Аудан аумағында тәртіп бұзғаны үшін әкімшілік жауаптылық белгіленетін Ережелерді бекіту туралы
Қордай аудандық мәслихатының 2004 жылдың 12 мамырдағы N 4-6 шешімі. Жамбыл облыстық әділет департаментінде 2004 жылғы 16 маусымда N 1375 тіркелді.Күші жойылды - Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2009 жылғы 4 қарашадағы № 20-3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2009.11.04 № 20-3 Шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6 бабының 8 тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 3 бабының 2 тармағы және 300310311,  387баптарының негізінде аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Аудан орталығы мен елді мекендерді көріктендіру, жасыл желектерді күту және қорғау, мал дәрігерлік туралы, иттерді және мысықтарды ұстау туралы Ережелер бекітілсін /1-3 қосымшалар/.
2. Ауыл округтерінің әкімдері, полицияның учаскелік инспекторлары, аудандық мәслихаттың депутаттары аудан тұрғындары арасында осы Ережелерді сақтау міндеттілігі және оларды бұзғандығы үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылатындығы жөнінде кеңінен түсіндіру жұмыстарын жүргізетін болсын.
3. Осы Ережелер облыстық Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін аудандық "Қордай шамшырағы" - "Кордайский маяк" газеттерінде жариялансын.
4. Осы шешімнің орындалуына бақылау жасау ауыл округтерінің әкімдеріне, аудандық мәслихаттың әлеуметтік-экономикалық даму, бюджет, реформаларды тереңдету, кәсіпкерлікті дамыту және заңдылық, құқықтық тәртіп, тұрмысы төменгілерді әлеуметтік қорғау, әкімшілік-аумақтық құрылыс мәселелері жөніндегі тұрақты комиссияларына жүктелсін.
Аудандық мәслихат сессиясының төрағасы,
аудандық мәслихаттың хатшысы                      Т.Сүгірбай
Аудандық мәслихаттың
2004 жылғы 12 мамырдағы
"Аудан аумағында тәртіп бұзғаны үшін
әкімшілік жауаптылық белгіленетін
Ережелерді бекіту туралы" N 4-6
шешіміне 1 қосымша
Ауданның елді мекендерін көріктендіру,
жасыл желектерді күту және қорғау
ЕРЕЖЕЛЕРІ
1. Меншік түріне және ұйымдастыру-құқықтық нысандарына қарамастан кәсіпорындар, шаруашылықтар, мекемелер, ұйымдар, қоғамдық бірлестіктер, лауазымдық тұлғалар мен азаматтар елді мекендер аумағында көріктендіру Ережелерін сақтауға, ғимараттар мен құрылыстарды жөнделген жағдайда ұстауға, оларға тиісті аумақтарда тазалық пен тәртіпті қамтамасыз етуге, ондағы өсіп тұрған жасыл желектерді күтіп, көркейтуге, ауыз су нысандары мен мәдени-тұрмыстық жерлерді, жасанды көлшіктер мен су тоспаларын ластанудан қорғауға міндетті.

Об утверждении Правил, за нарушение которых на территории района предусматривается административная ответственность
Решение маслихата Кордайского района Жамбылской области от 12 мая 2004 года N 4-6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 16 июня 2004 года за N 1375. Утратило силу решением Кордайского районного маслихата от 4 ноября 2009 года № 20-3
Сноска. Утратило силу - решением Кордайского районного маслихата Жамбылской области от 04.11.2009 года № 20-3.
В соответствии с пунктом 8 статьи 6 Закона "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и на основании пункта 2 статьи 3 и статей 300310311387 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила о благоустройстве районного центра и населенных пунктов, содержания и защиты зеленых насаждений, о ветеринарии, содержания собак и кошек /приложения 1-3/.
2. Акимам сельских округов, участковым инспекторам полиции, депутатам районного маслихата провести широкую разъяснительную работу среди населения района об обязанности соблюдения настоящих Правил и привлечении к административной ответственности за их нарушения.
