Бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жылдық қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 176 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 24 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3379. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 25 мамырдағы N 49 қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жылдық қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 12 қарашадағы N 396 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2605 тіркелген, 2003 жылғы 15 - 31 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" баспасөз басылымдарында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
4. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне және Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығына жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Н.Қ. Абдулинаға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығы мен қаржы
ұйымдарын реттеу және
қадағалау агенттігінің
Төрағасы
2004 жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2004 жылғы 15 желтоқсандағы
N 176 қаулысымен бекітілген
Бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың жылдық қаржылық есеп беру
тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы
нұсқаулық

Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления годовой финансовой отчетности организациями, осуществляющими трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года N 176. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2005 года N 3379. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2009 года N 49
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2009 N 49 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о перечне, формах и сроках представления годовой финансовой отчетности организациями, осуществляющими трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг.
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 ноября 2003 года N 396 "Об утверждении Правил представления отчетности организациями, осуществляющими трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2605, опубликованное 15-31 декабря 2003 года в печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 февраля 2005 года.
4. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Ассоциации финансистов Казахстана.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
Утверждена
постановлением Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от "15" декабря 2004 года N 176
Инструкция о перечне, формах и
сроках представления годовой финансовой отчетности
организациями, осуществляющими трансфер-агентскую
деятельность на рынке ценных бумаг

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы", " Бухгалтерлік есеп және қаржылық есеп беру туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
2. Осы Нұсқаулық қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - трансфер-агенттер) жылдық қаржылық есеп беру тізбесін, нысандарын және ұсыну мерзімдерін белгілейді.
3. Осы Нұсқаулық бағалы қағаздар нарығында бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар қолданылмайды.
2-тарау. Қаржылық есепті ұсыну
4. Трансфер-агенттер уәкілетті органға жыл сайын мыналар кіретін жылдық қаржылық есепті ұсынады:
1) 1-нысан бойынша жасалған шоғырландырылмаған бухгалтерлік баланс (осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасы);
2) 2-нысан бойынша жасалған пайдалар мен зияндар туралы шоғырландырылмаған есеп (кірістер мен шығыстар туралы шоғырландырылған есеп) (осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасы);
3) 3-нысан бойынша жасалған ақша қаражаты қозғалысы туралы шоғырландырылмаған есеп (ақша қаражаты қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп) (осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасы);
4) 4-нысан бойынша жасалған капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылмаған есеп (капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есеп) (осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасы);
5) осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасында белгіленген толтыру жөніндегі талаптарға сәйкес жасалған шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есепке түсіндірме жазба.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Еншілес және қауымдасқан ұйымдары болмаған кезде трансфер-агент аудиторлық ұйым растаған шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есепті ғана ұсынады.
Трансфер-агент шоғырландырылмаған және шоғырландырылған жылдық қаржылық есепті ұсынған кезде аудиторлық ұйымның растамасы тек еншілес және қауымдасқан ұйымдарының халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес шоғырландырылған негізде жасалған жылдық қаржылық есебінің жұмыс кестелері және тиісті нысандары қоса беріле отырып шоғырландырылған жылдық қаржылық есеп үшін ғана талап етіледі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан " О Национальном Банке Республики Казахстан", " О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", а также другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Настоящая Инструкция устанавливает перечень, формы и сроки представления годовой финансовой отчетности организациями, осуществляющими трансфер-агентсткую деятельность на рынке ценных бумаг (далее - трансфер-агенты), в уполномоченный государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).
3. Настоящая Инструкция не распространяется на организации, осуществляющие деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг на рынке ценных бумаг.
Глава 2. Представление финансовой отчетности
4. Трансфер-агенты ежегодно представляют в уполномоченный орган годовую финансовую отчетность, которая включает в себя следующее:
1) неконсолидированный бухгалтерский баланс (консолидированный бухгалтерский баланс), составленный по форме 1 (приложение 1 к настоящей Инструкции);
2) неконсолидированный отчет о прибылях и убытках (консолидированный отчет о прибылях и убытках), составленный по форме 2 (приложение 2 к настоящей Инструкции);
3) неконсолидированный отчет о движении денежных средств (консолидированный отчет о движении денежных средств), составленный по форме 3 (приложение 3 к настоящей Инструкции);
4) неконсолидированный отчет об изменениях в капитале (консолидированный отчет об изменениях в капитале), составленный по форме 4 (приложение 4 к настоящей Инструкции);
5) пояснительную записку к неконсолидированной (консолидированной) годовой финансовой отчетности, составленную в соответствии с требованиями по ее заполнению, установленными приложением 5 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44   (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
5. При отсутствии дочерних и ассоциированных организаций трансфер-агентом представляется только неконсолидированная годовая финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией.
При представлении трансфер-агентом неконсолидированной и консолидированной годовой финансовой отчетности, подтверждение аудиторской организации требуется только для консолидированной годовой финансовой отчетности, с приложением рабочих таблиц и соответствующих форм годовой финансовой отчетности дочерних и ассоциированных организаций, составленных на консолидированной основе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44   (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).

6. Трансфер-агенттер есепті жылдың 1 қаңтарынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезеңнің шоғырландырылмаған (шоғырландырылған) жылдық қаржылық есебін есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей, есепті жылдың қаржылық есебіне жүргізілген аудиттің нәтижелері бойынша аудиторлық есеппен бірге ұсынады.
7. Қаржылық есептегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - қазақстандық теңгемен көрсетіледі.
8. Қаржылық есепті жасағанда пайдаланылатын өлшем бірлігі мың қазақстандық теңгемен белгіленеді. Қаржылық есептегі бес жүз қазақстандық теңгеден аз сома нольге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз қазақстандық теңгеге тең және одан жоғары сома мың қазақстандық теңгеге дейін дөңгелектенеді.
9. Қаржылық есептің барлық парақтары нөмірленуге тиіс, оны уәкілетті органға жібергенде олардың жалпы саны ілеспе хатта көрсетіледі.
10. Қағаз жазбадағы қаржылық есеп мөрмен куәландырылады және оған тіркеушінің басшысы мен бас бухгалтері қол қояды.
11. Трансфер-агенттер қаржылық есепті уәкілетті органға электрондық тасымалдауышта және қағаз жазбада ұсынады. Қағаз жазбадағы қаржылық есеп электрондық тасымалдағышпен берілген есепке сәйкес болуға тиіс.
12. Қағаз жазбадағы қаржылық есеп екі данада жасалады, қаржылық есептің бір данасы уәкілетті органға беріледі, екінші данасы трансфер-агентте қалады.
13. Уәкілетті орган қағаз жазбадағы түзетілген және өшірілген қаржылық есепті қабылдамайды және ол трансфер-агентке қайтарылуға жатады.
14. Уәкілетті орган тіркеуші ұсынған қаржылық есептен дәлсіздіктер немесе қателіктер тапқанда, қаржылық есепті пысықтау үшін қайтаруға құқылы.
15. Қаржылық есепке өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, трансфер-агенттер қаржылық есеп берілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу қажеттігінің себептерін түсіндіре отырып, жазбаша өтініш береді.
16. Қаржылық есепті уақтылы бермеу, бермеу немесе қаржылық есепте күмәнді мәліметтер беру Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жауапкершілікке әкеп соғады.
3-тарау. Қорытынды ережелер
17. Осы Нұсқаулықта реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Бағалы қағаздар нарығында
трансфер-агенттік қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
жылдық қаржылық есеп беру
тізбесі, нысандары және
ұсыну мерзімдері туралы
нұсқаулыққа 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-нысан
_______________________________________________________
(бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті
жүзеге асыратын ұйымның толық атауы)
200_ жылғы "___" _______ жағдай бойынша
бухгалтерлік балансы
(мың қазақстандық теңгемен)
Баптардың атауы
Ескерту
есепті
кезеңнің
аяғында
өткен
жылдың
аяғында
1
2
3
4
Активтер
Негізгі құрал-жабдықтар
(амортизацияны шегергенде)
Материалдық емес активтер
(амортизацияны шегергенде)
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
Инвестициялық жылжымайтын мүлік
Басқа заңды тұлғалардың капиталына
инвестициялар
Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек
(ықтимал ысырапқа арналған
резервтерді шегергенде)
Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар (ықтимал шығындарға арналған
резервтерді шегергенде)
Сатуға арналған қолда бар бағалы
қағаздар (ықтимал ысырапқа арналған
резервтерді шегергенде)
Мерзімі ұзартылған салықтық талап
Басқа да активтер
Салықтар және бюджетке төленетін
басқа да міндетті төлемдер бойынша
бюджетке қойылатын талаптар
"Кері РЕПО" операциясы
Туынды қаржы құралдары
Орналастырылған ақша және салымдар
Активтердің жиынтығы:
Капитал
Жарғылық капитал
Сыйлықақылар
(қосымша төленген капитал)
Алынған капитал
Резервтік капитал
Басқа да резервтер
Бөлінбеген пайда (өтелмеген шығын)
оның ішінде:
өткен жылдардың
есепті жылдың
Капитал жиынтығы:
Азшылық үлесі
Міндеттемелер
Алынған заемдар
Кредиторлық берешек
Бағалау міндеттемелері
Шығарылған борыштық бағалы қағаздар
Мерзімі ұзартылған салық міндеттемесі
Акционерлермен акциялар бойынша есеп
айырысу бойынша есептелген шығыстар
Қызметкерлермен есеп айырысу
бойынша есептелген шығыстар
Салықтар және бюджетке төленетін
басқа да міндетті төлемдер бойынша
бюджет алдындағы міндеттеме
"РЕПО" операциясы
Туынды қаржы құралдары
Басқа да міндеттемелер
Міндеттемелер жиынтығы:
Капитал және міндеттемелер жиынтығы
Бірінші басшы _________________ күні__________________
Бас бухгалтер _________________ күні__________________
Орындаушы _____________________ күні__________________
Телефоны __________________
Мөр орны
Бағалы қағаздар нарығында
трансфер-агенттік қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
жылдық қаржылық есеп беру
тізбесі, нысандары және
ұсыну мерзімдері туралы
нұсқаулыққа 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-нысан
_______________________________________________________
(бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті
жүзеге асыратын ұйымның толық атауы)
200_ жылғы "___" _______ жағдай бойынша
пайдалар мен зияндар туралы есебі
(мың қазақстандық теңгемен)
Баптардың атауы
Ескерту
Есепті
жылда
Өткен
жылда
1
2
3
4
Негізгі қызметтен сыйақы
түріндегі кірістер
Ағымдағы шоттар және орналастырылған
салымдар бойынша сыйақы түріндегі
кірістер
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
сыйақы (купон және/немесе дисконт)
түріндегі кірістер
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан
кірістер (шығындар) (нетто)
Сауда бағалы қағаздары құнының өзгеруінен кірістер (шығындар) (нетто)
"Кері РЕПО" операциялары бойынша
кірістер
Шетел валютасын қайта бағалаудан
кірістер (шығындар) (нетто)
Қаржылық емес активтерді сатудан
және активтерді алудан кірістер
Басқа да кірістер
Кірістер жиынтығы
Комиссиялық шығыстар
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
сыйақы (сыйлықақы) түріндегі шығыстар
Шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйақы түріндегі шығыстар
"РЕПО" операциялары бойынша шығыстар
Алынған заемдар және қаржылық жалдау
бойынша сыйақы түріндегі шығыстар
Жалпы әкімшілік шығыстар
Қаржылық емес активтерді сатудан
және активтерді өткізуден шығыстар
Басқа да шығыстар
Шығыстар жиынтығы
Резервтерге (провизияларға)
аударылғанға дейінгі пайда (шығын)
Операциялар бойынша ықтимал шығындарға
арналған резервтер (резервтерді қалпына
келтіру)
Басқа заңды тұлғалардың
капиталына қатысудан кіріс
Кезеңдегі пайда (зиян)
Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян)
Салық салынғанға дейінгі пайда (шығын)
Корпоративтік табыс салығы
Салық салынғаннан кейінгі таза пайда
(шығын)
Азшылық үлесі
Кезең ішіндегі таза пайда (шығын)
Бірінші басшы _________________ күні__________________
Бас бухгалтер _________________ күні__________________
Орындаушы _____________________ күні__________________
Телефоны __________________
Мөр орны
Бағалы қағаздар нарығында
трансфер-агенттік қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
жылдық қаржылық есеп беру
тізбесі, нысандары және
ұсыну мерзімдері туралы
нұсқаулыққа 3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-нысан
_______________________________________________________
(бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті
жүзеге асыратын ұйымның толық атауы)
200_ жылғы "___" _______ жағдай бойынша
ақша қаражаты қозғалысы (жанама әдіс) туралы есеп
(мың қазақстандық теңгемен)
Баптардың атауы
Ескерту
Есепті
жылда
Өткен
жылда
1
2
3
4
Операциялық қызметке байланысты
ақша түсімдері және төлемдері
Салық салынғанға дейінгі таза пайда
(шығын)
Ақшалай емес операция баптарына
түзетулер:
оның ішінде:
амортизациялық аудару және тозу
ықтимал ысырапқа арналған
резервтер бойынша шығыстар
шетел валютасымен операциялар бойынша
бағамдық айырма түріндегі жұмсалмаған
кірістер мен шығыстар
алатын сыйақы түріндегі есептелген
кірістер
сыйақы төлеу шығыстары
ақшалай емес баптарға басқа да түзетулер
