Тiлдердi қолдану мен дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған қалалық бағдарламасы туралы
Астана қаласы Мәслихатының 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 107/15-ІІІ шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2005 жылғы 27 қаңтарда N 375 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 29/6-IV шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2007.12.12 N 29/6-IV шешімімен
Қазақстан Республикасы  Конституциясының 86-бабын және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-ІІ "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"  Заңының 6-бабын басшылыққа ала отырып, Астана қаласы әкiмдiгi ұсынған Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған қалалық бағдарламасын қарап, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған қалалық бағдарламасы бекітілсін.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
"Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007
жылдарға арналған қалалық бағдарламасына"
КЕЛІСІМ ПАРАҒЫ
1.  Алматы
ауданының әкiмi
2.  Сарыарқа
ауданының әкiмi
3.  Қаржы департаментiнің
бастығы
4.  Жер ресурстарын басқару
жөнiндегi комитетінің
төрағасы
5.  Мәдениет департаментінің
директоры
6.  Мемлекеттiк санитарлық
эпидемиологиялық бақылау
департаментiнiң директоры
7.  Еңбек, жұмыспен қамту және
халықты әлеуметтік қорғау
департаментiнiң директоры
8.  Туризм және спорт
департаментiнiң директоры
9.  Экономика, сауда және
шағын кәсiпкерлiк
департаментiнiң директоры
10. Коммуналдық шаруашылық
департаментiнiң директоры
11. Тұрғын үй департаментінің
бастығы
12. Сәулет және қала құрылысы
департаментiнiң директоры
13. Қорғаныс iстерi жөнiндегi
департаментiнiң бастығы
14. Күрделі құрылыс
департаментінің директоры
15. Бiлiм департаментiнiң
директоры
16. Iшкi саясат департаментінің
директоры
17. Коммуналдық мүлік
басқармасының бастығы
18. Денсаулық сақтау
департаментiнiң директоры
19. Әдiлет басқармасының
бастығы
20. Көлiк және байланыс
басқармасының бастығы
21. Iшкi iстер бас
басқармасының бастығы
22. Сыртқы жарнама және
қаланы безендiру басқармасы
бастығының мiндетiн атқарушы
23. Мұрағаттар және
құжаттамалар басқармасының
бастығы
24. Төтенше жағдайлар жөнiндегi
басқармасының бастығы
25. Мемлекеттiк өртке қарсы
басқармасының бастығы
26. Қоршаған ортаны қорғау
жөнiндегi басқармасының
бастығы
27. "Астана - жаңа қала" AЭA
Бас дирекциясының
директоры
28. "051 Қызметі" мемлекеттік
мекемесінің директоры
Астана қаласы
мәслихатының 2004 жылғы
24 желтоқсандағы
N 107/15-ІІІ
шешімімен бекітілді
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007
жылдарға арналған қалалық бағдарламасы
Астана-2004 жыл
1. Бағдарламаның төлқұжаты
Бағдарламаның атауы:         Тiлдердi қолдану мен дамытудың
2005-2007 жылдарға арналған
қалалық бағдарламасы
Әзiрлеуге негiздеме:         Қазақстан Республикасы Президентiнiң
2001 жылғы 7 ақпанындағы N 550
Жарлығымен бекiтiлген Тілдердi қолдану
мен дамытудың мемлекеттiк
бағдарламасына сәйкес әзiрленген.
Бағдарламаны әзiрлеушi:      "Астана қаласының Тілдердi дамыту
басқармасы" мемлекеттiк мекемесi
Мақсаттары:                  Қазақстан халықтарының тiлдерiн
дамыту стратегиясы үш негiзгi
мақсатты айқындайды:
мемлекеттiк тiлдiң
әлеуметтiк-коммуникативтiк қызметiн
кеңейту мен нығайту;
орыс тiлiнiң жалпы мәдени қызметiн
сақтау;
Қазақстан халықтарының басқа тiлдерiн
дамыту.
Мiндеттерi:                  Мақсаттарды iске асыруда мынадай
мiндеттердi шешу көзделедi:
Iс жүргiзудi мемлекеттiк тiлге көшiру
кестесiн (нақты мерзiмдер мен
iс-шараларды көрсете отырып) белгiлеу
арқылы барлық мемлекеттiк ұйымдарда
және жергiлiктi өзiн-өзi басқару
органдарында мемлекеттiк тілдiң iс
жүргiзудегi негiзгi тiл ретiнде
қолданылуын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасы  Конституциясының
7 және  93-баптарын iске асыру
мақсатында қала көлемiнде жергiлiктi
бюджеттiң, ұйымдардың қаржылары,
сондай-ақ Қазақстан Республикасының
заңнамалары актiлерiмен тиым
салынбаған басқа да көздерi есебiнен
азаматтарға мемлекеттiк тiлдi тегiн
оқыту Курcтарының бiрыңғай жүйесiн
құру;
мемлекеттiк ұйымдар мен жергiлiктi
өзiн-өзi басқару органдарында ресми
Қолданылатын тiл ретiнде орыс тiлiнiң
қызмет етуiн қамтамасыз ету;
этникалық қауымдастықтар (диаспоралар)
өкiлдерiнiң ана тiлiн оқытуға
мемлекеттiк қолдау көрсету;
мемлекеттiк және басқа да тiлдердi
дамытуға үлесiн тигiзетiн iс-шараларды
ұйымдастыру.
Мерзiмi:                     2005-2007 жылдар
Қаржыландыру көлемi мен      Бағдарламаны қаржылай қамтамасыз ету
көздерi:                     осы Бағдарламаны iске асыруға
бөлiнетiн жергiлiктi бюджет қаражаты
есебiнен, сондай-ақ, Қазақстан
Республикасының заңнамалық актiлерiмен
тиым салынбаған басқа да көздер арқылы
жүзеге асырылады. Бағдарламаны iске
асыруға арналған бюджет қаражатына
есептік қажеттiлiк 64897 мың теңгенi
құрайды.
Бағдарламаның 2005-2007 жылдарға
арналған қаржыландыру көзi Астана
қаласына тиiстi жылдық бюджеттiк
көрсеткiш аясында нақтыланатын
болады.
Күтiлетiн нәтижелер:         Тiлдердi қолдану мен дамытудың қалалық
бағдарламасын iске асыру қала
аумағында қолданылатын тiлдердiң
қажеттi функционалдық арақатынасына
қол жеткiзумен айқындалатын, оңтайлы
әлеуметтiк-лингвистикалық кеңiстiк
құруды көздейдi.

О городской программе функционирования и развития языков на 2005-2007 годы
Решение Маслихата города Астаны от 24 декабря 2004 года N 107/15-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции Республики Казахстан 27 января 2005 года N 375. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 12 декабря 2007 года N 29/6-IV
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны городскую программу функционирования и развития языков города Астаны на 2005-2007 годы, руководствуясь  статьей 86  Конституции Республики Казахстан и  статьей 6  Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны  РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемую городскую программу функционирования и развития языков города Астаны на 2005-2007 годы.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                    Ж. Нуркенов
Секретарь маслихата
города Астаны                              В. Редкокашин
Лист согласования к Городской программе функционирования
и развития языков на 2005-2007 годы.
1.    Аким района Алматы                  Еркетаев
Мухтар Дуйсенович
2.    Аким района Сарыарка                Ахметов
Сапар Кайратович
3.    Начальник Департамента              Аскарова
финансов                            Айгуль Ермаганбетова
4.    Председатель Комитета по            Нуркенов
управлению земельными               Толеугазы Камашевич
ресурсами
5.    Директор Департамента               Байсагатов
культуры                            Бекболат Токешович
6.    Директор Департамента               Бекшин
государственного санитарно-         Жандарбек Мухтарович
эпидемиологического надзора
7.    Директор Департамента               Демеува
труда, занятости и социальной       Айгуль Сагадатовна
защиты населения
8.    Директор Департамента               Айтхожин
туризма и спорта                    Азамат Серикович
9.    Директор Департамента               Керимбеков
экономики, торговли и               Арсен Жакашевич
предпринимательства
10.   Директор Департамента               Хорошун
коммунального хозяйства             Сергей Михайлович
11.   Начальник Департамента              Нурлыбай
жилья                               Сабит Нурлыбаевич
12.   Директор Департамента               Лаптев
архитектуры и                       Владимир Александрович
градостроительства
13.   Начальник Департамента              Мынжанов
по делам обороны                    Кайрат Турсынаевич
14.   Директор Департамента               Маркштедер
капитального строительства          Галина Владимировна
15.   Директор Департамента               Рахимжанов
образования                         Амерхан Муратбекович
16.   Директор Департамента               Саиров
внутренней политики                 Ерлан Бияхметович
17.   Директор Департамента               Сухотин
коммунального имущества             Александр Владимирович
18.   Директор Департамента               Шайдаров
здравоохранения                     Мажит Зейнуллович
19.   Директор Департамента               Акжанов
юстиции                             Абдикарим Арынович
20.   Начальник Управления                Байжаханов
транспорта и связи                  Багдат Ильясович
21.   Начальник Главного                  Досумов
управления внутренних дел           Серимжан Толеуович
22.   Начальник Управления по             Байтанова
наружной рекламе и                  Гульнара Сеильбековна
оформлению города
23.   Начальник Управления                Исхаков
архивов и документации              Султанбек Исхакович
24.   Начальник Управления по             Искендиров
чрезвычайным ситуациям              Жумабай Жумальдиевич
25.   Начальник Управления                Калмаханов
государственной                     Сабит Уланович
противопожарной службы
26.   Начальник Управления                Сарсембаев
охраны окружающей среды             Зейнулла Сакенович
27.   Директор Генеральной                Нуриев
дирекции СЭЗ "Астана -              Канат Маратович
новый город"
28.   Директор "Службы 051"               Балмагамбетов
Марат Хамитович
Утверждена
решением маслихата
города Астаны
от 24 декабря 2004 года
N 107/15-III
Городская программа функционирования и развития
языков на 2005-2007 годы
Астана - 2004 год
1. Паспорт Программы
Наименование            Городская программа функционирования
Программы:              и развития языков на 2005-2007 годы.
Основание для           Разработана в соответствии с
разработки:             Государственной программой
функционирования и развития языков,
утвержденной  Указом  Президента
Республики Казахстан от 7 февраля
2001 года N 550.
Разработчик             Государственное учреждение
Программы:              "Управление по развитию языков
города Астаны".
Цели:                   Стратегия развития языков народов
Казахстана определяет три основные
цели:
расширение и укрепление социально-
коммуникативных функций
государственного языка;
сохранение общекультурных функций
русского языка;
развитие других языков народов
Казахстана.
Задачи:                 Для реализации целей Программы
предусматривается решить
следующие задачи:
Обеспечение функционирования
государственного языка в качестве
основного языка ведения
делопроизводства во всех
государственных учреждениях и
органах местного самоуправления с
определением графика перехода к
ведению делопроизводства на
государственном языке;
в целях реализации  статей 7  и
93 Конституции  Республики
Казахстан организация курсов по
бесплатному обучению
государственному языку за счет
средств местного бюджета, а также
других источников, не запрещенных
законодательством Республики
Казахстан;
обеспечение функционирования
русского языка в качестве
официального языка в
государственных организациях и
органах местного самоуправления;
оказание поддержки в обучении
представителей этнических
общностей (диаспор) родным языкам;
организация мероприятий,
способствующих развитию
государственного и других языков.
Сроки реализации:       2005-2007 годы
Объемы и источники      Финансовое обеспечение Программы
финансирования:         осуществляется за счет средств
местного бюджета, выделяемых на
реализацию данной Программы, а
также иных источников, не
запрещенных законодательными
актами Республики Казахстан.
Общая сумма на реализацию
Программы составляет 202346
тыс. тенге.
Объем финансирования Программы
на 2005-2007 годы будет
уточняться в рамках прогнозных
показателей бюджета города
Астаны на соответствующий год.
Ожидаемые               Реализация Городской программы
результаты:             функционирования и развития
языков предполагает создание
оптимального социолингвистического
пространства, определяемого
достижением необходимого
функционального соотношения языков,
использующихся на территории города.

2. Кіріспе
Бағдарлама Қазақстан Республикасы  Конституциясының 7 93 баптарына , "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасы  Заңына (бұдан әрі - "Тіл туралы" Заң), Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 4 қарашадағы N 3186  Өкімімен мақұлданған Қазақстан Республикасы Тіл саясатының Тұжырымдамасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 7 ақпандағы N 550  Жарлығымен бекітілген Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 14 тамыздағы N 769  қаулысына сәйкес, "Мемлекеттік органдардағы мемлекеттік тілдің қолданылу аясын кеңейту туралы" қаулысына, сондай-ақ, тіл саясаты саласындағы маңызды мәселелерді шешу үшін 2004-2006 жылдарға арналған Астана қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың индикативтік жоспарына сай әзірленді.
Мемлекеттік тілді дамыту және оның қоғамдық өмірдің барлық саласында қолданылу аясын кеңейту - тіл саясатындағы басты міндет болып саналады. Қазақстан халықтары тілдерінің дамуына қолайлы жағдай туғызу маңызды мақсаттардың бірі.
Қала әкімінің аппаратында екі жыл ішінде Тілдерді қолдану мен дамытудың 2003-2004 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуы бойынша пәрменді жұмыстар жүргізілді. Тілдерді қолдану мен дамытудың жүйелі қызметін қамтамасыз ету бағытында нақты мәселелер шешімін тапты.
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған қалалық бағдарламасы жаңа аймақтық жоба болып табылады.
Бағдарлама тіл саясаты саласындағы міндеттерді шешуге бағытталған өзара байланысты сабақтас шаралар кешенін айқындап, тілдерді қолдану мен дамытуда басты стратегиялық бағыттарды бекітеді және алға қойылған мақсаттарға жету жөніндегі нақты іс-шараларды белгілейді.
3. Астана қаласындағы тіл саясаты
ахуалының қазіргі жай-күйіне талдау
1997 жылға дейін қаладағы тіл саясаты мынадай ерекшеліктермен көзге көрінді. Іс қағаздардың негізгі тілі ресми тіл болып табылды. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізетін мамандар мен аудармашы лауазымдары болған жоқ. Мемлекеттік тілді меңгеру үшін материалды-техникалық қажеттіліктер мен дайын мамандардың жетіспейтіндігі байқалды. Сыртқы жарнама мен көрнекі ақпарат мәтіндерінің екі тілде ресімделуіне назар аударылмайды. Халыққа сауда, көлік және байланыс аясында қызмет көрсету орыс тілінде жүргізілді. Қалада жалпы білім беретін бір ғана қазақ мектебі жұмыс істеді.
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасы  Заңын (бұдан әрі - "Тіл туралы" Заң), Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған Мемлекеттік  бағдарламасын (бұдан әрі - Мемлекеттік бағдарлама) қабылдау қоғамдық өмірдің барлық негізгі салаларында тілдік құрылыстың тереңдетілген процесі мен одан әрі кеңеюінің алғы шарттарын құруға әсерін тигізді.
Астана қаласы әкімінің аппаратында тіл саясаты мәселелерімен 1998 жылдың шілдесінен бастап ішкі саясат және әлеуметтік сала бөлімінің тілдерді дамыту жөніндегі секторы айналысты. Ол 1999 жылғы желтоқсанда тіл саясаты бөлімі болып құрылды. Қала ұйымдары мен мекемелеріндегі тіл саясатына байланысты жұмыстарды үйлестіру және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасының орындалуын қамтамасыз ету мақсатында Астана қаласы әкімінің 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 3-1-670 шешімімен "Астана қаласының Тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) құрылды.

2. Введение
Программа разработана на основании  статей 7 93 Конституции  Республики Казахстан,   Закона  Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" (далее - Закон "О языках"), Концепции языковой политики Республики Казахстан, одобренной  Распоряжением  Президента Республики Казахстан от 4 ноября 1996 года N 3186, Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы, утвержденной  Указом  Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года N 550,  постановления  Правительства Республики Казахстан "О расширении сферы употребления государственного языка в государственных органах" от 14 августа 1998 года N 769, а также согласно индикативному плану социально-экономического развития города Астаны на 2004-2006 годы для решения наиболее важных проблем в сфере языковой политики.
Приоритетной задачей в области языковой политики считаются развитие государственного языка и расширение его функций во всех сферах жизни общества. Не менее важной является задача по созданию благоприятных условий для развития других языков народов Казахстана.
В течение двух лет в аппарате акима города проводилась работа по выполнению Плана мероприятий по реализации Государственной программы функционирования и развития языков на 2003-2004 годы. Были решены конкретные проблемы по улучшению состояния функционирования и развития языков.
Новым региональным проектом является Городская программа функционирования и развития языков на 2005-2007 годы.
Программа определяет комплекс взаимосвязанных мер, направленных на решение задач в области языковой политики, отражает главные стратегические направления функционирования и развития языков, содержит конкретные мероприятия по достижению поставленных целей.
3. Анализ современного
состояния языковой ситуации в городе Астане
До 1997 года языковая ситуация в городе характеризовалась следующими особенностями. Основным языком делопроизводства являлся официальный язык, отсутствовали должности переводчиков и специалистов по ведению делопроизводства на государственном языке. Ощущался недостаток подготовленных специалистов и необходимых материально-технических условий для овладения государственным языком. Не уделялось внимание вопросам оформления текстов визуальной информации и наружной рекламы на двух языках. Обслуживание населения в сфере торговли, транспорта и связи осуществлялось на русском языке. В городе функционировала одна общеобразовательная школа с казахским языком обучения.
Принятие  Закона  Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" (далее - Закон "О языках") и  Государственной программы  функционирования и развития языков на 2001-2010 годы (далее - Государственная программа) способствовали созданию предпосылок для дальнейшего расширения и углубления процессов языкового строительства во всех основных сферах общественной жизни.
С июля 1998 года вопросами языковой политики в аппарате акима города Астаны занимался сектор по развитию языков отдела внутренней политики и социальной сферы, который в декабре 1999 года был преобразован в отдел языковой политики. Для координации работы учреждений и организаций, в целях исполнения Закона "О языках" и обеспечения выполнения Государственной программы решением акима города от 20 декабря 2001 года N 3-1-670 создано Государственное учреждение "Управление по развитию языков города Астаны" (далее - Управление по развитию языков).

Қазіргі уақытта тілдердің қолданылуын дамыту үшін құқықтық негіздер қалыптасты. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізуге кезең-кезеңімен көшу кестесі мен оның орындалуы жөніндегі іс-шаралар жоспары, Астана қаласында Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2003-2004 жылдарға арналған іс-шаралар Жоспары әзірленді.
Қаладағы тілдік құрылымның үрдісіне түсіністікпен қарап, қолдау көрсетіліп келеді.
Мемлекеттік органдар мен ұйымдарда мемлекеттік тілге беталыс қажеттілігі байқалды. 2003 жылдан бастап іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізуге кезең-кезеңімен көшу жұмысы басталды.
110 қала ұйымдары мен мекемелерінде жүргізілген тексеріс нәтижесі іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізудің нақты базасы бар екендігін көрсетеді. Құжат айналымын мемлекеттік тілде жүргізудің оңтайлы тәжірибесі "Промышленный" және "Интернациональный" кенттері әкімі аппараттарында жинақталған.
Қала әкімі аппаратында іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізуге кезең-кезеңімен көшіру кестесінің орындалуы бойынша тыңдау өткізу тәжірибеге енгізілген.
Бюджеттік мекемелердің қызметкерлеріне мемлекеттік тілді оқытуды "Руханият орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны жүзеге асырады. Онда жыл сайын 1000-нан астам қызметкер оқытылады. 2001-2003 оқу жылында қаланың 13 мекемесінің 162 қызметкері жеделдетілген курстан өтіп, сертификатқа ие болды. Мемлекеттік тілді оқытуда озық технологиялар кеңінен қолданылады. Қазіргі уақытта оқу процесіне қашықтықтан оқыту жүйесі енгізілген. Көмекші құрал ретінде оқу-әдістемелік құралдар мен салалық сөздіктер дайындалған. Қаланың көптеген мекемелері, ұйымдары мен кәсіпорындарында мемлекеттік тілді оқыту курсы жүргізіледі. Қажетті оқу және әдістемелік әдебиеттер алынған. Кейбір ұйымдарда арнайы қазақ тілі кабинеті жабдықталған.
Қала көшелеріндегі көрнекі ақпараттар мен сыртқы жарнама мәтіндерінің "Тіл туралы" Заңға сәйкес жазылуын тексеру жүйелі түрде іске асырылады. Сыртқы жарнама және қаланы безендіру басқармасымен бірігіп "Қала келбеті" рейдтері ұйымдастырылып тұрады. 2002-2004 жылдары 147 рейд өткізілді. Қазіргі кезде сыртқы жарнама және көрнекі ақпарат нысандарында мәтіндер мемлекет аумағы тұрғындарына мемлекеттік тілдің байлығын насихаттау, олардың қазақстандық патриоттық сезімін қалыптастырып, бірлікке тәрбиелеу мақсатындағы мәтіндер орналасқан.
Қаладағы жарнама құрылымдарын тіркеуге алып, олардың мәтіндерін тіл заңнамалары талаптарына сәйкестендіру мақсатында құжаттандыру жұмыстары жүргізілді.
Мемлекеттік органдарда мемлекеттік тілді қолдану аясын кеңейту жұмысы бағыттарының бірі көлік, сауда, байланыс аясында, мемлекеттік тілде халыққа қызмет көрсету сапалы анықтамалық ақпаратпен қамтамасыз ету болып табылады. Жүргізілген жұмыстың жай-күйінен белсенділік байқалады.

