Лоцмандық қызмет туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің 2005 жылғы 17 қаңтардағы N 31-І Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 21 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3453.
"Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.03.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Лоцмандық қызмет туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Су көлігі департаменті (Б.Қ.Уандықов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі Т.Б.Әбілғазинге жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрінің
2005 жылғы 17 қаңтардағы
N 31-І бұйрығымен
бекітілген
Лоцмандық қызмет туралы ереже
1. Лоцмандық қызмет туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) ішкі су жолдарында жүзетін кемелердің жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету және кемелердегі көліктік оқиғалардың алдын алу мақсатында және кемелерді лоцмандық алып өтуді жүзеге асыру бойынша лоцмандық қызметтің және лоцмандардың құрылуын жұмысын реттейді.
2. Лоцмандық қызметтер негізгі міндеті қызмет көрсету шекаралары шегінде кемелердің қауіпсіз жүзуін қамтамасыз ету мақсатында ішкі су жолдарын тиісінше ұстау және дамыту үшін өндірістік әрекетті жүзеге асыру болып табылатын, меншік нысанына қарамастан ұйымының құрамында құрылады.
3. Лоцмандық қызмет ұйымның есебінен ұсталады. Лоцмандық қызмет жұмысын ұйымдастыру берілген ауданның нақты жағдайларына байланысты белгіленеді.
4. Орта немесе жоғары кеме жүргізушілік білімі, бассейнде (ауданда) ішкі суларда өздігінен жүзетін немесе буксирлік жүк кемелерінің жоғары тобының капитаны дипломы, не жолаушылар кемелерінің осындай немесе жоғары тобының капитаны дипломы, сондай-ақ кемелерді жұмыс істеу үшін денсаулығының жай-күйі бойынша жарамдылығы туралы медициналық куәландыруы бар Қазақстан Республикасының азаматы лоцман болуы тиіс. Лоцмандық қызметтің лоцмандарды дайындау үшін лоцмандық қызмет жұмысын үздіксіз қамтамасыз етуге қажетті тағылымдамашылары болуы мүмкін.

Об утверждении Положения о лоцманской службе
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 января 2005 года N 31-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2005 года N 3453.
В редакции от: 09.03.2021
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 января 2005 года N 31-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2005 года N 3453
Об утверждении Положения о лоцманской службе
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.03.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Положение о лоцманской службе.
2. Департаменту водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Уандыков Б.К.) представить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Абылгазина Т.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
Утверждено
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 17 января 2005 года N 31-I
Положение о лоцманской службе
1. Положение о лоцманской службе (далее - Положение) регламентирует порядок создания, работы лоцманской службы и лоцманов по осуществлению лоцманской проводки судов в целях обеспечения безопасности плавания судов по внутренним водным путям и предотвращения транспортных происшествий с судами.
2. Лоцманские службы создаются в составе организаций независимо от форм собственности, основной задачей которых является осуществление производственной деятельности для надлежащего содержания и развития внутренних водных путей с целью обеспечения безопасного плавания судов в пределах обслуживаемых границ.
3. Лоцманские службы содержаться за счет организаций. Организация работы лоцманской службы устанавливается в зависимости от конкретных условий данного района.
4. Лоцманом может быть гражданин Республики Казахстан, имеющий среднее или высшее судоводительское образование, диплом капитана высшей группы грузовых самоходных и буксирных судов внутреннего плавания, работающих в бассейне (районе), либо диплом капитана такой же или высшей группы пассажирских судов, а также имеющий медицинское освидетельствование о пригодности по состоянию здоровья для работы на судах. Для подготовки лоцманов лоцманская служба может иметь стажеров, необходимых для обеспечения бесперебойной работы лоцманской службы.

5. Лоцмандық қызмет кеме жүретін кеме жолдарының және навигациялық жағдай құралдарының жай-күйін қарайды және кеме жолдарындағы тереңдікті өлшеуді жүргізеді.
6. Лоцмандық қызмет барлық ішкі су жолдарындағы навигациялық жағдай құралдарының ақаулықтары мен кемшіліктері жөнінде мемлекеттік бақылауды және ішкі су жолдарында кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қадағалауды жүзеге асыратын органның аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі - аумақтық бөлімше) тез хабарлайды. Лоцмандық қызмет, сондай-ақ өткізілудегі кемелермен немесе жолда кезіккен басқа кемелермен болған барлық апаттық жағдайлар жөнінде хабарлайды. Лоцман өзінің қызметтік міндеттерін орындау үшін кемелік радиостанцияны және байланыстың басқа құралдарын қолдануға құқығы бар.
7. Лоцмандық қызмет кеме жүргізушілердің ішкі су жолдарының кемеден аққан ағынды және құрамында мұнай бар сулармен ластанудың алдын алу талаптарын, сондай-ақ санитарлық ережелерді сақтауын бақылайды. Кемені алып өтуді жүзеге асыратын лоцманның талаптары өткізілудегі кеменің қозғалыс және маневрлік міндеттеріне қатысты міндеттері бойынша кеменің барлық вахталық персоналы үшін міндетті.
Бірақ лоцман кемедегі ішкі тәртіпке араласуға немесе оны өзгертуге құқылы емес.
8. Лоцмандық қызмет кеме қатынасы ережелерін және басқа іс жүзіндегі ережелерді сақтауда анықталған бұзушылықтар жөнінде өткізілудегі кемелердің капитандарына хабарлайды және анықталған бұзушылықтарды жоюды талап етеді, ал лоцманның көрсетілген және өзге де заңды талаптарын капитан орындамаған жағдайда, бұл жөнінде аумақтық бөлімшеге тез арада хабарлайды.
9. Лоцмандық қызмет қажет болғанда жүзу ауданына сәйкес разрядтары бар катермен жабдықталады.

5. Лоцманская служба следит за состоянием судоходных водных путей и средств навигационной обстановки и производит промер глубин на судовом ходу.
6. Лоцманская служба немедленно сообщает территориальному подразделению органа, осуществляющего государственный контроль и надзор за обеспечением безопасности судоходства на внутренних водных путях (далее - территориальное подразделение) обо всех неисправностях и недостатках средств навигационной обстановки на внутренних водных путях. Лоцманская служба также сообщает обо всех аварийных случаях с проводимыми судами или с другими судами, встретившимися на пути. Лоцман имеет право пользоваться судовой радиостанцией или другими средствами связи для выполнения своих служебных обязанностей.
7. Лоцманская служба следит, чтобы судоводителями соблюдались требования по предупреждению загрязнения с судов сточными и нефтесодержащими водами внутренних водных путей, а также санитарные правила. Требования лоцмана, осуществляющего проводку судна, обязательны для всего вахтенного персонала судна по обязанностям, касающихся движения и маневрирования проводимого судна. Однако лоцман не вправе вмешиваться или изменять внутренний распорядок на судне.
8. Лоцманская служба информируют капитанов проводимых судов о выявленных нарушениях соблюдения правил судоходства и других действующих правил и требуют устранения выявленных нарушений, а в случае невыполнения капитаном указанных и иных законных требований лоцмана, немедленно сообщают об этом территориальному подразделению.
9. Лоцманская служба при необходимости оснащается лоцманскими катерами с разрядами, соответствующими району плавания.