"Балалар ойынына және ойыншықтарға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" атты санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 3 желтоқсандағы N 838 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 6 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3320. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 577 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.07.30 № 577 (ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: қараңыз.Z070306
1. Қоса берiлiп отырған "Балалар ойынына және ойыншықтарға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" атты санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi (Байсеркин Б.С.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге жiберсiн.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Әкiмшiлiк департаментi (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн ресми жариялауға жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрi, Бас мемлекеттiк санитарлық дәрiгерi A.A.Белоногқа жүктелсiн.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министрдiң
мiндетiн атқарушы
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрiнiң
N 838 бұйрығымен 2004 жылы
3 желтоқсанда бекiтiлген
"Балаларға арналған ойындар мен ойыншықтарға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы
санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар
1. Жалпы ережелер
1. Осы санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар (бұдан әрi - санитарлық ережелер) қызметi балалар ойындары мен ойыншықтарын шығарумен айналысатын жеке және заңды тұлғаларға арналған.
Бұл санитарлық ережелердiң талаптары пиротехникалық ойыншықтарға, пистондарды ұрғыш капсулалар кiретiн (балалар ойыншықтарына арналған пистондардан басқа) фейерверктер, шыршаны безендiретiн, iштен жану қозғалтқышы бар ойыншықтарға, ересектерге арналған сувенирлiк бұйымдарға, басқатырғыштарға, пневматикалық мылтықтарға және тапаншаларға, лақтыратын заттарға, катапульттерге, темiрден жасалған ұшы бар лақтыруға арналған жебелерге, ертоқымы жерден 635 мм биiктiкте болатын велосипедтерге, балаларға арналған бижутерияларға, тоқ көзiнен қуат алатын ойыншықтарға таралмайды.

Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к детским играм и игрушкам"
Приказ И.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2004 года N 838. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2005 года N 3320. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июля 2010 года N 577
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.07.2010 N 577 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", ПРИКАЗЫВАЮ: см. Z070306
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к детским играм и игрушкам".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Байсеркин Б.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Административному департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 декабря 2004 года N 838
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования
к детским играм и игрушкам"
1. Общие положения
1. Настоящие санитарно-эпидемиологические правила и нормы (далее - санитарные правила) предназначены для физических и юридических лиц, деятельность которых связана с производством и реализацией детских игр и игрушек для детей.
Санитарные правила не распространяются: на пиротехнические игрушки, фейерверки, включающие ударные капсулы (за исключением пистонов, предназначенных для игры), елочные украшения, игрушки с двигателями внутреннего сгорания, сувенирные изделия для взрослых, головоломки, пневматические ружья и пистолеты, пращи и катапульты, стрелы для метания в цель с металлическими наконечниками, велосипеды с высотой седла от пола более 635 мм, бижутерию для детей, игрушки с питанием от сети.

2. Осы санитарлық ережелердiң талаптарын жеке және заңды тұлғаларға жүктеледi.
3. Осы санитарлық ережелерде мынандай терминдер мен анықтамалар қолданылды:
1) балаларға арналған ойындар мен ойыншықтар - табиғи және полимерлi материалдардан жасалған балалар тауарларының жиынтығы;
2) балл - ойыншықтар иiсiнiң деңгейiн көрсететiн өлшем бiрлiгi;
3) бөлiну қабiлеттiлiгi - ойыншық дайындайтын шикiзаттың құрамына кiретiн химиялық заттардың ойыншық бетiнен бөлiнуi;
4) пайдаланудың модельденген жағдайлары - табиғи жағдайға жақын келетiн, жасанды түрдегi микроклиматтық жағдайлар;
5) табиғи материалдар - балалар ойындары мен ойыншықтарын жасауға пайдаланатын өсiмдiктерден, табиғаттан және жануарлардан өндiрiлетiн материалдар;
6) сiңiру қабiлетi - балаларға арналған кiтаптардағы баспа бояғыш заттарының көпке шыдау көрсеткiшi;
7) синтетикалық (полимерлiк) материалдар - таскөмiр, мұнай және табиғи газдарды өңдеу арқылы синтетикалық жоғарғы молекулярлық қосындылардан алынатын материалдар.
2. Материалдарға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4. Балалар ойнауға арналған ойындар мен ойыншықтарды дайындау үшiн қолданылатын шикiзаттар мен материалдар және дайын өнiмдер "Ойыншықтар. Қауiпсiздiгiне және бақылау әдiсiне қойылатын жалпы талаптар" атты қолданыстағы стандартқа сай болуы керек. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етiлген материалдар осы санитарлық ережелердiң 1 қосымшасында көрсетiлген. Ойыншықтарды дайындау үшiн қолдануға болмайтын шикiзаттар мен материалдардың тiзiмi, осы санитарлық ережелерге берiлген 2 қосымшада көрсетiлген.
5. Ойыншықтарды дайындау үшiн балаларға арналған ойыншықтарды жасап шығаратын (екiншi рет қайта өңделетiн) кәсiпорындардың өндiрiстiк қалдықтарын, материалдарын қолдануға рұқсат етiледi. Басқа да балаларға арналған ойыншықтарды шығаратын арнайы емес кәсiпорындардан түсетiн өндiрiстiк қалдықтарды қолдану үшiн санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды болуы керек.
6. Егер ойыншықтарды балалардың өздерi жинастыратын болса, онда қолданыстағы стандарттың талаптары ойыншықтың әрбiр бөлiгiне және бүтiндей жинақталған ойыншыққа таралады.
7. Ойыншықтарды дайындаған кезде қайта өңдеуге жататын бұйымдарды, ал 3 жасқа дейiнгi бүлдiршiндерге арналған ойыншықтарды дайындаған кезде - табиғи үлбiрдi және былғарыны қолдануға болмайды.
8. Балаларға үрлеп ойнауға арналған үрмелi әуендi ойыншықтар және шылдырлауықтар ылғал өткiзбейтiн, сондай-ақ, жуып зарарсыздандыруға болатын материалдардан жасалынуы керек.
3. Ойыншықтарға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар

2. Физические и юридические лица должны обеспечивать соблюдение требований настоящих санитарных правил.
3. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) детские игры и игрушки - товары детского ассортимента, изготовленные из натуральных и полимерных материалов;
2) балл - единица, характеризующая уровень запаха игрушки;
3) миграционная способность - возможность выделения с поверхности игрушек химических веществ, входящих в рецептуру исходного сырья;
4) моделированные условия эксплуатации - искусственно созданные микроклиматические условия, приближенные к натурным;
5) натуральные материалы - материалы растительного, природного и животного происхождения, используемые при изготовлении детских игр и игрушек;
6) отмарывание - показатель степени прочности фиксации печатного красителя в детских книгах;
7) синтетические (полимерные) материалы - материалы, получаемые из синтетических высокомолекулярных соединений, являющихся продуктами переработки каменного угля, нефти и природного газа.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к материалам
4. Сырье и материалы, используемые для производства детских игр и игрушек (далее - игрушки) и готовая продукция должны соответствовать действующему стандарту "Игрушки. Общие требования безопасности и методы контроля". Разрешенные к применению в Республике Казахстан, материалы для производства детских игр и игрушек приведены в приложении 1 к настоящим санитарным правилам. Перечень сырья и материалов, запрещенных к применению для изготовления игр и игрушек, приведен в приложении 2 к настоящим санитарным правилам.
5. Для изготовления игрушек допускается использовать производственные отходы организаций по изготовлению детских игрушек (вторичная переработка). Использование производственных отходов, поступающих с других неспециализированных по выпуску детских игрушек организаций, допускается при наличии санитарно-эпидемиологического заключения.
6. Если игрушка предназначается для сборки ребенком, то требования действующего стандарта распространяются на каждую деталь, с которой имеет дело ребенок и в целом к игрушке.
7. В производстве игрушек не допускается применение утиля. В производстве игрушек, предназначенных для детей до трех лет, не допускается использование натурального меха и кожи.
8. Погремушки и детали музыкальных игрушек, предназначенные для соприкосновения с губами, должны быть изготовлены из материалов, устойчивых к воздействию влаги и дезинфицирующих средств.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к игрушкам

9. Барлық өндiрiлетiн, басқа жақтан әкелiнетiн және сатылатын балаларға арналған ойындар мен ойыншықтар Қазақстан Республикасында санитарлық-эпидемиологиялық тұрақтылық саласының өкiлеттi органымен бекiтiлген тәртiп бойынша мiндеттi түрде санитарлық-эпидемиологиялық, оның iшiнде токсикологиялық сараптамадан өткiзiлуi керек.
10. Ойыншықтардың барлық түрiнiң иiс деңгейi 2 баллдан аспауы керек.
11. Ойыншықтардың көрнекi әшекейленген немесе қорғайтын жабындылары сiлекейдiң, тердiң және ылғалға төзiмдi болуы керек.
12. Ойыншықтар шығаратын дыбыстың деңгейi төменде көрсетiлген деңгейден жоғары болмауы керек:
1) үй-жайлардың iшiнде ойнауға арналған ойыншықтардың шығаратын дыбыс деңгейi 65 децибеллден (бұдан әрi - дБА), (дыбысы реттелген музыкалды ойыншықтардан, үрмелi және дабылды дауыс шығаратын аспаптардан басқасы);
2) ашық ауада ойнауға арналған ойыншықтың дыбыс деңгейi - 75 дБа-дан жоғары болмауы керек;
3) ойын сәтi (бiр рет ату) кезiнде шулы дыбыс беретiн ойыншықтың дыбыс деңгейi - 95 дБа-дан жоғары болмауы керек.
13. Үстел үстiне қойып ойнауға арналған баспалық ойындарының мәтiнi фонмен контрастылы болып, яғни айқын түстi бояу түрiмен жазылуы керек. Ондағы көрсетiлген сандар мен әрiптер қара түске боялып немесе қара бедерлi болуы керек.
Фонның оңтайлы түстерi болып: көгiлдiр, жасыл, сарғыш-жасыл, сары, қызыл сары түрлерi саналады. Үстел үстiне қойып ойнауға арналған баспалық ойындарындағы қағаздар мен картондарға жағылатын бояу қолға, жиhазға жағылмайтындай болуы керек.
14. Үстел үстiне қойып ойнайтын баспалық мәтiндегi ойындарындағы әрiптерiнiң биiктiгi - 10 жасқа дейiнгi балалар үшiн 2,3 миллиметрден (бұдан әрi - мм), 10 және одан жоғары жастағы балалар үшiн 1,75 мм-ден кем болмауы керек.
15. 3 жасқа дейiнгi бүлдiршiндерге арналған ойыншықтар мен олардың алынып-салынатын бөлшектерi 31,7 мм (+-0,1) өлшемiн анықтайтын цилиндрге толық кiрмеуi керек. Ойыншықтардың алынбайтын бөлшектерi қатты бекiтiлiп ұштары үшкiр болмауы керек.
16. Балалардың аузымен жанасатын ойыншықтарды (ысқырғыш, сырнай және де басқа өнiмдер) кезектесе 10 паскаль (бұдан әрi - кПа) қысыммен сорып, үрлегенде ауыз жағында саңылауда бөлiнетiн заттар болмауы керек.
17. Бесiкке, бүлдiршiндердiң төсегiне немесе арбаға iлiп қоюға арналған ойыншықтардың бауының ұзындығы 300 мм-ден, ал iлмегiнің периметрiнiң ұзындығы - 350 мм-ден аспауы керек. Ойыншықтардың созылмалы бауларын 25 ньютон (бұдан әрi - Н) күшiмен тартқан жағдайда оның ұзындығы 750 мм-ден аспай, тартылған баудың ұзындығы жай бау ұзындығының 40%-нан аспауы керек.