В настоящее время сформированы правовые основы для успешной реализации функционального развития языков. Разработаны графики по поэтапному переходу к ведению делопроизводства на государственном языке и планы мероприятий по его выполнению, План мероприятий на 2003-2004 годы по реализации Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы в городе Астане.
Процессы языкового строительства в городе находят понимание и поддержку.
Наметилась тенденция к увеличению востребованности государственного языка в государственных органах и организациях. С 2003 года начата работа по поэтапному переходу к ведению делопроизводства на государственном языке.
Результаты проведенных проверок в 110 учреждениях и организациях показывают, что, в целом, в учреждениях и организациях города имеется определенная база к ведению делопроизводства на государственном языке. Положительный опыт в ведении документооборота на государственном языке накоплен в аппаратах акимов поселков "Промышленный" и "Интернациональный".
Введено в практику заслушивание в аппарате акима города отчетов первых руководителей по выполнению графика по поэтапному переходу к ведению делопроизводства на государственном языке.
Обучение государственному языку служащих бюджетных организаций осуществляется государственным коммунальным предприятием "Центр Руханият". Ежегодно курсы посещают более 1000 служащих. В 2001-2003 годы получили сертификаты об окончании ускоренных курсов 162 служащих из 13 учреждений города. При обучении государственному языку широко используются передовые технологии, в настоящее время в учебный процесс внедрена дистанционная система обучения. Подготовлены учебно-методические пособия, словари по различным отраслям. Во многих учреждениях, организациях и на предприятиях города функционируют курсы по обучению государственному языку. Приобретена необходимая учебная и методическая литература, в отдельных организациях оборудованы специальные кабинеты казахского языка.
Систематически осуществляются проверки за выполнением Закона "О языках" в текстах визуальной информации и наружной рекламы города. Совместно с Управлением по наружной рекламе и оформлению города проводятся рейды под общим названием "Городская панорама". В 2002-2004 году проведены 147 рейдов. В настоящее время в объектах наружной рекламы и визуальной информации размещены тексты, пропагандирующие богатство государственного языка, его значение в воспитании казахстанского патриотизма и консолидации народов, проживающих на территории государства.
В целях регистрации рекламных конструкций и приведения их текстов в соответствие с языковыми нормами завершена паспортизация объектов наружной рекламы и визуальной информации города.
Обеспечение сферы транспорта, связи, торговли, обслуживания населения качественной справочной информацией на государственном языке является одним из направлений работы по расширению сферы употребления государственного языка. По сравнению с предыдущим положением дел отмечается активизация работы.

Бірыңғай ономастика саясатын жүзеге асыру мақсатында Қалалық ономастика комиссиясы тұрақты жұмыс істейді. Осы уақытқа дейін қаладағы 80 көше, даңғыл, шағын аудан, 15 білім беру және мәдениет ұйымдары қайта аталып, жаңа атау берілді.
Білім беру жүйесінде мемлекеттік тілдің рөлі біртіндеп дамып келеді.
Осының нәтижесінде қазақ тілде білім беріп тәрбиелейтін 2 балабақша, аралас балабақшада қазақ тілде оқытып тәрбиелейтін 73 топ, қазақ тілінде оқытатын 13 жалпы білім беру мектебі ашылды. Барлық қазақ мектептерінде 10-11 сынып оқушылары үшін вариативтік бөлім есебінен Абайтану курсы енгізілді. N 3, 5, 7, 9, 15, 25, 27, 30, 32, 37 орта мектептерде қазақ әдебиетін 5-сыныптарда қазақ тілінде оқыту қолға алынды.
"Абайтану", "Шешендік сөздер" бағдарламалары бойынша тереңдетіп оқытылады.
Қазақ тілі мұғалімдері сапасының құрамы жақсартылды. Тілдерді дамыту басқармасы мен Білім департаменті және "Руханият орталығы" қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерін аттестациялаудан өткізді. Өткен жылғы аттестациямен салыстырғанда биыл қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің теориялық білімдері мен әдістемелік дайындықтары анағұрлым жоғары екендігі көрінді. Біліктілікті көтеру мен білім саласындағы кадрларды қайта даярлау институтында қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің жоспарына сәйкес әдістемелік көмек көрсетіп, тәжірибе алмасты. Осы мақсатта Білім департаменті қазақ тілі мен әдебиеті пәнін оқыту өзекті мәселелері бойынша жаңа технологиялар, оқу бағдарламаларын қабылдауды қолдану жөнінде конференциялар мен семинар-кеңестер өткізді.
Қаланың жексенбілік мектептерінде ұлттық тілдердің оқытылуына үлкен көңіл бөлінеді. Тіл саясаты жөніндегі қалалық Үйлестіру кеңесі отырысында "Қаланың жексенбілік мектептерінде мемлекеттік тілді оқыту жай-күйі туралы" мәселе тыңдалды.
Қазіргі уақытта қалада 8 жексенбілік мектеп: Дала өлкесі қазақтар одағының, корей, татар-башқұрт, "Видергебурт" неміс қоғамы, украин, белорус, армян жексенбілік мектептері мен поляк сыныбы жұмыс істейді. Оқытудың осы түрінің келешегі зор екендігі байқалады.
"Үздік жексенбілік мектеп" байқауы барысында ана тілін оқытуда жексенбілік мектептер жұмыстарының үздік тәжірибесі таратылды.
Тұрғындарды кез-келген жерде ыңғайлы әрі сапалы мемлекеттік тілдегі анықтамалық ақпарат қызметімен қамтамасыз ету мақсатында қаланың орталықтандырылған кітапханалар жүйесінде ауқымды жұмыстар атқарылуда. Кітаптар қорын жабдықтау жүргізілуде. 2004 жылы алынған 3089 кітаптың 2143 данасы қазақ тілінде.
Кітапханалардағы көрнекіліктер мен жалпы жұмыстар мемлекеттік және ресми тілде жүргізіледі. Барлық кітапханалар филиалдарында тақырып бойынша сөрелер мен мемлекеттік тілді оқып-үйренуге арналған "Тіл - халықтың тарихы", "Тілді үйрену - күрделі міндет" атты кітап көрмелері ұйымдастырылған.
Мемлекеттік тілдің қолданылу аясын кеңейтуде даталы күндерге, белгілі ақын-жазушылардың мерейтойына арналған іс-шаралар өткізіледі.
Мемлекеттік мекемелерде (кәсіпорындарда) мемлекеттік тілде іс жүргізуді енгізу мәселесі "Үздік мекеме", мемлекеттік мекемелер аудармашылары арасында "Үздік аудармашы", қаланың мемлекеттік қызметкерлері арасында қала әкімінің жүлдесі үшін "Үздік маман", Оралхан Бөкей атындағы көркемсөз оқу шеберлерінің конкурстары, республикалық деңгейде "Тазша бала" ақындар айтысы, Абай Құнанбаевтың туған күніне арналған "Поэзия сағаты", Абай оқулары  қарастырылады.
Астана күнін тойлау қарсаңында жас ұрпақтың отансүйгіштік қасиетін арттыру, астананың қазіргі келбетін ашу мақсатында ақындардың "Жыр арқауы - Астана!" атты мүшайрасы өтеді.
Атаулы және маңызды даталарға арналып кеңейтілген іс-шаралар өткізіледі. Мемлекеттік тілді дамыту мәселесі "Жансарай" клубында жан-жақты талданады.
"Астана хабары" газетінде "Тәрбие басы - тіл" тұрақты айдар жарық көреді.
Ауқымды жұмыстардың бірі - Қазақстан халықтары Тілдерінің күні аясында қалалық тіл фестивалін өткізу. Фестиваль шеңберінде қала аудандарында, ұйымдары мен мекемелерінде мазмұнды әрі алуан түрлі  іс-шаралар өтеді.
Фестиваль күндері қаланың мектептерінде тіл апталығы және ұлттық-мәдени орталықтар күндері ұйымдастырылады. Онда оқушылар Қазақстан Республикасы халықтарының тарихымен, әдет-ғұрпымен, салт-дәстүрлерімен танысады. Қалалық фестивальға ұлттық мәдени орталықтың өкілдері белсене атсалысып, өнерлері көрермендер тарапынан жоғары бағаланды.
Бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік тілді дамытуда оңтайлы қозғалыстар байқалады. Заңның және Мемлекеттік бағдарламаның іске асырылу барысы бұқаралық ақпарат құралдарында кеңінен көрініс тауып, насихатталады.
Алайда, мемлекеттік органдарда мемлекеттік тілдің іске асырылу деңгейі әлі де төмен. Мемлекеттік қызметкерлер арасында қызметтік міндеттерді мемлекеттік тілде жүргізу деңгейі төмен.
Жоғары тұрған органдармен хат-хабар алмасу, сондай-ақ, мекеме, ұйым мен кәсіпорындар бөлімдерінде іс жүргізу негізінен орыс тілінде жүргізіледі. Осы жұмыс әрі қарай жетілдіруді қажет етеді.

В целях реализации единой ономастической политики осуществляет свою работу городская комиссия по ономастике. К настоящему времени переименованы и получили новые наименования более 80 улиц, проспектов, микрорайонов города, 15 организаций образования и культуры.
Постепенно увеличивается роль государственного языка в системе образования.
Результатом данной работы является открытие 2 детских садов с казахским языком обучения и воспитания, 73 групп с казахским языком обучения и воспитания в смешанных детских садах, 13 общеобразовательных школ с казахским языком обучения. Во всех школах с казахским языком обучения за счет вариативной части в 10-11 классах введены курсы абаеведения, в пятых классах школ с русским языком обучения казахская литература в средних школах N 3, 5, 7, 9, 15, 25, 27, 30, 32, 37 изучается на казахском языке.
Осуществляется углубленное обучение по программам "Абайтану", "Шешендік создер".
Улучшился качественный состав учителей казахского языка. Управлением по развитию языков совместно с Департаментом образования, "Центром Руханият" проводится аттестация учителей казахского языка и литературы. По сравнению с предыдущей аттестацией возрос их уровень теоретической и методической подготовки. В соответствии с планом учителя казахского языка и литературы повышают квалификацию в Институте повышения квалификации и переподготовки кадров системы образования, с целью обмена опытом и оказания методической помощи Департаментом образования проводятся конференции и семинары-совещания по актуальным проблемам преподавания казахского языка и литературы, по использованию новых технологий, апробации учебных программ.
Изучению национальных языков в городе придается большое внимание. Вопрос "О состоянии обучения национальных языков в воскресных школах города" заслушан на заседании городского Координационного совета по языковой политике.
В настоящее время функционируют 8 воскресных школ города: воскресная школа казаков Степного края, корейская воскресная школа, татаро-башкирская воскресная школа, воскресная школа общества немцев "Видергебурт", украинская воскресная школа, белорусская воскресная школа, армянская воскресная школа, польские классы. Данная форма обучения хорошо зарекомендовала себя и имеет дальнейшую перспективу.
Опыт работы лучших воскресных школ по обучению родным языкам распространен в ходе конкурса "Лучшая воскресная школа".
В целях обеспечения повсеместного качественного справочно-информационного обслуживания населения на государственном языке большая работа проводится Централизованной библиотечной системой города. Улучшается состав книжного фонда. В 2004 году приобретены 3089 экземпляров книг, из них на казахском языке 2143 экземпляра.
Наглядная пропаганда и массовая работа в библиотеках ведутся на государственном и русском языках. Во всех библиотеках-филиалах оформлены постоянно действующие тематические полки и книжные выставки в помощь изучающим государственный язык "Язык - история народа", "Изучение языка - забота особая".
Расширению сферы употребления государственного языка способствуют проводимые в городе мероприятия, посвященные памятным и юбилейным датам, юбилеям известных писателей и акынов.
Вопросы ведения делопроизводства на государственном языке в государственных учреждениях (предприятиях) анализируются в ходе проводимого смотра-конкурса "Уздiк мекеме", организованы конкурсы "Лучший переводчик" среди переводчиков государственных учреждений, "Лучший специалист" на приз акима города среди государственных служащих города, мастеров художественного чтения имени О. Бокея, на республиканском уровне "Тазша бала", айтысы акынов, "Час поэзии", посвященный Дню рождения Абая Кунанбаева, Абаевские чтения.
В целях раскрытия современного облика столицы и патриотического воспитания подрастающего поколения в честь празднования Дня столицы проводится мушайра поэтов под названием "Жыр аркауы - Астана!".
Масштабные мероприятия проводятся к знаменательным и памятным датам. Вопросы развития государственного языка являются предметом обсуждения постоянно действующего клуба "Жансарай".
Открыта постоянная действующая рубрика "Тарбие басы - тiл" на страницах газеты "Астана хабары".
Большая работа проводится по организации городского фестиваля языков, посвященного Дню языков народов Республики Казахстан. В рамках фестиваля проводятся содержательные и разнообразные по форме мероприятия в районах, организациях и учреждениях города.
В рамках фестиваля в школах города проводятся Неделя языков и Дни национально-культурных центров, где учащиеся школ знакомятся с историей, обычаями и традициями народов, проживающих в Республике Казахстан. В городском фестивале принимают участие представители всех национально-культурных центров города. Их выступления получают высокую оценку слушателей.
Определенные положительные сдвиги в развитии государственного языка достигнуты в сфере средств массовой информации. Ход реализации Закона и Государственной программы систематически освещаются в средствах массовой информации.
Однако, несмотря на достигнутые результаты, следует отметить, что уровень реализации потенциала государственного языка в работе государственных органов все еще недостаточен. Среди государственных служащих мало специалистов, владеющих государственным языком на уровне, необходимом для осуществления служебных функций.
Ведение переписки с вышестоящими органами, а также делопроизводство в отделах учреждений, организаций и предприятий, в основном, ведется на русском языке. Требуется совершенствование данной работы.

Заң және Мемлекеттік бағдарламаны жүзеге асыруда жүйелі әрі мақсатты жұмыс қажеттігіне сәйкес Астана қаласында Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған Бағдарламасының жобасы жасалды.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты - мемлекеттік тілдің әлеуметтік-коммуникативтік қызметін кеңейту және нығайту; орыс тілінің жалпы мәдени қызметін сақтау; Қазақстан халықтарының басқа да тілдерін дамыту.
Осы мақсаттарды іске асыру үшін мынандай міндеттерді шешу көзделеді:
мемлекеттік тілдің барлық мемлекеттік мекемелерде негізгі іс жүргізу тілі ретінде қолданылуын қамтамасыз ету;
жергілікті бюджет қаржысы есебінен, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының заңнамалары тыйым салмайтын басқа да көздерден мемлекеттік тілді тегін оқыту курстарын ұйымдастыру;
мемлекеттік ұйымдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарында ресми тіл ретінде орыс тілінің қолданылуын қамтамасыз ету;
ұлт тілін оқытуда этникалық топ өкілдеріне (диаспораларға) қолдау көрсету;
мемлекеттік және басқа тілдерді дамытуға ықпал жасайтын іс-шаралар ұйымдастыру;
алға қойған мақсаттар мен Бағдарламаның басым бағыттарына қол жеткізу үшін, мемлекеттік тілдің дамуына қолайлы жағдай туғызудың кешенді шараларын жүзеге асыруды қарастыру.
5. Бағдарламаны жүзеге асырудың
тетіктері мен негізгі бағыттары
Қазақстан халықтарының ұлттық және орыс тілдерін дамыту, мемлекеттік тілдің қолданылу аясын кеңейту - Бағдарламаның негізгі бағыттары болып табылады.
Бағдарламаны жүзеге асыру тетіктері қаланың мекемелері мен ұжымдарындағы іс-қимылды үйлестіруді қарастыратын ұсынылып отырған іс-шаралар Жоспарында көрініс тапқан.
6. Бағдарламаны қаржыландырудың
қажетті ресурстары мен көздері
2005 жылғы Бағдарлама іс-шараларды қаржыландыру 2005 жылға арналған қала бюджетінің қаражаттар есебінен қарастырылады.
Қаржыландыру көлемі сол жылдарға қаралған бюджетті қалыптастыру кезінде қалалық бюджет қаржысы есебінен жүргізіледі.
7. Бағдарламаны іске асырудан
күтілетін нәтижелер
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған қалалық бағдарламасының іс-шараларын жүзеге асырудан төмендегідей нәтижелер күтіледі:
Астана қаласының жергілікті орындаушы органдарында, департаменттерінде, басқармаларында, мемлекеттік ұйымдар мен мекемелерінде іс жүргізуді кезең-кезеңімен мемлекеттік тілге көшіруді жүзеге асыру және оның орындалуын қамтамасыз ету;
мемлекеттік тілді үйрету сапасын арттыру, барлық ұйымдар мен мекемелер қызметкерлеріне мемлекеттік тілді үйрету;
қала мекемелерін аудармашылармен, мемлекеттік тілде іс жүргізетін мамандармен қамтамасыз ету;
көрнекі ақпараттар мен сыртқы жарнама мәтіндерін заңнама талаптарына сәйкестендіру;
балабақшалар мен мектептерде этнопедагогикалық тәрбиені жетілдіру;
қазақ тілінде оқытатын мектептер мен балабақшалардың санын арттыруға ықпал жасау;
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің кәсіптік шеберлігін жетілдіруге ықпал жасау;
сауда, көлік және байланыс, денсаулық сақтау мен тұрмыстық қызмет көрсету, анықтама-ақпарат қызметі салаларында мемлекеттік тілдің қолданылу аясын кеңейту;
басқа да ұлт тілдерінің дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасау.

В связи с тем, что работа по реализации Закона и Государственной программы требует системной и целенаправленной работы, подготовлен данный проект Программы функционирования и развития языков в городе Астане на 2005-2007 годы.
4. Цели и задачи Программы
Цели Программы: расширение и укрепление социально-коммуникативных функций государственного языка; сохранение общекультурных функций русского языка; развитие других языков народов Казахстана.
Для реализации указанных целей необходимо решить следующие задачи:
обеспечение функционирования государственного языка в качестве основного языка ведения делопроизводства во всех государственных учреждениях;
организация курсов по бесплатному обучению государственному языку за счет средств местного бюджета, а также других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
обеспечение функционирования русского языка в качестве официального языка в государственных организациях и органах местного самоуправления;
оказание поддержки в обучении представителей этнических общностей (диаспор) родным языкам;
организация мероприятий, способствующих развитию государственного и других языков;
для достижения указанных целей и решения приоритетных задач Программой предусматривается реализация комплексных мер, направленных на создание приоритетных условий для развития государственного языка.
5. Основные направления и механизм
реализации Программы
Основные направления Программы: расширение функционирования государственного языка, развитие русского и национальных языков народов Казахстана.
Механизм реализации Программы отражен в разработанном Плане мероприятий по реализации Городской программы функционирования и развития языков на 2005-2007 годы, который предусматривает координацию действий учреждений и организаций города.
6. Необходимые ресурсы и источники
финансирования Программы
Финансирование мероприятий Программы 2005 года предусматривается за счет средств городского бюджета на 2005 год.
Объемы ее финансирования будут уточняться в рамках средств городского бюджета на соответствующий год.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
В результате реализации мероприятий Городской программы функционирования и развития языков на 2005-2007 годы ожидаются следующие результаты:
осуществление поэтапного перехода к ведению делопроизводства на государственном языке в местных исполнительных органах города Астаны, департаментах, управлениях, государственных организациях и учреждениях, обеспечение его выполнения;
повышение качества обучения государственному языку, охват обучением работников всех организаций и учреждений города;
обеспечение учреждений города переводчиками, специалистами по ведению делопроизводства на государственном языке;
приведение в соответствие с требованиями норм законодательства о языках текстов визуальной информации, реклам;
совершенствование этнопедагогического воспитания в детских садах и школах;
оказание содействия в увеличении количества казахских школ и детских садов с казахским языком обучения;
содействие в совершенствовании профессионального мастерства учителей казахского языка и литературы;
расширение области применения государственного языка в сферах торговли, транспорта и связи, здравоохранения и бытового обслуживания, справочно-информационной службы;
создание условий для развития других национальных языков.

8. Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007
жылдарға арналған қалалық бағдарламасын
жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - Астана қаласы Мәслихатының 2007 жылғы 30 наурыздағы N  355/-45 -ІІІ шешімімен.
1. Нормативтік-құқықтық базаны пайдалану
жөніндегі іс-шаралар
Р/с
N
Іс-шаралар
Аяқта-
лу түрі
Жауап-
ты орын-
даушы-
лар
Орын-
далу мер-
зімі
Болжанған
шығындар(мың.
теңге)
Қаржы
ланды
ру
көз-
дері
2005
ж.
2006
ж.
2007
ж.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
1.
"Қазақстан Республика-
сындағы Тіл
туралы" Қазақстан Республика- сы Заңын, Тілдерді қолдану мен
дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарлама-
сын жүзеге асыруды керекті материалдық-техникалық және кадр ресурстары-
мен қамта-
масыз ету
Мәде-
ниет, ақпа-
рат және спорт мини-
стрлі-
гіне (бұдан әрі - МАСМ) ақпа-
рат
Қала әкімі-
нің аппа-
ратта-
ры, барлық қала-
лық қызме-
ттер-
дің, бас-
қарма-
лар мен ұйым-
дардыңбасшы-
лары
Тұ-
рақты
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
2.
Қазақстан Республика-
сы Үкіметі-
нің "Мемле-
кеттік органдарда мемлекеттік тілдің қолданылу аясын ке-
ңейту тура-
лы" N 769 қаулысын барлық қа-
лалық қыз-
меттер мен басқарма-
ларда мемлекеттік тілде іс жүргізуді кезең-кезең мен енгізу арқылы орындау
МАСМ-
ға ақ-
парат
Қала-
ның мемле-
кеттік орган-
дары
Тұ-
рақты
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
3.
Тілдер ту-
ралы заңна-
ма талапта-
рының сақ-
талуына байланысты мәселелерді дайындап, қала, аудан
әкімдері аппаратта-
рының қарауына енгізу
Астана қаласы әкімі аппа-
ратына ақпа-
рат
Қала және аудан әкім-
дері-
нің аппа-
рат-
тары
Жос-
пар бойы-
нша
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
4.
Тексеру қо-
рытындылары бойынша материалдар дайындап, оны ашық тыңдауларда қарау
Ашық тың-
даулар
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы
Ай сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
5.
Тіл саясаты
жөніндегі қалалық Үйлестіру кеңесінің отырысын өткізу
Астана қаласы әкімі аппа-
раты-
на ақ-
парат
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы
тоқ-
сан сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
6.
Қоғамдық жұртшылық өкілдері мен
ұйымдардан  және жеке-
леген аза-
маттардан келіп түс-
кен өтініш-
тер мен материалдар бойынша қалалық ономастика комиссия-
сының мәжі-
лісін өткізу
Астана қаласы әкімі аппа-
раты-
на ақ-
парат
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы
Тоқ-
сан сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
2. Мемлекеттік басқару мен іс жүргізу саласындағы тілдердің қолданылуы
7.
Мемлекеттік тілдің бар-
лық басқару
органдары ұжымдарын- да, кәсіп-
орындарда, ұйымдар мен
мекемелерде қолданылуы мен дамуы жөнінде іс-шаралар жоспарларын әзірлеп, жүзеге асыру.
Жұмыс
жос-
пары
Қала және аудан әкім-
дігі-
нің аппа-
ратта-
ры, қала-
ның барлық қыз-
меті, бас-
қарма-
лар мен ұйым-
дары-
ның басшы-
лары
Жыл
сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
8.
Мемлекеттік тілдің не-
гізгі іс жүргізу тілі ретін-
де қолданы-
луын қам-
тамасыз ету
Астана қаласы әкімі аппа-
раты-
на есеп
Қала және аудан әкім-
дігі-
нің аппа-
ратта-
ры, қала-
ның барлық қыз-
меті, бас-
қарма-
лар мен ұйым-
дары-
ның басшы-
лары
Тұ-
рақты
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
9.
"Іс жүргі-
зуді мемле-
кеттік тіл-
ге кезең-
кезеңімен көшіру туралы" мәселе бой-
ынша семи-
нар-кеңес
өткізу
Семи-
нар-
кеңес
бағ-
дарла-
масы
Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы, қала-
ның барлық қыз-
меті, бас-
қарма-
лар мен ұйым-
дары-
ның басшы-
лары
Тұ-
рақты
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
10.
Бірыңғай тіл саяса-
тын жүргізу
жөнінде жексенбілік мектептер-
дің жұмысын
ұйымдастыру
Астана қаласы әкімі аппа-
раты-
на ақ-
парат
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Білім депар-
тамен-
ті
Тұ-
рақты
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
11.
Мемлекеттік және басқа да тілдерде
берілетін хабарлардың тиісті көлемін сақтауда Қазақстан Республика-
сы заңнама талаптары-
ның орында-
луын қамта-
масыз ету
МАСМ-
ға ақ-
парат
Қала әкімі-
нің баспа-
сөз қыз-
меті, АСТД, Астана радио-
сы
Тұ-
рақты
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
12.
Қызметтік міндеттерді орындау үшін мемле-
кеттік қыз-
меткерлерді мемлекеттік тілді оқыту
жөніндегі курс жұмыс-
тарымен қамтамасыз ету
есеп
Қала және аудан әкім-
дігі-
нің аппа-
ратта-
ы, Тіл-
дерді
дамыту бас-
қар-
масы
Тұ-
рақты

8.  План мероприятий по реализации Городской программы
функционирования и развития языков на 2005-2007 годы
Сноска. Раздел 8 с изменениями -  решением  Маслихата города Астаны от 30 марта 2007 года
N 355/45-III
1. Мероприятия по использованию нормативной правовой базы
N
п/п
Мероприятия
Формы
завер
шения
Ответс
твенные за испол-
нение
Срок  испол
нения
Предполагаемые расходы (тыс.тенге)
Источ-
ники финан-
сиро-
вания
2005 г.
2006 г.
2007 г.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
1.
Обеспечение реализации Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", Государст-
венной программы  функциони-
рования и развития языков на 2001-2010 годы необходимыми материально-техническими и кадровыми ресурсами.
Инфор-
мация Минис-
терству культуры и инфор-
мации и спорта Респуб-
лики Казах-
стан (далее - МКИС РК)
Аппа-
раты акимов города, руково-
дители всех город-
ских учреж-
дений,  пред-
приятий и орга-
низа-
ций
Постоянно
Не требует
финанси-
рования
2.
Выполнение постановления Правительства Республики Казахстан N 769 "О расширении сферы употребления государст-
венного языка в государст-
венных органах" путем поэтапного внедрения государ-
ственного языка в делопроиз-
водство во всех городских службах и управлениях.
Инфор-
мация МКИС РК
Госу-
дарст-
венные органы города
Постоянно
Не требует
финанси-
рования
3.
Подготовка и внесение на рассмотрение заседаний акимата вопросов, связанных с исполнением законо-
дательства о языках.
Инфор-
мация в аппарат акима города Астаны
Аппа-
раты акимов города и районов
Еже-
годно
Не требует
финанси-
рования
4.
Подготовка материалов по результатам проверок
городских учреждений и в соответ-
ствии с По-
ложением о
порядке
контроля за соблюдением
законода-
тельства о
языках,
внесение их на открытые слушания.
Открытые слушания
Управ-
ление по раз-
витию языков
Еже-
месячно
Не требует
финанси-
рования
5.
Проведение заседаний городского Координа-
ционного совета по языковой политике.
Инфор-
мация в аппарат акима города Астаны
Управ-
ление по раз-
витию языков
Еже-
квар-
тально
Не требует
финанси-
рования
6.
Проведение заседаний городской комиссии по ономастике по рассмотрению заявлений и материалов, поступивших от предста-
вителей общест-
венности, организаций и отдельных граждан.
Инфор-
мация в аппарат акима города Астаны
Управ-
ление по раз-
витию языков
Еже-
квар-
тально
Не требует
финанси-
рования
2. Функционирование языков в сфере государственного
управления и делопроизводства
7.
Разработка и реализация планов действий по функцио-
нированию и развитию государст-
венного языка в коллективах всех органов управления, на предприятиях, в организациях и  учреждениях.
Планы работ
Аппа-
раты акимов города и районов, руко-
води-
тели всех город-
ских служб, ве-
домств пред-
приятий и орга-
низаций
Еже-
годно
Не требует
финанси-
рования
8.
Обеспечение функциони-
рования государст-
венного языка в качестве основного языка дело-
производства.
Отчет в аппарат акима города Астаны
Аппа-
раты акимов города и районов, ру-
ково-
дители всех город-
ских служб, ведомств, пред-
приятий и орга-
низаций
Постоянно
Не требует
финанси-
рования
9.
Проведение семинара-
совещания по вопросу   "О поэтапном переходе к ведению делопроиз-
водства на государст-
венном языке".
Про-
грамма семинара-
сове-
щания
Управ-
ление по разви-
тию языков, руко-
води-
тели всех город-
ских служб, ведомств, пред-
приятий и орга-
низаций
Постоянно
Не требует
финанси-
рования
10.
Проведение единой языковой политики через сеть воскресных школ.
Инфор-
мация в аппарат акима города Астаны
Управ-
ление по разви-
тию языков, Де-
парта-
мент обра-
зова-
ния
Постоянно
Не требует
финанси-
рования
11.
Обеспечение выполнения требований законо-
дательства Республики Казахстан в части соблюдения объема передач на государст-
венном и других языках.
Инфор-
мация в МКИС РК
Пресс-служба акима, АСТВ, Радио-Астана
Постоянно
Не требует
финанси-
рования
12.
Обучение государст-
венных служащих и работников государст-
венных учреждений города государст-
венному языку, разработка учебно-
методических материалов для обучения.
Отчет
Аппа-
раты акимов города и районов, Управ-
ление по разви-
тию языков
Постоянно

12238
12594
13199
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
13.
Мемлекеттік тілді оқыту
курсының жұмыстарын ұйымдастыру
МАСМ-
ға
есеп
"Руха-
ният" орта-
лығы" МКК, кәсіп-
орын-
дар, ұйым-
дар (мен-
шік ныса-
нына қара-
мас-
тан)
Тұ-
рақты
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
14.
Жалпы білім
беретін мектептерде қазақ тілі мен әдебие-
ті пәні мұ-
ғалімдерін
аттестация-
дан өткізу
үш жылда
бір
рет
15.
Қаланың құ-
рылымдық бөлімшеле-
рінде мем-
лекеттік тілде іс жүргізу үшін іс қағаздары үлгілерін (компьютер-
лік үлгі-
лер) енгізу
Іс қа-
ғаз-
дары үлгі-
лерін
қолда-
ну (ком-
пью-
тер-
лік
шаб-
лон-
дар)
Қала және аудан әкім-
дігі-
нің аппа-
рат-
тары, кәсіп-
орын-
дар (мен-
шік ныса-
нына қара-
мас-
тан), ұйым-
дар,
меке-
мелер, "Руха-
ният" орта-
лығы" МКК
Тұ-
рақты
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
16.
Тіл заңна- маларын жүзеге асыру жө-
ніндегі озат тәжі- рибе жұмыс-
тарының нәтижесі бойынша қалалық семинарлар өткізу
Семи-
нар бағ-
дарла-
масы
Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы
Жыл
сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
17.
Қала ұйым-
дары мен мекемеле-
рінде "Ақпарат күндерін" өткізу
Есеп
Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы
Тоқ-
сан сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
18.
"Қазақстан Республика-
сындағы Тіл туралы"
Қазақстан Республика-
сы Заңының баптарын түсіндіру мақсатында Әділет басқармасы өкілдерінің қатысуымен шағын және жеке кәсіп-
орындар басшыларына арналған семинар өткізу
Семи-
нар бағ-
дарла-
масы
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Әділет депар-
тамен-
ті (келі-
сім бойы-
нша)
Жылы-
на екі рет
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
19.
Диаспора өкілдерін мектепке дейінгі тәрбие мен ұлт тілде-
рінде оқы-
тумен қам-
тамасыз ету жөнін-
дегі шара қолдану
МАСМ-
ға ақ-
парат
Білім депар-
тамен-
ті, Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы
Тұ-
рақты
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
20.
Ұлттық мек-
тептерде қазақ тілінен са-
бақ беретін
мұғалімдер-
ді дайындау
жөніндегі жұмыстарды жетілдіруге ықпал жасау
МАСМ-
ға ақ-
парат
Білім депар-
тамен-
ті, Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы
Тұ-
рақты
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
21.
Кәсіптік-
техникалық мектептер-
де, орта арнаулы оқу орында-
рында қазақ
топтары мен қазақ тілінде оқытылатын пәндердің санын арт-
тыруға ық-
пал жасау
МАСМ-
ға ақ-
парат
Білім депар-
тамен-
ті, Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы
Жыл
сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
22.
Жетім және ата-анасы-
ның қамқор-
лығынсыз қалған ба-
лалар меке-
мелерінде қазақ ті-
лінде оқы-
татын сыныптар жүйесін
кеңейтуге ықпал жасау
МАСМ-
ға ақ-
парат
Білім депар-
тамен-
ті, Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы
Жыл
сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
23.
Мектепке дейінгі мекемелерде қазақ тілінде оқытып, тәрбиелей-
тін топтар-
дың санын арттыруға ықпал жасау
МАСМ-
ға ақ-
парат
Білім депар-
тамен-
ті, Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы
Жыл
сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
24.
Мемлекеттік тілдегі жарнамалар мен көрнекі
ақпарат-
тардың мәтіндерін тексеру жөнінде "Қала кел-

12 238
12 594
13 199
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
13.
Организация работы курсов по обучению государст-
венному языку.
Отчет в МКИС РК
ГКП "Центр Руха-
ният", пред-
приятия, орга-
низации (не-
зави-
симо от форм собст-
вен-
ности)
Постоянно
Не требует
финанси-
рования
14.
Проведение аттестации учителей казахского языка и литературы в общеобра-
зовательных школах.
Раз в три года
15.
Внедрение образцов деловых бумаг (компью-
терных шаблонов) в делопроиз-
водство на государст-
венном языке в учреждениях и органи-
зациях (предприятиях) города.
Исполь-
зование образцов деловых бумаг (компьютерных шаблонов) в дело-
произ-
водстве
Аппа-
раты акимов города и районов, пред-
приятия (неза-
висимо от форм собст-
вен-
ности), орга-
низа-
ции, учреж-
дения, ГКП "Центр "Руха-
ният"
Постоянно
Не требует
отдель-
ного
финанси-
рования
16.
Организация городских семинаров по обобщению передового опыта работы по реализации законода-
тельства о языках.
Про-
грамма семи-
наров
Управ-
ление по разви-
тию языков
Еже-
годно
Не требует
финанси-
рования
17.
Проведение
Дней инфор-
мации в
организациях и учреж-
дениях города
Отчет
Управ-
ление по раз-
витию языков
Еже-
квар-
тально
Не требует
финанси-
рования
18.
Проведение семинара с участием предста-
вителей департамента юстиции для руководи-
телей малых и частных предприятий по разъяснению статей Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
Про-
грамма семинара
Управ-
ление по раз-
витию языков, Депар-
тамент юстиции (по согла-
сова-
нию)
Два раза в год
Не требует
финанси-
рования
19.
Принятие мер по обеспечению предста-
вителей диаспор дошкольным воспитанием и обучением на нацио-
нальных языках.
Инфор-
мация в МКИС РК
Депар-
тамент обра-
зова-
ния, Управ-
ление по раз-
витию языков
Постоянно
Не требует
финанси-
рования
20.
Оказание содействия в совер-
шенствовании работы по подготовке учителей, преподающих казахский язык в национальных школах.
Инфор-
мация в МКИС РК
Депар-
тамент обра-
зова-
ния, Управ-
ление по раз-
витию языков
Постоянно
Не требует
финанси-
рования
21.
Оказание содействия в увеличении количества групп и изучаемых предметов на казахском языке в про-
фессионально-
технических школах, средних специальных учебных заведениях.
Инфор-
мация в МКИС РК
Депар-
тамент обра-
зова-
ния, Управ-
ление по раз-
витию языков
Еже-
годно
Не требует
финанси-
рования
22.
Оказание содействия в увеличении  сети классов с казахским языком обучения в организациях для детей-
сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
Инфор-
мация в МКИС РК
Депар-
тамент обра-
зова-
ния, Управ-
ление по раз-
витию языков
Еже-
годно
Не требует
финанси-
рования
23.
Оказание содействия в увеличении количества групп с казахским языком обучения и воспитания в дошкольных
учреждениях
Инфор-
мация в МКИС РК
Депар-
тамент обра-
зова-
ния, Управ-
ление по раз-
витию языков
Еже-
годно
Не требует
финанси-
рования
24.

беті - 2005-2007 жылдар" рейдтерін ұйымдас-
тыру
Рейд нәти-
желе-
рі бой-
ынша есеп (Ас-
тана қала-
сы әкі-
мінің  аппа-
раты-
на, жина-
лыс)
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Сыртқы жарна-
ма және
қаланы безен-
діру жөнін-
дегі бас-
қарма,
Комму-
налдық шаруа-
шылық депар-
тамен-
ті
Тұ-
рақ
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
24-1
Қала және аудан әкімі аппараттары, департаменттер мен басқармалар қызметкерлері мемлекеттік тілде іс жүргізу жөніндегі жұмыста пайдалану үшін қоғам өмірінің түрлі салалары бойынша тиісті сөздік қоры қамтылған үйлестіру материалдарын дайындауға және шығаруға көмек көрсету.
Ақпарат
Қала және аудан әкімі аппараттары, департаменттер мен басқармалар
2007 жылғы мамыр
Қаржыландыруды талап етпейді
24-2
Мемлекеттік тілде іс жүргізу жөніндегі жұмыста пайдалану үшін қажетті сөздік қоры қамтылған сөздіктерді сатып алу.
Есеп беру
Тілдерді дамыту басқармасы
2007 жылғы мамыр-маусым
570 мың теңге
Жергілікті бюджет қаражаты шегінде
24-3
Мемлекеттік тілде іс жүргізетін мемлекеттік қызметкерлер арасында конкурс өткізу.
Есеп беру
Тілдерді дамыту басқармасы
ІІ, ІІІ тоқсандарда 1 рет, ІV тоқсанда 2 рет
4 млн. 400 мың теңге
Жергілікті бюджет қаражаты шегінде
24-4
Мемлекеттік тілде іс жүргізу мәселелері бойынша қызметкерлерге әдістемелік көмек көрсету және кеңес беру.
Ақпарат
Тілдерді дамыту басқармасы
Жеке жоспар бойын
ша
Қаржыландыруды талап етпейді
24-5
Тілдерді оқыту орталықтарының қызметін үйлестіру.
Ақпарат
Тілдерді дамыту басқармасы
Ұдайы
Қаржыландыруды талап етпейді
24-6
Тәжірибе алмасу және мемлекеттік тілді оқыту орталықтарының қазақ тілін оқыту әдістемесін зерделеу жөнінде конференция өткізу.
Ақпарат
Тілдерді дамыту басқармасы
2007 жылғы мамыр-маусым
304 мың 568 теңге
Жергілікті бюджет қаражаты шегінде
24-7
Тілдерді оқыту орталықтарында қазақ тілін оқыту әдістемесін жетілдіру.
Ақпарат
Тілдерді дамыту басқармасы
Ұдайы
Қаржыландыруды талап етпейді
24-8
Тілдерді оқыту орталықтарының, жалпы білім беру мектептері мен орта арнайы оқу орындарының базаларында қазақ тілі курстарын ұйымдастыру.
Есеп беру
Тілдерді дамыту басқармасы, Білім департаменті
Жыл бойы
Қаржыландыруды талап етпейді
24-9
Қазақ тілі курстарының тыңдаушыларына психологтардың қатысуымен дәрістер мен семинарлар өткізу.
Ақпарат
Тілдерді дамыту басқармасы, Білім департаменті
Жыл бойы
3 млн. 614 мың 016 теңге
Жергілікті бюджет қаражаты шегінде
24-10
Қазақ тілі сабақтарының тиімділігін арттыру, мемлекеттік тілде іс жүргізу мәселелері бойынша ғалымдар мен тәжірибелі мамандарды тартумен семинар, тренинг, шебер-класс және "дөңгелек үстелдер" өткізу.
Есеп беру
Тілдерді дамыту басқармасы, Білім департаменті
Жеке жоспар бойын
ша
4 млн. 237 мың 080 теңге
Жергілікті бюджет қаражаты шегінде
24-11
Тілдерді оқытуда инновациялық технологияларды пайдалану жөнінде іс-тәжірибені қорытындылау бойынша әдістемелік материал (брошюралар) дайындау.
Тілдерді дамыту басқармасы, Білім департаменті
Жеке жоспар бойын
ша
94 мың 200 теңге
Жергілікті бюджет қаражаты шегінде
24-12
Қазақ тілінен білім деңгейіне мониторинг, бақылау және бағалау жүргізу үшін автоматтандырылған тестілеу жүйесінің әзірлеуіне ықпал жасау.
Ақпарат
Тілдерді дамыту басқармасы
2007 жылғы мамыр
Қаржыландыруды талап етпейді

Организация рейдов "Городская панорама - 2005-2007 годы" по проверке текстов реклам и визуальной информации на государс-
твенном языке.
Отчет по итогам рейдов (аппарат акима города Астаны), со-
вещание
Управ-
ление по раз-
витию языков, Управ-
ление по наруж-
ной рекла-
ме и оформ-
лению города, Депар-
тамент комму-
наль-
ного хозяйства
Постоянно
Не требует
финанси-
рования
24- 1.
Оказание
содействия в
подготовке
и выпуске
раздаточных
матералов,
содержащих
необходимый
словарный
запас по
различным
сферам жизни,
для использо-
вания в
работе
по делопроиз-
водству на
государствен-
ном языке
служащими ап-
паратов акима
города и акимов
районов,
департаментов
и управлений
Инфор-
мация
Аппара
ты
акима
города
и
акимов
рай-
онов,
депар-
та-
менты
и
управ-
ления
Май
2007
г.
Не
тре-
бует
финан
сиро-
вания
24-2.
Приобретение
словарей,
содержащих
необходимый
словарный
минимум для
использования
в работе по
делопроизвод-
ству
на государст-
венном языке.
Отчет
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
Май-
июнь
2007
г.
570
тыс.
тенге
В пре-
делах
средств
местного
бюджета
24-3.
Проведение
конкурса
среди
государ-
ственных
служащих,
осущест-
вляющих
подготовку
документов
на государст-
венном языке.
Отчет
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
ІІ,
ІІІ
кварта
лы
1 раз,
ІV
квар-
тал
2 раза
4
млн.
400
тыс.
тенге
В пре-
делах
средств
местного
бюджета
24-4.
Организация
методической
и консульта-
тивной помощи
служащим по
вопросам
ведения
делопроиз-
водства на
государст-
венном языке.
Инфор-
мация
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
По
отдель
ному
плану
Не
тре-
бует
финан
сиро-
вания
24-5.
Координация деятельности центров по обучению языкам.
Инфор-
мация
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
Посто-
янно
Не
тре-
бует
финан
сиро-
вания
24-6.
Проведение конференции по обмену опытом и изучению методики преподавания казахского языка в центрах по обучению государ-
ственному языку.
Инфор-
мация
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
Май-
июнь
2007
г.
304
тыс.
568
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
24-7.
Совершен-
ствование
методики
преподавания
казахского
языка в
центрах
по обучению
языкам.
Инфор-
мация
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
Посто-
янно
Не
тре-
бует
финан
сиро-
вания
24-8.
Организация
курсов
казахского
языка на базе
центров
по обучению
языкам,
общеобразова-
тельных
школ и
средних
специальных
учебных
заведений.
Отчет
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
Депар-
тамент
образо-вания
В
тече-
ние
года
Не
тре-
бует
финан
сиро-
вания
24-9.
Проведение
лекций и
семинаров для
слушателей
курсов
казахского
языка с
участием
психологов.
Инфор-
мация
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния
В
тече-
ние
года
3
млн.
614
тыс.
016
тенге
В пре-
делах
средств
местного
бюджета
24-
10.
Проведение
семинаров,
тренингов,
мастер-
классов,
"круглых
столов"
по вопросам
повышения
эффективности
занятий
по обучению
языкам,
ведения
делопроизвод-
ства на
государствен-
ном языке
с привлече-
нием
ученых и
опытных
методистов.
Отчет
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния
По
отдель
ному
плану
4
млн.
237
тыс.
080
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
24-
11.
Подготовка методических материалов (брошюр) по обобщению опыта по использованию
инновационных
технологий в
обучении
языкам.
Инфор-
мация
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
Депар-
тамент
обра-
зова-
ния
По
отдель
ному
плану
94
тыс.
200
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
24-
12.
Оказание содействия в разработке автомати-
зированной системы мониторинга, контроля и оценки уровня знаний по казахскому языку.
Инфор-
мация
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
Май
2007
г.
Не
тре-
бует
финан
сиро-
вания

3. Ғылыми-лингвистикалық тұрғыдан қамтамасыз ету
25.
Астана қа-
ласы бой-
ынша әкім-
шілік-ау-
мақтық бірліктің алфавиттік көрсеткіш-
тері мен физикалық-
география-
лық атау-
ларын шыға-
руға ықпал жасау
Алфа-
вит-
тік көр-
сет-
кіш-
терді
шыға-
ру
Тілде-
рді дамыту бас-
қарма-
сы, Аста-
налық қала-
лық Жер ре-
сурс-
тарын басқа-
ру коми-
теті, Сәулет және қала құры-
лысы депар-
тамен-
ті
Жыл
сайын
500
528
553
Бір жылға бөлін
ген қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
26.
Астана қа-
ласының әкімшілік-
аумақтық картасын дайындап, шығаруға ықпал жасау
Әкім-
шілік-ау-
мақ-
тық кар-
таны дайы-
ндап,
шыға-
ру
Аста-
налық қала-
лық Жер ре-
сурс-
тарын бас-
қару коми-
теті
Жыл
сайын
500
528
533
Бір жылға бөлін
ген қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
27.
Мемлекеттік тілді қоғам өмірінің әр түрлі саласында қолдану жөнінде әлеуметтік зерттеулер жүргізу.
Ақпарат
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы
Жыл бойы
624
658
2 млн. 396 мың 826 теңге
Жергілікті бюджет қаражаты шегінде
4. Бұқаралық ақпарат құралдарында, мәдениет және халыққа қызмет көрсету салаларында тілдерді дамыту
28.
"Қазақстан Республика-
сындағы Тіл туралы"
Қазақстан Республика-
сы Заңын, Тілдерді қолдану мен дамыту-
дың 2001-2010 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарла-
масын, "Мемлекет-
тік орган-
дарда мем-
лекеттік тілдің қолдану ая-
сын кеңейту
туралы" Қазақстан Республика-
сы Үкіме-
тінің 1998 жылғы 14 тамыздағы N 769 Қаулысын жүзеге асырудың барысын бұқаралық ақпарат құралдарын-
да наси-
хаттау
Дайд-
жес-
тер
Хабар, "Эра теле-
дида-
ры" ЖШС, "КТК" АҚ, "Аста-
на қ. теле-
дида-
ры", Астана радио-
сы, "Аста-
на хаба-
ры", "Ве-
черняя Аста-
на", "Аза-
мат таймс"  "Евра-
зия", "Аста-
на" журна-
лы
Тұ-
рақты
Жеке
қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
29.
Бұқаралық ақпарат құралда-
рында "Қазақ тілін үйренеміз" атты тұрақ-
ты айдар ашу
Руб-
рика ашу
Астана
радио-
сы,
"Ве-
черняя
Аста-
на"
Тұ-
рақты
Жеке
қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
30.
Көлік және байланыс, сауда, ден-
саулық сақ-
тау және тұрмыстық қызмет көрсету, анықтама-
ақпарат қызметі салаларында мемлекеттік тілдің қолданылуын қамтамасыз ету
МАСМ-
ға
есеп
Көлік және байла-
ныс, сауда, денса-
улық сақтау және тұр-
мыстық қызмет көрсе-
ту ме-
кеме-
лері, анық-
тама-
лық-
ақпа-
раттық
қыз-
меттер
Тұ-
рақты
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
31.
Мәдениет департамен-
тімен бірлесе отырып, Наурыз мерекесіне арналған іс-шаралар өткізу
Бағ-
дар-
лама
Қала және аудан әкім-
дігі-
нің аппа-
ратта-
ры, Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті, Білім депар-
тамен-
ті
Жыл сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
32.
Мәдениет департамен-
тімен бірлесе отырып, республика-
лық деңгей-
дегі "Тазша
бала" кон-
курсын өткізу
Кон-
курс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті
Жыл сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
33.
Мәдениет департамен-
тімен бірлесе отырып, ақындар айтысын өткізу
Айтыс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті
Жыл сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
34.
Тілдерді дамытудың өзекті мә-
селелеріне арналған конференци-
ялар, "дөңгелек үстелдер", педагогика-
лық оқулар,
семинарлар, кездесулер өткізу
Кон-
фе-
рен-
ция-
лар, "дөң-
гелек үс-
тел-
дер", педа-
гоги-
калық оқу-
лар, семи-
нар-
лар,
кез-
десу-
лер бағ-
дар-
лама-
сы
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті, Білім депар-
тамен-
ті
Жыл сайын

3. Научно-лингвистическое обеспечение
25.
Оказание содействия в выпуске алфавитных указателей администра-
тивно-
территори-
альных единиц и физико-
геогра-
фических названий по г. Астане
Выпуск алфа-
витных указа-
телей
Управ-
ление по раз-
витию языков, Комитет по управ-лению зе-
мель-
ными ресур-
сами по г. Астане, Депар-
тамент архи-
тектуры и градо-
стро-
итель-
ства
Еже-
годно
500
528
553
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
26.
Оказание содействия в подготовке и выпуске админист-
ративно-
террито-
риальной карты города Астаны.
Подго-
товка и выпуск адми-
нистра-
тивно-
терри-
тори-
альной карты
Управ-
ление по раз-
витию языков, Комитет по управ-лению зе-
мель-
ными ресур-
сами по г. Астане, Депар-
тамент архи-
текту-
ры и градо-
стро-
итель-
ства
Еже-
годно
500
528
553
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
27.
Проведение
социоло-
гических
исследований,
по применению
государ-
ственного
языка в
различных
сферах
общества.
Инфор-
мация
Управ-
ление
по
раз-
витию
языков
В
тече-
ние
года
2
млн.
396
тыс.
826
тенге
В
пределах
средств,
местного
бюджета
4. Языковое развитие в сфере культуры, средств
массовой информации и обслуживания населения
28.
Освещение в средствах массовой информации хода реализации Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", Государст-
венной программы функциониро-
вания и развития языков на 2001-2010 годы, поста-
новления от 14 августа 1998 года Правительства Республики Казахстан N 769 "О расширении сферы употребления государст-
венного языка в государст-
венных органах".
Дайд-
жесты
Хабар, ТОО "Теле-
ком-
пания Эра", АО "КТК", ТОО "Теле-
видение г. Астана", Радио-Астана, "Астана хабары", "Ве-
черняя Астана" "Азамат Таймс", "Ев-
разия", жур-
нал "Астана"
Постоянно
Не требует
отдель-
ного
финанси-
рования
29.
Открытие в средствах массовой информации постоянной рубрики "Изучаем казахский язык".
Открытие рубрик
Радио-Астана, "Ве-
черняя Астана"
Постоянно
Не требует
отдель-
ного
финанси-
рования
30.
Обеспечение применения государст-
венного языка в сферах транспорта и связи, торговли, здравоохра-
нения и бытового обслуживания, справочно-
информацион-
ной службе.
Отчет в МКИС РК
Учреж-
дения транс-
порта и связи, торго-
вли, здраво-
охра-
нения и быто-
вого обслу-
жива-
ния, спра-
вочно-
инфор-
маци-
онные службы
Постоянно
Не требует
отдель-
ного
финанси-
рования
31.
Оказание содействия в проведении мероприятий, посвященных празднованию Наурыз, совместно с Департа-
ментом культуры.
Прог-
рамма
Аппа-
раты акимов города, райо-
нов, Управ-
ление по раз-
витию языков, де-
парта-
менты куль-
туры,  обра-
зова-
ния
Еже-
годно
Не требует
финанси-
рования
32.
Оказание содействия в
проведении конкурса на республи-
канском уровне "Тазша бала" совместно с Департа-
ментом культуры.
Конкурс
Управ-
ление по раз-
витию языков, Депар-
тамент куль-
туры
Еже-
годно
Не требует
финанси-
рования
33.
Оказание содействия в
проведении айтыса акынов совместно с Департа-
ментом культуры.
Айтыс
Управ-
ление по раз-
витию языков, Де-
парта-
мент куль-
туры
Еже-
годно
Не требует
финанси-
рования
34.
Проведение конференций, заседаний "круглых столов", пе-
дагогических чтений, семинаров, встреч и т.д., посвященных актуальным проблемам развития языков.
Про-
грамма конфе-
ренций, "круглых столов", педа-
гоги-
ческих чтений, семи-
наров, встреч
Управ-
ление по раз-
витию языков, де-
парта-
менты куль-
туры,  обра-
зова-
ния
Еже-
годно

924
975
1022
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
35.
Кітапхана-
ларда тіл-
дерді дамы-
ту мәселе-
лері жөнін-
де кітап көрмелерін ұйымдас-
тыру
Кітап
көр-
меле-
рі
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті, Білім депар-
тамен-
ті
Тұ-
рақты
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
36.
Әдебиет, өнер және мәдениет қайраткер-
лерімен кездесулер
ұйымдас-
тыру
Кез-
десу-
лер
бағ-
дар-
лама-
сы
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті, Білім депар-
тамен-
ті
Жыл сайын
468
494
517
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
37.
Славян жазуы мен
мәдениеті күндерін өткізу
МАСМ-ға мере-
келік кон-
церт, кон-
курс-
тар, ақпа-
рат-
тар
Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті, ұлттық-мәде-
ни ор-
талық-
тар, Астана қаласы бойын-
ша Ақ-
парат  бас-
қар-
масы (келі-
сім бойын-
ша), Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма- сы, ұлттық мәдени орта-
лықтар мен қоғам-
дық бірле-
стік-
тер
Жыл сайын
535
564
592
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
38.
Мекеме, ұйым және кәсіпорын-
дарда іс қағаздарын мемлекеттік тілде үздік
жүргізетін-
дер байқау-
ын ұйымдас-
тыру
Кон-
курс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы,
аудан әкім-
дері-
нің аппа-
рат-
тары
Жыл сайын
310
327
343
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
39.
Қазақстан халықтары тілдері қалалық фестивалі-
нің ашылуы мен жабылуы
Сал-
тана-
тты кон-
церт
Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы
Жыл сайын
728
768
805
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
40.
Қаланың мемлекеттік мекемелері қызметкер-
лері ара-
сында "Мем-
лекеттік тіл - татулық тірегі" атты конкурс өткізу
Кон-
курс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы,
аудан әкім-
дері-
нің аппа-
рат-
тары
Жыл сайын
178
188
199
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
41.
Қаланың мектеп оқушылары, КТМ, жоға-
ры, орта оқу орында-
ры студент-
тері ара-
сында "Мемлекет-
тік тіл - бірлік бастауы" атты конкурс өткізу
Кон-
курс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы,
аудан әкім-
дері-
нің аппа-
рат-
тары
Жыл сайын
178
188
199
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
42.
Қаланың мектеп оқушылары арасында шығарма жазу кон-
курсын ұйымдас-
тыру
Кон-
курс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Білім депар-
тамен-
ті
Жыл сайын
178
188
199
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
43.
Қала мек-
тептерінде ұлттық-мә-
дени орта-
лықтар күн-
дерін ұйым-
дастыру
ҰМО мере-
кесі
Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы, Білім депар-
тамен-
ті, Астана қаласы бойын-
ша Ақ-
парат  бас-
қарма-
сы
Жыл сайын
117
123
129
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
44.
"Үздік жек-
сенбілік мектеп" конкурсын өткізу
Кон-
курс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Білім депар-
тамен-
ті
Жыл сайын

924
975
1022
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
35.
Организация в библиотеках книжных выставок по проблемам развития языков.
Книжные выставки
Управ-
ление по раз-
витию языков, де-
парта-
менты куль-
туры,  обра-
зова-
ния
Постоянно
Не требует
финанси-
рования
36.
Проведение встреч с деятелями литературы, искусства и культуры.
Про-
граммы встреч
Управ-
ление по раз-
витию языков, де-
парта-
менты куль-
туры,  обра-
зова-
ния
Еже-
годно
468
494
517
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
37.
Проведение Дней славянской письменности и культуры.
Празд-
ничный концерт, кон-
курсы, инфор-
мация в МКИС РК
Депар-
тамент куль-
туры, Управ-
ление инфор-
мации по г. Астане (по согла-
сова-
нию), Управ-
ление по раз-
витию языков, на-
циона-
льно-
куль-
турные центры, общес-
твен-
ные объе-
дине-
ния
Еже-
годно
535
564
592
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
38.
Проведение конкурса на лучшее ведение делопроиз-
водства на государст-
венном языке в учреждениях, на пред-
приятиях и организациях.
Конкурс
Управ-
ление по раз-
витию языков, аппа-
раты акимов районов
Еже-
годно
310
327
343
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
39.
Открытие и закрытие  Городского фестиваля языков народов Казахстана.
Торжес-
твенные концерты
Управ-
ление по раз-
витию языков
Еже-
годно
728
768
805
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
40.
Проведение конкурса    "Мемлекеттік тіл - татулык тірегі" среди работников  государст-
венных учреждений города.
Конкурс
Управ-
ление по раз-
витию языков, аппа-
раты акимов районов
Еже-
годно
178
188
199
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
41.
Проведение конкурса "Мемлекеттік тіл - бірлік бастауы" среди учащихся школ, ПТШ, студентов ссузов, вузов города.
Конкурс
Управ-
ление по раз-
витию языков, аппа-
раты акимов районов
Еже-
годно
178
188
199
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
42.
Проведение конкурса сочинений среди учеников школ города.
Конкурс
Управ-
ление по раз-
витию языков, Де-
парта-
мент обра-
зова-
ния
Еже-
годно
178
188
199
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
43.
Проведение дней национально-культурных центров в школах города.
Праздник НКЦ
Управ-
ление по раз-
витию языков, Депар-
тамент обра-
зова-
ния, Управ-
ление инфор-
мации по г. Астане (по согла-
сова-
нию)
Еже-
годно
117
123
129
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
44.
Проведение конкурса на лучшую воскресную школу.
Конкурс
Управ-
ление по раз-
витию языков, Де-
парта-
мент обра-
зова-
ния
Еже-
годно

178
188
199
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
45.
Оралхан Бөкей атын-
дағы көр-
кемсөз оқу шеберлері-
нің қалалық
конкурсын өткізу
Кон-
курс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы
Жыл сайын
318
335
340
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
46.
"Үздік аудармашы" қалалық конкурсын өткізу
Кон-
курс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы
Жыл сайын
286
302
316
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
47.
Мектепке дейінгі мекемелер арасында "Кел, балалар, оқылық" бүлдіршіндер мерекесін өткізу
Бала-
лар мере-
кесін ұйым-
дас-
тыру
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Білім депар-
тамен-
ті
Жыл сайын
128
135
142
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
48.
Даталы күн-
дерге арнал-
ған әдеби- музыкалық кештер өткізу
Әдеби -му-
зыка-
лық кеш-
тер бағ-
дар-
лама-
сы
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті
Жыл сайын
Қаржы
ланды
руды
қажет
етпей
ді
49.
Қазақстан халықтары тілдері мен мәдениетін насихаттау жөнінде "Қаланың үздік кітап-
ханасы" конкурсын өткізу
Кон-
курс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті, Орта-
лық-
танды-
рылған кітап-
хана-
лар жүйесі
Жыл сайын
155
164
171
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
50.
Қазақ фоль-
клорының апталығы: Мектепке дейінгі мекемелер арасында: "Ертегілер әлеміне саяхат" театрланды-
рылған қойылым; "Бабадан қалған мұра"
колледждер арасында конкурс;
Жоғары оқу орындары арасында "Тәрбие басы - тіл"  пікірсайысы;  "шешендік өнер - ұрпаққа мұра" конкурсы
Театр-лан-
дыры-
лған
көрі-
ніс
Кон-
курс
Кон-
курс
Кон-
курс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қар-
масы, Білім депар-
тамен-
ті, Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті
Жыл сайын

178
188
199
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
45.
Проведение городского
конкурса
мастеров
художест-
венного
чтения им.
Оралхана
Бокея
Конкурс
Управ-
ление по раз-
витию языков
Еже-
годно
318
335
340
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
46.
Проведение городского конкурса "Уздік аудармашы".
Конкурс
Управ-
ление по раз-
витию языков
Еже-
годно
286
302
316
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
47.
Проведение праздника детства "Кел, балалар, окылык" среди дошкольных учреждений.
Орга-
низация празд-
ника детства
Управ-
ление по раз-
витию языков, Де-
парта-
мент обра-
зова-
ния
Еже-
годно
128
135
142
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
48.
Оказание содействия в проведении литературно-
музыкальных вечеров, посвященных памятным датам.
Про-
грамма лите-
ратурно-
музы-
кальных вечеров
Управ-
ление по раз-
витию языков, Де-
парта-
мент куль-
туры
Еже-
годно
Не требует
финанси-
рования
49.
Проведение конкурса на лучшую библиотеку города по пропаганде языков и культуры народов Казахстана.
Конкурс
Управ-
ление по раз-
витию языков, Де-
парта-
мент куль-
туры,
Цент-
рали-
зован-
ная библи-
отеч-
ная система
Еже-
годно
155
164
171
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
50.
Фестиваль казахского фольклора:
театрали-
зованное представ-
ление "Путешествие в мир сказок" среди дошкольных учреждений;
конкурс "Из наследия прошлого" среди учащихся школ;
дебаты среди студентов вузов на тему "Тарбие басы - тіл";
конкурс "Шешендік онер - урпакка мура".
Теат-
рализо-
ванное предс-
тавление
Конкурс
Конкурс
Конкурс
Управ-
ление по раз-
витию языков, де-
парта-
менты куль-
туры, обра-
зования
Управ-
ление по раз-
витию языков, де-
парта-
менты куль-
туры, обра-
зования
Еже-
годно

271
156
187
304
286
165
197
321
300
172
207
336
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
51.
Абай ескерт-
кіші жанында
Поэзия сағатын ұйымдастыру
Поэ-
зия саға-
ты
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті
Жыл сайын
316
332
349
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
52.
Пушкин оқу-
ларын ұйым-
дастыру
Пуш-
кин
оқу-
лары
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті
Жыл сайын
312
329
345
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
53.
"Қазақ тілі мен әдебие-
тінің үздік мұғалімі" (орыс мек-
тептері арасында) атағына конкурс өткізу
Кон-
курс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Білім депар-
тамен-
ті
Жыл сайын
329
347
365
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
54.
"Жыр арқауы Астана!" атты ақындар
мүшайрасын өткізу
Кон-
курс
Тіл-
дерді дамыту бас-
қарма-
сы, Мәде-
ниет депар-
тамен-
ті
Жыл сайын
320
338
355
Бір жылға бөлін
ген
қара-
жат-
тар
көле-
міне
сәй-
кес
55.
Қазақстан халықтары тілдерін дамытуға қолдау жасау үшін бейнероликтер әзірлеп, шығару.
Ақпарат
Тілдерді дамыту басқармасы
Жыл бойы
7 млн. 290 мың теңге
Жергілікті бюджет қаражаты шегінде
56.
Қазақстан халықтары тілдерін дамытуға қолдау жасау үшін көрнекілік баспа өнімдерін әзірлеп, шығару.
Ақпарат
Тілдерді дамыту басқармасы
Жыл бойы
3 млн. 640 мың теңге
Жергілікті бюджет қаражаты шегінде
57.
Көлік және байланыс, сауда, денсаулық сақтау, халыққа қызмет көрсету салаларында және анықтама-ақпараттық қызметте мемлекеттік тілдің қолданылуына жағдай жасау.
Есеп беру
Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары, кәсіпкерлік және өнеркәсіп, денсаулық сақтау департаменттері, "Астана-телеком"»ҚТО, Анықтама-ақпараттық қызмет
Жыл бойы
Қаржыландыруды талап етпейді
58.
Тілдерді оқыту орталықтарының мекен-жайы көрсетілген пилондар, басқа да көрнекі ақпаратты орналастыру.
Есеп беру
Аудан әкімдері аппараттары
Жыл бойы
4 млн. теңге
Жергілікті бюджет қаражаты шегінде
Барлығы:

271
156
187
304
286
165
197
321
300
172
207
336
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
51.
Проведение Часа поэзии возле памятника Абаю.
Час поэзии
Управ-
ление по раз-
витию языков, де-
парта-
мент куль-
туры
Еже-
годно
316
332
349
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
52.
Проведение пушкинских чтений.
Пушкин-
ские чтения
Управ-
ление по раз-
витию языков, де-
парта-
мент куль-
туры
Еже-
годно
312
329
345
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
53.
Проведение конкурса на звание "Лучший учитель казахского языка и литературы" (среди русскоязычных школ).
Конкурс
Управ-
ление по раз-
витию языков, де-
парта-
мент  обра-
зования
Еже-
годно
329
347
365
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
54.
Проведение мушайры поэтов "Жыр аркауы - Астана!"
Конкурс
Управ-
ление по раз-
витию языков, Де-
парта-
мент куль-
туры
Еже-
годно
320
338
355
В пределах средств, прогно-
зируемых на соответ-
ствующий финан-
совый год
55.
Подготовка и
выпуск
видеороликов
по поддержке
развития
языков
народов
Казахстана.
Инфор-
мация
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
В
тече-
ние
года
7
млн.
290
тыс.
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
56.
Подготовка и выпуск наглядной печатной продукции по поддержке развития языков народов Казахстана.
Инфор-
мация
Управ-
ление
по
разви-
тию
языков
В
тече-
ние
года
3
млн.
640
тыс.
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
57.
Создание
условий для
применения
государ-
ственного
языка в
сфере
транспорта и
связи,
торговли,
здраво-
охранения,
обслуживания
населения и
справочно-
информа-
ционной
службе.
Отчет
Депар-
тамен-
ты
пасса-
жир-
ского
транс-
порта
и
авто-
мобиль
ных
дорог,
пред-
прини-
матель
ства
и
промыш
лен-
ности,
здраво
охра-
нения,
ГЦТ
"Аста-
нателе
ком",
спра-
вочно-
инфор-
мацион
ная
служба
В
тече-
ние
года
Не
тре-
бует
финан
сиро-
вания
58.
Установка
пилонов,
других
средств
визуальной
информации с
указанием
адресов
расположения
центров по
обучению
языкам.
Отчет
Аппа-
раты
акимов
райо-
нов
В
тече-
ние
года
4
млн.
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
Итого: