Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" 1999 жылғы 28 наурыздағы N 54 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 23 желтоқсандағы N 183 қаулысы. Қазастан Республикасының Әділет министрілінде 2005 жылғы 26 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3391. Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 25 ақпандағы N 13 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 25 ақпандағы N 13 қаулысымен.
---------------Қаулыдан үзінді----------------
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілерін»"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы Заңының талаптарына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің осы қаулының қосымшасында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
3. ...
1) ...
2) ...
4. ...
5. ...
Ұлттық Банк Төрағасы
Дұрыс:
ҚРҰБ Басқармасының және
Директорлар кеңесінің
хатшысы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2008 жылғы 25 ақпандағы
N 13 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
күші жойылды деп танылатын нормативтік
құқықтық актілерінің
тізбесі
1. ...
2. ...
3. ...
4. ...
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының»"Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсімді міндетті түрде сату туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" 1999 жылғы 28 наурыздағы N 54 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2004 жылғы 23 желтоқсандағы N 183 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2005 жылғы 26 қаңтарда N 3391 тіркелген,»"Официальная газета" газетінде 2005 жылғы 12 наурызда N 11 (220) жарияланған).
___________________________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" 1999 жылғы 28 наурыздағы N 54  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 724 тіркелген, 1999 жылғы 6 сәуірде "Казахстанская правда" газетінде N 63 (22780), 1999 жылғы 15-28 наурызда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" баспасөз басылымдарының N 6 (150) жарияланған; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 5 сәуірдегі N 63  қаулысымен  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 728 тіркелген), Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 16 сәуірдегі N 74  қаулысымен  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 734 тіркелген), Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 20 мамырдағы N 121  қаулысымен  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 809 тіркелген) енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесіндегі "Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Заң күші бар Жарлығына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы  Заңына " деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы нұсқаулықта:
кіріспесіндегі "Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Заң күші бар Жарлығына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы  Заңына " деген сөздермен ауыстырылсын;
N 1 қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауар (жұмыс, қызмет)
экспортынан шетел
валютасымен түскен
түсiмдi мiндеттi түрде
сату туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
Банкке __________________________________ Сіздің ұйымның пайдасына
(күні, айы, жылы)
________________________________________ сомасындағы қаражат түсті,
(валютамен: сандармен және жазумен)
ол біздің банктегі Сіздің N _____ шотқа есепке алынды. Банкке 2
жұмыс күні ішінде экспорттық валюта түсімін міндетті сатуды және
қалған соманы Сіздің ағымдағы валюта шотына есепке алуды жүзеге
асыруға тапсырма ұсынуды сұраймыз.
Сіздің ұйым валюта биржасында валюта сатуға тапсырма
ұсынбаған кезде банкке түскен күннен бастап 5 жұмыс күні өткеннен
кейін уәкілетті банк валюталық бақылау агенті ретінде Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 28 наурыздағы
N 54 қаулысымен бекітілген Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел
валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы нұсқаулықтың
12-тармағына сәйкес валюта түсімінің бір бөлігін міндетті түрде
сатуды жүзеге асырады.
Уәкілетті банктің
жауапты орындаушысы
Мөрдің орны                                     Қолы";
N 2 қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауар (жұмыс, қызмет)
экспортынан шетел
валютасымен түскен
түсiмдi мiндеттi түрде
сату туралы нұсқаулыққа
2-қосымша есеп беру
нысаны - апта сайын
келесі аптаның 2-жұмыс
күнінен кешіктірмей
_____ жылғы "__" бастап "__" дейінгі _______________
есепті аптада түскен валюталық түсімнің сомалары туралы
Мәліметтер
мың валюта бірлігімен
N
Валюта түрі
Ағымдағы кезеңде
түскен шетел
валютасының сомасы
Міндетті түрде
сатылатын валю-
талық түсімнің
сомасы
бірегей-
лендіріл-
меген
соманы
Банктің
транзиттік
шотына
ұйымның
тран-
зиттік
шотына
өткен
кезең-
дерде
түскен,
бірақ
сатыл-
маған
есепті
кезеңде
түскен
I
II
III
IV
V
VI
1
Ағылшын фунт
стерлингі
2
АҚШ доллары
3
Еуро
4
Швейцар франкі
5
Жапон йенасы
6
Ресей рублі
7
Басқалары
8
Қазақстан Респу-
бликасы Ұлттық
Банкінің шетел
валюталарының
орташа бағамына
қайта есептеу
бойынша мың АҚШ
долларындағы
барлығы
кестенің жалғасы
Сатылған валюталық түсімнің сомасы
Ұйымның
ағымдағы
валюталық
шотына
есепке
алынған
валюта
сомасы
барлығы
валюта
биржа-
сында
сатыл-
ғаны
биржадан тыс
сатылғаны
өткен
кезеңдерде
түскеннен,
бірақ
сатыл-
маған
есепті
кезеңде
түс-
кеннен
оның
ішінде
Ұлттық
Банкке
басқа-
ларына
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2-Қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқау
Бағанның
N
Мақсаты
I
Реті бойынша нөмірі
II
Валютаның атауы
III
Ұйымдар алатын шетел валютасындағы сомалар,
түскен төлемдерді бірегейлендіруге мүмкіндік
бермейтін, оның ішінде келісім-шарттар бойынша
түсімдерді қоспағанда мәміленің нақты паспорты
бойынша, төлем құжаттарының, басқа банктер ресім-
деген, тиісті банктерге аударылатын мәмілелердің
паспортының деректемелері көрсетіледі.
IV
Есепті кезеңде түскен бірегейлендірілген
валюта түсімінің сомалары.
V
Өткен кезеңдердің валюта түсімінің сатылмаған
бөлігінің осы есепті кезеңде сатылуға тиісті
сомасы көрсетіледі.
Мысалы:
Өткен кезеңде міндетті түрде сатылатын түсімнің
сомасы 50 000 USD құрады, бірақ тек 30 000 USD
ғана сатылды, осы бағанда осы сомалардың
арасындағы айырма - 20 000 USD қойылуы тиіс.
VI
Осы кезеңде түскен таза валюта түсімінің
50% құрайтын сома көрсетіледі.
Мысалы:

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года № 54 "Об утверждении Инструкции об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг)"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2004 года N 183. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 января 2005 года N 3391. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 13.
Извлечение из постановления
Правления Национального Банка Республики Казахстан
от 25 февраля 2008 года N 13
"В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие требованиям  Закона  Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" от 30 марта 1995 года Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан, указанные в приложении к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия.
3. ....... :
1) ....... ;
2) ....... .
4. ....... .
5. ....... .
Председатель
Национального Банка
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 февраля 2008 года N 13 №
Перечень
нормативных правовых актов
Национального Банка Республики Казахстан,
признаваемых  утратившими силу
1. ...... .
2. ...... .
3. ...... .
4. ...... .
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2004 года N 183 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года N 54 "Об утверждении Инструкции об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг)" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 26 января 2005 года под N 3391, опубликованное 12 марта 2005 года в газете "Официальная газета"  N 11(220).
_____________________________________________________________________
В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года № 54 «Об утверждении Инструкции об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг)» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 724, опубликованное 6 апреля 1999 года в газете «Казахстанская правда» № 63 (22780), 15 - 28 марта 1999 года в печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан «Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы» и «Вестник Национального Банка Казахстана» № 6 (150); с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года  № 63  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 728), от 16 апреля 1999 года  № 74  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 734), от 20 мая 1999 года  № 121  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 809) внести следующие изменения:
в преамбуле слова «Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона,» заменить словами «Законом Республики Казахстан»;
в Инструкции об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг), утвержденной указанным постановлением:
в преамбуле слова «Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона,» заменить словами «Законом Республики Казахстан»;
приложение № 1 изложить в следующей редакции:
«Приложение 1
к Инструкции об обязательной
продаже выручки в иностранной
валюте от экспорта товаров
(работ, услуг)
_______________________ в банк в пользу Вашей организации поступили
(дата, месяц, год)
средства в сумме ________________________________________________,
(в валюте: цифрами и прописью)
которые зачислены на Ваш счет № _______ в нашем банке. Просим
в течение 2 рабочих дней представить в банк поручение на
осуществление обязательной продажи экспортной валютной выручки и
зачисление оставшейся суммы на Ваш текущий валютный счет.
При непредставлении Вашей организацией поручения на продажу
валюты на валютной бирже по истечении 5 рабочих дней от даты
поступления в банк, уполномоченный банк, как агент валютного
контроля, осуществит обязательную продажу части валютной выручки
в соответствии с пунктом 12 Инструкции об обязательной продаже
выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг),
утвержденной постановлением Правления Национального Банка
Республики Казахстан от "28" марта 1999 г. № 54.
Ответственный исполнитель
уполномоченного банка
Место печати                                Подпись»;
приложение № 2 изложить в следующей редакции:
«Приложение 2
к Инструкции об обязательной
продаже выручки в иностранной
валюте от экспорта товаров
(работ, услуг)
форма отчетности - еженедельная
не позднее 2-го рабочего дня
следующей недели
Сведения
о суммах поступившей валютной выручки за отчетную неделю
с «__» по «__»____________________года
в тысячах единиц валюты
Вид валюты
Сумма поступившей иностранной валюты за текущий период
Сумма валютной выручки, подлежащей обязательной продаже
на транзит-
ный счет Банка неиденти-
фициро-
ванной суммы
на транзит-
ный счет организа-
ции
поступив-
шей, но не проданной в предыдущих периодах
поступив-
шей в отчетном периоде
I
II
III
IV
V
VI
1
Английский фунт стерлингов
2
Доллар США
3
Евро
4
Швейцарс-
кий франк
5
Японская йена
6
Российский рубль
7
Другие
8
Всего в тысячах долларах США в пересчете по средневз-
вешенному курсу иностран-
ных валют Националь-
ного Банка Республики Казахстан
Продолжение таблицы
Сумма проданной валютной выручки
Сумма валюты, зачисленной на текущие валют-
ные счета организаций
Всего
продано на валютной бирже
продано вне биржи
из посту-
пившей, но не продан-
ной в предыду-
щих периодах
из посту-
пившей в отчетном периоде
в том числе  Нацио-
наль-
ному Банку
другим
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Указания по заполнению Приложения 2
№ ко-
лонки
Назначение
I
Номер по порядку
II
Наименование валюты
III
Отражаются суммы в иностранной валюте, получаемые организациями, реквизиты платежных документов, по которым не позволяют идентифицировать поступившие платежи, в том числе по конкретному паспорту сделки за исключением поступлений по контрактам, паспорта сделок, по которым оформлены другими банками, подлежащих перечислению в надлежащие банки.
IV
Суммы идентифицированной валютной выручки, поступившей в отчетный период.
V
Отражается сумма непроданной части валютной выручки предыдущих периодов, которая должна быть продана в данном отчетном периоде.
Например:
В прошедшем периоде сумма выручки, подлежащей обязательной продаже, составила 50 000 USD, но было продано только 30 000 USD, в данной колонке должна быть проставлена разница между этими суммами - 20 000 USD.
VI
Отражается сумма, составляющая 50% от чистой валютной выручки, поступившей в данном периоде.
Например:

Валюта түсімінің толық көлемі - 100 000 USD;
Бағанға міндетті түрде сатылатын, 50% құрайтын
сома - 50 000 USD жазылады.
VII
Сатылған, өткен кезеңдерде түскен және сатылмаған
валюта түсімінің сомасы көрсетіледі.
VIII
Есепті кезеңде түскен, нақты сатылған түсімнің
сомасы көрсетіледі.
IX
Түскен уақытына қарамастан есепті кезеңде валюта
биржасында нақты сатылған түсімнің сомасы
көрсетіледі.
X
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынған
бағам бойынша түскен уақытына қарамастан есепті
кезеңде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
нақты сатылған түсімнің сомасы көрсетіледі.
XI
Коммерциялық Банкке нақты сатылған түсімнің, оның
есепті кезеңде түскеніне қарамастан, уәкілетті
Банк дербес сатып алған, және т.с. сомасы
көрсетіледі.
XII
Валюталық түсімнің толық көлемінің 50% міндетті
түрде сатылғаннан кейін экспортер ұйымдардың
ағымдағы валюта шоттарына есепке алынған
валюталық түсімнің сомасы көрсетіледі.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн ішінде қолданысқа енеді.
3. Заң департаменті (Шәріпов С.Б.):
1) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарына жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы

Полный объем валютной выручки - 100 000 USD;
В колонку заносится сумма, составляющая 50%, которая подлежит обязательной продаже - 50 000 USD.
VII
Отражается сумма проданной валютной выручки, поступившей и не проданной в прошлых периодах.
VIII
Отражается сумма фактически проданной выручки, поступившей в отчетном периоде.
IX
Отражается сумма фактически проданной выручки на валютной бирже за отчетный период независимо от времени ее поступления.
X
Отражается сумма фактически проданной выручки за отчетный период Национальному Банку Республики Казахстан независимо от времени ее поступления по курсу, предложенному Национальным Банком Республики Казахстан.
XI
Отражается сумма фактически проданной выручки коммерческим Банкам, выкупленная уполномоченным Банком самостоятельно, и т.д., независимо от времени ее поступления за отчетный период.
XII
Отражается сумма зачисленной валютной выручки на текущие валютные счета организаций-экспортеров после обязательной продажи 50% от полного объема валютной выручки.
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Юридическому департаменту (Шарипов С.Б.):
1) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и банков второго уровня.
4. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления принять меры к опубликованию его в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка