Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу мен сүрек дайындалған орындарын сүректі куәландыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2005 жылғы 4 cәуірдегі N 92 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 5 мамырда тіркелді. Тіркеу N 3621. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2011 жылғы 17 маусымдағы № 14-1/340 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2011.06.17 № 14-1/340 (ресми жарияланғаннан бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
"Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған сүректі босату ережесі" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы N 1287 қаулысына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу мен сүрек дайындалған орындарын куәландыру ережесі бекітілсін.
2. Орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы реттеу мен бақылау басқармасы осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізуге жіберсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман және аңшылық шаруашылығы
комитеті төрағасының
2005 жылғы 4 сәуірдегі
N 92 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу
орындары мен дайындалған сүректі куәландыру
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу орындары мен дайындалған сүректі куәландыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы N 1287 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірінен босату ережесіне сәйкес әзірленді және мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу орындары мен дайындалған сүректі куәландырудың бірыңғай тәртібін белгілейді.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қоса алғанда орман ресурстарын пайдаланудың айырықша тәртібі белгіленген ормандарда бұл Ереже осы тәртіпті ескере отырып қолданылады.
2. Жекеше орман иеленушілер жеке орман қоры учаскелерінде ағаш кесу орындары мен дайындалған сүректі куәландыру кезінде өздерінің қалауы бойынша осы Ережені басшылыққа алуына болады.
2. Ағаш кесу орындары мен
дайындалған сүректі куәландыру
3. Мемлекеттік орман иеленушілер сүрек дайындау жұмыстары аяқталғаннан кейін кеспеағаштарды игерудің толымдылығы мен дұрыстығын анықтау, толық кесілмей қалған ағаштарды, тасып әкетілмеген сүректі және сүрек дайындауды жүзеге асыру кезінде басқа да тәртіп бұзушылықтарды анықтау мақсатында мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу орындары мен дайындалған сүрекке куәландыру жүргізеді.

Об утверждении Правил освидетельствования мест рубок и заготовленной древесины на участках государственного лесного фонда
Приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 апреля 2005 года № 92. Зарегистрирован в Министерстве юстиции от 5 мая 2005 года № 3621. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 июня 2011 года № 14-1/340
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.06.2011 № 14-1/340 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года N 1287 "Об утверждении Правил отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила освидетельствования мест рубок и заготовленной древесины на участках государственного лесного фонда.
2. Управлению регулирования и контроля в области лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий в установленном порядке направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Комитета
лесного и охотничьего хозяйства
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 апреля 2005 года
N 92
Правила
освидетельствования мест рубок и заготовленной древесины
на участках государственного лесного фонда
1. Общие положения
1. Правила освидетельствования мест рубок и заготовленной древесины на участках государственного лесного фонда (далее - Правила) разработаны в соответствии с Правилами отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда, утвержденными  постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года N 1287 и устанавливают единый порядок освидетельствования мест рубок и заготовленной древесины на участках государственного лесного фонда.
В лесах, где установлен особый порядок пользования лесными ресурсами, включая особо охраняемые природные территории, настоящие Правила применяются с учетом этого порядка.
2. Частные лесовладельцы, по своему усмотрению, могут руководствоваться настоящими Правилами при освидетельствовании мест рубок и заготовки древесины на участках частного лесного фонда.
2. Освидетельствование мест
рубок и заготовленной древесины
3. Государственные лесовладельцы, после окончания работ по заготовке древесины, в целях выявления полноты и правильности разработки лесосек, а также выявления оставшихся недорубов, не вывезенной древесины и других нарушений при осуществлении заготовки древесины, производят освидетельствование мест рубок и заготовленной древесины на участках государственного лесного фонда.

4. Куәландыруға рұқсат беру құжаттарында көрсетілген тасып әкету мерзімі аяқталған ағаш кесудің барлық орындары жатады.
Сүрек дайындау мен тасып әкетуді кейінге қалдыру мерзімі берілген жағдайда осы кейінге қалдыру мерзімі аяқталғанда қайталама куәландыру жүргізіледі.
5. Сүрек босату кезінде оны тасып әкету басталғанға дейінгі мөлшері ескеріле отырып, рұқсат беру құжаттарында көрсетілген оны уақытша жинап қою орындарында дайындалған сүрек мөлшеріне куәландыру жүргізіледі. Бұл ретте өрттер бүлдірген екпелерде, сондай-ақ дауыл мен жел құлатқан ағаштарды жинап әкету кезінде куәландыру осы сүректі есепке алу ұйымдастырылған жағдайда төменгі қоймаларда жүргізілуі мүмкін.
