II шақырылған қалалық мәслихаттың ХХI сессиясында 2001 жылғы 12 желтоқсандағы N 6 шешімімен бекітілген "Қарағанды қалалық мәслихаттың регламентін бекіту туралы" Қарағанды қалалық мәслихат регламентіне қосымшалар енгізу туралы нормативтік-құқықтық тізімінде тіркелген нөмірі - 606
III шақырылған Қарағанды қалалық мәслихатының VII сессиясының 2004 жылғы 19 мамырдағы N 10 шешімі. Қарағанды облысының әділет Департаментінде 2004 жылғы 27 мамырда N 1523 тіркелді. Мерзімінің өтуіне байланысты қолданылуы тоқтатылды (Қарағанды қалалық мәслихат хатшысының 2011 жылғы 12 мамырдағы N 2-9/224 хатымен)
Ескерту. Мерзімінің өтуіне байланысты қолданылуы тоқтатылды (Қарағанды қалалық мәслихат хатшысының 2011.05.12 N 2-9/224 хатымен).
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 14 сәуірдегі "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Конституциялық заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 8 бабы 3 тармағы 5 тармақшасына сәйкес қалалық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
Қалалық мәслихаттың регламентіне 12, 13 тараулармен мынадай мазмұндағы қосымша енгізілсін:
Ескерту. Қарағанды қалалық мәслихаттың 2001.12.12 N 6 шешімі РҚАО-на түспеген.
"12. Сайлау комиссияларын құрамын сайлау тәртібі
88. Сайлау комиссияларының құрамын қалыптастыру жөніндегі уақытша жұмыс комиссиясын (бұдан әрі уақытша комиссия) құру сайлау комиссияларын құру туралы бұқаралық ақпарат құралдарында хабарландыру жарияланғаннан кемі 3 күнтізбелік күн бұрын мерзімде қалалық мәслихат хатшысының өкімі негізінде жүзеге асырылады.
Уақытша комиссияның құрамы депутаттардан және қалалық мәслихат аппараты қызметкерлерінен құрылады.
Сайлау комиссиялары өкілеттігінің мерзімі аяқталғанға дейін екі айдан кешіктірмей қалалық мәслихат бұқаралық ақпарат құралдарында жаңа сайлау комиссияларының құрылғандығы туралы хабарлайды. Хабарламада құруға жататын сайлау комиссияларының құрамына сайлау үшін ұсынылған кандидатуралар бойынша ұсыныстардың мерзімі мен тәртібі, осы ұсыныстар берілетін мекен-жай көрсетіледі.
Сайлау органдарының тізбесі бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланғаннан бастап 30 күнтізбелік күннің ішінде саяси партиялар және басқа да қоғамдық бірлестіктер ұсынылатын сайлау комиссиясын көрсете отырып тиісті формаға сәйкес кандидаттар тізімін жібереді, оларға мыналарды қоса береді:
1) Саяси партияның және өзге де қоғамдық бірлестіктің, олардың филиалдарының органы отырысының кандидатты тиісті сайлау комиссиясына ұсыну туралы хаттамасынан көшірмені;

О внесении дополнений в регламент Карагандинского городского маслихата, утвержденного решением N 6 от 12 декабря 2001 года XXI сессии II созыва городского маслихата, "Об утверждении регламента Карагандинского городского маслихата" регистрационный номер в реестре нормативных-правовых актов - 606
Решение VII сессии III созыва Карагандинского городского Маслихата от 19 мая 2004 года N 10. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 27 мая 2004 года за N 1523. Прекратило свое действие в связи с истечением срока - (письмо секретаря Карагандинского городского маслихата от 12 мая 2011 года N 2-9/224)
Сноска. Прекратило свое действие в связи с истечением срока - (письмо секретаря Карагандинского городского маслихата от 12.05.2011 N 2-9/224).
В соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан от 14 апреля 2004 года "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", с подпунктом 5, пункта 3 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, Карагандинский городской маслихат РЕШИЛ:
Дополнить регламент городского маслихата главами 12, 13 следующего содержания:
Сноска: Решение Карагандинского городского маслихата от 12.12.2001 N 6 в РЦПИ не поступало.
"12. Порядок избрания состава избирательных комиссий
88. Создание временной комиссии по формированию составов избирательных комиссий осуществляется на основании распоряжения секретаря городского маслихата в срок не позднее чем за 3 календарных дня до опубликования объявления в СМИ об образовании избирательных комиссий.
Состав временной комиссии образуется из депутатов и работников аппарата городского маслихата.
Не позднее, чем за два календарных месяца до окончания срока полномочий избирательных комиссий, городской маслихат оповещает в средствах массовой информации о начале работы по образованию новых избирательных комиссий. В сообщении указываются перечень избирательных комиссий, подлежащих формированию, срок и порядок представления предложений по кандидатурам для избрания в состав избирательных комиссий, адрес, куда представляются данные предложения.
В течении 30 календарных дней со дня опубликования перечня избирательных органов в средствах массовой информации политические партии и иные общественные объединения направляют по форме списки кандидатов с указанием избирательных комиссий, в которые они представлены, прилагая к ним:
1) выписку из протокола заседания органа политической партии или иного общественного объединения, их филиалов, выписку из протокола из решения вышестоящей избирательной комиссии о представлении кандидата в состав соответствующей избирательной комиссии;