Операциялық активтер мен міндеттемелер
өзгергенге дейінгі операциялық кіріс
(шығын)
Операциялық активтердегі (ұлғаю) азаю:
ұзақ мерзімді дебиторлық берешектің
(ұлғаюы) азаюы
Сатуға арналған қолда бар бағалы
қағаздардың (ұлғаюы) азаюы
болашақ кезеңдер шығыстарының
(ұлғаюы) азаюы
қысқа мерзімді дебиторлық берешектің
(ұлғаюы) азаюы
"Кері РЕПО" операцияларының
(ұлғаюы) азаюы
сауда бағалы қағаздарының (ұлғаюы) азаюы
Үш айдан асатын өтеу мерзімі бар
орналастырылған салымдардың
(ұлғаюы) азаюы
Басқа да активтердің (ұлғаюы) азаюы
Операциялық міндеттемелердің ұлғаюы
(азаюы):
Ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің
ұлғаюы (азаюы)
болашақ кезеңдер кірістерінің ұлғаюы
(азаюы)
қысқа мерзімді кредиторлық берешектің
ұлғаюы (азаюы)
Операциялық қызметтен ақшаның ұлғаюы
(азаюы)
Корпоративтік табыс салығы
Операциялық қызметтен ақшаның салық
салынғаннан кейінгі ұлғаюы (азаюы)
Инвестициялық қызметке байланысты
ақша түсімдері мен төлемдер
Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы
қағаздарды сатып алу (сату)
Негізгі құрал-жабдықтар мен материалдық
емес активтерді сатып алу
Негізгі құрал-жабдықтар мен материалдық
емес активтерді сату
Басқа заңды тұлғалардың капиталына
инвестициялар
Басқа да түсімдер мен төлемдер
Инвестициялық қызметтен ақшаның
ұлғаю (азаю) жиынтығы
Қаржылық қызметке байланысты
ақша түсімдері мен төлемдер
Акциялар шығару
Борыштық бағалы қағаздарды шығару
Акцияларды және қатысу үлестерін
алу немесе өтеу
Алынған заемдар
Акциялар бойынша дивидендтер төлеу
Басқа да түсімдер мен төлемдер
Қаржылық қызметтен ақшаның ұлғаю
(азаю) жиынтығы
Есепті кезеңдегі ақшаның таза
ұлғаю (азаю) жиынтығы
Кезең басындағы ақша және ақша баламалары қалдығы
Кезең соңындағы ақша және ақша баламалары қалдығы
Бірінші басшы _________________ күні__________________
Бас бухгалтер _________________ күні__________________
Орындаушы ____________________  күні__________________
Телефоны:__________________
Мөр орны
Бағалы қағаздар нарығында
трансфер-агенттік қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
жылдық қаржылық есеп беру
тізбесі, нысандары және
ұсыну мерзімдері туралы
нұсқаулыққа 4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-нысан
____________________________________________________________
(бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге
асыратын ұйымның толық атауы)
200_ жылғы "___" _______  жағдай бойынша
капиталындағы өзгеріс туралы есебі
(мың Қазақстандық теңгемен)
Бас ұйымның капиталы
Жарғылық
капитал
Резервтік
капитал
Басқа да
резервтер
1
2
3
4
Алдыңғы кезең
басындағы сальдо
Есеп саясатындағы
өзгерістер және
қателерді түзету
Өткен кезең басында
қайта саналған
сальдо
Негізгі
құрал-жабдықтарды
қайта бағалау
Сатуға арналған
қолда бар бағалы
қағаздар құнының
өзгеруі
Ақша ағындарын
хеджирлеу
Басқа да
операциялардан пайда
(зиян)
Капиталдың өзінде
тікелей танылған
пайда (зиян)
Кезеңдегі пайда
(зиян)
Кезеңдегі барлық
пайда (зиян)
Дивидендтер
Акциялар эмиссиясы
(құрылтайшылардың
салымдары және
пайлары)
Сатып алынған
акциялар
(құрылтайшылардың
салымдары және
пайлары)
Ішкі аударымдар
оның ішінде:
Негізгі
құрал-жабдықтарды
жинақталған қайта
бағалаудың өзгеруі
резервтік капиталды
қалыптастыру
Басқа да операциялар
Есепті кезең
басындағы сальдо
Есеп саясатындағы
өзгерістер және
қателерді түзету
Есепті кезең басында
қайта саналған
сальдо
Негізгі
құрал-жабдықтарды
қайта бағалау
Сатуға арналған
қолда бар бағалы
қағаздар құнының
өзгеруі
Ақша ағындарын
хеджирлеу
Басқа да
операциялардан пайда
(зиян)
Капиталдың өзінде
тікелей танылған
пайда (зиян)
Кезеңдегі пайда
(зиян)
Кезеңдегі барлық
пайда (зиян)
Дивидендтер
Акциялар эмиссиясы
(құрылтайшылардың
салымдары және
пайлары)
Сатып алынған
акциялар
(құрылтайшылардың
салымдары және
пайлары)
Ішкі аударымдар
оның ішінде:
Негізгі
құрал-жабдықтарды
жинақталған қайта
бағалаудың өзгеруі
резервтік капиталды
қалыптастыру
Басқа да операциялар
Есепті кезең
соңындағы сальдо
кестенің жалғасы
Азшылық үлесі
Капитал жиынтығы
Бөлінбеген пайда
(өтелмеген зиян)
Барлығы
5
6
7
8
«     "Бас ұйымның капиталы" және "Азшылық үлесі" бағандары шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде толтырылады.