6. Ағаш кесу орындарын куәландыру сүректі тасып әкету үшін белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап 30 күн ішінде жүргізіледі.
7. Куәландыру ағаш кесу орындарында анықталған тәртіп бұзушылықтарды дер кезінде жою және орман шаруашылығы іс-шараларын жүргізу мақсатында жұмыстар аяқталған соң техника мен жұмысшыларды басқа объектілерге алып кеткенге дейін жүргізіледі.
Жұмыстар рұқсат беру құжатында белгіленген мерзімнен бұрын аяқталған жағдайда орман пайдаланушы жұмыстардың аяқталу мерзімі жайында орман иеленушіге 10 күн бұрын хабарлайды.
Орман иеленуші жұмыстар аяқталғаннан кейін 10 күн ішінде куәландыру күні жайында орман пайдаланушыға алдын ала хабарлай отырып, ағаш кесу орындарына куәландыру жүргізеді.
8. Кеспеағаштардың игерілуіне объективті баға беру мақсатында (өскіннің сақталуы, кеспеағаштарды тазарту және т.б.) куәландыруды негізінен қарсыз кезеңде өткізген жөн. Ауа райы жағдайлары қолайсыз болған кездерде (қардың қалың түсуі, өзендердің тасуы, жолдың бұзылуы және т.б.) куәландыру орман пайдаланушымен келісім бойынша орман иеленуші белгілейтін басқа уақытқа ауыстырылады.
9. Дайындалған сүректі немесе ағаш кесу орындарын куәландыру күні жайында орман иеленуші орман пайдаланушыға немесе оның өкіліне мерзім белгілеуден 15 күннен кешіктірмей хабарлайды.
Орман пайдаланушы немесе оның өкілі белгіленген мерзімде келмеген жағдайда орман иеленушінің куәландыруды оның қатысуынсыз өткізуге құқығы бар. Бұл ретте жасалған куәландыру актісі орман пайдаланушыға жіберіледі.
10. Куәландыруды жүргізу кезінде орман иеленушінің өкілдерінде мыналар болуы қажет:
рұқсат беру құжаттары (ағаш кесу билеттері) немесе олардың көшірмелері және сүрек жинап қойылған орындар көрсетіле отырып, куәландырылуға жататын әрбір кеспеағашқа (мөлдекке) арналған абристер;
өлшеу құралдары мен аспаптары (бұрыш өлшеу аспабы, өлшеу лентасы, рулетка, өлшеу ашасы);
кеспеағаштарды бөлу және таксациялау материалдары (ағаштарды қайта есептеу ведомосы, кеспеағаштарды материалдық-ақшалай бағалау ведомосы, кеспеағаш қорын алдын ала беру актісі);
куәландыру актілерінің, орман тәртібін бұзушылықтар туралы актілердің, өрт қауіпсіздігі ережелерін бұзу туралы хаттамалардың, қайта есептеу ведомостарының, материалдық-ақшалай бағалаудың бланкілері, сондай-ақ қажетті кестелер мен прейскуранттар.

4. Освидетельствованию подлежат все места рубок, где закончился срок вывозки, указанный в разрешительных документах.
При предоставлении отсрочек на заготовку и вывозку древесины по истечении срока этих отсрочек проводится повторное освидетельствование.
5. При отпуске древесины с учетом по количеству до начала ее вывозки производится освидетельствование количества заготовленной древесины в местах временного ее складирования, указанных в разрешительных документах, по заявкам лесопользователя. При этом в насаждениях, поврежденных пожарами, а также при разработке бурелома и ветровала освидетельствование может проводиться на нижних складах при условии организации учета этой древесины.
6. Освидетельствование мест рубок производится в течение 30 дней со дня окончания срока, установленного для вывозки древесины.
7. Освидетельствование производится после окончания работ, до перебазирования техники и рабочих на другие объекты в целях своевременного устранения выявленных нарушений и проведения лесохозяйственных мероприятий на вырубках.
При окончании работ ранее срока, установленного в разрешительном документе, лесопользователь за 10 дней извещает лесовладельца о сроке окончания работ.
Лесовладелец в течение 10 дней после окончания работ проводит освидетельствование мест рубок, предварительно уведомив лесопользователя о дне освидетельствования.
8. В целях объективной оценки разработки лесосек (сохранение подроста, очистка лесосек) освидетельствование предпочтительнее проводить в бесснежный период. При неблагоприятных климатических условиях (значительный снежный покров, разлив рек, распутица) освидетельствование переносится на другое время, определяемое лесовладельцем по согласованию с лесопользователем.
9. О дне освидетельствования заготовленной древесины или мест рубок лесовладелец извещает лесопользователя или его представителя не позднее, чем за 15 дней до назначения срока.
При неявке лесопользователя или его представителя к назначенному сроку лесовладелец может провести освидетельствование без его участия. Составленный при этом акт освидетельствования высылается лесопользователю.
10. При освидетельствовании представителям лесовладельца необходимо иметь при себе:
разрешительные документы (лесорубочные билеты) или их копии и абрисы на каждую, подлежащую освидетельствованию лесосеку (делянку), с указанием мест складирования древесины;
измерительные приборы и инструменты (угломерный инструмент, мерная лента, рулетка, мерная вилка);
материалы по отводу и таксации лесосек (ведомость перечета деревьев, ведомость материально-денежной оценки лесосек, акт предварительной передачи лесосечного фонда);
бланки актов освидетельствования, актов о лесонарушениях, протоколов о нарушении правил пожарной безопасности, перечетных ведомостей, материально-денежной оценки, а также необходимые таблицы и прейскуранты.

11. Куәландыруға қатысушы орман пайдаланушыда немесе оның өкілінде мыналар болуы қажет:
заңды тұлға үшін:
орман пайдаланушының өкіліне - өзінің атына жазылған сенімхат;
кәсіпорын басшысы мен бас бухгалтер қол қойған дайындалған сүрек (соның ішінде кәделік, отындық, өтімді шыбықтар мен бұтақшалар) мөлшері туралы анықтама;
белгіленген тәртіппен ресімделген технологиялық карта;
жеке тұлға үшін:
орман пайдаланушының өкіліне - заңнамамен белгіленген тәртіппен ресімделген өзінің атына жазылған сенімхат;
заңнамамен белгіленген тәртіппен ресімделген дайындалған сүрек (соның ішінде кәделік, отындық, өтімді шыбықтар мен бұтақшалар) мөлшері туралы анықтама;
белгіленген тәртіппен ресімделген технологиялық карта.
Орман пайдаланушы, сондай-ақ куәландыру кезеңінде жұмысшылар мен көліктің қажетті мөлшерімен қамтамасыз етеді.
12. Орман иеленушімен толық есеп айырысу үшін қажет ағаш кесу орындарын және дайындалған сүректі куәландыру нәтижелері сондай-ақ, оның куәландыру кезінде жасаған ескертпелер орман иеленушінің, орман пайдаланушының өкілдері және куәландыруға қатысушы барлық адамдар қол қоятын актіге енгізіледі. Куәландыру актісіне куәландыру кезінде алынған деректерден басқа сондай-ақ орман пайдаланушы анықтамасының деректері бойынша нақты дайындалған іскерлік және отындық сүректің мөлшері туралы мәліметтер енгізіледі.
Анықтамалар, қайта есептеу ведомостары, абристер және басқа да қажетті құжаттар куәландыру актісіне қоса тіркеледі.
13. Куәландыру кезінде қолданыстағы орман заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайларда орман тәртібін бұзушылық туралы акт (хаттама) жасалады.
14. Орман иеленуші куәландыру нәтижелері бойынша жиынтық деректерді статистикалық есептіліктің белгіленген нысанына орай ведомстволық бағыныстылығына қарай жоғары тұрған ұйымға ұсынады.
15. Орман пайдаланушыларға бөлінетін сүрек дайындау көлемін дұрыс орналастыру мақсатында орман иеленушілер әрбір жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша барлық санаттағы ормандарда толық кесілмей қалған ағаштарды, кейінге қалдыру мерзімі берілген кесу аяқталмаған кеспеағаштарды және осының алдындағы жылдың кесу басталмаған кеспеағаштарын, ал 1 мамырға сондай-ақ берілген кейінге қалдыру мерзімін ескере отырып, дайындалған, бірақ мерзімінде тасып әкетілмеген сүректі анықтап, оны кезекті жылдың кеспеағаш қорына есептеуге міндетті.
16. Куәландыру нәтижелерінің есебі әрбір кеспеағаш (мөлдек) бойынша жүргізіледі, оның деректері ағаш кесу билетіне жеке жолмен енгізіледі. Куәландыруға сондай-ақ кеспеағаштармен аралас 50 метрлік алқаптар жатады.

11. Участвующему в освидетельствовании лесопользователю или его представителю необходимо иметь при себе:
для юридического лица:
на представителя лесопользователя - доверенность;
справку о количестве заготовленной древесины (в том числе деловой, дровяной, ликвидного хвороста и сучьев), за подписью руководителя предприятия и главного бухгалтера;
оформленную в установленном порядке технологическую карту;
для физического лица:
на представителя лесопользователя - доверенность, оформленную в установленном законодательством порядке;
справку о количестве заготовленной древесины (в том числе деловой, дровяной, ликвидного хвороста и сучьев), оформленную в установленном законодательством порядке;
оформленную в установленном порядке технологическую карту.
Лесопользователь также на период освидетельствования обеспечивает необходимое количество рабочих и транспорт.
12. Результаты освидетельствования мест рубок и заготовленной древесины, необходимые для производства полного расчета с лесовладельцем, а также его замечания, сделанные при освидетельствовании, заносятся в акт, подписываемый представителями лесовладельца, лесопользователя и всеми участвующими в освидетельствовании лицами. В акт освидетельствования кроме данных, полученных при освидетельствовании, вносятся также сведения о количестве фактически заготовленной деловой и дровяной древесины, по данным справки лесопользователя.
Справка, перечетные ведомости, абрисы и другие необходимые документы прилагаются к акту освидетельствования.
13. В случаях, когда при освидетельствовании выявлены нарушения действующего лесного законодательства, составляется акт (протокол) о лесонарушении.
14. Сводные данные по результатам освидетельствования лесовладелец представляет вышестоящей организации по ведомственной подчиненности по установленной форме статистической отчетности.
15. В целях правильного размещения выделяемого лесопользователям объема заготовки древесины, лесовладельцы по состоянию на 1 января каждого года выявляют в лесах всех категорий недорубы, не законченные рубкой лесосеки, на которые представлена отсрочка, и не начатые рубкой лесосеки предыдущего года, а на 1 мая также количество заготовленной, но не вывезенной в срок древесины, с учетом предоставленной отсрочки, и засчитывать их в лесосечный фонд очередного года.
16. Учет результатов освидетельствования ведется по каждой лесосеке (делянке), данные о которой внесены в лесорубочный билет отдельной строкой.
Освидетельствованию подлежат также 50-метровые полосы, смежные с лесосеками.

17. Ағаш кесу орындарын куәландыру кезінде кеспеағаштарды игерудің толымдылығы мен дұрыстығы, кеспеағаштарды игеру технологиясының технологиялық карта мен ағаш кесу ережелеріне сәйкестігі (кеспеағаштар мен сүрек сүйретіп шығаратын жерлердің ені, тиеу алаңдарын, қоймаларды және басқа да қосымша объектілерді орналастыру, орман шаруашылығын жүргізу талаптарын сақтау) анықталады.
Куәландыру кезінде әрбір кеспеағаш бойынша мыналар:
кеспеағаш шекарасының және оған аралас жатқан 50 метрлік алқаптың жай-күйі, сондай-ақ шекаралық, орамдық, кеспеағаштық және басқа да бағандардың сақталуы;
дайындалған сүректің мөлшері;
тасып әкетілмеген сүректің бар-жоғы;
тыйым салған уақытта дайындалған және бұтақталған сүректің мөлшері;
қабығы аршылмаған немесе басқа тәсілдермен қорғалмаған сүректің бар-жоғы;
толық кесілмей қалған ағаштардың бар-жоғы;
тұқымдықтардың, тұқымдық шоқ ағаштардың және алқаптардың, сондай-ақ кесуге жатпайтын ағаштардың сақталуы;
аспалы ағаштардың бар-жоғы;
биік түбірлердің бар-жоғы, ағаштар діңдері мен түбірлерінде нөмірлер мен таңбалардың сақталуы;
өскіндердің, жас екпелердің және орман дақылдарының сақталуы;
кеспеағаштарды тазарту сапасы;
топырақ эрозиясының пайда болуына әкеп соғатын өсімдік қабаты тұтастығының бұзылуы;
ормандарды қалпына келтіру іс-шараларын жүргізу қажеттігі және оларды орындау мерзімдері анықталады.