9. Все производимые, ввозимые и реализуемые детские игры и игрушки должны подлежать обязательной санитарно-эпидемиологической, в том числе токсикологической экспертизе в порядке, установленном уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан.
10. Уровень запаха всех видов игрушек не должен превышать двух баллов.
11. Декоративное или защитное покрытие игрушек должно быть стойким к действию слюны, пота и влаги.
12. Уровень звука, издаваемый игрушкой должен быть не более:
1) 65 децибелл (далее - дБА ) - у игрушек, предназначенных для игры в помещениях (за исключением настроенных музыкальных игрушек, духовых и ударных инструментов);
2) 75 дБА - у игрушек, предназначенных для игр на открытом воздухе;
3) 95 дБА - у игрушек, в качестве игрового момента которых используется импульсный шум (одиночный выстрел).
13. В настольно-печатных играх текст должен быть напечатан контрастным для фона цветом. Цифровые и буквенные обозначения должны иметь черную окраску или черный рельеф.
Оптимальными цветами фона должны быть: голубой, зеленый, желто-зеленый, желтый, оранжевый, оранжево-красный. Краски на бумаге и картоне в настольно-печатных играх не должны размазываться и отпечатываться на руках и мебели.
14. Высота букв текста в настольно-печатных играх, предназначенных для чтения детьми в возрасте до 10 лет должна быть не менее 2,3 миллиметров (далее - мм), для детей старше 10 лет - не менее 1,75 мм.
15. Игрушки и съемные детали игрушек для детей в возрасте до 3х лет должны быть не менее 31,7 мм (± 0,1) и не полностью входить в цилиндр для определения размеров. Несъемные детали игрушек должны быть прочно прикрепленными и не иметь острых углов.
16. Игрушки, предназначенные для контакта со ртом ребенка (свистки, дудки и подобная продукция) не должны иметь отделяющихся частей при переменном вдувании и всасывании воздуха под давлением 10 паскаль (далее - кПа).
17. Свободная длина шнуров игрушек, предназначенных для использования в колыбели, детской кровати или коляске должна быть не более 300 мм, а длина периметра петли - не более 350 мм. Эластичные шнуры при натяжении силой 25 ньютон (далее - Н) должны иметь длину не более 750 мм, при этом длина натянутого шнура не должна превышать длину шнура в свободном состоянии более чем на 40%.

18. Өздерiмен бiрге тартып ойнауға арналған ойыншықтардың бауларында саусақ сусымайтын түйiндер немесе сусымалы түйiндерден тұратын iлмектер болмауы керек. 3 жасқа дейiнгi бүлдiршiндерге арналған ойыншықтардың бауларының диаметрi 2 мм-ден кем болмай, ойыншықтың ұстайтын жерi шар тәрiздi домалақ болуы керек.
19. Балалар сыйып кететiн және есiгi бар ойыншықтар (ойыншық палаткалар, вигвам және т.б.) сырты кем дегенде 50H күш арқылы ашылып, есiгi жабық болған жағдайда желдеткiшпен қамтамасыз етiлуi керек. Түймелердi, сыдырмаларды немесе басқадай бiр түймелеулердi қолдануға болмайды.
20. Шылдырлауықтар соққыға төзiмдi болып, ал сұйықтықпен толтырылған ойыншықтар - тығыз жабылуы керек.
21. Ойыншықтардың қорғағыш-көрнекi әшекейлi жабындылары сiлекейге, терге төзiмдi болып, ылғал ciңiрмеулерi керек. Шылдырлауықтардың бетiн бояп және жазу жазуға болмайды.
22. Балалардың аузымен жанасатын полимерлi және басқа да синтетикалық материалдардан; қағаз бен картоннан; матадан; ағаш пен былғары түс ciңірiлген; металдардан жасалған ойыншықтардан; резеңкелерден, сондай-ақ, құрастыратын материалдардан (пластилин, балшық, гельдерден), бояулардан, лактан, жылтырауық жасауға арналған ұнтақтардан, қарындаштағы графиттен, қаламдағы сиялардан бөлiнетiн (денсаулыққа) зиянды заттар, тағам өнiмдерi және олардың орталарымен тығыз байланыста болатын материалдар мен бұйымдарға арналған бөлiнудiң шектелген мөлшерi осы санитарлық ереженiң 3 қосымшасында көрсетiлген деңгейден аспауы керек.
23. Балаларға арналған ойындар мен ойыншықтарды шығаратын кәсiпорын өнiмдерiнiң балалар денсаулығына ешқандай қауiп тудырмайтыны жайлы кепiл берiп, өнiмдердiң санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысы және сапалық сертификаты болуы керек.
24. Ойыншықтар жасап шығаратын өндiрiстiк үй-жайлардың құрылымы және санитарлық жағдайы қолданыстағы СанЕжН-гe сай болуы керек.
25. Ойыншықтардың тұтыну орамасында немесе жапсырмасында қандай жастағы балаларға арналғаны төмендегiдей үлгiде көрсетiлуi керек:
1) бiр жасқа дейiнгiлерге (жас сәбилер);
2) бiр жастан 3 жасқа дейiнгiлерге (бөбектер);
3) 3 жастан 6 жасқа дейiнгiлерге (мектеп жасына дейiнгi балалар);
4) 6 жастан 10 жасқа дейiнгiлерге (бастауыш сыныптағылар);
5) 10 жастан 14 жасқа дейiнгiлерге (орта сынып жасындағылар).
26. Ойыншықтарды жасап шығару және сату iсiмен тiкелей байланысты қызметкерлер жұмысқа алынар алдында және белгiленген тәртiп бойынша кезеңдi медициналық тексерiстен өтулерi керек.
27. Сатушы және сатып алушыға балалардың аузымен жанасатын ойыншықтарды көрсету кезiнде, ойыншықты ауыздарына салуға болмайды. Сатушыда мiндеттi түрде көрсететiн үлгi болуы керек.

18. Шнуры игрушек, не должны иметь скользящих узлов или петель, способных образовывать скользящий узел. Диаметр шнуров игрушек для детей в возрасте до трех лет должен быть не менее 2 мм и иметь на конце шарообразную ручку.
19. Игрушки, могущие вместить ребенка (игрушечные палатки, вигвамы и другие) и имеющие дверь, должны открываться наружу усилием не более 50 Н и иметь отверстия, проемы для обеспечения вентиляции при закрытой двери. Не допускается применение пуговиц, молний или аналогичных застежек.
20. Погремушки должны быть прочными к удару, игрушки, наполненные жидкостью - герметичными.
21. Защитно-декоративное покрытие игрушек должно быть стойким к действию слюны, пота и влажной обработке. Не допускается поверхностное окрашивание и роспись погремушек.
22. Выделение вредных веществ из игрушек, изготовленных из полимерных и других синтетических материалов; бумаги и картона; тканей; импрегнированной древесины и кожи; из резины и металлов, материалов (пластилин, глина, гели), красок, лаков, порошков для нанесения глазури, графита в карандашах и чернил в ручках не должно превышать допустимых уровней миграции для материалов и изделий, контактирующих с пищевыми продуктами и средами согласно приложению 3 к настоящим санитарным правилам.
23. Предприятие, выпускающее детские игры и игрушки должно гарантировать выпуск продукции безопасной для здоровья ребенка и подтверждать качество и безопасность продукции наличием санитарно-эпидемиологического заключения и сертификата.
24. Устройство и санитарное содержание производственных помещений, в которых изготавливаются игрушки, должны отвечать требованиям действующих СанПиН.
25. На потребительской упаковке или вкладыше к игрушкам должны указываться возраст детей, для которых они предназначены:
1) до года (ранний);
2) от года до 3-х лет (ясельный);
3) от 3-х до 6-ти лет (дошкольный);
4) от 6-ти до 10-ти лет (младший школьный);
5) от 10-ти до 14-ти лет (средний школьный).
26. Работники, связанные с изготовлением и реализацией игрушек должны проходить предварительный при поступлении на работу и периодический медицинский осмотр в установленном порядке.
27. Не допускается продавцу и покупателю прикладывать к губам игрушки, предназначенные для контакта со ртом ребенка при их демонстрации. У продавца должен быть демонстрационный образец.

28. Балаларға арналған ойыншықтардың қауіпсiздiгiн қадағалау  - осы санитарлық ережелердiң 4 -қосымшасында көрсетiлгендей, осындай тексерулердi орындауға құқықты деген лицензиясы бар санитарлық-эпидемиологиялық сараптама орталықтары немесе зертханалар арқылы жүргiзiлуi керек.
29. Санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманы (тексерудi) жүргiзу үшiн: өнiмге деген нормативтiк-техникалық құжаттама, ойыншықтардың үлгiсi (кем дегенде 3 данасы) және қолданылатын материалдардың рецептурасы болуы керек. Керек болған жағдайда жасап шығаратын кәсiпорын технологиялық үдерiстiң сипаттамасын көрсетуi керек. Құжаттардың үлгiсi мен көшiрмесi қайтарып берiлмейдi. Ойыншықтарды тексеру тәртiбi 1 қосымшада, ойыншықтардағы ауыр металдардың рұқсат етiлген нормалары осы санитарлық ережелердiң 2 қосымшасында көрсетiлген.
30. Осы санитарлық ережелерге сай келмейтiн ойыншықтар анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдар жиынтығы бойынша, оларды жасап шығаруға және сатуға қатаң түрде тыйым салынады (жұмыстары тоқтатылады). P080201
"Балаларға арналған ойындар
мен ойыншықтарға қойылатын
санитарлық-гигиеналық
талаптар" туралы санитарлық-
эпидемиологиялық ережелер
мен нормаларға 1-қосымша
Ойыншықтарды жасап шығаруға рұқсат етiлген және
тыйым салынған шикiзаттар мен материалдардың
тiзбесi
Шикiзаттар және материалдардың атаулары
НҚ
1. ПCК-111, ПCM-115, ПСМ-118,
ПCM-151 белгiсiндегi полистирол
ТЖ 6-05-1871-79
2. ПСС-500 белгiсiндегi полистирол
ТЖ 6-05-190-1-81
3. Төменгi қысымды: 272-74, 276-73,
277-73, 72 белгiсiндегi полиэтилен
(тағам өнiмдерiнiң барлық түрiне
қолданылуға арналған)
ТЖ 6-05-1870-84
4. 11104-030, 11306-075 белгiсiндегi
совилен (винилацетаты бар полимерлес
пилен)
ТЖ 6-05-1636-78
5. УП-457 белгiсiндегi полистирол
Югославия
6. УП-"Норсолор" полистиролы
Франция
7. "POLYREX" белгiсіндегi полистирол
"СН/МЕ JNDLISTR
JAZ СО"
8. Полистирол
"DОW", Швейцария
9. Полистирол
"Доку", Югославия
10. "Scopyrol PS-C5 16" белгiсiндегi
полистирол
Германия
11. "Литвин" фирмасының акраваксы
Франция
12. АБС-МО602Л пластигi
ТЖ 6-05-2022-86
13. "Gedex" белгiсiндегi полистирол
Франция
14. Винилистен жасалған былғары
ТЖ 17-21-475-83
15. Соққыға төзімді УПC-0508 Л полистиролы
ОСТ 6-05-406-80
16. УПС-225 Д полистиролы
ТЖ 6-05-1901-81
17. 368 Р белгiсіндегi полимерлес Луран
"БАСФ", Германия
18. 790, 867 E белгiсiндегi полимерлес
Тайлир
"Дау Кемикл", АҚШ
19. 747C (қызыл түстi) типтi АВС
пластигi, "магнум" 2020 белгiсiндегi
сұр, ақ, пiл сүйегi, "стайлак"-қызыл
сары 6575561
"DОW", Швейцария
20. 2%-ды СЗЛ пенокон белгiсiндегi
көпiршiк тудыратын полистирол
ТЖ 6-05-22 1-240-25

28. Исследования детских игр и игрушек на соответствие требованиям по показателям безопасности согласно приложению 4 к настоящим санитарным правилам должны осуществляться Центром санитарно-эпидемиологической экспертизы или лабораторией, аккредитованной на право выполнения таких исследований.
29. Для санитарно-эпидемиологической экспертизы (исследования) должны представляться: нормативно-техническая документация на продукцию, образцы игрушек (не менее 3-х экземпляров) и рецептура применяемых материалов. При необходимости предприятие-изготовитель должен предоставить описание технологического процесса. Образцы и копии документов возврату не подлежат. Порядок исследования игрушек изложен в приложении 1 к настоящим санитарным правилам, допустимые нормы содержания тяжелых металлов в игрушках изложены в приложении 2 к настоящим санитарным правилам.
30. При выявлении игрушек, не соответствующих требованиям настоящих санитарных правил, производство и реализация их не допускается (приостанавливается) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. P080201
Приложение 1
к санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам "Санитарно-
эпидемиологические требования
к детским играм и игрушкам"
Перечень сырья и материалов, разрешенных для изготовления
игрушек
Наименование сырья и материалов НД
1. Полистирол марок: ПСМ-111, ПСМ-115, ПСМ-118, ПСМ-151
ТУ 6-05-1871-79
2. Полистирол марки ПСС-500
ТУ 6-05-190 1-81
3. Полиэтилен низкого давления марок: 272-74, 276-73, 277-73, 72 (для контакта со всеми видами пищевых продуктов)
ТУ 6-05-1870-84
4. Совилен (сополимер пилена с винилацетатом) марок:
11104-030, 11306-075
ТУ 6-05-1636-78
5. УП-полистирол марки 457
Югославия
6. УП-полистирол «Норсолор»
Франция
7. Полистирол марки «POLYREX»
«СН/МЕ JNDLISTR JAZ СО. ZTD», Япония
8. Полистирол
«DOW», Швейцария
9. Полистирол
«ДОКУ». Югославия
10. Полистирол марки «Scopyrol PS - С5 16»
Германия
11. Акравакс фирмы «Литвин»
Франция
12. Пластик АБС-МО602Л
ТУ 6-05-2022-86
13. Полистирол марки «Gedex»
Франция
14. Винилискожа
ТУ 17-21-475-83
15. Полистирол ударопрочный УПМ-0508 Л
ОСТ 6-05-406-80
16.Полистирол УПС-225 Д
ТУ 6-05-1901-81
17.Сополимер марки Луран 368 Р
«БАСФ». Германия
18. Сополимер марок Тайрил 790, 867 Е
«Дау Кемикл», США
19. Пластик ABC  тип 747С (красный цвет) марка 2020 «магнум» - серый, белый, слоновая кость, «стайлак» - оранжевый 6575561
«DOW». Швейцария
20. Полистирол пенообразующий марки пенокон СЗЛ - 2 %
ТУ 6-05-22 1-240-25

21. ПВХ - "Сковинил" PVC-684 белгiсiндегi
пластизоль
Германия (VЕВ
комбинаты,
Хими-верке. Вита)
22. "Синтерал" белгiсiндегi АБС пластигi
Италия
23. "EDJSTJR" полистиролы
Е.Е.С Montepozimeri
gruppo montedi SОLL
24. "Содетег" фирмасының технология
бойынша 071, 201 белгiсiндегi
поливилхлорид (балалардың консервi
тағамдарының шыны банкiсiне
арналған қақпақтар)
Франция
25. Дакрил 2М
МЕМСТ 6-01-38-81
26. 15203-020 белгiсiндегi ВД полиэтиленi
МЕМСТ 16337-77
27. 277-73 белгiсiндегi НД полиэтиленi
ТЖ 6-05-1570-84
28. 270, 271, 272, 273, 275, 276, 277,
279, 222, 224 белгiсiндегi полимерлеу
бойынша газофазды әдiсiнiң төменгi
ДВП полиэтиленi (тағам өнеркәсiбiнде
қолдануға рұқсат етiлген полиолефин
құрамындағы антиоксиданттармен
тұрақтандырылған)
ТЖ 6-05-1870-84
29. УПС-080 1 белгiсiндегi полистирол
МЕМСТ 6-05-4406-20
30. Соққыға төзiмдi: SB-E, SB-NE
белгiлерiндегi және жалпылай қолдануға
арналған РS-S белгiсiндегi полистирол
"Stumer Oy" Жапония
31. 2710 белгiсiндегi соққыға төзiмдi
полистирол
"БАСФ", Германия
32. "Мослен" белгiсiндегi полистирол
Чехословакия
33. Мөлдiр және ақ түстi "Мостен", қызыл
түстi "Мостен" белгiсiндетi полипропилен
Чехословакия
34. Жасыл, қызыл және сары түстi
"Моплен" белгiсiндегi полипропилен
Италия
35. "Кастилен M240" белгiсiндегi
полипропилен
Италия
36. Төмен қысымды "Пекема" белгiсiндегi
полиэтилен
Финляндия
37. ДМД8-5 140 белгiсiндегi төмен қысымды
полиэтилен
38. "Хостилен" РР УР 1080 белгiсiндегi
полипропилен
"XexcT" Германия
39. Поливинилхлоридтi үлдiр
"Канека Beлд-жим".
Бельгия
40. Поливинилхлоридтi үлдiр
"Джон Вэддинг тон",
Англия
41 ЕР-Х белгiсiндегi пенополистирол
"Cumep Oy" Финляндия
42. 466-Z белгiсiндегi соққыға төзiмдi
полистирол
"БАСФ". Германия
43. Қапталған алюминий фольга
(фольга-полиэтилен)
"ЛоисT ПасT",
Англия: "Рибер и
сын", Швейцария
44. "Комбитерм-РА", "Комбитерм HXX"
және "Валопласт" үлдiрi
"Вальсроде" Германия
45. 281-73, 281-75, 187-75, 291-73
(ТУ 6-05-05-285-86) белгiсiндегi
HД полиэтиленi
ТЖ 6-05-1899-90
46. Д-23кс белгiсiндегi ПВХ пластиканы
47. Meталлопластқа арналған уытсыз
поливинилхлоридтi үлдiр (металдан
жасалған ойыншықтардың бетiн қаптауға
арналған)
ТЖ 6-01-998-75
48. Соққыға төзiмдi УПМ 0503Л, УПМ 0508.
0503, УПС 0803 полистирол
МЕМСТ 6-05-406-80
49. Көлемдi ойыншықтарға арналған
(соққыға төзiмдi стирол, метилметакрилат
және полибутадиендi көк сағыз полимерлес)
МСП пластик
TЖ 6-05-626-76
50. С белгiсiндегi стирол, акрилонитры
және метилметакрилат полимерлес
МЕМСТ 12271-76
51. АБС-М пластигi (ересек балаларға
арналған ойыншықтарды жасап шығару
кезiнде)
ТЖ 6-05-1587-74
52.  17703-010 белгiсiндегi,
10803-020, 10313-11513-070, 15712.20
белгiлерiндегi ВД полиэтилен

21. ПВХ-пластизоль с использованием смолы марки  «Сковинил» PVC-E-684
Германия (комбинат VEB Хими-верке. Вита)
22. Пластик АБС марки «Синтерал»
Италия
23. Полистирол «EDJSTJR»
Е.Е.С Montepozi-meri gruppo мontedi SOll
24. Поливилхлорид марок 071, 201 по технологии фирмы «Содетег» (для крышек к стеклянным банкам под консервы детского питания)
Франция
25. Дакрил 2М
ОСТ 6-01-38-81
26. Полиэтилен ВД марки  15203-020
ГОСТ 16337-77
27. Полиэтилен НД марки 277-73
ТУ 6-05-157084
28. Полиэтилен низкого ДВП газофазного метода полимеризации марок 270, 271, 272, 273, 275, 276, 277, 279, 222, 223, 224 (стабилизированных антиоксидантами из числа разрешенных в составе полиолефинов для пищевой промышленности)
ТУ 6-05-1870-84
29. Полистирол марки УПС-080 1
ОСТ 6-05-406-20
30. Полистирол ударопрочный марок: SB-E, SB-NE и полистирол общего назначения марки PS-S
«Stumer Oy».
Япония
31. Полистирол ударопрочный марки 2710
«БАСФ», Германия
32. Полистирол марки «Мослен»
Чехословакия
33. Полипропилен марок: «Мостен» прозрачный и белого цвета. «Мостен» красного цвета
Чехословакия
34. Полипропилен марки «Моплен» зеленого, красного и желтого цвета
Италия
35. Полипропилен марки «Кастилен М240»
Италия
36. Полиэтилен низкого давления марки «Пекема»
Финляндия
37. Полиэтилен низкого давления марки ДМД8-5140
38. Полипропилен марки «Хостален» РР УР 1080
«Хехст» Германия
39. Пленка поливинилхлоридная
«Канека Белд-жим». Бельгия
40. Пленка поливинилхлоридная
«Джон Вэддинг-тон», Англия
41. Пенополистирол марки ЕР-Х
«Cumep Oy».
Финляндия
42. Полистирол ударопрочный марки 466-Z
«БАСФ»,  Германия
43. Фольга алюминиевая ламинированная (фольга-полиэтилен)
«Лоис Паст», Англия:
«Рибер и сын», Швейцария
44. Пленка «Комбитерм-РА», «Комбитерм НХХ» и «Валопласт»
«Вальсроде» Германия
45. Полиэтилен НД марки: 281-73. 281-75, 187-75; 291-73 (ТУ 6-05-05-285-86)
ТУ 6-05-1899-90
46. Пластикан ПВХ марки Д-23КС
47. Пленка поливинилхлоридная нетоксичная для металлопласта (в качестве покрытия для металлических игрушек)
ТУ 6-01-998-75
48. Полистирол ударопрочный УПМ 0503Л, УПМ 0508.0503, УПС 0803
ОСТ 6-05-406-80
49. Пластик МСП (ударопрочный сополимер стирола, метилметакрилата и полибутадиенового каучука) для крупногабаритных игрушек
ТУ 6-05-626-76
50. Сополимер стирола, акрилонитрила и метилметакрилата марка С
ГОСТ 12271-76
51. Пластик АБС-М (при изготовлении игрушек для детей старшего возраста)
ТУ 6-05-1587-74
52. Полиэтилен ВД. марка 17703-010 марок 10803-020, 10313-11513-070, 15712.020

МЕМСТ 16337.77
53. 20908-040 белгiсiндегi (01,04,17,21
рецептураларындағы) 20508-007
белгiсiндегi (01,04,17,21)
МЕМСТ 16338-77
54. Ф-1 Фторлоны
ТЖ 6-05-559-74
55. N 107 10706-075 белгiсiндегi
винилацетаты бар полимерлес этилен
ТЖ 6-05-1636-73
56. "Styroa" белгiсіндегi полистирол
Швейцария
57. "Астролон" белгiсiндегi винипроза
Германия
58. "Gedex" белгiсiндегi полистирол
Франция
59. "у" белгiсiндегi (7Д. этиленi
негiзiнде жасалған MEMCT-16337-77),
10803-020, 15303-003 белгiлерiндегi
ыстықты түсiретiн полиэтилендi үлдір
ТЖ 6-05-051-79-74
60. ВУ, У-1, У-2 белгiсiндегi поливи-
нилхлоридтi "Повиден" қаптамалы үлдiр
ТЖ 6-01-1036-76
61. П-73ЭМ. П-73ЭM1, ЭП-73 рецеп-
турасындағы "Поливинилхлорид" үлдір
ТЖ 6-01-1009-75
62. Полиэтиленполиамид үлдiрi (ПЭ-ПА)
ТЖ 6-05-051-121-77
63. Бiр жақ бетi (нитролакпен) боялған
целофан фольгa-полиэтилен (Ц-Ф-ПЭ)
ТЖ 6-17-051-289-80
64. "Дау Кемикал" фирмасының 455
белгiсiндегi полистирол
Югославия
65. "Фина" фирмасының 82 E полистиролы
Финляндия
66. Рецептураның пигменттерi мен бояғыш
заттардың жоғарғы қанықпалары: 001, 002,
108, 138, 129, 307, 308, 410, 407, 474,
504, 505, 506, 508, 510, 512, 524, 557,
601, 701, 705, 706, 709, 714, 715, 716,
801, 803, 805, 806, 899, 900, 902, П-202,
П-404, П-502, П-503, П-507, П-704, П-804
ТЖ 6-05-1980-84
67. Қоңыр эмаль (ЭСП-210 фритта
негiзiнде жасалған)
МЕМСТ 24405-80
68. RR-2 белiгiсiндегi финдiк пигменттi
титанның қос тотығы
69. Кем дегенде 5% болатын СКП-118,
119, 805, 710, СКП-105, 501, 503,
CКП-716, 717 белгiлерiндегi (массадағы
НД және ВД полиэтиленiн бояу үшiн)
пигменттердiң жоғарғы қанықпалары
ТЖ 6-05-223-86,
ТЖ 6-05-149-81,
ТЖ 6-05-05-292-87
70. 501 рецептурасындағы пигменттердiң
жоғарғы қанықпасы (көгiлдiр фталоцианиндi
0,7%-ды пигмент, титанның қос тотығы -
38,9%, ПСС-500 белгiсiндегi полистирол
- 24%, ГЭК (алкан-120) - 36,4%
(полистиролды бояуға арналған)
71. Ақ СКП 001, қызыл СКП 102 және 100,
СКП 802 сұр, СКП қара (полипропилендердi
бояуға арналған) пигменттердiң жоғарғы
қанықпасы
72. Жоғарғы қанықпалы пигменттер
құрамындағы (полистиролды пластиктердi
бояуға арналған) шайыршықтың глицериндi
эфирi (алкал-120)
73. Пигменттердiң жоғары қанықпалары:
СКП 001. СКП 103. СКП 802. СКП 901.
СКП 102. СКП 503. СКП 204.
ТЖ 6-05-149-81
74. Пигменттердiң жоғары қанықпалары -
молекуласы төмен полиэтилендi балауыз
бен пигменттердiң қоспасы 1:1 еселiгiнде
рұқсат етiлетiн
75. МЧ-52 лак
ТЖ 6-10-767-80
76. Титанның қос тотығы
МЕМСТ 98-8-80
77. Темiр тотықты қызыл пигмент
TЖ 6-10-602-77
78. Сары крон
МЕМСТ 478-80
79. СК лағыл лагы
МЕМСТ 7436-74
80. НЦ 218, НЦ 224 нитролагы
MEMCT 4776-76
81. Нитроэмальдар

ГОСТ 16337.77
53. Полиэтилен НД, марка 20908-040 (рецептур 01, 04, 17, 21), марка 20508-007 (рецептур 01, 04, 17, 21)
ГОСТ 16338-77
54. Фторлон Ф-1
ТУ 6-05-559-74
55. Сополимер этилена с винилацетатом марки 10706-075  № 107
ТУ 6-05-1636-73
56. Полистирол марки «Styrola»
Швейцария
57. Винипроза марки «Астролон»
Германия
58. Полистирол марки «Gedex»
Франция
59. Пленка полиэтиленовая термоусадочная марки «у» (основе полиэтилена ВД. ГОСТ 16337-77) марок 10803-020, 15303-003
ТУ 6-05-05 1-79-74
60. Пленка упаковочная поливинилхлоридная «Повиден»  марок: ВУ, У-1,У-2
ТУ 6-01-1036-76
61. Пленка  поливинилхлоридная рецептуры П-73ЭМ. П-73ЭМ1, ЭП-73.
ТУ 6-0 1-1009-75
62. Пленка полиэтиленполиамид (ПЭ-ПА)
ТУ 6-05-051-121-77
63. Целофан с односторонним покрытием (нитролаком) - фольга-полиэтилен (Ц-Ф-ПЭ)
ТУ 6-17-051-289-80
64. Полистирол марки 455 фирмы «Дау Кемикал»
Югославия
65. Полистирол 82 Е фирмы «Фина»
Финляндия
66. Суперконцентраты пигментов и красителей рецептур: 001, 002, 108, 138, 129, 307, 308, 410, 407, 474, 504, 505, 506, 508, 510, 512, 524, 557, 601, 701, 705, 706, 709, 714, 715, 716, 801, 803, 805, 806, 899, 900, 902, П-202, П-404, П-502, П-503, П-507, П-704, П-804
ТУ 6-05-1980-84
67. Коричневая эмаль (на основе фритты ЭСП-210)
ГОСТ 24405-80
68. Финская пигментная  двуокись титана марки RR-2.
69. Суперконцентраты пигментов не более 5% марок: СКП-118, 119, 805, 710, СКП-105, 501, 502, 503, СКП-716, 717 (для окрашивания полиэтилена НД и ВД в массе)
ТУ 6-05-223-86, ТУ 6-05-149-81, ТУ 6-05-05-292-87
70. Суперконцентраты пигментов рецептуры 501 (пигмент голубой фталоцианиновый - 0,7 %. двуокись титана - 38,9%,  полистирол марки ПСС-500 - 24%, ГЭК (алкан-120) - 36,4% (для окрашивания полистиролов)
71. Суперконцентраты пигментов: СКП 001 белый: СКП 102 и 100 красные; СКП 802 серый; СКП 901 черный (для окрашивания полипропиленов)
72. Глицериновый эфир живичной канифоли (алкал-120) в составе суперконцентратов пигментов (для окрашивания полистирольных пластиков)
73. Суперконцентраты пигментов: СКП 001, СКП 103, СКП 802, СКП 901, СКП 102, СКП 503, СКП 204
ТУ 6-05-149-81
74. Суперконцентраты пигментов - смесь низкомолекулярного  полиэтиленового воска и пигментов, допускаемых в соотношении 1 : 1
75. Лак МЧ-52
ТУ 6-10-767-80
76. Двуокись титана
ГОСТ 98-8-80
77. Пигмент красный, железоокисный.
ТУ 6-10-602-77
78. Крон желтый
ГОСТ 478-80
79. Лак рубиновый СК
ГОСТ 7436-74
80. Нитролаки НЦ 218. НЦ 224
ГОСТ 4776-76
81. Нитроэмали