6. Неконсолидированная (консолидированная) годовая финансовая отчетность представляется трансфер-агентами за период с 1 января по 31 декабря отчетного года, не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным годом с аудиторским отчетом по результатам проведенного аудита финансовой отчетности за отчетный год.
7. Данные в финансовой отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан - казахстанских тенге.
8. Единица измерения, используемая при составлении финансовой отчетности, устанавливается в тысячах казахстанских тенге. Сумма менее пятисот казахстанских тенге в финансовой отчетности округляется до нуля, а сумма, равная пятистам казахстанских тенге и выше, округляется до тысячи казахстанских тенге.
9. Все листы финансовой отчетности должны быть пронумерованы, общее количество которых указывается в сопроводительном письме при ее направлении в уполномоченный орган.
10. Финансовая отчетность на бумажном носителе заверяется печатью и подписывается руководителем и главным бухгалтером трансфер-агента.
11. Трансфер-агенты представляют финансовую отчетность в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителях. Финансовая отчетность на бумажном носителе должна соответствовать финансовой отчетности, представленной на электронном носителе.
12. Финансовая отчетность на бумажном носителе составляется в двух экземплярах, один экземпляр финансовой отчетности представляется в уполномоченный орган, второй экземпляр остается у трансфер-агента.
13. Уполномоченным органом не принимается и подлежит возврату трансфер-агенту финансовая отчетность на бумажном носителе, содержащая исправления и подчистки.
14. Уполномоченный орган вправе возвратить на доработку финансовую отчетность при обнаружении неточностей или ошибок в финансовой отчетности, представленной трансфер-агентом.
15. В случае необходимости внесения изменений и/или дополнений в финансовую отчетность, трансфер-агент в течение трех рабочих дней со дня представления финансовой отчетности, представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин необходимости внесения изменений и/или дополнений.
16. Несвоевременное представление, непредставление финансовой отчетности или представление недостоверных сведений в финансовой отчетности влечет ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 3. Заключительные положения
17. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Инструкции о перечне, формах и сроках
представления годовой финансовой отчетности
организациями, осуществляющими
трансфер-агентскую деятельность
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
форма 1
Бухгалтерский баланс
______________________________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей
трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг)
по состоянию на "____" "_____________" 200____года
(в тысячах казахстанских тенге)
Наименование
статьи
При-
мечание
на конец
отчетного
периода
на конец
предыдущего
года
1
2
3
4
Активы
Основные средства
(за вычетом амортизации)
Нематериальные активы
(за вычетом амортизации)
Долгосрочные активы,
предназначенные для
продажи
Инвестиционная
недвижимость
Инвестиции в капитал
других юридических лиц
Дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на
возможные потери)
Ценные бумаги,
удерживаемые до погашения
(за вычетом резервов на
возможные потери)
Ценные бумаги, имеющиеся
в наличии для продажи
(за вычетом резервов на
возможные потери)
Отсроченное налоговое
требование
Прочие активы
Требования к бюджету по
налогам и другим
обязательным платежам
в бюджет
Операция "Обратное РЕПО"
Производные финансовые
инструменты
Торговые ценные бумаги
(за вычетом резервов на
возможные потери)
Вклады размещенные
(за вычетом резервов на
возможные потери)
Деньги и денежные
эквиваленты
Итого активы:
Капитал
Уставный капитал
Премии (дополнительный
оплаченный капитал)
Изъятый капитал
Резервный капитал
Прочие резервы
Нераспределенная прибыль
(непокрытый убыток)
в том числе:
предыдущих лет
отчетного года
Итого капитал:
Доля меньшинства
Обязательства
Полученные займы
Кредиторская задолженность
Оценочные обязательства
Выпущенные долговые
ценные бумаги
Отсроченное
налоговое обязательство
Начисленные расходы
по расчетам с
акционерами по акциям
Начисленные расходы
по расчетам с персоналом
Обязательство перед
бюджетом по налогам
и другим обязательным
платежам в бюджет
Операция "РЕПО"
Производные финансовые
инструменты
Прочие обязательства
Итого обязательства:
Итого капитал и
обязательства
Первый руководитель _____________дата____________
Главный бухгалтер _______________дата____________
Исполнитель_____________________ дата ___________
Телефон _____________
Место для печати
Приложение 2
к Инструкции о перечне, формах и сроках
представления годовой финансовой отчетности
организациями, осуществляющими
трансфер-агентскую деятельность
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
форма 2
Отчет о прибылях и убытках
______________________________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей
трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг)
по состоянию на "____" "_____________" 200____года
(в тысячах казахстанских тенге)
Наименование
статей
При-
мечание
За
отчетный
период
За
предыду-
щий год
1
2
3
4
Доходы в виде вознаграждения
от основной деятельности
Доходы в виде вознаграждения
по текущим счетам и
размещенным вкладам
Доходы в виде вознаграждения
(купона и/или дисконта) по
приобретенным ценным
бумагам
Доходы (убытки) от
купли-продажи ценных
бумаг (нетто)
Доходы (убытки) от изменения стоимости
торговых ценных бумаг
(нетто)
Доходы по операциям
"обратное РЕПО"
Доходы (убытки) от
переоценки иностранной
валюты (нетто)
Доходы от реализации
нефинансовых активов и
получения активов
Прочие доходы
Итого доходов
Комиссионные расходы
Расходы в виде вознаграждения
(премии) по приобретенным
ценным бумагам
Расходы в виде вознаграждения по
выпущенным ценным бумагам
Расходы по операциям
"РЕПО"
Расходы в виде вознаграждения
по полученным займам и
финансовой аренде
Общие административные
расходы
Расходы от реализации
нефинансовых активов и
передачи активов
Прочие расходы
Итого расходов
Прибыль (убыток) до
отчисления в резервы
(провизии)
Резервы (восстановление
резервов) на возможные
потери по операциям
Доход от участия в
капитале других
юридических лиц
Прибыль (убыток) за период
Прибыль (убыток) от
прекращенной деятельности
Прибыль (убыток) до
налогообложения
Корпоративный подоходный
налог
Чистая прибыль (убыток)
после налогообложения
Доля меньшинства
Чистая прибыль (убыток)
за период
Первый руководитель _____________дата____________
Главный бухгалтер _______________дата____________
Исполнитель_____________________ дата ___________
Телефон _____________
Место для печати
Приложение 3
к Инструкции о перечне, формах и сроках
представления годовой финансовой отчетности
организациями, осуществляющими
трансфер-агентскую деятельность
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
форма 3
Отчет о движении денежных средств
(косвенный метод)
______________________________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей
трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг)
по состоянию на "____" "_____________" 200____года
(в тысячах казахстанских тенге)
Наименование
статей
При-
ме-
чание
За
отчетный
период
За
предыду-
щий
период
1
2
3
4
Денежные поступления и платежи, связанные с
операционной деятельностью
Чистая прибыль (убыток) до
налогообложения
Корректировки на неденежные
операционные статьи:
в том числе:
амортизационные отчисления
и износ
расходы по резервам на
возможные потери
нереализованные доходы и
расходы в виде курсовой разницы по операциям с
иностранной валютой
доходы, начисленные в виде
вознаграждения к получению
расходы на выплату
вознаграждения
прочие корректировки на
неденежные статьи
Операционный доход (убыток) до изменения в операционных
активах и обязательствах
(Увеличение) уменьшение в
операционных активах:
(увеличение) уменьшение
долгосрочной дебиторской
задолженности
(увеличение) уменьшение
ценных бумаг, имеющихся в
наличии для продажи
(увеличение) уменьшение расходов будущих периодов
(увеличение) уменьшение
краткосрочной дебиторской
задолженности
(увеличение) уменьшение
операции "Обратное РЕПО"
(увеличение) уменьшение
торговых ценных бумаг
(увеличение) уменьшение
вкладов размещенных
(Увеличение) уменьшение
прочих активов
Увеличение (уменьшение) в
операционных обязательствах:
Увеличение (уменьшение)
долгосрочной кредиторской
задолженности
увеличение (уменьшение)
доходов будущих периодов
увеличение (уменьшение)
краткосрочной кредиторской
задолженности
увеличение (уменьшение)
операции "РЕПО"
увеличение (уменьшение)
прочих обязательств
Увеличение (уменьшение)
денег от операционной
деятельности
Корпоративный подоходный
налог
Итого увеличение (уменьшение)
денег от операционной
деятельности после
налогообложения
Денежные поступления и
платежи, связанные с
инвестиционной деятельностью
Покупка (продажа) ценных бумаг, удерживаемых до
погашения
Покупка основных средств и
нематериальных активов
Продажа основных средств и
нематериальных активов
Инвестиции в капитал других
юридических лиц
Прочие поступления и платежи
Итого увеличение (уменьшение)
денег от инвестиционной
деятельности
Денежные поступления и
платежи, связанные с финансовой деятельностью
Выпуск акций
Выпуск долговых ценных бумаг
Изъятие или погашение акций и
долей участия
Займы полученные
Выплата дивидендов по акциям
Прочие поступления и платежи
Итого увеличение (уменьшение)
денег от финансовой деятельности
Итого чистое увеличение
(уменьшение) денег за
отчетный период
Остаток денег и денежных
эквивалентов на начало периода
Остаток денег и денежных
эквивалентов на конец периода
Первый руководитель _____________дата____________
Главный бухгалтер _______________дата____________
Исполнитель_____________________ дата ___________
Телефон _____________
Место для печати
Приложение 4
к Инструкции о перечне, формах и сроках
представления годовой финансовой отчетности
организациями, осуществляющими
трансфер-агентскую деятельность
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
форма 4
Отчет об изменениях в капитале
____________________________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей
трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг)
по состоянию на "___"______________ 200___года
(в тысячах казахстанских тенге)
Капитал родительской организации
Доля
мень-
шин-
ства
Итого
капи-
тал
Устав-
ный
капитал
Резерв-
ный
капитал
Прочие резервы
Нераспре-деленная прибыль (убыток)
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
Сальдо на
начало
предыдущего
периода
Изменения
в учетной
политике и
корректировка
ошибок
Пересчитан-
ное сальдо
на начало
предыдущего
периода
Переоценка
основных
средств
Изменение
стоимости
ценных бумаг,
имеющихся в
наличии для
продажи
Хеджирова-
ние денежных
потоков
Прибыль
(убыток)
от прочих
операций
Прибыль
(убыток),
признанная/ый
непосредст-
венно в самом
капитале
Прибыль
(убыток)
за период
Всего
прибыль
(убыток)
за период
Дивиденды
Эмиссия акций
(вклады и паи
учредителей)
Выкупленные
акции (вклады
и паи
учредителей)
Внутренние
переводы
в том числе:
изменение
накопленной
переоценки
основных
средств
формирование
резервного
капитала
Прочие
операции
Сальдо на
начало
отчетного
периода
Изменения в
учетной
политике и
корректировка
ошибок
Пересчитан-
ное сальдо
на начало
отчетного
периода
Переоценка
основных
средств
Изменение
стоимости
ценных
бумаг,
имеющихся в
наличии для
продажи
Хеджирование
денежных
потоков
Прибыль
(убыток)
от прочих
операций
Прибыль
(убыток),
признанная/ый
непосредст-
венно в самом
капитале
Прибыль
(убыток)
за период
Всего
прибыль
(убыток)
за период
Дивиденды
Эмиссия акций
(вклады и паи
учредителей)
Выкупленные
акции (вклады
и паи
учредителей)
Внутренние
переводы
в том числе:
изменение
накопленной
переоценки
основных
средств
формирование
резервного
капитала
Прочие
операции
Сальдо на
конец
отчетного
периода
Графы "Капитал родительской организации" и "Доля меньшинства"
заполняются при составлении консолидированной финансовой отчетности.
При составлении неконсолидированной финансовой отчетности или
отсутствии дочерних организаций организации, осуществляющие трансфер-

Шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті жасау кезінде немесе еншілес ұйымдар болмаған кезде инвестициялық портфельді басқарушылар 2-6-бағандарды толтырады.
Бірінші басшы ___________________ күні ___________________
Бас бухгалтер ______________________ күні ___________________
Орындаушы ___________________________ күні ___________________
Телефоны _______________________________
Мөр қоюға арналған орын
Бағалы қағаздар нарығында
трансфер-агенттік қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
жылдық қаржылық есеп беру
тізбесі, нысандары және
ұсыну мерзімдері туралы
нұсқаулыққа 5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Шоғырландырылмаған (шоғырландырылған) жылдық
қаржылық есепке түсіндірме жазбаны толтыру
жөніндегі талаптар
1. Шоғырландырылмаған (шоғырландырылған) жылдық қаржылық есепке түсіндірме жазбаға мыналар кіреді:
1) активтер мен міндеттемелер бойынша есепті кезеңде болған өзгерістер;
2) қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері бойынша есепті кезеңде болған өзгерістер;
3) ақша ағыны бойынша есепті кезеңде болған өзгерістер;
4) капитал бойынша есепті кезеңде болған өзгерістер.
2. Шоғырландырылған жылдық қаржылық есепке түсіндірме жазбада шектелместен мынадай ақпарат ашылады:
1) еншілес және қауымдасқан ұйымдардың тізімі, аффилиирленгендік туралы ақпаратты ашу (қатынастардың сипаты және ауқымы);
2) негізгі трансфер-агенттер және олардың еншілес ұйымдары арасындағы өзара қарым-қатынастың сипаты;
3) атын, тіркелген елін немесе орналасқан жерін, оларға қатысу үлесінің мөлшерін, дауыс беретін акцияларының санын көрсете отырып басқа аффилиирленген тұлғалардың тізімі;
4) еншілес ұйымды сатып алудың немесе сатудың есепті және өткен кезеңдердегі қаржылық көрсеткіштерге әсері;
5) еншілес ұйымдарға инвестицияларды есепке алу үшін негізгі трансфер-агенттер жеке жылдық қаржылық есепте пайдаланатын әдіс;
6) қауымдасқан ұйымдарға инвестицияларды есепке алу үшін пайдаланатын әдіс;
7) еншілес ұйымның есебі шоғырландырылған жылдық қаржылық есепке кіргізілмеуінің себептері;
8) шоғырландырылған жылдық қаржылық есептің баптарына субъектілердің есептің осы баптарына қолданатын талаптарының айырмашылықтарынан жасауға болмайтын түзетулер;
9) жекелеген жылдық қаржылық есептердің біріктірілетін, түзетілетін және ауыстырылатын баптары, сондай-ақ шоғырландырудың нәтижесі;

агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, заполняют графы 2-6.
Первый руководитель     ___________________ дата ___________________
Главный бухгалтер       ___________________ дата ___________________
Исполнитель             ___________________ дата ___________________
Телефон _______________________________
Место для печати
Приложение 5
к Инструкции о перечне, формах и сроках
представления годовой финансовой отчетности
организациями, осуществляющими
трансфер-агентскую деятельность
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Требования по заполнению
пояснительной записки к неконсолидированной
(консолидированной) годовой финансовой отчетности
1. Пояснительная записка к неконсолидированной (консолидированной) годовой финансовой отчетности включает в себя следующее:
1) изменения, произошедшие за отчетный период по активам и обязательствам;
2) изменения, произошедшие за отчетный период, по результатам финансово-хозяйственной деятельности;
3) изменения, произошедшие за отчетный период, по денежным потокам;
4) изменения, произошедшие за отчетный период, по капиталу.
2. В пояснительной записке к консолидированной годовой финансовой отчетности раскрывается следующая информация, не ограничиваясь ею:
1) список дочерних и ассоциированных организаций, раскрытие информации об аффилиированности (характер и масштабы отношений);
2) характер взаимоотношений между родительским трансфер-агентом и его дочерними организациями;
3) список других аффилиированных лиц с указанием названия, страны регистрации или местонахождения, размер доли участия в них, количество голосующих акций;
4) влияние от приобретения или реализации дочерней организации на финансовые показатели отчетного и предыдущего периодов;
5) метод, используемый родительским трансфер-агентом для учета инвестиций в дочерние организации в отдельной годовой финансовой отчетности;
6) метод, используемый для учета инвестиций в ассоциированные организации;
7) причины, по которым отчетность дочерней организации не включается в консолидированную годовую финансовую отчетность;
8) поправки к статьям консолидированной годовой финансовой отчетности, которые невозможно было произвести из-за различий требований учетных политик субъектов, применяемых к данным статьям отчетности;
9) статьи отдельных годовых финансовых отчетов, подлежащие объединению, корректировке и переносу, а также результаты консолидации;

10) азшылық үлесін құрайтын қатысушылардың атауын, олардың еншілес ұйымдардағы үлестерін көрсете отырып, азшылық үлесі туралы ақпарат;
11) есеп субъектілерінің бірлескен қызметке қатысу туралы ақпарат.

10) информацию о доле меньшинства с указанием наименования участников, составляющих долю меньшинства, доли их участия в дочерних организациях;
11) информацию об участии субъектов отчетности в совместной деятельности.