Орманды күтіп-баптау мақсатында кесу жүргізілген екпелерді куәландыру кезінде оларды жүргізу сапасына ағаш өсіру бағасы (ағаштарды кесуге тағайындаудың уақтылығы, қарқындылығы, негіздемесі және тағы да басқалар) беріледі, бұл туралы куәландыру актісіне белгі қойылады.
Куәландыру кезінде сондай-ақ ағаш тасылатын жолдардың (магистральдардың, жол тармақтарының, жол бөліктерінің) бойында тастап кетілген сүректің бар-жоғы анықталады.
18. Куәландыру барысында тәртіп бұзушылықтар анықталған жағдайда орман пайдаланушыға орман шаруашылығына келтірілген шығынды өтеу жөнінде белгіленген тәртіппен санкция қолданылады.
19. Сүректі босату кезінде мөлшерін ескере отырып, куәландыру дайындалған сүректі аралық куәландыру актілері бойынша оларды уақытша жинап қою орнына тасып әкеткенге дейін жүргізіледі.
20. Орман пайдаланушының анықтамасы мен аралық куәландыру актілері бойынша алынған деректер ағаш кесу билеттеріндегі деректермен салыстырылады және нақты дайындалған сүректің бүкіл мөлшері үшін орман пайдаланушының түпкілікті есеп айырысуына негіз болып табылады.
21. Орман пайдаланушылармен түпкілікті есеп айырысу үшін:
ағаш кесу билеттері;
ағаш кесу орындарын куәландыру актілері, дайындалған сүректің  мөлшері туралы анықтамалар, сондай-ақ нақты дайындалған сүректің мөлшерін растайтын басқа да құжаттар;
төлемдерді қайта есептеу жөніндегі материалдар;
уәкілетті органның, аумақтық органдардың лауазымды тұлғалары, орман иеленушілер жасаған осы Ережені бұзушылықтар туралы актілер негіздемелер болып табылады.

17. При освидетельствовании мест рубок устанавливается полнота и правильность разработки лесосек, соответствие способов разработки лесосек (ширина лесосек и волоков, размещение погрузочных площадок, складов и других вспомогательных объектов, соблюдение лесоводственных требований) технологической карте и правилам рубок леса.
При освидетельствовании по каждой лесосеке выявляется:
состояние границ лесосеки и 50-метровой полосы, смежной с ней, а также сохранность граничных, квартальных, лесосечных и других столбов;
количество заготовленной древесины;
наличие не вывезенной древесины;
количество древесины, заготовленной и стрелеванной в запрещенное время;
наличие неокоренной или незащищенной другими способами древесины;
наличие недорубов;
сохранность семенников, семенных куртин и полос, а также деревьев, не подлежащих рубке;
наличие зависших деревьев;
наличие высоких пней, сохранность номеров и клейм на стволах деревьев и пнях;
сохранность подроста, молодняка и лесных культур;
качество очистки лесосек;
нарушения целостности растительного покрова, влекущее возникновение эрозии почв;
необходимость проведения лесовосстановительных мероприятий и сроков их выполнения.
При освидетельствовании насаждений, пройденных рубками ухода за лесом, дается лесоводственная оценка качеству их проведения (своевременность, интенсивность, обоснованность назначения деревьев в рубку и так далее), о чем делаются отметки в акте освидетельствования.
При освидетельствовании выявляется также наличие брошенной древесины вдоль лесовозных дорог (магистралей, веток, усов).
18. При выявлении в процессе освидетельствования нарушений к лесопользователю, в установленном порядке, применяются санкции по возмещению ущерба, причиненного лесному хозяйству.
19. При отпуске древесины с учетом по количеству освидетельствование проводится до ее вывозки в места временного складирования по актам промежуточного освидетельствования заготовленной древесины.
20. Данные, полученные по справкам лесопользователя и актам промежуточного освидетельствования, сопоставляются с данными лесорубочных билетов и являются основанием для окончательных расчетов лесопользователя за все количество фактически заготовленной древесины.
21. Основаниями для окончательных расчетов с лесопользователями служат:
лесорубочные билеты;
акты освидетельствования мест рубок, справки о количестве заготовленной древесины, а также другие документы, подтверждающие количество фактически заготовленной древесины;
материалы по перерасчету платежей;
акты о нарушениях настоящих Правил, составленные должностными лицами уполномоченного органа, территориальных органов, лесовладельцами.