2) Саяси партияны және өзге де қоғамдық бірлестікті, олардың филиалдарын әділет органдарында тіркеу туралы құжаттың көшірмесін;
3) Кандидаттың тиісті мәслихат хатшысының атына жазылған сайлау комиссиясының жұмысына қатысуға келісімі туралы өтініші және кандидат туралы биографиялық мәліметтері.
89. Мәслихаттың уақытша комиссиясы саяси партия және басқа да қоғамдық бірлестіктерден, олардың филиалдарынан, жоғары тұрған комиссиядан құралатын сайлау комиссиясының құрамына түскен ұсыныстарды жинастырумен, өңдеумен айналысып, қалалық мәслихаттың бекітуіне ұсынады.
Сайлау комиссияларының құрамын дайындауда уақытша комиссия алдымен саяси партиялардан түскен ұсыныстарды басшылыққа алады.
Саяси партиялардан тиісті сайлау комиссиясы мүшелерінің санына тең (жеті) ұсыныс түскенде, уақытша комиссия мәслихаттың отырысына осы сайлау комиссиясының құрамына дауыс беруге ұсыныс енгізеді. Егер мәслихат депутаттары нақты бір кандидатураға қарсылығын білдірсе, ол сол саяси партияны не қоғамдық бірлестікті танытатын кандидатураға ауыстырылады. Бұл рәсімді бір реттен артық жүргізбеу ұсынылады.
Саяси партиялардан тиісті сайлау комиссиясының мүшелері санынан артық (жетіден артық) ұсыныс болғанда, уақытша комиссия мәслихаттың отырысында рейтингілік дауыс беруді өткізуді ұсынады. Уақытша комиссия әрбір депутат үшін осы кандидатураны қандай саяси партия енгізгеннен көрсете отырып саяси партиялар ұсынған кандидатуралар кіретін бюллетенді дайындайды. Бюллетенге кандидатуралар саяси партиялардан ұсыныстардың келіп түсу кезектілігімен қосылады.
Депутаттар бюлеттенге кандидатуралар тектерінің және саяси партиялардың атауларының оң жағында барлығы тек жеті квадратқа ғана белгі қояды. Алғашқы жеті орынға ең көп дауыс алған саяси партияның өкілдері сайланған болып саналады.
Саяси партиялардан тиісті сайлау комиссиясы мүшелерінің санынан кем (жетіден кем) ұсыныс түскен кезде уақытша комиссия жетіспейтін кандидатуралар бойынша басқа да қоғамдық бірлестіктерден және жоғары тұрған сайлау комиссияларынан ұсыныс енгізеді. Сайлау комиссияларының мүшелерін сайлау процедурасы 12 тараудың 89 тармағы 3 абзацымен сәйкес іске асырылады.
90. Рейтингілік дауыс бергеннен кейін Есеп комиссиясының төрағасы сайлау комиссиясының төрағасын, орынбасарын, хатшысын сайлау жөніндегі сайлау комиссиясының ұйымдастыру мәжілісін жүргізетін сайлау комиссиясының мүшесін айтады. Бұл кандидатураны Есеп комиссиясы мәслихат депутаттарының берген дауысының санына қарай анықтайтын болады. Депутаттар дауысы бірдей болған жағдайда аталмыш кандидатура депутаттар ашық дауыс беруімен анықталады.
Аймақтық, округтік, учаскелік сайлау комиссияларының төрағалары, төраға орынбасарлары, хатшылары сайлау комиссиясы құрылғаннан кейін кемінде жеті күннің ішінде сайлау комиссиясының отырысында сайланады.
Сайлау комиссияларды, олардың құрамын және мекен-жайын құру туралы шешімді заңмен белгіленген мерзімде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды. Жарияланатын материалдардың көлемі сол басылымның бір нөмірінде оның қосымшасымен бірге жарияланады. Сайлау комиссиялардың құрамын қалыптастыру заңмен белгіленген тәртіпке сәйкес жүргізіледі.

2) копию документа о регистрации политической партии или иного общественного объединения, их филиалов в органах юстиции;
3) заявление кандидата в соответствующий маслихат о согласии на участие в работе избирательной комиссии и биографические данные о кандидате.
89. Временная комиссия маслихата занимается сбором и обработкой предложений, поступивших от политических партий и иных общественных объединений, их филиалов, вышестоящих избирательных комиссий по кандидатурам в состав формируемых избирательных комиссий и вносит на утверждение городского маслихата.
При подготовке состава избирательных комиссий временная комиссия руководствуется в первую очередь предложениями, поступившими от политических партий.
При поступлении от политических партий предложений, равных количеству членов соответствующей избирательной комиссии (семь), временная комиссия вносит на заседание маслихата предложение проголосовать за состав данной избирательной комиссии. В случае, если депутаты маслихата выскажутся против конкретной кандидатуры, она заменяется другой, представляющей туже политическую партию либо общественное объединение.
Данную процедуру предлагается проводить не более одного раза.
При поступлении от политических партий предложений, превышающих количество членов соответствующей избирательной комиссии (более семи), временная комиссия предлагает сессии маслихата провести рейтинговое голосование по избранию данной избирательной комиссии. Временная комиссия готовит для каждого депутата бюллетень голосования, в который включаются кандидатуры, предложенные политическими партиями, с указанием от какой политической партии внесена данная кандидатура. Кандидатуры включаются в бюллетень в порядке, соответствующей очередности поступления предложений от политических партий. Справа от фамилии кандидатур в бюллетене обозначаются квадраты, в которые депутаты вносят отметки (крестик, галочку) только в семи квадратах. Избранными считаются представители политических партий, набравшие большее количество голосов на первые семь мест.
При поступлении от политических партий предложений по количеству членов соответствующей избирательной комиссии менее семи, временная комиссия вносит предложения по недостающим кандидатурам на вакантные места от иных общественных объединений и вышестоящих избирательных комиссий. Процедура избрания членов избирательной комиссии осуществляется в соответствии с абзацем 3 пункта 89 главы 12.
90. После проведения рейтингового голосования председатель Счетной комиссии объявляет о члене избирательной комиссии, который будет вести организационное заседание избирательной комиссии по избранию председателя, заместителя и секретаря избирательной комиссии. Данная кандидатура определяется Счетной комиссией по наибольшему количеству полученных им голосов депутатов. В случае равенства голосов депутатов данная кандидатура определяется открытым голосованием депутатов.
Председатели, заместители председателя, секретари территориальных, окружных и участковых избирательных комиссий избираются на заседаниях избирательных комиссий, которые проводятся не позднее, чем в семидневный срок после их образования.
Решения об образовании избирательных комиссий их состав и места нахождения публикует в средствах массовой информации в установленные законом сроки. Объем публикуемых материалов должен размещаться в одном номере издания с приложением к нему. Формирование состава избирательных комиссий проводится в соответствии с установленным законом порядке.

13. Сайлау комиссиялар құрамына өзгерістер енгізу тәртібі
91. Сайлау комиссияларының құрамына өзгерістер енгізу қалалық мәслихаттың шешімін қабылдау жолымен жүзеге асырылады, мұнда құрамды қалыптастыру саяси партиялар мен басқа да қоғамдық бірлестіктердің ұсыныстары негізінде жүргізіледі.
Сайлау комиссиясы мүшелерінің өкілеттік мерзімі мен саны қолданылып жүрген заңға сәйкес анықталады.
92. Сайлау комиссиясы мүшесінің босаған лауазымына осы сайлау комиссиясында өкілі жоқ саяси партия мен басқа да қоғамдық бірлестіктерден ұсыныстар қабылданады. Босаған лауазымды ауыстыру процедурасы осы регламенттің 88, 91, 92 тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады."
ІІІ шақырылған
қалалық мәслихаттың
VII сессиясының төрағасы                   Қ. Әбдіров
Қалалық мәслихат хатшысы                   Қ. Бексұлтанов

13. Порядок внесения изменении в состав избирательных комиссии
91. Внесение изменений в составы избирательных комиссий осуществляется путем принятия решения городского маслихата, при этом формирование состава проводится на основании предложений политических партий и иных общественных объединений.
Срок полномочий и количество членов избирательных комиссий определяется в соответствии с действующим законодательством.
92. На замещение освободившейся должности члена избирательной комиссии принимаются предложения от политических партий и иных общественных объединений, представители которых отсутствуют в данной избирательной комиссии. Процедура замещения на освободившиеся должности осуществляется в соответствии с пунктами 88, 91, 92, настоящего регламента."
Председатель очередной VII
сессии III созыва
городского маслихата                       К. Абдиров
Секретарь городского маслихата             К. Бексултанов