Су тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 28 желтоқсандағы N 506-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 25 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3383. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 232-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының 26.07.2013 № 232-НҚ (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 қазандағы N 1126 қаулысымен бекітілген Табиғи монополия субъектілерінің 2002-2004 жылдарға арналған тарифтік саясатын жетілдіру бағдарламасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Бұйрықтың кіріспесіне өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.05 N 30-НҚ бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Су тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Су тасымалдау (беру) бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері:
1) есепке алу саясатына тиісті өзгерістер енгізсін және оларды келісу үшін 2005 жылғы 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде табиғи монополия саласындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органға ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне немесе Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің тиісті аумақтық органдарына 2006 жылғы бірінші жарты жылдық үшін қызметтердің түрлері бойынша 2006 жылғы 1 қыркүйекке есеп берсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Труба құбырлары және су кәріздері саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (А.Г.Асқарова) белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) су тасымалдау (беру) бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері ұсынған есепке алу саясатын келісуді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің аумақтық органдары су тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері ұсынған есепке алу саясатын келісуді белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по транспортировке воды
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2004 года № 506-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2005 года № 3383. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 26 июля 2013 года № 232-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 26.07.2013 № 232-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и Программой совершенствования тарифной политики субъектов естественной монополии на 2002-2004 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2002 года № 1126, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по транспортировке воды.
2. Субъектам естественной монополии, оказывающим услуги по транспортировке (подаче) воды:
1) внести в учетные политики соответствующие изменения, и в срок до 1 декабря 2005 года представить их для согласования в уполномоченный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии;
2) представить в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий или в соответствующие территориальные органы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий к 1 сентября 2006 года отчетность по видам услуг за первое полугодие 2006 года.
3. Департаменту по регулированию и контролю в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить в установленном порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) согласование учетных политик, представленных субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по транспортировке (подаче) воды.
4. Территориальным органам Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий обеспечить в установленном порядке согласование представленных субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по транспортировке воды, учетных политик.

5. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.М.Досмағамбет) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оның ресми бұқаралық ақпарат құралдарында белгіленген тәртіппен жариялануын қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.П.Нефедовқа жүктелсін.
7. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2004 жылғы 28 желтоқсандағы
N 506-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Су тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен
іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды
жүргізу ережесі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізудің осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтік саясатын жетілдірудің 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 қазандағы N 1126 қаулысына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық кесімдеріне сәйкес әзірленді және су тасымалдау және беру бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілеріне (бұдан әрі - субъектілер) қолданылады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.05 N 30-НҚ бұйрығымен.
2. Ережені әзірлеудің негізгі мақсаты субъектілердің реттелетін қызметтердің түрлері бойынша және табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) бекітетін экономикалық негізделген тарифтерді белгілеу үшін тұтастай реттелмейтін қызметтер бойынша табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есеп алуды жүргізу қағидаттарын, ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін айқындау болып табылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.05 N 30-НҚ бұйрығымен.
3. Субъектілер қызметтердің әрбір түрі бойынша, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен реттелетін қызметтерінің тізбесі бойынша табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүзеге асырады.

5. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Досмагамбет Е.М.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства по регулированию естественных монополий Нефедова А.П.
7. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
от 28 декабря 2004 года N 506-ОД
Правила
ведения раздельного учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами естественной
монополии, оказывающими услуги по транспортировке воды Глава 1.
Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2002 года № 1126 "Об утверждении Программы совершенствования тарифной политики субъектов естественных монополий на 2002-2004 годы" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и распространяются на субъектов естественной монополии, оказывающих услуги по транспортировке и подаче воды (далее - субъекты).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
2. Основной целью разработки Правил является определение принципов ведения, порядка организации и осуществления субъектами раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам для установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках (далее - уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
3. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг, в том числе по перечню регулируемых услуг, утвержденному уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4. Бөлектеп есепке алу көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша табыстар, шығындар мен іске қосылған активтер туралы деректер жинау мен қорыту жүйесін білдіреді.
5. Бөлектеп есепке алудың негізгі қағидаттары:
1) табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде тиісті қызметтер түрлеріне тікелей жатқызу (тікелей жатқызу мүмкін болған жағдайда) басымдығы;
2) табыстардың, шығындар мен іске қосылған активтердің өздерінің байланысы бар қызметтердің сол бір түрлерімен себеп-салдарлық байланысының болуы;
3) табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді реттелетін қызметтердің тиісті түрлеріне жатқызу және бөлу кезіндегі ашықтығы.
6. Бөлектеп есепке алу осы Ережеге сәйкес табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді қызметтердің түрлері бойынша бөлуге қажетті бөлшектеу деңгейін қамтамасыз етуге тиісті бухгалтерлік және басқарушылық есептің бастапқы құжаттарына негізделуі тиіс. Ереже субъектілердің белгілеген қаржылық және салықтық есеп ұсынуының тәртібі мен нысанын өзгертпейді.
7. Бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсатында осы Ережеде қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) бөлу базасы - шығындар мен активтердің іске қосылу дәрежесін қызметтер түрлеріне бөлу үшін пайдаланылатын сандық көрсеткіш (көрсеткіштер);
2) басқа қызметтер - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын қызметтер;
3) іске қосылған активтер - субъектінің негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қамтитын қызмет (қызметтер) ұсыну үшін пайдаланылатын активтері;
4) қызметтерге жанама іске қосылған активтер - бір мезгілде бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себеп-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер, сондықтан да олар белгілі бір қызметке тікелей және біржақты жата алмайды, бірақ белгілі бір қызметтер көрсетуде олардың іске қосылу дәрежесі осы себеп-салдарлық байланыстарды көрсететін бөлу базасының негізінде анықталуы мүмкін;
5) қызметтерге жанама шығындар - бір мезгілде бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан да олар белгілі бір қызметке тікелей және біржақты жата алмайды, бірақ шығындардың пайда болу себептерін көрсететін бөлу базасының негізінде қызметтерге бөлінуі мүмкін;
6) бөлу коэффициенті - қызметтер арасында шығындар мен активтерді бөлуге арналған бөлу базасын қолданудың нәтижесінде алынған жанама, бірлескен немесе жалпы шығындардың немесе активтердің үлесі;
7) жалпы активтер - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ активтер, сондықтан да олардың қызметтер ұсынуда іске қосылу дәрежесі уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде анықталуы мүмкін;

4. Раздельный учет представляет собой систему сбора и обобщения данных о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду оказываемых услуг.
5. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения (при возможности прямого отнесения) доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды услуг на основе данных первичных документов;
2) наличие причинно-следственной связи доходов, затрат и задействованных активов с теми видами услуг, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды регулируемых услуг.
6. Раздельный учет должен быть основан на первичных документах бухгалтерского и управленческого учета, которые должны обеспечивать необходимый уровень детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по видам услуг в соответствии с настоящими Правилами. Правила не меняют порядок и форму представления установленной финансовой и налоговой отчетности субъектами.
7. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах для целей ведения раздельного учета:
1) база распределения - количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг;
2) другие услуги - услуги, осуществляемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) задействованные активы - активы субъекта, используемые для предоставления услуги (услуг), включающие основные средства и нематериальные активы;
4) косвенно задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но степень их задействованности в оказании определенных услуг может быть определена на основе баз распределения, отражающих эти причинно-следственные связи;
5) косвенные затраты на услуги - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но могут быть распределены на услуги на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
6) коэффициент распределения - доля косвенных, совместных или общих затрат или активов, полученная в результате применения базы распределения для распределения затрат и активов между услугами;
7) общие активы - активы, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому степень их задействованности в предоставлении услуг может быть определена на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;

8) жалпы шығындар - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан да уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде бөлінеді;
9) қызметтерге тікелей іске қосылған активтер - белгілі бір қызмет ұсынуға тікелей себеп-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және біржақты жатқызылуы мүмкін;
10) қызметтерге тікелей шығындар - белгілі бір қызметпен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және біржақты жатқызылуы мүмкін;
11) себеп-салдарлық байланыс негізінде бөлу - белгілі бір қызметтермен табыстар, шығындар мен іске қосылған активтер байланыстарының пайда болу себептерін алдын ала зерттеу негізінде табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді реттелетін қызметтердің түрлері бойынша бөлу;
12) бірлесіп іске қосылған активтер - бірнеше қызметтер (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын іске қосылған активтер, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ, алайда олардың қызметтер ұсынудағы іске қосылу дәрежесі уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде анықталуы мүмкін;
13) бірлескен шығындар - бірнеше қызметтер (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын шығындар, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан да уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде бөлінеді.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
8. Осы Ереженің негізінде субъектілер бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсатында табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді реттелетін қызметтердің түрлері бойынша бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесін айқындайтын, уәкілетті органмен келісілген есепке алу саясатының жекелеген бөлімін әзірлейді.
9. Субъекті бірлесе іске қосылған және жалпы активтердің бөлу базасы ретінде қызметтер көрсетуден алынған табысты не уәкілетті органмен келісім бойынша алынған өзге де көрсеткіштер ретінде қабылдайды. Жанама іске қосылған активтердің бөлу базасы уәкілетті органмен келісілмейді. Іске қосылған активтердің бөлу базасы қаржылық жылдың қорытындылары бойынша жылына бір рет қайта қаралуы мүмкін.
2-тарау. Табыстарды, шығындар мен іске
қосылған активтерді көрсетілген қызметтердің
түрлері бойынша бөлу &1. Қызметтер көрсетуден алынған табыстар

8) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
9) прямо задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
10) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
11) распределение на основе причинно-следственной связи - распределение доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг на основе предварительных исследований причин возникновения связей доходов, затрат и задействованных активов с определенными услугами;
12) совместно задействованные активы - задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, но степень их задействованности в предоставлении услуг может быть определена на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
13) совместные затраты - затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. На основе настоящих Правил субъекты для целей ведения раздельного учета разрабатывают отдельный раздел учетной политики, согласованной уполномоченным органом, определяющий методику ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг.
9. В качестве базы распределения совместно задействованных и общих активов субъект принимает полученный от оказания услуг доход, либо иные показатели по согласованию с уполномоченным органом. Базы распределения косвенно задействованных активов с уполномоченным органом не согласовываются. Базы распределения задействованных активов могут пересматриваться один раз в год по итогам финансового года.
Глава 2. Распределение доходов, затрат и задействованных
активов по видам оказываемых услуг § 1. Доходы от оказания услуг

10. Қызметтер көрсетуден алынған табыстар реттелетін қызметтердің және бастапқы құжаттар мен бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде реттелмейтін қызметтердің түрлері бойынша:
1) қызметтің реттелетін түрлері бойынша - жасалған шарттардың шеңберінде және уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша көрсетілген қызметтердің іс жүзіндегі көлеміне сәйкес;
2) қызметтің реттелмейтін түрлері бойынша - сәйкес келмейтін қызметтер ұсынылған көлемдер мен бағаларға сүйене отырып, жеке ескеріледі.
&2. Іске қосылған активтер
11. Іске қосылған активтерді көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсатында негізгі құралдардың барлық тізбесінен:
1) қызметтерге тікелей іске қосылған активтер;
2) қызметтерге жанама іске қосылған активтер;
3) қызметтерге бірлесе іске қосылған активтер;
4) жалпы активтер болып бөлінеді.
12. Тікелей іске қосылған активтер белгілі бір қызметке тікелей жатады. Жанама іске қосылған, бірлесе іске қосылған және жалпы активтер қызметтерге бөлу базасы мен олардың негізінде есептелген бөлу коэффициенттерін қолдана отырып, жатқызылады.
13. Субъектінің шығындарды бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсатындағы негізгі құралдары технологиялық белгілер бойынша топтастырылады:
1) үй-жай, құрылыс (сорап станциясы, қызметтік үй-жай);
2) ғимараттар (су арналары, бөлу арналары, дамбалар, плотиналар, резервуарлар, цистерналар, бактар мен басқа да сыйымдылықтар, жабық коллекторлық-дренажды желі, дренажды, су жіберу, қоршау, өзге де ғимараттар);
3) беру құрылғылары (құрылғылар мен электр беру және байланыс желілері, ішкі труба құбырлары, труба құбырлары, су жүргізу, канализациялық және жылу желілері);
4) қуатты машиналар мен жабдықтар (технологиялық жабдық, электр қозғалтқышы мен дизель-генераторы, өзге қуатты қондырғылар мен жабдықтар (ажыратқыш, жетек);
5) қызмет түрлері бойынша жұмыс машиналары мен жабдығы (жұмылдырушы көліктен басқа);
6) басқа машиналар мен жабдықтар (жұмылдырушы көліктен басқа) (сораптар, көтергіш-көліктік, тиеу-түсіру машиналары мен жабдықтары (тельфер, бульдозер), электрмен пісіруге және кесуге (пісіру агрегаты) арналған машиналар мен жабдықтар;
7) жұмылдырушы көлігі (автомобиль көлігінің жылжымалы құрамы, өндірістік көлік, жеңіл автокөлігі, өзге көлік құралдары);
8) деректерді өңдеу бойынша компьютерлік, периферийлік қондырғылар мен жабдықтар (деректерді өңдеу бойынша компьютерлер, периферийлік қондырғылар мен жабдықтар);
9) басқа топқа енгізілмеген тіркелген активтер (материалдық емес активтер, офистік жиһаз, аспаптар, өндірістік мүкәммал және керек-жарақтар, көшіру көбейту техникасы, өлшеу және реттеуші приборлар мен құрылғылар, зертханалық жабдық).

10. Доходы от оказания услуг учитываются раздельно по видам регулируемых услуг и нерегулируемых услуг на основе первичных документов и данных бухгалтерского учета:
1) по регулируемым видам деятельности - в соответствии с фактическим объемом оказанных услуг в рамках заключенных договоров и по тарифам, утвержденным уполномоченным органом;
2) по нерегулируемым видам деятельности - исходя из объемов и цен, по которым соответствующие услуги были предоставлены.
§ 2. Задействованные активы
11. Для целей ведения раздельного учета задействованных активов по видам оказываемых услуг из всего перечня основных средств выделяются:
1) прямо задействованные активы на услуги;
2) косвенно задействованные активы на услуги;
3) совместно задействованные активы на услуги;
4) общие активы.
12. Прямо задействованные активы относятся непосредственно на определенную услугу. Косвенно задействованные, совместно задействованные и общие активы относятся на услуги с применением баз распределения и рассчитанных на их основе коэффициентов распределения.
13. Основные средства субъекта для целей ведения раздельного учета затрат группируются по технологическим признакам:
1) Здания, строения (насосная станция, здание служебное);
2) Сооружения (каналы водные, каналы отводящие, дамбы, плотины, резервуары, цистерны, баки и другие емкости, закрытая коллекторно-дренажная сеть, дренажная, водовыпуск, ограждения, прочие сооружения);
3) Передаточные устройства (устройства и линии электропередачи и связи, внутренние трубопроводы, трубопровод, сети водопроводные, канализационные, и тепловые);
4) Силовые машины и оборудование (теплотехническое оборудование, электродвигатели и дизель-генераторы, прочие силовые установки и оборудование (разъединитель, привод);
5) Рабочие машины и оборудование по видам деятельности (кроме мобильного транспорта);
6) Другие машины и оборудование (кроме мобильного транспорта) (насосы, подъемно-транспортные, погрузочно-разгрузочные машины и оборудование (тельфер, бульдозер), машины и оборудование для электросварки и резки (сварочный агрегат);
7) Мобильный транспорт (подвижной состав автомобильного транспорта, производственный транспорт, легковой автотранспорт, прочие транспортные средства);
8) Компьютерные, периферийные устройства и оборудование по обработке данных (компьютеры, периферийные устройства и оборудование по обработке данных);
9) Фиксированные активы, не включенные в другие группы (нематериальные активы, офисная мебель, инструменты, производственный инвентарь и принадлежности, копировальная множительная техника, измерительные и регулирующие приборы и устройства, лабораторное оборудование).

14. Қызметке іске қосылған активтердің құнын бөлу үшін осы Ережеге берілген 1-қосымшаның нысаны бойынша кесте толтырылады, онда активтердің құны алдыңғы қаржы жылының соңғы есепті күнгі жағдайы бойынша субъектінің негізгі құралдарының қалдық құнының негізінде анықталады. Негізгі құралдардың әрбір тобы үшін бөлу коэффициенті осы Ережеге берілген 1-қосымшасына осы Ережеге берілген 2-қосымшаға сәйкес қорытынды жолынан көшіріледі. Әрбір қызметке қатысты негізгі құралдар топтары активтерінің құны іске қосылған активтер құнының бөлу коэффициентіне туынды ретінде анықталады.
15. Негізгі құралдардың әрбір тобы үшін нәтижесі негізгі құралдардың топтары үшін тұтастай бөлу коэффициентін анықтау болып табылатын осы Ереженің 2-қосымшасының нысаны бойынша қосымша есеп жасалады. Осы Ереженің 2-қосымшасына негізгі құралдар топтарының барлық бірліктері енгізіледі, жанама, бірлескен және жалпы активтер үшін бөлу базасы анықталады. Негізгі құралдардың әрбір іске қосылған бірлігі бойынша бөлу коэффициенті белгілі бір қызметтер үшін бөлу базасын жиынтықты бөлу базасының мәніне бөлуден жекеше ретінде анықталады.
&3. Шығындар
16. Реттелетін қызметтер түрлерін көрсетуге байланысты шығындар Субъектінің есепке алу саясатына сәйкес анықталады. Сонымен бірге, тарифтік сметаларды қалыптастыру кезіндегі шығындар табиғи монополия субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібінің талаптарын ескере отырып ескеріледі.
Шығындарды бөлу туралы есеп осы Ережеге берілген 3-қосымшаның нысаны бойынша жасалады.
17. Субъектінің реттелетін және реттелмейтін қызметтер көрсетуге арналған шығындары мынадай статьяларды қамтиды:
1) негізгі құралдар мен материалдық емес активтер амортизациясының тозуы;
2) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін негізгі құралдарды жөндеу шығыстары;
3) еңбекке ақы төлеу шығыстары;
4) әлеуметтік салық бойынша шығыстар;
5) пайдалануға жұмсалған шығыстар;
6) кезең шығыстары;
7) өзге шығыстар.
Әрбір статьяның ішінде шығындар барынша жан-жақты нақтылануы мүмкін.
18. Негізгі құралдардың тозуы осы Ереженің 17-тармағында санамаланған негізгі құралдардың әрбір топтары үшін айқындалады, осы Ережеге берілген 2-қосымшаның нысаны бойынша есептелген активтерді бөлудің тиісті коэффициенттеріне сәйкес қызметтерге жатады.
19. Материалдық емес активтер амортизациясы осы Ережеге берілген 4-қосымшаның нысаны бойынша есептелген бөлу коэффициенттері жөніндегі қызметтерге жатады.

14. Для распределения стоимости задействованных активов на услуги заполняется таблица по форме приложения 1 к настоящим Правилам, в которой стоимость активов определяется на основе остаточной стоимости основных средств субъекта по состоянию на последнюю отчетную дату предыдущего финансового года. Коэффициент распределения для каждой группы основных средств переносится в приложение 1 к настоящим Правилам из итоговой строки соответствующего приложения 2 к настоящим Правилам. Стоимость активов группы основных средств, относящаяся на каждую услугу, определяется как произведение стоимости задействованных активов на коэффициент распределения.
15. Для каждой группы основных средств дополнительно составляется расчет по форме приложения 2 к настоящим Правилам, результатом которого является определение коэффициента распределения для группы основных средств, в целом. В приложение 2 к настоящим Правилам вносятся все единицы основных средств группы, определяется база распределения для косвенных, совместных и общих активов. Коэффициент распределения по каждой задействованной единице основных средств определяется как частное от деления базы распределения для определенной услуги на суммарное значение базы распределения.
§ 3. Затраты
16. Затраты, связанные с оказанием регулируемых видов услуг, определяются в соответствии с учетной политикой Субъекта. При этом при формировании тарифных смет затраты учитываются с учетом требований особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии.
Отчет о распределении затрат составляется по форме приложения 3 к настоящим Правилам.
17. Затраты субъекта на оказание регулируемых и нерегулируемых услуг включают в себя следующие статьи:
1) износ основных средств и амортизация нематериальных активов;
2) расходы на ремонт основных средств, не приводящие к росту стоимости основных средств;
3) расходы на оплату труда;
4) расходы по социальному налогу;
5) расходы на эксплуатацию;
6) расходы периода;
7) прочие расходы.
Внутри каждой статьи затраты могут быть детализированы более подробно.
18. Износ основных средств определяется для каждой группы основных средств, перечисленных в пункте 13 настоящих Правил, и относится на услуги согласно соответствующим коэффициентам распределения активов, рассчитанным по форме приложения 2 к настоящим Правилам.
19. Амортизация нематериальных активов относится на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным по форме приложения 4 к настоящим Правилам.

20. Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін негізгі құралдарды жөндеуге жұмсалған шығыстар осы Ережеге берілген 1-қосымшаның нысаны бойынша есептелген негізгі құралдардың топтары бойынша тиісті бөлу коэффициенттеріне сәйкес қызметтерге жатады.
21. Еңбекке ақы төлеу шығыстары тікелей де, жанама да, бірлескен де және жалпылама ретінде болуы мүмкін. Шығындарды бөлектеп есепке алу мақсатында персонал мынадай белгілер бойынша топтастырылады:
1) қызметі белгілі бір қызмет көрсетуге байланысты персонал;
2) қызметі екі және одан да көп қызметтер көрсетуге байланысты персонал.
Бір қызмет көрсетуге байланысты персоналдық еңбекақысы бойынша шығыстар тікелей болып табылады және толығымен бір қызметке жатады.
Екі және одан да көп қызметтер көрсетуге байланысты персоналдық еңбекақысы бойынша шығыстар жанама, бірлескен немесе жалпы болып табылады және бөлу базасы мен бөлу коэффиценті пайдаланылатын қызметтерге бөлінеді.
22. Технологиялық процеске қатысы бойынша өндірістік персонал мынадай топтарға бөлінеді:
негізгі және негізгі емес қызметпен айналысатын персонал;
көмекші персонал;
өзге персонал.
Персоналдың әрбір тобындағы еңбекақы шығыстары нақты қызметке, егер персоналдың жұмысы тек бір ғана қызметпен тікелей байланысты болса, тікелей жатады.
Егер осы топта жұмысы екі немесе одан да көп қызметтер көрсетуге байланысты персонал бар болса, ондай еңбекақы шығыстары бөлу базасы пайдаланылатын қызметтер арасында бөлінеді.
Еңбекақы шығыстары персоналдың тиісті топтары үшін осы Ережеге берілген 5-қосымшаның нысаны бойынша есептелген бөлу коэффициенттері жөніндегі қызметтерге жатады.
23. Әлеуметтік салық бойынша шығыстар еңбекақы төлеу шығыстары персоналдың тиісті тобындағы сол бір бөлу коэффициенттері бойынша қызметтерге бөлінеді.
24. Негізгі құралдарды пайдалану шығыстары негізгі құралдардың (осы Ережеге берілген 1-қосымша) тиісті топтарының бөлу коэффициенті пайдаланылған қызметтерге жатады. Пайдалану шығыстарын бөлу кезінде қызметтерге мынадай:
1) негізгі құралдарға қызмет көрсетуге арналған материалдардың шығындары негізгі құралдарға сәйкес келетін қызметтерге бөлу қағидаты бойынша қызметтерге бөлінеді;
2) жылу шығындары кіші станциялардың жылуымен тікелей байланысты, сондықтан олар кіші станциялардың негізгі құралдарының қызметтеріне бөлу коэффициенті бойынша қызметтерге жатады;
3) жанар-жағар материалдар (ЖЖМ) шығындары осы шығындар байланысты көлік және арнаулы техника (осы Ережеге берілген 1-қосымша) қызметтеріне бөлу коэффициенті бойынша қызметтерге бөлінеді;

20. Расходы на ремонт основных средств, не приводящие к росту стоимости основных средств, относятся на услуги согласно соответствующим коэффициентам распределения по группам основных средств, рассчитанным по форме приложения 1 к настоящим Правилам.
21. Расходы на оплату труда могут быть как прямыми, так и косвенными, совместными и общими. Для целей раздельного учета затрат персонал группируется по следующим признакам:
1) персонал, деятельность которого связана с оказанием одной определенной услуги;
2) персонал, деятельность которого связана с оказанием двух и более услуг.
Расходы по оплате труда персонала, связанного с оказанием одной услуги, являются прямыми и полностью относятся на одну услугу.
Расходы по оплате труда персонала, связанного с оказанием двух и более услуг, являются косвенными, совместными или общими, и распределяются на услуги с использованием базы распределения и коэффициента распределения.
22. Производственный персонал по отношению к технологическому процессу подразделяется на группы:
персонал, занятый в основной и не основной деятельности;
вспомогательный персонал;
прочий персонал.
В каждой группе персонала расходы по оплате труда прямо относятся на конкретную услугу, если работа персонала непосредственно связана только с одной услугой.
Если в данной группе имеется персонал, работа которого связана с оказанием двух и более услуг, то расходы по оплате труда распределяются между услугами с использованием базы распределения.
Расходы на оплату труда относятся на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным по форме приложения 5 к настоящим Правилам для соответствующей группы персонала.
23. Расходы по социальному налогу распределяются на услуги по тем же коэффициентам распределения, что и расходы на оплату труда в соответствующей группе персонала.
24. Расходы на эксплуатацию основных средств относятся на услуги с использованием коэффициента распределения соответствующих групп основных средств (приложение 1 к настоящим Правилам). При распределении расходов на эксплуатацию на услуги принимается во внимание следующее:
1) затраты на материалы на обслуживание основных средств распределяются на услуги по принципу распределения на услуги соответствующих основных средств;
2) затраты на топливо связаны непосредственно с отоплением подстанций, поэтому они относятся на услуги по коэффициенту распределения на услуги основных средств подстанций;
3) затраты на горюче-смазочные материалы (ГСМ) распределяются на услуги по коэффициенту распределения на услуги транспорта и спецтехники (приложение 1 к настоящим Правилам), с которыми эти затраты связаны;