MEMCT 5406-73
82. 646 ерiткiшi
МЕМСТ 18168-72
83. Май ерiтетiн сары Ж, май ерiтетiн
қызыл Ж, Ии 218 нитролагы бояғыштардың
негiзiндегi бояулар
ТЖ 6-14-ДХ-75,
ТЖ 6-14-716-76,
МЕМСТ 4976-76
84. "Винилин" белгiсiндегi бояулар
"Садолин" Финляндия
85. ТПХВ бояулары
TЖ 29-02-888-79
86. Поливинилхлоридті ПBX-716 ұнтақты
бояуы
ТЖ 6-10-1706
87. МЛ 242 эмалi
MEMCТ 10982-75
88. ФЛ-559 (3-30-59) лагы
МЕМСТ 4147-80
89. ЭП-527Х лагы
ТЖ 6-10-12.16.82.
90. Қалбырдағы ЭП-547 лагы
ТЖ 6-10-1395-73
91. ЭП 547 М лагы
ТЖ 6-10-12-38-78
92. ЭП-547/ЭП-51 95/ФЛ/-559;
ЭП-547/ЭП-51 47 ал/ ФЛ-559;
ЭП-51-47 ал/ФЛ-559
ТЖ 6-10-1395-73.
ТЖ 6-10-11-351-6-80.
МЕМСТ 14147-80,
ТЖ 6-10-1498-75
93. ЭП-5147 ал эмалi; ЭП-547. ЭП-547M;
ФЛ-559; ЭП-527Х лактары (эмаль мен
лактардың үйлесiмiн бiр немесе екi қабат)
ТЖ 6-10-1498-75,
ТЖ 6-10-1395-73,
ТЖ 6-10-12-38-78
МЕМСТ 14147-80,
ТЖ 6-10-11-335-6-79
94. ЭСП-117 (СТ-17) силикатты эмаль
МЕМСТ 24405-80
95. Шыны тәрiздi БС-20 сары және жасыл
эмалi
96. 25,54, Э-1; 2ОН, 92Т, 105T, 301-3,
25-32, 25-32Л белгiсiндегi шыны эмальдары
ТЖ 26-01-149-78
ТЖ 26-01-461-72
97. ЭСГ-21 (СГ-21Л), ЭСП 117 (CT-17),
CГ-21 белгiдегi эмальдар
MEMCT 2440580
98. Т-174 және У-21 белгiсiндегi
эмальдар
99. В-ЭП-2100 эмалi
TЖ 6-10-1502-79
100. ЖБ қызыл лагы (ДКМ-0,5 мг/л)
МЕМСТ 8573-77
101. 2020-33 сериясының темiрден жасалған
ойыншықтарды бояуға арналған бояуы
ТУ 29-02-872-79
102. 12000-12000-331, 12000-531.
12000-01 (қаңылтырдың бетiне басу
үшiн) сериясындағы офсеттi бояулар
ТЖ 29.02.851-78
103. Май ерітетiн индулин (пластмассаны
бояуға арналған) (ДКМ-1,2 мг/л)
МЕМСТ 4770-77
104. Дибутилсебацинат, бутилстеарат,
диоктилфталат, мырыштың стеараты,
стеарин қышқылы, кальцидiң стеараты
МЕМСТ 8728-77
МЕМСТ 9419-78
ТЖ 6-14-722-76
105. Жоғары дәрежеде тазаланған
минералды майлар (ВММ) және нафталды
компрессорлы (HКM-40)
106. Увитекс ОБ ағартқышы (0,1 %
аспайтын мөлшерде пластамассалардың
композицияларына енгiзiледi)
107. Синтамид-5 (пластмассаларға
антистатикалық қоспа ретiнде)
ТЖ 6-02-640-76
108. ФАУ-13 стабилизаторы (AБC-
пластиктерiн және полиэтилендi
өндiргенде қолданылады)
ТЖ6-14-22-129-75
109. Стабилизатор 4-метил-2,6-дитреттi
бутилфенол (2,6-лық паракревил,
бутилденген гидроокситолуол, ионол,
алкифен БП, апидол-1)
110. Стафор-10 (полимерлi материалдар
стабилизаторы)
111. 52-469, 52-470, 6а-1, 6а-2, 52-446
(СКН-26 бутадиеннитрилды синтетикалық
көксағыз негiзiнде) белгісіндегі резеңке
112. 52-563 белгiсiндегi резеңке
113. 5C-2 (СКЭП этиленпропилендi
синтетикалық көксағыз негiзiнде)
белгiсiндегi резеңке
114. П-4, Т-193, 1840, 1843 белгiсiндегi
резеңке
115. T-199, 1743, 6306-VII белгiсіндегi
резеңке

ГОСТ 5406-73
82. Растворитель 646
ГОСТ 18168-72
83. Краски на основе красителей: жирорастворимого желтого Ж, жирорастворимого красного Ж, нитролака Ии-218
ТУ 6-14-ДХ-75, ТУ 6-14-7 16-76, ГОСТ 4976-76
84. Краски марки «Винилин»
«Садолин», Финляндия
85. Краски ТПХВ
ТУ 29-02-888-79
86. Краска порошковая поливинилхлоридная ПВХ-716
ТУ 6-10-1706
87. Эмаль МЛ 242
ГОСТ 10982-75
88. Лак ФЛ-559 (3-30-59)
ГОСТ 4147-80
89. Лак ЭП-527Х
ТУ 6-10-12.16.82
90. Лак ЭП-547 консервный
ТУ6-10-13 95-73
91. Лак ЭП-547 М.
ТУ 6-10-12-38-78
92. Трехслойные и двухслойные системы лаков:  ЭП-547/ЭП-51 95/ФЛ-559; ЭП-547/ЭП-51 47ал/фЛ-559; ЭП-51 47ал/ФЛ-559
ТУ 6-10-1395-73.
ТУ 6-10-11-351-6-80. ГОСТ 14147-80, ТУ 6-10-1498-75
93. Эмаль ЭП-5147ал; лаки: ЭП-547. ЭП-547М; ФЛ-559; ЭП-527Х (сочетание эмалей и лаков в один или два слоя)
ТУ 6-10-1498-75, ТУ 6-10-1395-73, ТУ 6-10-12-38-78, ГОСТ 14147-80, ТУ 6-10-11-335-6-79
94. Эмаль силикатная ЭСП-117 (СТ-17)
ГОСТ 24405-80
95. Эмаль стекловидная БС-20 желтая и зеленая
96. Стеклоэмали марки: 25, 54, Э-1; 2ОН, 92Т, 105Т, 301-3, 25-32, 25-32Л
ТУ 26-0 1-149-78 ТУ 26-01-461-72
97. Эмали марок:ЭСГ-21 (СГ-21Л), ЭСП 117 (СТ-17), СГ-21
ГОСТ 2440580
98. Эмали марок Т-174 и У-21
99. Эмаль В-ЭП-2100
ТУ 6-10-1502-79
100. Лак красный ЖБ (ДКМ-0.5 мг/л)
ГОСТ 8573-77
101. Краска серии 2020-331 (голубая) для окраски металлических игрушек
ТУ 29-02-872-79
102. Краски офсетные серии: 12000-12000-331, 12000-531. 12000-01 (для печати по жести)
ТУ 29.02. 851-78
103. Индулин жирорастворимый (для окраски пластмассы) (ДКМ- 1.2 мг/л)
ГОСТ 4770-77
104. Дибутилсебацинат, бутилстеарат, диоктилфталат,  стеарат цинка, стеариновая кислота, стеарат кальция
ГОСТ 8728-77 ГОСТ 8728-77 ГОСТ 9419-78
ТУ 6-14-722-76
105. Масло минеральное высокоочищенное (ВММ) и нафталовое компрессорное (НКМ-40)
106. Отбеливатель Увитекс ОБ (в количестве не более 0,1 % вводится в композиции пластмасс)
107. Синтамид-5 (в качестве антистатической добавки к   пластмассам)
ТУ 6-02-640-76
108. Стабилизатор ФАУ-13 (применяется при производстве АБС-пластиков и полиэтиленов)
ТУ 6-14-22-129-75
109. Стабилизатор 4-метил-2,6-дитретичный бутилфенол (2,6-гтичный-паракревил,        бутилированный гидроокситолуол, ионол, алкифен БП, апидол-1)
110. Стафор-10 (стабилизатор полимерных материалов)
111. Резина марок 52-469, 52-470, 6а-1, 6а-2, 52-446 (на основе каучука синтетического бутадиеннитрильного СКН-26, ГОСТ 7738-79)
112. Резина марки 52-563
113. Резина марки 5С-2 (на основе каучука синтетического этиленпропиленового СКЭП)
114. Резина марок: П-4, Т-193, 1840, 1843
115. Резина марок Т-199, 1743, 6306-VII

116. 52-107, 52-111, 52-07а, КП-339 (ТК
табиғи көксағыз негiзiндегi), СЛД-ЛП
(бензиннiң 25%-ды ерiтiндiсiнде)
белгiсiндегi резеңке
117. 52-530 (СКП-26М. МЕМСТ 7738-79
бутадиеннитрилды синтетикалық көксағыз
негiзiнде) белгiсiндегi резеңке
118. ИРП-1338 (СКТВ силоксанды
синтетикалық көксағыз негiзiнде)
белгiсiндегi резеңке
119. ИГП-1338 және ИP-1344 (СКТВ
силоксанды синтетикалық көксағыз негi-
зiнде) белгiсiндегi резеңке қоспалары
120. Б-22 (TК табиғи көксағыз және нат-
рий-бутадиендi CКB синтетикалық көксағызы
негiзiндегi) белгiсiндегi резеңке
121. ГTЦ-7 (бутадиендi СКД синтетикалық
көксағызы негiзiндегi) белгiсiндегi
резеңке
122. С-482 (силоксанды СКТВ синтетикалық
көксағызы негiзiндегi) белгiсiндегi
резеңке
123. Табиғи латекстi қоспа ("Ревультекс",
антиоксидант Н-Г-22-46, ұйытатын казеин
аммонидiң су тотығы, су)
124. ММ-2 белгiсiндегi бор
МЕМСТ 21-10-74
125. МТД-1 боры
ТЖ 21 РСФСР 763-79
126. БС-30 белгiсiндегi ақ күйе
МЕМСТ 18307-78
127. А белгiсiндегi тальк., 1 сұрыптағы
рецепт
128. Кореялық тальк
129. ГТМ-4011, ПМО-95Н белгiсiндегi
техникалық көмiртегi
ТЖ 38-1528-77
ТУ 38-11535-77
130. ДГ-100, ПМ-75 белгiсiндегi
техникалық көмiртегi (күйе)
МЕМСТ 7885-77
131. ПМ 0-101H белгiсiндегi техникалық
көмiртегi
ТЖ 38-11-555-76
132. Этилциматтың вулкандауын
жылдамдатқыш
133. Үшiншi құрамы ретiнде СКЭПТ-Э
белгiсiндегi этилдиенобормен бар этилен-
пропилендi үштiк синтетикалық көксағыз
ТЖ 38-103252-79
134. СКЭПТ-Э белгiсiндегi этилен-
пропилендi синтетикалық көксағыз
135. СКЭП белгiсiндегi этиленпропилендi
синтетикалық көксағыз
ТЖ 38-103252-79
136. ПС-04 резеңкесi: СКЭП-40, 50-100,0;
күкiрт-0,3; пероксимон p-40 - 6,0; бензой
қышқылы - 2,0; үшкөмiртек П-702 - 50,0;
үш көмiртек П-324-50.0; И-8А индустриалды
майы; 15,0; төмен молекулярлы полиэтилен
- 10,0
137. СКИ-ЗЗАМ 11 синтетикалық көксағызы
138. 52-446с белгiсiндегi резеңке
(CКH-26CМ-100,0 көксағызы; күкiрт-1,5;
Р-экстра Н вулкацитi - 0,9; мырыш
ақсырлары - 5,0; стеарин қышқылы-0,2;
үшкөмiртек ІІ-701-40,0; үшкөмiртек
К-354-10,0; ДОФ-25; фригит -10,0)
139. СКИ-5 изопрендi көксағыз
140. ПС-23: CКН-40М-100.0 белгiсiндегi
резеңке сульфенамидi Ц-0,1: күкiрт-2,5;
мырыш ақсырлары-3,0; стеарин-2,0; каолин
-30,0; бензой қышқылы-1,0; үшкөмiртек
К-354-60,0; үшкөміртек П-702-60,0;
төмен молекулярлы полиэтилен -10,0
141. 374 белгiсiндегi резеңке СКД-ЛБС
-100,0 көксағызы; күкiрт -2,5;
күйдiрiлген магнезия- 7,0; стеарин
қышқылы - 2,0; үшкөмiртек ПМ-75
(ПМ-40Н)-70,0; бор - 80,0; вазелин
майы -20,0
142. CКД-Л250 полибутадиендi көксағызы
(УПM, УПС, АБС, МСП- полистиролы,
пластиктердiң ұруға төзiмдi сұрыптарын
синтездеуге арналған)

116. Резина марки 52-107, 52-111, 52-507а, КР-339(на основе каучука натурального НК), СЛД-ЛР (в растворе бензина) 25%
117. Резина марки 52-530 (на основе каучука синтетического, бутадиеннитрильного СКП-26М. ГОСТ 7738-79)
118. Резина марки ИРП-1338 (на основе каучука  синтетического силоксанового СКТВ)
119. Резиновые смеси марок ИГП-1338 и ИР-1344 (на основе каучука синтетического силоксанового СКТВ)
120. Резина марки Б-22 (на основе каучука натурального НК  и каучука синтетического натрий-бутадиенового СКВ)
121. Резина марки ГТЦ-7 (на основе каучука синтетического бутадиенового СКД)
122. Резина марки С-482 (на основе каучука синтетического силоксанового СКТВ)
123. Латексная смесь натуральная («Ревультекс», антиоксидант Н-Г-22-46, казеин сычужный, гидроокись аммония, вода)
124. Мел марки ММ-2
ОСТ 2 1-10-74
125. Мел МТД-1
ТУ 21-РСФСР 763-79
126. Сажа белая марки БС-30
ГОСТ 18307-78
127. Тальк марки А.,1 сорта в рецептах
128. Тальк корейский
129. Углерод технический марок: ГТМ-401 1, ПМО-95Н
ТУ 38-1528-77,
ТУ 38-11535-77
130. Углерод технический (сажа) марки: ДГ-100, ПМ-75
ГОСТ 7885-77
131. Углерод технический марки ПМ 0-101Н
ТУ 38-11-555-76
132. Ускоритель вулканизации  этилцимата
133. Каучук синтетический тройной этилен-пропиленовый, содержащий в качестве третьего компонента этилидиеноборнен марки СКЭПТ-Э
ТУ 38-103252-79
134. Каучук синтетический этиленпропиленовый СКЭПТ-Э
135. Каучук синтетический этиленпропиленовый СКЭП
ТУ 38-103252-79
136.Резина ПС-04: СКЭП-40, 50 - 100,0; сера - 0,3; пероксимон р-40 - 6,0; кислота бензойная - 2,0; трехуглерод П-702 - 50,0; трехуглерод П-324 - 50,0; масло индустриальное И-8А - 15,0; низкомолекулярный полиэтилен - 10,0
137. Синтетический каучук СКИ-ЗЗАМ 11
138. Резина марки 52-446с (каучук СКН-26СМ - 100,0; сера -1,5; вулкацит Р-экстра Н - 0,9; белила цинковые - 5,0; стеариновая кислота - 0,2; трехуглерод II-701 - 40,0; трехуглерод К-354 - 10,0; ДОФ-25; фригит - 10,0)
139. Изопреновый каучук СКИ-5
140. Резина ПС-23: СКИ-40М - 100,0; сульфенамид Ц - 0,1: сера - 2,5; белила цинковые - 3.0; стеарин - 2,0; каолин - 30,0; кислота бензойная - 1,0; трехуглерод К-354 - 60,0; диоктилфталат - 10,0; трехуглерод П-702 - 60,0: низкомолекулярный полиэтилен - 10,0
141. Резина 374: каучук СКД-ЛБС - 100,0; сера - 2,5; магнезия жженая - 7,0; стеариновая кислота - 2,0; трехуглерод ПМ-75 (ПМ-40Н) - 70,0; мел - 80,0; вазелиновое - 20,0
142. Полибутадиеновый каучук СКД-Л250 (для синтеза  ударопрочных сортов полистирольных пластиков -   УПМ, УПС, АБС, МСП).

ТУ 38.4037-87
143. 5П-815: CКИ-3 100,0 резеңке
сульфенамид Ц-1,0; техникалық күкiрт -
2,5; бор-20,0; мырыш ақсырлары - 5,0;
стеарин қышқылы - 2,0; И-8А индустриалды
майы -5,0 үшкөмiртек ГД-100 - 10,0
144. CФ-10-21 резеңке СКН-18M көксағызы -
100,0; пероксимон Г-40, мырыш ақсырлары -
5,0; стеарин қышқылы - 0,2; БС -50
күйесi- 50,0; ацетоамид Р-1,0,
диоксинафталат - 10,0; олигоэфиракрилат
МГФ-9- 10,0
145. СФ-10-21 резеңке СКЭПТ-40 көксағызы -
100,0 үшкөмiртек П-514 - 90,0; пероксимон
E-40-5,5; мырыш ақсырлары -3,0; И-8А
вазелин майы - 19,0; ИЭГ-115-2,5;
колаксол - 6,0
146. Резеңке 374: СКД-ЛБС көксағызы
-100,0; күкiрт -2,5; магнезия- 7,0;
стеарин қышқылы - 1,0; үшкөмiртектi
ПМ-75H - 70,0; бор - 10,0; вазелин майы
- 20,0
147. Ашық түстi гейландит толықтырғышы
"Балаларға арналған ойындар
мен ойыншықтарға қойылатын
санитарлық-гигиеналық
талаптар" туралы санитарлық-
эпидемиологиялық ережелер
мен нормаларға 2-қосымша
Балаларға арналған ойындар мен ойыншықтарды жасап
шығаруға тыйым салынған шикiзаттар мен материалдар
Шикi заттар мен
материалдардың атауы
Тыйым салудың себептерi
1. 10-09-СФ резеңкесi
Рұқсат етiлген көлемiнен жоғары
дифенилгуанидиннiң жанасқан
ортаға көшуi
2. 52-782 резеңкесі
Жанасатын модельдi ортаның және
рұқсат етiлген деңгейiне жоғары
тиурам, каптакс, цинк ионының
болуы түйсiктiк көрсеткiштер
тұрғысынан қанағаттанарлықсыз
3. 52-782-1 резеңкесi
Жанасатын модельдi ортаның және
рұқсат етiлген деңгейiнен жоғары
тиурам, каптакс, мырыш иондарының
болуы түйсiктiк көрсеткiштер
тұрғысынан қанағаттанарлықсыз
4. М2Т, МЕМСТ 6-17-72
белгiсiндегi мыс түтiк
Мыстың тоттануы және ауыр металл
тұздарының жанасқан ортаға көшуi
5. Резеңке өндiрiсiндегi
атактикалы полипропилен
Уыттылығы
6. 81-22 белгiсiндегi
резеңке
Рұқсат етiлген деңгейден тиурам
және циматтың көп бөлiнуi
7. Ыдыс-аяқ, шаруашылық
бұйымдарын жасауға
арналған мырышталған болат
8. МЕМСТ 6-14-40-82, "В"
қызыл-қоңыр пигментi
Пигменттiң канцерогендi қасиетi
және оның боялған жерден бөлiнуi
9. "2М" қайталанған дакрилi
Металдар иондарының бөлінуі
10. 20908-040, MEMCT
16337-77 белгiсiндегi
төмен қысымдағы полиэтилен
Мырыш және қорғасынның бөлiнуi
11. 10803-070, 11503-070
белгiсiндегi жоғарғы
қысымдағы полиэтилен
Мырыш және қорғасынның бөлiнуi
12. ЭЖК және ЭЖР белгiле-
рiндегi электролиттiк
балқыту арқылы жасалатын
ақ қаңылтыр
Модельдiк ерiтiндiлердiң сыртқы
түрлерiнiң үлгiлермен жанасқан
кездегi өзгерiсi және олардан
хром мен күшәннiң бөлiнуi
13. ХЖК хромдалған қаңылтыр
14. ФДБ бояуларынан болатын
таттанбайтын бояулар
(Германияда шығарылған)
Мырыш хроматының уыты жиынтығының
болуы
15. ПОС-2 дәнекерлегiшi
Қорғасынның көп мөлшерiнiң
модельдiк ортаға бөлiнiлуi

ТУ 38.4037-87
143. Резина 5П-815: СКИ-3 - 100,0; сульфенамид Ц - 1,0; сера техническая - 2,5; мел - 20,0; белила цинковые - 5,0; кислота стеариновая - 2,0; масло индустриальное И-8А - 5,0; трехуглерод ГД-100-10,0
144. Резина СФ-10-21: каучук СКН-18М - 100.0; пероксимон Г-40, белила  цинковые - 5.0; сажа БС-50 - 50.0; ацетонамид  Р-1,0, диоксинфталат - 10,0; олигоэфиракрилат МГФ-9 -10,0.
145. Резина СФ-10-41,  каучук СКЭПТ-40 - 100,0; сера - 0,8; трехуглерод П-514 - 90.0; пероксимон Е-40 - 5,5; белила цинковые - 3,0, масло вазелиновое И-8А - 19,0; ИЭГ-115 - 2,5; колаксол - 6,0
146. Резина 374: каучук СКД-ЛБС - 100,0; сера - 2,5; магнезия - 7,0; стеариновая кислота - 1,0; трехуглерод ПМ-75 Н) - 70,0: мел - 10,0. масло вазелиновое - 20,0
147. Светлый наполнитель гейландит
Приложение 2                                               к санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам "Санитарно-
эпидемиологические требования
к детским играм и игрушкам"
Сырье и материалы, запрещенные для изготовления детских игр
и игрушек
Наименование сырья и материалов
Причины запрещения
1. Резина СФ-10-09
Миграция в соприкасающуюся среду дифенилгуанидина выше допустимых величин
2. Резина 52-782
Неудовлетворительные органолептические показатели соприкасающихся модельных сред и миграция тиурама, каптакса и ионов цинка выше допустимых величин
3. Резина 52-782-1
Неудовлетворительные органолептические показатели соприкасающихся модельных сред и миграция тиурама, каптакса и ионов цинка выше допустимых величин
4. Медная труба марки М2Т, ГОСТ 6-17-72
Коррозирование меди и миграция в соприкасающиеся среды солей тяжелых металлов
5. Атактический полипропилен в производстве резин
Токсичность
6. Резина марки 81 -22
Миграция тиурама и цимата выше допустимых величин
7.Оцинкованная сталь для изготовления  посудо-хозяйственных изделий
8. Пигмент красно-коричневый «В»,ОСТ 6-14-40-82
Канцерогенные свойства пигмента и миграция его из окрашенных оболочек
9. Вторичный дакрил «2М».
Миграция ионов металлов
10. Полиэтилен низкой плотности марки 20908-040, ГОСТ 16337-77
Миграция цинка и свинца
11. Полиэтилен высокого давления  марок 10803-070, 11503-070
Миграция цинка и свинца
12. Белая жесть электролитического лужения марок ЭЖК и ЭЖР
Изменение внешнего вида модельных растворов после их контакта с образцами и выделение в них хрома и мышьяка
13. Хромированная жесть ХЖК
14. Антикоррозийная краска из ФДВ  (производства
Германии)
Наличие в краске токсического компонента хромата цинка
15. Припой ПОС-2
Выделение значительного количества свинца в модельные среды.

16. ЛС59-1 белгiсiндегi жез
Қорғасынның модельдiк ортаға
бөлiнуi (сүт қышқылының әлсiз
ерiтiндiсi)
17. "Мостен" 52.512 және
55.222 полипропилені
Түйсiктiк көрсеткiштердiң өзгеруi
18. ЛЦ-400 белгiсiндегi жез
Moдельдiк ортаға мыс және мырыштың
бөлiнуi, түйсiктiк қасиетiнiң
өзгеруi
19. Фталацианиндi жасыл пигмент
Канцерогендi әсерi
20. СКП 301, 401, 412
пигменттерiнiң жоғарғы
қанықпасы
Құрамына кiретiн пигменттердiң
канцерогендi әсерi
21. Алқызыл, бордо, қызыл,
4ЖВ, қызыл-қоңыр түстi
пигменттер
Бекітудiң нашар болуы және
ортаға бөлiнуi
22. Сұр, көгiлдiр және
ақшыл cұp түстi АС-1171
"Г" белгiсiндегi
акрильдi-силиконды эмаль
ДКМ-нен жоғары мөлшерде берiлген
дифенилпропан және бутамолдың
бөлiнуi
"Балаларға арналған ойындар
мен ойыншықтарға қойылатын
санитарлық-гигиеналық
талаптар" туралы санитарлық-
эпидемиологиялық ережелер
мен нормаларға 3-қосымша
Ауыр металл тұздарының мөлшерлi нормалары
Материалдардың
атауы
1г материалдан бөлiнетiн
элементтiң eң көп саны мг.
сур-
ьма
кү-
шән
ба-
рий
кад-
мий
xpoм
қор-
ға-
сын
сы-
нап
се-
лен
Саусақтың көмегiмен
түр беру үшiн iсте-
лiнетiн массалар мен
жағылатын бояулардан
басқа материалдар
60
25
500
75
60
90
60
500
Саусақтың көмегiмен
түр беру үшiн iсте-
летiн массалар мен
бояулар
62
15

16. Латунь марки ЛС59-1
Миграция свинца в модельную среду (слабый раствор молочной кислоты)
17. Полипропилен «Мостен» 52.512 и  55.222
Изменение органолептических показателей
18. Латунь марки ЛЦ-400.
Выделение в модельные среды меди и цинка, изменение органолептических свойств
19. Пигмен зеленый фталацианиновый
Канцерогенное действие
20. Суперконцентраты пигментов СКП 301, 401, 412 (для окрашивания полиолефинов)
Канцерогенные свойства входящих в их состав пигментов
21. Пигменты: алый, бордо,красный,4ЖВ, красно-коричневый.
Непрочность фиксации и миграция в среду
22. Акрило-силиконовая эмаль марки АС-1171 «Г» серого, голубого и бирюзового цвета.
Миграция дифенилолпропана и бутамола в количествах, превышающих ДКМ
Приложение 3
к санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам "Санитарно-
эпидемиологические требования
к детским играм и игрушкам"
Нормы содержания солей тяжелых металлов
Наименование материалов
Максимальное количество мигрирующего элемента в 1 материала, мг
сурьма
мышьяк
барий
кадмий
хром
свинец
ртуть
селен
Любой материал, кроме формующихся масс и красок, наносимых пальцами
60
25
500
75
60
90
60
500
Формующаяся масса и краски, наносимые пальцами
62
15

250
50
25
90
25
500
"Балаларға арналған ойындар
мен ойыншықтарға қойылатын
санитарлық-гигиеналық
талаптар" туралы санитарлық-
эпидемиологиялық ережелер
мен нормаларға 4-қосымша
Ойыншықтардың қауіпсiздiгiн зертханалық жолмен
бақылау тәртiбi
1. Ойыншықтарды зертханалық жолмен бақылау өндiрiсте және оларды сатуға өткiзiп жатқан жерде өткiзiлiп, оларға түйсiктiк және санитарлық-химиялық тексерулер жүргiзiлуi керек.
2. Түйсiк сезiмдерi арқылы жүргiзiлетiн тексерулер:
1) пластикадан жасалған ойыншықтар температурасы 37 о C болатын (механикалық өңдеусiз, сабын немесе синтетикалық жуғыш заттарды қолданбай) сумен жуылғаннан соң, оларды дистильденген сумен шайып, бөлме температурасында кептiредi;

250
50
25
90
25
500
Приложение 4
к санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам "Санитарно-
эпидемиологические требования
к детским играм и игрушкам"
Порядок проведения лабораторного контроля игрушек
1. Лабораторный контроль игрушек должен осуществляться на производстве и в ходе их реализации и включает проведение органолептических и санитарно-химических исследований.
2. Органолептические исследования:
1) игрушки из пластических масс тщательно промываются водой при температуре 37 градусов Цельсия (далее - 0 С) (без механической обработки, применения мыла или синтетических моющих средств), прополаскивают дистиллированной водой и просушивают при комнатной температуре;

2) ойыншықтардың үлгiсiне түйсiк сезiмдерi арқылы жүргiзiлетiн тексеру кезiнде ойыншықтардың мынандай сипаттары: сыртқы түр пiшiнi, үстiңгi жағының сипаты (құрғақ, жабысқақ, тегiс), ақауларының және иiсiнiң барлығы анықталады.
Ойыншықтардың иiсiн (немесе сорылған иiсiн) анықтау бөлме температурасында мамандар тобы (3-5 адам) арқылы жүргiзiледi. Иiстiң түрi оларды сипаттау арқылы анықталады (бөтен, жағымсыз иiс; арнайы хош иiстi, иiсi анықталмаған). Иiстiң қарқындылығы төменде көрсетiлген шкалаға сай балл есебiмен берiледi.
Иiстiң қарқындылығын анықтау
Иiстiң қарқындылығы
(балл есебiмен)
иiс түрiнiң сипаттамасы
0
иiсi жоқ
1
иiсi өте әлсiз - сәл ғана сезiледi
2
иiсi әлсiз
3
анық иiс, жағымсыз иiс
4
өте қатты жағымсыз иiс

2) при органолептических исследованиях образцов игрушек отмечается: внешний вид, характер поверхности (сухая, липкая, гладкая), наличие дефектов и запах.
Определение запаха игрушек (или вытяжек) проводится группой специалистов (3-5 человек) при комнатной температуре. Характер запаха отмечается описательно (посторонний, неприятный; специфический ароматический, неопределенный). Интенсивность запаха выражается в баллах в соответствии с нижеследующей шкалой.
Определение интенсивности запаха
Интенсивность
запаха (балл)
Характеристика запаха
0
запах отсутствует
1
запах очень слабый - едва ощущаемый
2
запах слабый
3
запах отчетливый, вызывающий неприятные ощущения
4
запах очень сильный

