Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтер туралы Ережені бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 127 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 379 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылда 7 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3428. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 222 қаулысымен.
Ескерту: Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы  N 222  (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) қаулысымен.
_____________________________________
Бағалы қағаздар рыногы мен жинақтаушы зейнетақы жүйесін одан әрі дамыту мақсатында, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік)  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтер туралы Ережені бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 127  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2316 тіркелген, 2003 жылғы 19 мамыр - 01 маусым аралығында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында жарияланған, N 11), Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 тамыздағы N 285  қаулысымен  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 2479 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 486  қаулысымен  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 2664 тіркелген) енгізілген өзгерістер мен толықтыруларға мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Аталған қаулымен бекітілген жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтер туралы Ережеде:
1 тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1 тарау. "Меншікті капиталдың жеткіліктілігі" 1 пруденциалдық нормативі";
1 және 2 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 127 "Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для накопительных пенсионных фондов"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года N 379. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2005 года N 3428. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N 222 (вводится в действие с 15 декабря 2006 года)
Сноска.   Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года N 379 утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N  222  (вводится в действие с 15 декабря 2006 года).
В целях дальнейшего развития рынка ценных бумаг и накопительной пенсионной системы Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 127 "Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для накопительных пенсионных фондов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2316, опубликованное 19 мая - 01 июня 2003 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" N 11, с изменениями и дополнениями, внесенными  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 04 августа 2003 года N 285 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2479),  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года N 486 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2664) следующие изменения и дополнения:
в Правилах о пруденциальных нормативах для накопительных пенсионных фондов, утвержденных указанным постановлением:
название главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Пруденциальный норматив 1 "Достаточность собственного капитала";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:

"1. Меншікті капиталдың жеткіліктілігі күнделікті мәні 1-ден кем болмайтын К 1  коэффициентімен сипатталады. К 1  коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1  = (ӨА-М)/ МКЕАМ, онда
ӨА - осы Ереженің 2 тармағымен белгіленген өтімді және басқа активтер;
М - міндеттемелер;
МКЕАМ - формула бойынша есептелген меншікті капиталдың ең аз мөлшері:
МКЕАМ = 0,15 * ОАІӨ, онда
ОАЖК - мына формула бойынша есептелген орташа алынған жалпы кіріс:
Е соңғы үш қаржы жылы ішінде алынған таза кіріс
ОАЖК  = -------------------------------------------------
3
ОАЖК көлемі жыл сайын есепті жылдың бірінші айының бірінші күніндегі жағдай бойынша қаржылық есеп беруге сәйкес есептеледі және қажет болған жағдайда түзету жыл сайынғы аудиттен кейін жасалады.
2. Қордың мынадай активтері өтімді активтер ретінде танылады:
1) ақша, оның ішінде:
баланс бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын кассадағы ақша;
екінші деңгейдегі банктердің шоттарындағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар;
3) Бағалы қағаздары қор биржасының ең жоғары санаты бойынша ресми тізіміне енгізілген немесе еншілес резидент банктер болып табылатын, ықтимал шығындар резервін шегере отырып, "А" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша)(негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) санаттарынан кем емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингісі бар резидент емес енші беруші банктердің Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдары;
4) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес эмиссияланғандарды қоса)(негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескеріп);
5) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан және "Қазақстан Даму Банкі" АҚ облигацияларынан басқа) (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізіміне енгізілген Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;
6) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигациялары;

"1. Достаточность собственного капитала характеризуется коэффициентом К 1 , значение которого должно ежедневно составлять не менее 1. Коэффициент К рассчитывается по формуле:
К 1  = (ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - ликвидные и прочие активы, установленные пунктом 2 настоящих Правил;
О - обязательства;
МРСК - минимальный размер собственного капитала, рассчитанный по формуле:
МРСК = 0,15*УВД, где
УВД - усредненный валовой доход, рассчитываемый по формуле:
S валового дохода, полученного за последние три финансовых года
УВД = ----------------------------------------------------.
3
Величина УВД рассчитывается ежегодно по состоянию на первое число первого месяца отчетного года в соответствии с финансовой отчетностью и корректируется в случае необходимости после ежегодного аудита.
2. В качестве ликвидных активов признаются следующие активы Фонда:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу;
деньги на счетах в банках второго уровня;
2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, ценные бумаги которых включены в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории, или являющихся дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6) ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

7) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, "Қазақстан Даму Банкі" АҚ облигациялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
8) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, кредиттік рейтингтің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
9) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
10) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, борыштық бағалы қағаздарының "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
11) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
12) тазартылған қымбат металдар;
13) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан басқа) (елу процентке кемітілген негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізіміне енгізілген Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар) Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;
14) қызметкерлер мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегере отырып, Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын (ықтимал шығындар резервін шегере отырып) ұйымдардың дебиторлық берешегі, оның ішінде:
қызметкерлердің және басқа тұлғалардың шарт талаптары бойынша үш күннен аспайтын мерзімге кешіктірілген, баланс бойынша активтер сомасының жиырма процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешекті шегергендегі Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындар резервін шегере отырып);
Қордың балансы бойынша жасалған шарт талаптарын қызметкерлердің және басқа тұлғалардың тоқсан күннен аспайтын мерзімге кешіктірген елу процентке кемітілген активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешекті шегергендегі Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындар резервін шегере отырып);
Қордың мынадай активтері өтімді активтер ретінде танылады:

7) облигации АО "Банк Развития Казахстана" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
8) ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
9) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
10) акции иностранных эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
11) ценные бумаги международных финансовых организаций (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
12) аффинированные драгоценные металлы;
13) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом суммы основного долга и начисленного вознаграждения, уменьшенные на пятьдесят процентов), за вычетом резервов на возможные потери;
14) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, в том числе:
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней в размере, не превышающем двадцати процентов от суммы активов по балансу;
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда, уменьшенная на пятьдесят процентов;
В качестве прочих активов признаются следующие активы Фонда:

1) Қордың баланстық құны бойынша негізгі құрал-жабдықтары, оның ішінде:
Қордың балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі жеке меншікте немесе тұрақты жер пайдалану құқығындағы жер;
Қордың балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі жеке меншіктегі үйлер мен ғимараттар;
Қордың балансы бойынша активтер сомасының бес процентінен аспайтын мөлшердегі жеке меншіктегі машиналар және жабдықтар;
2) Қордың балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі баланстық құны бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету.";
2 тараудың аты мынадай редакцияда жазылсын: "2 тарау. ""Жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі" 2-ші пруденциалдық норматив";
3 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі күнделікті мәні 1-ден кем болмайтын К 2  коэффициентімен сипатталады. К 2  коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 2  = ЖӨА(МКЕАМ*0,3), мұнда
ЖӨА - жоғары өтімді активтер.";
4 тармақ алынып тасталсын;
3 және 4 тараулар алынып тасталсын;
10 тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) екінші деңгейдегі бір банк эмиссиялаған бағалы қағаздарға, сондай-ақ осы банктегі салымдарға - мынадай талаптарды сақтаған жағдайда Қордың меншікті активтерінің көлемінің 10 %-ін:
осы инвестициялардың мөлшері банктің меншікті капиталы мөлшерінің 35%-нен аспауы тиіс (қаржы агенттіктері мен ипотекалық облигациялардан басқа). Егер банктің борыштық бағалы қағаздары  "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва3" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы болған жағдайда, осы инвестициялардың мөлшері меншікті капиталдың 50%-нен аспауы тиіс;
екінші деңгейдегі бір банк эмиссиялаған бағалы қағаздарға инвестициясының мөлшері, банктің меншікті капиталының мөлшерінен 25%-тен аспауы керек (қаржы агенттіктері мен ипотекалық облигацияларды қоспағанда);
екінші деңгейдегі бір банктің салымдарындағы инвестициялар мөлшері банктің меншікті капиталының мөлшерінен 25%-тен аспауы керек;
Зейнетақы және меншікті активтер есебінен Қордың инвестициясындағы банктің дауыс беруші акциясы осы банктің жалпы дауыс беруші акциялары санының 10 %-нен кем болмауы тиіс;";
3) тармақшада "осы эмитенттің капиталындағы" деген сөздерден кейін "қаржы агенттіктерін, ипотекалық облигацияларды және мемлекеттің немесе қаржы агенттігінің кепілдігімен шығарылған облигацияларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшаның бірінші абзацындағы "10" деген сан "15" деген санмен ауыстырылсын;