4) автокөлік қызметтері (жалдау), негізгі құралдарды жалдау, байланыс қызметтері қызметтерге тікелей жатқызылады, егер олар бір ғана қызмет көрсетумен байланысты болса. Егер осы қызметтер екі және одан да көп қызметтер көрсетумен байланысты болса, онда олар қабылданған шығындардың бөлу базасы бойынша бөлінеді;
5) негізгі және көмекші өндіріс үшін шаруашылық мұқтаждарына, жылуға, ыстық сумен жабдықтауға, суық сумен жабдықтауға, кәрізге және өзге коммуналдық қызметтерге жұмсалған электр энергиясының шығыстары қызметтерге, егер олар бір ғана қызмет көрсетумен тікелей байланысты болған жағдайда немесе тиісті үй-жайлар мен ғимараттар үшін, егер олар екі және одан көп қызметтер көрсетуге байланысты жағдайларда есептелген қызметтерге бөлу коэффициенті бойынша тікелей жатқызылады;
6) персоналды оқыту шығыстары, іссапар шығыстары, еңбекті қорғау шығыстары персоналдың тиісті топтарының еңбегіне ақы төлеудің сол бір қағидаттары бойынша қызметтерге жатқызылады;
7) өрт және күзеттік қорғау шығыстары негізгі құралдарға сәйкес келетін тозудың ұқсас бөлу қызметтеріне жатқызылады;
8) өзге де пайдалану шығындарының шығыстары бөлу базасы бойынша қызметтерге жатқызылады.
25. Кезең шығыстарын бөлу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жалпы және әкімшілік шығыстары негізгі өндірістік шығындарға сәйкес келетін сол бір қағидаттар бойынша қызметтерге бөлінеді;
2) іске асыру жөніндегі шығыстар қызметтерге, егер олар белгілі бір қызмет көрсетумен тікелей байланысты болса, тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметтер көрсетумен байланысты болса, онда олар бөлу базасы пайдаланылған қызметтерге бөлінеді;
3) сыйақылар (пайыздар) бойынша шығыстар қызметтерге, егер олар белгілі бір қызметтер көрсетумен тікелей байланысты болса, тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметтер көрсетумен байланысты болса, онда олар бөлу базасы пайдаланылған қызметтерге бөлінеді.
Іске асыру жөніндегі шығыстар мен сыйақылар жөніндегі шығыстар осы Ережеге берілген 6-қосымшаның нысаны бойынша есептелген бөлу коэффициенттері бойынша қызметтерге жатады.
26. Өзге шығыстар қызметтерге, егер олар белгілі бір қызмет көрсетумен тікелей байланысты болса, тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметтер көрсетумен байланысты болса, онда олар бөлу базасы пайдаланылған қызметтерге бөлінеді.
3-тарау. Реттелетін қызметтердің түрлері бойынша
табыстар, шығыстар мен іске қосылған активтер жөніндегі
есептілік. Бөлектеп есепке алу деректері мен бухгалтерлік
есеп деректерінің арасындағы өзара байланыс

4) услуги (аренда) автотранспорта, аренда основных средств, услуги связи относятся на услуги прямо, если они связаны с оказанием только одной услуги. Если данные услуги связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются по принятой базе распределения затрат;
5) расходы на электроэнергию на хозяйственные нужды, отопление, горячее водоснабжение, холодное водоснабжение, канализацию и прочие коммунальные услуги для основного и вспомогательного производства относятся на услуги прямо в случае, если они непосредственно связаны с оказанием одной услуги, или по коэффициенту распределения на услуги, рассчитанному для соответствующих зданий и сооружений в случае, если они связаны с оказанием двух и более услуг;
6) расходы на обучение персонала, командировочные расходы, расходы на охрану труда относятся на услуги по тем же принципам, что и оплата труда соответствующих групп персонала;
7) расходы на пожарную и сторожевую охрану относятся на услуги аналогично распределению износа соответствующих основных средств;
8) расходы на прочие эксплуатационные затраты относятся на услуги по базе распределения.
25. Распределение расходов периода осуществляется в следующем порядке:
1) общие и административные расходы распределяются на услуги по тем же принципам, что и соответствующие затраты основного производства;
2) расходы по реализации относятся прямо на услуги, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения;
3) расходы по вознаграждениям (процентам) относятся на услуги прямо, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения.
Расходы по реализации и расходы по вознаграждениям относятся на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным по форме приложения 6 к настоящим Правилам.
26. Прочие расходы относятся на услуги прямо, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения.
Глава 3. Отчетность по доходам, расходам
и задействованным активам
по видам регулируемых услуг. Взаимосвязь между данными
раздельного учета и данными бухгалтерского учета

27. Субъектілердің уәкілетті органға осы Ережеге сәйкес ұсынып отырған есебі, мыналарды:
1) осы Ережеге берілген 1-қосымшаның нысаны бойынша іске қосылған активтерді қызметтердің түрлері бойынша бөлу туралы есебін;
2) осы Ережеге берілген 2-қосымшаның нысаны бойынша активтер мен шығындарды негізгі құралдардың топтары бойынша бөлу коэффициентінің есебін;
3) осы Ережеге берілген 3-қосымшаның нысаны бойынша табыстар мен шығындарды қызметтердің түрлері бойынша қорытынды бөлу туралы есебін;
4) осы Ережеге берілген 4-қосымшаның нысаны бойынша шығындарды материалдық емес активтер бойынша бөлу коэффициентінің есебін;
5) осы Ережеге берілген 5-қосымшаның нысаны бойынша персоналдың еңбекақысына жұмсалған шығыстарды бөлу коэффициентінің есебін;
6) осы Ережеге берілген 6-қосымшаның нысаны бойынша кезең шығыстарын бөлу коэффициентінің есебін қамтиды.
28. Субъектілер үстіміздегі жылдың 1 маусымына дейін осы Ереженің 30-тармағында көзделген, өткен күнтізбелік жыл үшін уәкілетті органға есеп ұсынады.
29. Осы Ережеге берілген 3-қосымшадағы табыстардың қорытынды сомасы "Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізуден алынған табыс" деген жолда көрсетілген субъекті тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің деректеріне сәйкес келуге тиіс.
30. Осы Ережеге берілген 3-қосымшадағы шығыстардың қорытынды сомасы "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны" деген жолда көрсетілген субъекті тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің деректеріне сәйкес келуге тиіс.
31. Осы Ережеге берілген 3-қосымшадағы кезең шығыстарының қорытынды сомасы "Кезең шығыстары" деген жолда көрсетілген субъекті тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің деректеріне сәйкес келуге тиіс.
32. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің есептік (қалдық) құны тиісті күнгі бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес келуге тиіс.
33. Қағаз арқылы жеткізілетін есепке субъектінің басшысы, бас бухгалтері және атқарушысы қол қояды және мөрмен расталады. Есептілік уәкілетті органға электрондық жолмен және қағаз арқылы ұсынылады. Электрондық жолмен жеткізілетін есептілік қағаз арқылы есептілікке сәйкес келуге тиіс.
Су тасымалдау бойынша
қызметтер көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің
табыстарды, шығындар мен
іске қосылған активтерді
бөлектеп есепке алуды
жүргізу ережесіне
1-қосымша
____________________________
Кәсіпорнының атауы
Қызметтердің түрлері бойынша ______ жылғы арналған
іске қосылған активтерді бөлу
Актив-
тің
атауы
Есеп-
тік
(қал-
дық)
құны,
теңге
2-қо-
сым.
Іске
қо-
сыл-
ған
ак-
тив-
тер-
дің
құны,
бар-
лығы
2-қо-
сым
Оның ішінде қызметтерге
Қызмет
Қызмет
Қызмет
Қызмет
2-
қо-
сым.
бөлу
к-ті
ак-
тив
құ-
ны,
тең-
ге
гр3*
гр4
2-
қо-
сым.
бөлу
к-ті
ак-
тив
құ-
ны,
тең-
ге
гр3*
гр6
2-
қо-
сым.
бөлу
к-ті
ак-
тив
құ-
ны,
тең-
ге
гр3*
гр8
2-
қо-
сым.
бөлу
к-ті
ак-
тив
құ-
ны,
тең-
ге
гр3*
гр10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Бар-
лығы
М.О.    Басшы ________________________     _______________
Тегі, аты-жөні                қолы
Бас бухгалтер _____________________   _______________
Тегі, аты-жөні           қолы
Орындаушы  ________________________     _______________
Тегі, аты-жөні                қолы
Су тасымалдау бойынша
қызметтер көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің
табыстарды, шығындар мен
іске қосылған активтерді
бөлектеп есепке алуды
жүргізу ережесіне
2-қосымша
_______________________
Кәсіпорнының атауы
________________ж. арналған_________
негізгі құралдар топтарының атауы
Тобы бойынша активтерді және шығындарды
бөлу коэффициентінің есебі
Ак-
тив-
тің
ата-
уы
Ак-
тив-
тің
не-
месе
шы-
ғын-
ның
түрі
Жұмыс-
тық
жай-күйі
(жұмыс
істеуде
немесе
резерв-
те)
Актив-
тің
есеп-
тік
(қал-
дық)
құны,
теңге
Іске
қосылған
активтің
есептік
(қалдық)
құны,
теңге
Бөлу
базы-
сы-
ның
мәні
Бөлу
коэф-
фиц.
мәні
Қызметтер
Қыз-
мет
Қыз-
мет
Қыз-
мет
М.О.    Басшы ________________________     _______________
Тегі, аты-жөні                қолы
Бас бухгалтер _____________________   _______________
Тегі, аты-жөні           қолы
Орындаушы  ________________________     _______________
Тегі, аты-жөні                қолы
Су тасымалдау бойынша
қызметтер көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің
табыстарды, шығындар мен
іске қосылған активтерді
бөлектеп есепке алуды
жүргізу ережесіне
3-қосымша
_______________________
Кәсіпорнының атауы
____жылға арналған қызметтердің түрлері
бойынша табыстарды және шығындарды қорытынды
бөлу туралы есеп
Атауы
Бух.
есеп
бойынша
есепті
кезең
үшін
сома,
бар-
лығы,
теңге
оның ішінде
Қызметтерге ерекше
тәртіп бойынша сома
Реттелетін қызметтер
ерекше
тәр-
тіпке
сай
тарифте
ескері-
лмеген
шығын-
дардың
сомасы
ерекше
тәртіп
бойынша
сома,
теңге
қызметтер
Бекі-
тілген
бөлу
коэф-
фици-
енті
Бекі-
тілген
тариф-
тік
смета
бойынша
сома
Нақты
гр.4*
гр5
Ауытқуы
гр.

27. Отчетность, представляемая субъектами уполномоченному органу в соответствии с настоящими Правилами, включает в себя:
1) отчет о распределении задействованных активов по видам услуг по форме приложения 1 к настоящим Правилам;
2) расчет коэффициента распределения активов и затрат по группам основных средств по форме приложения 2 к настоящим Правилам;
3) отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг по форме приложения 3 к настоящим Правилам;
4) расчет коэффициента распределения затрат по нематериальным активам по форме приложения 4 к настоящим Правилам;
5) расчет коэффициента распределения расходов на оплату труда персонала по форме приложения 5 к настоящим Правилам;
6) расчет коэффициента распределения расходов периода по форме приложения 6 к настоящим Правилам.
28. Субъекты до 1 июня текущего года представляют в уполномоченный орган отчетность, предусмотренную пунктом 30 настоящих Правил, за предыдущий календарный год.
29. Итоговая сумма доходов в приложении 3 к настоящим Правилам должна соответствовать данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
30. Итоговая сумма расходов в приложении 3 к настоящим Правилам за минусом расходов периода должна соответствовать данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
31. Итоговая сумма расходов периода в приложении 3 к настоящим Правилам должна соответствовать данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
32. Учетная (остаточная) стоимость основных средств и нематериальных активов должна соответствовать данным бухгалтерского учета на соответствующую дату.
33. Отчетность на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчетность представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчетность на электронном носителе должна соответствовать отчетности, предоставленной на бумажном носителе.
Приложение 1
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке воды.
______________________________________
Наименование предприятия
Распределение задействованных активов
по видам услуг на __________год
Наименование
актива
Учетная
(остаточн.)
стоимость,
тенге
из прил.2
Стоимость
задейств.
активов,
всего,
тенге
из прил.2
1
2
3
Всего
Продолжение таблицы
В том числе на услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
к-т рас-
пределе-
ния
из
прил.2
стои-
мость
актива,
тенге
гр3*
гр4
к-т рас-
пределе-
ния
из
прил.2
стои-
мость
актива,
тенге
гр3*
гр6
к-т рас-
пределе-
ния
из
прил.2
стои-
мость
актива,
тенге
гр3*гр8
к-т рас-
пределе-
ния
из
прил.2
стои-
мость
актива,
тенге
гр3*
гр10
4
5
6
7
8
9
10
11
М.П.   Руководитель  ________________________    _______________
Ф.И.О.                     подпись
Главный бухгалтер ____________________    _______________
Ф.И.О.                     подпись
Исполнитель    ________________________   _______________
Ф.И.О.                     подпись
Приложение 2
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке воды.
______________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения активов и затрат по группе
_________________________ на _________год
(наименование группы основных средств)
Наименование
актива
Вид актива
или затрат
Рабочее
состояние
(работает
или в
резерве)
Учетная
(остаточн.)
стоимость
актива,
тенге
Учетная
(остаточн.)
стоимость
задейство-
ванного
актива,
тенге
Продолжение таблицы
Значение
базы рас-
пределения
Значение
коэффиц.
распреде-
ления
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
М.П.   Руководитель  ________________________    _______________
Ф.И.О.                     подпись
Главный бухгалтер ____________________    _______________
Ф.И.О.                     подпись
Исполнитель    ________________________   _______________
Ф.И.О.                     подпись
"__" ________ г.
Приложение 3
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по транспортировке воды.
______________________________________
Наименование предприятия
Отчет
об итоговом распределении доходов и затрат
по видам услуг за  _________год
Наименование
Сумма за отчетный период по бух.учету, всего, тенге
в том числе
сумма затрат, неучтенная в тарифе согласно особому порядку
сумма
по особому
порядку,
тенге
1
2
3
4
Продолжение таблицы
Сумма по особому порядку на услуги
Регулируемые услуги
Услуга
Услуга
коэфф.
распре-
деления
Сумма по утвержд. Тарифной смете
Факт гр.4*гр5