1) куртка однобортная прямого кроя из смесовой ткани бледно-зеленого цвета с застежкой на молнию. Два нагрудных прорезных кармана с потайной застежкой на молнию. С двумя вертикально-боковыми прорезными карманами. С боковыми полухлястиками, в нижней части, застегивающиеся на пуговицы. Воротник отложной. Рукава прямые с полухлястиками в нижней части;
2) брюки прямые из смесовой ткани бледно-зеленого цвета, классического кроя с втачным поясом и застежкой на молнию;
3) сорочка установленного образца с коротким рукавом, двумя нагрудными накладными карманами, застегивающимися на пуговицы. Из сорочечной ткани бледно-зеленого цвета, с отложным воротником, двумя наплечными погонами-полухлястиками и центральной бортовой застежкой на пуговицах. Комплектуется нагрудным знаком профессии.

10. Көкшіл қара түсті плащтық матадан тігілген әйел адамның бір қаусырмалы плащы. Тік тігісті, қайырмалы жағалы, белдігі мен алынып-салынатын тысталған астарлы, қиылған жан қалталары бар.
11. Көкшіл қара түсті жартылай жүнді матадан тігілген әйел адамның костюмі. Жакет, белдемше, көкірекше және шалбардан құралады. Жакет бір қаусырмалы, жартылай қынама силуэтті, үш түймелі, қиылған қалталары бар. Белдемшесі тік тігісті, көмкеріп тігілген белдігі және қапталында қарсы ілгегі бар. Жилет мойынының қиындысы үшбұрышты, төрт түймелі, астыңғы өңірі бейнелі болып келген. Шалбары тік, астыңғы жағы тарлау тігілген, тік тігісті, жанап тігілген белдігі және қарсы ілгегі бар.
Азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысының бұйрығымен бекітілген және уәкілетті органмен келісіп таңдалған дизайнға қарай, әйел костюмінің түсі ауысып құрамдастырылуы мүмкін.
12. Ақ түсті жібек, көйлек матасынан тігілген, қысқа немесе ұзын жеңді, жапсырма қалталы, жағасы қайырмалы, ортасында қаусырма түймелері бар әйел адамның жейдесі.
13. Азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысының бұйрығымен бекітілген, уәкілетті органмен келісіліп таңдалған дизайнда әйел адамдардың бас киімдері және нысанды киімдердің басқа бөліктері азаматтық авиация ұйымдарында осы Ережеге сәйкес әзірленеді.
14. Иініштік (иық) айырым белгілері - белгіленген үлгідегі көкшіл қара түсті шұғадан жасалған, алмалы-салмалы погондар. Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасының командалық-ұшу құрамы мен мамандарына ішіндегі икемді қондырғысымен, ұзындығы 112 мм, ені 45 мм.
Азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық персоналдарына белгіленген үлгідегі - ең үлкен ұзындығы 48 мм мен ені 45 мм таңбасыз (қысқартылған) погондар (6-қосымша).
15. Белгіленген үлгідегі айырым белгілеріне арналған оқалардың (бау-таспалардың) ені 8-10 мм. Алмалы-салмалы погондарда ара қашықтығы 1,5 мм жолағымен, жеңдік шеврондарында ара қашықтығы 2-3 мм жолағымен орналасады. Азаматтық авиацияның қызмет көрсетуші экипаж мүшелері мен ұшу мен командалық-ұшу құрамына арналған оқалар (галуны) алтын түсті болып келеді. Уәкілетті органның ұшу немесе қызмет көрсетуші экипаж мүшелері мамандығының біліктілігі жоқ авиациялық мамандарына және азаматтық авиация ұйымдарының жердегі авиациялық персоналдарына арналған оқалар күміс түсті.
16. Белгіленген үлгідегі бас киімдер үшін бау-таспалардың (оқалардың) ені 13,5 мм. Азаматтық авиацияның командалық-ұшу, ұшқыштар құрамы үшін алтын түсті. Қызмет көрсетуші экипаждар мүшелері үшін қара түсті.
Ұшу немесе қызмет көрсетуші экипаж мүшелері мамандығының біліктілігі жоқ уәкілетті органның авиациялық мамандарына және азаматтық авиация ұйымдарының жердегі авиациялық персоналдарына арналған бау-таспалар (оқалар) күміс түсті.

10. Плащ женский однобортный из плащевой ткани черного с синевой цвета. Прямого силуэта, с отложным воротником, боковыми прорезными карманами с поясом и съемной утеплительной подкладкой.
11. Костюм женский из полушерстяной ткани черного с синевой цвета. Состоит из жакета, юбки, жилета и брюк. Жакет однобортный, полуприлегающего силуэта, на трех пуговицах, с прорезными карманами. Юбка прямая, с притачным поясом и боковой застежкой на молнию. Жилет с треугольным вырезом горловины, на четырех пуговицах, с нижними фигурными краями бортов. Брюки прямые, зауженные книзу с притачным поясом и застежкой на молнию.
Цвета костюма женского могут меняться и комбинироваться в зависимости от выбранного дизайна, согласованного с уполномоченным органом и утвержденного приказом первого руководителя организации гражданской авиации.
12. Блузка женская из шелковой сорочечной ткани белого цвета, с коротким или длинным рукавами, с накладными карманами, отложным воротником, центральной бортовой застежкой на пуговицах.
13. Женские головные уборы и другие детали форменной одежды в организациях гражданской авиации изготавливаются в соответствии с настоящими Правилами по выбранному и согласованному с уполномоченным органом дизайну и утвержденным приказом первого руководителя организации гражданской авиации.
14. Наплечные знаки различия - съемные погоны установленного образца из приборного сукна черного с синевой цвета. Для командно-летного состава и специалистов Управления государственного надзора за безопасностью полетов высотой 112 мм и шириной 45 мм с гибкой вставкой.
Для авиационного персонала организаций гражданской авиации - унифицированные (укороченные) погоны установленного образца максимальной высотой 48 мм и шириной 45 мм (Приложение 6).
15. Галуны (лента-тесьма) для знаков различия установленного образца шириной 8-10 мм с просветами на съемных погонах 1,5 мм, на нарукавных шевронах 2-3 мм. Для командно-летного, летного состава и членов обслуживающего экипажа гражданской авиации галуны золотистого цвета. Для авиационных специалистов уполномоченного органа не имеющих квалификации членов летного или обслуживающего экипажа и для наземного авиационного персонала организаций гражданской авиации галуны серебристого цвета.
16. Лента-тесьма (галуны) для головных уборов установленного образца шириной 13,5 мм. Для командно-летного, летного состава гражданской авиации золотистого цвета. Для членов обслуживающего экипажа черного цвета. Для авиационных специалистов уполномоченного органа не имеющих квалификации членов летного или обслуживающего экипажа и для наземного авиационного персонала организаций гражданской авиации из ленты-тесьмы серебристого цвета.

17. Костюмдерге арналған белгіленген үлгідегі алтын түсті үлкен түймелердің диаметрі 21 мм, кішкентай түймелердің диаметрі 13,5-14 мм. Уәкілетті органның командалық-ұшу, ұшу құрамымен авиациялық мамандары үшін Қазақстан Республикасының гербілі елтаңбасымен. Азаматтық авиация ұйымының командалық-ұшу, ұшу құрамымен қызмет көрсетуші экипаж мүшелерінің түймелері ұйым логотипімен немесе логотипсіз болып келеді.
18. Азаматтық авиация ұйымдары мен уәкілетті органның авиациялық персоналдары үшін белгіленген үлгідегі бөкебайлар мен мойынорамалдар (шарф, кашне) түсі ашық болмауға тиісті.
Азаматтық авиация ұйымдарының уәкілетті органмен келісіліп, таңдалған дизайнына сәйкес түспен ғана ерекшеленуі мүмкін.
19. Ұшу экипажының мүшелеріне арналған мамандықты білдіретін, белгіленген үлгідегі омыраулық белгілер, көкшіл қара түсті материалға алтын және көкшіл түсті жіппен маталық негізде бедерлі тігіледі (6 қосымша).
20. Қызмет көрсетуші экипаж мүшелеріне арналған мамандықты білдіретін белгіленген үлгідегі омыраулық белгілердің негізі көкшіл қара түсті материалға алтын және көкшіл түсті жіппен бедерлі тігіледі. Омыраулық белгінің өзегі - азаматтық авиацияның мемлекеттік стилін құрастырушылармен келісіліп бірлестіре жасалған азаматтық авиация ұйымының товарлық белгісі (6-қосымша).
21. Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасының командалық-ұшу, ұшу-инструкторлық құрамы мен мамандарының бас киімдеріне тағатын белгіленген үлгідегі кокарда, маталық негізде, бедерлі тігілген авиациялық өкімет елтаңбасы - Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының негізгі эмблемасы (бұдан әрі - азаматтық авиацияның негізгі эмблемасы). Командалық-ұшу мен ұшу-инструкторлық құрамдарына алтын түсті жіппен тігіледі. Ұшу немесе қызмет көрсетуші экипаж мүшелерінің біліктілігі жоқ мамандарына күміс түсті жіппен тігіледі.
22. Азаматтық авиация ұйымының ұшу экипажы мүшелерінің (командалық-ұшу, ұшу-инструкторлық, ұшу құрамының) бас киімдеріне тағатын, белгіленген үлгідегі, кокардасы азаматтық авиацияның негізгі эмблемасымен осы ұйымның товарлық белгісі - эмблемамен құрамдастырымы. Кокарданың негізі - азаматтық авиацияның негізгі эмблемасының дөңгеленген сыртқы ою-өрнектері, алтын түсті жіппен бедерлі тігіледі. Кокарданың өзегі - азаматтық авиацияның мемлекеттік стилін құрастырушыларымен келісіліп бірлестіре жасалған азаматтық авиация ұйымының товарлық белгісі (6-қосымша).
23. Қызмет көрсетуші экипаж мүшелеріне арналып бас киімге тағатын кокарданың негізі белгіленген үлгідегі көкшіл қара түсті материалға алтын және көкшіл түсті жіппен бедерлі тігіледі. Кокарданың өзегі - азаматтық авиацияның мемлекеттік стилін құрастырушыларымен келісіліп бірлестіре жасалған азаматтық авиация ұйымының товарлық белгісі (6-қосымша).

17. Пуговицы установленного образца, на костюмы, большие диаметром 21 мм и малые диаметром 13,5-14 мм золотистого цвета. Для командно-летного, летного состава, авиационных специалистов уполномоченного органа с гербом Республики Казахстан. Для командно-летного, летного состава гражданской авиации, членов летного и обслуживающего экипажа организаций гражданской авиации с логотипом организации или без него.
18. Шарфы и кашне, установленного образца, для авиационного персонала уполномоченного органа и организаций гражданской авиации неяркого цвета. Могут отличаться только цветом, в соответствии с выбранным и согласованным с уполномоченным органом дизайном организации гражданской авиации.
19. Нагрудные знаки профессии установленного образца для членов летных экипажей на матерчатой основе рельефно вышиваются нитями золотистого и голубого цвета на фоне материала черного с синевой цвета (Приложение 6).
20. Основание нагрудных знаков профессии установленного образца для членов обслуживающих экипажей рельефно вышиваются нитями золотистого и голубого цвета на фоне материала черного с синевой цвета. Сердцевина нагрудных знаков - согласованный с уполномоченным органом товарный знак организации гражданской авиации.
21. Кокарда установленного образца на головные уборы командно-летного, летно-инстукторского состава и специалистов Управления государственного надзора за безопасностью полетов представляет собой рельефно вышитый на матерчатой основе герб авиационных властей - базовую эмблему гражданской авиации Республики Казахстан (далее - базовая эмблема гражданской авиации). Для командно-летного и летно-инструкторского состава нитями золотистого цвета. Для специалистов, не имеющих квалификацию членов летного или обслуживающего экипажа нитями серебристого цвета.
22. Кокарда установленного образца на головные уборы членов летных экипажей (командно-летного, летно-инстукторского, летного состава) организаций гражданской авиации представляет собой комбинацию эмблемы - товарного знака этой организации с основанием базовой эмблемы гражданской авиации. Основание кокарды - внешний орнамент с кругом от базовой эмблемы гражданской авиации рельефно вышивается нитями золотистого цвета. Сердцевина кокарды - согласованный с уполномоченным органом товарный знак организации гражданской авиации (Приложение 6).
23. Основание кокарды установленного образца на головные уборы членов обслуживающих экипажей (бортоператоров и бортпроводников) гражданской авиации рельефно вышиваются нитями золотистого и голубого цвета на фоне материала черного с синевой цвета. Сердцевина кокарды - согласованный с уполномоченным органом товарный знак организации гражданской авиации (Приложение 6).

24. Көкшіл қара түсті галстукті материалдан тігілген белгіленген үлгідегі классикалық дизайнды галстук-регат, қажетіне қарай резеңке бекітпеде жасалуы мүмкін. Азаматтық авиация ұйымдарының бірінші басшысының бұйрығымен бекітіліп уәкілетті органмен келісілген азаматтық авиация ұйымының ережесіндегі таңдап алған дизайнына қарай галстуктің түсі өзгеріп отыруы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрлігінің Азаматтық
авиация комитетінің
төраға міндетін атқарушысының
2004 жылғы 26 тамыздағы
N 157 бұйрығымен бекітілген,
нысанды киім кию, қамтамасыз
ету нормалары ережесіне және
нысанды киім киюге құқығы бар
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация қызметкерлері
лауазымдарының (кәсіптерінің)
тізбесіне
5-қосымша
Авиациялық өкіметтің халықаралық елтаңбасы -
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының базалық
эмблемасы
Базалық   эмблеманың кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
Авиация өкіметінің елтаңба - эмблемасы жаңғырылған халықаралық ұйымдардың гүлден өрілген шеңбермен көмкерілген, негізінде стильденіп жайылған қанаттарға ауысатын түзу шеңберден құралады.
Шеңбер ішінде, дәл ортасында, стильденген сәулелерімен орналасқан күн. Күннің төменгі жағына күн сәулелеріне таяу қыранның қанаттары жанасады.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрлігінің Азаматтық
авиация комитетінің
төраға міндетін атқарушысының
2004 жылғы 26 тамыздағы
N 157 бұйрығымен бекітілген,
нысанды киім кию, қамтамасыз
ету нормалары ережесіне және
нысанды киім киюге құқығы бар
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация қызметкерлері
лауазымдарының (кәсіптерінің)
тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация
қызметкерлерінің нысанды киімінің суреттері
Нысанды киімдердің суреттерін қағаз мәтіннен қараңыз
ҚР АА командалық-ұшу құрамының киім нысаны - алмалы-салмалы жылы астарлы плащ-пальто, Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау  басқармасы бастығының фуражкасымен
ҚР АА командалық-ұшу құрамының маусымдық  киім нысаны алмалы-салмалы жылы астары мен  жағасы бар плащ-пальто, Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау  басқармасы бастығының фуражкасымен
ҚР АА командалық-ұшу құрамының қысқы  киім нысаны алмалы-салмалы жылы астары және жағасы бар плащ-пальто, Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасы бастығының құлақшынымен
ҚР АА командалық-ұшу құрамының киім нысаны - алмалы-салмалы жылы астары мен жағасы бар плащ-пальто, әуе-кемесі командирінің фуражкасымен
ҚР АА командалық-ұшу құрамының киім нысаны алмалы-салмалы жылы астары және терілі жағасы бар плащ-пальто, әуе-кемесі командирінің фуражкасымен
ҚР АА командалық-ұшу құрамының қысқы киім нысаны алмалы-салмалы жылы астары және терілі жағасы бар плащ-пальто, әуе кемесі командирінің құлақшынымен
ҚР АА Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау  басқармасы бастығының  киім нысаны - костюм
ҚР АА авиакомпанияларының командалық-ұшу құрамының киім нысаны - костюм, әуе кемесі командирінің фуражкасымен
ҚР АА авиакомпаниялары ұшу құрамының костюмді киім нысаны
ҚР АА авиакомпаниялары аға бортсеріктерінің-ер адамдардың костюмді киім нысаны
ҚР АА авиакомпаниялары бортсеріктерінің-ер адамдардың костюмді киім нысаны
ҚР АА авиакомпаниялары командалық-ұшу құрамының киім нысаны - кастюм, әуе кемесі командирінің фуражкасымен
ҚР АА уәкілетті органының командалық-ұшу құрамының жазғы киім нысаны -  жейде, әуе кемесі командирінің фуражкасымен
ҚР АА авиакомпаниялары командалық-ұшу құрамының жазғы киім нысаны -  жейде, әуе кемесі командирінің фуражкасымен
ҚР АА авиакомпанияларының аға бортсеріктері-әйелдердің нысанды киімі белдемшелі костюм
ҚР АА авиакомпанияларының аға бортсеріктері-әйелдердің киім нысаны - шалбарлы костюм
ҚР АА авиакомпанияларының аға бортсеріктері-әйелдердің киім нысаны - плащ
ҚР АА авиакомпанияларының бортсеріктері-әйелдердің киім нысаны алмалы-салмалы жылы астары және капюшоны бар плащ-пальто терілі құлақшынымен
ҚР АА авиакомпанияларының аға бортсеріктері-әйелдердің қысқы нысанды киімі пальто және терілі құлақшынымен
ҚР АА Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасының командалық-ұшу және ұшу-инструкторлық құрамының бас киіміне кокарда
ҚР АА Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасының ұшу экипажы мүшелерінің  біліктілігі жоқ мамандарының бас киіміне кокарда
Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасы бастығының пиджагі мен маусымдық плащ-пальтосының жағасындағы ою
Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасы бастығының фуражкасы күнқағарына маталы негіздегі ою
ҚР АА командалық-ұшу құрамының фуражкасы күнқағарына маталы негіздегі ою
ҚР АА Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасы бастығының фуражкасы
ҚР АА Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасы командалық-ұшу құрамының фуражкасы
Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасының әуе кемесі командирінің біліктілігі жоқ ұшу құрамының фуражкасы
Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасының ұшу экипажы мүшесінің біліктілігі жоқ маманының фуражкасы
ҚР АА авиакомпаниясының әуе кемесі командирінің фуражкасы (пилот-инструктордың)
ҚР АА авиакомпаниясы ұшу құрамының фуражкасы (штурман-инструктордың, бортинженер-инструктордың)
ҚР АА авиакомпаниясы бортоператорының фуражкасы
ҚР АА авиакомпаниясы бортсерігінің фуражкасы
Қазақстан Республикасы азаматтық авиация авиациялық персоналының жеңдік айырым белгілері (шеврондар)
(костюм пиджагінің жеңіне)
4 - санат
Жеңдік айырым белгілерінің суретін қағаз мәтіннен қараңыз
Ұшу қауіпсіздігін                  Ұшу қауіпсіздігін
мемлекеттік қадағалау              мемлекеттік қадағалау
басқармасы бастығына               басқармасы командалық-
ұшу құрамына
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының
командалық-ұшу, ұшу құрамы мен қызмет көрсету экипажы мүшелеріне
4 - санат                           3 - санат
2 - санат                           1 - санат
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының жердегі авиациялық персоналына жеңдей айырым белгілері (шеврондар)
(костюм пиджагінің жеңіне)
4 - санат
Жеңдей айырым белгілерінің суретін қағаз мәтіннен қараңыз
Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасының
ұшу немесе  қызмет көрсету экипажы мүшелерінің
біліктілігі жоқ мамандарына
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының жердегі авиациялық персоналына
4 - санат                           3 - санат
2 - санат                           1 - санат
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы авиациялық персоналының иініштік алмалы-салмалы айырым белгілері (погондар)
(жейде мен маусымдық плащ-пальтоға)
4 - санат
Иініштік алмалы-салмалы айырым белгілерінің суретін қағаз мәтіннен қараңыз
Ұшу қауіпсіздігін                 Ұшу қауіпсіздігін
мемлекеттік қадағалау             мемлекеттік қадағалау
басқармасы бастығына              басқармасының командалық-
ұшу құрамына
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясы командалық-ұшу, ұшу құрамы мен қызмет көрсету экипажының мүшелеріне
4 - санат                           3 - санат
2 - санат                           1 - санат
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы жердегі авиациялық персоналының иініштік алмалы-салмалы айырым белгілері (погондар)
(жейде мен маусымдық плащ-пальтоға)
4 - санат
Ұшу қауіпсіздігін мемлекеттік қадағалау басқармасының
ұшу немесе қызмет көрсету экипажы мүшелерінің
біліктілігі жоқ мамандарына
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының жердегі авиациялық персоналына
4 - санат                       3-санат
2 - санат                       1 - санат
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы командалық-ұшу және ұшу құрамының омыраулық айырым белгілері
(ұшу экипажы мүшелеріне)
Кәсіптер белгілері
Омыраулық айырым белгілерінің суретін қағаз мәтіннен қараңыз
Пилот                                   Штурман
Бортрадист                           Бортинженер
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы
қызмет көрсету экипажы мүшелерінің (бортоператорлар мен бортсеріктер) омыраулық белгілері
Бортоператор                        Бортсерік
Flight operator - FO                Struard-S
(Flight attendant)
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрлігінің Азаматтық
авиация комитетінің
төраға міндетін атқарушысының
2004 жылғы 26 тамыздағы
N 157 бұйрығымен бекітілген,
нысанды киім кию, қамтамасыз
ету нормалары ережесіне және
нысанды киім киюге құқығы бар
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация қызметкерлері
лауазымдарының (кәсіптерінің)
тізбесіне
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.06.24.  N 302 Бұйрығымен.
Азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық
қауіпсіздік  қызметінің мамандарына арналған
нысанды киімнің сипаттамасы

24. Галстук-регат установленного образца классического дизайна из галстучной ткани черного с синевой цвета, по необходимости может исполняться на резиновом креплении. Цвет галстука может меняться в зависимости от выбранного организацией гражданской авиации дизайна, согласованного с уполномоченным органом и утвержденного приказом первого руководителя организации гражданской авиации.
Приложение 5
к Правилам ношения форменной одежды,
норм обеспечения и перечня должностей
(профессий) работников гражданской
авиации Республики Казахстан,
имеющих право ее ношения,
утвержденным приказом и.о. Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 августа 2004 г. N 157
Международный герб авиационных властей - базовая эмблема
гражданской авиации Республики Казахстан
См.бумажный вариант
Герб-эмблема авиационных властей состоит из правильного круга, обрамленного модернизованным венком международных организаций, переходящим у основания в распростертые стилизованные крылья.
Внутри круга, по центру, расположено солнце со стилизованными лучами. К нижней части солнца вплотную к лучам примыкают облегающие крылья орла.
Приложение 6
к Правилам ношения форменной одежды,
норм обеспечения и перечня должностей
(профессий) работников гражданской
авиации Республики Казахстан,
имеющих право ее ношения,
утвержденным приказом и.о. Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 августа 2004 г. N 157
Рисунки форменной одежды работников
гражданской авиации Республики Казахстан
Форма одежды командно-летного состава ГА РК в плащ-пальто со съемной утеплительной подкладкой и фуражкой начальника Управления государственного надзора за безопасностью полетов
См. бумажный вариант
Демисезонная форма одежды командно-летного состава ГА РК в плащ-пальто со съемной утеплительной подкладкой и меховым воротником, с фуражкой начальника Управления государственного надзора за безопасностью полетов
См. бумажный вариант
Зимняя форма одежды командно-летного состава ГА РК в плащ-пальто со съемной меховой подкладкой и воротником, с шапкой начальника Управления государственного надзора за безопасностью полетов
См. бумажный вариант
Форма одежды командно-летного состава ГА РК в плащ-пальто со съемной утеплительной подкладкой и воротником, в фуражке командира воздушного судна
См. бумажный вариант
Форма одежды командно-летного состава ГА РК в плащ-пальто со съемной утеплительной подкладкой и меховым воротником, в фуражке командира воздушного судна
См. бумажный вариант
Зимняя форма одежды командно-летного состава ГА РК в плащ-пальто со съемной меховой подкладкой и меховым воротником, в шапке командира воздушного судна
См. бумажный вариант
Форма одежды начальника Управления государственного надзора за безопасностью полетов ГА РК в костюме
См. бумажный вариант
Форма одежды командно-летного состава авиакомпаний ГА РК в костюме, с фуражкой командира воздушного судна
См. бумажный вариант
Форма одежды летного состава авиакомпаний ГА РК в костюме
См. бумажный вариант
Форма одежды старших бортпроводников - мужчин авиакомпаний ГА РК в костюме
См. бумажный вариант
Форма одежды бортпроводников - мужчин авиакомпаний ГА РК в костюме
См. бумажный вариант
Летняя форма одежды командно-летного состава уполномоченного органа ГА РК
в сорочке, с фуражкой командира воздушного судна
См. бумажный вариант
Летняя форма одежды командно-летного состава авиакомпаний ГА РК в сорочке,
с фуражкой командира воздушного судна
См. бумажный вариант
Форма одежды старших бортпроводников-женщин авиакомпаний ГА РК в юбочном костюме
См. бумажный вариант
Форма одежды бортпроводников-женщин авиакомпаний ГА РК в брючном костюме
См. бумажный вариант
Форма одежды бортпроводников-женщин авиакомпаний ГА РК в плаще
См. бумажный вариант
Форма одежды бортпроводников-женщин авиакомпаний ГА РК в плащ-пальто со съемным утеплительным подкладом и капюшоном, в меховой шапке
См. бумажный вариант
Форма одежды бортпроводников-женщин авиакомпаний ГА РК в пальто и меховой шапке
См. бумажный вариант
Кокарда на головные уборы командно-летного и летно-инструкторского состава Управления государственного надзора за безопасностью полетов ГА РК
См. бумажный вариант
Кокарда на головные уборы специалистов Управления государственного надзора
за безопасностью полетов ГА РК, не имеющих квалификацию членов летного экипажа
См. бумажный вариант
Шитье на воротниках пиджака и демисезонного плащ-пальто начальника Управления государственного надзора за безопасностью полетов
См. бумажный вариант
Орнамент на матерчатой основе козырька фуражки начальника Управления государственного надзора за безопасностью полетов ГА РК
См. бумажный вариант
Орнамент на матерчатой основе козырька фуражки командно-летного состава ГА РК
См. бумажный вариант
Фуражка начальника Управления государственного надзора за безопасностью полетов ГА РК
См. бумажный вариант
Фуражка командно-летного состава Управления государственного надзора
за безопасностью полетов ГА РК
См. бумажный вариант
Фуражка летного состава Управления государственного надзора за безопасностью полетов ГА РК, не имеющего квалификации командира воздушного судна
См. бумажный вариант
Фуражка специалиста Управления государственного надзора за безопасностью полетов ГА РК, не имеющего квалификации члена летного экипажа
См. бумажный вариант
Фуражка командира воздушного судна авиакомпании ГА РК (пилота-инструктора)
См. бумажный вариант
Фуражка летного состава авиакомпании ГА РК (штурмана-инструктора, бортинженера-инструктора)
См. бумажный вариант
Фуражка бортоператора авиакомпании ГА РК
См. бумажный вариант
Фуражка бортпроводника авиакомпании ГА РК
См. бумажный вариант
Нарукавные знаки различия (шевроны) авиационного
персонала гражданской авиации Республики Казахстан
(на сорочку и демисезонное плащ-пальто)
4-категория
См. бумажный вариант
начальника Управления            командно-летного состава
государственного надзора         Управления государственного
за безопасностью полетов         надзора за безопасностью полетов
для командно-летного, летного состава и членов обслуживающего
экипажа гражданской авиации Республики Казахстан
См. бумажный вариант
4-категория                                3-категория
См. бумажный вариант
2-категория                                1-категория
Нарукавные знаки различия (шевроны) авиационного
персонала гражданской авиации Республики Казахстан
(на сорочку и демисезонное плащ-пальто)
4-категория
См. бумажный вариант
специалистов Управления государственного
надзора за безопасностью полетов, не имеющих квалификации
членов летного или обслуживающего экипажа
для наземного авиационного персонала гражданской авиации Республики Казахстан
См. бумажный вариант
4-категория                                3-категория
См. бумажный вариант
2-категория                                1-категория
Наплечные съемные знаки различия авиационного персонала
гражданской авиации Республики Казахстан
(на сорочку и демисезонное плащ-пальто)
4-категория
См. бумажный вариант
начальника Управления            командно-летного состава
государственного надзора         Управления государственного
за безопасностью полетов         надзора за безопасностью полетов
для командно-летного, летного состава и членов обслуживающего
экипажа гражданской авиации Республики Казахстан
См. бумажный вариант
4-категория                                3-категория
См. бумажный вариант
2-категория                                1-категория
Наплечные съемные знаки различия наземного авиационного
персонала гражданской авиации Республики Казахстан
(на сорочку и демисезонное плащ-пальто)
4-категория
См. бумажный вариант
специалистов Управления государственного
надзора за безопасностью полетов, не имеющих квалификации
членов летного или обслуживающего экипажа
для наземного авиационного персонала гражданской авиации
Республики Казахстан
См. бумажный вариант
4-категория                                3-категория
См. бумажный вариант
2-категория                                1-категория
Нагрудные знаки командно-летного и летного состава
гражданской авиации Республики Казахстан
(члены летного экипажа)
Знаки профессии
См. бумажный вариант
Пилот                                   Штурман
Бортрадист                            Бортинженер
Нагрудные знаки членов обслуживающего экипажа
(бортоператоров и бортпроводников)
гражданской авиации Республики Казахстан
См. бумажный вариант
Бортоператор                                 Бортпроводник
Flight operator - FO                       Struard - S
(Flight attendant)
Приложение 7
к Правилам ношения форменной одежды,
норм обеспечения и перечня должностей
(профессий) работников гражданской
авиации Республики Казахстан,
имеющих право ее ношения
Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 24.06.2008  N 302 (порядок введения в действие см.  п. 4 ).
Описание
форменной одежды для специалистов службы авиационной
безопасности организаций гражданской авиации

1. Жазғы киім:
көкшіл қара түсті фуражка (бейсболка);
көкшіл қара түсті берет (әйелдердің кепи - шляпасы);
көк (көгілдір) түсті қысқа жеңді әйел адамның жейдесі;
көк түсті қысқа жеңді жейде;
қара түсті галстук;
жейдеге тағатын бант-галстук;
көкшіл қара түсті ер адамның костюмі (китель мен шалбар);
көкшіл қара түсті әйел адамның костюмі (жакет, көкірекше, белдемше, шалбар);
қара түсті туфли.
2. Маусымдық киім:
көкшіл қара түсті фуражка (бейсболка);
көкшіл қара түсті берет (әйелдердің кепи - шляпасы);
көкшіл қара түсті күртеше;
көкшіл қара түсті әйел адамның бір қаусырмалы плащы;
су өтпейтін плащ;
көк (көгілдір) түсті ұзын жеңді жейде;
көк түсті ұзын жеңді жейде;
қара түсті галстук;
жейдеге тағатын бант-галстук;
белгіленген үлгідегі жемпір;
көкшіл қара түсті ер адамның костюмі (китель мен шалбар);
маусымдық костюмі (күртеше, шалбар және полукомбинезон);
көкшіл қара түсті әйел адамның костюмі (жакет, көкірекше, белдемше, шалбар);
қара түсті туфли.
3. Қысқы киім:
қара түсті қысқы қалпақ (бейсболка);
көкшіл қара түсті күртеше;
көкшіл қара түсті әйелдер пальтосы;
көк (көгілдір) түсті ұзын жеңді жейде;
көк түсті ұзын жеңді жейде;
қара түсті галстук;
жейдеге тағатын бант-галстук;
белгіленген үлгідегі жемпір;
көкшіл қара түсті ер адамның костюмі (китель мен шалбар);
көкшіл қара түсті әйел адамның костюмі (жакет, көкірекше, белдемше, шалбар);
қара түсті әйелдер етігі;
қысқы бәтеңке;
унты.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрлігінің Азаматтық
авиация комитетінің
төраға міндетін атқарушысының
2004 жылғы 26 тамыздағы
N 157 бұйрығымен бекітілген,
нысанды киім кию, қамтамасыз
ету нормалары ережесіне және
нысанды киім киюге құқығы бар
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация қызметкерлері
лауазымдарының (кәсіптерінің)
тізбесіне
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.06.24.  N 302 Бұйрығымен.
Азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық
қауіпсіздік қызметінің мамандарына арналған ерекшелік белгілердің сипаттамасы
Нысанды киімнің сыртқы киімінде сол жеңінде иықтан 8 см қашықтықта авиациялық қауіпсіздік қызметі қатысты азаматтық авиация ұйымының эмблемасы бар логотип, алдыңғы сол жақта үстінен 2- және 3-түймелердің тұсында сары түсті көлемі 10х3 см "SECURITY" деген жазуы бар логотип, арқасында сары түсті көлемі 30х7 см жағадан 10 см төмен қашықтықта "SECURITY" деген жазу орналасуы тиіс. Бас киімнің алдыңғы жағында азаматтық авиация ұйымының басшылығы белгілеген үлгідегі кокарда орналасады.

1. Обмундирование летнее:
фуражка (бейсболка) черного с синевой цвета;
берет (кепи-шляпа женская) черного с синевой цвета;
сорочка синего (голубого) цвета с коротким рукавом;
блузка женская синего (голубого) цвета с коротким рукавом;
галстук черного цвета;
галстук - бант на блузку;
костюм мужской черного с синевой цвета (китель и брюки);
костюм женский черного с синевой цвета (жакет, жилет, юбка, брюки);
туфли черного цвета.
2. Обмундирование демисезонное:
фуражка (бейсболка) черного с синевой цвета;
берет (кепи-шляпа женская) черного с синевой цвета;
куртка черного с синевой цвета;
плащ женский однобортный черного с синевой цвета;
плащ непромокаемый;
сорочка с длинным рукавом синего (голубого) цвета;
блузка с длинным рукавом синего (голубого) цвета;
галстук черного цвета;
галстук - бант на блузку;
пуловер установленного образца;
костюм мужской черный с синевой цвета (китель и брюки);
костюм демисезонный (куртка, брюки или полукомбинезон);
костюм женский черного с синевой цвета (жакет, жилет, юбка, брюки);
туфли черного цвета.
3. Обмундирование зимнее:
шапка зимняя (бейсболка) черного цвета;
куртка черного с синевой цвета;
пальто женское черного с синевой цвета;
сорочка с длинным рукавом синего (голубого) цвета;
блузка с длинным рукавом синего (голубого) цвета;
галстук черного цвета;
галстук - бант на блузку;
пуловер установленного образца;
костюм мужской черного с синевой цвета (китель и брюки);
костюм женский черного с синевой цвета (жакет, жилет, юбка, брюки);
сапоги женские черного цвета;
ботинки зимние;
унты.
Приложение 8
к Правилам ношения форменной
одежды, норм обеспечения и
перечня должностей (профессий)
работников гражданской
авиации Республики Казахстан,
имеющих право ее ношения
Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 24.06.2008  N 302 (порядок введения в действие см.  п. 4 ).
Описание
знаков различия для специалистов службы авиационной
безопасности организаций гражданской авиации
На верхней одежде обмундирования на левом рукаве на расстоянии 8 см от плеча должен располагаться логотип с эмблемой организации гражданской авиации, которой принадлежит служба авиационной безопасности, на левой передней стороне в районе 2 и 3-ей пуговицы сверху логотип с надписью желтого цвета "SECURITY" размером 10х3 см, надпись на спине желтого цвета "SECURITY" на расстоянии 10 см ниже воротника размером 30х7 см. На головном уборе спереди располагается кокарда установленного руководством организации гражданской авиации образца.