Бюджет кредиттерін тіркеу, есепке алу және мониторингі ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2004 жылғы 11 желтоқсандағы N 437 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 12 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3349. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы N 30 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.01.26 N 30 (қолданысқа  енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 190-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджет кредиттерін тіркеу, есепке алу және мониторингі ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуіне шаралар қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он күндік мерзімде осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануы жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Осы бұйрық 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
2004 жылғы 11 желтоқсандағы
N 437 бұйрығымен бекітілді
Бюджет кредиттерін тіркеу, есепке алу
және мониторингі ережесі
1. Жалпы ереже
1. Осы Бюджет кредиттерін тіркеу, есепке алу және мониторингі ережесі (бұдан әрі - Ереже) бюджет кредиттерін тіркеу, есепке алу және мониторингі, бюджет кредиттерін пайдалану, өтеу және қызмет көрсету, бюджет кредиттерін пайдаланудың тиімділігін бағалауды жүзеге асыру барысы туралы ақпаратты жинау, өңдеу және талдау тәртібін белгілейді.
2. Бюджет кредиттерін тіркеу
2. Бюджет кредиттерін тіркеуді:
1) кредит шартына тіркеу нөмірін беру және тіркеу кітабына жазу арқылы республикалық бюджет ақшасының есебінен бюджеттік кредиттер бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган;
2) кредит шартына тіркеу нөмірін беру және тіркеу кітабына жазу арқылы жергілікті бюджет ақшасының есебінен бюджеттік кредиттер бойынша жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
3. N 1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу кітабы нөмірленген, бауланған және мынадай:
1) республикалық бюджет ақшасының есебінен бюджеттік кредиттер бойынша - бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі басшысының;
2) жергілікті бюджет ақшасының есебінен бюджеттік кредиттер бойынша - бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган басшысының мөрімен және қолымен куәландырылған болуы тиіс.
4. Бюджет кредиттерін қайта құрылымдау немесе кредит шарттарына өзгерістер енгізу кезінде бюджет кредиттерін тіркеу осы Ереженің 2-тармағында көзделген тәртіппен кредит шартына жасалған қосымша келісімдердің негізінде тіркеу кітабына тиісті жазбаларды ескере отырып жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил регистрации, учета и мониторинга бюджетных кредитов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2004 года N 437. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 12 января 2005 года N 3349. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2009 года N 30
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 26.01.2009 N 30.
В соответствии со статьей 190 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации, учета и мониторинга бюджетных кредитов.
2. Комитету казначейства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) принять меры к государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан принять меры по официальному опубликованию настоящего приказа в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2005 года.
Министр
Утверждены
Приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 декабря 2004 года N 437
Правила
регистрации, учета и мониторинга бюджетных кредитов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации, учета и мониторинга бюджетных кредитов (далее - Правила) устанавливают порядок регистрации, учета бюджетных кредитов, сбора, обработки и анализа информации о ходе использования, погашения и обслуживания бюджетных кредитов, осуществления оценки эффективности использования бюджетных кредитов.
2. Регистрация бюджетных кредитов
2. Регистрация бюджетных кредитов осуществляется:
1) центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по бюджетным кредитам за счет денег республиканского бюджета путем присвоения кредитному договору регистрационного номера и записи в книге регистрации;
2) местными исполнительными органами по бюджетным кредитам за счет денег местных бюджетов путем присвоения кредитному договору регистрационного номера и записи в книге регистрации.
3. Книга регистрации по форме, согласно приложению N 1 должна быть пронумерована, прошнурована и заверена печатью и подписями:
1) руководителя структурного подразделения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета - по бюджетным кредитам за счет денег республиканского бюджета;
2) руководителя местного уполномоченного органа по исполнению бюджета - по бюджетным кредитам за счет денег местных бюджетов.
4. При реструктуризации бюджетных кредитов или внесении изменений в кредитные договора регистрация бюджетных кредитов осуществляется с учетом соответствующих записей в книгу регистрации на основании заключенных дополнительных соглашений к кредитному договору в порядке, предусмотренном пунктом 2 настоящих Правил.