3. Санитарлық-химиялық тексерулер:
1) полимерлi материалдардан жасалған ойыншықтар үлгiсiне санитариялық-химиялық тексеру жүргiзген жағдайда олардың салмағынан және қолдану кезiнде органикалық химиялық ұшқыш заттар ауа мен сулы ортада анықталынады.
2) сынамаларды дайындау және полимерлi материалдардан жасалған ойыншықтар үлгiсiнiң құрамындағы ауыр металдарды (сүрме, күшән, барий, кадмий, хром, қорғасын, сынап, селен) анықтау "Ойыншықтар. Қауiпсiздiктiң жалпы талаптары және бақылау әдiсi" туралы қолданыстағы стандартқа сай жүргiзiледi.
3) ауа ортасы жағдайында ойыншықтардан бөлiнiп шығатын химиялық ұшқыш заттарды анықтау ауаның алмасуы кезiнде - 1сағ/көлемде және камерадағы ауаны сорғанда 1 шаршы метр кубқа (бұдан әрi - м 3 ) 100 грамм (бұдан әрi - г) ойыншықтың қатысы арқылы 20 о C және 37 о C температурада жүргiзiледi. Тексерiлетiн ойыншықтардың үлгiсiн шыны камераға салып, белгiленген тәртiп бойынша бекiтiлген әдiс арқылы ұшқыш заттардың бөлiнiп шығуы динамикалық тепе-теңдiкте болғанға дейiн жоғарыда көрсетiлген жағдайда кондиционерлеу керек.
Анықталған заттардың қанықпа мөлшерiн атмосфералық ауа үшiн рұқсат етiлген шегiмен салыстыру керек.
4. Ойыншықтардан бөлiнiп шығатын химиялық заттарды сулы ортада анықтау ойыншықтар ауданының су бетi ауданына 1 шаршы сантиметр (бұдан әрi - см 2 ): 2см 2 қатысы арқылы және 3 сағат (бұдан әрi - сағат) бойы экспозиция жасап бөлме температурасында жүргiзу керек. Анықталған заттардың қанықпа мөлшерiн полимерлi және басқа да материалдардан бөлiнiп шығатын, тағам өнiмдерiмен жанасатын химиялық заттардың бөлiну қабiлеттілігiнiң рұқсат етiлген мөлшерiнiң (бұдан әрi - PEM) санитарлық нормаларымен салыстыру керек.
5. Ойыншықтарды сiлекейдiң, тердiң және ылғалдың әсерiнен сақтайтын қорғауыш-көрнекi әшекейлi жабындылардың тұрақтылығын анықтау ойыншықтарды 3 минөт iшiнде механикалық өңдеусiз, бейтарап сабынмен 37 о С температурадағы ыстық сумен жуу арқылы жүргiзу керек. мұндай жағдайда ойыншықтардың сыртқы түрi өзгермеуi керек.
6. Ойыншық жабындыларының сiлекейге және терге деген тұрақтылығы анықтау жұмсақ ойыншықтардан басқа барлық ойыншықтарға жүргiзiледi.
7. Ойыншық жабындыларының сiлекейге және терге деген төзiмдiлiгiн тексеру үшiн термостат, эксикатор (19 cм, 25 cм), сапалы тексерiс жүргiзуге арналған, opтaңғы тығыздықтағы сүзгіш қағаз, түссiз, өзi жабысатын, енi 12 мм жабысқақ лента, мынадай реактивтер: сiлекейге ұқсайтын N 1 сынау ерiтiндiсi - ол натрий бикарбонатынан (4,2 гр), натрий хлоридiнен (0,5 гp), калий карбонатынан (0,2 гр), дистильденген судан (1000,0 мл) және N 2 сынау ерiтiндiсiнен (терге ұқсайтын) натрий хлоридiнен (4,5 гp), калий хлоридiнен (0,3 гp), натрий сульфатынан (0,3 гр), аммоний хлоридынан (0,4 гp), сүт қышқылынан (80% - 3,0 гр), несепнәрден (0,2 гр), дистильденген судан (1000,0 мл) болуы қажет.

3. Санитарно-химические исследования:
1) при проведении санитарно-химических исследований образцов игрушек из полимерных материалов определяются тяжелые металлы в массе и органические химические летучие вещества в моделируемых условиях эксплуатации в воздушной и водной средах;
2) подготовка проб и определение содержания тяжелых металлов (сурьма, мышьяк, барий, кадмий, хром, свинец, ртуть, селен) в образцах игрушек из полимерных материалов проводят в соответствии с действующим стандартом «Игрушки. Общие требования безопасности и методы контроля»;
3) определение летучих химических веществ, выделяющихся из игрушек в воздушную среду, проводят при температуре 20 0 С и 37 0 С, воздухообмене - 1 объем/ч и соотношении 100 грамм (далее - г) игрушек на 1 метр кубический (далее - м 3 ), протягиваемого через камеру воздуха. Исследуемый образец игрушек помещают в стеклянную камеру и кондиционируют при указанных выше условиях до установления динамического равновесия выделения летучих химических веществ, которые определяют по методикам, утвержденным в установленном порядке.
Концентрацию определяемых веществ сравнивают с предельно-допустимыми концентрациями (далее - ПДК) их для атмосферного воздуха.
4. Определение химических веществ, выделяющихся из игрушек в водную среду проводят при комнатной температуре, при соотношении площади игрушки к площади водной поверхности 1 сантиметр квадратный (далее - см 2 ): 2 см 2 и времени экспозиции - 3 часа (далее - ч). Концентрации определяемых веществ сравнивают с санитарными нормами допустимых количеств миграции (далее - ДКМ) химических веществ, выделяющихся из полимерных и других материалов, контактирующих с пищевыми продуктами.
5. Определение стойкости защитно-декоративного покрытия игрушек к действию слюны, пота и влажной обработки проводится путем мытья игрушки горячей водой при температуре плюс 37 0 С с нейтральным мылом, без механической обработки, в течение 3-х минут. При этом внешний вид игрушки не должен измениться.
6. Определение стойкости покрытия игрушек к действию слюны и пота распространяется на все игрушки, за исключением мягко набивных.
7. Для проведения исследования на стойкость покрытия игрушек к действию слюны и пота необходимы термостат, эксикатор, фильтровальная бумага для качественного анализа средней плотности, липкая лента, бесцветная, самоклеющаяся, шириной 12 мм и реактивы: испытательный раствор №1, состоящий из бикарбоната натрия (4,2 гр), хлорида натрия (0,5 гр), карбоната калия (0,2 гр), дистиллированной воды (1000,0 мл) и испытательный раствор № 2 (имитирующий пот), состоящий из хлорида натрия (4,5 гр), хлорида калия (0,3 гр), сульфата натрия (0,3 гр), хлорида аммония (0,4 гр), молочной кислоты (80% - 3,0 гр), мочевины (0,2 гр), дистиллированной воды (1000,0 мл).

8. Сынақты жүргiзу:
1) сүзетiн қағаздан енi 15 мм және ұзындығы 80 мм болатын жолақ кеседi. Содан соң осы жолақтың бiр бөлiгiне N 1 сыналатын ерiтiндiнi, ал екiншi бөлiгiне N 2 сыналатын ерiтiндiнi сiңiредi;
2) ерiтiндi сiңiрiлген сүзетiн жолақтарды сыналатын үлгiнiң не жанына қою керек, не бiр-бiрiнен 10 мм ара қашықтықта болулары керек, не болмаса жолақтың бiрiншi бөлiгiн бiр сынамаға, келесi бiр бөлiгi - басқа сынамаға салу керек. Үлгi және ерiтiндi сiңiрiлген сүзгiш жолақ бiр-бiрiмен тығыз байланысу үшiн үлгiдегi жолақтар жабысқақ лентамен қатты бекiтiлуi керек. Ол үшiн жабысқақ лента сүзгiш жолақтың барлық ұзындығына ғана жетпей, сонымен қатар жолақтың екi жағынан да кем дегенде 10 мм ұзындықта асып тұруы керек;
3) Егер де сыналатын үлгiлер үлкен болған жағдайда, мұндай тексерулердi берiлген үлгiлерден кесiп алынған кесiндiлерге де жүргiзуге болады. Ал егер де бұйымдар өте кiшкентай (түрлi пiшiндi шылдырлауықтар, моншақтар) болған жағдайда, оларды сыналатын ерiтiндi сiңiрiлген (бөлек бөлек N1 және N2) сүзгiш қағазбен орау керек;
4) дайын болған сынамаларды су үстiнде (бөлме температурасындағы) эксикаторға салып, содан соң - 2 сағатқа 37 о С+2 о С температурадағы термостатқа салу керек.
9. 2 сағат өткеннен соң, сыналынған үлгiлер эксикатордан алынады да, сүзгiш жолақтар үлгiлерден кезегiмен айырылып, олардың боялу түстерi тексерiледi. Егер сүзгiш жолақтар боялмаса, онда қорытынды мынандай болып жазылады: "бояу сiлекейге төзiмдi" немесе "бояу түсі терге төзiмдi" немесе "бояу түсi сiлекей және терге төзiмдi".
10. Бiр ғана терiс көрсеткiш алынған жағдайдың өзiнде, тексерiлетiн үлгiге келiсiм бермей, оларды сатуға рұқсат бермеу керек.

8. Проведение испытаний:
1) из фильтровальной бумаги вырезают полоски шириной 15 мм и длиной 80 мм. Часть этих полосок насыщается испытательным раствором № 1, другая - испытательным раствором № 2;
2) насыщенные раствором фильтровальные полоски накладываются на испытуемый образец либо рядом, либо на расстоянии друг от друга не менее 10 мм, либо одна полоска на одну пробу, другая - на другую. Полоски на образце прикрепляются липкой лентой так, чтобы между образцом и насыщенной фильтровальной полоской был тесный контакт. Для этого липкая лента должна покрывать не только всю длину фильтровальной полоски, но и выходить за ее пределы с обеих сторон не менее, чем на 10 мм;
3) если испытуемые образцы большие, то эти исследования можно проводить на кусочках, вырезанных с данных образцов. Если изделия маленькие (фигурные погремушки, бусы), они должны заворачиваться в фильтровальную бумагу, насыщенную испытательным раствором (отдельно №1 и № 2);
4) подготовленные пробы необходимо поместить в эксикатор над водой (комнатной температуры), затем - в термостат при температуре плюс 37 0 С ± 2 0 С на 2 часа.
9. По истечение 2 часов, испытуемые образцы вынимаются из эксикатора, фильтровальные полоски поочередно снимаются с образцов и проверяются на наличие окраски. Если фильтровальные полоски не окрашены, результат записывается следующим образом: «окраска устойчива к слюне» или «окраска устойчива к поту», или «окраска устойчива к слюне
и поту».
10. При получении хотя бы одного отрицательного показателя исследуемый образец должен отклоняться от согласования или изыматься из продажи.