1) основные средства Фонда по балансовой стоимости, в том числе:
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда;
здания и сооружения, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда;
машины и оборудование, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем пяти процентов от суммы активов по балансу Фонда;
2) программное обеспечение - по балансовой стоимости, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда.";
название главы 2 изложить в следующей редакции: "Глава 2. Пруденциальный норматив 2 "Достаточность высоколиквидных активов";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Достаточность высоколиквидных активов характеризуется коэффициентом К 2 , значение которого должно ежедневно составлять не менее 1. Коэффициент К рассчитывается по формуле:
К 2  = ВА/(МРСК*0,3), где
ВА - высоколиквидные активы.";
пункт 4 исключить;
главу 3 и 4 исключить;
в пункте 10:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
1) в ценные бумаги, эмитированные одним банком второго уровня, а также во вклады в данном банке - 10 % от объема собственных активов Фонда при соблюдении следующих условий:
размер данных инвестиций не должен превышать 35% от размера собственного капитала банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций). В случае, если долговые ценные бумаги банка имеют рейтинговую оценку не ниже "BB-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ba3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), размер данных инвестиций не должен превышать 50% от собственного капитала;
размер инвестиций в ценные бумаги, эмитированные одним банком второго уровня, не превышает 25% от размера собственного капитала банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций);
размер инвестиций во вклады в одном банке второго уровня не превышает 25% от размера собственного капитала банка;
инвестиции Фонда за счет пенсионных и собственных активов в голосующие акции банка должны составлять менее 10% от общего количества голосующих акций данного банка;";
подпункт 3) после слов "капитала данного эмитента" дополнить словами "(за исключением финансовых агентств, ипотечных облигаций и облигаций, выпущенных под гарантии государства или финансового агентства)";
в абзаце первом подпункта 4) цифры "10" заменить цифрами "15";