3. Бюджет кредиттерін есепке алу
5. Бюджеттен берілген кредиттерді есепке алу бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен республикалық бюджеттен қаражат алушының арасында, жергілікті атқарушы органдар мен тиісті жергілікті бюджет қаражатын алушының арасында кредит шарты талаптарының сақталуын бақылау мақсатында тіркелген кредит шартының негізінде жүргізіледі.
6. Бюджеттен берілген кредиттерді есепке алу N 2 қосымшаға сәйкес қарыз алушылар мен сенімгердің (агенттердің) бөлінісінде кредит шартының негізгі есептік сипаттамалары деректерінің тізілімін жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
7. Кредит көлемдерін есепке алу төлем құжаттарының негізінде жүргізіледі.
8. Республикалық бюджеттен берілген бюджет кредиттері жасалған кредит шарттарының, республикалық бюджеттен қаражат алушылардың бюджет кредиттерін игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі есептілігінің негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның есепке алуына жатады.
Жергілікті бюджеттерден берілген бюджет кредиттері жасалған кредит шарттарының, тиісті жергілікті бюджеттерден қаражат алушылардың бюджет кредиттерін игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі есептілігінің негізінде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның есепке алуына жатады.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда жызылды - ҚР Қаржы министрлігінің 2006 жылғы 22 қыркүйектегі N 371 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
4. Бюджет кредиттерінің мониторингі
9. Бюджет кредиттерінің мониторингін жүргізу мыналарды:
1) осы Ереженің N 2 қосымшасына сәйкес бюджет кредиттерін пайдалану, өтеу және қызмет көрсету барысы туралы кредиттерді, банк-қарыз алушыларды, түпкілікті қарыз алушыларды, сенімгер (агенттер) және қаржылық агенттіктерді меңгеру жөнінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері беретін ақпаратты жинауды, өңдеуді және талдауды;
2) бюджет кредиттерінің уақытылы өтелуін және оған қызмет көрсетуді, сондай-ақ мерзімі өткен берешекке өсімді есептеуді және ақы төлеуді бақылауды;
3) бюджет кредиттері бойынша мерзімі ұзартылған берешекті қадағалауды және есепке алуды;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген шетел валютасына теңгенің ресми бағамын есепке алуды және Қазақстан Республикасы Үкіметінің сыртқы қарыздарын қайта кредиттеу кезінде қарыз алудың құбылмалы мөлшерлемесін өзгертуді есепке алуды;
5) бюджет кредиттерін басқарудың мақсаттары үшін талдамалы, жоспарлы және болжамды есеп айырысуларын орындауды;
6) есепті деректер мен есептілікті талдау және салыстыру арқылы бюджет кредиттерін пайдаланудың тиімділігін бағалауды жүзеге асыруды қамтиды.

3. Учет бюджетных кредитов
5. Учет кредитов, выданных из бюджета, ведется на основании зарегистрированного кредитного договора с целью контроля соблюдения условий кредитного договора между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и получателем средств из республиканского бюджета, между местными исполнительными органами и получателем средств из соответствующего местного бюджета.
6. Учет кредитов, выданных из бюджета, осуществляется путем ведения реестра данных основных учетных характеристик кредитного договора в разрезе заемщиков и поверенных (агентов), согласно приложению N 2.
7. Учет объемов кредитов ведется на основании платежных документов.
8. Бюджетные кредиты, предоставленные из республиканского бюджета, подлежат учету центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании заключенных кредитных договоров, отчетности получателей средств из республиканского бюджета по освоению, погашению и обслуживанию бюджетных кредитов.
Бюджетные кредиты, предоставленные из местных бюджетов, подлежат учету местным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании заключенных кредитных договоров, отчетности получателей средств из соответствующих местных бюджетов по освоению, погашению и обслуживанию бюджетных кредитов.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения приказом и.о. Министра финансов РК от 22 сентября 2006 года N 371 (вводится в действие со дня опубликования в официальных средствах массовой информации).
4. Мониторинг бюджетных кредитов
9. Ведение мониторинга бюджетных кредитов включает:
1) сбор, обработку и анализ информации, представляемой администраторами бюджетных программ по освоению кредитов, банков-заемщиков, конечных заемщиков, поверенных (агентов) и финансовых агентств о ходе использования, погашения и обслуживания бюджетных кредитов, согласно приложению N 2 настоящих Правил;
2) контроль за своевременным погашением и обслуживанием бюджетных кредитов, а также начислением и уплатой пени за просроченную задолженность;
3) отслеживание и учет просроченной задолженности по бюджетным кредитам;
4) учет официальных курсов тенге к иностранным валютам, устанавливаемых Национальным Банком Республики Казахстан, и учет изменения плавающих ставок заимствования при перекредитовании внешних займов Правительства Республики Казахстан;
5) выполнение аналитических, плановых и прогнозных расчетов для целей управления бюджетными кредитами;
6) осуществление оценки эффективности использования бюджетных кредитов путем анализа и сопоставления учетных данных и отчетности.

10. Бюджет кредиттері мониторингінің нәтижелері бюджет кредиттерін алу, қызмет көрсету мен өтеу және қағаз тасушыдағы да және ақпаратты жинаудың, өңдеудің және сақтаудың электрондық жүйесін пайдалана отырып та ағымдағы кредиторлық берешектің жағдайы туралы есептер, кестелер, диаграммалар түрінде ресімделеді.
11. Бюджет кредиттері мониторингінің нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жойылған кәсіпорындарға-қарыз алушыларға қойылатын талаптардың тоқтатуын ескере отырып бюджеттік кредиттер бойынша үкіметтік талаптардың сомалары түзетуге жатады.
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
2004 жылғы 11 желтоқсандағы
N 437 бұйрығымен бекітілді
Кредит шарттарын тіркеу кітабы
Тіркеу
күні
Тіркеу
N
Кредит
шартының атауы
Жауапты орындаушының
аты-жөні, тегі және қолы
1
2
3
4
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
2004 жылғы 11 желтоқсандағы
N 437 бұйрығымен бекітілді
Кредит шартының негізгі есептік сипаттамалары
деректерінің тізілімі
Кре-
дитті
ресім-
деудің
N және
күні
Банк-қарыз
алушылар-
дың шотына
бюджеттік
бағдарлама-
лар әкім-
шілерінің
бюджет
шоттарынан
кредитті
есептеу
күні
Кре-
дит-
тің
мақ-
саты
Валюта
және
кре-
диттің
мөл-
шері
Сыйақы
мөлшер-
лемесі
Кре-
дитті
мең-
геру
ке-
зеңі
Кре-
дит-
тің
мер-
зімі
Кре-
дитті
өтеу
1
2
3
4
5
6
7
8

10. Результаты мониторинга бюджетных кредитов оформляются в виде отчетов, таблиц, диаграмм о получении, обслуживании и погашении бюджетных кредитов и текущем состоянии кредиторской задолженности, как на бумажных носителях, так и с использованием электронной системы сбора, обработки и хранения информации.
11. По результатам мониторинга бюджетных кредитов, суммы правительственных требований по бюджетным кредитам с учетом прекращения требований к ликвидированным предприятиям-заемщикам в соответствии с законодательством Республики Казахстан подлежат корректировке.
Приложение N 1
Утверждена
Приказом Министерства финансов
Республики Казахстан
N 437 от 11 декабря 2004 года
Книга регистрации кредитных договоров
Дата регистрации
N регистрации
Наименование  кредитного договора
Ф.И.О и подпись ответственного исполнителя
1
2
3
4
Приложение N 2
Утвержден
Приказом Министерства финансов
Республики Казахстан
N 437 от 11 декабря 2004 года
Реестр
данных основных учетных характеристик кредитного договора
N и дата оформления кредита
Дата зачисления кредита с бюджетных счетов администраторов бюджетных программ на счета банков-заемщиков
Цель кредита
Валюта
Размер кредита
Ставка вознаграждения
Период освоения кредита
Срок кредита
Погашение кредита
1
2
3
4
5
6
7
8
9