3. Данное решение после государственной регистрации в областном департаменте юстиции опубликовать в районной газете "Kордай шамшырагы" - Кордайский маяк".
4. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на акимов сельских округов, постоянные комиссии районного маслихата по вопросам социально-экономического развития, бюджета, углубления реформ, развития предпринимательства и законности, правопорядка, социальной защиты малоимущих, обращений граждан административно-территориального устройства.
Председатель сессии
районного маслихата,
секретарь районного маслихата              Сугирбай Т.
Приложение 1 к решению
районного маслихата N 4-6
от 12 мая 2004 года "Об утверждении
Правил, за нарушение которых на
территории района предусматривается
административная ответственность"
ПРАВИЛА
благоустройства, содержания и защиты
зеленых насаждений в населенных пунктах района
1. Предприятия, хозяйства, учреждения, организации, общественные объединения независимо от форм собственности и организационно-правовой деятельности, должностные лица и граждане обязаны соблюдать правила благоустройства на территории населенных пунктов, содержать в ухоженном состоянии здания и сооружения, обеспечивать чистоту и порядок на соответствующей им территории, ухаживать за зелеными насаждениями, защищать от загрязнения культурно-бытовые объекты, источники питьевой воды, водоемы и пруды.

2. Меншік түріне қарамастан кәсіпорындар, шаруашылықтар, мекемелер, ұйымдар өз аумақтары шегінде ұстау, тазалау, көріктендіру жұмыстарын жүргізуі тиіс.
3. Тұрғын үй иелері тазалық пен тәртіпті өз иеліктері /үйі, қосымша құрылыстары, қора-жайлары, тағы басқалар/ аумағында жүргізеді, олар сонымен қатар үйлерінің тұсындағы көшенің тиісті алаңының да тазалануын және жиналуын қамтамасыз етуі тиіс.
4. Қоғамдық жерлер, салынып бітпеген немесе бұзылған құрылыс нысандары ауыл округтері әкімдерінің белгілеген тәртібімен тазартылып, ретке келтіріледі.
5. Автокөлік тұрақтары әкімшілік және өндірістік ғимараттардың, автобекет, базарлар, сауда кәсіпорындары мен қоғамдық тамақтану орындарының маңдарына орналастыруы тиіс.
Жолаушы және жүк тасымалдау бойынша қызмет көрсететін автокөліктер иелері өз автокөліктерін арнайы белгіленген тұрақтар мен жолаушылардың автокөлік күту орындарына қоюы тиіс.
6. Үйдің көше бетін, көшелерді, тротуарларды, жолдарды ластап, түрлі қоқыстар мен қалдықтарды, мал қиын төгуге, шөп, сабан, құрылыс материалдарын, ағаш, көмір, металл сынықтарын жинауға рұқсат етілмейді.
Автокөлік құралдарын көше бойындағы тротуарларда, жаяу адам өтетін жолдарға қоюға рұқсат етілмейді.
Мал қиы аула ішіндегі жерге биотермиялық залалсыздырғаннан кейін пайдалануы тиіс.
Азаматтардың малдарын көшенің үйге іргелес аумағында ұстауына тиым салынады.
7. Адамдар демалатын және шомылатын орындарда автокөліктерді жууға су құбырлары басында кір жууға, малдар мен құстарды суаруға тиым салынады.
8. Елді мекендерді арнайы бөлінбеген жерлерінде мал жаюға рұқсат етілмейді.
9. Меншік нысанына қарамастан ірі шаруашылықтар мен кәсіпорындар басшылары:
1) өз иелігіндегі малдарды өліктерінің арнайы белгіленген қорымдарына жиналуын, оларды ұдайы тазартылуын қамтамасыз етуге;
2) өз иелігіндегі малдарды қиын арнайы жинайтын орындарға /қоймаларға/ апарып төгуді, ол жерлерге механикалық тазартуды ұйымдастыруға міндетті.
10. Елді мекендерде жеке иеліктегі немесе қараусыз қалған үй жануарларының өліктері арнайы белгілеген тәртіпте мал қорымдарына жиналып, жойылуы тиіс.
11. Тұрғын үй иелері, кәсіпорын және мекеме басшылары өз иелерінің, орналасқан ғимараттарының нөмірлерін, көше көрсеткіштерін, сондай-ақ маңдайшаларын оның ішінде жарнамалық стенділер мен көрнекілік-насихаттау құралдарын ілу белгіленген тәртіпте рұқсат етіледі.
12. Жол және көше бойларында қоршаулар, шарбақтар орнату, газондар мен гүлзалар жасау, сауда дүңгіршектері мен павильондар орналастыру, сыртқы /көрнекі/ жарнамалық стенділер мен көрнекілік-насихаттау құралдарын ілу белгіленген тәртіпте рұқсат етіледі.

2. Предприятия, хозяйства, учреждения и организации независимо от форм собственности должны проводить работу по содержанию, очистке и благоустройству в пределах прилегающей территории.
3. Владельцы жилых домов должны наводить чистоту и порядок в пределах территории своего домовладения (дом, пристройки, хозяйственные постройки, а также территории улицы, прилегающей к фасадной части дома).
4. Очистка и наведение порядка в общественных местах, на территориях незавершенных и разрушенных строительных объектов производятся в специально определенном порядке.
5. Автостоянки должны размещаться вблизи административных и производственных зданий, автовокзала, рынков, торговых предприятий и мест общественного питания.
Владельцы автотранспортных средств, оказывающие услуги по перевозке пассажиров и грузов, обязаны ставить автотранспорт в специально установленные места для их стоянки.
6. Не разрешается загрязнять улицы, тротуары, дороги различным мусором, отходами и навозом, складировать сено, солому, строительные материалы, уголь, металлолом.
Запрещается стоянка автотранспортных средств на тротуарах и пешеходных проходах.
Навоз скота складывается в углублениях во дворе и используется после биотермического обезвреживания.
Гражданам запрещается содержать скот на прилегающей к фасадной части дома территории улицы.
7. Запрещается мойка автотранспорта и организация водопоя для скота и птиц, стирки белья в местах водопользования, отдыха и купания людей.
8. Не разрешается пасти скот в не отведенных специально для этого местах.
9. Руководители крупных хозяйств и предприятий независимо от форм собственности обязаны:
1) складировать трупы своего скота в специальных скотомогильниках, обеспечивать их регулярную очистку;
2) организовывать вывоз навоза в специальные места их складирования (хранилища), проведение их механической уборки.
10. В населенных пунктах трупы личных и бесхозных домашних животных складируются в скотомогильниках и уничтожаются в специально установленном порядке.
11. Владельцы жилых домов, руководители предприятий и учреждений обязаны содержать номерные знаки домов и зданий, указатели улиц, а также вывески, визуальную информацию (в том числе и рекламного характера) в ухоженном и исправном состоянии в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О языках".
12. Устанавливать ограды и заборы, разбивать газоны и клумбы, размещать торговые киоски и павильоны, наружную (визуальную) информацию, средства наглядной агитации вдоль дорог и улиц разрешается в определенном порядке.

13. Жолдарды, көше бойларында ластап шашылатын, ұшатын жүктер қорабы жарамды, үстіне жамылғы жабылған көлік құралдарымен тасымалдауға ғана рұқсат етіледі.
14. Аудан орталығында және елді мекендерде үй-тұрмыстық қоқыстар мен қалдықтар, сұйық кірлер олардан тыс орналасқан арнайы белгіленген орындарға жиналып, төгіледі.
15. Тұрғындарды белгіленбеген орындарға қоқыстар мен қалдықтар төгуіне қатаң тиым салынады.
16. Заңды және жеке тұлғалар жасыл желектерді сақтауды қамтамасыз ете отырып, оларды көркейтуге міндетті. Ол үшін барлық агротехникалық шаралар кешенін жүргізуі: тазалауы, суаруы, бұтауы, түптерін қопсытуы, тыңайтқыштар қолдануы, қурағандарын және ескіргендерін кесіп, жаңартуы, жасыл желектерді түрлі аурулардан және зиянкестерден қорғауды жүзеге асыруы тиіс.
17. Мына жағдайларда:
1) үй және ғимараттар маңындағы ағаштарды рұқсатсыз кесуге;
2) орман шаруашылықтарындағы, автокөлік жолдары мен су жүйелері бойындағы, егістіктерді желден тосуға арналған алқаптардағы ағаштарды рұқсатсыз кесуге, оларға жақын жерлерге от жағуға, сондай-ақ құрғақ шөптерді өртеуге;
3) тиым салынған жерлердегі жабайы өсіп тұрған жеміс жидектерді рұқсатсыз теруге;
4) жасыл көшеттерді сындыруға, гүлзарлар мен газондардың үстінен жүруге, құрылыс материалдарын /құм, цемент, ағаш, тас, кірпіш/ және қыс мезгілінде қар мен мұз жинап оларға зиян келтіруге тиым салынады;
5) көшелердің көлік және жүргіншілер жүретін бөлігін, құрылыс салудан және жасыл желектерден бос аумақтарды, сондай-ақ ортақ пайдаланудағы орындарды қандай да болмасын қоқыстармен (темекі қалдықтарымен, бөтелкелермен, қағазбен) тұрмыстық қалдықтармен ластауға;
6) арнайы белгіленбеген жерлерге хабарландырулар, афишалар, құлақтандырулар, жарнамалық плакаттар, үнпарақтар және сол сияқтыларды жапсыруға тиым салынады.
Осы Ережелердің бұзылуы Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 300, 387 баптарына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа әкеп соғады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгертулер енгізілді - Қордай аудандық мәслихатының 2005 жылғы 26 қазандағы N 16-2 шешімімен.
Аудандық мәслихаттың
2004 жылғы 12 мамырдағы
"Аудан аумағында тәртіп бұзғаны үшін
әкімшілік жауаптылық белгіленетін
Ережелерді бекіту туралы" N 4-6
шешіміне 2 қосымша
Аудан аумағында қолданылатын
"Мал дәрігерлік туралы"
ЕРЕЖЕЛЕРІ
1. Малдың иесі болып табылатын заңды және жеке тұлғалар /әрі қарай мал иелері/:
1) малдарды өсіру, қолда ұстау кездерінде мал дәрігерлік ережелерді сақтауға, мал ұсталатын орындарды тиісті санитарлық жағдайда ұстауға, мал дәрігерлік мамандарды талап етуі бойынша өз иелігіндегі малдарды алдын-ала егуге және диагностикалық тексеруге алып келуге;

13. Перевозка транспортными средствами сыпучих, летучих и других грузов загрязняющих дороги и улицы, допускается при исправном кузове и наличии плотного покрытия.
14. В районном центре и населенных пунктах сбор и вывоз бытового мусора и отходов, слив жидких нечистот осуществляется в специально отведенные за их пределами места.
15. Населению строго запрещается складировать мусор и отходы в не установленных местах.
16. Юридические и физические лица обязаны обеспечить сохранность зеленых насаждений и уход за ними, проводить для этого весь комплекс агротехнических мероприятий: очистку, полив, обрезку, окучивание, внесение удобрений, обновление, защиту от различных вредителей.
17. Запрещается:
1) вырубка деревьев у домов и зданий;
2) вырубка без разрешения деревьев в лесных хозяйствах, вдоль автодорог, оросительных сетей и ветрозащитных лесополос посевных площадей, разжигание огня вблизи них, а также выжигание сухой травы;
3) собирать без разрешения дикорастущие фрукты и ягоды в запрещенных местах;
4) повреждать зеленые насаждения, ходить по клумбам и газонам, наносить им вред, складируя строительные материалы (песок, цемент, бревна, камень, кирпич), снег и лед в зимнее время.
5) засорять проезжую и пешеходную часть улиц, свободные от застройки территории и территории зеленых насаждений, а также другие места общего пользования любыми видами мусора (окурками, бутылками, бумагой), бытовыми отходами.
6) расклеивать объявления, афиши, извещения, рекламные плакаты, листовки и тому подобное в неустановленных местах.
Нарушение настоящих Правил влечет административную ответственность в соответствии со статьями 300387 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными - решением  маслихата Кордайского района от 26.10.2005 N 16-2.
Приложение 2 к решению
районного маслихата N 4-6
от 12 мая 2004 года "Об
утверждении Правил, за нарушение
которых на территории района
предусматривается административная
ответственность"
ПРАВИЛА
"О ветеринарии", действующие на территории района
1. Юридические и физические лица, являющиеся владельцами скота /далее владельцы скота/ обязаны:
1) соблюдать ветеринарно-санитарные правила при разведении и содержании скота, по требованию ветеринарных специалистов представлять скот для профилактических прививок и диагностических обследований;

2) карантинмен шектелген іс-шараларды барлық шарттары мен талаптарын сақтауға;
3) ауру малдарды тексерту, ауру жұқтыратын малдарды таратпау, оларды жою жөніндегі тиісті мал дәрігерлік-санитарлық іс-шараларды уақытында және толық орындауға:
4) аудан аумағына малды жұқпалы ауруларын әкелуден қорғауға, ол жөнінде қабылданған нормативтік құқықтық актілерді талаптарын орындауға міндетті.
2. Аудандағы барлық малдар төлқұжаттандырылу мен бірдейлендіру рәсімдерінен өткізілуі тиіс.
3. Аналық ірі қара мал арнайы ашылған жергілікті жердегі қолдан ұрықтандыру пункттерінде ұрықтандырылуы тиіс, ал олар жоқ жерлерде аналық малдарды ұрықтандыруға тек мал дәрігерлік диагностикалық тексерулерден өткен бұқалар, айғырлар, қошқарлар, қабандар және тағы басқалар пайдаланылады.
4. Жаңадан сатылып әкелінген малдардың иелері оларды жергілікті әкімдікте тіркетіп, мал дәрігерлік орындарда тексеруден өткізуі, 2 апталық мерзім ішінде тіркеу куәлігін алуы тиіс. Аудан аумағына тыс жерлерден әкелінген малдар белгіленген карантиндік мерзімде ұсталуы керек.
5. Жұқпалы аурулы малдарды тасымалдауға тиым салынады. Олар тек мал дәрігерлік мамандардың рұқсатымен және бақылауымен ғана сойылып, еті арнайы ет өңдейтін орындарға өткізілуі тиіс.
6. Базарларда /сауда ұйымдарында/ мал дәрігерлік бақылаудың қадағалауындағы орындарда, карантин базаларында, тиеу-түсіру алаңдарында және оларда пайдаланылатын көлік құралдарында мал дәрігерлік-санитарлық Ережелер мен нормативтердің талаптары міндетті түрде сақталуы тиіс:
1) сатылатын мал және құс еті, балық, бал, жұмыртқа, сүт және сүт өнімдеріне мал дәрігерлік зертханадан етпен бірге малдың басын бірдейлендіру сырғасымен көрсетуі керек;
2) сатуға әкелінген мал және құс етіне мал дәрігерлік инспектордың анықтамасы, етте "Алдын ала тексеру" деген таңбасы болуы тиіс;
7. Мал өнімдерін жерден, қораптардан, жәшіктерден және көшелерде тікелей сатуға тиым салынады.
8. Базарлардағы, сауда ұйымдарындағы, сауда алаңдарындағы тоңазытқыштарға және қамбаларға сапасы төмен, сараптамадан өтпеген жануарлардан алынатын өнімдерді сақтауға рұқсат етілмейді.
Осы Ережелерді сақтамаған заңды және жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 310 бабына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылады.
Аудандық мәслихаттың
2004 жылғы 12 мамырдағы
"Аудан аумағында тәртіп бұзғаны үшін
әкімшілік жауаптылық белгіленетін
Ережелерді бекіту туралы" N 4-6
шешіміне 3 қосымша
Ауданның елді мекендерінде
Иттерді және мысықтарды ұстау
ЕРЕЖЕЛЕРІ

2) соблюдать все условия и требования ограничительных мероприятий, предусмотренных карантином;
3) своевременно и полностью выполнять соответствующие ветеринарно-санитарные мероприятия по обследованию, нераспространению и ликвидации больного скота;
4) защищать от заноса на территорию района заразных болезней скота и выполнять требования принятых нормативных правовых актов по этому вопросу.
2. Весь имеющийся в районе скот должен пройти процедуру паспортизации и идентификации.
3. Осеменение маточного поголовья крупнорогатого скота должно проводиться в специально созданных пунктах искусственного осеменения, а в случае их отсутствия для осеменения маточного поголовья используются быки, жеребцы, бараны и хряки производители только после ветеринарно-диагностического обследования.
4. Владельцы вновь приобретенного скота должны зарегистрировать его в местном акимате и провести обследование в ветеринарном пункте, в 2-х недельный срок получить ветеринарный паспорт. Ввезенный из-за пределов района скот должен установленный срок содержаться на карантине.
5. Перевозка скота больного заразной болезнью запрещается. Он должен забиваться с разрешения и под контролем ветеринарных специалистов, а его мясо сдаваться в специальные мясоперерабатывающие пункты.
6. На рынках /торгующих организациях/, подконтрольных местах ветеринарного надзора, карантинных базах, погрузочно-разгрузочных площадках и используемых в них транспортных средствах обязательно соблюдение требований ветеринарно-санитарных правил и нормативов:
1) перед реализацией мясо скота и птицы, рыба, мед, яйца, молоко и молочные продукты должны проверяться в ветеринарной лаборатории. Реализаторы вместе с мясом скота должны предоставить в лабораторию и его голову с идентификационной биркой;
2) на доставленные для реализации мясо скота и птиц должны быть справки ветеринарного инспектора и штамп с отметкой "Предварительно осмотрено";
7. Запрещается прямая реализация продукции животного происхождения с земли, коробок, ящиков и на улицах.
8. Не разрешается хранение в холодильниках и складских помещениях рынков, торгующих организаций, торговых площадок продукции животного происхождения низкого качества и не прошедших ветеринарно-санитарную экспертизу.
За несоблюдение настоящих Правил юридические и физические лица привлекаются к административной ответственности в соответствии со статьей 310 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Приложение 3 к решению
районного маслихата N 4-6
от 12 мая 2004 года "Об
утверждении Правил, за нарушение
которых на территории района
предусматривается административная
ответственность"
ПРАВИЛА
содержания собак и кошек в населенных пунктах района

1. Меншік нысанына қарамастан иттерді және мысықтарды ұстайтын заңды және жеке тұлғалар /әрі қарай олардың иелері/:
1) елді мекендерде иттерді ұстағанда айналадағы адамдардың қауіпсіздігі мен тыныштығын қамтамасыз ететін қажетті шараларды қолдануға, оларды үй іргесінде байлап немесе оңаша қорада, қоршалған аулада, учаскеде және торда бос ұстауға;
2) иттер мен мысықтарды жеке үйлерде және пәтерлерде ит байланған немесе ұсталған орындарды таза, мал дәрігерлік талаптарды сақтау жағдайында ұстауға;
3) иттерді ауылдық округтердің мал дәрігерлік инспекторының тізіміне тіркетуге және тіркеу куәлігін /паспортын/ алуға;
4) ит сатып алған немесе басқа елді мекендерге орын ауыстырған иті бар азаматтар 5 күн ішінде жергілікті мал дәрігерлік мекемеге осы өзгерістерді хабарлауға;
5) иттерді үйден, оңаша қорадан көшеге қысқа тізгінді қарғы бау, тұмсық тор пайдаланып барып алып шығуға;
6) иттер, мысықтар ауырып қалған жағдайларда дереу мал дәрігерлік мекемеге хабарлап тексертуге, ал адамды, малды ит қапқан және мысық тырнаған жағдайларда жарақат алушы немесе олардың иелері медициналық және мал дәрігерлік мекемелерге хабарлауға міндетті.
2. Ит пен мысық иелері мал дәрігерлік мамандардың талап етуі бойынша иттерді, мысықтарды тексертуге, оларға құтыруға және басқа ауруларға қарсы сақтық егу жұмыстарын жүргізтуге, ал иттерді әр тоқсан сайын паразиттік ауруларға қарсы емдеуге /дегельминтизациялау/ апарып тұрулары тиіс.
3. Көп пәтерлі үйде иттерді осы үйде тұратын басқа жанұялардың келісімінен кейін ұстауға рұқсат етіледі.
4. Иттерді қарғы баусыз, тұмсық торсыз бос тек оңаша жерлерде: елді мекендерден тыс жерлерде, мал табындары мен отарларында, сондай-ақ нысандарды күзету мақсатында /қора ішінде/ ұстауға рұқсат етіледі.
5. Иттерді сату, сатып алу, басқа аудандар мен облыстарға, шет мемлекеттерге апару және әкелу жағдайларында олардың "құтыруға қарсы егілген" деген белгісі бар паспорты болуы тиіс.
6. Мынадай жағдайларға:
1) адам демалатын және шомылатын өзендерде, су тоспалары мен қоймаларында иттерді, мысықтарды шомылдыруға;
2) қоғамдық орындарда, қоғамдық көліктерде иттерді қарғы баусыз, тұмсық торсыз қыдыртуға және алып жүруге;
7. Мал дәрігерінің рұқсатынсыз иттердің жарысын өткізуге болмайды.
Осы Ережелерді бұзған азаматтар Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 311 бабына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылады.

1. Юридические и физические лица, независимо от форм собственности, содержащие собак и кошек /далее их владельцы/ обязаны:
1) при содержании собак в населенных пунктах принимать необходимые меры по обеспечению безопасности и спокойствия окружающих людей, держать собак на привязи у дома или не на привязи в отдельном вольере, огражденном дворе, участке и клетке;
2) при содержании собак и кошек в домах, квартирах поддерживать чистоту в местах их содержания и привязи собак, соблюдать ветеринарные требования;
3) поставить собак на учет у ветеринарного инспектора сельского округа и получить регистрационное свидетельство /паспорт/;
4) при приобретении собаки или перемене места жительства граждан, имеющих собак, сообщить об этом в местное ветеринарное учреждение в течении 5 дней;
5) при выгуле собак выводить их из дома только с ошейником на коротком поводке и в наморднике;
6) в случае болезни собак и кошек немедленно сообщить в ветеринарное учреждение для их обследования, а при укусе собакой или царапании кошкой человека или скота пострадавший или их владелец обязаны сообщить в медицинское и ветеринарное учреждения;
2. Владельцы собак и кошек обязаны по требованию ветеринарного специалиста представить их для осмотра, профилактических прививок от бешенства и других болезней, ежеквартальной обработки собак против паразитарных заболеваний /дегельминтизации/.
3. Содержание собак в многоквартирном доме допускается при согласии всех проживающих в нем семей.
4. Содержание собак без поводка и намордника разрешается только в отдельных местах: вне населенных пунктов, при табунах и отарах скота, а также во дворах в целях охраны объектов.
5. При продаже, приобретении и перевозке собак в другие районы, области и государства они должны иметь паспорт с отметкой о прививке против бешенства.
6. Запрещается:
1) купать собак и кошек в местах отдыха и купания людей - озерах, прудах и водоемах;
2) выгуливать собак в общественных местах и появляться с ними в общественном транспорте без поводка и намордника.
7. Запрещается проведение собачьих боев без разрешения ветеринарного врача.
За нарушение настоящих Правил граждане привлекаются к административной ответственности в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".