11 тармақтың 2) тармақшасындағы "немесе жылдық" деген сөздер алынып тасталсын;
14 тармақтың 3) және 4) тармақшалары алынып тасталсын;
15 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қор ай сайын уәкілетті органға осы айдың бесінші жұмыс күні Астана уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей есепті айдан кейінгі айдың бірінші күнгі жағдай бойынша К 1  және  К 2   коэффициенттері мәнінің есебін және осы Ереженің 4 және 5 қосымшаларының нысандары бойынша пруденциалдық нормативтерінің есебі үшін қосымша мәліметтерді ұсынады.
К 1  және  К 2  коэффициенттері мәнінің есебі қағазға шығарылып ұсынылады. Пруденциалдық нормативтер есебінің қағазға шығарылған және электронды нұсқада беріледі. Пруденциалдық нормативтер есебінің қағазға шығарылған және электронды нұсқадағы қосымша мәліметтері дәлме-дәл болуы тиіс.
Есептегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі. Оларды жасау кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге теңестіріліп дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеден асатын сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.";
мына мазмұндағы 19 тармақпен толықтырылсын:
"19. Қор бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асырған жағдайда пруденциалдық нормативтерді есептеу уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып жүзеге асырылады.";
мына мазмұндағы 1 және 2 қосымшалармен толықтырылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорларына
арналған пруденциалдық
нормативтер туралы
Ереженің 1 қосымшасы
200__ жылғы  "___" ___________  жағдай бойынша
__________________________________________________________________
(қордың атауы)
К 1  және К 2  коэффициенттері мәнінің есебі
N
Көрсеткіш атауы
Баланс
бойынша
құны
Ескерілетін
көлем
Есеп айырысу құны
1.
Ақша - барлығы (1.1. - 1.2
жол сомасы):
1.1.
Баланс бойынша активтер
сомасының он процентінен
аспайтын кассадағы ақша
100%
1.2.
Екінші деңгейдегі
банктердің шоттарындағы
ақша
100%
2.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіндегі салымдар
100%
3.
Бағалы қағаздары қор
биржасының ең жоғары
санаты бойынша ресми
тізімге енгізілген немесе ықтимал шығындар резервін шегере отырып "А"
("Standard & Poor's" және
"Fitch" рейтинг агент-
тіктерінің жіктелімі
бойынша) немесе "А2"
("Moody's Investors
Service" рейтинг агентті-
гінің жіктелімі бойынша)
(негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
санаттарынан кем емес
ұзақ мерзімді және/немесе
қысқа мерзімді жеке
рейтингісі бар резидент
емес енші беруші
банктердің еншілес
резидент банктері болып
табылатын Қазақстан
Республикасының екінші
деңгейдегі банктеріндегі
салымдар;
100%
4.
Ықтимал шығындар резервін
шегере отырып, Қазақстан
Республикасының мемлекет-
тік бағалы қағаздары
(басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес эмиссияланғандарды
қосқанда) (негізгі қарыз
бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
5.
Ықтимал шығындар резервін
шегере отырып, қор
биржасының ең жоғары
санаты бойынша (қор
биржасының ресми тізіміне
енгізілген ипотекалық
облигациялардан және
"Қазақстан Даму Банкі" АҚ
облигацияларынан басқа)
(негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) ресми
тізімге енгізілген Қорға
қатысы бойынша аффили-
ирленген тұлғалар болып
табылмайтын Қазақстан
Республикасының және
басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес шығарыл-
ған Қазақстан
Республикасы ұйымдарының
мемлекеттік емес
эмиссиялық бағалы
қағаздары;
100%
6.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының  ипотекалық облигациялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
7.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, "Қазақстан Даму Банкі" АҚ облигация-
лары (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100%
8.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, халықаралық
кредиттік рейтинг шәкілі
бойынша "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors
Service" рейтинг агентті-
гінің жіктелімі бойынша) кем емес ұзақ мерзімді рейтинг бағасы бар шет мемлекеттердің  бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
9.
Шетел эмитенттерінің, ықтимал шығындар резервін шегере отырып, "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттік-
терінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агентті-
гінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтинг бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
10.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, борыштық бағалы қағаздарының "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттік-
терінің жіктелімі бойынша)
немесе "Ваа2" ("Moody's
Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтинг бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
11.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, халықаралық
қаржы ұйымдарының бағалы
қағаздары (негізгі қарыз
бен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып)
100%
12.
Тазартылған қымбат металдар
100%
13.
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан басқа) (елу процентке кемітілген негізгі қарыз бен есептел-
ген сыйақы сомасын ескере
отырып) ресми тізіміне
енгізілген Қорға қатысы
бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмай-
тын (оның ішінде басқа
мемлекеттердің заңдарына
сәйкес шығарылған бағалы
қағаздар) Қазақстан Республикасы ұйымдарының
мемлекеттік емес эмиссия-
лық бағалы қағаздары;
50%
14.
Қызметкерлер мен басқа
тұлғалардың дебиторлық
берешегін шегергендегі

в подпункте 2) пункта 11 слова "или годового" исключить;
подпункты 3) и 4) пункта 14 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Расчеты значений коэффициентов К и К и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов по формам Приложений 1 и 2 к настоящим Правилам ежемесячно предоставляются Фондом уполномоченному органу по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным, не позднее 18-00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня данного месяца.
Расчеты значений коэффициентов К и К представляются на бумажном носителе. Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов представляются на бумажном и электронном носителях. Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов, представленные на бумажном носителе, должны быть идентичны сведениям, представленным на электронном носителе.
Данные в расчетах указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге. Единица измерения, используемая при их составлении, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.";
дополнить пунктом 19 следующего содержания:
"19. В случае осуществления Фондом отдельных видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг расчет пруденциальных нормативов осуществляется с учетом особенностей, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
дополнить приложениями 1 и 2 следующего содержания:
"Приложение 1
к Правилам о пруденциальных
нормативах для накопительных
пенсионных фондов
Расчеты значений коэффициентов К 1  и К 2
по состоянию на "___" ___________ 200__ года
____________________________________________________________
(наименование Фонда)
№
Наименование показателя
Стои-
мость
по ба-
лансу
Учиты-
ваемый объем
Расчет-
ная
стои-
мость
1.
Деньги - всего (сумма строк 1.1. - 1.2):
1.1.
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу
100%
1.2.
деньги на счетах в банках второго уровня
100%
2.
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
100%
3.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, ценные бумаги которых включены в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории, или являющихся дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
4.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
5.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
6.
Ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
7.
Облигации АО "Банк Развития Казахстана" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
8.
Ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
9.
Негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
10.
Акции иностранных эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
11.
Ценные бумаги международных финансовых организаций (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
12.
Аффинированные драгоценные металлы
100%
13.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом суммы основного долга и начисленного вознаграждения, уменьшенные на пятьдесят процентов), за вычетом резервов на возможные потери
50%
14.

(14.1 және 14.2 жолдар
сомасы) Қорға қатысты
аффилиирленген тұлғалар
болып табылмайтын
ұйымдардың дебиторлық
берешегі (ықтимал
шығындар резервін шегере
отырып)
14.1.
Қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша үш күн мерзімге кешіктірілген Қордың балансы бойынша активтер сомасының жиырма процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешегін шегергендегі Қорға қатысты аффили-
ирленген тұлғалар болып
табылмайтын ұйымдардың
дебиторлық берешегі
(ықтимал шығындар
резервін шегере отырып)

Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц (сумма строк 14.1 и 14.2)
14.1.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней в размере, не превышающем двадцати процентов от суммы активов по балансу Фонда

100%
14.2.
Қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша тоқсан күн мерзімге кешіктірілген Қордың балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын, елу процентке кемітілген мөлшердегі дебиторлық берешегін шегергендегі Қорға қатысты аффили-
ирленген тұлғалар болып
табылмайтын ұйымдардың
дебиторлық берешегі
(ықтимал шығындар
резервін шегере отырып)
50%
15.
Қордың баланс құны бойынша
негізгі құрал-жабдықтары
(15.1-15.3 жолдар сомасы)
15.1.
Қордың балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі жеке меншік-
тегі немесе тұрақты жер
пайдалану құқығы бар жер

100%
14.2.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда, уменьшенная на пятьдесят процентов
50%
15.
Основные средства Фонда по балансовой стоимости (сумма строк 15.1-15.3)
15.1.
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда

8001
Жеке меншіктегі немесе тұрақты жер пайдалану
құқығы бар жер
8002
Жеке меншіктегі үйлер және ғимараттар
8003
Жеке меншіктегі машиналар немесе жабдықтар
8004
Басқа да негізгі құрал-жабдықтар
8005
Қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша үш күн мерзімге кешіктірілген дебиторлық берешегін шегергендегі Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындар резервін шегере отырып)

8001
Земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования
8002
Здания и сооружения, находящиеся в собственности
8003
Машины и оборудование, находящиеся в собственности
8004
Прочие основные средства
8005
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней

8006
Қызметкерлер мен басқа тұлғалардың шарт талабы бойынша тоқсан күн мерзімге кешік-
тірілген дебиторлық берешегін шегергендегі
Қорға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып
табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі
(ықтимал шығындар резервін шегере отырып)
8007
Басқа дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервін шегере отырып)
8008
Тазартылған қымбат металдар
8009
Бағдарламалық қамтамасыз ету
8010
Басқа материалдық емес активтер

8006
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней
8007
Прочая дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери)
8008
Аффинированные драгоценные металлы
8009
Программное обеспечение
8010
Прочие нематериальные активы

8011
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан және "Қазақстан Даму Банкі" АҚ облигацияларынан басқа) (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізіміне енгізілген Қорға қатысы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;

8011
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8012
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотека-
лық облигациялардан басқа) ресми тізіміне
енгізілген Қорға қатысы бойынша аффилиирлен-
ген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан
Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдары бойынша шығарылған бағалы қағаздар) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескеріп);
8013
Қазақстан Республикасы  ұйымдарының басқа
мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары
Басшы            ______________________________
(аты-жөні)                  (қолы)
Бас бухгалтер    ______________________________
(аты-жөні)                  (қолы)
Мөр орны".
2. Осы қаулы 2005 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енеді.
3. Бағалы қағаздар рыногының субъектілерін  және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің барлық мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, жинақтаушы зейнетақы қорларына жіберсін.
4. Агенттіктің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға

8012
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8013
Прочие негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан
Руководитель                   ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
Главный бухгалтер              ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
Место для печати.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2005 года.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения всех заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", накопительных пенсионных фондов.
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства (Несипбаев Р.Р.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель